Útok polibkem. Německá ministryně uhnula, její chorvatský kolega sklízí kritiku. Chorvatský ministr zahraničí Gordan Grlić-Radman čelí kritice. Během hromadného focení v Berlíně se totiž snažil políbit svoji německou kolegyni Annalenu Baerbockovou, které bylo jeho chování evidentně nepříjemné a uhnula mu. Německá média incident označila za „útok polibkem“, politik se ale kritice brání.
Na záběrech je vidět, jak šéf chorvatské diplomacie potřásá Baerbockové rukou a pak se k ní naklání zřejmě proto, aby ji políbil na ústa. Německá ministryně ale otočí hlavou, takže se nakonec jen otřou tváří.
Chorvatská aktivistka za práva žen Rada Boričová chování Grliče-Radmana označila za „naprosto nevhodné“. Poslankyně Ivana Kekinová řekla, že ministr zahraničí udělal ostudu nejen sobě, ale i všem Chorvatům. „Vynucené líbání žen se označuje za násilí, že ano?“ podotkla někdejší chorvatská premiérka Jadranka Kosorová.
Deník Süddeutsche Zeitung píše, že šéf chorvatské diplomacie řekl, že chtěl svoji kolegyni pozdravit „lidským“ způsobem. „Ministři se navzájem zdraví vždy srdečně,“ uvedl Grlić-Radman. Pokud jeho chování někoho urazilo, omlouvá se, vzkázal. Podle internetového portálu Spiegel-Online ale také před novináři řekl, že „neví, kde je problém“.
Süddeutsche Zeitung jeho chování přirovnává k aféře bývalého šéfa španělského fotbalového svazu Luise Rubialese. Tomu Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) tento týden udělila tříletý zákaz působení ve fotbalu kvůli tomu, že po finále ženského mistrovství světa při předávání medailí bez jejího souhlasu políbil na ústa kapitánku vítězného španělského týmu Jenni Hermosovou.
Německá ministryně zahraničí Rubialesovo chování kritizovala, k tomu, že se sama stala obětí „útoku polibkem“, se ale zatím nevyjádřila.
X X X
LEYENOVA, EU, UKONČÍ VALKU NA UKRAJINĚ? ZBYTEČNÉ VRAŽDĚDNÍ LIDÍ
ODSTRANIT ZELENSKÉHO, TRESTAT ZA MILIARDOVÉ ŠKODY UKRAJINY
ZELENSKÁ KUPUJE ZLATO V CIZINĚ, VELKÁ KORUPCE NA UKRAJINĚ
UKRAJINA ZBAVIT SE FAŚISTŮ, NACISTŮ PO HITLEROVI,
JSOU STÁLE I V NEMECKU, SCHOLZ SI S NIMI NEVÍ RADY
Von der Leyenová neohlášeně dorazila do Kyjeva. Promluví k parlamentu
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu ráno přijela na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Bude mluvit k ukrajinskému parlamentu a zřejmě se setká i s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle ukrajinských médií se očekává, že oznámí posun v přístupových jednáních o vstupu Ukrajiny do Evropské unie.
„Jsem ráda, že jsem opět v Kyjevě, na šesté návštěvě od začátku války. Přijela jsem diskutovat o přístupové cestě Ukrajiny do EU, o finanční podpoře EU na rekonstrukci Ukrajiny na moderní, prosperující demokracii a o tom, jak budeme i nadále nutit Rusko platit za jeho útočnou válku,“ napsala von der Leyenová na síti X a připojila fotografii se Zelenským na nádraží.
Von der Leyenová uvedla, že cestu plánovala dlouho dopředu. Podobné cesty jsou podle ní běžné před představením zprávy o postupu přístupových jednání, napsala agentura AFP. Politička ujistila Kyjev, že Brusel ho bude nadále podporovat navzdory přesunutí části pozornosti ke konfliktu mezi Hamásem a Izraelem.
„Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes (v sobotu) přijíždí do Kyjeva. Čekáme na její projev v parlamentu,“ napsal ráno na Telegramu poslanec Jaroslav Železnjak.
Jeho kolega Alexij Hončarenko k návštěvě uvedl, že Ukrajina očekává „pozitivní zprávy“ a popsal jednotlivé etapy přístupových jednání, které Ukrajinu čekají.
Ve středu EU zveřejní zprávu o pokroku Kyjeva při plnění ekonomických, právních a dalších kritérií, která jsou podmínkou pro posun přístupových jednání. Ta by měla začít v prosinci. Ukrajina, která požádala o vstup do Evropské unie několik dní po začátku ruské invaze na své území v únoru 2022, považuje připojení k bloku za hlavní prioritu, píše agentura Reuters.
Na prosincovém summitu se má 27 členů rozhodnout, zda umožní Kyjevu zahájit přístupová jednání. Souhlas vyžaduje jednomyslnou podporu všech členů bloku
X X X
NEJHORŠÍ PREMIÉR ČR FIALA NA VÝLET DO AFRIKY
NEŽ ODEJDE, CHCE POZNAT ZA MILIONY ČR SVĚT
ZA DŘÍVEJŠÍ TÝDEN V CIZINĚ JEŠTĚ NEOZNÁMIL, CO Z TOHO MÁ ČR
Fiala a odletěl do Afriky na návštěvu pěti zemí
Premiér Petr Fiala v pátek odletěl na zhruba týdenní návštěvu subsaharské Afriky, při níž zavítá do Etiopie, Keni, Nigérie, Ghany a Pobřeží slonoviny. Na místě se setká s jejich nejvyššími představiteli a podpoří české podnikatele v pronikání na tamní trhy i české rozvojové projekty. Fialu doprovází zástupci zhruba dvou desítek firem a Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Česká republika musí v této globální situaci navazovat kontakty s novými a dosud zapomenutými regiony,“ řekl Fiala před odletem z kbelského letiště do Addis Abeby.
Premiér také společně s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem označili Afriku za klíč k vyřešení nelegální migrace a prohlásili, že Afrika má pro Česko velký ekonomický potenciál hlavně v rámci zdravotnického průmyslu, energetického průmyslu a obranného průmyslu.
Fiala u všech pěti zemích, které hodlá s delegaci navštívit, zmínil, že Česká republika chce posílit či vytvořit nové příležitosti speciálně pro obranný průmysl. Mimo jiné se chystá i na vyjednání dodávek zkapalněného plynu z Nigérie.
Připomněl v té souvislosti svou dubnovou cestu do Asie, při které navštívil Filipíny, Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Doufá, že i africká cesta přinese konkrétní výsledky. „Afrika i ty vybrané země mají velký ekonomický potenciál, je tam spousta příležitostí. Musíme se na tento kontinent přestat dívat jako na něco, co je pro nás nezajímavé, daleko,“ uvedl.
„Tento rok je rokem exportních misí, za to bych chtěl vládě poděkovat, je to jeden z kroků jak posunout českou ekonomiku výše. V současnosti je 80 procent vývozu Česka do Evropské unie, ale rozšíření dalších trhů je pro ČR velká potencionální výhoda,“ uvedl na brífinku před odletem prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.
Přítomnost politiků je při navazování hospodářských vztahů v Africe mimořádně důležitá a funguje jako „razítko byznysu“, dodal. V delegaci jsou firmy, které mají v Africe zkušenosti, ale i společnosti s předjednanými kontrakty. „Je to i možnost vytvořit podmínky pro firmy, které s námi vůbec nejsou,“ řekl Rafaj.
Podle Fialy Evropa v poslední době zanedbala rozvoj vztahů s Afrikou, využily toho Rusko a Čína. „Musíme to co jsme zanedbali napravit. Způsob, kterým jsme to dělali, nebyl dostatečně efektivní,“ dodal
Česká delegace do etiopské metropole Addis Abeby přiletí v pátek večer a program zahájí v sobotu ráno česko-etiopským obchodním fórem.
Následně se Fiala setká s premiérem Abiyem Ahmedem a etiopskou prezidentkou Sahle-Work Zewdeovou. Prohlédnout by si měl také nemocnici či Muzeum vody, v neděli pak leteckou základnu v Bishoftu.
Program v keňské Nairobi začne v pondělí keňsko-českým obchodním fórem. Následují návštěva vojenské National Defence College, která spolupracuje s českou armádou, či prezentace českých aktivit v ochraně biodiverzity, výzkumu a inovací v Národním muzeu v Nairobi. V úterý je v plánu jednání s prezidentem Williamem Rutem.
Ve středu by se měl Fiala setkat v Nigérii s tamním prezidentem Bolou Tinubuem. Jednat by měl i s ministrem pro plyn za účasti stálého tajemníka ministerstva ropných zdrojů a zástupce Nigerijské národní ropné korporace (NNPC).
V Ghaně bude premiér ve středu a ve čtvrtek. Přijme jej prezident Nana Akufo Addo, setká se s dalšími vrcholnými představiteli a kromě zahájení česko-ghanského obchodního fóra by se Fiala měl setkat se členy mise MEDEVAC.
Závěrečný den návštěvy zahrnuje zahájení obchodního fóra v Pobřeží slonoviny, jednání s předsedou vlády Robertem Beugrém Mambém či viceprezidentem Tiémokem Koném. V plánu jsou i setkání s ministrem zdravotnictví či předsedkyní senátu. Výprava českého předsedy vlády by se měla do Prahy vrátit v sobotu po půlnoci.
Fiala před cestou uvedl, že Afrika je světadílem s velkým potenciálem pro české firmy a že návštěva má přispět k tomu, aby se českým firmám otevřely dveře na tamní trhy. Svaz průmyslu a dopravy za cíl cesty označil rozvíjení obchodních vztahů v oblasti obranného, strojního, zemědělského, zdravotnického průmyslu, finančnictví a logistiky a poukázal na „narůstající vliv“ Ruska a Číny v Africe.
X X X
POLICIE POŘÁDEK DO MĚŘEI RYCHLOSTI NA SILNICÍCH
ZA DR HUSÁKA VŽDYCKY EXISTOVAL, ŘIDIČI PŘEKROČILI 10 AŽ 15 %
DNES OBCE A MĚSTA POLICISTY ŽÁDAJÍ O ZRUŠENÍ, CHTĚJÍ POKUTY, NEMAJÍ FIALOU MILIONY NA ČINNOST
Jaká rychlost je přestupek, neřekneme. Nastavení radarů je někde tajemství
Obce mají různě nastavené radary a strážníci tolerují jiné rychlosti automobilů. Při jejím měření by sice měla být nastavena tolerance tři kilometry za hodinu, ne všude však s tímto číslem pracují. Někde považují jakékoli překročení za prohřešek a důvod pro udělení pokuty, jinde mají „své“ měřítko jako tajemství.
„Každé překročení rychlosti je přestupkem. Samozřejmě se měřicím systémům, které máme, přiznává určitá odchylka, plus minus tři kilometry za hodinu,“ říká Milan Liška, ředitel Městské policie Bílina.
Ne všude však mají na radarech nastavenou tuto hodnotu, například v Dubí pracují s vlastní. „Oficiální je plus minus tři kilometry. My tady nastavujeme jinou částku,“ říká Tomáš Pykal, velitel místní městské policie.
„Každé místo je trochu specifické. Samozřejmě zákon hovoří o tom, že 50 kilometrů v obci musí dodržovat každý, ale ne každé místo je takové, že bychom museli od 51 rovnou pokutovat a řešit,“ vysvětluje Pykal. Jaká přesně je na radaru v Dubí tolerance, logicky uvést nechce.
Dodává také, že se místní policie při řešení dopravních přestupků často potýká se stížnostmi od šoférů. „Většina řidičů se brání tím, že strážníci udělali něco špatně a nechtějí si připustit, že oni jsou ti, kteří se dopouštějí přestupku, takže vždycky hledají nějakou jinou chybu, na kterou by poukázali,“ říká.
V současnosti strážníci v Dubí využívají pouze ruční radary. „My teď nemáme funkční pevné radary. Jsou mimo provoz, protože skončily smlouvy, takže teď řešíme, jak to bude do budoucna,“ říká starosta Dubí Jiří Kašpar.
„Chtěli bychom instalovat nové. Řešíme, kolik jich bude, protože ceny jsou samozřejmě zase někde jinde u jednotlivých zařízení. Podle toho se rozhodneme, jestli budeme instalovat jeden, dva, nebo to budeme řešit nějakým jiným způsobem.“
Naopak v Lounech se tříkilometrové odchylky drží. „Ze zákona je nastavená tolerance tři kilometry, takže to máme i tady u nás,“ uvádí Radek Baláš, ředitel Městské policie Louny. Ve městě jsou nyní dva radary, oba mají odchylku nastavenou stejně.
S tříkilometrovou tolerancí mohou řidiči počítat i v Ústí nad Labem.
Most: Tolerance neexistuje
Toleranci naproti tomu neupravují strážníci v Mostě. „Naše mínění je takové, že pokud je tam 50 a někdo to překročí, tak to překračuje v 51 stejně jako v 59,“ říká František Kyncl, zástupce ředitele místní městské policie. O tom, že se v některých obcích může tolerance na radarech lišit, ví. „Bylo to tak často a já vím, že se to takhle děje, ale nemyslím si, že je to v pořádku, respektive si nemyslím, že to je zákonně dobře,“ podotýká.
Za překročení povolené rychlosti čekají na řidiče tučné pokuty. Pokud neukázněný šofér překročí povolenou rychlost v obci o více než 40 kilometrů za hodinu nebo mimo obec o více než 50 kilometrů za hodinu, zaplatí 5 až 10 tisíc korun. Kromě toho mu hrozí také zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok a přičtení 5 trestných bodů.
V případě, že řidič překročí rychlost o více než 20 kilometrů za hodinu v obci nebo o více než 30 kilometrů za hodinu mimo obec, může ve správním řízení dostat pokutu 2 500 až 5 tisíc korun a budou mu přičteny 3 body. Jestliže navíc spáchá tento přestupek dvakrát během 12 po sobě jdoucích měsících, může přijít o řidičský průkaz až na půl roku.
Nejnižší pokutu dostanou ti, kteří překročí rychlost v obci o méně než 20 kilometrů nebo mimo obec o méně než 30 kilometrů za hodinu. Za těchto podmínek bude částka ve správním řízení činit 1 500 až 2 500 korun, zákazu řízení se v tomto případě řidič nemusí bát.
Říčany u Prahy jsou velmoc rychlostních kamer, chtějí pokuty pro obec.
X X X
Žádné kozačky, letos na podzim obujte tenisky. Nosí se i k šatům a kostýmku
Tenisky už dávno nejsou vhodné pouze pro sport a procházky. V posledních letech si drží místo mezi předními módními trendy. A jestli je nějaký čas ideální pro vynesení komfortní a nápaditě obuvi, je to právě podzim.
Asi nejméně pobuřující kreace, kterou tenisky mohou ozdobit, je ta založená na pohodové módě. Ať už zvolíte tenisky k džínsům či moderním širokým nohavicím, chybu rozhodně neuděláte. Nemusíte ani přemýšlet nad tím, jaký model bude nejlepší volbou.
K výše popsaným kalhotám se hodí minimalistické kousky, ale i ty extravagantnější zvané chunky sneakers. Robustní nápadné tenisky s výraznou podešví kralují módním kolekcím už několik sezon po sobě.
Tip: Pokud vám vadí holé kotníky, bez obav přiznejte ponožky. Ano, opravdu čtete správně. Vysoké ponožky, i v provedení s barevným vzory, jsou letos povoleny, ba dokonce vítány.
X X X
Srdce a játra. Policie se v IKEM zajímá o dvě dodávky zdravotnického materiálu
Na konci srpna policejní protimafiánská centrála NCOZ provedla razii v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Detektivové nikoho nezadrželi ani neobvinili, přišli si pro podklady k některým zakázkám. Jak zjistila MF DNES, vyšetřovatelé se zajímají o dvě dodávky zdravotnického materiálu: miniaturních srdečních pump a transportního systému pro transplantaci jater. Redakci to potvrdil důvěryhodný zdroj blízký nemocnici.
Kromě NCOZ se děním v elitní nemocnici zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta v říjnu obvinila exředitele IKEM Michala Stiborka a jeho náměstka Jiřího Malého z vydírání podřízených lékařů.
Právě o Stiborka se podle informací redakce zajímá i NCOZ. „Omlouvám se, nemohu to komentovat,“ napsal Stiborek MF DNES na otázku, zda se ho detektivové na zmíněné zakázky ptali.
X X X
Alla Pugačovová je zpět v Rusku. Omluvte se za své výroky, vyzvala ji církev
Slavná ruská zpěvačka Alla Pugačovová, jež se od začátku války na Ukrajině několikrát veřejně pustila do vedení Kremlu včetně prezidenta Vladimira Putina, je zpět ve vlasti. Tento týden se podle ruských agentur vrátila z Izraele. Ruská ortodoxní církev někdejší popovou hvězdu vyzvala, aby se za své výroky omluvila.
Čtyřiasedmdesátiletá zpěvačka se do Izraele přestěhovala minulý rok krátce poté, co ruská armáda napadla Ukrajinu. Loni v září pak vyvolala rozruch, když prohlásila, že tam ruští vojáci umírají pro „iluzorní cíle“, konflikt zatěžuje obyčejné lidi a mění Rusko v globálního vyvrhele.
Ve svém tehdejším vyjádření také požádala úřady, aby ji označily za „zahraničního agenta“ stejně, jako to udělaly jejímu muži. Televizní komik Maxim Galkin byl na seznam „zahraničních agentů“ zařazen právě loni v září.
Přestože běžným Rusům za kritiku ruské invaze či vůbec použití slova „válka“ vězení, Pugačovová nebyla ani obviněna.
Co se týká výroků o „třídenní vojenské operaci“, jak kremelský režim oficiálně nazývá svůj brutální vpád na Ukrajinu, ruská ortodoxní církev vyzvala Pugačovovou k omluvě.
Mluvčí církve Vachtang Kipšidze podle agentury RIA-Novosti řekl, že „Rusové, kteří svůj odjezd (ze země) doprovodili urážkami svého národa nebo kteří učinili kontroverzní prohlášení, by se měli omluvit. Týká se to i Ally Borisovny“.
Pugačovová se naposledy do Ruska vrátila v květnu, kdy se zúčastnila pohřbu módního návrháře Valentina Judaškina. Podle agentury AP se tam tehdy potkala s mluvčím Kremlu Dmitrijem Peskovem, který jí políbil ruku. Později opět odjela a vrátila se tento týden. Údajně není známo, na jak dlouho.
Není ani jasné, zda návrat Pugačovové z Izraele souvisí s říjnovým útokem palestinského teroristického hnutí Hamás. Podle portálu Obozrevatel se nicméně s rodinou odstěhovala na Kypr právě krátce po masakru, který za sebou nechal víc než 1 400 obětí a přes dvě stovky unesených. Portál dále uvádí, že se zpěvaččin manžel přesunul do Londýna, zatímco jejich děti zůstaly na Kypru.
Do Ruska se tak Pugačovová zřejmě vydala sama. Hranice údajně překročila u města Pskov, odkud se vlakem vydala do Moskvy. Tam už na ni čekala limuzína s řidičem. Ze svého sídla pak prý Ruska odjela do Petrohradu.
Krátce po zpěvaččině příjezdu už někteří vyzvali k tomu, aby byla zatčena, dodává Obozrevatel s tím, že z Kremlu přišla pouze reakce Peskova, podle nějž se „zákon dodržující“ Rusové mohou do Ruska vracet, jak sami chtějí.
Zpěvačka prodala za padesát let svojí pěvecké kariéry údajně kolem čtvrt miliardy hudebních nosičů. V roce 1983 zazpívala na hudebním festivalu Bratislavská lyra v někdejším Československu a její tehdejší hit Million alych roz se dočkal i české verze Milion růží, kterou nazpívala Zuzana Bubeníková. Po jejím koncertu v Atlantic City v únoru 2000 ji list The New York Times označil za „bohyni ruského popu, moskevskou Tinu Turner s příchutí Edith Piaf“. Sama Pugačovová se s koncertováním rozloučila v roce 2009.
A když v roce 2019 slavila sedmdesátiny, popřál jí i diktátor Vladimir Putin, podle nějž bude zpěvačka navždy „měřítkem profesionality a oddanosti svému poslání“. V posledních letech pak bulvární plátky spíš než profesní novinky plnily detaily ze soukromého života Pugačovové, třeba její láska k mladým mužům nebo dvojčata, která si ve čtyřiašedesáti pořídila prostřednictvím náhradní matky.
X X X