Místo Havla dnes Nacher z ANO odstraní protesty Fialu, jako Německo, Francie jiné politiky? Pomůže i Ostravě. Zapojí i poslance Vondráčka, který dříve potíže neřešil? Vypraví se Vondráček na Hrad za Pavlem, když ho volil? Ať ukáže, jak se má správně lidem, firmám pomáhat

Už několik měsíců mohl být Fiala a spol. pryč, a nová vláda odborníků, kdyby se našli odvážlivci, jako Havel, kteří by protesty dohnali Fialu k demisi. Mohl by se o to pokusit politik Nacher z Ano, který zatím pro ČR nic neudělal kromě vánoční polévky na Staroměstském náměstí. Teď ale jde o miliardy, které Fiala rozhazuje a lidé, firmy jsou bez peněz.

ANO  VEŘEJNĚ  VYSTOUPIT,  JAKO  POLITICI  V  NĚMECKU,  FRANCII,  BELGII,

HOLANDSKU…

BABIŠ  ROZDĚLIT  ÚKOLY,  JEDNAT  S  PAVLEM,  JAKO  DŘÍVE  HAVEL, O  VLÁDĚ

POMOC  POTŘEBUJE  KRÁSNÉ  OSTRAVSKO,  RYCHLE  ŘEŠIT  POTÍŽE

FIALA  NIC  NEDĚLÁ,  VONDRÁČEK  PROBLÉMY NEŘEŠIL,  BABIŠ  HO  MĚL  UŽ  DŘÍVE  VYLOUČIT  Z  ANO

Ano má plno poslanců, ale Babiš je špatně úkoluje. Besedy v televizi nebo v parlamentu nestačí. Havlíček, Schillerová a spol vytvořit stávkový výbor, výbor protestů a jednat o nové vládě. Nic neodkládat.

Vedle zemědělců potřebuje pomoc i krásné Ostravsko, kde jsou lidé bez práce, Jsou doma, ale dostávají peníze. Vyhazují se další miliony. Tomu se musí zabránit,  šetřit policie,  NSZ

X X X

ZEMĚDĚLCI  STÁLE  ČEKAJÍ  NA  DOTACE  OD  ROKU  2023.

Někteří zemědělci ještě čekají na dotace za loňský rok. Nemají na nájmy a musí propouštět

Někteří zemědělci stále nemají vyplacené dotace za loňský rok. A protože loni prodávali za výrazně nižší výkupní ceny, řada z nich nemá peníze na placení nájmů nebo musí i propouštět své zaměstnance. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) slibuje, že všechny dotace by měly úřady vyplatit do několika týdnů.

Kvůli změně dotační politiky přišlo loni Zemědělské družstvo Vysočina na Kutnohorsku na základních dotacích o více než dva miliony korun. Ovšem ani peníze, které mělo přislíbené, doteď nepřišly.

 „Bez dotací jsme na tom tak, že horko těžko dáváme peníze na mzdy a splátky v bankách a pokud jde o placení závazků, tak na to nám chybí peníze úplně,“ sdělil CNN Prima NEWS předseda družstva Luděk Radil.

 Chybějící prostředky donutily vedení společnosti k výrazným úsporám. „Musel jsem přistoupit k tomu, že jsem dva lidi propustil, protože momentálně na ně nemáme peníze,“ vysvětlil Radil.

„Některé podniky čekají až do konce ledna, nebo dokonce ještě v únoru, než jim vůbec přijde rozhodnutí, a pak budou čekat ještě na samotné peníze,“ popsal aktuální situaci prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Ministr zemědělství tvrdí, že většina základních dotací už k zemědělcům směřuje. „Mohu konstatovat, že k 24. lednu bylo na těch přímých platbách vyplaceno 87 procent všech žádostí,“ zdůraznil.

Důvodem zpoždění dotací je podle agrárního analytika Petra Havla přechod na nové technologie. „Bylo potřeba měnit software, což samozřejmě celé vyplácení podpor komplikovalo, ale zemědělci o tom věděli dopředu,“ upřesnil.

Výborný ovšem chce ve vyplácení dotací provést změny. Letos prý zemědělcům přijdou peníze formou zálohy už na konci roku. Zbytek bude doplacen na jaře dalšího roku.

Mezi zemědělci momentálně panuje nespokojenost nejen kvůli nastavení dotačního systému, ale také kvůli nárůstu byrokracie nebo nízkým výkupním cenám. Agrární komora proto zvažuje celorepublikové protesty. Mohly by se uskutečnit na konci února.

X X X

TISÍCE  LIDÍ  UŽ  DELŠÍ  DOBU  V  OSTRAVĚ  NEPRACUJÍ,  DOSTÁVAJÍ  JEN  PENÍZE

SEVERNÍ  MORAVA  UŽ  SKORO  MĚSÍC  VOLÁ  O  POMOC

FIALA,  ANI  PAVEL  NEREAGUJÍ

HEJTMAN JAN KRKOŠKA: JE NUTNÉ POMOCI FIRMÁM, KTERÉ JSOU „VE SRABU“ KVŮLI LIBERTY

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška dnes (30. 1.) na jednání předsednictva Tripartity MSK představil návrh konkrétních opatření, která by mohla pomoci firmám doplácejících na složitou situaci v ocelářském gigantu Liberty Ostrava. „Neřešení situace by znamenalo další roztáčení spirály negativních jevů a problémů, dluhové pasti a následných krachů menších společností,“ vysvětlil moravskoslezský hejtman. Návrh opatření vzešel z komunikace mezi firmami a krajem.

Zabýváme se potřebami firem, na které tato situace výrazně dopadá. Není to jenom o vztahu Liberty a Tamehu, které v současné době dominují mediálnímu prostoru, ale o stovkách dalších podniků navázaných na tuto huť,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

 Dodal, že v průběhu prosince a ledna byla provedena anketa mezi firmami, které mají nebo v posledních letech měly s Liberty Ostrava obchodní vztah. Cílem bylo popsat formy řešení stávajících problémů. „Řadu firem jsem navštívil osobně a chtěl jsem slyšet, co by jim pomohlo. Při rozhovorech se například ukázal rozdílný přístup finančních úřadů vůči firmám. Jedním z návrhů opatření je třeba možnost odpuštění nebo vrácení záloh z plateb DPH za nezaplacené pohledávky od společnosti Liberty Ostrava, nebo alespoň do doby, než budou tyto pohledávky skutečně uhrazeny,“ vysvětlil hejtman Jan Krkoška.

Upřesnil, že krajská příspěvková situace MS Pakt zaměstnanosti oslovila okolo 900 subjektů spojených obchodními vztahy s Liberty. „Reagovalo 320 firem, mezi nimi ty nejspostiženější. U osmadvaceti podniků jsme provedli rozhovory, u tří jsou už vypracovány případové studie.  V tom budeme pokračovat. Na základě těchto informací pak vznikl návrh opatření,“ řekl hejtman Jan Krkoška.

 Doporučujeme vytvořit sdružení pro zastupování a ochranu zájmů věřitelů, také jednotný informační kanál pro firmy navázané na Liberty Ostrava a poskytování přesných a důvěryhodných informací. Žádané a potřebné je i poskytování daňového, právního, finančního poradenství, včetně poradenství v oboru exportu a mezinárodního obchodu, při získávání dotací a investičních pobídek. Důležité také je, aby vzniklo jakési portfolio nových možností, tedy vytvoření seznamu potenciálních odběratelů,“ vyjmenoval hejtman.

 Návrh podpůrných opatření, které hejtmanství zmapovalo:

Možnost rozložení daňových povinností z neuhrazených výnosů od Liberty Ostrava a.s. do dalších let nebo až do doby uhrazení výnosů.

Možnost odpuštění nebo vrácení záloh z plateb DPH za nezaplacené pohledávky od společnosti Liberty Ostrava a.s., nebo alespoň do doby, než budou tyto pohledávky skutečně uhrazeny.

Zvážit odpuštění, dočasné snížení nebo odklad záloh na sociální zdravotní pojištění pro období finanční tísně, způsobené špatnou platební morálkou společnosti Liberty Ostrava a.s.

Vyjednat možnost flexibilních splátkových kalendářů pro daně, sociální a zdravotní pojištění, umožňující firmám postupné splácení.

Vypracovat a vyjasnit výše uvedené postupy a návrhy pro dotčené firmy do jedné příručkymetodického pokynu.

Nabídka specializovaného poradenství pro zajištění financování pohledávek.

Vyjednání výhodnějších úrokových sazeb u půjček, které by ulevily finanční zátěži pro dotčené společnosti.

Možnost odložení aktuálních splátek úvěrů po určité období, aby firmy mohly lépe zvládnout krátkodobé finanční potíže.

Nabídka poradenství a podpory při hledání alternativních zdrojů financování, jako jsou venture kapitál, crowdfunding a jiné.

Vytvořit sdružení pro zastupování ochranu zájmů věřitelů, kteří jsou postiženi finančními problémy v souvislosti s nefunkčními obchodními vztahy s Liberty Ostrava a.s.

Pravidelné poskytování aktuálních informací a novinek členům sdružení, aby byli informováni o aktuálním vývoji situace.

Sledování analýza všech důležitých dokumentů a návrhů týkajících se restrukturalizace dlužníka, likvidace majetku, nebo jiných relevantních právních a finančních opatření.

Daňové poradenství – poskytnutí odborných daňových služeb, které pomohou firmám optimalizovat jejich daňové závazky a využít případné daňové úlevy nebo výhody.

Právní poradenství – nabídka právního poradenství pro řešení současných právních otázek.

Poradenství k nové firemní strategii – spolupráce s konzultanty pro aktualizaci a rozvoj firemní strategie s cílem diverzifikovat portfolio produktů/služeb a rozšířit zákaznickou základnu.

Finanční poradenství – podpora ve finančním plánování, cash flow managementu a restrukturalizaci dluhů

Poradenství pro firmy čelící bankrotu nebo likvidaci, včetně právního vedení, finanční strategie a podpory v jednáních s věřiteli.

Poradenství v oboru exportu a mezinárodního obchodu – strategie pro vstup na mezinárodní trhy a podpora při exportních aktivitách a navázání nových spolupráci.

Poradenství při získávání dotací a investičních pobídek – Poradenství a asistence při vyhledávání a žádání o dotace a granty.

Zřízení centralizovaného informačního kanálu, který bude firmám spojeným s Liberty Ostrava a.s. poskytovat přesné a důvěryhodné informace.

Platforma bude sjednocovat všechny relevantní informace týkající se situace v Liberty Ostrava a.s., včetně dat z jednání s finančními úřady, bankami, daňových a právních poradenství a dalších opatření popsaných výše.

Propojení postižených firem s mentorskými programy a síťovými událostmi, kde mohou získat cenné rady a kontakty. Koordinace jednotlivých postupů strategií.

Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

x x x

KONEC  VÁLKY  NA  UKRAJINĚ,  PŘESTO  FIALA,  PAVEL  STÁLE

ZAJIŠŤUJÍ  ZBRANĚ  NA  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ,  NIČENÍ  ZEMĚ

Už není kde brát, oznámil spojencům Pentagon. Evropa se děsí, Scholz hovoří o „podráždění“

Americké ministerstvo obrany poprvé od začátku války oznámilo, že nepřipravuje žádný další vojenský balíček pro Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP. Otěže pomoci mezitím přebírají Velká Británie a Německo, které burcují zbytek Evropy i Washington s tím, že je potřeba v podpoře Ukrajiny vytrvat. Vedle toho si kancléř Olaf Scholz také postěžoval, že je „podrážděný“ tím, jak je Německo neustále kritizováno, že nedělá dost.

Jednou za měsíc se sejdou zástupci asi padesáti států a domlouvají koordinaci vojenské a finanční pomoci pro Ukrajinu. Minulý týden ministr obrany Lloyd Austin poprvé na virtuální schůzku dorazil s prázdnýma rukama.

 Spojeným státům došly peníze pro Ukrajinu a nemohou posílat munici a rakety, které vláda v Kyjevě potřebuje k odražení ruské invaze,“ interpretovala jeho sdělení americká agentura AP.

Znamená to, že USA v současnosti neplánují schvalovat žádný další pomocný balíček pro Kyjev. Poslední podporu Kongres schválil po tvrdých jednáních 27. prosince minulého roku. Balík zahrnoval dělostřelecké náboje nebo raketový systém Stinger.

Zatím to ale neznamená, že by USA dávaly od Ukrajiny úplně ruce pryč. Washington ostatně pokračuje v tréninku ukrajinských vojáků. USA jich vycvičily už asi 18 tisíc, dalších 1 500 bojovníků je v současnosti na cvičení. Spojené státy ale každopádně mění rétoriku a apelují na spojence, aby začali váhu pomoci přenášet více na sebe.

Volání spojenců

V Londýně a Berlíně je tak cítit hmatatelný strach, že USA z války vycouvají a nechají Evropu, ať se s Vladimirem Putinem vypořádá sama. List The New York Times informoval, že britští politici a diplomati začali vyvíjet tlak na americké republikány, aby je přesvědčili, že je další podpora Ukrajiny v zájmu všech.

Celý britský národ vnímá otázku války v Evropě mimořádně naléhavě. Hned 68 procent lidí schvaluje vojenskou podporu Ukrajiny. Na rozdíl od jiných evropských států totiž ve Velké Británii došlo v otázce Ukrajiny k zásadní shodě mezi vládou a opozicí.

„Zůstaneme jednotní napříč našimi politickými stranami při obraně Ukrajiny před Putinovou agresí,“ prohlásil šéf labouristů a možný příští britský premiér Keir Starmer.

Velká Británie byla první zemi, která schválila v letošním roce další vojenskou podporu pro Kyjev.

Kvůli změně amerického postoje bije na poplach také Německo. Kancléř Olaf Scholz apeloval na Evropu, že musí teď převzít otěže pomoci sama. Dodal přitom, že jen Berlín to nezvládne.

„Evropa musí více podporovat Ukrajinu při obraně vlastní země. Příspěvky, které evropské státy zatím vyčlenily na rok 2024, nejsou dostatečně velké,“ uvedl Scholz v rozhovoru pro týdeník Die Zeit, na který odkázal web Kyiv Post.

Scholz dále uvedl, že je „podrážděný“ tím, že je Německo neustále kritizováno za to, že nedělá dost, i když už „dělá více než všechny ostatní země Evropské unie“.

Agentura AFP poznamenala, že na Německo „připadá více než polovina známých evropských dodávek zbraní“ do Kyjeva.

„Bylo by arogantní si myslet, že to dlouhodobě zvládneme sami. Nebylo by dobrou zprávou, kdyby se Německo v případě, že Spojené státy odpadnou, nakonec stalo největším podporovatelem Ukrajiny,“ řekl a dodal, že Německo je pouze středně velkou mocností.

X X X

ZBYTEČNÁ  VÁLKA  ZELENSKÉHO,  VINOU  ZÁPADU  A  V  ČR  I  FIALY  A  PAVLA

EXPREZIDENT  KLAUS  JI  HNED  ODMÍTL,  FIALA  SI  NEDAL  PORADIT

FIALA  OČEKÁVÁ  MILIONY  I  Z TÉTO  VÁLKY,  JAKO  ZÁPAD?

ZELENSKÝ  VŮBEC  NEŘEŠÍ  FAŠISTY  HITLERA,  KTEŘÍ  JSOU  NA  UKRAJINĚ,

UPOZORNILO   NA  NĚ  RUSKO

Více než 400 zabitých ukrajinských sportovců. Mohli soutěžit s ostatními, ale umírají při ruských útocích

Ruská vojska okupují Ukrajinu už téměř dva roky. Boje si zatím vyžádaly životy desítek tisíc lidí – civilistů i vojáků. Mezi mrtvými jsou i sportovci, kteří zemřeli při ruském bombardování ukrajinských měst, ale i ti, kteří místo tréninků nebo zápasů rovnou narukovali na frontu. Server iROZHLAS.cz zmapoval příběhy několika z nich.

 Více než 400 zabitých ukrajinských sportovců. Mohli soutěžit s ostatními, ale umírají při ruských útocích (ilustrační foto) | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Na počest sportovců, kteří zemřeli při útocích nebo při obraně Ukrajiny před ruskými vojáky, byl na jaře loňského roku ve spolupráci se Sportovním výborem Ukrajiny založen web s názvem Sportovní andělé, který mapuje a popisuje osudy zabitých sportovců.

Stránky se postupně plní dalšími tragickými osudy. Těch už jsou podle oficiálních ukrajinských statistik více než čtyři stovky, a jejich počet se tedy za necelý rok téměř zdvojnásobil, jak informuje The Kyiv Independent.

Mladí a mrtví

Při raketovém útoku na ukrajinské město Kryvyj Rih v létě 2022 zemřela například teprve dvaadvacetiletá Daria Kurdelovová. Národní šampionku v tanečním sportu během tréninku zasáhl šrapnel.

Zatímco ona zemřela, její otec přežil, uvádí Ukrajinská Pravda. Kurdelovová byla také studentkou Univerzity v Oděse se zaměřením na právo.

Vedení školy na Dariu vzpomíná jako na „odpovědnou, inteligentní a cílevědomou dívku“.

Bránil na hřišti i na frontě

Dalším z řady sportovců, kteří se již do žádných statistik sportovních utkání nezapíšou, je hráč amerického fotbalu Ihor Boiko. Ten byl podle webu Angels of Sports smrtelně raněn v červnu loňského roku během válečné operace v Doněcké oblasti.

Na sociálních sítích klub o svém padlém hráči napsal: „Bránil svobodu naší země a položil za ni život. Ať náš hrdina odpočívá v pokoji a v lepším světě. Hrdinové neumírají, v našich srdcích budou žít navždy.“

Zemřela den po svatbě

Následky války pocítila v tom nejhorším slova smyslu i rodina fotbalistky Viktorie Kotlarovové. Doma na Ukrajině nastupovala v ženské fotbalové lize a futsalové lize.

Nadějná sportovkyně zemřela 29. prosince roku 2023 společně se svou matkou, když ruská raketa zasáhla sklad, ve kterém celkem zahynulo celkem 32 lidí. Den předtím se Viktoria vdala, zjistil Kyiv Post.

Sportovních příběhů s tragickým koncem už ruská invaze napsala více než 400. S blížící se olympiádou v Paříži se nejen mezi fanoušky stále intenzivněji řeší otázka, zdali mají ruští sportovci mít na hrách možnost startovat pod neutrální vlajkou.

Řada českých i zahraničních sportovců už dala jasně najevo, že atlety z Ruska ani Běloruska na největší sportovní akci roku 2024 nechce.

Svůj názor vyjádřili také někteří sponzoři, kteří nechtějí být spojováni s akcí, kde se reprezentantům totalitních států umožní skrze výsledky v soutěžích zprostředkovaně propagovat názory agresorů v jejich čele.

Mezinárodní olympijský výbor však start ruských a běloruských atletů pod neutrální vlajkou povolil, na což už zareagovali například sponzoři Českého olympijského výboru Plzeňský Prazdroj a také společnost CPI Property Group, kteří podporu zastavili.

X X X

Soud OSN odmítl žádost Ukrajiny o reparace. Kyjev chce odškodnění za ruskou podporu separatistů

Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu (ICJ) ve středečním verdiktu odmítl řadu stížností Ukrajiny souvisejících s ruskou podporou separatistů na východě země a s postupem vůči Ukrajincům a Tatarům na anektovaném Krymu. Mimo jiné nevyhověl žádosti o reparace od Ruska za útoky připisované proruským separatistům, informovala agentura AP. Tribunál nicméně uznal, že Moskva porušila části dvou úmluv OSN.

 Podle Kyjeva se Rusko v souvislosti s konfliktem, který na východě Ukrajiny vypukl v roce 2014, provinilo vůči dohodám proti financování terorismu a rasové diskriminaci. Obvinění se týkají vyzbrojování proruských skupin a rusifikace poloostrova Krym, kde po anexi podle ICJ dramaticky klesly zápisy žáků na vyučování v ukrajinštině.

Vrchní soud OSN podle agentury Reuters dospěl k závěru, že Rusko porušilo antidiskriminační dohodu, když nedostatečně chránilo vzdělávání v ukrajinském jazyce. Odmítl však další tvrzení Kyjeva, podle kterého se Rusko snaží vymazat kulturu etnických Tatarů a Ukrajinců na Krymu.

Reparace požadovali Ukrajinci za útoky v regionu včetně sestřelení letu MH17 v létě 2014, za které nizozemský soud připsal odpovědnost separatistům. ICJ sice dříve konstatoval, že Rusko mělo nad separatistickými silami „celkovou kontrolu“, v novém verdiktu ale uvádí, že dodávky zbraní a jiného vybavení těmto silám nepředstavuje financování terorismu podle kritérií v úmluvě OSN.

Moskva při úvodních projevech loni v červnu ukrajinská obvinění odmítla a označila je za „nehorázné lži“. Kyjev u soudu označil Rusko za teroristický stát a uvedl, že Moskva na východě Ukrajiny financovala „kampaň zastrašování a teroru“. Jednalo se tehdy o první setkání ukrajinských a ruských právníků u ICJ od ruské invaze na Ukrajinu zahájené v únoru 2022.

Rozhodnutí ICJ jsou právně závazná, tribunál ale nedisponuje žádnými mechanismy pro jejich vymáhání. AP uvádí, že středeční verdikt je prvním z dvojice očekávaných stanovisek ICJ souvisejících s deset let trvajícím konfliktem na Ukrajině, který se po ruské invazi před dvěma lety změnil v plnohodnotnou válku.

Ukrajina se jen několik dní po novém útoku obrátila na haagský tribunál, který záhy Rusku nařídil okamžité zastavení jeho válečných operací. Moskva tento příkaz ignorovala.

X X X

Chorvatští novináři protestovali proti návrhu zákona o postizích whistleblowerů

 Stovky chorvatských novinářů dnes v Záhřebu protestovaly proti návrhu zákona, který by postihoval vyzrazování podrobností z policejního vyšetřování trestných činů. Lidem, kteří by takové informace vyzradili, by hrozily tresty odnětí svobody. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž žurnalisté viní vládu ze snahy blokovat informování o korupci. Premiér Andrej Plenković řekl, že cílem normy je „ochrana soukromí“ vyšetřovaných osob.

Pokud by byl únik informací ve veřejném zájmu, nový zákon by nebyl uplatněn, prohlásil Plenković během dnešního zasedání kabinetu. Na základě navrhovaného zákona by mohli být policisté, státní zástupci, soudci a další úředníci, kteří vyzradí informace o policejním vyšetřování, uvězněni až na tři roky.

Chorvatská Asociace novinářů varuje, že součástí vyšetřování by se po zavedení zákona mohli stát novináři, kteří by o uniklých informacích přinášeli zprávy, a úřady by jim mohly zabavovat telefony, notebooky a procházet e-maily. Šéf sdružení Hrvoje Zovko na demonstraci prohlásil, že Plenković a jeho kabinet chtějí umlčet kritiku. „Je to zákon nebezpečných záměrů. Požadujeme, aby byl tento článek (zákona) zrušen,“ pronesl Zovko před protestujícími novináři.

Ti dnes vyjadřovali nesouhlas s kroky Plenkovičova kabinetu před budovou vlády v metropoli. Jeden z reportérů držel transparent s nápisem: „Když není zdroj, není ani politický problém.“ „Plenković chce zavést zákon, který zastraší především whistleblowery (ty, kdo nahlásí nekalé jednání – pozn. ČTK), ale také novináře, kteří píší o korupci a zločinu,“ uvedla novinářka Ana Raičová Kneževičová, která se protestu zúčastnila.

Návrh zákona musí ještě schválit parlament, v němž má většinu vládní koalice vedená Plenkovičovým Chorvatským demokratickým společenstvím. Čtyřletý mandát současného premiéra vyprší letos a očekává se, že termín parlamentních voleb bude stanoven nejpozději na konec září, podotkl Reuters, ceskajustice.cz

X X X

Soudce Švaňhal souzený za týrání bývalé družky se vrací do taláru

 Už je to šest let, kdy ministr spravedlnosti poprvé dočasně zprostil Romana Švaňhala funkce soudce. Ten se měl podle obecných soudů dopustit týrání a vydírání bývalé družky, se kterou má syna. Od soudů opakovaně odešel s podmínkou, napodruhé ho však osvobodil Nejvyšší soud. Někdejší předseda Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou se nyní do taláru vrací. „Je to pravda, od 1. února nastupuje na občanskoprávní úsek,“ sdělil České justici současný předseda soudu Aleš Landsman. Švaňhal dále čelí obžalobě ve věci křivého obvinění stejné bývalé družky.

Bývalý předseda okresního soudu podle obžaloby v letech 2015 až 2017 hrozil své tehdejší partnerce tím, že ji vyhodí na ulici nebo že z ní udělá blázna. Vyhrožoval jí svým vlivem a tím, že ji připraví o možnost stýkat se se synem. Ponižoval ji, vulgárně urážel a posmíval se jí, uváděla obžaloba. Obhajoba, kterou vedla advokátka Lucie Hrdá opakovaně poukazovala na to, že partnerka je nedůvěryhodná a že trestní řízení zneužila k tomu, aby získala do péče společného syna.

V případě trestního stíhání je soudce automaticky dočasně zbaven funkce a pobírá 60 procent platu. Po pravomocném odsouzení pak o talár přichází definitivně. Pokud však v rámci dovolání v jeho prospěch zasáhne Nejvyšší soud, funkci získává opět zpět. V minulosti tak Nejvyšší soud rozhodl v případu zesnulého soudce Vlastimila Matuly.

Předseda žďárského okresního soudu Landsman neuvažuje o tom, že by nyní na Švaňhala podal kárnou žalobu, která by hodnotila soudcovo chování z pohledu profesní etiky. Případ se totiž stal mezi lety 2015 až 2017 a uplynuly zákonné lhůty, které by takový krok umožňovaly. Další kroky nyní nechystá ani ministerstvo spravedlnosti. Mluvčí Vladimír Řepka České justici pouze potvrdil, že Švaňhal se vrací do funkce soudce. Kárným proviněním je podle zákona porušení služebních povinností soudce nebo chování, jímž soudce narušuje důstojnost své funkce nebo ohrožuje důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů.

Nejprve byl Švaňhal odsouzen za týrání osoby žijící ve společném obydlí. Rozhodnutí však tehdy NS zrušil kvůli nesprávné právní kvalifikaci. Muž se prý choval bezohledně a celkově morálně nepřijatelně, nešlo však o týrání. Poté si Švaňhal vyslechl dvacetiměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na 30 měsíců za vydírání a nebezpečné vyhrožování.

Nejvyšší soud nerozporoval skutková zjištění obecných soudů. Z nich vyplynulo, že se Švaňhal choval necitlivě, autoritativně či svévolně. Podle Nejvyššího soudu však soužití partnerů bylo problematické a podle NS je trestní represe je u domácího násilí krajní prostředek, který se má uplatňovat zdrženlivě a pouze v nejzávažnějších případech.

Vávra: Jde o raritní případ

Podle prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry jde o raritní případ. „V principu by v takovém případě mělo fungovat kárné řízení. Z hlediska právní jistoty soudci talár být vrácen musí, není to chyba v systému,“ reagoval pro Českou justici.

Zajímavé je, že Nejvyšší soud měl případ na stole podruhé. Poprvé ho vrátil k novému projednání, nyní již sám rozhodl a věc vrátil na městský úřad s tím, že šlo pravděpodobně o přestupek. „jsem rád, že Nejvyšší soud rozhodl a zamezil pověstnému justičnímu ping pongu,“ dodal Vávra.

První rozhodnutí NS ostře kritizoval státní zástupce Václav Mastný. K naplnění znaku týrání podle nejvyšší instance nepostačuje uplatňování dominance ve vztahu jedním z partnerů, nedostatek empatie ani to, co je nazýváno vztahovou asymetrií ani velmi neuspokojivé a konfliktní partnerské soužití, i když vede k traumatickým poruchám. NS také poukázal na princip ultima ratio. Podle Mastného výroky senátu Josefa Mazáka svědčí o naprosté negaci fundamentálních atributů domácího násilí ze strany NS a to zejména v jeho psychické formě, což uvedl při jednání u obvodního soudu. Podle něj justice vysílá špatný signál obětem domácího násilí, ale i veřejnosti. Hovořil dokonce o pachuti z „falešné soudcovské solidarity“. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

SEXUÁLNÍ  NAPADENÍ?  POSTIŽENÉ  ŽENY SE  OZVOU  AŽ  PO  LETECH,  JAKO  V USA?  POŽADUJÍ   MILIONY,  JAKO  PO  TRUMPOVI?

AFÉRU  Z  ČT  FRIDRICHOVÉ  DR  CIMICKÉHO  DR  UZEL  HNED  ODMÍTL

V ČR  A  SR  ZDRAVOTNÍ   DOMY,  JAKO  VE  FRANCII,  NĚMECKU…

NA  ZÁPADĚ  ŽÁDNÉ  STÍŽNOSTI  NA  MUŽE,  NAOPAK  JE  VYHLEDÁVAJÍ

Kauza exposlance Dominika Feriho odsouzeného za znásilnění a probíhající proces s psychiatrem Janem Cimickým znovu otevřely debatu o přístupu k obětem sexuálního násilí. „Ve chvíli, kdy tam je sebemenší pochybnost, tak se oběť uzavře a už to nikomu neřekne,“ upozorňuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus moderátorka České televize Martina Hynková Vrbová, která se před lety rozhodla vystoupit z anonymity a přinést své svědectví proti Cimickému.

Impulsem pro ni byly výpovědi jeho pacientek, které měl sexuálně napadnout či znásilnit, někteří lidé ale zpochybňovali jejich věrohodnost. Psychiatr ji napadl během práce na televizním pořadu a ona z jeho ordinace utekla, vzápětí ale začala přemýšlet o tom, co udělala špatně.

„Jste terčem útoku a vůbec si nedokážete vysvětlit, co se stalo. Nejdříve hledáte na známém místě a to jste vy. Říkáte si, jestli jste neudělala něco, co by mohlo zavdat podnět,“ popisuje s tím, že roli hrají společenské stereotypy, které vedou k tomu, že se oběti nikdy nepřihlásí.

Tehdy začínající moderátorka se vzápětí svěřila svému partnerovi, obávala se ale, že když obviní uznávaného a mediálně známého psychiatra, tak jí nikdo nebude věřit. „Když jsem se s ním po útoku setkala na natáčení, tak dělal, že se vůbec nic nestalo. Pochopila jsem, že on to všechno popře,“ dodává.

Domnívala se přitom, že šlo o ojedinělé selhání, o to víc ji šokovalo, že se psychiatr neomluvil. Až po letech se také dozvěděla, že Cimický během natáčení sexuálně napadl i jednu z televizních maskérek.

„Slýchám, proč jsem tak dlouho mlčela a že jsem vlastně spoluviník. Ale já nemlčela, třeba tvůrcům pořadu jsem řekla, co se mi stalo. Z toho pořadu měl odejít doktor Cimický, ale nestalo se to a nakonec jsem z něj odešla já,“ doplňuje.

Je třeba dělat víc

Za Cimického se po zveřejnění prvních výpovědí poškozených postavili i někteří uznávaní odborníci jako třeba sexuolog Radim Uzel. „Řekla jsem si, že to už je opravdu silný kalibr a že už musím něco udělat a ty ženy podpořit. Oni se prostě navzájem kryli,“ domnívá se Hynková Vrbová.

Zpětně se přitom ukazuje, že o Cimického problematickém chování se v psychiatrických kruzích vědělo, kvůli podezření ze sexuálního obtěžování musel například odejít z Psychiatrické nemocnice Bohnice. Nikdo proti němu ale otevřeně nevystoupil ani nepodal podnět na Českou lékařskou komoru.

„Cimický měl dlouhé prsty a dokázal lidi úplně zničit. Měl obšancovaná vysoká místa v televizi a v rozhlase, obklopoval se známými a vlivnými lidmi. Vystoupit proti němu znamenalo jít do obrovského rizika. Já ten strach velmi dobře chápu. Na druhou stranu když slušní lidé mlčí, tak zlo vítězí,“ zdůrazňuje.

Společnost je dnes prý na případy sexuálního zneužívání citlivější než dříve, je ale třeba jít dál. Stát by například měl dělat daleko víc pro bezpečnost obětí. „Společnost začíná mít tykadla na to, když se děje takové bezpráví ženám. Chce změnu a měli by na to reagovat soudci, politici, všichni,“ uzavírá.

X X X

KOMUNISTÉ  SE  SE  SOC  DEM  NESPOJÍ?

KAM  SE  VŠICHNI  POLITICI  SCHOVALI?

UŽ  NEMAJÍ  ZÁJEM  ŘÍDIT  STÁT  A  POMÁHAT  LIDEM?

PROČ  SE  NEPOSTAVÍ  PROTI  FIALOVI  A  NIČENÍ  ČR?

Dříve česká levice spoléhala na proruskou orientaci, varuje bývalý komunistický poslanec Jiří Dolejš. „Přimykat se k ruskému kapitalismu je zvláštní druh poraženectví, jako by skomírající českou levici měl zachránit Putin,“ napsal Dolejš ve svém blogu, který nazval Poslední šance KSČM.

 Ruský prezident Putin podle exposlance Jiřího Dolejše samozřejmě českou levici zachraňovat nebude. „Jeho zjevný zájem je obnovit status supervelmoci, s ruskými komunisty zachází jako s hadrem,“ uvedl Dolejš v blogu, který zveřejnil na Aktuálně.cz.

„Za brežněvovské normalizace vsugerovaný strach ze Západu nemůže být silnější než odmítnutí imperialismu, byť by byl ruský. Jasně proruskou orientace má v ČR tak 4 % lidí,“ argumentuje exposlanec.

Na návrat ze zóny politické smrti už má podle něj KSČM málo času, maximálně letos, pak by se podle něj cesta k nové budoucnosti mohla začít uzavírat. „Hlavními překážkami na této cestě je, že dál vláčíme na noze kouli nostalgie po mrtvých časech a že je uvnitř strany viditelná toxická inklinace k nacionálnímu populismu, které by z nás udělala pouhé béčko xenofobní SPD,“ napsal bývalý místopředseda komunistické strany.

Odpudivá je podle Dolejše představa levice, která by ve svém posledním tažení jen pomohla do sedla krajně pravicové SPD v tandemu s Trikolorou.

Komunisté v letošních eurovolbách nekandidují pod svou vlastní značkou, ale v koalici, kterou nazvali STAČILO! Na kandidátce je kromě šéfky strany, europoslankyně Kateřiny Konečné i právník Ondřej Dostál, odpůrce covidových opatření, který od Pirátů přešel k neparlamentní straně PRO Jindřicha Rajchla. Z PRO se na kandidátku komunistů dostala i Petra Rédová, zdravotní sestra spojovaná s šířením dezinformací.

X X X

Železný generál na odstřel. Spory v Kyjevě vyvřely na povrch

 V pondělí to byla už skoro hotová věc, nakonec však Valerij Zalužnyj ve funkci hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil zůstává. Armáda údajně prezidenta Zelenského přesvědčila, že za populárním velitelem stojí jako jeden muž. Zmatky v Kyjevě nicméně nahrály ruské propagandě.

Seběhlo se to prý takto: V pondělí odpoledne byl Valerij Zalužnyj předvolán na poradu o situaci na frontě do prezidentské kanceláře v centru Kyjeva. Byla to netypická schůzka. Kromě prezidenta na ní byl i ministr obrany Ruste Umerov, naopak vlivný kancléř Andrij Jermak chyběl, protože zrovna v Užhorodu jednal s maďarským ministrem zahraničí.

X X X

Počet nových případů HIV se v Česku meziročně snížil, polovinu tvoří cizinci

Nových případů nákazy virem HIV loni v ČR lékaři odhalili méně než v předchozím roce, bylo jich 253. V posledních dvou letech tvořili více než polovinu cizinci trvale žijící v Česku. V ČR se léčí či léčilo také 727 uprchlíků z Ukrajiny, loni jich přibylo 149. Informovala o tom Národní referenční laboratoř (NRL) pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

„Česká republika zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV a AIDS v rámci světa i Evropy, přestože situace byla v letech 2020 a 2021 ovlivněna epidemií covid-19 a od roku 2022 je výrazněji ovlivňována válečným konfliktem na Ukrajině,“ uvedla NRL v tiskové zprávě.

Mezi případy zaznamenanými NRL v loňském roce bylo 121 občanů České republiky a 132 cizinců s trvalým pobytem v tuzemsku. Nejčastěji šlo o Ukrajince, kteří nemají statut uprchlíka, bylo jich 63. V 16 případech se jednalo o občany Slovenska, po čtyřech případech bylo z Polska, Ruska či Vietnamu. V 52 případech cizinci o své nemoci už věděli, protože jim byla diagnostikovaná v zahraničí. Pozitivně testovaných bylo také 24 cizinců s krátkodobým pobytem, nejčastěji pocházeli z Kuby, Slovenska či Kamerunu.

Mezi novými případy bylo 213 mužů a 40 žen. Téměř 87 procent osob se nakazilo sexuální cestou, polovina nově diagnostikovaných jsou muži mající sex s muži. „Přenos mezi muži majícími sex s muži je dlouhodobě dominantním rysem výskytu HIV infekce v ČR, nicméně v posledních letech jeho podíl mezi novými případy výrazně klesl,“ uvedl v tiskové zprávě SZÚ vedoucí NRL Vratislav Němeček s tím, že u 20 infikovaných přenos nebyl objasněn.

Téměř dvě třetiny nových případů byly zachyceny ve stadiu bez příznaků, 43 lidí bylo nově evidováno ve stadiu AIDS, do kterého se u neléčených HIV pozitivních může nákaza rozvinout.

Data o uprchlících z Ukrajiny eviduje NRL odděleně. Od počátku válečného konfliktu na Ukrajině do konce loňského roku jich bylo evidováno 727, z nich bylo 472 žen a 255 mužů. Dvě třetiny uprchlíků o své HIV pozitivitě věděli, léčili se dosud na Ukrajině a v ČR požádali o zajištění kontinuity léčby.

„Fakt, že naprostá většina z těchto uprchlíků věděla o své HIV pozitivitě, léčila se dosud na Ukrajině a u nás žádala o pokračování léčby, je velice důležitý. Současná antiretrovirová léčba totiž hraje zásadní roli při zabránění šíření infekce. Infekčnost řádně léčených pacientů je minimální a přenos infekce je nepravděpodobný,“ doplnil Němeček.

Podle ředitelky SZÚ Barbory Mackové se situaci daří dobře zvládat díky tomu, že kontaktní centra uprchlíky informují o bezplatné možnosti testování a léčby a díky osvětovým materiálům v ukrajinštině.

Za celou dobu sledování od roku 1985 do konce roku 2023 bylo v Česku potvrzeno 4619 případů nákazy HIV, z toho 1412 u cizinců. U 881 osob se z nákazy HIV rozvinula nemoc AIDS. NRL eviduje dosud 395 úmrtí ve stadiu AIDS a 212 úmrtí HIV pozitivních osob z jiné příčiny. Loni jich podle dat SZÚ bylo 20 s AIDS a 14 z jiných příčin.

Virus HIV napadá lymfocyty, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení zhruba do šesti týdnů prudce klesne, pak se propad zastaví a zdravotní stav nakaženého se zlepší. Postupně ale tento typ bílých krvinek znovu ubývá až osm let, poté propukne nemoc AIDS. Bez léčby nemocní do několika let umírají. V současné době mohou nakažení užívat moderní léky, které postup nemoci prakticky zastaví. Mohou díky nim žít běžný život včetně sexuálního bez rizika nakažení partnera.

X X X

Čepro koupilo síť benzínových stanic RobinOil. Stát se stane třetím největším pumpařem

l od podnikatele Jiřího Zoubka konkurenční síť čerpacích stanic Robin Oil, od níž získal 75 benzinových pump. Zařadí je do své sítě EuroOil, která tak bude nově mít 285 stanic, což ji řadí na třetí místo v ČR. Cenu transakce společnost neuvedla, deník e15 s odkazem na dva na sobě nezávislé zdroje napsal, že dosáhla výše 4,5 miliardy korun. Transakci nedávno posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Pro další růst a rozvoj služeb v příštích letech se nabídka nákupu konkurenční sítě jeví jako další cesta pro zvyšování přidané hodnoty. Nákup Robin Oil znamená pro Čepro přímý ekonomický efekt i tržní podíl, který má specifickou hodnotu,“ zdůvodnil akvizici generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Robin Oil byl dosud odběratelem pohonných hmot od Čepra s prodejem 150 milionů litrů ročně. Nákupem 75 stanic získá síť EuroOil podle Čepra mnohem více čerpacích stanic na frekventovaných místech. Zároveň se podle podniku umístění stanic obou sítí překrývá jen minimálně. „Robin Oil má k tomu mnohem větší prodejny s vysokou úrovní gastroslužeb, které nám doposud chyběly,“ podotkl Duspěva.

 Podle něj má koupená síť také potenciál v oblasti alternativních energií, které dosud EuroOil neměl v nabídce. Podle mluvčího Marka Rolla má Čepro v tomto směru zájem hlavně o dobíjecí stanice pro elektromobily, pracovat ale chce se všemi zdroji včetně CNG. „Ve spojení hledáme i další synergie, ať už jde o logistiku, širší využití fleetových karet, nebo nabídku doplňkových služeb,“ dodal Duspěva.

Společnost Čepro se zabývá přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů a provozuje v Česku sít čerpacích stanic EuroOil. Vlastní ji stát, jediným akcionářem je ministerstvo financí. Podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin mělo Čepro v roce 2022 obrat 91 miliard korun, zisk po zdanění dosáhl 1,6 miliardy korun.

Částka nákupu experta překvapila

Společnost Robin Oil patřila podnikateli Jiřímu Zoubkovi, do obchodního rejstříku byla zapsána v roce 1994. Podle účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin měla firma předloni obrat 5,5 miliardy korun, čistý zisk 83 milionů korun a zisk před zdaněním 103,5 milionu korun.

„Akvizice nebude financována ze státního rozpočtu, ale z finančních prostředků společnosti Čepro,“ sdělil e15 tiskový mluvčí Čepra Marek Roll. Deník podotkl, že cena 4,5 miliardy výrazně převyšuje odhady, které počítaly s několikanásobkem EBITDA, tedy ziskem před zdaněním, úroky a odpisy. „Osobně jsem očekával hodnotu transakce ve vyšších stovkách milionů korun, se stropem někde kolem miliardy, možná lehce přes. Částka v jednotkách miliard se mi zdá velmi vysoká,“ sdělil e15 analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Obě firmy patří mezi sedm největších vlastníků čerpacích stanic v ČR, ani po spojení ale jejich podíl na trhu nedosáhne 15 procent. Největším provozovatelem čerpacích stanic je se 436 pumpami síť Orlen Benzina, která patří do polské skupiny PKN Orlen. Celkem 303 stanic má na druhém místě maďarský MOL. Za třetím EuroOilem následují s více než stovkou stanic britsko-nizozemský Shell (181 stanic) a rakouské OMV (138 stanic).

X X X

Zemřel brankář Budějovic, chytal i za reprezentaci

Český fotbal zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 30 let v pátek zemřel odchovanec klubu FC Písek Jindřich Vokatý, který působil i v Českých Budějovicích. Na svých stránkách o tom informovaly oba kluby.

S fotbalem začínal Vokatý v Písku. Jeho talentu si ale všimli v Českých Budějovicích, kam jako starší žák přestoupil. „Jindra byl odchovanec FC Písek a jako starší žák přestoupil do našeho klubu, kde prošel všemi dorosteneckými kategoriemi a zachytal si i Juniorskou ligu. Později přestoupil do Redhill FC a naposledy hrál za SK Břežany II,“ informoval na Facebooku klub SK Dynamo České Budějovice.

Vokatý byl také členem širší české reprezentace do 16 let. „Připsal si jeden start proti Slovensku (2008) a zároveň při výhře 2:0 udržel čisté konto,“ uvedl FC Písek na svém webu.

 „Jménem FC Písek bych rád vyjádřil upřímnou soustrast celé Jindřichově rodině i všem jeho blízkým,“vyjádřil lítost sekretář klubu Miroslav Grobár. Poslední rozloučení s Jindřichem Vokatým se uskuteční ve čtvrtek 1. února od 10 hodin v obřadní síni na Lesním hřbitově v Písku.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.