Místopředseda Bundestagu Kubicki spustí Nord Stream 2, zachrání i ČR, EU? Pokuta Praze 740.000 

  Místopředseda Spolkového sněmu SRN Wolfgang Kubicki, zvolený za Svobodnou demokratickou stranu Německa (FDP), vyzval k neodkladnému spuštění plynovodu Nord Stream 2. „Spolkový ministr ekonomiky má udělat vše pro to, abychom měli více energie.

Musíme neodkladně spustit Nord Stream 2, abychom naplnily naše plynojemy na zimu,“ prohlásil Kubicki v rozhovoru pro mediální skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Neexistuje „žádný dobrý důvod, proč Nord Stream 2 neotevřít,“ dodal.

„Pokud se k nám touto cestou dostane více plynu, možná i celé smluvně garantované množství, pomůže to, aby lidé nemuseli v zimě mrznout a náš průmysl neutrpěl vážné škody,“ zdůraznil Kubicki. Zajištění toho je nejvyšší prioritou federální vlády. Právě z tohoto důvodu nebyly přerušeny další plynovody z Ruska. „Jakmile budou zásobníky plynu plné, můžeme Nord Stream 2 znovu uzavřít – a také ostatní plynovody, jakmile se osamostatníme. Ale v takové situaci ještě nejsme,“ zdůraznil Kubicki.

Federální vláda odložila zprovoznění dokončeného plynovodu Nord Stream 2. Rusko v současnosti dodává pouze kolem 20 procent možného množství prostřednictvím Nord Stream 1. Ruská plynárenská společnost Gazprom z toho viní technické důvody, federální vláda to považuje za výmluvu, přičemž neakceptuje argument související s opravou turbíny, která po opravě byla zadržována v Kanadě a nyní je na území Německa.

Viceprezident Bundestagu Wolfgang Kubicki také řekl, že vše, co zajišťuje, že se do Německa dostane více plynu, je pro Německo více užitečné než pro Putina, vasevec.cz

 X X X

Generál Šedivý: I použité bojové vrtulníky české armádě pomohou v modernizaci

České vládě se daří získávat od západních spojenců zdarma důležité vybavení a zbraně pro armádu. Po německém závazku darovat Česku 15 tanků Leopard se podobně zachovaly i Spojené státy americké. Jde o bojové a přepravní vrtulníky. Česká armáda formou darů sice nezíská zcela nové stroje, přesto jí to pomůže v přezbrojování a modernizaci. V rozhovoru o tom mluví bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Nejprve tedy 15 tanků z Německa, teď osm vrtulníků z USA. Čím jsme si zasloužili, že jsou k nám spojenci tak štědří?

ČR patřila k těm, kteří první dávali zbraně a dokonce těžké zbraně na Ukrajinu a tím Ukrajině významně pomáhala. Čeští političtí představitelé, konkrétně pan premiér, navštívili jako první vysocí představitelé jiných států Ukrajinu a ČR obecně patří mezi čtyři nejvíce angažované státy v podpoře Ukrajiny v boji proti ruské agresi.

Myslím si, že ono ocenění českého úsilí formou 15 tanků Leopard, a teď momentálně ještě dalších vrtulníků AH-1Z a UH-1Y, jsou zkrátka výsledky toho, že i zároveň česká politická reprezentace je schopná velmi dobře vyjednávat ve prospěch ČR.

x Jak náročná bude po technické a finanční stránce modernizace těch vrtulníků? Bude to stále výhodnější než koupit nové?

Určitě to bude výhodné. Zatím ještě pořád neznáme, v jakém rozsahu bude modernizaci nutné provést. Určitě budeme muset provést verifikace těch vrtulníků, to znamená provést jejich ověření, v jakém jsou stavu, co je nezbytně nutné, aby se dostali do úrovně, kdy to budou vrtulníky pravděpodobně ne po generální opravě, protože ta asi nebude nezbytně nutná.

Zároveň se budou muset provést některé kroky k, jak jsem slyšel, bohemizaci. To znamená upravit vrtulníky na to, aby mohly fungovat v českém prostředí, prostředí české armády. Ale myslím si, že mnohem významnější je to, že ČR, česká armáda dostane skutečně velmi výkonné vrtulníky.

Dostanou skutečně unikátní platformu H1, která je vlastně základem pro jak vrtulníky útočné, tak víceúčelové vrtulníky, které jsou shodné s 85 %, což je skutečně unikátní a takový systém na světě neexistuje.

x Urychlí toto také odchod od těch strojů z ruské, původně ještě sovětské výroby?

Ano, to byla ta základní myšlenka, aby se co nejrychleji ČR odpoutala od té bývalé sovětské techniky. Vrtulníky Mi-24, některé z nich byly darovány Ukrajině k tomu, aby mohla vést účinnou válku. A samozřejmě budeme muset řešit i do budoucnosti, protože tady ještě je skupina vrtulníků Mi-171, což jsou vrtulníky Mi-171, ale modernizované, které jsme dostali jako úhrady za ještě sovětský dluh.

Pak jsou tady vrtulníky, Mi-8. Když se bavíme o tom, jakým způsobem se postupuje při této náhradě, tak myslím si, že ČR získává strategického partnera v podobě společnosti Bell, protože ta produkuje skutečně celou škálu nejenom vojenských, ale i policejních a civilních vrtulníků a je na špici v té vrtulníkové technologii.

Myslím si, že to urychlí skutečně, pokud budeme mít dostatek financí na to, abychom co nejrychleji nahrazovali ten zbytek sovětské techniky u vzdušných sil a přišli jsme na ty moderní zbraňové systémy. Víme moc dobře, že se bavíme i o případném nákupu F-35, což jsou nejmodernější letadla. Je to významný krok, který posune naši armádu zase o něco dopředu.

x A je tedy stejný záměr armády, i pokud jde tedy o tanky a vozidla bojové pěchoty, tedy odejít od těch ruských strojů k západním strojům anebo tyto masivní nákupy jsou tady i z jiných důvodů?

Já si myslím, že samozřejmě v tom hraje řada aspektů. Jedním z nich je například otázka finanční, která s sebou přináší poměrně hodně otazníků a politického soupeření, protože pokud se bavíme o nových nákupech pro pěchotu, tak vlastně se bavíme o 50 miliardách plus ještě nějaké navíc, což je skutečně hodně.

Týká se to i toho nového budoucího nákupu celého toho spektra tanků, které by měly být nejméně v hodnotě jednoho praporu plus nějaké tanky ještě navíc. Jsou to skutečně hodně velké finance a ten finanční aspekt do toho vstupuje velmi významně

To, co se děje na Ukrajině a následně ten vztah mezi Ruskem a ostatními státy včetně ČR ukazuje na to, že ta sovětská technika nejenom, že je velmi zastaralá, protože například u tanků T-72 je evidentně špatný koncept v jejich konstrukci. Ale samozřejmě, že i ta spolupráce například v udržování provozu je téměř nemyslitelná v této situaci. Je potřeba od sovětské a následně i ruské technologie co nejrychleji odejít.

x Česko se tak i v rámci NATO zavázalo, že bude mít do roku 2026 k dispozici jednu těžkou brigádu. Jak jsme v tomto daleko?

My víme, že bylo rozhodnuto o tom, co budou u pěchoty nahrazovat ty sovětské BVP-2, které ještě pořád máme v našich ozbrojených silách.

Doufejme, že se podaří skutečně uzavřít větší smlouvu se společností British Aerospace, která by měla dodávat CV-90. Ale je potřeba také připomenout, že ta brigáda není jenom otázkou těchto bojových vozidel, ale že to je celý systém, který musí být vybudován, to znamená i podpůrné prostředky musí být rovněž modernizovány a vyměněny.

A mimo jiné, pokud jsme se začali bavit o tancích, tak součástí této brigády je i prapor tanků, což znamená nahradit tanky T-72 tanky Leopard. Takže ono to nekončí jenom tím dodáním této bojové pěchoty, ale ten projekt je mnohem širší a samozřejmě také drahý.

x Když se podíváme na celkové vyzbrojování a modernizaci české armády, tak kde je třeba, aby armáda přidala v tempu, co je teď nejpotřebnější?

Tak my se bavíme o modernizaci například v sedle mechanizované brigády a letectva. Zapomněli jsme ale na to, že máme ještě pořád čtvrtou brigádu rychlého nasazení, která měla být od počátku profilovou brigádou, ale tam jsme ustrnuli na tom, že jsme zmodernizovali pouze dva mechanizované prapory.

Do současné doby nejsou nahrazeny ta lehká obrněné vozidla, které jsou u toho třetího praporu jindřichohradeckého také vozidly Pandur. Tam se to musí dodělat, protože ta brigáda tím pádem je velmi oslabena a neplní tu roli, kterou by plnit měla.

Nejsou dokončeny implementace těch velitelských a dalších systémů, které jsou postaveny na vozidlech Titus, což je tatrovka. Takže já si myslím, že armáda ještě dnes musí dodělat i projekty, které začala před několika lety, které nejsou do současné doby dodělány

X X X

Bezpečnostní riziko v Záporožské elektrárně trvá. Není stavěna na válečný konflikt, říká jaderný expert

Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od ukrajinské sítě. Uvedla to ukrajinská státní společnost Energoatom. Přístup personálu do elektrárny je podle ní omezený, na pracoviště směli pouze zaměstnanci, kteří zajišťují provoz jaderných bloků. Vedoucí katedry jaderných reaktorů fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Jan Rataj pro Radiožurnál vysvětluje, že elektrárna by byla i v případě odpojení pro své okolí nebezpečná.

 X Záporožská elektrárna má šest reaktorů. Dosud generovala víc než pětinu celkové energie vyrobené na Ukrajině. Kolik z těch reaktorů až dosud to fungovalo? Kolik jich chtějí Rusové odstavit?

Pokud mám dobré informace, tak v provozu byly poslední dva bloky, protože zbylé reaktory odstavili z důvodu situace, která tam nastala.

X Jak složité by bylo úplné odstavení elektrárny, tedy její úplné odstřihnutí od sítě?

Odstavení jaderného reaktoru samozřejmě úplně složité není. Jsou tam ochranné systémy, které slouží k tomu, aby se reaktor bezpečně a rychle odstavil do 3 nebo 4 vteřin, kdyby nastala mimořádná událost.

Nicméně pokud by měla elektrárna ztratit napájení, tak to problém je. I když jaderný reaktor odstavíte, tak neustále potřebujete odvádět teplo, které tam vzniká. Přestože je reaktor zastavený, tak tam vzniká velké množství zbytkového tepla. To je potřeba zajistit.

X Co by následovalo, pokud by se odstavily všechny reaktory? Jak bezpečné nebo nebezpečné by to mohlo být?

Standardní je, že pokud se reaktory odstaví, tak mají stále k dispozici elektrickou energii z rozvodné sítě, která zajišťují jejich chod pro monitorování a dochlazování. Pokud nastane mimořádná událost, kdy tato elektrická energie není, tak slouží další systémy z halového napájení.

Jsou tam diesel generátory, které se mohou spustit, ale samozřejmě ty mohou fungovat jen po určitou dobu. Pokud je odstavení plánované, což zřejmě z informací z internetu Rusové plánují, tak nepředpokládám, že by chtěli, aby nastala situace, kdy nebudou chladit jaderné reaktory a jsou na to připraveni. V podstatě chtějí ukradnout elektrárnu Ukrajincům.

X Mohou se Rusové snažit přesměrovat tok energie na okupovaná území a dál do Ruska? Dá se něco takového udělat a jak složitá je to operace?

To nejsem schopen úplně vysvětlit, protože to je spíš problém elektroenergetický a já se věnuji především problematice jaderných reaktorů a reaktorové fyziky. Předpokládám ale, že to problém pro ně není a že jsme schopni toto nějakým způsobem zajistit.

Nicméně musíme zase brát v potaz, že tam probíhá válečný konflikt. Já to beru tak, že chtějí tlačit jak na Ukrajince, tedy znemožnit jim přístup k energiím, tak na mezinárodní společenství.

Riziko přetrvává

X Pokud by byla elektrárna odstavena a nedostávala by tedy do sítě elektřinu, představovala by i dál bezpečnostní riziko? Vzhledem k tomu, co se v jejím okolí děje, je tam dal možnost úniku radiace?

Bezpečnostní riziko samozřejmě přetrvává. Přestože jaderná elektrárna tohoto temelínského typu je stavěna na řadu mimořádných událostí, tak rozhodně není stavěna na to, aby tam probíhal válečný konflikt, natož aby se tam nacházelo vojsko, které není připraveno na práci nebo pohyb po jaderné elektrárně.

Takže je pořád riziko, že může dojít k úniku radioaktivních látek. Nicméně rozhodně bych to nesrovnával s Černobylem, jak často bývá zmiňováno. Mohlo by nastat, že nebude dostatečná energie pro chlazení paliva, pak by mohlo dojít k jeho poškození. Ale předpokládám, že toto žádná ze stran nechce dopustit.

X Dnes zveřejnily agentury, že prezident Putin po rozhovoru s francouzským prezidentem Macronem souhlasil s vysláním expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii do elektrárny. Pokud by se inspektoři do elektrárny dostali, co především je tam potřeba prověřit?

Musí hlavně zajistit důležité informace, v jakém stavu zařízení je, kde došlo k jakému poškození systému, zda je tam někde ohrožena jaderná bezpečnost a radiační ochrana. To znamená, zjistit jak funguje a pracuje monitorovací systém na elektrárně. Předpokládám, že budou hovořit i s provozním personálem.

X Tedy i pokud by se elektrárna odstavila, tak by boje v její blízkosti byly nebezpečné?

Zcela určitě, protože se tam pořád bude nacházet jaderné palivo. Bude se nacházet v jaderných reaktorech a v bazénech pro vyhořelé jaderné palivo, mají ho také umístěné v meziskladech v suchém skladování. Pořád jsou rizika, že může dojít k rozšíření radioaktivních látek do okolí elektrárny.

X X X

Ostřelováním záporožské elektrárny hrozí katastrofa. Putin poslal Macronovi jasný vzkaz

Ruský prezident Vladimir Putin v pátečním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem uvedl, že ostřelování území, kde se nachází ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, vytváří riziko rozsáhlé katastrofy. Podle tiskových agentur to oznámil Kreml. Státníci se podle něj shodli na důležitosti brzkého vyslání mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do zařízení. Francouzský prezident Putinovi sdělil, že je znepokojen bezpečnostními riziky v jaderném zařízení. Elysejský palác následně potvrdil, že šéf Kremlu s vysláním expertů MAAE do elektrárny souhlasil.

„Ruská strana potvrdila svou připravenost poskytnout inspektorům agentury (MAAE) nezbytnou podporu,“ uvedlo tiskové oddělení Kremlu. Putin z ostřelování největší atomové elektrárny v Evropě obvinil ukrajinské ozbrojené síly a hovořil o riziku „velké katastrofy, která by mohla vést k radiační kontaminaci rozsáhlých oblastí.“

 Kyjev zatím nereagoval, nicméně Rusko a Ukrajina se v posledních dnech navzájem opakovaně vinily z ostřelování bezprostředního okolí jaderného závodu, který od března okupují ruské invazní jednotky, ale který podle dostupných informací stále řídí ukrajinští technici.

Ukrajinská státní společnost Enerhoatom v pátek uvedla, že se Rusové chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od ukrajinské sítě, a opět vyzvala mezinárodní společenství, aby co nejdříve přijalo všechna nezbytná opatření k ukončení okupace elektrárny.

Ukrajina i Rusko podle Reuters už dříve daly najevo, že chtějí, aby Záporožskou jadernou elektrárnu navštívili inspektoři MAAE, jejíž šéf Rafael Grossi prohlásil, že je připraven takovou misi vést. OSN uvedla, že může poskytnout logistickou a bezpečnostní podporu delegaci MAAE.

Prezidenti Francie a Ruska se podle Elysejského paláce dohodli, že v příštích dnech budou v hovorech pokračovat. Státníci dnes spolu podle Kremlu telefonicky hovořili z iniciativy Paříže. Byl to jejich první rozhovor po téměř třech měsících, poznamenala agentura TASS. Podle Reuters si dnes šéf Kremlu stěžoval šéfovi Elysejského paláce na pokračující překážky v dodávkách ruských potravin a hnojiv na světové trhy.

Vyděračský potenciál

Bezpečnostní analytik Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity ve vysílání CNN Prima NEWS již dříve uvedl, že v momentě, kdy se kolem jaderné elektrárny střílí a existují informace, že je podminovaná, tu určité riziko je. „Není ale potřeba vyvolávat paniku. Ani jedna ze stran nemá potřebu vytvářet katastrofu, která by postihla celý kontinent,“ řekl s tím, že jde o zajímavý vyděračský potenciál, který lze využít jak vůči protivníkovi, tak vůči Evropě.

Vedle toho se po sociálních sítích začínají šířit simulace, které znázorňují, do jaké míry by mohl únik radiace z elektrárny zasáhnout Evropu. Ředitel odboru výzkumu jaderné bezpečnosti v SÚRO Marek Ruščák a také Státní úřad pro jadernou bezpečnost však na Twitteru konstatovali, že podobné simulace nemá cenu brát příliš vážně. „V hypotetických modelech je mnoho neznámých. Platí, že ČR od ukrajinských jaderných elektráren chrání vzdálenost. I kdybychom tu naměřili zvýšenou aktivitu, nepředstavovala by pro nás ohrožení,“ shodují se.

Rusko rozpoutalo otevřenou válku s Ukrajinou v noci z 23. na 24. února. Prezident Vladimir Putin šokoval celý svět, když zahájil útok hned z několika stran – z Ruska, Běloruska i od Krymu. Z aktuálních informací ohledně vývoje války je zřejmé, že Ruskem okupovaný poloostrov Krym je opět pod tlakem. Jsou hlášeny exploze u ruského vojenského letiště v Belbeku. V ruské Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou pak vypukl požár v muničním skladu. Ukrajinská firma Enerhoatom hlásí, že Rusové měli odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od ukrajinské sítě a omezit přístup místnímu personálu.

X X X

Babiš tvrdí, že mu byl zakázán vstup na výstavu Země živitelka. ,Nesmysl,‘ reaguje ministerstvo zemědělství

Týden před konáním mezinárodní výstavy Země živitelka prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru na televizi Nova, že mu byl na veletrh konaný v Českých Budějovicích odepřen vstup. Ministerstvo zemědělství i Výstaviště České Budějovice ale jeho tvrzení odmítají. Shodně uvádí, že Babiš jako běžný návštěvník veletrh navštívit může, zakázána mu prý byla pouze politická kampaň v prostorách výstavy.

 „V sobotu jsem chtěl jet na akci Země živitelka, ale pan ministr a šéf výstaviště to zakázali. Snad tam dají na bránu Zákaz Babiše,“ prohlásil v pátek na televizi Nova předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Na prohlášení prostřednictvím svého účtu na twitteru obratem reagoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

„Andrej Babiš dnes prohlásil, že jsme mu zakázali vstup na Země živitelka. Nic takového se nestalo, pan Babiš si samozřejme jako kdokoliv jiný může zakoupit vstupenku na veletrh a navštívit jej. Pokud si lístek nemůže dovolit, rád mu jej zakoupím ze svého,“ napsal Nekula na sociální síť.

  Platí ovšem, že výstava je zaměřena na zemědělství. Není to místo určené pro politickou kampaň. Mj. i proto vedení výstaviště odmítlo telefonickou žádost o umístění kavaranu pana Babiše v areálu. Stejně odmítlo i další žádosti některých prezidentských či senátorských kandidátů.

Dodal, že výstava je zaměřena na zemědělství a nejedná se o místo určené pro politickou kampaň. Informaci následně potvrdil i mluvčí ministerstva zemědělství.

„Je to jednoduché. On (Andrej Babiš – pozn. red.) řekl na televizi Nova, že nesmí na výstaviště. To je samozřejmě nesmysl. Šlo o to, že se od pana Babiše telefonicky dotazovali na možnost mít tam volební karavan. Ten jim výstaviště nepovolilo stejně jako dalším kandidátům v předchozích letech. Veletrh vychází vždy před podzimní volbami a Země živitelka je apolitická akce,“ řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Shodně se vyjadřuje také samotné Výstaviště České Budějovice, problémem podle něj není osoba předsedy hnutí ANO ale snaha o politickou reklamu.

„Pan Babiš může na agrosalon přijít jako jakýkoli jiný návštěvník. Nikomu vstup neomezujeme. Země živitelka je odborně zaměřená výstava, a proto politická reklama na agrosalon nepatří. V případě zájmu o výstavní plochy vždy dodržujeme nomenklaturu výstavy. Úplně stejně jsme postupovali v případě ostatních požadavků, ať už se týkaly objednávek ploch nebo reklamy jiných kandidátů, a to jak v případě komunálních a senátních voleb i kandidátů na úřad prezidenta,“ stojí v prohlášení, které poslalo Výstaviště České Budějovice redakci iROZHLAS.cz.

X X X

ERÚ má právo kontrolovat nepřiměřenost záloh za energie, zatím je ale nezahájil

 Energetický regulační úřad (ERÚ) má právo kontrolovat nepřiměřenost záloh za energie. O možnosti provádění kontrol záloh budou v pondělí jednat zástupci ERÚ a ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), kontroly tak zatím nezapočaly. Obecný přestupek týkající se chybného zvýšení zálohy v energetickém zákoně upraven není. ERÚ může postihnout jako nekalou obchodní praktiku například případ, kdy dodavatel neoprávněně zvýší cenu a následně i zálohy. Samotnému zvýšení zálohy kvůli ceně totiž musí předcházet oznámení o zdražení. Uvedl to mluvčí úřadu Michal Kebort.

Premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání vlády řekl, že ministerstvo průmyslu a obchodu prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy odpovídající očekávané spotřebě a ceně energií, tedy zda dodavatelé zálohy nezneužívají.

Konkrétní postup při případných kontrolách bude předmětem pondělního jednání. „Energetický zákon stanoví, že pokud dodavatel energií uplatňuje zálohové platby, musí výše záloh odpovídat nejvýše důvodně očekávané spotřebě. Konkrétní výše by se tak měla odvíjet od aktuální spotřeby domácnosti, dovozené typicky z průměrné spotřeby minulého období, a aktuální ceny, za kterou je energie odběrateli dodávána,“ řekl Kebort.

V praxi tedy zvýšení záloh může nastat ze dvou důvodů. Prvním je nárůst spotřeby domácnosti, druhým zvýšení ceny dodávky. Pokud je důvodem růst ceny dodávky energie, musí zdražení nastat dříve, než se zvýší zálohy. „Mimo jiné to typicky předpokládá oznámení o zvýšení ceny ze strany dodavatele,“ uvedl Kebort. Zákon přitom jasně říká, že musí jít o oznámení prokazatelné a adresné, nejpozději 30 dní před tím, než změny začnou platit.

ERÚ každý měsíc řeší desítky podání, které se týkají vysokých záloh. „Za poměrně nízkým počtem stojí ten fakt, že zákazník, ačkoliv si stěžuje na zvýšení záloh, ve skutečnosti řeší, jak vyplyne z další komunikace s ním, že mu byla zvýšena cena dodávky, a zda tato změna proběhla či nikoliv v souladu se zákonem. Úprava záloh je až následným dopadem této změny ceny,“ uvedl Kebort.

U většiny stížností na navyšování záloh, kdy spotřebitel skutečně řeší výši záloh, nikoliv zvýšení ceny, se po ověření ukazuje, že zvýšení zálohy bylo v souladu se zákonem, a to v důsledku předchozího navýšení ceny. Zda úřad nějaké dodavatele za neoprávněné zvýšení záloh potrestal, mluvčí neuvedl.

Jestliže je spotřebiteli zvýšena záloha v rozporu s pravidly, v první řadě by se měl obrátit na dodavatele a požadovat úpravu záloh, případně požadovat vysvětlení navýšení. „Jestliže by dodavatel změnu nedokázal odůvodnit, a přesto na navýšení záloh trval, může se spotřebitel obrátit na ERÚ jakožto na dozorový orgán,“ dodal Kebort.

X X X

Soud: Janoušek se bránil a žádal o přerušení trestu, proto nemá nárok na podmíněné propuštění

 Podnikatel Roman Janoušek své polepšení pouze předstírá a trest nepřijal, pro což svědčí jeho „úporná snaha se trestu vyhnout“ a „využívání všech procesních prostředků ke zvrácení odsuzujícího rozhodnutí“, včetně podání ústavní stížnosti. Takový závěr vyplývá z písemného odůvodnění senátu Obvodního soudu pro Prahu 6 (OS), který na začátku srpna zamítl žádost Romana Janouška o jeho podmíněné propuštění.

Jedním z hlavních důvodů, proč Roman Janoušek neuspěl se svojí žádostí o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody bylo to, že soud neuvěřil jeho vnitřní přeměně a přijetí uloženého trestu. Soud také neuvěřil, že by na svobodě vedl řádný život. „Nebyla prokázána žádná skutečná změna v přístupu odsouzeného, že by akceptoval smysl a účel výkonu uloženého trestu, naopak vše svědčí o jeho odmítavém přístupu, o jeho úporné snaze se výkonu trestu vyhnout a deklarované polepšení je tak ryze formální a nedává záruku jeho dalšího řádného života,“ konstatuje se v písemném odůvodnění rozhodnutí z 2. srpna.

Janoušek přitom splnil všechny zákonné předpoklady a k návrhu se připojil i ředitel Vazební věznice v Ruzyni, podle něhož má Janoušek „příkladný přístup k plnění svých povinností“. Obdržel několik kázeňských odměn, spolupracuje s personálem a podle vězeňského kaplana pozitivně motivuje ostatní odsouzené. Během výkonu trestu či při návratu do výkonu nebyly shledány problémy s užíváním drog či alkoholu. Z odůvodnění soudu také vyplývá, že si zajistil v případě propuštění péči psychoterapeuta, aby eliminoval negativa spojená s užíváním alkoholu v minulosti. Janoušek se již v minulosti vyrovnal s poškozenou. Má rodinné zázemí, zajištěný příjem a na svobodě jej čeká nezletilá dcera, která se mu narodila během výkonu trestu.

Tendenční znalecké posudky

Podle státního zástupce však ani všechny tyto splněné zákonné podmínky nepostačují, neboť proti Janouškovi svědčí především to, že „všemi možnými prostředky snaží dosáhnout toho, aby ve výkonu trestu se nenacházel, a to jednak nenastoupením do výkonu trestu odnětí svobody, jednak posléze dlouhodobým přerušení jeho výkonu.“
Podle státního zástupce měl také Janoušek předkládat pro své propuštění „tendenční znalecké posudky“ a údajně měl snahu ovlivnit rozhodování Vrchního soudu v Praze tím, že jeho rodinný lékař, neurolog, se osobním dopisem obrátil na předsedu tohoto soudu, v němž upozornil na Janouškův vážný zdravotní stav.

Faktem ovšem je, že žádný z lékařských posudků, které posuzovaly Janouškův zdravotní stav, nebyl zpochybněn, ani nebyl podán podnět či trestní oznámení ohledně nepravdivého znaleckého posudku. A jediný revizní znalecký posudek, který nechal vyhotovit Městský soud v Praze (MS) u Fakultní nemocnice v Olomouci, naopak přisvědčil závažnosti Janouškova stavu.

Státní zástupce také zpochybnil dobrovolnost posledního nástupu Janouška do výkonu trestu poté, co tak rozhodl minulý rok v březnu Vrchní soud v Olomouci. Janoušek si totiž nevyzvedl rozhodnutí soudu a vyčkával do posledního dne tzv. úložní doby, která měla uplynout 23. července minulého roku. Podle státního zástupce jej však k nástupu mělo přimět až zveřejnění informace, že po něm bylo vyhlášeno policejní pátrání den před uplynutím této lhůty. Teprve pak se prý Janoušek nedobrovolně rozhodl výkon trestu nastoupit. „Z uvedeného vyplývá, že odsouzený o vydání rozhodnutí a své povinnosti věděl, o své vůli mařil jeho doručení a zcela bezdůvodně vyčkával. Odsouzený se proto včasnému nástupu trestu bezpochyby vyhýbal a urychleně nastoupil až pod reálnou hrozbou svého zatčení,“ popisuje argumentaci státního zástupce odůvodnění rozhodnutí soudu. To ovšem již minulý rok zpochybnil Janouškův obhájce, který uvedl, že příslušná věznice byla o záměru Janouška výkon trestu nastoupit řádně informována dopředu. Navíc zákonná lhůta uplynula až onoho 23. července.

Plnění povinností není nic výjimečného

Podle státního zástupce nelze přihlížet ani k tomu, že Janoušek si ve věznici řádně plní své povinnosti a dostává pochvaly, neboť „plnění povinností ve výkonu trestu odnětí svobody je obecně povinností všech osob, nacházejících se ve výkonu trestu odnětí svobody, čehož si je odsouzený při své inteligenci dostatečně vědom“.

Senát OS pro Prahu 1 v čele se soudcem Lubomírem Janouškem se v podstatě plně ztotožnil s argumenty státního zástupce, jak vyplývá z písemného odůvodnění jeho rozhodnutí. A překvapivě – s ohledem na nálezy Ústavního soudu z poslední doby – postavil své rozhodnutí na reflexi jednání Janouška před pravomocným rozhodnutím soudu.
K tíži mu přičetl využívání procesních práv při vedení obhajoby a také jeho návrhy na přerušení výkonu trestu. Nijak nepřihlédl a nezkoumal stanoviska Vězeňské služby, ani v odůvodnění neuvedl, co by měl Janoušek dělat jinak, aby měl „právo na naději“ tak, jak předpokládá judikatura ESLP i českého Ústavního soudu.

„Při zhodnocení všeho, co vyšlo v řízení najevo, však nelze dospět k jinému závěru, než že odsouzený své polepšení dokladuje pouze formálně (vyjádření poškozené, děkovný dopis ředitele Nadace policistů a hasičů) a kladné hodnocení chování odsouzeného ve výkonu trestu tak ukazuje pouze na adaptaci na prostředí věznice. Nelze tak hovořit o skutečné vnitřní proměně osobnosti žalovaného, neboť tato z žádného z provedených důkazů nevyplývá. Naopak byl prokázán odmítavý přístup odsouzeného od samotného počátku trestního řízení, kdy odsouzený negoval a zpochybňoval postup policejních orgánů a státního zastupitelství, sporoval prokázaný skutkový stav, zpochybňoval výsledky dokazování, včetně znaleckého zkoumání, neváhal na svoji podporu předložit nepravdivý znalecký posudek, s uloženým trestem soudu prvního stupně nesouhlasil, nepřijal ho, odvolal se proti němu, využíval všech procesních prostředků ke zvrácení odsuzujících rozhodnutí. I po nabytí právní moci rozhodnutí odvolacího soudu, odsouzený brojil (bezvýsledně) ústavní stížností, návrhem na povolení obnovy, tedy využil všech mimořádných opravných prostředků. Poté, co nastoupil do výkonu trestu, po cca 2 měsících se opakovaně a vytrvale snažil o přerušení výkonu trestu. Poté, co byl ve svém snažení úspěšný, strávil na svobodě nepoměrně větší část doby, než ve výkonu trestu (1979 dní na svobodě oproti 821 dní ve výkonu trestu). Opětovnému nástupu do výkonu trestu se snažil zabránit všemi dostupnými prostředky, kdy argumentoval závažným zdravotním stavem takového charakteru, který ostře kontrastoval se skutečným chování odsouzeného na svobodě, a to do té míry, že vzbuzuje důvodné pochybnosti o skutečné míře závažnosti zdravotních obtíží odsouzeného. Opětovný druhý nástup do výkonu trestu, k němuž odsouzený přikročil až po delší době, poté, co mu skončilo přerušení výkonu, se ve světle skutečností uváděných státním zástupcem, nejeví jako zcela dobrovolný, ale vynucený okolnostmi,“ shrnuje se v odůvodnění rozhodnutí senátu Lubomíra Janouška.

Proti rozhodnutí OS byla podána stížnost, kterou v těchto dnech doplnili Janouškovi právní zástupci. Rozhodovat o ní bude Městský soud v Praze.

Janoušek, jenž byl v minulosti označovaný za šedou eminenci pražské politiky, je ve vězení na 4,5 roku za dopravní nehodu, kterou spáchal pod vlivem alkoholu. Z trestu si zatím odpykal přes polovinu. Do věznice nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě a za mříže se vrátil až loni v červenci. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Soud potvrdil Praze pokutu 740.000 Kč za pravidla parkování hybridních aut

 Krajský soud v Brně potvrdil platnost pokuty 740.000 korun Praze za to, jak nastavila pravidla parkování aut s hybridním pohonem. Žalobu hlavního města proti rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Mlsny ve čtvrtek zamítl, řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Mluvčí Prahy Tadeáš Provazník uvedl, že magistrát se s rozsudkem teprve seznamuje.

Podle původního rozhodnutí ÚOHS měla Praha platit 984.000 korun, Mlsna ale loni v březnu pokutu snížil kvůli kratší době trvání přestupku. Úřad se zabýval pravidly stání hybridních vozidel v parkovacích zónách z roku 2018. Zvýhodněné parkovné měly jen vozy s výkonem spalovacího motoru do 135 kW. „Tato podmínka přitom nebyla zvolena na základě objektivních a nediskriminačních kritérií. Jednání hlavního města Prahy bylo způsobilé narušit na území České republiky hospodářskou soutěž, když z prodejců hybridních automobilů zvýhodňovalo pouze ty, kteří prodávali vozidla s výkonem motoru do 135 kW,“ uvedl při rozhodnutí úřad.

V prvostupňovém rozhodnutí úřad stanovil pokutu vyšší. Mlsna ale přihlédl k tomu, že podle správních soudů lze jednání posuzovat pouze do okamžiku zahájení správního řízení. Doba trvání protisoutěžního jednání se tak zkrátila o dva měsíce a bylo tak třeba stanovit i novou výši pokuty. Rozkladové námitky účastníka řízení předseda ÚOHS zamítl a po věcné stránce rozhodnutí potvrdil.

Mluvčí Prahy Provazník zatím rozhodnutí blíže nekomentoval. „V tuto chvíli se seznamujeme s rozsudkem a zvažujeme další kroky,“ sdělil.

X X X

Zemřel sociolog Jaroslav Sýkora, zabýval se dlouhodobou izolací lidí ve vesmíru

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel sociolog Jaroslav Sýkora. Člen Mezinárodní astronautické akademie v Paříži (IAA) se zabýval dlouhodobou izolací lidí ve vesmíru. O úmrtí plukovníka letectví ve výslužbě informovala ČT24.

Jestli je lidská psychika připravená na strávení více než roku na cestě na Mars a zpět, zkoumal už před 34 lety v Československu projekt Štola k Marsu. A vedoucím výzkumu byl právě sociolog a psycholog Jaroslav Sýkora.

„Štola k Marsu byl první projekt tohoto typu, který se uskutečnil v ČSSR. Zároveň byl ve své komplexnosti ojedinělý, neboť zkoumal člověka v bio-psycho-sociálním pojetí. Konal se na základě našich představ o fungování člověka v kritické situaci. Tou byl model dlouhodobé izolace. Chtěli jsme vědět, jaké okolnosti působí na změnu lidského chování,“ vzpomínal pro Českou televizi v roce 2016.

A pak v pátek večer uvedla, že známý odborník zemřel ve věku 88 let. Sýkora byl členem Mezinárodní astronautické akademie v Paříži (IAA). Absolvoval vojenskou pilotní školu, poté zahraniční fakultu Vojenské akademie v Brně a Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v oboru sociologie a sociální psychologie.

Než byl po roce 1968 nucen přerušit službu v letectvu, zaměřoval se v aspirantském studiu na teorii řízení. Po roce 1989 byl ředitelem několika pracovišť – například Centra pro výzkum stresu nebo Centra sociálních služeb GS ACR.

Taktéž byl poradcem náčelníka generálního štábu v otázkách lidského činitele. V rámci tohoto zařazení pracoval v kosmickém výzkumu. Rovněž projektoval vlastní české experimenty a účastnil se řady mezinárodních experimentů.

X X X

Sucho odhalilo v Dunaji v Srbsku potopené německé lodě z druhé světové války

Nejhorší sucho, jaké sužuje Evropu za celé roky, snížilo hladinu Dunaje na jednu z nejnižších úrovní za téměř století. V srbském říčním přístavním městě Prahovo klesající voda odhalila německé válečné lodě z druhé světové války. Jejich kýly jsou naloženy desítkami výbušnin.

Tato plavidla patřila ke stovkám lodí, které v roce 1944 potopila černomořská flotila nacistického Německa podél Dunaje při ústupu před sovětskými vojsky, a dodnes při nízkém stavu vody brání říční dopravě, napsala v pátek agentura Reuters.

Letošní sucho, které vědci považují za důsledek globálního oteplování, odhalilo více než 20 lodí na úseku Dunaje u Prahova ve východním Srbsku, z nichž mnohé stále obsahují tuny munice a výbušnin, a představují tak nebezpečí pro lodní dopravu.

„Německá flotila za sebou zanechala velkou ekologickou katastrofu, která ohrožuje nás, obyvatele Prahova,“ řekl Velimir Trajilović, 74letý důchodce z Prahova, který o německých lodích napsal knihu

Některé lodě, rozeseté po celém řečišti, se stále pyšní střeleckými věžičkami, velitelskými můstky, zlomenými stěžni a pokroucenými trupy, zatímco jiné už jsou z větší části zasypané písečnými břehy.

V březnu srbská vláda vypsala výběrové řízení na vyproštění těchto lodních vraků a odstranění munice a výbušnin. Náklady na tuto operaci byly odhadnuty na 29 milionů eur (více než 714 milionů korun).

Velmi nízké úrovně dosáhla hladina Dunaje i v srbském městě Novi Sad. Voda je tam tak nízko, že na březích pomalu vznikají pláže. Evropský veletok v tomto druhém největším srbském městě přitom běžně slouží jako dopravní tepna.

X X X

Princ George a Charlotte používají ve škole jiná jména. Stejný osud čeká i Louise

Ačkoli mají vznešený titul, ve škole ho nepoužívají. Děti prince Williama – princ George a princezna Charlotte – navíc nejsou zapsáni ani pod oficiálním příjmením rodičů, tedy Mountbatten-Windsor. Místo toho používají jako příjmení přídomek Cambridge podle titulu svých rodičů. Podobný osud čeká zřejmě i nejmladšího potomka vévody a vévodkyně z Cambridge Louise. Ten do školy nastoupí v září. Informoval o tom britský deník The Mirror.

I královské děti mají školní povinnosti. Princ George i jeho sestra princezna Charlotte tak opět v září usednou do školních lavic. Letos se k nim připojí poprvé i nejmladší potomek vévody a vévodkyně z Cambridge Louis. Tomu byly v dubnu čtyři roky, což v Británii na nástup do školy stačí. Ve škole ho budou spolužáci znát pravděpodobně pod jménem Louise Cambridge. Tuto „přezdívku“ používají i jeho sourozenci. Informaci přinesl britský deník The Mirror.

Děti Williama a Kate by navíc měly nově nastoupit na soukromou školu Lambrook v Berkshire. Po jejím absolvování míří řada žáků na prestižní střední školy, včetně Etonu, kam chodil i vévoda z Cambridge. Rodina se totiž přestěhovala z Kensingtonského paláce do Adelaide Cottage, aby mohla být blíž královně Alžbětě II. Ta pobývá na hradě Windsor.

Školné na Lambrooku vyjde pro jednoho žáka v přepočtu na 200 tisíc korun za semestr, dalších více než 40 tisíc korun musí rodiče zaplatit za nástup do instituce. Děti Williama a Kate tam budou muset navštěvovat také tzv. sobotní školu, která se koná každý týden a po níž následuje odpoledne sportovních zápasů pro žáky 5. ročníku a starší. Vévoda z Cambridge s manželkou byli údajně opakovaně na obhlídce školy, William prý              dokonce zpovídal jednoho ze žáků ohledně hodin latiny.

V minulosti pod přídomkem Wales (po svém otci Charlesi, pozn. red.) studovali William a Harry. Synové princezny Diany si navíc netradiční jméno ponechali i pro službu v armádě.

X X X

PŘEDPOSLEDNÍ PRÁZDNINOVÝ VÍKEND VE ZNAMENÍ VRCHŮ, MOTORISTŮ

 Nadcházející víkend se uskuteční dva významné podniky v závodech automobilů do vrchu. Zatímco čeští reprezentanti odjeli do švýcarského Saint – Ursanne na sedmý podnik evropského šampionátu, naši vrchaři budou bojovat o další příděl bodů v Lanškrouně, na třetím ročníku GMS Albrechtického kopce. Společný podnik Mistrovství ČR a seriálu Maverick Hill Climb Czech se jede zároveň jako druhý ročník Memoriálu Jiřího Lose.

 I přes kolidující termín se švýcarským závodem je na Albrechtický kopec přihlášeno na 160 jezdců z Mistrovsví ČR a seriálu Maverick Hill Climb Czech. „Je to sice na samé hranici propustnosti tratě, ale z praxe víme, že se na poslední chvíli vždy několik jezdců odhlásí. Nicméně i tak to bude pravděpodobně rekordní účast,“ poznamenal ředitel závodu Aleš Gänsdorfer.

 Petr Trnka z ACCR Czech Trnka Racing Team se účastní vybraných domácích závodů, ale prioritní je pro něho Mistrovství Evropy, kde drží průběžně druhé místo v absolutním pořadí. „Saint Ursanne je jeden z nejrychlejších závodů v šampionátu, možná úplně nejrychlejší. Přibližně osmdesát procent tratě se jede na plný plyn a už ve spodní pasáži dosahujeme maximální rychlosti přes 250 kilometrů v hodině. Mám to rád, to je kopec přesně na naše auto. Na druhou stranu rychlé protahováky kolem zdí budí velký respekt. Musíme hlavně najít optimální kompromis mezi aerodynamickým a mechanickým gripem ve vysokých rychlostech.“

 V Lanškrouně bude chybět také Jiří Ošmera, který se zúčastnil všech doposud konaných evropských podniků. Startuje také v domácím mistrovství, kde s předstihem obhájil prvenství ve své třídě. „Ve Švýcarsku budu startovat poprvé a podle toho, co jsem vyčetl z onboardů, je to velmi rychlá trať. Některé úseky jsou opravdu na srdíčko. Našim hlavním cílem je udržet průběžné druhé místo ve skupině a dojet co nejlépe v absolutním pořadí kategorie uzavřených vozů. A pochopitelně budu na dálku sledovat, jak se bude dařit našim kamarádům v Lanškrouně.“

 Další český reprezentant – Miloš Beneš, startující za GMS Czech Racing Team, naopak vynechá Švýcarsko a stává se tak jedním z hlavních favoritů na celkové prvenství v Lanškrouně. „Na Albrechtický kopec jedeme především kvůli tomu, že je to domácí podnik našich hlavních partnerů GMS a LUX. Pochopitelně budeme bojovat o absolutní vítězství, ale po havárii v Itálii nás na autě čeká ještě hodně práce. Kvůli nedostatku dílů jsme museli improvizovat. Máme novou podlahu a jiné komponenty, takže budeme ladit a hledat optimální nastavení na další evropské podniky.“

 David Dědek z Nutrend ACCR Czech Teamu měl v plánu odjet kompletní seriál Mistrovství Evropy, ale okolnosti ho donutily původní záměr změnit. „Těsně před začátkem sezóny přišlo zranění ruky, které mě vyřadilo z několika podniků. Nastoupil jsem až na domácím Šternberku, s plánem odjet zbytek Evropy. Bohužel jsem pak havaroval v Trentu. Vzhledem k rozsahu poškození a problémy s dodáním dílů jsme auto dodělali až tento týden. Nebyl čas ho odzkoušet a start v Saint Ursanne by byl poměrně velký risk. Proto jedeme do Lanškrouna. Albrechtický kopec je krásná trať, budeme pochopitelně závodit naplno, ale současně to je dobrá příležitost k doladění a vyzkoušení auta. Nechci to zakřiknout, ale doufám, že odjedeme alespoň zbytek evropského šampionátu.“

 V seriálu Maverick Hill Climb Czech letos dominuje David Komárek se speciálem Mc F1 Evo. „Albrechtický kopec v Lanškrouně považuji za jeden z vrcholů sezóny. Zdejší trať je krásná a moc se těšíme. Za náš tým Komvet Racing budou startovat celkem čtyři vozy, takže přípravy jsou v plném proudu.“ Jan Koudelka

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.