Moskva varuje USA: Prestaňte vyzbrojovať Ukrajinu

Moskva zaslala Spojeným štátom diplomatickú nótu, v ktorej varovala, že ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny by mohlo mať „nepredvídateľné“ bezpečnostné dôsledky. TASR správu prevzala zo spravodajskej televízie Sky News.

  Informáciu pôvodne zverejnil americký denník The Washington Post, ktorému sa podarilo dostať k textu uvedenej nóty. Rusko ju podľa denníka zaslalo americkej strane tento týždeň.Ukrajina sa bráni ruskej vojenskej agresii už 50 dní, v čom jej okrem bojového odhodlania pomáhajú aj dodávky zbraní od západných spojencov.

0ame USA a ich spojencov, aby prestali s nezodpovednou militarizáciou Ukrajiny, ktorá môže mať nepredvídateľné dôsledky pre regionálnu aj medzinárodnú bezpečnosť,“ uvádza sa v texte ruskej nóty, z ktorej citoval The Washington Post.

Americký prezident Joe Biden v stredu oznámil nový balík vojenskej pomoci Ukrajine za 800 miliónov dolárov vrátane zbraní, munície, obrnených transportérov a vrtuľníkov. Súčasťou dodávok budú aj delostrelecké systémy a delostrelecká munícia.

Spojené štáty už Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej vojenskej agresii, poskytli alebo prisľúbili pomoc v celkovej výške 1,7 miliardy dolárov, uvádza Sky News. Okrem iného nedávno avizovali, že Kyjevu pošlú protitankové raketové komplety Javelin za 100 miliónov dolárov zo zásob americkej armády.

x x x

Kauza poľovnícka chata: Advokát Gašpar tvrdí, že jeho obvinenie zrušili. Syn policajného exprezidenta zvažuje právne kroky

NAKA obvinila syna bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara zo zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy vo februári.

Obvinenie advokáta Pavla Gašpara, syna policajného exprezidenta, v súvislosti s kauzou poľovnícka chata bolo zrušené. S informáciou prišiel denník Plus jeden deň, ktorému ju potvrdil samotný Gašpar.

Dozorový prokurátor podľa vyjadrenia Gašpara rozhodol o zrušení jeho obvinenia aj o zrušení uznesenie o začatí trestného stíhania.

Pre Plus jeden deň povedal, že v najbližších dňoch podnikne právne kroky. Tvrdí, že jeho obvinenie široko mediálne komunikovali minister vnútra aj policajný prezident, aby zakryli medializáciu trestnej činnosti skupiny príslušníkov NAKA. „Bolo poškodené moje meno a bola mi spôsobená majetková ujma,“ povedal pre denník.

Národná kriminálna agentúra obvinila syna bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara zo zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy vo februári.

Advokát sa zúčastňoval stretnutí na poľovníckej chate v Čifároch, ktorú celé mesiace odpočúvala polícia.

Stretnutia organizoval Miroslav Bödör. Častým hosťom býval šéf Smeru Robert Fico, advokát Marek Para a objavil sa aj exminister vnútra Robert Kaliňák.

Tomu napríklad osadenstvo odpočúvanej chaty radilo, aby na policajnom vyslúchu „hodil“ nomináciu Ľudovíta Makóa na Milana Lučanského. Robertovi Kaliňákovi sa to nepozdávalo. Na chate sa napokon zhodli na inej verzii, ktorá potom skutočne odznela aj na výsluchu.

Trestné stíhanie Gašpar už vo februári označil pre Aktuality.sk za účelové. „A to aj v súvislosti s mojimi mediálnymi výstupmi v ostatnom období a bolo založené na nezákonných dôkazoch, čo konštatovala generálna prokuratúra aj Krajská prokuratúra v Nitre.“, aktuality.sk

X X X

Rusko vyhostilo osemnásť členov misie Európskej únie

Členovia delegácie musia opustiť Rusko. Moskva tak protestuje proti nedávnemu vyhosteniu 19 ruských diplomatov akreditovaných pri inštitúciách Únie.

Moskva nariadila osemnástim členom delegácie Európskej únie v Rusku, aby opustili krajinu. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo zahraničných vecí.TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP a vyhlásenia zverejneného na webovej stránke ruského ministerstva.

Vo vyhlásení ministerstva sa uvádza, že osemnásti členovia Delegácie Európskej únie v Ruskej federácii boli vyhlásení za takzvané nežiaduce osoby (persona non grata) a budú musieť „v najbližšej budúcnosti“ opustiť územie krajiny. Ministerstvo si v piatok predvolalo vedúceho delegácie EÚ Markusa Ederera, aby mu predložilo protest proti nedávnemu vyhosteniu 19 ruských diplomatov akreditovaných pri inštitúciách Únie.

Rezort súčasne vyhlásil, že EÚ nesie zodpovednosť za „systematické ničenie architektúry bilaterálneho dialógu a spolupráce“, budovanej celé desaťročia. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell 5. apríla oznámil, že rozhodol o vyhlásení 19 predstaviteľov stálej misie Ruskej federácie pri EÚ za nežiaduce osoby „za aktivity, ktoré sú v rozpore s ich diplomatickým štatútom“, aktuality.sk

X X X

Európska únia kritizuje vyhostenie svojich diplomatov z Ruska

Rusko ešte viac prehĺbi jeho medzinárodnú izoláciu, reaguje diplomatická služba EÚ.

Európska únia v piatok kritizovala ako neopodstatnené rozhodnutie Ruska o vyhostení osemnástich diplomatov EÚ, ktorým Moskva reagovala na vypovedanie svojich zástupcov z Bruselu pre obvinenia zo špionáže.

„Európska únia odsudzuje neoprávnené, bezdôvodné rozhodnutie Ruskej federácie o vyhostení 18 členov Delegácie Európskej únie v Ruskej federácii,“ uvádza sa vo vyhlásení diplomatickej služby EÚ.

„Piatkové rozhodnutie ruských orgánov nemá žiadne odôvodnenie okrem toho, že to je čisto odvetný krok. Postup, ktorý si Rusko zvolilo, ešte viac prehĺbi jeho medzinárodnú izoláciu,“ citovala z vyhlásenia agentúra AFP.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí predtým oznámilo, že 18 členovia delegácie EÚ v Rusku boli vyhlásení za tzv. nežiaduce osoby (persona non grata) a budú musieť „v najbližšej budúcnosti“ opustiť územie krajiny.

Ministerstvo si v piatok predvolalo vedúceho delegácie EÚ, veľvyslanca Markusa Ederera, aby mu predložilo protest proti nedávnemu vyhosteniu 19 ruských diplomatov akreditovaných pri inštitúciách Únie. Rezort vyhlásil, že EÚ nesie zodpovednosť za „systematické ničenie architektúry bilaterálneho dialógu a spolupráce“, budovanej desaťročia.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell 5. apríla oznámil, že rozhodol o vyhlásení 19 predstaviteľov stálej misie Ruskej federácie pri EÚ za nežiaduce osoby „za aktivity, ktoré sú v rozpore s ich diplomatickým štatútom“, aktuality.sk

X X X

Rusko sa zrejme dostalo do platobnej neschopnost?i, uviedla Moody’s

 Rusko sa zrejme dostalo do platobnej neschopnosti, keď sa pre západné sankcie pokúsilo o obsluhu svojich dolárových dlhopisov rubľami, uviedla agentúra Moody’s. Moskva mala naposledy problémy so splácaním zahraničného dlhu po boľševickej revolúcii v roku 1917. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

  Rusko 4. apríla uhradilo splátky dvoch štátnych dlhopisov splatných v rokoch 2022 a 2042 v rubľoch. V podmienkach splácania dlhopisov sú však stanovené doláre. Preto je Rusko podľa definície Moody’s v platobnej neschopnosti, ak to nenapraví do 4. mája, čo je koniec 30-dňového tolerančného obdobia, uviedla vo štvrtok (14. 4.) ratingová agentúra.

„Tieto dlhopisové kontrakty nemajú ustanovenie týkajúce sa splácania v inej mene než v dolároch,“ pripomenula Moody’s a dodala, že niektoré ruské eurobondy emitované po roku 2018 umožňujú za istých podmienok splátky v rubľoch, dlhopisy emitované predtým, čo sú aj spomínané dlhopisy splatné v rokoch 2022 a 2042, to neumožňujú. „Investori podľa názoru Moody’s k dátumu splatnosti nedostali úhradu v zahraničnej mene“, k čomu sa Rusko zmluvne zaviazalo.

Moskva viackrát vyhlásila, že chce splácať svoj dlh, čomu však bránia západné sankcie uvalené na Rusko pre jeho útok na Ukrajinu. Rusko nedokázalo splácať krátkodobý rubľový dlh v roku 1998, keď ho zasiahla ázijská dlhová kríza a prepad cien ropy.

Situácia je v súčasnosti iná, Rusko síce má peniaze, ale nemôže dlh splácať, pretože USA, EÚ a Kanada zmrazili jeho devízové rezervy, ktoré sú štvrté najväčšie na svete. To by bol prvý veľký krach Ruska za viac než storočie, keďže aj koncom 90. rokov, po zániku Sovietskeho zväzu, bolo schopné vyrovnať zahraničné dlhy.

Podobne ako Moody’s sa koncom minulého týždňa vyjadrila aj ďalšia z troch veľkých ratingových agentúr Standard & Poor’s Global Ratings, ktorá zhoršila hodnotenie úverovej bonity Moskvy. Standard & Poor’s znížila rating Ruska na úroveň čiastočnej platobnej neschopnosti (selective default, SD)./agentury/

X X X

Čo sa stalo s 500-člennou posádkou krížnika Moskva?

Nejasnosti panujú ohľadom osudu päťstočlennej posádky ruského raketového krížnika Moskva, vlajkovej lode Čiernomorskej flotily, ktorý sa vo štvrtok potopil.

  Ruské ministerstvo obrany podľa ruskojazyčnej verzie spravodajskej stanice BBC pôvodne tvrdilo, že sa evakuovali všetci námorníci. Z ukrajinských zdrojov však prichádzajú informácie, že skaza Moskvy si vyžiadala ľudské obete.

Ruské ministerstvo obrany už v noci na štvrtok pripustilo, že v dôsledku požiaru na krížniku explodovala munícia. Uviedlo vtedy, že „celá posádka“ bola evakuovaná. Podľa Kyjeva krížnik zasiahli dve protilodné strely Neptún. Počas štvrtka ruské úrady tvrdili, že ohnisko požiaru sa podarilo lokalizovať a že plavidlo bude odtiahnuté do prístavu v Sevastopole. Večer ale informovali, že v búrke sa vlečená loď potopila. „Ako sme oznámili už skôr, posádka lode bola evakuovaná,“ ​​uviedlo ministerstvo obrany. BBC však podotýka, že vo vyhlásení rezortu už chýba slovo „celá“.

Novinár Roman Cymbaljuk píšuci pre ukrajinskú tlačovú agentúru Unian na sociálnych sieťach napísal, že vo štvrtok dopoludnia bolo do Sevastopoľu na člne dopravených 14 členov posádky krížnika Moskva, medzi nimi aj šéf zdravotníkov. V prístave na nich čakali sanitky. „Osud ďalších 496 členov posádky je neznámy,“ uviedol Cymbaljuk. Bývalý ruský poslanec a opozičný aktivista Iľja Ponomarjov podľa bieloruskej exilovej televízie Nexta tvrdí, že sa zachránilo len 58 ľudí z 510.

Poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko uviedol, že kapitán Moskvy Anton Kuprin prišiel o život pri výbuchu a požiari na palube, informovala Nexta na twitteri. Kuprin prvý deň súčasnej ruskej invázie na Ukrajinu vydal rozkaz bombardovať ukrajinský Hadí ostrov.

Podľa BBC nie je známy presný počet členov posádky Moskvy. V médiách sa objavili údaje od 500 až do 700 ľudí. Poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč tvrdí, že na lodi bolo 510 námorníkov./agentury/

X X X

Francúzske veľvyslanectvo sa vráti z Ľvova do Kyjeva

K presunu diplomatického zboru dôjde podľa ministerstva čoskoro.

Francúzsko vo štvrtok oznámilo, že presťahuje svoje veľvyslanectvo na Ukrajine späť do hlavného mesta Kyjev po tom, ako ho začiatkom marca premiestnilo do mesta Ľvov na západe krajiny v reakcii na ruskú inváziu. Vo vyhlásení to uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí, informuje agentúra AFP.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian toto rozhodnutie oznámil počas telefonického rozhovoru s ukrajinským kolegom Dmytrom Kulebom.

K presunu diplomatického zboru dôjde podľa ministerstva čoskoro a „umožní Francúzsku ešte viac prehĺbiť podporu Ukrajine vo všetkých sférach s cieľom čeliť vojne, ktorú Rusko rozpútalo 24. februára“.

Francúzsko však naďalej odporúča svojim občanom, aby necestovali na Ukrajinu, a to ani do Kyjeva.

Francúzsko poskytuje Ukrajine podporu prostredníctvom vojenského vybavenia, humanitárnej pomoci a pomoci pri vyšetrovaní vojnových zločinov, ktoré údajne spáchali ruské sily.

Francúzska vláda vyčlenila 100 miliónov eur na humanitárnu podporu Ukrajine a susedným krajinám vrátane Poľska a Moldavska, do ktorých prišlo mnoho utečencov z Ukrajiny, aktuality.sk

X X X

Lietadlá NATO, Fínska a Švédska spoločne cvičili nad Estónskom

Spoločné cvičenie spojencov z NATO, Fínska a Švédska zahŕňalo nácvik vzdušných súbojov, tankovanie bojových lietadiel vo vzduchu a ďalšie aktivity.

Spojenci zo Severoatlantickej aliancie (NATO) spolu s partnermi z Fínska a Švédska úspešne ukončili týždeň intenzívnej spolupráce vo vzdušnom priestore Estónska v rámci cvičenia s názvom Ramstein Alloy. Informuje o tom spravodajca TASR s odkazom na piatkovú tlačovú správu NATO.

Simulovali skutočné udalosti

Aliancia spresnila, že cvičenie sa zameriavalo na scenáre simulujúce skutočné udalosti, ktorým čelí personál leteckej polície NATO nasadený v regióne Baltského mora na ochranu vzdušného priestoru troch pobaltských krajín.

Estónsko, Litva a Lotyšsko, ktoré nemajú vlastnú letku bojových lietadiel, sú od roku 2004 chránené lietadlami z krajín spojencov v rámci rotačnej misie Baltic Air Policing.

Spoločné cvičenie spojencov z NATO, Fínska a Švédska zahŕňalo nácvik vzdušných súbojov, tankovanie bojových lietadiel vo vzduchu, identifikáciu a sprevádzanie lietadla, ktoré prišlo o telekomunikačné spojenie, či simulované katapultovanie posádky s následnou aktiváciou pátracích a záchranných operácií.

Zintenzívnili spoluprácu

Zo strany spojencov sa na cvičení zúčastnili posádky a lietadlá z Belgicka, Británie, Česka, Estónska, Francúzska, Nemecka, Španielska a Turecka.

Podľa vyjadrenia predstaviteľov NATO cvičenie bolo príležitosťou na spoločný výcvik a zlepšenie schopností vzdušných síl NATO operovať spoločne, ako aj s partnermi.

Fínsko a Švédsko zintenzívnili spoluprácu s krajinami NATO po ruskom zabratí ukrajinského polostrova Krym a vypuknutí vojny vo východnej časti Ukrajiny v roku 2014.

Ruský vojenský vpád na Ukrajinu, ktorý sa začal 24. februára 2022, vyústil do zmeny názorov obyvateľov Fínska a Švédska na členstvo v Aliancii, a je pravdepodobné, že obe škandinávske krajiny požiadajú o vstup do tejto medzinárodnej organizácie ešte pred júnovým summitom NATO v Madride, aktuality.sk

X X X

Hlavný obžalovaný z útokov v Paríži v roku 2015 sa ospravedlnil obetiam

„Dnes vás prosím, aby ste ma nenávideli s miernosťou,“ povedal jediný z útočníkov, ktorý je stále nažive.

Hlavný podozrivý na procese v prípade teroristických útokov v Paríži z roku 2015 Salah Abdeslam sa v piatok v závere svojej výpovede ospravedlnil obetiam a požiadal o odpustenie. Informovala o tom agentúra AFP.

„Chcem vyjadriť sústrasť a ospravedlniť sa všetkým obetiam,“ vyhlásil Abdeslam pred súdom.

„Viem, že nenávisť zostáva… Dnes vás prosím, aby ste ma nenávideli s miernosťou,“ povedal jediný z členov útočiaceho teroristického komanda, ktorý je stále nažive, a dodal: „Prosím vás, odpustite mi.“

Toto vyjadrenie dramaticky ukončilo trojdňovú výpoveď Abdeslama, ktorý v prvých fázach procesu zachovával mlčanlivosť až na občasné výbuchy zlosti namierené proti súdu.

Abdeslam vo svojej výpovedi uviedol, že sa plánoval vyhodiť do vzduchu v plnom bare, zastavil sa však, keď uvidel ľudí, ktorých mal zabiť.

„Neľutujem to. Nezabil som týchto ľudí a nezomrel som,“ odpovedal na otázku svojej obhajkyne, či neľutuje, že svoj plán neuskutočnil.

Podľa predošlých správ mal Abdeslam na sebe údajne vestu samovražedného bombového atentátnika, ale namiesto toho, aby ju odpálil, ju odhodil na predmestí Paríža.

Pri sérii útokov v Paríži z 13. novembra 2015 páchatelia strieľali do ľudí v koncertnom klube Bataclan a v baroch a reštauráciách po meste, celkovo zabili 130 ľudí.

Traja samovražední bomboví útočníci odpálili svoje vesty pred štadiónom Stade de France, kde práve prebiehal priateľský futbalový zápas Francúzska s Nemeckom. Na štadióne bol prítomný aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorého bezpečnostné zložky okamžite evakuovali.

K zodpovednosti za útoky sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS). Celkovo z týchto zločinov obvinili 20 údajných islamských extrémistov, aktuality.sk

X X X

Ruský web denníka The Moscow Times zablokovali pre spravodajstvo o vojne na Ukrajine

Web nezávislého spravodajského portálu The Moscow Times v ruštine bol zablokovaný na základe príkazu ruskej generálnej prokuratúry.

Ruský regulačný úrad pre médiá v piatok zablokoval webovú stránku nezávislého spravodajského portálu The Moscow Times v ruštine vzhľadom na reportáže týkajúce sa vojnového konfliktu na Ukrajine.

TASR správu prevzala od tlačovej agentúry AFP, podľa ktorej ide o ďalšie obmedzenie nezávislej žurnalistiky v Rusku.

Denník The Moscow Times, ktorého pôvodnú anglickú verziu založil v roku 1992 holandský mediálny magnát Derk Sauer ako prvé noviny vychádzajúce v Rusku po anglicky, tvrdí, že jeho ruský internetový servis bol vypnutý pre to, čo „úrady označujú za nepravdivé informovanie o príslušníkoch poriadkovej polície, ktorí odmietli bojovať na Ukrajine“.

Prevádzka anglickej verzie webovej stránky denníka nebola týmto opatrením ovplyvnená, uvádza AFP.

Databáza zakázaných webových stránok, ktorú zverejnil štátny úrad pre dohľad nad médiami Roskomnadzor, ukazuje, že predmetný internetový portál bol zablokovaný na základe príkazu vydaného v utorok ruskou generálnou prokuratúrou.

Rusko od 24. februára, keď vojensky napadlo susednú Ukrajinu, obmedzuje prístup k čoraz väčšiemu počtu nezávislých médií, pričom zablokovalo aj prístup na sociálne siete Facebook, Twitter a Instagram. Ruskí poslanci tiež medzitým schválili zákon, ktorý ukladá až 15 rokov vo väzení za zverejňovanie informácií o ruskej armáde, považované vládou za nepravdivé, aktuality.sk

X X X

Pápež František: Ukrajinských utečencov prijímame lepšie, lebo sme rasisti

Pápež uznáva právo krajín brániť sa, podľa jeho slov je veľkým problémom všeobecná rezignácia na mier.

Podľa pápeža Františka je za tým, že mnohé krajiny prijali utečencov z vojnou zmietanej Ukrajiny lepšie ako utečencov z iných častí sveta, rasizmus. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra DPA.

František v rozhovore pre taliansku verejnoprávnu televíziu RAI uviedol, že vo vojnách vždy najviac trpia tí najslabší.

„Utečenci sú rozdeľovaní – prvá trieda, druhá trieda, podľa farby pleti, podľa toho, či pochádzajú z rozvinutej alebo nerozvinutej krajiny. Sme rasisti, a to je zlé,“ dodal pápež.

Od začiatku ruského vpádu na Ukrajinu z 24. februára utieklo z tejto krajiny už viac než päť miliónov ľudí, vyplýva z najnovších údajov Organizácie Spojených národov (OSN).

Pápež v rozhovore pre RAI ďalej poznamenal, že uznáva právo krajín brániť sa, podľa jeho slov je však veľkým problémom všeobecná rezignácia na mier.

Žijeme podľa predstavy, že sa navzájom zabíjame kvôli potrebe moci, bezpečnosti, kvôli mnohým veciam. Chápem vlády, ktoré nakupujú zbrane. Chápem ich, ale neschvaľujem to,“ vyhlásil najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi.

František v piatok večer – na Veľký piatok, keď si kresťania pripomínajú smrť Ježiša Krista – odslúži po prvýkrát od začiatku covidovej pandémie pred viac než dvomi rokmi verejnú bohoslužbu v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne, aktuality.sk

X X X

Prezidentka SR Čaputová o Smeru a propagande Ruska, o mieru na Ukrajine nehovorí. Prečo?  

Prezidentka Zuzana Čaputová odporovala očkovanie proti covidu-19 aj uzatvorenie obrannej zmluvy s USA a jasne odsúdila ruskú agresiu na Ukrajine. Prezidentka Zuzana Čaputová preto už dlho čelí neustálym útokom opozície, predovšetkým Smeru.

Odpovedá tiež, či ju sklamal Peter Pellegrini, či sa chystá na návštevu Kyjeva a či je za zločiny na Ukrajine zodpovedný Vladimir Putin.

X Ste v kontakte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Aký máte pocit, keď s ním hovoríte?

Je to moje subjektívne hodnotenie, ale keď spolu telefonujeme, je tam cítiť únavu, je cítiť veľkú vďačnosť vo vzťahu k Slovensku a je cítiť asi aj isté sklamanie z toho, že svet nereaguje rýchlejšie a razantnejšie.

X Premiér Heger sa z Kyjeva vrátil plný veľmi silných emócií. Petra Pellegriniho a Roberta Fica nazval ruskými zapredancami. Vnímali ste to podobne, keď ste ho počúvali?

Určite to bol z jeho strany dobrý krok ísť na Ukrajinu. Skúsenosť odtiaľ sa ho veľmi dotkla, muselo byť veľmi silné prísť na Slovensko a počúvať buď absolútne nezmysly, alebo vajatanie niektorých opozičných politikov.

Primerane tomu potom reagoval emocionálne. Myslím, že to bola primeraná reakcia na to, čo videl a s čím bol konfrontovaný po príchode domov.

X Do Kyjeva tento týždeň cestovali aj prezidenti Poľska a pobaltských štátov. Vy to neplánujete?

Je to jedna z možností. V Kyjeve som vítaná a mám pozvanie. Hodnotíme to však tak, že by bolo správne ísť tam s konkrétnym krokom pomoci.

Nemám exekutívne právomoci, čiže nemôžem rozhodnúť o pomoci, napríklad vojenskej. Hľadáme dobrý spôsob a dobrý dôvod tam ísť, aby to nebola vojnová turistika.

X Nie všetci sú rovnako presvedčení o tom, že na Ukrajine páchajú Rusi zločiny. Aj u nás zaznievajú hlasy, napríklad z úst predstaviteľov Smeru, že všetko treba najskôr vyšetriť a nič nie je isté. Faktom je, že aj počas druhej svetovej vojny mnohí ľudia z rozličných dôvodov odmietali veriť, že Nemci vraždia ľudí priemyselným spôsobom, roky sa nevedelo, čo sa naozaj stalo v Katyni. Čo si má potom bežný človek o tom všetkom myslieť?

Bežní ľudia, najmä tí, ktorí sú na sociálnych sieťach, môžu byť zmätení. Obzvlášť vtedy, ak im niektorí politickí lídri buď priamo alebo nepriamo sprostredkúvajú ruskú propagandu alebo majú veľmi vajatavé pozície.

Ja hovorím, že na to, aby som povedala, že ide o genocídu, musí rozhodnúť súd. Ale to, že sú tu indície a všetko nasvedčuje tomu, že je to genocída, to si trúfnem povedať. Mrzí ma, že niektorí politici buď otvorene klamú, alebo váhajú a odmietajú pomenovať aspoň svoje vlastné vnímanie toho, čo vidia.

Je to dôležité aj preto, aby sme rozumeli, kde je dobro a kde je zlo. Táto vojna je jednoducho čitateľná. Mesiace zhromažďovania vojska na hranici s Ukrajinou, klamstvá Ruska o tom, že nechce napadnúť Ukrajinu, klamstvá o denacifikácii. Tu je jasné, kto útočí a kto sa bráni. A toto treba jasne opakovať a vysvetľovať ľuďom.

X Povedzme otvorene, že sa bavíme o Robertovi Ficovi, ktorý je ochotný urobiť čokoľvek, aby sa opäť dostal k moci, a Petrovi Pellegrinim, ktorý, ako hovoríte vy, vajatá. Keď premiér pozval Fica a Pellegriniho do Buče, šéf Hlasu mu odkázal, nech sa príde pozrieť na juh Slovenska, ako sa tam žije ťažko. Ako ste to vnímali?

Zaregistrovala som túto prestrelku. Reakciu Petra Pellegriniho, ktorá vyznela ako prirovnanie hladových dolín k vojne na Ukrajine, nepovažujem za vhodnú. Áno, máme problém s chudobou a je potrebné, aby vláda čo najskôr prijala opatrenia. Ale ak to malo byť prirovnanie, tak to bolo veľmi nevhodné.

X Je pre vás Peter Pellegrini najprijateľnejší spomedzi lídrov súčasnej parlamentnej opozície, ktorými okrem neho sú už len Robert Fico, Marian Kotleba a Milan Mazurek?

S Petrom Pellegrinim mám asi najväčšiu osobnú skúsenosť, keďže počas výkonu môjho mandátu bol deväť mesiacov premiérom. Mali sme korektný pracovný vzťah. Neskôr sme sa už na mnohých veciach nezhodli, ale vždy sme mali korektné rokovania.

X Nezhodli ste sa pri téme očkovania, pri schvaľovaní obrannej dohody s USA, kritizujete ho aj teraz pre jeho postoj k vojne na Ukrajine. Sklamal vás?

Musím povedať, že som predpokladala, že v kľúčových témach, ktorými Slovensko prechádzalo, či už to bola pandémia, obranná dohoda alebo vojna na Ukrajine, mi jeho hodnotové postoje a názory nebudú až natoľko vzdialené.

X Ako vnímate tie argumenty, ktoré používa opäť najmä Smer, že sú hlavne za mier a že Rusi a Ukrajinci sa musia dohodnúť?

Mier je niečo, čo chceme všetci a najmä Ukrajinci. To je téza, s ktorou sa nedá nesúhlasiť. Ak za tou tézou ale nasleduje, že Ukrajinci sa majú vzdať, majú nechať ruského agresora, aby obsadil ich krajinu, s tým len ťažko súhlasiť.

To by sme popreli aj celú snahu našich dedov a pradedov, ktorí bojovali v Povstaní. Asi by sa museli v hrobe obracať, keby to počuli. Nehovoriac o tom, že na Ukrajine sa bojuje aj o naše záujmy a hodnoty.

Ak Rusko obsadí Ukrajinu, budeme mať agresora na našej hranici. V ruských oficiálnych médiách sú publikované mapy, kde sa so Slovenskom už ani nepočíta. Podelili by si nás na kusy. Preto má zmysel pomáhať Ukrajine, humanitárne aj vojensky.

X Čo si o tejto rétorike Smeru myslíte?

Modely propagandy a dezinformácií, ktoré vidíme pri strane Smer, sú nesmierne podobné tomu, čo sa dialo v Rusku pred vojnou. Stupňovanie klamstiev, zintenzívňovanie demagógie, dehumanizácia politických oponentov, démonizovanie Ameriky, to sú metódy Putinovej propagandy.

Je tam množstvo paralel. Dokonca je možné, že šíritelia týchto lží, vlastným klamstvám už aj uverili. Vidíme k čomu to vedie v Rusku, obávam sa, k čomu to bude viesť u nás.

X Na jednej strane sú tu klamstvá a konšpirácie, na druhej nenávistné prejavy. S tými máte aj vy veľmi bohaté skúseností. Útoky zo strany Ľuboša Blahu zo Smeru ste sa rozhodli riešiť súdnou cestou. Prečo?

Na jednej strane zásahy do osobnostných práv politikov musia byť viac tolerované, to je bežné a ako politici musíme zniesť viac. Na druhej strane, klamstvá o tom, že slúžim inej moci a že som agentkou inej vlády, môžu už vážne ohroziť národnú bezpečnosť.

To už nie sú klamstvá, ktoré sú pre mňa nekomfortné, to už sú klamstvá, ktoré spochybňujú legitimitu úradu, ktorý reprezentujem. A to už je príliš. Nehovoriac o tom, že to zasahovalo do môjho bezpečia a bezpečia mojej rodiny.

Násobili sa vyhrážky zabitím voči mojej osobe a takéto správy dostávali už aj moje dcéry. Išlo o vyhrážky zabitím s argumentáciou, že slúžim inej moci. Toto už je miera, ktorú nemám prečo tolerovať, toto už nie je legitímny politický súboj, najmä ak ide o čisté klamstvá a nezmyselné tvrdenia, ktoré neboli nijakým spôsobom relevantne zdôvodnené. A som rada, že sa s tým stotožnil aj súd.

X Ako to celé vníma vaše bezprostredné okolie, vaši najbližší? Podporujú vás ešte vo vašej službe?

Nesmierne ma mrzí, ako môj zámer ísť do služby verejnosti a energia, ktorú do toho stále vkladám, negatívne vplýva na moje okolie, najmä na moje deti. Myslím tým, čo sa im dostáva zvonku, pretože sú tiež objektom nenávisti a sú v tom absolútne nevinne.

Na druhej strane som veľmi vďačná, že moje dcéry sú natoľko zrelé a môj partner tiež, že si uvedomujú, čo všetko je v hre. V hre sú ďaleko závažnejšie hodnoty a záujmy štátu, pre ktoré má ešte zmysel znášať aj tú mieru diskomfortu, ktorú znášam. Preto mám stále ich podporu.

X Prečo ste sa rozhodli brániť len voči Blahovi? Ste terčom pre mnohých iných politikov.

Je to len prvý krok a vôbec nevylučujem podanie aj na ďalšie osoby. Pri Ľubošovi Blahovi som si to vyhodnotila ako krok, ktorý má byť prvý vzhľadom na mieru zásahu, ktorý Ľuboš Blaha na sociálnych sieťach má. A tiež vzhľadom na hrubosť klamstiev, ktoré šíri, ako aj intenzitu pozornosti, ktorú mi venuje.

X Informovali ste, že súd Blahovi nariadil „zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení, že som vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností, alebo že som ovládaná Spojenými štátmi“. Časť svojich statusov premazal, naďalej však o vás píše ako o americkej bábke dosadenej Spojenými štátmi, cez ktorú chcú Američania ovládnuť našu politickú scénu. To je v poriadku?

Podľa mojich informácií si pán Blaha prevzal rozhodnutie súdu iba v týchto dňoch a má trojdňovú lehotu na vykonanie rozhodnutia. Keď lehota uplynie, potom ma určite bude zaujímať, do akej miery naplnil dikciu rozhodnutia súdu.

X Keď som to naposledy počítal, tak v priebehu dvoch týždňov sa Blaha z 29 statusov až v 23 venoval vám. Prečo to podľa vás robí?

Myslím, že to súvisí práve s tým, že zastávam úrad, o ktorý bude mať bytostný záujem strana Smer. Chcú sem dostať svojho človeka. Spájam si to s tým, že prezident má právo dávať individuálne milosti.

Všetci vieme, v akom období sa nachádzame, všetci vieme, že sa tu deje bezprecedentná snaha vysporiadať sa s korupčnou minulosťou, keď dochádzalo k zneužívaniu moci. Je veľa ľudí, ktorí sa buď už priznali a svedčili proti ďalším.

Ale sú aj ľudia, ktorí sa nepriznali, sú len trestne stíhaní alebo sú obžalovaní a potenciálne by sa rozrozprávať mohli tiež. A možno im treba vysielať signály extrémnej snahy o získanie úradu prezidenta, teda signál toho, že poistka bude v paláci.

X Takže si myslíte, že keby bol budúci prezident nominantom Smeru, snažil by sa oslobodiť ľudí, ktorí sú dnes obvinení či obžalovaní?

Vylúčiť sa to nedá, už dnes hovoria o politických procesoch.

X Raz ste už povedali, že ak si Smer myslí, že vás demotivujú, je to presne naopak. Platí to? Motivuje vás to do tej miery, že by ste chceli v úrade pokračovať aj po ďalších voľbách?

Útoky Smeru majú na mňa určite skôr motivačný charakter. Ale rozhodovanie sa v takto zásadnej veci, ako je ďalšia kandidatúra, je určite komplexnejšia záležitosť.

X Budete teda opäť kandidovať za prezidentku?

Som zhruba niekde v polovičke svojho mandátu, som naplno vložená do toho, čo mám robiť, do výkonu svojej funkcie. Momentálne nad tým neuvažujem, teraz nie je obdobie, keď sa musím rozhodnúť. Snažím sa vykonávať čo najlepšie svoju funkciu.

X Vaša popularita kontinuálne klesá. Stále ste najpopulárnejším politikom u nás, ale vaša dôveryhodnosť padla zo 66 na 42 percent. Sú za tým aj útoky Smeru?

Desaťpercentný pokles medzi novembrom a februárom súvisel podľa mňa úplne jednoznačne s obrannou dohodou s USA, kde v prieskumoch stratili aj ministri Korčok či Naď. Päťsto metrov od domu som mala bilbord, že som vlastizradkyňa.

Ale treba dodať, že obdobie, ktoré máme za sebou, pandemickú krízu, polarizáciu spoločnosti na tému vakcinácie, kde som mala jednoznačný postoj, nepridalo na dôveryhodnosti alebo popularite asi nikomu, kto je vo vedení štátu.

Veľmi si vážim, že som stále najdôveryhodnejší politik. Ale dôveryhodnosť je veľmi krehká, obzvlášť v krízových obdobiach, keď treba preukázať jasný postoj a názor.

X Keď už sme sa pýtali na Ľuboša Blahu, musíme sa spýtať aj na Igora Matoviča. Ten v TA3 začiatkom roka tiež hovoril o tom, že ste spolu s americkou veľvyslankyňou kuli pikle. Neskôr v Denníku N povedal, že vie o troch vašich stretnutiach s ňou. Blaha tvrdí, že si chce Matoviča predvolať ako svedka na jeho súd s vami. Vy ste už povedali, že to nie je pravda. Igor Matovič teda reálne klame?

Nie je to pravda a fakticky to naozaj nesedí. Žiadne stretnutie s americkou veľvyslankyňou som počas vládnej krízy nemala. Žiadne pikle napokon nebolo potrebné kuť.

V čase, keď som Igora Matoviča vyzvala k odstúpeniu, som mala doručených šesť demisií ministrov jeho vlády, parlament dva týždne nebol schopný rokovať, a dve zo štyroch koaličných strán odmietali vládu pod jeho vedením.

To všetko v čase pandémie. Hybnou silou tohto procesu bol on, nie ja. Mimochodom, pokiaľ ide o výkon zahraničnej politiky, je úplne normálne stretávať sa s veľvyslancami z pozície prezidentky. S veľvyslancami krajín EÚ sa stretávam pravidelne dvakrát do roka. Pokiaľ ide o motiváciu Igora Matoviča, nevidím tam nič iné ako osobnú zášť.

X Komunikujete spolu?

Nie. Stretli sme sa párkrát, keď išlo o bezpečnostnú radu alebo iné stretnutia. Všetku komunikáciu, ktorá sa týka aj rezortu financií, komunikujem buď cez rezortných ministrov, alebo s pánom premiérom.

X Nie je to chyba? Ide o predsedu najsilenejšej koaličnej strane, nejaká komunikácia by medzi vami asi mala prebiehať.

Zo všetkých signálov, ktoré dostávam od jemu blízkych ľudí, je jasné, že mi hlboko nedôveruje.

X Takže to viazne na jeho strane?

Dvere paláca sú otvorené. Aj moja ochota a vôľa stretnúť sa.

X Minulý rok v decembri ste kritizovali premiéra Hegera. V čase pandémie ste žiadali silnejšie líderstvo. Ako sa vám Heger javí teraz, po vypuknutí vojny na Ukrajine?

S premiérom Hegerom mám veľmi konštruktívny a korektný pracovný vzťah. Veľmi oceňujem jeho krok ísť do Kyjeva aj to, že sa vláda rozhodla darovať systém S-300. Hneď v tú noc som mu poslala správu, ktorou som mu zablahoželala k úspešnej ceste.

Neskôr som reagovala aj na sociálnych sieťach, pretože som premiéra chcela oceniť aj verejne. Moja výzva v decembri súvisela s tým, že čelili mnohým sporom v koalícii a to si skutočne vyžadovalo silné líderstvo. Som veľmi rada, že odvtedy už hádky v koalícii neprebiehajú na verejnosti.

Myslím si, že v krajine, ktorá prechádza krízami, by sa hádky mali odohrávať za zatvorenými dverami. Tu je vidieť posun k lepšiemu a myslím, že aj vďaka tomu, že sa do toho vložil premiér.

X Takže nie je slabý líder?

Má ťažkú pozíciu, pretože musí zladiť štyri koaličné strany, ktorých záujmy a prísľuby voličom sú evidentne rozdielne. V tomto má nezávideniahodnú pozíciu. Nehovoriac o tom, že je premiérom, ktorý vládne v čase kríz.

Je pravdou, že niektorým krokom vlády nerozumiem, a považovala by som sa veľmi vhodné, aby sa diali skôr, jednoznačne a efektívne. Myslím tým napríklad pomoc ľuďom v chudobe zvládnuť zdražovanie. Tu nie je na čo čakať.

X Najvyšší súd uznal Mariana Kotlebu vinným z prejavov sympatií k neonacizmu. Mal by teraz generálny prokurátor podať žalobu na rozpustenie ĽSNS?

Už dávno je čas, aby sa tým generálny prokurátor zaoberal, aktuality.sk

X X X

Napätie v opere SND: interní sólisti miznú z predstavení. Na pódiu je stále viac hostí aj partnerka riaditeľa

Sólisti dostávajú výpovede, popredné miesta dostávajú hosťujúci herci. Odborníkovi sa zdá zvláštne, akým štýlom je divadlo manažované, problém vidí aj v ministerstve.

Violettu z Verdiho opery La traviata spievala 30 rokov. Teraz s ňou Slovenské národné divadlo rozviaže internú spoluprácu. Sopranistka Ľubica Vargicová patrí k operným sólistom, ktorí v stálom zbore Opery Slovenského národného divadla skončia. Očakáva, že jej ponúknu len externú formu spolupráce – tak ako ostatným kolegom, ktorí tým už prešli.

„Povedali mi, že musia prehodnotiť moju zamestnaneckú zmluvu. Vyžiadala som si čas na rozhodnutie. Na budúcu sezónu mám však naplánované asi iba štyri predstavenia. Myslím si, že tu nie je vôľa a snaha nájsť pre mňa roly, v ktorých by som mohla účinkovať,“ hovorí operná sólistika.

Vargicová v poslednej dobe vystupovala málo, ale nebola to jej vina: hrací plán, ktorý obsahoval nielen minimum vystúpení tejto umelkyne, ale aj opery ako takej, nebol v jej rukách. Má ho na starosti manažment. „Ich plánovanie je nepochopiteľné a pre viacerých spevákov likvidačné,“ myslí si sopranistka.

Nedostatočné zaradenie opery vníma aj veľká časť jej kolegov z umeleckého súboru. Tvrdia, že opera dostáva málo priestoru a ak na ňu aj príde, javisko patrí externým sólistom. Myslia si tiež, že opere chýba jasný plán a koncepcia.

Z napätia vinia vedenie: generálneho riaditeľa Mateja Drličku a riaditeľa opery Lubora Cukra. Šéf SND, ktorý svoju pozíciu zastáva od začiatku minulého roka, kritiku odmieta. Svoj postoj k opere odôvodňuje aj snahou priblížiť ju európskym štandardom.

Zánik opery?

Časť operných sólistov si však myslí, že počínanie generálneho riaditeľa znamená pre slovenskú operu postupný zánik. S tým, že SND hrá málo opery, súhlasí aj odborník v tejto oblasti Robert Bayer.

„Momentálne je najväčšia škoda, že opera v Bratislave nehrá. To pre ňu znamená zánik,“ prízvukuje. „Na inštitúciu, ktorá si nárokuje o to, aby bola prvou opernou scénou na Slovensku, hrá žalostne málo vystúpení. Sú porovnateľné operné domy v hlavných mestách Európy, kde sa hráva denne či niekoľko predstavení týždenne.“

Generálny riaditeľ vysvetľuje, že nedostatok operných predstavení je dôsledkom zatvorenia Historickej budovy Slovenského národného divadla. Tú museli prestať používať pre havarijný stav a divadlu zostalo jediné operné javisko. Okrem toho zaúradovala pandémia covidu, počas ktorej sa nehralo. Podľa šéfa SND sa na operných predstaveniach podieľa oveľa viac ľudí ako na činohre a sú ťažko nahraditeľní. Preto môže byť problémom aj jeden človek v karanténe.

Operní speváci však túto argumentáciu nepripúšťajú, podľa nich nie je dostatočná. Poukazujú tiež na to, že aj v malom počte predstavení, ktoré opera stále hrá, sa objavuje stále viac externých spevákov.

„Operné predstavenia sú absolútne redukovné. Vzniká situácia, keď sú sólisti kvázi nadbytoční. Prepúšťa sa preto pre neefektívnosť. Pracujeme v divadle celý život a ešte máme čo povedať, ale nemáme ako. Od 9. marca do 11. apríla SND zahralo dve operné predstavenia – dve Traviaty,“ hovorí sopranistka Jana Juríčková.

Patrí k 15 sólistom, ktorí podpísali otvorený list, kde vyjadrili nesúhlas s krokmi vedenia divadla.

Drličkovo konanie nazvali nekompetentným, netransparentným, neefektívnym či nehospodárnym. Okrem nízkeho počtu predstavení kritizujú podporu komerčných podujatí či najímanie hosťujúcich umelcov, ktorí hrajú na úkor interného sólistického ansámblu.

Hovoria, že práve pre uprednostňovanie externistov nemajú možnosť vystupovať a následne ich prepúšťajú pre už spomínanú „neefektívnosť“. Za pôsobenia Drličku prepustili už minimálne jedenástich operných sólistov.

Prepustení sólisti

Šéf divadla sa pritom netají faktom, že počet interných sólistov by chcel ešte viac redukovať: a to len na jednu tretinu. Argumentuje, že menším súborom a častejším pozývaním hostí sa slovenská opera priblíži európskemu štandardu.

„Chceme mať sólistov, ale ich počet bude niekde medzi 10 až 12 z pôvodných 27. S ostatnými budeme spolupracovať formou externých spoluprác,“ hovorí o svojich plánoch riaditeľ SND. Na tento post ho vymenovala súčasná ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Fakt, že takto fungujú aj zahraničné divadlá, potvrdzuje aj odborník na operu. „Sú aj oveľa väčšie a prominentnejšie divadlá vo svete aj v Európe, ktoré majú aj menší počet členov ansábmlu. Napríklad Bavorská štátna opera v Mníchove má tri sopranistky, v mezosoprane tri umelkyne a okolo sedem tenoristov. Majú oveľa väčší počet umelcov, s ktorými spolupracujú na externej báze. A to sa netýka len umelcov spevákov, ale aj režijných tímov a dramaturgov,“ vysvetľuje Bayer.

Ani sólistom pritom neprekáža samotný fakt, že v SND účinkujú aj hostia. „Za bežných okolností milujeme, keď prichádzajú hostia. Nemôžu však hrať v našom divadle viac ako my sami,“ hovorí Juríčková.

Obsadzujú partnerku riaditeľa

Podľa interných sólistov sa na pódium dostávajú predovšetkým umelci zo švajčiarskej agentúry Artist Management Zürich Rita Schütz, ktorá zastupuje aj partnerku generálneho riaditeľa SND – opernú speváčku Adrianu Kučerovú.

Jej vystúpenia v Slovenskom národnom divadle boli podľa Drličku dohodnuté už s predchádzajcim riaditeľom Opery SND Rastislavom Štúrom. Šéf SND Drlička tvrdí, že vzhľadom na ich osobný vzťah sa Kučerová rozhodla spraviť celý skušobný proces aj premiéry bez nároku na honorár. Šesť týždňov teda podľa jeho slov strávila prácou za nula eur.

„Je to žena, ktorá spievala od La Scaly po Operu Bastille v Paríži, je to výborná speváčka a príde mi absolútne smiešne, aby nespievala v národnom divadle len preto, že som jeho generálnym riaditeľom,“ reaguje na kritiku. Dodáva, že Slovensko má momentálne asi osem mien medzinárodného významu v oblasti opery a so všetkými bude SND spolupracovať ako s externými sólistami.

Faktom však zostáva, že interný ansámbel zostáva nevyťažený. „Nikto z dotknutých sólistov sa s tým nevie vyrovnať, nakoľko my sme nijak nepochybili. Nie je to férové konanie. Je úplne v poriadku, keď divadlo sporadicky pozve hosťovať do predstavenia či koncertu mimoriadneho umelca. Ale nemalo by sa to diať formou diskriminácie a znevýhodnenia domácich sólistov, tak často a pravidelne. Sme predsa stále štátny národný inštitút a nie súkromná agentúra,“ dodáva operná sólistka Vargicová.

O týchto plánoch nevedeli

Práve početné nadväzovanie externých spoluprác je pre interných zamestnancov jedným z najväčších problémov. Tenorista Tomáš Juhás hovorí, že Drlička v rámci ozdravného plánu sľúbil, že časté hosťovania externých sólistov sa z finančných dôvodov zredukujú a bude sa dbať na vyváženú vyťaženosť sólistov – aj preto, aby sa zlepšovali.

„Cítime sa byť oklamaní a podvedení. Keby sme mali od začiatku informáciu, že pán Drlička má takýto plán, bolo by to iné. Dnes sa však deje opak toho, s čím vyhral výberové konanie,“ myslí si Tomáš Juhás.

Faktom je, že v projekte riadenia Slovenského národného divadla, s ktorým Drlička vyhral voľby do čela SND, sa nič o výraznej redukcii počtu sólistov nehovorí. Prízvukuje sa však, že zbor bude potrebovať zmeny.

Drlička hovorí, že nikde netvrdil, že sólistov bude pravidelnejšie obsadzovať. „Povedal som, že ich budeme obsadzovať efektívnejšie. A presne to sa deje.“

Operní sólisti, ktorí sa ledva dostanú na pódium divadla, to tak nevidia. Poukazujú na fakt, že Drlička napriek ešte nedávnym finančným problémom divadla zvýšil honoráre pre hosťujúcich sólistov. Divadlo totiž prevzal vo finančných ťažkostiach so zníženým rozpočtom 17 miliónov eur, neskôr mu ministerstvo kultúry odkleplo ďalších 6 miliónov.

Spomínané honoráre pod jeho vedením stúpli na dvojnásobok: z 2,5-tisíc na 5-tisíc eur za predstavenie. Ďalších tritisíc eur môžu operní speváci dostať za naštudovanie hry.

Drlička pritom tvrdí, že je to podľa neho stále efektívnejšie a ekonomickejšie ako držať 30 sólistov v divadle na plný úväzok. Dopĺňa, že honoráre zvýšili pre prípad pozvania spevákov svetovej úrovne a nie pre súčasných externistov.

Nová koncepcia

Šéf SND vysvetľuje svoje kroky aj tým, že chce prejsť z repertoárového divadla, ktoré hrá každý deň iné predstavenia, na systém blokového divadla: kde bude hrať nejaký čas tú istú produkciu, kým sa nevyčerpá divácky potenciál. Tento typ divadla sa skutočne častejšie používa aj v zahraničí.

Odborník na zmene nevidí nič zlé, horšie hodnotí postup, ako sa to robí. „Zdá sa, že transformácia divadla je nekoncepčná a komunikácia smerom dovnútra trochu amatérska. Každé vedenie má nárok na vlastnú koncepciu. Ak je však ambícia pretransformovať systém hracieho plánu moderným európskym divadlám, otázkou je, prečo tá koncepcia nebola takto predstavená vo výberovom konaní,“ uvažuje Bayer.

Dodáva tiež, že problémy SND sú jednoducho prejavy prechodených chorôb z detstva. „Po revolúcii boli nejaké novelizácie aj v štatúte o Slovenskom národnom divadle, ale ten zákon sa nezmenil. Síce bol novelizovaný, ale od minulého politického obdobia sa zásadne nezmenil. Ten momentálny chaotický stav je na vrub nezáujmu ministerstva kultúry riešiť to a konfrontovať sa s divadelnou problematikou. Charakter prevádzky hudobnodramatických divadiel sa za posledných 30 rokov razante zmenil,“ hovorí odborník.

Nezáujem zo strany ministerstva kultúry pocítili aj samotní sólisti. Na ich požiadavky o stretnutie s ministerkou nikto nereagoval. Na našu otázku, prečo sa ministerka nestretla s nespokojnou časťou zamestnancov jednej z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií na Slovensku, odpovedal rezort len všeobecne:

„SND postavila do neľahkej situácie na jednej strane pandémia a na strane druhej nezodpovedný prístup bývalého vedenia rezortu kultúry, ktorý ho priviedol takmer do bankrotu. Po intenzívnej spolupráci s vedením divadla sme zabezpečili nevyhnutnú sumu na to, aby bolo SND po finančnej stránke stabilizované, nešlo do dlhov a mohlo pokračovať v ozdravnom pláne. Za riadenie divadla a jeho personálnu politiku je zodpovedný štatutár – čiže generálny riaditeľ SND,“ uviedol tlačový odbor.

Vyjadrili pochybnosti

Matej Drlička, niekdajší klarinetista, nastúpil do pozície generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla v roku 2021. Predtým bol známy hlavne ako riaditeľ festivalu Viva Musica! a eventovej agentúry.

Jeho meno sa spája aj s otváracím koncertom slovenského predsedníctva v Európskej únii, ktorý organizovala jeho agentúra Viva Musica. Bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková v roku 2016 upozornila, že aj Viva Musica sa k zákazke dostala podivne, rozpočet sa podľa nej bez zdôvodnenia nafukoval. Transparency International Slovensko preto pred Drličkovým vymenovaním vyjadrila pochybnosti., aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.