Moskva: Vymažeme Ukrajinu z mapy, Šéfovia MI6 a CIA: Putin netrpí ochorením. Vzpomínajů na dr. Tisu

 Hraničí Sovietsky zväz? – S kým chce… Šéf ruskej diplomacie si zrejme spomenul na starú anekdotu a nepriamo pripustil, že Rusko by mohlo susediť hoci aj so Slovenskom.

Sergej Lavrov priznal, že geografické ciele Ruska na Ukrajine už nezahŕňajú len Doneckú a Luhanskú oblasť, ale aj množstvo ďalších území vrátane juhu Ukrajiny. Ruská armáda sa podľa neho drží svojej úlohy „denacifikovať a demilitarizovať“ Ukrajinu tak, aby pre Rusko nepredstavovala bezpečnostnú hrozbu.
Je to doteraz najjasnejšie priznanie Moskvy, že sa jej dobyvačné snaženie na Ukrajine za posledných päť mesiacov rozšírilo. Ukrajinská armáda vykonala na Haďom ostrove v Čiernom mori, ktorý bol niekoľko mesiacov pod kontrolou Ruska, odmínovacie práce
Čo sa týka územných cieľov, Moskva vychádzala pri marcových neúspešných mierových rozhovoroch v Istanbule z vtedajšej geografickej situácie, konštatoval Lavrov v rozhovore pre televíziu RT. „Geografia je teraz iná. Už nejde len o Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku, ale aj o Chersonskú oblasť, Záporožskú oblasť a množstvo ďalších území,“ vyhlásil. Poukázal tak na tie časti Ukrajiny, ktoré Rusko teraz okupuje alebo sa ich snaží získať pod kontrolu.

Ďalšie vyjednávania o mieri podľa Lavrova „za súčasnej situácie nedávajú žiadny zmysel“. Predchádzajúce stretnutie vyjednávačov podľa neho iba ukázalo „nedostatok vôle vážne rokovať“ z ukrajinskej strany.

„Rusi chcú krv, nie vyjednávanie. Vyzývam všetkých našich partnerov, aby posilnili sankcie voči Rusku a urýchlili dodávky zbraní na Ukrajinu,“ reagoval na Twitteri šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

Najtragickejšie vojny v 21. storočí

Lavrovove komentáre ukazujú, že Rusko sa pripravuje na anexiu ukrajinských území, povedal hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price. „Táto vojna nie je nič viac ako vojna o dobytie územia,“ dodal Price.

Vyhlásenie Lavrova o geografickom rozšírení vojny na Ukrajine je „len nová propaganda z ruskej strany“, myslí si šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková. „Rusi používajú zakaždým nové argumenty. Teraz tvrdia, že je to kvôli vojenskej podpore. Ale už predtým zaútočili na Kyjev a iné časti Ukrajiny,“ pripomenula ministerka v rozhovore pre Deutsche Welle.

Lavrov priamo pohrozil, že „geografické ciele“ vojny na Ukrajine sa rozšíria, ak Západ dodá Kyjevu zbrane s dlhým doletom. Podľa neho k rozšíreniu ruských vojenských cieľov prispel aj „bezmocný hnev“ Západu, ktorý Ukrajine poskytol salvové raketomety HIMARS. Rusko nemôže dovoliť ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby týmito zbraňovými systémami ohrozoval Rusmi ovládané územia, zdôraznil.

Šéf ruskej diplomacie dal nedvojzmyselne najavo pripravenosť Ruska nezastaviť sa a postúpiť hoci až na západnú hranicu Ukrajiny. „Nemôžeme dopustiť, aby v časti Ukrajiny, ktorú bude ovládať Zelenskyj alebo ktokoľvek, kto ho nahradí, boli zbrane, ktoré budú predstavovať priamu hrozbu pre naše územie a územie tých republík, ktoré vyhlásili nezávislosť, tých, čo si chcú samostatne určiť svoju budúcnosť,“ konštatoval doslova šéf diplomacie krajiny, ktorá momentálne okupuje približne pätinu územia Ukrajiny.

Úplnym zánikom Ukrajiny vo štvrtok pohrozil aj ruský exprezident a expremiér Dmitrij Medvedev, ktorý v súčasnosti zástupuje šéfa Kremľa na čele bezpečnostnej rady štátu. „Po prevrate v roku 2014 Ukrajina stratila štátnu nezávislosť a prešla pod priame riadenie kolektívneho Západu,“ napísal Medvedev na platforme Telegram a dodal: „Výsledkom celého diania môže Ukrajina prísť aj o zvyšky štátnej suverenity a zmiznúť z mapy sveta.“/agentury/

X X X

Šéfovia MI6 a CIA: Putin netrpí žiadnym vážnym ochorením

Šéf britskej rozviedky MI6 Richard Moore a jeho americký kolega, šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns sa na bezpečnostnom fóre v Aspene v americkom štáte Colorado zhodli na tom, že žiadne spravodajské informácie nenasvedčujú tomu, že by ruský prezident Vladimir Putin trpel vážnou chorobou.

Šéf americkej CIA dokonca povedal, že žiadne spravodajské informácie neukazujú na nestabilné alebo zlé Putinovo zdravie. Podľa Burnsa je dokonca „až príliš“ zdravý. „Je veľa fám o zdraví prezidenta Putina a pokiaľ vieme, je až príliš zdravý,“ citovala Burnsa BBC.

V poslednej dobe sa v médiách objavil rad špekulácií o tom, že Putin, ktorý bude mať tento rok 70 rokov, je chorý a dokonca že má možno rakovinu. Kremeľ aj vo štvrtok takéto správy opäť odmietol ako nepravdivé./agentury/

X X X

Na Slovensku vzpomínajů na dr. Tisu

Tiso, Varín a Lenka Ticháková: Od začiatku som jediná proti všetkým

Sama o sebe hovorí, že medzi kolegami vo varínskom zastupiteľstve je čiernou ovcou. Obecná poslankyňa Lenka Ticháková dlhodobo tvrdí, že názov Ulice Dr. Jozefa Tisu je hanbou. Ak by v plánovanom miestnom referende bola väčšina ľudí proti zmene tohto pomenovania, zostala by zhrozená. Sťahovať sa však neplánuje.

Lenka Ticháková

X Za vyhovenie protestu prokurátora, podľa ktorého je názov Tisovej ulice v rozpore so zákonom, ste spomedzi varínskych poslancov hlasovali len vy. Ako to vnímate?

Je mi ľúto, že kolegovia sa opäť zachovali alibisticky. Pozrela som si dve právne analýzy vypracované pre obec. Po ich prečítaní som nadobudla pocit, že je to zase o tom, ako hľadať dôvod, prečo to neurobiť. Čiže nepremenovať tú ulicu a nevyhovieť protestu prokurátora.

X Radili ste sa o tom s niekým?

Preberala som to so svojou advokátkou. Povedala, že nimi uvedené dôvody nie sú také, ktoré by zavážili, aby sme sa s tým protestom nestotožnili.

X Čím vlastne tí právnici argumentovali?

Tvrdili, že keď sa zruší dotknuté všeobecne záväzné nariadenie (VZN), alebo tá sporná časť, Tisova ulica aj tak zostane, na základe uznesenia z roku 1993, v platnosti. Lenže VZN je nad uznesením a od roku 2011 zákon o obciach ukladá rozhodovať o názvoch ulíc len touto formou (VZN). Neviem či právnici, ktorí to vypracovali, tomu úplne rozumejú.

X Zdá sa, že každý v tom vidí to, čo chce.

Už viackrát som sa vyjadrila, že ak chce niekto úprimne niečo zmeniť, hľadá spôsoby, ako to urobiť. Naopak ten, kto nechce, prichádza s dôvodmi, prečo to nejde. Žiaľ, presne tak sa chovajú moji kolegovia. No a v tomto duchu boli vypracované aj tie analýzy. Pritom aj ten názov by sme mali dať do správneho gramatického tvaru, keďže je chybný (Ulica Dr. Jozefa Tisu, pozn. red.). Jazykovedný ústav by tiež určite potvrdil, že je to v rozpore so zákonom.

X Čo by v takom prípade mohlo nasledovať?

Skôr by sme si uškodili. Tým, že by sme ako zastupiteľstvo hlasovali za správny tvar názvu, mohli by sme byť už trestne stíhaní za prejav sympatií k fašistickej ideológii. Veď od roku 2020 platí novelizovaný zákon, ktorý zakazuje pomenovávať ulice po takýchto predstaviteľoch. Pán prokurátor však jasne napísal, že tento názov bol v rozpore aj do prijatia spomínanej novely.

 X Prečo podľa vás varínski poslanci tak „tvrdohlavo“ odmietajú zmenu toho názvu?

Mám na to tri verzie. Nechcú si priznať chybu a to, že nejaká Ticháková, ktorá je v zastupiteľstve od začiatku jediná proti všetkým, by mala mať pravdu. Druhá vec je, že sa im zrejme takáto ideológia páči a sú prívržencami súčasných extrémistických strán. Alebo neovládajú históriu a neberú na zreteľ ani odborníkov, ktorí sa tomu venujú celý svoj profesionálny život.

X Môžu v tom byť aj sympatie voči osobnosti Jozefa Tisa?

Myslím, že áno, ale nebudem nikoho z kolegov menovať.

X Ako sú naladení bežní Varínčania? Sú za zmenu názvu tej ulice?

Niektorí mi vyjadrili podporu, ale boja sa dať to otvorene najavo. Aby mali pokoj, radšej sú ticho. Skrátka nemajú odvahu povedať to nahlas. Ja sa im ale nečudujem. Mnohí mi vraveli, že to, čo je voči mne vyvíjané, by oni psychicky nezvládli. Chápem ich, lebo človek na to musí mať asi aj povahu, aby si to tak nepripúšťal.

X Zaregistrovali ste voči sebe nejaké nenávistné prejavy?

Ani nie. Vyjadrenia o tom, že keď sa mi nepáči, nech sa odsťahujem, alebo obrátim vchodové dvere do druhej ulice, tak neberiem. Vrcholom ale bolo, keď som uverejnila stanoviská odborníkov v obecných novinách – jedna osoba mi povedala, že som Varínčanom pokazila Vianoce. Určite by som ale nedefinovala našu obec tak, ako mi hovoril jeden právnik – že Varín je klérofašistické hniezdo. Stále verím, že tá väčšina, aj keď je mlčiaca, si uvedomuje potrebnosť zmeny toho názvu. V jesenných voľbách sa ukáže, aká sme obec.

X Vy sa chystáte kandidovať do zastupiteľstva?

Nie, chcem si oddýchnuť.

Vedenie obce plánuje referendum, v ktorom by o názve spornej ulice mali rozhodnúť obyvatelia. Čo si o tom myslíte?

V tej právnej analýze mali spomenuté vyhlásenie referenda s otázkou: „Ste za premenovanie Ulice Dr. Jozefa Tisu?“ Takáto otázka je ale podľa mňa protizákonná. Na druhej strane som veľmi zvedavá, ako by to dopadlo. Ukázalo by sa, či sme naozaj klérofašistická obec.

X Predtým ste sa vyjadrili, že by ste to tak nedefinovali.

Ako veriaca však vidím, že existujú ľudia, ktorí pravidelne chodia do kostola a veľmi ma prekvapili obhajobou Tisa. Som z toho smutná.

X Viete si predstaviť, že referendum by bolo platné a väčšina by sa vyjadrila proti zmene názvu?

Účasť v komunálnych voľbách býva dosť nízka, ale rada by som vedela, s akými ľuďmi tu žijem. Keby som videla, že väčšine to neprekáža, viac by som sa vo Varíne neangažovala. Zostala by som zhrozená, ale sťahovať sa nechystám.

X Čo sa teraz bude diať?

Som zvedavá na odôvodnenie, prečo poslanci odmietli vyhovieť protestu prokurátora. Starosta vypracuje, teda skôr právnik, vyjadrenie k tomu. V rámci zákonnej lehoty deväťdesiat dní má na to čas do 6. septembra. Rada si ho prečítam aj ja. Zaujímavo však reagoval expert na fašizmus Jakub Drábik. Dovolím si ho citovať: „Poslanci sa zrejme rozhodli na základe chybných informácií a z toho vyplývajúcich nesprávnych dojmov. Nechce sa mi veriť, že by boli natoľko zákerní, prípadne hlúpi, že by si priali mať ulicu vo svojej obci pomenovanú po vojnovom zločincovi.“ eš

X Netlačte na nás, hovorí varínsky poslanec

Osem z deviatich varínskych poslancov nezahlasovalo na mimoriadnom rokovaní obecného zastupiteľstva za vyhovenie protestu generálnej prokuratúry, podľa ktorej je názov Ulice Dr. Jozefa Tisu v rozpore so zákonom. Za „zdvihla ruku“ iba Lenka Ticháková, ktorá dlhodobo poukazuje na tento problém. Ostatní sa zdržali. Zákonnosťou sporného názvu by sa mal zaoberať správny súd.

„Prípadné podanie žaloby bude ešte predmetom zvažovania na základe podkladov, ktoré pošlú zo spomínaného rokovania obecného zastupiteľstva,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Jana Tökölyová.

Starosta Varína Michal Cvacho sa pre Pravdu vyjadril, že zastupiteľstvo sa jednoznačne uznieslo na zvolaní referenda. „Neviem, aké tam chcú dať poslanci otázky, lebo ešte nič k tomu nepovedali. Predpokladám, že sa budú pýtať, ako sa má tá ulica volať po novom a či sa má meniť. Popritom prokurátor povedal, že musí počkať do uplynutia deväťdesiat dňovej lehoty a potom sa obráti na súd,“ potvrdil Cvacho. Poslanci sú podľa neho radi, že to pôjde touto cestou.

„Ak súd rozhodne, že názov nie je v súlade so zákonom, jednoducho sa zmení. Takže rozhodne súd, alebo ľudia v referende,“ podotkol. Vzápätí ozrejmil, že ak súd povie, že je to v rozpore, miestne hlasovanie by bolo zbytočné. „Keďže súdy rozhodujú pomalšie, prvé bude skôr referendum,“ mieni. Doplnil, že konať by sa mohlo s jesennými komunálnymi voľbami.

Prečo nie je vôľa zmeniť sporný názov bez „ťahaníc“, sme sa pýtali aj poslancov. Odpovedal nám iba jeden z nich – Jozef Ďugel. Paradoxne, práve on v ten deň na rokovaní chýbal, lebo bol v práci. „Na jedno každý zabúda – kto uhradí občanom bývajúcim na tejto ulici zmenu všetkých dokladov? Firmám to isté,“ podotkol.

Zároveň nám odporučil urobiť si anketu. „Dom po dome, nech vám ľudia povedia svoj názor. Ja ako poslanec som volený občanmi a zastupujem ich na zastupiteľstve. Keď oni nesúhlasia, nespravím nič,“ tvrdí. „Či občania už nemajú právo vyjadriť sa? To bolo za totality, teraz je tu demokracia. Tak láskavo nehádžte na nás poslancov vinu a netlačte na nás,“ uzavrel. Eš. /agentury/

X X X

Staré ruské vrtuľníky vymenia za stroje z druhej ruky. Ministerskej letke aj tak stále dva chýbajú

Nové vrtuľníky chcel nakupovať ešte Robert Kaliňák. Vláda Eduarda Hegera nakoniec kúpila používané stroje bez súťaže.

Vďaka Aktualitám má každý človek prístup k overeným informáciám zadarmo.

teraz aj vy.

Dva stroje Mi-171, ktoré má vo flotile letka ministerstva vnútra, mali pôvodne slúžiť až do roku 2027. Situácia sa zmenila po prepuknutí vojny na Ukrajine. Európa výrazne obmedzila vzťahy s Ruskom, a tak stroje ruskej výroby, ktoré využívajú policajti, hasiči či horskí záchranári, stratia možnosti riadneho servisovania.

Slovensko sa preto rozhodlo kúpiť dva zánovné vrtuľníky Agusta Westland za 28 miliónov eur – každý od iného dodávateľa, ktoré Mi-171 nahradia.

Nákup je výsledkom priameho rokovacieho konania – úradníci teda priamo kontaktovali predávajúcich a dohodli s nimi zmluvné podmienky. Keď v minulosti ministerstvo pod vedením Roberta Kaliňáka takto bez súťaže obstaralo dva vrtuľníky Bell, čelilo za to kritike.

Podľa ministra Romana Mikulca muselo ministerstvo zvoliť takýto postup z dôvodu časovej tiesne.

„Ich uzemnenie (vrtuľníkov Mi-171, pozn. redakcie) bez náhrady adekvátnymi vrtuľníkmi by znemožnilo schopnosť ministerstva vnútra uskutočňovať činnosti pri ochrane životov a zdravia občanov našej krajiny a základných bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky, museli sme preto rýchlo konať.“

Nie je vrtuľník ako vrtuľník

O plnohodnotnú náhradu ruských strojov však v tomto prípade nepôjde. Vrtuľníky Mi-171 majú totiž väčšiu nosnosť a sú väčšie. Rovnako tak dokážu v prípade nasadenia na hasenie lesných požiarov uniesť v podvese viac ako dvojnásobný takzvaný bambi vak s celkovou kapacitou až 4200 litrov vody.

Nové vrtuľníky z dielne taliansko-anglického výrobcu Agusta Westland budú typu AW 139 a AW 189. Práve druhý spomínaný vrtuľník bude dodaný aj s hasiacim bambi vakom – ten však pojme len 2000 litrov vody.

Pôjde o používaný vrtuľník, vyrobený v roku 2016, s doterajším náletom 876 letových hodín. Okrem hasiaceho bambi vaku bude tento vrtuľník vybavený aj záchranným kladkostrojom – navijakom, ktorý sa využíva napríklad pri záchrane osôb z vysokohorského terénu.

Druhý vrtuľník AW 139 je menší, porovnateľný s vrtuľníkom Bell 429, ktorý už letka ministerstva vnútra používa. Podľa návrhu zmluvy bude tento vrtuľník určený primárne na využitie políciou – bude totiž v jej farbách. Okrem toho bude vybavený pátracími svetlometmi a zlaňovacím systémom, ktorý využívajú zásahové policajné jednotky. Vrtuľník však bude mať len prípravu na použitie s takzvaným nočným videním. Jeden z vrtuľníkov Mi-171, ktorý ministerstvo už vlastní, je systémom nočného videnia vybavený.

Vrtuľník je v stave nového stroja – má nalietaných len niečo vyše 16 letových hodín, teda absolvoval len skúšobné lety.

Nekonečná súťaž

Ministerstvo vnútra rieši nákup nových vrtuľníkov dlhodobo už od roku 2016. Tender vypísalo ešte pod taktovkou Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Kaliňák tak urobil deň po tom, ako bez súťaže kúpil dva kusy vrtuľníkov americko-kanadského výrobcu Bell. V roku 2017 sa jeden z dvojice takmer nových vrtuľníkov Bell zrútil počas cvičenia, pri havárii prišli o život dvaja hasiči.

Bell sa do tendra na nové vrtuľníky prihlásil, ale o zákazku prejavila záujem aj talianska firma Leonardo, ktorá ponúkla v súťaži nižšiu cenu. Celý tender sa však začal naťahovať pre spory ohľadom dodacích lehôt. Ministerstvo ich totiž v pôvodnej súťaži neupresnilo a až po vyhodnotení súťaže prišlo so šibeničným termínom ôsmich mesiacov na dodanie prvej helikoptéry. Firma Leonardo bola schopná dodať prvý stroj až po 23 mesiacoch.

Spor vnútri strany

V roku 2018, keď sa predsedom vlády stal Peter Pellegrini (vtedy Smer, dnes Hlas), na oficiálnej návšteve Talianska povedal, že ponuka talianskej firmy je najvýhodnejšia. Vznikol tak tlak v samom vnútri strany Smer. Ľudia okolo bývalého ministra vnútra Kaliňáka presadzovali firmu Bell, zatiaľ čo Pellegriniho najbližší presadzovali talianskeho výrobcu.

Nové vrtuľníky tak nekúpilo ministerstvo ani pod vedením Denisy Sakovej, a to aj napriek tomu, že s oboma výrobcami – Leonardo aj Bell – má ministerstvo uzavretú rámcovú dohodu od roku 2017.

Najnovší nákup tak skôr uprednostňuje talianskeho výrobcu. Pre dlhodobú ekonomickú udržatelnosť je totiž výhodné mať letku čo najviac unifikovanú. Servis, tréning a celková údržba a logistika je tak totiž výrazne jednoduchšia a lacnejšia. Letka ministerstva vnútra bude mať však po kúpe zánovných vrtuľníkov tri rôzne typy.

Podľa dlhodobého plánu letky ministerstva vnútra by sa konečný počet strojov mal zastaviť na čísle päť. Podľa tlačového odboru ministerstva na tieto dva nové vrtuľníky vypíšu novú verejnú súťaž, aktuality.sk

X X X

Ukrajinu a Rusko čaká podpis dohody o vývoze obilia v niekdajšom sídle sultánov

Podpis dohody sa očakáva v Istanbule.Vďaka Aktualitám má každý človek prístup k overeným informáciám zadarmo.

Dohodu podpíšu podľa agentúry Reuters v istanbulskom paláci Dolmabahçe, niekdajšom sídle tureckých sultánov. Bude pri tom okrem Erdogana aj generálny tajomník OSN António Guterres.

Jeden z Guterresových hovorcov Farhan Haq predtým oznámil, že generálny tajomník odcestuje vo štvrtok do Turecka. Na otázku o možnom podpísaní dohody o vývoze obilia z Ukrajiny povedal, že „situácia je tak trochu premenlivá, takže neviem povedať, kedy sa niečo podpíše“.

Pred minulotýždňovými rokovaniami medzi Ukrajinou a Ruskom zahŕňal podľa diplomatov vtedajší plán umožnenie plavby ukrajinských lodí s obilím cez zamínované ukrajinské prístavy. Rusko by sa zároveň zdržalo paľby na tieto lode a Turecko v spolupráci s OSN by sa podujalo kontrolovať lode vracajúce sa na Ukrajinu, či nevezú zbrane, aktuality.sk

X X X

Zmizla raketa Patriot? Sliač nie je Žilina za úradovania Slotu, odkazuje minister Naď

Pri Sliači sa kradol vojenský materiál. Klebety hovoria o rakete zo systému Patriot. Čo teda zmizlo nemeckým vojakom?

„Z areálu civilných železníc mimo letiska Sliač boli odcudzené tri klasické kontajnery. Ešte v ten deň, keď bola krádež ohlásená, bol páchateľ za vynikajúcej spolupráce štátnej a vojenskej polície vypátraný a materiál bol komplet vrátený naspäť,“ píše minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na sociálnej sieti.

Kontajnery ukradli v utorok. Informácie, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach a mali vraj pochádzať z prostredia armády, hovorili, že v kontajneroch boli navádzacie zariadenia z raketového systému Patriot.

Tejto informácie sa chytil Pavol Slota, syn bývalého politika a bývalého šéfa SNS Jána Slotu. Slota mladší si založil vlastnú stranu a na sociálnej sieti sa vysmieval Naďovi.

„Na leteckej základni Sliač, kde sú rozmiestnené batérie protivzudšnej obrany Patriot nemeckých ozbrojených síl, sa údajne záhadne stratilo navádzacie zariadenie z rakety pre Patriot. Táto informácia sa ku mne dostala z anonymného zdroja blízkeho armáde SR,“ napísal Slota mladší. Podľa jeho zdroja mali kontajnery ukradnúť pomocou nákladného auta „s rukou“, ktorá preložila raketu cez oplotenie základne. „Vymontovali kritické súčiastky a zdrhli,“ pokračuje Slota s odvolávkou na anonymný zdroj s tým, „ministerstvo obrany sa celú túto blamáž bude snažit ututlať“.

Minister Naď však vysvetľuje, že v kontajneroch boli „lešenia, rebríky a podobný stavebný materiál, ktorý sa používa podľa potreby pri výstavbe na letisku Sliač“.

Naď známy svojím britkým slovníkom Slotovi mladšiemu nič nedaroval. „Nádejný bezobsažný politik, čírou náhodou často sa vyskytujúci na smeráckych mítingoch, uverejnil bulvárny príspevok o tom, že niekto vraj ukradol komponenty zo systému PATRIOT priamo z letiska Sliač. Títo kúzelníci/zlodeji vraj mali z prísne stráženého vojenského areálu vytiahnuť raketu z batérie, preniesť ju cez plot a vymontovať nejaké súčiastky. Potom si ešte asi dali cigaretku a odišli,“ reagoval minister na status mladého Slotu.

„Batérie systému PATRIOT sú strážené určite lepšie ako rodinný trezor mladého Slotu, aj keď všetci vieme, že tam je určite kadečo, všakže… Nie je ani fyzicky možné, aby niekto len tak prišiel a vzal z nich čo i len jednu skrutku, nie to ešte podstatný komponent. ‚Pán‘ Slota si Sliač asi pomýlil s mestom Žilina za úradovania jeho otca,“ pripomína šéf rezortu obrany pôsobenie šéfa národniarov v politike.

Syna Jána Slotu označuje za „nepodareného hoaxera“ a odporúča mu, aby „opozičnú politiku skúsil robiť nejako inak“. „A nie tým, že bude dehonestovať prácu vojakov a vojačiek, ktorí areál strážia. Tí si totiž svoju prácu odvádzajú na 100 %. Na rozdiel od neho a jeho ‚podarenej‘ rodiny. Oni si vlastne tiež robotu robili na 100 %, ako povedal na známej nahrávke Počiatek Trnkovi, starý Slota si zobral 100 % vývaru, ‚oholil‘ ešte aj Fica,“ dodal Naď s odkazom na nahrávku z kancelárie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku./agentury/

X X X

Ukrajina a Rusko podpíšu dohodu o vývoze obilia

Ukrajina a Rusko v piatok podpíšu dohodu umožňujúcu vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more. Oznámila to vo štvrtok kancelária tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podpisu dohody sa má okrem tureckého prezidenta zúčastniť aj generálny tajomník OSN Antonio Guterres. Ceremónia sa má uskutočniť v paláci Dolmabahçe (niekdajšom sídle tureckých sultánov) o 15:30 SELČ.

Jeden z Guterresových hovorcov Farhan Haq predtým oznámil, že generálny tajomník odcestuje vo štvrtok do Turecka. Na otázku o možnom podpísaní dohody o vývoze obilia z Ukrajiny povedal, že „situácia je tak trochu premenlivá, takže neviem povedať, kedy sa niečo podpíše“.

Pred minulotýždňovými rokovaniami medzi Ukrajinou a Ruskom zahŕňal podľa diplomatov vtedajší plán umožnenie plavby ukrajinských lodí s obilím cez zamínované ukrajinské prístavy.

Rusko by sa zároveň zdržalo paľby na tieto lode a Turecko v spolupráci s OSN by sa podujalo kontrolovať lode vracajúce sa na Ukrajinu, či nevezú zbrane.

USA dohodu privítali

Spojené štáty vo štvrtok privítali dohodu o obnovení vývozu obilia z ukrajinských prístavov. Washington zároveň vyzval Moskvu, aby túto dohodu dodržiavala, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

„Oznámenie tejto dohody v zásade vítame, no teraz sa zameriavame na to, aby sa Rusko zodpovedalo za realizáciu tejto dohody a za to, že umožní ukrajinskému obiliu dostať sa na svetový trh,“ povedal Price. Dodal, že v tejto situácii sa svet nemal ocitnúť a obvinil Moskvu, že z potravín zámerne urobila zbraň.

Hovorca zároveň ocenil diplomatické úsilie generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a „usilovnú prácu“ Turecka, ktoré dohodu sprostredkovalo. Dodal, že podrobnosti dohody Washington pozorne sleduje.

V ukrajinských prístavoch je kvôli vojne začatej Ruskom zablokovaných 20 až 25 miliónov ton obilia. Jeho dodávky sú pritom kľúčové pre mnohé krajiny Blízkeho východu a Afriky.

Ukrajina tvrdí, že Rusko čiernomorské prístavy zámerne blokuje a že ukrajinské obilie kradne. Moskva naopak viní Kyjev. Ukrajina podľa Kremľa zatiaľ neodmínovala svoje pobrežie, takže preprava obilia nie je bezpečná. Kyjev odmieta odmínovať prístavy, pretože sa obáva, že ruská armáda potom zaútočí na ukrajinské čiernomorské pobrežie./agentury/

X X X

Súmrak nad Ukrajinou. Rusi prvýkrát vo vojne použili pušku s rekordným dostrelom

Ruské špeciálne jednotky v bojoch na Ukrajine prvýkrát použili veľkorážnu snajperskú pušku Súmrak, ktorá má najdlhší dostrel na svete, uviedla dnes ruská štátna agentúra TASS. Pušku použili ruskí ostreľovači pri Charkove a Kyjeve, tvrdil zdroj agentúry. Nasadenie zbrane nebolo oficiálne potvrdené.

„Ruské špeciálne jednotky v oblasti vojenskej operácie na Ukrajine prvýkrát použili ďalekonosnú pušku SVLK-14S. Konkrétne ju použili ostreľovači pri Charkove a Kyjeve, ale len niekoľkokrát, pretože terén sa nie vždy hodil na streľbu na veľké vzdialenosti,“ povedal TASS nemenovaný zdroj z bezpečnostných zložiek. Výhoda Súmraku podľa neho tkvie v kombinácii výkonných nábojov veľkého kalibru a vysokej presnosti pri streľbe na veľké vzdialenosti. Puška je ale dosť ťažká, výkonná munícia je drahá a tiež sa v bojových operáciách ťažko obstaráva.

Ostreľovačmi na veliteľov

Od Kyjeva sa ruské vojská po neúspešnom pokuse o ovládnutie ukrajinskej metropoly stiahli už na jar. Vojna, ktorá začala ruským vpádom 24. februára, dnes pokračuje 148. dňom. Počas bojov ukrajinskí ostreľovači podľa Kyjeva zabili množstvo ruských veliteľov a vysokých dôstojníkov. V máji sa na sociálnych sieťach objavili zábery z nasadenia ruských ostreľovačov. Ich hlavnou úlohou je likvidácia ukrajinských náprotivkov, písal vládny denník Rossijskaja gazeta.

SVLK-14S (skratka znamená Lobajevova veľkorážna ostreľovačská puška) vyvinula súkromná firma Lobajev Arms v roku 2012. Strelec s touto puškou v roku 2017 zasiahol cieľ vzdialený 4 210 metrov, čo predstavuje doteraz neprekonaný svetový rekord, napísala agentúra TASS. Podľa nej tento výkon niekoľkonásobne prekonáva bežné armádne ostreľovačské pušky. Zbraň používa náboje 408 Cheytac (10,36х77 мм), teda v prepočte do metrickej sústavy majú kaliber 10,36 milimetra a dlhé sú 77 milimetrov.

TASS v súvislosti s touto zbraňou pripomenul päť rokov starý rekordný zásah na vzdialenosť presahujúcu štyri kilometre, ale vývozca ruských zbraní v reklamnom videu uvádzal, že zbraň umožňuje zasiahnuť cieľ „ďaleko za dvojkilometrovou vzdialenosťou“.

V minulosti sa v médiách objavili správy, že rekord v bojových podmienkach drží nemenovaný člen kanadskej špeciálnej jednotky, ktorý v máji 2017 zastrelil v Iraku príslušníka teroristického hnutia Islamský štát zo vzdialenosti 3,5 kilometra. Použil na to ostreľovačskú pušku McMillan Tac-50./agentury/

X X X

Zlato i Sberbank. EÚ uvalila ďalšie sankcie na Rusko a zavrela mu prístavy

Štáty Európskej únie formálne schválili nové sankcie za ruskú agresiu na Ukrajine, ktoré zahŕňajú zákaz dovozu ruského zlata.

Nová sada postihov tiež ďalej obmedzí vývoz produktov, ktoré môžu byť využiteľné na vojenské účely. Informovala o tom Rada EÚ. Na sankčný zoznam pribudne najväčšia ruská banka Sberbank a päť desiatok ruských činiteľov či oligarchov.

EÚ od februárového začiatku ruskej invázie schválila rad bezprecedentných opatrení vrátane čiastočného embarga na dovoz ruskej ropy. Nová sada, na prijatí ktorej sa štáty zhodli päť dní od piatkového návrhu Európskej komisie, má predovšetkým zefektívniť doterajšie opatrenia a okrem iného zamedziť tomu, aby Rusko zvaľovalo vinu za nefungujúcu distribúciu potravín na úniové sankcie.

„Dnes podnikáme ďalší dôležitý krok na obmedzenie ruskej možnosti viesť a financovať agresívnu vojnu proti Ukrajine,“ komentoval prijatie sankcií šéf úniovej diplomacie Josep Borrell.

Zlato je podľa neho pre Moskvu druhým najvýznamnejším vývozným artiklom po energiách. Zákaz dovozu sa nakoniec bude vzťahovať nielen na samotný cenný kov, ale aj na klenoty zlato obsahujúce, ktoré mali podľa pôvodného plánu dostať výnimku.

EÚ tiež rozšírila doterajší zákaz kotvenia ruských lodí v úniových prístavoch, aby znemožnila jeho obchádzanie. Z rovnakého dôvodu tiež spresnila niekoľko predchádzajúcich opatrení týkajúcich sa napríklad verejného obstarávania.

Sankcie by mali nadobudnúť účinnosť ešte dnes večer po oficiálnom uverejnení v úradnom vestníku EÚ./agentury/

X X X

Peter Veľký, Stalin, Hitler. Ku komu sa dá Putin prirovnať?

„Je očividné, že čo sa týka niektorých vecí, je prezident Vladimir Putin mimo reality,“ povedal pre Pravdu Anton Barbašin, ruský analytik a editor webstránky Riddle (Hádanka), ktorá sa venuje dianiu v Rusku.

Mimo reality však nie je len šéf Kremľa. „Nevieme úplne presne, koľko obyvateľov Ruska verí propagande Kremľa, ale vyzerá to tak, že veľká časť si myslí, že vojna na Ukrajine je v skutočnosti konfliktom ich krajiny s USA a s NATO. Preto sú presvedčení, že hoci ich synovia zomierajú, je to za správnu vec, lebo bránia Rusko, aby naň nezaútočili sily Severoatlantickej aliancie,“ pripomenul Barbašin.

X Názov vášho portálu Riddle je odvodený od slávneho výroku Winstona Churchilla z roku 1939, že Rusko je hádanka zabalená v tajomstve vo vnútri enigmy. Viem, že hádanky sa dajú rozlúštiť, tajomstvá je možné vysvetliť a kódy enigmy prelomiť. Keď sa však pozriete na časové obdobie od 24. februára, od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, čo je pre vás najnepochopiteľnejšou vecou, ktorú urobil prezident Vladimir Putin?

Samotný fakt, že sledujeme vojnu, je obrovským prekvapením. Až do istého momentu v januári som bol, tak ako aj mnohí iní, presvedčený, že keď aj k niečomu dôjde, nebude to veľká invázia. Že prípadný konflikt sa obmedzí na Donbas. No Rusko napadlo Ukrajinu z troch smerov. Ďalšie dianie ma už potom veľmi neprekvapilo. Hrôzy, ktoré sme videli v Buči, sa dajú vysvetliť charakterom vojny. Tým, ako boli ruskí vojaci pripravení na tento konflikt, ako sa k nemu mentálne postavili. Preto ma bohužiaľ veľmi neprekvapilo to, čo sa stalo. Dúfajme, že všetky vojnové zločiny bude možné v istom momente detailne vyšetriť a zodpovední za ne budú pykať. Neprekvapuje ma ani to, že Putin od začiatku invázie nezmenil svoje postoje. Šéf Kremľa s touto vojnou spojil svoj politický osud. Nemôže len tak niečo vyhlásiť za svoje víťazstvo. Putin možno mohol ustúpiť v prvých týždňoch vojny. Ale Ukrajina už dostáva veľkú podporu zo Západu. Tento konflikt sa rozhodne na bojovom poli. Nevidím žiadny priestor na kompromisy.

X Putin sa nedávno prirovnal k cárovi Petrovi Veľkému. Ako si vysvetľujete jeho vyhlásenie?

Je očividné, že čo sa týka niektorých vecí, je Putin mimo reality. Asi sa dajú urobiť isté paralely medzi ním a vládcami z minulosti, ktorí dlho riadili Rusko. Je však smiešne, ak sa porovnáva s Petrom Veľkým. Pri tomto cárovi si môžeme povedať, že jeho metódy z prelomu 17. a 18 storočia by sme dnes pokladali za barbarské. No jeho cieľom bolo zmodernizovať Rusko. Putinova politika je opačná. Tvrdí, že chce obnoviť historické Rusko. Peter Veľký však impérium budoval. Keď sa k nemu Putin prirovnáva, vyžaduje si to z jeho strany veľkú dávku predstavivosti. Možno sa ruský prezident viac podobá na sovietskych lídrov. Napríklad na Andropova, ktorý bol v KGB. Alebo lepším príkladom by bol asi Černenko (na čele krajiny bol ledva rok, pozn. red.). No Peter Veľký je historickou postavou, ktorú ruská spoločnosť asi najviac akceptuje ako schopného lídra. Určite sa preto k nemu Putin prirovnáva.

X Keď Putin hovoril o Petrovi Veľkom, povedal tiež, že teraz je na súčasnom Rusku, aby obnovilo svoje územia a posilnilo sa. Je to príklad imperiálneho myslenia šéfa Kremľa?

Áno. Už nemá zmysel, aby Putin opakoval kvázi vyhlásenia, ako vojna na Ukrajine súvisí s rozširovaním NATO a nejakým multipolárnym či unipolárnym svetom. Toto sú vedľajšie veci. Sú súčasťou príbehu, ale nie najdôležitejšou. Putin hovorí, že obnoví historické Rusko, a je to neoimperialistická agenda. Neviem, ako inak by sa to dalo opísať. Môžeme sa to pokúsiť nejakým spôsobom objasniť, ale imperiálne túžby budú súčasťou akéhokoľvek vysvetlenia.

X A pravdepodobne môžeme hodiny diskutovať, čo je historické Rusko.

Putin napísal niekoľko článkov, o ktoré sa dá oprieť. Nemyslím si, že by sa chcel vyslovene zamerať na Pobaltie, časti Poľska či Fínsko, ktoré boli v istom momente súčasťou ruského impéria. Určite si však Putin pod historickým Ruskom predstavuje aj Bielorusko a Ukrajinu, možno Moldavsko. Ale jadrom projektu sú Rusko, Ukrajina a Bielorusko. V celej tejto situácii je však dobré uvedomiť si dve veci. Moskva má jadrové zbrane. Vďaka nim sú niektoré veci, ktoré si iné krajiny proti Rusku nedovolia. A potom sú tu ropa a zemný plyn. Energie boli pre Putina veľmi dôležité najmä v jeho prvých dvoch prezidentských obdobiach. Z ekonomického hľadiska bol úspešným lídrom. Keby však Rusko nemalo jadrové zbrane, a keby sa ceny energií v prvom desaťročí 21. storočia nevyšplhali tak vysoko, asi by sa mnohé veci, ktoré sa udiali, vôbec nestali. Z toho vyplýva aj to, ako je Putin mimo reality. Lebo asi vidí, ako sa mu veci podarili, hoci niekedy ani nič nemusel robiť. Keď sme však diskutovali o tom, ku komu by bolo možné Putina prirovnať, povedzme si, že je pri moci viac ako 20 rokov. Už si v každom prípade napísal vlastnú históriu.

X Čo hovoríte na to, keď Putina ľudia prirovnávajú k Hitlerovi či Stalinovi?

Chápem to. Rozumiem tomu, že je v tom časť emócií. Je pochopiteľné, že ľudia spájajú vojnu v Európe s Hitlerom. Najmä keď ide o takú jasnú agresiu. Čo sa týka Stalina, tak v tom tiež hrajú svoju rolu emócie. Ale Putin nemá ani takú moc, ani nemá na svojej strane takú ideológiu, akú mal Stalin. Takže toto prirovnanie veľmi nesedí. Je to skôr nástroj kritiky Putina, putiniznu či putinovského Ruska. Závisí to od kontextu. Ako som však už povedal, chápem to v emocionálnej rovine.

X Na sociálnej sieti twitter ste spomenuli článok o ruských matkách, ktoré zbierajú peniaze pre vojakov bojujúcich na Ukrajine, lebo sa boja, že keď prídu tanky NATO, bude už neskoro. Ony si naozaj myslia, že táto vojna je o obrane Ruska, však?

Je to výsledok intenzívnej propagandy za posledné desaťročie. Zvlášť všadeprítomná bola v posledných mesiacoch pred vojnou. V podstate išlo o to, aby Kremeľ presvedčil Rusov, že bez ohľadu na to, čo urobí, bude to len reakcia na údajné provokácie NATO. A vyšlo mu to. Sociologické dáta na začiatku vojny ukázali, že väčšina Rusov si myslí, že za konflikt je zodpovedná Severoatlantická aliancia. Takto funguje propaganda. Keby sa skončila a Rusi by mali prístup k iným informáciám, zmenili by názor, hoci nie všetci. Nevieme úplne presne, koľko obyvateľov Ruska verí propagande Kremľa, ale vyzerá to tak, že veľká časť si myslí, že vojna na Ukrajine je v skutočnosti konfliktom ich krajiny s USA a NATO. Preto sú presvedčení, že hoci ich synovia zomierajú, je to za správnu vec, lebo bránia Rusko, aby naň nezaútočili sily Severoatlantickej aliancie. Môžeme dlho diskutovať o tom, aká morálna či nemorálna je ruská spoločnosť. Nezabúdajme však ani na to, že mnoho ľudí nevníma situáciu tak, ako vyzerá zvonku. Rusi nechcú vidieť, že je to vojna, ktorá má viesť k obsadeniu územia, hoci o tom Putin opakovane hovorí. Znie to smiešne, ale mnohí si predstavujú, že ich krajina je v tomto konflikte tá dobrá.

X Nedokážu si ani len pripustiť, že je to presne naopak?

Ako som povedal, veria, že Rusko bojuje s NATO, s nacistami na Ukrajine, s kýmkoľvek. Predstavte si, že ste takpovediac bežným človekom, nezaujímate sa o politiku a neanalyzujete informácie. Zrazu vám niekto povie, že vaša krajina u susedov vraždí ľudí. Nie je také jednoduché to akceptovať, ak ste už na to predtým neboli do istej miery pripravený. Je to stresujúce. Mnoho ľudí sa vedome či nevedome rozhodlo, že radšej bude veriť rôznym iným vysvetleniam vrátane verzie, ktorú ponúka štátna propaganda.

X Ruské jednotky okupujú Luhansko, bitka o Donbas zúri, ale ukrajinské jednotky sa usilujú zatlačiť na nepriateľa na juhu. Povedali ste, že Putin s vojnou spojil svoj politický osud. Má nejakú definíciu víťazstva?

Nie som si istý, či to meria v ovládnutých štvorcových kilometroch, alebo počtom zabitých vojakov. Víťazstvom by pre Putina bolo, aspoň podľa mňa to tak vníma, keby rozhodoval, čo sa v budúcnosti stane s Ukrajinou a s jej vzťahmi s Ruskom. A keby Západ akceptoval, že sa bude riadiť želaniami šéfa Kremľa. Niečo také sa však nedá ani presne definovať. Nevieme totiž povedať, čo by Putinovi stačilo. Mnoho ľudí z režimu stále tvrdí, že Ukrajina má byť denacifikovaná, hoci je jasné, že aj oni vedia, že nič také nie je možné. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať vojenská kampaň, koľko územia dokážu ovládnuť ruské jednotky, a ako ďaleko sa dostanú. Aj na základe toho sa bude Putin rozhodovať, ako definuje svoje ďalšie ciele. Chce však ovládnuť čo najväčšie územie na Ukrajine. Nielen Donbas či Cherson. Ak by naskytla možnosť, mohol by sa opäť pokúsiť zaútočiť na Kyjev. Samozrejme, je otázne, čoho sú ruské ozbrojené sily schopné. Nemôžu sa zastaviť, lebo Ukrajina stále dostáva zbrane zo Západu, ktoré jej umožňujú zatlačiť na okupantov. Putin musí v invázii pokračovať, až kým nedosiahne nejaký bod, ktorým by ju mohol uzavrieť. No, ako som povedal, nie je to racionálna vojna. Rusko na jej začatie nemalo žiadne rozumné dôvody. Je preto veľmi náročné definovať, čo Putin chce racionálne dosiahnuť, aby vojnu zastavil.

X Vie si predstaviť porážku?

Šéf Kremľa týmto konfliktom možno na desaťročia zničil budúcnosť Ruska. O vzťahoch s Ukrajinou ani nehovoriac. Čím dlhšie bude táto vojna pokračovať a Putin bude pri moci, tým bude obnova náročnejšia. Bolo by dobré, keby sa konflikt skončil rýchlo spôsobom, ktorý nebude výhodný pre Rusko. Pripustil by však Putin vojenskú porážku? Je dostatočne pri zmysloch, že by nestlačil jadrový gombík? Je to veľká otázka./agentury/

X X X

Koronavírus: Štvrtou dávkou by sa dali zaočkovať dvaja z piatich ľudí, ukázal prieskum

Zaočkovať sa štvrtou dávkou by bolo ochotných 40,2 percenta ľudí. Vďaka Aktualitám má každý človek prístup k overeným informáciám zadarmo.

Vyššiu ochotu zaočkovať sa štvrtou dávkou vakcíny deklarovali najmä muži, najmladšia a najstaršia veková kategória. Taktiež aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia a obyvatelia Bratislavského, Košického a Trenčianskeho kraja. Prieskum uviedol, že vyššiu ochotu očkovať sa mali aj ľudia s maďarskou národnosťou, a to 46 percent, ľudí so slovenskou národnosťou bolo 40 percent.

Vedú stúpenci progresívcov

Vôľu očkovať sa štvrtou dávkou majú voliči hnutia Progresívne Slovensko (72 percent), SaS (67 percent), OĽANO (62 percent), 56 percent voličov KDH a 43 percent Sme rodina. Najväčšiu neochotu prejavili voliči Republiky (77 percent) a Smeru-SD (84 percent). Agentúra realizovala prieskum na vzorke 1000 ľudí od 7. júla do 14. júla, /agentury/

X X X

CEE Cup fotbalistů do 19 let přivede do Prahy opět brazilské Palmeiras a poprvé anglickou Aston Villu

Po tříleté covidové pauze se vrací nejvýznamnější mládežnický fotbalový turnaj v tuzemsku CEE Cup. Ve strahovském areálu Sparty, na Admiře v Kobylisích a ve finále tradičně ve vršovickém Ďolíčku se 22. – 26. července představí šest špičkových týmů hráčů do 19 let.

„Jsme rádi, že můžeme uspořádat desátý ročník v plné kráse a děkujeme všem našim partnerům, kteří nás podpořili,“ říká ředitel turnaje Roberto De Blasio.

Ve skupině A hraje Sparta s obhájcem trofeje Palmeiras z Brazílie a mexickým Tigres. Ve skupině B narazí Slavia na anglickou Aston Villu a ukrajinské Dynamo Kyjev. Ve skupinách se hraje od pátku do neděle vždy v 15 a 17 hodin, v úterý pak následují zápasy o konečné pořadí.

„Jsme šťastní, že se můžeme vrátit do Prahy po třech letech od posledního turnaje, který se nám podařilo vyhrát. Je to velká příležitost konfrontace s hráči škol jiných kontinentů, navíc s odlišnou životní kulturou. Technická úroveň na turnaji určitě zase vzroste,“ těší se Joao Paulo Sampaio, generální manažer mládeže SE Palmeiras.

„Je to jeden z největších turnajů této kategorie minimálně v Česku, patří k nejlepším v Evropě a je skvělé, že se koná v našem hlavním městě. Klobouk dolů před pořadateli, že přivezou takové týmy a zajistí pro ně tu nejlepší kompletní infrastrukturu. Jsem moc rád, za všechny fanoušky a trenéry, že se to zase povedlo. Určitě tu zase uvidíme výborné hráče, kteří se v budoucnu prosadí,“ říká David Holoubek, trenér reprezentační devatenáctky, který v předcházejících letech vedl výběr Sparty. V minulosti si na turnaji zahráli i Matěj Pulkrab, Tomáš Souček, Alex Král, Adam Hložek nebo naposledy třeba Adam Karabec.

Turnaj má komplet perfektní zázemí. Řídí ho nadějní mezinárodní rozhodčí z Německa, Nizozemska, Polska a Maďarska. Zápasy budou přenášeny živě na videostreamu. Hraje se s míčem adidas Al-Rihla, připraveným pro podzimní mistrovství světa v Kataru. Finálový program na stadionu Bohemians 1905 obsáhne řadu atraktivních soutěží s Tomášem Junem, bývalým elitním střelcem Sparty. „Považujeme za důležité podporovat mládežnický fotbal a je nám ctí poskytnout náš stadion pro finále tak významného a kvalitního turnaje. Bude to jistě skvělá inspirace i pro naše mladé hráče,“ podporuje spolupráci Darek Jakubowicz, ředitel FC Bohemians 1905, jehož stadion se na finále pravidelně zcela zaplňuje.

Výnos z prodeje vstupenek půjde na zakoupení vybavení pro nemocnici v ukrajinském Charkově. „Je pro nás velkou poctou i příležitostí být součástí tohoto turnaje, kde se představí produkce akademií předních klubů z celého světa. A v době, kdy naše země trpí válkou a stadiony jsou ostřelovány ruskými raketami, takto můžeme podpořit fotbal na Ukrajině. Dát mladým fotbalistům příležitost k růstu i v tak těžké době,“ říká Serhij Mochnyk, zástupce generálního ředitele Dynama Kyjev.

CEE Cup 2022 má stejně jako v minulých ročnících podporu i ze strany Unie českých fotbalových trenérů. „Pro trenérskou profesi jsou mezinárodní mládežnické turnaje vždy užitečnou platformou k přímým pozorováním, odborným analýzám a srovnání týmových i individuálních sportovních výkonů v utkáních i v souvisejícím tréninkovém procesu. A samozřejmě jsou důležité pro pěstování mezinárodních kontaktů nejen pro mladé hráče, ale právě také pro trenéry a další specialisty ve vrcholovém mládežnickém fotbale. A proto je důležité, že ambasadorem CEE Cupu je vždy trenér českého národního týmu v kategorii U19,“ připomíná viceprezident UČFT Ladislav Valášek.

„Jsem rád, že po covidové době můžeme znovu navázat na dlouholetou tradici a podpořit CEE Cup. Tento mládežnický turnaj považuji za prestižní akci, která dělá hlavnímu městu Praze čest nejen u nás v České republice, ale stejně tak i v zahraničí. Věřím, že to bude vzrušující podívaná s těmi nejlepšími sportovními výkony,“ dodává Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor, Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.