MS v tieni fašizmu a prostitúcie, ako Francie, Nemecko, Anglie, Itálie? Predpovedal Prigožinovu vzburu i smrť. Firma SR na sankčnom zozname USA aj Ruska. SIS má na krku desiatky káuz

Svetové médiá píšu o temnej stránke Budapešti. Informácie o udalostiach, ktoré sa dejú v hlavnom meste Maďarska, však v televíznych prenosoch hľadáme márne. Na sociálnych sieťach sa napríklad objavila fotografia ochrankára, ktorý mal na krku fašistické tetovanie. „A to nie je všetko,“ uvádza napríklad poľský portál sport.pl.

Od soboty 20. augusta sa v Budapešti konajú 19. majstrovstvá sveta v atletike. Najlepší športovci sveta bojujú o medaily v Národnom atletickom centre v maďarskej metropole. Boj v Budapešti má však aj temnú stránku, o ktorej sa v médiách príliš nehovorí.

Počas jedného zo súťažných dní zaujal jeden z ochrankárov. Muž mal na krku vytetovaný symbol SS, čo je otvorený odkaz sympatií k fašistickej ideológii. Prípad sa rýchlo dostal k jeho zamestnávateľovi, spoločnosti „Valton Security“, ktorá muža okamžite prepustila.

 Neskôr sa zástupcovia bezpečnostnej spoločnosti chceli zbaviť zodpovednosti s vysvetlením, že na pohovor prišiel v čiernej mikine s kapucňou. To malo zabrániť tomu, aby bolo poburujúce tetovanie vidieť.

Fotku ochrankára s nacistickým tetovaním SS na zátylku a s pavučinou na pravom lakti, ktorá je často označovaná za symbol rasizmu, zverejnila Agentúra na ochranu majetku na sociálnej sieti.

Ďalším problémom sú situácie, ktoré sa odohrávajú mimo súťažného prostredia medzi športovcami. Hovoríme o prostitúcii, ktorá je v Budapešti bežným javom.

„V samom centre mesta, bez ohľadu na hodinu, dámy všetkých vekových kategórií frivolne robia nemorálne návrhy a ponúkajú svoje služby,“ píše sa v správe novinára portálu i.pl.

Dozvedáme sa z nej aj to, že v hoteli, kde býva poľská reprezentácia, bývajú aj prostitútky. Prostitúcia v Maďarsku je v istom zmysle legálna a presné úpravy tejto témy sú vecou každej samosprávy./agentury/

X X X

Jevgenij Prigožin zahynul s deviatimi ďalšími pri zrútení súkromného lietadla v Rusku

 Bezprostredne po nehode nebolo jasné, či sa na palube lietadla nachádzal aj šéf wagnerovcov. Neskôr však túto informáciu potvrdil ruský Federálny úrad pre leteckú dopravu Rosaviácia, niekoľkí wagnerovci a neskôr aj Prigožinov kanál na platforme Telegram.

V Tverskej oblasti Ruskej federácie sa v stredu zrútilo súkromné lietadlo oligarchu Jevgenija Prigožina smerujúce z Moskvy do Petrohradu. Podľa webu Meduza letecké nešťastie neprežilo desať ľudí – sedem pasažierov a traja členovia posádky.

Pasažiermi boli Jevgenij Prigožin, Dmitrij Utkin, Sergej Propustin, Jevgenij Makarjan, Alexandr Totmin, Valerij Čekalov a Nikolaj Matusejev. Členmi posádky Alexej Levšin, Rustam Karimov a Kristina Raspopová.

Správu o desiatich mŕtvych prinieslo ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Podľa medializovaných informácii však zatiaľ našli na mieste podľa niektorých zdrojov osem a podľa iných sedem tiel.

Či bol na palube lietadla aj Prigožin, nebolo bezprostredne po nehode známe. Federálny úrad pre leteckú dopravu Rosaviácia však túto informáciu neskôr potvrdil. Informoval, že medzi cestujúcimi bol aj muž s menom a priezviskom Jevgenij Prigožin. Práve Rosaviácia zverejnila aj mená a priezviská ďalších pasažierov a členov posádky.

Prigožin síce bol v ostatných dňoch v Afrike, odkiaľ zverejnil video, ale podľa dostupných informácii sa odtiaľ medzičasom vrátil aj s užším vedením wagnerovcov späť do Ruska.

 Stroj Embraer spadol približne 1,5 km od obce Kuženkino približne o 18:40 moskovského času, teda o 17:40 stredoeurópskeho letného času. O tom, že lietadlo patrilo práve šéfovi Wagnerovej skupiny, známemu aj pod prezývkou Putinov kuchár, informovala ruská novinárka Xénia Sobčaková.

Spolu so šéfom wagnerovcov bol na palube aj Dmitrij Utkin. Bývalý ruský dôstojník špeciánych síl GRU bol považovaný za pravú ruku Prigožina. Práve Utkina prezývali Wagner a od tejto prezývky odvodili názov Wagnerovej skupiny.

Niektorí jej členovia už potvrdili smrť 62-ročného Prigožina aj 53-ročného Utkina. Ich telá podľa zdroja petrohradskej televízie identifikovali.

Prístupové cesty na miesto leteckého nešťastia zablokovala polícia. Miesto dopadu trosiek prehľadávali aj po tme pomocou reflektora, aktuality.sk

X X X

Slovenská zbrojárska firma na sankčnom zozname USA aj Ruska

Slovenská firma so schránkovým sídlom v Bratislave údajne roky predávala zbrane do zahraničia a nechýbali ani väzby na kontroverzného podnikateľa azerbajdžanského pôvodu. Vlani firmu zaradili na sankčný zoznam ruské orgány, tento rok ju potrestali aj Američania.

 Američania potrestali slovenskú firmu, ktorá údajne bola zapletená do predaja kórejských zbraní pre Rusko. Na snímke minister obrany Ruska Sergej Šojgu a severokórejský vodca Kim Čong-Un.

Bratislavská eseročka bola vraj zapletená do schémy obchádzania reštrikcií zavedených proti ruskej vojenskej mašinérii a predaja zbraní i munície zo Severnej Kórey.

Americké ministerstvo financií pridalo na sankčný zoznam Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) ministerstva financií slovenskú spoločnosť Versor, ktorá je podľa Američanov spojená so slovenským občanom Ašotom Mkrtyčevom. Spojené štáty ho zaradili na sankčný zoznam v marci, pretože tohto muža považujú za organizátora obchodu so zbraňami medzi Ruskom a Severnou Kóreou (KĽDR).

Americké ministerstvo financií podozrieva slovenskú firmu z toho, že sa podieľala na obchodoch so zbraňami v čase vojenskej agresie Ruska na Ukrajine. Keďže Putinova armáda strácala na bojisku ťažkú techniku a dochádzali jej zásoby munície, malo Rusko o dodávky zbraní požiadať KĽDR.

Sprostredkovateľom obchodu mal byť podľa Američanov práve Mkrtyčev a s ním spojené firmy. „Prostredníctvom rokovaní s KĽDR a ruskými predstaviteľmi zorganizoval Mkrtyčev potenciálne plány na presun viac ako dvoch desiatok druhov zbraní a munície do Ruska výmenou za celý rad tovarov vrátane surovín a komodít pre KĽDR,” odôvodňuje svoje rozhodnutie americké ministerstvo financií.

 Odsúdený obchodník so zbraňami

Ašot Mkrtyčev je slovenský občan azerbajdžanského pôvodu. V minulosti sa venoval obchodu so zbraňami a figuroval v niekoľkých trestných stíhaniach. Podľa informácií denníka Plus jeden deň prišiel na Slovensko roku 1995, občianstvo získal roku 1999 sobášom. Býval v Snine a v meste bol známy tým, že chodil v bielych oblekoch a vozil sa na bielych luxusných autách.

Do pozornosti médií sa dostal roku 2002, keď bol obžalovaný z objednávky vraždy podnikateľa Františka Galandu, ktorý bol konkurentom Mkrtyčeva v obchode so zbraňami a s vojenským materiálom. Okresný súd v Prešove ho trikrát odsúdil na dvadsaťročný pobyt za mrežami, krajský súd rozhodnutia zrušil a vrátil kauzu na nižší súd. Podnikateľ nebol v tejto veci dodnes právoplatne odsúdený.

Istý čas však aj tak strávil za mrežami. Počas vyšetrovacej väzby sa Mkrtyčev dopustil ďalšieho trestného činu – marenia spravodlivosti. Keď ho dozorcovia v júni 2008 viedli do eskortnej miestnosti, na chodbe súdu stojacemu vyšetrovateľovi Úradu boja proti organizovanej kriminalite, ktorý svedčil proti nemu v prípade vraždy, sa vyhrážal podrezaním. Za to ho právoplatne odsúdili na tri roky väzenia. Po odpykaní dvoch tretín trestu sa roku 2010 dostal na slobodu.

Po prepustení mal pred médiami povedať, že sa naďalej plánuje venovať obchodovaniu so zbraňami a chce rozbehnúť výrobu obrnených transportérov. Podľa Plus jeden deň Mkrtyčev oprávnenie na obchodovanie so zbraňami a s vojenským materiálom mal. Vydali mu ho ministerstvá obrany a hospodárstva roku 2002 napriek tomu, že už bol v tom čase stíhaný za organizovanie zločineckej skupiny a rozsiahle ekonomické podvody.

V marci, keď ho USA pridali na zoznam OFAC, už však popieral, že by mal niečo spoločné s obchodovaním so zbraňami. „Z Ruska do Kórey chcem doviezť múku, pšenicu, čokoládu, nejaké konzervy. So zbraňami neobchodujem. Nemám na to ani firmu, ani licenciu. Som z toho prekvapený,“ uviedol Mkrtyčev pre televíziu Markíza. Kontroverzný podnikateľ už dlhší nebýva na Slovensku a častejšie sa zdržiava v Moskve, Číne či v krajinách Blízkeho východu.

Schránková zbrojovka

Teraz americký rezort financií trestá firmy, v ktorých má Mkrtyčev údajne pôsobiť. Jednou z nich je slovenská spoločnosť Versor. Podľa Američanov ju totiž Mkrtyčev využíval na rokovania so spoločnosťami v zahraničí a pôsobí v nej vo funkcii prezidenta. „OFAC identifikuje Versor ako subjekt, ktorý vlastní alebo kontroluje, alebo v jeho mene konal, priamo alebo nepriamo, Mkrtyčev,” uvádza sa v stanovisku úradu.

Firma Versor sa podľa informácií na svojej webovej stránke zameriava na vývoj, výrobu a obchod s produktmi obranného priemyslu. „Zahŕňa špecialistov z východnej Európy, zo Strednej Ázie, z Ruska a krajín bývalého východného bloku, ktorí majú vyše 20-ročné skúsenosti,” uvádza sa na stránke firmy, čo sama seba opisuje ako vojenskú obchodnú spoločnosť, ktorá má oprávnenia obchodovať s produktmi obranného priemyslu na národnej aj medzinárodnej úrovni.

Spoločník a konateľ Versoru Vladimír Guzy napriek tomu tvrdí, že firma sa zaoberá inou agendou. „Žiadne zbrane ani muníciu nevyrábame a ani sme s tým neobchodovali. Venujeme sa náhradným dielcom na obrnenú techniku, ktorá sa kedysi vyrábala na Slovensku. Nákup, predaj a renováciu v rámci slovenských spoločností. Za posledných päť rokov sme obchod s touto komoditou mimo územia Česka a Slovenska nevykonali,” uviedol pre Pravdu.

Guzy je zakladateľom a jediným spoločníkom potrestanej eseročky, vyplýva z informácií obchodného registra. Meno Mkrtyčeva v zápise o firme nefiguruje vôbec. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré je správcom registra slovenských spoločností, pre denník Pravda uviedlo, že americký rezort financií kontaktoval slovenské vládne inštitúcie v súvislosti so zaradením spoločnosti Versor na sankčný zoznam. Nemajú však vedomosť, na základe akých dát OFAC spojil túto spoločnosť s Ašotom Mkrtyčevom.

„I keď v databázach ministerstva spravodlivosti nie je pán Mkrtyčev vo vzťahu k tejto spoločnosti evidovaný, nie je možné vylúčiť, že túto spoločnosť riadi. Nie je nám však známe, na základe čoho Ministerstvo financií USA dospelo k tomuto záveru,” uviedol rezort.

 Ministerstvo financií pre Pravdu uviedlo, že informácie o zaradení slovenskej firmy na sankčný zoznam OFAC malo ešte predtým, ako to bolo oficiálne oznámené. Vyjadriť sa k tomu, aký vzťah má Mkrtyčev k firme Versor, rezort však odmietol. „Ministerstvo financií nemôže v súčasnosti poskytnúť viac informácií k danej problematike,” uviedlo v stanovisku.

Konateľ Versoru Guzy priznáva, že sa s kontroverzným podnikateľom zo Sniny pozná osobne. „Dávnejšie bol u nás zamestnaný a snažili sme sa o zahraničnoob­chodnú činnosť, ale nebol z toho žiaden väčší úžitok – okrem skúseností,“ poznamenal pre náš denník. Doplnil, že nemá informácie o obchodných aktivitách Mkrtyčeva. „Ale ak je to s tými sankciami reálne, asi musí byť dosť dôležitou persónou. Alebo v tých spravodajských službách sú asi takí ľudia ako v slovenskej politike,” dodal ironicky.

Prepojenie eseročky Versor a kontroverzného podnikateľa Mkrtyčeva odhaľuje ďalšia firma, ktorá sa dostala na zoznam OFAC spolu s tou slovenskou. Ide o kazachstanskú spoločnosť Defense Engineering. Aj tú v USA podozrievajú z účasti na obchodovaní s KĽDR. Jej spoločníkmi sú dvaja ľudia, Ašot Mkrtyčev a Irina Matveeva. Tá istá žena figuruje v spoločnosti Versor KZ, ktorá je dcérskou firmou slovenskej eseročky Versor.

Versor má však problém aj s ruskými úradmi. Firma je totiž od vlaňajšieho novembra zaradená na ruskom sankčnom zozname. Je na ňom 74 zbrojárskych a vojenských firiem z rôznych krajín, s ktorými sa zakazuje obchodovanie či akákoľvek spolupráca.

Zostavenie zoznamu nariadil vlani ruský prezident Vladimir Putin ako odvetný krok proti takzvaným nepriateľským štátom, ktorými sú USA, Austrália, členské krajiny Európskej únie, Kanada, Ukrajina či Japonsko.

Zbrojárska firma síce pôsobí na trhu viac ako desať rokov a od roku 2018 mala povolenie ministerstva hospodárstva na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu, je však náročné zistiť, aké zbrane firma presne vyrába a predáva. Spoločnosť síce pred niekoľkými rokmi hľadala projektantov a konštruktérov na zostrojenie „výrobkov obranného priemyslu”, v pracovnom inzeráte však uviedla len schránkovú adresu. Nie je tak jasné, či vôbec továreň alebo výrobnú halu má.

V minulosti eseročka odkupovala od ministerstva obrany a štátnych zbrojárskych podnikov starší vojenský materiál a optické prístroje. Svedčia o tom informácie z Centrálneho registra zmlúv. Obchodovanie však nebolo finančne prospešné, ako vyplýva z účtovných závierok spoločnosti. Versor skončil so slušným ziskom približne 1,5 milióna eur len v roku 2015, inak je v stratách, ktoré v niektorých rokoch presahovali 200-tisíc eur. Navyše, spoločnosť má nedoplatok na daniach v sume 36-tisíc eur.

Čo sankcie USA znamenajú

Reštrikcie amerického rezortu financií zrejme biznisu Versoru nepomôžu. Zaradenie na sankčný zoznam totiž znamená, že všetok majetok spoločnosti bude v Spojených štátoch amerických zablokovaný. Postih môže čakať aj firmy či osoby, ktoré by mu mohli pomôcť sankcie obísť alebo s ním uzavrú „určité transakcie“.

Ministerstvo financií však pre Pravdu uviedlo, že sankčný zoznam OFAC je sankčným zoznamom USA, ktorý sa primárne na Slovensku neuplatňuje. „V prípade amerických sankcií nemá ministerstvo financií žiadne kompetencie, resp. tieto sankcie nie sú pre slovenské podnikateľské subjekty priamo záväzné,” informovalo ministerstvo.

Aby boli americké reštrikcie vymáhateľné aj na území Slovenska, osoby zo sankčného zoznamu USA by museli byť najskôr zaradené na sankčný zoznam OSN, sankčný zoznam EÚ či slovenský zoznam. „V tomto prípade by ich boli naše orgány alebo fyzické či právnické osoby na Slovensku povinné uplatňovať. To však neznamená, že sankcie USA nie sú voči slovenským osobám vykonávané, najmä ak majú USA možnosť tieto sankcie priamo alebo nepriamo vymáhať,” uviedol rezort justície.

Ministerstvo financií tiež pripomína, že OFAC je sankčný zoznam, ktorý musia uplatňovať všetky americké spoločnosti po celom svete. „Musia sa ubezpečiť, že ani ich obchodní partneri tieto sankcie neporušujú. V prípade, ak by tak nepostupovali, hrozili by im reputačné a z toho vyplývajúce ekonomické riziká. Preto možno očakávať, že spomínanej firme budú obmedzené niektoré služby spoločnosťami, ktoré majú amerických vlastníkov,” vysvetlil rezort v stanovisku. Ide napríklad o finančné domy, ktoré môžu firme obmedziť poskytovanie bankových služieb, doplnili.

Konateľ Versoru Guzy pre Pravdu zhrnul, že sankcie v USA alebo Rusku ho nezaujímajú. „Ak to preberie Európska únia, potom sa rozhodnem, čo s tým,” uzavrel podnikateľ./Agentury/

X X X

Prigožin je mŕtvy, bol na palube havarovaného lietadla, potvrdili ruské úrady

Ruský letecký úrad Rosaviacia v noci na štvrtok informoval, že podľa údajov leteckej spoločnosti sa šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin nachádzal na palube lietadla, ktoré sa v stredu zrútilo v Tverskej oblasti. Úrady už predtým oznámili, že nehodu nikto neprežil. Zomrelo všetkých sedem cestujúcich a traja členovia posádky.

 „Podľa aerolínií boli na palube lietadla Embraer-135 nasledujúci pasažieri:… Prigožin, Jevgenij,“ napísala Rosaviacia v aplikácii Telegram. Okrem šéfa vagnerovcov sa na zozname pasažierov nachádzali aj Dmitrij Utkin, Valerij Čekalov, Sergej Propustin, Jevgenij Makarjan, Nikolaj Matusejev a Aleksander Totmin, ako aj traja členovia posádky.

Okolnosti havárie lietadla sú predmetom vyšetrovania. Podľa ruskej agentúry Interfax už boli na mieste pádu stroja nájdené telá všetkých desiatich ľudí, ktorí boli na palube.

Telegramový kanál Grey Zone, spájaný s vagnerovcami napísal, že Prigožinova smrť je následkom „konania zradcov Ruska“.

Medzi obeťami je tiež veliteľ žoldnierskej skupiny a niekdajší pracovník ruskej vojenskej rozviedky GRU Dmitrij Utkin. Podľa telegramového kanála VČK -OGPU bol spoluzakladateľom žoldnierskej armády a Prigožinovou pravou rukou. Práve Utkinovu prezývku Vagner nesie skupina vo svojom názve.

 „Lietadlo Embraer letelo z (moskovského letiska) Šeremetievo do Petrohradu. Na palube boli traja členovia posádky a sedem pasažierov. Všetci zahynuli,“ uviedlo tlačové oddelenie ruského ministerstva pre mimoriadne záležitosti.

„Začali sme vyšetrovanie havárie lietadla Embraer, ktorá sa stala dnes večer v Tverskej oblasti. Na zozname cestujúcich bolo aj meno Jevgenij Prigožin,“ citoval TASS ruskú federálnu agentúru pre leteckú dopravu Rosaviacija.

 Portál readovka.news na Telegrame napísal, že hovoriť o Prigožinovej smrti je podľa jedného z jeho zdrojov predčasné, pretože podnikateľ mohol byť na palube iného lietadla. Z bezpečnostných dôvodov vraj často uvádzal, že letí jedným zo svojich strojov, nastúpil potom však do iného.

 Lietadlo podľa ruského ministerstva spadlo pri dedine Kuženkino na severozápade Tverskej oblasti, zhruba na pol ceste medzi Moskvou a Petrohradom. Lietadlo, ktoré v tom čase bolo vo vzduchu necelú polhodinu, začalo po náraze do zeme horieť.

Moderátorka Xenija Sobčaková na sociálnej sieti uviedla, že havarované lietadlo zrejme patrilo práve Prigožinovi. Ruskojazyčný server BBC napísal, že šéf vagnerovcov vlastní stroj Embraer Legacy 600 s označením RA-02795 a podľa serveru Flightradar lietadlo s týmto číslom v stredu popoludní vzlietlo z Moskvy. Okolo 15:11 sa potom stratilo z radaru nad Tverskou oblasťou vo výške 8 500 metrov.

Podľa služby Flightradar bezprostredne po havarovanom stroji letelo druhé Prigožinovo lietadlo Embraer ERJ-135. Po incidente sa otočilo a chystalo sa pristáť v Moskve.

 Telegramový kanál Grey Zone spojený s Vagnerovou súkromnou vojenskou spoločnosťou tvrdí, že lietadlo bolo zostrelené systémami protivzdušnej obrany v Bologovskom okrese. „Potvrdzujú to kondenzačné stopy na oblohe na jednom z videí a priamo aj očití svedkovia,“ píše Grey Zone.

Telegramový kanál VČK-OGPU na základe svojich zdrojov píše, že Prigožinovo lietadlo údajne zostrelili dve rakety. Predpovedá však, že oficiálna verzia bude zrejme iná: „Zdá sa, že útok na Prigožinovo lietadlo sa budú snažiť vydať za teroristický útok na palube.“

Stanica Sky News uvádza, že sa Putin v čase správ o páde lietadla s Prigožinom nachádzal na podujatí venovanom 80. výročiu víťazstva sovietskych vojsk v bitke pri Kursku.

Prigožin, ktorého bojovníci z Vagnerovej skupiny sa v rámci ruského vojenského ťaženia na Ukrajine zúčastnili na najtvrdších bojoch, sa tento rok na konci júna pokúsil o ozbrojenú vzburu proti ruskému armádnemu veleniu a ministerstvu obrany. Pri bleskovej akcii 24. júna obsadil armádne objekty a letisko v Rostove na Done na juhozápade Ruska. Následne sa niekoľko tisíc žoldnierov s tankmi, obrnenými vozidlami, protilietadlovými zbraňami a civilnými nákladnými autami vydalo na Moskvu, ešte ten deň sa však Prigožin postup svojich ľudí zastavil.

 Kremeľ následne ohlásil, že vagnerovci aj ich šéf nebudú stíhaní, ale odídu do Bieloruska. Odvtedy nie je ich osud jasný. Prigožin tento týždeň zverejnil prvé video od vzbury, na ktorom naznačoval, že je v Afrike. Nie je však jasné, kedy a kde zábery vznikli.

 Ruský oligarcha a miliardár Prigožin (62) podľa médií zarábal na cateringu, štátnych zákazkách a žoldnierskych misiách ním ovládanej Vagnerovej súkromnej ​​vojenskej spoločnosti. V rodnom Petrohrade mal podľa médií príjmy najmä z developmentu a prenajímania nehnuteľností. Býval označovaný za človeka, ktorý mal blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Prigožin vlastnil sieť reštaurácií, cateringovú firmu Concord Catering a firmu Concord Management and Consulting, prostredníctvom ktorej riadil spoločnosť zaoberajúcu sa internetovými aktivitami proti Západu. Napríklad dlhodobo patril k hlavným dodávateľom jedál do školských jedální, vďaka čomu získal prezývku Putinov kuchár.

 Prigožin sa vďaka Vagnerovej armáde stal jednou z hlavných tvárí ruskej agresie proti Ukrajine. Bol častým kritikom ruského vojenského velenia, ktoré obviňoval z neschopnosti. Naopak výsledky svojej žoldnierskej armády, do ktorej zapojil aj väzňov z ruských väzníc, mnohokrát nadsadzoval.

Prigožin bol na sankčnom zozname Západu už od čias anexie Krymu v roku 2014. Bol terčom sankcií EÚ aj v súvislosti s pôsobením jeho žoldnierskej skupiny v ďalších krajinách vrátane Líbye či Sýrie. Jeho skoršiu žalobu proti zaradeniu na zoznam súd zamietol. Na listine figuruje aj niekoľko popredných členov skupiny, ale aj Prigožinova žena a syn. Americká FBI Prigožina zaradila na svoj zoznam hľadaných zločincov a vypísala odmenu na jeho dolapenie.

 Rodák z vtedajšieho Leningradu (dnes Petrohrad) Prigožin (nar. 1. júna 1961) absolvoval športové internátne učilište, súťažne behal na lyžiach. Už v mladosti sa dostal do konfliktu so zákonom, bol podmienečne odsúdený za krádež. V roku 1981 bol odsúdený na 12 rokov väzenia za lúpež v organizovanej zločineckej skupine a ďalšie trestné činy. Vo väzení strávil deväť rokov, po prepustení začal podnikať, najskôr mal stánok s občerstvením. Neskôr stál pri zrode siete supermarketov a predovšetkým otvoril v Petrohrade luxusnú reštauráciu, ktorú si obľúbila tamojšia smotánka a niekoľkokrát ju navštívil aj Vladimir Putin, s ktorým sa zblížil. Prigožin následne získal z Kremľa množstvo zákaziek na VIP služby, otvoril reštauráciu v budove parlamentu. Vďaka tomu si vybudoval väzby na mnohých vplyvných ľudí v Rusku, čo podľa médií dokázal využívať vo svoj prospech.

 To, že stojí za Vagnerovou armádou, Prigožin dlho popieral. Po prvý raz priznal, že je zakladateľom skupiny, až vlani v septembri. V príspevku na ruskej sociálnej sieti Vkontakte uviedol, že ju v roku 2014 založil.

Počas súčasnej vojny na Ukrajine Prigožin patril k najaktívnejším podporovateľom ruskej agresie, často vyzýval k razantným akciám a Ukrajine sa vyhrážal tvrdým postupom. Často však tiež ostro kritizoval ruské vojenské aj politické špičky./agentury/

X X X

Čo sa hovorí o možných príčinách havárie Prigožinovho lietadla?

Súkromné lietadlo, na ktorého palube bol podľa zoznamu pasažierov aj šéf žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, v stredu večer havarovalo v ruskej Tverskej oblasti severne od Moskvy. Čo sa hovorí o možných príčinách havárie Prigožinovho lietadla?

 Iľja Abišev, vojenský analytik ruskej redakcie BBC:

„Súdiac podľa záberov z pádu lietadla, bolo úplne neovládateľné. Nejde o plochú vývrtku ani o ponor, do ktorého sa lietadlo môže dostať v prípade chyby pilota. Takto lietadlo spadne len v prípade, že dôjde k úplnému a náhlemu zlyhaniu hlavných riadiacich systémov.“/agentury/

X X X

Zakázaná kazetová munícia Ukrajine pomáha

Väčšina krajín sveta vrátane Slovenska sa zaviazala, že ju nebude používať. Kontroverznú kazetovú muníciu začal Washington pred niekoľkými týždňami dodávať Kyjevu. Zakazuje ju až 123 krajín, no Ukrajinci tvrdia, že im v ofenzíve proti ruským okupantom dobre slúži.

 Má kazetová munícia zmysel?

„Keď začneme strieľať kazetovou muníciou, Rusi sa poriadne ukryjú. Nevystrčia ani nos,“ povedal pre denník Washington Post ukrajinský vojak Stanislav, ktorý si neželal zverejniť celé meno vzhľadom na to, že hovoril o citlivej bezpečnostnej téme. Americkí novinári sa dostali blízko k frontovej línii. Ako opísali, pri rozhovore so Stanislavom boli v lese, z ktorého sa po ostreľovaní ešte dymilo.

 Na bojisku bol nedávno aj bezpečnostný analytik Franz-Stefan Gady. „Z vojenského hľadiska dáva zmysel, že Ukrajina dostala kazetovú muníciu. Z pohľadu morálky a etiky je to však veľmi citlivá otázka, či by ju mať mali,“ reagoval Gady pre Pravdu. „Naozaj sa na to dá pozerať z rôznych perspektív. Pragmaticky sa asi dá tvrdiť, že kazetová munícia v rukách Ukrajincov je menšie zlo. Z dlhodobého hľadiska im spôsobí menšie problémy ako pokračujúca okupácia a to, čo Rusi robia na obsadených územiach. Môže sa stať, že kazetová munícia zasiahne i Ukrajincov. No Kyjev urobil rozhodnutie, že ju potrebuje, a mali by sme ho akceptovať,“ povedal expert.

 Zjednodušene povedané funguje kazetová munícia tak, že exploduje nad cieľom a vypustí ďalšie menšie bomby. Tie nie vždy vybuchnú, a tak sa na bojisku môžu stať problémom pre samotných Ukrajincov. Kyjev zdôrazňuje, že kazetovú muníciu nebude používať v civilistami obývaných oblastiach. Napriek tomu ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch vyzvala Ukrajinu, aby kontroverzné bomby nenasadzovala. Rovnako sa obrátila na Rusko. Moskva za kazetovú muníciu Kyjev kritizuje, ale sama ju využíva.

„Ukrajinské sily použili kazetovú muníciu, ktorá spôsobila smrť a vážne zranenia civilistov. Ruská armáda ju vo veľkej miere nasadila, čo viedlo k mnohým obetiam a vážnych zraneniam medzi civilistami. Kazetová munícia používaná Ruskom a Ukrajinou teraz zasahuje ľudí a zostanú po nej aj bomby, ktoré to budú robiť ešte mnoho rokov. Obe strany by ju mali okamžite prestať používať a USA by nemali poskytovať kazetovú muníciu Ukrajine,“ vyhlásila Human Rights Watch.

Washington, Kyjev a Moskva sa nepripojili k medzinárodnej dohode, ktorá zakazuje kazetovú muníciu. Tú je možné nasadiť vo forme delostreleckých granátov, rakiet či leteckých bômb. Zo zverejnených informácií vyplýva, že Kyjev ju zatiaľ dostal ako náboje do húfnic.

Využitie v boji

Ukrajinskí vojaci pre Washington Post opísali, ako kazetovú muníciu používajú v boji. Pôvodne sa hovorilo o tom, že by mala pomôcť prelomiť ruské obranné línie. Ako však pripomenul americký denník, realita je o niečo zložitejšia. Podľa vojakov kazetová munícia nedokáže zasiahnuť hlboko v zemi zakopané ruské jednotky, ale je hrozbou pre pechotu postupujúcu cez ukrajinské územie.

 „Hlavnou výhodou je, že nepriateľ sa teraz veľmi bojí zaútočiť,“ vyhlásil Stanislav, ktorého muži obsluhujú americkú húfnicu M109 Paladin. Tá vie vystreliť kazetovú muníciu na vzdialenosť viac ako 24 kilometrov a dokáže bombami zasypať oblasť vo veľkosti niekoľkých ihrísk amerického futbalu (takéto ihrisko je dlhé približne 91 metrov a široké takmer 50 metrov, pozn. red.).

Kazetová munícia umožňuje Ukrajincom zasypať delostreleckou paľbou ruské pozície v oveľa väčšej intenzite. „Používajú ju na streľbu do hustých lesov, keď nie je známa presná poloha nepriateľa, na zasiahnutie neobrnených vozidiel a na pechotu, aby zostala ukrytá v zákopoch a opevneniach,“ napísal Washington Post.

 Noviny uviedli, že niektorí analytici upozorňujú, že takýto postup je nebezpečný aj pre ukrajinských vojakov. Tí však tvrdia, že i tak sa musia dostať cez ruské míny a nevybuchnutá kazetová munícia už predstavuje len okrajové riziko.

Ľudskoprávne organizácie však žiadajú viac informácií o používaní kontroverznej zbrane. „Nepovedali nám, aké množstvo kazetovej munície odovzdali a ako dlho sa to bude robiť. A tiež nevieme, koľko z nej zostalo nevybuchnutej,“ povedala pre Washington Post Mary Warehamová z Human Rights Watch./agentury/

X X X

 Experti: Čo hovorí Prigožinova smrť o Putinovom režime?

Na smrť Jevgenija Prigožina pre Pravdu reagoval Thomas Schwartz, profesor politológie a európskych štúdií z Vanderbiltovej univerzity v Nashville.

Šéf vagnerovcov zahynul pri páde súkromného lietadla v Rusku. Stroj vraj zostrelila protivzdušná obrana. Tvrdia to zdroje blízke vagnerovcom. Prigožin sa v júni pokúsil o vzburu, a jeho ľudia dokonca smerovali na Moskvu.

 „Pred niekoľkými týždňami riaditeľ CIA William Burns povedal, že ruský prezident Vladimir Putin je najvyšším apoštolom pomsty. Myslím si, že je jasné, čo tým myslel, no ide o to, že teraz zlikvidoval niekoho, koho nazval zradcom, ale potom s ním uzavrel ponižujúcu dohodu. Bezohľadným spôsobom však znovu potvrdil svoju moc, ale byť bezohľadný je charakteristickým znakom jeho režimu. Aj keď si neviem predstaviť, že by si veľa ľudí stále robilo nejaké ilúzie o Putinovej vláde, niekoho to, čo sa stalo, môže prinútiť uznať, aká je realita Ruska na čele s Putinom,“ uviedol pre Pravdu Schwartz, ktorý je okrem iného autorom knihy Henry Kissinger a americká moc.

 Podobne to vidí Colin Clarke, bezpečnostný analytik z organizácie Soufan Group, ktorý sa zaoberá pôsobením vagnerovcov. „Prigožinova smrť nám hovorí, že Putin nikdy neodpustí, že ho niekto verejne zatienil. Neodpúšťa a nezabúda. Toto bola otázka, kedy sa to stane, nie či sa to stane,“ povedal Clarke./agentury/

X X X

V Rusku sa toho veľa nestane bez vedomia Putina, povedal Biden k Prigožinovi

V Rusku sa toho veľa neprihodí bez vedomia ruského prezidenta Vladimira Putina. V komentári k pádu lietadla, na ktorého palube bol podľa zoznamu pasažierov aj šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin to povedal americký prezident Joe Biden. Informovala o tom agentúra Reuters.

 Na tejto snímke z videa je miesto havárie súkromného lietadla pri dedine Kuženkino. Podľa úradov sa nad Ruskom zrútilo súkromné ​​lietadlo a zahynulo všetkých 10 ľudí na palube. Šéf žoldnierov Jevgenij Prigožin bol na zozname cestujúcich.

„Neviem určite, čo sa stalo. Ale neprekvapuje ma to,“ povedal Biden k pádu lietadla v ruskej Tverskej oblasti severne od Moskvy, pri ktorom zahynulo desať ľudí. „V Rusku sa nedeje veľa vecí, za ktorými by nestál Putin, ale neviem dosť na to, aby som poznal odpoveď,“ dodal. Biely dom predtým oznámil, že Biden bol v tejto veci informovaný.

Smrť Prigožina by vzhľadom na jeho spory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nebola prekvapením. Tvrdí to hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Adrienne Watsonová.

Watsonová uviedla, že ak sa Prigožinova smrť potvrdí, „nemala by byť pre nikoho prekvapením“.

„Katastrofálna vojna na Ukrajine viedla k pochodu súkromnej armády (vagnerovcov) na Moskvu a ako sa teraz zdá, tak aj… k tomuto,“ dodala Watsonová.

Havária lietadla, v ktorom sa mal nachádzať Prigožin, bola signálom z Kremľa pre ruské elity, myslí si šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak.

„Demonštratívna eliminácia Prigožina a velenia vagnerovcov dva mesiace po pokuse o vzburu je signál od (ruského prezidenta Vladimira) Putina ruským elitám pred voľbami v roku 2024. ‚Pozor! Nelojálnosť sa rovná smrti‘“, napísal Podoľak na sociálnych sieťach.

„Medzitým je zrejmé, že Putin nikomu neodpúšťa svoj vlastný beštiálny teror,“ napísal Podoľak na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

„Je tiež zrejmé, že Prigožin si podpísal zvláštny rozsudok smrti vo chvíli, keď uveril v bizarné ‚záruky‘ (bieloruského prezidenta Alexandra) Lukašenka a v Putinovo rovnako absurdné ‚čestné slovo‘,“ napísal ďalej podľa stanice Sky News Podoľak.

 Na Putina v súvislosti s pádom Prigožinovho lietadla ukázal tiež poľský minister zahraničia Zbigniew Rau. „Mali by sme veľký problém vymenovať niekoho, kto by si intuitívne myslel, že ide o náhodu. Stáva sa, že politickí oponenti, ktorých Vladimir Putin považuje za hrozbu svojej moci, nezomierajú prirodzenou cestou,“ povedal v štátnej spravodajskej stanici TVP Info./agentury/

X X X

Podľa Schwartza je ešte zložité povedať, aký bude Prigožinov odkaz. Otázne je napríklad to, čo bude s pôsobením vagnerovcov v Afrike. „Domnievam sa, že v ruských médiách Prigožina uznajú za niekoho, kto do určitej miery prispel nacionalistickým zápalom k dobru ruskej veci, ale že zašiel príliš ďaleko a že bolo potrebné obmedziť jeho i jeho sily,“ myslí si expert na na históriu medzinárodných vzťahov.

„Prigožin velil organizácii známej znásilňovaním, vraždami a vojnovými zločinmi. Toto je jeho dedičstvo. Ak existuje peklo, určite je v ňom,“ vyhlásil Clarke./aktuality.sk

 X X X

 Vojna na Ukrajine: Ruský útok dronom zasiahol obilnú infraštruktúru v Odeskej oblasti

Uviedli to šéf vojenskej správy Odeskej oblasti Oleh Kiper a južné veliteľstvo ukrajinskej armády, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Kiper na sociálnej sieti napísal, že útok zasiahol „výrobné a prekládkové komplexy“. Zranenia civilistov neboli hlásené. „Medzi poškodenými objektmi boli sýpky,“ dodal.

Ukrajinská protivzdušná obrana počas útoku zneškodnila deväť dronov iránskej výroby Šáhid, priblížilo južné veliteľstvo ukrajinskej armády. Zároveň potvrdilo, že „nepriateľ útok cielil na sýpky a výrobno-prekládkový komplex na Dunaji“.

„V sklade vypukol požiar, ktorý bol urýchlene uhasený. Hasiči pokračujú v práci,“ dodala ukrajinská armáda.

Rusko po júlovom odstúpení od dohody o preprave obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov opakovane útočí na Odeskú a Mykolajivskú oblasť na juhu Ukrajiny, kde sa nachádzajú prístavy a infraštruktúra na vývoz obilia, pripomína AFP, aktuality.sk

 X X X

 Boli sme sa pozrieť v rezidencii milionárov. Pozrite sa, ako vyzerá výhľad z bytu za stovky tisíc eur

Rezidenčná Sky Park 4. veža, s ktorej výstavbou sa začalo na jar 2021, ponúka svojim budúcim obyvateľom okrem exkluzívneho výhľadu aj zaujímavú polohu. Nachádza sa v bývalej industriálnej zóne Bratislavy priamo na rohu Čulenovej a Landererovej ulice.

 hovala iracko-britská architektka Zaha Hadid, ponúka záujemcom až 254 luxusných bytov. Jeho dokončenie je naplánované na začiatok budúceho roka.

 Pozrite sa, ako to vyzerá v 4. veži v bratislavskom projekte Sky Park, ktorý sa nachádza v širšom centre Bratislavy. Vo veži sú aktuálne dostupné už iba posledné byty na prémiových podlažiach. Celkovo sa vo veži, ktorá má 31 poschodí, nachádza až 254 bytov.

„V septembri sa dostávajú do predaja posledné dostupné byty na prémiových podlažiach… Podobne, ako predchádzajúce veže projektu, spĺňa aj štvrtá veža prísne normy na energetickú hospodárnosť budov,“ píše v tlačovej správe spoločnosti Alte Real Estate, ktorá 4. vežu aktuálne dokončuje.

 Čo sa týka cien v poslednej veži projektu, ide skutočne o sumy, ktoré si človek očakávajúci luxusné bývanie, musí zaplatiť. Podľa webovej stránky skypark.sk ceny 2-izbových bytov v budove štartujú na sume 340-tisíc. Za 4-izbový byt zaplatíte minimálne 420-tisíc.

 Developer Alte Real Estate, ktorého aktíva presahujú 500 miliónov eur, sľubuje, že za svoje peniaze si budete môcť užívať viaceré inteligentné riešenia. Tie sú okrem zníženia nákladov na samotné bývanie zamerané aj na environmentálnu udržateľnosť a efektívne využívanie energií./agentury/

X X X

Predpovedal Prigožinovu vzburu i smrť. Krajan veštkyne Vangy sa mrazivo presne triafa

Do pol roka bude Jevgenij Prigožin mŕtvy, alebo dôjde k druhému prevratu. Pred necelými dvoma týždňami to povedal investigatívec, ktorý už v januári mal predtuchu, že do leta šéf ruskej žoldnierskej armády rozpúta vzburu.

Tú prvú zakladateľ súkromnej vojenskej spoločnosti, ktorý si poskytovaním cateringových služieb Kremľu svojho času vyslúžil prezývku Putinov kuchár, vyvolal 24. júna. Kolóna jeho ťažko vyzbrojených žoldnierov sa vtedy pri pochode na Moskvu zastavila až dvesto kilometrov pred bránami metropoly, potom, čo účastníci vzbury dostali garancie na bezpečný odchod do susedného Bieloruska.

Tento týždeň sa Prigožin prihlásil videom z bližšie neurčenej africkej krajine. Práve z Afriky sa podľa petrohradského portálu Fontanka v stredu vracal. Posledná fáza letu, z Moskvy do jeho rodného Petrohradu, sa mu stala osudnou.

Hoci Prigožin dôsledne vyjadroval šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi lojalitu a v poslednom čase prestal verejne brojiť aj proti ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi a náčelníkovi generálneho štábu Valerijovi Gerasimovovi, expert na Rusko Christo Grozev z portálu investigatívnej žurnalistiky Bellingcat, ktorý sa zaoberá overovaním informácií pomocou verejne prístupných zdrojov, nedávno prognózoval novú roztržku medzi ruským prezidentom a zakladateľom žoldnierskej armády.

„V januári som povedal, že Prigožin sa do šiestich mesiacov postaví proti Putinovi – a presne to zapadlo do môjho časového rámca,“ pripomenul Grozev pre denník Financial Times.

„Putin išiel do televízie a nazval Prigožina zradcom,“ povedal Grozev. „Každý vie, čo robia so ‚zradcami‘ a Putin to neurobil. Chce ho vidieť mŕtveho. Zatiaľ to nedokáže spraviť,“ poznamenal renomovaný investigatívec bulharského pôvodu. Dodal však, že to sa môže zmeniť, „O šesť mesiacov bude Prigožin buď mŕtvy, alebo dôjde k druhému prevratu,“ predpovedal tento mesiac krajan veštice Vangy./agentury/

 X X X

 Prípad Petra Kramného, ktorého odsúdili za vraždu manželky a dcéry počas dovolenky v Egypte, neobnovia

Vrchný súd v Olomouci zamietol Kramného sťažnosť proti rozhodnutiu ostravského krajského súdu, ktorý nepovolil obnovu konania v jeho kauze.

Verdikt je tým právoplatný, informuje spravodajkyňa TASR na základe stanice ČT24 a webu TN.cz.

„Je to celkom predvídateľné rozhodnutie a poslednú šancu má Petr Kramný so sťažnosťou na Ústavnom súde,“ povedal Václav Peričevič zo spolku Šalamoun, ktorý sa Kramného dlhodobo verejne zastáva. Zdôraznil, že medzi rokmi 2018 a 2022 povolili obnovu konania len v jednom z 954 návrhov.

Podľa Kramného advokátky Jany Rejžkovej je možné, že sťažnosť na Ústavný súd podajú. „Zatiaľ neviem, či podáme sťažnosť na Ústavný súd, ale predpokladám, že to klient takto bude chcieť, takže je táto možnosť pravdepodobná,“ povedala pre televíziu Nova.

Petra Kramného v roku 2016 odsúdili za vraždu svojej manželky Moniky a osemročnej dcéry Kláry na 28 rokov väzenia. Podľa súdu ich v júli 2013 úmyselne usmrtil elektrickým prúdom v hotelovej izbe počas dovolenky v egyptskom letovisku Hurgada. Predtým sa špekulovalo o otrave z jedla, neskôr o tom, že žena s dievčaťom požili jed./aktuality.sk

X X X

 Sudkyňa Záleská: Martin Daňo neobjavil Ameriku. Nie je náhoda, že video urobil práve teraz

 „Pri nazeraní na túto ,kauzu‘ je v optike mnohých primárnym najmä fakt, že ide o vzťah dvoch žien a že ide o Záleskú a Tódovú, hoci vo svojich vyjadreniach začínajú tým, že ,veď nám nejde o to, že sú to dve ženy‘. Pritom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu bola sledovaná na dovolenke človekom, ktorý môže byť označený za nebezpečného,“ hovorí Pamela Záleská v rozhovore pre Aktuality.sk.

X Z vášho súkromného života sa v posledných týždňoch stala verejná téma. Dôvodom je video Martina Daňa, ako v garáži spolu s Monikou Tódovou nakladáte bicykle na nosič auta. Minulý týždeň ste sa rozhodli iniciatívne vystúpiť pred súdnou radou skôr, ako by si vás v septembri nechali predvolať jej členovia. Prečo?

Vnímala som, že po zverejnení daného videa sa ku mne a k mojej rozhodovacej činnosti vyjadril už každý. Ja som žiadne z tých videí či článkov nevidela ani nečítala.

Kolegovia a priatelia mi posielali správy o podpore a zároveň s obavami o to, ako sa mám. Z ich reakcií som pochopila, že situácia je zrejme vážna. Zaznamenala som, že niektoré osoby z justície sa mali dokonca vyjadriť, že by to malo vyústiť až do pozastavenia výkonu funkcie sudkyne alebo do návrhu na moje disciplinárne stíhanie.

X Vystrašila vás táto predstava?

Vzhľadom na to, že môj vzťah s Monikou Tódovou nebol tajomstvom, nevidela som dôvod, príležitosť ani správny spôsob, ako svetu verejne oznámiť, že s ňou mám vzťah. Nepovažovala som to za niečo, čo patrí na verejnosť. A to až do momentu, keď by nastal konflikt, ktorý by mi bránil v mojej rozhodovacej činnosti. Keďže taká situácia nenastala, nevidela som príležitosť, ako to spraviť. Žiaden kolega ani kolegyňa nikdy nevyhlasovali verejne, s kým majú vzťah, pretože súkromie sudcu, pokiaľ nebráni rozhodovacej činnosti, je takisto súkromím ako u každej inej osoby a sudca má naň právo. Po tom, čo sa stalo, sa mi zdalo, že ak by som vystúpila na súdnej rade až v septembri, bolo by to neskoro. Chcela som prísť a hovoriť sama za seba aj preto, že som videla, že dochádza k polarizácii a že z ničoho sa stal obludný problém.

X Video Martina Daňa o vašej dovolenke s novinárkou vyšlo začiatkom augusta. Spájate si túto jeho „akciu“ s nejakými konkrétnymi kauzami, o ktorých teraz rozhodujete? Je to náhoda, že to vyšlo teraz?

Nad osobou Martina Daňa nepremýšľam, neobjavil Ameriku. Je jednoduché zistiť, ktoré kauzy pojednávam a v akom štádiu konania sa nachádzajú. Zložité nie je ani uložiť rozhodujúce informácie na časovú os. Tým sa však ja nezaoberám.

X Spomínali ste, že ste nepozerali jeho výstupy. Ale na jednom z publikovaných videí vidno, ako vopred umiestnená kamera v spoločných priestoroch jedálne sníma vchod do vašej izby, potom z nej vyjdete vy aj Monika Tódová a o niekoľko sekúnd sa na prízemí objavuje aj Martin Daňo a ide do garáže. Vyzerá to tak, že vás mohol Daňo odsledovať vopred umiestnenou kamerou, a tak presne vedel, kedy a kde sa pohybujete. Zvažujete právne kroky?

Počujem túto informáciu prvýkrát od vás, nevidela som to video. Nepotrebujem ho ani pozerať, lebo som tam priamo bola. Právne kroky zvážim, viem, že portál na ochranu novinárov ponúkol právnu pomoc Monike Tódovej. Ale čo natočil Martin Daňo? Že som nakladala svoje bicykle na svoje auto, vo vile, ktorá mi nepatrí, na pobyte, za ktorý som zaplatila majiteľovi. Ak sa niekto potreboval ubytovať nie pod svojím menom vo vile, kde boli Záleská a Tódová, potreboval rozmiestniť po vile kamery, aby ma pri niečom nachytal, tak mu gratulujem, že ma nachytal pri nakladaní bicyklov na auto. Nepamätám si takéto pohoršenie nad inými dôkazmi o nekalom správaní niektorých sudkýň a sudcov, práve naopak, pamätám si na zdôrazňovanie, ako sa im ubližuje, a upozorňovanie, že sa im zasahuje do práva na súkromie a do iných práv a ako máme byť zdržanliví vo vyjadreniach. Mňa zo všetkého najviac trápilo, že ma natočil v pyžamových nohaviciach.

Je vám nepríjemná predstava, že vás niekto potajomky natáčal, aby vás potom prekvapil v garáži?

Zaskočilo ma, že sa človek takejto osobnostnej výbavy dostal do mojej blízkosti v priestoroch, kde som sa cítila bezpečne.

X A čo ochranka?

Nemôžem komentovať režim našej ochrany, ale nenapadlo mi, že by mi v priestoroch samotného ubytovania čokoľvek hrozilo.

 X Chýba vám, že sa dôležité justičné inštitúcie k tomu nepostavili aj z inej strany? Napríklad že budú riešiť sledovanie sudkyne?

Dostávam túto otázku od iných kolegýň a kolegov. Pri nazeraní na túto „kauzu“ je v optike mnohých primárnym najmä fakt, že ide o vzťah dvoch žien a že ide o Záleskú a Tódovú, hoci vo svojich vyjadreniach začínajú tým, že „veď nám nejde o to, že sú to dve ženy“. Pritom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu bola sledovaná na dovolenke človekom, ktorý môže byť označený za nebezpečného. A potom sú mi doručované e-maily o „sk…ených lesbách“. Ja neodvodzujem svoje bytie ani funkciu sudkyne od mojej sexuálnej orientácie, musím to zvládnuť.

Štyri hodiny na súdnej rade

X Vypočutie pred súdnou radou trvalo niekoľko hodín. Situácia bola miestami napätá. Aká to bola skúsenosť?

Tie štyri hodiny? Nečakala som, že tam budem takto dlho. Už keď sa ukončilo vypočúvanie ku kauze inzulín (Záleská čelila kritike, že neumožnila obžalovanému prestávku, aby si pichol inzulín. Ona to odmieta. Opiera sa o zápisnicu z pojednávania, chronológiu, kde sú jasné časy prestávok aj výpovede prítomných, ktorí jej dali zapravdu, pozn.), cítila som, že to bol mimoriadny až fyzický výkon, nielen psychický. Poznám to z pojednávačky, lebo sú pojednávania, ktoré sú mimoriadne vyčerpávajúce a človek sa po nich cíti, ako keby dobehol polmaratón. Ale bola som pripravená. Je to, ako keď človek ide do pojednávačky, pozná spis a všetko má pod kontrolou. Trošku ma vyrušovalo, kam až skĺzala debata.

X Vyrušilo vás, že tam bol bývalý šéf Okresného súdu Bratislava III David Lindtner obžalovaný v kauzách Búrka a Víchrica, ktorý ako advokát spolupracuje s Robertom Kaliňákom?

Toto na mňa nemá vplyv. Verejnosť má právo byť tam prítomná, nebola počas môjho vypočúvania vylúčená. Ak by tam bol ktokoľvek, ja s tým nič neurobím, nevyrušilo ma to.

X Najsilnejšou témou sa dnes stáva, či by sudca mal informovať o svojich súkromných pomeroch. Túto otázku otvoril aj člen súdnej rady Peter Šamko. Tvrdí, že obvinený, respektíve obžalovaný by mal mať právo vedieť, s kým sudca žije, aby v prípade potreby mohol podať námietku. Ako príklad uviedol, že ak o ňom písal nejaký novinár nenávistne, nepravdivo, prípadne s ním má spor, nebol by rád, ak by ho potom súdil sudca, ktorý s týmto novinárom žije. Súhlasíte, že by obvinení mali mať takúto vedomosť?

Poviem, ako to vidím ja. Sudca sa musí z konania vylúčiť, ak by pri naštudovaní spisu a príprave na hlavné pojednávanie vnímal prekážku, ktorá by mu vnútorne mohla vytvárať pochybnosti o tom, že nevie rozhodnúť nestranne. Sudca zavrie oči, predstavuje si rôzne situácie a musí v nich byť slobodný. Nesmie cítiť žiadnu záťaž, ktorá by ho ťahala na jednu alebo druhú stranu alebo ktorá by ho akýmkoľvek spôsobom vyrušovala. Ak sudca takúto skutočnosť zistí, má povinnosť ju oznámiť. Nesmie čakať na námietky tretích strán. Ak mám vychádzať z vašej otázky, či má obžalovaný právo vedieť, či som v nejakom blízkom vzťahu s osobou, ktorá písala nenávistne alebo nepravdivo, tak ja o ničom takom neviem.

Monika Tódová nie je toxická osoba. Nie je obžalovaná, nie je z ničoho podozrivá, obvinená ani vyšetrovaná, nie je kriminálne závadová osoba. Je to rešpektovaná novinárka a nie ja som jej niekoľkokrát udelila novinársku cenu. Vnímam médiá vrátane Moniky Tódovej ako nezastupiteľné subjekty, ktoré hľadajú pravdu. Píšete na základe faktov, máte etický kódex a ak napíšete nepravdu, nesiete za to zodpovednosť.

Som samostatne mysliaca bytosť

X Takže z prípadov, o ktorých písala, sa neplánujete vylúčiť?

Nerozumiem podsúvaniu tohto modelu, pretože ja nezodpovedám za to, čo písala Monika Tódova, a nie raz som vo svojej pojednávacej miestnosti v rôznych kauzách povedala, že ma nezaujíma, čo píšu médiá. Moja povinnosť je rozhodovať na základe dôkazov, ktoré mám v spise, na základe dokazovania vykonávaného v pojednávacej miestnosti, spravidla aj za účasti verejnosti. Ja nesiem zodpovednosť za svoje rozhodnutia, pod ktoré sa podpisujem.

Čo sa mi vlastne podsúva? Že rozhodujem tak, ako si Monika Tódová želá alebo ona napíše to, čo jej ja nadiktujem? Som samostatne mysliaca bytosť, ktorá postupuje pri svojej rozhodovacej činnosti tak, že to musí zodpovedať zákonu. Monika Tódová v žiadnej mojej kauze nebola obvinená, poškodená, dokonca nebola ani svedok. Mne nijakým spôsobom nenarúšala moju nestrannosť a nezaujatosť. Nebola nikde ani len rušivým elementom, nieto ešte zákonnou prekážkou, ktorá by musela byť obžalovanému oznámená.

 X Združenie sudcov Slovenska pripomína, že sudca sa nielen musí cítiť nezávislý, ale musí sa tak aj javiť…

Aj teória zdania sa, že sudca je nestranný, má svoje limity. V opačnom prípade by to znamenalo, že si bude obžalovaný vyberať sudcu. Predstavte si situáciu, že príde obžalovaný do pojednávacej miestnosti a hrubo, urážlivo, v prítomnosti prokurátora, členov senátu, svedkov, verejnosti sa vyjadrí na moju adresu. Môže povedať napríklad: „Ty hnusná lesba!“ Všetkým, ktorí tam budú prítomní, sa bude zdať, no tak toto už Záleská nemôže uniesť, to už sa ani nejaví, že by ho mohla nezávisle súdiť, keď jej takto škaredo povedal, dotkol sa jej a rieši jej sexuálnu orientáciu.

Ak sa niečo také stane, musí sudca urobiť nápravu, upozorniť ho, dať poriadkovú pokutu alebo ho nechať vyviesť z pojednávacej miestnosti. Ale to automaticky neznamená, že už nie je spôsobilý o ňom spravodlivo rozhodnúť. Vylúčiť sudcu, ktorému elektronická podateľna pridelila vec na vybavenie ako zákonnému sudcovi, je možné len z dôležitých dôvodov. Teória zdania nesmie prechádzať až do takých rozmerov, že hocikto si nájde spôsob, ako na sudcu zatlačiť a ten sa namietne.

Ani napríklad podanie žaloby na ochranu osobnosti automaticky neznamená, že sudca nie je spôsobilý súdiť toho človeka. Aj podanie trestného oznámenia je v poslednej dobe téma, či to sudcovia majú alebo nemajú robiť pre rôzne výroky, ktoré sa na ich hlavy znesú, ale to automaticky nespôsobuje zaujatosť. Moju nestrannosť určite nespochybňuje viac ako 20-ročná práca redaktorky Denníka N, ktorá bola investigatívnou žurnalistkou dávno predtým, ako sme sa spoznali.

Námietky zaujatosti

X Zverejnenie vášho vzťahu však zrejme viedlo k tomu, že máte teraz na stole množstvo námietok zaujatosti…

Mám na stole námietky zaujatosti v konkrétnych veciach a bude mojou povinnosťou o nich rozhodnúť. Ide o živé veci a bude mojou úlohou sa s nimi vyrovnať. V prípade potreby bude o tom, či je námietka dôvodná, rozhodovať aj Najvyšší súd.

X Ak by niekto napríklad povedal: Monika Tódová o mne písala, považujem tieto články za nepravdivé a problematické, a preto nemám vo vás dôveru a namietam vás ako sudkyňu, viete pripustiť takú možnosť, že by ste sa z prípadu radšej vylúčili?

Nie. Akým spôsobom by sa mohol premietnuť akýkoľvek článok Moniky Tódovej do môjho rozhodovania? Čo by to znamenalo? Opätovne by sme museli pripustiť, že nie som svojprávna a nemyslím samostatne. Znamenalo by to, že hodnotím dôkazy cez čo? Cez jej články? Ani jeden jej publikovaný text nikdy nebol súčasťou dôkazov, ktoré hodnotím.

Nespomínam si, že by som niekedy pripustila, aby bol dôkazom novinový článok. Skôr si spomínam, že som absolútne vylúčila, aby sa ktorákoľvek z procesných strán odvolávala na verejne dostupné materiály v podobe žurnalistických výstupov alebo z nich odvodzovala akékoľvek závery. V žiadnom z mojich rozsudkov nič také nebolo.

Okrem toho, znamená to potom, že len Monika Tódová písala skutočnosti, ktoré ten konkrétny obžalovaný namietol? Veď ja si môžem prečítať aj texty iných novinárov.

X Ale kvalita vzťahu s inými novinármi nie je taká istá…

V poriadku. Ale nijako to nemení moje nazeranie na žurnalistický výstup, či už je vo forme článku, rozhovoru, alebo komentára.

X Pri vypočutí pred súdnou radou ste povedali, že ste hľadali rôzne príklady v zahraničí, mali ste dilemu a radili ste sa aj s ľuďmi, ktorým dôverujete. Aký je pre vás teda ideálny postup pri vyrovnávaní sa s takouto situáciou?

Nenašla som nič. Verejne dohľadateľné je len riešenie kamarátskeho vzťahu medzi sudkyňou najvyššieho súdu USA Ruth Bader Ginsburgovou a konkrétnou novinárkou z National public radio. Ale obidve boli také rešpektované osobnosti, že to neviedlo k spochybňovaniu činnosti jednej alebo druhej. Nikto netvrdil, že by jedna písala oslavné články k rozhodovacej činnosti tej druhej, alebo že by druhá rozhodovala podľa toho, ako by si to novinárka želala.

Nerobí mi radosť, že mám byť priekopníčkou v tejto problematike, ale odbornú debatu, ako nastaviť hranice, uvítam. Tu nejde len o vzťah sudkyňa – novinárka. Tu je iks iných úskalí, kde by prichádzalo do úvahy skúmať vzťah sudcu k advokátovi, iným sudcom, prokurátorom, podnikateľom. Zverejňujeme veľmi podrobné majetkové priznanie, považujem za obrovský zásah do práva na súkromie situáciu, ak by sme mali zverejňovať ešte aj svoje vzťahy. Nikdy by mi nenapadlo a priori podozrievať niekoho, že ak má vzťah s advokátom, tak tento mu snáď priamo diktuje, ako má rozhodnúť.

Ja som predsa nebola prichytená pri odovzdávaní informácií alebo pri preberaní úplatku. Nie som ani podozrivá z nejakého nekalého správania, z niečoho, čo by narúšalo dôveryhodnosť justície.

Nikoho nie je nič do toho, s kým mám vzťah

X O váš vzťah s Monikou Tódovou sa súdna rada zaujímala už v marci tohto roka, hoci ešte nebolo zverejnené video z dovolenky. Dnes hovoríte, že nemáte čo skrývať, že ste nič zlé neurobili, nevidíte v tom problém a mnohí o tom vedeli. Prečo ste už vtedy jasne a na rovinu nekomunikovali váš vzťah? Nebola to chyba?

Predmetom vtedajšieho vypočúvania na súdnej rade bolo vyvodenie zodpovednosti za nezákonné rozhodnutie o vzatí do väzby vtedy obvineného Jaroslava Haščáka. Druhý predmet sa týkal podozrenia z vynášania informácií zo spisov. Nebola som tam pre môj vzťah s Monikou Tódovou. Odpovedala som presne tak, aby som sa držala merita veci, hoci otázky zachádzali už do môjho súkromia. Povedala som, že ak sa pýtate, či môj vzťah s Monikou Tódovou je takého charakteru, že jej vynášam informácie, tak rozhodne nie. Toto bola moja odpoveď.

A navyše, podozrenie sa týkalo obdobia decembra 2020, tam o žiadnom vzťahu nemohla byť ani reč.

X Nepripadalo vám to, že ste tam všetci tancovali okolo horúcej kaše? Tušili ste, na čo narážajú, ale striktne ste sa držali len témy vynášania informácií. Prečo ste rovno nepovedali, že máte s Monikou Tódovou blízky vzťah, ale odmietate vynášanie informácií? Mali ste nabité, aby ste to za seba odkomunikovali a nenechali to „zverejniť“ videoblogera, ktorý vás špehoval a natáčal…

V kontexte toho, ako prebiehalo marcové vypočúvanie, som si myslela, že tých útokov a predvolávania je dosť a je dosť aj toho, čo som povedala. Tá otázka mi pripadala nevhodná, lebo nebola v kontexte toho, čo skúmali, a týkala sa môjho súkromia. Aj dnes si myslím, že nikoho nie je nič do toho, s kým mám vzťah, pokiaľ to nezasahuje do mojej rozhodovacej činnosti.

 Vražda Jána Kuciaka a sledovanie novinárov

X Najbližšie vašej rozhodovacej činnosti sa Monika Tódová ocitla v kauze Kuciak, kde ste nakrátko boli členkou senátu. Sledovalo ju Kočnerovo komando, kde je aj poškodená, poslali jej domov sociálku. Ani v tejto situácii ste sa nezamýšľali nad tým, že by bolo na mieste sa vylúčiť?

Oznámila by som to, keby tam vznikla prekážka, ale tá nevznikla. Prípad sledovania novinárov nie je súčasťou kauzy Kuciak, je to samostatný prípad, ktorý ešte ani len nie je na žiadnom súde.

X To znamená, že by ste sa vylúčili, keby napríklad vypovedala ako svedok…

Keby bola svedok nielen v kauze Kuciak, ale v akejkoľvek inej kauze, jednoznačne by som oznámila svoju zaujatosť. Tu nebol dôvod. Prišlo mi to ako rozprestieranie nejakých pochybností z kilometra. Ja som ich nemala.

X Ľudia pracujúci pre Kočnera hrubo zasiahli do súkromia Moniky Tódovej, sledovali ju a jej rodinu. Nemohlo to mať vplyv na váš postoj?

V kauze Kuciak som od začiatku nebola činná. Nastúpila som tam potom, čo bol jeden člen senátu vylúčený. Ako nová členka senátu som sa oboznámila len s obžalobou a z tej som zistila, kto sú obžalovaní, čo je im kladené za vinu a kto vo veci vystupuje ako poškodený, obhajcovia, svedkovia, znalci. Nezistila som môj vzťah k žiadnej z týchto osôb a súčasne ani k samotnej veci. O kauze sledovania novinárov sa v obžalobe nič nepísalo a ani som takú kauzu nepoznala. Napokon som bola z veci po krátkom čase vylúčená z dôvodu, že som predtým rozhodovala o vine a treste Zoltána Andruskóa.

X Ako ste sa s touto situáciou vyrovnali vy dve samy pre seba?

Obom nám záležalo na tom, aby sme sa zachovali eticky. Nedalo sa to vyriešiť inak iba tak, že Monika prestane písať o tom, o čom dominantne písala. Nie však preto, že by som jej to diktovala alebo ona mne diktovala rozsudky, ale ako investigatívna novinárka pracovala aj s utajenými zdrojmi, a keby to tak zostalo ďalej, bola by som permanentne v podozrení, že som jedným z tých zdrojov, čo nebola pravda. Takisto bolo samozrejmé, že nebude písať o veciach, ktoré ja rozhodujem.

X Monika Tódová už nerobí investigatívu. Napadlo aj vám počas rozhodovacieho procesu, že budete tá, ktorá sa stiahne? Napríklad z justície alebo aspoň na iný, nižší súd, kde nie sú také exponované kauzy?

Monika je asi prvý človek v mojom živote, u ktorého som videla, že má pre prácu porovnateľnú vášeň ako ja, a uvedomovala som si, že musí byť pre ňu ťažké vzdať sa tejto práce. Ale ona to tak cítila, chcela a rozhodla sa. Nemusela som teda riešiť to, či prestanem súdiť, pretože ona ma predbehla.

Polarizácia v justícii

X V súkromnom sektore človek rieši životné udalosti so svojím nadriadeným, ak môžu nejakým spôsobom ovplyvniť jeho prácu. Logicky by sa teda očakávalo, že pôjdete za predsedom súdu a porozprávate sa s ním o tejto situácii. Keď sa na to pozriete spätne, urobili by ste to teraz inak?

Predseda súdu nie je v tejto súvislosti ten, od ktorého by som si mala pýtať nejaké povolenie alebo mu niečo dôverné rozprávať. Sudca má povinnosť riešiť tieto otázky v konkrétnej veci samostatne a do rozhodovania v nej mu predseda súdu ani nesmie zasahovať. Nemyslím si, že som mala verejne oznámiť, že mám vzťah s Monikou Tódovou alebo si na taký vzťah pýtať povolenie.

Mal by mať sudca povinnosť nejako verejne deklarovať, ak sa dostane do vzťahu s kolegami, advokátmi, prokurátormi, podnikateľmi či novinármi?

V zákone máme upravené, že musíme oznámiť, ak by takéto vzťahy mohli mať vplyv na našu konkrétnu rozhodovaciu činnosť. Nepamätám sa, že by tu niekto takto podrobne skúmal vzťahy iných sudcov, ako sa to deje v mojom prípade.

X Prečo si myslíte, že pri vás sa to deje?

Nedovolím si to sama hodnotiť. Pri svojom vystúpení na súdnej rade, ale aj v tomto rozhovore som veľmi limitovaná prípadmi, o ktorých rozhodujem. Moja odpoveď na to je – o to viac musím dbať, aby moja rozhodovacia činnosť bola presvedčivá. Rozsudky, uznesenia, všetky formy rozhodnutia, ktoré robím, podliehajú preskúmavaniu Najvyšším súdom a sú zverejnené. Toto je moja odpoveď na všetky tie útoky na moju osobu.

X Združenie sudcov Slovenska (ZSS) v stanovisku napísalo, že momentálnu diskusiu o možnom vplyve súkromného vzťahu exponovanej sudkyne a mienkotvornej novinárky na nestrannosť súdneho rozhodovania považuje za plne legitímnu. Ako toto vyhlásenie vnímate?

V združení som sama pôsobila a do minulého roka som bola aj členkou celorepublikovej rady ako predsedníčka nitrianskej sekcie. Dlhodobo mi prekážala polarizácia v justícii a skutočnosť, že zo ZSS postupne odchádzali sudcovia, s ktorými som sa v mnohom názorovo zhodla alebo takí doň ani nevstupovali. Po voľbách do súdnej rady som však odtiaľ aj ja vystúpila. Nedokázala som sa viac stotožniť s tým, ako združenie komunikuje. Takéto stanovisko som vlastne čakala. Ak by sa ma dnes ZSS zastalo, bol by to pre mňa signál, že som spravila niečo zlé, treba to zakryť a treba ma chrániť.

X Na druhej strane, Združenie za otvorenú justíciu vyhlásilo, že v prípadoch, keď sa „bez reálnych faktov útočí na vybraných sudcov s cieľom spochybniť ich sudcovskú spôsobilosť, je povinnosťou najmä súdnej rady poskytnúť im primeranú ochranu“. Pocítili ste tú „primeranú ochranu“?

Celý čas si hovorím, že som nič zlé neurobila, a preto sa aj cítim silná. Pokiaľ ide o súdnu radu, tak sú tam aj členovia a členky, ktorí keď prehovoria, tak je radosť ich počúvať. Dáva to garanciu, že je tam ešte zdravý rozum. Ale sú tam aj osoby, ktoré keď prehovoria, tak je to dehonestujúce, a také vyjadrovanie a vystupovanie nepatrí nielen na súdnu radu.

X Šéf súdnej rady Ján Mazák napísal, že jeho cieľom nie je brániť vás osobne, ale zabrániť tomu, aby mocní ľudia mohli zosnovať sieť domnienok okolo ktoréhokoľvek sudcu a tak sa ich zbaviť. Úplne alebo vo veciach ich osobitného záujmu. Je táto hrozba reálna?

Mojou úlohou nie je premýšľať, kto je s kým prepojený, kto koho pozná, kto komu zavolá, kto koho za mnou môže poslať. Ja vidím len spis. A nemám najmenší problém vyhlásiť oslobodzujúci rozsudok, ak tomu nasvedčujú dôkazy. Zvážila som, že pre mňa bude lepšie neriešiť žiadne útoky, tlačové besedy, nepripúšťať si to, nenechať sa tým žiadnym spôsobom ovplyvniť.

 X Ján Mazák napísal aj to, že pripúšťa, že ak by novinárka písala o určitom prípade, ktorý patrí do príslušnosti Špecializovaného trestného súdu, vzťahu so sudkyňou tohto súdu alebo po ňom, tak by bolo na mieste, ak by bola taká trestná vec náhodne pridelená jej ako zákonnej sudkyni, aby sa uvážilo vylúčenie z prerokúvania a rozhodovania o konkrétnej obžalobe, prípadne z rozhodovania v prípravnom konaní. Súhlasíte?

Áno, ak tam k tomu bude skutkový základ. Aj teória zdania, podľa ktorej sa sudca má iným javiť nezaujatý, musí mať limity.

Námietky od Bödöra aj od Lindtnera

X Máte pridelený prípad obvineného Norberta Bödöra, už budúci týždeň sa malo pojednávať, termíny boli zrušené. Jeho advokát Marek Para podal námietku, v ktorej píše, že vaša „asi partnerka svojimi nenávistnými článkami zasiahla prezumpciu neviny môjho klienta a prezentovala ho vopred ako vinného“.

Táto vec bola pôvodne pridelená sudcovi Púchovskému, ktorý sa namietol a Najvyšší súd ho vylúčil. Vec potom bola elektronickou podateľňou náhodne pridelená mne, ja som si to naštudovala a nariadila som hlavné pojednávanie. Odišla som na dovolenku a až v tom čase prišla odôvodnená námietka. S ňou sa budem musieť najskôr vyrovnať a z tohto dôvodu hlavné pojednávanie zatiaľ nemôže byť.

X Aj obvinený sudca David Lindtner podal ďalšiu námietku.

Na prvú námietku Najvyšší súd povedal, že niet dôvodov na moje vylúčenie, som zákonná sudkyňa a mám konať. No kým som sa vrátila z dovolenky začiatkom augusta, bola podaná námietka z nových dôvodov, takže sa ňou budem zaoberať.

X Jeho prvá námietka sa týkala vášho staršieho výroku, keď ste sa o stíhaných sudcoch v akcii Búrka v roku 2020 vyjadrili ako o „sviniach, ktoré na celé roky zašpinili justíciu a dlhé roky ju systematicky krivili“. V novej námietke dokonca Lindtner tvrdí, že chcete nástojčivo rozhodovať v jeho trestnej veci, aby ste sa mu pomstili, lebo ho podľa slov vášho bývalého vyššieho súdneho úradníka Pavla Gašpara viníte za svoje neúspechy vo výberových konaniach na post sudcu.

Nemôžem sa k tomu vyjadriť, je to živá vec a aj touto námietkou sa budem zaoberať.

X Obvinený Lindtner tvrdí, že vám k funkcii sudkyne ŠTS pomohol nitriansky podnikateľ Ladislav Palaky, ktorý má blízky vzťah s kajúcnikom Ľudovítom Makóom. Máte nadštandardné vzťahy s pánom Palakym?

Je to živá vec a nebudem sa k tomu vyjadrovať v médiách. Urobím to zákonným spôsobom v rozhodnutí.

Čo sa dialo v pojednávacej sieni

Už spomínaný podnet Jaroslava Haščáka sa týkal aj toho, že Monika Tódová po rozhodnutí o jeho väzbe v podcaste opisovala aj to, ako sa kto tváril v pojednávačke a čo sa tam dialo. Mohla mať informácie od vás?

Tieto skutočnosti namietal obvinený aj v sťažnosti voči väzobnému uzneseniu. Najvyšší súd okrem toho, že zmenil rozhodnutie o väzbe, sa vyrovnal aj s týmto. Povedal, že v tej miestnosti som nebola sama, ale okrem mňa niekoľko ďalších ľudí, ktorí mali možnosť detailne pozorovať dianie vnútri.

Aj naša sudcovská rada a aj predseda súdu dospeli k záveru, že áno, tento „čierny Peter“, ktorého sa mi snaží vtesnať niekto do rúk, mi zostáva práve preto, lebo je tam nejaký vzťah s Tódovou. Ale ten vzťah tam vtedy nebol. Okrem mňa to mohlo komunikovať ďalších neviemkoľko ľudí a nie je žiadny dôkaz, že som to bola ja a ani som to ja nebola.

X Keď ste rozhodovali o väzbe Dušana Kováčika, Denník N zverejnil informáciu o jeho vzatí do väzby o 23:17 v tzv. minúte po minúte, v čase, keď ste boli ešte všetci za dverami. Môžete vylúčiť, že ste dopredu posunuli informácie o vašom rozhodnutí?

Absolútne to vylučujem. Ani počas rozhodovania, ani pred ním, ani po tom. Je to podobná situácia. Vyviňovať sa nemám prečo, ale už len technicky sa na to pozrime. V pojednávacej miestnosti som nebola sama, nemala som ani mobil v ruke. Ak by som vopred takú informáciu niekomu oznámila, ten človek nevie, kedy ju už môže zverejniť, pretože neviete odhadnúť čas, ktorý uplynie medzi predvedením obvineného, usadením prokurátora, obhajcov, vyhlásením uznesenia. Môže to byť aj päť, aj jedenásť minút. Ak nevidíte, čo sa vnútri deje, nemôžete informovať dopredu, lebo by sa mohlo stať, že predbehnete skutočnosť a zverejníte to pred samotným vyhlásením uznesenia. To je nonsens.

Nemám mobil v ruke, všetky oči sú vtedy na mne, u sudcu je celkom určite identifikovateľné, či esemeskuje. Takže ak sa už mám zaoberať touto šialenosťou a týmto podozrením, tak už len toto je čisto technický argument proti tomu, že som komukoľvek posunula akúkoľvek informáciu.

 Pamela Záleská (46) je sudkyňou 15 rokov. V minulosti pôsobila na Okresnom súde v Nitre. Od roku 2018 je sudkyňou Špecializovaného trestného súdu a je aj predsedníčkou tamojšej sudcovskej rady. Bola v senáte, ktorý odsúdil Mariana Kočnera a Pavla Ruska v kauze zmenky televízie Markíza. Ako samosudkyňa odsúdila bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na 14 rokov väzenia. Najvyšší súd mu napokon trest znížil na osem rokov, aktuality.sk

X X X

Rusko by mohlo anektovať Abcházsko a Južné Osetsko, ak bude mať dôvod, tvrdí Dmitrij Medvedev

Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev to uviedol v článku pre ruský týždenník Argumenty i fakty.

Moskva tieto dva regióny oficiálne uznala za nezávislé republiky v roku 2008, keď bol Medvedev ruským prezidentom, pripomína Sky News. Väčšina členských krajín OSN ich však považuje za gruzínske územia okupované Ruskom, informuje TASR na základe správy stanice Sky News.

Populárna myšlienka

Rusko je podľa Medvedeva v súčasnosti pripravené riešiť situáciu prostredníctvom rozhovorov v súlade s Chartou OSN. Moskva však nebude váhať v prípade, ak ruské obavy začnú mať reálne črty.

„V Abcházsku a Južnom Osetsku je myšlienka pripojenia k Rusku ešte vždy populárna. Môže byť plne realizovaná, ak na to vzniknú pádne dôvody,“ vyhlásil Medvedev.

Podpredseda Rady bezpečnosti RF pripomenul napätú situáciu v blízkosti hraníc Ruska i na Ukrajine, ako aj rozhovory o možnom prijatí Gruzínska do NATO. Moskva by podľa neho regióny mohla pripojiť, ak by Gruzínsko podniklo kroky smerom k vstupu do Aliancie.

Zámer osamostatniť sa

Abcházsko i Južné Osetsko vyjadrili zámer osamostatniť sa už v roku 1991, keď Gruzínsko vyhlásilo nezávislosť od bývalého ZSSR, píše Sky News. To viedlo k ozbrojenému konfliktu medzi separatistami a novou gruzínskou vládou. Moskva sa rozhodla podporiť odštiepenecké regióny, čím sa napätie medzi Gruzínskom a postsovietskym Ruskom zvýšilo aktuality.sk

X X X

Zvrat v kauze postrelenej kadetky Michaely. Podľa záverov kontroly to bol pracovný úraz

Michaela utrpela ťažké zranenia. Doteraz však nebolo jasné, či ministerstvo incident vyhodnotí ako pracovný úraz. Bez toho by nemala nárok na žiadnu kompenzáciu od štátu. Teraz sa situácia začína meniť.

Len 20-ročnú kadetku policajnej akadémie Michaelu prvého marca na streleckom polygóne školy postrelil vtedajší pedagóg Vladimir Šeparnev. Dievčina skončila s ťažkými zraneniami v nemocnici. Na Šeparneva prokurátor v júli podal na súd obžalobu pre prečin ublíženia na zdraví.

Ako k nešťastnej udalosti mohlo na pôde akadémie vôbec dôjsť, riešil úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Teraz s kontrolou skončil. Z jej záverov vyplýva, že Michaela je o krok bližšie k odškodneniu za ťažký úraz a k pravidelnej rente, na ktorú by mala mať zo zákona nárok. Z odpovede ministerstva vnútra totiž vyplýva, že útvar kontroly úradu inšpekčnej služby vyhodnotil Michaelino zranenie ako pracovný úraz.

„Z dôvodu, že nadriadený nevyhodnotil úraz kadetky Policajného zboru a nepostupoval podľa zákona a interných predpisov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, je dodatočne povinný vypracovať záznam o registrovanom služobnom úraze,“ odpísal tlačový odbor. To v praxi znamená, že podľa kontroly utrpela prváčka Michaela služobný úraz a akadémia má k tomu vypracovať potrebný záznam, aby si mohla uplatniť svoje zákonné nároky.

Náhrada za bolesť aj odškodnenie

Práve táto otázka bola dlho nejasná. Vedenie akadémie totiž po incidente tvrdilo, že Michaela nebola postrelená v rámci výučby, ale pri mimoškolskej aktivite počas krúžku streľby. A v takom prípade by zrejme žiadny nárok na kompenzáciu zo strany štátu nemala.

Ak bola postrelená ako policajtka v práci, zo zákona jej prináleží náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia, preplatenie nákladov spojených s liečením, jednorazové mimoriadne odškodnenie aj náhrada platu každý mesiac až do dôchodku. Podľa novín Plus jeden deň Michaele odporučilo nové vedenie akadémie prerušenie štúdia, keďže jej zdravotný stav neumožňuje urobiť si potrebné skúšky. Mladá dievčina sa snaží rehabilitovať, aj počas leta bola niekoľkokrát hospitalizovaná.

O stanovisko sme požiadali aj Michaelinho právneho zástupcu Marka Polakoviča. Ten reagoval, že sa k záverom kontroly vyjadrí koncom týždňa po prijatí oficiálneho rozhodnutia.

Inšpekcia preverovala, ako mohlo k úrazu mladej kadetky dôjsť. Protokol má teraz v rukách poverený rektor policajnej akadémie, ktorý nahradil Luciu Kurilovskú. Tú prezidentka na návrh Romana Mikulca odvolala práve v dôsledku incidentu na polygóne školy.

„S protokolom o výsledku inšpekcie práce bol oboznámený rektor poverený výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie, pričom mu bolo nariadené odstrániť zistené nedostatky v súvislosti s porušením ustanovení na úseku bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a doručiť inšpektorátu práce ministerstva písomnú správu o splnení prijatých opatrení,“ informovalo ministerstvo.

Kurilovská skončila

Šeparnev mal podľa informácií zverejnených na webe policajnej akadémie vyučovať v rámci študijného odboru bezpečnostné vedy tieto predmety: odborná telesná príprava, osobitné činnosti služieb a praktická policajná streľba. Policajné prezídium v tejto súvislosti reagovalo, že streľbu môžu učiť len policajti, nie civilní zamestnanci.

Vtedajšia rektorka Kurilovská v marci pre náš web uviedla, že v skutočnosti Šeparnev praktickú streľbu neučil, pôsobil len ako pomocník policajného inštruktora. Tvrdila tiež, že civilný pedagóg Šeparnev nešťastne postrelil študentku počas krúžku streľby, ktorý viedol ako voľnočasovú aktivitu po riadnom vyučovaní, a to dokonca napriek nesúhlasu šéfa katedry.

„Povolenie mal od bývalého vedúceho katedry, ktorý už u nás nepracuje. Od prvého januára tohto roka je na tomto poste nový vedúci katedry. O tomto krúžku sa už aj rozprávali a tento nový vedúci katedry mu zakázal viesť strelecký krúžok na streleckom polygóne akadémie,“ uviedla v marci Kurilovská.

V polovici apríla navrhol vtedajší poverený minister vnútra Roman Mikulec jej odvolanie. O niekoľko dní jeho návrhu prezidentka Zuzana Čaputová vyhovela. Kurilovskej v tom čase zamestnanci akadémie vyslovili podporu, stál za ňou aj akademický senát.

„Rozhodujúci je vždy postoj toho, kto predkladá návrh, pričom na odvolanie rektora Akadémie PZ je potrebný návrh ministra vnútra. Akademický senát v tomto prípade nerozhoduje, iba poskytuje stanovisko,“ vysvetlil hovorca hlavy štátu Martin Strižinec s tým, že prezidentka teda nemala v zmysle ústavy inú možnosť, aktuality.sk

X X X

BRICS nechce byť protiváhou ku skupinám G7 a G20, chce len organizovať globálny Juh

Inácio Lula da Silva v príspevku na sociálnej sieti X (predtým Twitter) zdôraznil, že aliancia BRICS nie je namierená proti ostatným.

Ide jej skôr o lepšie zorganizovanie globálneho Juhu. „BRICS nie je protikladom ku G7, G20 ani k nikomu inému,“ napísal brazílsky prezident. „Chceme sa len lepšie zorganizovať ako globálny Juh. Sme dôležití v celosvetových diskusiách a sedávame za rokovacím stolom ako rovnocenný partner Európskej únie a Spojených štátov,“ vysvetlil. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Skupina BRICS otvorila v utorok v Johannesburgu v Juhoafrickej republike (JAR) summit, ktorý sa má podľa očakávania zameriavať na rozšírenie tejto aliancie a na zvýšenie obchodu v lokálnych menách.

V súčasnosti tvorí túto alianciu rozvíjajúcich sa ekonomík Brazília, Rusko, India, Čína a JAR. Teraz si dali cieľ stať sa zoskupením „BRICS plus“ a prijať množstvo nových členov. Členské štáty sa však musia dohodnúť na prijímacích kritériách. Takisto nie je jasné, kedy budú do zoskupenia prijaté ďalšie krajiny. Summit trvá tri dni vrátane štvrtka.

Na summite sa osobne zúčastňujú čínsky prezident Si Ťin-pching, brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, líder JAR Cyril Ramaphosa a indický premiér Nárendra Módí. Ruský prezident Vladimir Putin sa na summite nezúčastňuje, aby sa vyhol zatknutiu na základe medzinárodného zatykača v súvislosti s inváziou Moskvy na Ukrajinu, a zastupuje ho minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Čína s podporou Ruska a JAR presadzuje prijatie nových členov do aliancie. Táto expanzia vyvolala podozrenie, že blok sa snaží stať protiváhou skupiny G7, teda siedmich najvyspelejších ekonomík sveta, či skupiny G20. Krajiny BRICS uvádzajú, že spoločne tvoria 42 percent svetovej populácie, 30 percent celosvetového územia a 24 percent výkonu svetovej ekonomiky, aktuality.sk

X X X

BRICS nechce byť protiváhou ku skupinám G7 a G20, chce len organizovať globálny Juh

Inácio Lula da Silva v príspevku na sociálnej sieti X (predtým Twitter) zdôraznil, že aliancia BRICS nie je namierená proti ostatným.

Ide jej skôr o lepšie zorganizovanie globálneho Juhu. „BRICS nie je protikladom ku G7, G20 ani k nikomu inému,“ napísal brazílsky prezident. „Chceme sa len lepšie zorganizovať ako globálny Juh. Sme dôležití v celosvetových diskusiách a sedávame za rokovacím stolom ako rovnocenný partner Európskej únie a Spojených štátov,“ vysvetlil. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Skupina BRICS otvorila v utorok v Johannesburgu v Juhoafrickej republike (JAR) summit, ktorý sa má podľa očakávania zameriavať na rozšírenie tejto aliancie a na zvýšenie obchodu v lokálnych menách.

V súčasnosti tvorí túto alianciu rozvíjajúcich sa ekonomík Brazília, Rusko, India, Čína a JAR. Teraz si dali cieľ stať sa zoskupením „BRICS plus“ a prijať množstvo nových členov. Členské štáty sa však musia dohodnúť na prijímacích kritériách. Takisto nie je jasné, kedy budú do zoskupenia prijaté ďalšie krajiny. Summit trvá tri dni vrátane štvrtka.´, aktuality.sk

X X X

 Brazílského exprezidenta Bolsonara hospitalizovali, podstúpi „bežné vyšetrenia”

Početné zdravotné problémy má odvtedy, čo ho v roku 2018 – počas predvolebnej kampane – pobodali do brucha.

Brazílskeho exprezidenta Jaira Bolsonara hospitalizovali v stredu v súkromnej nemocnici v Sao Paule. Absolvovať má „bežné vyšetrenia“ súvisiace so zdravotnými problémami, ktoré ho trápia od vtedy, ako ho v roku 2018 pobodali nožom počas predvolebnej kampane. Médiá o hospitalizácii informoval Bolsonarov právny zástupca, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

„Cieľom je posúdiť jeho klinický stav, hlavne jeho tráviaci systém, črevný trakt, zrasty, brušnú prietrž a reflux,“ uviedol Bolsonarov právnik Fabio Wajngarten na platforme X, predtým známej ako Twitter. Nemocnica Vila Nova Star, v ktorej sa exprezident liečil už v minulosti, dosiaľ bližšie podrobnosti neposkytla.

Bolsonaro (68) bol brazílskym prezidentom v rokoch 2019-2022. Početné zdravotné problémy má odvtedy, čo ho v roku 2018 – počas predvolebnej kampane – pobodali do brucha. Útočníka vyhlásil súd za duševne chorého a nariadil jeho umiestnenie do psychiatrického ústavu.

Zavrieť reklamu

Bolsonaro bezprostredne po útoku absolvoval štyri operácie. Odvtedy bol viackrát hospitalizovaný, a to pre rôzne problémy zapríčinené pobodaním vrátane nepriechodných čriev či závažného chronického čkania.

Brazílskeho exprezidenta, ktorého pre jeho názory prirovnávajú k americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi, vystriedal v januári na poste hlavy štátu ľavičiar Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro v súčasnosti čelí v Brazílii mnohým vyšetrovaniam súvisiacim s podozreniami z korupcie či zneužitia svojej moci. V júni dostal súdny zákaz uchádzať sa nasledovných osem rokov o volenú politickú funkciu, a to pre nepreukázané tvrdenia o rozsiahlych podvodoch v brazílskom volebnom systéme, pripomína AFP.

Najnovšie čelí – spolu so svojou manželkou Michelle -obvineniam z toho, že sa snažili nelegálne si ponechať a predávať drahé dary, ktoré dostal Bolsonaro počas svojho funkčného obdobia. Patria k nim aj luxusné hodinky, súprava šperkov od švajčiarskej spoločnosti Chopard a ďalšie drahé predmety, aktuality.sk

 X X X

 Charles Michel hovorí, že Európska Únia chystá 50-milardový balík finančnej pomoci Kyjev

Michel uviedol, že EÚ bude naďalej žiadať, aby sa Rusko za svoje činy zodpovedalo a Ukrajinu bude ďalej podporovať vo forme sankcií, munície a humanitárnej pomoci.

Predseda Európskej rady Charles Michel v stredu oznámil, že Európska únia pripravuje ďalší balík finančnej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur, z ktorého sa bude čerpať niekoľko rokov. Povedal to vo vopred nahratom videozázname odvysielanom na zasadnutí Krymskej platformy, ktoré sa konalo v Kyjeve. TASR o tom informuje na základe správy televízie Sky News.

Michel tiež povedal, že EÚ stojí za Ukrajinou v jej boji za slobodu a bude jej pomáhať pri obnove.

„Odkedy Rusko napadlo vašu krajinu, zažili ste už takmer 550 dní smrti a ničenia, pričom Krym je (Ruskom) využívaný ako strategický odrazový mostík na jeho brutálne útoky,“ povedal Michel vo svojom príhovore adresovanom ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a ukrajinskému ľudu.

„Rusko zdokonaľuje svoje nástroje teroru a prenasledovania, ktoré počas dlhých deviatich rokov uplatňovalo na Kryme, a teraz pácha zverstvá v mestách i dedinách po celej Ukrajine, pričom mnohé z nich sa rovnajú vojnovým zločinom,“ dodal.

Michel uviedol, že EÚ bude naďalej žiadať, aby sa Rusko za svoje činy zodpovedalo a Ukrajinu bude ďalej podporovať vo forme sankcií, munície a humanitárnej pomoci, aktuality.sk

 X X X

 Andrzej Duda hovorí, že nelegálna okupácia Krymu je globálnym problémom

Okupácia Krymu je podľa poľského prezidenta zlovestným znamením pre svet, ktoré sa stať skutočnosťou, keď sa nerešpektujú medzinárodné právo, ľudské práva a Charty OSN.

Poľský prezident Adrzej Duda ocenil v stredu medzinárodné spoločenstvo za to, že pochopilo závažnosť nelegálnej okupácie Krymského polostrova a všetkých ostatných oblastí, ktoré Rusko obsadilo na Ukrajine. Informovala o tom agentúra PAP.

„Naša dnešná schôdzka je dôkazom toho, že medzinárodné spoločenstvo pochopilo dôsledky nelegálnej okupácie Krymského polostrova a všetkých ďalších území Ruskom pre celý svet,“ uviedol Duda vo videopríhovore na konferencii tzv. Krymskej platformy, ktorá sa konala v Kyjeve.

Okupácia Krymu je podľa poľského prezidenta zlovestným znamením pre svet, ktoré sa môže stať skutočnosťou, keď sa nerešpektujú medzinárodné právo, ľudské práva a Charty OSN.

Varšava stojí pri Ukrajine od nelegálnej anexie Krymu v roku 2014. „Udalosti z marca a apríla 2014 boli pre nás signálom o skutočných plánoch Ruska s Ukrajinou, teda anexie jej územia a likvidácie jej štátnosti, kultúry a jazyka,“ povedal Duda.

Ako dodal, nik by sa v súčasnosti nemal domnievať, že okupácia Krymu je len regionálnym problémom. „Toto je globálny problém. Ak ho nevyriešime spoločne, de facto to bude znamenať, že začneme akceptovať novú architektúru medzinárodnej bezpečnosti a nový svetový poriadok založený na práve použiť silu,“ podotkol poľský prezident.

Ukončenie okupácie Krymského polostrova a obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny sú podľa neho nevyhnutnými podmienkami pre stabilitu regiónu i globálnu bezpečnosť.

„(Ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi nemôžeme dovoliť, aby na Ukrajine dosiahol svoje ciele,“ povedal Duda s tým, že treba urobiť všetko pre to, aby sa Krym opäť stal súčasťou Ukrajiny.

„Moskva musí vrátiť všetky územia, ktoré okupuje, a za svoje činy musí niesť zodpovednosť,“ uzavrel poľský prezident, aktuality.sk

 X X X

 Kollár: Naši nominanti v SIS striktne dodržiavali zákon. Nechcel som reinkarnovať Fica, to urobili iní

Mohol som povaliť vládu pri prvom obvinení bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ale nechcel som reinkarnovať Roberta Fica a Smer. To urobili iní a vidíte – Fico je späť, povedal predseda NR SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár a spomenul Richarda Sulíka (SaS), ktorý podľa neho v dvoch volebných obdobiach povalil tri vlády.

 Post šéfa SIS dostalo hnutie Sme rodina podľa Kollára preto, lebo predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič ho poprosil o ministerské kreslo na obrane pre Jaroslava Naďa. Sme rodina plánovala mať na rezorte obrany ako šéfa Milana Krajniaka.

„Nemuseli sme ustúpiť, ale ustúpili sme. Zostala nám SIS. Z dnešného pohľadu si myslím, že nemal som ustúpiť, mal by som menej problémov, dnes by som obstarával migy, alebo jaky, alebo F-16 alebo Mirage, to je jedno. Riešil by som nákup šesťkoliek, osemkoliek, nemal by som tieto starosti,“ uviedol Kollár.

Podľa Kollára treba stíhať „gaunerov“ z obdobia vlády Roberta Fica, ale nie nezákonným spôsobom, lebo tu vznikne anarchia. „A po anarchii príde vendetta,“ skonštatoval Kollár. „Kto sa postaví tejto skupine (vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu – pozn. red.), je okamžite zostrelený, obvinený, stiahnutý…,“ uviedol Kollár.

Ako vidí Boris Kollár celú situáciu s napätím v mocenských zložkách štátu? Aké kroky by chcelo hnutie Sme rodina robiť v ekonomických otázkach? Vypočujte si reláciu Ide o pravdu – aj v podcastovej podobe./agentury/

X X X

Lexus LBX v hlavnej úlohe na 80. Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach

 Lexus sa už siedmy rok po sebe vracia ako oficiálne vozidlo Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach – La Biennale di Venezia, čím potvrdzuje pevné puto značky so svetom kinematografie

Úplne nový kompaktný crossover LBX bude figurovať na poprednom mieste vo flotile elektrifikovaných vozidiel značky Lexus a bude zabezpečovať luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu

80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra

Už za mesiac aj niečo sa na benátskom Lide opäť rozžiaria svetlá reflektorov, aby odštartovali 80. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach – La Biennale di Venezia 2023. Spoločnosť Lexus sa už siedmy rok po sebe vracia na podujatie ako oficiálne vozidlo festivalu a v hlavnej úlohe tentokrát predstaví svoj úplne nový kompaktný crossover LBX.

Spojenie značky Lexus s jedným z najdlhšie existujúcich sviatkov filmu na svete posilňuje hodnoty, ktoré značka zdieľa so svetom kinematografie a ktorých cieľom je ponúknuť ľuďom nezabudnuteľné zážitky a možnosti skúmať nové svety a ponoriť sa do nich.

Počas celého festivalu, ktorý potrvá od 30. augusta do 9. septembra, budú elektrifikované vozidlá Lexus zabezpečovať dopravu so šoférom pre filmových tvorcov, hercov a celebrity. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, nebude chýbať Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale).

Úplne nový model LBX, doposiaľ najmenší Lexus, je prelomovým modelom značky a zachytáva priekopníckeho ducha inovácií, ktorý značku dlho definuje. Narúša konvencie luxusných vozidiel a ponúka štýl, komfort a zážitok z jazdy, s ktorými Lexus vstúpi na pulzujúci nový trh v Európe.

Paolo Moroni, riaditeľ spoločnosti Lexus Italy, hovorí: „Tento rok opäť prispejeme k magickej atmosfére Benátok počas filmového festivalu a ponúkneme hosťom možnosť vychutnať si dokonalý zážitok v podaní našej značky – Lexus Amazing Experience. Sme obzvlášť hrdí na to, že na túto významnú scénu prinášame najnovší prírastok v našom sortimente produktov, model LBX – SUV, ktoré využíva moderné myšlienky v oblasti dizajnu a technológií a súčasne si zachováva kvality, ktoré značku Lexus odlišujú od ostatných.“ /agentury/

X X X

Prezidentka Čaputová odvolala riaditeľa SIS Michala Aláča

Michal Aláč nebude od zajtra riaditeľom SIS. Jej právomoci bude vykonávať Tomáš Rulíšek.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes na návrh vlády rozhodla o odvolaní riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča s účinnosťou od zajtrajšieho dňa. V stredu popoludní o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Priblížil, že právomoci riaditeľa bude v súlade so štatútom SIS v plnom rozsahu vykonávať jej námestník Tomáš Rulíšek, ktorý je dlhoročným príslušníkom SIS a v ktorého pôsobnosti boli aj medzinárodné vzťahy SIS.

Návrh na odvolanie Michala Aláča v stredu schválila aj vláda Ľudovíta Ódora. Prezidentka Zuzana Čaputová už skôr postavila šéfa SIS mimo služby.

Exšéf SIS Aláč je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Prezidentka Zuzana Čaputová v minulosti odvolala z funkcie riaditeľa SIS aj Vladimíra Pčolinského, aktuality.sk

X X X

SIS má na krku desiatky káuz. Škandál so stíhaním jej šéfov uškodí podľa odborníkov záujmom Slovenska

Dvaja za sebou idúci riaditelia Slovenskej informačnej služby (SIS) skončili vo funkcii pre trestné stíhanie. Hoci to nie je prvýkrát, čo sa slovenská spravodajská služba dostala do škandalóznej situácie, niečo obdobné bezpečnostné zložky ešte nezažili. Podľa odborníkov prípadu nepomáha ani správanie politikov či polície.

 Vladimír Pčolinský, bývalý riaditeľ SIS: 11. marca 2021 bol obvinený zo zločinu prijímania úplatku, zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Pčolinský a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Takmer každý riaditeľ SIS od momentu vzniku tajnej služby má na krku kontroverzné kauzy, iba málokto skončil vo funkcii v postavení obvineného. Vladimír Pčolinský šéfoval tajným necelý rok. Do úradu nastúpil v roku 2020 a už v marci 2021 o funkciu prišiel pre obvinenie v korupčnej kauze s úplatkom 20-tisíc eur. Peniaze mal dostať za to, že tajná služba dala pokoj konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi a prestala ho odpočúvať.

 Pčolinský sa súdnemu procesu už dvakrát vyhol. Prvý raz ho zachránila Generálna prokuratúra pomocou paragrafu 363 v čase, keď dozorový prokurátor už písal obžalobu. Pri druhom pokuse zas vrátili súdy podanú obžalobu pre procesné pochybenie. Tento utorok však vyšetrovateľ navrhol znovu podať obžalobu na Pčolinského v korupčnej kauze.

„V danej trestnej veci bol v minulom týždni Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) doručený spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby. Príslušný prokurátor ÚŠP po naštudovaní spisového materiálu určí ďalší postup vo veci,“ priblížila hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.

Minulý týždeň mu pribudlo aj nové obvinenie v kauze Rozuzlenie, tentoraz za založenie a podporovanie zločineckej skupiny a takisto za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. V tej istej veci je tiež obvinený Pčolinského nástupca Michal Aláč. SIS prebral na jar 2021 a vo funkcii vydržal niečo vyše dvoch rokov.

 Podľa polície mal spolu s Pčolinským, riaditeľom Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Romanom Konečným, podnikateľom Petrom Koščom, expolicajtom Jánom Kaľavským a bývalým siskárom Martinom Ciriakom mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní.

Portál aktuality.sk prišiel s informáciou, že podľa výpovede utajeného svedka z prostredia SIS mali tajní už po zadržaní jej riaditeľa Pčolinského v marci 2021 začať zbierať informácie spochybňujúce jeho bývalého námestníka Borisa Beňu. Neskôr sa mali zamerať na skupinu okolo vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu.

Desiatky káuz SIS

Povesť slovenskej tajnej služby nie je najlepšia. SIS je organizácia, ktorá sa spájala s množstvom väčších či menších škandálov. Už prvý riaditeľ služby Vladimír Mitro odišiel z postu škandalózne. Vraj ho Vladimír Mečiar tlačil do odpočúvania novinárov. Pri svojom druhom pôsobení čelil problémom kvôli nelegálnym nahrávkam Pavla Ruska a podnikateľa Jána Badžgoňa, ktoré údajne spravila SIS. Tá to poprela.

Druhým šéfom tajných bol Ivan Lexa, post obsadil až po tom, čo poslanci Národnej rady SR zmenili zákon a umožnili vymenovanie riaditeľa tajných vládou, nie prezidentom. Pod Lexovým vedením sa SIS snažila zdiskreditovať biskupa Rudolfa Baláža, podieľala sa na zavlečení Michala Kováča mladšieho do Rakúska a biľagom na povesti SIS je vražda Róberta Remiáša.

Lexovým nástupcom vo funkcii sa stal Rudolf Žiak, ktorý figuroval v kauze sabotáž. Išlo o návrhy špeciálnych operácií s cieľom narušiť integračné snahy štátov strednej Európy. Bol síce obvinený, no Generálna prokuratúra obvinenia zrušila, lebo vraj neboli trestným činom.

Do roku 2006 SIS šéfoval Ladislav Pittner, ktorého najväčšou kauzou bola takzvaná skupinka. Tajná služba mala vtedy zbierať informácie o skupine ľudí, ktorí podľa vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu škodili štátu. Napríklad o podnikateľovi Milošovi Žiakovi, ktorý sa uchádzal o zákazky na ministerstve obrany, napísala SIS správu začínajúcu sa slovami, že Žiak je Žid a jeho žena je ruská Židovka. Podnikateľ to vtedy označil za „kanálový antisemitizmus“.

Za ním na čelo spravodajskej služby bol vymenovaný Jozef Magala. Za jeho šéfovania SIS zastavila odpočúvanie bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, známeho zo spisu Gorila. S Jánom Valkom sa nespájajú zásadné kauzy, až na to, že sa k nemu hlásil Antonino Vadala. Muž v Taliansku odsúdený za obchodovanie s drogami tvrdil, že si kúpil šéfa SIS. To Valko poprel.

Pred príchodom Vladimíra Pčolinského SIS štyri roky viedol blízky priateľ predsedu SNS Andreja Danka Anton Šafárik. Ako šéf tajnej služby musel poslancom vysvetľovať, či SIS vedela o únose vietnamského podnikateľa vládnym špeciálom. Na povesti SIS nepridala ani kauza vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Z jej objednávky bol obvinený Marian Kočner, pričom jedným z dôkazov malo byť špehovanie novinára, ku ktorému sa priznal bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth. A keď sa objavili chýry o tom, že SIS sledovala organizátorov protestov Za slušné Slovensko, Šafárik to poprel.

 X Je ohrozená bezpečnosť Slovenska?

Vážne podozrenia voči vysokým predstaviteľom spravodajskej služby neslúžia v jej prospech ani doma, ani v zahraničí. Predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) Jaroslav Gofjár upozorňuje, že stíhanie šéfov SIS sa netýka hlavnej činnosti služby, ale konkrétnych osôb.

“Vznesené obvinenia riaditeľov služby určite predstavujú vážny reputačný problém, okrem iného aj z pohľadu zahraničných partnerov. To ale ešte vôbec nemusí znamenať, že si SIS svoje úlohy neplní. Činnosť spravodajských služieb musí byť nastavená tak, aby dokázali fungovať aj pri otrasoch v ich vedení, ktoré sa obvykle žiaľ objavujú v pravidelných intervaloch minimálne v povolebnom období,” uviedol pre Pravdu spravodajský odborník.

„Avšak vo všeobecnosti sa dá povedať, že ide o značný problém, ktorý sa môže negatívne odraziť na spolupráci s partnerskými zahraničnými službami,“ priznáva Gofjár. Problémy v SIS sa však už stali politickou témou a najviac sa na nej živia hlavne opoziční politici. Strana Smer téme v poslednom týždni venovala niekoľko tlačových konferencií, na ktorých okrem iného upozorňovala aj na údajné nebezpečne následky obvinenia riaditeľov spravodajskej služby.

“Je ohrozená bezpečnosť Slovenska, pretože my budeme vylúčení z Benátskeho klubu, to je organizácia združujúca tajné služby Európy a ďalších členských krajín, kde sa vymieňajú informácie,” tvrdil pred niekoľkými dňami podpredseda Smeru Robert Kaliňák.

 Odborník Gofjár nepovažuje tento scenár za reálny. “Úplné zastavenie zdieľania spravodajských informácií je málo pravdepodobné. Môže ale nastať to, že partnerské služby budú viac zvažovať, ktoré informácie nám poskytnú a ktoré si radšej ponechajú. To sa však určite nebude týkať informácií indikujúcich ohrozenie bezpečnosti. Už aj kvôli situácii, v ktorej sa náš región nachádza po začatí agresie Ruska na Ukrajine,” odôvodňuje spravodajský odborník.

 Zlý signál pre partnerov

„Vznesené obvinenia riaditeľov služby predstavujú vážny reputačný problém,“ poznamenal ďalej Gofjár. Pripomína, že okrem obvinenia Pčolinského a Aláča už bol za korupciu právoplatne odsúdený námestník riaditeľa SIS Boris Beňa. “V tomto smere vyvstáva otázka, či je jeho podmienečný trest adekvátny a či aj táto symbolická výška trestu nevyslala do zahraničia signál, že tieto problémy neberieme dostatočne vážne,” rozmýšľa expert.

S týmto názorom sa stotožňuje aj spravodajský analytik ministerstva obrany Roman Laml, podľa ktorého problémy v silových zložkách štátu by sa dali riešiť aj s menšími reputačnými stratami. Ako akýsi príklad tu by mohla poslúžiť kauza exšéfa dánskej obrannej spravodajskej služby Larsa Johana Findsena. V roku 2020 dánsky kontrolný orgán vyslovil podozrenie, že pri činnosti Findsena a jemu podriadenej služby dochádzalo k prípadom porušovania zákonov.

Následne ho odvolali z funkcie a začalo sa vyšetrovanie. Súčasne aj minister spravodlivosti zriadil špeciálnu komisiu na preverenie týchto podozrení. Komisia napokon oslobodila vedenie služby spod podozrení, ale v tom čase už bol Findsen niekoľko dní vo väzbe. Laml upozorňuje hlavne na to, že vyšetrovanie aj súdne pojednávanie sa odohrávali za zatvorenými dverami.

Podľa Lamla si zodpovedné orgány v Dánsku naplno uvedomujú mimoriadnu citlivosť prípadu, a preto sa usilovali riešiť problém bez zbytočného rozruchu a neponúkli ho ako mediálnu udalosť. „U nás to vyzerá skôr opačne,“ skonštatoval.

Kollár: Naši nominanti v SIS striktne dodržiavali zákon

Politici prípadu len škodia

Obaja odborníci sa zhodujú, že rozsiahla prezentácia vyšetrovania exšéfov SIS, hlavne zo strany politikov, medzinárodný imidž Slovenska len zhoršuje.

“Momentálne politické zisky sú pre nich dôležitejšie ako dlhodobé poškodenie slovenských záujmov. U našich zahraničných partnerov nemôže budiť dôveru, že za posledných niekoľko rokov bol právoplatne za korupciu odsúdený námestník riaditeľa SIS a dvaja ďalší riaditelia SIS boli obvinení zo závažnej trestnej činnosti. Nikto už taktiež len tak nezmaže ten pocit nedôvery, ktorý sme si dokázali ‚vybudovať‘ u našich zahraničných partnerov,” spresnil Laml.

Gofjár ďalej hovorí, že riaditeľ spravodajskej služby musí mať nepochybne politickú podporu. Podľa slovenských zákonov totiž šéfa SIS nominuje vláda, a preto po voľbách pravdepodobne by sa Aláč aj tak musel so stoličkou rozlúčiť.

“V stabilných demokraciách však nebýva výnimočný aj jav, keď zostáva riaditeľ spravodajskej služby naďalej vo funkcii aj po výmene vlády, a tak sa stáva, že jedna osoba zotrvá v danej pozícii aj 7–10, občas aj viac rokov. To zároveň svedčí aj o vysokej politickej kultúre a národno-bezpečnostných prioritách, ktoré sú nadradené záujmom politických strán,” poznamenal Gofjár.

Riešenie vidí v tom, že by do vedenia týchto služieb boli nominovaní ľudia, ktorí dlhodobo pôsobili v bezpečnostných zložkách alebo diplomacii. Ako príklad uviedol súčasného šéfa britskej MI6 Richarda Moora. Prakticky po celý život pracoval v službách britskej diplomacie a bezpečnostných zložkách, a hoci je politickým nominantom, na poste zažil už troch premiérov. “Jeho politická nominácia je tak podložená jeho dlhoročnou prácou a z toho vyplývajúcim predpokladom, že svoju funkciu zvládne odborne aj morálne,” uzavrel analytik./agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.