Zomreli traja ľudia. Ďalších 17 ľudí je zranených, informuje s odvolaním sa na starostu druhého najväčšieho ukrajinského mesta Ihora Terechova agentúra AFP. Mesto zažilo „najsilnejší útok od začiatku vojny“ vo februári 2022, oznámil v sobotu starosta. Spresnil, že v krátkom časovom úseku došlo k „najmenej 40 explóziám“.„Nepriateľ útočí súčasne raketami, bezpilotnými lietadlami Šáhid a riadenými leteckými bombami,“ uviedol Terechov. Dodal, že Rusi nasadili najmenej 48 Šáhidov, dve rakety a štyri riadené bomby. Poškodených bolo 18 bytových a 13 rodinných domov.
Charkov je prevažne ruskojazyčné mesto, pred vojnou v ňom žilo viac ako 1,4 milióna ľudí. Nachádza sa necelých 50 kilometrov od ruských hraníc na severovýchode Ukrajiny a rovnako ako väčšina ostatných miest v krajine je pravidelne terčom nočných úderov.
V Rusku v noci na sobotu opäť útočili ukrajinské bezpilotné lietadlá. Podľa leteckých úradov muselo byť dočasne uzavreté hlavné moskovské letisko Šeremetevo./agentury/
X X X
Muž v berlínskom supermarkete pobodal zákazníka, píše DPA v nedelu.
V supermarkete v berlínskej štvrti Lichtenberg v sobotu večer napadol muž nožom zákazníka a vážne ho zranil. Zbraň si krátko predtým kúpil práve v tomto obchode, dopadnutý bol čoskoro potom na úteku. Informovala o tom dnes agentúra DPA.
Šesťdesiatšesťročný zákazník, u ktorého polícia nezverejnila, či ide o muža či ženu, bol prevezený do nemocnice a podstúpil urgentnú operáciu. Doposiaľ nie sú informácie o jeho či jej zdravotnom stave.
Štyridsaťštyriročný útočník má dnes stáť pred súdom. Jeho motív je doteraz nejasný. Nie je ani zrejmé, či sa poznal s obeťou či si ju vybral náhodne.
Incident pripomína podujatie z minuloročnej silvestrovskej noci v Berlíne-Charlottenburgu. Vtedy si sýrsky bezdomovec kúpil v supermarkete dva nože a potom náhle pred dverami pobodal 69-ročného muža a 19-ročného mladíka. Obaja utrpeli zranenia.
Útok nožom sa v sobotu odohral aj na ďalšom mieste Nemecka, v Mníchove. Zranených bolo niekoľko ľudí. Polícia podľa svojho vyhlásenia postrelila 30-ročnú útočníčku, ktorá bola prevezená do nemocnice, kde svojím zraneniam podľahla. O smrti ženy ako prvej informoval denník Bild.
X X X
Treba robiť všetko nielen pre koniec vojny na Ukrajine, ale aj pre to, aby žiadna neprišla do Česka, povedal dnes prezident Petr Pavel, ktorý si pri pomníkoch na Šumave pripomenul amerických vojakov padlých v II. svetovej vojne. Ich pamiatku si uctil v dvoch zaniknutých šumavských obciach Zhůří a Gruberg. Na odľahlých miestach medzi Hartmanicami a Železnou Rudou sa 5. a 6. mája 1945 odohrali jedny z posledných bojov. V Zhůří je už 25 rokov pamätník pripomínajúci bitku z 5. mája 1945, v ktorej zahynulo desať amerických vojakov 90. pešej divízie. Potom Pavel prešiel 12 kilometrov na motorke k obci Prášily, kde v bývalej osade Gruberg odhalil nový pamätník bitky z 6. mája, kde Američania zabili 21 nemeckých kadetov, ktorí viedli gerilové boje; šesť amerických vojakov bolo v boji zranených.
„Musíme si pripomínať obete všetkých, ktorí prispeli k tomu, že môžeme žiť v slobode a v mieri. A hoci udalosť, ku ktorej tu došlo, nazývame tragédiou, tak bohužiaľ v kontexte celej druhej svetovej vojny bola len malou epizódou. Ale v kontexte ľudí, ktorí si ňou prešli, a ich príbuzných to bola tragédia o to väčšie, že k nej vlastne došlo až na konci vojny, „povedal Pavel v Zhorí. Podľa neho si človek s odstupom času uvedomí, ako to bolo absurdné, keď chýbalo do oficiálneho konca vojny len niekoľko dní a zbytočne zomrelo toľko mladých ľudí.
„A bohužiaľ sa to deje aj dnes,“ uviedol. A aj preto je podľa prezidenta dobre, že si tieto veci ľudia pripomínajú, pretože treba žiť s tým, že mier nie je zadarmo, nie je automatický a je nutné sa oň starať aj dnes. „A ak dnes prebieha vojna na Ukrajine a zomierajú v nej ľudia rovnako zbytočne, rovnako absurdne, ako to bolo tu, kvôli dôvodom, ktoré mnoho z nás vlastne ani nechápe, tak aj preto musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby nielen vojna na Ukrajine skončila, ale aby sa Žiadna nedostala k nám, tak ako to bolo v minulosti,“ uviedol. Stovkám prizerajúcich sa v hustom daždi potom poďakoval za to, že si tieto udalosti pripomínajú.
X X X
Ukrajina neočakávane odložila na neurčito prevzatie tiel padlých ukrajinských vojakov a ďalšiu výmenu vojnových zajatcov, uviedol dnes poradca Kremľa Vladimir Medinskij. Kyjev sa k záležitosti zatiaľ nevyjadril.
Na výmene zajatcov, ktorí sú ťažko zranení alebo mladší ako 25 rokov, a odovzdaní tiel padlých sa v pondelok dohodli ruská a ukrajinská delegácia pri druhom kole rokovaní v Istanbule.
Podľa prezidentského poradcu Medinského, ktorý viedol ruskú delegáciu pri rokovaniach v Turecku, mieni Moskva odovzdať Kyjevu telá 6000 padlých vojakov ukrajinskej armády./agenturyú
X X X
Pellegrini svojimi krokmi prekvapil, zhodli sa Danko a Karas
Rozhodnutie prezidenta SR nevyhlásiť referendum o zrušení protiruských sankcií bolo prekvapením najmä tým, že sa v prípade pochybnosti o súlade navrhovaných otázok so zákonom neobrátil na Ústavný súd (ÚS) SR. V diskusnej relácii STRV Sobotné dialógy na to upozornil podpredseda Národnej rady SR a predseda SNS Andrej Danko. Podpredseda KDH Viliam Karas takisto hovorí, že podozrenia na nesplnenie zákonných podmienok referenda má verifikovať ÚS.
„Ako právnika má prekvapilo, že išiel do výkladu, ktorý má urobiť Ústavný súd,“ upozornil Danko. Myslí si, že tým, ako Pellegrini rozhodol o nevyhlásení referenda, negatívne prekonal svoju predchodkyňu Zuzanu Čaputovú. Podpredseda KDH hodnotí rozhodnutie prezidenta ako „veľmi odvážne a precedenčné“. Z pohľadu právnika sa prikláňa k tomu, že právna čistota navrhovaných otázok v referende nebola zrejme naplnená. „Tieto veci má však zhodnotiť a rozhodnúť Ústavný súd,“ zdôraznil Karas.
Prekvapujúcim krokom prezidenta bolo pre oboch diskutujúcich aj prezidentovo vyjadrenie o tom, že SR podporí návrh zvýšenia obranných výdavkov v rámci NATO na päť percent. Karas nerozumie tomu, ako to mohol prezident vyhlásiť, ak o tom neexistuje zhoda minimálne v koalícii, ale najlepšie v rámci celého politického spektra. „Vo svojej správe o stave republiky hovoril o tom, že za rozhodnutiami o zásadných otázkach by mal byť široký konsenzus a zrazu príde v zahraničí vyhlásenie, ktoré všetkých prekvapí,“ uviedol Karas. Upozornil, že predchádzajúce okrúhle stoly na tému zvýšenia obranných výdavkov diskusiu otvorili, no „zďaleka neukončili“. Otázkou pre neho je, kde sa nájdu prostriedky na zvýšenie výdavkov.
Predseda národniarov povedal, že prezident na svoje vyjadrenie nemal žiadny mandát. Odmieta zároveň akékoľvek navyšovanie obranných výdavkov, mieni, že už súčasná hranica je na hrane. „Žiadne tempo rastu výdavkov na obranu nie je v súčasnej situácii akceptovateľné,“ dodal. Verí, že cestou je, aby Európa oveľa viac koordinovala svoje obranné systémy a spolupracovala pri zabezpečení obranných spôsobilostí.
Obaja sa vyjadrili aj k integračným ambíciám Ukrajiny a hlasom z vnútra Európskej Únie, že by sa mohla Ukrajina stať členom spoločenstva do roku 2029. Karas si myslí, že takéto vyjadrenia majú skôr formu politických deklarácií, vyjadrujúcich podporu ťažko skúšanej krajine. „Určite by nebolo dobré, ak by sme brali Ukrajine nádej o tom, že raz môže vstúpiť do EÚ, no integračný proces má jasné podmienky, myslím, si, že je v tomto prípade ešte dlhá cesta,“ dodal Karas. Danko naopak žiadnu šancu na vstup Ukrajinu do EÚ nevidí. „Ukrajina musí byť hlavne neutrálnou zónou,“ vyhlásil.
Obaja takisto odmietli špekulovať o možných zmenách pri formulovaní zahraničnej politiky EÚ s nástupom nového poľského prezidenta Karola Nawrockého a prípadnom víťazstve Andreja Babiša v ČR. „Andrej Babiš je pragmatický politik,“ zdôraznil Karas, apelujúci zároveň na to, aby sa dopredu neurčoval vývoj a ani výsledok súťaže, ktorá prebieha. „Rešpektujme, koho si Poliaci zvolili a koho si zvolia Česi,“ pridal sa Danko./agentury/
X X X
Trump varoval Muska pred financovaním demokratov. Usudzuje, že ich vzťah sa skončil
Ak bude Elon Musk financovať demokratov kandidujúcich v najbližších voľbách do Kongresu proti republikánom, ktorí sa chystajú v blízkej dobe hlasovať za návrh zákona o znížení daní a výdavkov, bude to preňho mať vážne následky, vyhlásil dnes americký prezident Donald Trump. V rozhovore so stanicou NBC News tiež povedal, že jeho vzťah s miliardárom sa skončil.
„Ak to urobí, bude za to musieť niesť následky,“ povedal Trump NBC po telefóne, odmietol však oznámiť, aké následky by to mali byť. Muskove podniky majú veľa lukratívnych vládnych zákaziek.
Na otázku, či je jeho vzťah s majiteľom spoločností Tesla a SpaceX na konci, Trump povedal: „To by som predpokladal, áno.“
„Nie,“ odpovedal potom na otázku, či by si želal svoje vzťahy s Muskom napraviť. „Som príliš zaneprázdnený inými vecami,“ dodal šéf Bieleho domu.
Musk a Trump sa začali tento týždeň osočovať najmä na sociálnych sieťach, keď Musk označil Trumpovu legislatívu za „rozsiahly, nehorázny, bravčovým mäsom plnený návrh“ a za „odpornú ohavnosť“. Muskov postoj komplikuje snahy o schválenie zákona v Kongrese, kde republikáni disponujú tesnou väčšinou ako v Snemovni reprezentantov, tak v Senáte.
V 435-člennej snemovni návrh prešiel v máji väčšinou jediného hlasu. Teraz čaká zákon na prerokovanie v Senáte a očakáva sa, že podobne ako v dolnej komore aj v Senáte prídu republikáni s pozmeňujúcimi návrhmi. Nadstranícki experti tento týždeň vydali odhad, podľa neho by prijatie zákona v súčasnej podobe viedlo počas najbližších desiatich rokov k zvýšeniu dlhu Spojených štátov o 2,4 bilióna dolárov pri znížení príjmov o 3,7 bilióna dolárov.
Trump dnes povedal, že je presvedčený, že sa zákon podarí schváliť do sviatku Dňa nezávislosti, teda do 4. júla. „Vlastne áno, ľudia, ktorí sa chystali, chystali hlasovať za, sa teraz nadšene chystajú hlasovať za a očakávame, že to prejde,“ povedal Trump v rozhovore s NBC.
Musk dnes zjavne zmazal na sieti X niektoré z najostrejších výrokov na Trumpovu adresu, vrátane náznaku, že by podporil ústavnú žalobu na prezidenta. Podľa agentúry Reuters sa tak zrejme snaží schladiť ich spor, ktorý vo verejnom priestore v plnej sile prepukol vo štvrtok.
Trump v piatok neskoro večer navrhol, že by sa mali preveriť vládne zákazky, ktoré získali Muskove firmy. Ľudia, ktorí s Muskom hovorili, podľa Reuters uviedli, že jeho hnev pohasína a že podľa ich názoru bude chcieť svoje vzťahy s Trumpom napraviť. /agentury/
X X X
Polícia zastrelila v Mníchove ženu, ktorá nožom zranila dvoch ľudí
Polícia v bavorskej metropole Mníchov použila v sobotu večer strelnú zbraň pri zásahu voči 30-ročnej žene, ktorá okolo 19.45 h v blízkosti námestia Theresienwiese zranila nožom niekoľko okoloidúcich. Informoval o tom denník Bild.
Bezprostredne po postrelení bola útočníčka resuscitovaná a prevezená do nemocnice, kde podstúpila urgentnú operáciu. Podľa informácií Bildu však krátko nato zomrela.
O jej motíve ani o obetiach nebolo bezprostredne nič známe. Na mieste činu sú príslušníci mníchovskej a kriminálnej polície, ktorí oblasť uzavreli.
Stanica Bayerischer Rundfunk (BR) informovala, že k prvému útoku došlo na Westendstraße a k druhému v štvrti Schwanthalerhöhe. Ľahké zranenia pri nich utrpeli 56-ročný muž a 20-ročná žena.
Theresienwiese je priestranstvo s rozlohou 42 hektárov, kde sa od roku 1810 koná najväčší pivný festival na svete Oktoberfest.
Krátko predtým otriasla iná tragédia ďalším nemeckým mestom Passau, kde muž autom vrazil do skupiny piatich ľudí, v ktorej bola aj jeho manželka a päťročná dcéra. Polícia muža na mieste zadržala, pričom nevylúčila možnosť, že tak urobil úmyselne. Počiatočné výsluchy svedkov podľa hovorcu polície naznačili, že príčinou tragédie by mohol byť spor o starostlivosť o dieťa./agentury/
X X X
Pôsobí ako lieky na trávenie, stlmí pálenie záhy aj žalúdočné kŕče. Pozor však kôra, listy aj semená sú jedovaté, využíva sa len jedna časť
Ak sa vyberiete na prechádzku do agátovej aleje, zoberte si so sebou košík. Agát biely je drevina pôvodom zo Severnej Ameriky, ktorá môže dorásť až do výšky 25 metrov. Do Európy bol dovezený okolo roku 1600 záhradníkmi francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII. ako okrasná a medonosná drevina.
Kvety bielej farby rastú v ovisnutých strapcoch, majú prenikavo sladkú vôňu a vďaka priaznivým účinkom na naše zdravie sa využívajú na farmakologické a kozmetické účely. Obsahujú flavonoidy a éterické oleje Účinky agátového kvetu vymenúva Mgr. Katarína Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave: povzbudzuje vylučovanie tráviacich enzýmov,uvoľňuje kŕče hladkého svalstva (žalúdka a čriev),, viaceré zložky pôsobia na zníženie žalúdočnej kyseliny,, je účinný pri pálení záhy,, zlepšuje činnosť močového ústrojenstva, zmierňuje bolesti hlavy, rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie.
Veľmi priaznivo pôsobí najmä pri tráviacich ťažkostiach zapríčinených prekyslením žalúdka, ale aj pri kŕčoch, poruchách trávenia či zápale žalúdka.
Kvety zberáme v máji a júni, no je potrebné ich pred sušením či varením odstopkovať, aby nezhnedli a aj po vysušení by sa nemala stratiť biela farba z lupeňov.
Z kvetov agátu si môžeme pripraviť čaj, ale tiež sirup, lekvár a dokonca aj agátové víno. Rozkvitnuté stromy agátu bieleho tešia aj včelárov – agátový med je spomedzi medov najčírejší, pretože obsahuje najmenej peľových zŕn. Má jemnú chuť a pôsobí upokojujúco pri fyzickom aj psychickom vyčerpaní. Vo forme éterického oleja ho môžeme použiť do kúpeľa a na prevoňanie našej domácnosti.
Pozor však, z agátu využívame len kvety, pretože kôra, listy aj semená sú jedovaté jedovaté, obsahujú lektíny, toxalbumíny, ktoré pôsobia na človeka a na zvieratá toxicky. Nevýhodou je aj jeho invazívnosť kvôli obsahu toxických látok v koreňoch, ktoré zabraňujú rastu inej zelene v jeho okolí.
Dobre využiteľné je však drevo z agátu, pre jeho vysokú tvrdosť a odolnosť sa používa na výrobu kolov do plotov, na železničné podvaly , stĺpy a ako palivové a stavebné drevo./agentury/
X X X
Ukrajinský ostreľovač: Pamätám si veľa pohľadov nepriateľa, najmä z Bachmutu
Rozdiel medzi prácou ostreľovača v roku 2022 a prácou ostreľovača v roku 2025 je výrazný. Drony sa objavili niekde koncom roka 2023, približne v polovici roka 2023. Dovtedy bola práca ostreľovačov viac pod intenzívnou delostreleckou a mínometnou paľbou, ale bolo jednoduchšie dostať sa na pozície, dostať sa na ne a odísť z nich.
Nikto nepozná ich mená, tváre ani presnú polohu. Rusko však bolo za ich hlavy pripravené zaplatiť milióny. „Duchovia Bachmutu“ je čata ostreľovačov Samostatnej prezidentskej brigády pomenovanej po hejtmanovi Bohdanovi Chmelnickom. Trinásť mesiacov bránili Ukrajinu na Bachmutskom smere. Momentálne sú na Pokrovskom. Ukrajinský server Ukrinform sa rozprával s veliteľom jednej z najefektívnejších čiat „Duch“. Hovorili spolu o tom, ako sa zmenila práca ostreľovača s príchodom dronov, aké je to vidieť posledný pohľad nepriateľa pred jeho smrťou, ako aj o tajomstvách efektivity, podpory, potrieb a bratstva. Je to zaujímavý a nie veľmi častý blízky pohľad na profesiu ostreľovača.
X „Duchovia z Bachmutu“… Čo ich robí jedinečnými? Kto sú títo ľudia vo vašej skupine?
V prvom rade, všetci títo ľudia sú pre mňa rodina, sme spolu od začiatku rozsiahlej invázie, ktorá bola sformovaná v marci 2022 na príkaz velenia pozemných síl ako samostatná taktická skupina Samostatnej prezidentskej brigády. Výcvik jednotky trval jedenásť mesiacov, chlapcov sme dôkladne cvičili a ja som ich vyberal na základe ich osobných vlastností. To znamená, že pre mňa boli dôležité osobné vlastnosti každého vojaka, v prvom rade vlastenectvo. Pretože človek, ktorý si je istý svojimi vlasteneckými názormi, v zásade ide do konca a bojuje za svoje názory. A tak vznikla skupina, v tom čase sa ešte nevolala „Duchovia“ ani „Duchovia Bachmutu“, bola to jednoducho samostatná čata ostreľovačov Prezidentskej brigády Bohdana Chmelnického.
X Aká je dnes práca ostreľovačov, najmä vzhľadom na používanie dronov?
Rozdiel medzi prácou ostreľovača v roku 2022 a prácou ostreľovača v roku 2025 je výrazný. Drony sa objavili niekde koncom roka 2023, približne v polovici roka 2023. Dovtedy bola práca ostreľovačov viac pod intenzívnou delostreleckou a mínometnou paľbou, ale bolo jednoduchšie dostať sa na pozície, dostať sa na ne a odísť z nich. S príchodom dronov je hlavným problémom dostať sa na pozície a odísť z nich, čo znamená, že si v skutočnosti prechádzate peklom ešte predtým, ako začnete pracovať. Toto je ďalšia výzva pre ostreľovačov a celú pechotu, pretože nepriateľ sa snaží udržať pod kontrolou všetky logistické trasy, ktoré máme, a tiež všetky príchody do určitých úsekov frontu, čo znamená, že prichádzame pod paľbou dronov FPV. Aká je podstata práce ostreľovača? Po prvé, ostreľovač je osoba, ktorá plní špeciálne úlohy a jeho hlavným cieľom sú, povedzme, cenné nepriateľské postavy. Na začiatku totálnej vojny to boli skôr mínometné posádky, teraz – guľometné posádky, nepriateľskí ostreľovači a jednotliví dôstojníci a k tomu sa pridalo aj ničenie posádok FPV dronov. Prečo to hovorím? Pretože naše vybavenie nám umožňuje pracovať na vzdialenosť až 3 km, niekde okolo tejto vzdialenosti, ak všetko pôjde dobre, použijeme ich antény ako referenčný bod a snažíme sa vypočítať polohu. No, tu sú podrobnosti: idete von, cvičíte deň, dva, tri – a dostanete sa domov rovnakou cestou.
X Keď ste tri dni v pozícii, máte vôbec čas na odpočinok alebo spánok?
Nie, povedzme si úprimne, počas pôsobenia v akcii nemáme človeka, ktorý leží a odpočíva. Keď je ostreľovač v pozícii, nepretržite sleduje určitú oblasť. Vzhľadom na to, že už dlho nikto nepracuje vo dvojiciach, ale v skupinách (mám v skupine priemerne šesť alebo sedem ľudí), existuje možnosť, povedzme, pre ostreľovača odpočinúť si počas misie. Odpočívať znamená spať. Ak sa 24 hodín pozeráte do optického zariadenia, oči vám vypadnú z jamôk, takže sa ľudia menia.
X Aké taktické prístupy považujete vo svojej práci za najefektívnejšie a ako často ich vylepšujete vzhľadom na neustále zmeny?
Vojna je zvláštna vec, neustále musíte vymýšľať niečo nové. Z bezpečnostných dôvodov nebudem spomínať taktické prvky, ale menia sa, modernizujú sa, ako napríklad vybavenie, prvky samotnej práce. Počas týždňa sa mení takmer všetko, pretože všetko sa modernizuje, modernizuje sa nepriateľ, mení taktiku, my meníme taktiku. Zo všetkých vecí, ktoré sa opakujú, sa opakuje iba výstrel, ktorý vystrelí ostreľovač.
X Aké sú špecifiká práce ostreľovača? Aké vlastnosti a zručnosti musí mať vojak, aby bol v nej efektívny?
Dovoľte mi začať tým, že ostreľovačmi sa nerodia, stávajú sa nimi a získavajú skúsenosti. V prvom rade je to vytrvalosť. Ak človek nemá vytrvalosť, určite nebude ostreľovačom. Nesmieme zabúdať ani na fyzické vlastnosti, pretože človek na sebe nosí extrémne ťažké bremená, napríklad puška Aligator váži 35 kg. Ďalej je to morálka, odolnosť voči stresu. Dieťa, keď sa narodí, takúto odolnosť voči stresu nemá, tá sa získava v určitých okamihoch života, je vychovávané. A dôležité je, aby človek nebol hlúpy, pretože sa treba veľa naučiť, treba vedieť, čo sa treba naučiť. Vo všeobecnosti by táto osoba mala byť fyzicky zdatná, morálne stabilná a, ako som povedal, vlastenecká, mala by vedieť, prečo tu je. To znamená, že musí chápať určité riziká a čo je najdôležitejšie, nenechať sa viesť silou pomsty. Takže ostreľovač by mal mať chladnú a jasnú myseľ, nemal by si v hlave držať prvky pomsty, pretože to bude prekážať pri plnení úlohy a nedá mu to príležitosť jasne a triezvo myslieť.
X Ako vštepujete všetky tieto vlastnosti svojim bojovníkom? Aké výcvikové metódy používate?
V našom tíme je to kolektívna zodpovednosť, to znamená, že každý vojak je zodpovedný za činy svojho spolubojovníka, čo nám priamo dáva možnosť vopred premýšľať správnym smerom: každý je zodpovedný za každého druhého. Ak sa, ako v každej organizácii, vyskytnú poruchy u chlapcov, pretože bojujeme už tri roky bez prestávky, musia sa včas odhaliť. A vzhľadom na to, že neustále žijeme spolu, chlapci spolu komunikujú, to znamená, že sa všetci poznajú, preštudovali si všetky mínusy a plusy svojich kolegov, a ak existujú nejaké predpoklady, jednoducho na ne začneme vopred reagovať. Životy našich spolubojovníkov závisia od každého bojovníka.
X Môžete sa podeliť o konkrétny príbeh, kedy bol vďaka zodpovednosti za blížnych zachránený život?
Spomínam si na veľmi tragickú situáciu: zahynul vojak Vadim s volacím znakom „Taras“ – človek, ktorý mal v tíme veľkú autoritu, je to strata. Vďaka nemu boli zachránení ďalší traja vojaci, pričom on sa obetoval: prikryl vlastným telom granát, ten explodoval, Vadim zomrel a chlapci zostali nažive. Boli zranení, ale dostali sa z toho, boli evakuovaní – motiváciou, ako vidíte, je, že sa človek obetoval. Tu je živý príklad toho, čo sa, možno, nedá vysvetliť – je to práve vnútorná zodpovednosť každého vojaka voči svojim spolubojovníkom.
X Aké zbrane používa vaša ostreľovacia skupina? Aká je celková situácia so zabezpečením?
S tým neboli žiadne problémy. Čo sa týka zbraní, úprimne povedané, všetko máme na najvyššej úrovni, v našom arzenáli máme pušky rôznych kalibrov. To znamená, že na plnenie úloh, ktoré dostávame, nám to stačí. Pušky sú jedna vec, ale existujú prostriedky, ktoré sú na týchto puškách nainštalované. Prečo máme teraz na bojisku výhodu, dalo by sa povedať, aj keď vezmeme do úvahy FPV? Pretože prostriedky, ktoré máme v arzenáli, napríklad termovízia, nám umožňujú identifikovať nepriateľa oveľa rýchlejšie ako oni nás, pretože identifikačná vzdialenosť je približne štyri kilometre. Začíname pracovať z 3 – 3,5 km od nepriateľa, takže chápete, že v takýchto vzdialenostiach je v zásade veľmi ťažké identifikovať miesto výstrelu alebo polohu našich bojovníkov. Preto je to ďalšie plus a, úprimne povedané, je ťažké konkurovať zbraniam, ktoré máme. Aký máme problém? Problém je spôsobený ťažkým vstupom/výstupom z pozícií. Neustále strácame autá, nehovorím o obrnených vozidlách, tie sa ani neoplatí používať, pretože sú identifikované dávno predtým, ako sa objavia v bojovej zóne, a prvé, čo urobia, je, že ich zničia. To znamená, že ich v tejto chvíli nepoužívame. Ale čo sa týka áut, teda pickupov, je to ťažké, tie opravujeme, kupujeme za vlastné peniaze, niekedy pomáhajú dobrovoľníci. V skutočnosti, viete, je to rovnaký spotrebný materiál ako „maviky“, drony, FPV. V priemere sme za dva týždne prevádzky stratili asi šesť strojov. To sú vysoké čísla, vzhľadom na to, že vybavenie sa teraz veľmi ťažko kupuje, veľmi ťažko hľadá, veľmi ťažko sa získava, dokonca aj pre dobrovoľníkov.
X A čo podpora dobrovoľníkov?
Sú ľudia, ktorí nám pomáhajú. Poviem, je to teraz veľmi ťažké. Prečo je to ťažké? Pretože pravdepodobne 80 percent obyvateľov našej krajiny je už odhodlaných veriť, že bude mier, a ak bude mier, potom sa vojna skončí, tak prečo pomáhať. Poviem vám toto: v Kyjeve, v rôznych mestách, nepočítajúc raketové útoky, je mier, pretože na fronte vojaci stále bránia a strácajú svoje životy, techniku, strácajú to najcennejšie – čas, ktorý mohli tráviť so svojimi rodinami. Ľudia kedysi pomáhali viac. Mám jedného dobrovoľníka, ten nám niekoľkokrát pomohol s autami. Ak sa kedysi dalo našetriť na auto za týždeň, teraz to môže trvať aj šesť mesiacov. Našetriť na jedno auto trvá šesť mesiacov a za dva týždne sa stratí šesť…
X Nepriateľ zámerne loví bojovníkov vašej skupiny. Aké bezpečnostné opatrenia používate?
Po prvé, snažíme sa skryť svoje tváre. Maska nám neumožňuje vygenerovať fotografiu pre internet. Po druhé, nikto nevie, kde bývame, kde sa sťahujeme, ako sa tam dostávame. Toto je tabu, tiež zo skupiny sa nedostanú informácie von. Dostávame úlohy, čas, kedy na tejto misii zotrváme, a kedy a ako odchádzame, vieme len my. A nakoniec, nekomunikujeme s vonkajším svetom. To znamená, že nekomunikujeme s inými jednotkami, iba na úrovni spolupráce a súvisiacich akcií.
X Ako sa cítite po takej dlhej izolácii?
Človek si zvykne na všetko. Izolácia? Ak sa niekto z nás niekde objaví v civile, nevyzerá ako vojak a to je tiež jeden z faktorov. Moji chlapci chodia na dovolenky bez problémov. Musia existovať bezpečnostné opatrenia, na každého človeka sa teda ostatní môžu spoľahnúť.
X Ktoré naliehavé problémy Vás dnes najviac znepokojujú?
Je veľa problematických záležitostí, ale o problémoch nikomu nehovoríme, riešime ich sami. Chcel by som viac pomoci od vojenských jednotiek na miestach, kde sa nachádzame. Pretože, úprimne povedané, je nudné robiť všetko sami. Toto nie je len náš problém, ale spoločný – po prvé. Po druhé, je tu práca, ktorú chlapci robia, a, žiaľ, za ňu nie sú žiadne ocenenia. Vezmime si celkový počet: skupina, ktorá tri roky pracovala v malej čate, zničila viac ako 1 500 vojakov Ruskej federácie. Vojaci nedostali žiadne ocenenia. Hovorí vám to niečo alebo nie?
X Prečo sa ocenenia nedostanú k tým, ktorí si ich skutočne zaslúžia?
Som jediný, kto má vyznamenanie pre celú jednotku: Nedávno som dostal Rád Bohdana Chmelnického 3. stupňa prostredníctvom „Novej pošty“ a toto je, žiaľ, jediné štátne vyznamenanie za celé obdobie vojny v jednotke. Zároveň všetko, za čo si chlapci opakovane zaslúžili vyznamenania, by mal mať každý z chlapcov rezortné vyznamenanie. Každý ostreľovač, ktorý má na svojom konte aspoň 200 Rusov, si už pravdepodobne zaslúži mať štátne vyznamenanie. Mýlim sa?
X Dúfame, že každý ukrajinský obranca určite dostane ocenenie, a nie len jedno, ktoré si zaslúži, pretože tak to má byť. Ktoré oblasti ste navštívili počas totálnej invázie a v ktorých sa nachádzate teraz?
Trinásť mesiacov sme stáli na rôznych miestach celého Bachmutského smeru. Nebolo miesta, kde by sme nepracovali. Teraz skupina plní úlohy na Pokrovskom smere a podobne niet miesta, kde by sme neboli. Preto z bezpečnostných dôvodov nebudem špecifikovať a rozoberať podrobnosti.
X Plánujete rozšíriť skupinu, ako sa k vám môžem pridať?
Všetko je elementárne jednoduché. Tí, ktorí chcú, by sa mali obrátiť na Samostatnú prezidentskú brigádu. Pokiaľ viem, teraz je to už možné aj bez návštevy náborového centra. Tam absolvujú základný výcvik. Po základnom výcviku nasleduje odborný výcvik v stredisku pre výcvik ostreľovačov. Neskôr radi zvážime kandidátov do našej jednotky.
X V jednom z rozhovorov ste povedali: „Pokiaľ máme strach, správame sa ako ľudia, sme inteligentnejší. Hneď ako niekto stratí strach, je to začiatok konca.“ Stratili ste strach počas vojny kvôli tomu, čo ste museli vidieť?
Úprimne povedané, je normálne mať strach, každý z nás sa bojí, uvedomuje si riziká, ktoré môžu vzniknúť pri nástupe do pozície. Ale chápete, že človek, ktorý sa ničoho nebojí, neovláda sám seba a tie dôležité scenáre, ktoré sa mu môžu stať. Ak sa bojíte, tak v prvom rade si prejdete všetko, čo sa vám môže stať, okamžite odčítate všetky tieto problematické záležitosti, nájdete spôsoby, ako ich vyriešiť. A keď začnete pracovať, automaticky beriete do úvahy všetky tieto možnosti. Ak nie je strach, tak je to psychicky stratený človek. Normálny človek by sa mal báť. A strach má rôzne podoby. Bojím sa, ako všetci vojaci, možných nepríjemných situácií na bojisku. Ale bojím sa aj pavúkov. Je zvláštne to počuť od ostreľovača. Bojím sa hadov. Strach je možno poistka v tele, ktorá v určitom čase cvakne a povie: zastav sa a premýšľaj o tom, čo sa môže stať. Keďže sa bojím hadov a pavúkov, v mojej lekárničke sa objavil protijed. Takže teraz, keď ich vidím, nebojím sa.
X Určite nie každý výstrel, ktorý vystrelíte, znamená smrť. Nepovažujete sa za pomstiteľa?
Nie, nepovažujem sa za pomstiteľa. Nemstím sa za nikoho a za nič. V prvom rade som, rovnako ako moji chlapci, zložil prísahu vernosti ukrajinskému ľudu a územnej celistvosti. To znamená, že sme vojaci, robíme si prácu, ktorú musíme robiť, pretože sme zložili prísahu. Zastavujeme prienik nepriateľa na územie a hlboko do nášho štátu. Toto nie je pomsta, ale práca. Ak sa človek začne za niečo mstiť, pomsta nemá hraníc. To znamená, že sa môžete zamotať do situácie a stratiť prehľad aj svoj život. Preto si robíme svoju prácu. A verte mi, nie každý výstrel ostreľovača je presný. Niekedy je potrebné výstrely opakovať až 50-krát, aby sa dosiahol určitý cieľ.
X Ako sa cítite, keď ste zamierili a potrebujete vystreliť viac ako jedenkrát?
Myslím, že keď si splníš svoju úlohu, máš pocit uspokojenia z toho, že si trafil cieľ. A stále si vo vojne: buď on, alebo ja. Neviem ten pocit opísať.
X Pamätáte si nepriateľa, ktorého pohľad bol nezabudnuteľný?
Pamätám si veľa pohľadov nepriateľa, najmä z Bachmutu. Boli tam vo vzdialenosti 300 – 400 m, tváre sú cez optické zariadenie veľmi jasne viditeľné. Bože chráň, aby som si ich nepamätal. V noci sa mi o nich nesníva. Možno preto, že si robíte svoju prácu. Možno preto, že to všetko chápete ako svoju povinnosť. Ale pamätám si každý výstrel, každý jasne zničený cieľ.
X Je vhodné pýtať sa ostreľovača na počet eliminovaných cieľov?
Koľko ľudí, toľko názorov. Každý ostreľovač vie, koľko cieľov zničil. Nie každý o tom chce hovoriť.
X Na čo myslíte počas tých dlhých hodín, keď si v pozícii?
Vtipkujeme. Rozveseľujeme sa navzájom rozprávaním nejakých vtipných životných príbehov, máme ich dosť. Na pozícii si spomeniete na vtipné situácie z bojov, kde ste boli na hranici života a smrti, a zasmejete sa na tom. Takto si udržiavame morálny a psychologický stav počas plnenia bojových misií.
X Kto je pre Vás hrdina?
V prvom rade je pre mňa hrdinom náš kamarát Vadim Petrišyn, ktorý zomrel. Chrániť životy svojich kamarátov aj za cenu vlastného života si vyžaduje veľa sily ducha. Náš veliteľ je tiež pre nás vzorom. Poznám veľa dôstojníkov, ktorí sú toho hodní, obdivujem ich činy. Som hrdý na chlapov, s ktorými bojujem, pretože, viete, prežil som svoj život a videl som len veľmi málo takýchto ľudí: úprimných, čestných, statočných a slušných. To má veľkú hodnotu. Som hrdý aj na nášho prezidenta. Úprimne povedané, nevolil som ho, zdržal som sa takýchto vecí. Nie na jeho činy ako prezidenta som vo všeobecnosti hrdý, ale na jeho postoj, ktorý teraz zaujíma na pozadí celého sveta proti Rusku. Viete, predtým, ako niekoho odsúdite, musíte prejsť aspoň časť cesty v jeho papučiach. A verte mi, nie je to pre neho veľmi jednoduché.
X O čom snívate, že bude po víťazstve a čo by ste chceli urobiť ako prvé po skončení vojny?
Zrejme zmiznúť, jednoducho niekam zmiznúť a nikoho nevidieť, s nikým nekomunikovať./agentury/
X X X
Trumpove clá komplikujú plánovanie svadieb: Rast cien postihne páry aj dodávateľov
Svadby v USA sú dnes drahšie. Nové clá zasiahli rozmanitý svadobný tovar, od šiat po torty, pričom exportné náklady narastajú a plánovanie je komplikované.
Plánovanie svadby v USA je pre mnohé páry stresujúce. Najnovšie sa k „bežným problémom“ pridali aj rastúce výdavky pre zavedenie ciel na dovoz do USA. TASR o tom informuje na základe správy AP.
Svadobné torty, výzdoba, oblečenie, kvety, oslavy, foto a videotechnika, riad, víno a šampanské. Veľa z tovaru používaného v svadobnom priemysle zasiahli clá, ktoré prezident Donald Trump zaviedol od svojho návratu do Bieleho domu v januári. Koľko z dovozných poplatkov sa prenesie na spotrebiteľov, bude závisieť od dodávateľov a ich možností absorbovať aspoň časť nákladov.
Prechod na americký tovar nie je jednoduchý a nákladovo efektívny. Zhruba 80 % rezaných kvetov na trhu v USA pochádza z iných krajín – z Ekvádoru, Kolumbie či Holandska. Už teraz sa na ne vzťahujú plošné clá vo výške desať percent. A tie sa môžu ešte zvýšiť po zavedení tzv. recipročných ciel na dovoz z krajín, s ktorými majú USA obchodný deficit.
Zdraželi aj potraviny
Ani cukrári na tom nie sú lepšie, vanilkové struky, čokoláda a ďalšie ingrediencie na svadobné torty sa tiež dovážajú. Čokoládový priemysel už mal predtým problémy s vysokými cenami pre nedostatok kakaových bôbov.
Aby toho nebolo málo, takmer všetky svadobné šaty sa vyrábajú v Číne alebo v iných častiach Ázie, rovnako ako mnohé z použitých látok, gombíkov, zipsov a iných materiálov, uvádza National Bridal Retailers Association. Výroba v tých krajinách, kde je pracovná sila lacnejšia, umožnila mnohým americkým rodinám dovoliť si kvalitné svadobné šaty.
Maloobchodníci a výrobcovia tvrdia, že v USA chýba kvalifikovaná pracovná sila aj výroba špecializovaných materiálov, aby nahradili dovoz. „Materiály, ktoré predávame v svadobnom obchode, zahŕňajú čipky, korálky, kostice do korzetov. V tejto krajine také veci naozaj nevyrábame,“ skonštatovala Christine Greenbergová, zakladateľka a spolumajiteľka butiku Urban Set Bride v Richmonde vo Virgínii. „Nemôžeme kupovať americké produkty, keď neexistujú,“ dodala.
Clá môžu byť likvidačné
Ak budú obnovené clá na dovoz z Číny vo výške 145 % po odklade, ktorý vyprší v júli, pre mnohé malé firmy vo svadobnom priemysle to bude likvidačné.
Jacqueline Vizcainová plánuje svadby a iné udalostí v Atlante. Je tiež národnou prezidentkou Asociácie profesionálov svadobného priemyslu, skupiny, ktorá združuje poskytovateľov limuzín, fotografov, vizážistov, cateringu a ďalších odborníkov. Každá svadba môže zahŕňať 40 alebo aj viac poskytovateľov služieb, povedala Vizcainová. Mnohé svadby sa plánujú až rok dopredu, niekedy aj viac. Neistota a zmätky okolo ciel teraz veľmi sťažujú odhady nákladov./agentury/
X X X
Nový šéf železníc Bednárik: Na Hlavnú stanicu v Bratislave by som v noci išiel opatrne. Jej rekonštrukcia je aj naďalej prioritou
Ivan Bednárik sa stal generálnym riaditeľom Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) v máji tohto roka. Do funkcie bol zvolený po tom, čo sa jeho predchodca Alexander Sako vzdal postu.
Bednárik je skúsený dopravný manažér, ktorý pôsobil ako poradca ministra dopravy a generálneho riaditeľa ŽSR. V minulosti zastával vedúce pozície v rôznych dopravných firmách, vrátane Českých dráh a ČD Cargo. Po nástupe potvrdil, že zmena nevábneho stavu Hlavnej vlakovej stanice je prioritou, avšak opýtali sme sa ho aj na kontroverznú stanicu v Stupave a jeho ďalšie vízie vo funkcii.
Ako nový riaditeľ ŽSR – s pozadím dopravného analytika – aké najväčšie nedostatky Hlavnej stanice v Bratislave dnes vidíte a aký je váš konkrétny plán na ich odstránenie?
Nie som dopravný analytik, ale riadil som veľké dopravné firmy, a preto sa môžem skôr nazvať krízovým manažérom. K Hlavnej stanici – poľudštenie jej tváre v plnom znení je v čase konsolidácie problémom kvôli financovaniu.
Takéto veľké projekty, ktoré boli ošetrené mestom a VÚC, sú komplikované kvôli majetkovo-právnemu vysporiadaniu, preto sme to urobili relatívne lacno (pozn. red. – plánovanú rekonštrukciu Hlavnej vlakovej stanice, namiesto radikálnych zmien), a to v sume desiatok miliónov eur. Ale je to živý organizmus a budeme diskutovať aj na pôde ministerstva dopravy, že čo všetko bude zahrnuté v obnove. Momentálne nie je ešte vypísaná súťaž na zhotoviteľa, sme pred dokončením podkladov na vyhlásenie súťaže na projektovú prípravu, pričom v pláne je dokončenie obnovy do roku 2028.
X Je podľa vás oprava Hlavnej vlakovej stanice dostatočná?
Máte rozpočet na zrekonštruovanie Hlavnej stanice do reprezentatívneho stavu?
Rozpočet vzhľadom na neprebehnuté verejné obstarávanie stanovený nie je, predpokladám však, že nepresiahne 30 miliónov eur. Myslím tým, samozrejme, budovu stanice, nie koľajisko, to je osobitná téma.
Zaznelo, že obnova Hlavnej stanice bude priorita. Znamená to rekonštrukciu súčasnej budovy, zmenu dopravnej logistiky alebo úplne novú budovu?
Áno, samozrejme, rekonštrukcia je stále prioritou. Nedá sa hovoriť o tom, že by sa niečo sťahovalo do inej stanice, geograficky hýbať stanicou nechceme a nemôžeme, vzhľadom na územie, na ktorom sa stanica nachádza od jej vybudovania.
X Vnímate opravy, ktoré navrhol štát ako komplexné a budú reálnym zlepšením pre komfort cestujúcich?
Vždy ide hlavne o komfort cestujúcich, aby sa cítili lepšie a pohodlnejšie, boli v čistom prostredí a mali počas cestovania zázemie. Nemalým problémom sú osoby, ktoré nám okupujú stanicu, a to musíme riešiť aj s hlavným mestom. V projekte rekonštrukcie je ale zahrnuté aj zlepšenie prostredia v spolupráci s políciou SR a neziskovými organizáciami. Ani ja sa v budove necítim dobre a aj dnes v noci by som na hlavnú stanicu tiež išiel obozretne.
X Vnímate napojenie MHD na Hlavnú stanicu ako dostatočné?
Čo sa týka následnej prepravy ako takej, tak tá je mimo stanice, napojenia spojov sú vyriešené podľa dohody dopravného podniku a železničných dopravcov. ŽSR zodpovedá za to, aby boli stanice a nástupištia v poriadku, koľaje bezpečné, vlaky nemeškali a trate neboli hrboľaté. Napojiteľnosť riešime po technickej stránke infraštruktúry, keď sa robí nový projekt, a zároveň sa snažíme vybudovať dostatočné podmienky cestujúcim a dopravcom.
Chceli by sme však riešiť problém s parkovaním, aby tam vznikol väčší počet parkovacích miest. Nie je to však len v našej kompetencii a potrebujeme rešpektovať územný plán v tomto území. S tým súvisí aj to, či nenastane zmena v územnom pláne.
Parkovanie bude riešené ako súčasť rekonštrukcie, v blízkej budúcnosti ak prejde plán obnovy stanice, malo by byť hotové do roka 2028. Motorizmus bude z veľkých miest vytláčaný, trendom je verejná doprava, ktorá má prioritu.
Zmodernizujeme staničnú budovu a predstaničný priestor, ktorého súčasťou bude aj parkovanie. Ak by sme však chceli väčšie, zmysluplnejšie parkovisko, to by zasahovalo do pozemkov s cudzími vlastníkmi (pozn. red. – pozemkov, ktoré nevlastní štát).
X Minister Ráž naznačil, že do úvahy prichádza aj vlaková stanica v Stupave. Vidíte túto alternatívu ako dobré riešenie? Aký by bol koncept stanice v Stupave – na čo presne by slúžila, vzhľadom na tom, že ide o objekt mimo hlavné mesto?
Projekty Bratislava Východ a Bratislava Západ sú prestavbou a neoddeliteľnou súčasťou modernizácie železničného uzla Bratislava. Nemáme možnosť rozšíriť koľajisko hlavnej stanice, keďže okolité pozemky majú rôznych majiteľov a zasahovali by sme do osobných práv vlastníkov. Rovnako je problematický aj terén, keďže je koľajisko postavené na svahu. Po tejto stránke teda zvýšiť jej kapacitu nie je možné.
Koncovou a východzou stanicou, alebo ak chcete zoraďovacou stanicou, sa stane nová stanica Bratislava západ pri Stupave, kde je k dispozícii nezastavané územie vedľa diaľnice. Tam by ale vlaky končili a začínali. Išlo by o zoraďovaciu stanicu, slúžila by na vyčistenie vlaku, toaliet, výmenu vlakových čiat, dozbrojenie. Vlaky by sa tam otočili a išli by naspäť cez Hlavnú stanicu v Bratislave a ďalej. Žiadne masívne pridávanie regionálnych autobusov pre cestujúcich, ani snaha komplikovať cestu prestupmi.
Takýto dopravný uzol by zjednodušil aj cestu rýchlych vlakov, ktoré plánuje aj Česko a Rakúsko, čo by bolo pre medzinárodnú dopravu výrazné zlepšenie. Uzol Bratislava by sa tak výrazne viac skapacitnil. Naši predkovia stavali stanice pre dlhé vlaky na jednej železničnej sieti, dnes sú vlaky kratšie moderné jednotky a fungujú bez otáčania lokomotív, my už máme obraty vlakov zrýchlené. Novým konceptom uzla Bratislava s budúcou stanicou Bratislava západ sa uvoľní kapacita koľajiska súčasnej hlavnej stanice pre tranzitné nákladné vlaky.
X Bude mať Hlavná stanica dostatočné kapacity pre cestujúcich aj o 20 rokov, vzhľadom na tom, že sa nedá rozširovať?
Z pohľadu koľajiska hlavná stanica kapacitne nie je dostatočná, preto riešime modernizačné projekty uzla Bratislava. Hlavná vlaková stanica má a aj bude mať priestor na trojminútový nástup a trojminútový výstup cestujúcich, ale nepredstavujme si, že toto dielo predkov v súčasnej podobe (pozn. red. – ktorí stanicu naplánovali v aktuálnom území) môže zvládnuť nárast cestujúcich o 20 rokov. Stačiť nebude, preto hľadáme alternatívu v modernizácii celého uzla Bratislava./agentury/
X X X
Afganský premiér sľubuje utenčencom beztrestný návrat
Premiér Afganistanu sľubuje navrátilcom bezpečnosť a podporu. Kritizuje médiá za „nesprávne súdy“ o talibanskom vedení.
Afganský premiér Mohammad Hasan Áchúnd v sobotu vyhlásil, že všetci Afganci, ktorí po páde bývalej vlády podporovanej Západom ušli do cudziny, sa môžu beztrestne vrátiť domov. Takúto „amnestiu“ im ponúkol vo svojom posolstve k moslimskému sviatku obetovania – íd al-adhá, informovala agentúra AP, píše TASR.
„Vráťte sa do zeme svojich predkov a žite v atmosfére pokoja,“ dodal Áchúnd a nariadil úradníkom, aby sa o takýchto navrátilcov postarali a zabezpečili im pomoc.
Afganský premiér svoje sviatočné posolstvo využil aj na kritiku médií za to, že o súčasnom afganskom vedení a jeho politike vynášajú „nesprávne súdy“.
„Médiá by sa mali vyhýbať falošným úsudkom a nemali by zľahčovať úspechy systému,“ vyzval Áchúnd.
Ofenzíva Talibanu spôsobila úteky
Taliban vtrhol v polovici augusta 2021 do hlavného mesta Kábul a paralelne s tým obsadil aj väčšinu územia Afganistanu. Táto nečakaná a rýchlo vykonaná operácia sa uskutočnila v posledných týždňoch sťahovania vojakov USA a NATO, ktorí dovtedy v Afganistane pôsobili 20 rokov.
Ofenzíva talibov vyvolala masový útek desaťtisícov Afgancov. Mnohí sa chceli z Afganistanu dostať na palube amerických vojenských lietadiel, iní sa uchýlili do susedného Iránu a Pakistanu. Medzi tými, ktorí utekali pred Talibanom, boli aj bývalí vládni úradníci, novinári, aktivisti a tí, ktorí pomáhali USA počas ich operácie proti talibom.
Amnestia prišla po ozname z USA
Áchúndova „amnestia“ prišla len niekoľko dní po tom, čo americký prezident Donald Trump v stredu podpísal výnos, ktorým od pondelka 9. júna znemožní do USA vstup ľuďom z 12 krajín zahŕňajúcich Afganistan, Mjanmarsko, Čad, Konžskú republiku, Rovníkovú Guineu, Eritreu, Haiti, Irán, Líbyu, Somálsko, Sudán a Jemen.
Toto opatrenie postihne Afgancov, ktorí si robili nádeje, že sa budú môcť v USA usadiť natrvalo, ako aj tých, ktorí tam chceli žiť dočasne – napríklad kvôli štúdiu na univerzite.
Problémy však majú aj Afganci žijúci v susednom Pakistane – potýkajú sa s deportačnou kampaňou zo strany vlády v Islamabade, ktorej cieľom je dostať ich z krajiny. V snahe vyhnúť sa zatknutiu a vyhosteniu opustilo Pakistan od októbra 2023 takmer milión ľudí, aktuality.sk
X X X
Bratislava rokuje s Ministerstvom kultúry o električkovej trati
Električková trať pri SND stále nejasná. Bratislava čaká na dohodu s ministerstvom kultúry o pozemkoch, výstavbu plánuje začať v roku 2028.
Hlavné mesto pokračuje v rokovaniach s Ministerstvom kultúry (MK) SR v súvislosti s plánmi viesť novú električkovú trať po Pribinovej ulici, teda popred novú budovu Slovenského národného divadla (SND) Bratislava. Verí, že v súvislosti s pozemkami, ktoré potrebuje k projektu, dôjde k dohode. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré TASR poskytol hovorca Bratislavy Peter Bubla.
„S ministerstvom kultúry naďalej prebieha komunikácia. Veríme, že jej výsledkom bude aj dohoda o vzťahu k pozemkom v okolí SND určených pre túto novú električkovú trať,“ skonštatoval Bubla. Na otázku, ako bude magistrát postupovať, ak by rezort kultúry svoje pôvodné nesúhlasné stanovisko k pozemkom nezmenil, neodpovedal
Trasa je ideálne riešenie
Magistrát trvá naďalej na tom, že navrhovaná trasa popred divadlo je najlepším riešením. Pripomína, že téme trasovania električkovej trate Pribinova – Košická sa venujú od roku 2019. Odborníci podľa hovorcu posudzovali sedem variantov trasovania z viacerých aspektov týkajúcich sa najmä dopravy, investícií, realizovateľnosti, časovej dĺžky realizácie, verejného priestoru i hlukovej záťaže na budovu divadla.
Spracovaných bolo tiež viacero podkladov a odborných analýz. Tie podľa magistrátu potvrdili, že električka vedená po Pribinovej ulici odvezie najviac ľudí, je ekonomicky najvýhodnejšia i najrýchlejšia. Variant tiež počíta s priamym prejazdom električky cez kľúčovú križovatku Košická/Pribinova/Prístavná, čím nezníži jej obslužnosť pre autá. Podotýka tiež, že prevádzka električky po tejto trati nepredstavuje problém ani z pohľadu prevádzky divadla. Argumentuje vyjadreniami medzinárodnej skupiny expertov z roku 2021 i výsledkami meraní a simulácií z roku 2024.
Rokovania s rezortom kultúry, o vlastníckych alebo akýchkoľvek vzťahov k pozemkom, potvrdil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo na mestskom zastupiteľstve koncom mája. „Sme vo fáze jednaní,“ povedal. Absolvované boli podľa neho všetky veci, ktoré požadovali odborníci z ministerstva i divadla. „Pokračujeme v tejto stavbe ďalej,“ poznamenal Vallo.
Verejnosť trasu kritizovala
Ministerstvo kultúry SR na otázky TASR doteraz neodpovedalo.
To, že budúca električková trať v zóne Chalupkova povedie aj popred novú budovu SND po Pribinovej ulici, oznámil primátor koncom októbra 2019. Kriticky sa k tomu vyjadrila v minulosti odborná i laická verejnosť vrátane SND či rezortu kultúry.
Mestské zastupiteľstve v roku 2021 schválilo tento variant v rámci zmien a doplnkov územného plánu. Mesto má pri realizácii trate spolupracovať so súkromným investorom, podpísané s ním má memorandum. S výstavbou novej električkovej trate by sa mohlo začať podľa odhadov v roku 2028, práce by mali trvať dva roky. Rozdelené majú byť na etapy. Magistrát priznal, že na výstavbu trate nebude mať financie. Hľadať bude preto externé zdroje.
Električkovou traťou, ktorá má viesť cez Pribinovu ulicu a ďalej cez Košickú smerom na Miletičovu, sa zakladá do budúcnosti možnosť vybudovania novej Vrakunsko-biskupickej radiály., aktuality.sk
X X X
Grécko hlási zemetrasenie s magnitúdou 5,3
V Grécku sa triasla zem.
Zemetrasenie s magnitúdou 5,3 otriaslo v sobotu enklávou gréckych pravoslávnych mníchov na hore Athos a rovnomennom polostrove, informuje TASR podľa agentúry AFP.
Otrasy vychádzali z hĺbky len 12,5 kilometra, pričom ich epicentrum bolo v mori severozápadne od metropole tejto enklávy, mesta Karyés, informoval grécky geodynamický inštitút. Zhodnú magnitúdu uviedla aj americká geologická služba USGS. Otrasy boli citeľné v okolitých oblastiach a došlo po nich aj k viacerým dotrasom.
„Sme v poriadku, ľudia sa nemusia strachovať,“ povedal štátnej televízii ERT šéf miestnej samosprávy Alkiviadis Stefanis. Podľa jeho slov sa počas zemetrasenia zranil istý muž, ktorý bol na návšteve v miestnom kláštore, a to tak, že spadol, keď utekal. Previezli ho do nemocnice. Nijaké ďalšie zranenia však z oblasti nehlásili.
Nemenovaný príslušník hasičského zboru v Aténach agentúre AFP povedal, že do oblasti boli vyslané štyri hasičské vozidlá, aby preverili možné škody. Stefanis priblížil, že v dôsledku otrasov popadala omietka, a boli tiež poškodené komíny vo viacerých kláštoroch.
Poloostrov Athos je výbežkom a súčasťou väčšieho gréckeho polostrova Chalkidiki. Podľa Grigorisa Tasiosa, šéfa združenia hotelierov na Chalkidiki, tam otrasy turistické zariadenia nepoškodili. Seizmológ Costas Papazachos zase doplnil, že na Chalkidiki pretrváva v ostatných mesiacoch „stabilná“ seizmická aktivita.
Na hore Athos, známej aj ako Svätá hora, ktorá ma tzv. autonómny štatút, sa nachádza približne 20 obývaných kláštorov, z ktorých viaceré majú vyše 1000 rokov., aktuality.ak
X X X
Afganský premiér sľubuje utenčencom beztrestný návrat
Premiér Afganistanu sľubuje navrátilcom bezpečnosť a podporu. Kritizuje médiá za „nesprávne súdy“ o talibanskom vedení.
Afganský premiér Mohammad Hasan Áchúnd v sobotu vyhlásil, že všetci Afganci, ktorí po páde bývalej vlády podporovanej Západom ušli do cudziny, sa môžu beztrestne vrátiť domov. Takúto „amnestiu“ im ponúkol vo svojom posolstve k moslimskému sviatku obetovania – íd al-adhá, informovala agentúra AP, píše TASR.
„Vráťte sa do zeme svojich predkov a žite v atmosfére pokoja,“ dodal Áchúnd a nariadil úradníkom, aby sa o takýchto navrátilcov postarali a zabezpečili im pomoc.
Afganský premiér svoje sviatočné posolstvo využil aj na kritiku médií za to, že o súčasnom afganskom vedení a jeho politike vynášajú „nesprávne súdy“.
„Médiá by sa mali vyhýbať falošným úsudkom a nemali by zľahčovať úspechy systému,“ vyzval Áchúnd.
Ofenzíva Talibanu spôsobila úteky
Taliban vtrhol v polovici augusta 2021 do hlavného mesta Kábul a paralelne s tým obsadil aj väčšinu územia Afganistanu. Táto nečakaná a rýchlo vykonaná operácia sa uskutočnila v posledných týždňoch sťahovania vojakov USA a NATO, ktorí dovtedy v Afganistane pôsobili 20 rokov.
Ofenzíva talibov vyvolala masový útek desaťtisícov Afgancov. Mnohí sa chceli z Afganistanu dostať na palube amerických vojenských lietadiel, iní sa uchýlili do susedného Iránu a Pakistanu. Medzi tými, ktorí utekali pred Talibanom, boli aj bývalí vládni úradníci, novinári, aktivisti a tí, ktorí pomáhali USA počas ich operácie proti talibom.
Amnestia prišla po ozname z USA
Áchúndova „amnestia“ prišla len niekoľko dní po tom, čo americký prezident Donald Trump v stredu podpísal výnos, ktorým od pondelka 9. júna znemožní do USA vstup ľuďom z 12 krajín zahŕňajúcich Afganistan, Mjanmarsko, Čad, Konžskú republiku, Rovníkovú Guineu, Eritreu, Haiti, Irán, Líbyu, Somálsko, Sudán a Jemen.
Toto opatrenie postihne Afgancov, ktorí si robili nádeje, že sa budú môcť v USA usadiť natrvalo, ako aj tých, ktorí tam chceli žiť dočasne – napríklad kvôli štúdiu na univerzite.
Problémy však majú aj Afganci žijúci v susednom Pakistane – potýkajú sa s deportačnou kampaňou zo strany vlády v Islamabade, ktorej cieľom je dostať ich z krajiny. V snahe vyhnúť sa zatknutiu a vyhosteniu opustilo Pakistan od októbra 2023 takmer milión ľudí.
X X X
ZSSK navrhuje letnú úpravu grafikonu. Všetky dôležité spoje zostávajú
Počas letných prázdnin sa každý rok mení bežný rytmus. Deti zostávajú doma, menej ľudí dochádza do práce a mnohí vyrážajú za oddychom do prírody či za zážitkami. Na túto sezónnu zmenu reaguje aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorá počas letných prázdnin plánuje dočasnú úpravu grafikonu regionálnych vlakov. Žiadna panika, žiadne trate sa nerušia, spojenia do rekreačných oblastí ostávajú, a čo je dôležité, základná dopravná obslužnosť bude fungovať ďalej.
Národný dopravca predložil Ministerstvu dopravy SR návrh na dočasné obmedzenie regionálnych vlakov počas letných prázdnin. Od 29. júna do 30. augusta navrhuje ZSSK dočasne znížiť počet vlakov na 39 regionálnych linkách naprieč celým Slovenskom. Nejde o žiadnu novinku, podobný režim funguje počas leta bežne a opakovane sa ukázal ako efektívny a šetrný spôsob, ako udržať kvalitu dopravy aj v čase, keď ju využíva menej ľudí.
Podľa ZSSK práve počas letných mesiacov výrazne klesá dopyt po spojeniach, ktoré počas školského roka slúžia hlavne študentom či pracujúcim. Prázdniny tak predstavujú ideálny priestor na dočasné prispôsobenie dopravy reálnym potrebám bez toho, aby tým cestujúci prišli o komfort či dostupnosť služieb.
Dôvody sú pragmatické a logické
K úprave dochádza z viacerých praktických dôvodov. Okrem nižšieho počtu cestujúcich je leto tradične obdobím dovoleniek. Za oddychom nevyrážame len my, ale aj rušňovodiči, vlakvedúci a ostatní zamestnanci železníc. V tomto čase je nevyhnutné zabezpečiť čerpanie zákonného voľna a zároveň udržať chod dopravy bez neplánovaných výpadkov.
Ďalším dôvodom je technické zázemie. Práve v čase nižšej vyťaženosti vlakov je možné efektívne vykonávať údržbu vozidiel, ich servis a technické kontroly bez toho, aby to ovplyvnilo bežnú prevádzku. Vďaka tomu budú vozidlá pripravené na jeseň a zimu, keď sa všetko vráti do starých koľají a opäť sa zvýši cestovná frekvencia.
Dočasné obmedzenie tak zároveň prispieva k stabilite a spoľahlivosti dopravy v dlhšom horizonte. A v neposlednom rade pomáha ZSSK efektívnejšie hospodáriť, čo je v čase rastúcich cien energií a prevádzkových nákladov rozumný a zodpovedný prístup.
Spojenia do prírody zostávajú
Základné spoje v jednotlivých regiónoch ostávajú zachované a cestujúci sa nemusia obávať, že by sa nevedeli dostať do práce, na návštevu či na dovolenku. ZSSK zachová turisticky atraktívne spojenia, napríklad z Prešova a Košíc do Slovenského raja – jednej z najobľúbenejších destinácií na východe Slovenska. Letná úprava grafikonu tak v skutočnosti neobmedzí cestovanie, ale zohľadní realitu – menej školákov na trasách, viac dovolenkárov smerujúcich do prírody.
Pôvodný grafikon po lete
Treba zdôrazniť, že nejde o trvalé rušenie spojov ani o zmeny, ktoré by cestujúcich zastihli nepripravených. Všetko je naplánované, bude zodpovedne komunikované a časovo ohraničené. Po skončení prázdnin, teda od septembra, sa ZSSK plánuje vrátiť k pôvodnému grafikonu.
Cieľom nie je šetriť na úkor cestujúcich, ale skôr nastaviť režim, ktorý zodpovedá reálnym potrebám počas konkrétneho obdobia. Navyše, menej jázd počas horúcich letných dní môže priniesť aj niečo pozitívne – viac voľných miest a pokojnejšia atmosféra na staniciach sľubujú komfortnejšie cestovanie za zážitkami.
Informácie budú dostupné
Ak návrh schváli Ministerstvo dopravy SR, ZSSK sa postará o to, aby boli všetky zmeny včas a jasne oznámené. Cestujúci sa tak dozvedia všetko dôležité cez webovú stránku spoločnosti, mobilnú aplikáciu, ako aj prostredníctvom oznamov na staniciach a vo vlakoch. Žiadne zmätky, žiadne nečakané výpadky.
Ak teda plánujete letné výlety vlakom, nemusíte sa báť, že by vám niektorý spoj ušiel. Všetko podstatné ostáva zachované a práve vďaka tomu si môžete cestu vlakom užiť v pokoji, pohodlí a s výhľadmi na krásy Slovenska./agentury/
X X X
Japonci stoja v radoch celé hodiny. Nedostatok ryže sa zhoršuje (analýza Financial Times)
Rastúce ceny a slabá úroda vytvárajú pred júlovými voľbami politický tlak na premiéra Šigeru Išibu.
Trvalo len pár minút od otvorenia, kým poľnohospodárske družstvo v Atami, prímorskom meste juhozápadne od Tokia, úplne vypredalo zásoby dotovanej japonskej ryže. „Táto ryža nám vydrží len pár týždňov,“ povedal 46-ročný Džudžiro Osaki, jeden z desiatok ľudí, ktorí stáli v rade na trojkilové vrecko len o niekoľko dolárov lacnejšie ako ryža rovnakej kvality v supermarkete. „Je smiešne, že Japonsko je v tejto situácii.“
Ryža na historickom maxime
Vládu premiéra Šigera Išibu, ktorá je už teraz nepopulárna po takmer dvojnásobnom zvýšení domácich cien ryže v roku 2024, čakajú v júli voľby do hornej komory parlamentu. Analytici predpokladajú, že budú závisieť od znepokojenia verejnosti nad infláciou a cenami ryže.
Priemerná cena 60-kilového vreca ryže zozbieranej v roku 2024 dosiahla historické maximum viac ako 26 400 jenov (184 dolárov). Japonsku sa síce zásoby ešte neminuli, ale stále sa spamätáva zo slabej úrody v roku 2023, ktorá prišla v čase, keď sa končilo dlhé obdobie deflácie v Japonsku a ochota maloobchodníkov zvyšovať ceny rástla.
Niektorí ľudia si hromadili zásoby a veľkoobchodníci ryžu zámerne zadržiavali vo svojich skladoch. Vláda po prvýkrát mimo prírodnej katastrofy využila svoje strategické rezervy ryže. Keď sa časť z nich minulý víkend dostala do predaja, v supermarketoch po celej krajine sa vytvorili obrovské, niekoľkohodinové rady.
Išiba zriaďuje osobitný vládny výbor, ktorý bude diskutovať o neodkladnej reforme ryžovej politiky. Zároveň odvolal ministra poľnohospodárstva a vymenoval Šindžiróa Koizumiho, charizmatického a ambiciózneho syna bývalého premiéra Džuničira Koizumiho, aby krízu vyriešil.
Vláda odrádzala farmárov
Dlhodobé úsilie Japonska chrániť domácich farmárov pred konkurenciou zvonku a obmedzovanie dovozu ryže zo zahraničia, znamená, že riešenie nebude jednoduché, povedal riaditeľ Canon Institute of Global Studies a odborník na japonský trh s ryžou Kazuhito Jamašita.
Vláda sa desaťročia zameriavala na podporu cien ryže, aby upokojila kritické hlasy vidieckeho obyvateľstva, ale rastúce ceny zasiahli milióny rodín v mestách a inflácia sa tak stala vážnejším politickým problémom.
Kritizovaný je vládny program vyňatia pôdy, ktorý sa snažil zvýšiť ceny ryže tým, že motivoval poľnohospodárov, aby ju nepestovali. Táto politika sa skončila až v roku 2018. „Program vyňatia pôdy z produkcie bol vždy problematický,“ povedal Jamašita.
„Ak by Japonsko prešlo na dotácie, ako je to v iných krajinách, všetko by sa zmenilo. Poľnohospodári by si mohli dovoliť akumulovať viac poľnohospodárskej pôdy, znížiť svoje náklady vďaka úsporám z rozsahu a produkovať viac ryže. Japonsko by mohlo byť svetovým vývozcom ryže najvyššej kvality, keby sa jeho politika celé tie roky neuberala opačným smerom,“ dodal.
Poľnohospodárstvo potrebuje reformu
Hoci počet pracujúcich japonských farmárov klesol zo 4,4 percent celkovej populácie v roku 1976 na menej ako percento, stále sú silnou lobby. „Pokles počtu farmárov v skutočnosti uľahčil dosiahnutie jednotného politického konsenzu,“ povedal Kunio Nišikawa, odborník na ryžu z univerzity v Ibaraki.
„Japonský volebný systém znamená, že pomerne veľký počet kresiel v parlamente je pridelený vidieckym oblastiam, čo posilňuje politický vplyv poľnohospodárov.“ Dodal, že klesajúci počet poľnohospodárov v konečnom dôsledku uľahčí diskusiu o rozsiahlej reforme poľnohospodárskej politiky.
„Dokonca aj v krátkodobom horizonte, pretože táto ryžová kríza sa stala témou diskusie pre celý národ vrátane spotrebiteľov, očakávam, že reforma poľnohospodárskej politiky teraz pokročí,“ povedal.
Vzhľadom na rozsah zvýšenia cien môže vláda pociťovať väčší tlak na upokojenie spotrebiteľov, povedal Tobias Harris, analytik spoločnosti Japan Foresight. „Je však jasné, že Išiba a Koizumi budú musieť nájsť nejaký spôsob, ako upokojiť výrobcov pred kampaňou do hornej komory parlamentu.“
Úľava bude len dočasná
Využitie rezerv ryže môže priniesť určitú úľavu, ale analytici očakávajú, že bude len dočasná. Reťazovým efektom nedostatku a rastúcich cien je vytvorenie obrovskej konkurencie medzi družstvami nakupujúcimi ryžu, ktoré ovládajú približne 40 percent japonského trhu, veľkoobchodníkmi a ďalšími veľkými odberateľmi, ako sú národné reštauračné reťazce a výrobcovia potravín.
Mnohé družstvá sa obrátili priamo na poľnohospodárov a ponúkli im ceny, ktoré sa pohybovali okolo 26-tisíc jenov za 60-kilové vrece. Podľa analytikov družstvá teraz nemôžu predávať ryžu oveľa lacnejšie bez straty.
V supermarketoch po celej krajine sú medzitým ceny japonského obilia rekordne vysoké, regály sú prázdne alebo poloprázdne a v mnohých obchodoch sa objavujú nápisy, ktoré naznačujú, že zákazníci, ktorí nemajú peniaze, hľadajú lacnejšie zdroje sacharidov v chlebe a rezancoch.
V meste Atami odišiel starší pár z obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami s prázdnymi rukami. Lacnejšia ryža sa vypredala, kým sa dostali dopredu. „Spýtali sme sa ich, kedy bude ďalší výpredaj,“ povedal manžel. „Povedali, že nevedia.“, aktuality.sk
X X X
Pellegrini: Podpora zvýšenia obranných výdavkov vychádzala z odporúčaní MO SR
Na stretnutí lídrov Bukureštskej deviatky v litovskom Vilniuse prezentoval prezident Peter Pellegrini postoj Slovenska v súlade s odporúčaniami Ministerstva obrany (MO) SR a Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. V reakcii na vyjadrenia, ktoré zazneli v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy, to uviedla prezidentova hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.
V súvislosti s výrokmi podpredsedu Národnej rady SR a predsedu SNS Andreja Danka i podpredsedu KDH Viliam Karasa, ktorí Pellegriniho vyjadrenie o podpore návrhu zvýšenia obranných výdavkov označili za prekvapujúce a bez známej predchádzajúcej dohody, Medveď Macíková upozornila, že prezident na vrcholných medzinárodných podujatiach „vždy vystupuje po konzultáciách s príslušnými kompetentnými štátnymi orgánmi“. Tak to podľa nej bolo aj v prípade deklarovanej podpory vo Vilniuse.
„Tento postoj potvrdil minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) na piatkovom (6. 6.) zasadnutí ministrov obrany NATO v Bruseli,“ upozornila hovorkyňa hlavy štátu. Dodala, že základom uvedeného postoja je nevyhnutné posilnenie spoločnej bezpečnosti po dohode s našimi spojencami v Severoatlantickej aliancii tak, aby bolo toto posilňovanie postupné, rozložené na dlhé časové obdobie a aby sme z výdavkov na obranu mohli financovať aj projekty s civilným využitím, ako sú nové nemocnice, cesty alebo mosty.
V sobotnej rozhlasovej diskusii STVR vyjadrili diskutujúci prekvapenie nad tým, ako hlava štátu podporila návrh na zvýšenie obranných výdavkov v rámci NATO na päť percent. Danko vyhlásil, že k podobnému vyhláseniu nemal prezident žiadny mandát a zvyšovanie obranných výdavkov je v súčasnej situácii nereálne. Karas upozornil, že k téme sa síce otvorila diskusia prostredníctvom okrúhlych stolov, zďaleka však nebola dokončená. Chýba mu aj informácia, odkiaľ štát prostriedky na zvýšené výdavky zoberie.
Prezident SR príchode na samit lídrov Bukureštskej deviatky v litovskom Vilniuse v pondelok (2. 6.) potvrdil, že SR podporí navrhované zvýšenie obranných výdavkov s cieľom posilniť európsky pilier v NATO. S návrhom zvýšenia prišiel generálny tajomník Mark Rutte s tým, že 3,5 percenta by smerovalo priamo na obranné výdavky a ďalších 1,5 percenta by sa mohlo využiť na iné výdavky spojené s obranou v rámci NATO, napríklad investície do strategickej infraštruktúry, ako sú mosty, železnice alebo prístavy, ktoré sú kľúčové aj pre vojenské účely./agentury/
X X X
Finálová dráma, jednotka padla. Sobolenková rozhadzovala rukami, antukovou kráľovnou je Gauffová
Skóre ako na hojdačke, nečakané zvraty, dramatické výmeny a časté rozhadzovanie rukami – najmä zo strany svetovej jednotky. Aj to prinieslo vyrovnané finále ženskej dvojhry na Roland Garros.
Po víťazstve na US Open 2023 získala Coco Gauffová svoj druhý grandslamový titul v kariére.
Z premiérového titulu sa na parížskej antuke napokon teší druhá hráčka svetového rebríčka, Američanka Coco Gauffová, ktorá zdolala favorizovanú Bielorusku Arinu Sobolenkovú 6:7, 6:2, 6:4 a po US Open 2023 si vybojovala druhú grandslamovú trofej v kariére.
Dvadsaťjedenročná Gauffová vďaka sobotňajšiemu víťazstvu zinkasovala prémiu 2,55 milióna eur pred zdanením, do rebríčka WTA si pripíše 2000 bodov. Vo finále Roland Garros uspela na druhý pokus, v roku 2022 podľahla Poľke Ige Swiatekovej. Sobolenková nevyužila šancu na zisk štvrtej singlovej grandslamovej trofeje. V rokoch 2024 a 2023 ovládla Australian Open, vlani triumfovala aj na Us Ope.
Sobolenkovej vyšiel úvod zápasu, keď v treťom geme čistou hrou prelomila súperkino podanie a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:1. Bieloruska ťažila z razantných úderov od základnej čiary. V piatom geme vďaka dvom skvelým returnom opäť zobrala Gauffovej servis a v šiestej hre viedla pri vlastnom podaní 40:0.
Američanka nezložila zbrane, v ďalších minútach získala 12 fiftínov za sebou a vyrovnala na 4:4. Obe hráčky mali problémy vyrovnať sa so silným vetrom, ktorý im komplikoval situáciu najmä pri nadhode. Za stavu 5:4 nevyužila Sobolenková dva setbaly a o osude „maratónskeho“ prvého dejstva napokon rozhodol tajbrejk. V ňom viedla Gauffová 3:0 i 5:3, Sobolenková však následne získala štyri body za sebou a prvý set sa stal po 87 minútach jej korisťou.
Američanka sa rýchlo otriasla, v úvode druhého dejstva Sobolenkovú dvakrát brejkla a vybudovala si náskok 4:1. Gauffová sa na dvorci Philippa Chatriera veľmi dobre pohybovala a profitovala z toho, že Sobolenková robila v tejto fáze zápasu priveľa nevynútených chýb, Za stavu 5:2 využila po úspešnom smeči prvý setbal a vynútila si rozhodujúce dejstvo.
Gauffová bola na koni a na začiatku tretieho setu odskočila Sobolenkovej na 3:1. Bieloruska síce vyrovnala na 3:3, no v Tildenovom geme opäť stratila servis a Gauffová už zápas dotiahla do víťazného konca. Za stavu 5:4 premenila v poradí druhý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu so svojou súperkou na 6:5. Svetovej jednotke odplatila májovú finálovú prehru z turnaja WTA 1000 v Madride.
„Zo zisku druhého grandslamového titulu mám veľkú radosť. Ďakujem mojim rodičom, bez ich podpory by som tu teraz nestála s cennou trofejou- Veľká vďaka patrí fanúšikom, ktorí ma v každom zápase vytrvalo povzbudzovali, môjmu trénerovi i celému tímu. Arine blahoželám k skvelému turnaju, určite raz vyhrá Roland Garros. Vedela som, že dnes to bude v silnom vetre náročné, no podarilo sa mi cez to prehrýzť,“ uviedla Gauffová, ktorá sa stala prvou americkou singlovou šampiónkou Roland Garros od roku 2015, keď vo francúzskej metropole triumfovala Serena Wiiiliamsová.
Sobolenková počas slávnostného ceremoniálu neskrývala emócie. „Dnešná prehra ma veľmi bolí. V Paríži som prežila skvelé dva týždne, no finále som si predstavovala ináč. Blahoželám Coco, že sa veľmi dobre popasovala s náročnými podmienkami, je to bojovníčka. Ďakujem divákom za skvelú atmosféru i riaditeľke turnaja Amelie Mauresmovej. Veľká vďaka patrí aj môjmu tímu za podporu, je mi ľúto, že som takto spackala dnešné finále.“
ženy – dvojhra – finále:
Cori Gauffová (USA-2) – Arina Sobolenková (Biel.-1) 6:7 (5), 6:2, 6:4