NATO nehovorí len o Rusku, ale aj Číne. Korčok: Peking posilňuje armádu, Sulík list Hegerovi

NATO koncom júna na summite v Madride jasne označilo Rusko za hrozbu. No Severoatlantická aliancia sa zaoberala aj Čínou. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v španielskom hlavnom meste povedal, že transatlantická organizácia nepokladá Peking za nepriateľa. Ale deklarácia zo summitu zaradila Čínu medzi výzvy. A jednoznačne o tom hovorí aj nová strategická koncepcia aliancie.

 „Ohlásené ambície a nátlakové politiky Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) sú výzvou pre naše záujmy, bezpečnosť a hodnoty. Zákerné hybridné a kybernetické operácie ČĽR, jej konfrontačná rétorika a dezinformácie zasahujú spojencov a narúšajú ich bezpečnosť. Čína sa usiluje získať kontrolu nad kľúčovými technologickými a priemyselnými sektormi, kritickou infraštruktúrou, strategickými materiálmi a dodávateľskými reťazcami,“ uvádza sa v strategickej koncepcii NATO na adresu Číny s tým, že Peking na dosiahnutie svojich cieľov využíva politické, ekonomické a vojenské nástroje.

„Takzvaná strategická koncepcia NATO ignoruje fakty, zamieňa si čiernu a bielu a očierňuje čínsku zahraničnú politiku,“ reagoval s nevôľou hovorca rezortu diplomacie Čao Li-ťien. Podľa slovenského ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka je Čína pre Západ stále partnerom, ale na druhej strane je aj rivalom.

„Je to pomenovanie reality v tom, že Čína za ostatné roky narástla. Nielen ekonomicky, ale, samozrejme, posilňuje aj svoj vojenský potenciál. Jednoducho máme odlišný pohľad na svet. Čína stavia riadenie spoločnosti na úplne iných princípoch. Stávame sa konkurentmi. Ako som povedal, nemôžeme nevidieť, že za ostatné roky narástol aj vojenský potenciál Pekingu. Preto sa Čína objavila v strategickej koncepcii,“ povedal Korčok na summite v Madride.

NATO v novej koncepcii, ktorou sa bude riadiť, spomína aj strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom. „Vzájomne sa posilňujú v pokusoch podkopať medzinárodný poriadok založený na pravidlách, čo je v rozpore s našimi hodnotami a záujmami,“ tvrdí aliancia.

Hoci Peking priamo nepodporil Moskvu vo vojne, ktorú Rusko začalo 24. februára proti Ukrajine, čínsky komunistický režim má viac kritických slov vyhradených pre Západ ako pre Rusko. Peking sa postavil aj proti rozšíreniu aliancie o Fínsko a Švédsko, na ktorom sa NATO dohodlo v Madride./agentury/

X X X

Brazília je blízko dohody s Ruskom o nákupe lacnejšej nafty

Zatiaľ nie je jasné ani to, akým spôsobom chce Brazília nakúpiť ruskú naftu bez toho, aby porušila sankcie západných štátov voči Rusku.

Brazília by čoskoro mala s Moskvou uzatvoriť dohodu o nákupe ruskej nafty, ktorá je podstatne lacnejšia než pohonné lázky z iných krajín. Uviedol to v pondelok brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Prípadné uzatvorenie dohody by pre Bolsonara bolo ďalším hmatateľným prínosom jeho priateľských vzťahov s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podrobnosti v súvislosti s dohodou brazílsky prezident neuviedol a viac informácií neposkytlo ani ministerstvo energetiky. Vysoké ceny pohonných látok v krajine však znižujú Bolsonarove preferencie pred prezidentskými voľbami, ktoré sa v Brazílii uskutočnia v októbri. Bolsonaro momentálne výrazne zaostáva v prieskumoch verejnej mienky za ľavicovým kandidátom a bývalým prezidentom Luizom Ináciom Lula da Silvom.

Zatiaľ nie je jasné ani to, akým spôsobom chce Brazília nakúpiť ruskú naftu bez toho, aby porušila sankcie západných štátov voči Rusku za inváziu na Ukrajinu. Bolsonaro však tvrdí, že jeho dobré vzťahy s Putinom umožňujú Brazílii udržať si prístup ku kľúčovým surovinám, vrátane priemyselných hnojív, ktoré sú dôležité pre veľký brazílsky agrosektor, aktuality.sk

X X X

Litva napriek vyhrážkam Moskvy obmedzila tranzit ďalšieho tovaru do Kaliningradu, týka sa aj alkoholu

 Litva rozšírila v pondelok obmedzenia na prevoz tovaru cez svoje územie do ruskej Kaliningradskej oblasti. Ide o ďalšiu etapu postupne uplatňovaných sankcií Európskej únie voči Rusku.

Litva už 17. júna zastavila tranzit tovaru podliehajúceho sankčnému režimu EÚ vrátane ocele. Od pondelka na tento zoznam podľa litovskej pohraničnej stráže pribudli aj betón, drevo a priemyselné chemikálie.

Rusko v piatok upozornilo, že je pripravené zaviesť voči Litve a Európskej únii „tvrdé opatrenia“, ak nebude v najbližších dňoch obnovený tranzit tovaru z a do ruskej enklávy Kaliningrad.

Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov v pondelok povedal, že regionálne úrady navrhli úplný zákaz na pohyb tovaru po súši medzi tromi pobaltskými krajinami a Ruskom. To podľa jeho slov uvedie do činnosti námorných prepravcov a kaliningradské prístavy, ktoré boli sankciami Európskej únie prudko zasiahnuté.

Pobaltská Kaliningradská oblasť je zo všetkých strán na súši obklopená členskými štátmi Európskej únie – Litvou a Poľskom. Dodávka väčšiny tovaru sa uskutočňuje prostredníctvom železníc a cestných komunikácii cez územie Litvy./agentury/

X X X

Znalec skúmal nahrávky Gorily u Trnku aj Kočnera. Sú identické, potvrdil na súde

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka si na pojednávaní vypočul výpoveď troch znalcov. Jeden potvrdil, že zvukové súbory Gorily na údajnom Trnkovom počítači sa zhodujú s tými, ktoré mal Marian Kočner. Druhá znalkyňa potvrdila autenticitu nahrávky, kde Kočner Trnkovi nadával a tretia povedala, že hlasy patria Kočnerovi a Trnkovi.

 Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka (vľavo) prichádza na pojednávanie v kauze Gorila, 11. júla 2022

Po dvoch pojednávacích dňoch pokračoval na Okresnom súde Bratislava I proces s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom v kauze schovávania nahrávok SIS známych ako Gorila.

Pojednávanie sa malo pôvodne konať ešte vlani v decembri. Súd ho však zrušil z dôvodu uprednostnenia inej trestnej veci, ktorá mala prednosť, pretože bola väzobná. Nepojednávalo sa ale ani v apríli, kedy sa zas Trnka ospravedlnil pre vážne zdravotné problémy a hospitalizáciu.

 Po takmer desiatich mesiacoch prišli na rad výsluchy niekoľkých znalcov a v nasledujúcich dňoch by tiež mala byť oboznámená nahrávka označovaná ako Gorila.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka si na pondelňajšom pojednávaní vypočul výpoveď troch znalcov. Jeden potvrdil, že zvukové súbory Gorily na údajnom Trnkovom počítači sa zhodujú s tými, ktoré uchovával už odsúdený podnikateľ Marian Kočner na USB kľúči.

Druhá znalkyňa potvrdila autenticitu verejnosti tiež známej nahrávky, kde Kočner Trnkovi vulgárne nadával a tretia znalkyňa zas povedala, že zaznamenané hlasy patria Kočnerovi a Trnkovi.

Vymazané ale stále identické

Ako prvý pred súdom vystúpil znalec z oblasti elektrotechniky. Účelom posudku tohto znalca bolo porovnanie audiosúborov zaistených u Kočnera so súbormi v Trnkovom počítači.

Podľa obžaloby totiž Trnka pre Kočnera zhruba sedem rokov ukrýval na svojom notebooku nahrávky z akcie Slovenskej informačnej služby známej ako Gorila.

U Kočnera boli záznamy z odpočúvania bytu na Vazovovej ulici v Bratislave tajnou službou nájdené pri domovej prehliadke na USB kľúči.

Trnka sa k ich držaniu priznal sám v známom vulgárnom rozhovore s Kočnerom, ktorý tiež našli zaznamenaný u Kočnera. Vyplýva z neho, že Trnka tieto zvukové súbory držal na vlastnom počítači a neskôr sa s nimi pokúšal kupčiť. Trnka ale autenticitu tejto nahrávky dlhodobo spochybňuje.

Znalec skúmal vytvorenie kópií z Kočnerovho USB kľúča a hľadal systémové súbory, ktoré by mohli potvrdiť, či na Trnkovom laptope boli audio súbory práve z neho.

Nahrávky v Trnkovom počítači boli síce vymazané, ale znalcovi sa ich podarilo obnoviť. Zistil, že na Trnkov počítač sa dostali rovnaké súbory, aké mal Kočner.

„Na oboch zariadeniach boli zistené zvukové súbory, aj keď nie úplne všetky, a bolo potvrdené, že ich obsah je jednoznačne identický,“ potvrdil znalec.

 Trnku prezradil dátum

Súd zaujímalo, či sa znalcovi podarilo určiť nejakú chronológiu kopírovania, či vzniku jednotlivých súborov. Dátum, ktorý Trnkov počítač zapísal ako čas uloženia audionahrávok Gorily, bol 19. decembra 2007.

Podľa znalca počítač zapísal aj dátum posledného sprístupnenia súborov. Ten ukazuje, kedy boli zvukové nahrávky prehrávané. Malo sa tak podľa znalca stať 24. mája 2013. Práve v nasledujúcich mesiacoch sa mal Trnka údajne pokúšať vydierať jedného z odpočúvaných aktérov Gorily a vplyvného finančníka Jaroslava Haščáka.

Znalec bol súdom požiadaný, aby zistil aj vek rovnakých súborov na Kočnerovom USB kľúči. „Nemôžem. Nemám tu ten kľúč, lebo som sa s vyšetrovateľom dohodol, že ho hneď vrátim,“ vysvetlil znalec.

Následne ho ale vytiahol sudca a požiadal znalca, nech to zistí. Kedy sa mali nahrávky dostať na Kočnerov telefón, sa ale napokon podľa znalca určiť nedalo.

Autentické a Trnkove

Po obede vypovedala znalkyňa Zdenka Sabová. Skúmala tri nahrávky, kde zisťovala podrobnosti okolo autenticity políciou získaných nahrávok.

Nebolo síce podľa nej možné určiť zariadenie, na ktorom nahrávky vznikli, ale ich pravosť potvrdila. „Neboli zistené pozmeňovania nahrávok,“ skonštatovala znalkyňa.

Prvá nahrávka vznikla 5. marca 2013, druhá 14. marca 2014 a tretia bola zaznamenaná 17. júna 2014, doplnila.

Adriana Farkašová mala ako znalkyňa preskúmať, aké osoby rozprávali na trojici nahrávok.

„Bolo zistené, že na troch nahrávkach boli tri hovoriace osoby a na všetkých troch je jedna vždy rovnaká. Na základe porovnávacieho materiálu bolo zistené, že materiál s najväčšou pravdepodobnosťou patrí Marianovi Kočnerovi a Dobroslavovi Trnkovi. V oboch prípadoch bola dosiahnutá maximálna miera stotožnenia, ktorá je možná,“ povedala znalkyňa.

Trnka: Manipulované

Trnka odmieta, že by znalecké skúmanie preukázalo jeho vinu. Dátumy zapísané k jednotlivým počítačovým zvukovým súborom mohli byť podľa neho rôzne menené.

„Dátumy zistené v rámci znaleckého skúmania nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. Ak si aj spätne nastavíte dátum kopírovania, zaznamená vám to tento dátum,“ reagoval na výsluch znalca Trnkov obhajca Martin Krakovský.

„Klient ale popiera, že by notebook zaistený u Mariana Kočnera bol jeho. Jediný, ktorý na Generálnej prokuratúre používal, vrátil. Znalecké skúmanie preukazuje, že s daným notebookom sa manipulovalo,“ dodal Krakovský po prerušení pojednávania na obedňajšiu pauzu.

Trnkov obhajca spochybnil aj závery ďalších dvoch znalkýň. Znalkyňa, ktorá skúmala vlastnosti hlasov na nahrávkach pracovala aj so záznamom z Trnkovho odpočúvania. Jeho obhajca ale tvrdí, že Trnkovo odpočúvanie mohlo byť nezákonné. Preto spochybňuje aj porovnávanie hlasov.

„Už na začiatku hlavného pojednávania sme sa vyjadrili, že nahrávky neboli získané zákonným spôsobom, nakoľko klient nevedel, že je nahrávaný. To, že tam boli nejaké hlasy, je len zástupná téma. Nemôže to byť brané v rámci konania ako dôkaz,“ uviedol obhajca.

Roky schovával Gorilu

Trnka je obžalovaný zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ktorú mal medzi rokmi 2007 a 2014 uchovávať pre dnes už právoplatne odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera.

Prokuratúra Trnku žaluje z toho, že ako verejný činiteľ si nesplnil povinnosť a po prevzatí zvukovej nahrávky SIS, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, ju neodovzdal polícii. Namiesto toho ju medzi rokmi 2007 a 2014 ukrýval s cieľom získať pre seba a Kočnera majetkový prospech.

Spis SIS známy ako Gorila spoznala verejnosť v decembri 2011. Vzniknúť mal ešte v roku 2006 a obsahoval prepisy odpočúvaní z konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. V spise sa píše o rozsiahlej korupcii pri privatizácii za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, systéme legalizácie provízií, kupovaní poslancov Národnej rady a tiež o prepojení politikov a vysokých predstaviteľov štátnej správy na finančnú skupinu Penta. Po zverejnení na internete spôsobili tieto informácie dovtedy nevídané pouličné protesty.

Stačí jedna domová prehliadka

Niekoľkoročné schovávanie „hlasu Gorily“ odhalil 70-minútový zvukový záznam spoločného rozhovoru medzi Trnkom a Kočnerom, ktorý bol zverejnený v októbri 2019. Tento záznam, rovnako ako nahrávka samotnej Gorily, sa našiel medzi vecami zaistenými Kočnerovi pri domových prehliadkach.

Kočner na slávnej nahrávke rozhovoru známej od októbra 2019 Trnkovi vyčíta, že bol vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka s nahrávkou z kauzy Gorila. Kočner vysvetľuje, že predtým od Haščáka za nahrávku zinkasoval milión eur a tvrdil, že mu odovzdal jedinú nahrávku. Vraj však zabudol ešte jednu kópiu u Trnku v trezore.

Keď však Trnka v roku 2011 skončil vo funkcii generálneho prokurátora, mali ísť spolu so starostom obce Dolný Bar Oskárom Bereczkom a s právnikom Lórantom Kósom nahrávku Haščákovi ponúknuť za päť alebo desať miliónov eur. Haščák preto Kočnera kontaktoval a oznámil mu, že sľúbený milión nedostane.

Kočner si pravdepodobne ako poistku aj tento „výsluch“ Trnku nahral, aby sa sám z Haščákovho vydierania vyvinil. V rozhovore preto zdôrazňoval, že nahrávku Gorila u prokurátora zabudol. „Ešte raz: Materiál bol môj, ja som ho kúpil, za to, čo sme pomohli Slavovi,“ vysvetľuje Kočner na nahrávke. „Prečo si mi to nezobral pred tromi rokmi?“ pýta sa ho Trnka. „Ty tupý k…t, lebo som zabudol na to, ja som si myslel, že som ti to zobral pred šiestimi rokmi. Naozaj som si to myslel,“ dodal nahnevaný Kočner.

 Trnka ďalej vysvetľuje, že zvukový súbor mal v pracovnom počítači a keď mu po skončení funkcie generálneho prokurátora brali počítač, súbor skopíroval a zo strachu z policajnej razie odniesol maďarskému notárovi. „Ale ja som to musel dať z toho počítača preč. No z toho počítača to stiahnuť,“ vysvetľuje Trnka.

Kočner mu neverí a žiada ďalšie vysvetlenia. „No, lebo počítač som musel odovzdať. Ja som nevedel, že je tam taká možnosť, že on je prežitý a že mám druhý počítač,“ pokračuje Trnka. „Natiahol som to na ten kľúč, vymazal som to z počítača a vymenil som harddisk,“ tvrdí. „Moja chyba bola to, že som bol presvedčený o tom, že som ti ten počítač zobral a že som to zlikvidoval, to je moja chyba,“ vyviňuje sa opäť Kočner.

„Moja chyba bola to, že som to dal k notárovi do Maďarska,“ priznáva Trnka a vysvetľuje, že sa to bál držať doma. „Čoho som sa bál? Však išiel Glance House, však som mal na krku trestné stíhanie. Stačí jedna domovka, v čom všetkom nás spájali, kopec poondiatych…“ bráni sa Trnka.

Trestne stíhaný podnikateľ Trnku nazýva priateľom a pripomína, že preňho odkladá peniaze za viaceré ich obchody. Spomína tiež na voľbu generálneho prokurátora v roku 2011, kde sa mali v prospech Trnkovho zvolenia kupovať hlasy poslancov Národnej rady. Trnkovi na zvolenie chýbal jediný hlas. Podľa Kočnerových vyjadrení na nahrávke mali spolu s Haščákom dať na úplatky obaja po milióne eur.

Fico: Postav sa a vypadni

Prvé pojednávanie v tomto prípade bolo ešte vlani v septembri. Trnka poprel skutok i vinu. Vypovedať odmietol a tak sa najprv čítali výpovede väčšiny dôležitých svedkov obžaloby. Väčšina z nich poprela podiel na vydieraní Haščáka, ako aj vedomosť o nahrávke z Gorily a prístup k nej.

Počas druhého pojednávacieho dňa vypovedali bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár a bývalý prokurátor Miloš Bystriansky. Ešte v septembri sa tiež púšťali viaceré nahrávky Kočnera, ale aj polície, ktorá v lete 2019 Trnku odpočúvala.

Dokopy potvrdzujú, že Trnka s Bereczkom a Kósom skúšali Haščáka vydierať, Kočner sa to dozvedel, Trnku s tým konfrontoval a zatrhol to. Odznela známa nahrávka, kde Kočner v roku 2014 nadával Trnkovi „ty tupý ch…j“ a Trnka mu v tomto rozhovore priznal snahu o vydieranie, ale tiež zničenie všetkých CD nosičov s nahrávkami Gorily.

Polícia v roku 2019 už disponujúca viacerými Kočnerovými „archívnymi“ nahrávkami tiež aj sama zaznamenala odpočúvaného Trnku, ako zmätene zisťuje, odkiaľ vie polícia o celom priebehu vydierania tak veľa. Priznáva, že musel pred políciou veľa zapierať a priznáva viaceré okolnosti vydierania.

Na súde Trnka už skôr priznal, že nahrávkou z akcie SIS s krycím menom Gorila disponoval. Jeho nástupca vo funkcii generálneho prokurátora Jaromír Čižnár dosvedčil, že Trnka ju v roku 2008 či 2009 púšťal v spoločnosti vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Zaznel na nej jeden zo zakladateľov strany Smer František Haták, ktorý sa rozprával o vyberaní sponzorského pre Smer s vplyvným finančníkom Jaroslavom Haščákom.

„Čo to má byť? Postav sa a vypadni,“ mala byť jediná Ficova reakcia na zhruba 90-sekundovom audiozázname z Gorily. Trnka tvrdí, že ju ukazoval len Čižnárovi ešte v roku 2006. Vraj aby si overil, či je na nahrávke Haták. Toho totiž Čižnár dobre poznal. „Neviem, či tam bol pán Fico,“ dovysvetlil Trnka pred súdom na začiatku septembra. Ako tvrdí, nahrávku mal od bývalého riaditeľa SIS Ladislava Pittnera.

Prokurátor Generálnej prokuratúry Miloš Bystriansky rovnako v septembri vypovedal o Trnkovej požiadavke o zašifrovanie USB kľúča. „Edo má rád kosti,“ bolo heslo, ktoré si Trnka vyžiadal s odkazom na vlastného psa.

Bývalý Trnkov podriadený však zároveň potvrdil, že po nejakom čase nahrával zvukové súbory znejúce ako z odpočúvania zhruba na 10 CD diskov. Tie sa spomínajú v zaistenej nahrávke rozhovoru Trnku s Marianom Kočnerom. Generálny prokurátor na nej takmer šikanovaný pofidérnym podnikateľom prisahá, že všetky CD zničil.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tiež predložil súdu správu Europolu o extrahovaní súborov z telefónu Mariana Kočnera, kde sa našla aj nahrávka ich spoločného rozhovoru s Trnkom. Obaja na nej potvrdzujú držanie nahrávky z Gorily a kupčenie s ňou.

Dobroslav Trnka

Vo funkcii generálneho prokurátora Trnka pôsobil v rokoch 2004 až 2011. Práve po zverejnení nahrávky spoločného rozhovoru o schovávaní „hlasu Gorily“ mu 31. októbra 2019 výkon funkcie pozastavil vtedajší generálny prokurátor Jaroslav Čižnár. Po disciplinárnom konaní ho už nový generálny prokurátor Maroš Žilinka v polovici mája 2021 preložil na Krajskú prokuratúru Žilina./agentury/

X X X

Sulík poslal premiérovi Hegerovi list: vysvetľuje dôvody, prečo strana vypovedala koaličnú zmluvu

Strana v liste skonštatovala, že súčasná vláda a koalícia sú vnímané ako konfliktné a sprevádza ich hrubé a opakujúce sa porušovanie koaličných dohôd.

Strana SaS je kedykoľvek pripravená rokovať o novej koaličnej zmluve. Na rokovania chce priniesť aj svoje konkrétne návrhy. Píše to v liste, ktorý v pondelok adresoval šéf SaS Richard Sulík premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Zopakoval v ňom dôvody vypovedania koaličnej zmluvy. Za problém považuje lídra OĽaNO a ministra financií Igora Matoviča.

SaS tvrdí, že si uvedomuje potrebu vlády, ktorá je funkčná, má dôveru ľudí, nevytvára napätie v spoločnosti, ale prináša riešenia pre všetky aktuálne problémy. Strana v liste skonštatovala, že súčasná vláda a koalícia sú vnímané ako konfliktné a sprevádza ich hrubé a opakujúce sa porušovanie koaličných dohôd. „Koalícia s fašistami, nezodpovedné nakladanie s verejnými financiami, opakované hrubé obchádzanie princípov pri tvorbe legislatívy, ľahkovážne neobsadenie dôležitých ústavných orgánov a verejných úradov a hrubé klamstvá, útoky a urážky koaličného partnera, ktoré presahujú hranicu možnej spolupráce,“ vymenoval Sulík.

Kópiu listu zaslal i Matovičovi

Predseda SaS v liste zdôraznil, že prioritou SaS je zostať vo vládnej koalícii. „Tak ako doteraz však pokračovať nemôžeme a nebudeme,“ tvrdí. Kópiu listu zaslal aj zvyšným lídrom koalície – lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi, predsedovi Sme rodina Borisovi Kollárovi a šéfke Za ľudí Veronike Remišovej.

Strana vyhlásila, že je pre ňu pokračovanie koalície maximálnou prioritou a verí, že je to priorita aj pre Hegera. „Čakáme na Tvoje vyjadrenie a ďalšie kroky smerujúce k rokovaniam o novej koaličnej zmluve, na ktorých prednesieme aj naše konkrétne návrhy,“ uzavrel Sulík list premiérovi.

SaS minulý týždeň vypovedala koaličnú zmluvu, požaduje vypracovanie novej do konca augusta a odchod Matoviča z vlády. OĽaNO požiadavku odmieta. SaS avizovala, že pri nenaplnení jej podmienok podajú ministri zo strany demisiu. Matovič hovorí, že liberáli takto v septembri povalia vládu. Podľa SaS však ich demisia nebude znamenať pád vlády, predčasné voľby a ani koniec koalície.

Koaličnú zmluvu nechce meniť ani predseda Sme rodina Boris Kollár. Šéf poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský už skôr uviedol, že v prípade odchodu partnera z koalície by do menšinovej vlády nešli, aktuality.sk

X X X

Nezvestných je už 7-tisíc príslušníkov ukrajinských síl, válků Zielenského

Predpokladá sa, že väčšina z nezvestných padla do ruského zajatia. Ukrajinské úrady evidujú od začiatku ruskej invázie už približne 7-tisíc nezvestných príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, informuje v pondelok agentúra DPA.

Sú medzi nimi vojaci ukrajinskej armády, členovia národnej gardy, pohraničnej stráže, aj príslušníci tajných služieb. Povedal to v pondelok v televízii Oleh Kotenko, splnomocnenec Ukrajiny zaoberajúci sa nezvestnými osobami, ku ktorých zmiznutiu došlo za mimoriadnych okolností.

Predpokladá sa, že väčšina z nezvestných padla do ruského zajatia. Len samotná ukrajinská armáda eviduje približne 2-tisíc nezvestných vojakov.

Rusko vedie vojnu na Ukrajine od 24. februára, čiže už štyri a pol mesiaca. Moskva pritom tvrdí, že odvtedy zajala vyše 6-tisíc Ukrajincov. DPA pripomína, že žiaden z uvedených údajov sa nedá nezávisle overiť, aktuality.sk

X X X

Japonsko: Abeho telo previezli do budhistického chrámu, pohreb bude v utorok

Telo zavraždeného japonského expremiéra Šinzóa Abeho v pondelok previezli z jeho domu do budhistického chrámu Zódžó-dži v Tokiu, kde sa bude konať celonočné bdenie pri zosnulom za prítomnosti príbuzných a priateľov.

Pochovajú ho v utorok, obrad nebude prístupný verejnosti. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Verejné spomienkové podujatia sa majú konať neskôr, avšak zatiaľ neboli zverejnené žiadne podrobnosti.

Do Japonska v pondelok mimoriadne pricestoval americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Premiérovi Fumiovi Kišidovi odovzdal sústrastné listy od amerického prezidenta Joea Bidena, adresované boli aj pozostalým.

„Sme priatelia a ak jeden priateľ trpí, ten druhý príde za ním,” vysvetlil dôvod svojej návštevy. Abe podľa neho „urobil viac než ktokoľvek iný pre pozdvihnutie vzťahov medzi Spojenými štátmi a Japonskom”.

Vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) premiéra Kišidu dosiahla v nedeľňajších voľbách do hornej komory parlamentu výrazné víťazstvo. Abe bol výraznou postavou tejto strany. Voliči rozhodovali o obsadení 125 z 245 kresiel v hornej parlamentnej komore. LDP získala 63 z týchto mandátov, čo je viac, ako sa očakávalo pred atentátom.

Štyridsaťjedenročný atentátnik Tecuja Jamagami, ktorý v piatok zabil Abeho dvoma výstrelmi počas volebného mítingu a polícia ho zadržala priamo na mieste, povedal vyšetrovateľom, že na expremiéra strieľal z dôvodu jeho údajných väzieb na istú organizáciu, ktorú polícia zatiaľ nespresnila. Podľa japonských médií ide o náboženskú organizáciu Cirkev zjednotenia, známu aj ako Munova sekta. Strelec ju údajne viní z finančných problémov svojej rodiny, keďže jeho matka jej darovala veľkú sumu peňazí.

Cirkev zjednotenia medzičasom informovala, že atentátnikova matka je jej členkou. Šéf japonskej pobočky tejto náboženskej organizácie Tomihiro Tanaka spresnil, že ani Abe, ani Jamagami neboli členmi, aktuality.sk

X X X

Novinárka Holcová o dokumente o Kuciakovi: Rodičom zavraždených po premiére päť minút tlieskali

X Dokumentárny celovečerný film o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice mal minulý týždeň európsku premiéru v Karlových Varoch. Na uvedení filmu sa zúčastnila aj spolupracovníčka Jána Kuciaka Pavla Holcová.

Dokumentárny celovečerný film Kuciak: Vražda novinára (The Killing Of A Journalist) uviedli v premiére minulý týždeň na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Natočil ho americký dokumentarista žijúci v Rumunsku Matt Sarnecki.

Súčasťou filmu je aj česká investigatívna novinárka a riaditeľka centra Investigace.cz Pavla Holcová. Tá úzko spolupracovala práve so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom.

X Diváci na Slovensku si budú môcť film o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej od režiséra Matta Sarneckiho pozrieť až o niekoľko mesiacov. Ako by ste im ho zatiaľ opísali?

Pre väčšinu publika, a najmä toho v Českej republike, nie je úplne jednoduché vnímať všetko, čo sa na Slovensku deje. To, že je režisér Sarnecki Američan, tomu pomohlo, pretože mal od toho dostatočný odstup a nešiel príliš do detailov. Hĺbku problémov na Slovensku istým spôsobom sploštil, vďaka čomu je ten film ľahšie stráviteľný. Ale nedokážem odhadnúť, ako to bude fungovať na Slovensku. Film je mimoriadne emotívny, nabitý a dramatický. Už dlhšiu dobu som nevidela takto strhujúci dokument.

X V akom momente začína dokument? Ocitneme sa v ňom až po tragickej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?

V prvej scéne je Jano a Martina. Je to scéna zo sledovania, keď ich niekto natáčal pri tom, ako dávajú nákup do auta.

X Aká bola atmosféra v sále v Karlových Varoch?

Nevedela som úplne, na čo sa mám pripraviť, keď so tam išla. Nakoniec bola atmosféra nesmierne silná a emotívna. Vedľa mňa sedela matka Martiny Zlatica Kušnírová a Janka a Jožo Kuciakovci. Po skončení filmu sa dav ľudí v sále postavil a začal im tlieskať. Potlesk trval asi päť minút a bolo to nesmierne emotívne. Myslím si, že to ilustrovalo záujem ľudí o túto tému.

X Vy ste Jána Kuciaka poznali osobne. Ako ste film prežívali vy?

Ako hovorí moja kolegyňa Eva Kubániová: Keď som ten film videla po piatykrát, tak už som ani toľko neplakala.

X Ako ste spomínali, režisér Matt Sarnecki je Američan, podarilo sa mu dobre uchopiť túto udalosť, ktorá sa stala v malej krajine v strede Európy?

Podarilo. Je to investigatívny dokumentarista. Nie je to tak, že by bol úplne odtrhnutý od reality. Navyše posledných desať rokov žije v Rumunsku a zaoberá sa korupciou. Táto téma tiež nebola pre neho úplne nová. V minulosti už natočil film o vražde bieloruského novinára Pavla Šeremeta. Ten bol oceňovaný a tiež bol veľmi silný.

X Kedy vás Sarnecki oslovil, aby ste boli súčasťou filmu o Kuciakovi?

S Matom sa poznáme viac ako desať rokov. Je to môj kolega z medzinárodnej siete investigatívnych novinárov, ktorá sa volá Organized Crime and Corruption Reporting Project. Bola to úplne prirodzená spolupráca plná dôvera z oboch strán.

X Pomáhali ste mu aj vy získavať informácie?

Keď bol Jano zavraždený, tak môj šéf dal dohromady asi päť ľudí, ktorých môžeme z dnešného pohľadu považovať za akúsi jednotku rýchleho nasadenia. Ich úlohou bolo, aby sme okamžite išli do Veľkej Mače a snažili sa zistiť čo najviac vecí. Nebolo to nutne k filmu, ale skôr preto, aby sme boli schopní pochopiť, čo sa stalo. Samozrejme, hrala v tom rolu aj vtedajšia nedôvera v políciu. On bol jedným z prvých, ktorí boli na mieste a snažil sa získať záznamy z mestských kamier. Robil hodiny a hodiny rozhovorov.

X X X

V prípade nesprávne vyoperovaného oka začala polícia trestné stíhanie

Incident, v dôsledku ktorého prišiel pacient o obe oči, sa odohral v bratislavskej nemocnici Ružinov.

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s prípadom v ružinovskej nemocnici, keď pacientovi vyoperovali nesprávne oko. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

„V súvislosti s medializovaným prípadom poskytnutia nesprávnej starostlivosti počas operácie oka pacientovi v jednej z nemocníc v Bratislave vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II po vykonaní všetkých potrebných úkonov začal trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví,“ uviedla.

Incident, v dôsledku ktorého prišiel pacient o obe oči, sa odohral v bratislavskej nemocnici Ružinov. Na prípad upozornila TASR. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už s pacientmi nepracuje. K prípadu dostal podnet aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

x Aká bola vaša rola vo filme?

Ja som pôvodne v tom filme vôbec nemala byť. Ale vývojom sa to zmenilo. Som rozprávačom, ktorým mal byť pôvodne Arpád Soltész. Nakoniec to dopadlo tak, že som ním ja. Opisujem vo filme postupnosť udalostí tak, ako sa diali. aktuality.sk

X X X

Sagan? Najmilší na svete. Jeho konkurent je však veľmi špecifický

Cyklisti ju milujú. Všetci, ktorí s ňou prišli do kontaktu. Hannah Grantová veľmi často pomáhala tým najlepším dostať sa z veľkej únavy.

 Štyridsaťdvaročná Dánka dlhé roky absolvovala jednu cyklistickú klasiku za druhou. Tour de France, Giro d’Italia či Vuelta – na všetky pravidelne jazdila ako tímová kuchárka.

V rodnej Kodani, kde sa tohtoročná Tour začala, už však sledovala divoký cyklistický kolotoč len ako fanúšička.

„Variť v tíme už zrejme nebudem. Nedala by som to psychicky ani fyzicky. Keď jazdil Nicolas Roche, bol veľmi špecifický.

 Keď bol na výber jeden syr, chcel ten druhý a opačne. Ale ja to beriem, cyklisti sú pod tlakom, snažia sa ho odovzdať ďalej – na kuchárov, na mechanika,“ povedala Grantová v rozhovore pre MF Dnes.

Jej dobroty na tanieri ochutnávali tie najväčšie esá, vrátane Petra Sagana či Alberta Contadora.

Grantová je autorkou knihy Grand Tour Cookbook, ktorá sa stala svetovým bestsellerom.

„Keď sa bavíme o tlaku, pod najväčším boli Contador a Sagan. A Peter je najmilší človek na svete. Keď prišiel do tímu, hovoril mi: Nemám rád rybu, brokolicu, toto a toto.

 Tak som mu povedala, nech to vyskúša. A on: Ó, to mi chutí! Je to fakt skvelý chlapec, pretože rád veci skúšal, chutili mu. Dával dobrú spätnú väzbu, dobre sa s ním rozprávalo,“ priznala Grantová.

Contator bol však z iného cesta…

„To bol majster konzervatívec. Jemu vlastne každý deň stačilo to isté. Vedel, že keď zje špecifické menu, pôjde mu to,“ uzavrela Grantová./agentury/

X X X

Vo veku 88 rokov zomrel dramatik a spisovateľ Ján Solovič

Vo veku 88 rokov zomrel v nedeľu (10. 7.) dramatik a spisovateľ, autor mnohých divadelných, rozhlasových hier i televíznych scenárov Ján Solovič. Na sociálnej sieti to oznámil jeho syn Ivan Solovič.

 Ján Solovič sa narodil 8. marca 1934 v Pliešovciach. Odbor divadelnej dramaturgie na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave absolvoval v roku 1958. Od roku 1957 pracoval v Československom rozhlase v Bratislave najprv ako dramaturg, potom ako umelecký šéf.

V rokoch 1971 – 1983 bol vedúcim tajomníkom a od roku 1984 – 1989 aj predsedom Zväzu slovenských spisovateľov. Od roku 1978 až do odchodu na dôchodok pôsobil ako docent televíznej a filmovej dramaturgie na VŠMU.

Ťažiskom Solovičovej literárnej tvorby sú dramatické žánre. Debutoval v roku 1953 rozhlasovou hrou o Mikulášovi Kopernikovi Torunský génius. Ako vysokoškolák napísal dobovú družstevnícku agitku Posledná hrmavica (1955). Po nej nasledovali hry Nepokojná mladosť (1957), Súhvezdie draka (1958) a U nás taká obyčaj (1960). Humorné či tragikomické ladenie majú jeho ďalšie hry Strašne ošemetná situácia (1968), Žobrácke dobrodružstvo (1970), Veža nádeje (1972) a hra Pozor na anjelov (1978).

V rokoch 1974 – 1976 napísal divadelné hry Meridián, Strieborný jaguár a Zlatý dážď, ktoré tvoria dramatický triptych s názvom Občianska trilógia. Triptych je generačnou ságou železničiarskej rodiny. Po vážnych témach z triptychu sa Solovič vrátil ku komédii v hre Kráľovná noci v kamennom mori (1983) a k historickej dráme v hre Zvon bez veže (1984), ktorá zobrazuje život učenca Mateja Bela a jeho politicky prenasledovaného protipólu Daniela Krmana. V nasledujúcej hre Príliš odvážny projekt (1987) sa opäť vrátil k problémom svojich súčasníkov.

Z rozhlasových hier boli uvádzané najmä Prešporská predohra (1955), Polnoc bude o päť minút (1958), Ruky pre Luciu (1962), Prvý dialóg s vami, Druhý dialóg s vami (obe 1965), Rekomando (1968).

Bohatá je aj Solovičova televízna tvorba. Napísal literárne scenáre k viacerým filmom a mnohé svoje hry adaptoval pre televíziu. Medzi najzaujímavejšie televízne hry patria Traja z desiateho poschodia (1969), Dobrí ľudia ešte žijú (1979) a seriál Straty a nálezy z roku 1975.

Pre deti vydal v roku 1963 rozprávkovú knižku Výlet nad oblaky. Je tiež autorom komédie Maharadža z Royalu (2006) a v roku 2007 vyšla jeho autobiograficky štylizovaná kniha Moje radosti, v ktorej píše o svojej spolupráci s ochotníkmi.

RTVS si vo vysielaní pripomenie osobnosť dramatika Jána Soloviča. V utorok 12. júla o 10. h odvysiela Dvojka film Kráľovná noci v kamennom mori, v sobotu 23. júla o 15.20 h si dramatika pripomenie filmom Strašne ošemetná situácia./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.