NBC News: Biden v júni zvýšil hlas na Zelenského, zdal sa mu nevďačný. Parlament SR odstavila chyba

Americký prezident Joe Biden počas júnového telefonického rozhovoru reagoval podráždene na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Stalo sa tak po tom, čo Biden oznámil zásielku vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote jednej miliardy dolárov, avšak najvyšší ukrajinský predstaviteľ vzápätí začal vymenúvať, čo všetko jeho krajina ešte potrebuje a nedostala to.

Informuje o tom TASR na základe pondelkovej správy americkej televízie NBC News, ktorá sa odvoláva na svedectvo štyroch ľudí oboznámených s priebehom telefonátu.

Biden v reakcii na Zelenského sťažnosti zvýšeným hlasom pripomenul, že Spojené štáty sú voči Ukrajine dosť štedré a ukrajinský líder by preto mohol preukazovať viac vďačnosti.

Predstavitelia americkej administratívy uviedli pre NBC News, že vzťahy Bidena so Zelenským sa od júnového telefonátu zlepšili.

Podľa zdrojov americkej televízie po tomto telefonáte Zelenského tím usúdil, že nie je dobré mať napäté vzťahy s americkým prezidentom, a tak Zelenskyj ešte v ten deň verejne ocenil Spojené štáty za ich štedrosť voči Ukrajine.

Americký prezident sa v súčasnosti snaží presadiť v Kongrese ďalšiu pomoc Ukrajine v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Proti nej sa však stavajú republikáni a aj niektorí členovia jeho vlastnej Demokratickej strany. Biely dom túto sumu nespresnil, avšak ukrajinskí lobisti očakávajú pomoc až do výšky 60 miliárd dolárov.

Podľa troch amerických predstaviteľov oboznámených s obsahom júnového telefonátu bol Biden namrzený na Zelenského už niekoľko týždňov predtým. Biden a jeho poradcovia boli totiž toho názoru, že americká vláda robí pre Ukrajinu, čo môže, avšak Zelenskyj sa stále iba verejne sťažuje, čo všetko nedostal.

Ako uvádza NBC News, Zelenskyj — a spolu s ním niektoré vlády z východoeurópskych štátov, ale tiež niektorí americkí kongresmani z oboch strán — opakovane vyjadrili frustráciu, že Biely dom reaguje príliš pomaly alebo váhavo na požiadavky Kyjeva ohľadne dodávok niektorých zbraňových systémov. Americká administratíva sústredenému tlaku na splnenie týchto požiadaviek napokon vyhovie, avšak medzitým prejdú celé týždne alebo aj mesiace, povedali pre NBC News zdroje z americkej vlády i z Európy./agentury/

X X X

 Zlý kábel a podľa Matoviča zlomyseľnosť. Parlament odstavila náhodná chyba

Ak parlament nezablokuje s obštrukciou opozícia, zablokuje ho technika. Tak ako minulý týždeň vo štvrtok. Nakoniec však z kybernetického incidentu vysvitlo, že nešlo o útok, ale o zlý kábel. Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) pre denník Pravda priblížil, že nešlo o žiadnu zlomyseľnosť.

 Ak parlament nezablokuje s obštrukciou opozícia, zablokuje ho technika. Tak ako minulý týždeň vo štvrtok, kedy sa mali poslanci dostať k hlasovaniu o 75 bodoch. Mnohých z nich už viac krát preložených. Hlasovať sa malo začať o 11. hodine. Najskôr však prerušil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) schôdzu na 15 minút. Dôvodom bolo, že zlyhali hlasovacie zariadenia a Kollár sprvu ozrejmil, že ide o hackerský útok.

Ani po troch hodinách sa problém odstrániť nepodarilo, no Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) spresnil, že nešlo o žiadny hackerský útok, no o kybernetický incident. Kollár odmietal, že problém spôsobili 25 rokov staré a často nefunkčné hlasovacie zariadenia, či stará parlamentná technika z čias prvej Dzurindovej vlády.

 Svetlo do problematiky priniesol až v relácii ta3 V politike Igor Matovič (OĽaNO). Odmietol tvrdenia, že incident nastal kvôli tomu, že by torzo koalície nemalo dostatok hlasov. „Nevyzerá to na hackerský útok, skôr to bola nejaká zlomyseľnosť, čo som ja počul, na Výbore pre kultúru a médiá boli prepojené nejaké káble, ktoré prepojené nemali byť,“ domnieva sa financmajster Matovič s tým, že vonkoncom sa o hackerský útok nejednalo.

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) pre denník Pravda priblížil, že nešlo o žiadnu zlomyseľnosť. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nemôžem poskytnúť viac informácií,“ priznal Čekovský.

Momentálne sú však na rokovacej miestnosti výboru pre médiá vymenené zámky a miestnosť je uzavretá pre vyšetrovanie. „Tipoval by som, že problémom bude diletantstvo. Pokiaľ máte dobre a bezpečne navrhnutý systém, tak sa to nemôže stať,“ reagoval IT expert Pavol Lupták. (pozn. red. diletant je ten, kto nemá na vykonávanie istej činnosti odbornú prípravu. Často býva označovaný za nedouka.)

Niekto z poslancov mal podľa zdrojov portálu Živé.skprepojiť jedným káblom dve ethernetové zásuvky v parlamentnej počítačovej sieti. Na to ale sieť nebola pripravená – administrátori tento síce nelogický, ale možný krok nemali dopredu „ošetrený“.

Podľa portálu, mali v parlamente zle nakonfigurovaný Spanning Tree Protokol, ktorý sa používa na ochranu siete pred vytvorením slučky v rámci nej. Práve to sa v parlamente malo stať a spôsobilo jej čiastočnú nefunkčnosť. Je krajne nepravdepodobné, že by poslanec mohol predpokladať, čo konaním spôsobí.

Príklad piatich bodov, pri ktorých sa hlasovanie muselo odložiť

Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri, Zvýšenie prídavku na dieťa, Matovičov nápad uhrádzať bločky, Ústavný zákon o predčasných voľbách, Hlasovanie o odvolaní Jany Bittó Cigánikovej

Opozičná strana SaS vyzýva predsedu Národnej rady Kollára, aby ešte v pondelok stanovil pokračovanie 75. schôdze parlamentu na stredu 2. novembra, keď bola aj riadne plánovaná. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

 No najskôr má v stredu prebehnúť fiktívne hlasovanie. Nim chcú parlamentní technici spolu s IT odborníkmi a pravdepodobne aj s Národným bezpečnostným úradom otestovať systém po kybernetickom incidente.

„Pokiaľ systém nebude vykazovať chyby, tak sa v ten deň predseda parlamentu Boris Kollár spojí s predsedami klubov a pokúsi sa zvolať schôdzu na štvrtok,“ priblížila hovorkyňa Kancelárie Národnej rady Michaela Jurcová.

Dodala, že ak by poslanci mali na ostatné dni už náhradný program, ako sú výjazdy v regiónoch, schôdza bude pokračovať 8. novembra.

Liberáli zdôraznili, že „poslanci parlamentu a najmä Boris Kollár by si mali uvedomiť, že neporiadok, ktorý je v parlamente, sa len zvýši nedôvodnými prestávkami“./agentury/

X X X

Bielorusko údajne plánuje spolu s Ruskom zriadiť centrá na výcvik vojakov

Minsk ani Moskva dosiaľ nezverejnili, koľko ruských vojakov je aktuálne v Bielorusku. Bielorusko údajne plánuje vytvoriť spoločné vojenské výcvikové centrá s Ruskom. Informuje o tom v pondelok agentúra Reuters odvolávajúca sa na správu, ktorú na platforme Telegram zverejnil kanál blízky bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, píše TASR.

Prezident podľa týchto informácií údajne podpísal dekrét, ktorým schválil návrh dohody na zriadenie výcvikových centier v spolupráci s Ruskom, pričom o samotnej dohode sa má ešte diskutovať.

Takýto krok by mohol podľa západných analytikov posilniť ruské vojenské ťaženie na Ukrajine. Rusku by totiž poskytol výcvikové strediská pre čerstvo odvedených vojakov v Bielorusku v čase, keď je ruská armáda už napätá a vyčerpaná.

Lukašenko dovolil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, svojmu blízkemu spojencovi, aby Bielorusko použil ako zázemie pre ruských vojakov útočiacich na Ukrajinu i raketové údery. Bieloruská armáda sa však zatiaľ do vojny na Ukrajine priamo nezapojila.

Lukašenko ohlásil 10. októbra vytvorenie spoločnej bielorusko-ruskej bojovej skupiny, v rámci ktorej má byť podľa jeho slov na územie Bieloruska nasadených okolo 9000 ruských vojakov.

Minsk ani Moskva dosiaľ nezverejnili, koľko ruských vojakov je aktuálne v Bielorusku, ani ako presne budú spoločné rusko-bieloruské sily rozmiestnené. Podľa agentúry Reuters sa zdá, že vytvorenie takejto bojovej skupiny má minimálne čiastočne prinútiť Ukrajinu, aby posilnila svoju bezpečnosť na severe krajiny – pri hraniciach s Bieloruskom – a naopak stiahla svoje sily z juhu a východu krajiny, a teda z frontovej línie bojov s Ruskom, aktuality.sk

X X X

Z vysokej politiky do regionálnej. Vracia sa národniarka Belousovová, exministri riadia obce

 Skončili vo vysokej politike, no svoje miesto si našli v mestách či župách. Novou poslankyňou za mesto Čadca sa stala Anna Belousovová. Zasadne tiež ako poslankyňa do žilinskej župy. „Dobrá vec sa podarila,“ napísala Belousovová na sociálnej sieti.

 V minulosti viedla SNS, bola tiež podpredsedníčkou Národnej rady SR. Známe sú jej spory v SNS s niekdajším lídrom strany Jánom Slotom. Nadávali si „do zdochliakov a šialených kráv“. V roku 2011 Belousovovú zo strany vylúčili.

„Mala by si zbaliť kufrík a skončiť v podmoskovskej oblasti pri kachliach a variť dobrý ruský boršč,“ povedal o nej svojho času Slota. „Je z nej neovládateľné monštrum nerešpektujúce právo. Šialená krava, mala by sa dať vyšetriť psychiatrom,“ povedal na adresu Belousovovej Slota.

Belousovová zaujala v parlamente aj tým, že dala dnešnému ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽaNO) facku. Utŕžil ju priamo v rokovacej sále Národnej rady. „Prišla za mnou pani Belousovová, ukázala mi článok, ktorý som napísal do novín, a spýtala sa ma, či som ten článok písal ja. A ja hovorím, že ja som ho písal, keď som tam podpísaný. Tak sa ma spýtala, či ona je pre mňa Ančou. Ja že áno, keď som to napísal, tak ste pre mňa Ančou. Tak mi jednu dala tak z otočky,“ povedal Matovič denníku Sme. Politička sa po incidente vyjadrila, že sa mu snažila pripomenúť, ako sa má muž správať k dáme.

 Na starostovskú stoličku zasadne druhé volebné obdobie za sebou v obci Častá v okrese Pezinok exminister obrany František Kašický. Ministerstvo obrany viedol necelé dva roky v prvej vláde Roberta Fica. Z ministerstva odišiel po predraženom tendri za milióny eur za letné upratovanie priestorov a zimnú údržbu v rezorte obrany. V roku 2008 podal demisiu s tým, že prijal politickú zodpovednosť za predražené verejné súťaže ministerstva. Netrvalo dlho a stal sa veľvyslancom Slovenska pri NATO. Zostal ním päť rokov a následne si to namieril na sever Európy ako nový slovenský veľvyslanec v Nórsku.

Z vysokej do obecnej politiky prešiel tiež bývalý minister školstva za KDH Martin Fronc. Zvolili ho za starostu Diviny v okrese Žilina. Kandidoval ako nezávislý. Bol jediným kandidátom.

Staronovým starostom v Častkovciach v okrese Nové Mesto nad Váhom je bývalý poslanec Národnej rady Dušan Bublavý (Smer). Na post starostu nemal protikandidáta a je ním už od roku 2006.

 Bez straníckeho trička ako nezávislý získal miesto starostu v oravskej obci Podbiel niekdajší minister obrany za SNS Ján Sitek. Ešte za vlády Vladimíra Mečiara sa objavil v kauze nákupu a predaja bytov a garáží. Sitek bol jedným z ľudí, ktorí si byt kúpili. Trestnému stíhaniu čelili vtedajší funkcionári Fondu národného majetku. Prokuratúra prípad zastavila s tým, že skutok nie je trestným činom.

Mestským poslancom v Žiline sa stal bývalý poslanec Národnej rady za stranu Smer Igor Choma. V regionálnych voľbách v sobotu kandidoval aj na post žilinského župana, no skončil ako druhý. „Myslím si, že druhé miesto nie je naozaj zlé. Rešpektujem absolútne, ako si voliči vybrali, a myslím si, že je to úplne v poriadku,“ povedal. V minulosti bol tiež primátorom Žiliny./agentury/

X X X

OSN odmietla ruské tvrdenia o obilnej lodi zapletenej do sobotňajšieho útoku

Vysokopostavený predstaviteľ OSN v pondelok odmietol ruské tvrdenia o tom, že do sobotňajšieho dronového útoku na anektovanom Kryme bola zapletená aj civilná loď určená na prepravu obilia. Vyjadril sa tak na pondelkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku, píše agentúra AFP.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths okrem toho uviedol, že v čase sobotňajšieho útoku na sevastopolský prístav sa v bezpečnom koridore určenom na vývoz ukrajinského obilia žiadna takáto loď nenachádzala.

Griffiths ďalej zdôraznil, že dohodnutý obilný koridor nemá žiaden trvalý bezpečný štatút: keď sa v ňom aktuálne nenachádza žiadne plavidlo určené na prepravu obilia, neposkytuje nijakú ochranu.

V takomto prípade tento koridor predstavuje len „čiary na mape” a „neposkytuje žiadne krytie ani ochranu pred ofenzívnymi alebo defenzívnymi vojenskými akciami,” zdôraznil námestník generálneho tajomníka OSN.

Nijaké plavidlo zapojené do obilnej schémy v sobotu nehlásilo žiaden mimoriadny incident, konštatoval Griffiths.

Rusko tvrdí, že námorné drony pri sobotňajšom útoku na Kryme využili bezpečný koridor určený na vývoz obilia a mohli byť vypustení z paluby jednej z civilných lodí prenajatej na vývoz poľnohospodárskych produktov z prístavov Ukrajiny.

Tieto tvrdenia, ktoré Moskva zatiaľ nepodložila dôkazmi, zopakoval pri pondelňajšom vystúpení v BR OSN aj ruský veľvyslanec Vasilij Nebenzia.

Rusko v sobotu pozastavilo svoju účasť na kľúčovej dohode o vývoze poľnohospodárskych produktov z ukrajinských čiernomorských prístavov v dôsledku dronového útoku na ruské plavidlá na Kryme.

Kyjev v tejto súvislosti obviňuje Moskvu, že sobotňajší útok na Kryme využila len ako „falošnú zámienku” na obnovenie blokády ukrajinských prístavov a odstúpenie od dohody, s ktorou Kremeľ opakovane vyjadroval nespokojnosť.

Napriek ruskému odstúpeniu od dohody vyplávali v priebehu pondelka z ukrajinských prístavov – vďaka podpore OSN a Turecka – ďalšie lode naložené poľnohospodárskymi produktami. Rusko však hrozí, že týmto plavidlám nemôže zaručiť nerušenú plavbu a bude vo vlastnej réžii vykonávať ich inšpekcie, aktuality.sk

X X X

  Čo Mikulec nevidí, ale české drony áno. Takto sa migranti snažia dostať cez spoločné hranice

 Česká polícia zverejnila video „Pohľad na migráciu z výšky“, ako sa migranti snažia dostať cez česko-slovenskú zelenú hranicu. Pozrite si, ako vidia české drony prevádzačov a migrantov.

 „Od znovuzavedenia hraničných kontrol na štátnej hranici so Slovenskom bolo na južnej Morave odhalených 3 686 nelegálnych migrantov (štatistika k 28.10.) a 54 prevádzačov. V posledných dňoch ale stále častejšie evidujeme zvyšujúce sa pokusy o prekonanie práve na tzv. zelenej hranici. V nadväznosti na zmeny v spôsoboch, ktorými sa k nám utečenci snažia nelegálne vstúpiť, sú operatívne prijímané ďalšie adekvátne opatrenia. Okrem iného dochádza vo zvýšenej miere aj k nasadzovaniu špeciálnej techniky, kam môžeme napríklad zaradiť vrtuľníky alebo drony s termovíziou. Druhému najväčšiemu odhaleniu migrantov za posledné tri týždne došlo zo štvrtka na piatok, kedy hliadky zaistili celkom 205 osôb,“ uviedla česká polícia v sprievodnom texte k videu.

„Ministerstvo vnútra v spolupráci s Policajným zborom a Migračným úradom kontinuálne pracuje na systémových riešeniach nelegálnej migrácie. O praktikách, ktoré zverejnila česká polícia, naše zložky vedia, rovnako tak máme nasadené drony. Minister vnútra SR Roman Mikulec situáciu pozorne rieši a koordinuje v prospech riešenia tejto problematiky,“ napísal rezort vnútra v reakcii.

Ministerstvo píše, že prostredníctvom Policajného zboru už niekoľko mesiacov intenzívne reaguje na zvýšenú nelegálnu migráciu na tzv. balkánskej trase. Posilnili hliadkovú činnosť v blízkosti slovensko-maďarskej hranice, ako aj na hlavných ťahoch smerujúcich cez túto hranicu.

„Policajný zbor nepretržite spolupracuje s maďarskou políciou a to aj spoločnými zmiešanými hliadkami priamo na území Maďarska,“ dodáva ministerstvo.

Ministerstvo vnútra si myslí, že by Česi mali ukončiť kontroly na hraniciach so Slovenskom a radšej presunuli svoje sily na maďarské územie.

„Spolu s príslušníkmi nášho Policajného zboru, ktorí na maďarskom území už aktívne pomáhajú, by tak pomohli takpovediac ‚zabetónovať‘ maďarsko-srbskú hranicu, keďže nelegálni migranti k nám smerujú z Maďarska a následne do Česka,“ píše rezort vnútra vo vyhlásení.

Celá reakcia ministerstva vnútra

Ministerstvo vnútra v spolupráci s Policajným zborom a Migračným úradom kontinuálne pracuje na systémových riešeniach nelegálnej migrácie. O praktikách, ktoré zverejnila česká polícia, naše zložky vedia, rovnako tak máme nasadené drony. Minister vnútra SR Roman Mikulec situáciu pozorne rieši a koordinuje v prospech riešenia tejto problematiky.

Prostredníctvom Policajného zboru už niekoľko mesiacov intenzívne reagujeme na zvýšenú nelegálnu migráciu na tzv. balkánskej trase. Je posilnená hliadková činnosť v blízkosti slovensko-maďarskej hranice, ako aj na hlavných ťahoch smerujúcich cez túto hranicu. Policajný zbor nepretržite spolupracuje s maďarskou políciou a to aj spoločnými zmiešanými hliadkami priamo na území Maďarska, kontrolujú sa osoby vo vlakoch prichádzajúcich z Maďarska. Takisto aj vo vlakoch odchádzajúcich z Bratislavy do Viedne, a to v súčinnosti s rakúskou políciou.

Na hraniciach s Českom ako aj v prihraničných oblastiach je od zavedenia kontrol Českou republikou zvýšený výkon služby polície, v oblastiach sa pohybujú aj operatívni a teda neuniformovaní policajti, ktorí situáciu nepretržite monitorujú a vyhodnocujú. Súčasťou je aj online výmena informácií o aktivitách prevádzačov medzi operatívnymi zložkami polícii susedných štátov. Jednou z možností, o ktorej uvažujeme, je nasadiť vojakov na zabezpečenie poriadku v blízkosti hraníc, o tom však musí rozhodnúť vláda.

Od 29. 9. do 30. 10. bolo na území SR zadržaných cca 2588 nelegálnych migrantov do západobalkánskej trasy (92,2 percenta z toho sýrskej príslušnosti) a v súvislosti s tým 44 prevádzačov (od začiatku roka 2022 bolo zadržaných viac ako 150 prevádzačov v súvislosti s nelegálnou migráciou zo západného Balkánu.

Pred pár dňami sme vyslali 40 policajtov na plnenie úloh na vonkajšej hranici Maďarska so Srbskom, plánujeme vyslať aj ďalších do 30 policajtov do oblasti západného Balkánu v rámci agentúry Frontex, od zavedenia kontrol Maďarskou republikou nemáme evidovaný žiaden trestný čin ani priestupok a dokonca ani podozrenie na spáchanie trestného činu či priestupku nelegálnymi migrantmi.

Riešením, ktoré by v procesoch v praxi reálne pomohlo by bolo, keby kolegovia z Česka ukončili kontroly na hraniciach s našou krajinou, ktoré si vyžadujú európsku notifikáciu a presunuli svoje sily na maďarské územie. Spolu s príslušníkmi nášho Policajného zboru, ktorí na maďarskom území už aktívne pomáhajú, by tak pomohli takpovediac „zabetónovať“ maďarsko-srbskú hranicu, keďže nelegálni migranti k nám smerujú z Maďarska a následne do Česka.

Slovenský rezort vnútra už niekoľkokrát poslal českej strane notifikáciu, aby dodržiavala pravidlá. Kontroly na vnútorných hraniciach v zmysle schengenskej dohody majú byť až posledným riešením.

Migrantov zo Sýrie a Afganistanu nesmieme zaisťovať proti ich vôli kvôli ľudským právam a európskej legislatíve. Tých je prevažná väčšina a sú nevyhostiteľní, lebo v krajinách ich pôvodu je vojna. Zaisťujeme ich len na krátky čas kvôli evidencii v systémoch cudzineckej polície a kvôli odobratiu biometrie. Ak už raz boli evidovaní a majú potvrdenie, môžu sa voľne pohybovať. Nemajú záujem o ponúkané krátkodobé prichýlenie, sú informovaní aj v arabčine a v angličtine, napriek tomu sa chcú čo najskôr dostať preč, väčšinou do Nemecka za príbuznými a známymi. Predpokladá sa, že od nich majú aj finančne prostriedky na cestu. O azyl u nás nežiadajú.

Pre ich evidenciu na území SR sme dočasne vytvorili vysunuté pracovisko OCP na OO PZ v Brodskom. Dostávajú aj informačné letáky o možnostiach núdzového prístrešku. Núdzové ubytovanie je/bude k dispozícii v budovách v Rohovciach a v Opatovskej Novej Vsi.

Oddýchnuť a občerstviť sa môžu v stanoch postavených v tejto lokalite, stany sú im k dispozícii aj na OCP v Bratislave na Regrútskej ulici. Ďalšie miesta na vybudovanie dočasných prístreškov máme vytipované a na ich zriadení spolupracujeme s príslušnými okresnými úradmi. Na pomoc a spoluprácu pri prevádzkovaní týchto núdzových prístreškov sme oslovili dobrovoľníkov a neziskové organizácie.

Ministerstvo vnútra prostredníctvom Úradu hraničnej a cudzineckej polície, krajských a okresných riaditeľstiev Policajného zboru, odboru hospodárskeho zabezpečenia Sekcie ekonomiky, Sekcie krízového riadenia a príslušných okresných úradov vykonávajú všetky potrebné zabezpečovacie práce týkajúce sa nelegálnych migrantov a to aj nad rámec zákonných povinností štátu tak, aby bol udržiavaný verejný poriadok./agentury/

X X X

Od Sulíka odchádza prvý poslanec. Klus: Naše pohľady sa líšia

 O odchode Martina Klusa sa špekulovalo dlho. Strana Sloboda a solidarita dnes oznámila, že odchádza a odstupuje z postu podpredsedu a tímlídra strany.

 Pre Sulíkovu stranu ide o prvú stratu poslanca v tomto volebnom období. Klus však zostáva poslancom a v Národnej rade bude pôsobiť ako nezaradený. Na otázku denníka Pravda, či odchádza aj z SaS, uviedol, že zatiaľ nie.

 „Moje rozhodnutie vystúpiť z poslaneckého klubu a odstúpiť z pozícií podpredsedu a tímlídra strany vychádza z pretrvávajúcich rozdielnych pohľadov na aktuálne smerovanie krajiny a osobitne z otázky o predčasných voľbách a procesoch k nim vedúcich. Keďže moja hodnotová a programová orientácia je dlhodobo zrejmá, som aj naďalej pripravený koordinovať viaceré hlasovania v NR SR s poslaneckým klubom SaS a pokračovať v konštruktívnej spolupráci,“ uviedol Martin Klus.

Nakoľko však chápem, aké dôležité je pre stranu a jej poslanecký klub udržiavať si podľa možnosti názorovú a hlasovaciu jednotu, ktorú mu garantovať neviem, rozhodol som sa ďalej pôsobiť ako nezaradený poslanec NR SR a opustiť vedúce pozície v strane,“ dodal. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka strana rozhodnutie Martina Klusa rešpektuje. „Martinovi Klusovi prajem všetko dobré,“ doplnil Richard Sulík.

Klus pôsobil po voľbách do NR SR v roku 2020 ako štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí. Z postu odišiel po tom, ako ministri a štátni tajomníci za SaS opustili vládu. Do parlamentu prišiel začiatkom októbra./agentury/

X X X

Demotivovaní voliči? Opakujúci sa kandidáti ich nelákali, k urnám sa nehrnuli

Záujem o voľby v obciach, kde sa o funkciu starostu a poslanecké mandáty zaujímali tí istí ľudia, ktorí tam „šéfovali“ doteraz, bol nízky. Chuť hlasovať zrejme obyvatelia stratili z dôvodu, že osadenstvo na úrade zostane nezmenené.

 V Naháči kandidovali v komunálnych voľbách len súčasní poslanci a starosta.

Naháč v okrese Trnava má 403 obyvateľov, z nich 354 mali zapísaných na zozname voličov vo víkendových spojených voľbách. Účasť tam dosiahla 40,96 percenta, čo nie je žiadne vysoké číslo. Zvlášť keď to porovnáme s rokom 2018, kedy sa tam komunálnych volieb zúčastnilo 69,7 percenta právoplatných voličov.

Za súčasným poklesom je zrejme fakt, že do miestnej samosprávy opäť kandidovali tí istí ľudia, ktorí tam pôsobili aj ostatné štyri roky. Starostom zostáva predchádzajúci David Ivanovič (nezávislý), ktorý povedie obec druhé obdobie. Asistovať mu budú piati poslanci, ktorých mal v obecnom zastupiteľstve aj doteraz.

Nemá to význam?

Ivanovič si nemyslí, že na účasť mal vplyv iba nemeniaci sa zoznam kandidátov. Podľa neho je za tým tiež počasie. „Bolo dosť nepríjemné. Aj sviatky sú, takže tam bolo viac činiteľov,“ mieni. Volebnú účasť v Naháči hodnotí ako priemernú. „V podstate bola taká, čo som porovnával, ako aj v iných obciach, kde mali jedného kandidáta na starostu,“ poznamenal.

Nevie odhadnúť, ktorá veková kategória chodila do volebných miestností vo väčšom počte – starší či mladší. Osobne však počítal s tým, že príde viac ľudí. To, že voľby boli tentoraz spojené so župnými, vidí ako pozitívum. „Všetko išlo bez problémov. Pokojne by to mohlo byť spojené aj v budúcnosti,“ doplnil.

Vrbovce v okrese Myjava, ktoré majú 1 383 obyvateľov, sú na tom podobne. Starosta Dušan Eliáš (nezávislý) sa o túto pozíciu zaujímal jediný. Menší rozdiel tam bol u kandidátov do zastupiteľstva. Súčasní poslanci sa na rokovaniach budú stretávať v takmer rovnakej zostave aj nasledujúce štyri roky.

„Je ich sedem a toľko ich teraz aj kandidovalo. Všetci, okrem jedného, zostávajú tí istí,“ ozrejmil starosta Eliáš. Myslí si, že práve toto poznačilo aj volebnú účasť. Tá teraz dosiahla 37,8 a predtým 54,6 percenta.

„Mnohí si asi povedali, že ak tam vlastne zostáva to isté osadenstvo, nemá to význam,“ predpokladá. „Na druhej strane prišli k urnám obyvatelia, ktorí sa napriek tomu rozhodli podporiť súčasné vedenie. No a určite ich motivovali aj župné voľby. Spojiť ich s miestnou samosprávou bolo rozumné,“ tvrdí Eliáš. Vzápätí spomenul predchádzajúce voľby.

„V roku 2018 sme kandidovali dvaja. Môjho predchodcu som vystriedal po štyroch volebných obdobiach. Ľudia to brali tak, že majú o čom rozhodnúť,“ zdôvodnil vyšší záujem o voľby v minulosti.

Nelákavá pozícia poslanca

Účasť klesla aj v Brezove v okrese Bardejov, kde žije 349 obyvateľov. Pred štyrmi rokmi dosiahla 61,9 a teraz 40,65 percenta. Starosta Ladislav Lukáč (KDH) reagoval, že jednoznačne to ovplyvnila kandidátna listina, ktorá sa ničím nelíšila od súčasného vedenia. Na svojich pozíciách tak zostávajú tí istí piati poslanci a rovnaký „richtár“.

„Ťažko sa to hodnotí. Viac menej bolo rozhodnuté už dopredu,“ hovorí Lukáč. Sám vraj zostal prekvapený, že nemal žiadneho protikandidáta a nebol ani väčší záujem o poslanecké stoličky. „Ľudia zrejme vidia, že ideme do komplikovaného obdobia. Keď som sa s nejakými rozprával a pýtal sa, či to nechcú skúsiť, len krútili hlavami. Asi nemajú chuť zaoberať sa problémami samosprávy v ťažkej dobe, ktorá je pred nami,“ mieni. Okrem toho vraj majú málo času na mimopracovné aktivity.

„Skoro ráno odchádzajú a domov prichádzajú až večer. Riešiť potom ešte takéto veci ich neláka,“ konštatoval. Svoje v tom podľa starostu zohrávajú aj medziľudské vzťahy.

Čo sa týka krajských volieb, tie podľa neho miestnych tiež veľmi neinšpirovali. „Kandidátov na poslancov nepoznali, len župana. Pár ľudí mi dokonca volalo, že koho vlastne majú voliť. Chceli sa poradiť,“ dodal./agentury/

X X X

Neúprosní Číňania. Zavreli ľudí v Disneylande, odísť môžu len s negatívnym testom

Čínske úrady v pondelok v rámci svojich prísnych opatrení proti šíreniu COVIDU-19 bez varovania uzavreli Disneyland v Šanghaji. Návštevníkov púšťa von iba s negatívnym testom. Zdravotníci v najväčšom čínskom meste v pondelok informovali o desať lokálne prenesených prípadov nákazy koronavirom, informovala agentúra Reuters.

 Disneyland krátko pred poludním miestneho času oznámil, že s okamžitou platnosťou a až do odvolania uzatvára zábavný park a okolité oblasti, aby vyhovel pravidlám spojeným s bojom proti COVIDU-19. Vedenie Šanghaja súčasne uviedlo, že park zakázal ľuďom vstupovať aj vychádzať a že všetci návštevníci vo vnútri areálu budú musieť s odchodom počkať na výsledky testov. Každý, kto park navštívil od 27. októbra, bude navyše trikrát počas troch dní musieť podstúpiť test na COVID-19.

Ľudia na sociálnych sieťach uvádzali, že počas uzávierky boli atrakcie pre „uväznených“ návštevníkov aj naďalej v prevádzke. Spoločnosť Shanghai Disney uviedla, že park teraz poskytuje „obmedzenú ponuku“ atrakcií a že dodržiava covidové opatrenia v súlade s pokynmi čínskych zdravotných úradov.

Pondelkové uzavretie predstavuje ďalší zo zásahov do prevádzky šanghajského Disneylandu, ktorý počas lockdownu na začiatku tohto roka nefungoval viac ako tri mesiace. Už vlani v novembri uviazlo v parku kvôli koronavírusovým opatreniam viac ako 30 000 návštevníkov.

Čínske čísla nakazených sú v porovnaní s ďalšími štátmi stále veľmi nízke, úrady ale zastávajú politiku takzvanej nulovej tolerancie. Zavádzajú preto prísne uzávery aj v prípade, že sa potvrdí len niekoľko málo prípadov nákazy. To kvôli výrazným komplikáciám kritizuje časť obyvateľstva. Uzávery majú navyše negatívny vplyv na druhú najväčšiu ekonomiku na svete, čo sa v niektorých prípadoch prenáša aj na hospodárstvo ďalších krajín./agentury/

X X X

Súd potvrdil policajnú diskrimináciu. Homosexuálnym manželom dovolí zostať na Slovensku

Krajský súd v Žiline dnes zrušil rozhodnutie polície, ktorá odmietla udeliť trvalý pobyt Argentínčanovi, ktorý sa v Argentíne zosobášil so Slovákom.

 Cudzinecká polícia sa odvolávala na to, že manželstvo rovnakého pohlavia na Slovensku neplatí. O rozhodnutí súdu informovala na sociálnej sieti podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková.

„Tento rozsudok je prvý svojho druhu na Slovensku a verím, že pomôže aj ďalším osobám v rovnakej situácii. Štát ešte môže podat kasačnú sťažnosť,“ priblížil na sociálnej sieti advokát Peter Kubina.

Krajský súd v Žiline to označil za diskrimináciu. K prípadu sa vyjadrila aj podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko Lucia Plaváková. „Je to historický moment, ktorý je dúfam len začiatkom dlho potrebnej zmeny,“ uviedla na sociálnej sieti.

 „Súd potvrdil, že zamietnutím žiadosti v tomto prípade došlo k neoprávnenej diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a porušeniu práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a slobody pobytu – bránenie v návrate slovenského občana do vlasti,“ spresnil advokát Kubina.

X X X

Voľby 2022: Dufinec nahradil v Michalovciach Zahorčáka. Kritik korupcie Kaplan neuspel

Miroslav Dufinec nahradil Viliama Zahorčáka, ktorý bol vo funkcii 16 rokov.

MICHALOVCE: Najprv poslanec, od júla druhý viceprimátor a po sobote vedie mesto Michalovce. Miroslav Dufinec nahradil dlhoročného primátora Viliama Zahorčáka, ktorý neúspešne kandidoval za predsedu Košického kraja, na post primátora už nekandidoval.

Mestský a krajský poslanec a občiansky aktivista Milan Kaplan skončil už po druhýkrát na druhom mieste.

Druhýkrát druhý

Dufinec kandidoval za koalíciu Smer-SD, Sme rodina, SNS a Strana moderného Slovenska. Zdôrazňoval, že nie je členom strany. V predošlom mestskom zastupiteľstve bol nováčikom. Napriek tomu ku koncu volebného obdobia sa stal druhým viceprimátorom, čo znamenalo aj členstvo v mestskej rade. Aj v roku 2018 kandidoval za koalíciu strán Smer-SD, Most-Híd a Strana zelených.

Nový primátor získal vo voľbách 43,47 percenta hlasov. Hlas mu odovzdalo 4921 Michalovčanov. Druhý v poradí Milan Kaplan, nezávislý s podporou piatich strán SaS, Progresívne Slovensko, Šanca, Dobrá voľba a Umiernení a Spolu,, dosiahol 31,84 percenta hlasov. Volilo ho 3605 ľudí. Do Košického samosprávneho kraja, kde kandidoval za poslanca a uspel, ho volilo v okrese Michalovce 7825 voličov.

Kaplan, ktorý roky poukazuje na komunálne korupčné a kriminálne kauzy v regióne a v lete mu zhorelo auto, kandidoval za primátora aj v roku 2018. Vtedy skončil taktiež na druhom mieste, vyhral vtedy Zahorčák. Výsledky boli takmer rovnaké, aj v sobotňajších voľbách.

Zahorčáka vtedy volilo 4655 Michalovčanov a získal 39,6 percenta, Kaplana 3511 ľudí, čo predstavovalo 29,9 percenta.

Kaplan v minulosti kritizoval Záhorčáka aj za to, že bez schválenia mestským zastupiteľstvom sám vybral na právne zastupovanie v súdnom spore s firmou Medipark Košice kanceláriu advokáta Radomíra Bžána. Pred voľbami dávali v Michalovciach jeho odporcovia diskreditačné letáky do schránok, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Primátor Danko v Martine zostal, spojenectvá v zastupiteľstve sa rozložia inak

Najväčší poslanecký klub ovládol Dankov protikandidát na primátora Michal Uherčík.

MARTIN: Letargia panujúca v martinskom zastupiteľstve by mohla pominúť. Po sobotňajších voľbách mieri do mestského parlamentu síce až pätnásť starých poslancov, sily sa však pravdepodobne rozložia úplne inak. Martinčania si volili tridsaťjeden poslancov.

Lídri dvoch najsilnejších poslaneckých klubov z ešte stále prebiehajúceho volebného obdobia, sa do zastupiteľstva vôbec nedostali. Naopak, ich kritici majú najsilnejší klub.

Lídri neobhájili

Reč je o ešte stále súčasnom viceprimátorovi Rudolfovi Kollárovi, ktorý mal v zastupiteľstve podporu väčšiny. Z tridsať jeden poslancov bolo v jeho klube šestnásť. Keď sa pri hlasovaní spájal s predsedom ďalšieho najsilnejšieho klubu – Petrom Kašubom, ktorý mal šesť a neskôr päť poslancov, návrh, za ktorý hlasovali tieto dva kluby, nemohol neprejsť.

X X X

Rekonštrukcia komplikuje vstup na košický cintorín, zriadili náhradné parkoviská

 Revitalizácia vstupu na najväčšie pietne miesto na Slovensku bude stáť 1,4 milióna eur.

Rekonštrukcia priestoru a rozkopané parkovisko pred Verejným cintorínom na Rastislavovej ulici v Košiciach komplikuje v dušičkovom období návštevu hrobov. Mesto kvôli zvýšenému náporu návštevníkov dočasne zväčšilo parkovacie možnosti a pribudol priestor na odstavenie 380 automobilov.

Práce na revitalizácii vstupu na najväčšie pietne miesto na Slovensku za 1,4 milióna eur začali tento rok v júli a potrvajú do budúcoročných letných prázdnin.

Dopravu riadia dobrovoľníci

„Stavebné práce so sebou prinášajú aj obmedzenia v doprave a parkovaní a dotknú sa aj aktuálneho dušičkového obdobia. Parkovať priamo pred vstupom na Verejný cintorín nie je možné, umožní sa len zastavenie na výstup a nástup osôb s obmedzenou pohyblivosťou,“ informovala radnica.

 V uliciach v okolí cintorína je umiestnené prenosné dopravné značenie, až do 6. novembra upozorní vodičov na možnosti parkovania.

Správa mestskej zelene, ktorá je správcom cintorína, po dohode s mestom sprístupnila dočasne aj parkovisko pred svojou budovou, kde vznikol priestor pre zhruba 80 áut. Ďalších 300 parkovacích miest pribudne na základe dohody medzi vedením mesta Košice a súkromnou spoločnosťou v areáli na Južnej triede 74, ktorý je vzdialený asi 350 metrov od cintorína.

„Dočasné bezplatné parkovisko pre motorizovaných návštevníkov cintorína je k dispozícii do neskorého večera v utorok 1. novembra. Dopravu na parkovisku budú usmerňovať mestskí dobrovoľníci,“ doplnila radnica.

 „V spolupráci s vedením mesta sme sa snažili vytvoriť čo najviac parkovacích miest, aby sme zmiernili negatívny dopad stavebných prác. To sa nám podarilo a návštevníci ich budú mať k dispozícii viac ako v minulosti,“ poznamenala Marta Popríková, riaditeľka Správy mestskej zelene.

Do 1. novembra bude areál najväčšieho cintorína na Slovensku otvorený do 22. hodiny. V ostatných dňoch, až do 8. novembra, bude otvorený od 7. do 20.hodiny.

Parkovisko už len pre návštevníkov cintorína

Hlavný vstup na košický Verejný cintorín spolu so svojim okolím prejde veľkými zmenami. Práce, ktoré odštartovali ešte v júli, majú byť hotové na budúci rok v lete. Počas štyroch etáp sa skrášli priestor od vstupnej brány cintorína až po centrálny kríž, úplne novú podobu dostanú aj súčasné parkovisko a trhovisko.

 Revitalizáciu vstupu na toto pietne miesto od Rastislavovej ulice na ploche takmer 5800 metrov štvorcových realizuje košická spoločnosť Euro-Bau.

„Uspela spomedzi poltucta uchádzačov vo verejnej obstarávaní na zákazku „Verejný cintorín – vstupná časť“. Ich víťazná ponuka vo výške 1 440 000 eur bola o 13 percent nižšia než predpokladaná hodnota zákazky,“ informovala radnica.

„Predchádzajúci súkromný nájomca síce bral poplatky, no do týchto priestorov veľmi neinvestoval. Vstup na Verejný cintorín aj s celým zázemím a parkoviskom bude vyzerať naozaj veľmi dobre. Čo sa týka nového parkoviska s vyššou kapacitou a najmodernejšími technologickými vylepšeniami, našim cieľom je, aby tam parkovali iba návštevníci Verejného cintorína. Doteraz ho často využívali ľudia z rôznych súkromných firiem,“ reagoval Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice.

Po rekonštrukcii sa zvýši kapacita parkoviska na 70 miest plus ďalšie tri ďalšie miesta pre ťažko zdravotne postihnutých občanov. Okrem toho tam bude možné zaparkovať aj osem bicyklov a pribudne aj jedna nabíjačka pre elektrobicykle.

„Na parkovisko si posvieti aj 16 úsporných LED lámp. V ich stožiaroch budú integrované Smart systémy, v ktorých môže byť umiestnených 13 bezpečnostných kamier alebo 4 nabíjacie miesta pre autá s elektrických pohonom,“ doplnila radnica.

Ekologicky bude riešená aj samotná plocha parkoviska, ktorej povrch umožní vsakovanie dažďovej vody alebo roztopeného snehu. Voda po prečistení pôjde do retenčnej nádrže, odkiaľ sa opätovne využije na automatické zalievanie zelene a stromov. Tie budú vysadené aj v zelených pásoch medzi parkovacími miestami.

Pribudnú lavičky aj podzemné kontajneri

Po rekonštrukcii sa zmenia aj priestory pred obradmi poslednej rozlúčky a miestom vstupu do Urnového hája. Námestíčko pred obradnou sieňou, ktoré slúži aj ako vstup do Urnového hája, spríjemní v jeho strede zelený ostrovček so stromoradím, kvetinovou výzdobou a lavičkami.

V celom priestore pribudne aj základné a náladové osvetlenie, celkovo sa na Verejnom cintoríne osadí 79 LED svietidiel. Návštevníci budú môcť využiť aj tri podzemné kontajnery a rovnaký počet smetných košov pre separovaný zber odpadu.

Košický Verejný cintorín má už vyše 2,5 roka v správe Správa mestskej zelene. Prevzala ho od súkromnej spoločnosti, ktorej v novembri 2019 skončila nájomná zmluva s mestom.

X X X

Bratislavu čaká veľký hokejový sviatok! Fanúšikovia sa môžu tešiť na 3 zápasy Winter Classic

 Hokejoví fanúšikovia by si mali v kalendároch zvýrazniť dátumy 13. – 15. január 2023. Na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne, známom aj ako Tehelné pole, sa v tých dňoch uskutočnia tri hokejové zápasy pod holým nebom, v štýle kanadsko-amerického Winter Classic.

Bratislava sa teší na hokejový sviatok. Ako pre ŠPORT.sk potvrdil Marián Bezák z HC Slovan Bratislava, v dňoch 13. – 15. január 2023 sa na Tehelnom poli uskutočnia tri hokejové zápasy pod holým nebom.

Pôjde o súboje českých klubov HC Kometa Brno s HC Oceláři Třinec a dve stretnutia slovenských mužstiev HK Dukla Trenčín s HKM Zvolen a „domáci” HC Slovan Bratislava si zmeria sily s veľkým rivalom HC Košice.

„Všetky stretnutia budú riadnymi zápasmi českej Tipsport extraligy a slovenskej Tipos extraligy,” uviedol pre ŠPORT.sk Marián Bezák s tým, že viac informácií sa hokejová verejnosť dozvie už čoskoro, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.