Nemecko odoláva zaviesť embargo na plyn Ruska, exminister Kaliňák vo vazbe

 Nemecký kancelár Olaf Scholz v rozhovore pre magazín Der Spiegel znovu odmietol embargo na dovoz ruského plynu. Scholz hovorí o troch dôvodoch, prečo na tom Nemecko trvá. Prvým dôvodom je, že by to neviedlo k zastaveniu vojny. „Keby bol Putin prístupný ekonomickým argumentom, tak by túto ‚šialenú‘ vojnu vôbec nerozpútal,“ uviedol pre Speigel.

Druhým dôvodom je, že Nemecko sa chce vyhnúť dramatickej hospodárskej kríze, ktorá by sa prejavila stratou miliónov pracovných miest a zavretím tovární, ktoré by sa už nikdy neotvorili. To by podľa Scholza malo zásadný vplyv nielen na Nemecko a na celú Európu, ale výrazne by to ovplyvnilo financovanie obnovy Ukrajiny. „Je to moja zodpovednosť povedať, že nemôžeme dopustiť, aby sa to stalo,“ uviedol Scholz.

Tretí dôvod uviedol v podobe rečníckej otázky: „A po tretie, premýšľa vôbec niekto o globálnych dôsledkoch?“

Scholz pripustil, že Nemecko sa malo už predtým zbavovať závislosti od ruského plynu, skôr hľadať dodávateľov, ktorí by ruský plyn mohli nahradiť. Pripustil, že už po zabratí Krymu v roku 2014 sa mali voči Rusku začať uplatňovať časť dnešných sankcií. Takisto malo Nemecko urýchliť využívanie obnoviteľných zdrojov energie, aby sa stalo nezávislé od dovozu a od fosílnych palív, čo by pomohlo aj životnému prostrediu, povedal pre Der Speiegel./agentury/

X X X

Ruský patriarcha Kirill sa modlil za koniec vojny. Opäť ju neodsúdil

Najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill v sobotu vyjadril nádej, že sa „špeciálna vojenská operácia“ Moskvy na Ukrajine rýchlo skončí. Opätovne sa však vyhol jej kritike. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Počas bohoslužby pred moskovským Chrámom Krista Spasiteľa pred pravoslávnou Veľkou nocou Kirill pokropil svätenou vodou bochníky farebne zdobeného veľkonočného pečiva a uviedol, že mnohé z nich budú poslané do regiónu Donbas na východe Ukrajine.

„Boh daj, aby tento veľkonočný dar tým, ktorí sú zapojení do tohto ťažkého konfliktu, pomohol upokojiť ich srdcia, mysle, duše, aby sa čo najskôr skončili vzájomné spory a zavládol dlho očakávaný pokoj – a s ním môže byť posilnená aj zbožnosť a viera ľudí,“ povedal Kirill.

Je spojencom Putina

Ruský patriarcha je spojencom prezidenta Vladimira Putina a svojimi predchádzajúcimi vyjadreniami podporil vojenskú intervenciu Moskvy na Ukrajine. Tieto vyjadrenia spôsobili rozkol v pravoslávnej cirkvi vo svete, píše Reuters.

Vojenskú kampaň nespochybnil ani nekritizoval ani v sobotu, keď hovoril o potrebe zmierenia. „Nech Pán v prvom rade zmieri našich ľudí na Ukrajine, na Donbase, kde sa stále prelieva krv,“ povedal Kirill, ktorý rovnako ako Putin verí, že Rusi a Ukrajinci sú v podstate jeden národ, konštatuje Reuters.

„Nech Pán uzdraví rany spôsobené ľuďom, rodinám, ktoré stratili svojich živiteľov, rodičom, ktorí stratili svoje deti, a deťom, ktoré stratili rodičov,“ dodal.

Rozhneval predstaviteľov cirkvi

Patriarchova podpora ruskej vojenskej kampani, pri ktorej prišli o život tisícky vojakov a ukrajinských civilistov, rozhnevala niektorých predstaviteľov v rámci ruskej pravoslávnej cirkvi, ako aj v pravoslávnych cirkvách v zahraničí spojených s moskovským patriarchátom, pripomína Reuters.

Rusko tvrdí, že na Ukrajine uskutočňuje špeciálnu vojenskú operáciu zameranú na demilitarizáciu a „denacifikáciu““ krajiny. Ukrajina a Západ to odmietajú ako neopodstatnenú zámienku.

Pápež František nedávno zrušil plánované júnové stretnutie s ruským patriarchom Kirillom, aktuality.sk

X X X

Exmistera vnútra Kaliňáka poslal sudca do väzby, siskár dostal monitorovací náramok

Sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodol o návrhu na väzobné stíhanie pre Roberta Kaliňáka. Exminister podal sťažnosť, preto rozhodnutie nie je právoplatné.

Roberta Kaliňáka poslal sudca do väzby, proti rozhodnutiu podal sťažnosť. Rozhodne o nej Najvyšší súd SR.

„Sudca Špecializovaného trestného súdu po výsluchu obžalovaného R. K. považoval návrh prokurátora za dôvodný, pretože aj podľa názoru sudcu je obvinený dôvodne podozrivý zo stíhanej trestnej činnosti a je uňho daný dôvod kolúznej väzby,“ informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Obhajoba Kaliňaka rešpektuje rozhodnutie súdu, ale nestotožňuje sa s ním. „Argumentácia súdu bola veľmi strohá a nedostali sme v podstate žiadnu odpoveď, prečo by mali byť splnené materiálne podmienky väzby a nedostali sme ani odpoveď na žiaden z argumentov, ktorý bol prezentovaný obhajobou.“

Po exministrovi vnútra prišiel na rad siskár Martin Ciriak. Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková uviedla, že v prípade siskára pojednávajú o utajených skutočnostiach, verejnosť informovať preto nebudú.

Prokurátor uviedol, že siskár nesúvisí s prípadom Kaliňáka. Súd ponechal siskára na slobode, ale dostal monitorovacie zariadenie. „Ide o vec, kde sú utajované skutočnosti, musím sa k nej vyjadrovať vo veľmi obmedzenom rozsahu. Ide o korupčnú trestnú činnosť.” Sťažnosť siskár nepodal.

Prokurátor reagoval na vyjadrenia obhajoby, ktorá tvrdí, že všetci kľúčoví svedkovia už boli vypočutí. „Pravda je taká, že v tej veci nebol vypočutý ani jeden svedok. Všetky osoby, ktoré boli vypočuté, boli vypočuté postupom pred začatím trestného stíhania bez toho, aby vôbec boli pod sankciou trestného stíhania za krivú výpoveď,“ prokurátor ďalej vysvetľuje, že musia prebehnúť znovu výsluchy týchto osôb.

Medzi argumenty prokurátora v návrhu na kolúznu väzbu patrili aj nahrávky z polovníckej chaty. V tomto štúdiu, ale nechcel nič bližšie komentovať. „Nebudem to komentovať aj preto, lebo v tej istej veci bola podaná aj žiadosť do Národnej rady SR o vydanie súhlasu na väzobné stíhanie ďalšieho obvineného.“

Bývalého ministera vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) spoločne s jeho straníckym šéfom Robertom Ficom vyšetrovateľ obvinil, že sedeli na najvyššom poschodí mafie v ozbrojených zložkách.

Vyšetrovateľ priradil dvojicu politikov na vrchol pyramídy k Norbertovi Bödörovi a bývalému šéfovi polície Tiborovi Gašparovi, a teda ich aktuálne stíhanie priamo nadväzuje na známu kauzu Očistec.

Exminister sa už v piatok (23.4) postavil pred sudcu pre prípravné konanie zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ale až dnes rozhodol, že Kaliňák pôjde do väzby, aby nemohol ovplyvňovať svedkov a mariť vyšetrovanie.

Kaliňák počas včerajšieho eskortovania zdvihol ruky a ukázal novinárom putá.

Fica ako aktívneho poslanca zadržať nemohli, ale už aj na neho smeruje z prokuratúry návrh na súhlas so zobratím do väzby, o ktorom bude hlasovať parlament.

Vyšetrovateľ pripisuje Kaliňákovi podiel na snahe diskreditovať bývalého prezidenta Andreja Kisku cez daňovú kauzu jeho firmy KTAG. Už dlhšie sa vedelo o neštandardných stretnutiach na polícii a na úrade vlády, kde mali vtedajší vládni politici a šéfovia úradov riešiť Kiskovu kauzu. Dokumenty zabezpečil vtedajší riaditeľ finančnej správy František Imrecze, analýzu prípadu poskytol zasa šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.

Na jeseň 2017 prišiel do médií, ale aj úradov e-mail zo zvláštnej adresy – yegor223@yandex.ua, kde boli podrobnosti o Kiskovom prípade aj kópie dokumentov z daňového úradu. Poslal ich muž spájaný so skupinou piťovci Tomáš Rajecký, ktorá teraz priznal, že mu ich priniesol v obálke Norbert Bödör. Ako odmenu mu nitriansky oligarcha sľúbil, že polícia tieto aktivity nebude riešiť a všetko je na vyšších poschodiach vybavené. Rajecký sa rozpomenul na to, ako raz Bödör pred ním zavolal Kaliňákovi – mali sa baviť práve o situácii okolo zverejňovania komprodokumentov.

Okrem Kaliňáka stíhajú aj advokáta Mareka Paru za to, že bol činný pre zločineckú skupinu okolo oligarchu Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara. Vyšetrovatelia zmapovali Parove časté návštevy policajného prezídia, kam mal chodiť koordinovať svoje kroky s členmi bödörovskej policajnej skupiny, aby začali stíhať elitného prokurátora Vasiľa Špirka.

Sudca dnes rozhodol aj o návrhu na väzbu siskára Martina Ciriaka, ktorého zadržali v rovnaký deň ako Kaliňáka a Paru, ale pri inej akcii. Je obvinený z korupcie – mal prijať úplatky od dnes už spoluobvineného podnikateľa za to, aby bol chránený pred prípadnými problémami, ktoré by mu mohla spôsobiť polícia./agentury/

X X X

  Analýza obvinenia Fica s Kaliňákom. Dekan Burda: Považujem ho za značne prehnané

Trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny v danom kontexte považujem za nezmyselne vykonštruovaný. Ak by sme pripustili politickú motiváciu obvinenia, práve názov tohto trestného činu vyzerá v titulkoch najšokujúcejšie, hovorí expert na trestné právo a dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda. V rozhovore okrem iného analyzuje aj odôvodnenosť jednotlivých skutkov, z ktorých sú Robert Fico a Robert Kaliňák obvinení.

 X Obvinenia expremiéra, bývalého ministra vnútra, policajného prezidenta, špeciálneho prokurátora, šéfa Národnej kriminálnej agentúry, šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy, bývalých príslušníkov SIS zo založenia zločineckej skupiny. Kde vo svete má takéto niečo obdobu? Ak by sa obvinenia preukázali, zaradí to Slovensko k africkej či stredoamerickej ceste riadenia štátu?

Z celospoločenského hľadiska v porovnaní s inými štátmi by som to nevidel až tak tragicky. Spomeňme si na aféru Watergate založenú na odpočúvaní politických súperov, pre ktorú musel odstúpiť americký prezident Richard Nixon. Môžeme síce povedať, že to bolo pred päťdesiatimi rokmi, ale zoberme si novšie prípady: útok na americký Kongres do určitej miery vyprovokovaný vtedajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom, odsúdenie bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, odstúpenie Sebastiana Kurza z funkcie rakúskeho spolkového kancelára za čin na hrane s trestným právom, ktorého sa dopustil vo verejnej funkcii. Takéto neduhy trápia aj Spojené štáty americké, aj západoeurópske krajiny. Na to, aby sme sa prirovnávali k africkým a stredoamerickým spôsobom riadenia štátu, by tých káuz muselo byť v niekoľkodesiatoknásobnom meradle viac. Navyše, potom by sme sa asi len ťažko vedeli slobodne verejne pozhovárať.

X Môžu stačiť už samotné tieto korupčné trestné stíhania na ochotu verejných funkcionárov správať sa hospodárne? Asi nemôžeme predpokladať, že by začala rásť korupcia, ak by sa tieto trestné stíhania neskončili odsudzujúcimi rozsudkami.

To asi nie, ale zasa treba povedať, že súčasťou prevencie trestnej činnosti je aj vedomie toho, že trestný čin môže byť s vysokou pravdepodobnosťou odhalený. To znamená, že vo vedomí spoločnosti musí byť prítomné aj to, že ak sa korupcia reálne vyskytuje, vyskytujú sa aj prípady právoplatných odsudzujúcich rozsudkov za korupciu.

X Skončila sa éra všeobecne akceptovanej trestnej imunity politikov, ktorá tu vládla celé dve dekády? Prichádza éra vyvodzovania trestnej zodpovednosti aj pre politikov?

Aj keď sa nezvyknem podrobnejšie vyjadrovať k nejakému trestnoprávnemu obvineniu, vzhľadom na celkovú úroveň verejnej diskusie a možný význam tejto kauzy pre budúcnosť aj z hľadiska posudzovania podobných káuz urobím výnimku. Vnímam isté skutočnosti, ktoré môžu odôvodňovať dôvodnosť vznesenia obvinenia za trestný čin ohrozenie bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Predmetné uznesenie o vznesení obvinenia ale považujem za značne prehnané, predpokladám, že bude mať značné dosahy na chod spoločnosti i politiku, a to bez ohľadu na to, ako toto trestné konanie dopadne. Obávam sa však, aby sa nestalo vzorom pre umlčiavanie kritikov pôsobenia osôb vo verejnom živote.

X Uznesenie o obvinení bývalého premiéra Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka už čítalo celé Slovensko. Čo si o ňom myslíte? Je táto právna konštrukcia podľa vás dostatočne odôvodnená a udržateľná?

V tomto prípade obvinenie smeruje ku skutkovým podstatám troch trestných činov. Prvým je zneužitie právomoci verejného činiteľa. To súvisí s oboznamovaním sa s okolnosťami zistenými v určitých daňových a trestnoprávnych konaniach a s vydávaním neoficiálnych príkazov, aby sa v týchto konaniach pokračovalo. Tu je namieste otázka: Môže sa minister vnútra a predseda vlády oboznamovať s takýmito okolnosťami? Pri odpovedi na túto otázku určite treba urobiť hĺbkovú analýzu kompetencií týchto funkcií, to však v danom uznesení chýba./agentury/

X X X

Fico, tvrdí, že poslanci NR SR posielajú otvorenú výzvu predsedníčke Európskej komisie

Tridsiatka poslancov Národnej rady SR pošle v sobotu predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a všetkým členom Európskej komisie otvorenú výzvu, ktorá popisuje, čo sa na Slovensku v týchto okamihoch deje.

Uviedol to počas sobotnej tlačovej konferencie predseda Smeru-SD Robert Fico.

Poznamenal, že v piatok (22. 4.) rozposlal premiérom, spolkovým kancelárom a prezidentom, ktorí chodia do Európskej rady, list, v ktorom taktiež popisuje udalosti, ktoré sa stali za posledné hodiny. „Som prekvapený reakciou, mal som dnes už asi sedem telefonátov,“ povedal líder Smeru-SD. Podľa jeho slov strana informovala aj najvýznamnejšie frakcie v Európskom parlamente. „Vredom v právnom štáte nie je Maďarsko, Poľsko ani Malta. Najväčším vredom, ktorý v histórii Európskej únie vznikol, je Slovensko s gaunermi, ktorí stoja na čele tejto vlády,“ povedal Fico.

Zastal sa Kaliňáka aj Paru

Vládna koalícia sa podľa slov Fica rozhodla odstrániť z cesty každého, kto zavadzia. Zastal sa bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a advokáta Mareka Paru. Ďalšou ohrozenou kategóriou sú podľa neho novinári.

Fico nepochybuje o tom, že ho Národná rada SR vydá na väzobné trestné stíhanie. Poznamenal, že ide o pomstu. Viackrát povedal aj to, že ide o porušovanie princípov demokratickej krajiny. Do určitej miery je rád, že po dvoch rokoch hľadania ho neboli schopní obviniť z korupcie, ekonomickej trestnej činnosti, násilného alebo sexuálneho deliktu. „Prišli s tým, že keď som vymenoval svojich dobrých spolupracovníkov do nejakých funkcií, tak som založil zločineckú skupinu,“ skonštatoval bývalý premiér. Poukázal na to, že uznesenie je plné kriminality Igora Matoviča (OĽANO) a exprezidenta Andreja Kisku.

Poslanci Národnej rady Ľuboš Blaha aj Ladislav Kamenický poznamenali, že Smer-SD stojí za Kaliňákom aj Ficom. Podľa Kamenického sa na Slovensku skončila demokracia a nechce, aby Kaliňák alebo Fico skončili ako bývalý policajný prezident Milan Lučanský, aktuality.sk

X X X

Nemecký minister financií Lindner vyjadril podporu Scholzovi v oblasti dodávok zbraní na Ukrajinu

Nemecký minister financií Christian Lindner v sobotu na zjazde svojej koaličnej Slobodnej demokratickej strany (FDP) vyjadril podporu nemeckému spolkovému kancelárovi Olafovi Scholzovi za jeho postup v dodávkach zbraní na Ukrajinu.

Scholz čelí kritike v Nemecku i v zahraničí za to, že Nemecko pomaly a nedostatočne reaguje na požiadavky Kyjeva ohľadom dodávky ťažkých zbraní na obranu pred ruskými útokmi, pripomína DPA.

Kancelár má však podľa Lindnerových slov „dôveru“ FDP. Minister financií zároveň ostro kritizoval konzervatívnu Úniu CDU/CSU, ktorá podľa jeho slov hrá v období krízy politické hry. Táto únia žiadala dodávky ťažkých zbraní na Ukrajinu, pripomína DPA. CDU podľa Lindnera hrá „nebezpečnú hru“ a riskuje narušenie stability vlády.

Líder FDP sa však aj napriek vyjadreniu podpory Scholzovi pripojil k tým, ktorí od kancelára žiadajú poslanie ťažkých zbraní, píše DPA. Ukrajina podľa jeho slov jasne potrebuje vojenskú pomoc a ťažké zbrane.

„Ukrajina takisto bojuje za hodnoty, ktoré sú dôležité pre nás,“ povedal. Ukrajina preto podľa jeho slov „musí vyhrať túto vojnu a vyhrá túto vojnu“. Takisto upozornil na hospodárske následky konfliktu.

Zjazd FDP sa začal v sobotu v Berlíne, pripomína DPA. Lindner sa pripojil prostredníctvom videokonferencie z Washingtonu, kde je v izolácii pre nákazu koronavírusom, aktuality.sk

X X X

Výbuch otriasol ďalšou poľskou baňou, zahynuli štyria baníci

Nešťastie v poľskej uhoľnej bani Zofiówka si podľa poľských médií vyžiadalo životy najmenej štyroch baníkov. Ďalších šesť je stále nezvestných. Server Dziennik.pl napísal, že záchranná akcia ďalej pokračuje. Ide o druhé banské nešťastie v Poľsku v tomto týždni.

 Policajné a hasičské auto pred uhoľnou baňou Pniowek v juhopoľskom meste Pawlowice, kde v stredu 20. apríla 2022 dva podzemné výbuchy metánu zabili päť ľudí a viac ako 20 zranili.

Otras spojený s prudkým únikom metánu podľa oznámenia spoločnosti nastal o 03:40 v hĺbke asi 900 metrov. „V okolí nehody bolo 52 pracovníkov, 42 ich vyšlo (z bane) vlastnými silami,“ uviedla JSW. Podľa firmy nebolo s baníkmi žiadne spojenie. V bani zasahujú tri desiatky záchranárov, povedal agentúre PAP hovorca JSW Slawomir Starzyński.

Rovnakej spoločnosti patrí aj uhoľná baňa Pniówek na juhu Poľska, kde po stredajšom výbuchu metánu prišlo o život päť ľudí a ďalších sedem je nezvestných. Záchrannú operáciu JSW v piatok ukončila s tým, že oblasť, kde zostalo päť banských záchranárov a dvaja baníci, je príliš nebezpečná a vyslanie ďalších tímov by bolo nezodpovedné. Práve v tejto bani nastali vo štvrtok neskoro večer ďalšie explózie. Zranenia utrpelo desať záchranárov, ktorí sa pripravovali na pátranie po nezvestných osobách.

Niekoľko obetí za posledné roky

Počet hospitalizovaných sa tak zvýšil na 32. Najnovšie explózie si podľa štátneho banského úradu WUG nevyžiadali obete na životoch. K výbuchu metánu v bani v obci Pawlowice neďaleko hraníc s Českou republikou došlo v stredu krátko po polnoci v hĺbke 1000 metrov pod zemou. V oblasti výbuchu sa vtedy nachádzalo 42 baníkov.

V bani Zofiówka prišlo už v roku 2018 o život päť baníkov, pripomína agentúra AFP.

Poľsko, ktoré je z veľkej časti závislé práve od uhlia, zažilo v posledných rokoch niekoľko banských nešťastí. Napríklad vlani v uhoľnej bani Myslowice-Wesola na juhu krajiny pri závale zomreli dvaja baníci. V roku 2018 pri banskom nešťastí v bani Zofiówka na juhu Poľska zahynulo päť baníkov.

Pri jednom z najväčších banských nešťastí v Poľsku, keď vybuchol metán, zomrelo v roku 2006 v bani Halemba 23 baníkov, uviedol server Wprost. O tri roky neskôr neprežilo výbuch metánu v bani Wujek-Šlonsk neďaleko Katovíc 20 baníkov.

X X X

Na Rusov si na ukrajinskom nebi počkajú americkí „duchovia“

 Čo potrebujú Ukrajinci v boji s ruskými silami? Kamikadze drony Phoenix Ghost (Fénicky duch). Podľa Pentagonu Ukrajina dostane v rámci ďalšej americkej vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov najmenej 121 takýchto zariadení.

 O dronoch Phoenix Ghost sa zatiaľ príliš veľa nevie. Dokonca sa najprv objavila informácia, že ich americká spoločnosť Aevex Aerospace vyvinula špeciálne pre ukrajinské ozbrojené sily. Ale hovorca Pentagonu John Kirby spresnil, že produkcia týchto dronov sa začala už pred vojnou, ktorú 24. februára rozpútalo Rusko. Podľa neho sa však tieto stroje veľmi dobre hodia do bojov na východe Ukrajiny, na Donbase, kde je rovný a otvorený terén.

Phoenix Ghost je kamikadze dron. Znamená to, že sa neočakáva, že sa z bojovej misie vráti. Je možné ho ovládať manuálne, ale dokáže operovať aj autonómne.

„Je to takpovediac jednosmerný letecký stroj, ktorý je efektívny pri útokoch proti stredne obrneným vojenským cieľom,“ povedal pre portál Politico generálplukovník vo výslužbe David Deptula, ktorý pôsobí na Mitchellovom inštitúte pre letecké a kozmické štúdie, a je aj členom správnej rady Aevex Aerospace. „Dron dokáže vertikálne vzlietnuť, pri hľadaní alebo sledovaní cieľa môže lietať viac ako šesť hodín a s využitím infračervených senzorov funguje aj v noci,“ vysvetlil Deptula.

„Bolo by zaujímavé presnejšie vedieť, aký dosah majú tieto systémy, a akú bojovú hlavicu nesú, čo by nám pomohlo vyhodnotiť ich pravdepodobný taktický dosah v boji,“ reagoval na sociálnej sieti Twitter na správu o dodávke dronov Phoenix Ghost Franz-Stefan Gady, expert na vojenské technológie z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie.

Američania už Ukrajincom dodali kamikadze drony Switchblade, no Deptula pripomenul, že tie dokážu byť vo vzduchu menej ako hodinu. Ukrajinci úspešne požívajú aj turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2, ktorý slúži na útočné a prieskumné aktivity./agentury/

X X X

Kto chce Ficovi zavariť? Kiska aj svedkovia, ktorých vraj trápi svedomie

 Odôvodnenie uznesenia obvinenia proti Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi má 99 strán. Podľa neho už boli v tejto veci vypočutí Ľudovít Makó, Slobodník, Tomáš Rajecký, ale aj Andrej Kiska. Všetci sú pritom obvinení v iných kauzách. Ľútosť nad svojimi prešľapmi vyslovili iba Imrecze a Slobodník. Všetci však zhodne tvrdia, že šéfom zločineckej skupiny bol Fico.

„Pán prezident, ty buď kľudný, ja nikam neodchádzam, ja chcem byť aktívnym predsedom politickej strany,“ oznámil Robert Fico Andrejovi Kiskovi pri podaní demisie v roku 2018.

Podľa vyšetrovateľa sa Fico s Kaliňákom snažili získať informácie o súkromnom a pracovnom živote rôznych fyzických osôb, a tak si vytvoriť podmienky „pre ďalšie účelové neobjektívne posúdenie a zabezpečenie dôkazov pri realizácii trestných konaní“. Išlo konkrétne aj o Borisa Kollára, Daniela Lipšica, prokurátora Vasiľa Špirku a ďalších./agentury/

X X X

Ruská matka pochovávala syna, zahynul na Ukrajine. Chválila Putina

 Zmiešané ohlasy v médiách a na sociálnych sieťach vyvolal prejav matky ruského výsadkára, zabitého v bojoch na Ukrajine, ktorá za svojho mŕtveho syna preberala jedno z najvyšších ruských vyznamenaní.

Napríklad bieloruský opozičný web Naša Niva v tej súvislosti písal o „konečnom štádiu odľudštenia režimu“ ruského prezidenta Vladimíra Putina. V oficiálnych ruských médiách je výsadkár popisovaný ako hrdina.

Rusko napadlo susednú Ukrajinu na konci februára, stále pokračujúca agresia si zatiaľ vyžiadala desaťtisíce mŕtvych. Veľa miest na východe Ukrajiny ďalej čelí intenzívnemu ostreľovaniu, ruská armáda zrejme začína nový rozsiahly útok v Donbase na východe krajiny. Po vytlačení ruských vojsk z oblasti na sever od Kyjeva začali najavo vychádzať zverstvá, ktorých sa v obsadených dedinách a mestách ruskí vojaci dopúšťali.

„Sme hrdí. A vždy budeme hrdí. Aj na naše Rusko, aj na nášho prezidenta. Vladimira Vladimiroviča Putina si veľmi vážime. A sme naňho tiež hrdí. Aj na náš ľud sme hrdí. Aj na našich vojakov, na našu ruskú armádu. Nech sa Západ na nás nehrnie, my sa nezlomíme, nezľakneme sa. Len budeme ešte odvážnejší,“ vyhlásila matka výsadkára Vladimira Zozulina, keď za svojho syna preberala Zlatú hviezdu hrdinu Ruskej federácie. Jej syn prišiel na Ukrajine o život už 12. marca.

Na sociálnych sieťach ale mnoho ľudí zarazili „propagandistické frázy“ z úst ženy, ktorá práve prišla o svoje dieťa, všimol si bieloruský opozičný web Naša Niva. „Čo by mala cítiť matka, ktorej zabili syna? Normálna, jednoducho akákoľvek matka bude cítiť zničujúcu horkosť. Táto žena cíti hrdosť. Na Rusko a na Putina,“ napísal denník. „Čo ju ako prvé napadne na pohrebe vlastného dieťaťa? Správne: Nech sa Západ na nás nehrnie… Na tomto príklade môžeme vidieť konečné štádium odľudštenia putinovského režimu: mŕtvy materský cit,“ dodal web.

Prokremelské ruské médiá ponúkajú čitateľom príbeh, podľa ktorého nadporučík Zozulin odhalil pozície ukrajinského delostrelectva – vzápätí zničeného ruskou paľbou – a pri odvážnom útoku zajal nepriateľského dôstojníka a nakoniec aj za cenu vlastného života chránil vojakov vo svojej rote, ktorých dostal do bezpečia a on, ranený, kryl ich ústup. A keď sa mu minuli náboje, nechal nepriateľa pristúpiť bližšie a potom odpálil granát.

Ruské úrady oznámili, že po mŕtvom pomenujú ulicu v Ivanove a tiež školu vo Vologdskej oblasti, kde prežil detstvo./agentury/

X X X

Hlas opäť skritizoval navrhované opatrenia proti zdražovaniu

Mimoparlamentný Hlas-SD opäť skritizoval navrhované opatrenia proti zdražovaniu. Počas sobotnej tlačovej konferencie uviedol líder Hlasu-SD Peter Pellegrini, že predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) počas svojho vystúpenia na štvrtkovej (21. 4.) tlačovej konferencie povedal 13 lží. Zopakoval, že z opatrení, ktoré predstavili, vládny kabinet vynechal väčšinu seniorov.

Podľa Pellegriniho vláda predstavenými opatreniami odignorovala 1,6 milióna pracujúcich ľudí, ktorí zarábajú menej ako 1600 eur, ale aj viac ako jeden milión seniorov. „Sme ochotní podporiť vládne návrhy, za odplatu sme požiadali predstaviteľov vládnej koalície, aby podporili návrhy Hlasu-SD, ktoré majú za účel pomôcť aj pracujúcim a zároveň seniorom,“ povedal.

Líder Hlasu-SD skritizoval viaceré tvrdenia premiéra, ktoré uviedol počas štvrtkovej tlačovej konferencie. Tvrdí, že vyjadrenia Hegera, že na pomoc počas pandémie poskytli desať miliárd eur, nie sú pravdivé. Poznamenal, že na zastropovanie energií sa poskytla napríklad jedna miliarda eur, ale k tomu ešte len dôjde. Zároveň tvrdí, že táto vláda je antisociálna, rovnako podľa neho nie je akcieschopná.

Spochybnil aj tvrdenie Hegera, ktorý uviedol, že „sú vládou, ktorá využíva svoj potenciál z toho, že nekradne“. Nesúhlasí ani s tým, že by súčasný vládny kabinet zvyšoval efektivitu hospodárenia štátu či to, že nerozvracia verejné financie tak, ako to robila jeho vláda alebo vlády Roberta Fica (Smer-SD). Kritizoval aj zadlžovanie Slovenska, ktoré podľa neho ľudia nepocítili na pomoci počas pandémie ani počas vojny na Ukrajine. Poznamenal, že za posledné dva roky krajinu táto vláda zadlžila o 15 miliárd eur.

Vláda mohla byť podľa slov Pellegriniho štedrejšia. O návrhu chcú ešte rokovať s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom (Sme rodina), aby niektoré zo svojich návrhov pretlačili do toho, ktorý predstavila vláda./agentury/

X X X

Matovič s Krajniakom oznámili, kto dostane peniaze pre zdražovanie: Budú to 100-eurové poukážky a prídavky na deti

 Stoeurové príspevky a vyššie prídavky na deti. Vláda vo štvrtok predstavila detaily dlhoočakávanej pomoci pre ohrozené skupiny ľudí kvôli obrovskému zdražovaniu. Celý balík pomoci bude stáť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok ďalšiu miliardu. „Vieme, že inflácia je problém, ktorému budeme čeliť najbližšie roky,“ vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Pomoc pozostáva z dvoch častí. Prvou sú jednorazové príspevky vo výške 100 eur. Nárok na ne bude mať 660-tisíc rodičov s 1,1 milióna deťmi, 58-tisíc domácností v hmotnej núdzi, 102-tisíc seniorov vo veku nad 62 rokov, ktorým nevznikol nárok na dôchodok, 80-tisíc opatrovateľov a osobných asistentov osôb s ťažkým postihnutím a nakoniec 7 500 náhradných rodičov. Je to rovnaká forma pomoci, akú predstavil ešte začiatkom mesiaca minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Peniaze by mali byť vyplatené do leta.

Novinkou je druhá časť, teda systémová pomoc. Spočíva vo zvýšení prídavkov na deti a daňového bonusu na deti pracujúcich rodičov. Prídavok na dieťa sa zvýši od 1. júla z 25,88 eura na 30 eur a následne od 1. januára 2023 sa opäť zvýši na 40 eur, oznámil minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Ďalej sa od júla zvýši aj daňový bonus na dieťa podľa jeho veku. Od nového roka dôjde k jeho opätovnému zvýšeniu. Napríklad pre dieťa do šesť rokov suma vzrastie z pôvodných 47,16 eura na 100 eur.

Otázne je, kde chce koalícia na opatrenia nájsť peniaze. Matovič chce, aby sa peniaze vyzbierali od 100 najbohatších firiem na Slovensku. No ktoré to budú a akou formou budú zdanené, neprezradil. Práve s novými daňami nesúhlasí koaličná strana SaS. Nikto zo strany Richarda Sulíka sa preto na tlačovke nezúčastnil.

 SaS ešte pred oficiálnym predstavením pomoci poslala tlačovú správu, v ktorej odmietla nové dane. „Namiesto efektívneho míňania verejných zdrojov ideme cestou zvyšovania daní, s čím nemôžeme v žiadnom prípade súhlasiť,“ vyhlásil predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič. Sulík hovorí, že pomoc je drahá a pomáha aj bohatým.

Je teda otázne, ako budú liberáli v parlamente hlasovať. „K tomu ešte zaujmeme ako klub stanovisko pred hlasovaním. Určite však nebudeme hlasovať za vyššie dane,“ tvrdí pre Pravdu hovorca SaS Ondrej Šprlák. Práve hlasovanie v parlamente rozhodne o tom, či sa návrh stane realitou. Hlasovať sa o ňom má v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanec za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský si myslí, že to v parlamente prejde dokonca ústavnou väčšinou, aj keď koalícia nie je jednotná. „Strany Smer a Hlas sa prezentujú ako sociálne strany, tak predpokladám, že za návrh zahlasujú. Ako by vysvetľovali voličom, že nedajú peniaze rodinám? Som presvedčený, že to prejde ústavnou väčšinou,“ povedal poslanec. Návrh podporí hnutie Za ľudí./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.