Těsně před setkáním v Praze politiků Evropy se Fiala s ministryní obrany Černochovou pochlubili, že ČR na Ukrajinu zasílá další vojenský materiál za 47 miliard, který bude sloužit opět k zabíjení Ukrajinců a Rusů. Plní tak požadavek válečného šílence Zelenského, který sám s manželkou nebojují, bojí se o život, ale jen organizují ničení Ukrajiny a vraždění lidí.
Přičemž politikům Evropy Zelenský do Prahy vzkázal, aby zajistili na Ukrajině a v Evropě brzy mír. A podobně, jako ČR, postupuje i Německo, kancléř Scholz a ministryně zahraničí Baerbocková. NIkomu z nich ani trochu není líto tisíců mrtvých Ukrajinců a Rusů.
X X X
KATARSKÝ EMÍR NESMĚL NA HRAD NA VEČEŘI, EU ZAKÁZALA
Nesměl na večeři, opustil summit. Katarský emír nečekaně odletěl z Prahy
Katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který přiletěl do Prahy na pozvání prezidenta Miloše Zemana, opustil Česko ve středu večer. Jeho odlet byl nečekaný, původně zde měl domluvený program i na čtvrtek. Informoval o tom Deník N, podle jehož informací měl emír požadavky, kterým česká diplomacie už nedokázala vyhovět. Hrad nicméně uvedl, že návštěva byla vysoce přátelská.
Katarský vládce opustil Česko ve středu kolem desáté hodiny večerní, uvedl Deník N. Původně zde měl naplánovaný program i na čtvrtek, vyplývá z tiskové zprávy prezidentské kanceláře.
Podle zdrojů Deníku N katarský vládce vznesl požadavek, aby se stal regulérním účastníkem summitu, chtěl se také připojit k ostatním během slavnostní večeře uspořádané pro asi padesát státníků. To mu už však česká diplomacie nemohla zajistit.
„Snažili jsme se jeho požadavku vyhovět, ale nebylo už možné, aby se zítřejšího (čtvrtečního) jednání a večeře účastnil jako oficiální host,“ odkázal Deník N na zdroj z diplomacie.
„S tímto požadavkem nebyl souhlas ze stran ostatních účastníků, a to i proto, že setkání připravují i ostatní země dlouho a není možné na seznam regulérních hostů přidat další lidi,“ dodal zdroj.
Podle Hradu se ale jednalo o přátelskou návštěvu. „Návštěva Jeho Výsosti Tamíma bin Hamada Ál Tháního, emíra Státu Katar byla vysoce přátelská. Společný program s prezidentem republiky proběhl zcela podle plánu a byl završen slavnostní večeří na Hradě,“ reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Tamim bin Hamad Sání měl ve čtvrtek absolvovat schůzky s hlavami států v rámci neformálního summitu, který Česko jako předsednická země EU pořádá na Pražském hradě.
Kromě hlav unijních zemí do Prahy zavítá britská premiérka Liz Trussová, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či lídři balkánských a postsovětských zemí. Po úvodním projevu premiéra Petra Fialy promluví ke kolegům čtveřice mimounijních vůdců včetně Trussové a na dálku se s nimi spojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Poté politici usednou ke kulatým stolům, u nichž proberou dva okruhy témat. Prvním bude mír a bezpečnost, druhým ekonomika, energie a klima. Prostor bude následně na bilaterální jednání.
S britskou premiérkou Trussovou se v Kramářově vile dopoledne setkal na bilaterální schůzce předseda české vlády Fiala. Diskutovat budou o Ukrajině, bilaterální spolupráci obou zemí a kooperaci Velké Británie s EU.
Bezpečnost a doprovod účastníků unijního summitu zajistí stovky policistů z Prahy a z celé republiky, pravděpodobně se zúčastní i armáda. Dopravní uzavírky v plánu nejsou, od úterý do soboty je uzavřen celý areál Hradu.
Hlavy států a předsedové vlád členských zemí EU poté budou v pátek na neformálním zasedání Evropské rady jednat o válce na Ukrajině a vojenské a finanční podpoře země napadené Ruskem, energetice a hospodářské situaci v Evropě.
X X X
Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu
Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.
Vládce Kataru do Česka přiletěl v úterý, ve středu jednal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem a odpoledne s premiérem Petrem Fialou (ODS). Setkání se zúčastnilo i několik ministrů. Čeští politici s emírem jednali především o ekonomických otázkách. Mluvili o případných dodávkách zemního plynu do ČR. Emír měl v Česku zůstat do čtvrtka a využít své návštěvy Prahy k setkání s účastníky summitu.
Ekonom Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS připomněl, že je Katar z hlediska své rozlohy a objemu těžby plynu světovou jedničkou. „Svého postavení si je vědom. Ví, že v současné situaci může zatlačit na evropské odběratele k tomu, aby přistoupili na vysokou cenu a uvázali se k dlouhodobým kontraktům. Pokud Evropa nekývne na jeho požadavky, Katar stále může dodávat do asijských ekonomik. Je to Evropa, která tahá za kratší konec provazu,“ zdůraznil ekonom.
Emír se dle Jindráka neurazil
Podle Jindráka si původně katarská delegace myslela, že emír bude přizván k části programu pražského summitu, což ale Brusel neodsouhlasil. Ředitel hradní diplomacie však odmítl, že by se emír kvůli tomu „urazil“. Zdůraznil, že bilaterální schůzka se Zemanem se uskutečnila v přátelské atmosféře a označil ji za skvělou. „Emír nechtěl dále v Praze zůstávat, protože mu bylo Bruselem přes úřad vlády definitivně potvrzeno, že nemůže být řádnou součástí dnešního summitu,“ poznamenal Jindrák.
Emír si tak podle Jindráka vyhodnotil, že je pro něj efektivnější, aby se s jednotlivými státníky sešel individuálně při jiné příležitosti. Ředitel hradní diplomacie zdůraznil, že o účasti nerozhodovala česká strana, protože organizátorem summitu je předseda Evropské rady Charles Michel.
Většina katarské delegace v ČR zůstává
Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký později uvedl, že emír z Prahy odletěl spokojený. „Z mého osobního pohledu byla emírova návštěva mimořádně úspěšná a Jeho Výsost odletěla z Prahy spokojena. O důležitosti návštěvy vypovídá, že podstatná část emírovy delegace v Praze nadále zůstává,“ uvedl Chalupecký.
Katarská strana si je podle velvyslance vědoma toho, že i předsednická země Rady Evropské unie je při tvorbě programu evropských jednání závislá na souhlasu všech členských států. „V tomto případě bylo na stole jednání emíra s vybranými evropskými lídry na okraj čtvrtečního summitu. Náhlé změny v emírově programu jej nakonec bohužel neumožnily,“ dodal Chalupecký.
Emír přicestoval na Zemanovo pozvání. „Program návštěvy byl s katarskou stranou dlouhodobě konzultován. Význam návštěvy dokazuje i velikost emírovy delegace,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. V delegaci nechyběli dva ministři a šéfové klíčových katarských agentur a společností.
Mluvčí připomněla, že se emírova delegace setkala s premiérem a čtyřmi ministry. Byly také podepsány bilaterální dohody, které podle ní výrazně posunou vzájemné vztahy v oblasti obchodu a investic, mimo jiné i v klíčovém energetickém sektoru.
X X X
Evropa přichází za Katarem s prosíkem. Ceny plynu si nemůže diktovat, tvrdí Horská
Do Prahy přicestoval katarský emír Tamim bin Hamad Sání, společně s prezidentem Milošem Zemanem podepsali dohodu o ekonomické spolupráci. Stěžejní nyní bude vyjednávání Evropy s Katarem o ceně plynu. Ekonomka Helena Horská v pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedla, že za asijskou zemí Evropa přichází s prosíkem a ceny plynu si diktovat nemůže.
Na dotaz, zda nás katarský plyn spasí, odpověděla Horská jasně. „Každá megawatthodina plynu je důležitá. Není to spása, ale uvědomme si, že na tuto topnou sezonu máme v zásobnících nemalou část na její pokrytí. Letošní sezonu zvládneme. Nyní musíme myslet už na ty budoucí a uzavírat dlouhodobé kontrakty,“ podotkla.
Jenže Katar bude chtít vyjednat dohodu za co nejvyšší možnou cenu. „K jednacímu stolu jdou dvě strany, kdy jedna z nich je v nevýhodné a slabé pozici – tím je Evropa. Za Katarem přichází s prosíkem. Katar moc dobře zná situaci v Evropě, že se v důsledku špatných historických rozhodnutích stala závislá na nerostných surovinách. Těžko můžete čekat, že protistrana bude výrazně shovívavá,“ podotkla.
Zdůraznila, že se Evropa musí společně postavit Kataru a domluvit dlouhodobé dodávky za úměrné ceny. „Vyjednávání je složité a pozice Evropy je nyní tíživá. Těžko si může něco diktovat, skutečně si diktuje Katar,“ uzavřela. Dodala ovšem, že v Evropě může Katar vidět spolehlivého partnera, který bude stabilně plyn odebírat. Právě to by mohl starý kontinent využít ve svůj prospěch.
X X X
SVĚT MÁ EVROPY PLNÉ ZUBY
Evropy má většina světa plné zuby. Proberme se a nespoléhejme na jiné, burcuje Bartuška
Říkat, že se na Katar v otázce plynu nemůžeme spoléhat, je logické. Tvrdí to zvláštní velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška s tím, že Evropa se totiž nemůže spoléhat na nikoho. Je toho názoru, že se starý kontinent musí konečně začít spoléhat sám na sebe a uvědomit si, že není ve světě oblíbený.
„Na nikoho se nemůžeme spoléhat. Evropa je sama a musí se o sebe i sama postarat. Spoléhat věčně na někoho jiného je zásadní chybou Evropy. Nejsme oblíbený kontinent, většina světa nás má plné zuby. Připusťme si to, řekněme si, jak to je. Začněme se racionálně starat o vlastní bezpečí,“ vzkázal Bartuška.
Na dotaz, zda na to má Evropa zdroje, odpověděl jasně: „Pokud se probereme, tak ano. Zdroje existují, vždyť Evropa je největší ekonomický celek světa. Když bude chtít, je schopna jednat velmi tvrdě,“ zdůraznil.
„Pořád máme zákony a schvalovací procesy jako 23. února. Naopak Holanďané a Němci pozastavili řadu zákonů, nařízení, které zpomalují schvalování významných staveb pro přežití státu. Holanďané za pět měsíců dali dohromady terminál na LNG. Být to u nás při našich předpisech, trvalo by to deset let, možná i více. Pojďme se proboha probrat, využít situace, která je, a zásadně změnit legislativu v oblasti výstavby,“ zdůraznil.
X X X
Orbánovy chvíle v Praze: oběd s Babišem, hovor s Klausem, rozlučka se Zemanem
Maďarský premiér Viktor Orbán je mezi evropskými lídry často za černou ovci kvůli svým postojům vůči Rusku a sankcím na něj uvalovaným. I tak má v Česku velmi nabitý program. Nejprve se potkal u oběda v Průhonicích se svým politickým přítelem Andrejem Babišem, později odpoledne zamířil na audienci k prezidentu republiky.
Udržují pevné politické přátelství, a tak když předseda maďarské vlády zamířil na pražský summit, vyhradil si v diáři čas i na setkání s Andrejem Babišem.
Bývalý premiér využil svých vazeb na jednoho z předních mužů Maďarska například loni před volbami do Sněmovny, kdy byl Orbán součástí jeho kampaně v Ústeckém kraji.
Oba muži si ve čtvrtek odpoledne dali oběd v Průhonicích, pochlubil se společnými snímky na Facebooku Babiš.
„Mluvili jsme o aktuálních problémech, válce na Ukrajině, energetické krizi nebo dodávkách plynu a inflaci. Velkým problémem je podle premiéra Orbána opět ilegální migrace. Měl v Budapešti schůzku s rakouským premiérem a srbským prezidentem a chtějí vytvořit společnou ochranu Schengenského prostoru, protože do Evropy bohužel přichází stále víc a víc migrantů,“ sdělil iDNES.cz Babiš. Podle něj je summit ideální příležitostí, aby Evropská unie řešila společnou migrační politiku.
Orbán se v Praze sešel též s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem v sídle jeho institutu na pražské Hanspaulce. Podle webu Institutu Václava Klause mluvili o složité situaci obou zemí v energetické oblasti či o kvůli inflaci se horšících ekonomických podmínkách a shodli se na významu spolupráce uvnitř visegrádské čtyřky, kterou kromě ČR a Maďarska tvoří ještě Polsko a Slovensko.
Poté maďarský lídr zamířil na Pražský hrad na setkání evropských státníků. Orbán nechyběl například u vícestranného setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhajem Alijevem.
Orbán odpoledne navštívil i českého prezidenta. „Prezident Miloš Zeman přátelsky přivítal ve své pracovně na Pražském hradě předsedu vlády Maďarska,“ informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Oba muži se naposledy potkali loni v září těsně před tím, než byl Zeman dlouhodobě hospitalizovaný v nemocnici.
Hlava českého státu navíc dlouhodobě netajila myšlenku, že se chce v rámci zasedání Evropského politického společenství s Orbánem rozloučit před koncem svého mandátu.
Zeman později přijal i srbského prezidenta Aleksandara Vučiče, s nimiž měl mimo jiné hovořit o zřízení Českého domu v Bělehradě. O jeho obnovení se zasazuje opakovaně, mluvili o něm například před třemi lety při návštěvě Srbska. Původní český dům v Bělehradě v šedesátých letech minulého století Jugoslávie zkonfiskovala.
X X X
Mimořádné setkání. Erdogan v Praze jednal s lídry Arménie a Ázerbájdžánu
Na okraj pražského summitu Evropského politického společenství se ve čtvrtek uskutečnilo vícestranné setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhajem Alijevem. Erdogan následně uvedl, že věří v normalizaci vztahů v regionu.
Podle turecké agentury Anadolu se státníci setkali po příjezdu na Pražský hrad ještě před začátkem zasedání EPC. „Prezident Erdogan se setkal s ázerbájdžánským prezidentem Alijevem a arménským premiérem Pašinjanem před zasedáním Evropského politického společenství v Praze,“ napsala agentura.
Ze zveřejněné fotografie a videa je rovněž patrné, že u diskuse byl například i maďarský premiér Viktor Orbán a s přítomnými se pozdravil také francouzský prezident Emmanuel Macron.
Erdogan po jednání na tiskové konferenci poděkoval lídrům Evropské unie i České republice za uspořádání summitu. „Bylo to velmi produktivní jednání s důležitým obsahem,“ uvedl.
Zmínil své jednání s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a českým premiérem Petrem Fialou či se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. A právě i setkání s arménským premiérem.
„Věřím, že budeme schopni dosáhnou plné normalizace vztahů v našem regionu,“ řekl k tématu napjatých vztahů mezi Tureckem a Arménií. Nejdřív se však podle něj musí vztahy mezi Arménií a Ázerbájdžánem uklidnit, než se uvolní pravidla na hranicích.
Ačkoliv roli summitu Erdogan ocenil a věří, že povede k utužení vztahů mezi evropskými zeměmi, míní, že nemůže nahradit přijímací proces do Evropské unie. Uvedl, že Turecko je klíčová země nejen pro EU, ale také pro celý kontinent, což podle něj evropští lídři na čtvrtečním summitu ocenili.
„Mediační role naší země ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou je především oceňována (evropskými státníky, pozn. red.),“ řekl s tím, že se již od počátku ruské invaze země snaží zamezit prolévání krve.
Zdůraznil, že Turecko je partner, se kterým mohou komunikovat obě strany konfliktu a kterému mohou obě strany důvěřovat. „Věříme, že i ten nejhorší mír bude vždy lepší než válka,“ dodal. Označil se za jediného lídra, který může otevřeně mluvit s Volodymyrem Zelenským i Vladimirem Putinem, což podle něj vedlo k odblokování lodí s obilím i výměně válečných zajatců.
Erdogan se dotkl i napjatých vztahů s Řeckem, kterému nedávno pohrozil, že Turecko „může přijít kdykoliv, i v noci“. Na konferenci prohlásil, že není nic, o čem by nyní s Řeky mohl jednat. Stavějí totiž podle něj svou politiku na lži.
Na dotaz řecké novinářky, jak má země rozumět zmíněné pohrůžce, Erdogan uvedl, že se tato věta netýká přímo Řecka. Kdyby ale na Turecko zaútočila jakákoliv země, platí, že se do ní vypraví i v noci.
Ohledně švédské žádosti o vstup do NATO pak řekl, že turecký postoj nebude pozitivní, dokud bude v zemi „bujet terorismus“.
Čtvrteční summit v Praze přinesl průlomové jednání mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Ostré střety mezi nimi vypukly v září. Boje si na obou stranách vyžádaly několik stovek mrtvých a byly nejtvrdší od podzimu 2020.
Baku a Jerevan se poté dohodly na příměří, to však bylo opakovaně porušováno. Boje souvisejí s letitým sporem o Náhorní Karabach. Toto území je mezinárodně uznáváno jako část Ázerbájdžánu, ale do roku 2020 ho z velké části ovládali etničtí Arméni.
Také schůzka Erdogana s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem bylo důležité. Turecko a Arménie až v poslední době po letech nulových kontaktů začínají navazovat diplomatické styky. Napětí mezi oběma zeměmi je produktem jak sporu o náhorní Karabach a tureckého spojenectví s Ázerbájdžánem, tak především sporu o užití termínu genocida v souvislosti s masakry Arménů na území tehdejší osmanské říše v roce 1915.
X X X
Odlet emíra všechny překvapil. Hrad odmítl, že by se katarský host urazil
Nečekaný odjezd katarského emíra Tamima bin Hamada Sáního v den konání pražského summitu překvapil Česko. „Jednoho dne nám dějiny odhalí, co se odehrálo,“ míní bývalý ministr vnitra a zahraničí Cyril Svoboda. Hrad však odmítl, že by se emír urazil. Podstatná část delegace v Česku nadále zůstává.
Premiér Petr Fiala uvedl, že s emírem měl dobré bilaterální jednání. „Nemohu se vyjadřovat k podrobnostem a plánům katarské delegace, byli jsme připraveni uspořádat mimo rámec evropského summitu jednání pro katarskou stranu s evropskými státy, které mají zájem,“ řekl.
Řada jednání s evropskými státníky se podle něj možná i uskutečnila ve středu. „Katarský emír odjel, nevidím v tom žádné drama,“ doplnil. Jednání s českými představiteli byla podle něj perspektivní a užitečná. Později odpoledne zveřejnil Hrad emírův děkovný dopis, ve kterém vyjádřil „hluboké poděkování a vděčnost za vřelé přijetí a přivítání.“ Píše v něm také, že si se Zemanem vyměnil názory na otázky společného zájmu včetně možností posílení a prohloubení přátelství a spolurpáce.
Podle exministra Svobody je emírův odjezd rozhodně nečekaný krok, protože ještě dnes (ve čtvrtek 6. října) měl mít schůzky s dalšími představiteli Evropy. „Katar je důležitý pro dodávky energie pro celou Evropu, potřebujeme ho. Jestli emír odjel v nedobré náladě, nebo dokonce uražený, je to špatný výsledek,“ dodal.
Takovou náladu však emír podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka neměl. Zároveň odmítl, že by se emír „urazil“.
Zdůraznil, že středeční bilaterální schůzka se Zemanem se uskutečnila v přátelské atmosféře a označil ji za skvělou. „Emír nechtěl dále v Praze zůstávat, protože mu bylo Bruselem přes úřad vlády definitivně potvrzeno, že nemůže být řádnou součástí dnešního summitu,“ poznamenal Jindrák.
Podle Svobody bylo dlouho předem jasné, že všichni věděli, že emír přijede, a věděli také, s kým se má potkat. „Odehrálo se tedy něco tady v Čechách. Jednoho dne nám to dějiny odhalí,“ myslí si.
„V takhle důležité situaci, kdy potřebujeme plyn z Kataru, to opravdu není dobře,“ dodal.
Podle politologa Petra Kanioka z Masarykovy univerzity se jedná spíše o bouři ve sklenici vody. „Myslím, že tak velký dopad to mít nebude. Ale samozřejmě to vrhá negativní světlo na logistiku a schopnost komunikovat s partnery, zvláště z jiných kultur. Samozřejmě to lze chápat jako nezdvořilé,“ uvedl.
Dodal také, že když už sem emír přijel a odjíždí brzy, je jeho odjezd možné vnímat jako potupu. „Mělo se udělat všechno, co bylo myslitelné, aby tam mohl zůstat,“ říká.
Emír se neurazil, odletěl do Londýna spokojený
Že emír odletěl v dobré náladě potvrdil český velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký. „Z mého osobního pohledu byla emírova návštěva mimořádně úspěšná a Jeho Výsost odletěla z Prahy spokojena. O důležitosti návštěvy vypovídá, že podstatná část emírovy delegace v Praze nadále zůstává,“ uvedl Chalupecký.
Katarská strana si je podle velvyslance vědoma toho, že i předsednická země Rady Evropské unie je při tvorbě programu evropských jednání závislá na souhlasu všech členských států. „V tomto případě bylo na stole jednání emíra s vybranými evropskými lídry na okraj čtvrtečního summitu. Náhlé změny v emírově programu jej nakonec bohužel neumožnily,“ dodal Chalupecký.
Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna.
Podle ředitele hradní diplomacie Jindráka si původně katarská delegace myslela, že emír bude přizván k části programu summitu, což ale Brusel neodsouhlasil.
Vyhodnotil si tak podle něj, že je efektivnější, aby se s jednotlivými státníky sešel individuálně při jiné příležitosti. Jindrák zdůraznil, že o účasti nerozhodovala česká strana, protože organizátorem summitu je předseda Evropské rady Charles Michel.
Vládce Kataru do Česka přiletěl v úterý, ve středu jednal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem a odpoledne s premiérem Petrem Fialou. Setkání se zúčastnilo i několik ministrů. Čeští politici s emírem jednali především o ekonomických otázkách. Mluvili o případných dodávkách zemního plynu do Česka.
Emíra do Prahy jako první pozval v březnu kancléř Vratislav Mynář. Podle Hradu tam jel z pověření prezidenta Miloše Zemana. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že Mynář jednal s vedoucím kanceláře emíra. O jeho programu předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda, která je za zahraniční politiku země odpovědná.
Jak však zdůraznil Svoboda, emír poté však dostal pozvání i od dalších představitelů, například od ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely. Na summitu pak byl na oficiální pozvání prezidenta Zemana.
„Ta první cesta byla, řekněme, signální, ale potom se vyřizovala také normální diplomatickou cestou,“ uvedl s tím, že program nemohl být ani pro jednu stranu neočekávaný.
Svoboda zároveň nepředpokládá, že by během summitu nastaly nějaké další komplikace. „Všichni ví, kdo je pozván, všichni znají agendu. Myslím, že proběhne hladce,“ řekl.
Poté političky a politci usednou ke kulatým stolům, u nichž proberou dva okruhy témat. Prvním bude mír a bezpečnost, druhým ekonomika, energie a klima. Prostor bude následně na bilaterální jednání.
Kromě hlav unijních zemí do Prahy zavítá britská premiérka Liz Trussová, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či lídři balkánských a postsovětských zemí. Po úvodním projevu premiéra Petra Fialy promluví ke kolegům čtveřice mimounijních vůdkyň a vůdců včetně Trussové a na dálku se s nimi spojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
X X X
Zemanovo setkání s Orbánem a Vučičem? Ostatní státníci ho možná odmítli, myslí si Svoboda
Setkání prezidenta Miloše Zemana s maďarským a srbským prezidentem při symbolické „rozlučce“ s funkcí vyvolalo různé reakce. Zeman se mohl snažit setkat s jinými státníky, kteří však zájem o schůzku nemuseli opětovat, domnívá se bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
„Je smutné, že při veškeré snaze prezidenta být aktivní měl pouze dvě bilaterální setkání tohoto typu. Když je na summitu 44 delegací, měli by se najít i další zájemci o setkání,“ myslí si Svoboda. Podle bývalého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je pak setkání Zemanovou vizitkou. „Schůzka odpovídá tomu, jaké si historicky utvářel vztahy. Znakem úspěšnějšího prezidentství by bylo setkání například s francouzským prezidentem nebo jiným velkým státníkem,“ popsal svůj názor bývalý šéf diplomacie.
X X X
Trussová opustila zmatky v Anglii, aby v Praze napravila britské vztahy s EU
Po dvou týdnech politických otřesů, paniky na trzích a krutých bojů mezi konzervativci si může britská premiérka Liz Trussová trochu oddechnout v Praze. Účastní se prvního setkání Evropského politického společenství (EPC), nové skupiny navržené EU, která má zastřešit téměř všechny země starého kontinentu s výjimkou Ruska a Běloruska, píše The Guardian.
Tato nová geopolitická skupina bude jednat nejenom o válce na Ukrajině, ale také o tom, jak mohou tak různorodé země spolupracovat na společných zájmech, například v oblasti energetiky. Očekává se účast 27 členských států EU a 17 zemí mimo EU od Ázerbájdžánu až po Island, píše The Guardian.
Trussová, která je zastánkyní brexitu, zůstává k myšlence poprvé navržené Emmanuelem Macronem, který vyzval k vytvoření nové politické organizace sjednocující demokracie na evropském kontinentu, nadále skeptická. Myslí si však, že důvodů, proč se do Prahy vydat, je několik: setkání je vnímáno jako známka jednoty na podporu Ukrajiny proti Rusku a také jako příležitost diskutovat s evropskými sousedy o tématech, jako jsou ceny energií nebo migrace. Při dnu stráveném na Pražském hradě setkáváním s lídry z celého kontinentu je také méně pravděpodobné, že se v novinách objeví nežádoucí titulky nebo zákulisní pošťuchování typické pro cesty do Bruselu.
EU nebude dominovat, dostala slib Británie
Britští diplomaté byli před pražským jednáním ujištěni, že EU nebude v tomto orgánu dominovat. Londýn dokonce nabídl, že bude hostit příští zasedání, ačkoli mu konkuruje Moldavsko, jedna ze zemí nejvíce zasažených následky ruské invaze na Ukrajinu.
„První setkání bude příležitostí k výměně názorů na to, jak by nové politické uskupení mělo vypadat, aniž by bylo nutné odsouhlasit oficiální komuniké,“ komentoval summit Pierre Vimont, francouzský diplomat a veterán, který v letech 2010–15 vedl zahraniční službu EU. Dodal, že by se Evropská unie neměla snažit převzít nad ním kontrolu. „Měla by umožnit, aby to byla spíše politická platforma, na níž se mohou projednávat geopolitické otázky,“ řekl Vimont.
Takový přístup by uklidnil Brity, stejně tak i devět zemí, které podaly přihlášky do EU a chtějí se vyhnout vytvoření náhražky za vstup do klubu „vyvolených“. Ani Spojené království, ani Ukrajina by nepřijaly EPC jako stálou čekárnu pro budoucí členy EU.
Poučení pro každou vládu
Pro Trussovou je pražská návštěva nepříjemný okamžik, kdy debutuje jako premiérka na evropské politické scéně. Zvláště krátce poté, co se objevily negativní titulky o jejím katastrofálním začátku ve funkci předsedkyně vlády.
„Britská zkušenost je poučením pro každou vládu,“ prohlásil komisař EU pro hospodářství a italský expremiér Paolo Gentiloni ještě před tím, než vláda učinila obrat o sto osmdesát stupňů v otázce nepokrytého snižování daní pro bohaté a zmírnila tak tlak trhu. „Nepřísluší mi dávat lekce Spojenému království,“ doplnil Gentiloni. Podle něj je reakce trhů v uplynulém týdnu poučením pro každou vládu. „V této době extrémní nejistoty musí být rozhodnutí pečlivě navržena a prezentována tak, aby uklidňovala a nezvyšovala volatilitu,“ dodal Ital.
Trussová zůstává na pražském zasedání vůdkyní jedné z největších zemí mimo EU. Spojené království si v Bruselu vydobylo kredit jako silný podporovatel ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který na shromáždění promluví prostřednictvím videohovoru. Premiérka bude spolu se Zelenským a premiéry Norska a Albánie jedním ze čtyř vedoucích představitelů zemí mimo EU, kteří vystoupí na úvodním plenárním zasedání. „Je dobře, že se Trussová setká se svými protějšky z EU mimo stín brexitu,“ uvedl jeden z diplomatů EU. Vyjádřil rovněž naději, že to možná zacelí ty rány, které na obou stranách kvůli němu vznikly.
Nikdo však neočekává, že pražské setkání vyřeší hluboké a přetrvávající konflikty, které brexit přinesl. „EPC nemůže nahradit přirozený průběh výměny názorů mezi EU a Velkou Británií v otázkách přímo souvisejících s potížemi po brexitu,“ uvedl Vimont. Dodal, že je to účinná politická platforma, v níž spolu lidé mohou mluvit, a to je vždy užitečné.
Další politický signál
Pražský summit je jen dalším pozitivním signálem vztahů mezi EU a Velkou Británií. Kontroverze ohledně sporného zákona o Severním Irsku utichly, protože legislativa pomalu postupuje Sněmovnou lordů. Toto načasování podle diplomatů EU i Británie vytváří vítaný prostor pro oživení rozhovorů. Panující napětí zmírnil také „ultrabrexitér“ Steve Baker, který je nyní ministrem pro Severní Irsko, když se omluvil EU a Irsku za své chování během jednání o brexitu.
Na obzoru však stále zůstávají mraky. „Jakékoli náznaky, že by pražský summit mohl vést k obnovení vztahů mezi EU a Spojeným královstvím, jsou kladením až přílišného důrazu na pouhý jeden den diplomacie v českém hlavním městě,“ řekl Fabian Zuleeg, který vede bruselský think-tank European Policy Centre.
Diplomaté EU jsou také opatrní, aby politici z Bakerovy omluvy nečetli až příliš mnoho. Má se za to, že britská vláda nezměnila svůj postoj k severoirskému protokolu včetně cíle odstranit Evropský soudní dvůr, což je pro EU zvláště ožehavé téma.
„Pokud Bakerovu omluvu nebude doprovázet ochota ke kompromisu ohledně tvrdého přístupu, který vláda zaujala, nevidím, že by to vedlo k pokroku,“ řekl Zuleeg. Podle něj budou důkazem samotná jednání o protokolu. „Vzhledem ke všem zmatkům, do kterých se nová vláda dostala, možná zvítězí přání nepřidělávat další chaos tím, že rozfouká konflikt s EU,“ dodal. „Ale pak politika často přebíjí ekonomiku, pokud jde o brexit,“ uzavřel.
Hledání společné řeči
Od hlasování o brexitu jednala EU již se čtyřmi britskými premiéry během šesti let. Úředníci trvají na tom, že je ani poslední kolo stranických bojůvek toryů nerozhodilo. „Máme to stále na paměti, ale neřekl bych, že dojde k velkým politickým změnám,“ uvedl jeden z vládních úředníků. „Vláda je už dlouho nestabilní a není to tak, že bychom se chystali roztrhat náš postoj k protokolu,“ dodal.
Až se Trussová vrátí z Prahy, nálada se možná zlepší, ale trvalé oteplení vztahů mezi EU a Spojeným královstvím znamená opětovný návrat k tématu brexitu i Severního Irska, uzavírá The Guardian.
Cesta Trussové na setkání EPC, které kromě unijní sedmadvacítky tvoří dalších 17 evropských zemí, podle portálu BBC může naznačovat, že premiérka se bude snažit po letech tvrdých sporů ohledně pravidel obchodu najít společnou řeč s EU. Londýn a Brusel stále nevyřešily například neshody ohledně takzvaného severoirského protokolu, který po vystoupení Británie z unie stanovuje pravidla celních kontrol.
Ještě před několika týdny se Britové k novému formátu setkání, které navrhl francouzský prezident Emmauel Macron, stavěli velmi rezervovaně, napsala agentura AP. Nyní je podle ní ambicí Londýna hrát při jednání vůdčí roli.
Trussová v textu pro deník The Times ujistila Brity, že EPC nemá být alternativou k EU a že se Británie jednání účastní jako suverénní země, která chce udržovat blízké vztahy s ostatními státy kontinentu.
X X X
KALOUSEK: MINISTRYNI FINANCÍ MOHLA DĚLAT SCHILLEROVÁ
Klidně to mohla dál dělat Schillerová, píše Kalousek o diletantech ve vládě
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek kritizoval premiéra Petra Fialu a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou za současný státní dluh. Fiala a Pekarová podle něj tvrdili, že zastaví zadlužování, to však stále roste.
„Vyjádření Národní rozpočtové rady k návrhu státního rozpočtu na rok 2023 je naprosto zdrcující. Vládu staví do pozice ekonomických a rozpočtových diletantů, bohužel zcela oprávněně,“ napsal na Twitteru Kalousek.
Kritizoval hlavně nárůst počtu státních zaměstnanců. Těch je letos skoro 489 tisíc. Na jejich platy jde z rozpočtu bezmála 246,9 miliard korun. Podle návrhu státního rozpočtu se počet státních zaměstnanců v roce 2023 zvedne na 497 tisíc, platy by měly stát přijít na 264,3 miliard korun.
Nárůst podle Kalouska ovlivňuje hlavně školství a policie. „Zeštíhlení státu“ ale podle něj znamená celkový pokles, ne nárůst. Současná vláda podle něj pokračuje v trendu minulých vlád, které nabraly desetitisíce zaměstnanců.
„Výsledek na konci roku bude v přesných počtech jiný. Ale i na neobsazená místa jsou peníze rozpočtovány a stát si je půjčí. Správci jednotlivých kapitol je pak rozdají na odměnách. Počty státních zaměstnanců by se v návrhu měly snižovat, ne zvyšovat,“ míní Kalousek.
„Stát tloustne a dluh roste. Klidně to mohla dělat Schillerová,“ kritizoval.
Národní rozpočtová rada (NRR) ve své zprávě uvádí, že současnou situaci je nutné řešit dominantně jednorázovými a přechodnými opatřeními, která povedou ke stabilizaci situace ohrožených skupin obyvatelstva či postižených sektorů na nabídkové straně ekonomiky.
Podle NRR je při přípravě státního rozpočtu nutné respektovat řadu principů a postupů, ty ale podle rady nejsou v posledních letech a ani v návrhu rozpočtu na rok 2023 dodržovány. To vede k znepřehlednění rozpočtového procesu a následně k nemožnosti označit návrhy státních rozpočtů za reálné, píše NRR ve zprávě.
X X X
Mobilizované ruské zálohy těžko něco změní. Velení nedokáže armádu koordinovat, říká generál Mičánek
Ukrajinským jednotkám se podle dostupných zpráv daří postupovat v chersonském, charkovském i doněckém regionu. V některých případech dokonce velmi rychlým tempem. „Využili moment překvapení a znalost terénu. Během několika týdnů získali zpět skoro deset tisíc kilometrů čtverečních. Svědčí to o skvělé koordinaci všech složek armády,“ hodnotí brigádní generál v záloze František Mičánek.
Největší problém pro ruské okupační síly představuje ukrajinský postup na jihu, který může ohrozit pozemní koridor na anektovaný Krym a zásobování separatistických republik. Vytváří se tak hlubší nárazníkové pásmo k ochraně Oděsy i nástupní prostor pro případný útok na Krym.
Ukrajinci mají podle Mičánka velkou motivaci dobýt zpět ztracená území, navíc se jim podařilo zvládnout mobilizaci, na rozdíl od Ruska, kde je vnímána negativně. Významnou roli pak hrají i dodávky západních zbraní, kvalita zpravodajských informací, znalost terénu a podpora místních obyvatel.
Naproti tomu hlavní slabina ruské armády, která se projevuje od samotného začátku války, leží ve způsobu, jak jsou jednotlivé složky ozbrojených sil zvyklé bojovat a vést samostatné operace.
„Velitelský sbor ruské armády evidentně není připraven vést společné operace na zemi, na moři a ve vzduchu, případně z kosmu a v kybernetické oblasti. To je věc, kterou zvládají Ukrajinci daleko lépe a nedá se naučit hned, protože toto se musí cvičit,“ podotýká s tím, že Ukrajinci po roce 2014 začali budovat úplně nové ozbrojené síly.
„Je to stejný problém jako sladit ruskou armádu například s Vagnerovci nebo čečenskými bojovníky. Jsou v podstatě neslučitelní.“
František Mičánek
Velký vliv na další průběh bojů bude mít počasí a příchod chladných měsíců. Kvůli dešťům a horší průchodnosti terénu bude pro Ukrajince těžší udržet tempo útoku, stejně tak ale na ruské straně může váznout logistika.
Co s mobilizovanými
Otázkou podle Mičánka je to, jak situaci na bojišti změní příchod mobilizovaných ruských záloh. „Nemám pocit, že pokud budou tyto převážně pěší nebo motorizované jednotky nasazeny na frontě, že by mohly něco změnit. K tomu by musely být dobře vycvičené, to znamená několik měsíců výcviku,“ upozorňuje.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu sice tvrdí, že mobilizovaní půjdou na frontu až po vycvičení a sladění se s jednotkami, právě to je ale podle českého brigádního generála v záloze ve frontových podmínkách prakticky nemožné.
„V marastu první linie je pro každého vojáka daleko důležitější, aby byl dobře oblečený, nakrmený a měl odpovídající výzbroj a materiál.“
František Mičánek
„Je to stejný problém jako sladit ruskou armádu například s Vagnerovci nebo čečenskými bojovníky. Jsou v podstatě neslučitelní, mají jinou doktrínu, pravidla, systém velení. Řevnivost, která mezi nimi vzniká, může přinést zajímavé události na frontě a možná i v Rusku,“ soudí.
Mičánek si všímá toho, že v Rusku se představitelé armády nebo ministr obrany stávají terčem stále větší kritiky, což může vést k neposlušnosti, dezercím nebo vzpourám. Ruské morálce prý nijak zvlášť nepomáhá ani formální anexe okupovaných území.
„V marastu první linie je pro každého vojáka daleko důležitější, aby byl dobře oblečený, nakrmený a měl odpovídající výzbroj a materiál. Když zároveň ví, za co bojuje, tak je to ideální voják. Ale Rusko ani neví, kde jsou hranice těch zabraných území,“ uzavírá.
X X X
Starostové kritizují prodej firmy zásobující obyvatele vodou a teplem
Starostové Chebu a Kraslic jsou překvapeni prodejem firmy Gelsenwasser Beteiligungen SE, která vlastní podíly ve vodovodech, kanalizacích a teplárenství na Chebsku a Sokolovsku, společnosti Accolade. Zástupcům radnic vadí, že je německá strana o chystaném prodeji neinformovala a že ani nenabídla svůj podíl k odkoupení firemním partnerům.
.V Chevak Cheb je to podíl ve výši 28,16 procenta, v Terea Cheb drží poloviční podíl, přičemž druhá polovina patří městu Cheb. Rovněž Kraslickou městskou společnost vlastní napůl s městem Kraslice. Pro Accolade je to další investice v karlovarskému regionu, kde působí od roku 2013 jako developer.
„Chceme ještě více posílit svou přítomnost v Karlovarském kraji, který pro nás představuje velice důležitou oblast a ve kterém dlouhodobě investujeme nejen do oblasti průmyslových nemovitostí, ale i do související infrastruktury. Mimo to se v regionu zasazujeme i o kulturní a sociální podporu místních obyvatel,“ uvádí k obchodu výkonný ředitel Accolade Milan Kratina.
Pro obce je změna vlastníka překvapením. „Podle společenských smluv mají obce předkupní právo na tyto podíly. Budu usilovat o to, aby byla legálnost tohoto kroku přezkoumána,“ uvedl na svém Facebooku starosta Chebu Antonín Jalovec, který se podivuje i nad tím, že prodej přišel, jak se říká, z „čistého nebe“.
„Gelsenwasser dobře věděl, že o odkoupení jeho akcií v Chevak mají obce zájem. Sám jsem se zástupci německé firmy spolu se starostou Františkových Lázní Janem Kuchařem už před rokem o tomto záměru jednal. Za nekorektní považuji především to, že nás o transakci v závěru uplynulého pracovního týdne informoval kupující, nikoliv prodávající,“ konstatoval Jalovec.
Není to obyčejné zboží, podivuje se starosta
Podobnou zkušenost mají i v Kraslicích. „Accolade se zachoval velmi seriózně. Ředitel Kratina mi zavolal, sešel se s představiteli města a předestřel jim svoje představy. Z této strany to bylo naprosto korektní a velmi si toho cením. Ovšem úplně jinak je to ze strany německé, která nás neinformovala, neučinila nabídku na odkup. Přece nejde o běžný ekonomický subjekt, jedná se o životně důležitou infrastrukturu. Vodovody a kanalizace jsou velkou odpovědností obce a není možné s nimi zacházet jako s nějakým obyčejným zbožím,“ podivoval se kraslický starosta Otakar Mika.
Toho radní města pověřili, aby adresoval vedení společnosti Gelsenwasser nespokojenost s takovým postupem. Otakar Mika nepředpokládá, že by firmy udělaly při prodeji podílů, které upravuje zákon, nějaký právní přešlap.
„Necháme to pro jistotu prověřit. Ale i kdyby to bylo právně v pořádku, nepovažujeme to, jak prodej proběhl, ze strany Gelsenwasser za slušné chování. Byli jsme přes 20 let partneři a není přece možné podíl prodat a neříct vůbec nic. Ze strany německého spoluvlastníka to považuji za naprosto nečekanou a bezcharakterní akci,“ nechal se slyšet starosta Mika.
Ten hodlá na poslední radě před ustavujícím setkáním nových zastupitelů apelovat na členy rady, z nichž někteří v novém zastupitelstvu pokračují, aby se město snažilo vrátit firmu cele do městských rukou.
„Ta éra, kdy jsme potřebovali kapitál, ta je už pryč. Doba je jinde a ukazuje se, že je lepší, když kritickou infrastrukturu obce kontrolují. Koneckonců ke stejnému názoru nyní došel i stát v oblasti takových komodit, jako je plyn či elektřina. Jasně se ukazuje, že některé věci nemůže kontrolovat jenom trh,“ dodal Otakar Mika.
Redakce požádala o vyjádření také společnost Gelsenwasser Beteiligungen SE. Odpověď zatím nedorazila.
X X X
Starostové kritizují prodej firmy zásobující obyvatele vodou a teplem
Starostové Chebu a Kraslic jsou překvapeni prodejem firmy Gelsenwasser Beteiligungen SE, která vlastní podíly ve vodovodech, kanalizacích a teplárenství na Chebsku a Sokolovsku, společnosti Accolade. Zástupcům radnic vadí, že je německá strana o chystaném prodeji neinformovala a že ani nenabídla svůj podíl k odkoupení firemním partnerům.
V Chevak Cheb je to podíl ve výši 28,16 procenta, v Terea Cheb drží poloviční podíl, přičemž druhá polovina patří městu Cheb. Rovněž Kraslickou městskou společnost vlastní napůl s městem Kraslice. Pro Accolade je to další investice v karlovarskému regionu, kde působí od roku 2013 jako developer.
„Chceme ještě více posílit svou přítomnost v Karlovarském kraji, který pro nás představuje velice důležitou oblast a ve kterém dlouhodobě investujeme nejen do oblasti průmyslových nemovitostí, ale i do související infrastruktury. Mimo to se v regionu zasazujeme i o kulturní a sociální podporu místních obyvatel,“ uvádí k obchodu výkonný ředitel Accolade Milan Kratina.
Pro obce je změna vlastníka překvapením. „Podle společenských smluv mají obce předkupní právo na tyto podíly. Budu usilovat o to, aby byla legálnost tohoto kroku přezkoumána,“ uvedl na svém Facebooku starosta Chebu Antonín Jalovec, který se podivuje i nad tím, že prodej přišel, jak se říká, z „čistého nebe“.
„Gelsenwasser dobře věděl, že o odkoupení jeho akcií v Chevak mají obce zájem. Sám jsem se zástupci německé firmy spolu se starostou Františkových Lázní Janem Kuchařem už před rokem o tomto záměru jednal. Za nekorektní považuji především to, že nás o transakci v závěru uplynulého pracovního týdne informoval kupující, nikoliv prodávající,“ konstatoval Jalovec.
Není to obyčejné zboží, podivuje se starosta
Podobnou zkušenost mají i v Kraslicích. „Accolade se zachoval velmi seriózně. Ředitel Kratina mi zavolal, sešel se s představiteli města a předestřel jim svoje představy. Z této strany to bylo naprosto korektní a velmi si toho cením. Ovšem úplně jinak je to ze strany německé, která nás neinformovala, neučinila nabídku na odkup. Přece nejde o běžný ekonomický subjekt, jedná se o životně důležitou infrastrukturu. Vodovody a kanalizace jsou velkou odpovědností obce a není možné s nimi zacházet jako s nějakým obyčejným zbožím,“ podivoval se kraslický starosta Otakar Mika.
Toho radní města pověřili, aby adresoval vedení společnosti Gelsenwasser nespokojenost s takovým postupem. Otakar Mika nepředpokládá, že by firmy udělaly při prodeji podílů, které upravuje zákon, nějaký právní přešlap.
„Necháme to pro jistotu prověřit. Ale i kdyby to bylo právně v pořádku, nepovažujeme to, jak prodej proběhl, ze strany Gelsenwasser za slušné chování. Byli jsme přes 20 let partneři a není přece možné podíl prodat a neříct vůbec nic. Ze strany německého spoluvlastníka to považuji za naprosto nečekanou a bezcharakterní akci,“ nechal se slyšet starosta Mika.
Ten hodlá na poslední radě před ustavujícím setkáním nových zastupitelů apelovat na členy rady, z nichž někteří v novém zastupitelstvu pokračují, aby se město snažilo vrátit firmu cele do městských rukou.
„Ta éra, kdy jsme potřebovali kapitál, ta je už pryč. Doba je jinde a ukazuje se, že je lepší, když kritickou infrastrukturu obce kontrolují. Koneckonců ke stejnému názoru nyní došel i stát v oblasti takových komodit, jako je plyn či elektřina. Jasně se ukazuje, že některé věci nemůže kontrolovat jenom trh,“ dodal Otakar Mika.
Redakce požádala o vyjádření také společnost Gelsenwasser Beteiligungen SE. Odpověď zatím nedorazila.
X X X
Ze symbolu Špindlerova Mlýna jsou trosky, budovu zbourali bez povolení
Budova, podle níž dostal Špindlerův Mlýn jméno, šla k zemi bez demoličního výměru. Bývalou zotavovnu Pětiletku, jejíž součástí byla Špindlerovská hospoda, má nahradit apartmánový komplex společnosti Projekt centrál.
Bourání začalo před několika dny. Těžká technika odváží to, co z někdejší zotavovny ROH zbylo. Špindlerovská hospoda v posledních letech chátrala a provoz definitivně ukončila loni v srpnu.
Majitel zahájil demolici, přestože stavební úřad nevydal povolení k odstranění stavby. Jako první o tom informoval server Novinky.cz. Za zbourání areálu bez demoličního výměru investorovi hrozí až dvousettisícová pokuta.
„Stavební úřad obdržel žádost o odstranění stavby, ke které se město jako účastník řízení vyjádřilo. Ale povolení úřad nevydal, demolice proběhla pouze na základě statického posudku,“ potvrdil MF DNES starosta města Vladimír Staruch (nestraník, Pro náš Špindlerův Mlýn).
Společnost Projekt centrál podle obchodního rejstříku vznikla v roce 2013. Předsedou představenstva je Tomáš Kapoun. Na webových stránkách má firma pouze výroční zprávu a účetní uzávěrku z roku 2020 a zápis z loňského jednání dozorčí rady. Společnost vlastní sousední hotel Central 1920, který po kompletní rekonstrukci otevřela v roce 2019.
Apartmánový komplex
Ze studií zveřejněných na internetu vyplývá, že cílem společnosti je na místě Pětiletky vystavět apartmánový komplex. Například studie architektonického ateliéru Sial pochází už z roku 2014.
Tomáš Kapoun na otázky redaktora MF DNES, proč firma zahájila demolici bez povolení a jaké má ve Špindlerově Mlýně záměry, nechtěl odpovídat. „Nevím, kdo jste, neznám vás. Po telefonu ani mailem se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl předseda představenstva.
Špindlerovská hospoda byla už víc jak rok zavřená a viditelně zchátrala. Poslední majitelé do ní zásadněji neinvestovali.
„Je neoddiskutovatelné, že tvořila nedílnou součást centra Špindlerova Mlýna. Ale nedokážu posoudit, jestli byla opravdu v tak špatném stavu, že byla skutečně nutná demolice, nebo zda připadala v úvahu rekonstrukce a bylo možné ji zachovat,“ poznamenal starosta Staruch.
Mnoho lidí se s demolicí domu, který desítky let patřil k poznávacím znamením hlavního střediska Krkonoš, těžko smiřuje.
„Byl to nádherný dům s duší, je ho škoda. Nečekala jsem, že půjde k zemi tak rychle,“ uvedla v diskusi na sociální síti Renata Novotná. „Je smutné, že ti, co mají peníze, vždy vyhrají a zničí památku, která tam byla tolik let,“ napsala zase Ludmila Šafaříková. Bývalá zotavovna Pětiletka i přes své stáří nebyla památkově chráněná.
Vodní mlýn, hostinec, hotel
Zbouraný komplex sehrál ve špindlerovské historii stěžejní úlohu. V roce 1765 po povodni nechal mlynář Spindler na prostranství nedaleko Bílého mostu a soutoku Labe se Svatopetrským potokem přesunout vodní mlýn. V 80. letech 18. století zde byly sepsány žádosti o zřízení lokálie a kostela pro okolní obyvatele. Nová farnost dostala jméno podle Špindlerova mlýna jako místa sepsání žádosti. Název později přešel i na obec.
Další majitelé mlýn přebudovali na hostinec a posléze na hotel. Jeho majitel Wilhelm Pick se zásadně podílel na přeměně horské osady v turistické středisko, v letech 1919 až 1936 byl starostou. Hotel, kterému se po válce lidově říkalo Kino, dlouhé roky architektonicky utvářel podobu centra města.
Do současnosti se dochovaly dřevěné prvky na fasádě a roubení uvnitř. „Objekt prošel v průběhu let vývojem, přístavby a nástavby původní mlýn téměř schovaly. Kdybychom neznali jeho historický vývoj, nepatřil by k architektonickým skvostům města. Ale byl to dům charakteristický pro zástavbu turistického centra a esteticky dotvářel střed Špindlerova Mlýna,“ vysvětlil historik Krkonošského muzea ve Vrchlabí Jiří Louda.
X X X
Klatovská zemědělská a potravinářská škola slaví 150 let
Od 7. – 9. října 2022 budou v prostorách Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy probíhat oslavy 150 let existence školy. Krajská škola připravila pestrý program, kde nebudou chybět ukázky činnosti žáků napříč obory, ochutnávky jejich výrobků, prohlídky prostor školy i Centra odborného výcviku. V sobotu 8. října pak je připraveno otevřené mistrovství v orbě. Akce je spojená se Dnem otevřených dveří pro budoucí studenty, na sraz jsou zváni i absolventi oborů a rodiče všech žáků, přátelé školy i veřejnost.
Od pátku do neděle vždy od 8 – 16 hodin bude připraven bohatý program. „Všichni budou mít možnost prohlédnout si jak prostory školy, tak i dovednosti farmářů, zahradníků, vyzkoušet a ochutnat výrobky našich cukrářů a pekařů, řezníků, kuchařů-číšníků a gastronomů. Své odborné znalosti předvedou také žáci oboru agropodnikání, informatika a ekonomika v podnikání, veřejnosprávní činnost a ekologie a životní prostředí,“ zve ředitel SŠZP Klatovy Vladislav Smolík s tím, že na programu je také selský průvod městem v dobových kostýmech, s koňským spřežením a kočáry.
Návštěvníci třídenních oslav si budou moci prohlédnout Centrum odborného výcviku, které zahrnuje restauraci, penzion, cukrářství a pekařství, školní zahradnictví a hospodářství Na Zemědělce. Bude možná i prohlídka nově zrekonstruované školní jídelny a domova mládeže, kde budou představeny dobrovolnické aktivity žákyň a žáků školy. Bývalé žákyně a žáci se mohou potkat na třídních srazech.
Připraven je také farmářský a řemeslný trh včetně ukázek regionálních potravin. Během oslav se bude konat 1. Otevřené mistrovství Plzeňského kraje v orbě. Na nádvoří školy bude k vidění nejen nejmodernější zemědělská technika, ale i historické stroje. V prostorách školy bude možné vidět historická tabla žáků, almanachy, knihy a historické dokumenty školy, budou probíhat srazy tříd. „V sále školy se bude konat přednáška o Františku Machníkovi, bývalém řediteli školy a zároveň tehdejším ministru obrany. Hostům naši žáci předvedou své kuchařské a cukrářské umění. K vidění bude také ukázka činnosti Sboru selských jízd Jana Žižky z Trocnova,“ doplňuje program Vladislav Smolík.
Třídenní oslavy spojují historii se současností klatovské střední školy, která u příležitosti kulatin vydává také ALMANACH školy.
X X X
Navrátilová: Rakovina? Šok, ale brečela jsem půl minuty a pak se hned ptala, co mám dělat
Říjen je celosvětově připomínám jako měsíc boje proti rakovině prsu. Krutou diagnózu si před 12 lety vyslechla i jedna z nejlepších tenistek historie Martina Navrátilová. Česká rodačka s americkým pasem v rozhovoru pro CNN mluvila i o těchto těžkých časech, které zvládla úspěšně překonat.
V roce 2010 si 18násobná grandslamová šampionka vyslechla slova, kterých se každý smrtelník bojí: „Máte rakovinu“. Měla to štěstí, že jí byla diagnostikována neinvazivní forma karcinomu prsu známá pod zkratkou DCIS. Sama o ní mluví jako o dobré rakovině. Přesto, pochopitelně, pro ni začaly krušné chvíle.
„Tato zpráva mě opravdu srazila na zadek. Brečela jsem asi 30 sekund, pak jsem se z toho dostala, řekla jsem si: ‚Dobře, tak co budeme dělat dál?‘ Jak to vyřešíme?“ vyprávěla ve vysílání CNN u příležitosti toho, že říjen je měsícem, ve kterém se zvyšuje povědomí o rakovině prsu. Absolvovala operaci zvanou lumpektomie, pak 30 dní ozařování.
Připomněla bezmoc, kterou pak cítila. „Jako sportovec si zvyknete na to, že když se zraníte, odpočinete, máte péči, rehabilitujete a časem to bude v pořádku. Ale to v případě rakoviny prsu neplatí. Jen doufáte, že lékaři a přístroje dělají svou práci nejlépe. Zaťukám to, byla jsem jednou z těch šťastných. Udělala jsem vše, co bylo v mých silách,“ uvedla žena, která na vrcholu žebříčku strávila dohromady 332 týdnů.
Díky úspěšné léčbě mohla dál sledovat, jak na kurtech dál válí v tu dobu už ikonická následnice Serena Williamsová a obrovská persona mužského tenisu Roger Federer. Obě světoznámé tváře se letos v rozmezí několika týdnů rozloučily se zcela výjimečnou kariérou.
Navrátilová vnímá derniéry velikána a velikánky jako „hořkosladkou“ záležitost. A vzpomněla si, jaké to bylo, když sama dávala tenisu sbohem. „Když jsem hrála poslední zápas, nevěděla jsem, že bude tím posledním. Ale pak bylo po všem. O tři dny později mi moje máma řekla, že vypadám o 10 let mladší, protože všechen stres zmizel,“ vyprávěla.
Trochu jsem na Federera žárlila
Je ráda, že Federer s Williamsovou bavili diváky po celém světě přes dvě dekády. „Buďme vděční za to, že jsme je měli možnost sledovat takovou dobu. Oba přinesli milionům lidí tolik zábavy. A měli bychom být také rádi za to, že skončili podle svých představ. Teď ještě mají velkou část života před sebou, stále mohou dělat mnoho pěkných věcí,“ poznamenala bývalá hráčka, která do Spojených států amerických emigrovala po US Open v roce 1975.
Od moderátora Dona Riddella dostala také otázku, jak je možné si i přes rivalitu vytvořit s úhlavními soupeři přátelství. Celá planeta se dojímala, jak se k sobě během Laver Cupu v Londýně – na akci, která byla pro Švýcara rozlučkou – mají Federer s Rafaelem Nadalem. Navrátilová navázala podobně dobrý vztah s někdejší sokyní Chris Evertovou.
„Navzájem se posouváte. Chris byla pro mě tím, co pro oslíka mrkev. Poháněla mě. Chtěla jsem ze sebe udělat kvalitnější tenistku. Musela jsem být lepší, abych ji porazila. Ona mi to pak zase musela oplatit. A totéž platí pro Rafu a Rogera. U toho se respektujete. Chováte k sobě vzájemnou empatii a ze všeho nejvíce milujete ten sport. Právě láska ke sportu vás spojuje, tak proč pak nebýt přáteli?“ tázala se řečnicky 65letá Navrátilová.
Přiznala, že by si s Evertovou přála zažít podobně dojemnou derniéru, jako tomu bylo v případě Federera za Nadalovy přítomnosti. „Trochu jsem žárlila, bylo to elektrizující. A Rafa složil Rogerovi obrovskou poctu. Je hezké vidět takovýto vztah.“
X X X
Slavia v Evropské konferenční lize doma prohrála s Kluží. Zkomplikovala si boj o postup
Fotbalisté Slavie ve třetím z šesti utkání skupiny Evropské konferenční ligy nečekaně doma prohráli s Kluží 0:1 a zkomplikovali si boj o postup. Pražané měli v duelu s rumunským šampionem vytrvalou převahu, dvakrát trefili tyč, ale gólově se prosadil jen hostující Rangelo Janga ve 45. minutě.
Český vicemistr ve skupině poprvé prohrál a po polovině zápasů se propadl na třetí místo mimořádně vyrovnané tabulky. Všechny čtyři týmy mají na kontě čtyři body, vedoucí Ballkani a druhý Sivasspor lepší skóre než slávisté. Do osmifinále přímo postoupí jen celky z prvních míst ve skupinách, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s kluby na třetích příčkách v Evropské lize. Pražané se za týden představí v Kluži.
Rumunskému šampionovi částečně vyšla odveta za dvě porážky 0:1 od Slavie a vyřazení v závěrečném 4. předkole Ligy mistrů v létě 2019. Červenobílí v Edenu zaváhali poprvé v této sezoně po předchozích devíti domácích soutěžních výhrách za sebou.
Pražané nezvykle nastoupili k domácímu duelu v Edenu ve venkovní modré sadě dresů. Tradiční červenobílé trikoty by podle UEFA mohly být v televizním přenosu snadno zaměnitelné s barvou soupeřových dresů.
Ve slávistické základní sestavě byli jen dva pamětníci tři roky starého vzájemného souboje – historicky nejlepší střelec Pražanů v evropských pohárech Olayinka a brankář Kolář. Sedmadvacetiletý gólman stejně jako v nedělním ligovém utkání nahradil mezi tyčemi zraněnou jedničku Mandouse.
Pražané měli podle očekávání od úvodních minut převahu, ale nevedlo se jim v koncovce. V 11. minutě se dostal k hlavičce Olayinka, ale svůj 14. pohárový gól za Slavii nedal, neboť míč stihl vyrazit gólman Scuffet.
Agilní nigerijský křídelník ve 24. minutě poslal ze strany střílený centr před branku, kde balon patičkou lehce tečoval Tecl a hosty zachránila tyč. Podruhé trefili Pražané brankovou konstrukci v 41. minutě po Provodě akci středem pole a přízemní střele zpoza vápna. Za pár sekund pak ve velké šanci přestřelil Usor, jenž po měsíci nastoupil v základní sestavě.
Navzdory velké převaze slávistů šel v poločase do kabin s vedením vítěz posledních pěti sezon rumunské ligy. Douděra s Ousouem nechali od postranní lajny nacentrovat Rogera, Janga se na přední tyči protlačil před Kačarabu a nedal Kolářovi šanci.
I druhou půli začali červenobílí náporem. Ve 49. minutě se probil ve vápně k zakončení aktivní Olayinka, ale hostující brankář míč vyškrábl na roh. Na opačné straně po rohu hlavičkoval těsně vedle Yeboah.
Domácí měli chvílemi drtivý tlak, ale k vyloženým šancím se nemohli propracovat. V 76. minutě si ve vápně zpracoval balon střídající Traoré a Scuffet jej tečoval nad břevno. Větší možnost už si domácí nevytvořili, naopak v nastavení mohl po vyběhnutí Koláře do opuštěné branky přidat pojistku střídající Malele, ale minul.
Slavia v devátém zápase s rumunským soupeřem v soutěžích UEFA poprvé prohrála, naopak Kluž si připsala premiérové vítězství na české půdě. Rumunský šampion vyhrál venku poprvé v této pohárové sezoně po předchozích pěti remízách.
Pražané hrají skupinu pohárů pošesté za sebou, na jaře v premiérovém ročníku Konferenční ligy došli až do čtvrtfinále, což se jim předtím povedlo i v Evropské lize. Finále této sezony bude hostit Eden.
X X X
Hrubka gólmana a Slovácko znovu padlo. V Konferenční lize doma nestačilo na Nice
Fotbalisté Slovácka podlehli doma Nice 0:1 a nevyhráli ani třetí zápas ve skupině Evropské konferenční ligy. O triumfu hostů rozhodl v 54. minutě Nicolas Pépé.
Svěřenci trenéra Martina Svědíka, kteří v úvodních dvou zápasech remizovali doma s Partizanem Bělehrad 3:3 a prohráli v Kolíně nad Rýnem 2:4, zůstali v „déčku“ poslední. Francouzský celek si připsal ve skupině první vítězství po dvou remízách.
Slovácko doma v pátém pohárovém duelu (bez Poháru Intertoto) poprvé prohrálo. Úřadující vítěz českého poháru nevyhrál před vlastními fanoušky pátý soutěžní zápas po sobě.
V deváté minutě Nice v rozmezí několika vteřin nevyužilo tři šance. Pépé hlavičkoval z vápna do tyče, Budáví nepřekonal gólmana Nguyena a Diop přestřelil.
Ve 22. minutě zahrozili poprvé i domácí. Mihálik vypálil z otočky z hranice šestnáctky, ale pouze doprostřed branky. V závěru úvodního dějství vyzkoušel Šašinka z dálky pozornost gólmana Bulky.
„Orli“ se ujali vedení ve 54. minutě po obrovské chybě Nguyena. Pépé vystřelil zpoza vápna, skákavý míč Nguyenovi vypadl z náruče a prošel za brankovou čáru.
O tři minuty později napálil útočník Pobřeží Slonoviny zpoza vápna břevno. Po necelé hodině hry chtěl Bulka rozehrát míč, ale z domácího „kotle“ ho do ramene trefil kelímek s pivem. Polského brankáře poté lékaři několik minut ošetřovali.
V 80. minutě Petrželovu ránu z voleje Bulka pokryl. Domácí si v závěru vytvořili tlak, výraznější příležitost si ale nevypracovali.
Nice zvítězilo po třech soutěžních utkáních. Odveta na hřišti celku z Azurového pobřeží, která se odehraje příští čtvrtek, bude bez diváků. Disciplinární komise UEFA potrestala „Orly“ za chování fanoušků v duelu s Kolínem nad Rýnem. FC Slovácko – OGC Nice 0:1 (0:0)