Německo skončit s Ukrajinou, Zelenskyj odmítl prezidenta velmoci Steinmeiera, skandál

Ukrajinské odmítnutí a dvojí německé ponížení.                             

Steinmeier, který se v minulosti podílel na vyjednávání o zklidnění politické situace na Ukrajině po událostech na Majdanu, což možná také hraje dnes svou roli, Evropa se přece tehdy mohla postarat lépe, měl být tímto způsobem potrestán hlavně za svou minulou vstřícnost vůči Putinově režimu, který se propojoval s Německem novým plynovodem a zvyšoval svůj vliv na energetickou bezpečnost Německa.

Steinmeier v tom ale nebyl výjimka, v Německu nebylo moc politiků, kteří by šli jiným směrem, plyn z Ruska byl společným projektem všech politiků, kteří se dostali v posledních patnácti letech k moci. Tedy i Steinmeiera, který byl více vidět, dokonce více než Angela Merkelová, ale nakonec projekt podporoval i kancléř Scholz, který byl poslední čtyři roky vicekancléřem Angely Merkelové. Když Zelenskyj místo německého prezidenta nyní rychle zve Olafa Scholze, aby se neřeklo, je to dost podivné, nelogické, ba trapné.

Ruský plyn a ropu brala celá Evropa, včetně České republiky, Putinův režim, který má hlavní příjmy z vývozu nerostných surovin a fosilních paliv, tak v jistém smyslu platily všechny státy. A dodnes platí, protože odpojení od ruských zdrojů zatím naplno dokázali jen Litevci, chystají se na něj Poláci, pracují na něm Němci, uvažují Češi. Ti všichni nyní Ukrajinu podporují penězi, sankcemi i dodávkami zbraní.

 Lekce pro obě strany

Němci jsou největší a byli to oni, kdo chtěl táhnout do Evropy nový plynovod vzdor varováním, že Rusové svého postavení dodavatele první instance zneužijí. Tvrdou kritiku si jistě zaslouží a tu nejostřejší, kterou německým politikům vmetl do tváře ukrajinský prezident při svém online projevu v německém parlamentu, nakonec Němci přijali – ale velmi osobní diplomatické ponižování už snad nutné nebylo.

Scholz pochopitelně do Kyjeva nepojede, celou kauzu považuje za iritující – to ale nemění postoj německé vlády k pomoci Ukrajině. Německý kabinet dál slibuje materiální vojenskou a humanitární pomoc. O dodávkách těžké obrněné techniky se ještě detailně jedná, dá se ale očekávat, že k nim nakonec dojde, protože výrobce požadovaných strojů je připraven tanky pro Ukrajinu vyrobit.

Diplomatická rozmíška skončila, zapomeňte? Ne tak docela, je to totiž lekce pro obě strany. Pro Němce v obrovské pochybnosti o falešném sebeobraze, který si o své politice dlouhodobě vytvářeli; pro Ukrajince v možném prozření, že honit obětní beránky morálním bičem uprostřed války přinese místo posily jen pocit hořkosti a rozmlží stále větší naději na porážku agresora.

X X X

Podle mnohých odborníků je Zelenskyj šílenec, který žene na smrt statisíce Ukrajinců a přes mrtvoly se chce dostat do NATO. Ani Hitler nebyl takový, když viděl, že vojáci Německa nemohou dosáhnout cíle. Ve všech filmech z války je vidět, jak tisíce vojáků Německa se vracejí od Moskvy do Berlína. A takových případů bylo vidět i z jiných zemí, od Francie, Anglie, Itálie… Hitler sám se oženil s Evou Braunovou a šli k andělům do nebe.

X X X

Už je dost mrtvých na Ukrajině a velmoc Evropy Německo v čele s prezidentem Steinmeierem by tomu dále měla zabránit. Zelenskému nedát žádné zbraně na zabíjení lidí a ničení Ukrajiny. Totéž by měli udělat i další státy světa, protože přes mrtvoly nemůže být vítezství. Škoda, že se už proti Zelenskému nepostavili rozumní politici Ukrajiny, kteří určitě musejí vidět zkázu země a zbytečné nebožtíky v obcích a městech.

X X X

Prezident Steinmeier by měl také upozornit šéfovou EU Leyenovou, která je z Německa, aby víc jednala rozumně a EU nezajišťovala zbraně na Ukrajinu. Jsou to zbytečně vyhozené miliardy, které země EU potřebují na jiné stavby v Evropě. Německo a další země Evropy také potřebují Rusko a jeho suroviny, jako je plyn, ropa, jádro na atomové elektrárny a jiné suroviny. Německo musí spolupracovat se všemi zeměmi pro dobro Německa i Evropy.

X X X

Upozornit na to i USA, Bidena, aby skončil s podporou Zelenského. Už z toho důvodu, že nebude v NATO, což se nikdy nestane. Potvrdit by to měl i šéf NATO Stoltenberg. Exprezident USA Trump už dříve uvažoval, že NATO bude na zrušení, jako byla Varšavská smlouva, a současně s ní skončí i NATO. Prezident Německa Steinmeier je ostřílený, prozíravý a schopný politik, který se může brzy zasloužit podle odborníků o to, aby na Ukrajině už neumírali lidé, když neuspěli v boji. Odešli tak z boje i vojáci z Hitlerovy války.

X X X

Rusko vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu. Nemá obdoby, vzkázal Putin

Rusko úspěšně vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat. Ve středu to oznámilo ruské ministerstvo obrany. Prezident Vladimir Putin vzápětí prohlásil, že tato jedinečná zbraň přiměje k zamyšlení všechny, kteří se pokoušejí ohrožovat Rusko. Sarmat patří k nové generaci ruských strategických zbraní, jejichž vývoj Putin ohlásil v roce 2018.

 „Blahopřeji k úspěšnému vypuštění mezikontinentální balistické rakety Sarmat. Je to velká a významná událost v rozvoji perspektivních zbraňových systémů ruské armády,“ řekl Putin podle agentury TASS.

Podle prezidenta se zbraň vyznačuje nejvyššími technickými parametry a je schopna překonat všechny prostředky moderní protiraketové obrany.

„Nemá obdoby ve světě a ještě dlouho mít nebude. Tato skutečně jedinečná zbraň posílí bojový potenciál našich ozbrojených sil, spolehlivě zajistí bezpečnost Ruska vůči vnějším hrozbám a přiměje k přemýšlení ty, kdo se v zápalu zběsilé, agresivní rétoriky snaží ohrožovat naši zemi,“ řekl Putin.

Těžkou mezikontinentální raketu Sarmat, která je na kapalné palivo a je odpalovaná z podzemních sil, označil server Armadninoviny.cz svého času za „ruskou superraketu pro konec světa“.

Jejím úkolem je totiž způsobit nepříteli co nejtěžší ztráty na civilních cílech a zlomit tak jeho odhodlání pokračovat v boj

Do výzbroje by raketa mohla být podle dřívějších vyjádření ruských představitelů zařazena v letošním roce. Ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že se tak stane po završení nynějších zkoušek. Jeden raketový pluk se již připravuje na přezbrojení.

Raketa odstartovala ve středu odpoledne z podzemního sila na kosmodromu Pleseck u Archangelska na severu evropského Ruska a cvičné hlavice zasáhly polygon Kura na poloostrově Kamčatka na Dálném východě.

Raketa je s to dopravit bojové hlavice na jakékoliv místo na Zemi, a to jak přes severní, tak jižní pól, poznamenal TASS.

Rusko na Putinův rozkaz 24. února zahájilo útok na Ukrajinu, a tím rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si podle odhadů již vyžádal desetitisíce mrtvých. Ukrajina se ruskému útoku brání již 56. den.

X X X

Rusové se poučili, říká generál Šedivý. Přitvrdit mohou, až přijdou na slabiny Ukrajinců

Rusové se poučili a do nové ofenzivy vstupují silnější, řekl v pořadu 360° generál Jiří Šedivý. Pokud ale mají ukrajinské jednotky v Mariupolu munici, mohou odolávat i týdny, poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS. Nepřátelé však na jejich slabiny dřív nebo později přijdou a poté se rozhodnou k dalším krokům.

„Na východě Ukrajiny už probíhá první fáze nové ofenzivy, která bude mít ještě nějaký průběh. Až Rusové zjistí, kde jsou slabiny Ukrajinců, tak provedou nasazení druhých sledů,“ prohlásil v pořadu 360° Šedivý. Na úderu pak podle něj budou záviset další kroky, které Rusové přijmou.

„Ať už půjde o obklíčení ukrajinských vojsk, nebo pronikání do vnitrozemí. Podle posledních příznaků se ofenziva rozjíždí,“ poznamenal generál. Rusko totiž pokračuje v ofenzivě na východě Ukrajiny, v Mariupolu se bojuje o Azovstal.

Boj jako symbol

„Boj je symbol a má to velký význam i pro morálku Ukrajinců. Váže na sebe ale také poměrně velké množství ruských vojsk a separatistů. Uvidíme, do jaké míry bude skupina vojáků pořád držet tento bod,“ sdělil s tím, že udržet Azovstal je strategicky velmi náročné. „Je to komplikovaný prostor fabriky. Pořád je tam kvalitní obrana vojáků, kteří válčí,“ podotkl dále ve vysílání CNN Prima NEWS.

Spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just si myslí, že ruská propaganda hovoří o symbolismu, který je spojen s Azovem. „Porážka Azova je pro Rusko to největší vítězství, kterého by mohlo dosáhnout,“ doplnil s tím, že o válčení se ale v Rusku informuje zcela jinak, než tomu je v Evropě.

„V Rusku se říká, že Ukrajinci to tam všechno vybombardovali a Rusko přišlo osvobozovat a ruští vojáci jsou osvoboditelé,“ přiblížil. Propaganda je pro ně důležitá, avšak zřejmě nepůsobí tak, jak by měla. „Atmosféra se zhoršuje a převládá pesimismus, protože Rusové potřebují nějaké vítězství,“ dodal.

Generál pak upozornil na další fakt. „Nevíme v jakém stavu tito vojáci jsou a jaké mají zásoby. Jestli mají munici, potraviny, trhaviny a jestli jsou schopni bojovat. Pokud dojde munice, tak je jakákoli diskuse zbytečná. Pokud ji mají, tak mohou vydržet týdny. Samozřejmě ale jejich síly budou slábnout,“ vysvětlil Šedivý s tím, že ani Rusové nebudou chtít, aby jim umíraly další stovky vojáků.

Už nyní si ale Šedivý nemyslí, že by se Ukrajincům povedlo Mariupol ubránit podobně jako Kyjev. „Rusko se poučilo a Ukrajinci bojují jiný boj, je to boj v otevřeném terénu. Bojují proti regulérním a lépe formulovaným sestavám, než to bylo u Kyjeva,“ dodal Šedivý.

X X X

Ukrajinci zastavili postup Ruska na Slovjansk, hlásí Kyjev. Panují obavy o lidi v Izjumu

Ukrajinští vojáci zastavili postup ruských sil z města Izjum na severovýchodu Ukrajiny směrem na nedaleký Slovjansk. Oznámil to ve středu podle agentury Reuters poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Panují obavy, že kvůli dlouhému nedostatku humanitární pomoci budou obyvatelé Izjumu čelit stejnému osudu jako lidé z města Buča, kde je Rusko obviňováno z válečných zločinů, píše server BBC.

 „Soustředili tam (Rusové) své síly, snaží se tam postoupit, ale zatím se jim to nedaří,“ uvedl Arestovyč ve videoproslovu k situaci u Slovjansku, který se nachází zhruba 45 kilometrů jihovýchodně od Izjumu.

Pád Mariupolu by mohl být kritický pro ukrajinskou obranu Donbasu, popisuje bezpečnostní analytik

Podle poradce se dosud drží i ukrajinské síly v obléhaném Mariupolu, a to navzdory ustavičným ruským útokům na železárny a ocelárny Azovstal, které se staly útočištěm pro obránce města.

U Izjumu se vytrvale bojuje několik týdnů. Lidé, kterým se podařilo z města uprchnout, serveru BBC řekli, že Izjum je na pokraji humanitární katastrofy.

V okupovaném městě zůstalo okolo 10 až 15 tisíc civilistů, uvádějí ukrajinské úřady, podle kterých je na místě zničeno až 80 procent všech obytných budov.

Obyvatelé Izjumu už déle než měsíc nemají elektřinu, teplo či vodu, uvádí tamní správa. Ve městě je podle Kyjeva nejvyšší koncentrace ruských vojáků na celé Ukrajině. Ruské jednotky také kontrolují kontakt civilistů s okolním světem a lidem nedovolují město opustit, nebo do něj vstoupit.

X X X

Zeman novým soudcům vmetl kauzu Tempela. Ten za vraždy pykal 20 let neprávem

Prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu na Pražském hradě 39 nových soudců. Nejvíc z nich zamíří do obvodu brněnského krajského soudu. Mezi nimi je i bývalý generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek, který posílí Nejvyšší správní soud. Za varování označil Zeman případ Roberta Tempela, který byl po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu pro nedostatek důkazů loni v říjnu po 20 letech propuštěn z vězení.

Mezi 39 lidmi, které navrhl ministr spravedlnosti Pavel Blažek, je 25 žen. Celkem 20 kandidátů působilo jako asistenti soudců, 13 jako justiční čekatelé, dva jako podnikoví právníci, další dva jako advokáti a jedna jako notářská kandidátka.

Pod Krajský soud v Brně přibude 14 nováčků, do obvodu pražského městského soudu deset. Pěti se dočkají soudy v obvodu Krajského soudu v Praze, po třech zamíří pod krajské soudy v Plzni a v Ústí nad Labem, dvě posily získají soudy v obvodu ostravského krajského soudu a jednu okresní soud v Pardubicích, který patří pod obvod Krajského soudu v Hradci Králové.

Čtyřiačtyřicetiletý Michal Bobek, který je z nově jmenovaných nejstarší, před svou funkcí u Soudního dvora EU dělal asistenta předsedovi NSS. Později mimo jiné vyučoval evropské právo na univerzitě v Bruggách.

Zeman při jmenování připomněl Tempelův případ, který byl zproštěn obžaloby z vraždy pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva a Ústavního soudu. Ve věznicích strávil zhruba 20 let.

„Domnívám se, že někteří soudci se cítí být pány ne-li nad životem a smrtí, minimálně nad svobodou a nesvobodou. Nelze vyloučit, že někteří z nich si tím léčí svoje komplexy,“ uvedl. Tempelův případ podle něj délkou vyniká, ale není výjimkou. Soudcům řekl, aby ho brali jako varování. „Buďte sebevědomí, nemějte žádné komplexy a rozhodujte spravedlivě,“ dodal.

 Soudce podle ústavy jmenuje prezident. Blažek předložil Zemanovi podklady 6. dubna. Seznam kandidátů vždy projednává vláda, protože rozhodnutí prezidenta vyžaduje spolupodpis premiéra. Sedm soudců obecných soudů Zeman naposledy jmenoval letos v lednu na zámku v Lánech.

X X X

Podpora Ruska může mít dopad na vztahy s EU?, vzkázala Praha do Číny

Ministerstvo zahraničí přijalo bývalou čínskou velvyslankyni v Česku Chuo Jü-čen a mimo jiné jí opět sdělilo výhrady k současné spolupráci Číny a Ruska na pozadí války na Ukrajině. Čínská delegace bude v Česku do čtvrtka. Celkem navštíví osm zemí střední a východní Evropy, aby zmírnila obavy kvůli vazbám Pekingu na Moskvu a neochotě odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu.

 To, že velvyslankyně navštíví osm evropských zemí, potvrdilo i ministerstvo zahraničí. Hlavním cílem cesty je podle čínských diplomatů diskuse o budoucnosti fungování platformy 16+1, do níž náležejí právě země střední a východní Evropy a Čína.

Delegace má v plánu navštívit vedle České republiky také Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Polsko. Na Twitteru to v úterý oznámil zvláštní zmocněnec čínského ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti Wang Lu-tchung.

Čínské velvyslanectví v Praze sdělilo, že návštěva čínské delegace v Česku trvá od pondělí do čtvrtka. „Cílem této návštěvy je překonání dopadů pandemie covidu-19, aby zintenzivnily osobní výměny se všemi sektory české společnosti s cílem zlepšení vzájemného porozumění, prohloubení potenciálu spolupráce a společného řešení různých rizik a výzev,“ uvedla čínská ambasáda.

Podle analytiků, které oslovil SCMP, je cílem této cesty minimalizovat dopady čínského postoje k ruské agresi na Ukrajinu.

„Na MZV ČR byla velvyslankyně přijata včera a česká strana využila jednání mimo jiné k tomu, aby čínským partnerům opět tlumočila naše výhrady k současné spolupráci mezi ČLR a Ruskem na pozadí války na Ukrajině,“ sdělila mluvčí resortu Lenka Do.

Připomněla také schůzku náměstka ministra zahraničí Martina Dvořáka s čínským chargé d’affaires v ČR Čangem Mao-mingem před dvěma týdny. Náměstek diplomatovi tehdy sdělil, že podpora Ruska v konfliktu s Ukrajinou by měla dopad na vztahy Evropské unie s Čínou.

Šéfové institucí EU na začátku dubna vyzvali čínské vůdce, aby pomohli ukončit válku na Ukrajině. Zároveň upozornili, že evropský blok bude pečlivě sledovat, zda Peking nepomáhá Rusku v pokračování invaze či obcházení sankcí uvalených Západem. Žádného konkrétního příslibu ze strany Pekingu se ale EU nedostalo. Čang Mao-ming v březnu na brífinku s novináři uvedl, že situace na Ukrajině dospěla do fáze, které čínská strana hluboce lituje. Mezinárodní společenství by podle něj mělo podpořit mírové vyjednávání s cílem uklidnit situaci a ukončit konflikt. Zároveň kritizoval sankce vůči Rusku, jež podle Číny nejsou účinným nástrojem k řešení problémů.

X X X

Ekonomka Horská: ODS podepsala špatnou smlouvu. Snížení daně na benzín nemělo přijít

Vláda nemá pomáhat překonat následky rapidního zdražování všem domácnostem plošně. Ať už u pohonných hmot, nebo u dalších druhů zboží. „Plošná pomoc není ta pomoc, kterou potřebujeme, protože plošná pomoc bude jenom míru inflace zvyšovat,“ řekla v Partii Terezie Tománkové ekonomka Helena Horská. Bývalý premiér Vladimír Špidla je naopak přesvědčen, že k plošným opatřením bude muset vláda nevyhnutelně sáhnout.

„Není vhodné, aby vlastně dostali všichni a málo. Dejme těm, kteří to potřebují, větší částku, aby jim to vyrovnalo zvýšené náklady nejen na potraviny, základní zboží, ale také na bydlení,“ navrhuje Helena Horská, která je členkou poradního sboru předsedy vlády Petra Fialy (ODS). Podle ní nemá plošná pomoc takový efekt jako právě ta adresná.

„Protože postupně bude pravděpodobně čím dál větší skupina v komplikované situaci, a ta takzvaná adresnost se v určitém momentě stává nezvladatelnou. A je nespravedlivá. Čili myslím si, že se k tomu, k té hraně, blížíme, a plošná opatření mají smysl a bude dobré je využít,“ dodal.

Snížení spotřební daně nejvíce pomůže bohatým

Helena Horská ale s tímto pojetím nesouhlasí, což demonstrovala na příkladu navrhovaného snížení spotřební daně u benzínu a nafty, které má platit od června do konce září. „Když zrušíme spotřební daň u pohonných hmot, tak to ovlivní i mě, která, mohu říci, naopak potřebuje mít ten cenový impuls k tomu, abych já začala opravdu vážně přemýšlet o úsporách, jak uspořit na dopravě,“ řekla.

Naopak stát podle ní musí pomoc nasměrovat domácnostem, které se nacházejí v opravdu tíživé situaci. „Většina těchto domácností ani takové výdaje na pohonné hmoty nemá, takže ony tu úsporu ve svých rozpočtech tolik nepocítí, jako by pocítily například zvýšením odečitatelné položky na děti nebo na osobu, nebo kdyby byly dány nějaké úlevy ve smyslu zvýšení sociálních dávek například na podporu bydlení,“ dodala hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

 Podle Vladimíra Špidly vláda Petra Fialy bude muset přehodnotit svoji daňovou politiku. „Současný daňový systém je zastaralý a vyžaduje velkou přestavbu. Měla by se zvýšit daň z příjmů právnických i fyzických osob, a prostě hledat daň zaměřenou do těch nejvyšších daňových příjmů a jistým způsobem zavést daňovou progresi,“ řekl expremiér v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle něj je v současném nastavení daňového systému hledat způsob narovnávání veřejných rozpočtů neřešitelná úloha.

Je válka a my jsme jejím zázemím

S tím do jisté míry souhlasila také Helena Horská, která opakovaně kritizovala navrhované snížení spotřební daně u pohonných hmot. „Podle mého názoru ODS opět podepsala smlouvu s ďáblem, stejně jako se podepsala pod zrušení superhrubé mzdy. Je to opět opatření, které nemělo přijít,“ řekla ekonomka v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

A vysvětlila, proč Fialův kabinet schválil snížení spotřební daně navzdory tomu, co mu radí členové poradního sboru, v němž sama zasedá. „Jsou věci, ke kterým se vyjadřujeme jako odborníci a dopředu nám bylo řečeno, že náš hlas bude brán jako hlas odborníků. Rozhodnutí je ale vždy nakonec politické a navíc rozhodnutí v koalici. Toto politické rozhodnutí respektuji, nicméně jako odborník říkám: Toto nebylo rozhodnutí, které mně jako ekonomovi dávalo smysl,“ řekla Helena Horská.

Vladimír Špidla by využil ještě dalších nástrojů, které má vláda k dispozici. „Já bych v každém případě v tomto případě šel věcným usměrňováním ceny ropných produktů,“ řekl. Souhlasí také se zvažovaným zastropováním marží. „To je cesta, kterou bych šel, protože je válka, my jsme její zázemí, je to mimořádná situace a je vhodné, aby se používaly prostředky, které jsou dostatečně radikální, aby ji umožnily zvládnout,“ vysvětlil expremiér.

X X X

Jste závislá na ruské moci. V prezidentské debatě Macrona a Le Penové padají ostrá slova

Dlouho očekávaná debata finalistů francouzských prezidentských voleb rychle přerostla v konfrontaci kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Současný prezident Emmanuel Macron obvinil svou soupeřku Marine Le Penovou, že její zájmy jsou spjaty s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Myslím, že jste byla jedním z prvních evropských politiků, kteří v roce 2014 uznali výsledek anexe Krymu,“ řekl Macron krajně pravicové političce. „Proč jste to udělala? A říkám to dnes večer s vážností, protože pro naši zemi je to špatná zpráva: protože jste závislá na ruské moci a jste závislá na Putinovi,“ prohlásil šéf Elysejského paláce.

Macron dodal, že zájmy jeho soupeřky jsou spjaté s Kremlem kvůli úvěru, který si vzala u ruské banky v roce 2014. Uvedl, že jiné francouzské strany dokázaly financovat svou činnost z půjček od francouzských bank. „Nikdo z nás nešel shánět financování do ruské banky, a už vůbec ne do banky, která má blízko ke Kremlu,“ řekl Macron.

 „Není to pravda a je to dost nečestné,“ opáčila Le Penová s tím, že jí žádná francouzská banka půjčku neposkytla a že není „závislá na ničem jiném než na splácení úvěru“.

Neustálé překřikování

Le Penová odsoudila ruskou agresi na Ukrajinu a uvedla, že podporuje humanitární či finanční pomoc Ukrajině. Dodala ale, že je proti ukončení dovozu ruského plynu a ropy, protože by to poškodilo francouzský lid.

Oba kandidáti se na začátku debaty, kterou zahájili tématem rostoucích životních nákladů, neustále přerušovali. Le Penová prohlásila, že pokud bude v neděli zvolena prezidentkou, její vláda bude trvale zvyšovat platy, nikoliv jednorázově.

Pro Le Penovou, která v předvolebních průzkumech zaostává za centristou Macronem, je s napětím očekávaná debata šancí přesvědčit voliče, že má na to, aby se stala prezidentkou. Podle analytiků by také měla zmírnit obavy voličů, že se k moci dostane krajní pravice.

Největší výzvou pro Macrona bude udržet si rostoucí náskok v sondážích veřejného mínění. Diváky chce také přesvědčit o tom, že není arogantní, za což ho mnozí voliči kritizují.

Macron porazil Le Penovou ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2017, získal tehdy 66,1 procenta hlasů. Podle průzkumů byl v tehdejší televizní debatě přesvědčivější než Le Penová. Letos je jejich souboj mnohem těsnější.

X X X

Sberbank přišla v Česku o licenci. Proti rozhodnutí ČNB se ještě může odvolat

Česká národní banka (ČNB) odebrala licenci Sberbank CZ, uvedly ve středu weby HN.cz a Seznam Zprávy. Rozhodnutí centrální banky zatím není pravomocné, banka s vazbami na Rusko může podat rozklad. Pokud se Sberbank CZ proti odejmutí licence odvolá, bude námitky řešit rozkladová komise a poté bankovní rada.

Centrální banka se k záležitosti nevyjádřila. „ČNB zásadně nekomentuje správní řízení, které ještě nebylo pravomocně ukončeno. S ohledem na to se nyní ČNB nebude k vašim otázkám jakkoli vyjadřovat,“ uvedla ředitelka odboru komunikace ČNB Markéta Fišerová.

ČNB zahájila kroky směřující k odejmutí povolení Sberbank působit jako banka 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po ruské invazi na Ukrajinu. Centrální banka současně vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů.

Peníze ze Sberbank od března vyplácí prostřednictvím Komerční banky Garanční systém finančního trhu. Ze zákona je pojištěn vklad do 100 000 eur (2,4 milionu eur). Klienti s většími úložkami budou muset čekat až na vypořádání v rámci likvidace. Peníze ve Sberbank neměly jen firmy a fyzické osoby, ale i některé kraje a obce. Například Kraji Vysočina v bance zůstalo 2,4 miliardy Kč.

Sberbank, největší ruská banka, přes rakouskou Sberbank Europe vlastní českou Sberbank CZ. Na začátku letošního března Sberbank oznámila, že odchází z Evropy, zdůvodnila to velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku.

X X X

Rusnok připustil další růst úrokových sazeb. Inflace není prokletí, ale bolet bude, řekl

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevyloučil na zasedání bankovní rady na počátku května další zvýšení úrokových sazeb. Zároveň uvedl, že vysoké sazby ponechá banka delší dobu, než původně očekávala. Jejich pokles tak letos nelze čekat. Rusnok to řekl novinářům po představení nového návštěvnického centra ČNB.

Bankovní rada ČNB na konci března zvýšila úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Šlo tak o páté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Základní úroková sazba tak nyní činí pět procent, což je nejvyšší hodnota od roku 2001. Sazby ČNB zvyšuje kvůli snaze utlumit rostoucí inflaci a snížit i inflační očekávaní.

Meziroční inflace v Česku v březnu stoupla na 12,7 procenta. To je nejvyšší hodnota od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Podle Rusnoka ale bude v dalších měsících teprve kulminovat kolem 13 až 14 procent. Ke konci roku by ale měla podle guvernéra inflace začít citelně klesat.

„Ta inflace tady nebude věčně. Není to prokletí, ale nebude to bezbolestné. To hlavní jsme již odpracovali a spíše to vidím tak, že ty vysoké sazby s námi budou déle než jsme čekali,“ uvedl Rusnok.

Původní předpoklady ČNB počítaly s poklesem sazeb již ke konci letošního roku. „Troufnu si spekulovat, že to nebude v letošním roce,“ dodal Rusnok k možnému poklesu sazeb.

X X X

Německo má našlápnuto k rekordní inflaci. Cenový růst se může přelít i do Česka

Spotřebitelské ceny v březnu se v Německu zvýšily meziročně o 7,3 procenta, což prakticky odpovídá průměru Evropské unie. S tím ale může být brzy konec. Mnohem vyšší inflaci pro příští měsíce věští vývoj cen ve velkoobchodě. Ty v březnu stouply nejvíce v historii měření Spolkového statistického úřadu.

Velkoobchodní zboží v Německu v březnu meziročně zdražilo o 22,6 procenta, vyplývá z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Je to vůbec nejvyšší přírůstek těchto cen v historii měření, která sahá do roku 1962. Oproti únoru se ceny ve velkoobchodně zvýšily o necelých sedm procent. Únorová velkoobchodní inflace v meziročním vyjádření byla „jen“ na úrovni 16,6 procenta.

 „Největší nárůst cen v porovnání s předchozím rokem nastal u surovin a polotovarů,“ uvedl Spolkový statistický úřad. V rámci surovin pak nejvíce zdražily ropné produkty, v tomto segmentu ceny poskočily meziročně o 70,2 procenta. V únoru byly přitom ropné produkty meziročně dražší jen o 43,6 procenta. Z dalších surovin rekordně zdražovala paliva (61,9 procenta), kovy (55,8) nebo surový tabák (43).

Horší než ropný šok

„Tohle může být ještě větší než ropná krize v 70. letech. Není de facto způsob, jak by se (velkoobchodní ceny, pozn. red.) nepropsaly do maloobchodních. Jen skrze zestátnění cen a dlouhé fronty,“ komentoval statistiku na Twitteru Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.

Narážel tak na vzedmutí cenové hladiny v Německu na přelomu let 1973 a 1974, kdy celý západní svět čelil důsledkům prvního ropného šoku. Tehdy země organizované ve skupině OPEC přiškrtily ropné kohoutky a drasticky omezily těžbu strategické suroviny, čímž několikanásobně vzrostla její cena. Inflace se tehdy v Německu vyhoupla nad sedm procent, podobně jako nyní. Ovšem velkoobchodní ceny v roce 1974 stouply jen o přibližně 15 procent.

 „Pokud bychom tedy převzali vývoj v 70. letech jako vzor pro současnost, pak se Německo bude muset začít připravovat i na dvoucifernou spotřebitelskou inflaci. Vyšší růst cen zažilo už jen bezprostředně po druhé světové válce nebo na začátku 20. let minulého století. Tehdy dokonce čelilo hyperinflaci, kdy ceny rostly takovým tempem, že se zdvojnásobovaly zhruba každých 24 hodin,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Zdražení se přelije i k nám

Podle ní se situace může postupně vracet do normálu až ve chvíli, kdy skončí válka na Ukrajině. „Ale i tak bude několik měsíců trvat, než se inflace vrátí na hodnoty, jež cíluje Evropská centrální banka,“ dodala Hedija.

Vývoj cen v Německu může dopadnout i na Česko. „Nejprve pozitivně v tom smyslu, že se německá poptávka může částečně zaměřit na české zboží, které se stane relativně lacinějším. Jenže tento efekt se postupně vyčerpá právě kvůli růstu poptávky, takže část německé inflace se přelije i k nám,“ uzavřela ekonomka Hedija.

X X X

Američtí vojáci na přerovském letišti? Jen po referendu, říká starosta

Budeme pro nepřítele cíl číslo jedna, argumentují odpůrci případné základny amerických vojáků v Přerově. Naopak, jejich příchod by městu jedině pomohl, tvrdí zase příznivci nápadu. Rozporuplné reakce v regionu vyvolala myšlenka ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) v pořadu Partie CNN Prima News.

 „Žádná základna na území České republiky. Ani ruská, ani americká, ani ukrajinská, ani alžírská, nic,“ reagoval na zprávu například místní Pavel Kotyza.

Podobný názor má i paní Markéta. „V případě vojenského konfliktu bude Přerov a jeho základna první na seznamu likvidace jako strategického místa. A to se mi nelíbí,“ tvrdila.

Jiní jsou naopak pro. „Beru to jako super nápad. Souhlasím, ať jsou jednotky americké armády v Přerově. Všude na Západě, kde jsou, tak to místní vítají. Třicet let jsem jezdil po Evropě s kamionem a neslyšel jsem proti americké armádě jediné negativní slovo,“ řekl třeba František Pospíšil.

Další zmiňují, že příchod vojáků ze zámoří by vedl ke zlepšení infrastruktury a přinesl do Přerova peníze a pracovní příležitosti.

Nejednotní politici

Zajedno nejsou ani regionální politici. Náměstek hejtmana Jan Šafařík (KDU-ČSL) by základnu v Přerově uvítal.

„Díky ní by vznikla spousta pracovních míst, investovalo by se do letiště, sídlilo by tam moderní vojsko a myslím, že jak české armádě, tak i regionu by to ekonomicky velmi pomohlo,“ vyjmenoval výhody Šafařík.

Krajský opoziční zastupitel Radim Fiala (SPD) je proti. „Odmítáme americké vojenské základny a jakékoli cizí vojenské základny na našem území,“ napsal na sociální síti.

Kraj bude otázku základny podle hejtmana Josefa Suchánka (Piráti a STAN) řešit tehdy, až se bude jednat o vyjádření vlády. „Zatím jde o osobní vyjádření jednoho ministra,“ reagoval Suchánek.

Přerovský primátor Petr Měřínský (ANO 2011) považuje debaty o využití letiště pro účely NATO také za předčasné. „S námi o věci nikdo nejednal, v tuto chvíli nemáme co komentovat,“ prohlásil.

Petici proti už lidé podepisují

Jenže lidé už dokonce podepisují na internetu petici proti přítomnosti cizích vojsk na území České republiky.

„V současné době je to jen polemizování. Pokud by v budoucnu něco takového nastalo, byla by to otázka na občany. Jestli tady základnu chtějí, nebo ne. Uspořádali bychom referendum,“ reagoval starosta Bochoře Tomáš Volek.

V katastru obce se nachází areál bývalého Letiště Přerov. Do roku 2013 tam sídlila 23. základna vrtulníkového letectva „Edvarda Beneše“ včetně elitní tygří letky NATO.

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr se domnívá, že pokud by v regionu základna amerických vojáků vznikla, nebyla by podobně jako ve slovenském případě stálá.

„To znamená, že Američané tady zainvestují do infrastruktury a získají možnost používat letiště v Přerově či Mošnově. Měli by tam nějaká svá zařízení, pár vojáků, ne trvale rozmístěné bojové sítě,“ objasnil Visingr, podle kterého by v Přerově mohli pracovníci zabezpečovat servis, například doplňovat palivo či zajišťovat opravy. Bojová technika by tam nebyla žádná.

Expert nicméně nevylučuje, že by se jednalo o první krok a do budoucna by tady mohly operovat i větší jednotky.

„Z amerického pohledu pro to ale nevidím důvod. Mají svoji velkou síť v Německu, pravděpodobně něco dodají i do Polska. Američané nemusejí být v každé středoevropské zemi natrvalo. Jim se hodí mít k dispozici základny, kdyby byla potřeba,“ objasnil Visingr.

Proti americké vojenské přítomnosti by nic neměl, záleželo by ale na podmínkách smlouvy. „Co by mi vadilo, a co Slováci ve smlouvě mají, že američtí vojáci na Slovensku mají právní imunitu. Nepodléhají slovenským zákonům. Tedy kromě případů, kdy by incidentu Slovensko přikládalo zvláštní důležitost,“ poznamenal Visingr, podle kterého Slováci uzavřeli s Američany smlouvu hlavně kvůli penězům.

„Slovenská vojenská infrastruktura je v některých ohledech opravdu v hrozném stavu. Slováci to udělali hlavně proto, že jim Američané slíbili, že zainvestují do infrastruktury hodně velkou částku, budou modernizovat letiště, která poté bude využívat i slovenská armáda,“ objasnil.

Jurečkův výrok o základně zchladila pozdější vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle něho ji nikdo Česku nenabídl.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) bude podle jeho slov po Velikonocích s USA dojednávat obrannou smlouvu. Má ji většina zemí v regionu.

Letiště v Přerově-Bochoři čeká na oživení téměř deset let. Dnes slouží letiště pro výcvik parašutistů.

X X X

Soud rozhodl o areálu v Rabyni, který vlastnil Smetka z H-Systemu. Bude státu

Pražský městský soud potvrdil zabrání areálu v Rabyni na Benešovsku, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. V úterý to sdělil mluvčí soudu Adam Wenig. Pozemky získal v roce 2005 dražbě podnikatel Luděk Fabinger. Podle soudu však byla dražba nezákonná. Vlastníkem pozemků se tak nyní stává stát.

O zabrání areálu rozhodl v lednu Obvodní soud pro Prahu 2. Podle odvolacího senátu dospěl ke správnému závěru.

„Jednalo se totiž o věc získanou trestným činem, nabytou jinak než převodem, konkrétně v dražbě provedené způsobem a za okolností naplňujících znaky určitého trestného činu, a to trestného činu poškození věřitele a trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ uvedl Wenig.

Odvolací soud pouze změnil důvody na základě kterých pozemky zabral. Senát využil paragrafu, který umožňuje zabrání věci, která je výnosem z trestné činnosti pachateli, kterého nelze stíhat nebo odsoudit. Fabinger sice čelil trestnímu stíhání, bylo ale kvůli promlčení zastaveno.

Nemovitost byla podle tvrzení obžaloby obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu. Pozemky byly vydraženy za 29 milionů korun, podle odhadů však byla hodnota areálu více než 60 milionů korun.

Podle informací z obce z počátku roku byla dosud část rekreačního areálu pronajatá, ale větší část nikdo nevyužíval. Zejména hlavní budova je ve špatném stavu. Soudy případ řeší od roku 2018. Věc posuzoval několikrát prvoinstanční i odvolací soud, kauza se dostala i k Nejvyššímu soudu.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetku soudy poslaly na 12 let do vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Podle dřívějšího vyjádření prvoinstanční soudkyně výnos z prodeje areálu ale lidem, kteří přišli o peníze v kauze H-System, nepřipadne. Soudkyně uvedla, že to neumožňuje současná právní úprava, protože v této věci poškozeni nejsou.

X X X

STK čekají velké změny. V budoucnu možná dojde i na měření tloušťky plechu

Zatímco dnes se povinná prohlídka auta na stanicích technické kontroly (STK) zaměřuje především na evidenční údaje a mechanické schopnosti vozu, v blízké budoucnosti by ve velké míře mělo dojít i na elektroniku a bezpečnostní systémy. Diskutuje se také o změně časového intervalu kontroly na kilometrový či o měření tloušťky plechů.

Stanice technické kontroly ve všech státech EU by měly v budoucnu fungovat efektivněji, než je tomu v současnosti. Zvažuje se zavedení kontroly nových systémů vozidel, změny kontrolních metod nebo úpravy intervalů kontroly a jejich rozšíření na další skupiny vozidel. To je hlavní poselství mezinárodní konference European PTI Workshop 2022, která se konala minulý týden v Bratislavě. Setkali se na ní zástupci centrálních orgánů EU, Evropské hospodářské komise OSN, ministerstev dopravy, státních dopravních úřadů a technických služeb evropských států.

 Dopad na národní předpisy všech členských států unie lze očekávat v časovém horizontu několika let. Mezi změnami, které by se měly v připravované legislativě objevit, jsou například funkční testy pokročilých asistenčních systémů řidiče (ADAS), nové metody kontroly emisí škodlivin ve výfukových plynech nebo kontrolní postupy přizpůsobené elektrickým a hybridním pohonům vozidel. Zlepšit by se měly i postupy používané ke kontrole všech ostatních částí vozidel.

Podle šéfa profesní komory STK Jiřího Rejmona je však celý proces změn teprve v počátcích:  „Jednalo se o konferenci, která se teprve své názory bude snažit prosazovat. I sami organizátoři ve svém závěrečném prohlášení říkají, že věří, že tato konference bude jedním z impulzů, které umožní zavést nové systémy kontrol na STK, a tím zvýšit bezpečnost zejména nových aut s asistenčními systémy.

X Bude se měřit i tloušťka plechu?

Lhůty pravidelných kontrol by v budoucnu mohly zohledňovat i účel použití vozidla (například komerční) nebo intenzitu jeho provozování (podle počtu ujetých kilometrů).

České STK podle Rejmona navrhované změny podporují: „V minulosti už padaly návrhy změnit termíny STK. Určitě to stojí za diskusi, ať podle najetých kilometrů, nebo u velmi starých autech podle ročníku výroby, neboť u nich existuje zvýšené riziko nebezpečné koroze. Zde by hodně pomohlo, kdyby někdo z výrobců plechů uměl jejich tloušťky měřit na autech přes stávající ochranné vrstvy.“

 X X X

 PHOENIX CONTACT Česká trophy v ecoRally startuje

Autoklub České republiky představuje nově vzniklý šampionát rally pravidelnosti, kterého se mohou zúčastnit všechny sériové automobily s alternativním pohonem, a to za významné podpory technologického partnera, společnosti Phoenix Contact, která zajistí kompletní dobíjecí infrastrukturu během závodů. Seriál je zároveň vstupní bránou do motorsportu, své kategorie mají také vozy bez alternativního pohonu a historici.  

V premiérové sezóně bude seriál obsahovat 5 podniků, první se koná 19.-21. května v Českém Krumlově. Úvodní podnik bude zároveň i součástí mezinárodního FIA ecoRally Cupu. Soutěžící se potkají ještě ve Fulneku, Hustopečích, Šternberku a sezóna se uzavře v Janovicích nad Úhlavou. Každý podnik bude mít maximálně 3 etapy, délka testů soutěže je 100 km. Na každému testu čekají na posádky desítky měřicích bodů, ve kterých se bude hodnotit jejich odchylka od ideálního času s přesností na desetinu sekundy.

Zajímavostí je soutěž značek vozidel. Pro hodnocení v absolutní klasifikaci získají v každé rally body dvě nejvýše umístěné posádky s vozidly dané značky. Vítězem se pak stane značka s nejvyšším počtem získaných bodů. Nutné je zmínit také PHOENIX CONTACT pohár ve spotřebě v ecoRally, který vyhodnotí soutěžící s nejnižší spotřebou.

Na své si přijdou také milovníci historických vozidel. Pro ně je vypsaná Česká trophy v rally pravidelnosti historických automobilů, které se mohou zúčastnit jezdci a spolujezdci s platnou mezinárodní licencí nebo jakoukoliv licencí vydanou AS Autoklubu ČR, a to včetně denních licencí. Do seriálu lze přihlásit všechny historické automobily roku výroby 1931 až 1996 včetně. Vozidla musí mít povolení k provozu na veřejných komunikacích, a to jak s běžnou registrační značkou, tak se sportovní testací „R“ nebo veteránskou „V“.

Vedle vozidel na alternativní pohon a historiky je v rámci seriálu vypsaná i Česká trophy v rally pravidelnosti pro libovolné automobily. Startovat mohou vozy od roku výroby 1997. Nutnou podmínkou je samozřejmě povolení k provozu na veřejných komunikacích. Pravidla licencí jsou stejná u historických vozidel.

„Jsem velice rád, že se pod hlavičkou Autoklubu České republiky podařilo zrealizovat seriál, který umožňuje vstoupit do motorsportu takto jednoduchou formou. Vyzkoušet si Českou trofej v rally pravidelnosti může prakticky kdokoliv a pokud se mu forma závodů zalíbí, může postoupit mezi vozy s alternativními pohony, které umožňují účast i v oficiální mezinárodní sérii FIA,“ hodnotí kladně nový seriál Tomáš Kunc, generální sekretář automobilového sportu Autoklubu ČR.

Zájemci se mohou přihlašovat do prvního podniku, který se koná v rámci jubilejní 10. Czech New Energies Rallye Český Krumlov, přímo na webu www.cner.cz, a to do neděle 8. května 2022. Jakub Schimmer, PR a média – sport, Autoklub ČR

X X X

Basketbalisté Prahy se chystají na Opavu

 Kolo: 3. a 4. utkání play-off Kooperativa NBL 2021/22, 21.4.22, 18:00, 22.4.22 18:00 hod.

USK Praha – BK Opava. Čtvrtfinálová série Kooperativa NBL 21/22, hraná na čtyři vítězství, mezi BK Opava a USK Praha se za vyrovnaného stavu 1:1 na utkání přesouvá na Folimanku. Sovy budou mít šanci se ve vlastním hnízdě pod Nuselským mostem ujmout vedení v sérii, nebo ji případně dále dramatizovat. První nedělní utkání v Opavě sice prohrály po přestřelce 110:91, ale druhý den se vzepřely papírovým předpokladům a ukázaly odhodlání bojovat. Navzdory prognózám o energickém fondu hráčů, který je zatížen aktivní hrou Pražanů po celém hřišti dokázal tým trenéra Joshe dostat Slezany pod tlak a téměř po celé utkání vedl, aby to dotáhl na prozatímní senzaci čtvrtfinálových sérií a vyhrál 99:96.

Teď je na tahu USK Praha a má ve čtvrtek a v pátek shodně od 18:00 šanci využít domácího prostředí. Opava je stále bezesporu favoritem celé série a aspirantem na vyzyvatele Nymburka ve finále. Pozice Sov se tak nemění, mohou pouze překvapit a pokusit se o další senzaci. Jejich „pomlázková“ výhra v Opavě byla tou vůbec první letošní sezóně, proti týmu trenéra roku

Petra Czudka. Doma byl USK nejblíže k vítězství v půlce února, když prohrál až v závěru utkání 80:87.

Pro další vývoj série bude určitě záležet na tom, jak přesná mířidla budou Sovy mít na vlastní palubovce a zda se jim podaří udržet i nadále vyrovnaný doskok se soupeřem, který má pod košem nejen Markussona a tím značnou výškovou převahu. Právě vražedných 54% úspěšnost za tři body a potrestání ztrát Opavy 21 body bylo jedním z klíčů, který umožnil USK přivézt výhru z Opavy.

Pokud si čtvrteční čtvrtfinále nenechá osobně na Folimance ujít ani odchovanec USK Praha, Tomáš Satoranský, neměli byste ani vy. Všechna utkání této série začínají v 18:00 a jsou i živě vysílána na Tvcom.cz. Páteční utkání je pak možné také sledovat ze záznamu na ČT Sport od 20:15.

Čtvrtfinále, stav série 1:1

BK Opava – USK Praha 110:91 (30:17, 60:43, 84:67), BK Opava – USK Praha 96:99 (22:31, 42:50, 68:77)

Vzájemná utkání v základní a nadstavbové části 1

BK Opava – USK Praha 80:7, USK Praha – BK Opava 65:74, USK Praha – BK Opava 80:87, BK Opava – USK Praha 97:80

 Program play off

21.4.22 18:00 USK Praha – BK Opava, 22.4.22 18:00 USK Praha – BK Opava

25.4.22 18:00 BK Opava – USK Praha 27.4.22 18:00 USK Praha – BK Opava

29.4.22 18:00 BK Opava – USK Praha

Josh King (trenér USK Praha): „Opava je prostě pořád stejný tým, který se nám podařilo porazit – to je mentalita se kterou jdeme do domácích zápasů. Z šesti zápasů nás porazili pětkrát, my je jednou. Z tohoto hlediska mají nad námi jednoznačně převahu, do toho se však přimíchal náš skvělý výkon z posledního zápasu. Co tím chci říct je, že bychom byli v kompletně odlišné situaci kdybychom prohráli i náš poslední zápas. Hráli jsme skvěle, to ano, pořád si však myslím, že jsme nepředvedli perfektní výkon. Pokud je chceme porazit opět, musíme to jednoduše posunout ještě o kousek výše co se týče naší předvedené hry. Co je zdobí je opravdu schopnost trestání všech hloupých chyb. Ve spojitosti s lídry si musíme dát mnohem větší pozor na Šiřinu a Markussona, o tom je však jednodušší mluvit než plnit na hřišti. To ovšem neznamená, že hrozbou nebude opět celý tým, nejen toto skvělé duo. Náš mladý tým se jednoznačně těší z toho, že jsme je zdolali i přes papírové předpoklady. Nyní se opět soustředíme hlavně na to, abychom to zopakovali, a ještě o něco zvýšili kvalitu naší hry, která nám může zajistit další vítězství!“

František Fuxa (hráč USK Praha): “ Po velké bitvě v Opavě nás čeká další dvojice zápasů na naší domácí palubovce. hlavně v druhém zápase jsme dokázali, že tato série nebude jednoznačná, a že se budeme rvát za jakéhokoliv stavu. Opava hraje velice fyzický basketbal, ve kterém využívá především kvalit Jakuba Šiřiny a Mattiase Markussona, kteří nám v posledních zápasech dělali největší problém. My chceme pokračovat tam, kde jsme skončili, a dokázat Opavě, že tato série bude ještě dlouhá.“ /mš/

 X X X

DO PEUGEOT RALLY CUPU NASTUPUJE ŠPIČKOVÁ POSÁDKA MČR

Zimní přestávka je za námi a závodní tratě všech motoristických disciplín naplno ožívají zvukem závodních speciálů. Seriál Mistrovství České republiky v automobilových soutěžích se rozjel na Valašské rally, druhým podnikem bude populární Šumava. A právě v Klatovech odstartuje v pořadí šesté pokračování Peugeot Rally Cupu. Jeho nejvýraznější posádkou bude letos bezesporu velmi úspěšná dvojice z domácích i zahraničních soutěží, Jaromír Tarabus a Daniel Trunkát.

 Zkušená posádka, známá pod zkratkou T&T, si vůz Peugeot 208 Rally4 vyzkoušela premiérově při loňské jubilejní Barum Rally a s nejnovější dvoukolkou z dílen Peugeot sportu se rychle sžívala. „Nový Peugeot dokáže být velmi rychlý a na Barumce jsme zajížděli poměrně slušné časy. Pěkně jsme se svezli, takže jsme začali přemýšlet o dalších plánech s tímto vozem. Nejlogičtějším krokem byl pochopitelně Peugeot Rally Cup, ale zajímá nás i celkové hodnocení dvoukolek. Potřeboval bych ještě doladit podvozek, na což se zaměříme v úvodu sezóny. V rámci přípravy na Šumavu pojedeme Kopnou, abychom se alespoň trochu rozjeli,“ prozradil své plány Jaromír Tarabus.

„Peugeot nás na Barumce docela nadchnul a mimochodem je to první francouzské auto, ve kterém jsme v naší poměrně dlouhé kariéře závodili. Už ve Zlíně jsme si krátce promluvili s manažerem seriálu a po několika dalších telefonátech se rozhodli nastoupit do cupu. Podle mě je to perfektní závodění za rozumnou cenu. Pro mladé jezdce je Peugeot Rally Cup skvělou školou s mnoha benefity. No a pro nás, kteří už pomalu přemýšlíme o konci kariéry, je to možnost, jak si ještě parádně zazávodit,“ doplnil krátce Daniel Trunkát.

Letošní ročník Peugeot Rally Cupu přináší opět několik novinek. Tou zásadní je sloučení loňských tříd do absolutního pořadí. „Vždy jsme se drželi myšlenky co nejvíce vyjít vstříc jezdcům, a protože chceme zachovat v cupu i původní variantu vozu Peugeot 208 R2, rozhodli jsme se sloučit klasifikaci a honorovat prvních pět posádek. To je skvělá příležitost pro rychlejší jezdce s původní specifikací vozu, jak si vyjet zajímavé finanční bonusy,“ vysvětlil ředitel značky Peugeot v ČR – Marco Venturini.

Šestapadesátý ročník Rallye Šumava Klatovy proběhne 6. – 8. května 2022 a začíná populárním Klatovským okruhem v pátek v 18:00 hodin. Pro posádky je připraveno celkem 160 ostrých kilometrů. Jan Koudelka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.