Nemecko Ukrajine transportéry nedodá, nechce drancovať Bundeswehr, spíš ukončit válku

Nemecká sociálnodemokratická ministerka obrany Christine Lambrechtová vo štvrtok odmietla možnosť, že by Nemecko dodalo Ukrajine 200 obrnených transportérov Fuchs, ako to žiada konzervatívny blok CDU/CSU. Zdôvodnila to tým, že nemôže „drancovať“ zdroje vlastnej armády. „Podporujeme Ukrajinu všetkými možnými a zodpovednými spôsobmi. Musíme však zaručiť aj obranyschopnosť Nemecka,“ povedala Lambrechtová pre DPA. „Je nezodpovedné drancovať Bundeswehr a ignorovať odporúčania generálneho inšpektora, a to najmä v týchto časoch,“ uviedla Lambrechtová.

Generálny inšpektor Bundeswehru a zároveň najvyššie postavený príslušník nemeckých ozbrojených síl Eberhard Zorn povedal, že armáda si v tejto chvíli nemôže dovoliť plytvať svojimi obrnenými transportérmi typu Fuchs, pripomína DPA.

 Kancelár ohlásil ďalšie dodávky zbraní, Fuchs nespomenul

Len deň pred vyhlásením ministerky obrany oznámil kancelár Olaf Scholz ďalšie dodávky zbraní pre Kyjev. Uskutočniť by sa mali v nasledujúcich týždňoch v rámci takzvanej reťazovej výmeny s viacerými partnerskými krajinami. Podrobnosti o type zbraní Scholz neuviedol, informovala agentúra DPA.

Reťazová výmena znamená, že Nemecko spojencom nahradí sovietsku techniku, ktorú tieto krajiny prenechajú Ukrajine. Zbrane sovietskej výroby sa ukrajinským vojakom ovládajú ľahšie ako západné vybavenie, ktoré je pre nich nové.

 O dodávkach zbraní Ukrajine rokovalo Nemecko s viacerými krajinami vrátane Česka, Grécka, Poľska či Slovinska, pripomína DPA. „Minuli sme veľa energie na to, aby to bolo,“ tvrdil Scholz v prejave v Spolkovom sneme. Realizácia dodávok bude podľa neho nasledovať v ďalších týždňoch.

Scholz sa nevyjadril k požiadavke opozičnej konzervatívnej únie CDU/CSU, aby Nemecko bez sprostredkovateľov dodalo priamo Ukrajine 200 bojových vozidiel pechoty Fuchs.

Váhaví Nemci

Nemecko čelilo tvrdej kritike od niektorých spojencov, ktorí považujú nemeckú podporu Ukrajiny za príliš váhavú. Berlín spočiatku dodával len obranné zbrane, nakoniec sa rozhodol pre dodávky ťažkej techniky a ohlásil, že Kyjevu poskytne okrem iného samohybné protiletecké systémy Gepard. Ukrajina už dostala tiež sedem samohybných húfníc PzH 2000.

Scholz v prejave pred nemeckými poslancami opäť sľúbil poskytnúť Ukrajine dlhodobé bezpečnostné záruky, nie však v zmysle automatickej vojenskej pomoci v prípade napadnutia. O tom, ako by takéto garancie mohli konkrétne vyzerať, sa v súčasnosti rokuje s ďalšími štátmi a s Ukrajinou, uviedol sociálnodemokratický politik./agentury/

X X X

Putin: Západ nás chce poraziť? Nech to skúsi, ešte sme len začali

 Ruský prezident Vladimír Putin vo štvrtok slovami „nech to skúsi“ komentoval tvrdenie, že Západ chce poraziť Rusko na bojisku.

 Pri stretnutí s predsedami poslaneckých klubov ruského parlamentu tiež vyhlásil, že Rusko ešte „nič vážne“ na Ukrajine nezačalo a Západ by mal pochopiť, že prehral hneď v úvode ruskej „špeciálnej operácie“, teda invázie na Ukrajinu. Rusko neodmieta rokovania o mieri, ale čím viac sa tieto rokovania budú odsúvať, tým ťažšie bude sa s Ruskom dohodnúť, varoval.

„Počujeme, že nás chcú poraziť na bojisku. No, čo na to povedať? Nech to skúsia. Už sme mnohokrát počuli, že Západ chce s nami bojovať do posledného Ukrajinca. Pre ukrajinský ľud je to tragédia, ale zdá sa, že všetko k tomu smeruje,“ povedal ruský prezident podľa tlačových agentúr.

Šéf Kremľa povedal, že Rusko neodmieta mierové rokovania, a tí, ktorí ich teraz odmietajú, by mali vedieť, že „čím neskôr, tým to budú mať ťažšie sa s nami dohovoriť“.

„Všetci musia vedieť, že sme celkovo ešte nič vážne nezačali,“ povedal o vojne proti Ukrajine, ktorú ruské vojská na Putinov rozkaz začali 24. februára.

Táto vojenská operácia podľa Putina predstavuje „začiatok zásadného zlomu svetového poriadku podľa Ameriky, začiatok prechodu od liberálne globalistického amerického egocentrizmu ku skutočne multipolárnemu svetu,“ opierajúcemu sa o medzinárodné právo, zvrchovanosť národov a civilizácií, spravodlivosť a rovnoprávnosť.

Západ sa podľa ruského prezidenta snaží vnútiť svetu „model totalitného liberalizmu“, vrátane „smutne preslávenej známej kultúry rušenia a plošných zákazov“. Ale väčšina krajín podľa neho nestojí o takýto život a budúcnosť, a usilujú sa o udržateľnú, skutočnú zvrchovanosť. „Proste ich unavilo kľačať na kolenách, ponižovať sa pred tými, ktorí sa pokladajú za výnimočných,“ dodal.

Podľa Putina sa členom Severoatlantickej aliancie zdala byť absurdnou myšlienka, že by Rusko vstúpilo do aliancie, a to v čase, keď vzťahy medzi Ruskom a NATO nekalil žiadny mráčik. „Prečo? Pretože jednoducho nepotrebujú také krajiny, ako je Rusko. Práve preto podporovali terorizmus a separatizmus v Rusku, vnútorné deštruktívne sily a piatu kolónu v našej krajine,“ povedal.

Putin rozkazom ku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu rozpútal najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny, dôsledkom sú aj tisíce obetí a milióny ľudí utekajúcich pred vojnou. Podľa Kyjeva a Západu nebola ruská agresia ničím vyprovokovaná. Západné krajiny uvalili na Rusko sankcie, aby Moskvu prinútili k stiahnutiu vojsk./agentury/

X X X

Fidesz kritizuje Brusel za spájanie globálnej dane s fondom obnovy

Poslanci EP v stredu v Štrasburgu kritizovali členské krajiny EÚ, ktoré zneužívajú národné právo veta v daňových záležitostiach, a vyzvali na obnovenie diskusií o postupnom zavedení väčšinového hlasovania namiesto jednomyseľnosti.

Spájať v hlasovaní globálnu minimálnu daň s vyplácaním fondu obnovy je od Európskeho parlamentu nekorektné a protiprávne, vyhlásil vo štvrtok pre agentúru MTI predseda hospodárskeho výboru maďarského parlamentu z vládnej strany Fidesz Erik Bánki. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

„Bruselská elita sa aj naďalej zo všetkých síl usiluje o to, aby prinútila členské krajiny zaviesť globálnu minimálnu daň. Schválenie takéhoto kroku by zdvojnásobilo daňové zaťaženie maďarských podnikov. V čase mieru je to neprijateľné a v čase vojny priamo poburujúce,“ povedal politik vládnej strany.

Podľa Bánkiho europarlament v stredu pod tlakom ľavice prijal uznesenie, ktorým poprel právo Maďarska na to, aby presadzovalo svoje záujmy a postoje. Navyše sa vyhrážal Maďarsku zadržaním vyplácania fondu obnovy.

Poslanci EP v stredu v Štrasburgu kritizovali členské krajiny EÚ, ktoré zneužívajú národné právo veta v daňových záležitostiach, a vyzvali na obnovenie diskusií o postupnom zavedení väčšinového hlasovania namiesto jednomyseľnosti. Za príslušné uznesenie hlasovalo 450 poslancov, 132 bolo proti a 55 sa zdržalo.

V dokumente sa uvádza, že požiadavky Maďarska, ktorými podmieňuje zrušenie blokovania medzinárodnej dohody o minimálnej úrovni zdaňovania nadnárodných firiem v Únii, už boli vo veľkej miere zohľadnené v medzinárodnej dohode.

Uznesenie EP nalieha na Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby sa „nezapájali do politického vyjednávania“ a neschválili maďarský národný plán obnovy a odolnosti, pokiaľ vláda v Budapešti úplne nesplní všetky požadované kritériá, aktuality.sk

X X X

Teflónový Boris definitívne končí. Britov však nemusia čakať predčasné voľby

Johnsona dostihol na prvý pohľad nevinný škandál. Briti teraz budú mať nového premiéra, no nové voľby môžu byť v nedohľadne.

Klamal už počas brexitu, keď Britom sľuboval, že vystúpením z Únie ušetria 350 miliónov libier mesačne. Neskôr už ako premiér klamal údajne aj samotnej kráľovnej Alžbete II. A keď v Európe pred dvoma rokmi zúrila pandémia koronavírusu a platil tvrdý lockdown, s desiatkami svojich priateľov oslavoval vlastné narodeniny.

Borisovi Johnsonovi sa nikdy nevyhýbali škandály, no všetky sa mu až doteraz darilo prežiť. Aj preto ho prezývali „teflónový Boris“.

Krk mu teraz zlomil až na prvý pohľad nenápadná kauza, ktorá sa ho týkala len nepriamo. Keď premiér navrhol za zástupcu šéfa poslaneckého klubu Konzervatívnej strany istého Chrisa Pinchera, vopred vedel, že tento poslanec má na krku obvinenia zo sexuálneho zneužívania mužov. Johnson však opäť raz klamal verejnosti.

Desiatky poslancov za jeho Konzervatívnu stranu sa mu otočili chrbtom a tento týždeň mu na protest odišli z vlády aj dvaja ministri.

Johnson až dnes definitívne oznámil, že končí vo funkcii predsedu vlády. No vzhľadom na komplikovaný politický systém v krajine to nemusí znamenať, že krajinu budú čakať predčasné voľby.

Premiérom bol len tisíc dní

Kandidátku na americkú prezidentku Hillary Clintonovú prirovnal k „sestričke v nemocnici pre psychicky chorých“. Ženy v burkách mu zase pripomínajú „poštové schránky“. A keď lídri Únie pýtali na obavy britských firiem v súvislosti s brexitom, odpovedal vulgarizmom, ktorý sa neodvážili zverejniť ani svetové médiá a nemôžeme ho zverejniť ani my.

Johnsona si napriek všetkým jeho škandálom v roku 2019 vybrali za nástupcu nepopulárnej premiérky Theresy Mayovej.

Tá v úrade stihla stráviť len 1106 dní a zaradila sa k najkratšie pôsobiacim britským premiérom v histórii. Johnson je v úrade síce kratšie, asi tisíc dní, ale pravdepodobne ju v dĺžke mandátu prekoná. Odstúpiť totiž chce až na jeseň.

Možné scenáre? Rozhodne kráľovná?

Scenárov, ako bude politická kríza teraz pokračovať, je viacero. Ten najpravdepodobnejší, a želá si ho aj Johnson, však nie sú predčasné voľby.

Tie v Británii nemajú veľkú tradíciu, hoci práve jeho predchodkyňa Mayová vzišla práve z nich.

Johnson sa teraz vzdá postu šéfa Konzervatívnej strany a tá si počas pomerne komplikovaného procesu vyberie nového lídra, ktorého následne nominuje za premiéra. Ten následne bude musieť požiadať kráľovnú o vymenovanie novej vlády, no bude jej musieť sľúbiť väčšinu v parlamente. Tú majú stále konzervatívci, no pri takej veľkej strane je bežné, že jej poslanci sa často nestotožňujú s názormi vedenia.

Navyše, nového lídra Konzervatívnej strany si nebudú vyberať len poslanci, ale všetci jej členovia.

Johnson chce definitívne odstúpiť až po tom, ako si strana zvolí nového lídra. Je to bežná situácia, rovnako to bolo v prípade odstúpenia jeho predchodcov Theresy Mayovej či Davida Camerona, ktorý rezignoval po úspešnom referende o brexite.

Voľby až v roku 2025?

Kráľovná teoreticky môže vymenovať aj dočasného predsedu vlády, no to sa v britskej parlamentnej histórii takmer nikdy nestalo.

Medzi favoritmi na nového britského premiéra, resp. lídra konzervatívcov, sa spomínajú aj známejšie mená – napríklad ministerka zahraničia Liz Trussová či bývalý minister bývania Michael Gove.

Riadne parlamentné voľby by sa mali konať až v roku 2025. S predčasnými voľbami by opäť musela súhlasiť aj kráľovná Alžbeta.

Voľby by v súčasnosti vyhrali opoziční labouristi, v posledných prieskumoch im pripisujú asi 40 percent, konzervatívci klesli na súčasných 33 percent, aktuality.sk

X X X

Tržby Bödörovho Bonulu sa prepadli. Predbehla ho Lama spájaná s Makóom

Bezpečnostná služba, ktorá je spájaná so spolupracujúcim obvineným Ľudovítom Makóom, sa stala najväčšou bezpečnostou službou na Slovensku. Vyplýva to z výročnej správy za rok 2021, ktorú uverejnil Bonul pred pár dňami.

Ešte nedávno to bola najúspešnejšia súkromná bezpečnostná služba na Slovensku. Bonul získaval lukratívne štátne zákazky a na jeho spoločenskej akcii vystúpil dokonca aj premiér Robert Fico. S odchodom Smeru z vlády sa však všetko zmenilo.

SBS, za ktorou stojí nitriansky oligarcha Miroslav Bödör – otec Norberta Bödöra obžalovaného v kauze Dobytkár –, sa posledné dva roky nedarí. Prišli o kľúčovú previerku, o zákazky a napokon aj o peniaze.

Potvrdzuje to aj nedávno zverejnený výsledok hospodárenia firmy za rok 2021. Jej tržby významne klesali už druhý rok po sebe. Oproti roku 2020 sa ich výška prepadla o 41 percent z viac ako 38 miliónov eur na zhruba 22 miliónov. Znamená to, že o jej služby bol minulý rok radikálne nižší záujem.

 Vďaka tomu ju prvýkrát po rokoch predbehla konkurencia – Lama SK spájaná s kajúcnikom Ľudovítom Makóom.

Hotovosť v miliónoch

Bonulu padali nielen tržby, ale aj zisky. Tie poklesli z približne piatich miliónov v roku 2020 na necelé dva milióny.

Bonul disponuje podľa správy z roku 2021 aj hotovosťou v hodnote 2,5 milióna eur. Ide o pomerne nezvyčajný objem peňazí. Na porovnanie – automobilka Volkswagen má v hotovosti k dispozícii len 41-tisíc eur.

Spoločnosť sme oslovoli s otázkou, čomu pripisujú medziročný pokles tržieb. Bezpečnostná služba do uzávierky na otázku neodpovedala.

Lama SK prvýkrát predbehla Bonul vďaka tomu, že dokázala na rozdiel od konkurenta svoje tržby zvýšiť o viac ako milión eur. Ich hodnota stúpla v minulom roku na viac ako 23 miliónov eur. Zisky Lama SK však išli opačným smerom. Zaznamenali pokles o necelých 100-tisíc eur a ustálili sa na sume 2,26 milióna eur.

Bonul však mal vyššie celkové príjmy, pretože okrem poskytovania bezpečnostných služieb predával časť svojho majetku.

Výmena na poste jednotky sa udiala v pomerne krátkom čase. Ešte v roku 2019, keď na Slovensku vládla koalícia na čele s Petrom Pellegrinim (dnes Hlas-SD, vtedy Smer-SD), prešiel Bonulom trikrát väčší objem peňazí ako Lamou. A pred deviatimi rokmi mala Lama SK 20-krát nižšie tržby ako Bödörov Bonul.

Od roku 2020 bez štátnych zákaziek

Nitrianskej SBS prvýkrát výrazne klesli príjmy v roku 2020. Po odchode Smeru z vlády jej Národný bezpečnostný úrad odňal bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa, ktorá je potrebná pre účasť na štátnych zákazkách. Práve tie predstavovali zásadný zdroj príjmov Bonulu.

Zmluvu s Bonulom vypovedala v roku 2020 na jeseň aj ministerka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). SBS chránila priestory Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá spadá pod jej úrad. Inštitúcia spadajúca pod ministerstvo hospodárstva riadené Richardom Sulíkom (SaS), jej zas odobral štatút hospodárskej mobilizácie, ktorý získala v čase, keď rezort riadil Ľubomír Jahnátek zo Smeru.

Zmluvy s firmami z portfólia Bödörovcov už nemá ani Správa štátnych hmotných rezerv, ktorá bola za šéfovania Kajetána Kičuru známa súťažami šitými na mieru nitrianskej SBS i podozrivými kontraktmi s Bonulom. Šéfom hmotných rezerv je momentálne Ján Rudolf (nom. SaS), podľa riaditeľky jeho kancelárie Natálie Petríkovej však zmluvu vypovedal samotný Bonul bez udania dôvodu, aktuality.sk

X X X

Cigániková: O Edovi som stratila ilúzie. Musí sa rozhodnúť, či vymení koalíciu za ministra, čo zničil vládu

 Liberáli sú pripravení na všetky možnosti, vrátane odchodu do opozície. Podporili by menšinovú vládu?

Ultimátum liberálov, v ktorom žiadajú odchod šéfa OĽaNO Igora Matoviča z vlády, spustilo doteraz najvážnejšiu koaličnú krízu. Strana SaS sa tak rozhodla na základe hlasovania členov republikovej rady. „Toto nie je koalícia, do ktorej sme vstupovali. Nemám dôvod v nej zostať,“ vysvetlila v rozhovore pre TV Pravda poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková.

Na jednej strane nepopiera skutočnosť, že Matovič dokázal vyhrať voľby a porazil Fica. „Ale spoločnosť rozoštval tak, ako nikto predtým. On je najväčší problém,“ dodala.

Riešenie krízy má podľa nej v rukách koaličný partner, a to hnutie OĽaNO. Zásadné rozhodnutie by mal urobiť premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý ale Cigánikovú sklamal: „Od Eda sme čakali viac, stratila som o ňom ilúzie.“

Týmto vyjadrením spochybnila možnosť, že by sa premiér rozhodol navrhnúť odvolanie ministra Matoviča. „Je na Hegerovi, či vymení koalíciu za jedného ministra, ktorý mu zničil vládu,“ pripomenula. Viac sa prikláňa k možnosti, že Matovič zostane. Reakcia SaS by bola v takom prípade jasná./agentury/

X X X

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I sa vo štvrtok na indonézskom ostrove Bali stretol so svojim ruským náprotivkom Sergejov Lavrovom, aby pred začiatkom stretnutia ministrov G20 prediskutovali vojnu na Ukrajine.

 TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. Lavrov na stretnutí informoval Wanga o „realizácii hlavných úloh špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, pričom zopakoval, že cieľom je „denacifikácia“ Ukrajiny, uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Podľa ruského rezortu diplomacie obe strany na stretnutí poukázali na „neprijateľnú podstatu jednostranných sankcií prijatých obchádzaním Organizácie spojených národov“.

Peking aj napriek kritike udržiava s Moskvou priateľské vzťahy, zatiaľ čo západné krajiny sa snažia Rusko izolovať v dôsledku vojenského vpádu na Ukrajinu. Čína odmietla odsúdiť ruskú inváziu a je obviňovaná, že poskytuje Moskve diplomatické krytie, keďže sa nepripojila k západným sankciám a dodávkam zbraní na Ukrajinu.

X X X

Marušiak: Rozhodnutie SaS vrhá slovenskú politiku do vzduchoprázdna

 Strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu. Rozhodla o tom republiková rada strany, ktorá zároveň postavila premiéra Eduarda Hegera pred ultimátum na návrh nového znenia koaličnej zmluvy do konca augusta. Podľa politológa Juraja Marušiaka nás čaká čas politickej stagnácie, pričom sa nečrtá dobré východisko.

 X SaS nakoniec pristúpila k razantnému kroku. Stotožňujete sa s argumentmi jej členov? A prečo sa tak podľa vás nakoniec rozhodli?

Na jednej strane to znie ako ultimátum, ale časovo je to rozvinuté na dva mesiace. Čiže to nie je až také ultimátum. Možno počítajú, že vo vláde ostávajú a na toto ich vyhlásenie sa zabudne. A určite to neprinesie pokoj do koalície. Samotná koaličná zmluva až taká zlá nie je. Koaličná zmluva, ktorá bola publikovaná, v nej totiž nemá napísané Matovičovo meno. Problém teda nie je koaličná zmluva. Problém je neochota niektorých partnerov, teda konkrétne Igora Matoviča dodržiavať túto zmluvu. Čo je dosť zásadný rozdiel. Nech by teda bola akákoľvek, a jedna zo zúčastnených strán ju vedome obchádza, tak dovtedy bude koalícia nefunkčná. Samozrejme, čo sa týka odchodu Igora Matoviča z postu ministra financií, tiež si nie som istý, či takáto výmena prinesie zlepšenie existujúceho stavu. Ide totiž o to, že Igor Matovič môže odísť z funkcie ministra, ale znamená to, že sa vráti do parlamentu. Začne vykonávať poslanecký mandát a zostane šéfom najväčšej koaličnej strany. Z toho vyplýva, že koaličný spor bude znova pokračovať aj so zohľadnením osobných čŕt Matoviča a jeho pomstychtivosti. Ak Igor Matovič vystupuje ako opozícia voči vlastnej vláde, tak si neviem predstaviť, čo bude robiť ten istý Matovič vo funkcii poslanca a šéfa poslaneckého klubu. Či už oficiálneho, alebo nie.

X Nie je dvojmesačná lehota príliš dlhý čas na rozhodnutie? Nemôže sa dovtedy zmeniť politická atmosféra natoľko, aby sa toto rozhodnutie nakoniec javilo ako prehnané?

Môže sa to zmeniť. Dnes prežívame mimoriadne turbulentnú dobu aj vzhľadom na vojnu na Ukrajine a energetickú krízu. Takže určite. V podstate je tu evidentná snaha odďaľovať zásadné riešenie. SaS nemôže okamžite vycúvať zo zásadnej požiadavky, akou je odchod ministra financií, ale stále to vystupovanie pripomína pozíciu, akoby strana bola vo vláde a zároveň nebola. Ani obutá, ani bosá, ani pešo, ani na koni. SaS je tiež v opozícii voči vlastnej vláde. Ak aj Igor Matovič je v opozícii, tak ani neviem, kto túto vládu fakticky predstavuje.

X Nie je požiadavka na premiéra, aby odstavil svojho straníckeho šéfa, príliš naivná? Má premiér kapacitu a politickú silu na takýto krok?

Určite to je požiadavka, s ktorou sa bude musieť premiér nejaký spôsobom vyrovnať. A premiér nemá k dispozícii dobré riešenie. Ale to nemá v podstate nikto. Keď SaS z vlády odíde, bude to znamenať koniec koaličnej vlády. Takže bude menšinová vláda alebo predčasné voľby. Bez ohľadu na to však bude znamenať hlboký konflikt aj v OĽaNO – v jednej z najvyznamnejších politických strán. A bude to v situácii, keď je zároveň aspoň verbálne neprijateľný Smer alebo Hlas. A druhá vec je, že aj SaS musí rozmýšľať, ako si predstavuje vývoj po takejto zmene. Pretože prípadná vláda s Hlasom alebo Smerom nemusí znamenať, že sa budú plniť programové priority SaS aspoň v takej miere, ako sa plnia pri súčasnej vláde.

Ďalšia vec je, že ani Heger nemá dobré riešenie a môže udržať SaS v koalícii, ale pokiaľ predloží návrh na odvolanie Igora Matoviča, musí čakať, že bude mať na krku konflikt so svojou vlastnou stranou. To znamená potenciálny rozkol v koalícii aj v OĽaNO. Minimálne rozkol, ak nie rovno rozhodnutie vysloviť nedôveru premiérovi. Pričom je jasné, že OĽaNO nie je ochotné Matoviča obetovať a súhlasiť s jeho odvolaním. Reálne si to ani neviem predstaviť, pretože Igor Matovič je jednoducho predsedom tejto strany, je jej nespochybniteľným lídrom a strana, na čele ktorej by nestál, by už nebola OĽaNO.

X Smerujeme teda k paralyzovanej a menšinovej vláde?

Taká možnosť tu určite je. Viem si predstaviť, že menšinová vláda sa bude opierať o podporu kotlebovcov. To je ale tiež v rozpore s hodnotami a duchom, v rámci ktorého súčasná koalícia vznikla.

X Ak by Igor Matovič odišiel z vlády, najpravdepodobnejšie pristane v parlamente. Nebude to fórum, kde v konečnom dôsledku môže napáchať viac škody ako na poste ministra financií?

Ak je v opozícii voči vlastnej vláde teraz, keď je ministrom kľúčového rezortu, tak si neviem predstaviť, čo by robil v opozícii. Toto štádium nejakej politickej stagnácie a blokády budeme mať predĺžené minimálne do konca letných prázdnin. Máme politickú paralýzu, v ktorej nemáme ani celkom funkčnú koalíciu, ale zároveň máme koalíciu, ktorej stále hrozí rozpad. Na druhej strane nemajú dostatok vôle na uskutočnenie predčasných parlamentných volieb. Slovenská politika tak ostáva v takom nejakom vzduchoprázdne. Ako by si aj vláda vyberala nejaké prázdniny. Čo nie je možné, pretože svet a dianie okolo nás si prázdniny nevyberá./agentury/

X X X

Volkswagen investuje 20 miliárd eur do výroby batérií

Volkswagen niekoľkokrát uviedol, že výroba dostatočného množstva batérií na pohon všetkých áut je najväčšou výzvou prechodu k elektrickým vozidlám.

Nemecká automobilka Volkswagen plánuje v spolupráci s partnermi investovať do výroby batérií viac než 20 miliárd eur.

Investícia, prostredníctvom ktorej sa chce VW stať lídrom na tomto rastúcom trhu, by mala vytvoriť približne 20.000 pracovných miest a do roku 2030 zabezpečiť ročné tržby v hodnote nad 20 miliárd eur. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Globálny výskum a výrobu batérií Volkswagenu, od ťažby surovín až po recykláciu, bude zabezpečovať divízia s názvom PowerCo, uviedlo vedenie spoločnosti počas slávnostného položenia základného kameňa prvého závodu na výrobu batérií v Európe v meste Salzgitter.

Zavrieť reklamu

„Dnešok je dobrý deň pre automobilový priemysel v Nemecku,“ povedal nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý sa na ceremónii zúčastnil.

Volkswagen niekoľkokrát uviedol, že výroba dostatočného množstva batérií na pohon všetkých áut je najväčšou výzvou prechodu k elektrickým vozidlám a predstavil plán výstavby závodov s celkovou kapacitou 240 gigawatthodín (GWh) do roku 2030. Projekt zahrnuje výstavbu šiestich závodov v Európe a dvoch v Severnej Amerike, aktuality.sk

X X X

Čierny scenár sa naplnil. Nadal odstúpil z Wimbledonu

Rafael Nadal si semifinále Wimbledonu nezahrá. Ako informuje Marca, z turnaja odstúpil pre trhlinu na brušnom svale. Nick Kyrgios je tak prvým finalistom.

Ako sme informovali, svetová štvorka po štvrťfinálovom postupe cez Američana Taylora Fritza priznala, že počas päťsetového boja mala veľké bolesti brušného svalstva.

Nadal uviedol, že nimi trpí už približne týždeň a zhoršujú sa počas zápasu.

Kyrgios v nedeľu nastúpi proti víťazovi duelu medzi najvyššie nasadeným obhajcom titulu Srbom Novakom Djokovičom a domácim Britom Cameronom Norriem.

„Zranenie brušného svalstva mi neumožní nastúpiť na piatkové semifinále proti Nickovi Kyrgiosovi. Všetci ste videli, že štvrťfinálový duel proti Taylorovi Fritzovi som dohral v bolestiach.

Dnešné lekárske vyšetrenie ukázalo, že tam mám sedemmilimetrovú trhlinu,“ uviedol na štvrtkovej večernej tlačovej konferencii Nadal, ktorý tak stratil šancu získať v tomto roku kalendárny Grand Slam.

Španiel nenašiel premožiteľa na Australian Open ani na Roland Garros a na konte má rekordných 22 grandslamových singlových titulov.

 Nadal tvrdí, že rozhodnutie nepokračovať na turnaji sa nerodilo ľahko. „Celý deň som premýšľal, či odstúpiť z turnaja, alebo to skúsiť. Napokon som však dospel k záveru, že by nemalo zmysel odohrať semifinále v bolestiach.

Nemal by som reálnu šancu vyhrať zápas. Ak by som nastúpil, môj zdravotný stav by sa mohol ešte zhoršiť. Zranenie by mohlo ohroziť moju ďalšiu kariéru.“/agentury/

X X X

Juraj Slafkovský: Keď skončím, chcem aby na mňa spomínali ako na najlepšieho z tohto draftu

 Juraj Slafkovský je už v Montreale, kde sa chystá na jeden z prvých vrcholov svojej kariéry. Logicky bol o neho veľký záujem, keďže bojuje v drafte o pozíciu jednotky.

SME RIVALI, ALE SHANE WRIGHT JE FAJN CHALAN

Košický rodák oplýval sebavedomím. Ukázal ho, aj keď sa ho zámorskí novinári spýtali, prečo by si ho mal vybrať Montreal z prvej pozície. „Myslím si, že by som bol dobrým ľavým krídlom do formácie so Suzukim a Caufieldom. Už som to raz povedal. Išlo by nám to, ale uvidíme, či si ma Canadiens vyberú,“ usmial sa naposledy hráč TPS Turku.

Slafkovský viackrát zopakoval, že pre neho nie je prioritou byť draftovou jednotkou. „Na konci dňa to je jedno, či pôjdem prvý, druhý. Keď raz skončím s hokejom, chcem aby na mňa spomínali ako najlepšieho z tohto draftového ročníka. Tento rok je veľmi dôležitý pre slovenský hokej. Dúfam, že si nás vyberú čo najviac,“ zaželal si.

ZLOMOM OLYMPIÁDA

Kanadských novinárov zaujímalo, ako to, že zrazu má Slovensko toľko talentov. „Hrali sme spolu odmalička na medzinárodných turnajoch. Spolu sme vyrastali a posúvali sa ďalej,“ vysvetľoval osemnásťročný krídelník.

Slafkovský počas rozhovorov viackrát zdôraznil, že prioritou je pre neho sa zlepšovať každým dňom. „Treba začať od drobných vecí a potom budete viac skórovať, viac tvoriť a produkovať,“ pokračoval.

Podľa nášho útočníka prišiel zlom na olympiáde v Pekingu. „Išlo mi hore sebavedomie a dostal som viac voľnosti aj v TPS, čo bolo veľmi dôležité. Sám sebe som si dokázal, že viem strieľať góly aj na užšom ľade, čo bude dôležité v budúcnosti v NHL.“

Len dobré slová mal líder reprezentácie aj na svojho najväčšieho súpera Shana Wrighta. „Je to fajn chalan, stretli sme sa spolu v New Jersey a rovnaký je aj teraz. Sme súperi, ale necítim nevraživosť. Je to zábava bojovať o post jednotky. Môžeme súperiť na ľade a mimo neho byť kamarátmi,“ povedal Slafkovský.

Mladík sa vrátil do Montrealu po ôsmich rokoch. „Bol som tu ako desaťročný na letnom kempe. Nepamätám si však nič. Mesto sa mi páči, je celkom veľké, väčšie ako Košice. Tvoria sa tu celkom zápchy, ale s tým by som si poradil,“ pobavil zámorských novinárov.

ZAPADOL BY AJ DO NEW JERSEY

MS v hokeji 2022: Švajčiarsko – Slovensko (Juraj Slafkovský sa teší z gólu)Zdroj: SITA

Tí sa ho pýtali aj na New Jersey, ktoré vyberá z druhého miesta. Slovák tam po NHL combine absolvoval stretnutie s vedením a prehliadku arény. „Majú dvoch veľmi dobrých centrov. Nie sú tak veľkí ako ja. Myslím si, že by som tam tiež zapadol dobre,“ povedal Slafkovský.

Canadiens už avizovali, že sa stretnú pred draftom ešte s Wrightom a rovnako aj s našim útočníkom. „Neviem, kto tam všetko bude z vedenia Canadiens, ešte sme sa o tom nerozprávali,“ priblížil.

Už doma v Košiciach útočník opakoval, že sa nevie dočkať draftovej noci. „Chcem to mať za sebou a konečne vedieť, ktorý tím si ma vybral. Rád by som bol už tam a trénoval, aby som mal všetko za sebou,“ povzdychol si.

Napriek vzrušeniu z obrovskej veci si krídelník nemyslí, že by mal problém so spánkom. „Som dosť unavený z letu. Spať budem v pohode. Už sa neviem dočkať, ako prídem na izbu a konečne si ľahnem do postele. Potom sa zobudím a čaká má veľký deň,“ usmial sa Slafkovský.

Kanadskí novinári vo veľkom rozoberali, že výhodou Shana Wrighta je aj návyk na tlak, keďže od pätnástich sa o ňom hovorí v zámorí ako o supertalente. Aj náš útočník však viackrát ukázal, ako sa vie vysporiadať s očakávaniami. „Som si vedomý, že tlak v Montreale bude obrovský, ale ja sa cítim v podobných situáciách dobre. Nerobia mi problém,“ povedal sebavedomo a priblížil, odkiaľ berie vieru vo svoje schopnosti. „V dnešnej dobe je veľmi dôležité mať sebavedomie. Nesmiete to preháňať, ale cítim sa veľmi dobre.“, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.