Německo vyměnit Scholze, Schröder zajistí lepší život lidem, firmám, EU, Rusko, setkání s Putinem

Možná ještě můžu být užitečný, tak proč bych se měl omlouvat, řekl Schröder o další schůzce s Putinem. Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se při své návštěvě Moskvy minulý týden setkal s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. V rozhovoru pro server Stern a RTL/ntv řekl, že si je jistý, že Moskva chce vyjednávat. Za setkání s Putinem se podle svých slov omlouvat nebude. „Opravdu by moje osobní distancování se od Putina někomu něco přineslo,“ ptal se.

 „Dobrou zprávou je, že Kreml chce vyjednávat o řešení. Mezi Ukrajinou a Ruskem již existoval vyjednávací přístup, například v březnu v Istanbulu.“ Prvním úspěchem je podle něj dohoda o obilí. „Možná se z toho může pomalu vybudovat příměří,“ řekl Schröder.

Válku popsal jako „chybu ruské vlády“. K vyřešení konfliktu jsou ale podle něj potřeba ústupky na obou stranách a řešení problémů, které jsou skutečně aktuální.

„Představa, že ukrajinský prezident Zelenskyj vojensky získá Krym zpět, je absurdní. Kromě tatarské menšiny je tento region ruský. Bývalý sovětský státní a stranický vůdce Nikita Chruščov ho dal Ukrajině, která byla tehdy součástí SSSR.“

Ukončení přátelství s Putinem bývalý kancléř vyloučil. „Opravdu by moje osobní distancování se od Putina někomu něco přineslo,“ ptal se. „Udělal jsem rozhodnutí, za kterými si stojím. Možná můžu být ještě užitečný, tak proč bych se měl omlouvat,“ dodal.

Schröder byl německým kancléřem od roku 1998 do roku 2005. Poté pracoval pro různé ruské státní podniky v energetice. V dozorčí radě ruské státní ropné společnosti Rosněfť se rozhodl skončit letos v květnu.

Řada europoslanců v květnu navrhla zařazení někdejšího kancléře na sankční seznam Evropské unie. Pokud by se tak stalo, mohlo by to vyústit až ve zmrazení či zabavení jeho majetku.

X X X

 Čína reagovala sankcemi na USA, Pelosiovou

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová při svém středečním vystoupení v tchajwanském zákonodárném sboru uvedla, že by chtěla rozšířit s Tchaj-wanem spolupráci na parlamentní úrovni. Později se rovněž sešla a prezidentkou Cchaj Jing-wen, která jí poděkovala za pevnou podporu. Čína, jež považuje ostrov za svou součást, mezitím na Tchaj-wan uvalila od středy ekonomické sankce a předvolala si amerického velvyslance v Pekingu.

 „Tchaj-wan je jednou z nejsvobodnějších společností na světě,“ prohlásila Pelosiová v parlamentu. Při setkání s tchajwanskou prezidentkou pak zdůraznila, že Spojené státy Tchaj-wan neopustí.

„Agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu by měla obrovské důsledky pro bezpečnost celé indicko-pacifické oblasti,“ prohlásila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Tchaj-wan neustoupí. Budeme bránit svou svrchovanost,“ dodala.

V reakci na návštěvu Pelosiové si Čína předvolala amerického velvyslance v Pekingu Nicholase Burnse, aby mu vyjádřila svůj „silný protest“ a varovala USA, že „zaplatí cenu za své vlastní chyby“. „Jde o nehorázný krok a jeho následky jsou extrémně vážné,“ řekl čínský viceministr zahraničí, který Washington vyzval k přijetí „praktických opatření, jež zvrátí nepříznivé dopady návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu“.

Kromě politických činitelů se podle stanice BBC Pelosiová sejde i se zástupci občanské společnosti, konkrétně třemi prominentními prodemokratickými aktivisty, a zástupci z byznysu, především s Markem Liouem, předsedou největšího tchajwanského výrobce polovodičových čipů TSMC.

Dodávky čipů

BBC uvedla, že partnerství s tchajwanskou firmou TSMC pomůže USA obnovit narušený řetězec dodávek čipů, které využívají mimo jiné i v armádním průmyslu. Nový americký zákon týkající se investic do počítačových čipů označila Pelosiová za příležitost pro další partnerství.

Čína mezitím na Tchaj-wan uvalila ekonomické sankce. Přerušila dodávky písku na Tchaj-wan a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby.

Dvěma tchajwanským nadacím také Čína již neumožní finančně spolupracovat se společnostmi a jednotlivci v pevninské Číně, konkrétně jde o Tchajwanskou nadaci pro demokracii a Tchajwanský fond pro mezinárodní spolupráci a rozvoj.

Tchajwanské ministerstvo obrany ve středu prohlásilo, že avizovaná čínská vojenská cvičení v okolí ostrova jsou „snahou o zničení regionálního míru a stability“. „Tchaj-wan je ve zvýšené pohotovosti a na cvičení zareaguje včasně a vhodně,“ řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva obrany.

Pelosiová na Tchaj-wan přiletěla v úterý v odpoledních hodinách. Čína na přistání reagovala mimo jiné oznámením několikadenních vojenských cvičení s ostrou střelbou v šesti různých oblastech v okolí ostrova.

X X X

Některá jména mi v kauze Dozimetr chybí, řekl exdetektiv. Nevyloučil ani Pospíšila

Předseda pražské TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil kvůli kauze Dozimetr neodstoupí. O jeho rezignaci se spekulovalo kvůli tvrzením jednoho z obviněných. Podnikatel Pavel Dovhomilja totiž řekl, že za vznikem zločinecké skupiny měl společně s bývalým radním Petrem Hlubučkem (dříve STAN) stát právě Pospíšil. Bývalý elitní policejní detektiv Karel Tichý ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se tato slova mohou zakládat na pravdě. Mezi těmi, kteří v kauze Dozimetr figurují, mu několik jmen chybí. Konkrétně zmínil blízké okolí podnikatele Michala Redla.

„Zvažoval jsem rezignaci. Přeci jen jsem dvacet let v politice, zakládám si na svém jménu,“ popsal Pospíšil. Rezignace by podle něj ale znamenala přiznání chyby. Sice připustil, že podnikatele Michala Redla před lety potkal na jednání s hnutím STAN, bližší kontakt s ním však kategoricky odmítá.

 Obviněný Pavel Dovhomilja veřejně uvedl, že Pospíšil prý navazoval kontakt s Redlem a společně s Petrem Hlubučkem (dříve STAN) stál u zrodu organizované skupiny. Pospíšil však mezi obviněnými nefiguruje. Přesto se podle bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého výpověď Dovhomilji může zakládat na pravdě.

„Může jít o uvěřitelnou výpověď. Je obviněný a řeší si tím vlastně svůj problém. Možná chce spoluprací vylepšit svou pozici, což mu může výrazně snížit trest. Redlovi jsme taky kdysi nabídli, že když bude vypovídat proti Krejčířovi, tak to pro něj bude lepší. Nakonec na poslední chvíli otočil,“ řekl Tichý v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Vidím tam i další řadu jmen a různých vazeb. Mně tam řada lidí, zvlášť z okolí Michala Redla, chybí. Možná se ještě objeví. Nechci ale zabíhat do detailů, abych neovlivnil vyšetřování,“ dodal. Právě s osobou Redla, který byl podle policie společně s Hlubučkem hlavou celé skupiny, má Tichý z minulosti bohaté zkušenosti.

 Koupil si Redl nesvéprávnost?

Kvůli gangsterovi Radovanu Krejčířovi jej zná už od roku 2002. Redl se podle vyšetřovatelů spolu s Krejčířem před dvaceti lety podílel na tunelování České spořitelny i na půlmiliardovém daňovém úniku v takzvané kauze M5. V obou případech byl obviněn. Měl i vypovídat jako svědek. Soudu se ale nakonec vyhnul kvůli údajné duševní chorobě.

„Stačí dobří advokáti s kontakty a peníze. Advokáti osloví významné psychiatry a doktory, kteří vytvoří na zakázku účelový posudek. V něm vám ze zdravého člověka udělají vědomě blázna,“ řekl Tichý s tím, že šlo bezpochyby o účelovou akci.

Jak daleko mohlo tehdy dojít ovlivňování posudků, Tichý už před časem popsal na případu Krejčíře: „Radovan Krejčíř ještě z vazby psal motáky, v nichž zmiňoval i částky. Doktor – milion korun, neschopnost vazby – čtyři miliony korun, znalecký posudek – x milionů korun.“

Okresní soud Plzeň-město 13. května tohoto roku opět rozhodl o omezení Redlovy svéprávnosti na pět let, a to na základě „výslechu znalkyně a posuzovaného“. Vyšetřovatelé aktuální kauzy nicméně stejně jako Tichý tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Ministerstvo spravedlnosti pak nařídilo postup soudu v Plzni a znalců v případě Redla prověřit.

X X X

Obvinění z podvodu i vazba. Podnikatel Římský je v hledáčku několika policejních útvarů

Jeho „podnikatelskou činností“ se zabývá několik útvarů policie po celém Česku, a to včetně elitních detektivů. Podnikatel Vlastislav Římský je teď navíc podle informací serveru iROZHLAS.cz od konce minulého týdne ve vazbě. Obviněn ale byl v jedné ze svých kauz už dříve. A to pardubickými kriminalisty v případu podvodu při výstavbě seniorského domu v obci Těšetice na Olomoucku.

 „Potvrzuji, že celní správa prověřovala případ s podezřením na páchání trestné činnosti. Při následné realizaci ve spolupráci s orgány policie České republiky zadržela tohoto muže,“ odpověděla mluvčí celní správy Hana Prudičová na otázku, zda na konci minulého týdne v rámci své razie zadrželi i podnikatele Vlastislava Římského.

Protimafiánská centrála prověřuje firmu Xena Praha, stát po ní vymáhá 669 milionů. Stopy vedou do Itálie

 Z čeho konkrétně Římského policie viní, Prudičová zatím nepřiblížila. A výmluvnější nebyla ani Římského advokátka Nina Rydlová.

„Nebudu vám nic potvrzovat. Nejsem k tomu osobou oprávněnou, navíc mám advokátní tajemství, takže bohužel. Když voláte advokátovi, tak asi tušíte, že vám nic neřekne, ne? Nezlobte se,“ reagovala Rydlová.

Server iROZHLAS.cz prověřoval, jestli případ náhodou nesouvisí s popsanou kauzou ohledně Římského společnosti Xena Praha, kterou prověřovala i Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli mnohasetmilionové pohledávce ministerstva obrany.

Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej ale uvedl, že se vazba týká jiného případu: „Podle informací, které jste nám zaslal, se tato věc netýká našeho útvaru.“

Obviněný už dříve

Elitní detektivové ale nejsou jediní, kdo se o Římského zajímá. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, podnikatel je zároveň obviněn z podvodu v případu, který řeší hospodářští kriminalisté krajského ředitelství v Pardubicích. ‚Oči pro pláč a dál nic.‘ Slíbili rekonstrukci hotelu a důchodce obrali o miliony, teď je policie obvinila

 „V tuto chvíli můžeme potvrdit, že se stále vede trestní stíhání,“ odpověděla jejich mluvčí Dita Holečková s odkazem na případ na Olomoucku, kde s Římským spojená firma měla vylákat peníze z družstva na nikdy neuskutečněný developerský projekt v obci Těšetice.

Ve vesnici s asi dvanácti sty obyvateli nedaleko Olomouce vlastnil Římský skrze své firmy dva pozemky. Developerské zájmy měl na obou. Na prvním z nich mu obec v záměru stavby bytových domů zabránila tím, že odmítla – podle starosty Jindřicha Protivánka (KDU-ČSL) na uskutečnitelný projekt – poskytnout peníze na vybudování komunikace a sítí.

„Podle územního plánu to byla od roku 2012 plocha určená k zástavbě. Ten projekt nikdy nebyl dotažený, snad ani nebyl myšlen vážně. Investor měl osm let na to získat alespoň stavební povolení, územní rozhodnutí. Nic z toho se ale ani nesnažil získat,“ vysvětluje starosta, proč projekt zastupitelstvo odmítlo a v roce 2020 schválilo změnu územního plánu. Parcela se tím vrátila „mimo zastavitelnou plochu“.

Druhý projekt vypadal nadějněji. Na místě bývalého statku na návsi místní části Vojnice měl vzniknout podle developerského projektu seniorský dům.

„Bylo to prezentováno jako penzion pro seniory s nějakou pečovatelskou službou. Jestli to bylo vážně myšleno, nevím, ale každopádně nic tady nestojí,“ popsal na místě starosta obce s tím, že se případem zabývá policie. Podrobnosti ale podle svých slov nezná.

Jak zjistil server iROZHLAS.cz, policie Římského v případu obvinila. Konkrétně z toho, že v březnu 2017 po dohodě s tehdejší předsedkyní představenstva firmy Sumway družstvo Evou Šumberovou vylákali od firmy rezervační zálohu ve výši 2,34 milionu korun právě na budoucí koupi pozemků s připravovaným seniorským domem.

Zůstalo ale pouze u podpisu rezervační smlouvy a zaplacení rezervační zálohy. Budoucí kupní smlouvu už mezi sebou tehdy Římským zastupovaná firma Simply Management, jejímž jediným akcionářem je podle obchodního rejstříku aktuálně švýcarská firma, s družstvem neuzavřela. Rezervační zálohu firma také nevrátila.

A seniorský dům? Ten se na místě také nestaví. Zůstalo u demolice statku. Pozemek, který do konce září 2021 vlastnila zmíněná Římského firma Xena Praha, zarůstá plevelem. A stejně jako dluhy a další majetek zaniklé firmy, i pozemek přešel na italskou společnost Milano Lavora, která mezitím v zahraničí zanikla.

Nekvalitní zboží

Jak už dříve popsal server iROZHLAS.cz, na italskou firmu přešel majetek Římského společnosti Xena Praha přeshraniční fúzí přes britskou společnost Renter Holding. Přesunu majetku a zániku společnosti Xena Praha předcházela řada nevydařených zakázek, ze kterých za společností vznikly mnohasetmilionové dluhy.

Problémy s Římského firmou řešili třeba pražští strážníci, kterým se měla firma pokusit dodat jiné boty než ty, se kterými vyhrála soutěž. A smluvní pokutu, která se s úroky vyšplhala na vyšší stovky milionů korun, po společnosti požaduje za nekvalitní sportovní obuv pro vojáky i ministerstvo obrany.

Vymáhání peněz ale bude vzhledem k fúzi a zániku italské firmy obtížné. Už třeba proto, že majetek jediného dohledatelného majitele společnosti – invalidního důchodce Jaroslava Š. – odhadla insolvenční správkyně podle dřívějších informací Radiožurnálu na 50 tisíc korun. Právě převodem společnosti Xena Praha do zahraničí se severočeští kriminalisté také zabývají.

Pražská policie pak šetřila i požár skladu firmy v pražské Michli. Jak dříve informoval server Seznam Zprávy, pracovala s verzí, že sklad byl zapálen úmyslně, aby mohla firma vymáhat více peněz od pojišťovny.

X X X

Soudci nařídili VSZ v Praze, aby poskytlo údaje o prověrkách svých žalobců

 Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) musí poskytnout údaje o tom, kolik státních zástupců má jednotlivé stupně bezpečnostní prověrky podle zákona o ochraně utajovaných informací. Nařídil mu to Městský soud v Praze (MS), který vyhověl žalobě žadatele podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Soud podrobil rozhodnutí VSZ o odmítnutí žádosti kritice, když argumenty státního zastupitelství označil mj. za „poměrně plytké“.

VSZ v Praze musí vyhovět žadateli podle zákona o svobodném přístupu k informacím a poskytnout mu údaje ohledně toho, kolik státních zástupců disponuje prověrkou a jakého stupně podle zákona o ochraně utajovaných informací. MS v Praze minulý týden vydal příkaz podle informačního zákona, neboť dospěl k závěru, že neexistuje legitimní důvod pro odmítnutí takové žádosti.

VSZ v Praze, jehož rozhodnutí posléze posvětilo Nejvyšší státní zastupitelství, naopak údaje poskytnout odmítlo, když argumentovalo tím, že se jedná toliko o interní akty řízení, jejichž poskytnutí by mohlo ohrozit hájení veřejného zájmu. K jakému ohrožení plnění úkolů ve veřejném zájmu by v důsledku poskytnutí této informace žadateli došlo však upřesnit státní zastupitelství odmítlo s vysvětlením, že by tím poskytlo k takovému zneužití návod. Dalším důvodem odmítnutí bylo, že informace si podle VSZ pak má nadále „žít vlastním životem“ a na její další šíření a důsledky s ním spojené nemá žádný vliv.

Podle názoru MS v Praze však takové rozhodnutí nemůže obstát, a to hned z několika důvodů. Není například podle soudu vůbec zřejmé, jak by požadovaná informace mohla být zneužita. Podle soudu se VSZ v Praze i NSZ uchýlila „jen k obecným proklamacím, které nemohou indikovat reálné ohrožení veřejného zájmu na vyhledávání a odhalování trestné činnosti, resp. stíhání trestných činů“.

Soud: Argument bezpečnosti a dedukce nemůže obstát

„Argument, že na základě informace o počtu státních zástupců, kteří mají přístup k utajovaným informacím, je možné dedukovat existenci či relativní počet věcí spojených s potřebou využívat utajované informace různého stupně utajení, nemůže dle náhledu soudu obstát. Především je zjevné, že nelze klást rovnítko mezi počtem státních zástupců disponujících oznámením či osvědčením podle zákona č. 412/2005 Sb., a počtem věcí, které dané státní zastupitelství vyřizuje v režimu utajovaných informací. Počet (živých) kauz, které souvisí s utajovanými informacemi, je jistě proměnlivý v čase, stejně tak může docházet i ke změně počtu státních zástupců, kteří mají přístup k utajovaným informacím. Podstatné je však to, že správní orgány věrohodně nerozvedly svou úvahu, jak by ryze spekulativní a nadto zjevně neověřitelný odhad počtu věcí vyřizovaných povinným subjektem s využitím utajovaných informací měl osobám, které by požadovanou informaci získaly, umožnit nebo usnadnit maření či ztěžování plnění úkolů povinného subjektu. Soud má naopak za to, že i případné povědomí veřejnosti o přibližném počtu věcí vyřizovaných povinným subjektem, v nichž figurují utajované informace, samo o sobě není způsobilé odhalit konkrétní vnitřní poměry povinného subjektu, resp. rozkrýt jakékoli důvěrné informace, jejichž obnažení by mohlo ohrozit řádné plnění povinností ve veřejném zájmu,“ konstatoval k tomu soud.

Soud dále připomněl, že omezení pro poskytnutí informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím se mají vykládat zásadně restriktivně, neboť jen takový postup je v souladu s Ústavou a Listinou. Povinný subjekt má tedy hledat primárně způsoby, jak informace poskytnout, nikoliv volit opačný přístup. „Pro dokreslení obecných východisek při posuzování žádosti o informace a pouze nad rámec nezbytného vypořádání žalobních námitek soud považuje za vhodné dodat, že povinný subjekt není oprávněn jakkoli zkoumat a zabývat se otázkou účelnosti a důvodnosti žadatelovy žádosti či jeho motivy,“ dodal soud v odůvodnění rozhodnutí.

„Soud má za to, že v nyní projednávané věci důvody pro odmítnutí žádosti objektivně dány nejsou, neboť, jak uvedl výše, žalobkyní požadovaná informace je ryze obecná a z tohoto důvodu nemůže být jakýmkoli, tj. ani nepřímým vodítkem pro náhled do vnitřních poměrů povinného subjektu neveřejného charakteru. Z toho též plyne, že poskytnutím požadované informace nemůže být dotčena či ohrožena schopnost povinného subjektu hájit veřejný zájem při plnění svěřených pravomocí. Soud proto postupoval podle § 78 odst. 1 s.ř.s. a napadené rozhodnutí i rozhodnutí povinného subjektu zrušil pro nezákonnost,“ uzavřel soud v odůvodnění rozhodnutí. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

 Regulace bezpečnostních agentur. Součástí novely má být i důkladná prověrka

Působení privátních bezpečnostních služeb v ČR připomíná léta tak trochu „pole neorané“. Česká republika je jednou z posledních zemí v Evropě, kde doposud soukromá bezpečnostní činnost není upravena samostatným zákonem. Navíc nikdo přesně neví, kolik subjektů se poskytováním privátních bezpečnostních služeb živí. Některé agentury poskytují nekvalitní služby, leckteré vyplácí svým pracovníkům malé výplaty, v horších případech jsou některé privátní služby zneužívány k různým politicko-zpravodajským hrám. V dohledné době by měl před zákonodárce doputovat zákon, který léta absentuje. Dlouho očekávaná novela, pokud projde legislativním kolečkem, by mohla v platnost vstoupit v lednu roku 2024.

 Nikdo v České republice přesně neví, kolik subjektů se poskytováním privátních bezpečnostních služeb živí. Podle ministerstva průmyslu a obchodu existuje cca 14 000 ekonomických subjektů, které mají jednu nebo více koncesí v oboru komerční bezpečnosti, zatímco podle Českého statistického úřadu podniká v oboru komerční bezpečnosti pouze 6 500 subjektů.

Všech těchto subjektů by se měla dotknout novela zákona o bezpečnostní činnosti podnikajících osob a změně souvisejících zákonů.

Soukromé bezpečnostní činnosti jsou jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů podnikatelských činností a zaměřují se zejména na zajišťování bezpečnosti osob a majetku na komerčním základě. Výkon soukromých bezpečnostních činností se vyznačuje specifickými zvláštnostmi, které jsou pro ně charakteristické a nemají obdobu v žádné jiné podnikatelské aktivitě. Náročnosti, významu a v neposlední řadě i preventivnímu vlivu těchto činností na snižování kriminality, však současná úroveň právní úpravy neodpovídá.

Problém v tomto sektoru spočívá v tom, že mnoho zadavatelů tendruje služby bezpečnostních agentur pouze na cenu a poskytovatelé jsou tak ekonomicky závislí na objemu – tedy kvantita je důležitější než kvalita.

Stačí jen koncese, ne odbornost

Činnost soukromých bezpečnostních služeb v České republice je aktuálně upravena v podstatě jen zákonem o živnostenském podnikání. Stěžejním vstupním předpokladem podnikání v předmětné oblasti je získání koncese podnikatelem. Vlastní zákon, upravující tuto problematiku podnikání nemají ani v Německu a v Rakousku, všechny ostatní unijní země tento sektor podnikání přísně regulují.

Stávající právní úprava v České republice je léta nedostatečná, protože živnostenský zákon upravuje pouze obecné podmínky pro vstup do podnikání v oblasti soukromých bezpečnostních služeb z hlediska státní regulace podnikání. Naopak ale neupravuje, a ani nemůže, upravovat tyto bezpečnostní činnosti z hlediska jejich specifických zvláštností a bezpečnostních rizik.

Práce bezpečnostních agentur nespočívá už jen ve fyzické ochraně, ale i práci s daty, tvorbě sofistikovaných analýz nebo využívání nových technologií ke sledování. Foto: D.I.SEVEN

Největší problémy v sektoru komerční bezpečnosti jsou tyto:

  • Nízká kvalita zaměstnanců soukromých bezpečnostních služeb
  • Nízké až špatné mzdové ocenění zaměstnanců zajišťujících bezpečnostní činnosti
  • Protiprávní jednání zaměstnanců zajišťujících bezpečnostní činnosti
  • Nedostatečná právní ochrana pracovníků soukromých bezpečnostních služeb
  • Absence ochrany soukromí a osobnosti sledovaných osob
  • Nedostatečná připravenost při vzniku mimořádných událostí
  • Zneužití získaných dat od klienta ve prospěch klienta druhého
  • Abnormální počet podnikajících subjektů ve srovnání s evropským průměrem
  • Absentující kontrolní činnost
  • Minimální informovanost o provozování a o provozovatelích bezpečnostních služeb
  • Komplikovaný výběr soukromých bezpečnostních služeb pro odběratele služeb
  • Chybějící adaptace bezpečnostní činnosti pro vlastní potřebu

Jaké jsou hlavní principy navrhované právní úpravy?

  1. Provést bezpečnostní prověrku všech tuzemských a zahraničních soukromých bezpečnostních služeb za účelem eliminace identifikovaných problémů. Z trhu by tak měli být vyloučeni soukromé bezpečnostní služby nespolehlivých podnikatelů, kteří zejména měli nebo mají vazby na tuzemský či zahraniční organizovaný zločin, jejich podnikání probíhá – přinejmenším částečně – v tzv. šedé zóně ekonomiky. Týkat se to má i agentur, které představují živnou půdu pro prosazování různých zájmů cizích mocností.
  2. Stanovit jasné vstupní podmínky pro výkon bezpečnostní činnosti. A to na základě bezpečnostní prověrky vybraných osob na straně budoucího provozovatele-podnikatele v oboru ze strany policie a zpravodajských služeb a po následném vydání licence ministerstva vnitra na dobu určitou – nejdéle na po dobu 10 let.
  3. Stanovit kvalifikační předpoklady (věk, odborná způsobilost, bezúhonnost, bezdlužnost, zdravotní způsobilost, pokud to výkon konkrétní bezpečnostní činnosti vyžaduje) osob vykonávajících (soukromou) bezpečnostní činnost (podnikatelé a jejich zaměstnanci). Na základě kategorizace, provedené přikládanou a předpokládanou vyhláškou, vymezit, u kterých činností bude vedle zdravotní způsobilosti vyžadována i fyzická zdatnost u zaměstnanců.
  4. Technicky zpřesnit praktický postup osob vykonávajících jednotlivé druhy soukromé bezpečnosti ve vztahu ke konkrétním osobám a místům (včetně míst specifických – viz např. tzv. „měkké cíle“, kritická infrastruktura) a ve vztahu i k určitým nestandardním situacím (mimořádné události) vzniklým ve střežených objektech a místech, resp. zpracovat návod jejich konání, v mezích vytýčených zejména normami trestního, správního a občanského práva, tj. v rozsahu oprávnění každého občana.
  5. Provozovatelům a jejich zaměstnancům, respektive osobám přímo zajišťujícím výkon bezpečnostní činnosti, uložit některé doplňující povinnosti technického charakteru. V případě zpracovávání osobních údajů odkázat na působnost zákona o zpracování osobních údajů, jakož i působnost a pravomoc orgánů veřejné moci v této oblasti.
  6. Uložit provozovatelům určitá omezení ve volnosti uzavírání smluv, což bude mít nepochybně pozitivní vliv pro ochranu všech subjektů využívajících služeb soukromých bezpečnostních služeb (každý zákazník bude mít jistotu, že jím využívaná soukromá bezpečnostní služba ze dne na den nemůže pracovat „proti němu“).
  7. Zvláštní pozornost věnovat výkonu bezpečnostní činnosti „služba soukromého detektiva“, a to zejména z pohledu jasného vymezení osobních údajů, které jsou soukromí detektivové oprávněni zpracovávat (účelem je ochrana soukromí a osobnosti jimi sledovaných osob).
  8. Zkvalitnit poskytování služeb provozovateli. Předkládaný návrh zákona sice umožňuje, aby nový pracovník nemající doposud příslušnou kvalifikaci mohl vykonávat patřičnou soukromou bezpečnostní činnost, avšak výhradně pod dohledem zkušené osoby, která již příslušnou kvalifikaci má. Zároveň zákon obsahuje pojistku k zamezení obcházení zákona (opakované zaměstnávání pouze „praktikantů“), která spočívá v tom, že do třech měsíců musí podmínku odborné způsobilosti splnit a navíc je vyloučeno, aby taková osoba po dobu 24 měsíců takovou činnost vykonávala opakovaně nebo pro více než jednoho zaměstnavatele. Předkladatel je toho názoru, že splnění této podmínky je lehce vynutitelné a porušení běžnou kontrolou snadno zjistitelné.
  9. Stanovit působnost státu při vydávání správních rozhodnutí o udělení licencí, resp. svěření oprávnění vykonávat soukromou bezpečnostní činnost konkrétní osobou, výkonu dozoru, dohledu a při projednávání přestupků a zlepšit tak možnost ochrany státu a dalších subjektů před neoprávněnými zásahy do jejich práv a zajistit bezproblémové vynucování zákona.
  10. Vymezit možné formy spolupráce státu (zejména ministerstva a příslušných krajských ředitelství policie prostřednictvím uzavřených koordinačních dohod s provozovateli bezpečnostní činnosti.
  11. Specifikovat evidence vedené ministerstvem.
  12. Po vzoru některých zahraničních právních úprav zřídit „licenčnímu úřadu“ poradní orgán, který by mu pomohl při přípravě legislativních norem a podmínek činnosti soukromých bezpečnostních služeb. Obdobně jako je tomu ve Švédsku považuje předkladatel za vhodný orgán zřízení Rady, jakožto poradního orgánu ministerstva.

Kvalita se řídí poptávkou

„Faktem je, že v České republice je potřeba takového zákona, jelikož jsme spolu s Německem a Rakouskem jediní v Evropě, kde tato legislativa stále chybí. Jakákoliv snaha o definici bezpečnostních rizik každého objektu, ze strany provozovatele v podobě bezpečnostního plánu, je určitě dobrá cesta. Podobný přístup aplikují v Německu, kde je tato povinnost definována v normách DIN, které však fungují jinak než u nás,“ uvedl pro Ekonomický deník Strategic affairs Director ve společnosti M2C Oldřich Rutar.

„Jde o několikátý pokus. Zákon přichází do vnějšího připomínkového řízení, pak bude následovat cesta parlamentem. Po zkušenostech z minulých  čtyř cyklů tohoto procesu – optimista nejsem. Náš obor potřebuje moderní zákon, jak bude vypadat tento návrh po ukončení legislativního procesu nikdo neví. Takže jsem spíše skeptik. K tomu, že bude přijat i k tomu, že bude moderní a přínosem,“ sdělil Ekonomickému deníku někdejší dlouholetý šéf SECURITAS ČR a nyní živnostník Michael Kuník.

Jako jedno z největších pozitiv přijmutí zákona pak vnímá Oldřich Rutar z M2C snahu o celoplošné navýšení kvality bezpečnostních služeb. Problém ovšem spočívá v tom, že kvalita služeb se většinou řídí poptávkou.

„Pozitivním přínosem může přinést i plánované snížení počtu subjektů podnikajících v České republice. Aktuálně jich evidujeme necelých 15 000 na 10,5 milionů obyvatel. Tím vzniká extrémně konkurenční prostředí, kde mnoho zadavatelů tendruje pouze na cenu a poskytovatelé jsou tak ekonomicky závislí na objemu, tedy kvantita je důležitější než kvalita,“ podotýká Oldřich Rutar.

Velká administrativní zátěž a jednostrannost

Zákon by měl být podle Oldřicha Rutara na druhou stranu i vyvážený, což v aktuální navrhované verzi, jak ji načetl, není.

„Přináší velkou administrativní zátěž pro společnosti, spolu s velmi přísnými podmínkami pro žadatele o licenci i jejich zaměstnance vykonávající samotnou bezpečnostní činnost. Přináší s sebou i spoustu dalších závazků, které se promítnou do cen, což bezesporu povede k jejich razantnímu navyšování. To v dnešní době nebude pro konečné spotřebitele únosné. Logicky dojde ke snížení počtu bezpečnostních pracovníků na daném objektu. Otázka zní, na kolika objektech si tato opatření mohou dovolit. Většina objektů je již nyní na nezbytně nutném minimu, které je dané např. požárními předpisy, ekonomickými možnostmi objednavatele nebo stále zachovanou minimalizací rozsahu prací z doby přísných covidových opatření,“ vypočítává Oldřich Rutar.

Aktuální verze zákona je podle Rutara také velmi jednostranná. Držitelům licence a jejich zaměstnancům přináší neúměrné množství povinností, oproti téměř nulovým pravomocem, v porovnání se současným stavem.

„Velmi podobné je to s právní ochranou samotných pracovníků vykonávající bezpečnostní činnost. V mnoha případech jsou takoví pracovníci v první linii –⁠ jsou na místě téměř okamžitě, kdy nastane katastrofa, mimořádná událost, teroristický útok, apod. V tomto směru je návrh zákona nedostačující. Poskytovatel bezpečnostních služeb bude v rámci svých pravomocí i nadále vázán zejména trestním a občanským zákoníkem. Nový zákon mu pouze doplní již zmiňovanou administrativní zátěž,“ vypichuje manažer M2C.

Hlavní otázka pak vyvstává v tom, co nový zákon přinese z pohledu konečného odběratele bezpečnostních služeb, respektive jak výrazné navýšení ceny ho čeká.

„Jako pozitivum nového návrhu vidím, že odběratel bude povinen zpracovat bezpečnostní rizika. Naopak negativem se může jevit povinnost ´státní´ fyzické prověrky zaměstnanců, což logicky povede k navýšení nákladů na pracovníky,“ doplňuje Oldřich Rutar.

Neomezená pravomoc tajných služeb

Jak už Ekonomický deník výše naznačil, v předloze je zakotvena i účast tajných služeb, které se mají podílet na prověrkách bezpečnostních agentur. Zde je třeba zmínit možné zneužití silného postavení služeb. Řada případů odebraných licencí tak může končit před soudem jako u bezpečnostních prověrek, odebíraných Národním bezpečnostním úřadem, který vychází nejen z vlastní aktivní činnosti, ale i z takzvaného činnostního šetření zpravodajských služeb. Tyto pře nezřídka kdy majitelé odebraných certifikátů u soudů vyhrávají.

„V neposlední řadě je třeba podotknout, že návrh zákona o bezpečnostní činnosti dává neomezenou, nepřiměřenou a zejména nekontrolovatelnou pravomoc tajným službám. Právě tato skutečnost nás může zavést do dob dávno minulých. Osobně se určitě přikláním k zavedení zákona. Je však třeba revidovat jeho vyváženost mezi povinnostmi, požadovanou způsobilostí, pravomocemi a právní ochranou. V neposlední řadě je také nutné vzít v potaz situaci na trhu práce, která se jeví jako dlouhodobě nepříznivá již nyní,“ dodává Oldřich Rutar z M2C.

Nově 7 typů licencí

Původní návrh zákona o soukromé bezpečnostní činnosti a soukromé bezpečnostní službě a o změně souvisejících zákonů byl zpracován ministerstvem vnitra podle Plánu legislativních prací vlády na rok 2011. Vládě byl předložen na konci roku 2012. Byl projednán Legislativní radou vlády, ale z pořadu jednání vlády byl ale stažen.

V dalším volebním období byl ministerstvem vnitra zpracován nový návrh zákona o bezpečnostní činnosti. Jako vládní návrh zákona byl projednán v prvém čtení Poslaneckou sněmovnou jako sněmovní tisk č. 495. V rámci projednávání návrhu zákona ve výborech Poslanecké sněmovny byla uplatněna řada poslaneckých pozměňovacích návrhů, které dne 25. ledna 2017 vyústily v tzv. komplexní pozměňovací návrh výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny. K dalšímu projednání tohoto návrhu již vlivem konce volebního období nedošlo.

Komplexní pozměňovací návrh tehdejšího výboru pro bezpečnost byl vzat jako základ nově předkládané právní úpravy. Opětovně byl návrh zákona o soukromé bezpečnostní činnosti projednán a schválen vládou dne 27. dubna 2020 a jako sněmovní tisk 858 předložen k projednání Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Byť byl několikrát zařazen na program jednání v prvém čtení, nikdy na jeho projednání do konce minulého volebního období nedošlo.

Nově předložený návrh zákona oproti původnímu návrhu, a oproti třem stávajícím koncesím podle živnostenského zákona, rozlišuje sedm typů vykonávané bezpečnostní činnosti, které rozděluje podle sedm typů licencí na:

  • licence skupiny A k ochraně osoby a majetku,
  • licence skupiny B k ochraně majetku ve zvláštních případech,
  • licence skupiny C služba soukromého detektiva,
  • licence skupiny D převoz hotovosti, cenin a cenných předmětů v hodnotě převyšující 5 000 000 Kč (dále jen „převoz věcí mimořádné hodnoty“),
  • licence skupiny E technická služba k ochraně osob a majetku (dále jen „technická služba“),
  • licence skupiny F bezpečnostní poradenství, nebo
  • licence skupiny G bezpečnostní činnost pro vlastní potřebu.Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz
  • X X X

Rusko chce přímo zaútočit u Doněcku, chystá protiofenzivu z jihu na Kryvyj Rih

 Avdijivku, nejbližší ukrajinské město u hranic s okupovaným Doněckem, čeká přímý útok ruské armády. Ve svém pravidelném hodnocení to tvrdí americký Institut pro studium války. Rusko by navíc do bojů mohlo nasadit nové íránské drony. Podle ukrajinského velení se ruské jednotky také připravují na protiofenzivu směrem na město Kryvyj Rih.

V noci na středu podle ukrajinských úřadů pokračovalo ruské ostřelování ukrajinských měst. V Charkově byly slyšet dva silné výbuchy, uvedl server stanice Suspilne. V obci Krasnohorivka jihozápadně od Avdijivky zemřeli čtyři civilisté a sedm jich bylo zraněno, uvedl gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Terčem ostřelování byl také opět Mykolajiv.

Ruské síly patrně dostaly rozkaz k přímému útoku na Avdijivku, než aby čekaly na úspěch obkličovací operace v oblasti, soudí americký Institut pro studium války (ISW).

Ruské zdroje a zdroje proruských separatistů v Donbasu zveřejnily videa, která naznačují, že ukrajinští obránci byli vytlačeni z pozic kolem větrací šachty uhelného dolu Butivka jihozápadně od Avdijivky.

Toto místo označuje ISW za nejbližší ukrajinské postavení k městu Doněck a zároveň klíčovou obrannou pozici pro samotnou Avdijivku. Ukrajinci ji drželi od roku 2015. ISW upozorňuje, že i ukrajinský generální štáb připustil „částečně úspěšný“ postup ruských sil v této oblasti.

 Podle ukrajinského velitelství Jih pak Rusko začalo soustředit vojska ve směru na Kryvyj Rih ve snaze podniknout protiofenzívu a postoupit za hranice Chersonské oblasti.

Ukrajinské útoky na logistické cíle způsobují problémy se zásobováním ruských vojsk v této oblasti. Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné svodce uvedlo, že v důsledku nedávného útoku na ruský muniční vlak je velmi nepravděpodobné, že by zůstalo v provozu železniční spojení mezi Chersonem a anektovaným poloostrovem Krymem. Rusko podle něj také zřídilo přívoz namísto poškozeného Antonivského mostu v Chersonu.

„Je pravděpodobné, že s pokračujícími bojovými akcemi a nedostatkem potravin budeme svědky nárůstu počtu civilistů, kteří se budou snažit z Chersonu a okolí uprchnout,“ uvedlo ministerstvo.

Írán podpoří Rusko drony

Írán podle dosud nepotvrzených zpráv předal Moskvě první bezpilotní letouny. O možné předávce bojových dronů z Íránu do Ruska v červenci informovala americká administrativa. Spolu s bezpilotními letouny byli podle ISW vysláni do Ruska piloti, kteří se budou školit na ruské stíhačky Su-35.

Institut uvádí, že zprávu z otevřených zdrojů odkazující se na íránské zdroje nebyl schopen ověřit. Je však podle něj v souladu s jeho vlastním hodnocením, že Teherán a Moskva usilují o užší spolupráci v oblasti letectví, která by oběma zemím pomohla obejít sankce a podpořila ruské válečné úsilí na Ukrajině.

Podle ISW krok rovněž naznačuje, že Írán výměnou za drony získá víceúčelové bojové letouny Su-35. Jde o možnou součást dohody, kterou představitelé obou stran podepsali minulý týden. Dohoda předpokládá, že Írán zvýší počet civilních letů do Ruska a navíc bude opravovat ruská letadla.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v polovině července uvedl, že Írán se chystá Rusku dodat několik stovek bezpilotních letounů, z nichž některé budou schopny nést zbraně. Rusko by podle něj tyto drony mohlo použít při své pokračující invazi na Ukrajinu.

X X X

Ministerstvo spravedlnosti USA žaluje stát Idaho kvůli kvůli potratovému zákonu

 Americké ministerstvo spravedlnosti žaluje stát Idaho, který novým zákonem prakticky zakázal potraty. Podle Washingtonu nový zákon odporuje těm federálním, protože brání lékařům poskytovat pacientkám nezbytnou lékařskou péči. Administrativa prezidenta Joea Bidena od kontroverzního verdiktu nejvyššího soudu ze 24. června poprvé sáhla k tak razantnímu právnímu kroku, píší zahraniční agentury.

Idaho, venkovský a konzervativní stát na americkém Západě, přijal nový protipotratový zákon jako jeden z prvních států. Zákon má v Idahu začít platit 25. srpna.

Americký nejvyšší soud na konci června zrušil plošné právo na ukončení těhotenství, které v zemi platilo téměř 50 let. Rozhodnutí v případu z roku 1973 totiž podle soudu nevycházelo z ústavy. Po zrušení precedentu přestal existovat federální zákon na ochranu práva na potrat a tato legislativa je teď na jednotlivých státech. Zejména státy ovládané republikány se snaží co nejrychleji zavést restriktivní potratové zákony.

Ačkoliv má jen velmi omezený manévrovací prostor, ministr spravedlnosti Merrick Garland sestavil speciální tým, který vyhodnocuje postupně přijímané potratové zákony, píše agentura AFP. Již dříve Garland oznámil, že jeho úřad využije veškeré prostředky, aby zajistil svobodu rozhodování ve věcech potomků a aby federální agentury mohly nadále poskytovat služby v tomto směru v rozsahu zaručeném federálním zákonem.

Když přestal platit federální zákon o potratech, v legislativě v Idahu začal panovat zmatek, píše agentura AP. Zákon, na který se zaměřilo ministerstvo spravedlnosti, kriminalizuje každého, kdo provede potrat nebo se o něj pokusí, a hrozí postihem dvou až pěti let vězení.

Republikánský guvernér Idaha Brad Little uvedl, že nejvyšší soud USA dal státům možnost regulovat potraty a nepřipouští nic jiného. Slíbil, že bude spolupracovat s generálním prokurátorem státu Lawrencem Wasdenem na obraně zákona. Žaloba je podle Wasdena „politicky motivovaná“ a jen „další ukázkou Bidenova přehánění“.

Žalobu naopak uvítala šéfka Demokratické strany ve státě Idaho Lauren Necocheaová. „Radikální zákaz potratů v Idahu dává poskytovatelům zdravotní péče nemožnou volbu: odmítnout lékařsky nezbytnou péči, nebo čelit vězení,“ uvedla Necocheaová podle AP. Postup států, které zakázaly potraty, považuje za „nemorální“.

X X X

Zemanovo podezření na sabotáž je podle žalobců nedůvodné, padělání lékařské zprávy prošetřují

Podezření prezidenta Miloše Zemana na sabotáž při jeho loňské hospitalizaci nebylo podle Vrchního státního zastupitelství důvodné. Pokračuje ale v prošetřování možného padělání lékařské zprávy. Informovala o tom ve středu Česká televize

 V podnětu podaném letos na konci června prezident uvedl, že jakožto přímo volená hlava státu byl nucen čelit pokusu o zbavení pravomocí. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil již dříve podnět „skoro za hloupost“, neboť podle něj směřuje k něčemu, co se nestalo.

„Podání bylo vyhodnoceno tak, že o podezření ze spáchání zločinu sabotáže se v daném případě jednat nemůže. S ohledem na oznamovatelem tvrzené skutečnosti však bylo podání postoupeno k vyhodnocení a případnému přijetí opatření Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6, a to ve vztahu k přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu,“ řekl České televizi státní zástupce Marek Bodlák.

Na dotaz ČTK, zda ví o shledání podnětu ohledně sabotáže nedůvodným, odpověděl právní zástupce Hradu Marek Nespala, že „tento únik informací z Vrchního státního zastupitelství není zcela přesný“. Doplnil, že ve věci doposud není zproštěný mlčenlivosti. „Jakmile věc projednám s klientem a zprostí-li mne mlčenlivosti, poskytnu vyjádření. Věc samozřejmě pokračuje dál,“ napsal.

Loni 10. října, den po sněmovních volbách, byl Zeman převezen na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice. Podle zprávy lékařů, kterou od nemocnice později obdržel a zveřejnil Vystrčil, nebyl Zeman v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla navíc krajně nejistá, konstatovali tehdy lékaři.

Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, a to podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově hospitalizaci a zdravotním stavu informovala hradní kancelář.

V únoru Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl, že se domnívá, že okolnosti jeho podzimní hospitalizace, kterou provázely úvahy o dočasném převodu pravomocí hlavy státu, byly „jistým pokusem o puč“.

„V konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měly zbavit jeho ústavních pravomocí, čímž mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů, a dokonce i akademické obce,“ uvedl dříve prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

X X X

Hasiči v Českém Švýcarsku hledají a dohašují skrytá ohniska. Pomáhají jim v tom drony i vrtulníky

Na tisíc hasičů bude ve středu dál likvidovat požáry v Českém Švýcarsku. Jejich plochu zmenšili o dalších skoro 100 hektarů, a to na 513. Celkově plameny zasáhly území větší než 1000 hektarů. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí hasičů Martin Kavka, jednotky do okolí vyšlou několik dronů, které by měly zmapovat situaci na těžko dostupných místech. Právě na ta se ve středu hasiči podle Kavky zaměří.

 „Tam je problém v tom, že kdyby se tam rozhořelo nějaká ohnisko, tak je to větší komplikace než v tom místě, kde dokážeme rychle zareagovat a přesunout tam techniku po pozemní cestě. To znamená, že na nepřístupný terén vysíláme hasiče, aby hledali to skrytá ohniska, případně dohašovali. Navádíme na to místo vrtulníky,“ popisuje Kavka.

Pokračuje masivní požární útok. Podle mluvčího hasičů Milana Rudolfa jde hlavně o hašení požáru na těžko přístupných místech, jako je vrch Větrovec, Bouřňák, Triangl nebo Křídelní stěny. Menší ohniska požáru, se nachází Hřenskem přímo, ale i v soutěskách říčky Kamenice. Hasiči tam zasahují zavěšení na lanech.

Ze vzduchu jim bude pomáhat pět vrtulníků a pět letadel včetně švédských speciálů. Je nasazeno přes 300 vozů techniky, více než polovina z nich jsou hasičské cisterny.

Drony vylétly kolem půl šesté ráno. Podle mluvčího hasičů Milana Rudolfa jsou vybavené termovizí a dávají hasičům přesné souřadnice míst, kde vznikají nová ohniska, a zároveň monitorují stav větších ohnisek.

Souřadnice mají i piloti vrtulníků, mohou tak hasit s přesností na dva metry vodou z bambi vaků. V této souvislosti se zásahy ze vzduchu stále vyzdvihují. Například jednodenní nasazení italských letadel bylo zásadní, protože díky nim se požár nerozrostl, ne za Českou cestu.

X X X

Nákup bez prodavačky, v Pardubickém kraji funguje první samoobslužný obchod

V Bítovanech na Chrudimsku si lidé opět pohodlně nakoupí. A to nejen v klasické otvírací době, ale také pozdě večer, nebo brzy ráno. Provozovatelka nového Fééér obchodu Olga Dvořáková krámek odpoledne a večer přepíná do samoobslužného režimu a lidé si u ní nakoupí sami.

 Nepropásnout pojízdnou prodejnu, to byl hlavní úkol důchodců i mladých maminek na mateřské, když si chtěli v Bítovanech zajistil čerstvé pečivo nebo nakoupit další potraviny.

„Jednou jsem se zdržela s vnukem a prodejnu jsem chytala na poslední chvíli, občas to byly nervy. Teď tu máme obchod nastálo, to bude velká výhoda pro nás důchodce,“ říká seniorka, která do obchodu přišla otestovat saláty a zkouší hned dva.

Ostatně všechny potraviny bere provozovatelka Fééér samoobslužného obchůdku Olga Dvořáková od regionálních výrobců.

„Dává mi smysl, abychom se vrátili k tomu konzumovat ty zdravější potraviny a podporovat lidi, kteří se snaží,“ říká Dvořáková. Například gothajský salám jí dodávají z rosického zemědělského družstva, pečivo zas včelákovská pekárna, spotřební zboží pak slatiňanský diskont.

Bosky do obchodu pod kopcem kráčí školák, který do plátěné tašky kupuje různé druhy nanuků. Platí hotově, ovšem půl hodiny před polednem se obchod změní v samoobslužný.

Uzamkne se a nakupujícímu jej otevře bankovní identita z QR kódu, druhou možností je naskenovat svou občanku, tato žádost se dostane k provozovatelce a na dálku zákazníka do obchodu vpustí. Tak bude mít provozovatelka jasno o tom, kdo a kdy v krámku nakupuje.

Lidé v Bítovanech si mohou nakoupit od půl šesté ráno až do devíti hodin večer, v pátek a v sobotu do jedenácti hodin.

„Nechtěla jsem se smířit s tím, že by v obci nebyl obchod. Především pro seniory nebyla kromě pojízdné prodejny, která sem zajížděla dvakrát týdně, žádná potravinová obslužnost. Pro staré lidi je ta jistota, že se v tom základním o sebe mohou postarat, je moc důležitá,“ říká Dvořáková.

A tak začala jednat. Když se nikdo další k pronájmu obchodu nehlásil, začala se o pronájem zajímat sama.

„Jsem živnostnice, jsem masérka, lidé na masáže chodí odpoledne. Tak jsem si řekla, že když budu obchod dělat ještě s někým, zvládnu se odpoledne věnovat masážím. Jenže jsem k sobě nikoho nesehnala, a tak jsem začala pátrat po nějakém systému , který by mi uvolnil ruce na odpoledne. Aby se mi vrátila počáteční investice, vím, že obchod musí odpoledne fungovat,“ říká Dvořáková.

Její záměr je jasný: ráno a dopoledne osobně vyhovět seniorům, kteří si přijdou nakoupit a pak oslovit pracující. „Když lidé přijedou v půl čtvrté, pět hodin z práce a bude zavřeno, tak jim obchod nic nedá. Proto si v tuhle dobu mohou nakoupit sami,“ popisuje Dvořáková.

Z průzkumů, které si před spuštěním prodejny udělala, vyplynulo, že největší tržby obchod vykazuje o víkendu, kdy se lidé vydají pro klobásky nebo pečivo od místních výrobců.“To byl pro mě signál, že lidé budou chodit,“ řekla Dvořáková.

Systém bezobslužné prodejny vyhledala na internetu, spojila se s výrobcem, podporou a dotací pomohl i Pardubický kraj.

„Jsem rád, že jsme podpořili takovýto inovativní přístup k zajištění občanské vybavenosti na venkově. Pokud nebudeme tyto nové cesty hledat, v budoucnosti podle mého názoru nedokážeme odpovídající služby na vesnicích zachovat. V Bítovanech jde o konkrétní příklad, který by mohl být inspirací pro další malé obce. Pevně věřím, že projekt bude úspěšný,“ poznamenal radní Miroslav Krčil s tím, že pro zachování služeb na venkově je rozhodující právě jejich časová dostupnost.

Obchod se jmenuje Fééér samoobslužný obchůdek, spoléhá tedy na slušné chování svých zákazníků. Ovšem i kdyby se v něm lidé nechovali dobře, je systém ošetřený tak, aby bylo jasné, kdo nejednal zde podle pravidel. „Data se ukládají u společnosti, která samoobslužný systém vlastní, a pokud by se někdo nechoval, jak má, řeší to,“ řekla Dvořáková.

Obchodnice má spočítané, jak potřebuje vydělávat, aby krámek prosperoval. „Byla bych ráda, kdybych dosáhla v krámku na průměrnou mzdu. Právě kombinace mé živnosti a tohoto obchůdku mě udržuje klidnou, že bych to mohla zvládnout,“ uzavřela Dvořáková.

 X X X

Iktové centrum Nemocnice Sokolov obhájilo za rok 2021 evropskou certifikaci ESO

(European Stroke Organisation). Ta je potvrzením vysokých standardů tohoto centra a garancí, že pacient dostává v sokolovské nemocnici kvalitativně zcela srovnatelnou diagnostickou i léčebnou péči jako v nejlepších iktových centrech v Evropě. V Sokolově ji ročně využije kolem 400 pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou..

“Certifikace hodnotí především nastavení standardů péče a její kvalitu na daném pracovišti. Jde například o rychlost managementu příjmu pacienta, rychlost a komplexnost provedení vyšetření, nebo podání léčby. V součtu parametrů nám byl udělen takzvaný zlatý status,” říká Aleš Novák, vedoucí lékař Iktového centra a zástupce primáře Neurologického oddělení Nemocnice Sokolov. Tímto certifikátem iniciativa Angels, která pod záš- titou ESO hodnocení provádí potvrzuje, že Iktové centrum v Sokolově splňuje potřebné parametry a pacient zde dostane léčbu na stejné odborné úrovni, jako na kterémkoliv obdobném pracovišti v Evropské unii. Evropská certifikace ESO přitom není jediným hodnocením kvality péče, kterým Iktové centrum v Sokolově úspěšně prošlo. V březnu 2021 obdrželo také certifikaci QASC (Quality of Acute Stroke Care) zaměřenou na hodnocení kvality sesterské ošetřovatelské péče v akutní fázi CMP. Při té se hodnotila poskytovaná péče v sokolovském centru za roky 2017 až 2021 a tato certifikace je platná až do roku 2025. „Samozřejmě pro nás jako menší nemocnici je velmi důležité držet krok s těmi nejlepšími. Proto si úspěšné certifikace ESO Angels Awards za rok 2021 velmi cením a věřím, že budeme úspěšní i v nadcházejících letech.“ Iktové centrum Nemocnice Sokolov je jedním ze dvou pracovišť svého druhu v regionu.

V roce 2021 ošetřilo 400 pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou, z toho většina (86 procent) byli pacienti s cévní mozkovou příhodou ischemického původu, tedy při uzávěru některé mozkové tepny. Specifická trombolytická léčba byla poskytnuta téměř stovce pacientů. Iktové centrum Nemocnice Sokolov velmi úzce spolupracuje také s dalšími specializovanými pracovišti, jako je FN Plzeň, ÚVN Střešovice nebo FN Motol, například při realizaci mechanické trombektomie a některých dalších vysoce specializovaných výkonech. Spolu s nimi tak loni řešilo péči o téměř desítky nejzávažnějších sokolovských pacientů. Kromě akutní iktové péče poskytuje oddělení svým pacientům i služby neurosonografické laboratoře a cerebrovaskulární poradnu s nadregionální působností.

Nemocnice Sokolov vznikla jako městské zdravotnické zařízení v roce 1846. Již v roce 1911 ji ale, z kapacitních důvodů, nahradila nemocnice nová, vybudovaná na vrchu Hart, která se zde nachází dosud. Dnes patří Nemocnice Sokolov mezi páteřní zdravotnická zařízení v Karlovarském kraji a poskytuje jak akutní, tak plánovanou péči v širokém rozsahu, od základních oborů, až specializovanou oční kliniku. Vladislav Podracký PR & Communication Manager M

X X X

HISTORICKÝ  PARNÍ  VLAK  NA  PARDUBICKU

Již tuto sobotu 6. srpna se na svoji další jízdu vydá historický parní vlak, který zajišťuje Pardubický kraj ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku. Stejně jako první červencovou, tak i první srpnovou sobotu se vydá na trasu z Dolní Lipky přes Letohrad, Ústí nad Orlicí a Českou Třebovou až do Moravské Třebové. Jedná se o poslední jízdu parního speciálu na této trase v rámci letošního lezního provozu. Další jízdy se opět vrátí na Orlickoústecko a Králicko. V sobotu 3. září pak vlak opět zavítá do polské Slezské Javořiny.

„Vedle osvědčené a oblíbené trati Dolní Lipka, Ústí nad Orlicí, Hanušovice a zpět jsme se letos s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku domluvili na zařazení nové trasy, která vede z Dolní Lipky přes Letohrad, Ústí nad Orlicí a Českou Třebovou až do Moravské Třebové. Jedná se o dvě jízdy, z nichž ta první se uskutečnila první červencovou sobotu a druhá nás čeká již tuto sobotu 6. srpna, kdy na trať vyjede vlak tažený lokomotivou 555.0153, která se říká Němka,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Vlak vyjíždí z Dolní Lipky v 7:10 a do Moravské Třebové přijede v 10:24. Zpět se pak vydá ve 13:35 s příjezdem do Dolní Lipky v 16 hodin. Kompletní jízdní řád a přepravní podmínky jsou k dispozici na webových stránkách: vlaky.pardubickykraj.cz. Na tuto jízdu není nutné si dopředu rezervovat jízdenky. Ty se pořizují přímo v samotném vlaku, a to pouze v hotovosti,“ doplnil hejtman Martin Netolický. Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

Satoranský opět vládne: Z českých sportovců vydělává nejvíce, kdo se seřadil za ním?

Úspěšnost sportovců lze hodnotit podle toho, kolik dají gólů, kolik bodů nasbírají, kolik turnajů či závodů vyhrají nebo kolik fanoušků okouzlí. A pak také na základě vydělaných peněz. Toto hledisko podle nového žebříčku magazínu Forbes říká, že mezi českými sportovními personami vede o parník basketbalista Tomáš Satoranský. Kdo mu kouká na záda? Podívejte se v GALERII.

Královsky vydělávající sportovce lze rozdělit do dvou skupin. Na ty, kteří si drtivou většinu peněz zajistí svými výkony. Do této společnosti spadají Češi. A pak ty, u nichž známý obličej znamená pomalu stejné příjmy – nebo i vyšší – ze sponzoringu jako odměny plynoucí čistě z odváděných sportovních služeb.

I u 35letého fotbalisty Lionela Messiho platí, že velké procento celkové sumy představují sponzoři a byznys. Mezi nejvýznamnější partnerství argentinského génia patří ta uzavřená se společnostmi Adidas, Hard Rock Café, Pepsi, Mastercard. Touto cestou si ročně přijde na 55 milionů dolarů, od Paris Saint-Germain dostává 75 milionů dolarů. Dohromady jde o horentních 130 milionů, což je v přepočtu 3,1 miliardy korun.

Tomu se ani zdaleka nemůže rovnat výdělek nejlépe placeného českého sportovce, kterým je pro rok 2022 – a potřetí v řadě – basketbalista Tomáš Satoranský, jak informuje magazín Forbes. Byť jde samozřejmě stále o víc než slušnou sumu. Rozehrávač, jenž nedávno po turbulentním období, kdy opakovaně měnil dres, definitivně ukončil angažmá v NBA a vrátil se po letech do Barcelony – vydělal 242 milionů korun.

Pódium doplňují hokejisté z NHL – Jakub Voráček (181 milionů) z Columbusu Blue Jackets a bostonský David Pastrňák (170 milionů). V nejlepší desítce následuje fotbalový kanonýr Patrik Schick (148 milionů), pak opět zástupci zámořského hokejového světa Tomáš Hertl (129 milionů), Ondřej Palát (129 milionů), Jakub Vrána (113 milionů). Na osmém místě utíná šňůru „hokejek“ fotbalista Tomáš Souček (112 milionů), devátá pozice patří znovu hokejistovi, a to Dominiku Kubalíkovi (95 milionů). TOP 10 uzavírá fotbalista Matěj Vydra (85 milionů).

Ženský prapor drží nejvýše – na celkové 17. příčce – tenistka Karolína Plíšková. Roční výdělek 68 milionů korun je velice solidní, ale 30letá hráčka by ho jistě ráda ještě navýšila například o prize money z premiérového vítězství na některém z grandslamů.

Nejvíce pozic v žebříčku 25 nejlépe placených sportovců zabírají hokejisté, kterých je dohromady 13.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.