Nepolapiteľná dýka na Ukrajinu. Rusi odpálili až šesť Kinžalov naraz? Francúzsko, Británia obmedzi nelegálnu migráciu

 Je desaťkrát rýchlejšia ako zvuk, smrteľne presná, pre radary neviditeľná a Kyjev nemá nič, čím by ju dokázal zastaviť. Moskva nasadila svoju superzbraň v doteraz bezprecedentnom počte. Hypersonická raketa Ch-47M2 Kinžal, pomenovaná po dýke s obojstranným ostrím, výbrusmi a ostrým hrotom, už mala svoj bojový krst za sebou vlani v marci, keď zničila podzemný hangár v Ivano-Frankivsku na západe Ukrajiny.

Neskôr ju Rusi použili proti skladu paliva pri Mykolajive. Ale aby z tejto vzácnej zbrane, ktorá má odhadovanú hodnotu milión eur, minuli za deň pol tucta, to sa až doteraz nestalo.

Ukrajina vo štvrtok čelila najmasívnejšiemu raketovému útoku od začiatku tohto roka. Rusi na krajinu vypálili viac než osem desiatok rakiet. Z nich bolo 25 vysokorýchlos­tných a balistických. Ani jednu z rakiet týchto typov ukrajinská protivzdušná obrana nedokázala zachytiť.

Moskva na útok obetovala rekordné množstvo stále nedostatkového klenotu svojho vojensko-priemyselného komplexu. „Nepamätám si, že by sa to predtým vôbec stalo,“ pripustil hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat. „Nepriateľ vypálil celkovo šesť Kinžalov. Použil na to rôzne lietadlá, najmä strategické diaľkové letectvo a MiG-31K,“ citovala ho agentúra UNIAN.

Ihnat priznal, že ukrajinské sily neokážu zostreliť nielen Kinžaly, ale ani rakety Ch-22 a S-300, ktoré Rusi 9. marca tiež použili. „Stále sú pre nás nebezpečenstvom,“ do­dal.

Pokazená bilancia PVO

Nasadením viacerých vysokosofisti­kovaných zbraní Rusko pokazilo postupne sa zlepšujúcu bilanciu ukrajinskej protivzdušnej obrany. Vo štvrtok sa jej podarilo zachytiť iba 38 z 81 rakiet, čo je výrazne nižšia miera úspešnosti ako 80 percent, ktorú ukrajinské sily protivzdušnej obrany vykazovali od začiatku tohto roka.

Vojenský expert, bývalý hovorca generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Vladislav Seleznev nevylučuje, že okupanti môžu použiť ešte viac Kinžalov, ako nasadili vo štvrtok.

„Spúšťa Putin raketový útok s heslom ,Toto je naša posledná rozhodujúca bitka‘?“ položil Seleznev rečnícku otázku vo vysielaní spravodajskej televízie TSN a aj na ňu ihneď ponúkol odpoveď: „Nedá sa to vylúčiť, pretože na Ukrajinu vo štvrtok zaútočili príliš odlišné raketové skupiny: Ch-101, Ch-55, Kinžaly, Kalibre. Použili všetko, čo Rusko dokáže nasadiť do boja. Rusi snívajú o zničení energetickej infraštruktúry Ukrajiny. Tým chcú spomaliť logistiku, prostredníctvom ktorej realizujeme dodávky zbraní od našich západných partnerov,“ dodal.

Za noc vypálili mesačnú produkciu

Počet Kinžalov, ktorý Rusi obetovali na štvrtkový útok, je vzhľadom na obmedzené zásoby a ich pomalé dopĺňanie, prekvapujúci. Podľa odhadov ukrajinskej rozviedky pred spustením invázie mala Moskva približne päťdesiat týchto rakiet a do štvrtka ich použila asi pätnásť. „Od začiatku roka, pokiaľ je známe, vyrobili štyri takéto rakety. To nie je veľa, náhrada dovozu (sankčných komodít) im nefunguje. Na výrobu rakiet majú Rusi obmedzené možnosti,“ hovorí Seleznev.

Aj podľa Justina Bronka, vedúceho výskumného pracovníka Royal United Services Institute v Londýne, bolo zvláštne, že Rusi vypálili v jeden deň až pol tucta takých vzácnych a vysoko sofistikovaných balistických rakiet schopných prekonávať aj tie najpokročilejšie systémy protivzdušnej obrany.

„Je to jeden z mála špecializovaných systémov, ktoré aj v zrážke s NATO by Rusko muselo dobre zvažovať, ako ho použiť,“ povedal Bronk pre denník Financial Times a dodal, že v ruskom arzenále už zrejme zostali len desiatky Kinžalov. Dopĺňanie rezerv je síce podľa jeho odhadu rýchlejšie, než uvádza Seleznev, ale nemyslí si, že by postačovalo. „To, čo vypálili cez noc, sa rovná tomu, čo dokážu vyrobiť za jeden mesiac na doplnenie zásob,“ predpokladá britský expert.

 Ruské stíhačky MiG-31 schopné niesť rakety Kindžal s jadrovou či konvenčnou hlavicou.

Podľa Bronka existujú tri možné vysvetlenia, prečo Rusi použili tak veľa Kinžalov. Po prvé, sa možno pokúšali prekonať protivzdušnú obranu na určitom konkrétnom mieste na Ukrajine, hoci menej vzácna balistická raketa Iskander M by to podľa britského experta tiež mala zvládnuť.

Druhou možnosťou je, že zásoby iných balistických rakiet sa Moskve výrazne stenčili. Ukrajinská vojenská rozviedka odhaduje, že Moskve zostalo len asi 90 rakiet Iskander M, 45 Iskanderov K a 36 kusov Ch-22.

Tretím možným dôvodom podľa Bronka je zvláštne prideľovanie zbraní na jednotlivé ciele, keď Rusko opakovane používa vzácnu sofistikovanú výzbroj na zasiahnutie ukrajinských pozícií alebo infraštruktúry, na ktoré by stačila menšia zbraň. „To by sa dalo čiastočne vysvetliť centralizovaným rozhodovaním Moskvy, ďaleko od frontových línií,“ uvažuje expert.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej analýze spomína aj štvrtý možný dôvod – propagandistický.

„Útok pravdepodobne slúžil iba cieľom ruskej štátnej propagandy,“ uviedol inštitút, podľa ktorého vzdušné údery, ktoré cielili prevažne na energetickú infraštruktúru „nepodlomia vôľu Ukrajincov ani nezlepšia postavenie ruských síl na frontových líniách“.

Analytici inštitútu si myslia, že šéf Kremľa Vladimir Putin nasadil rakety Kinžal, ktoré ukrajinská protivzdušná obrana nedokáže zachytiť „kvôli ruskému informačnému priestoru“.

„Pravdepodobne použil tieto nedostatkové strely na zbytočné útoky, aby upokojil ruskú provojnovú a ultranacionalis­tickú komunitu, ktorá ho v drvivej väčšine vyzývala na odvetu za incident v Brianskej oblasti z 2. marca,“ uvádza inštitút.

Ruské ministerstvo obrany štvrtkové masívne vzdušné útoky skutočne označilo za „odvetu za teroristické činy vykonané kyjevským režimom v Brianskej oblasti“, keď podľa Putina ukrajinskí diverzanti na území Ruska strieľali na civilistov, čo Kyjev odmieta.

Masívny raketový útok zo štvrtka podľa Kyjeva podčiarkol potrebu sofistikovanejších systémov protivzdušnej obrany s dlhším dosahom a rýchlejším nasadenia.

Podľa informácií Financial Times Ukrajina už dostala jeden z dvoch systémov protivzdušnej obrany Patriot, ktoré jej prisľúbili USA a Nemecko, ten ale ešte nie je funkčný. Ukrajinci tiež očakávajú ďalšieho Patriota z Holandska.

Patriot je najvyspelejší systém protivzdušnej obrany stredného dosahu, aký môže Západ ponúknuť. Doteraz však nebol testovaný proti Kinžalom, rovnako ako podobný systém Samp-T, ktorý Kyjevu sľúbili dodať Francúzi a Taliani./agentury/

X X X

Ruská hrozba. Únia po sabotáži na Nord Stream plánuje námorné hliadky

 Európska únia sleduje, ako sa Rusko stále viac zaujíma o jej kritickú infraštruktúru na mori. Moskva na to využíva špionážne lode. Uviedol to britský denník Financial Times. Únia by preto chcela vytvoriť spoločné námorné hliadky, ktoré majú byť odpoveďou na aktivity Moskvy.

 Nová stratégia EÚ zapadá do debaty o posilnení bezpečnostnej úlohy európskej dvadsaťsedmičky, ktorá súvisí s ruskou inváziou proti Ukrajine. Únia by chcela každoročne zorganizovať námorné cvičenie a lepšie koordinovať vojenské aktivity a hliadky pobrežnej stráže.

 Námorné sily z deviatich krajín sa zúčastňujú každoročného protiponorkového bojového cvičenia pri pobreží talianskej Sicílie. Manévre Dynamic Manta 23 pod vedením spojeneckého námorného veliteľstva Severoatlantickej aliancie sa konajú od 27. februára do 10. marca. Viac vo videu NATO.

„Členské štáty určite potrebujú ďalšie kapacity a spôsobilosti,“ povedal pre Financial Times Virginijus Sinkevičius, eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybolov.

Podľa litovského člena Európskej komisie útok na plynovody Nord Stream 1 a 2 vlani v septembri ukázal, že je potrebné venovať viac pozornosti ochrane kritickej infraštruktúry. Ako pripomenul denník Financial Times, predstavitelia západných spravodajských služieb sa rozchádzajú v názore, či sú za sabotáž zodpovední ruskí agenti, alebo skupina sympatizujúca s Ukrajinou. Incident sa odohral v dánskej a švédskej námornej ekonomickej zóne a Kodaň, Štokholm a Berlín ho stále vyšetrujú.

„Po tom, čo sa stalo v súvislosti s Nord Streamom, potrebujeme zvýšené monitorovanie a ochranu kritickej námornej infraštruktúry a lodí pred fyzickými a kybernetickými hrozbami,“ vysvetlil Sinkevičius pre Financial Times.

 Vlani sa útočná skupina lietadlovej lode Harry S. Truman námorníctva USA dostala pod velenie Severoatlantickej aliancie. Je to po prvý raz od studenej vojny, čo je lietadlová loď Spojených štátov pod velením NATO. Pozrite si ju na videu Severoatlantickej aliancie.

Viaceré členské štáty EÚ varovali pred množiacimi sa dôkazmi o ruskej činnosti okolo pobrežných veterných elektrární, ropných a plynových vrtných plošín a telekomunikačných káblov. Holandské a belgické spravodajské služby tento rok odhalili takéto podozrivé aktivity v Severnom mori. V jednom prípade holandské námorníctvo eskortovalo ruskú loď, o ktorej sa domnievalo, že skúma energetickú infraštruktúru.

„Moskva ju tajne mapuje a vykonáva činnosti, ktoré naznačujú špionáž a prípravné kroky na narušenie jej fungovania a sabotáže. Nedá sa vylúčiť ani ohrozenie iných životne dôležitých sektorov, ktoré súvisia so zásobovaním pitnou vodou a energiami,“ píše sa v nedávno zverejnenej správe holandských tajných služieb.

Cieľom sabotáží by sa mohli stať aj už existujúce alebo vznikajúce európske terminály na skvapalnený plyn (LNG). Tie sú veľmi dôležité v úsilí EÚ zbaviť sa závislosti od energetického importu, za ktorými stojí Moskva. No faktom je, že Európa stále dováža LNG aj z Ruska. Na takýto skvapalnený plyn totiž neboli uvalené sankcie./agentury/

X X X

V Poltári aj Krupine pozvali na spomienku aj ruskú ambasádu. Chýba im hodnotový kompas, opakuje Naď

  Krupine a Poltári problém v pozvaní ruskej delegácie nevideli, v Banskej Bystrici a vo Zvolene radšej nepozvali žiadnych zástupcov iných štátov. Chcú sa vyhnúť eskalácii nálad.

KRUPINA: V mnohých mestách sa v týchto týždňoch uskutočňujú pietne spomienky či oslavy výročia oslobodenia Červenou armádou. Kým niekde pre agresiu Ruska na Ukrajine zámerne nepozývajú ľudí z ruskej ambasády, inde sa pri oficiálnom ukladaní vencov primátori fotografujú so zástupcami Ruskej federácie – ako napríklad v Krupine, či priamo s ruskou a sovietskou vlajkou ako nedávno v Poltári. Fotografiami tohto typu sa rado pochváli na svojom veľmi aktívnom facebookovom profile aj ruské veľvyslanectvo.

Kritici: Ruská ambasáda robí propagandu

V Krupine sa marcovej spomienky na oslobodenie zúčastnil podľa webu mesta po boku primátora Radoslava Vazana (vo voľbách kandidoval ako nezávislý) aj Alexej Evplov z vojnovo-pamiatkového oddelenia ruského veľvyslanectva.

Rovnaký reprezentant Ruska bol aj medzi pozvanými počas podujatia Odbojárska vatra na Švábe, kde si miestni vlani na jeseň pripomínali výročie SNP a príchodu príslušníkov Partizánskeho zväzku Alexandra Nevského do tejto krupinskej osady. Podujatia sa vtedy zúčastnili i deti zo základných a stredných škôl.

Primátora Vazana za jeho postup opakovane kritizuje krupinský rodák Marian Kulich z iniciatívy Mier Ukrajine. Považuje za absurdné, aby na takéto podujatie pozývala samospráva zástupcov Ruska v čase jeho agresie voči Ukrajine. Moskva dnes podľa neho používa rovnaké praktiky ako v druhej svetovej vojne používalo nacistické Nemecko, pripomína zomierajúcich civilistov.

„Ruská ambasáda v súčasnosti zneužíva pomníky padlých sovietskych vojakov na šírenie svojej propagandy,“ myslí si Kulich. Pozývaním zástupcov Ruska sa organizátori „de facto stávajú kolaborantmi ruskej informačnej vojny“.

Slovensko má už aj prípad špionáže pre Rusko s prepojením práve na ambasádu. Špecializovaný trestný súd na konci februára odsúdil za vyzvedačstvo a prijímanie úplatku prispievateľa konšpiračných Hlavných správ Bohuša Garbára na tri roky podmienečne s odkladom na tri roky a peňažný trest 15-tisíc eur. Garbára pritom na spoluprácu naverboval dôstojník ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorý ako Sergej Solomasov vystupoval pod diplomatickým krytím ruskej ambasády.

Solomasova, ktorý sa za ruskú ambasádu v minulosti zúčastnil napríklad pietnej spomienky na vypálenie Kališťa nacistami, vlani po prevalení kauzy Slovensko vyhostilo spolu s ďalšími dvoma ruskými diplomatmi.

Vazan svoj postoj nevysvetlil

Na spomienku na oslobodenie Krupiny tento rok naopak nepozvali prednostu tamojšieho okresného úradu. Od konca vlaňajšieho novembra je ním bývalý vyšetrovateľ Jozef Lutter.

„Nikto ma nepozval a keby ma aj zástupcovia mesta pozvali, osláv, kde by bol zástupca Ruskej federácie a mala by tam zaznieť ruská hymna, by som sa nezúčastnil,“ vyjadril sa pre Aktuality. Rusko vidí ako „teroristický štát, ktorý napadol Ukrajinu, už vyše roka na jej území vedie boje a vraždí bezbranných civilistov“.

Lutter je bývalým krupinským poslancom a jeho postoj, keď sa vyhranil proti pozývaniu zástupcov Ruska na podobné pietne akty, vraj primátor Vazan pozná. Pred rokom v statuse na Facebooku, len pár dní po útoku Ruska na Ukrajinu, spolu s niektorými poslaneckými kolegami vyzvali primátora, aby zrušil pozvanie zástupcov ruskej ambasády na plánovanú spomienku. Vazan vtedy na sociálnej sieti reagoval, že „vykopávajú otvorené dvere“ a mesto účasť ruskej delegácie odrieklo vzhľadom „na aktuálnu politickú situáciu“ hneď druhý deň po útoku.

Prečo sa neskorších spomienok zástupca ruskej ambasády zúčastňoval, Vazan nevysvetlil. Keď sme chceli poznať jeho postoj, telefón nám nezdvihol a nereagoval ani na otázky, ktoré sme mu poslali v esemeske.

V Poltári so sovietskou a ruskou zástavou

Kritiku za podobu osláv oslobodenia mesta Červenou armádou si nedávno vyslúžil aj nový primátor Poltára Peter Sitor. Na pomníku padlých v Poltári sovietska vlajka a na pódiu sa objavili zástupcovia Ruska. V publiku boli aj jeho prívrženci s ruskými zástavami.

Nový primátor, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru, Hlasu, Republiky a Slovenského hnutia obrody, pozvanie Rusov vysvetlil tým, že odmieta politizovanie osláv. „Od politického motívu sa mesto dištancuje. Na oslavách išlo o to, vzdať úctu ľuďom, ktorí nasadzovali vlastné životy v zime a chlade pri obrane Slovenska a nášho mesta Poltár v roku 1945,“ napísalo mesto v oficiálnom vyhlásení. K sovietskej a ruskej zástave sa Sitor nevyjadril ani pre Aktuality, ktoré o udalosti písali.

Sitor neskôr vystúpil ako rečník na jednom z takzvaných Pochodov za mier, ktorý sa konal 17. februára v Poltári. V príhovore podľa regionálnych novín My opakovane spomínal zapredaných politikov a skupiny jednotlivcov, ktorí vraj stoja za každou vojnou a manipulujú ľudí.

„Slovensko nemá kapacitu vojenskú, ekonomickú ani materiálnu, aby vysielali určití zapredaní politici za nás všetkých verejne signál do sveta, na ktorej strane stojí Slovensko, a tým zaťahovali nás všetkých do reálneho ohrozenia,“ hovoril podľa My primátor Poltára.

                                        Proti pozvaniu zástupcov Ruska na oslavy v Poltári sa v januári ohradil aj rezort obrany na čele s Jaroslavom Naďom (predtým OĽaNO, teraz platforma Demokrati).

„Pozývať delegácie z Ruskej federácie – agresora, pod ktorého bezprecedentnými útokmi umierajú desiatky tisíc nevinných Ukrajincov, je v absolútnom rozpore s mojím hodnotovým nastavením, ale tiež s hodnotovým nastavením Slovenskej republiky a celého demokratického sveta,“ zopakoval teraz dočasne poverený minister obrany Naď.

Pripomenul, že Rusko ešte v júli 2022 zaradilo Slovensko na zoznam nepriateľských krajín. „Tieto pozvania preto postrádajú nielen geopolitický, ale aj hodnotový kompas.“

Pre rovnaké dôvody neboli Rusi ani medzi pozvanými na minuloročné augustové oslavy výročia SNP v Banskej Bystrici.

Smer Roberta Fica si vtedy v reakcii na oficiálne oslavy bez ruskej delegácie zorganizoval vlastné vo Zvolene, kde nechal na pódiu vystúpiť aj ruského veľvyslanca na Slovensku Igora Bratčikova.

Fico krok zdôvodnil, že s niekdajším Sovietskym zväzom nás v minulosti spájalo práve SNP. „Preto sme považovali za správne pozvať veľvyslancov, diplomatov z krajín, ktoré kedysi tvorili Sovietsky zväz.“

Nepozvali Rusov, ani zástupcov iných ambasád

Odlišným spôsobom ako v Poltári či Krupine k organizácii aktuálnych spomienkových podujatí na oslobodenie miest pristúpili v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

„Cieľom spomienky na oslobodenie je vyjadriť úctu a vďaku starým otcom i mužom zahraničných armád rôznych národností, ktorí padli v boji, aby sme mohli žiť v mieri,“ napísali primátori oboch miest vo výzve na rešpektovanie pietneho charakteru pripravovaných marcových spomienok.

Zdôraznili apolitickosť spomienkových podujatí vo vzťahu k vojne na Ukrajine aj blížiacim sa parlamentným voľbám. „Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme sa rozhodli pripomenúť si výročie pietnym aktom, bez prítomnosti zástupcov politických strán či zástupcov iných štátov,“ povedal primátor Zvolena Vladimír Maňka.

Niekdajší politik Smeru, ktorý zo strany vystúpil, v októbrových voľbách kandidoval ako nezávislý. Podporu mu však vyjadrovali regionálni politici za strany Hlas, Smer aj Národná koalícia.

V Banskej Bystrici v minulosti zvykli pozývať hostí nielen z ruskej, ale aj z českej, rumunskej, bulharskej, nemeckej a bieloruskej ambasády. „Tento rok sme sa rozhodli pripomenúť si výročie bez akýchkoľvek inštitúcií, či už domácich, alebo zahraničných tichým pietnym aktom,“ povedala o spomienke chystanej na 24. marca na Námestí SNP v Banskej Bystrici Dominika Adamovičová, hovorkyňa mesta.

Prítomní však majú byť zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Vo Zvolene sa podujatie uskutoční 14. marca pri Pamätníku Červenej armády na Námestí SNP. „Nepozývať zástupcov ambasád, aj tej ruskej, sme sa rozhodli, aby sme sa vyhli eskalácii nálad v tomto citlivom období,“ povedal Maňka Aktualitám. V spoločnosti podľa neho cítiť rozdelenie a radikalizáciu.

Priamej odpovedi na otázku, ako vnímal minuloročné oslavy SNP v réžii Smeru vo Zvolene, kam jeho niekdajšia domovská strana pozvala ruského veľvyslanca Bratčikova, sa vyhol. Spomínal si však, že pozvala zástupcov viacerých ambasád, no prišli len predstavitelia Ruska a Bieloruska, aktuality.sk

X X X

Finančná správa rokuje s firmou odsúdenej konateľky z kauzy Mýtnik. Môže ísť o milióny

Daniari rokujú s firmami o kúpe majetkových práv k informačným systémom Allexisu. Spoločnosti, za ktorou stáli Michal Suchoba a Jozef Brhel mladší, doposiaľ zaplatili takmer 70 miliónov. Finančná správa o cene zatiaľ hovoriť nechce, môže však ísť o ďalšie milióny.

Finančná správa potvrdila, že rokuje s akciovkou Block22Invest so sídlom v Prahe s cieľom dostať sa k právam k informačným systémom, ktoré v minulosti dodala daniarom eseročka Allexis z kauzy Mýtnik.

Jedinou akcionárkou českej spoločnosti je Jana Rovčaninová, ktorá je v známom prípade sama odsúdená za spoluúčasť na machináciách vo verejnom obstarávaní. Jej dohodu s prokurátorom na troch rokoch podmienečne a peňažnom treste 20-tisíc eur schválil súd ešte vlani v apríli.

Rovčaninová, ktorá pôsobila aj ako konateľka a neskôr spoločníčka Allexisu, nedávno na súde s ďalšími aktérmi kauzy dosvedčila, že biznis s daniarmi a jeho utajenie boli dopredu účelovo dohodnuté, ako to tvrdí obžaloba.

Z obchodov Allexisu so štátom pritom profitovali IT podnikateľ Michal Suchoba a cez štruktúru napojených zahraničných firiem v Česku, Malte a na Cypre aj Jozef Brhel mladší, syn Brhela staršieho, označovaného za mecenáša Smeru.

Suchoba sa priznáva k uplácaniu štátnych úradníkov a v kauze aktuálne vystupuje ako kľúčový svedok. Obaja Brhelovci sú medzi obžalovanými. Obžaloba tvrdí, že pre zmanipulované tendre vznikla štátu škoda viac ako 45 miliónov eur. Diať sa tak malo za vlády Smeru, Jozef Brhel starší mal zabezpečiť práve politické krytie, a to aj cez vtedajšieho ministra financií Petra Kažimíra (Smer).

Kde sú práva k systémom?

Rovčaninová vo februári pred senátom potvrdila aj to, že česká spoločnosť Block22Invest, kde je jedinou akcionárkou a za ktorú koná jej syn Vladimír Rovčanin, sa už viac ako rok snaží finančnej správe predať majetkové práva k informačným systémom Allexisu. Block22Invest je aktuálne jediným spoločníkom v Allexise, a aj v eseročke je konateľom Rovčaninovej syn.

„Výkon majetkových práv k týmto softvérom kúpila spoločnosť za 1,8 milióna eur od Michala Suchobu ako fyzickej osoby. Je k tomu aj písomná zmluva,“ hovorila pred súdom o tom, ako sa k právam akciovka Block22Invest vôbec dostala.

Viac vraj o tom nevie, keďže podľa odsudzujúceho rozsudku voči nej má zákaz kontaktu so spoluobvinenými v kauze, teda aj so Suchobom. Samotný Suchoba sa odpovedi na to, komu vlastne majetkové práva k systémom patria pred súdom, vyhýbal.

„Ak sa pýtate, kto je nositeľom autorských práv, s ľahkosťou na to odpoviem: Finančná správa si myslí, že ona, Allexis a Allexis Assets, že oni a možno sa ich ešte zopár prihlási,“ odpovedal na pojednávaní v Mýtnikovi sudcovi Jánovi Hrubalovi.

Dosiaľ zaplatili desiatky miliónov

O akej cene sa Block22Invest, a.s. so slovenskými daniarmi baví, Rovčaninová povedať nechcela, je to však podľa nej určite viac ako spomínaného 1,8 milióna.

„Finančná správa dlhodobo pracuje na tom, aby disponovala potrebnými právami ku kľúčovým informačným systémom, čo jej do budúcnosti umožňuje uskutočňovať transparentné súťaže na podporu a rozvoj informačných systémov,“ potvrdila Aktualitám Martina Rybanská, hovorkyňa Finančnej správy SR.

Otvorené súťaže by mali daniarom pomôcť ušetriť. Práve utajený režim pri Allexise v minulosti spôsobil, že bez verejnej kontroly sa cena cez rôzne dodatky zmluvy postupne navýšila na niekoľkonásobok tej pôvodnej.

Vysporiadanie majetkových vzťahov má zároveň znížiť závislosť daniarov od externých dodávateľov.

„Z tohto dôvodu finančná správa rokuje aj so spoločnosťou Allexis o vysporiadaní majetkových práv k poslednému systému eKasa,“ povedalaRybanská. Rovnako potvrdila rokovanias českou akciovkouBlock22Invest.

K odhadovanej cene a dopade na štátny rozpočet sa zatiaľ vyjadriť nechcela. „Intenzívne rokujeme s dodávateľom tak, aby náklady pre štát boli efektívne, vzhľadom na neukončený proces však nemôžeme poskytnúť bližšie informácie.“

Daniari zaplatili firme Allexis od roku 2014 dosiaľ za vývoj, rozvoj, prevádzku a podporu štyroch informačných systémov viac ako 69 miliónov eur, aktuality.sk

X X X

Gruzínski demonštranti odolali polícii aj vplyvu Ruska

Protivládni demonštranti v Gruzínsku odolali zásahom polície a vplyvu Ruska, keď tento týždeň prinútili vládu stiahnuť kontroverzný návrh zákona o tzv. zahraničných agentoch. V piatok to uviedol väznený gruzínsky exprezident Michail Saakašvili.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. „Skvele odolávali brutálnej sile, ktorú proti nim nasadili,“ napísal Saakašvili v príspevku na sociálnej sieti Facebook. „Rusko so svojím brutálnym oligarchom nie je v pozícii, aby ich porazilo,“ dodal, narážajúc na miliardára a zakladateľa vládnucej strany Gruzínsky sen Bidzinu Ivanišviliho, ktorý zbohatol na privatizácii v Rusku.

Gruzínsky parlament v piatok odhlasoval stiahnutie kontroverzného návrhu zákona o zahraničných agentoch, ktorý vyvolal v krajine hromadné protesty. Strana Gruzínsky sen ešte vo štvrtok avizovala stiahnutie návrhu zákona, podľa ktorého sa mali všetky organizácie, dostávajúce na svoju činnosť viac ako 20 percent financií zo zahraničia, registrovať ako „zahraniční agenti“.

Návrh zákona narazil na odpor opozície aj proeurópsky orientovanej časti verejnosti. Na ich stranu sa postavila i prezidentka Salome Zurabišviliová, aktuality.sk

X X X

Pribudlo 109 infikovaných na covid-19

V nemocniciach je hospitalizovaných 497 ľudí infikovaných koronavírusom.

Za včerajší deň pribudlo 109 ľudí pozitívne testovaných na ochorenie covid-19. Zdravotnícke zariadenia vykonali 464 PCR testov a 2063 antigénových testov. Celková pozitivita testov tak dosiahla 23.491 percent.

V nemocniciach je hospitalizovaných 497 pacientov pozitívnych na covid-19. Na oddeleniach JIS leží 10 pacientov. Za uplynulý deň pribudlo 1 úmrtí na covid-19. Za včera zároveň pribudlo 9 plne zaočkovaných osob, aktuality.sk

X X X

EÚ chce obmedziť chémiu na poliach, farmári si však zatiaľ bez nej nevedia poradiť

 Problémový glyfosát, ktorý je podozrivý zo spôsobovania rakoviny, je naďalej medzi povolenými herbicídmi v Európe. Podľa Roberta Dohála z PD Krakovany ho farmári zatiaľ nevedia nahradiť. Problematické je podľa neho hlavne nezodpovedné používanie napríklad na urýchlenie dozrievania plodín.

Každý tretí druh včiel, motýľov a pestríc vymiera, pritom až polovica plodín v EÚ je od opeľovačov závislá. Zvrátiť úbytok životne dôležitých opeľovačov do roku 2030 má dokument Nový prístup k opeľovačom, ktorý Európska komisia predstavila ešte koncom januára.

Svoj podiel na úbytku opeľovačov majú aj chemické látky, ktoré poľnohospodári a farmári používajú na zvýšenie svojej produkcie alebo na ničenie buriny a škodcov.

Kým ochranári nový dokument vítajú, ministerstvo pôdohospodárstva aj samotní farmári tvrdia, že bez herbicídov, ako je napríklad glyfosát, si zatiaľ neporadia. Bezpečné alternatívy chemických ničiteľov buriny zatiaľ na trhu chýbajú.

Predlžujeme používanie vyradených pesticídov

Európska komisia chce do roku 2030 obmedziť používanie pesticídov o 50 percent a zlepšiť monitoring aj zber dát o opeľovačoch. Plánuje tiež zakázať pesticídy v citlivých oblastiach ako sú napríklad chránené územia.

V dokumente Nový prístup k opeľovačom však Komisia neskrýva znepokojenie z toho, že členské štáty stále žiadajú o núdzové autorizácie pre také pesticídy, ktoré už schválené na pôde EÚ nie sú.

„Slovensko opäť figuruje ako jedna zo štyroch krajín tzv. hriešnikov, ktoré Komisiu informovali, že v tomto roku autorizovali použitie látok, ktoré by už dávno na našom trhu byť nemali,“ reaguje europoslanec Martin Hojsík, ktorý patrí k lídrom v podávaní námietok voči udeľovaniu povolení na nebezpečné pesticídy na trhu EÚ. Slovensko požiadalo o autorizáciu fungicídnych látok ako fludioxonil, metalaxyl-m, ale aj tiametoxám, ktorá patrí k neonikotinoidom. Posledne menované môžu podľa štúdií spôsobovať dezorientáciu včiel, ktoré sa nedokážu dostať späť do úľov a znižujú aj odolnosť včiel voči chorobám.

Podľa Hojsíka doterajší ministri pôdohospodárstva neboli schopní, či ochotní navrhnúť a implementovať plán, ako reálne vykročiť zo začarovaného kruhu závislosti na syntetických, a často veľmi škodlivých produktoch.

Sledujú rezíduá v pôde

Výnimky pre vyradené pesticídy udeľuje ministerstvo pôdohospodárstva. Tvrdí však, že sa tak deje len v núdzových situáciách, to znamená, keď problém nie je možné dostatočne riešiť aktuálne dostupnými prostriedkami.

„V rámci monitorovania použitia osiva cukrovej repy ošetreného účinnou látkou tiametoxám sledujeme prípadné rezíduá v pôde a v ošetrených plodinách a komunikujeme s odborníkmi v danej oblasti. Na základe doterajších výsledkov nebolo identifikované riziko pre spotrebiteľa ani pre včely,“ tvrdí agrorezort.

Problémom podľa rezortu je, že bezpečné náhrady vyraďovaných látok zatiaľ na trhu nie sú. „V posledných 15 rokoch sledujeme neustály pokles schválených pesticídnych účinných látok, pričom vývoj a uvedenie na trh bezpečnejších alternatív nestíha tento výpadok vykompenzovať. Toto v ochrane rastlín v kombinácii plodina – škodca spôsobuje vážne problémy, pričom musíme brať do úvahy aj potrebu manažmentu rezistencie,“ vysvetľuje agrorezort.

Ako ďalej uvádza, už pred niekoľkými rokmi podporil realizáciu výskumnej úlohy na identifikáciu možných alternatív, no ani jedna sa doteraz neukázala ako dostatočne účinná. K pozitívnym výsledkom v tejto oblasti podľa vyjadrenia rezortu nedospeli výskumy ani v ostatných členských štátoch.

 Predlžovanie používania glyfosátu

Diskutované je aj používanie problematického herbicídu s účinnou látkou glyfosát, ktorý je aj u nás hojne používaný na ničenie buriny. Je najbežnejšie používaný herbicíd na svete, aj napriek tomu, že vedci ho považujú za pravdepodobne karcinogénny pre ľudí.

Už niekoľko rokov sú silné tlaky ako za ukončenie jeho používania v Európe zo strany ochranárov tak aj za predĺženie certifikátu na jeho používanie zo strany lobbistov. K jeho úplnému zákazu pristúpilo napríklad Rakúsko, uvažujú o tom aj ďalšie krajiny. Jeho používanie je aktuálne schválené do 15. decembra 2023.

Re-autorizácia glyfosátu je však podľa europoslanca Hojsíka aktuálne stále podrobená preskúmaniu. „Ak však zákonodarcovia neodvrátia zrak od hlasu viac ako milióna Európanov a Európaniek, v čo pevne dúfam, mal by byť glyfosát, spolu s ostatnými syntetickými pesticídmi, tak či tak vyfázovaný, a to najneskôr do roku 2035,“ dodal Hojsík.

Farmári však poukazujú na to, že za glyfosát zatiaľ nevedia nájsť účinnú náhradu. „Používame glyfosát, ale od minulého roka používame aj nejaké náhrady, no zatiaľ nie moc úspešne,“ reagoval Robert Dohál z PD Krakovany, ktorý sa považuje za ekologického poľnohospodára. Na svojich poliach nepoužíva žiadne fungicídy ani insekticídy, ako však tvrdí, bez herbicídu ako je glyfosát si zatiaľ poradiť nevie.

Opeľovače môžeme podporiť výsadbou určitých rastliniek, ako je napríklad ďatelina či klinčeky, alebo mrkvovité rastliny ako je myší chvost. Viac sme sa téme venovali v tomto článku:

Problémom je nadmerné striekanie

Dohál pestuje viacero plodín ako pšenica, raž, sladovnícky jačmeň, lupina, hrach, mak, sója, kukurica, slnečnica či pohánka. Rapídny úbytok včiel zaznamenal práve na pohánke, ktorá je aj vďaka prílivu Ukrajincov u nás žiadanejšia. „Približne v roku 2018 sme zasadili 25 hektárov pohánky a dala nám skoro 3 tony, keď sme ju posadili o rok na 200 hektároch, urodilo sa menej ako tona. Boli sme z toho sklamaní, bol to obrovský prepad tržieb. Dôvodom bolo, že na jej pestovanie nemáme dosť včiel,“ myslí si Dohál. Pestovatelia z okolitých štátov preto často zaparkujú priamo pri lánoch pohánky aj kočovné úle so včelami.

Podľa neho je glyfosát problémový najmä preto, že farmári ho používajú aj na urýchlenie dozrievania, to znamená, že ho na rastlinu striekajú už keď má plodinu napríklad pred plánovaným zberom. Deje sa to tak napríklad so sladovníckym jačmeňom, ktorý sa používa na výrobu piva. „Striekať glyfosát alebo hocijakú chémiu na plodinu, ktorú má človek jesť, je najväčšia zvrátenosť a nezodpovednosť. My použijeme glyfosát na pôdu ešte pred sejbou, aby sme zlikvidovali všetky buriny, aby nemali náskok napríklad pred kukuricou, ktorú tam neskôr posadíme,“ vysvetľuje Dohál s tým, že za posledných 4 až 5 rokov nepoužili viac ako liter herbicídu.

Dôležité je tiež kedy sa glyfosát na pôdu aplikuje. „My striekame, keď je bezvetrie a v čase, keď je najväčšia vlhkosť, čiže ráno alebo večer. Ideálne je to v noci,“ doplnil. Aký vplyv má herbicíd na pôdnu mikribiotu si sledujú analýzami. „Robievame si mikrobiologický potenciál našej pôdy a vždy na tajnáša zoberieme vzorku aj od susedov, a najnižší rozdiel, ktorý sme zaznamenali, bol 4-násobok pôdnych baktérií ako u suseda. Najvyšší rozdiel sme zaznamenali až 22-násobok. Čiže, keď je pôda živá, oveľa lepšie odburáva aj všetky rezíduá z týchto herbicídov,“ myslí si Dohál.

Štát nakupuje tisícky litrov herbicídov

Glyfosát poznáme najčastejšie ako Roundup a dostať ho aj bežne v záhradkárstve. Tisícky litrov herbicídov či hnojivá s touto účinnou látkou od agrochemického potravinárskeho koncernu Agrofert roky nakupuje aj štát. Ničí nimi burinu na železniciach, hnojí či chráni lesné porasty.

Napríklad Železnice Slovenskej republiky a Národná diaľničná spoločnosť, patriace pod rezort dopravy, v roku 2018 nakúpili podľa Centrálneho registra zmlúv spolu takmer 40-tisíc litrov herbicídov na ničenie buriny prevažne na železniciach dokopy za vyše 300-tisíc eur. Vojenské lesy a majetky, patriace pod rezort obrany, v tom istom roku nakúpili herbicídy za takmer 160-tisíc eur, pričom súčasťou objednávky bolo takmer 10-tisíc litrov glyfosátu. Zhruba rovnaké množstvo nakúpilo aj v roku 2021 v rámci rámcovej zmluvy na chemické prípravky na ochranu lesa a lesných porastov za viac ako 415-tisíc eur na 2 roky.

Ďalších 15-tisíc litrov dokúpili Železnice Slovenskej republiky v máji 2022 za 270-tisíc eur. Posledne nakupovali herbicídy štátne lesy v rámci rámcovej dohody na priemyselné hnojivá, feromóny, repelenty, prípravky na pestovanie a ochranu lesných drevín za 507 003,56 eur na 2 roky, ktorej súčasťou bolo aj viac ako 2-tisíc litrov glyfosátu.

Stovky litrov glyfosátu či iných herbicídov v posledných rokoch nakupovali aj Štátne lesy TANAPu, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, či Slovenský vodohospodársky podnik, aktuality.sk

X X X

Šimečka: PS unikát, riešime výzvy budúcnosti. Odmieta vládny chaos aj extrémistov

Naším cieľom je riešiť budúcnosť Slovenska, výzvy, ktoré má pred sebou, hovorí šéf Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka v relácii Ide o pravdu. PS chce byť podľa jeho slov alternatívou k chaosu, hádkam a nekompetentnosti na jednej strane a na druhej k tomu, čo ponúkajú Robert Fico a extrémisti – návrat mafiánskeho štátu a režim orbánovského typu.

 “Budeme mať kvalitný ekonomický program a predpokladám, že vojna na Ukrajine, ale aj jej následky, to znamená zdražovanie energií, celková inflácia na Slovensku, zdražovanie potravín – to bude pre Progresívne Slovensko dôležitá téma, či už v programe alebo samotnej predvolebnej kampani. Rovnako to bude civilizačný zápas, ktorý na Slovensku zrejme zvedieme medzi silami, ktoré nás chcú ťahať na Východ a silami – a som presvedčený že tieto musia zvíťaziť – ktoré chcú vidieť našu krajinu ako modernú európsku krajinu,” uviedol Šimečka.

Kedy predstavia kandidátov do volieb? S kým by nešiel do debaty? Čo považuje za kľúčové v ponuke strany Progresívne Slovensko?/agentury/

X X X

Kráľovná Maxima a jej šatník na návšteve Slovenska? Do Tatier si vzala ukážkovú eleganciu, triumfom boli šaty v SND

Vo štvrtok sa skončila trojdňová návšteva holandského kráľovského páru na Slovensku. Okrem upevňovania vzájomných politických, obchodných a kultúrnych vzťahov sa však nedala obísť ani prítomnosť jednej z najštýlovejších členiek európskych kráľovských rodín.

 Kráľovná Maxima v šatách Claes Iversen žiarila na návšteve Slovenského národného divadla. Obuté má lodičky Salvatore Ferragamo.

Reč je, samozrejme, o kráľovnej Maxime – manželke holandského kráľa Viliama Alexandra, ktorá je v Holandsku mimoriadne obľúbená, no tiež sa radí medzi vzory štýly a inšpiratívne ženy, čo sa módy týka. Ani na Slovensku táto rodáčka z Argentíny nesklamala a počas troch dní predviedla veľmi variabilný, no neustále ženský a luxusný šatník zložený prevažne z jej dvorných dizajnérov.

Počas prvého dňa návštevy bola v centre pozornosti jej róba od dizajnéra Jana Taminiaua, ktorého so železnou pravidelnosťou oblieka najmä na večerné podujatia. Róbu z čipky s bohatou výšivkou a zdobením na spodnom leme doplnila aj patričnými šperkmi a korunkou, nechýbali sandáliky Aquazurra a kabelka značky Dior.

 Mama troch dcér je však pre mnohé ženy vzorom najmä pre svoju eleganciu v bežnom dennom odievaní. To predviedla viackrát. Napríklad hneď po prílete v šatách a kabáte z dielne ateliéru Maison Natan Couture. Na rovnaký ateliér stavila 51-ročná plavovláska aj o deň neskôr, keď sa vybrala do priestorov Slovenskej národnej galérie. Klobúčiky, ktoré si holandská kráľovná nasadzuje (aj z protokolárneho hľadiska) sú zvyčajne produktom klobúčnika Philipa Treacyho (toho s obľubou nosia aj členky britskej kráľovskej rodiny).

Holandský kráľ Viliam-Alexander a holandská kráľovná Maxima na moste ponad rieku Belá v osade Podbanské počas návštevy Tatranského národného parku. Maxima aj v Tatrách vyzerala veľmi elegantne.

Pozornosť vyvolala kráľovná aj počas návštevy Tatranského národného parku, kam dorazila v županovom kabáte svetlej farby a pod ním mala nohavicový kostým s kimonovým sakom v identickom odtieni. Na pozadí ihličnatých lesov a pomerne temnej prírody jej outfit a farebnosť doslova bili do očí. Ale v tom pozitívnom slova zmysle. Teda, aspoň, čo sa módy týka. Či praktickosti, to si netrúfneme odhadnúť.

 Jeden z najoslnivejších modelov však predviedla holandská kráľovná v stredu večer počas návštevy Slovenského národného divadla v rámci druhého dňa oficiálneho programu. Do priestorov kultúrnej inštitúcie si obliekla model šiat značky Claes Iversen, ktorý doplnila lodičkami Salvatore Ferragamo. Farebnosť, luxusný materiál, trblietavý lesk v štruktúre na živôtiku a rukávoch pôsobili naozaj pompézne a pritom veľmi mladistvo. Viac si už pozrite v našej galérii./agentury/

X X X

Budaj zverejnil nové podmienky na obnovu domu. Môžete získať 15-tisíc eur, plus ďalšie 4-tisícky pri väčšej úspore energie

Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila nové podmienky pre žiadateľov o obnovu domov. Nová kompletná výzva bude zverejnená 27. marca. Záujemcovia budú môcť podávať svoje žiadosti až od konca apríla, aby mali čas na prípravu žiadosti.

 Nová výzva prinesie pomoc na úrovni 75 percent z celkových oprávnených nákladov, maximálne však do výšky 15 tisíc eur. Základnou požiadavkou bude úspora energie minimálne o 30 percent.

„Ak však žiadateľ preukáže aspoň 60-percentnú úsporu, automaticky získa navyše bonus vo výške približne 4000 eur, ktorý sa mu vyplatí po realizácii rekonštrukcie,“ vysvetlil envirorezort. Dodal, že na dosiahnutie cieľa stačí, ak žiadateľ zrealizuje jedno opatrenie, ako napríklad zateplenie obvodového plášťa, výmenu okien a dverí či zateplenie podlahy alebo stropu.

Bez trvalého pobytu

Zjednoduší sa aj proces podávania žiadosti a aj administratívne zaťaženie. Na vyplnenie žiadosti stačí občiansky preukaz, list vlastníctva a potvrdenie o veku stavby. Vek rodinného domu je možné potvrdiť predložením kolaudačného rozhodnutia alebo znaleckého posudku o veku, respektíve stačí potvrdenie od mestského či obecného úradu.

 Po novom sa od uchádzača nebude vyžadovať doklad o trvalom pobyte v danom rodinnom dome ani doklad o tom, že nemá dlžoby voči štátu. Nebude tiež musieť predložiť energetický certifikát budovy a projektové energetické hodnotenie hneď pri vypĺňaní formulára, ale do troch mesiacov od podpisu zmluvy, priblížilo MŽP.

„Stavebné povolenie a ohlásenie drobnej stavby nahradí čestné vyhlásenie žiadateľa, pričom žiadateľ, samozrejme, musí splniť všetky podmienky, ktoré vyplývajú zo stavebného zákona. K podaniu žiadosti o finančný príspevok nie je potrebný doklad o bankovom účte, ten sa predkladá až k podpísanej zmluve,“ uviedlo oddelenie komunikácie.

Zrýchlia posudzovanie

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj je presvedčený, že nové podmienky výrazne zrýchlia posudzovanie žiadostí. Cieľom je, aby do 30 dní od podania žiadosti dostal každý žiadateľ spätnú väzbu o splnení či nesplnení podmienok.

„Pri zrýchlenom tempe hodnotenia žiadostí budeme schopní do 31. júla zazmluvniť 9000 až 10.000 ľudí, ktorí sa ešte pred vykurovacou sezónou môžu pustiť do obnovy svojich domov,“ povedal Budaj.

V tabuľkách nižšie je vypísané, na čo peniaze na obnovu domu môžete využiť.(agentury/

X X X

Zastrašovanie, ohrozenie zdravia a životného prostredia. Aj o tom je kauza spaľovne v Šali (názor Martina Hojsíka)

Ján Budaj má na výber. Buď sa postaví za životné prostredie a ľudí na juhu Slovenska, alebo spraví sa ukryje pred vlastnou zodpovednosťou.

Autor je podpredseda Progresívneho Slovenska a poslanec Európskeho parlamentu.

Nová spaľovňa komunálneho odpadu v Šali ešte ani nestojí, no už zamoruje okolie a komplikuje život miestnym obyvateľom a obyvateľkám.

Súčasne so získaním formalistického a povrchného súhlasu rezortu povereného ministra Jána Budaja v procese hodnotenia vplyvov na životné prostredie začal investor aj iné aktivity. Zastrašuje miestnych občanov, ktorí oponujú tomuto škodlivému projektu. Pripomína vám to deväťdesiate roky? Nie ste sami.

Nevysporiadal sa s pripomienkami

Prečo považujem stanovisko ministerstva životného prostredia za povrchné a formálne? Budajov rezort sa nevysporiadal s pripomienkami verejnosti a nezistil dostatočne skutočný stav veci.

Nekriticky preberal nepravdivé a tendenčné tvrdenia navrhovateľa bez overenia ich pravdivosti. Ignoroval všetky dáta, štúdie a skúsenosti z praxe, ktoré nevyhovujú súhlasnému stanovisku. Dokonca aj argumenty vlastnej sekcie obehového hospodárstva.

Pozrieť sa na iné možnosti ako ekologickejšie riešiť problém s odpadmi? Od toho tu ministerstvo životného prostredia predsa nie je. Navrhovaná spaľovňa komunálnych odpadov v Šali pritom nemá vyriešené problémy s toxickými látkami, produkovala by veľké množstvo emisií skleníkových plynov a potláčala by rozvoj opätovného používania, triedenia, recyklácie a environmentálne šetrnejších spôsobov nakladania so zmesovým komunálny odpadom.

Argumenty lobistami

Posudzovanie prinieslo aj vyslovené absurdity. Prvýkrát som videl, ako sa pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie používajú ako údajne relevantný zdroj aj videá na youtube.com či stránky lobbistických skupín finančne profitujúcich zo spaľovní odpadov, alebo stránky ktoré publikovali konšpiračné články. Videl som, ako ministerstvo nekriticky akceptuje tendenčný posudok autorky, ktorá neovláda ani takú základnú vec, ako vypočítať mieru recyklácie.

Ak by nešlo o zdravie ľudí v Šali a okolitých obciach, životné prostredie a klímu, bolo by to až komické. Lenže ide o vážne veci. Evidentné to je z vývoja udalostí po vydaní súhlasného stanoviska rezortom povereného ministra Budaja. Aktívni miestni občania a občianky začali dostávať od jedného z predstaviteľov investora nečakanú poštu.

Starostka vo Fekišovciach musí závidieť

Prekáža mu totiž, že bez jeho povolenia zverejnili záznam z mimoriadneho rokovania obecného zastupiteľstva Močenku k tejto veci. A prekáža mu to napriek tomu, že priebeh zasadnutia odvysielala aj televízia Močenok. Išlo pritom o verejné obecné zastupiteľstvo. Starostka vo Fekišovciach musí závidieť. Oponentov projektu zastrašujú pokutou 20 miliónov eur. Takého suseda predsa musí chcieť každý.

Aktuálne však ešte nie je situácia úplne stratená. Minister životného prostredia má šancu pochybnosti o svojom rezorte zastaviť. Na stole má žiadosť o rozklad, ktorú som vypracoval s mojim odborným poradcom, v ktorom sme jednoznačne vyvrátili všetky nepravdivé tvrdenia ministerstva. Ján Budaj má tak na výber. Buď sa rozhodne postaviť sa za životné prostredie a ľudí na juhu Slovenska, alebo spraví to, čo robil doteraz: ukryje sa pred vlastnou zodpovednosťou, aktuality.sk

X X X

Na ministerstve zdravotníctva boli policajti, mali hľadať odpočúvacie zariadenie

Polícia bola v budove ministerstva vo štvrtok. Kanceláriu jedného z vysokých úradníkov ministerstva zdravotníctva mala preverovať polícia. Nič bližšie o prípade nechcela komentovať, rovnako ani ministerstvo zdravotníctva.

Odpočúvacie zariadenie

„Nakoľko poskytnutie informácií v tomto štádiu trestného konania by mohlo zmariť účel trestného konania, bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť,” uviedla hovorkyňa prezídia policajného zboru Karolína Barinková.

Polícia bola v budove ministerstva vo štvrtok.

„Vzhľadom na prebiehajúce úkony nie je možné zo strany ministerstva poskytnúť bližšie informácie nad rámec informácií, ktoré vám poskytlo Prezídium Policajného zboru SR,” uviedla aj hovorkyňa MZ Petra Lániková.

Polícia mala podľa našich informácií preverovať, či sa v miestnosti nenachádza odpočúvacie zariadenie. Nie je jasné, či policajti na mieste niečo našli alebo nie.

Krajčího prípad

Nejde o prvý prípad podozrenia z odpočuvania v tomto rezorte. V minulosti ho mal aj Marek Krajčí (OĽaNO). Bolo to v ére, keď pôsobil ako minister zdravotníctva.

V rozhovore pre denník Štandard povedal, že odpočúvacie zariadenie našla v jeho kancelárii asistentka dva týždne po nástupe do funkcie. Kanceláriu zamkli s tým, že na druhý deň zavolajú políciu.

„No na druhý deň, keď sme prišli do práce, zariadenie tam už nebolo,“ povedal Krajčí. Polícia trestné stíhanie v tomto prípade prerušila v auguste 2020, Krajčího odpočúvanie nezistila.

„V rámci vyšetrovania boli vykonané viaceré procesné úkony, medzi ktorými bola aj kriminalistická expertíza podozrivého zaisteného zariadenia. Skúmaním bolo zistené, že zariadenie v stave, v akom bolo zaistené, nebolo možné použiť ako odpočúvacie a ani sledovacie zariadenie. Následne na základe zadovážených dôkazov bolo 4. augusta 2020 trestné stíhanie prerušené,“ uviedlo vtedy pre TASR Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Bratislave, aktuality.sk

X X X

Ján Pavol II.: Útok na symbol či oslobodzovanie pravdou? Zelená pre transrodových (podcast)

Nie či vedel, ale ako postupoval po tom, ako sa dozvedel o prípadoch pedofílie medzi svojimi kňazmi. Poľskom doslova otriasli zistenia, že Ján Pavol II. – ktorý je tam doslova národným hrdinom – vedel o prípadoch zneužívania mladistvých medzi svojimi kňazmi a kryl ich. Tému najnovšie otvorila televízna reportáž investigatívneho novinára Marcina Gutowského.

Reakcie? Od zdesenia, cez výzvu k „dekonštrukcii“ obrazu svätého Jána Pavla až po zasadnutie parlamentu, ktorý chce oficiálne chrániť obraz veľkého Poliaka.

Absolutizácia dobrého mena inštitúcie

„Na prvom mieste vždy musí byť pomoc obetiam,“ tvrdí cirkevný analytik Imrich Gazda. Pri prípadoch sexuálneho zneužívania duchovnými sa však podľa neho ukazuje, že v minulosti a miestami aj dnes sa ešte stále „absolutizuje“ dobré meno inštitúcie.

Normál spred polstoročia dnes ne-normálom

Poliaci už týždeň riešia kauzu, ktorá ich stavia na barikády. Investigatívny novinár Marcin Gutowski postavil Jána Pavla II. do pozície toho, kto „vedel“ o sexuálnom zneužívaní trojicou jeho podriadených kňazov a urobil „len“ to, že ich presunul na iné miesto. So záverom: kryl ich.

Imrich Gazda pripomína, že téma potrebuje atmosféru „slobody a pravdivosti“. Prípad podľa neho nie je úplne nový. Novým je fakt, že dostal „bodku“ v podobe verdiktu: „vedel“ a teda „kryl“.

Problém vidí v tom, že situácia spred pol storočia sa „meria“ dnešnými kritériami.

„My sa tu rozprávame o Jánovi Pavlovi takmer ako o vinníkovi, no bol to práve on, kto ako pápež začal prijímať prvé pravidlá na boj proti sexuálnemu zneužívaniu.“ Gazda dodáva, že jeho kroky mohli byť samozrejme rýchlejšie, adekvátnejšie a ráznejšie, no začiatok riešenia problému bol práve na ňom.

Normy sú, rezervy v aplikácii?

Pravidlá, ktoré sú platné v katolíckej cirkvi dnes, zaväzujú k spolupráci so štátnymi orgánmi. Čiže duchovní, ktorí zneužívali mladistvých, sú vydávaní „svetskej moci“. Postihovaní sú naviac nielen oni, ale aj tí, čo ich „kryli“.

„Rezervy vidím v aplikácii týchto noriem,“ tvrdí Imrich Gazda. „Na úrovni diecéz a jednotlivcov,“ dodáva. „Dôraz potrebujeme klásť na to, aby boli tieto pravidlá aj dôsledne dodržiavané“.

Ján Pavol II. bez titulu svätý?

Kauza otvorila aj otázku, či by cirkev Jána Pavla II. nemala zbaviť titulu „svätý“?

„Byť svätý neznamená, že človek bol v živote bez chýb, že sa nedopúšťal aj omylov. Znamená to, že človek mal to základné smerovanie k hodnotám spravodlivosti, pravdy a dobra. V tomto je Ján Pavol II. nespochybniteľnou osobnosťou, ktorá môže byť pre nás inšpiráciou aj dnes.“

Aktuálna výbušná kauza, ktorá hýbe celým Poľskom, nemá podľa analytika Gazdu spoločnosti uzatvoriť do minulosti, ale otvoriť ju budúcnosti, pre ktorú majú byť prioritné snahy „eliminovať páchateľov“ a „obetiam poskytnúť všetku potrebnú pomoc a ochranu“, čo sa podľa analytika „v minulosti žiaľ nedialo“.

Zmena pohlavia bez operácie

V druhej téme podcastu sa pozrieme na nové usmernenie, ktoré rieši zmenu pohlavia pri transrodových osobách. Exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský im svojim podpisom umožnil zmenu pohlavia aj bez operácie. Lekári budú navyše presne vedieť, ako postupovať pri diagnostike transexualizmu u dospelých osôb.

Čo presne sa mení po prijatí nového usmernenia? Ide o liberálny krok zo strany exministra, tak ako to hovoria konzervatívni poslanci? Ako prebieha diagnostika transexualizmu? Pýtali sme sa komunitnej pracovníčky centra Prizma Košice Zary Kromkovej, aktuality.sk

X X X

Francúzsko a Británia uzavreli novú dohodu, obmedziť má nelegálnu migráciu

Francúzsko a Británia uzavreli v piatok novú dohodu o zamedzení nelegálnej migrácie cez Lamanšský prieliv. Stalo sa tak po rokovaniach šéfa Elyzejského paláca Emmanuela Macrona a britského premiéra Rishiho Sunaka v Paríži.

Londýn v priebehu nasledujúcich troch rokov zvýši príspevky Francúzsku na boj proti nelegálnej migrácii na celkovú sumu 541 miliónov eur. Francúzsko tak bude môcť nasadiť stovky ďalších policajtov na pobreží, uviedla vo vyhlásení britská vláda. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Británia poskytne 141 miliónov eur v rokoch 2023 – 2024, ďalších 191 miliónov v rokoch 2024 – 2025 a 209 miliónov eur v rokoch 2025 – 2026.

Spojené kráľovstvo sa bude na základe uzavretej dohody po prvý raz podieľať na financovaní zadržiavacieho centra vo Francúzsku. „Tento problém nepotrebujeme riešiť, musíme ho prelomiť,“ povedal Sunak. „A dnes sme pokročili ďalej než kedykoľvek predtým, aby sme skoncovali s týmto odporným obchodovaním s ľudskými životmi,“ dodal.

Macron poznamenal, že jeho rozhovory so Sunakom podčiarkujú „nový začiatok“ medzi Parížom a Londýnom po napätí, ktoré vyvolal brexit.

Macron tiež povedal, že Francúzsko a Británia robia všetko pre to, aby sa vojna na Ukrajine nerozšírila aj do iných krajín, píše stránka stanice Sky News. Doplnil, že Paríž chce s Londýnom spolupracovať na vytvorení spoločnej stratégie, napríklad aj v oblasti energetiky. Sunak okrem toho uviedol, že Británia bude viesť výcvik ukrajinských vojakov námornej pechoty, aktuality.sk

X X X

Toyota je v tomto roku druhou najpredávanejšiou automobilovou značkou na slovenskom trhu

Japonská Toyota predala na Slovensku v prvých dvoch mesiacoch tohto roka 1877 nových osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Za prvé dva mesiace tak obsadila druhé miesto na trhu.

 Predaj Toyoty tak v januári, ako aj vo februári rástol výrazne rýchlejšie než celý trh. Kým trh zaznamenal rast o 10,5 %, Toyota zaznamenala nárast až o 25 % v porovnaní s rokom 2022. Trhový podiel Toyoty dosiahol vo februári 13,8 %.

Medzi najpredávanejšie modely patril Yaris Cross a po ňom nasledovali Corolla.

„Vysoké umiestnenie v poradí značiek na Slovensku je výsledkom dlhodobej stratégie a som presvedčený, že je dlhodobo udržateľné. Toyota na Slovensku postupne rastie už od roku 2016 a súčasná pozícia odzrkadľuje silu značky, pripravenosť na meniace sa prostredie a technologický náskok hlavne v oblasti hybridných vozidiel. Tento výsledok je podporený výrazným zlepšením dostupnosti vozidiel koncom minulého roka. Prvé dva mesiace naznačujú, že rok 2023 bude pre značku Toyota opäť veľmi úspešný,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Toyota a Lexus Slovensko, Milan Kočka.

Celkovo sa tento rok predpokladá nárast celého trhu zhruba o 10 %. Toyota však chce rásť výrazne rýchlejšie. Pomôcť jej v tom majú okrem iného aj tohtoročné novinky – modernizovaná Corolla s hybridným pohonom 5. generácie, ako aj najnovšia generácia ikonického modelu Prius vo verzii plug-in./agentury/

X X X

Prigožinovi dochádzajú žoldnieri. Nábor robí v 42 mestách, od väzení prešiel k posilňovniam

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin dnes oznámil otvorenie 58 náborových stredísk v 42 mestách po celom Rusku. Podľa agentúry AFP sa snažia doplniť svoje jednotky, ktoré utrpeli veľké straty v bojoch na východe Ukrajiny.

Na zábere z videa zverejneného tlačovou službou Jevgenija Prigožina v piatok 3. marca 2023 je tento šéf Vagnerovej skupiny na bližšie neurčenom mieste na Ukrajine, zrejme ale v okupovanom Bachmute.

Žoldnieri Vagnerovej skupiny sú nasadení v prvej línii niekoľkomesačnej vyčerpávajúcej bitky o východoukrajinské mesto Bachmut a Prigožin skôr priznal, že mnoho bojovníkov jeho organizácie tam prišlo o život. Dnes tiež uviedol, že Ukrajina pri meste pripravuje protiútok. „Samozrejme robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme tomu zabránili,“ povedal.

VIDEO: Hrôza vojny. Ako vyzerá Rusmi obliehaný Bachmut

„V 42 mestách Ruskej federácie boli otvorené strediská náboru do Vagnerovej skupiny. Prichádzajú noví bojovníci, ktorí nás budú sprevádzať, aby bránili svoju krajinu a svoje rodiny,“ uviedol dnes Prigožin vo vyhlásení vydanom jeho tlačovou službou. K oznámeniu bol pripojený súpis týchto stredísk, z ktorých väčšina sa nachádza v posilňovniach a v kluboch bojových umení.

Vo väzniciach dostal stopku

Prigožin má v súčasnosti napäté vzťahy s ruským ministerstvom obrany, ktoré vinia z chýb vo vojne na Ukrajine a z neposkytovania dostatočného množstva munície potrebnej na pokračovanie ofenzívy v Donbase. Prigožin sa tiež opakovane sťažoval, že prišiel o možnosť vykonávať nábor v ruských väzniciach, kde Vagnerova skupina predtým vo veľkom verbovala väzňov do vojny na Ukrajine výmenou za odpustenie trestu.

„Napriek kolosálnemu odporu ukrajinských ozbrojených síl pôjdeme vpred. Napriek polenám, ktoré sú nám na každom kroku hádzané pod nohy, to spoločne prekonáme,“ sľúbil Prigožin vo vyhlásení. Neupresnil, koľko žoldnierov chce prostredníctvom týchto centier naverbovať, ani v akom časovom horizonte.

V ďalšom vyhlásení z dnešného dňa Prigožin naopak poďakoval ruskej vláde za „heroické“ zvýšenie výroby munície, ktorá teraz pokrýva „všetky nevyhnutné potreby“. V rovnakom oznámení si však čoskoro zjavne protirečil, keď uviedol, že sa „obáva hladu po munícii a strelive, a to nielen pre súkromnú vojenskú spoločnosť Vagner, ale aj pre všetky jednotky ruskej armády./agentury/

X X X

Katolícka cirkev v Nemecku bude od roku 2026 požehnávať homosexuálne zväzky

Katolícka cirkev v Nemecku bude môcť od marca 2026 oficiálne požehnávať zväzky homosexuálnych párov. V piatkovom hlasovaní o tom rozhodlo synodálne zhromaždenie zamerané na reformovanie cirkevných pravidiel.

Z 202 členov synodálneho zhromaždenia hlasovalo 176 v prospech návrhu, 14 bolo proti a 12 sa zdržalo. Podarilo sa tak dosiahnuť potrebnú dvojtretinovú väčšinu. Zúčastnení zdôraznili, že je potrebné jasne rozlišovať medzi požehnaním a sobášom. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Za tri roky, odkedy začne zmena platiť sa má vypracovať liturgický formát obradu za účasti biskupov. Povolenie ceremónií požehnávania párov rovnakého pohlavia bolo kľúčovou požiadavkou v reformnom procese Synodálnej cesty, ktorý sa začal v roku 2019, približuje DPA.

Hoci mnohé farnosti v Nemecku takéto obrady už vykonávajú, v rámci cirkevných pravidiel ide o „šedú zónu“. Reformisti vyzývali, že je načase, aby sa obrady konali na verejnosti, a nie v súkromných priestoroch, ako napríklad v bytoch.

Kňazi, ktorí budú dávať takéto požehnania, sa v budúcnosti nemusia obávať postihov od svojich nadriadených. Predseda nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing označil výsledok hlasovania podľa agentúry AFP za „veľmi dobrý“. DPA pripomína, že Kongregácia pre náuku viery v roku 2021 vyhlásila, že požehnávania homosexuálnych partnerstiev nie je povolené, aktuality.sk

X X X

Mikas ruší povinnú izoláciu pre pacientov s covidom

Po viac ako dvoch rokoch sa má od 20. marca zrušiť povinnosť absolvovať niekoľko dňovú izoláciu pre pacientov s covidom. Po novom sa k týmto pacientom bude pristupovať rovnako, ako k pacientom s inými respiračnými ochoreniami.

 „Už nevidíme efektivitu v tom, aby boli covid pozitívni ľudia povinne izolovaní. Týmto smerom idú aj iné členské štáty, myslím si, že na to prišiel čas. Vyhláška k izolácii stráca svoje opodstatnenie,“ povedal hlavný hygienik Mikas. Týmto smerom sa uberá napríklad aj susedné Česko. Ochorenie si tak v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty a podiel ľudí, ktorí covid prekonali a/alebo boli kompletne zaočkovaní.

 Podľa šéfa Úradu verejného zdravotníctva to znamená to nielen koniec päťdňovej izolácie pre covid pozitívnych ľudí. Ale aj zrušenie päťdňovej karantény pre ľudí, ktorí boli v úzkom kontakte s covid pozitívnym človekom a o ktorej rozhodoval ošetrujúci lekár.

Po novom to v praxi bude znamenať, že ľudia s príznakmi covidu sa poradia s lekárom a ten posúdi ich stav, v prípade potreby im vypíše práceneschopnosť, podobe, ako je to napríklad pri chrípke.

 Vyhláška k prekrytiu horných dýchacích ciest sa podľa hygienikov nateraz rušiť nebude. „V súčasnosti má stále opodstatnenie – ešte máme relatívne vysokú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia. Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) respirátorom naďalej platí pre personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníkov zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov či zákazníkov lekární,“ ozrejmila Daša Račková hovorkyňa úradu.

„Covid sa v súčasnosti dostáva na úroveň iných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín,“ dodal Mikas. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. marca 2020 pandémiu koronavírusu. Tá podľa WHO aj napriek uvoľneným opatreniam aj naďalej trvá./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.