Ukrajina brání exhumaci banderovci povražděných Poláků na Volyni. Během druhé světové války vyvraždili ukrajinští nacionalisté na Volyni a ve Východní Haliči zhruba sto tisíc Poláků. Vrcholem této genocidy byl události z roku 1943, pro které se vžil pojem Volyňský masakr. Příslušníci Ukrajinské povstalecké armády i za pomoci civilního obyvatelstva často s obtížně představitelnou bestialitou povraždili desítky tisíc mužů, žen a dětí. Většina z nich dodnes nemá svůj řádný hrob a jejich ostatky leží na různých místech Volyně. Kyjev systematicky brání exhumaci ostatků a jejich následnému pohřbení. Navíc na dnešní Ukrajině se přední představitelé UPA, jako např. Stepan Bandera či Roman Šuchevyč, příslušníci ukrajinské dobrovolnické divize SS Halič a dalších kolaborujících složek stali národními hrdiny.
Postoj ukrajinských úřadů, včetně požadavku týkajících se rehabilitaci pamětních míst na tyto zločince, včetně ilegálně instalovaných na polském území, jako podmínky exhumace, vyvolal v Polsku nemalé pobouření. To ostatně zesiluje skutečnost, že od roku 2022 poskytla země útočiště a nebývalou podporu více než jednomu a půl milionu uprchlíku, přičemž okolo milionu jich nadále v Polsku pobývá. Na situaci reagovala „Nadace Volyň, vzpomínáme“ apelem na polské úřady.
Jménem obětí, svědků a rodin Poláků brutálně zavražděných na Volyni požadujeme, aby polské úřady přerušily dialog s Ukrajinou ohledně „vyřešení“ otázky exhumace Poláků zavražděných Ukrajinci výměnou za obnovení památky páchajících genocidu Ukrajinců na polské půdě. Rozhovory, které již nějakou dobu probíhají na státní úrovni, nemají mezi polskými lidmi žádnou podporu.
Nikdo se zdravým rozumem si nedokáže představit, že cenou za exhumaci by bylo oslavování vrahů polského národa na území Polské republiky! Nedáváme právo ani souhlas znovu znesvětit kosti polských mučedníků, jejich ostatky hromadně ukládat do bezejmenných hrobů bez slušného pohřbu, bez slušného připomenutí, bez informací o tom, kdo tyto oběti zavraždil. Polsko má právo exhumovat své občany v souladu se všemi morálními a etickými zásadami. Polsko má právo na exhumaci provedenou Poláky a za polských podmínek.
Nemůže být v žádném případě řeč o rozhovorech na partnerském základě a přátelství se státem, který svou identitu staví na zločinecké ideologii Bandery, kde jsou vrazi a pachatelé genocidy umisťováni na piedestaly slávy. Nikdo si nedělá iluze, že Ukrajina jako banderovský stát dovolí důstojné připomenutí si polských obětí genocidy, které jsou v současnosti základem této země, výměnou za poskytnutou finanční, materiální a vojenskou pomoc. Polsko by mělo požadovat, aby Ukrajina odsoudila genocidu a odpovědné za masakr polských dětí, žen a starých lidí na Volyni a ve východním Malopolsku.
Pouze v případě, že Ukrajina přizná genocidu na polském národě, potrestá dosud žijící pachatele a odsoudí banderovskou ideologii, může polská strana požadovat po Ukrajině exhumace, které by měla provádět pouze polská strana. Poláci nyní doufají v průlom v této věci. Žádný průlom neexistuje a nebude a vy to dobře víte. Šéf ukrajinského Institutu národní paměti jasně prohlásil, že Ukrajina sama prošetří, určí pohřebiště a okolnosti smrti obětí této tragédie a teprve poté provede exhumace, ke kterým může výjimečně pozvat Poláky, pouze jako pozorovatele! To je ostuda! A ti, kteří souhlasí s takovým ponižujícím zacházením v této věci, jednají v rozporu s polskými povinnostmi, odpovědností a zájmy. My Poláci při čtení slov ukrajinského politika nemůžeme uvěřit, že polská vláda, která má zastupovat polské zájmy, směřuje k takovému ponížení polského národa.
My, polský národ, připomínáme, že polský velvyslanec na Ukrajině pan Piotr Łukasiewicz by měl zastupovat naše zájmy a neusilovat za každou cenu o přátelství mezi národy založené na kostech zavražděných Poláků. Jeho poslední ostudný rozhovor naznačuje, že pan Łukasiewicz zapomněl, který národ na Ukrajině zastupuje. Pan Łukasiewicz vyjádřil spokojenost s polsko-ukrajinskými rozhovory o exhumacích a tvrdil, že bychom měli být spokojeni se souhlasem s exhumacemi bez připomenutí obětí, tedy bez desek, které by informovaly, kdo je v daném hrobě pohřben a kým byli zavražděni. Vysvětluje, že Ukrajina zatím není připravena problém řešit. Nás pocity Ukrajinců v této věci nezajímají, protože jsme Poláci a jde nám jen o polské zájmy.
Otázka vzpomínek se samozřejmě nikdy nevyřeší, protože sami Ukrajinci uvedli, že případné exhumace budou prováděny v souladu s ukrajinskou legislativou, tedy zákonem z roku 2015 „O právním postavení a připomínání si bojovníků za nezávislost Ukrajiny v 20. století“, který oslavuje pachatele ukrajinské genocidy Poláků.
Navíc se cítíme znechuceni požadavkem Ukrajiny obnovit na polské půdě všechny ukrajinské, často nezákonně postavené, připomínky vrahů Poláků. Jsme pobouřeni dychtivostí pana Pawla Kowala podniknout v této věci kroky! My, Poláci, nedovolujeme, aby se v Polsku připomínali pachatelé genocidry výměnou za „exhumaci“ polských obětí těchto vrahů. Ukrajinská strana již znesvětila polské oběti vyprázdněním krytých studní poté, co Polský Institut národní paměti poskytl mapy se studnami, do kterých ukrajinští sousedé házeli živé polské sousedy.
Požadujeme zastavení jednání s ukrajinskou stranou a nesouhlasíme s exhumací polských obětí za ukrajinských podmínek! Rozhovory s Ukrajinci musí být vedeny na základě požadavků, zejména tváří v tvář neocenitelné pomoci, které se Ukrajincům dostává od polského národa. Jana Putzlacher, server vasevec.cz
X X X
Američany děsí záhadné drony u letišť a základen. Úřady tápou, komu patří
Řadu Američanů znepokojují početné případy záhadných dronů, které zpozorovali obyvatelé nejméně šesti států, především v New Jersey. Některá letiště či vojenské základny už musely přistoupit k omezením vzdušného prostoru. Úřady obyvatele uklidňují, že bezpilotní letouny zřejmě nepředstavují bezpečnostní ohrožení. Politici je ale kritizují, že by měli dělat víc v rozplétání celé záležitosti.
V pátek Stewartovo mezinárodní letiště v New Yorku asi na hodinu uzavřelo kvůli dronům své vzletové a přistávací dráhy. Přibližně ve stejnou dobu kvůli bezpilotním letounům došlo k omezení vzdušného prostoru nad základnou Wright-Patterson v Ohiu.
Stanice CNN uvádí, že létající objekty lidé zaznamenali v nejméně šesti státech: New Jersey, New Yorku, Connecticutu, Pensylvánii, Virginii a Ohiu. Nejdéle hlásí drony New Jersey, kde první drony zpozorovali 18. listopadu. Od té doby je zaznamenali každou noc. Obyvatelé hlásili, že se jim drony vznáší nad hlavou, často je vidí ve skupinách.
Guvernéři Pensylvánie, Virginie a dalších států oznámili, že se celé záležitosti věnují a posílili policejní přítomnost s cílem přijít celé záhadě na kloub. „Zašlo to příliš daleko,“ neskrývala frustraci guvernérka státu New York Kathy Hochulová, která vyzvala vládu, aby poskytla státům větší pravomoci v řešení celé záležitosti. Federální úřady poslaly do New Yorku systém pro detekci dronů.
Lidé si často drony pletou s letadly, uklidňují úřady
„Chci ujistit americkou veřejnost, že na tom pracujeme,“ řekl ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas. Podle něj může být nárůst počtu hlášení záhadných objektů způsoben změnou federálních předpisů, které umožňují létání s drony v noci.
FBI a ministerstvo vnitřní bezpečnosti uklidňuje, že zatím jejich vyšetřování neodhalilo žádnou zlověstnou aktivitu za pozorovanými drony. „Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech je registrováno téměř milion bezpilotních letounů, není pochyb o tom, že mnoho z nich vlastní a provozují lidé na území tohoto státu,“ řekl nejmenovaný zástupce FBI k bezpilotním dronům pozorovaným v New Jersey. Dodal, že podle něj zřejmě veřejnost poněkud „přehnaně reaguje“.
„Nemáme žádné aktuální důkazy o tom, že by byla ohrožena veřejná bezpečnost,“ dodal jeho kolega z ministerstva vnitřní bezpečnosti. „V minulosti jsme se setkali s mnoha případy záměny identity, kdy nahlášené drony byly ve skutečnosti letadla nebo jiná zařízení“.
Konzultant v oblasti elektronického a softwarového inženýrství Harry Direen se domnívá, že zpočátku lidé skutečně mohli vidět drony. Později ale možná začali považovat každé letadlo za dron. „Každé letadlo se tak může stát podezřelým,“ podotýká.
V některých případech se ukázalo, že podezřelé drony jsou ve skutečnosti něčím jiným. Senátor za New Jersey Andy Kim zveřejnil na svém X účtu videa údajného dronové skupiny nad nádrží, později připustil, že šlo „téměř jistě o letadla“. Bývalý guvernér Marylandu Larry Hogan též psal na X o bezpilotních letounech, lidé v komentáři pod jeho příspěvkem však upozornili, že zřejmě jen viděl souhvězdí Orionu.
Last night, beginning at around 9:45 pm, I personally witnessed (and videoed) what appeared to be dozens of large drones in the sky above my residence in Davidsonville, Maryland (25 miles from our nation’s capital). I observed the activity for approx | (2:05)
Last night, beginning at around 9:45 pm, I personally witnessed (and videoed) what appeared to be dozens of large drones in the sky above my residence in Davidsonville, Maryland (25 miles from our nation’s capital). I observed the activity for approximately 45 minutes.
Úřady nicméně připouští, že netuší, proč dochází právě nyní k takovému množství případů pozorování létajících objektů a proč se objevují u vojenských základen. A mnozí Američané se s takovou odpovědí nehodlají spokojit.
„Nejprve se čínský špionážní balon týden vznášel nad vzdušným prostorem USA,“ napsal kongresman za New Jersey Jeff Van Drew s odkazem na čínský balón, který vzbudil v USA značnou paniku. „Nyní nad New Jersey létají neidentifikované drony, které se vyhýbají detekci radarem. Mezery v našem vzdušném prostoru jsou využívány a kvůli tomu je ohrožena bezpečnost Američanů,“ dodal Van Drew, jenž vyslovil teorii, že drony vypouští íránská válečná loď. Pentagon to popřel.
I další politici kritizují administrativu Joe Bidena s tím, že neplní své povinnosti sdělit znepokojené veřejnosti, co je za celým fenoménem. „Informujte veřejnost, a to hned. Jinak je sestřelte!!!“ napsal nastupující prezident Donald Trump. V listopadu úřady zavedly kvůli zpozorování bezpilotních letounů nad jeho golfovým klubem Bedminster v New Jersey dočasné omezení vzdušného prostoru v oblasti.
Člen Generální shromáždění New Jersey Paul Kanitra sdělil portálu USA Today, že policie zákonodárcům sdělila podobnosti o dronech. Podle vyšetřovatelů létají šest až sedm hodin, a výdrž jejich baterií je „mimořádná“. Radar federální vlády, elektrooptická infračervená kamera, drony nezaznamenal. „Kdyby to bylo naše nebo naší vlády, myslím, že bychom to věděli,“ citoval Kanitra jednoho z činitelů.
Jejich zpráva místní politiky příliš neuklidnila. „Doufám, že o nic nejde,“ řekl Kanitrův kolega Greg Myhre, „ale federální vláda by měla být pravdomluvnější.“
X X X
Nastražená bomba v Moskvě zabila šéfa chemických sil, zemřel i jeho asistent
Při explozi obytného domu v Moskvě zahynul náčelník sil radiační, chemické a biologické ochrany ruských ozbrojených sil Igor Kirillov, uvedl ruský vyšetřovací výbor. Agentura TASS oznámila, že příčinou exploze je výbušné zařízení. Při výbuchu zemřel i asistent Kirillova.
Exploze podle TASS otřásla domem na Rjazaňské třídě v ruské metropoli. „Explodovalo výbušné zařízení umístěné na koloběžce, která stála vedle vchodu do bytového domu,“ uvedla mluvčí vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková.
TASS dříve informoval, že při explozi v obytném domě v ruské metropoli zahynuli dva lidé.
„Na místě pracují vyšetřovatelé, soudní znalci a operativní služby. Provádějí se vyšetřovací úkony a operativní pátrací akce zaměřené na zjištění všech okolností trestného činu,“ uvedl podle BBC ruský vyšetřovací výbor.
Agentura TASS už dříve napsala, že příčinou exploze mohlo být výbušné zařízení, a upozornila, že v domě nebyl zaveden plyn. TASS informoval o explozi v prvním patře domu.
V říjnu Spojené království uvalilo na Kirillova sankce s tím, že dohlížel na použití chemických zbraní na Ukrajině. V pondělí ho ukrajinská tajná služba SBU obvinila v nepřítomnosti a na Telegramu uvedla, že je odpovědný za masové použití zakázaných chemických zbraní.
X X X
Přispěla ke stannému právu, šušká se v Jižní Koreji o prezidentově ženě
Za rozhodnutím vyhlásit stanné právo, které v prosinci učinila jihokorejská hlava státu Jun Sok-jol, mohla být mimo jiné snaha ochránit svou manželku před vyšetřováním a případným trestním stíháním. Myslí si to někteří prezidentovi kritici. Dvaapadesátiletá Kim Keon-hee platí v Jižní Koreji za kontroverzní osobnost, která má na svého muže zásadní vliv.K posledním incidentům první dámy patří v minulém týdnu zveřejněné video, na kterém čte z dlaně novináři stanice Hlas Soulu. „Máte kolem sebe spoustu žen. To není nic špatného. Vaše mužnost je silná. Navzdory svému drsnému vzhledu vojáka jste k ženám citlivý a laskavý,“ říká Kim.
Video vzniklo v roce 2021, novinář Lee Myung-soo ho ale zveřejnil nyní. Jde o další z řady záznamů soukromých rozhovorů s Kim, které redaktor v posledních letech publikoval. První dáma na něho kvůli nahrávkám podala žalobu pro pomluvu. Série právních bitev stále probíhá.
Jedna z nich se točí kolem rozhovoru, v němž Kim naznačila, že ve skutečnosti je to ona, kdo drží moc. „Nemyslete si, že skutečným prezidentem je Jun Sok-jol. Ten hlupáček je jen loutka,“ žertovala.
Jun Sok-jol byl v poslední době rekordně neoblíbený, popularita hlavy státu u voličů klesla v souvislosti s několika korupčními skandály – včetně toho, že jeho manželka letos přijala darem drahou kabelku od Diora, a také toho, který se týkal manipulace s cenami akcií. Soud sice rozhodl, že bankovní účty patřící Kim a její matce byly použity k manipulaci, ale ani jedna z žen nebyla obviněna.
V listopadu byl prezident nucen se v celostátní televizi omluvit a prohlásit, že zřídí úřad, který bude dohlížet na činnost první dámy. Odmítl však širší vyšetřování, po kterém volaly opoziční strany.
„Kim není typickou první dámou a v porovnání s ostatními prezidentskými manželkami čelí nadměrné pozornosti a kritice. V každém případě se Kim určitě stala slabým článkem politické kariéry prezidenta Juna,“ řekl listu The Wall Street Journal politolog Park Sung-min.
Kim vlastní společnost Covana Contents, která pořádá kulturní akce. Její majetek v roce 2018 činil téměř 50 miliard wonů (přes osm miliard korun).
Otázkám médií první dáma čelí také kvůli svému vzdělání. Už během prezidentské kampaně v roce 2021 se veřejně omluvila za to, že „přeháněla“ ohledně svých akademických úspěchů. Skupina vědců podle listu The Times uvedla podrobnosti o údajném plagiátorství v její disertační práci, ale její alma mater je odmítla jako pouhé „nedostatky“.
Junovi odpůrci trvají na tom, že důvodem, proč se incidenty neřešily, není jejich neopodstatněnost, ale to, že prezident svou ženu chrání.
V dubnu opozice porazila Junovu stranu a převzala kontrolu nad Národním shromážděním. Od té doby přijali poslanci tři samostatné návrhy zákonů na zřízení zvláštního prokurátora, který by první dámu vyšetřoval, ale prezident každý z nich vetoval.
Ve čtvrtek Národní shromáždění schválilo čtvrtý takový návrh. Vyšetřování by se mělo týkat celkem patnácti údajných trestných činů. Po Junově odvolání bude záležet na premiérovi Han Duck-soovi, který se stane úřadujícím prezidentem, jestli vyšetřování odstartuje.
X X X
Politolog: Konec mrzačení české legislativy? Závěr Ústavního soudu je důležitý vzkaz zákonodárcům
Ústavní soud zrušil zpřísňující zákon o střetu zájmů, který znemožňoval politikům vlastnit média. Pozměňovací návrh označil za neústavní přílepek. „Myslím si, že je opravdu na velkou zváženou si obecně vyjasnit princip majitelů, udržení veřejných médií obecně jako celku,“ říká v pořadu Jak to vidí… politolog Jan Kubáček.
„Závěr Ústavního soudu bude bohužel asi trochu házení pověstného hrachu na zeď, protože podobně už Ústavní soud rozhodl v roce 2007. Už tehdy šlo o formu provedení a formát projednávání, kdy pozměňovací návrhy často na poslední chvíli formou přílepků zásadně mění zákony,“ říká politolog.
„Výsledkem je, že takový zákon mnohdy neodpovídá realitě a nefunguje v praxi. Jde tedy o důležitý vzkaz našim zákonodárcům, aby ubrali přílepků, přestali mrzačit českou legislativu a nevytvářeli legislativní zmatek,“ vysvětluje Kubáček.
Zákonodárná džungle
V úplné vymýcení přílepků však politolog nevěří. „Je asi bláhové si myslet, že by to politici najednou začali řešit standardní cestou, průběžně, ideálně ještě s veřejnou debatou. Obávám se, že do roka a do dne zapomenou a pojedou ve starém módu. Přesto je to velký apel a varování, aby se přílepky alespoň projednávaly standardní cestou v Poslanecké sněmovně, kdy může argumentovat i protistrana.“
Možná by se však podle Kubáčka mohlo znovu začít debatovat i o tom, že by pozměňovací návrhy navrhovalo více poslanců, aby už na začátku měli širší shodu.
„Takto to funguje v mnoha jiných zemích. Bohužel u nás si může kdejaký poslanec ráno vzpomenout a načíst do pozměňovacího procesu. Výsledkem je takové množství pozměňovacích návrhů, že i zahraniční zákonodárci nechápou, jak se v takové džungli dokážeme vyznat. Bohužel je to ale vidět i na zákonech, kde často některé věci vůbec neladí,“ popisuje politolog.
Mediální legislativa
Novela mimo jiné zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Jan Kubáček by však mediální legislativu zpřísňoval ještě více.
„Správným řešením totiž není ani to, že se jako kandidát vzdám demonstrativně svého vlastnictví a někdo vedle mě bude do politiky intenzivně zasahovat s využitím médií. Myslím si, že je opravdu na velkou zváženou si obecně vyjasnit princip majitelů, udržení veřejných médií obecně jako celku, jejich povahy, přípustnosti toho, co mohou,“ říká.
„Pevně věřím, že se toto téma otevře, protože počítám s tím, že návrh znovu půjde do zákonodárného procesu. Vítám omezení. Logika je smysluplná, jen bych ji rozšířil,“ uzavírá politolog.
X X X
Pavla s vládou pojí pupeční šňůra. Vetování rozpočtu by mu politicky pomohlo, míní Kulidakis
Kdyby prezident Petr Pavel v úterý vetoval vládní návrh rozpočtu na příští rok, mohlo by mu to přinést politické body. Myslí si to komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis. V očích veřejnosti by se totiž prý mohl oprostit od spojení s vládou, které mu bývá často připisováno.
Pokud by se prezident rozhodl návrh rozpočtu vetovat, podle komentátora by to nic nezměnilo. Zákon by se vrátil do Sněmovny, kde by ho poslanci zřejmě stejně přehlasovali. Pokud by se rozpočet nepodařilo schválit do konce letošního roku, země by začala příští rok hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Postoj prezidenta je podle Kulidakise spíše symbolický. „Pokud by se chtěl podívat do zrcadla a říct si, že jednal podle vědomí a svědomí, je veto jasné,“ zmínil.
S komentátorem Martinem Schmarczem se shodli na tom, že spíše než prezident mají s rozpočtem problém jeho poradci. Pavlův ekonomický poradce David Marek už v listopadu uvedl, že kvůli nejasnostem některých položek doporučí prezidentovi, aby zákon o rozpočtu nepodepsal. Výhrady se týkaly mimo jiné příjmů z emisních povolenek nebo peněz na platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství.
„Petr Pavel není, při vší úctě k prezidentskému úřadu, nositelem originálních politicko-ekonomických myšlenek. Poradci mu jasně řekli, že to podepisovat nemá, protože je to paskvil,“ okomentoval Kulidakis. Zásahy takových rozměrů by se však podle Schmarcze dít neměly. „Opravdu není možné, aby při jednání prezidenta s vládou jeho poradci okřikovali ministry a říkali, co má prezident dělat,“ namítl. „On byl zvolen, on má zodpovědnost. Jeho poradci zvoleni nebyli,“ doplnil Schmarcz.
Navzdory tomu se Kulidakis domnívá, že by vetování rozpočtu mohlo Pavlovi politicky prospět. „Pokud by chtěl, odpoutá se od nynější nepopulární vlády, protože zatím je brán, že je s ní spojen pupeční šňůrou,“ prohlásil komentátor. Takové gesto by Pavlovi, jak řekl Kulidakis, mohlo pomoci k vítězství v příštích prezidentských volbách, pokud by se rozhodl znovu kandidovat. Prezident to dosud nepotvrdil ani nevyvrátil.
Vláda Petra Fialy (ODS) se zatím s prezidentským odmítnutím návrhu rozpočtu na následující rok vypořádávat nemusela. Bývalý prezident Miloš Zeman nicméně v roce 2021 vetoval novelu rozpočtu, která v daném roce zvyšovala schodek z 280 miliard na 375 miliard korun. Koalice následně veto ve Sněmovně přehlasovala.
X X X
Čínský špion napojený na prince Andrewa nepracoval sám. Přesto vláda posiluje vztahy s Pekingem
Spojení s odsouzeným sexuálním násilníkem přivedlo v roce 2019 pozornost na prince Andrewa, syna tehdejší britské královny Alžběty. Ve stejné době, kdy se mluvilo o tom, že měl znásilnit nezletilou dívku a že má být zbaven titulů, se sblížil s čínským obchodníkem. Přátelství ukončilo vyhoštění Číňana ze země kvůli podezření ze špionáže.
V současnosti 50letý Číňan nebyl dlouhou dobu ničím podezřelý. Ve Velké Británii studoval a označuje ji za svůj druhý domov, cituje ze soudního spisu americký deník New York Times. Pracoval jako poradce britských firem, které chtěly obchodovat s čínskými společnostmi.
Díky tomu se účastnil mnoha akcí, na některých se dostal až k tehdejším ministerským předsedům. Na pracovním stole tak měl fotografii s Davidem Cameronem nebo Theresou Mayovou. Přestože se u nich neprokázalo, že by jejich kontakty sahaly dál než k pořízení společných snímků, Číňan zatím známý jen pod zkratkou H6 měl jinou vlivnou osobní známost – prince Andrewa, syna bývalé královny Alžběty II. a bratra současného britského krále Karla III.
Vysoce postavená newyorská úřednice měla pracovat pro Peking. USA v reakci vyhostily čínského konzula
Na pozvání člena královské rodiny se Číňan podíval do Buckinghamského paláce i dalších sídel koruny, v roce 2020 dostal dokonce pozvání na princovy narozeniny. „Kromě jeho nejbližších důvěrníků sedíte na samém vrcholu stromu, na kterém by chtělo být mnoho a mnoho lidí,“ stálo v dopise, který našli vyšetřovatelé v jeho mobilu.
Stejný dopis obsahoval ale také jinou větu, která detektivy zarazila a která přispěla k jeho dalšímu vyšetřování: „Našli jsme způsob, jak nepozorovaně dostat relevantní lidi dovnitř a pryč z Windsoru.“ Tedy sídla prince, píše britský deník The Guardian.
Kontakty mezi Číňanem a princem Andrewem nebyly jen společenské, ale také obchodní. Vévoda z Yorku dal H6 pověření, aby ho zastupoval v mezinárodní finanční iniciativě s potenciálními partnery a investory z Číny. Číňan působil i jako neoficiální poradce. „Musím krotit očekávání. Je v zoufalé situaci a chytne se čehokoliv,“ stálo v jedné poznámce směřující na prince, kterou měl H6 v mobilu.
Na propojení člena královské rodiny a H6 se přišlo až ve chvíli, kdy byl Číňan zastaven v listopadu 2021 na hranicích pro podezření „z nepřátelské činnosti řízené jiným státem“. Následné vyšetřování odhalilo, že muž dříve pracoval jako nižší úředník v čínské vládě, vazbu na ní ale v žádných dokumentech nepřiznal.
V březnu 2023 byl proto z Británie vyhoštěn, minulý týden soud zamítl jeho odvolání. Princ Andrew uvedl, že na radu krále přerušil s mužem veškeré kontakty a že nikdy při setkáních neprobírali žádné citlivé informace. Čína veškerá obvinění odmítá. „Někteří jedinci ve Velké Británii jsou vždy připraveni k fabrikaci špionážních příběhů útočících na Čínu,“ uvedla podle BBC čínská ambasáda.
Rostoucí čínská hrozba
„H6 nepracoval sám,“ uvedl v e-mailové komunikaci pro iROZHLAS.cz Luke de Pulford, ředitel Meziparlamentní aliance k Číně (IPAC). Muž měl být součástí „masivní sítě United Front Work Department“, organizace spadající pod čínskou vládu s vazbami na armádu, která má na starosti vlivové operace po světě. Označil ho proto za vlivového agenta. „Protože nic z toho, co dělal, nebylo utajené. Spíš, než aby shromažďoval tajemství, tak je pravděpodobnější, že se jednoduše snažil získat větší vliv,“ popisuje.
Takových agentů působí podle de Pulforda ve Velké Británii nejméně několik stovek. Před nimi by mělo Británii chránit schéma s názvem FIRS, kdy se každý lobbista musí zaregistrovat, jinak mu hrozí až dva roky vězení. Na seznamu zemí, pro které tato povinnost platí, však Čína nefiguruje. Její přidání bylo z letoška odloženo na příští rok. Luke de Pulford to považuje za absurdní a doufá, že případ H6 by mohl pomoci rychlejšímu přijetí.
Čína je v poslední době stále častěji jmenována jako bezpečnostní hrozba pro Británii. V květnu ředitelka britské zpravodajské organizace GCHQ Anne Keast-Butlerová popsala Peking jako skutečné a rostoucí riziko v kyberprostoru. Číně obecně věnuje organizace víc zdrojů než jiným oblastem.
Ve stejném měsíci byli obviněni tři muži ze špionáže pro Hongkong, v dubnu byli zadržení dva Briti, včetně jednoho poradce v parlamentu, pro obvinění ze špionáže pro Čínu. Zároveň roste počet případů vyhrožování a sledování studentů, kteří prchli z Hongkongu poté, co kontrolu nad ním de facto přebral Peking. „Pokaždé je tu někdo, koho neznáme, kdo nás natáčí,“ cituje list The Economist jednoho studenta. „Nic neřeknou, jenom tam stojí a drží své telefony.“
Neohrozit ekonomiku
Jestli však dojde ke změně, není jisté. Případ H6 se totiž dostává na veřejnost v době, kdy vláda mluví o resetování vztahů s Pekingem. Čína jako pátý největší obchodní partner Spojeného království má zemi pomoct se zdravějším ekonomickým růstem. V lednu by při této příležitosti měla odletět do Číny ministryně financí Rachel Reevesová, následovat ji má i premiér Keir Starmer. Po sedmi letech půjde o první návštěvu britského premiéra v Číně.
Ministryně vnitra Yvette Cooperová uvádí, že přestože se zaměřují na národní bezpečnost, jde o komplexní problém. „Musíme zajistit, že máme s Čínou dobré ekonomické vazby a spolupráci,“ míní.
Luke de Pulford to vidí jinak. Podle něj jde o „katastrofální a krátkodobé nařízení, které z dlouhodobého pohledu povede jenom ke znevýhodnění Velké Británie“.
X X X
Za záchranu aut na benzin a naftu je už pod peticí přes 56 tisíc podpisů
V den pátého výročí vyhlášení Green Dealu přinesli Svobodní do Sněmovny minulý týden petici nazvanou Zachovejme auta na benzín a naftu, kterou zatím podepsalo už přes 56 tisíc lidí. „Předali jsme petici paní tajemnici petičního výboru, za účasti předsedy petičního výboru, 30 tisíc podpisů jsme předali a zbytek přes 20 tisíc ještě zpracováváme,“ uvedl šéf Svobodných Libor Vondráček.
„My, níže podepsaní občané ČR, prostřednictvím této petice dle zákona o právu petičním vyjadřujeme přesvědčení, že nelze přistoupit na zákaz aut se spalovacím motorem. Jsme proti zákazu výroby, prodeje i provozu klasických aut na benzín a naftu, což již jednou bylo na úrovni EU schváleno. Občanům by se měla zachovat pracovní místa související s výrobou i tento dostupný druh osobní dopravy. Žádáme proto Parlament, aby vyzval vládu postavit se v roce 2026 proti tomuto zákazu,“ píše se v petici.
V pondělí odpoledne pod ní bylo 56 578 podpisů. Strana svobodných občanů, která zatím marně usiluje o to, aby měla zastoupení ve Sněmovně a pro volby v dolní komoře parlamentu v příštím roce zvažuje několik alternativ postupu, poukazuje na to, že v roce 2026 je plánováno ještě jedno hlasování o konci spalovacích motorů.
„Do té doby máme šanci dát najevo, že s tímto nesouhlasíme. Nesmíme tento čas promarnit a musíme nesmyslný zákaz zastavit, dokud je to možné!“ apeluje na stránkách k petici.
„Po včerejším jednání Republikového výboru zůstávají ve hře ještě čtyři varianty. Jedna z nich je samostatná kandidatura, jedna jiná varianta je s SPD,“ uvedl pro iDNES.cz v pondělí předseda Svobodných Libor Vondráček.
V minulých sněmovních volbách Svobodní kandidovali ve společném uskupení se Soukromníky a Trikolorou, které získalo 2,76 procenta hlasů, a nepřekročilo tak pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny.
X X X
SLOVENSKÝ EXPERT:
Milan Benkovský: Predvianočná bieda politiky
Blížia sa Vianoce, sviatky pokoja a mieru, no bieda politiky v rovnakej intenzite pokračuje, politický boj neutícha a nemá žiadne prázdniny. Od politického a ekonomického prevratu v novembri 1989 sme svedkami trvalého poklesu morálky v spoločnosti a devastácie politiky. Istým bodom zlomu a smerovania politiky ku dnu boli voľby v roku 2020 a pôsobenie Matovičovo-Hegerovej vlády. Pravda, ani dnes to, žiaľ, nie je oveľa lepšie a vojna medzi politickými stranami, ako i v ich vnútri pokračuje na úkor občanov.
Z mnohých súčasných politikov sa stali obchodníci a kšeftári s populistickými sľubmi. Ich jediným cieľom je neraz len osobný prospech, prospech ich rodín, priateľov a politických súputníkov. Zo služby občanom, ako sa honosne nazýva politika, sa stal výnosný biznis rôznych záujmových skupín. Občan je pre nich až na poslednom mieste, pravda okrem volieb, keď ho ospevujú, keďže ho potrebujú.
Predvianočnú atmosféru narúšajú okrem frustrovanej a deštruktívnej opozície burcujúcej negatívne emócie a stále túžiacej po moci aj nekonečné hádky v koalícii, ako i výpovede lekárov. Tie vyprovokovalo Lekárske odborové združenie (LOZ), vedené Petrom Visolajským, svojimi extrémnymi požiadavkami najmä na zvyšovanie platov. Koalícia svojimi nezhodami a hádkami už obťažuje občanov. Preto o pokoji a zmierení v duchu našich tradičných Vianoc nemožno ani len snívať.
Vianočná dohoda ako príklad schopnosti dohodnúť sa
Malý návrat do minulosti. V decembri 1943 bola podpísaná Vianočná dohoda medzi ideovo a politicky znepriatelenými stranami v záujme vytvorenia Slovenskej národnej rady (SNR) a zjednotenia boja proti fašizmu. Len pripomínam, že historický dokument podpísali takmer všetci predstavitelia protifašistického hnutia na Slovensku. Boli to za komunistickú stranu Karol Šmidke, Gustáv Husák a Ladislav Novomeský, za občianske skupiny Jozef Lettrich, Ján Ursíny, Matej Josko, Rudolf Fraštacký a Martin Kvetko.
Dohoda vznikla počas druhej svetovej vojny a bola rozdelená do dvoch častí, prvá sa vzťahovala na vznik a činnosť SNR, ktorá mala za úlohu viesť protifašistický odboj a druhá časť dokumentu sa orientovala na vznik budúcej Česko-slovenskej republiky na princípe rovnosti slovenského a českého národa.
Politici z komunistickej strany a občianskych skupín dokázali v ťažkých vojnových časoch spolupracovať, no dnešní egoistickí politici – či len politické kreatúry – nie sú toho schopní. Sú nepoučiteľní, nevedia sa spojiť za spoločný cieľ a spolupracovať v záujme riešenia problémov občanov.
Neschopnosť politikov podpísať novú Vianočnú dohodu
Mnohí súčasní politici Vianočnú dohodu, mimochodom tak ako iné historické udalosti, z ktorých by sme sa mohli a mali poučiť, vôbec nepoznajú. Preto aj namiesto predvianočného zmierenia stupňujú napätie a nenávisť v spoločnosti. Nejde len o nevraživý súboj a neľútostný boj medzi opozíciu a koalíciou, ale i o bratovražedný zápas v samotnej koalícii. Už tu nemáme len trojčlennú koalíciu Smeru SSD, Hlasu SD a SNS, ale i trojčlennú skupinku vydierajúcich Huliakovcov a zatiaľ dvoj-, trojčlennú partiu rebelujúcich Migaľovcov.
Týmto skupinkám nejde ani zďaleka o občanov a riešenie ich potrieb, ale len o ich osobný prospech a prospech ich blízkych. Huliakovci stále chcú jedno ministerstvo, a to buď životného prostredia, alebo cestovného ruchu a športu, ako i podiel na moci. Žiadne konkrétne požiadavky na zlepšenie života ľudí nemajú, okrem banálneho zvýšenia dotácií pre včelárov, rybárov a poľovníkov. Dosť málo pre „hej“ Slovákov. Je smutné a pre predsedu SNS Danka symptomatické, že si nedokáže s touto odbojnou partičkou sadnúť a dohodnúť sa. Dohody boli od počiatku v tomto zlepenci národných, nacionalistických a kresťanských ministrán zle nastavené. Teraz, akokoľvek je Huliak nesympatický, hochštapler a nie politik, by mu mal Danko vzhľadom na výsledky volieb vyhovieť.
Andrej Danko, ktorý je prapríčinou problémov v koalícii namiesto toho, aby riešil situáciu v SNS, útočí na Hlas SD a zverejňuje svoje konšpiračné názory hraničiace so šialenstvom: „Tu niekto sleduje, aby položil Roberta Fica, aby tu bola úradnícka vláda.“ Za rebéliou poslancov Hlasu SD a Huliakovcov je vraj Peter Pellegrini a Tomáš Drucker, ktorí chcú rozbiť koalíciu a vytvoriť úradnícku vládu. Danko viní prezidenta aj za problémy v SNS s Huliakovcami a za útoky Migaľa na SNS. To je však výplod chorej Dankovej mysle. Rozklad koalície sa takto stále viac prehlbuje a žiaľ, Robert Fico zatiaľ stále mlčí a nič nerieši.
Nekonečná sága sa odohráva pri voľbe predsedu parlamentu, aj keď je z koaličnej zmluvy úplne jasné, kto ju má obsadiť. Má to byť kandidát, ktorého vyberie Hlas SD. Po trištvrte roku je to viac ako trápne, je to hanbou koalície a bez ohľadu na jej taktiku dôkazom jej neschopnosti. Voľby viacerých funkcionárov a členov rád sa tiež neustále odkladajú. Teraz by to chceli riešiť až na februárovej schôdzi národnej rady! Tam by mali na návrh opozície odvolávať aj ministra vnútra Šutaja Eštoka, čo je, samozrejme, nepriechodné a dalo by sa tomu predísť jeho voľbou za predsedu NR SR. To by však museli koaliční lídri myslieť.
Podobne ako Huliakovci, i keď nie tak agresívne, sa chová skupinka poslancov Hlasu SD okolo Samuela Migaľa. Títo rebeli opakovane zablokovali parlament pri zákone o športe, požadujúc viac financií pre novovznikajúci „šport“, v ktorom pôsobí dcéra Migaľa. Výhrady mali a nepodporili ani taký vážny zákon, akým je zákon o dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Huliakove a teraz už i Migaľove kamikadze vedie k rozkladu koalície a k odpútaniu pozornosti od riešenia pálčivých problémov občanov.
Riešenie napätia v koalícii sa odkladá na neurčito
Rokovania Národnej rady potvrdzujú rastúce napätie, presnejšie krízu v koalícii napriek tomu, že dôležité vládne návrhy zákonov sú zatiaľ schvaľované spravidla nevyhnutným počtom 76 hlasov poslancov. Takto sa však dlhšie obdobie reálne vládnuť nedá. Nezmieriteľní rivali Danko a Huliak sa celkom iste nedohodnú a Šutajovi Eštokovi sa jeho traja, či štyria poslanci vymykajú spod kontroly a hlasujú si, ako chcú.
O problémoch a nestabilite v koalícii svedčí nielen neustály odklad riešenia personálnych otázok, ale i presúvanie zákonov, na ktorých nie je dohoda, na ďalšie schôdze. Tak to je s návrhom novely zákona o športe a fonde na podporu športu, infozákone s jeho pokutami, zákone o mimovládkach a ich lobingu, ako aj uznesením k obsahu opozičných mítingov zo 17. novembra. Donekonečna sa odkladá voľba predsedu parlamentu, odvolávanie Huliaka z predsedu výboru a Šutaja Eštoka z funkcie ministra, ktoré boli presunuté na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 4. februára 2025. Dúfajme, že po Silvestri všetci vytriezvejú a začnú sa správať ako zodpovední politici!
Premiér Robert Fico zatiaľ úspešne rieši najpálčivejšie problémy občanov, ako sú ceny energií, ktoré sa nebudú zvyšovať vďaka, žiaľ, celoplošným dotáciám, či ľudovo povedané „cez helikoptérové peniaze“ vo výške 235 miliónov eur. Darí sa mu rozvíjať investičné projekty a spoluprácu so strategickými partnermi v Číne a Brazílii, no zároveň, žiaľ, podporuje aj Kaliňákove až nezmyselné zbrojárske nákupy. Koaličnú vojnu necháva Fico na jej aktérov, necháva ju „vyhniť“. Vyhovuje mu súboj SNS s Huliakovcami a Hlasom SD, na čo však môže v konečnom dôsledku škaredo doplatiť. Neustále spory a hádky v koalícii idú už totiž občanom na nervy podobne ako tie za Matovičovej a Hegerovej vlády. Ich aktéri Danko, Huliak a teraz aj Migaľ, sa nedokážu dohodnúť a Ficovi sa to môže vypomstiť. Bolo by preto potrebné, aby sám premiér buchol do stola, urobil rázny rez a priviedol rebelov k rozumu podpísaním akejsi novej „Vianočnej dohody“.
Ako sa z odborára stal agresívny politik
Politika nie je len o opozícii a koalícii, ale v poslednom období i o zdravotníctve. Už tretí mesiac traumatizuje predseda LOZ Peter Visolajský celú spoločnosť svojimi prehnanými požiadavkami, z ktorých viaceré nemajú s odborárskou prácou nič spoločné. Odvoláva sa na Memorandum z roku 2022, podpísané s bývalou vládou, ktorej predstavitelia hovoria, že poriadne ani nevedeli, čo podpisujú. Samotnému Visolajskému ako aktívnemu podporovateľovi testovania a očkovania sa za Matovičovej a Hegerovej vlády darilo, a tak sa uspokojil so sľubmi a bol ticho. Dnes ide o štvavú kampaň a politikárčenie predsedu LOZ, ktorý sa stará len o platy lekárov a pacienti ho nezaujímajú. Podstata nie je v samotných požiadavkách na zlepšenie zdravotníctva, ktoré sú všeobecne vládou podporované a akceptovateľné, ale výsostne len a len vo zvyšovaní platov lekárov. Tí sú však už dnes slušne odmeňovaní a bol im navrhnutý kompromis zvýšenia miezd o 6,7 percenta. To im však nestačí a tvrdohlavo trvajú na zvýšení o 9,6 percenta. Akosi sa nehlásia k faktu, že mnohí lekári popri práci v nemocniciach majú viaceré úväzky a súkromnú prax. To, že celý národ šetrí pri konsolidácii verejných financií, ich nezaujíma. Okrem platov, ktoré sú ich hlavnou požiadavkou, chcú cez jednotlivé body memoranda riadiť celé zdravotníctvo. Navyše po splnení časti ich požiadaviek prichádzajú s ďalšími a ďalšími bodmi a dávajú vláde ultimáta. Ak sa Visolajský chce podieľať na riadení štátu nech, nech sa nehrá na odborára a založí si politickú stranu, či vstúpi medzi opozičných „výtečníkov“, kde ho iste privítajú. Svojím charakterom patrí k Jaroslavovi Naďovi či Michalovi Šimečkovi a Branislavovi Gröhlingovi, kde pri najbližších voľbách možno aj skončí.
Názory ľudí na zdravotníctvo sú tak ako na politiku rozdelené takmer na polovicu. Podľa prieskumu agentúry NMS s požiadavkami lekárov rozhodne nesúhlasí, alebo skôr nesúhlasí 44 percent respondentov, 39 percent skôr, či úplne súhlasí a 16 percent opýtaných sa nevedelo alebo nechcelo vyjadriť. Inak povedané, vydieračské požiadavky neakceptuje väčšina ľudí, ktorá zároveň žiada, aby sa 3 300 lekárov, ktorí podali výpovede vrátili k lekárskej etike a Hippokratovej prísahe a k morálnemu správaniu lekárov. Pokiaľ ide o prístup lekárov k pacientom, tak len 6 percent opýtaných si myslí, že sa zlepšil, ale až polovica respondentov tvrdí, že sa nezlepšil, je stále ten istý a dokonca 20 percent považuje vzťah lekárov k pacientom za horší.
Možno žijem v „inej“ komunite, ale vo svojom okolí nepoznám človeka, ktorý by neodsudzoval požiadavky LOZ, osobitne na zvyšovanie platov lekárov a aroganciu Petra Visolajského.
V podobnom duchu apeluje na lekárov aj prezident republiky Peter Pellegrini a žiada lekárov, aby od januára neodišli z nemocníc a od svojich pacientov, pričom dodal, že na január chce zvolať okrúhly stôl o smerovaní zdravotníctva.
Z odborára Petra Visolajského sa za posledné mesiace stal agresívny politik vydierajúci nielen vládu, ale najmä pacientov, ktorých si berie za rukojemníkov. Preto je prijatie zákona o dostupnosti zdravotnej starostlivosti viac ako opodstatnené. Ak si lekári, ktorí, mimochodom, vyštudovali na Slovensku za peniaze daňových poplatníkov, nebudú plniť svoje základné poslanie, treba ich primerane postihovať.
Bolo by hádam vhodné prijať ich výpovede a nechať ich ísť do zahraničia, kde by možno dostali vyššie platy, no ich životné náklady by sa výrazne zvýšili. Nuž a tých, o ktorých majú nemocnice záujem, by bolo treba presvedčiť a primerane ohodnotiť. To by bolo spravodlivé.
Zákon o zabezpečení zdravotnej starostlivosti, ktorý už prezident podpísal, bol prijatý aj napriek vydieraniu politického odborára Visolajského. Zvíťazil zdravý rozum a zodpovedný prístup vlády. Vyhlásenie mimoriadnej situácie je však len krajnou možnosťou, ktorá nemusí nastať, ak dôjde k dohode.
Na zabránenie kolapsu zdravotníctva je potrebná dohoda, pravda, oboch strán. Napriek snahám a ústretovosti mimoriadne kompetentného a aktívneho ministra zdravotníctva Kamila Šaška druhá strana nereaguje a LOZ prostredníctvom svojho predsedu vyhrocuje situáciu. Minister predstavil 16 z 18 opatrení, ktoré sú splnené či v plnení. Reakcie Visolajského však potvrdzujú, že sa s ním jednoducho nedá vyjednávať. Aj tu by malo platiť pravidlo, že s teroristami, ktorých tu našťastie nemáme, ale ani s vydieračmi sa nevyjednáva…
Čo nás čaká v roku 2025?
Podľa vyjadrenia opozičných poslancov a predsedov strán Michala Šimečku, Branislava Gröhlinga a Milana Majerského, ale i Andreja Danka z koaličnej SNS vo víkendových reláciách nás nečaká nič dobré. Má to byť chaos, deštrukcia spoločnosti, vraj „Ficova drahota“, útoky na menšiny (myslia tým dúhové), na spolitizované mimovládky, korupcia a znižovanie životnej úrovne občanov. Podľa opozičných strán všetko zlé! Tragédiou je, že ešte stále šíria strach a nenávisť, ďalej rozdeľujú spoločnosť. Ani jeden z lídrov opozície nepovedal, čo on či jeho strana urobí pre odstránenie negatívnych javov v spoločnosti a zlepšenie života občanov.
Optimistickejšie vidí nový rok prezident Peter Pellegrini, predstavitelia strany Smer SSD a Hlas SD. Tí aj pomenovali, čo všetko chcú v prospech ľudí na Slovensku urobiť. Dúfajme preto, že aspoň vláda nesklame občanov a bude napĺňať vládny program v prospech lepšieho a dôstojnejšieho života ľudí na Slovensku. Je tu ešte jeden pozitívny fakt, a to, že napriek rozhádanosti politikov úradnícka vláda a ani predčasné voľby neprichádzajú do úvahy, je tu totiž ešte skúsený štátnik Robert Fico.
Odporúčal by som opozícii, ale i koalícii, aby aspoň pred Vianocami neotravovali ľudí svojou politikou. Bolo by načase utlmiť emócie a snažiť sa o zmierenie a pokoj v rodinách, na pracoviskách i v občianskom živote. Od súčasných politikov ťažko možno niečo pozitívne očakávať, rovnako, ak sme realisti, nepomôže ani Ježiško, Dedo Mráz, ani Santa Claus, a tak nám nezostáva nič iné, len si popriať pevné zdravie a veľa osobnej aktivity v prospech zlepšenia kvality života v našich rodinách, medzi priateľmi i v celej spoločnosti.
Milan Benkovský, (Nové slovo), servervasevec.cz
X X X
Firmy v Evropě se stále vyhýbají daním, stojí to až 100 miliard eur ročně
Navzdory krokům, které Evropská unie v posledních letech podnikla, jsou firmy čím dál zdatnější ve využívání mezer v daňových pravidlech. Důsledkem je ztráta daňových příjmů, která podle některých odhadů dosahuje až 100 miliard eur ročně. Uvádí to zpráva Evropského účetního dvora (EÚD), podle které musí Evropská komise odstranit nedostatky v souboru nástrojů EU pro daňovou oblast.
Nadnárodní podniky jsou podle zprávy dál tím zdatnější ve využívání mezer mezi daňovými systémy jednotlivých evropských zemí, aby snížily svou daňovou zátěž. To vede k nekalé soutěži mezi společnostmi a nerovným podmínkám mezi členskými státy. Těm celá věc přináší ztráty v daňových příjmech, které musí v konečném důsledku kompenzovat jiní plátci.
„Škodlivé daňové režimy a vyhýbání se daňovým povinnostem ze strany podniků značně znesnadňují odvádění daní tam, kde jsou vytvářeny zisky,“ uvedla Ildikó Gáll-Pelcz, členka EÚD odpovědná za zprávu.
Orgány Evropské unie kvůli tomu v posledních letech přijaly tři nové směrnice. Ty měly mimo jiné stanovit společná pravidla pro celou EU, aby se zabránilo systematickým škodlivým daňovým praktikám. Komise však podle EÚD neposkytla další pokyny, které by vyjasnily, jak v praxi tato pravidla uplatňovat. V praxi se tak liší, jak si členské státy vykládají některé aspekty směrnic.
Omezená pravomoc
„Ačkoli (Evropská) Komise uspokojivě zajišťuje, aby členské státy tyto směrnice převedly do svého národního práva, ona i členské státy činí jen velmi málo pro kontrolu toho, zda jsou příslušná ochranná opatření účinná,“ uvádí Evropský účetní dvůr.
Ten současně upozorňuje, že velká většina daňové legislativy zůstává v pravomoci národních vlád. Evropská komise má tak omezené možnosti, jak dál postupovat. Přesto by měla podle Gáll-Pelcz využít alespoň těch nástrojů, které má.
„Komise by měla využít svou omezenou pravomoc v této oblasti a odstranit stávající mezery, vypracovat pro členské státy EU pokyny, aby se zajistil jednotný postup proti škodlivým daňovým praktikám, a urychlit zavedení společného systému pro monitorování výkonnosti,“ uvedla Gáll-Pelcz. Karolína Novotná, ceskajustice.cz
X X X
NCOZ mělo loni povolení na odposlech necelé stovky případů, „protidrogovka“ na šedesát
Kritizovaných odposlechů a dalších opatření, prolamujících osobní svobody, v posledních dvou letech opět přibylo. Z analýzy policie a ministerstva vnitra vyplývá, že například Národní centrála proti organizovanému zločinu loni měla povolení k odposlechu či sledování v 94 případech, Národní protidrogová centrála povolení k 60 kauzám a Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě pro 15 spisů. Nejvíce odposlechů bylo realizováno v živých spisech na krajských ředitelstvích policie a to v 1 101 případech. Analýzou nasazování odposlechů by se měl dnes zabývat sněmovní výbor pro bezpečnost. Celkově ale bylo loni odposloucháváno i sledováno 4 302 komunikačních zařízení. Oproti roku 2021, kdy byl počet odposlechů historicky nejnižší, jich loni bylo povoleno o 710 navíc.
V rámci celé České republiky bylo přitom v roce 2023 policií ukončeno celkem 4 302 nasazených úkonů, což představuje odposlechy a záznamy hovorů uskutečňovaných prostřednictvím mobilních a pevných telefonních stanic, komunikaci s využitím telefaxu i jiného telekomunikačního zařízení, včetně komunikace prostřednictvím internetu. Jde o to, že jeden podezřelý může používat vícero komunikačních alternativ.
V roce 2023 bylo v České republice policií evidováno celkem 181 417 trestných činů, což ve srovnání s rokem 2022 představuje pokles o 574 (tj. o 0,3 %) trestných činů. Celkem bylo objasněno (včetně dodatečné objasněnosti) 100 447 skutků. K 31. 12. 2023 bylo trestně stíháno 78 969 fyzických osob, což je o 3 809 osob více (tj. 5,1 %), než v předešlém roce.
Z hlediska celé struktury územního členění policie bylo v roce 2023 nejvíce trestných činů registrováno na území hl. m. Prahy, jednalo se o 41 070 trestných činů (tj. 22,6 %), následoval Moravskoslezský kraj s 21 564 trestnými činy (tj. 11,9 %), Středočeský kraj s 20 594 trestnými činy (tj. 11,4 %), Jihomoravský kraj s 17 970 trestnými činy (tj. 9,9 %) a Ústecký kraj s 16 061 trestnými činy (tj. 8,9%). Nejméně trestných činů bylo spácháno na území Karlovarského kraje, jednalo se o 5 041 trestných činů (tj. 2,8 %).
Registrovaná kriminalita se od roku 2014 postupně snižovala, v roce 2018 klesl počet registrovaných skutků pod hranici 200 000. V roce 2019 byl po pětiletém poklesu zaznamenán mírný nárůst. V důsledku koronavirové pandemie následoval v letech 2020 a 2021 výrazný pokles počtu evidovaných trestných činů, přičemž nejméně skutků za celé vyhodnocované období bylo registrováno v roce 2021. V roce 2022 byl meziročně zaznamenán výraznější nárůst počtu trestných činů, v roce 2023 následoval zanedbatelný pokles, bylo registrováno 181 417 trestných činů.
Nejvíce trestných činů je v Praze
Územní rozložení registrovaných trestných činů se od roku 2014 výrazně nezměnilo. Po celou dobu sledovaného období je nejvíce trestných činů zcela jednoznačně vykazováno v hl. m. Praze. Od roku 2014 evidoval po hl. m. Praze nejvíce trestných činů kraj Moravskoslezský a následně Středočeský kraj. Za Středočeským krajem následuje kraj Jihomoravský a Ústecký. Další kraje se drží ve výraznějším odstupu za nimi, přičemž v roce 2023 žádný další kraj nepřekročil hranici šestiprocentním podílu na celkovém počtu registrovaných trestných činů v České republice.
Odposlechy a sledování osob a věcí jsou nasazovány v rámci trestních spisů Služby kriminální policie a vyšetřování evidovaných v informačním systému Evidence trestního řízení (ETŘ).
V roce 2023 byly z celkového počtu 116 857 „živých“ trestních spisů předmětné úkony nasazeny v 1 277 (tj. 1,1 %) spisech.
V porovnání s rokem 2022 došlo k nárůstu počtu tzv. „živých“ spisů (v roce 2022 bylo celkem 110 993 „živých“ spisů), ale k poklesu počtu spisů, v rámci nichž byly odposlechy a sledování osob a věcí použity
(v roce 2022 byly úkony použity v 1 379 spisech).
Útvary SKPV krajských ředitelství policie vykázaly 116 211 „živých“ trestních spisů, přičemž zmiňované úkony byly použity v 1 101 (tj. 0,9 %) spisech.
Nejvíce trestních spisů s těmito úkony vykázala SKPV KŘP hl. m. Praha (170 spisů), následovala SKPV KŘP Jihomoravského kraje (139 spisů). Útvary SKPV s celostátní působností z celkového počtu 646 „živých“ trestních spisů, nasadily tyto prostředky ve 176 (tj. 27,2 %) spisech.
Frekventovanější využívání těchto úkonů útvary Policie ČR SKPV s celostátní působností oproti útvarům KŘP SKPV vyplývá obecně z vyšší závažnosti a složitosti případů řešených útvary NCOZ a NPC.
Z celkového počtu 1 277 spisů byly ve 762 spisech nasazeny odposlechy a v 950 spisech byly sledovány osoby a věci.
U krajských ředitelství se z celkového počtu 1 101 spisů jednalo o 644 spisů s odposlechy a 797 spisů se sledováním osob a věcí. Útvary s celostátní působností nasadily odposlechy ve 118 spisech a sledování osob a věcí bylo použito ve 153 spisech.
Podmínky nařízení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu jsou striktně vymezeny v trestím řádu, kde je definován i okruh trestných činů, na které lze odposlechy nařídit. Jde o zločiny, na které zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně osm let, vybraná ustanovení devíti určených trestných činů a úmyslné trestné činy, k jejichž stíhání nás zavazuje vyhlášená mezinárodní smlouva. V trestním řádu jsou uvedeny i trestné činy, na něž může nařídit odposlech policejní orgán, pokud s tím uživatel telekomunikačního prostředku souhlasí.
Odposlechy ukončené v roce 2023 byly použity v 762 spisech, což je 0,7 % spisů z celkového počtu „živých“ spisů a 0,9 % spisů, které splňovaly právní podmínky pro využití těchto úkonů. Nejvyšší procento v používání tohoto prostředku vykazují útvary Policie ČR SKPV s celostátní působností.
Úkony sledování osob a věcí, které byly ukončeny v roce 2023, byly použity v rámci 950 spisů, což je 0,8 % z celkového počtu „živých“ spisů. Nejvyšší procento používání těchto prostředků vykazují, stejně jako u odposlechů, opět útvary Policie ČRSKPV s celostátní působností.
V rámci celé České republiky bylo v roce 2023 policií ukončeno celkem 4 302 nasazených úkonů, což představuje odposlechy a záznamy hovorů uskutečňovaných prostřednictvím mobilních a pevných telefonních stanic, komunikaci s využitím telefaxu i jiného telekomunikačního zařízení, včetně komunikace prostřednictvím internetu.
Stran absolutního počtu odposlouchávaných linek za rok 2023 vykazuje nejvyšší počty odposlechů SKPV KŘP Olomouckého kraje (594 linek), SKPV KŘP Moravskoslezského kraje (481) a SKPV KŘP hl. m. Prahy (449). Následuje Národní protidrogová centrála se 429 odposlouchávanými linkami.
V roce 2023 připadalo celkově na jeden spis průměrně 5,6 odposlouchávaných linek. Útvary PČR SKPV s celostátní působností vykazují vyšší podíl (7,7 odposlechů na spis). Nejvyšší podíl odposlouchávaných linek je zaznamenán u Národní protidrogové centrály, a to 10,2 odposlouchávaných linek na jeden spis, následuje NCOZ s 6,5 linkami. Z hlediska SKPV KŘP je průměr 5,3 odposlouchávaných linek na spis, přičemž poměr se pohybuje v rozpětí od 2,4 do 9,7 odposlouchávaných linek. Je nutno zdůraznit, že v případech nestejně zapsaného čísla jednacího do systému MU II nedojde ke sloučení „vykazovaných spisů“, počet čísel jednacích může být ve skutečnosti tedy o něco nižší a analogicky průměr odposlouchávaných linek v jednom spise vyšší.
Vytěžením systému MU II bylo zjištěno nasazení odposlechů na 2 066 osob, současně je však nezbytné ozřejmit, že v souvislosti s principem zjišťování počtu odposlouchávaných osob prostřednictvím systému MU II a s možnou nejednotností zápisu čísla jednacího, nedochází ke sloučení osob v rámci jednoho spisu v případě rozdílně zapsaného čísla jednacího.
Z bezpečnostních důvodů systém neobsahuje žádné osobní údaje, nelze proto osoby v systému dodatečně žádným způsobem dohledat a případně sloučit. K jednotlivým úkonům přiřazuje objekty (osoby) vyplňující kriminalista a ten jediný může správně zadat k úkonu příslušnou osobu, na kterou již měl v rámci čísla jednacího nasazen nějaký úkon či osobu novou.
Policie také připomměla vícečetné vykázání osoby v případě nasazení odposlechů na tutéž osobu v rámci různých útvarů, resp. odlišných čísel jednacích. Stejně tak mohl být odposlech v rámci jednoho roku ukončen na jednu osobu vícekrát. Proto je nutno považovat uváděný počet odposlouchávaných osob pouze za orientační, ve skutečnosti se jedná o nižší počet.
Nejvyšší počet odposlouchávaných osob byl zaznamenán u NCOZ (314 osob), NPC (229 osob) a SKPV KŘP Moravskoslezského kraje, taktéž 229 osob.
S odposlechy dobrovolně souhlasilo 13 lidí. 3 379 odposlechů pak povolily soudy krajským ředitelstvím policie a v 910 případech policejním útvarům s celorepublikovou působností.
Nejčastější odposlechy kvůli drogám
Z hlediska šetření nejpočetněji zastoupené trestné činnosti – drogové, na kterou byly úkony nasazeny, se na první místo zařadila SKPV KŘP Olomouckého kraje (525), následovalo NPC (429) a SKPV KŘP Moravskoslezského kraje (381). U všech SKPV KŘP krajů bylo nejvíce odposlechů použito právě na tento druh trestné činnosti.
Nejvíce odposlechů na násilnou trestnou činnost použila SKPV KŘP hl. m. Prahy (82). U tohoto útvaru bylo rovněž registrováno nejvíce úkonů použitých na podvody (74). NCOZ použilo nejvíce odposlechů na trestnou činnost proti veřejnému zájmu (209), na trestnou činnost proti hospodářské kázni (95), ostatní
majetkovou trestnou činnost (71), daňovou trestnou činnost (40) a mravnostní trestnou činnost (34).
Na trestnou činnost proti měně (34) použila nejvíce úkonů SKPV KŘP Jihomoravského kraje.
Nejvíce odposlechů na trestnou činnost proti hospodářské soustavě (22) a krádeže (16) použila SKPV KŘP Moravskoslezského kraje, na krádeže vloupáním (21) a porušování nehmotných práv a nekalou soutěž (6) pak SKPV KŘP Olomouckého kraje.
Na obecně nebezpečnou trestnou činnost bylo nejvíce úkonů (12) použito SKPV KŘP Karlovarského kraje.
Početně nejméně zastoupenou trestnou činností, na kterou byly úkony nasazeny, je extremismus. Zde byl realizován pouze jeden odposlech, a to z podnětu NCOZ.
Při analyzování odposlechů nasazených na jednotlivé druhy násilné trestné činnosti je vzhledem k nejvyšším počtům odposlechů nutno hovořit především o úkonech použitých v souvislosti s objasňováním trestných činů vraždy (92 úkonů), vydírání (57), obchodu s lidmi (46), úmyslné ublížení na zdraví (32), loupeže (31) a omezování osobní svobody (26).
Dále byly odposlechy použity v trestních řízeních podřazených pod kategorii ostatní násilná trestná činnost (9), pro trestnou činnost související s nebezpečným vyhrožováním (3) a týráním (1). Stejně jako u ostatních kategorií trestné činnosti, tak i u násilné trestné činnosti se vyskytují souběhy, a to jak v rámci jednotlivých podskupin této trestné činnosti, tak i souběhy s dalšími druhy trestné činnosti.
Celkem 60,3 % odposlechů poskytlo kriminalistům informace zahrnuté do kategorie přímý podíl pro trestní řízení (bez souběhu s nepřímým podílem). Dalších 17,0 % úkonů bylo kriminalisty zařazeno současně do přímého i nepřímého podílu pro trestní řízení a v 0,2 % pouze do nepřímého podílu pro trestní řízení. Celkově tedy byla účinnost z hlediska přímého, nepřímého či současně obou těchto podílů vykázána u 77,5 % odposlechů. Informace získané ve 10,8 % úkonů nebyly v trestním řízení využity, v těchto případech by pak bylo možno dané úkony považovat za neefektivní.
Zbývajících 11,7 % úkonů bylo neaktivních.
U věcí, které policie pravomocně skončila, vznikla v roce 2023 povinnost informovat celkem 143 osob, na něž odposlech skončil v roce 2023. Z toho počtu bylo v roce 2023 informováno 106 z nich.
Celkem 37 osob nebylo informováno o nařízeném odposlechu kvůli podezření ze zločinu s horní hranicí trestní sazby nejméně 8 let, spáchaném organizovanou skupinou – 1 osoba, trestný čin byl spáchaný
ve prospěch organizované zločinecké skupiny – 1 osoba, spáchání trestného činu, na němž se podílelo více osob a ve vztahu alespoň k jedné z nich nebylo trestní řízení doposud pravomocně skončeno – 11 osob, proti osobě, jíž má být informace sdělena, je vedeno trestní řízení – 5 osob, poskytnutím informace by mohl být zmařen účel trestního řízení – 18 osob, a informováním by mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti státu, života, zdraví, práv a svobod osob – 1 osoba.
Čím dál delší odposlechy
Oproti roku 2021, kdy byl počet odposlechů historicky nejnižší, jich loni bylo povoleno o 710 navíc.
Průměrná délka platnosti prvního soudního příkazu (bez prodloužení) i skutečná průměrná délka odposlechu se od počátku vyhodnocovaného období prodlužují. Průměrná délka platnosti prvního soudního příkazu od roku 2014 do 2023 činí asi 109 dní. V roce 2023 se meziročně prodloužila o 1,96 dne a činila 113,03 dne. Skutečná průměrná délka odposlechu za předchozích deset let představovala zhruba
105 dní. Oproti roku 2022 se v roce 2023 navýšila o 3,64 dne a činila 113,01 dne.
Dle zákona je policie povinna průběžně vyhodnocovat, zda trvají důvody, které vedly k vydání příkazu k odposlechu, a v případě že pominuly, je povinen odposlech ihned ukončit. Od roku 2014 bylo předčasně ukončeno přibližně 41 % odposlechů. Do roku 2019 se podíl zkrácených odposlechů snižoval, od roku 2020 se procento zkrácených odposlechů navyšovalo do roku 2022. V roce 2023, došlo k poklesu počtu zkrácených odposlechů o 2,6 %, zkráceno bylo 1 682 (tj. 39,1 %) odposlechů, přičemž 98,6 % z nich bylo ukončeno na základě požadavku útvaru, který odposlech vyžadoval. Podíl prodloužených odposlechů od počátku vyhodnocovaného období zanedbatelně narůstá. V období 2014 až 2023 bylo prodlouženo v průměru asi 11 % odposlechů, nejvyšší podíl prodloužených odposlechů byl vykázán v roce 2022, jednalo se o 13,8 % odposlechů. V roce 2023 bylo prodlouženo 552 odposlechů, tj. 12,8 %.
Jan Hrbáček, ceskajustice.cz
X X X
GEN PAVEL PODLE EXPERTŮ NEVHODNÝ JAKO POLITIK i VOJÁK
MINUL SE POVOLÁNÍ, OTEC ŠPATNÝ PORADCE
Pavlovi věří nejmíň lidí od zvolení. Vláda propadla, nejvíc důvěry mají starostové
Češi nejvíce důvěřují starostům a obecním zastupitelstvům, vyplývá z průzkumu CVVM. Centrální instituce výrazně zaostávají. Důvěru ve vládu i Poslaneckou sněmovnu neprojevila ani čtvrtina dotazovaných. Prezidentovi Petru Pavlovi pak věří 51 procent oslovených, což je nejméně od jeho zvolení. Spokojenost s politickou situací vyjádřilo jen 15 procent dotazovaných.
Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že důvěra Čechů ve státní a veřejné instituce se výrazně liší. Nejvyšší důvěře se těší starostové (68 procent) a obecní zastupitelstva (65 procent).
Prezidentovi Petru Pavlovi důvěřuje 51 procent respondentů, což je výrazně více než vládě Petra Fialy (23 procent), Poslanecké sněmovně (24 procent) a Senátu (32 procent). Téměř tři čtvrtiny (73 procent) naopak Poslanecké sněmovně nedůvěřují, u Senátu tak odpovědělo 62 procent dotazovaných.
Přestože Pavlovi věří více než polovina dotazovaných, jeho důvěra je nejmenší od zvolení v lednu 2023. Při posledním průzkumu hlavě státu důvěřovalo 53 procent dotazovaných.
Pouze 15 procent respondentů je spokojeno s politickou situací. Naopak nespokojenost vyjádřilo 63 procent dotázaných, což i přes mírné zlepšení oproti loňskému roku ukazuje na dlouhodobě slabé hodnocení. V minulém čtvrtletí bylo nespokojeno 61 procent respondentů.
„V porovnání s posledním šetřením z léta se hodnocení politické situace statisticky významně nezměnilo. V porovnání s podzimem roku 2023 došlo ke snížení podílu nespokojených o 6 procentních bodů a podíl pozitivního hodnocení mírně (o 5 procentních bodů) vzrostl,“ uvádí CVVM.
„Hodnocení politické situace ovšem nadále zůstává být výrazně horším, než většinou bývalo v letech 2014 až 2020 s výjimkou krátkodobého propadu z roku 2017 spojeného s tehdejší hlubokou vládní krizí. V dlouhodobém srovnání je spokojenost se současnou politickou situací vyšší, než bývala v období let 2012 a 2013,“ vysvětluje CVVM.
CVVM také uvádí, že důvěra v jednotlivé instituce souvisí se socioekonomickým postavením a demografickými faktory. S vyšším vzděláním a příjmem roste důvěra k centrálním institucím, jako jsou prezident, vláda nebo Senát. Naopak starostové a obecní zastupitelstva si větší důvěru získávají mezi lidmi s nižším vzděláním a příjmem.
Významnou roli hraje také věk. Starší lidé méně důvěřují centrálním institucím, zatímco mladší generace je v hodnocení optimističtější. Z hlediska velikosti obce platí, že obyvatelé menších měst a vesnic důvěřují více místní samosprávě, zatímco ve větších městech roste důvěra k centrálním institucím.
Důvěra ve vládní instituce je úzce spjata s politickými preferencemi. Voliči vládní koalice vykazují vyšší důvěru vůči prezidentovi, vládě i parlamentu. Naopak voliči opozice (ANO, SPD a KSČM) tyto instituce hodnotí kritičtěji.
Průzkumu se v době od září do listopadu zúčastnilo zhruba tisíc lidí nad patnáct let.
X X X
Posádka ruského tankeru zachráněna, Kerčský průliv je ale na pokraji katastrofy
Posádku tankeru Volgoněfť 239, který v neděli uvízl na mělčině u Tamaňského poloostrova, podle ruského ministerstva pro mimořádné události záchranáři úspěšně evakuovali. O den dříve se v Kerčském průlivu rozlomil jiný tanker, z jehož posádky jeden námořník zahynul. Panují obavy z ekologické katastrofy, z tankeru vytéká do moře mazut, tedy produkt vznikající při zpracování ropy.
Ruská vláda podle agentury TASS uvedla, že se v obou tankerech přepravovalo 9200 tun mazutu, což představuje 62 000 barelů. Únik má potenciál být jednou z největších ekologických katastrof, které region v posledních letech postihly. Kerčský průliv, který odděluje pevninské Rusko od anektovaného Krymu, je klíčovou námořní cestou pro vývoz ruského obilí a ropných výrobků.
„V důsledku havárie tankerů unikl do moře mazut, který je unášen k pobřeží v úseku od mysu Panagija (na jihu Tamaňského poloostrova) až po ostrov Tuzla. Únik ropných látek byl částečný,“ citoval TASS z vyjádření vlády. Ta ujistila, že specialisté dokončují přípravy k odstranění mazutu z hladiny, a také uvedla, že na místo havárie přicestoval ministr životního prostředí Alexandr Kozlov a šéfka úřadu dohlížejícího na ochranu přírody Rosprirodnadzor Svetlana Radionovová, aby vyhodnotili možné následky.
Agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že do moře uniklo 3700 tun mazutu. Podle gubernátora ruského Krasnodarského kraje Veniamina Kondratěva palivová skvrna zatím nedosáhla pobřeží, ve čtyřech obcích byl ale vyhlášen stav zvýšené bdělosti.
Ekolog Roman Pukalov ještě v neděli varoval před znečištěním pobřeží mazutem. Při obdobné havárii v listopadu 2007, kdy do moře vyteklo několik tisíc tun mazutu, zahynuly tisíce ptáků, protože peří slepené mazutem neudrželo tělesné teplo.
Prezident Vladimir Putin v neděli nařídil vládě, aby ustavila pracovní skupinu, která se bude zabývat záchrannou operací a zmírněním dopad úniku ropných látek do moře, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Před podobnou katastrofou experti kvůli Putinově „stínové flotile“, pašující ruskou ropu, už dávno varovali, napsal ještě v neděli polský server Onet. Oba tankery byly vyrobeny ještě v 80. letech minulého století jako lodě určené k plavbě po řekách a u pobřeží za klidného počasí, a tak jejich trupy nejspíše v bouři nevydržely. Na tankerech tohoto typu v posledních 30 letech podle statistických údajů zahynulo už 1097 lidí, dodal portál s odvoláním na ruské zdroje.
X X X
Opustit Sýrii mě donutil útok na ruské letiště, uvedl Asad v prvním prohlášení
Syrský vůdce Bašár Asad poprvé od pádu svého režimu promluvil. Ve zveřejněném prohlášení potvrdil, že zemi opustil v neděli 8. prosince po evakuaci z ruské letecké základny Hmímím do Ruska poté, co se základna stala terčem dronových útoků.
Damašek podle prohlášení Asad opustil ráno 8. prosince, když do hlavního města vnikli islamističtí povstalci. Z metropole zamířil na ruskou základnu Hmímím v provincii Latákíja, odkud prý plánoval dohlížet na bojové operace.
„To ráno, po doražení na základnu Hmímím, bylo jasné, že se naše síly zcela stáhly z bojových linií a poslední bojové pozice armády padly. S tím, jak se situace na bojišti zhoršovala, sama základna se stala terčem intenzivního dronového útoku,“ uvedl Asad v oficiálním prohlášení na telegramovém účtu využívaném syrskou prezidentskou kanceláří s tím, že ruští spojenci se ho proto rozhodli téhož večera evakuovat do Ruska.
„Vzhledem k tomu, že nebyly žádné proveditelné způsoby opuštění základny, požádala Moskva velení základny, aby v neděli 8. prosince večer zajistilo (mou) okamžitou evakuaci do Ruska,“ dodal vyhnaný syrský prezident s tím, že se tak stalo po pádu Damašku a „paralýze“ všech státních institucí v Sýrii.
V prohlášení Asad tvrdí, že Sýrii opustit neplánoval a naopak chtěl „pokračovat v boji proti teroristům“. „V žádnou chvíli jsem neuvažoval o odstoupení nebo hledání azylu, ani to nenavrhla žádná osoba nebo strana,“ uvedl Asad.
Asad také tvrdí, že nikdy neusiloval o mocenskou pozici kvůli osobnímu prospěchu, ale že se považuje za „strážce národního projektu, který je podporován vírou syrského lidu“. Věří, že jednoho dne „bude Sýrie svobodná a nezávislá“.
Prohlášení na telegramovém účtu je doplněno tvrzením, že se ho Asadovi nepodařilo zveřejnit v arabských a mezinárodních médiích, a proto bylo zveřejněno prostřednictvím sociálních sítí využívaných syrskou prezidentskou kanceláří. Asad v něm též uvedl, že brzy poskytne podrobný popis syrských událostí, jakmile to čas dovolí.
X X X
Tak nás klidně žalujte. Trump se soudů nebojí, Americe doručí, co slíbil
Administrativa Donalda Trumpa si neohroženě půjde za prosazením i těch nejkontroverznějších kroků. A jak to tak vypadá, bát se nebude ani soudů. Naopak je hodlá využít pro uspíšení celého procesu, podle příštího republikánského prezidenta většina odpůrců stejně nebude mít na mnohaleté soudní tahanice peníze.
Už během prvního Trumpova mandátu nebyly soudní spory o odvážné prezidentovy kroky výjimkou, jen na ně často došlo až po mnoha měsících handrkování v Kongresu. Tomu chce v následujících měsících tým okolo staronového prezidenta zabránit. „Chcete nás dát k soudu? Tak s tím neotálejte a udělejte to hned,“ dala by se shrnout jeho taktika.
Víte, jakékoli legální překážky můžete přelézt, obejít nebo prorazit. Myslím si, že použijí všechno výše zmíněné.
X X X
Nová nejdelší noční sjezdovka střední Evropy. Jasná vyhlíží úspěšnou sezonu
Poslední listopadový víkend začala ve slovenském středisku Jasná v Nízkých Tatrách oficiálně zimní sezona. Kombinace příznivých sněhových podmínek a umělého zasněžování dovolily prozatím otevřít deset kilometrů tratí. Novinkou je noční lyžování i rozšířené možnosti zábavy.
Zimní středisko Jasná je kromě Alp největším zimním střediskem ve střední Evropě. Lyžuje se na severní i jižní straně vrcholu Chopok, který je se svými 2 024 metry nad mořem třetím nejvyšším vrcholkem Nízkých Tater. Areál nabízí celkem 50 kilometrů sjezdovek, z nichž většina je technicky zasněžovaná. Garance sněhu je až pět měsíců díky technickému zasněžování a upravovaným sjezdovkám ve výšce od 1 000 do 2 000 metrů.
Trasy jsou vhodné pro náročné i rekreační lyžaře, stejně jako pro začátečníky a rodiny s dětmi. Provozovatelem je Tatra Mountain Resort (TMR), který vlastní areály Špindlerův Mlýn, Ještěd a dalších pět lyžařských evropských areálů.
V oficiální den otevření 30. listopadu bylo zprovozněno deset kilometrů tratí díky výkonnému systému zasněžování. Provozovatelé věří, že celý areál bude kompletně otevřený do Vánoc. Během slavnostního otevření v restauraci Rotunda na vrcholu Chopku panovalo krásné slunečné počasí, které je podle místních na Chopku spíše výjimkou.
Areálu popřál mnoho štěstí do nové sezony nejen ředitel střediska Jiří Trumpeš, ale i nový slovenský ministr cestovního ruchu a sportu Dušan Keketi. Ten připomněl, že díky snížení DPH na gastro služby přichází na Slovensko stále více zahraničních turistů a v případě Jasné tak doufá ve vůbec nejúspěšnější start sezony.
Chopok je třetím nejvyšším vrcholkem Nízkých Tater.
Nejdelší osvětlená sjezdovka ve střední Evropě
„Novinkou letošní sezony je noční lyžování, z jehož zprovoznění máme velikou radost. Pro lyžaře je k dispozici celkem 4,3 kilometru osvětlených tratí. Nejdelší sjezdovka má 2,7 kilometru, a je tak oficiálně nejdelší osvětlenou sjezdovkou ve střední Evropě, mimo Alp. Láká nejen návštěvníky z daleka, ale i místní, kteří budou mít možnost zalyžovat si po práci,“ řekl Jiří Trumpeš.
Letošních novinek je více. Posílená byla bezpečnost, která je podle slov Jiřího Trumpeše prioritou areálu Jasná. „Podmínky jsou na Chopku velmi proměnlivé. Proto jsme přijali soubor opatření, která by měla z Jasné vytvořit ještě bezpečnější středisko. Propojili jsme sjezdovky tak, aby bylo možné těžší místa objet a jet jednodušší trasou. Díky novým bezpečnostním kamerám máme pod kontrolou, co se děje na svazích. Kromě toho jsme zrekonstruovali záchranné sítě a zábrany a posílili hlídky, které se pohybují po svazích.“
Díky sjezdovce z Brhlísk s úsporným ekologickým osvětlením přibude na večerní lyžování 2,7 km dlouhá trasa (30. 11. 2024)
Zábava i odpočinek v termálech
V Jasné nechybí ani bohatá nabídka aprés-ski programu. Středisko nabízí pestrou gastronomickou scénu i možnosti zábavy. Zážitkem je večeře na vrcholu Chopku v panoramatické restauraci Rotunda, tatranská večeře v horské restauraci Habarka spojená s workshopem vaření brynzových halušek nebo jízda rolbou.
Lyžaře potěší také Sky picnic. Ve speciálně upravené luxusní kabinkové lanovce si za 40 minut mohou návštěvníci vychutnat speciální piknik menu. Možnost zábavy nabízí nově zrekonstruovaný bar HappyEnd, do kterého jezdí o pátcích party autobus z Liptovského Mikuláše.
Slavnostní otevření zimní sezony v restauraci Rotunda na Chopku (30. 11. 2024)
Fajnšmekři mohou využít čerstvé stopy ještě před oficiálním začátkem lyžování. V sedm hodin ráno si mohou zalyžovat na dokonale upravených svazích a pak si vychutnat snídani na vrcholu Chopku v restauraci Rotunda. Resort Jasná nabízí vyžití i pro milovníky skialpinizmu, běžeckého a freeride lyžování.
Gopass SKI Flexi Sezónka
za každý den lyžování je z hodnoty sezónky odpočítána nejnižší cena skipasu v daný den. pokud návštěvníci hodnotu sezónky nevylyžují, zůstatek jim bude vrácen do goX cashbacku. když se hodnota sezónky prolyžuje, lze jezdit dál až do konce sezony zdarma a se všemi benefity. |
Výborně se podle Jiřího Trumpeše bude lyžovat před svátečním vánočním týdnem zhruba v polovině prosince. Leden ještě před jarními prázdninami je obdobím, kdy je málo návštěvníků a hodně sněhu. Nejoblíbenějším lyžařským obdobím je pak druhá polovina března, kdy je stále hodně sněhu, ale už je po jarních prázdninách a lidí je výrazně méně. Lyžuje se až do května. Co se týče dní v týdnu, tak návštěvnost je relativně vyvážená, špička je pak pátek a sobota.
Během zimní sezony vozí návštěvníky do Jasné z většiny slovenských regionů bezplatné skibusy. Lyžaři mohou bezplatně zaparkovat auto na záchytném parkovišti na začátku Demänovskej doliny a využít zdarma skibusy, které jezdí v intervalech patnácti minut..
Jasná se nachází v srdci regionu Liptov, který se nezaměřuje pouze na lyžaře. Unikátní je spojení hor a termálních a minerálních pramenů, která mají léčivé účinky. Nejoblíbenější jsou termální vodní parky Tatralandia v Liptovském Mikuláši nebo v obci Bešeňová.
Flexibilní ceny skipasů
„Už několik let máme systém flexibilních skipasů, jejichž nákup funguje podobně jako u letenek. Čím dřív si je koupíte, tím nižší je cena. Určitě se tedy vyplatí koupit je co nejdřív. Nejnižší ceny začínají na 29 eurech za skipas za den, v top sezoně zakoupíte ski pas přímo ve středisku za 60 eur. Zachovali jsme cenovou úroveň pod 70 eur stejně jako minulý rok,“ řekl k cenám skipasů Jiří Trumpeš.
Loni byla v Jasné otevřená 15místná lanovka kabinka, která vyveze lyžaře na Chopok za čtyři minuty.
Nový věrnostní program Gopass Cashback nahradil dosavadní sbíraní věrnostních bodů. Interní platidlo GoX můžou klienti využít na nákup dalších produktů a služeb v programu. Do příslušné cashback úrovně budou hosté zařazeni podle hodnoty jejich dosavadních nákupů.
Věrnostní program GOPASS je platný ve všech střediscích Tatry Mountain Resort, a to v Česku, Slovensku, Rakousku či Polsku. Celkově je do programu zapojeno šestnáct lyžařských středisek, dva aquaparky a zábavné parky, šest golfových areálů, desítky hotelů a další přibývají.
X X X
Místo zlaté euforie jen žabomyší války. Hadamczik je ve válce, hlásí Koreis
Před rokem jsem nazval Aloise Hadamczika hokejovým Babišem. Ten tehdy řekl, že mám hloupé kecy. Uběhl rok a prezident českého svazu obchází spřízněná média a mává grafy, píše ve svém komentáři expert iDNES Premium a bývalý útočník Jakub Koreis.
Narážel jsem na dárek v celkové výši 58 milionů korun, který rozhodil mezi kluby extraligy, 1. ligy a 2. ligy. Oficiálně to mělo být na propagaci nadcházejícího MS v Praze a Ostravě.
Ale peníze šly do klubů bez jakéhokoli kontrolního mechanismu. Každý, kdo se nad tím dokázal zamyslet, jasně pochopil, že jde o předvolební příspěvek volitelům.
Hadamczik tehdy řekl, že mám hloupé kecy. Uběhl rok a prezident českého hokeje obchází spřízněná média a mává grafy.
X X X
Ostravsko zlevní lidem pobyty v Jeseníkách. Čtyřčlenná rodina ušetří osm tisíc korun
Olomoucký kraj, společně s krajem Moravskoslezským a Ministerstvem pro místní rozvoj, spouští projekt slevových poukazů na pobyty v Jeseníkách. Podpoří tak cestovní ruch, který utrpěl ztráty po zářijových povodních. Při využití dotovaného ubytování ušetří lidé tisíce korun. Pobyty si mohou zájemci rezervovat od 2. ledna na webu voucher.jeseniky.cz.
„Jen do konce listopadu vyplatil Olomoucký kraj na povodňových kompenzacích pro vytopená města a vesnice 310 miliónů korun. Slevové vouchery pro turisty jsou dalším způsobem, jak postiženému regionu pomůžeme. Mimo to opět chystáme dotační tituly na rozvoj turistické infrastruktury,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.
Návštěvníci Jeseníků mohou čerpat pobytové slevy ve výši 300 korun na osobu na noc. Musí se ale ubytovat alespoň na dvě noci a maximálně na týden. Celkem tak může jeden návštěvník ušetřit až 2 100 korun a průměrná rodina čtyřnásobek.
„Jeseníky patří mezi oblíbené destinace, povodně ale způsobily výrazný pokles jejich návštěvnosti. Odhadujeme, že oproti minulým letům sem přijede o 8 až 15 procent méně turistů. A přitom tato oblast potřebuje přesný opak. Cestovní ruch posiluje místní ekonomiku, proto chceme výletníky motivovat, aby do Jeseníků nadále jezdili trávit volný čas,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.
Ministerstvo pro místní rozvoj vloží do projektu deset miliónů korun, po pěti miliónech pak přidají oba moravské kraje. Slevové vouchery si budou moci lidé aktivovat od 2. ledna 2025 na pobyty do 31. května 2025.
Ing. Bc. Vladimíra Hacsiková, vedoucí oddělení tiskového a PR
X X X
Peugeot Rally Cup 2024 uzavřel osmiletou řadu
Osm rallyových sezón plných napětí, skvělých výkonů, vítězství a někdy i zklamání. Seriálem Peugeot Rally Cup prošla od prvního ročníku, který se konal v roce 2017, řada talentovaných jezdců. Radikální proměnou prošla i závodní technika. Původní generaci Peugeotu 208 R2 vystřídal výkonnější Peugeot 208 Rally4. Jak posádky a jejich výkony, tak i kvality speciálů Peugeot přispívaly po celých osm let k budování image značky v České republice a byly zdrojem hrdosti a sportovního nadšení. Nicméně osmiletá šňůra seriálu Peugeot Rally Cup se v roce 2025 přeruší.
Uplynulý ročník Peugeot Rally Cupu se opět dal shrnout jako úspěšný. Byl vypsán na čtyřech podnicích mistrovství České republiky v rally. Tradičním úvodem byla Rallye Šumava Klatovy, která však byla předčasně ukončena. Peugeot Rally Cup se tedy naplno rozjel až v Českém Krumlově, pokračoval na krásných tratích jihomoravských Hustopečí a vrcholem sezóny byla Barumka. I když byl letošní ročník Peugeot Rally Cupu kratší, patřil mezi nejobsazenější ve své historii. Ve startovním poli dominovaly nové „dvěstěosmičky“ v provedení Rally4, původní vozy R2 se pomalu vytrácejí, ale když je řídí zkušení jezdci, dokáží se umístit ještě hodně vysoko. Důkazem je například Miroslav Číž, který skončil na třetí pozici v konečném pořadí.
Během osmi sezón prošla cupem řada špičkových posádek a některé z nich dnes závodí v nejprestižnější třídě Rally2. „Baví nás sledovat kariéru našich někdejších účastníků, osobně mám velkou radost z letošního mistrovského titulu Dominika Stříteského v našem domácím šampionátu. Není to pochopitelně naše zásluha, ale v covidovém roce 2020 byl vítězem cupu. Dalším skvělým jezdcem je bezesporu Filip Mareš, ten vyhrál Peugeot Rally Cup v premiérovém ročníku 2017. A mohl bych jmenovat další, třeba rakouského Juliana Wagnera, Honzu Talaše, nestárnoucího Jaromíra Tarabuse, nebo v posledních letech Reného Dohnala, Davida Štefana, Dominika Brože nebo zmíněného Miroslava Číže,“ vzpomíná manažer seriálu Jan Koudelka.
Letošní sezóna se nesla ve znamení bitvy mezi posádkou René Dohnal – Roman Švec, kterým sekundovala dvojice David Štefan – Ondřej Vichtora. V Českém Krumlově dominoval René Dohnal, když vyhrál dvanáct testů z celkových patnácti. V Hustopečích si naopak pro vítězství dojel jeho rival David Štefan. Na závěrečné „Barumce“ se do cupu přihlásil talentovaný Daniel Polášek, navigovaný Zdeňkem Omelkou a rázem z nich byli papíroví favorité. Daniel Polášek vyhrál většinu erzet a zaslouženě zvítězil.
Celkovým vítězem Peugeot Rally Cupu 2024 se stala posádka René Dohnal – Roman Švec (63 bodů), druhé místo obsadila dvojice David Štefan – Ondřej Vichtora (44 bodů) a se starší, ale stále rychlou „dvěstěosmičkou“ v provedení R2, vybojoval třetí místo Miroslav Číž s Jaroslavem Novákem (38 bodů).
„Před rokem jsme vyhráli šampionát ERT a přemýšleli jsme, jak zúročíme vybojovanou prioritu FIA a privilegium startovního čísla jedna. Nakonec jsme se rozhodli k návratu do České republiky. Mít na dvoukolce jedničku je velká pocta, a nakonec to také byla největší motivace k dalšímu závodění. Po tomto rozhodnutí jsme se pochopitelně zaměřili nejen na vítězství v cupu, ale také na titul mistrů ve skupině 2WD. Nebylo to jednoduché, a i když se nám poměrně dařilo, cítil jsem velký psychický tlak. Navíc se neškrtal žádný výsledek, takže bylo nutné dojet všechny podniky. A nakonec se o titulu rozhodovalo až v poslední erzetě závěrečného Pačejova. Splnil jsem si cíl, před sezónou jsem přemýšlel o ukončení kariéry a chtěl jsem odejít s titulem. Teď přemýšlím trochu jinak a nechávám to otevřené. Možná pojedu jen několik vybraných závodů a uvidím, jestli mně to bude chybět nebo ne. Hledám motivaci, ale nikam se neženu za každou cenu. V každém případě jsem si letošní rok užil, co bude dál, se uvidí,“ vysvětluje vítěz Peugeot Rally Cupu a mistr ve skupině 2WD René Dohnal.
Velkou devizou Peugeot Rally Cupu byly finanční odměny v jednotlivých podnicích a v celkovém hodnocení. „Naší hlavní myšlenkou byla podpora talentovaných mladých posádek, pro které je velmi často zásadním problémem zajištění potřebného rozpočtu. Se závodními dvěstěosmičkami získávaly spoustu jezdeckých zkušeností, ale finanční odměny byly pochopitelně velkou motivací. V každé sezóně jsme rozdělili v průměru přes půl milionu korun, což je v součtu přes čtyři miliony. Příjemným bonusem byla i marketingová a mediální podpora, ze které měly prospěch jak posádky, tak i naše značka,“ uvádí ředitel značky Peugeot v ČR, Marco Venturini a dodává: „Spolupráce s Autoklubem v rámci Peugeot Rally Cupu pro nás znamenala posílení image značky Peugeot a jednotlivých modelů, zejména pak sériového Peugeotu 208, který si stejně jako jeho závodní protějšek připsal řadu úspěchů včetně získání prestižního titulu Evropské auto roku 2020.“
Osm sezón v řadě za sebou je slušná historie a za tu dobu prošlo Peugeot Rally Cupem hodně domácích i zahraničních posádek. V prvních letech byl nedílnou součástí cupu projekt Autoklub Peugeot Rally Talent, který odstartoval kariéru několika jezdců, kteří si poprvé mohli vyzkoušet i zahraniční starty.
„Uzavírá se jedna z úžasných kapitol rallyové historie značky Peugeot v České republice. Nedokážu v tomto okamžiku říct, jak dlouho zůstane zavřená. Značka Peugeot má motoristický sport v genech, a tyto geny se v České republice v minulosti už několikrát výrazně projevily. A já osobně věřím, že se v budoucnosti opět projeví. Děkujeme Autoklubu ČR, který byl po osm let našim věrným partnerem a který bude už navždy zapsán v rallyové historii Peugeotu v Česku. Děkujeme i všem posádkám, kteří se do Peugeot Rally Cupu v uplynulých letech přihlásily a pomáhaly nám budovat image značky Peugeot. A děkujeme i pořadatelům, protože i díky nim má rallyový sport v ČR tak vysokou úroveň, a tak početnou základnu příznivců,“ prohlásil Marco Venturini.
PEUGEOT RALLY CUP CZ, Jan Koudelka
X X X
BASKETBAL V PRAZE, USK
Tuto středu 18. 12. 24 nás čeká poslední domácí utkání tohoto roku, ve kterém se představíme proti Slunetě Ústí nad Labem.
Tým si po porážce bude určitě chtít spravit chuť. Doufejme, že se výkon stabilizuje a uvidíme pěkné rozloučení s rokem 2024.
David Gale (hlavní trenér USK): “Po sobotním zápase s Olomoucí a našem posledním výkonu v Ústí očekávám ve středu doma od našich hráčů povzbuzení a motivaci.“ Ondřej Švec: „Ve středu hrajeme proti velmi kvalitnímu týmu, abychom vyhráli, tak musíme zlepšit náš obranný doskok a herní projev jak v útoku, tak v obraně..“ Všichni hráči jsou připraveni. /hu/