Niektorí Židia sa spojili proti Sorosovi. Orbán šéfovať Rade EÚ? Exprezident Schuster k jubileu 90 let pracovňu v Historickej radnici v Košiciach. Cieľom Ruska naďalej narušenie vzťahov medzi Ukrajinou a Západom. Fico za súpera Sorosa. Platil aj Čaputovú

Tvrdia, že ubližuje Izraelu. Georgeovi Sorosovi, ktorý je obdivovaný i nenávidený po celom svete, pribúdajú nepriatelia. Nepochádzajú však z protižidovských konšpiračných kruhov, ale zo židovského prostredia. Niektorí z nich sa dokonca spojili do skupiny s názvom Židia proti Sorosovi. Hovoria o ňom, že podkopáva postavenie Izraela a obviňujú ho tiež z nekalých vecí v americkej politike.

 Americký finančník a filantrop židovského pôvodu, ktorý sa narodil v Maďarsku, kde prežil holokaust, má silného kritika aj v izraelskej vláde. Tábor jeho nepriateľov tvrdí, že kritizovať Sorosa neznamená šírenie antisemitizmu, lebo podľa nich ubližuje izraelským bytostným záujmom.

Izraelský minister: Všetko iné, len nie antisemitizmus

Vlády v Izraeli sa už niekoľko rokov netaja tým, že im niektoré Sorosove aktivity prekážajú. Napríklad v roku 2017 hovorca ministerstva zahraničných vecí Emmanuel Nahshon o ňom povedal, že nepretržite podkopáva demokratické izraelské vlády. „Soros financuje organizácie, ktoré očierňujú židovský štát a snažia sa mu odoprieť právo brániť sa“, dodal.

V súčasnosti je v izraelskej vládnucej garnitúre asi najhlasnejším kritikom Sorosa minister pre židovskú diaspóru Amichai Chikli. „Nijaký jednotlivec nespôsobil toľko škody postaveniu Izraelu vo svete, zvlášť medzi takzvanými progresívcami, ako George Soros,“ napísal vlani na Twitteri. „Kritika Sorosa, ktorý financuje najnepriateľskejšie organizácie voči židovskému ľudu a štátu Izrael, je všetko iné, len nie antisemitizmus, práve naopak,“ doplnil.

 Americká vláda sa po slovnom útoku Chikliho zastala Sorosa ako svojho občana. Jej osobitná splnomocnenkyňa pre boj proti antisemitizmu Deborah Lipstadtová reagovala na Twitteri s tým, že bez ohľadu na to, čo si človek myslí o jeho činnosti, mnohé ataky proti nemu vychádzajú z protižidovskej rétoriky. „V minulosti sa antisemiti odvolávali na rodinu Rotschildovcov, aby podporili svoje tvrdenia o sprisahaní Židov. Dnes na to využívajú Sorosa,“ zdôraznila.

Pravicový minister zopakoval svoju kritiku v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News. Stotožňuje sa s tými, ktorí tvrdia, že Soros napríklad financuje aj organizáciu J Street, ktorá sa podľa Chikliho tvári ako proizraelská, ale údajne sympatizuje s iránskym režimom a s Palestínčanmi. „Jedna Sorosova nadácia poskytuje peniaze malej radikálnej organizácii Palestínčanov, ktorý opisujú Izrael ako koloniálny štát a morálny hriech,“ vyhlásil Chikli.

V minulom roku americký boháč prenechal riadenie finančného impéria svojmu synovi Alexandrovi Sorosovi. „Vyzerá ako replika jeho otca. Neočakávame, že syn bude veľký sionista,“ poznamenal Chikli.

Fico považuje za súpera Sorosa. Platil aj Čaputovú, tvrdí

Na jar 2023 vznikla v USA neformálna skupina Židia proti Sorosovi. Pravicovo uvažujúcim americkým židovským konzervatívcom prekážajú nielen jeho aktivity vo vzťahu k židovskému štátu, ale aj podpora ľavičiarskej agendy na domácej politicko-spoločenskej scéne. „Útočenie na Sorosa pre jeho vplyv na americkú politiku, nehovoriac o jeho hanebnej agende v samotnom Izraeli, nie je antisemitské. Je jednoducho fakt, že Soros financuje veľkú časť radikálnej ľavice v tejto krajine. Treba ho zastaviť,“ zdôraznili signatári.

Medzi ich výčitky patrí napríklad to, že údajne podporuje kandidátov na prokurátorov, ktorí presadzujú miernejšie tresty pre obžalovaných.

Jedným zo zakladateľov tejto skupiny je americký židovský publicista Josh Hammer. „Soros je deštruktívna civilizačná sila v Amerike, Izraeli, rodnom Maďarsku a všeobecne na celom Západe,“ povedal pre server Daily Signal.

 Soros si v Spojených štátoch už pohneval aj vplyvné záujmové združenie, ktoré v Bielom dome a v Kongrese USA lobuje za izraelské záujmy. „George Soros má dlhú históriu podpory protiizraelských skupín,“ napísal na Twitteri Americko-izraelský výbor pre verejné záležitosti. Konkrétne to konštatoval v súvislosti so Sorosovou podporou už zmienenej organizácie J Street.

 Pridal sa aj obhajca obžalovaných z vraždy

K odporcom Sorosa sa zaradil tiež americký židovský právnik Alan Dershowitz, ktorý pôsobí ako emeritný profesor na Harvardovej univerzite. Odmieta porovnávať kritiku na jeho adresu s antisemitskými atakmi proti známej finančníckej rodine: „Rozdiel spočíva v tom, že Rotschildovci silno podporovali židovskú komunitu a sionizmus. Soros nielenže nie je podporovateľ, ale je oponent. ‚Židovský‘ je len po rodičoch,“ napísal v denníku Wall Street Journal Dershowitz, známy aj ako úspešný advokát bohatých klientov, ktorí boli obžalovaní z vraždy alebo z jej objednávky.

 Na pomoc proti Sorosovi si Dershowitz zobral aj citáty niekdajšieho šéfa organizácie Human Rights Watch (HRW) Roberta Bernsteina. Dershowitz najprv pripomenul, že HRW dlhé roky kritizovala popieranie ľudských práv vo svete na základe závažnosti ich porušovania a nemožnosti občanov protestovať proti tomu a dosiahnuť zlepšenie.„Potom Sorosom financovaný radikálny protiizraelský fanatik Kenneth Roth prevzal organizáciu a zmenil ju na organizáciu, ktorá sa špecializovala na démonizovanie Izraela bez ohľadu na predtým načrtnuté kritériá. Búšenie do Izraela sa stalo jednostranným a extrémnym,“ tvrdí Dershowitz.

Následne Dershowitz doplnil slová Bernsteina: „Ako zakladateľ organizácie HRW, jej aktívny predseda 20 rokov, musím urobiť niečo, čo som nikdy nepredpokladal: musím sa verejne pripojiť ku kritikom skupiny. Prvotným poslaním HRW bolo otvárať uzavreté spoločnosti, obhajovať základné slobody a podporovať disidentov. Nedávno však vydala správy o izraelsko-arabskom konflikte, ktoré pomáhajú tým, ktorí chcú zmeniť Izrael na vyvrheľský štát.“

 Ani suchú niť nenechal na Sorosovi tiež Farley Weiss, bývalý predseda americkej organizácie Národná rada mladého Izraela: „Sorosovi obhajcovia sa snažia potlačiť kritiku miliardára tým, že tvrdia, že je antisemitská, pretože sám Soros je Žid. Ale nikto nefinancoval ničivejšie útoky na Izrael a na americkú židovskú komunitu ako Soros. V najlepšom prípade je to seba nenávidiaci Žid a nemal by byť braný na milosť kvôli svojmu pôvodu.“

 Jednou z príčin ostrej kritiky Sorosa je nepochybne to, že americkým konzervatívcom prekáža, že je odporcom ich republikánskeho miláčika Donalda Trumpa. Filantrop, naopak, sympatizuje s Demokratickou stranou. Soros napríklad finančne podporil kampaň Hillary Clintonovej, keď v roku 2016 kandidovala v prezidentských voľbách.

Zatiaľ však ataky nezašli až tak ďaleko, ako to robievajú protižidovskí konšpirátori. Tí neváhajú šíriť lži o tom, že Soros je politický satanista, ktorý si chce podmaňovať svet prostredníctvom mimovládnych organizácií, respektíve diktovať podobu vlád vo svete, čo, žiaľ, našlo živnú nenávistnú pôdu aj na Slovensku.

 George Soros

Narodil sa v Budapešti, má 93 rokov. Prežil holokaust, po skončení druhej svetovej vojny odišiel z Maďarska do Anglicka, kde vyštudoval ekonómiu. Od roku 1956 žije v USA, kde sa stal veľmi úspešným finančníkom. Veľkú časť bohatstva získal vďaka geniálnym ťahom na finančných trhoch. Aktuálne sa odhaduje hodnota jeho čistého majetku na 6,7 miliardy amerických dolárov. Obrovskými sumami peňazí dlhodobo podporuje rôzne aktivity v mnohých krajinách. Štedro financuje medzinárodné organizácie Transparency International (zameraná je proti korupcii), Nadáciu otvorenej spoločnosti (orientovaná je na budovanie občianskej spoločnosti) a Human Rights Watch (venuje sa ochrane ľudských práv). Stovky miliónov dolárov venoval aj na vytvorenie a fungovanie Stredoeurópskej univerzity (sídlila v Budapešti, neskôr sa presťahovala do Viedne).

Alexander Soros

Syn George Sorosa pochádza z New Yorku, má 38 rokov. Vyštudoval históriu na univerzite v Kalifornii. V roku 2012 založil nadáciu nesúcu jeho meno, ktorá podporuje sociálnu spravodlivosť a dodržiavanie ľudských práv.

Jeho otec vlani oznámil, že mu prenecháva kontrolu nad svojim finančným impériom. Znamená to, že syn sa začal po ňom venovať aj dobročinným veciam tohto miliardára. Sorosov potomok má tiež liberálne zmýšľanie, avizoval, že agendu rozšíri o témy, ako sú právo na potrat, rodová politika a volebné právo./agenturyú

X X X

Hrozí, že Orbán bude šéfovať Rade EÚ. Lídri musia rýchlo reagovať

Krok predsedu Európskej rady Charlesa Michela, ktorý v sobotu avizoval, že bude v júni kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), vytvára obrovský tlak na lídrov EÚ.

Príčinou sú obavy z toho, že by sa maďarský premiér Viktor Orbán mohol zmocniť veľkého vplyvu počas polročného maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie. Upozornili na to v nedeľu viaceré maďarské médiá s odvolaním sa na analýzu zverejnenú serverom Politico, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Michel plánuje v prípade zvolenia zaujať svoje miesto v Európskom parlamente v polovici júla, čo podľa Politico znamená, že lídri EÚ sa budú musieť rýchlo dohodnúť na obsadení uvoľneného postu šéfa Európskej rady. Ak tak neurobia, zasadnutia Rady povedie Orbán, ktorého krajina v júli prevezme rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

 Scenár vedenia Rady „nekontrolovateľným Orbánom“ na šesť mesiacov bezprostredne po európskych voľbách v roku 2024 je pre väčšinu z ostatných 26 lídrov krajín EÚ zúfalou hrozbu vzhľadom na eskalujúce napätie medzi nimi a maďarským premiérom – napríklad v súvislosti s podporou EÚ pre Ukrajinu či porušovania princípov právneho štátu zo strany Maďarska, píše sa v analýze./agentury/

X X X

Rusko pri severných hraniciach Ukrajiny 19-tisíc vojakov. Môžu znovu zaútočiť?

Podľa vojenských expertov nemajú Rusi v pohraničí takú silu, aby mohli podniknúť väčší útok. Analytici pozornosť sústreďujú na ruské aktivity pri Kupjansku.

Rusi držia pri severovýchodných hraniciach Ukrajiny kontingent o sile zhruba 19-tisíc mužov. Pri hranici majú podľa ukrajinskej armády zároveň tanky, obrnené vozidlá, delostrelectvo, prostriedky protivzdušnej obrany či operatívno-taktické raketové systémy.

Aj preto vojenských analytikov začala zamestnávať otázka, či sa Rusi opäť raz môžu pokúsiť o útok zo severu podobne, ako to spravili na začiatku invázie vo februári 2022, keď postupujúce ruské vojská ohrozili i samotný Kyjev.

Niektorí z nich ukrajinskú spoločnosť upokojujú a vysvetľujú, že pri hranici nateraz nevidno, že by ruské ozbrojené sily na území Brianskej a Kurskej oblasti budovali útočné formácie. Práve tam totiž Rusi posilnili.

V Brianskej oblasti majú podľa dostupných informácií zhruba osemtisíc vojakov, v Kurskej oblasti zasa desaťtisíc.

Podľa expertov je ich úlohou v prvom rade viazať na seba prítomnosť ukrajinských jednotiek, ktoré sa musia sústreďovať na prípadnú obranu hranice na daných úsekoch a ich vojaci tým nemôžu byť nasadení na fronte na juhu či východe.

Sformovať by sa vedeli za tri týždne

Podľa majora Ozbrojených síl Ukrajiny v zálohe Oleksija Heťmana sa však v pohraničí aktivizujú ruské diverzné skupiny, aktuality.sk

X X X

Rudolf Schuster dostal k jubileu pracovňu v Historickej radnici v Košiciach

Ako dar mu ju slávnostne odovzdali pri príležitosti jeho 90. narodenín. Bývalý košický primátor a prezident SR Rudolf Schuster má od štvrtka svoju pracovňu v Historickej radnici v Košiciach. Zagratuloval mu pritom primátor Košíc Jaroslav Polaček, ktorý zároveň vyzdvihol jeho prínos pri obnove tejto budovy i celých Košíc.

Miestnosť je nazvaná Schusterovým menom, Polaček dúfa, že ju jubilant obohatí predmetmi, ktoré sú spojené s jeho životom a prácou. Schusterovi na stretnutí k štvrtkovým narodeninám gratulovali aj ďalší bývalí primátori, Zdenko Trebuľa a František Knapík.

Niekdajší prezident, predseda slovenského parlamentu, veľvyslanec, ale aj cestovateľ či spisovateľ na slávnosti pôsobil v dobrej kondícii, hýril vtipom i spomienkami zo svojho života. Pri preberaní darov a oceňovaní priznal dojatie.

Nechce, aby za neho platili kúrenie

„Nie som zvyknutý na takéto veci. Mne lepšie padlo, keď ma kritizovali, aj keď sa mi to nepáčilo, ale vedel som, že som v zápale boja, že som niečo robil. Ale toto je taká vec, keď už vidieť, že som penzista, keď som dožil tú deväťdesiatku. Vážim si to, ale nemalo to ešte byť, ja som ešte mladý,“ povedal novinárom s úsmevom.

Ako ďalej uviedol, pripravuje aj pre mestský archív veci dokumentujúce dianie za jeho pôsobenia. „Vyberám veci, ja mám tú výhodu, že som nič nezničil, aj čo napísali proti mne, aj za mňa, všetko som zachoval, pre históriu je to dôležité,“ skonštatoval.

Aktívne využívať pracovňu v Historickej radnici sa zatiaľ nechystá. „Videli ste, že je v nej zima? Úradovať tam nebudem, lebo nechcem, aby za mňa platili kúrenie. Ale v lete, keď sa nebude kúriť, možno tu niečo donesiem, pozriem, čo by sa hodilo, musím to konzultovať aj s primátorom,“ povedal Schuster.

Budova, ktorú vybudoval

Spomenul, že k jeho súčasným aktivitám patrí písanie „primátorských príbehov“ z minulosti Košíc pre jeho pravnukov. „Sú to poviedky, ako som to ja zažil. Príbehy, prečo Luciano Pavarotti spieval v Košiciach, ako som sa zoznámil s Johannesom Boccatiom, ako to bolo s pitnou vodou v Košiciach, o stratenom Mlynskom náhone, môžeme hovoriť aj o lesoparku, detskej železnici, ako vznikla najväčšia zoologická záhrada. Myslím si, že je dobré zachovať to pre naše mesto,“ dodal.

Primátor Polaček mu ako dar odovzdal aj v koži viazané prvé vydanie knihy o Historickej radnici. „My sme sa rozhodli pánovi prezidentovi darovať kanceláriu, pracovňu, pretože toto je budova, ktorú obnovil, vybudoval. Je to niečo, čo dostalo ducha a život, a ja sa veľmi teším, že prijal takúto výzvu, aby pracovňu rozvíjal a naplnil vecami, ktoré sú jeho srdcu blízke a mohli ich obdivovať aj Košičania,“ povedal, aktuality.sk

X X X

Hra o palác: Paľba z vlastných radov nepomôže. Podľahne Hlas a Smer tlaku SNS?

Aj keď bola koalícia Smeru, Hlasu a SNS pre podpredsedu parlamentu Andreja Danka tou vysnívanou, vládnutie v tejto trojici už pre neho až také ľahké nie je. Všetky tri vlády šéfa Smeru Roberta Fica sa vyznačovali striedmou komunikáciou navonok, najmä ak išlo o vynášanie informácií z koaličnej kuchyne. Štvrté obdobie je v niečom iné. SNS je najmenšou, no najhlasnejšou koaličnou stranou. Danko stál doposiaľ za každou koaličnou potýčkou a averzia voči lídrovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu je čoraz väčšia. Rovnako ako nespokojnosť s „omrvinkami“, ktoré SNS získala v koaličných rokovaniach so „žralokom“ Ficom a „alibistom“ Pellegrinim. Danko sa preto snaží zatlačiť na otvorenie koaličnej zmluvy a zatriasť šancami šéfa Hlasu v boji o palác.

 Základnou otázkou preto ostáva, o čo vlastne lídrovi SNS ide. Pellegriniho síce dokáže Danko v prezidentských voľbách ohroziť, aj preto siaha po prízemných útokoch na jeho súkromie, podľa doterajších dát však len minimálne. Za jeho výkrikmi sa skrýva boj o lepšiu pozíciu pre SNS – nielen v koalícii či eurovoľbách, ale aj kvôli budúcnosti jeho strany.

 Danko sa vyhrážal vtedy, bude aj dnes

Aj keď lídri hovoria o stabilnej, priam mierovej koalícii, vyjadrenia predsedu najmenšej koaličnej strany dávajú zvyšným dvom zabrať. Spoločného prezidentského kandidáta chcel mať Danko jasného už pri rokovaniach o budúcej koalícii. Chcel, aby sa už či už Pellegrini, alebo Fico od začiatku pred ľuďmi profiloval ako prezidentský kandidát. Nepodarilo sa.

Danko neskôr musel ustúpiť pri Rudolfovi Huliakovi, ktorého prezidentka Zuzana Čaputová odmietla vymenovať. Už vtedy hovoril, že Huliakovi raz ministerstvo vybaví. Šanca prišla pri prezidentských voľbách, keďže sa s Hlasom na podpore nedohodli. Líder SNS požaduje v prípade Pellegriniho výhry, minimálne jedno ministerstvo navyše. Súčasný šéf envirorezortu Tomáš Taraba by podľa neho mohol prevziať rezort hospodárstva a Huliak ministerstvo životného prostredia.

 „Vybrali si ministerstvá, ktoré chceli, nám doslova hodili omrvinky, ohlodané kosti,“ sťažoval sa Danko. V hre je aj post predsedu parlamentu, keďže Danko odmieta, že by Hlas mal pozíciu prezidenta aj šéfa NR SR. Pellegrini to však odmieta s tým, že koaličná zmluva sa kreuje na základe parlamentných, nie prezidentských volieb a nevidí dôvod na jej otvorenie.

Niečo podobné spravil Danko v roku 2017, keď svojich vtedajších koaličných partnerov Smer a Most-Híd začiatkom augusta prekvapil vypovedaním koaličnej zmluvy. V tom čase však z pôvodnej štvorkoalície vypadla strana Sieť Radoslava Procházku a Danko preto žiadal úpravu vzťahov. V záujme zachovania koalície Fico s Bugárom pristúpili na dodatok a sily sa vo vláde aj v parlamente prerozdelili.

Je to obchod

Nasledovalo prehadzovanie si viny, či koalíciu rozbije Hlas, alebo SNS. Aj keď si Pellegrini dnes stojí za svojím, nie raz svoj názor takpovediac „šikovne“ prispôsobil aktuálnej situácii. Podľa politológa z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraja Marušiaka by na nejakú formu podmienok zmeny koaličnej zmluvy Fico s Pellegrinim pristúpili aj dnes. „Rovnako ako na to pristúpili v rokoch 2016 – 2020, ak sa medzičasom nedohodnú s KDH,“ zhodnotil pre Pravdu.

Okrem toho Danko prekročil aj čiary, ktoré sa v súdržnej koalícii nezvyknú prekračovať. Zaútočil na Pellegriniho súkromie, keď hovoril, že ho v kampani novinári vyzlečú donaha. „Budú sa pozerať, kto je prvá dáma. (…) Určite by o zdravotnom stave kandidáta na prezidenta mali občania všetko vedieť. Vrátane jeho orientácie, manierov, správania či finančnej hotovosti,“ povedal Danko v rozhovore pre reláciu Karty na stôl.

Podľa Marušiaka to bola od Danka ako koaličného partnera „podpásovka“. „Druhá vec je, že politik má menej súkromia ako občan, od ktorého nezávisí prijímanie rozhodnutí zásadných pre budúcnosť krajiny. Je evidentná Dankova priam osobná averzia voči Petrovi Pellegrinimu a cieľavedomý atak na jeho potenciálne slabé miesta,“ zhodnotil.

 Líder SNS kritizuje aj to, že šéf parlamentu s oznámením kandidatúry váha a predikuje, že by ho preto mohol nakoniec bývalý minister zahraničných vecí nakoniec poraziť. A Dankove útoky mu nepomáhajú. „Pellegriniho prehra by znamenala takú porážku v politike, z ktorej sa už nemusí spamätať a v tom prípade by v koalícii rástol význam SNS,“ myslí si Marušiak.

V celej koalično-prezidentskej šarvátke však ide primárne o obchod. Líder SNS tiež zbiera podpisy na prezidentskú kandidatúru, no len „skúšobne“. Dohodu by si vedel predstaviť ešte v prípade, že by za prezidenta kandidoval Fico a Pellegrini by sa stal premiérom. Šéf Smeru to niekoľkokrát poprel, napriek tomu Danko stále túto myšlienku oživuje.

Takýto zvrat je podľa politológa nepravdepodobný. „Je to Dankova kombinácia, ako zvýšiť svoju váhu u Fica. Neviem, či by voliči takúto rošádu Ficovi len tak odpustili,“ myslí si. Ak padne aj takáto, už teraz veľmi nepravdepodobná, dohoda, Danko je ochotný kandidovať a byť tvrdým súperom. Do istej miery „tvrdým súperom“ by však mohol byť maximálne v prvom kole. Líder SNS si vytvára ornú pôdu, aby mohol zatlačiť na otvorenie koaličnej zmluvy výmenou za podporu Pellegriniho v druhom prezidentskom kole, ktoré bude kľúčové.

Elektorát SNS sa radikalizoval

Voliči SNS sú podľa Danka vo väčšej miere naklonení bývalému sudcovi Štefanovi Harabinovi, aj preto má Pellegrinimu strata podpory SNS uškodiť. Šéf agentúry Focus Martin Slosiarik pre Pravdu uviedol, že podľa ich dát má čo sa týka elektorátu SNS v súčasnosti lepšiu pozíciu Harabin. „To však nevylučuje, že by ju Peter Pellegrini mohol získať, keďže stále patrí medzi voličmi SNS k nadpriemerne prijateľným kandidátom na pozíciu prezidenta,“ skonštatoval sociológ.

 Podľa sociológa z agentúry Ipsos Romana Pudmarčíka síce Danko operuje s týmto argumentom pomerne intenzívne, no dáta ukazujú, že medzi ľuďmi zvažujúcimi voľbu SNS, má väčšiu podporu Pellegrini. „Až tri štvrtiny voličov a voličiek, ktorí by zvažovali voľbu SNS, hovoria o Petrovi Pellegrinim ako o kandidátovi, ktorého by v prezidentských voľbách určite volili alebo by bol jeden z ich kanadidátov,“ ozrejmil.

Pellegriniho úplne odmieta iba približne 15 percent potenciálnych voličov SNS. „Naopak, Štefana Harabina úplne odmieta až 30 percent elektorátu SNS. Ak sa pozrieme na týchto dvoch možných kandidátov z hľadiska toho, akú stranu ľudia reálne volili v posledných parlamentných voľbách, čísla stále vychádzajú medzi voličmi a voličkami SNS v prospech Pellegriniho,“ uviedol Pudmarčík.

 Aj v prípade simulovaného druhého kola prezidentských volieb s obsadením Peter Pellegrini vs. Štefan Harabin by jednoznačne zvíťazil Pellegrini. Analytik spoločnosti NMS Market Research Mikuláš Hanes pripomína, že elektorát SNS sa v parlamentných voľbách názorovo radikalizoval a výraznú podporu od voličov získali kandidáti z alternatívnych alebo dezinformačných médií. „Tento typ voliča sa nepodarilo osloviť v roku 2019 Marošovi Šefčovičovi a časť voličov Harabina a Kotlebu ostala v druhom kole doma. Toto je najväčšie riziko pre Petra Pellegriniho,“ vysvetľuje.

Reálne šance na druhé kolo sú však podľa odborníkov nízke, no riziko straty časti voličov pomerne vysoké. „Čím viac konkurentov bude mať v prvom kole, tým menšia šanca, že ich dokáže osloviť pre kolo druhé. Štefan Harabin je z tohto pohľadu oveľa autentickejším reprezentatom voličov SNS než umiernený, proeurópsky a pre niekoho aj liberálny Peter Pellegrini,“ konštatuje Hanes.

 Podľa posledných dát Ipsosu dôveruje Dankovi celkovo iba približne 28 percent populácie. „To je nižšia miera dôvery, akú medzi slovenskou verejnosťou dosahuje stále menej známy Ivan Korčok, a výrazne nižšia dôvera, akú má Peter Pellegirni. Navyše, Dankovi nedôverujú takmer dve tretiny populácie, pričom takéto hodnoty nedôvery už úplne vylučujú možnosť uspieť v druhom kole prezidentských volieb,“ vysvetľuje Pudmarčík.

Podľa Hanesa si v SNS dobre uvedomujú, že akýkoľvek kandidát SNS by v druhom kole nemal absolútne žiadnu šancu a aj preto sú aktuálne mediálne „manévre“ cestou k zlepšeniu pozície SNS v rámci koalície. „Zlou správou pre predsedu parlamentu je, že SNS a jej predstavitelia momentálne nemajú čo stratiť. Koaličná väčšina je krehká a bez poslancov SNS by vláda stratila podporu v parlamente,“ zhodnotil analytik.

„Ak by bola aj táto snaha o tlak neúspešná a Danko by nakoniec kandidoval, získal by dostatok mediálneho priestoru a pozornosti na rozbeh úspešnej kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu,“ hovorí Hanes. Táto situácia podľa analytika NMS vyhovuje aj strane Smer a Ficovi. „Nakoľko súboj medzi Dankom a Pellegrninim odkláňa pozornosť od nominantov najväčšej vládnej strany a ich krokov v jednotlivých rezortoch,“ uviedol analytik NMS.

Ohrozil by kandidát SNS Pellegriniho?

Napriek viacerým rizikám ostáva v prieskumoch Pellegrini aj napriek tomu, že svoju kandidatúru ešte neoznámil, pričom oficiálnymi kandidátmi sú zatiaľ dvaja bývalí diplomati Ivan Korčok a Ján Kubiš, jasným favoritom v prvom aj druhom kole. „Do volieb sa môže táto situácia ešte, samozrejme, meniť, ale nič nenaznačuje tomu, že by prípadná kandidatúra Danka mohla Pellegrinigo výraznejšie ohroziť. Ak by Danko kandidoval, tak je pravdepodobné, že by v prvom kole získal hlasy, ktoré by inak pripadli Pellegrinimu, Štefanovi Harabinovi alebo Jánovi Kubišovi,“ hodnotí sociológ z agentúry Ipsos.

 „Vzhľadom na nízku popularitu a dôveru, ktorú Danko má, sa nedá predpokladať, že by išlo o významné množstvo hlasov, ktoré by komplikovali Pellegrinimu postup do druhého kola,“ dodáva Pudmarčík. Podľa Hanesa však bude potenciálny kandidát Danko lídra Hlasu ohrozovať z dvoch dôvodov.

„Jednak sa nebude môcť Pellegrini profilovať ako kandidát celej vládnej koalície, a zároveň sa bude môcť voči nemu v diskusiách pred prvým kolom vyhraňovať. Okrem útokov z opozície tak bude čeliť „paľbe aj z vlastných radov“. Týmto výrazne oslabuje možnosť Pellegriniho osloviť voličov SNS (prípadne aj Republiky) v prvom kole a mobilizovať ich k účasti v kole druhom,“ hovorí analytik spoločnosti NMS.

Práve mobilizácia voličov a prebratie čo najväčšej časti elektorátu neúspešných kandidátov z prvého kola často voľby rozhoduje. „To, či by ohrozil kandidát SNS kandidatúru Petra Pellegriniho súvisí s tým, ako tesný bude súboj medzi Pellegrinim a Korčokom – ak sa rozdiel medzi týmito dvoma kandidátmi bude znižovať, tak, samozrejme, akákoľvek podpora, ktorú by mohol získať Pellegrini a o ktorú by mohol takto prísť, ho oslabuje,“ dodáva šéf agentúry Focus Slosiarik.

SNS balansuje na tenkom ľade

Nie je to však len o mocenskom boji v súčasnej koalícii či voľbách do europarlamentu. Aj keď je hlavným cieľom lídra SNS vydobýjanie si silnejšej pozície, zviditeľňovať sa musí aj navonok. SNS bola na tenkom päťpercentnom ľade pred voľbami, vo voľbách získala niečo vyše piatich percent, a je aj po nich. „Je to primárne hra vo vnútri koalície, ale Danko sa musí takto zviditeľňovať, aby v koalícii nestratil identitu,“ hovorí Marušiak.

 V poslednom decembrovom prieskume agentúry AKO totiž dýcha SNS na krk hnutie Republika, ktoré sa do parlamentu nedostalo, no so SNS zdieľa značný elektorát, ktorý si dokázal na svoju stranu získať aj Smer. SNS by podľa prieskumu volilo 5,3 percenta voličov, Republiku 5,4.

Danko si okrem toho pamätá aj pachuť „Ficovho zovretia“ z neúspešných volieb v roku 2020, keď SNS so ziskom niečo okolo troch percent vypadla z parlamentu. Zviditeľňovať sa preto musí pred svojimi voličmi v ďalších potenciálnych parlamentných voľbách. Možno aj predčasných, čo zaznelo na sneme Smeru, aj keď Fico poprel, že by narážal na predčasné voľby.

 Viacero poslancov, s ktorými sa Pravda rozprávala, pochopila jeho odkaz, rovnako ako Danko. „Lebo potom príde zrazu snem Roba Fica, ktorý na sneme povie, že budúci rok očakáva politické turbulencie a možno aj voľby. Samozrejme, potom to dementoval, ale málokedy sa Robo mýli, takže sme pochopili jeho odkaz,“ dodal na margo dohody o prezidentovi na dezinformačnom portáli Infovojna.

„Silným žralokom Ficom“ a „alibistom Pellegrinim“ sa cíti ohrozený oprávnene. Ak by bol Pellegrini šéfom Smeru a Fico v dôchodku, SNS by mala podľa Danka 10 percent. „Danko má istým spôsobom pravdu, Ficova rétorika po roku 2018 pritiahla k Smeru veľkú časť potenciálnych voličov SNS. Danko musí udržať pozornosť vo vzťahu k svojej osobe minimálne do eurovolieb,“ dodal Marušiak./agentury/

X X X

Táto vláda vychádza v ústrety zločincom, tvrdí Michal Šipoš. Rudolf Huliak nové trestné sadzby víta

Rudolf Huliak prezradil, v ktorej funkcii by mohol nahradiť Andreja Danka. SNS avizuje vlastného prezidentského kandidáta.

Poslanci Michal Šipoš (hnutie Slovensko) a Rudolf Huliak (zvolený z kandidátky SNS) sa nezhodnú pri téme nových trestných sadzieb za ekonomickú a majetkovú trestnú činnosť. Vyplýva to z ich vyjadrení počas nedeľnej politickej debaty v TV Markíza.

Ministerstvo spravodlivosti pod vedením ministra Borisa Suska (Smer-SD) chce totiž tieto sadzby znížiť. Kým Huliak je presvedčený, že stačí podmienečný trest a vysoká finančné sankcia, Šipoš pochybuje, že by zmena trestov odradila ľudí od protiprávneho konania. „Táto vláda vychádza v ústrety zločincom,“ vyhlásil.

Šipoš obhajuje obštrukcie, Huliak by ich „zarezal“

Politici sa nezhodli ani pri téme obštrukcií v parlamente. Zatiaľ čo predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko vníma obštrukcie ako legitímny nástroj opozičnej práce, starosta Očovej, ktorého prezidentka odmietla vymenovať za ministra životného prostredia, by snahy o obštrukcie „zarezal“ hneď v začiatku.

„Viem si predstaviť, že budem robiť podpredsedu parlamentu namiesto Andreja Danka,“ črtá svoju politickú budúcnosť Huliak. Komentoval tak očakávané rošády v politike v najbližších mesiacoch.

Starosta Očovej prisľúbil, že verejnosť sa v najbližšom týždni či dvoch dozvie, či Andrej Danko bude kandidovať na post prezidenta. „Najlepším prezidentom SR by bol Robert Fico,“ vyjadril sa Huliak.

Podľa jeho slov Peter Pellegrini koaličnú podporu SNS pri vlastnej kandidatúre za prezidenta odmietol. Poslanec Šipoš si myslí, že Andrej Danko Pellegriniho pred prezidentskými voľbami len vydiera.

Šipoš nevidí Matoviča ako prezidenta ani ako europoslanca

Igor Matovič podľa Šipoša nebude kandidovať za prezidenta. „Nikdy netúžil po žiadnych funkciách,“ presviedčal poslanec hnutia Slovensko a doplnil, že Matovič netúži byť ani prezidentom. Snahou matovičovcov vraj bude zabezpečiť, aby sa predzidentom nestal Peter Pellegrini.

Šéf hnutia Slovensko nebude podľa poslanca Šipoša kandidovať ani vo voľbách do europarlamentu, ktoré sú naplánované na 6. až 9. júna 2024, aktuality.sk

X X X

Jordánsky kráľ vyzval šéfa americkej diplomacie, aby naliehal na prímerie v Gaze

Abdalláh II. varoval Blinkena pred katastrofickými následkami konfliktu.

Jordánsky kráľ Abdalláh II. v nedeľu vyzval amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, aby naliehal na prímerie a ukončenie humanitárnej krízy v Pásme Gazy. Urobil tak počas ich stretnutia v jordánskej metropole Ammán, kde Blinken pricestoval v rámci svojej cesty po Blízkom východe. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Jordánsky kráľovský palác vo svojom vyhlásení uviedol, že Abdalláh II. varoval Blinkena pred katastrofickými následkami pokračovania agresie voči Pásmu Gazy a zdôraznil, že je potrebné ukončiť túto tragickú humanitárnu krízu.

Abdalláh II. zároveň vyhlásil, že „Spojené štáty hrajú dôležitú úlohu pri naliehaní na okamžité prímerie v Pásme Gazy, ochranu civilistov a zaručenie lekárskej a inej humanitárnej pomoci“.

Zdôraznil, že Jordánsko absolútne odmieta akékoľvek nútené vysídľovanie Palestínčanov z Pásma Gazy a okupovaného Západného brehu Jordánu. Dodal, že riešenie izraelsko-palestínskej otázky si vyžaduje vytvorenie dvoch samostatných štátov.

Blinken navštívil aj regionálny koordinačný sklad Svetového potravinového programu (WFP) neďaleko Ammánu.

„Nevyhnutne musíme maximalizovať pomoc ľuďom v núdzi, získať pre nich pomoc a efektívne ju distribuovať. Aj na tom budeme v nasledujúcich dňoch pracovať,“ uviedol Blinken.

Štvrtá návšteva

Blinken do Ammánu priletel po tom, ako sa v sobotu zastavil na gréckom ostrove Kréta. Predtým sa v priebehu dňa stretol v Istanbule aj s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom.

Ide už o štvrtú blízkovýchodnú cestu Blinkena za uplynulé štyri mesiace. Okrem Jordánska sa chystá navštíviť i Katar, Spojené arabské emiráty, Saudskú Arábiu, Izrael (vrátane Predjordánska) a Egypt, informoval jeho úrad.

Počas svojej cesty sa šéf americkej diplomacie bude usilovať diskutovať o konkrétnych krokoch, ako by mohli predstavitelia v tomto regióne využiť svoj vplyv v záujme vyhnúť sa eskalácii vojny v Pásme Gazy.

Washington chce tiež zaistiť zvýšenie dodávok humanitárnej pomoci do Pásma Gazy i prepustenie zvyšných rukojemníkov, ktorých tam zadržiavajú militanti palestínskeho radikálneho hnutia Hamas, aktuality.sk

X X X

Nie Pellegrinimu? SNS podľa Huliaka predstaví kandidáta na prezidenta budúci týždeň

Poslanec Národnej rady SR za SNS Rudolf Huliak si myslí, že strana predstaví kandidáta na prezidenta budúci týždeň. Nepotvrdil, či ním bude jej šéf Andrej Danko, avšak myslí si, že je povinnosťou lídra strany doviesť ju k prezidentským voľbám. Hnutie Slovensko podľa predsedu jeho klubu Michala Šipoša zatiaľ nie je rozhodnuté, koho podporí. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.

 „Je povinnosť, aby líder stranu doviedol do prezidentských volieb. To znamená, aby strana ako SNS podporovala nejakého skutočného kandidáta, keďže Peter Pellegrini (Hlas-SD) pri koaličných rokovaniach podporu SNS odmietol,“ uviedol Huliak. Ak Danko odíde z parlamentu, vie si predstaviť, že ho nahradí vo funkcii podpredsedu. Šipoš vníma reči o Dankovej prípadnej kandidatúre ako snahu vydierať lídra Hlasu-SD Pellegriniho. „Nedáš mi niečo, pôjdem kandidovať. Dáš, ustúpim,“ skonštatoval. Huliak to odmietol.

 Hnutie Slovensko podľa Šipoša ešte nevie, koho v prezidentských voľbách podporí. „Zatiaľ sme pozorovateľ, uvidíme, ako sa vyvinie situácia,“ priblížil. Kľúčové podľa neho je, aby sa prezidentom nestal Pellegrini. Pripustil možnosť, že hnutie podporí aj iného kandidáta ako Ivana Korčoka. Zároveň uviedol, že si nemyslí, že by kandidatúru ohlásil Matovič. Rovnako neočakáva, že by kandidoval v eurovoľbách.

 V diskusii sa dotkli aj témy schvaľovania návrhu novely Trestného zákona. Huliak uviedol, že zahlasuje za jeho podobu v súčasnom znení. Nemá problém so zmenami v trestných sadzbách. Šipoš s návrhom novely nesúhlasí. Vláda podľa neho vychádza v ústrety zločincom. Dodal, že hnutie bude naďalej upozorňovať na „pofidérnosti“, osobne však nebude žiadať Európsku úniu, aby Slovensku v tejto súvislosti pozastavila čerpanie eurofondov./agentury/

X X X

Tragédiu v školstve vieme začať naprávať hneď. Naučme deti opäť čítať, radí odborníčka

 Výsledky testovania boli zlé, no nie je to až taká katastrofa. Na riešenie netreba čakať roky, ani vymýšľať koleso, začnime tým, že deti naučíme poriadne čítať, hovorí v rozhovore odborníčka na školstvo Soňa Hanzlovičová.

 Ako sa vyvíja veľká kurikulárna reforma a prečo je problém s učebnicami

Čo čaká slovenské školstvo v roku 2024, Čo sa dá robiť, aby nasledujúce testovanie PISA dopadlo lepšie, Prečo majú slovenskí žiaci taký zlý vzťah k matematike

X Na ministerskom úrade sa v priebehu 12 mesiacov vystriedali Ján Horecký, Daniel Bútora a napokon aktuálny minister Tomáš Drucker. Mohlo takéto časté striedanie zbrzdiť reformy v rezorte, projekty či kľúčové procesy?

Stále sa bavíme o nejakých reformách školstva, ale ja si myslím, že všetko, čo sa deje, bola určitá práca, ktorú začal v školstve Braňo Gröhling ako minister, toho potom vystriedal Ján Horecký, potom bola úradnícka vláda s pánom Bútorom na čele rezortu, až kým nenastúpil dnešný minister Tomáš Drucker. Tam bolo toľko striedania, že podľa mňa to už ani nie je o reformách. Každý, kto nastúpi do úradu, chce niečo nové priniesť a niečo vymyslieť, no v konečnom dôsledku sa točíme stále v tom istom kruhu. Ľudia však potrebujú vidieť viac osobnej, ľudskej stránky v školstve a menej vymýšľať teórie, iniciatívy a iné veci, ktoré sa potom nestihnú realizovať a stiahneme ich. To je potom také, že prídem, vyberiem niečo z kontextu, doplníme do slovenského školstva a je niečo nové na svete. Ale čo z toho?

X Čiže hovoríte, že pri toľkom striedaní ministrov sa ich práca, či skôr prínos, ťažko hodnotí?

Nie je také podstatné pýtať sa, že či je tam taký, alebo taký minister. Mal by tam byť aspoň raz minister školstva, ktorý si dokáže udržať svoje miesto po celé štyri roky, pôjde postupne, plynule nadviaže na to, čomu sa venoval jeho predchodca. Lebo ostatní ľudia, ktorí v školstve pracujú – bavíme sa teraz o učiteľoch, čo sú tam 30 rokov – sa pozerajú na to inými očami ako niekto na ministerstve, kto zrazu ide robiť zmeny, „akože“ v prospech rezortu. Tak to nefunguje. Škola je život, dennodenne sa vyvíja a zmeny zvonka sú zásah. Školy nedokážu naskočiť na všetky takéto zmeny ihneď, každých pár mesiacov plán aktualizovať a riešiť novú agendu. Napríklad, že doteraz sme sa zaoberali zmenami vo vyučovaní matematiky, ale zo dňa na deň sa to zmení a budeme riešiť nové nastavenie hodín literatúry či aktuálne hodiny telesnej výchovy.

Kde by bolo podľa vás teda najvhodnejšie začať? Alebo od čoho by sa bolo treba odpichnúť, aby tie zmeny začali dávať zmysel?

<an> Najmä treba lepšie komunikovať s riaditeľmi škôl, ktorí sú reálne tí ľudia, ktorí budú dostávať do praxe zákony, ktoré si my tu hore (na ministerstve, pozn. red.) vymyslíme. A to platí aj opačným smerom – školy musia viac komunikovať s rezortom. Aktuálne tu máme dva svety. Jeden svet je ministerstvo, úradníci, ktorí všetko riešia od stola, v podstate iba tým, že vezmú citáciu zákona a posunú ju dolu, hoci verím, že to myslia dobre. Potom, na druhej strane, sú ľudia, ktorí to musia vnímať, ktorí musia legislatívu pretaviť do praxe, musia komunikovať s rodičmi a musia komunikovať s deťmi. Tie deti sú dnes iné ako pred 20 či 30 rokmi, sú častejšie hyperaktívne, veľmi ťažko si zvykajú na niektoré nové veci. To vyžaduje omnoho viac spätnej väzby a komunikácie, v celej reťazi, viac trpezlivosti a komunikácie medzi ministerstvom, riaditeľmi a učiteľmi, a napokon rodičmi a žiakmi.

X A to sme ešte preskočili iných zriaďovateľov, napríklad samosprávy.

Presne tak, školy majú po všetkých tých stupňoch, čo máme aj svojich zriaďovateľov. Máme taký, ako to poviem, taký mišmaš v tom školstve. Hlavnými zriaďovateľmi materských, základných škôl na Slovensku sú obce a mestá. Zriaďovateľmi stredných škôl sú VÚC, teda župy, a ešte tu máme štát, ktorý zriaďuje bilingválne gymnáziá, špeciálne školstvo a centrá poradní. Ďalším zriaďovateľom sú ešte súkromníci a cirkev. Kto detailne nepozná slovenské školstvo, má v tom chaos.

X Keď sa pozrieme na tento rok 2024, čo najdôležitejšie čaká oblasť školstva?

Neviem povedať, že by nás čakali nejaké veľké nové reformy, skôr doťahovanie toho začatého. Ja stále verím tomu, že sa všetci tu nejako proste zobudíme a budeme robiť naozaj to, čo školstvo potrebuje a budeme sa počúvať medzi sebou. Aj nový minister Tomáš Drucker povedal, že teda nejdeme robiť novú reformu, že pôjdeme v tej istej línii, ktorú začali predchodcovia, z toho sa veľmi teším. Prichádzať v tomto čase s akoukoľvek novou reformou by pre ľudí z terénu bola podpásovka.

 X Nový minister Drucker ako svoje priority v úrade predstavil kurikulárnu reformu, inklúziu aj desegregáciu. Sú to podľa vás tie najakútnejšie témy alebo tam niečo chýba?

Takto, tie témy sú naozaj dôležité, lebo je to všetko, čo sa dotýka školstva, ale si myslím, že treba myslieť aj na financovanie. To je veľký problém, hlavne financovanie materských škôl, financovanie základných škôl. Nový rozpočet musí zabezpečiť, aby to všetko fungovalo. To už nie je ani novinkou, že školstvo ako rezort je totálne a dlhodobo poddimenzované. A to jednak personálne poddimenzované, lebo nie sú ľudia, ale ani finančné prostriedky nie sú. Stačí sa prejsť po Slovensku a vidíme, čo nám chýba. Budovy, kde sa učia deti, sú naprieč Slovenskom často v hroznom stave. Bavíme sa o klasických základných školách, nie o súkromných alebo o školách VIP, kde vidieť veľký prísun financií – ale tie smerujú od rodičov. Bežní rodičia si to nemôžu dovoliť.

X Čo sa týka témy inklúzie a desegregácie, aký je súčasný stav, prečo je to akútny problém?

Ani si neviem predstaviť, ako by sa to dalo rýchlo spraviť, lebo to už sa tu snažíme roky a roky. Myslím si, že je to oblasť, ktorú treba troška, možno aj ľudsky podchytiť, lebo tí ľudia, ktorí pôsobia v rámci marginalizovaných komunít, rómskych osád, s nimi, keď sa nebudete osobne rozprávať, nebudete s nimi aktívne komunikovať, nebudete im vysvetľovať, prečo sú tie-ktoré zmeny a procesy dôležité, tak ich neprijmú a nebude to fungovať. Tu nestačí nastaviť legislatívu a je to hotovo. Ľudia z tých komunít nevedia, čo je zákon a nevedia prečo. Treba veľa trpezlivosti, veľa vysvetľovania, musia vám dôverovať a musia vedieť, že to s nimi myslíte dobre, najmä ak sa už raz sklamali. Ak ich oklamete, nemáte u nich šancu. A to je základ.

X Teraz sa to nedeje?

Aktuálne je to tak, že raz za rok prídeme k nim do terénu, pozrieme, porozprávame sa a najbližšie sa opäť vrátime až o rok. A vidíme, že to nefunguje. S ľuďmi v komunitách treba fungovať permanentne, vidieť sa každý týždeň, každý mesiac, iba takto to potom má nejaký význam. Pracovala som v tejto oblasti roky, viem, že to ide. Nie je to ľahké, ale keď vidia váš dobrý úmysel, začnú vás vnímať. A tá vďaka, počuť od nich úprimné slovo ďakujem, stojí za to. Nie je to o peniazoch, ale o ľudskosti.

X Ako sme na tom v porovnaní so zahraničím? Je niektorá krajina vzorový príklad, existuje dobrá prax? Alebo to musíme všetko vymyslieť nanovo?

Preboha, hlavne už nič nové nevymýšľajme. Ťažko povedať, Slovensko je dosť špecifické. Ale veľmi dlho bolo aj dodnes je zdrojom inšpirácie, a dá sa povedať, že aj vzorom, Fínsko. Slovensko malo výborné školstvo dlhé roky. Ešte stále tu máme šikovných ľudí, šikovných študentov, len sme zabudli myslieť a stále sa snažíme vymyslieť koleso.

X Čím sa napríklad v tom Fínsku vieme konkrétne inšpirovať?

Zaujímavé je, že napriek kvalitným výsledkom a progresívnemu školstvu sú Fíni jednou z krajín, ktorá sa v niektorých oblastiach vracia naspäť k takpovediac starším prístupom svojho vzdelávania. Napríklad prestávajú tak často používať na vyučovaní tablety, smartfóny, teda, samozrejme, pokiaľ nejde vyslovene o techniku či informatiku. Najvýraznejšie sa to týka mobilov. Množstvo prípadov z praxe už ukazuje, že deti sa lepšie sústredia a pracujú, keď tie mobily na vyučovaní nemajú. Toto ešte stále deti brzdí v rozmýšľaní, používaní vlastnej hlavy. Dieťa, ktoré bude čerpať vedomosti len z technológií, prestáva tvoriť originálne nápady a myšlienky. My máme šikovné deti, ale bohužiaľ aj lenivé. Ako dospelí máme aspoň nejaké praktické skúsenosti, no dnešné deti vyrástli do sveta, kde všetko za nás urobia stroje. A popritom im dávame čoraz viac slobody, niekedy až priveľa tolerujeme a odpúšťame aj to, čo je na ich škodu. Samozrejme, súhlasím, že netreba príliš preťažovať deti, že aj hravejšie metódy sú v správnych situáciách užitočné. Lenže nie všetko sa dá naučiť iba hravou metódou. Toto pochopil už aj Západ – Holanďania, Belgičania, Dáni, Nóri aj Francúzi.

X Čo sú tie nové trendy?

Vo všetkých tých krajinách, čo som vymenovala, to funguje kombinovaným spôsobom. Treba sa niektoré veci naučiť, teoreticky aj prakticky. Vyhľadať si to, ako to je, že tá technika naozaj funguje, ale zároveň aj nevyhnutne zapojiť vlastnú hlavu a vlastným rozumom myslieť a pracovať s učivom. Pokiaľ nebudeme toto prepájať a sústredíme sa len na techniku, deti nám budú lenivieť stále viac. Deti už často nevedia samovoľne vytvoriť vetu, nevedia s vami komunikovať, vedia len stláčať písmenká na klávesnici. Na dovolenkách to vidieť najviac. Malé deti sa pretekajú na klávesniciach. Namiesto toho, aby prevracali leporelá, sa hrajú s tabletmi.

X Minulý rok sa naštartovala aj veľká kurikulárna reforma. Podľa nového systému tzv. cyklov sa od školského roka 2023/2024 učilo prvých 40 škôl. Všetky školy by sa ním mali riadiť od septembra 2026. Sú už známe prvé spätné väzby od tých, ktoré začali?

Ucelené spätné väzby spracované nie sú, ale máme určité informácie. Tých prvých 40 škôl, ktoré sa zapojili do pilotnej fázy, to fungovalo tak, že sa prihlásili učiteľky, riaditelia. Bolo to pomerne rýchlo, čo ilustrujem najlepšie faktom, že išli učiť prváčikov novým spôsobom od septembra a prípravný rýchlokurz dostali v júli a v auguste. Čiže svoju dovolenku, svoje prázdniny, ktoré mali mať na oddych, aby načerpali sily do ďalšieho školského roka, použili práve na toto, aby vedeli po novom učiť deti. Podľa mňa je to strašne neskoro. Ako môžeme od septembra začínať s niečím, že len tak naraz pár desiatok škôl prepneme na úplne nový systém a podľa toho, ako to zvládnu, potom pridáme ďalšie? To sa malo pripraviť už minimálne rok predtým.

X Skúste to spresniť.

Dlhšie by sa malo pracovať s tými pilotnými školami, ktoré by boli prvé zapojené v novom procese. Odskúšať prvé školy, vyhodnotiť, ako to fungovalo, až potom to rozširovať na ďalšie. Nie takto, že ideme urobiť rýchlokurz. Decká nie sú roboty na tlačidlá, že preinštalujem softvér, vymením gombík a idem po novom.

X A bude sa to teda nejako vyhodnocovať ďalej alebo aký je postup?

Určite sa bude vyhodnocovať, pretože vieme, že od septembra 2026 začína ročník, keď na nový systém majú prejsť všetky školy.

X To je dosť skoro, nie?

Neviem si to dobre predstaviť, pretože ja už som viackrát upozorňovala, že vlastne toto je reforma, ktorá nevyhnutne vyžaduje vytvorenie napríklad nových učebníc. Takýto proces zaberie dva roky. Je to dané zo zákona, čiže dva roky trvá od vyhlásenia verejného obstarávania, potom sú rôzne doložky, schvaľovanie obsahu a všetky tie zdĺhavé procesy, ktoré vlastne zrod učebnice má. Škola je teraz delená na tri cykly, čiže treba prekopať každý ročník, nachádzajúci sa na začiatku cyklu, z pôvodných dvoch ročníkov prekopať tri. A dnes pritom nikto nevie, ako štátny vzdelávací program má vyzerať. Je taký voľný, že je to ťažké aj pre vydavateľov, nie je jasné, ako si to nastavia školy.

X Keď to však počítam, teraz sa začína rok 2024, to už je aj tak trochu neskoro.

Tak. Nemáme nič. A stále trváme na tom, že v 2026. sa prekope celé školstvo, dva a pol tisíca základných škôl v celej republike, ktoré patria pod Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), má mať komplet nové knihy. To neexistuje. Už dnes sme pozadu a vôbec s tým nič nerobíme, tvárime sa, že napredujeme, ideme, a pritom sme zabudli na mnoho krokov medzitým. Robíme B, ideme na C, ale úplne sme zabudli, že ani len to A tam nie je.

X To sú všetko problémy systému, zabezpečenia, vybavenia. Lenže krajinu trápi aj nedávna “národná tragédia”, ktorá sa ukázala pri ôsmom cykle medzinárodnej štúdie PISA, kde sa Slovensko vo výsledkoch prepadlo a dostalo sa k výrazne podpriemerným krajinám. Prečo sme podľa vás v pandemických rokoch utrpeli vo vzdelaní viac ako iné krajiny?

Nedávno som to vysvetľovala. Ja by som nebola taká tragická. Nemyslím, že to je až také strašne hrozné, aj keď tie čísla prepadu sú dosť také skokové. PISA sa hodnotí každých niekoľko rokov, teraz akurát trafila do obdobia covidu, ktorý bol aj na Slovensku, aj v Európe, bol v celom svete. Rozdiel, ktorý tam vidím, je, že na rozdiel od zahraničia v našej republike boli v tom čase systémy on-line vyučovania omnoho zaostalejšie ako v zahraničí. Tam, kde to už funguje dávnejšie, boli ľudia lepšie zvyknutí, aj samotné deti, žiaci, študenti, poznali tento režim, on-line komunikáciu. My sme ale vstupovali do pandémie ešte stále ako krajina, kde pedagóg príde do triedy, posadí sa za katedru, deti do lavíc a chodí sa k tabuli. Deti sú zvyknuté na fyzický kontakt s učiteľom, musia ho vidieť, vnímať a počúvať, čo rozpráva.

X A to sa napríklad cez ZOOM alebo Skype nedá?

Problém je s pozornosťou a kontrolou, spätnou väzbou s učiteľom. Naše deti nevedia ani robiť si z toho, že učiteľ rozpráva, priebežné poznámky na hodine. Ony si nevedia už z toho urobiť ani ten takzvaný „výcuc“. Od takého dieťaťa, čo si nepamätá vetu, ktorú učiteľ práve povedal, nemôžeme proste chcieť, aby vedelo fungovať v rámci on-line.

X Ale prečo to tie deti zrazu nevedia? Veď kedysi sme si písali poznámky bežne.

Stále sa vraciam k tomu, že my sme zabudli čítať. My nevieme čítať, a keď nemáte čitateľskú gramotnosť, nemáte ani matematickú gramotnosť. Stále je to o čítaní. Aj v matematike musíte vedieť prečítať a pochopiť zadanie, keď je to slovný príklad. Keď neviem zadanie prečítať, nemôžem jednoznačne vedieť, čo mám počítať, ako sa dostať k výsledku rovnice.

X Takže sa treba venovať čítaniu?

Niečo sa tu po troche deje, viem, že napríklad Incheba má každoročnú veľkú výstavu kníh, veľa škôl to využíva, prvostupniari aj starší chodia na túto výstavu, deti si kupujú knihy. Takisto minister Tomáš Drucker sa už vyjadril, že ideme posunúť vpred knižnice. Dať im viac peňazí. To je naozaj výborná vec. Lenže, hoci vybavíte lepšie knižnicu, dáte do regálov nové knihy, obohatíte program, kto tam bude chodiť? Nikto nemá čas, učitelia na hodinách nestíhajú opakovať učivo, nie to ešte brať deti v rámci napríklad hodiny literatúry do knižnice a naozaj s nimi tie knihy čítať.

X Ako by ste to riešili?

Za mojej doby sme mali napríklad čitateľské denníky. A učiteľka nás skúšala. Napríklad keď sme čítali Erbenovho Vodníka, dodnes si pamätám, že sa pýtala, akej farby mal gombík. Keď som to nečítala, nemala som šancu vedieť to. Obsah si deti požičajú z internetu, máme Google, umelú inteligenciu. Ale v konečnom dôsledku je ten žiak ukrátený, lebo neprečíta knihu, necibrí mozog, nebuduje si vzťah k literatúre. Čítanie obrovsky chýba. Okej, stále funguje čítanka, no to nestačí. Nemôžeme mať deti, ktoré za celý život neprečítali viac ako párstranové úryvky veľkými písmenami, no nikdy do ruky nevzali celú knihu, nečítali ju nahlas, nevenovali jej čas a pozornosť.

X Prečo je práve čítanie nahlas také dôležité?

Len očami sa čítať nedá. Teda, keď hovoríme o deťoch. Malý žiak tomu textu iba očami nerozumie, on prebehne písmenká, vidí to „mama má Emu“, ale nerozumie obsahu. Pokiaľ sa dieťa nebude počuť a nebude čítať súčasne, trénovať aj prednes, fonetiku, to učenie nebude celistvé.

X Ale to je asi aj do dosť veľkej miery úloha rodičov, keď deti doma vidia, že rodičia čítajú, majú väčšiu motiváciu, ako keď neotvoria ani časopis.

Určite áno. Zoberte si to, že teraz v zime chodíme napríklad na lyžovačky, prídete do hotela a jediné, čo vidíte, že dieťa sedí v kresle a má v rukách tablet. Nemá leporelo, knižku, čítanku, detský časopis, hoci aj komiks. Jasné, tablet je vizuálne zaujímavejší, prštekmi do toho ťuká, hrá sa, je to farebné, počuje hudbu a zvuky. Na druhej strane, do veľkej miery sa to dieťa len rozptyľuje a nerozvíja. Pomáha to na jemnú motoriku, zrakové vnemy, no rovnako dôležité sú aj tie písmenká a deti v tom treba rozvíjať, hoci to nie je také pútavé.

X Viacero odborníkov z radov učiteľov, inšpektorov aj analytikov sa zhodlo, že o štyri roky nás čaká niečo podobné, lebo aj keby teraz sme sa rýchlo spamätali a začali veci naozaj seriózne riešiť, čo sa, pravdaže, bez investícií a opatrení nedá, výsledky uvidíme oveľa neskôr. Súhlasíte s týmto pesimizmom?

Nesúhlasím, určite to nie je to pravda. Ja si nemyslím, že sa o štyri roky zopakuje tento scenár, lebo keby sme si dnes povedali, že začneme viac čítať, viac sa venovať deťom, pripravovať ich na testovania, zvládnu to omnoho lepšie. Lenže monitor 5 sme zrušili a deti sa nemajú ani ako pripraviť na to, že po základnej škole budú mať komparatívne skúšky a monitor 9. Treba zjednodušiť zadania príkladov, nepoužívať ťažké krkolomné vety, viac sa držať slovenčiny.

X V matematickej oblasti, ktorá bola v tomto cykle hlavným predmetom, sme dokonca lídrami v prepade. Čo by podľa vás pomohlo? Prečo deti nemajú rady matematiku?

Prečo by mali mať? Teraz ich učíme matematiku tým spôsobom, že pokiaľ to nevieš, dostaneš päťku. Toto prostredie fungovalo aj u mňa v škole a tiež som matiku neznášala a dodnes k nej nemám vzťah taký ako moji spolužiaci, ktorí išli na techniku. Pritom matematika je jedna zo základných vecí, čo človek potrebuje do života. A dnes navyše matematiku vypúšťame zo všetkých vecí, tvrdíme, že je to ťažké. Ale aj čo sa týka učenia samotného, sú rôzni matematici. Rozlišujem kolegov, ktorí matematiku vedia a vedia to aj podať žiakom a tí, ktorí to vedia len pre seba, ale nemajú k tomu učiteľský vzťah a nevedia to vysvetliť do detailov, aby tomu rozumel aj štvorkár. Keď skončí vysokoškolák, učiteľ, aprobáciu matematika, fyzika a mentálne zostane v rovine vysokoškolskej, hoci ide na základnú školu, nedokáže naučiť deti, ktoré majú 10 až 15 rokov. Tie decká majú myšlienky v hlave úplne iné, majú inú slovnú zásobu. A on keď sa nezníži na ich úroveň a nevysvetlí im to viac po lopate, deti ten predmet nikdy nebudú mať rady.

X Veľa sa debatuje o tom, či by mala byť matematika maturitný predmet. Aký je váš názor?

Prečo by sme mali vyhadzovať matematiku z maturitných predmetov? Ja by som vrátila späť, aby sme ju všetci mali povinne. Je to rozvíjanie logického myslenia, je to všeobecný základ, ktorý potrebujú študenti humanitných aj technických odborov. Matematika je v každej časti nášho života.

X V rebríčku PISA vyhral Singapur, Ázia mala celkovo najlepšie výsledky. V čom je školstvo v Singapure, respektíve v Ázii, lepšie, iné? Čím by sme sa mali inšpirovať?

Prekvapujúco, aj v Ázii je školstvo veľmi prísne a do veľkej miery zamerané na memorovanie. Majú tam veľký perfekcionizmus, silnú disciplínu a konkurenciu, čo poháňa aj študijné výsledky.

X Veľký problém je dostať do škôl kvalitných učiteľov. To sa ťahá od nedostatku kvalitných študentov pedagogiky až po udržanie tých, ktorí to dotiahli do kabinetov, v zamestnaní s nízkymi platmi. Kde treba začať, aby sme to dokázali vyriešiť?

V prvom rade od pedagogickej fakulty. Začať sa posúvať tým, že tí ľudia, ktorí sa tam hlásia, by mali prejsť psychologickými testami a poradenstvom a takisto by som ich zaviazala, aspoň na päť rokov, aby zostali pracovať v slovenskom školstve. Máme kompletné štúdium na vysokej škole zadarmo a potom to mnoho mladých berie tak, že vyštuduje hocičo a pôjde robiť iné zameranie alebo odíde do zahraničia. Tí študenti by sa ale mali nejako „revanšovať“ systému za tie roky bezplatnej školy.

X Akí sú dnešní absolventi, sú to pripravení učitelia?

Žiaľ, sú to často naozaj deti, ktoré sú nie vyspelé na to, aby sa ony postavili pred 30 ďalších detí. Tu musíte mať súhru medzi vami a medzi tým kolektívom v triede, každé z tých 30 detí príde z nejakej rodiny, kde sú také a také problémy. To dieťa si to prinesie so sebou. Učiteľ si to prinesie tiež, ale je dospelý, od neho sa čaká, že ako profesionál zavrie dvere a všetko osobné nechá vonku. Od dieťaťa sa to nečaká, to dieťa to proste vybalí, na vás bude zlé, na spolužiakov, bude chorľavé, bude mrzuté, s tým musíte vedieť pracovať. Dieťa neistotu vycíti, začne robiť zle na hodine, keď sa trieda bude mrviť, vyrušovať a bude sa otáčať, v tom prípade vy ich nič nenaučíte.

X Majú študenti momentálne dostatok praxe?

Mne sa veľmi páči pedagogická fakulta, ktorá je v Nitre, pretože tam príde študent gymnázia do prvého ročníka, dostane taký zošit A4, a ten ho sprevádza po celé štúdium. To znamená, že ide na prax, potom na druhú prax, má tam všetko, čo absolvuje, záznamy, hodnotenia od učiteľov a riaditeľov. Potom po štúdiu nastúpi pedagóg na školu, ukáže riaditeľovi školy svoje resumé a on si to vie pekne celé pozrieť. To je perfektná vec, ktorá funguje. No bohužiaľ, nie je to všade. Máme stále málo pedagógov, iní sú zas takí, že prídu do praxe, no neberú to ako poslanie. Pritom, tak ako práca lekára je poslaním, takisto v podstate musíte to cítiť niekde v sebe, že ste pedagóg. A musíte mať k tomu vzťah, inak to nemá význam.

X A ešte na záver. Dosť veľká otázka je aj zvýšený výskyt psychických problémov detí. Nebolo by dobré možno napríklad posilniť úlohy školských psychológov?

Ja by som chcela vyslovene, aby sa vrátila do praxe pozícia špeciálneho školstva. My sme ho minimalizovali, množstvo detí s problémami sme dali do základnej školy, no popritom sa sťažujeme, že nemáme peniaze na asistentov. Kvóty na asistentov do škôl sú stanovené, dostanete jedného, alebo maximálne dvoch, takže je ich v praxi málo, a druhá vec je, že ten asistent dnes ani nemusí mať špecializované vzdelanie. Tak je tam ako čo, dozor? Pokiaľ je tam, aby pomáhal deťom so psychickými ťažkosťami, mal by vedieť niečo o špeciálnej pedagogike. Viem, že tí ľudia sa snažia a chcú robiť tú prácu dobre, ale nikdy nenahradia vysokoškolského špeciálneho pedagóga, ktorý na to má školu, a preto by som veľmi rada, keby sme to riešili inak. To dieťa, ktoré má dnes v triede 29 spolužiakov, má mať špeciálneho pedagóga, má mať svoje prostredie – zo zákona máte v triede päť autistov na špeciálnej škole, lenže na bežnej škole zoberiete autistu medzi 29 typických detí. To je totálny nepomer. Keď máte päť detí autistov v triede, tá učiteľka sa im venuje maximálne, dokáže im pomáhať učiť sa a napredovať, tak ako potrebujú. Tie deti sú potom šťastné, vyrovnané a majú úsmev na tvári. Vtedy je šťastná aj mama takéhoto dieťaťa. Školstvo je láska k deťom a k tej práci, nie je to stroj, ktorý bude pracovať na povel.

Kto je Soňa Hanzlovičová:  Pôsobila na ministerstve vnútra ako poradkyňa pre školstvo do 1. januára 2022, kedy jej odbor prešiel pod rezort školstva. Predtým pracovala ako generálna riaditeľka Sekcie regionálneho školstva, kľúčovej sekcie Ministerstva školstva, vedy a športu SR. Zastávala post vedúcej odboru školstva okresného úradu v sídle kraja v Bratislave (bývalého Krajského školského úradu) a niekoľko rokov pracovala aj v školách a gymnáziách./agentury/

X X X

Pápež zaželal pravoslávnym veriacim radostné Vianoce

Pápež František tiež vyzval na modlitby za Ukrajinu.

Pápež František venoval v nedeľu osobitný sviatočný pozdrav všetkým krajinám, ktoré oslavujú Vianoce 7. januára, uviedla agentúra Kathpress. TASR informuje podľa správy agentúry APA.

„Kresťanské spoločenstvá východu, ktoré sa riadia Juliánskym kalendárom, dnes oslavujú Vianoce. V radostnom, bratskom duchu im želám, aby nás sviatok narodenia Ježiša naplnil svetlom, láskou a mierom,“ povedal pápež počas nedeľnej modlitby Anjel Pána na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

František okrem toho vyzval na modlitby za mier na Ukrajine, Blízkom východe i v ďalších vojnových oblastiach na celej Zemi.

Pravoslávni kresťania v Rusku i viacerých ďalších krajinách oslavujú vianočné sviatky podľa Juliánskeho kalendára, pripomína APA. V Grécku, Rumunsku, Bulharsku a najnovšie už aj na Ukrajine však väčšina pravoslávnych veriacich oslavuje Vianoce podľa Gregoriánskeho kalendára, teda 25. decembra, aktuality.sk

X X X

Cieľom Ruska bude naďalej narušenie vzťahov medzi Ukrajinou a Západom. Zneužiť môže európske voľby

Počas uplynulého roka dochádzalo vo väčšinovej miere k recyklácii starých tém a využívaniu zažitých naratívov, predovšetkým očierňujúcich Ukrajinu a Západ. Príležitosťou pre Kremeľ môžu byť tohtoročné európske voľby, aby ich rôznymi prostriedkami manipuloval a narušil ich dôveryhodnosť. Neprestanú ani útoky na európske hodnoty a štruktúry.

Aké nové naratívy využívané na očiernenie Ukrajiny a útoky na Západ vznikali počas roku 2023? Aké hlavné naratívy prokremeľskej propagandy boli rozširované v Českej republike? Prečo boli ukrajinskí utečenci vyobrazovaní manipulatívne a v čom spočívali taktiky Kremľa? Ako sa menia technologické, informačné, kybernetické či konvenčné rozmery vojny na Ukrajine? Sledujeme tu nejaké zásadné posuny?

Je možné udržiavať západnú podporu Ukrajiny v konflikte s Ruskom? Aké nové či atraktívnejšie taktiky môžeme používať pri komunikácii témy verejnosti? Ako komunikuje napríklad české ministerstvo zahraničia a v čom je jeho aktivita špecifická? Akými nástrojmi je možné bojovať proti kremeľským dezinformačným kampaniam? Existujú známe príklady dobrej praxe? Ako môžu členské štáty EÚ pomáhať s povojnovou rekonštrukciou Ukrajiny? Môže prokremeľská propaganda a dezinformácie akcelerovať pred voľbami do Európskeho parlamentu alebo v súvislosti s prezidentskými voľbami v USA?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom Asociace pro mezinárodní otázky v Prahe Pavlom Havlíčkom, aktuality.sk

X X X

Vo väzbe skončil aj Bulhar, ktorý autom zdemoloval tankovací stojan čerpačky pri Červeníku

Mladý cudzinec sa voči rozhodnutiu trnavského sudcu odvolal. Rozhodovať tak bude ešte krajský súd.

Do väzby dnes nesmeroval len Jozef Hanuska, ktorý je obvinený z vraždy ženy v Bratislave, ale aj 28-ročný Bulhar, ktorý vo vysokej rýchlostinarazil vo štvrtok do tankovacích stojanov čerpacej stanice na diaľničnom odpočívadle Červeník.

V nedeľu popoludní o tom informovala TV JOJs odvolaním sa na rozhodnutie sudcu Okresného súdu v Trnave. Mladíka stíhajú pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Podľa televízie v jeho aute našli drogy.

Kým Hanuska sa voči rozhodnutiu sudkyne rozhodol neodvolať, cudzinec, ktorý rozmetal autom tankovací stojan na trosky a spôsobil aj ďalšie škody, sa voči dnešnému rozhodnutiu sudcu, odvolal. O jeho väzobnom stíhaní tak bude ešte rozhodovať Krajský súd v Trnave.

X X X

Sudkyňa rozhodla o väzbe pre obvineného z vraždy ženy v Bratislave

 Jozefovi Hanuskovi hrozí 20 až 25 rokov za mrežami. Po štvrtkovom náleze tela mŕtvej 48-ročnej Patrície v byte v bratislavskom Ružinove polícia pátrala po jej partnerovi. V piatok policajti vypátrali a zadržali Jozefa Hanusku. Vyšetrovateľ bratislavskej kriminálky v sobotu obvinil 47-ročného muža z trestného činu vraždy.

 V nedeľu podľa očakávaní sudkyňa bratislavského okresného súdu rozhodla o väzobnom trestnom stíhaní obvineného. „Sudkyňa pre prípravné konanie po výsluchu obvineného, oboznámení sa s obsahom spisu, ako aj oboznámení sa s vyjadrením prokurátora, obvineného a jeho obhajcu rozhodla, že sa v plnom rozsahu stotožňuje s návrhom prokurátora na vzatie obvineného J. H. do väzby,“ priblížil prokurátor Peter Pilár.

Dnešné rozhodnutie sudkyne je právoplatné, keďže obvinený sa nechce voči nemu odvolať.

Hanuska smeruje do väzby z útekových a preventívnych dôvodov. Prokurátor Pilár uviedol, že v súčasnom štádiu sa nebude vyjadrovať k skutku, jeho okolnostiam, dôkaznej situácii či k vykonaným a plánovaným úkonom.

Dozorový prokurátor bol aj pri prvotných úkonoch na mieste činu, nechcel ich však komentovať.

 Advokát obvineného: Platí určitá prezumpcia neviny

Obhajca obviného Hanusku Dávid Bereš sa nechcel vyjadriť k tomu, či sa jeho klient priznáva k skutku, keďže trestné konanie je len na začiatku. Vyzval verejnosť, aby bola zdržanlivá. „Platí určitá prezumpcia neviny,“ doplnil.

Podľa jeho slov sa ešte len uvidí, ako sa konanie bude ďalej vyvíjať. „V tomto počiatočnom štádiu by som sa nerád vyjadroval,“ reagoval advokát na otázky novinárov. Dávid Bereš tvrdí, že jeho klient niečo sudkyni povedal, ale jeho slová nechcel tlmočiť verejnosti. Neprezradil, ani kde bude Jozef Hanuska vo väzbe.

Jozefa Hanusku priviezla policajná eskorta na súd popoludní. Podvečer ho kukláči brali zo súdu do väzby. Na otázky novinárov nereagoval. V prípade dokázania vraždy mu hrozí trest v dĺžke 20 až 25 rokov za mrežami, aktuality.sk

X X X

V Japonsku zadržali poslanca vládnej strany podozrivého z prijatia úplatkov

 Poslanec je obvinený z prijatia úplatkov vo výške približne 48 miliónov jenov (vyše 300 000 eur).

Japonská prokuratúra nariadila prvé zatknutia v súvislosti s úplatkárskym škandálom, pre ktorý podali v demisiu štyria ministri. V nedeľu o tom informovali japonské médiá. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Polícia zatkla 57-ročného Jošitaku Ikedu, poslanca z vládnej Liberálnej demokratickej strany (LDP), pre podozrenie z prijatia úplatkov vo výške približne 48 miliónov jenov (vyše 300 000 eur). Zadržali aj jeho 45-ročného tajomníka.

Prokuratúra ani predstavitelia LDP to bezprostredne nekomentovali. Celkové vyšetrovanie sa týka obvinení z prijatia úplatkov vo výške 500 miliónov jenov (približne 3,1 milióna eur) členmi tejto strany.

Obvinení sú aj ďalší

Ikeda patril do najväčšej frakcie LDP, ktorej v minulosti predsedal japonský expremiér Šinzó Abe, ktorého v roku 2022 zastrelili počas predvolebného prejavu. Prokuratúra údajne vyšetruje päť zo šiestich frakcií tejto strany.

V decembri po obvineniach z prijatia úplatkov odstúpili zo svojich postov minister hospodárstva a priemyslu Jasutoši Nišimura, minister vnútra Džundži Suzuki a minister poľnohospodárstva Ičiro Mijašita. Nasledoval ich aj vedúci úradu vlády Hirokazu Macuno. Všetci patrili do rovnakej frakcie LDP ako Ikeda. Polícia následne vykonala v sídle tejto frakcie LDP razie.

V prieskumoch verejnej mienky má Kišida najnižšiu podporu zo všetkých premiérov od návratu LDP k moci v roku 2012. Voliči sú nespokojní najmä s infláciou a tiež Kišidovým prístupom k sérii škandálov, aktuality.sk

X X X

Slovenskí pediatri zaočkovali od začiatku vojny 2656 ukrajinských detí

Deti museli absolvovať povinné očkovania, aby mohli zostať na Slovensku.

Na Slovensku pediatri zaočkovali od marca 2022 do novembra minulého roku 2656 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny. Išlo najmä o povinné očkovania v SR, ktoré museli absolvovať, ak chceli zostať na Slovensku. Vyplýva to z údajov, ktoré pre TASR to poskytla hovorkyňa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Alena Krčová.

V rámci vakcín, ktoré sú na Slovensku povinné, pediatri zaočkovali 1530 ukrajinských detí kombinovanou vakcínou proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hepatitíde B, detskej obrne a hemofilovým invazívnym infekciám. Proti pneumokokovým infekciám zaočkovali 1215 detí a proti osýpkam 1098. Z nepovinných očkovaní bolo 65 ukrajinských detí zaočkovaných proti rotavírusom, dve deti zaočkovali proti besnote a päť proti hepatitíde A. Zaočkovali aj 142 detí proti ochoreniu COVID-19 a 77 proti chrípke.

Exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ešte v roku 2022 avizoval, že deti prichádzajúce z Ukrajiny, ktoré chcú zostať na Slovensku, by mali absolvovať povinné očkovania. Pokiaľ na pediatrickej kontrole očkovací preukaz dieťaťa chýbal alebo nebol kompletný, mali byť deti zaočkované, respektíve doočkované všetkými potrebnými vakcínami, ktoré sú na Slovensku povinné.

Pravidelné povinné očkovanie detí lekári na Slovensku vykonávajú proti desiatim infekciám, a to proti osýpkam, príušniciam a rubeole, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám a pneumokokovým invazívnym infekciám, aktuality.sk

X X X

Lucia Šimončič zažiarila so svojimi šperkami na prehliadke Fera Mikloška: Každá správna dáma mala kedysi brošňu

 Lucia Šimončič vytvára ručne šité šperky priamo na Slovensku.

Ligotavé doplnky z kryštálov Swarovski, pozlatených a postriebrených korálikov, korálikov preciosa a japonských korálikov miyuki tvorí už približne sedem rokov, pričom v biznise nie je sama, ale spolupracuje s bratom žijúcim v Austrálii.

Koncom roka 2023 sa jej podarilo vytvoriť kolaboráciu so slovenským návrhárom Ferom Mikloškom. On vytvoril kolekciu s názvom Golden Age, ona ju dotvorila šperkami vo forme brošní, náušníc, náramkov, aplikácií aj gombíkov.

X S Ferom Mikloškom sa poznáte už nejaký čas, no pracovne vás spojila až jedna predošlá spolupráca. Ako ste zareagovali na možnosť spolupracovať s ním aj vo vašom „fachu“?

Veľmi som sa potešila, lebo som dovtedy nikdy v živote so žiadnym návrhárom nespolupracovala. Jedna vec boli náramky, náušnice a brošne, ale pre mňa boli najväčšou výzvou práve aplikácie ako súčasť jeho modelov. Dohodli sme sa, navrhli a ušili. Úplný šok pre mňa bol, že Fero Mikloško má výnimočný cit pre štruktúry látok a využitie ich kombinácií. Bola som veľmi milo prekvapená.

Prečo ste doteraz s nikým nespolupracovali?

Doteraz som nestretla nikoho, s kým by som išla do potenciálnej spolupráce. Ale Fero je veľmi ľudský a skutočne sme si aj profesionálne skvelo sadli. Aj vo firme mám ľudí, s ktorými by som vedela ísť hneď zajtra na dovolenku a viem, že to bude super (smiech).

 X Na prehliadku ste pripravovali aj špeciálne gombíky, aby sa hodili na konkrétne odevy. Ako sa líši príprava takéhoto kúsku od prípravy napríklad náušníc?

Hlavný rozdiel je ten, že tým, že gombík je menší, jeho príprava trvá kratšie ako napríklad príprava náušníc. Inak je postup takmer rovnaký.

X Na prehliadke s názvom Golden Age bolo vidieť aj veľké vyšívané kríže. Ako ste sa k nim dopracovali?

S Ferom sme sa stretli v ateliéri a prirodzene, keď sme sa pozerali na plánované modely, vedeli sme, čo sa kam hodí. Smerom ku krížom to ťahal on, ja som taký tvar dovtedy nikdy nerobila. Fascinovalo ma, akú predstavu pri nich hneď mal.

X Počas prehliadky ste sedeli v prvom rade. Cítili ste nervozitu, napätie?

Všetko spolu. A bola som veľmi hrdá na Fera, ako nádherne to celé dal dokopy.

 X V akom životnom období ste sa rozhodli, že budete tvoriť brošne?

Niečo som potrebovala robiť, keď sa mi narodili dvojičky. Nikto by ma nezamestnal, keďže boli jeden alebo druhý na striedačku chorý. Tak som doma začala tvoriť a ostalo mi to dodnes.

X Z akých komponentov sú vaše šperky vyrobené?

Sú to kryštály Swarovski, pozlatené a postriebrené koráliky, tiež koráliky preciosa a japonské koráliky miyuki. Tie sú najlepšie a najdrahšie a každá jedna je rovnaká.

 X Ako dlho trvá príprava a tvorba šperkov?

Závisí od toho, o aký vzor ide, ale pri páre náušníc môžeme hovoriť, podľa dizajnu, o približne 30 – 40 hodinách práce.

X Jeden pár vznikne za 40 hodín?

Áno, lebo každý jeden korálik či kryštál musí byť ručne prišitý. Sú rôznych veľkostí a tých miniatúrnych sú stovky. Napriek všetkému sú však veľmi ľahučké, čo z fotografií nevidieť.

 X Ako vás pri tvorbe a vymýšľaní šperkov ovplyvňuje okolie, situácie v živote?

Väčšinou to u umelcov býva tak, že „temnejšie obdobie“ má temné farby aj v tvorbe, ale mňa to až tak neovplyvňuje. Som optimistka a keď sa nastavím, tak viem oddeliť prácu od všetkého ostatného a tvorím podľa toho, čo som si naplánovala.

X Čo je v tvorbe šperkov pre vás signifikantné, že toto ste vy a vaša vizitka?

Špecifická technika a dizajn, vzory a tvary, ktoré vytváram. Tiež materiál, pretože kombinácie je potrebné dopredu citlivo premyslieť.

X Aká bola vaša predstava tvorby šperkov v začiatkoch a ako je to teraz?

V začiatkoch sme sa chceli zamerať na brošne. Vykryť dieru na trhu. Som z umeleckej rodiny a už ako dieťa som vedela, že každá správna dáma mala brošňu. V rodine máme veľa výtvarníčok a niektoré si ich samy vyrábali zo striebra, ale aj netradične z dreva či skla. A tým, že som „textiláčka“, napadlo mi, že čo tak vyšiť ľahučkú brošňu, ktorá by sa dala nosiť aj na hodvábe? A nápad bol na svete.

X Vedeli ste od začiatku, aké materiály budete používať?

Dlho som hľadala. Začala som s plastovými korálikmi, lebo som musela prísť na to, ako to mám robiť, vymyslieť technológiu. Ale od začiatku som vedela, že sa vo svojej tvorbe chcem odlíšiť najmä kvalitou materiálov a precíznou technikou. Aj preto sú šperky drahšie, no kvalita za to stojí. Zatiaľ nemáme reklamácie a dokiaľ žijem, je na ne doživotná záruka (smiech).

X Sledujete v tejto oblasti trendy. Existujú vôbec?

Áno. Približne 2 roky dozadu som zaregistrovala brošňový boom, značky začali prichádzať s brošňami rôzneho tvaru a veľkosti. Všetko som, samozrejme, sledovala, ale ja sa skôr sústredím na seba a zarezávam. Mám tvrdú disciplínu.

 X Firmu riadite spolu s bratom žijúcim v Austrálii, spoločne robíte aj všetky potrebné rozhodnutia. Prebieha výroba u nás na Slovensku?

Áno, ale nájsť ľudí je ťažké. Keď som dala na pracovný portál ponuku, prihlásilo sa veľa žien, urobila som workshop a vyškolila 10, no ani jedna u mňa neostala. Väčšinou sa síce živia nádhernými výšivkami alebo vyšívajú ako hobby, ale nečakali, že toto je technicky oveľa náročnejšie. Na šperky nie je taká predloha ako pri vyšívaní. Ľudí, ktorí sú šikovní a zodpovední, je, mám pocit, stále menej.

X Predpokladám, že k takejto práci potrebujú mať v rukách mimoriadny cit?

Áno, bez neho to nejde. Spomínaný portál nás vtedy požiadal, aby sme nediskriminovali chlapov, pretože sme oslovili ženy. Tak som sa ich spýtala, koľko chlapov, ktorí vyšívajú, poznajú. Dali mi za pravdu. Myslím, že je naozaj jedno, kto tvorí, ale pri tejto práci musí mať cit pre detail, mimoriadnu precíznosť aj trpezlivosť.

X Hlásia v novodobej histórii šperky vo forme brošní svoj návrat?

Áno a som hrdá na to, že máme veľa zákazníkov, dnes už zo všetkých kútov Slovenska. Ľudia ich začali kupovať ako dary na Vianoce aj narodeniny, na výročia či iné špeciálne príležitosti. Veľmi by som chcela, aby sa ľudia naučili nosiť brošne aj cez bežný deň. Aby sa aj pri každodenných povinnostiach cítili skvostne.

Poznám skvelého pána režiséra, ktorý aj vďaka našim šperkom posilnil sebavyjadrenie svojej osobnosti. Keď to niekto takto cíti, je to pre mňa najväčšia odmena. Mať naše šperky ako rekvizity v úžasnom balete Giselle v SND bolo pre mňa výzvou aj posunom. Ale to, čo sme spoločne dokázali a nedávno zažili po prehliadke s Ferom Mikloškom, na to som mimoriadne hrdá, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.