Nové odbory ČR, vyměnit Středulu, gen. stávku nezařídí. Fiala se směje, dál rozhazuje miliardy. ČR utíkají miliardy, neposlouchá ekonomy. V Praze demonstrace na podporu Palestiny. Yvetta Simonová 95 let

Nelze dlouho čekat a rozmýšlet se, když je ČR na dně a lidé, firmy živoří. Je třeba rychle nové vedení odborů. Pozvěte si experty ze SR, poslance, místopředsedu Smeru a parlamentu Ĺubuše Blahu, nebo přímo premiéra Smera Ficu. V ČR zorganizují gen. stávku na demisi Fialy. Blaha: Som hrdý na Roberta Fica, že na summite EU jasne vyhlásil, že Slovensko už na Ukrajinu nepošle ani náboj a že podporujeme mier.

Robert Fico ukázal odvahu, keď sa postavil lídrom EÚ. A ukázal zdravý rozum, keď si ako prioritu určil národné záujmy Slovenska a nie smiešne boje o slovíčka v tlačových správach, ktoré nás k ničomu neviažu. My si musíme chrániť naše národné záujmy a našou prioritou je, aby sme my, Slováci, Češi, nemuseli žiadne zbrane posielať a aby nás neohrozovali sankcie, ktoré únia nezmyselne prijíma. Za všetko hovorí, že rovnako postupoval aj Viktor Orbán, ktorý sa takisto nehádže o zem pri nejakých slovných cvičeniach, ale jednoducho neposiela na Ukrajinu žiadne zbrane. Tak ako SR.

X X X

Alarmující propad průmyslu versus vzestup zahraničního obchodu: Co to znamená pro českou ekonomiku?

Dnes byla Českým statistickým úřadem zveřejněna nová data o české ekonomice, která přinášejí smíšené zprávy. Nejzávažnějším zjištěním je pokles průmyslu o 5 %, což vyvolává obavy. Dalším znepokojivým faktorem je pokles vydání stavebních povolení o 10,2 % oproti minulému roku. Na druhé straně, oblast zahraničního obchodu přináší naději s přebytkem téměř 13 miliard Kč.

Osobně mě znepokojuje pokles průmyslu, který není izolovaným jevem, ale trendem tohoto roku, s celkovým poklesem o 0,3 %. To poukazuje na slabost naší ekonomiky. Zásadním ukazatelem je také meziroční pokles nových zakázek o 5,2 %. Statistiky naznačují, že hlavním problémem je domácí poptávka, s poklesem zahraničních objednávek o 1,5 % a domácích o 12,2 %. To ukazuje na horší ekonomickou situaci v naší zemi ve srovnání s okolními státy. Očekávám, že jakmile se zahraniční ekonomiky zotaví, pomůže to i našemu průmyslu.

Optimistický pohled by naznačoval, že bychom mohli dosáhnout nulového růstu průmyslu na konci roku, ale realisticky očekáváme mírný celoroční pokles.

Stavebnictví: Naděje na horizontu?

V oblasti stavebnictví je vidět pozitivní signál, s meziročním růstem stavební produkce o 1,7 %. Nicméně, výhled na příští rok není tak optimistický vzhledem k poklesu nových stavebních povolení o 10,2 %. Trh nemovitostí se zdá být stabilizovaný, s meziročním nárůstem zahájených staveb o 24,6 %, ale poklesem dokončených bytů o 25,9 %. To naznačuje, že developerům se vyplácí čekat na lepší tržní podmínky. Podle těchto dat to vypadá, že je trh nemovitostí na dně.

Zahraniční obchod jako zdroj optimismu

V zahraničním obchodě jsme dosáhli přebytku obchodní bilance ve výši 12,8 miliard Kč, což je velmi významné zlepšení oproti předchozímu roku. Meziroční pokles vývozu o 10,2 % a dovozu o 16,0 % je způsoben spíše poklesem cen ropy a menším objemem dovezeného zboží než zvýšením domácí produkce. Očekává se, že dovoz se v budoucnu zvýší. Efekt nižšího množství dovezené ropy a plynu zase vyskočí, abychom se dostali na průměr.

Reakce trhů a centrální banky

Trhy reagovaly na tato makroekonomická data mírným oslabením koruny, které bylo brzy následováno návratem k původním hodnotám, což naznačuje uklidnění díky pozitivním zprávám z oblasti zahraničního obchodu. Varování před měnovou krizí, které nedávno zveřejnila Nomura, se ve stínu dnešních dat zdají být dost nepřesná.

Z hlediska centrální banky by mohly být nedávné události v průmyslu argumentem pro snížení úrokových sazeb. Ekonomika se evidentně dusí. Sazby by mohly být sníženy o 25 bodů, což je v souladu s postupným přístupem České národní banky. Přestože někteří navrhují větší snížení, realistický pohled naznačuje opatrnější přístup.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

STÁVKA  ODBORŮ,  STŘEDULY,  JEN  BOUŘE  VE  SLENICI  VODY

 Stávka odborů je jen bouře ve sklenici vody. Dělají si PR zdarma, míní ekonom

 Den protestů, který odbory vyhlásily na 27. listopadu, je jen bouří ve sklenici vody. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Protesty podle něj nebudou mít žádný efekt, odboráři se jen snaží zviditelnit.

„Je to jen bouře ve sklenici vody. Bude to mít podobný efekt, jako demonstrace, které probíhaly loni a kdy se na Václavském náměstí sešlo pár stovek lidí,“ řekl Kovanda v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

 Vedení odborů tvrdí, že jednotlivé svazy podpoří protesty různými formami. „Od těch nejtvrdších, to znamená stávkové aktivity, až po aktivity těch, kteří stávkovat nemohou z titulu zákona. Přímých stávkových aktivit se zúčastní největší odborové svazy,“ prohlásil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

 Odbory se jen snaží zviditelnit, míní Kovanda. „Vnímají, že se zvedla mediální vlna a snaží se na ní svézt. Je to jen snaha udělat si PR zadarmo,“ řekl Kovanda.

Důvodem protestů je podle Středuly zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojenost s kroky vlády například v důchodech, hrozba zásadního zdražení elektřiny nebo pokles reálných mezd. Jde podle něho také o dopady konsolidačního balíčku, který má podle vlády v příštích dvou letech mimo jiné daňovými změnami pomoci snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. „Považujeme tyto dopady za fatální, nebezpečné a zhoršující životní úroveň,“ řekl Středula.

Datum 27. listopadu je zvoleno záměrně. Ve stejný den v roce 1989, tedy za takzvané sametové revoluce, se v tehdejším Československu uskutečnila dvouhodinová generální stávka.

X X X

ČR  UTÍKAJÍ  MILIARDY  VINOU  FIALY

PROČ  NEPOSLOUCHÁ  EKONOMA  KŘEČKA  FIALA?

 Kvůli vysokému zdanění tabáku nám utíkají miliardy, kritizuje poradce premiéra Křeček

Cena cigaret je z 80 procent tvořena daněmi, a zbytečně proto ztrácíme miliardy korun, protože lidé jezdí nakupovat do Polska. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Štěpán Křeček, ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Celá česká ekonomika je podle něj ve svěrací kazajce. Pomoct by prý mohlo škrtnutí regulací, což by ale stálo velké politické úsilí.

„Na problémy ve spotřební dani upozorňuji už pět let bez ohledu na to, jaká vláda je u moci, a nikdo mě neposlouchá,“ řekl Křeček. Jako příklad uvedl tabákové výrobky. „Například na tabáku budeme zbytečně ztrácet mnoho miliard jenom kvůli tomu, že máme tak vysoké daně, že to lidé nakupují v Polsku. U nás přitom 80 procent ceny tvoří daně, takže my tu cenu nastavujeme soustavně špatně a kvůli tomu nám utíkají peníze,“ kritizoval ekonom.

 To, že se vláda pokusila o konsolidaci veřejných rozpočtů a snižuje se schodek, je podle něj pravicový krok. Zároveň by od pravicové vlády ale očekával, že se budou škrtat regulace. „Naše ekonomika je evidentně přeregulovaná, neroste a je ve svěrací kazajce. Očekával bych, že když nejsou peníze na to, abychom mohli ekonomiku povzbudit, tak můžeme alespoň škrtnout regulace. To nic nestojí a ekonomice by to pomohlo,“ řekl Křeček.

 Přiznal, že takový krok bude vyžadovat velké politické úsilí. „Na mnohých regulacích si už některé firmy nebo jedinci vybudovali byznys. Bude to stát politické náklady a určitou intelektuální námahu, ale nestojí to nic z rozpočtu, musíme to jen odpracovat,“ sdělil Křeček.

Za velký problém označil Green Deal. „Ukazuje se, že Evropská unie má vysokou cenu práce, ale i drahé energie ve srovnání s Asií a Amerikou. Když se globální hráči rozhodují, kde budou investovat, tak se Evropě vyhýbají,“ popsal Křeček.

Podle něj si za to Evropa může sama. „Ne nadarmo se říká, že ve Spojených státech se věci vymýšlejí, v Číně je vyrobí a v Evropě je pak regulujeme. Kdo si myslí, že se uregulujeme k prosperitě, měl by navštívit psychiatra, protože to samozřejmě není normální,“ zdůraznil ekonom.

S tím, že regulace brzdí ekonomiku, souhlasí i ekonom Petr Dufek. „Neustále deformuje investiční prostředí. Vytváříme nejistotu a komplikujeme život firem a jejich investice do budoucna,“ sdělil Dufek a zmínil například normu Euro 7. „Automobilky do poslední chvíle čekaly, jak to dopadne s Eurem 7 a jestli skončí prodeje klasických aut,“ podotkl Dufek.

X X X

Zahráváme si s budoucností země. Firmám jen bereme peníze, kritizuje Rafaj ze Svazu průmyslu

Poplatky za obnovitelné zdroje firmám dramaticky narostou, některým o stovky milionů korun. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. Podle něj se firmám zvyšují náklady a přicházejí o peníze určené na transformaci. Ekonom Petr Bartoň se domnívá, že ještě více než firmy budou zasaženy domácnosti.

„Když sečteme nárůst u poplatků za obnovitelné zdroje a za regulovanou složku, tak celkové poplatky některým firmám narostou asi o 200 procent ve srovnání s rokem 2021,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Rafaj.

Bartoň však upozornil, že zvýšení poplatků zní pro firmy hrozivě, ve skutečnosti však mnohem víc dopadne na domácnosti. „Firmám, kterým regulovaná složka činí oznámených šest procent, se náklady celkově zvýší méně než domácnostem. Regulovaná složka sice mnohem víc, ale celkově to bude méně,“ uvedl ekonom.

„Tady to zaznívalo, jako že se ve firmách skoro nic neděje. To je taková demagogie, to jsou jen nějaká čísla hozená z papíru,“ ohradil se ostře prezident Svazu průmyslu a dopravy. Podle něj navýšení poplatků může pro některé firmy znamenat platby o stovky milionů vyšší.

„Ve srovnání s rokem 2020 některým firmám dramaticky narůstají poplatky o stovky milionů. Jsou tu i některé podniky, které budou platit jenom na těchto poplatcích třeba 600 milionů korun,“ popsal Rafaj.

Vyzval také, aby se nezlehčoval problém, jemuž firmy čelí. „My firmám zvyšujeme náklady a bereme peníze určené na transformaci. Jde o budoucnosti naší země,“ dodal.

X X X

Československé tanky v Kyjevě

Není to smyšlenka, ani pohádka, je to slavná česká historie. Naskýtá se otázka, proč se příliš nepřipomíná. 069*2

Před 80lety českoslovenští vojáci, společně s Rudou armádou, osvobodili hlavní město Ukrajiny Kyjev. 1. čs. samostatná brigáda dorazila jako první do centra města a následně k Dněpru. Šťastní obyvatelé Kyjeva tehdy vítali naše i sovětské vojáky, tekly slzy štěstí, lidé objímali své zachránce… psal se 6. listopad 1943.

140 čs. vojáků obdrželo vysoká sovětská ocenění. Jména hrdinů od Kyjeva se pomalu ztrácí v čase, často i záměrně. Hrdinové Sovětského svazu Richard Tesařík, Antonín Sochor, dalšími vysokými řády byli oceněni jejich velitel Ludvík Svoboda, tankista Vladimír Janko, či Sergej Petras….

Tito hrdinové mají svá jména, před 80lety se jim klonil celý svět. Dnes žijí poslední z nich…. Otvírám knížku vzpomínek „Z Buzuluku do Prahy“ od generála Ludvíka Svobody. Uplynulo 80let, co zbylo z jejich statečnosti? Na ty poslední žijící se nenašlo ani jedno místo mezi těmi nedávno vyznamenanými. Prezidentova hradní medailová nadílka na ně zcela zapomněla, o těch z východní fronty se prezident dokonce ani slovem nezmínil. Cítím opět záměr, opět manipulaci s dějinami. Na piedestalu slávy místo skutečných hrdinů jsou veřejnosti předkládány jen figurky nebo virtuální hrdinové.

V této souvislosti připomínám známý výrok jednoho pologramotného osvětáře z Černých baronů, „kdo je hrdina, rozhodujeme my, strana!“ Dějiny se převracovaly, jak se těmto „osvětářům“ hodilo. Kácely se sochy, strhávaly pamětní desky, vytrhávaly se stránky z učebnic, trestáni byli posluchači zahraničního rozhlasu, vyhledáváni agenti.

Byla to doba, kdy „strana“ rozhodovala, kdo je hrdina a kdo má být zapomenut. Trvalo mnoho let než tyto hrdinové opět našli své důstojné místo v našich dějinách. Poučili jsme se z této doby? Vážíme si dnes našich válečných hrdinů? Neničíme opět jejich památku?

Právě 80.výročí osvobození Kyjeva československou brigádou se přímo nabízí k připomenutí jejich odkazu. Kyjev má pro nás určitou symboliku, již v roce 1914 byl i místem ustavení České družiny která se stala základem našeho vojska na Rusi a vedla k následnému ustavení našich legií. V poslední době je Kyjev cílem cest našich vládních politiků, kolik z nich tuto historickou skutečnost zde v Kyjevě připomenulo?

Místo po těch našich hrdinech pokukujeme po těch cizích, dovoláváme se Batmanů. Kádrováci opět rozhodují, kdo je hrdina a kdo má být zapomenut. Opět kádrují, jako ten pologramotný osvětář Přemysl Votava, server vasevec.cz

X X X

CIIE – Čínský mezinárodní veletrh dovozu

V době kdy čtete tento příspěvek, který byl zveřejněn 1. listopadu 2023 v ČLR na webu: cri.com.cn, byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023. Pro osvěžení paměti a případné podrobnější seznámení s historií této významné akce, kterou s pravděpodobností hraničící s jistotou – podle náhledu na titulky oficiálních médií – česká vláda, její orgány a jí podporované instituce ignorují, připomínám, že CIIE je hlavní iniciativa v oblasti otevírání se světu, kterou osobně naplánoval, navrhl, rozvinul a prosazoval prezident Si Ťin-pching.

Během posledních let se veletrh CIIE úspěšně konal se silnou podporou mezinárodního společenství již pět krát. Jeho kvalita a účinnost se zlepšily a jeho mezinárodní vliv se rozšířil. Byla zdůrazněna role veletrhu CIIE jako čtyř platforem pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek, podporu investic, mezilidské výměny a otevřenost a spolupráci. Platforma se stala oknem, ze kterého je vidět a proto můžeme být svědky toho, jak Čína uskutečňuje nový model rozvoje, jak se prosazuje otevírání se Číny na vysoké úrovni veřejným produktem, důležitým pro mezinárodní společenství. Čína prostřednictvím těchto čtyř platforem prokázala své odhodlání nejenom otevírat se a sdílet rozvojové příležitosti, ale i podporovat ekonomickou globalizaci bez ideologizace a vměšování se do vnitřních záležitostí partnerských států.

Pátý čínský mezinárodní veletrh dovozu (CIIE) se konal od 5. do 10. listopadu 2022 za aktivní účasti a silné podpory všech zúčastněných stran. Obchodní výstava byla plodná a představila více než 2 800 vystavovatelů ze 127 zemí a regionů, včetně 284 z 500 největších globálních podniků a lídrů v oboru. Dalšího působivého rekordu bylo dosaženo záměrným objemem obchodů ve výši 73,52 miliardy USD. Na tomto veletrhu bylo představeno 438 reprezentativních a nových produktů, technologií a služeb. Tím veletrh překonal předchozí ročníky. Aktivity na místě na veletrhu byly rozmanité a obsahově bohaté, což akci zvýraznily zmínění čtyři odlišné platformy. Květy letošního veletrhu budou krásnější než ty loňské, přestože klimatické, politické a hospodářské změny ve světě indikují jinak. Kde je ale hodně stínu, nebo šero či tma, musí být také hodně světla. Proto je na místě si také připomenout, že slunce vychází na Východě.

Jak je veletrh organizován

Hostitelem veletrhu jsou: Ministerstvo obchodu Čínské lidové republiky Šanghajská městská lidová vláda. Hlavními sponzory veletrhu jsou: Světová obchodní organizace (WTO) Rozvojový program OSN (UNDP) Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Organizace OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO) a Mezinárodní obchodní centrum (IT).

Hlavním tématem veletrhu je heslo: Spojme ruce při vývoji, otevíráme se budoucnosti.

Veletrh se skládá z hlavního fóra (zahajovací ceremoniál China International Import Expo a Hongqiao Forum), summitu Invest in China Year a paralelních sekcí – 1+4, kde 1 (jednička) odkazuje na tiskovou konferenci a mezinárodní sympozium o zprávě o světové otevřenosti 2023, zatímco 4 (čtyřka) představuje čtyři sekce: Otevření se rozvojiOtevření se spolupráciOtevření se inovacím a Otevření se sdílení.

Za zmínku stojí referující osobnosti, z nichž zástupně uvedu pouze pět: Prezident Šanghajské univerzity financí a ekonomiky (SUFE), Liu Yuanchun, Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Pissarides, Prezident Univerzity mezinárodního obchodu a ekonomiky, Zhao Zhongxiu a člen Čínské akademie inženýrství Zheng Weimin, Laureát Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Barry Marshall.

Podrobné informace o veletrhu, účastnících a podmínkách účasti v příští, tj. sedmém CIIE lze získat od hlavního organizátora CIIE: info@ciie.org nebo China International Import Expo Bureau, National Exhibition and Convention Center, No.333, Songze Avenue, Shanghai, China

Zázemí místa konání veletrhu

S celkovou plochou více než 1,5 milionu metrů čtverečních integruje Národní výstavní a kongresové centrum (NECC) výstavní, konferenční, obchodní, kancelářské, hotelové a další komerční aktivity a je největším kongresovým a výstavním komplexem v provozu na světě. Navíc přijetím krásného tvaru čtyřlístku a designového konceptu symetrie os se hlavní budova stává jednou z dominant Šanghaje.

Samotné Národní výstavní a kongresové centrum (Šanghaj) má výstavní plochu téměř 600 000 metrů čtverečních, z toho cca 500 000 metrů čtverečních vnitřních výstavních hal a 100 000 metrů čtverečních venkovních výstavních prostor. Kromě toho má komplex 17 výstavních hal, z toho 15 velkých o jednotkové ploše 30 000 metrů čtverečních a 2 multifunkční o jednotkové ploše 10 000 metrů čtverečních. Do zmíněných výstavních hal se lze přímo dostat nákladními automobily. Tímto způsobem může Národní výstavní a kongresové centrum komplexně splnit požadavky velkých, středních a malých výstav.

Co se týče ubytování, InterContinental Shanghai Hongqiao je jediný luxusní hotel, který se nachází v komplexu Národního výstavního a kongresového centra (NECC). Hotel se nachází na jihozápadním konci Čtyřlístku a s výstavními halami je spojen pěší stezkou s převýšením 8 metrů. S 536 stylovými a elegantními pokoji a apartmány, 4 osobitými restauracemi a bary a více než 2 200 metry čtverečními prostorných a flexibilních banketových prostor si návštěvníci, účastnící a hosté veletrhu vždy mohou užít pohodlné zázemí a služby na vysoké úrovni a ceny nižší než v Evropě.

Národní výstavní a kongresové centrum (NECC) se nachází přibližně 4,5 km od terminálu č. 1 letiště Hongqiao (vzdálenost po přímce), 2 km od terminálu č. 2 letiště Hongqiao (vzdálenost po přímce) a přibližně 60 km od mezinárodního letiště Pudong. Ze tří míst, která nebudu z pochopitelných důvodů uvádět, se návštěvníci mohou dostat na místo konání veletrhu metrem.

Závěr

Pro Evropany s omezenými možnostmi se aktivně účastnit výstavou produktů na veletrhu CIIE se nabízí členství v Hongqiao International Economic Forum, které bylo založeno na 2. CIIE. Členství slouží jako platforma pro spolupráci, výměnu a interakci mezi členy a organizacemi ze všech oblastí života s komunitou sdružující politické, obchodní a akademické lídry. Existují tři druhy členství: diamantové, platinové a elitní. Doporučuji malým a středním podnikům ČR v oblasti high-tech různých odvětví, stát se členem. Proč? Protože členové mají přístup k výhodám v HIEF, CIIE, propagaci a publicitě, atd. a doba sinofobie nebude trvat věčně. Podobně jako láska k jedné slečně a k egoistickému spojenci, netrvají věčně. Souhlasu netřeba. Jan Campbell, server vasevec.cz

X X X

Prozatímní opatření při sporech o opatrovnictví dětí bude mít velmi omezené odvolání

 Místo předběžných opatření by nově soudy ve sporech o opatrovnictví dětí měly využívat takzvaná prozatímní rozhodnutí. Podle záměru ministerstva spravedlnosti si nově soudce pozve a vyslechne obě strany řízení, kladen bude důraz i na postoje dětí. Úpravy by se měly zavést do praxe od ledna 2025. Justice se k možným změnám zatím staví poměrně kladně, i když dílčí připomínky soudy uplatnily. „Jako zásadní jsem vnímal tu, že navrhovaná úprava prozatímních opatření reflektovala pouze případy rodinného práva soukromého (rodičovské konflikty) a pomíjela případy rodinného práva veřejného (ohrožené děti),“ uvedl pro Českou justici místopředseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Vladimír Polák.

Předběžné opatření je nařízení soudu nebo správního orgánu, kterým jsou dočasně řešeny určité poměry, než je ve věci vydáno definitivní rozhodnutí. Podle ministerstva by nyní měl být vyloučen dosavadní postup podle obecné právní úpravy předběžných opatření, který účastníkům negarantuje dostatečný prostor pro uplatnění jejich práv a dítěti adekvátní zatímní úpravu jeho poměrů. Tzv. „předběžko“ by měl nahradit nový institut prozatímních rozhodnutí.

„Předběžným opatřením je však potlačena zásada přítomnosti na soudním řízení a zásada možnosti vyjádřit se ke všem navrhovaným důkazům (čl. 38 odst. 2 Listiny základních práv a svobod a § 115 ve spojení s § 115a a § 123 OSŘ), neboť o předběžném opatření se rozhoduje bez slyšení účastníků řízení, a tedy i bez dokazování (§ 75c odst. 1 a 2 OSŘ). To má být vyváženo jeho naléhavou potřebou (v případě speciálního předběžného opatření je tento požadavek zcela na místě, v případě obecného předběžného opatření však lze o tomto polemizovat) a prozatímní povahou (což však ve vztahu k oblasti péče soudu o nezletilé je s ohledem na shora uvedené problematické, neboť samotné předběžné opatření má vliv na rozhodnutí ve věci samé),“ stojí v důvodové zprávě novely.

Rychlý průběh řízení by měl být zabezpečen stanovením možnosti využívání moderních a operativních forem komunikace či velmi omezené možnosti odročení jednání. Pokud by soud dospěl k závěru, že si řešení manželského konfliktu žádá odbornou pomoc, pak by měl vždy manžele nasměrovat k využití odborných poradenských nebo terapeutických služeb.

Doba trvání prozatímního rozhodnutí by měla být v nové právní úpravě omezena stejným způsobem jako v případě speciálního předběžného opatření. I prozatímní rozhodnutí by mělo být pouze přechodným řešením situace. „Konečnou úpravu poměrů dítěte by mělo přinést až rozhodnutí ve věci samé. Proto by mělo být třeba i v průběhu doby vážit, zda nadále trvají důvody pro vydání prozatímního rozhodnutí. Tím by se měl soud zabývat, bude-li rozhodovat o prodloužení doby trvání prozatímního rozhodnutí. I v tomto by měla být pravidla nastavena shodně jako u speciálního předběžného opatření,“ uvádí resort s tím, že ale bude velmi omezena možnost se proti prozatímnímu rozhodnutí odvolat. „Vzhledem k tomu, že řízení o prozatímním rozhodnutí by mělo být postaveno na rovnosti zbraní, je možné v tomto směru účastníkům omezit jejich práva ve vztahu k opravným prostředkům, a to i s ohledem na skutečnost, že se jedná o dočasnou, prozatímní úpravu poměrů, který má být v co nejkratší době nahrazena rozhodnutím ve věci samé,“ vysvětlují předkladatelé. Nová koncepce řízení o prozatímním rozhodnutí podle ministerstva respektuje právo na spravedlivý proces a je v souladu s rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva, neboť zachovává rovnost zbraní účastníkům řízení, dává jim možnost se k návrhu vyjádřit a tím jim poskytuje efektivní ochranu práv.

Soudy změna zatíží

Odborníci oslovení Českou justicí pozitivně hodnotí to, že v rámci projednání rodičovských konfliktů opatrovnický soud před prozatímní úpravou poměrů nezletilého dítěte slyšel oba rodiče. „Byť je pravděpodobné, že navrhovaný obligatorní jiný soudní rok před rozhodnutím o prozatímní úpravě zatíží soudy, souhlasím s předpokladem navrhovatelů novely, že potenciál tohoto institutu pro deeskalaci konfliktu rodičů je značný a ve svém výsledku by měl vést ke klidnějšímu a kratšímu řízení,“ myslí si Vladimír Polák.

Novela obsahuje čtyři hlavní změny. Počítá se zrušením požadavku na zjišťování příčin rozpadu manželství. Spojit by se mělo řízení o rozvodu a o péči o děti, tedy rozvodové a opatrovnické. Nutné nebude také ustanovit takzvaného kolizního opatrovníka. Soudní poplatky by měly podpořit smírné řešení mezi partnery.

Právě spojení rozvodového a opatrovnického řízení v připomínkách kritizoval Krajský soud v Ostravě. „Skutečnosti, které se v případě návrhů na úpravu poměrů nezl. dětí na dobu do i po rozvodu, kterých je většina (protože většina rozvádějících se manželů spolu před rozvodem nežijí), zjišťují v současnosti v jednom řízení (např. zjišťování příjmů rodičů atd.), se budou dle navrhované úpravy zjišťovat ve dvou řízeních (jednak v řízení o úpravu poměrů nezl. dětí do rozvodu a v řízení o rozvod, s nímž bude spojeno řízení o úpravu poměrů nezl. dětí po rozvodu),“ uvedl předseda soudu Petr Novák.

Podle advokátky, mediátorky a poslankyně Evy Decroix, která se na návrhu podílela, by sloučení dvou řízení znamenalo pro partnery jen jednu návštěvu soudu. „Pokud je rodina na všem domluvena – většinou jsou rodiče rozstěhovaní, péče nějakým způsobem funguje, jsou připraveni hradit si výživné, tak není nutné, aby proces byl tak kostrbatý,“ uvedla Decroix. Jednání by podle ní mohlo být také neformálnější a nemuselo by se odehrávat jen v soudní síni, ale i v jiných prostorách. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

ANI  NĚMCI  NEMAJÍ  PENÍZE  NA  VLASTNÍ  BYDLENÍ?

Na vlastní bydlení již mladí nedosáhnou ani v Německu. Trpí i další bohaté země

 Mladý německý manželský pár se dvěma dětmi chtěl už během letošního léta mít nový vlastní domov. Nevyšlo to. Během šestnáctiměsíčního čekání na stavební povolení náklady na stavbu vzrostly o 85 tisíc eur, což je v přepočtu více než dva miliony korun. A v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami se vlastní bydlení stalo pro pár nereálným.

„Několik nocí jsem nespala,“ zmínila pro agenturu Bloomberg sedmatřicetiletá Milena Davidová, která pracuje jako učitelka. „Štve mě, že jsme byli už tak blízko,“ doplnila. S manželem se přitom zdáli jako ideální kandidáti na to, aby si vlastní bydlení mohli pořídit.

X X X

V centru Prahy se sešli lidé na podporu Palestiny. Zastavte genocidu, volali

Zhruba 200 až 300 lidí dorazilo v neděli odpoledne na pražské Malostranské náměstí. Účastníci přišli na shromáždění na podporu Palestinců v konfliktu s Izraelem. Lidé mají s sebou transparenty a palestinské vlajky, řečníci připomínají utrpení palestinských dětí a volají po ukončení zabíjení. Na akci dohlížejí policisté.

 Akce začala ve 14:30 na Malostranském náměstí, po necelé hodině se dav vydal průvodem centrem Prahy na Václavské náměstí, kam dorazil kolem 17:00 a o půl hodiny později se demonstrující rozešli. Podle policie byla akce poklidná. Na Blízkém východě se rozhořely boje po útoku palestinského islamistického hnutí Hamás na Izrael z počátku října.

Na shromáždění celou dobu dohlíželi policisté. „Bylo to bez narušení veřejného pořádku,“ řekla po skončení akce policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Na počátku akce na Malostranském náměstí demonstrující rozvinuli velký transparent s nápisem v angličtině, který požadoval zastavení zabíjení v Palestině a ukončení okupace (Stop the killing in Palestine end the occupation). Další měli v rukou menší nápisy.

Také řečníci vybízeli k ukončení zabíjení. „Společně můžeme zastavit genocidu, společně můžeme osvobodit Palestinu,“ řekl jeden z řečníků. Jiná řečnice uvedla, že nedostatek léků a potravin vede k humanitární katastrofě. „Není život v zemi, kde vládne strach,“ podotkla.

 Akce na podporu Palestiny

Šlo již o několikátou akci na podporu Palestiny, která se za poslední měsíc konala v centru Prahy. Podle odhadů se jich účastnilo od několika lidí do 300. Podporu Palestincům vyjadřují lidé i v dalších evropských městech. V sobotu vyšli znovu do ulic například v Německu, Francii či Británii. Na protesty v Paříži a Londýně dorazily desetitisíce lidí, žádné výraznější bezpečnostní problémy hlášeny nebyly.

V Praze v tomto týdnu pozornost vyvolala mladá žena, která se účastnila demonstrace ve středu 1. listopadu v mikině s nápisem, který mohl odkazovat na mnichovskou olympiádu v roce 1972. Olympiáda se zapsala do historie jako dějiště tragické události, a to teroristického útoku palestinských extremistů, který vyústil ve smrt pěti sportovců z Izraele a šesti dalších členů izraelské výpravy. Případem se zabývají kriminalisté.

Ozbrojenci Hamásu 7. října vpadli na území jižního Izraele, povraždili víc než tisíc převážně civilistů a další více než dvě stovky lidí unesli do Pásma Gazy. Izrael odpověděl bombardováním Pásma Gazy a pozemní operací na území ovládaném Palestinci. Ministerstvo zdravotnictví Pásma Gazy, které je ve správě radikálního palestinského hnutí Hamás, v neděli oznámilo, že za čtyři týdny bojů v Pásmu Gazy v důsledku izraelských odvetných útoků zemřelo 9770 Palestinců. Údaje nelze nezávisle ověřit.

X X X

 Eichler: Nenávist vůči Izraeli sílí. U nás je jeho podpora nezdravě nekritická, míní Drulák

Na Palestinské straně přibývá obětí a stále více států, organizací i lidí se proti postupu Izraele vymezuje. „Nenávist vůči Izraeli tak sílí,“ upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS vědecký pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler. Oproti tomu česká společnost za Izraelem plně stojí a podle politologa Petra Druláka je k němu častokrát až nezdravě nekritická.

„Izraelský postup, který byl vyprovokován teroristickým útokem Hamásu, s sebou nese obrovské množství civilních obětí mezi Palestinci, což vyvolává vlnu znepokojení napříč Evropou,“ upozornil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS politolog Drulák. Eichler v této souvislosti v pořadu Zprávy Plus uvedl, že s přibývajícími útoky bude nenávist vůči Izraeli sílit.

 Podle expertů je potřeba rozlišovat, zda podpora Palestiny souvisí s antisemitismem, podporou teroristického hnutí Hamás, či se jedná „pouze“ o podporu země, která je dlouhodobě považovaná za utlačovanou: „Existence Palestiny v rámci Izraele je docela zoufalá, její podpora, která rezonuje v části evropského veřejného mínění, s antisemitismem nemusí mít vůbec nic společného,“ vysvětlil Drulák a ohradil se vůči tomu, že by účastníci propalestinských demonstrací museli být nutně antisemité. „Stejně tak jako neplatí, že každý účastník proizraelské demonstrace musí být rasista, který nenávidí Araby,“ dodal.

 Přesto rozšíření antisemitismu v Evropě nepopřel ani jeden z odborníků a oba upozornili zejména na kritickou situaci ve Francii. „Tam se v posledních letech antisemitismus projevuje zvláště výrazně. Už v první dekádě tohoto století z Francie odešla kvůli antisemitismu velká část židovské inteligence. V posledních letech se terčem útoku stal i filozof a spisovatel Alain Finkielkraut, kterého napadli poblíž bulváru Champs-Élysées,“ poznamenal Eichler a dodal, že ve Francii žije osm milionů vyznavačů islámu, a vláda proto musí být opatrná ohledně svých kroků.

Drulák ale upozornil na to, že problém se netýká pouze lidí z migračního prostředí, ale i části francouzské levice, která legitimní solidaritou s Palestinci skutečně překračuje určitou hranici, jež může vést i k antisemitismu. „Je pravda, že francouzští Židé se necítí ve své vlastní zemi bezpečně, a celkem tomu rozumím,“ sdělil.

Naopak česká společnost se s antisemitismem podle Druláka už vypořádala a nemyslí si, že by tady byla nějaká živná půda pro antisemitské útoky. „U nás ve veřejném prostoru se Izrael těší jednoznačné podpoře, která je ale až nezdravě nekritická,“ podotkl.

 X X X

 Večeřová: Němci pumpují do potravinářství peníze, u nás to vypadá na přání vlády ho zrušit

Potraviny v příštím roce zdraží, shodli se v úterním vysílání pořadu 360° prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Ceny by měly vzrůst do deseti procent, odhadli. Večeřová zároveň uvedla, že zatímco v Německu vláda pumpuje do potravinářství peníze, v Česku je sektor na okraji zájmu, a někdy má dokonce pocit, že je tichým přáním kabinetu, aby byl zrušen.

Pokud by měly ceny potravin klesat, musely by klesnout náklady, a to nejen v případě energie, které jsou čtvrté nejvyšší v Evropě. „Náklady ale budou stoupat a nejde jen o elektřinu, ale třeba i o likvidaci obalů, odpadů,“ uvedla Večeřová.

 Prouza v této souvislosti upozornil, že s problémy se budou potýkat nejen potravináři, ale všechny firmy, které budou za energie platit mnohonásobně více než jejich evropští konkurenti. „Prostě pořád jsme v situaci, kdy české firmy mají jedny z nejdražších energií v Evropě. Znamená to, že mají výrazně vyšší náklady a o to hůř se jim konkuruje,“ uvedl Prouza.

České potravinářství je podle jeho slov pod velkým konkurenčním tlakem zahraničních dodavatelů, což znamená, že budou muset zdražovat. „Můžeme se bavit o tom, jestli to bude znamenat nárůst o tři nebo o sedm procent, ale nárůst to určitě bude,“ řekl.

 Večeřová souhlasí s tím, že nárůst může být do deseti procent. Prezidentka Potravinářské komory varuje, že řada firem už začala své závody přesouvat do zahraničí, kde jim nabídnou lepší podmínky, „Jestliže vám v Maďarsku někdo řekne, že vám dá polovinu investice a ještě vám odpustí daně třeba na pět let, tak samozřejmě pro vás je výhodné to postavit tam, a nikoliv tady. A z čeho bude stát platit investice a mandatorní výdaje, když nebude mít příjem z firem?“ ptala se Večeřová.

Prouza přiznal, že „apetit pro nové investice je hodně omezený“. Česko podle jeho slov často prohrává soutěž o nové investice s Rumunskem, Bulharskem, ale čím dál víc také se západní Evropou, například Francií.

„Jeden z problémů, který máme, je, že umíme spoustu věcí vypěstovat, ale vyvážíme pšenici, vyvážíme mléko, vyvážíme živá zvířata a zpátky dovážíme zpracované potraviny místo toho, abychom si je tady vyráběli a aby přidaná hmota zůstávala v Česku,“ řekl Prouza.

Jako příklad uvádějí Německo a jeho podporu jednotlivým firmám. Oba se domnívají, že podpora bude ještě větší vzhledem k tomu, že Německo nenastartovalo svou ekonomiku tak rychle, jak se předpokládalo.

„My můžeme závidět Německu jeho vládu za snahu napumpovat peníze do průmyslu, aby fungoval. Tady mám dojem, že potravinářský sektor je úplně na okraji zájmu, a někdy mám pocit, že je tichým přáním vlády, aby se zrušil,“ uvedla Večeřová.

 X X X

 Po izraelském útoku v Libanonu zemřela žena a tři děti, země podá stížnost k OSN

Při izraelském útoku na automobil v Libanonu zemřela žena a tři děti, uvádí tamní média. Oběťmi jsou členové rodiny tamního novináře. Libanon podle ministra zahraničí podá stížnost k OSN.

 Čtyři členové rodiny libanonského novináře, včetně tří dětí, byli v neděli zabiti při izraelském útoku na jedoucí automobil v jižním Libanonu nedaleko izraelských hranic. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na libanonská státní média.

Libanon podle ministra zahraničí podá stížnost k OSN. Radikální islamistické hnutí Hizballáh pohrozilo Izraeli následky a jeho ozbrojenci vypálili několik raket na sever Izraele, uvedla agentura Reuters.

Podle oficiální libanonské tiskové agentury Ani jsou mezi oběťmi sestra novináře a zpravodaje místní rozhlasové stanice Sámira Ajúba a její tři vnoučata ve věku čtrnáct, dvanáct a deset let. Novinář, který seděl za volantem vozu, byl zraněn. Členové jeho rodiny jeli za ním v druhém autě, uvedla AFP.

Libanonský ministr zahraničí Abdalláh Bou Habib agentuře Reuters řekl, že Libanon shromažďuje informace a fotografie k útoku a pravděpodobně v pondělí podá stížnost k OSN. Libanonský poslanec za Hizballáh Hasan Fadlalláh označil útok za „nebezpečný vývoj“, za nějž Izrael zaplatí.

Libanonské militantní hnutí Hizballáh v reakci na tento „ohavný a brutální zločin“ vypálilo několik raket Grad na severoizraelské pohraniční město Kirjat Šmona, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Hizballáhu. Hnutí prohlásilo, že nikdy nebude tolerovat útoky na civilisty a že jeho odpověď bude „rozhodná a silná“.

Libanonci na jižním předměstí Bejrútu sledují projev šéfa hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Někteří si kromě libanonských a palestinských vlajek přinesli i vlajku tohoto hnutí a Nasralláhovy fotky. (3. listopadu 2023)

Eskalace konfliktu

Agentura Reuters upozornila, že za uplynulé čtyři týdny pohraničních střetů s izraelskými silami, které vypukly současně s údery Izraele v Pásmu Gazy proti hnutí Hamás v odvetě za jeho útok ze 7. října, je to poprvé, co libanonský Hizballáh konkrétně zmínil použití raket Grad. To podle Reuters podtrhuje riziko další eskalace konfliktu na severní frontě, který je už nyní nejvážnější od války Izraele proti Hizballáhu z roku 2006.

Podle místních médií rakety Hizballáhu dopadly také na pohraniční izraelskou obec Metula, uvedla agentura AP. Nebylo bezprostředně jasné, zda si útok vyžádal oběti.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari k izraelskému úderu na automobil neposkytl konkrétní informace. Novinářům pouze řekl, že armáda operuje na základě zpravodajských informací a důkladně prošetří každou událost, k níž v Libanonu dojde.

Místní libanonské úřady v neděli ještě předtím uvedly, že izraelský dron zasáhl dvě sanitky, které jely pro zraněné z nočních úderů v jižním Libanonu, a čtyři zdravotníky zranil. Izraelská armáda oznámila, že podnikla údery na „teroristickou buňku“, která se pokoušela vypálit rakety směrem na Izrael, a že zdravotnické vozy nezaměřila záměrně.

X X X

Stud, zlehčování i čekání. Co brání mladým vyhledat pomoc psychologa?

Počet dětí a mladistvých, kteří trpí duševní nepohodou, stoupá. Úměrně se zvyšuje také počet adolescentů, pro které je psychické zdraví důležité téma a kteří se o něj zajímají. Podle výzkumu společnosti G82 je to až 65 procent. Ti, kteří se rozhodnou vyhledat odborníka, však čelí řadě překážek. Ať už jde o několika měsíční čekací lhůty, tak o přetrvávající stigma nebo strach z reakce okolí.

Adam pociťoval psychické potíže a nepohodu už během dospívání. Úzkosti a panické ataky pokračovaly i po nástupu na studium medicíny. Po jedné nepodařené zkoušce se začaly jeho stavy zhoršovat a on se rozhodl vyhledat odborníka.

„Já jsem měl hrozné štěstí, protože jsem se dostal protekčně přes známost k psychiatrovi. To znamená, že jsem se té největší bariéře, kdy lidé musí čekat až šest měsíců, aby se dostali k odborníkovi, vyhnul,“ vzpomíná Adam na to, jak se dostal do péče odborníka.

Adam tak patří mezi jednu třetinu dětí a mladistvých, kteří podle výzkumu společnosti T-Mobile, organizace Nevypusť duši a agentury G82 vyhledají v případě psychických potíží pomoc.

Jenže právě nedostupnost odborné péče a mnohdy několikaměsíční čekací lhůty jsou jednou z největších bariér, kterým čelí, když potřebují pomoct s duševním zdravím. Překážkám, kterým mladí při hledání podpory v péči o duševní zdraví čelí, je však ještě více.

„Bál jsem se, že mi to rodiče zakážou“

„Dospíval jsem na Moravě, a dokud jsem tam byl, žádnou pomoc jsem nevyhledával. Bál jsem se, že když se to dozví rodiče, budou si myslet, že jsem blázen. A že mi to zakážou,“ říká Adam.

Jeho případ není ojedinělý. Stejně jako pro něj i pro ostatní děti a mladistvé je právě podpora blízkých a rodiny klíčová k tomu, aby se nebály svěřit se se svými problémy. Až tři čtvrtiny dětí ve věku dvanáct až patnáct let by se v případě duševních obtíží obrátili nejdříve právě na ně. U mladistvých do devatenácti let je to 52 procent, říkají data.

Průzkum dále uvádí, že až 78 procent dětí a mladistvých se stydí říct si o pomoc v případě psychických potíží. Téměř tři čtvrtiny dotázaných se bojí reakce okolí a toho, že si o nich bude myslet špatné věci. Stejný počet dospívajících se pak bojí, že budou odmítnutí. Více jak polovina si navíc myslí, že říct si o pomoc v případě psychických potíží, bude vrhat špatné světlo i na jejich rodiče a společnost si bude myslet, že se o ně špatně starají.

Každý třetí deváťák v depresi?

Až 40 procent žáků devátých tříd základních škol vykazuje známky střední až těžké deprese a 30 procent z nich známky úzkosti. Vyplývá to ze studie vědců Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kterou letos zpracovali v základních školách. Ve všech oblastech duševního zdraví jsou více zasaženy dívky. Oproti chlapcům jich depresivními i úzkostnými příznaky trpí více než dvojnásobek.

To potvrzuje i Barbora Pšenicová z organizace Nevypusť duši. „Výsledky průzkumu nám ukazují, že děti neberou duševní potíže na lehkou váhu a většina z nich se osobně potýká se situacemi jako je obava o své okolí a blízké nebo nedostatek spánku. Zaujalo nás také, že mladí lidé preferují vyhledat pomoc mezi svými blízkými a nemají takovou důvěru v odborné instituce a služby,“ popsala.

Jak Přenicová varuje, reálná čísla potřeby odborné pomoci však mohou být mezi mladistvými ještě vyšší, než ukazují výše uvedená data.

Kromě rodiny je důležitá i podpora ve škole

Podporu nabízí dětem a mladistvým také školy, které poskytují služby výchovných poradců a školních psychologů. Těch je ale dlouhodobý nedostatek. Více než polovina dotazovaných uvedla, že v případě, že by tato služba byla dostupná u nich ve škole, využili by ji a mohla by jim pomoct.

Svou roli by školy měly hrát i proto, že pro mladistvé je důležitá blízkost. Ať už jde o svěřování se svým nejbližším, nebo o lokální dostupnost, kterou mohou školská zařízení poskytovat.

Zkušenost s vyhledáním psychologa prostřednictvím školy měl i Adam. Ten začal během studia navštěvovat psycholožku, na kterou jsou jinak často dlouhé čekací pořadníky. Jako student medicíny se do její ordinace dostal s předstihem. Přesto měl strach o svých pocitech mluvit. Jejich spolupráce neprobíhala ale tak, jak si představoval, a tak následně vyhledal přes známé psychiatra.

„Bál jsem se to říct na fakultě spolužákům. Když jsem se jim ale otevřel, že chodím na psychiatrii a že jsem dostal antidepresiva, tak se mi obratem hned svěřili další dva. Na lékařské fakultě, to je celkem běžné. Ale i tak se o tom nemluví,“ říká Adam.

S propojováním školy a péče o duševní zdraví souhlasí i primář dětského oddělení psychiatrické nemocnice Bohnice Michal Považan. „Vytváříme služby, které nejdou za pacientem, ale pacient má jí za nimi. Takže adolescentům život jen zkomplikují. I tento výzkum ukázal, že bychom měli mnohem více propojit psychologické a psychiatrické služby se školou.“

Školy by mohly navíc pomoct se včasnou identifikací a nasměrováním žáků a rodičů k dalšímu postupu v řešení podobných situací. Pro lepší orientaci v tématu a hledání možných řešení mohou školy využít jaké odborné semináře organizace Nevypusť duši, pro kterou nyní působí i Adam a snaží se na základě vlastní zkušenosti pomáhat druhým.

„Mně by pomohlo, kdyby se o tom tehdy mluvilo. V dnešní době už je to výrazně lepší, ale když jsem potřeboval pomoc někdy v roce 2013, tak duševní zdraví bylo úplně tabu. Někdy to dobou vzniklo Nevypusť duši, které pak začalo jezdit na školy, což by mi taky pomohlo. Proto tam dneska pracuji a vyprávím svůj příběh studentům, aby věděli, že se nemají bát vyhledat pomoc,“ uzavírá Adam.

X X X

 V tomhle věku není nic ke slavení, říká Yvetta Simonová o 95. narozeninách

Yvetta Simonová je živoucí legendou české populární hudby. S nezaměnitelným sametovým hlasem se v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století proslavila zejména duety se svým dlouholetým kolegou Milanem Chladilem. Zpěvačka, která v sobotu 4. listopadu slaví 95. narozeniny, příležitostně stále koncertuje.

 „Lidi jsou rádi, když mě vidí, že ještě chodím a stojím u mikrofonu,“ řekla v jednom z rozhovorů a dodala, že půlkulatiny by nejraději neslavila vůbec. „Ono totiž v tomhle věku není nic ke slavení. Asi se tomu nevyhnu, ale nejraději bych, aby to proběhlo co nejjednodušeji a lehce jen v rodinném kruhu.“

Rodačka z Českého Brodu vystudovala soukromě hudební teorii a zpěv. Svoji uměleckou kariéru začala jako operetní zpěvačka, ale slávu ji přinesla až spolupráce s tehdy populárními tanečními orchestry, zejména s hudebním tělesem Karla Vlacha.

Mimořádně šťastnou ruku měla Yvetta Simonová i při výběru svého dalšího hudebního partnera, kterým byl Milan Chladil. Jejich dueta jako Děti z Pirea, O nás dvou či Sentimentální si u posluchačů získala velkou oblibu.

Neméně populární byly ale i písničky, které nazpívala Simonová sama, ať již šlo o takové evergreeny jako Zhasněte lampióny, Já jsem zamilovaná nebo Romeo. Ve výčtu největších hitů nemohou zcela jistě chybět ani písničky Whisky, to je moje gusto a Když v baru houstne dým, které nazpívala pro komedii Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Zatímco na jevištních zářila, v osobním životě čekala na štěstí dlouho. „Já se vlastně vdala za publikum. Byla jsem v jednom kole, při koncertních šňůrách se najezdila spousta kilometrů… Musela jsem se životem prozpívat, nikdo mě nikdy neživil, i ty moje soukromé vztahy nikdy nevydržely dlouho,“ řekla Simonová, jejíž manželství s Františkem Spurným i Jaromírem Vomáčkou skončila rozvodem. Třetím osudovým mužem jejího života byl kapelník Karel Vlach, který zemřel v roce 1986.

Zpěvačka loni v říjnu v rozhovoru pro iDNES.cz prozradila své tajemství, jak si uchovat energii. „Jsem optimistická. Říkám si, že všechno je dobrý, bude to dobrý a ještě vydržím. Ale žádný recept na to opravdu není,“ dodala s tím, že nemá žádná speciální přání. „Je lepší si nic nepřát. Přála bych si, aby se mi býval nestal ten úraz před dvěma lety, který mě přece jenom dost omezuje. Ale už jsem s tím sžitá. To je jako špatné manželství. Když to máte takhle s nohou, je to prostě špatné, ale dá se to vydržet.“

X X X

 Berte sociální případy, radí Kreml náborářům. Ti plní kvóty i bezdomovci

Ruští úředníci se mají na povel Kremlu při náboru pro válku na Ukrajině soustředit na marginalizované obyvatele, mimo jiné na dlužníky, lidi v insolvenci nebo nezaměstnané. Uvádí to portál iStories, podle něhož jsou náboráři pod neustálým tlakem, aby uprostřed narůstajících ztrát na ruském bojišti dodávali další a další muže.

Kreml po regionálních úřednících odpovědných za nábor chce, aby o své práci podávali týdenní zprávy, uvádí iStories s odkazem na dopis prezidentského zmocněnce pro Centrální federální okruh datovaný 3. října.

Každý týden je zapotřebí vyplnit detailní formulář s údaji o počtu lidí, s nimiž úředníci hovořili o možnosti uzavření kontraktu s armádou, a také o množství těch, kteří na nabídku kývli. Z psaní, které iStories poskytl jeho zdroj, vychází, že nařízení o pravidelném referování platí zřejmě už od jara.

Dopis hovoří o 22 kategoriích Rusů, na něž se mají náboráři zaměřit a přemluvit je k odjezdu na Ukrajinu. Patří mezi ně lidé s velkými dluhy, čerstvě propuštění trestanci, nezaměstnaní, lidé v insolvenci, recidivisté, nedávno naturalizovaní občané nebo lidé, kterým hrozí deportace.

Portál uvádí, že někteří lidé odpovědění za nábor nyní začínají být zoufalí a přemlouvají (i s pomocí úplatků) zaměstnance náborových center, aby přijali jejich kandidáty, a oni si tak mohli vylepšit své statistiky.

„Vodí nám sem opilce, bezdomovce, mentálně postižené, narkomany,“ uvedl anonymně ruský voják pracující ve smluvním přijímacím středisku.

„Připadá mi, že se zbavují marginalizované vrstvy společnosti. Vůbec se nestarají o kvalitu armády. Řeknou, že tihle lidé budou kopat zákopy. Nezajímá je, co se stane s rodinami rekrutů po jejich nasazení, ale samozřejmě jim slíbí hory zlata,“ dodal voják k jednání státu.

Náborová kampaň se zřejmě nedaří

Podle šéfa nevládní organizace „Občan, armáda a právo“ Sergeje Krivenka dopis odhaluje, že ruská armáda má stále problém motivovat lidi, aby se do bojů na Ukrajině dobrovolně přihlásili. „Podpis smlouvy je stále dobrovolný, ale je možné lidi různě přesvědčovat, klást jim podmínky nebo učinit jejich život nesnesitelným,“ řekl Krivenko pro iStories.

„Kdyby bylo všechno tak dobré a lidé by sami chodili podepisovat smlouvy, nepotřebovali bychom všechny ty pasti, triky a snahy regionálních úřadů. Stejně tak bychom nepotřebovali popostrkování těchto úřadů,“ dodal.

Agentura AFP v pátek uvedla, že pozemní boje na ukrajinské frontě v posledním roce v podstatě zamrzly, a to i navzdory velké protiofenzivě, kterou ukrajinské síly zahájily na začátku letošního června. Ta dosud vedla k jen omezeným územním ziskům. Ruská armáda naopak v posledních týdnech vešla do protiútoku okolo měst Avdijivka v Doněcké oblasti a Kupjansk v Charkovské oblasti, ovšem také bez výraznějších zisků.

Ofenzivy na obou stranách vedly k velkým ztrátám vojáků i vybavení. Podle britského ministerstva vnitra činí trvalé ztráty Ruska, čímž myslí mrtvé a těžce zraněné, 150 až 190 tisíc mužů. Celkové ruské ztráty, které zahrnují i lehce zraněné, zřejmě vystoupaly na 290 tisíc vojáků.

Moskva na jaře spustila rozsáhlou náborovou kampaň, v rámci které by chtěla do konce roku přivést do armády 400 tisíc nových smluvních vojáků. Ačkoli ruské ministerstvo obrany tvrdí, že tento rok smlouvu s armádou podepsalo už 305 tisíc mužů, zahraniční analytici se domnívají, že jde o nadsazený počet. Ruská vláda se podle nich snaží za každou cenu vyhnout generální mobilizaci a možné nesouhlasné reakci veřejnosti.

„Můj předpoklad je, že kampaň nevygeneruje dostatek lidí a Rusové stejně budou nakonec muset provést další mobilizaci,“ uvedl Michael Kofman z amerického centra CNA. Právě neúspěch v získání potřebného množství nových vojáků vedl loni v září k vyhlášení částečné mobilizace.

Podle informací britské rozvědky se Rusko snaží do armády najímat také lidi z okolních států. V zemích, jako je Arménie či Kazachstán, zveřejnilo online inzeráty, v nichž nabídlo zálohy ve výši 495 tisíc rublů (120 tisíc korun) a měsíční mzdy od 190 tisíc rublů (46 tisíc korun).

X X X

Budu nejbabičkovatější ze všech babiček, směje se Simona Stašová

Herečka Simona Stašová (68) se snaží užívat života naplno. Oslava kulatin spojená s bilancováním ji sice čeká až v březnu 2025, ale už nyní je nastavená tak, aby se obklopovala jen dobrými lidmi a prožívala jen dobré zážitky. V rozhovoru pro iDNES.cz také prozradila, jak se těší na vnoučata.

 X Letošní rok vám do života přinesl spoustu nového. Jak se vám podařilo změny vstřebat?

Víte, letos jsem se stala sběratelem dobrých zpráv a mám v úmyslu už u toho zůstat. Ještě před rokem mi bylo něco kolem padesáti a teď už vím, že za rok a něco mi bude sedmdesát. S tímto novým vědomím jsem si řekla, že už v životě nebudu sbírat nic jiného než dobré lidi a dobré zážitky. A řeknu vám, jde to. Když se na svět podíváte s tímto záměrem, nestačíte se divit, jak je to jednoduché.

X Máte na mysli třeba svatbu svého syna?

Ano, to byl jeden z nejkrásnějších dnů v mém životě. A to nejen proto, že jsem vedla svého syna Vojtu k oltáři, což je nezapomenutelný zážitek, ale taky proto, že jeho Helenku znám už osm roků a je to dnes už moje nejmilejší dcera. Že jsem viděla, jak se objímají moji dva synové a jaký výraz mají v očích. Jak sympaťák Honza, bratr Helenky, pronesl neuvěřitelně vtipný a dojemný projev novomanželům. Jak jsme měli s tatínkem Vojtíka Pavlem Skřípalem druhý tanec hned po novomanželích a tancovali jsme na naši celoživotně zamilovanou písničku od skupiny Scorpions Wind of Change. Bylo to kouzelný a bylo to nádherný.

X Říká se, že synové si vybírají partnerky po vzoru svých matek. V čem vám je vaše snacha podobná?

Skoro v ničem. Ona je dokonalá, krásná, milá, chytrá, pracovitá… Snad jsme si podobné jen v tom, že je to hodná holka a že miluje Vojtíka. A že už teď nosí moje příjmení. I to je nádherný pocit.

X Jak by se vám líbila role babičky?

Moc. Budu babička ze všech babiček ta nejbabičkovatější.

X Takže vy jste se stala sběratelkou dobrých zpráv a zážitků?

Ano. Začala jsem samozřejmě tím nejkrásnějším dnem v tomto roce, svatbou svýho syna Vojty, ale posbírala jsem jich víc. Jelikož trávím polovinu svého života v divadle, na jevišti nebo v autě, když jedeme s divadlem na dvoudenní zájezd na Moravu, v hotelích, kde spíme na štacích, tak už nemám čas na přátele a vozím si je s sebou. V autě nebo pak v divadle v šatně po představení si stačíme říct a zasmát se všemu, co dřív bylo určeno jen pro hospůdku a pro večírky. Na ty už opravdu čas nemám, a tak si vybírám takové kolegy do svých představeních, se kterými bych ráda trávila čas i v soukromí a kterých si vážím a kteří mě obohacují a moc baví. Jsou to vlastně všichni, se kterými hraju ve svých deseti komediích, které mám na repertoáru.

X Jste dvě Simonky v představení Třináct u stolu…

To je moje nejoblíbenější Simonka Postlerová. Vynikající herečka, ryzí duše a statečný člověk. U ní si vždycky říkám, kolik toho v životě tahle křehká osůbka unese, a hned se mi moje miniaturní problémy ještě víc zcvrknou. Alternuje s ní Kamilka Špráchalová a jsou to obě holky do nepohody. V tomto představení, které hrajeme v Divadle Lucie Bílé, s námi hraje i jeden mužský, který když vejde na jeviště, nemusí nikoho přesvědčovat, že je to chlap, jak má být. Pěknej, chytrej, humornej, prostě Mirek Etzler. Víte, mým velkým koníčkem se stalo sbírat si do života chytré talentované přátele, kteří kývnou na ten nelehký kočovný život divadelní a kteří vám ten život obohatí, rozradostní a dávají vám sílu jít dál. Je to třeba geniální herec Filip Cíl, se kterým máme do budoucna další plány, Adam Vacula, Míra Nosek, všichni. Prostě všichni. Vlastně už se bez nich neobejdu a hýčkám si je jako to jedno z nejcennějších, co v životě mám.

X Je o vás známo, že buď hodně pracujete, anebo se od všeho odstřihnete a odjedete relaxovat. Stihla jste letos obojí?

Teprve to mám před sebou. Příští týden zvu svou maminku na týden na Kanárské ostrovy. Dostane to ode mě k Ježíšku. Byly jsme tam spolu už loni touhle dobou a bylo to fantastické, užily jsme si spolu skvělou srandu. Máma ráda vypráví i pro mě samotnou, což je báječný, a tak z ní vytahuju všechny vzpomínky a historky, které třeba ještě neznám. A chci slyšet znovu i ty, co znám. Loni jsme se cachtaly v bazénu a chechtaly se a letos se na to zase těším. V tuto dobu tam je tak akorát počasí do těch dvaceti pěti stupňů a to je ideální pro mámu i pro mě. Odpočineme si a jsme spolu.

X Co nesmí v destinaci vašeho odpočinku nikdy chybět a co naopak nikdy nesmí v kufru chybět vám?

Nesmí chybět dobrá kniha, to je absolutní základ. A dneska už k té knize a taky ke sluníčku jsou potřeba brýle. Na brýlích já tak trochu ujíždím, mám je moc ráda, jelikož už nevidím tak moc dobře. Ale taky je miluju jako součást své osoby. Dokonce jsem na své brýle i žárlivá. Několikery brýle prostě nesmí u mě chybět. Mám kamarádku, která se mi o mé oči stará, a tak bych jí ráda tímto způsobem poděkovala. Ivetko Pleyerová, díky!

X Propadáte na dovolených nákupním horečkám? Co si odtamtud nejvíc vozíte?

S mámou milujeme trhy. Ty stánky na trhu. Trhovce, se kterými se rukama nohama dorozumíváme. To je vášeň. Je to zábava. Nikdo mámu v té cizině nezná a přesto všechny zaujme a vyloudí na každém úsměv i smích. Máma to má prostě v sobě, ať se hne, kam chce. Máma si ráda kupuje dečky vyšívané a háčkované a různé ubrousky na stůl. Já si nejvíc kupuju sluníčka, který si lepím na stěnu na chatě. Ručně vyrobená sluníčka. Barevná, velká i malá, prostě sluníčka. A to všechno u trhovců najdeme.

X Je pravda, že jste poslední dobou i vášnivou zahrádkářkou?

Ano, to taky. Začalo to nutností, že musím mámě na chajdě pomáhat s kosením trávy, sázením, zaléváním a pak zase se shrabáváním listí na podzim. A samozřejmě mě to vůbec nebavilo. No jo, jenomže člověk není pořád mladý a najednou zjistí, že ta práce v přírodě vám dává do duše něco, co vám opravdu může dát jen příroda. Určitý klid a harmonii a že to všechno má nějaký řád a smysl. A tak jsem se vlastně z nutnosti stala velikou milovnicí zahrádky.

Simona Stašová a Jiřina Bohdalová na dovolené na Kanárských ostrovech na podzim 2022

X Podědila jste po své mamince kuchařské geny? Co nejraději vaříte a jíte?

Tak to vůbec ne. A tato vášeň maminčina mě nepotkala a určitě už nepotká. Nemám pro vaření smysl, trpělivost, fantazii, pochopení ani talent. Vařívala jsem svým dětem každý den takové ty zdravé nemastné neslané papáníčka. Vařívala jsem svým manželům, snad abych se jim zalíbila. Ale myslím, že jsem se nesetkala s velikým pochopením pro mé kuchařské umění. A tak vařili vždy spíš mužský u mě v domácnosti a já byla ten obdivovatel. Asi už to tak nechám.

Kde nacházíte nejvíc klidu?

Nejvíc potěšení a klidu v duši najdu v ten den, kdy mně zavolají moji synové Marek nebo Vojta a chtějí se mnou strávit čas. Když to vyjde od nich a ne ode mě. To je takové malé vyznamenání, kterýho si moc vážím, protože si sama pamatuju, když jsem byla v jejich věku, tak přítomnost rodičů nebylo to, co bych vyhledávala jako první. Kdyby bylo na mně, tak jim volám každý den a dožaduju se setkání. Ale brzdím se a čekám, až zavolají oni. Jsem moc ráda, že volají.

A pak si taky ráda čtu. Zdědila jsem po svém tatínkovi fantastickou knihovnu a stále nacházím skvosty. Mám po něm i víc než tři tisíce diapozitivů z nejméně osmdesáti zemí světa, sešity s jeho poznámkami, kde podrobně píše, co v té které zemi zažil a co stálo za to nafotit. Některé památky už neexistují, jsou zbořené… Potřebovala bych ještě jeden život na to, abych to všechno pročetla a vstřebala. Ale zůstává to tady a bude to tady napořád.

X X X

Plzeň ve druhém poločase obrátila zápas a zvítězila nad Slavii 2:1. Zářil dvougólový Jirka

Fotbalisté Plzně ve šlágru 14. ligového kola nečekaně zvítězili na stadionu Slavie po obratu 2:1. Pražané utrpěli první porážku v sezoně nejvyšší soutěže a z druhého místa tabulky ztrácejí dva body na obhájce titulu Spartu.

X X X

KARVINSKÁ  NEMOCNICE  ODDĚLENÍ  MAGNETICKÉ  REZONANCE

VYŠETŘOVAT I NEJMENŠÍ  DĚTI

Nemocnice Karviná – Ráj otevřela moderní pracoviště magnetické rezonance, připojuje se k několika málo zdravotnickým zařízením, které takto budou vyšetřovat děti od šesti měsíců věku. Stavba a pořízení přístroje stály více než 57miliónů korun, veškeré náklady uhradil jako zřizovatel nemocnice Moravskoslezský kraj.

„Kvalita a dostupnost lékařské péče jsou hlavními pilíři našeho zdravotnictví. S tím úzce souvisí také přístrojové vybavení nemocnic. Naše karvinská nemocnice spouští provoz magnetické rezonance v těchto dnech, Nemocnice Třinec začne oficiálně magnetickou rezonanci využívat už za tři týdny. Podařilo se nám tak realizovat to, co jsme si předsevzali. A sice, že všechny krajem zřizované nemocnice budou moci k diagnostice využívat tuto moderní zobrazovací metodu,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Pacienti z Karviné a blízkého okolí budou mít, díky spuštění provozu pracoviště Magnetické rezonance v Nemocnici Karviná – Ráj, lepší dostupnost termínů na tato vyšetření. „Zřízení pracoviště magnetické rezonance spočívalo kromě nákupu samotného přístroje také ve vybudování jeho zázemí. K zemi šel objekt bývalé ústředny, zrekonstruoval se suterén subjektu a na původním půdorysu vyrostl nový jednopatrový objekt. Teď je zde tedy prostor pro magnetickou rezonanci a potřebné zázemí pro pacienty a zdravotníky, v suterénu je strojovna, technická místnost magnetu, ale taky ústředna, umývárna a kryt civilní obrany,“ sdělil náměstek hejtmana kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer a doplnil, že pořízení magnetické rezonance vyšlo na zhruba 30 milionů korun, zbytek šel na popsané stavební práce.

„Díky intenzivnímu provozu špičkového oddělení ortopedie a dalším potřebám ostatních provozů v nemocnici, budou mít pacienti naší nemocnice zajištěn komfort vyšetření takzvaně pod jednou střechou. Jsme rádi, že kromě dospělých pacientů budou mít tuto péči zajištěnou také děti z Karviné a okolí, které dosud za ní musely dojíždět,“ uzavřel ředitel Nemocnice Karviná – Ráj Ivo Žolnerčík. /bir/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.