Núdzový plán Bruselu: Kúrte na 19 °C, nevypínajte atómky, tak se predíde energetickej kríze

   Európska komisia pripravuje návrhy riešení, aby sa cez zimu predišlo energetickej kríze. Brusel očakáva, že Rusko bude ďalej znižovať dodávky plynu. Preto chce predísť, aby došlo ku krízovej situácii. Plán s konkrétnymi opatreniami má Brusel predstaviť už budúci týždeň, informujú britské ekonomické noviny The Financial Times. Medzi konkrétnymi riešeniami má byť podľa novín odporúčanie, aby sa vo verejných budovách kúrilo na 19 stupňov Celzia či klimatizovalo na úroveň 25 stupňov Celzia.

Štáty majú tiež rozbehnúť kampane s výzvami, aby sa šetrilo energiami. Viac sa má tiež zainvestovať do obnoviteľných zdrojov energií.

Firmám sa majú poskytnúť motivácie, aby obmedzili spotrebu plynu pred zimou. Plán, ktoré noviny videli, sa volá „plán na zníženie dopytu po plyne“. Európska komisia ho pre noviny odmietla komentovať. Píše sa v ňom aj to, že ak by došlo k nedostatku plynu, majú sa utlmovať niektoré energeticky náročné priemyselné sektory.

Ďalší z bodov je, aby krajiny predčasne neukončovali činnosť jadrových elektrární. Takisto uhoľné elektrárne majú byť vyňaté z emisných kvót, ktoré štáty musia dodržiavať.

 Ak sa začne hneď pracovať na obmedzení spotreby plynu, pred zimou sa dá ušetriť až tretina spotreby, vyzýva Európska komisia, píše sa v pláne podľa Financial Tims.

„V pláne nie je žiadne veľké opatrenie, ale myslím si, že v každej krajine by to mohlo fungovať,“ citujú noviny nemenovaného diplomata EÚ.

Únia až 40 percent svojej spotreby plynu má z Ruska. No v polovici júna sa preprava cez hlavné potrubie Nord Stream 1 znížila o 60 percent. Momentálne prebieha odstávka tohto plynovodu, pričom viaceré krajiny sa boja, že ruský prezident Vladimir Putin a Gazprom už dodávky neobnovia, aby tak ešte viac zdvihli ceny plynu a zasiahli európske štáty./agentury/

X X X

Putin podpísal špeciálny ekonomický zákon. Niektorí zamestnanci budú pracovať v noci aj počas sviatkov

 Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal zákon, ktorý umožňuje vláde zaviesť špeciálne ekonomické opatrenia na podporu ruských ozbrojených síl počas „protiteroristických a ďalších operácií“ mimo krajinu.

 Po prijatí týchto opatrení nebudú môcť spoločnosti odmietnuť vládne kontrakty a zamestnanci budú musieť pracovať v noci aj počas sviatkov. Vláda tiež získala právo dočasne reaktivovať mobilizačné kapacity a zariadenia a právo odúčtovať hmotný majetok štátnych rezerv. Na svojej webstránke o tom informuje televízia CNN.

 Ruská vláda naďalej odmieta označovať konflikt na Ukrajine za vojnu, ale nové opatrenia v podstate znamenajú, že Rusko pretvára svoj priemysel na podporu invázie.

Putin vo štvrtok podpísal aj ďalšie zákony. Tie zahŕňajú prísnejšie opatrenia pre jednotlivcov alebo subjekty, ktoré Rusko považuje za zahraničných agentov, a rozširujú trestnú zodpovednosť za zbehnutie na velezradu./agentury/

X X X

Biden na palestínskych územiach vyjadril podporu riešeniu na úrovni dvoch štátov

Americký prezident Joe Biden v piatok počas návštevy palestínskych území opätovne vyjadril podporu riešeniu na úrovni dvoch štátov. Pôda na obnovu izraelsko-palestínskych rokovaní však podľa neho ešte nie je pripravená.

 Americký prezident Joe Biden (vľavo) si podáva ruku s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom počas ich stretnutia v Betleheme 15. júla 2022.)

„Hoci pôda na obnovu rokovaní v tejto chvíli ešte nie je zrelá, Spojené štáty a moja administratíva sa nevzdajú úsilia zbližovať obe strany – Palestínčanov a Izraelčanov,“ povedal.

Palestínčania si podľa jeho slov zaslúžia vlastný štát, ktorý bude nezávislý, zvrchovaný, životaschopný a zdieľajúci spoločné hranice s Izraelom.

„Dva štáty pre dva národy, ktoré majú v tejto zemi hlboké a odveké korene a žijú bok po boku v mieri a bezpečí.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás povedal, že je na čase skončiť s izraelskou okupáciou palestínskych území. Izrael podľa jeho slov už nemôže aj naďalej vstupovať ako „štát nad zákonom“.

Biden počas piatkovej návštevy v Betleheme takisto povedal, že Spojené štáty budú aj naďalej trvať na vyvodení zodpovednosti za zabitie palestínsko-americkej novinárky Šírín abú Aklaovej. Táto 51-ročná reportérka televízie al-Džazíra podľahla strelnému zraneniu hlavy, ktoré utrpela v máji počas prestrelky izraelských vojakov s ozbrojenými Palestínčanmi v oblasti predjordánskeho mesta Džanín.

Šéf Bieleho domu začal svoje blízkovýchodné turné v stredu v Izraeli. V piatok navštívil autonómne palestínske územia, kde oznámil finančnú pomoc v hodnote 100 miliónov dolárov určenú pre nemocnice vo východnom Jeruzaleme. Táto pomoc je súčasťou niekoľkoročného záväzku Spojených štátov pomáhať palestínskemu zdravotníckemu systému.

Biden v piatok popoludní pokračuje v ceste do Saudskej Arábie./agentury/

X X X

Danko varoval pred skvapalneným plynom, zožal výsmech. V zime vás smiech prejde, reagoval

Bývalý predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany Andrej Danko je známy svojimi brptami ešte z čias, keď vystupoval ako druhý najvyšší ústavný činiteľ. Dnes sa už pripomína iba svojimi statusmi na Facebooku. Najnovšie chcel upozorniť, že domácnosti s plynovými kotlami môžu mať problémy so skvapalneným plynom.

 „Mohol by sa niekto Sulíka opýtať, či naše plynové kotle prežijú skvapalnený plyn? Budú nám odchádzať horáky? Aké má zloženie?“, napísal Danko vo štvrtok na svojom Facebooku. Onedlho mu začali ľudia do komentárov písať, že je jedno či je plyn skvapalnený alebo nie, pretože má to isté zloženie.

Dankov status si všimla aj satirická stránka Zomri. „Andrej sa spýtal a dostal odpovede.“ Následne zverejnila aj niekoľko odpovedí, od bežných občanoch, ktorí sa snažia Dankovi vysvetliť ako to naozaj je.

Dlho s odpoveďou nečakala ani strana SaS, ktorá Dankov status prezdieľala s výsmechom. Neskôr pridala ironickú otázku. „Smejete sa, ale čo budete robiť, keď vám skvapalnený plyn vytopí sporák,“ napísali liberáli.

Danko to však nenechal a rozhodol sa v prekáračke pokračovať. Pokračoval s spochybňovaní zloženie amerického plynu. „Asi chceli konkretizovať, tak som napísal odpoveď. V zime ich smiech prejde,“ dodal Danko.

Debata stále neskončila. Po upozornení na Dankov status mu tam ľudia začali vypisovať a doberať si ho.

Skvapalnený plyn (LNG) je číra, bezfarebná a netoxická kvapalina, ktorá vzniká pri ochladení zemného plynu na teplotu –162 stupňov Celzia. Možno ho používať ako palivo pre nákladné vozidlá. Zemný plyn sa ochladí na kvapalné skupenstvo, čím sa zmenší jeho objem, čo umožňuje bezpečnejšie skladovanie a prepravu.

X X X

V Slovalcu príde o prácu 300 ľudí. Je to katastrofa, reaguje Sulík. Budaj sa bráni, hovorí o kampani

 Jediný výrobca hliníka na Slovensku, Slovalco v Žiari nad Hronom, ohlásil prepúšťanie. Pre spriemyselnenú krajinu, ako je Slovensko, ide o veľmi zlú správu, uviedlo vo štvrtok Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Spoločnosť postupným znižovaním výroby a súčasným prepúšťaním reaguje na narastajúce ceny elektrickej energie, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka. Vedenie spoločnosti avizuje aj úplné zastavenie výroby.

Spoločnosť ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450, pričom konečné číslo zamestnancov, ktorí prídu o zamestnanie, zatiaľ nie je definitívne. Aktuálne ide o priamych zamestnancov. Situácia sa však dotkne priemyslu a subdodávateľov v celom žiarskom regióne. Na výrobu v spoločnosti je naviazaných ďalších približne 2500 pracovných miest. „To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa nedá nazvať inak ako katastrofou,“ reagoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

 MH uviedlo, že podniklo všetky kroky k zníženiu poplatkov v koncových cenách energií, ktoré boli v jeho kompetencii. Zároveň si uvedomuje, že vzhľadom na náročnosť výroby v hlinikárni to nepostačovalo. Ako ďalšie riešenie preto navrhovalo zmenu kompenzačnej schémy pre energeticky náročný priemysel, rovnako ako spoločnosť Slovalco, čím by sa vytvorili podmienky, ktoré by boli porovnateľné s konkurenčnými podnikmi v iných európskych krajinách.

 „Ministerstvo hospodárstva a aj ja osobne sme dlhodobo navrhovali, aby sa uvoľnili financie z Envirofondu tak, ako je to bežné v zahraničí. Veľkí zamestnávatelia mali dostať priamu finančnú kompenzáciu v dôsledku neúnosného zvyšovania nákladov na výrobu. Bohužiaľ, stroskotalo to na zamietavom stanovisku ministerstva financií napriek tomu, že v Envirofonde sa nachádza dostatok financií. Výsledkom je, že stovky ľudí skončia na úrade práce,“ zdôraznil Sulík.

Generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý podotkol, že firmu mohla zachrániť práve chýbajúca novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. „S kompenzáciou by sme vedeli byť aspoň na nule, ale takto je situácia ďaleko za hranicou únosnosti. Nedokázali sme si zabezpečiť vstupy, elektrinu na budúci rok, a dnes už to zašlo tak ďaleko, že by nám už ani prijatie zákona nepomohlo,“ dodal Veselý.

Rezort hospodárstva pripomenul, že správa Environmentálneho fondu, ako i zákon o obchodovaní s emisnými kvótami spadajú do spôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, pričom rozhodnutie o poskytnutí finančných prostriedkov z Envirofondu rezort životného prostredia prijíma spolu s Ministerstvom financií (MF) SR. Príspevky do Envirofondu odvádzajú i firmy z ťažkého priemyslu, pričom na základe určenia Európskej komisie o použití prostriedkov z fondu je tieto možné využiť i na realizáciu opatrení v súvisiacich s dekarbonizáciou priemyslu.

Ostane sa recyklovať?

V hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom by po odstavení primárnej výroby hliníka fungovalo iba recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu, ktoré podnik uviedol do prevádzky tento rok. Hlinikáreň avizuje prepúšťanie troch stoviek pracovníkov, kľúčových zamestnancov pre možný reštart výroby si však plánuje ponechať. Pre TASR to uviedol generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý.

„Definitívne rozhodnutie o tom, či Slovalco prestane vyrábať primárny hliník úplne, alebo len utlmí výrobu na technologické minimum a v chode ponechá len niekoľko elektrolýznych pecí, urobí predstavenstvo spoločnosti,“ uviedol Veselý. Ako dodal, predpokladá, že po prijatí verdiktu budú musieť prepustiť približne dve tretiny zamestnancov, čo predstavuje zhruba 300 ľudí.

V hlinikárni by aj po odstavení výroby naďalej fungovalo recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu, do ktorého spoločnosť investovala 15 miliónov eur. „Okrem toho budú fungovať niektoré podporné procesy. Tiež plánujeme dočasne udržať kľúčových zamestnancov pre možný reštart,“ priblížil Veselý. Vyhliadky na prípadné obnovenie výroby sú však podľa jeho slov v súčasnosti veľmi nepravdepodobné.

Budaj vinu odmieta

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) sa ohradzuje voči trvalej kampani firmy Slovalco, ktorú vedie vedenie podniku s účelom získať výhody štátnej pomoci aj na úkor iných podnikov postihnutým zvyšovaním cien energií. „Najnovší vývoj, to znamená, odstávka výroby a prepúšťanie sú jednoznačne dôsledkom faktu, že fabrika, ktorá spotrebováva najviac elektrickej energie, si nevytvorila v predošlých rokoch dostatočnú rezervu, ani žiaden iný plán pre prípad zdraženia energií,“ uviedol evirorezort v tlačovej správe.

Na tému mediálnej kampane proti MŽP chce minister životného prostredia Ján Budaj hovoriť s vlastníkmi Slovalca, ktorými sú Penta a tiež Norsk Hydro. „Aj z vyjadrenia Slovalco je zrejmé, že deficit, do ktorého sa hlinikáreň dostala, nevyvoláva nedostatok štátnej podpory z prostriedkov Environmentálneho fondu,“ tvrdí MŽP.

Podnik si podľa rezortu nedokázal zabezpečiť energiu na ďalšie účinkovanie a jeho ekonomika padla tak, že ani prijatie novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami by na tom nič nezmenila./agentury/

X X X

Jadrová energia dostáva opäť zelenú, Rakúšania už na odstavenie Jaslovských Bohuníc netlačia

Štátni tajomníci a námestníci ministrov hospodárstva krajín V4 sa dnes stretli v Mochovciach, aby spolu riešili otázku jadrovej energie, taxonómie a novej jadrovej technológie. Spolu s Karolom Galekom, štátnym tajomníkom ministra hospodárstva (SaS) riešili jadrovú energiu Tomáš Ehler, námestník ministra priemyslu a obchodu z Českej republiky, Adam Guibourgé-Czetwertyński, štátny tajomník ministerstva pre klímu a životné prostredie z Poľska a Daniela Deli, zástupkyňa maďarského štátneho tajomníka ministra pre technológie a priemysel

 Slovensko prevzalo 1. júla predsedníctvo zoskupenia V4 a jednou z otázok, ktoré by chcelo otvoriť a riešiť, je aj jadrová energetika. Uviedol to na tlačovej besede Karol Galek, ktorý spolu s kolegami z Česka, Poľska a Maďarska vyzdvihli investície do jadrovej energie a plynu. „Pre Slovensko aj EÚ je dôležité byť energeticky sebestačnými a odpojiť sa od Ruska,“ skonštatoval Galek, ktorý tiež uviedol, že riešenie existuje a aj sa pomaly realizuje.

Podľa štátneho tajomníka má Slovensko zatiaľ jadrového paliva dosť a nemal by s ním byť problém ani neskôr, pretože sankcie na jeho dovoz z Ruska sa zatiaľ neplánujú a nie je to v pláne ani v blízkej budúcnosti. „To preto, lebo za ročný objem jadrového paliva zaplatíme toľko, čo za dva dni za plyn,“ vysvetlil Galek, ktorý tiež uviedol, že už nie je ani tlak Rakúska taký veľký na odstavenie našej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

 „Keď sa bavíme o jadre, tak okrem nás, Česka, Poľska a Maďarska sa chce naň viac orientovať ďalších 11 krajín EÚ. Je to teda niečo, čo v budúcnosti bude zohrávať veľkú úlohu,“ dodal štátny tajomník./agentury/

X X X

Matovič označil Čaputovú za klamárku: Hanbím sa za ňu, metá ňou nenávisť. SaS sa jej zastala

 Podanie na Ústavný súd, ktoré sa týka schváleného rodinného balíčka, rozčertilo Igora Matoviča tak, že adresoval prezidentke štipľavé slová. Čaputová označila Matovičove tvrdenia za manipulatívne a nepravdivé.

 „Podala som návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie súladu právnych predpisov a pozastavenie účinnosti,“ uviedla Čaputová, keď oznámila, že tzv. protiinflačný balíček, nazývaný aj rodinný, z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) skončí na Ústavnom súde. Tvrdí, že to nerobí preto, že je proti pomoci rodinám, ale preto, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc, ktorú si môžeme dovoliť, a o ktorej sa rozhodne legitímnym spôsobom so zapojením všetkých, ktorí ju budú musieť nakoniec vo svojich rozpočtoch zaplatiť.

 Minister financií to však vidí inak. V statuse na sociálnej sieti uviedol, že prezidentkou nenávisť k nemu „metá natoľko“, že obetuje osud 2,5 milióna detí a rodičov. „Myslel som si, že to neurobí,“ napísal Matovič. Prezidentka Čaputová však ešte pred rozhodovaním parlamentu o prelomení jej veta v prípade tohto zákona oznámila, že ak ho poslanci znovu schvália, obráti sa na Ústavný súd.

„Dokrvi bojovať proti pomoci rodinám v takto ťažkej dobe môže len človek, pre ktorého sú rodiny len čísla … a ja sa hanbím, že máme takú prezidentku. Vážne by som chcel vidieť ten uprený pohľad pani prezidentky do očí slobodnej matky s dvoma školopovinnými deťmi, ktorej chce prezidentka doslova ukradnúť 3 121 € navyše ročne z rodinného rozpočtu. V podaní na ÚS tvrdí aj také skvosty, že som sa verejne priznal, že som chcel “zamedziť diskusii a umlčať kritikov a oponentov” Rodinného balíčka. Strašné. Klamať z prezidentského paláca rovno ÚS, to chce iný pocit bohorovnosti,“ napísal Matovič.

Matovič vyjadril nádej, že Ústavný súd rodiny podrží „napriek prevelikej protisnahe pani prezidentky“.

Čaputová: Tvrdenia ministra financií sú manipulatívne a nepravdivé

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje tvrdenia Igora Matoviča, že je proti rodinám, za manipulatívne a nepravdivé, uviedol jej hovorca Martin Strižinec.

Pripomenul, že podanie prorodinného balíčka na ÚS prezidentka avizovala už pred prelomením jej veta poslancami Národnej rady SR.

SaS: Kritika voči prezidentke je neoprávnená

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje kritiku voči prezidentke Čaputovej, ktorá sa obrátila na Ústavný súd SR v súvislosti so schváleným balíčkom prorodinných opatrení, za neoprávnenú. „Rozhodnutie prezidentky potvrdilo dôležitosť systému bŕzd a protiváh v demokracii. Toto je jasný signál, že parlament a vláda nemôžu svojvoľne porušovať zákon. Pani prezidentka využila svoje ústavné kompetencie, zatiaľ čo Igor Matovič pri znásilňovaní legislatívneho procesu porušil zákon. Kritika na ňu je v tejto veci preto neoprávnená,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Podľa strany SaS je správne, že prezidentka funguje ako kontrola nad parlamentom a vládou. „Jej postup je správny aj v prípade balíčka, kde boli podozrenia z porušenia ústavy, pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a podozrenia z diskriminácie. Pani prezidentka dokonca vopred korektne poslancov informovala, že ak bude veto prelomené, bude sa musieť obrátiť na Ústavný súd. Poslanci mali možnosť veto neprelomiť, schváliť iba časti zákona platné v roku 2022 a zvyšok nechať prejsť riadnym procesom, čím by sa vyhli Ústavnému súdu. To sa však nestalo, veto prezidentky prelomili spolu s fašistami. Preto nie je čo prezidentke vyčítať,“ doplnil podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.

PS a Spolu kritizujú Matoviča

Matovičove vyjadrenia voči prezidentke kritizuje aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS). Vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby sa postavil na stranu prezidentky a ústavnosti. „Ak si chce premiér udržať svoju vládu do konca volebného obdobia, musí sa vyrovnať s Igorom Matovičom a nerobiť mu iba otvárača tlačoviek, nedovoliť mu znásilňovať legislatívny proces, a nenechať ho ponižovať iných členov vlády či prezidentku. Ľudia na Slovensku potrebujú riešenia a efektívne vládnutie, Matovičove osobné útoky prinášajú presný opak – paralýzu a stratu dôvery v inštitúcie,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.

„Výlevy ministra Matoviča, ktorý prezidentku obviňuje z klamstva, už aj keď cituje jeho jednoducho dohľadateľné vyjadrenia, však ukazujú na nečestnosť a neschopnosť slov a činov premiéra Hegera,“ myslí si nezaradený poslanec a šéf mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Kollár. Premiér sa nás podľa neho snaží presvedčiť, že chce vyššiu politickú kultúru a normálne fungovanie štátu, no nedokáže „upratať jedného ministra, aj keď je to predseda jeho strany, ktorý mu rozbíja štát, vládu aj koalíciu“. Kollár zároveň v súvislosti s prípadnou menšinovou vládou deklaroval, že nepodporí žiadnu vládu, v ktorej bude Matovič ministrom./agentury/

X X X

NASA a Roskosmos sa dohodli, Rusi a Američania budú lietať do kozmu spoločne

Prvé vesmírne lety na základe tejto dohody sa uskutočnia v septembri. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos uzavrela v piatok dohodu s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA), na základe ktorej budú môcť ruskí kozmonauti lietať na amerických kozmických lodiach výmenou za to, že americkí astronauti budú môcť využívať služby ruských vesmírnych rakiet Sojuz. TASR prevzala správu z agentúr Reuters a AFP.

„Táto dohoda je v záujme Ruska i Spojených štátov a je zameraná na rozvoj spolupráce v rámci programu (Medzinárodnej vesmírnej stanice) ISS,“ uviedol Roskosmos vo vyhlásení. Dodal, že tento krok uľahčí prieskum vesmíru na mierové účely.

„Na zabezpečenie nepretržitej bezpečnej prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice, ochranu životov astronautov a zaistenie nepretržitej prítomnosti Spojených štátov vo vesmíre obnoví NASA integrované posádky na amerických kozmických lodiach a ruských (vesmírnych raketách) Sojuz,“ napísala NASA.

Prvé vesmírne lety sa uskutočnia v septembri

Dodala, že prvé vesmírne lety na základe tejto dohody sa uskutočnia v septembri, keď má americký astronaut Frank Rubio odletieť na ISS z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane spoločne so svojimi ruskými kolegami Sergejom Prokopievom a Dmitrijom Petelinom.

Výmenou sa ruská kozmonautka Anna Kikinová pripojí k dvom americkým a jednému japonskému astronautovi na palube kozmickej lode SpaceX Crew Dragon, ktorá poletí k orbitálnemu laboratóriu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Vyhlásenie o uzavretí predmetnej dohody prišlo iba pár hodín po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v piatok odvolal z funkcie riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Dmitrija Rogozina. Na čele Roskomosu ho nahradí doterajší ruský vicepremiér Jurij Borisov.

Vesmírnu spoluprácu medzi Spojenými štátmi a Ruskom v uplynulých mesiacoch značne ovplyvnili sankcie uvalené na Moskvu pre jej vojenský vpád na Ukrajinu, aktuality.sk

X X X

Vakcínu proti osýpkam nedostalo vlani až 25 miliónov detí, upozorňuje UNICEF

Existuje riziko, že až 25 miliónov detí by sa mohlo nakaziť záškrtom, tetanom, čiernym kašľom a detskou obrnou, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2019 nárast o šesť miliónov. Zároveň ide o najvyšší počet potenciálne ohrozených detí od roku 2008.

Konšpiračné teórie o očkovaní a nápor na sektor zdravotníctva počas pandémie koronavírusu spôsobil, že až 25 miliónov detí nedostalo dávku vakcíny proti osýpkam. V piatok na to podľa denníka The Guardian upozornil Detský fond OSN (UNICEF).

Z údajov, ktoré zverejnili UNICEF a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyplýva, od začiatku pandémie covidu začala úroveň vakcinácie klesať. To spôsobilo, že niekoľko desiatok miliónov detí sa stalo náchylnými na choroby, ktorým sa štandardne dá predchádzať.

Existuje riziko, že až 25 miliónov detí by sa mohlo nakaziť záškrtom, tetanom, čiernym kašľom a detskou obrnou, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2019 nárast o šesť miliónov. Zároveň ide o najvyšší počet potenciálne ohrozených detí od roku 2008.

Rovnaký počet detí vlani nedostal vakcínu proti osýpkam a ďalších 3,5 milióna detí nebolo zaočkovaných proti ľudskému papilomavírusu, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice.

Takmer dve tretiny detí (62 percent), ktoré v roku 2021 neboli vôbec zaočkované, žijú v desiatich krajinách. S výnimkou Brazílie ide o krajiny s nízkymi alebo nižšími strednými príjmami.

Situáciu viac zhoršuje sucho a stúpajúca miera podvýživy

Odborník UNICEF-u na vakcináciu Niklas Danielson upozornil, že situácia je veľmi vážna, pričom ju ešte viac zhoršuje sucho a stúpajúca miera podvýživy.

Podľa OSN spôsobila nedostatočná vakcinácia za posledných 12 mesiacov nadbytočné úmrtia a viedla tiež k šíreniu obrny a osýpok. Deti, ktoré nie sú zaočkované a napríklad dostanú osýpky, sú podľa doktorky Kate O’Brienovej z WHO až rok náchylnejšie na iné ochorenia, vrátane zápalu pľúc. Meningitída zasa môže spôsobiť hluchotu, slepotu a môže mať dlhodobé neurologické následky.

Jednou z príčin tohto stavu je aj nárast počtu vysídlených ľudí, čo sťažuje očkovanie, aktuality.sk

X X X

Rázsochy sa stávajú realitou. Novú nemocnicu navrhne spoločnosť z Izraela

 Ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu s víťazom verejného obstarávania na zabezpečenie komplexnej projektovej prípravy. Vizualizácie projektu novej štátnej bratislavskej nemocnice by mali byť zverejnené do troch mesiacov.

Nemocnica bude v prvej etape disponovať kapacitou 653 lôžok, v druhej bude projekt počítať s prípadným rozšírením o ďalších päťsto. Menší počet lôžok pri rovnakom počte zdravotníkov podľa Martiny Antošovej, koordinátorky projektu novej Univerzitnej nemocnice Martin, zlepší ich obslužnosť.

Veľkosť štátnej nemocnice nakoniec podľa ministerstva zdravotníctva určí konkurenčný boj o pacienta a aj to, aký bude mať vplyv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti otvorenie súkromnej nemocnice finančnej skupiny Penta – Bory.

„Rozostavaná nemocnica dlhý čas predstavovala symbolický pomník problémov slovenského zdravotníctva. Vybudovanie modernej, kvalitnej nemocnice s nadregionálnym významom bude rovnako symbolické otvorenie novej kapitoly v starostlivosti o pacienta,“ vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

 Verejné obstarávanie koncovej nemocnice bolo vyhlásené v roku 2019, pričom do tendra sa prihlásilo jedenásť uchádzačov. Víťazom sa nakoniec stala skupina dodávateľov Amberg Engineering Slovaka a CED Consulting. Celková vysúťažená cena za kompletnú projektovú dokumentáciu predstavuje podľa zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv 16,7 milióna eur.

Víťaz má podľa ministerstva vypracovať okrem iného urbanisticko-architektonickú štúdiu, projektové dokumentácie, ako aj zabezpečiť povolenia na uskutočnenie stavby vrátanie medicínskeho a nemedicínskeho vybavenia.

Výstavbu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách schválila vláda 1. júla, pričom výstavba hrubej stavby nemocnice by sa mala ukončiť v roku 2026. Jana Kišková, koordinátorka projektu novej nemocnice Rázsochy, pripomína, že súťaž sa týka dostavania celej stavby, nie len skeletu.

O projekt novej bratislavskej nemocnice sa postarala izraelská spoločnosť Assuta. Assuta je súkromná sieť nemocničných zariadení, pričom zhruba 13 percent operácií v Izraeli sa vykonáva v práve v týchto zariadeniach. Podľa analytika Martina Smatanu sú to vlastne konzultanti, ktorí exportujú know-how o tom, ako sa stavajú nemocnice.

S dostavaním Rázsoch sa aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti v hlavnom meste zmení a niektoré zariadenia postupne utíchnu. Rezort nateraz nevie povedať, čo bude s jednotlivými starými nemocnicami. Isté zatiaľ je, že budovy zostanú v rukách štátu, no o ich budúcom využití rozhodne podrobná analýza dostupnosti. Napríklad nemocnica na Antolskej v Petržalke je jediným štátnym zariadením na druhej strane Dunaja. Nemocnica v Ružinove je zase najbližšie k letisku, čo zohráva významnú úlohu v prípade leteckej nehody. Zachovať by sa mala aj štátna nemocnica na Mickiewiczovej ulici, ktorú otvorili v roku 1864.

V prvej vlne rozdeľovania peňazí z plánu obnovy sa peniaze ušli len nemocniciam v Bratislave a Martine. Výstavba bratislavskej Univerzitnej nemocnice na Rázsochách má stáť 281 miliónov eur a má mať 653 lôžok. Ide o tzv. plávajúce lôžka, ktoré sa budú využívať na oddeleniach podľa aktuálnej potreby. Nová nemocnica si dáva za cieľ, že preorganizuje štruktúru poskytovanej starostlivosti v regióne. Pacient by mal dostať komplexnú starostlivosť na jednom mieste, čo sa dnes často nedeje, pretože Univerzitná nemocnica má päť budov a nie každá poskytuje všetky typy starostlivosti. „Pôjde o najmodernejšie vybavené – technicky aj personálne – centralizované pracoviská na Slovensku poskytujúce najnovšie high-tech medicínske postupy,“ sľubuje vláda.

Na Rázsochy čaká Slovensko vyše 30 rokov. Mnohí poslanci, no i koaliční partneri dostavanie národnej nemocnice spochybňujú. Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára štát postaví hrubú stavbu a tým sa projekt opäť skončí. „O dvadsať rokov príde nejaký ,Pelle‘ a zbúra to,“ narážal Kollár na moment, keď Peter Pellegrini ešte ako predseda vlády verejne začal búrať tridsaťročný skelet legendárnej štátnej nemocnice.

Peter Ferjančík, generálny tajomník služobného úradu ministerstva zdravotníctva, však potvrdil slová premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), že výstavba by mala pokračovať aj v Prešove a Košiciach. Záleží však podľa neho najmä na pripravenosti projektov a schopnosti dodržať šibeničné termíny./agentury/

X X X

Ondrej Janíček, ktorého oslobodili v kauze Fatima, zakladá politickú stranu Karma

Prípravný výbor vznikajúcej politickej strany už začal so zberom podpisov. Podnikateľ Ondrej Janíček, ktorého vo štvrtok (14. 7.) Okresný súd (OS) Trnava oslobodil v kauze trenčianskeho baru Fatima, zakladá politickú stranu Karma. TASR o tom informoval prípravný výbor strany.

„Ľuďom na Slovensku ponúkam svoju energiu, svoj čas, svoju silu a to, čo ma reprezentuje 22 rokov, nezlomnosť a bojovnosť za dobrú vec. Chcem slúžiť ľuďom a považujem za svoje poslanie, aby sa na Slovensku dobre žilo,“ uviedol Janíček.

Prípravný výbor vznikajúcej politickej strany už začal so zberom podpisov. Na registráciu politickej strany je potrebných aspoň 10 000 podpisov, aktuality.sk

X X X

Ľuboš Blaha podáva trestné oznámenie na Metu, Hegera, Godu a chystá aj žalobu na SR

Poslancovi sa nepáči zdôvodnenie, akým Facebook vysvetlil zablokovanie jeho profilu na sieti.

 Opozičný poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha oznámil, že dnes podal trestné oznámenie na sociálnu sieť Facebook – pre krivé obvinenie. Týka sa nedávneho zmazania jeho stránky na sociálnej sieti.

V tejto súvislosti zároveň podal trestné oznámenie za zneužitie právomoci na premiéra Eduarda Hegera, ako aj na poradcu prezidentky SR a spolupracovníka ministerstva zdravotníctva Jakuba Godu.

Zároveň Blaha uvádza, že s právnikmi pracuje na taktiež avizovanej žalobe proti Slovenskej republike na Európskom súde pre ľudské práva.

Blahova argumentácia má vážne diery

Blaha trestné oznámenie avizoval ešte koncom júna, kedy hovoril, že ho podá na konkrétneho zamestnanca prevádzkovateľa sociálnej siete, spoločnosti Meta – Štepána Soukeníka. Ten je manažérom zastupujúcim americkú spoločnosť napríklad pri kontakte s vládnymi predstaviteľmi.

Dnes poslanec uviedol iba všeobecne, že trestné oznámenie pre krivé obvinenie podáva na „zodpovedných činiteľov Facebooku“.

Konkrétne sa Blahovi nepáčia dva zo štyroch dôvodov, pre ktoré sociálna sieť zmazala jeho fanstránku s takmer 175-tisíc sledujúcimi.

Prvým dôvodom je zjavne chybné vyhodnotenie obsahu, v ktorom mal Blaha porušiť pravidlá Facebooku týkajúce sa nenávistných prejavov prirovnávaním amerických občanov ku psom. Poslanec síce používal výrazy ako „americký mopslík“, „americký hafan“ či „americký pudlík“, avšak referoval nimi len k svojim slovenským politickým oponentom.

V druhom prípade bolo pre Facebook problémom použitie slovného spojenia „upáľte ho“ v sarkastickom kontexte. Blahovi sa to nepáči práve z dôvodu, že v skutočnosti nepodnecoval k násilie.

Sociálnu sieť tak obviňuje z trestného činu krivého obvinenia zo závažných trestných činov, napríklad vyzývania k násiliu.

Facebook však nikdy doslovne netvrdil, že Blaha vyzýval k násiliu či nenávisti. Pokiaľ ide o nenávisť (prípad „amerických psov“), Meta uviedla, že sa jej nepáčilo zverejňovanie „dehumanizujúcich prejavov“, ktoré spadajú pod jej pravidlá o nenávistných prejavoch. Navyše, definícia nenávistných prejavov v rámci pravidiel sociálnej siete sa automaticky nemusí zhodovať s ich právnou definíciou naprieč jednotlivými krajinami, kde Facebook pôsobí.

Niečo podobné platí aj pri Blahovom porušení pravidiel o násilí a podnecovaní. Meta totiž redakcii Živé.sk spresnila, že pokiaľ ide o podnecovanie, používateľom netoleruje sarkazmus. To znamená, že Blaha mohol porušiť pravidlá o násilí a podnecovaní aj bez toho, aby vyzýval k násiliu.

Zároveň pripomeňme, že každý zo štyroch dôvodov, ktoré Meta pri Blahovom bane prezentovala, by bol samostatne dostatočný pre zmazanie účtu na sociálnej sieti.

Meta premiérovi sľúbila pomoc v boji s dezinformáciami

Premiérovi Eduardovi Hegerovi Blaha vyčíta stretnutie s prezidentom spoločnosti Meta pre globálne záležitosti Nickom Cleggom, ktoré sa uskutočnilo koncom mája na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

Blaha bez prezentovania dôkazov tvrdí, že Heger „žiadal, aby boli na Facebooku zablokované účty, ktoré nevyhovujú slovenskej vláde“ a vraj tiež „s najväčšou pravdepodobnosťou žiadal aj o blokáciu účtov opozičných politikov“ vrátane jeho. Preto sa vraj dopustil zneužitia právomoci verejného činiteľa.

O stretnutí s Cleggom svojho času na Facebooku informoval samotný Heger. „Zdôraznil som mu, ako veľmi potrebujeme zo strany spoločnosti Meta podporu v boji proti dezinformáciám na ich sociálnej sieti Facebook,“ napísal toho času v statuse a dodal: „Nick Clegg mi prisľúbil pomoc. Budeme intenzívnejšie spolupracovať, aby sme znížili počet dezinformácií a agresívnych prejavov.“

Trestné oznámenie za nahlásenie hoaxov

Jakub Goda mal podľa Blahu zneužiť právomoci štátneho zamestnanca, podľa poslanca „loboval u americkej spoločnosti Facebook, aby zablokovala môj účet“.

Goda pracuje v kancelárii prezidentky SR Zuzany Čaputovej, avšak od príchodu pandémie Covidu-19 spolupracuje s ministerstvom zdravotníctva, najmä ohľadom komunikácie na sociálnych sieťach.

Dlhodobo bol tak kvôli dezinformáciám v kontakte s pracovníkmi spoločnosti Meta. Netají sa tým, že popri množstve iných zdravotníckych dezinformácií a škodlivého obsahu Mete reportoval aj príspevky Ľuboša Blahu.

A to oprávnene – Blaha totiž dlhodobo šíril hoaxy o Covide-19 a očkovaní, pričom samotný Facebook mu niekoľkokrát z tohto dôvodu zmazal jeho statusy. Neskôr ich dokonca začal spätne mazať aj samotný Blaha, v zjavnej obave o ďalšie postihy zo strany sociálnej siete.

Blaha napokon uvádza, že s právnikmi pracuje na taktiež avizovanej žalobe proti Slovenskej republike na Európskom súde pre ľudské práva.

Poslanec Smeru sa domnieva, že republika pred americkou korporáciou neochránila jeho ústavné právo na slobodu prejavu.

V uplynulých týždňoch sa Blaha v rámci tejto témy opakovane sťažoval na údajnú cenzúru. S tým však nesúhlasí docent Martin Husovec, advokát a vysokoškolský pedagóg na London School of Economics. „Zablokovanie profilu na sociálnej sieti nie je cenzúra podľa čl. 26 ods. 3 Ústavy. Ústava tým článkom zakazuje preventívne obmedzovanie slobody prejavu verejnou mocou. Facebook nie je orgán verejnej moci, ale súkromná firma, hoc veľmi významná,“ uviedol nedávno pre Živé.sk, aktuality.sk

 X X X

Europoslanci apelujú: Videli sme, aké zanedbané sú rómske komunity na východe Slovenska

KOŠICE: Predseda Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre regionálny rozvoj Younous Omarjee vyzdvihol úsilie Slovenska pri prijímaní utečencov z Ukrajiny. Verí, že sa s rovnakou vervou pustí aj do riešenia rómskej problematiky. Uviedol to po návšteve päťčlennej delegácie výboru na košickom Luníku IX.

Poslanci EP pod jeho vedením pricestovali na východ Slovenska preto, aby zhodnotili využívanie prostriedkov politiky súdržnosti na financovanie infraštruktúrnych projektov zameraných na lepšie začlenenie Rómov do spoločnosti a na pomoc utečencom prichádzajúcim na územie Slovenska z Ukrajiny. Podľa jeho slov videli, aké zanedbávané sú niektoré rómske komunity na východe Slovenska. „Zároveň sme sa počas našej pracovnej cesty na základe príkladného prijatia ukrajinských utečencov Slovenskom presvedčili, že ak existuje politická vôľa, riešenie sa nájde v akejkoľvek núdzovej situácii, a to napriek všetkým ťažkostiam s jeho uplatňovaním. Dúfame preto, že slovenské orgány sa s rovnakou vervou a rýchlosťou pustia do riešenia situácie marginalizovaných rómskych komunít,“ povedal Omarjee s tým, že inak bude EP nútený prijať všetky nevyhnutné opatrenia.

Delegácia pozitívne vníma tiež plány vlády SR v tejto oblasti, očakáva, že sa aj zrealizujú. „Vrátime sa, aby sme zistili, ako sa to konkrétne implementuje,“ povedal.

Slovenský člen delegácie Peter Pollák vyzval kompetentné orgány na Slovensku vrátane obcí a miest, aby využívali európsku pomoc na zlepšenie situácie v rómskych komunitách. Podľa jeho slov je potrebné stratégie a plány napĺňať v teréne, keďže tam nevidia pokroky.

Päťčlenná delegácia Výboru EP pre regionálny rozvoj pricestovala na východné Slovensko v stredu (13. 7.). Okrem stretnutia so zástupcami štátnej správy, regionálnej a miestnej samosprávy, navštívili rómsku osadu v Petrovciach nad Laborcom v Michalovskom okrese, košické sídlisko Luník IX, ako aj tábor pre utečencov z Ukrajiny v Michalovciach a hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom, aktuality.sk

 X X X

 Ministerstvo kultúry spúšťa výzvu na obnovu hradov za 8,2 milióna eur

Ministerka ozrejmila, že financie budú čerpať z eurofondov, a to ešte z tohto programového obdobia.

Ministerstvo kultúry (MK) SR spúšťa výzvu zameranú na obnovu národných historických pamiatok s objemom financií 8,2 milióna eur. Informovala o tom šéfka rezortu Natália Milanová (OĽaNO) na piatkovej tlačovej konferencii. Novinkou v porovnaní s predchádzajúcim projektom Obnovme svoj dom bude podľa jej slov spolupráca s marginalizovanými rómskymi komunitami. Ministerka ozrejmila, že financie budú čerpať z eurofondov, a to ešte z tohto programového obdobia.

 „Samotný projekt naberá trochu inú formu, pretože už to nebude obnova hradov s nezamestnanými, ale pri obnove hradov budú pomáhať marginalizované rómske komunity,“ ozrejmila. Dodala, že pri hľadaní financií vyšlo rezortu kultúry v ústrety Ministerstvo vnútra (MV) SR a našli priestor pre obnovu hradov nachádzajúcich sa v atlase rómskych komunít. „Pre tieto oblasti sme vedeli nájsť priestor na to, aby sme ich vedeli využiť v prospech Slovenska, v prospech národných kultúrnych pamiatok, ale aj v prospech marginalizovaných rómskych komunít,“ dodala.

Milanová uviedla, že v rokoch 2022 až 2023 tak môžu občania z rómskej komunity dostať pri obnove národných kultúrnych pamiatok pracovné príležitosti na všetkých pracovných úrovniach, od základných až po vyššie pozície. Podporu by mohlo získať podľa jej slov približne 20 pamiatok, pričom sa tu bude môcť zamestnať zhruba 480 ľudí. „Podmienkou je, aby aspoň 60 percent zamestnaných pochádzalo z prostredia marginalizovaných rómskych komunít,“ ozrejmila. Množstvo pracovníkov na obnove pamiatky bude závisieť od jej veľkosti. Tie s rozlohou do pol hektára by mohli mať po 15 zamestnancov, nad pol hektára až 30 zamestnancov.

Riaditeľka Sekcia sprostredkovateľského orgánu pre integrovaný regionálny operačný program Jana Minarovičová priblížila, že žiadosti sa budú môcť podávať do 26. júla. Uviedla, že pri projekte zjednodušili proces podávania žiadostí a pripravujú aj informačný seminár. Oznámenia budú zverejnené na webe rezortu. Záujemcovia sa môžu prihlásiť elektronickou formou. Pri projekte bude podľa jej slov možná aj spätná refundácia. Doplnila, že financovanie je zabezpečené cez operačný program Ľudské zdroje, ktorý sa špecificky zameriava na podporu marginalizovaných komunít, aktuality.sk

 X X X

Tour de France 2022: Peter Sagan dnes skončil v poli porazených. O víťazstvo sa pobili traja cyklisti

V špurte trojčlennej skupiny zdolal v 192,6 km dlhej etape z Bourg d’Oissans do St. Étienne druhého Brita Freda Wrighta z Bahrainu Victorious a tretieho Kanaďana Huga Houleho z Israelu-Premier Tech. Peter Sagan do boja o prvenstvo nezasiahol, žltý dres celkového lídra si bez problémov udržal Dán Jonas Vingegaard z Jumbo-Visma.

Majster sveta z roku 2019 si pripísal prvý triumf na grandtourových pretekoch. Stal sa zároveň tretím Dánom, ktorý uspel v etape v tohtoročnej edícii so štartom v Kodani. Pred ním zvíťazili aj Vingegaard a Magnus Cort Nielsen. O žltý dres sa tentokrát nebojovalo a na čele celkového poradia sa nič nezmenilo. Vingegaard má aj naďalej náskok 2:22 min na Slovinca Tadeja Pogačara z tímu SAE Team Emirates a 2:26 na Gerainta Thomasa z Ineosu Grenadiers.

Pretekárov čakala po náročnom dni so záverečným stúpaním na Alpe d’Huez mierne zvlnená etapa, ktorá mohla mať viacero scenárov. Už po 26,5 km bola na trati pripravená prvá horská prémia, ktorou bolo stúpanie tretej kategórie na Côte de Brié. Sagan sa v úvode snažil dostať do úniku a dúfal, že sa po prvom kopci ocitne vo vedúcej skupine, alebo aspoň v redukovanom pelotóne bez šprintérov.

Taktika mu nevyšla, pelotón náskok prvých „utečencov“ zlikvidoval už v stúpaní a boj o únik dňa trval až hodinu. Napokon sa však po 50 km vykryštalizovala sedmička, v ktorej boli Pedersen, Houle, Wright, Talian Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), Američan Matteo Jorgenson (Movistar), Švajčiar Stefan Küng (Groupama-FDJ) a Američan Quinn Simmons.

 Slovenského jazdca tímu TotalEnergies úvodná aktivita stála sily a následne v náročných veterných podmienkach neudržal kontakt s pelotónom ani na rovine. Na 102. kilometri prišla na rad jediná šprintérska prémia a potvrdilo sa, že boj o zelený dres už je podľa všetkého rozhodnutý. Wout van Aert prešiel métou na čele pelotónu bez toho, aby ho ktokoľvek vyzval. Za 8. miesto získal Belgičan z Jumbo-Visma ďalších osem bodov a zvýšil náskok na čele súťaže.

Približne 70 km pred cieľom spadol Austrálčan Caleb Ewan a ukázalo sa, že pre bolesť už nedokáže zasiahnuť do vývoja etapy. Jeho tím Lotto Soudal prestal pracovať a v pelotóne už nebolo veľa jazdcov, ktorí by mali motiváciu stíhať únik. Všetko smerovalo k súboju jazdcov v úniku.

Pelotón rezignoval 13 km pred cieľom, čo okamžite ukončilo spoluprácu vo vedúcej skupine. Ako prvý zaútočil Pedersen a dokázal sa zbaviť výborných časovkárov Gannu a Künga i oboch Američanov. V cieľovej rovinke následne ukázal svoje skúsenosti zo šprintérskych dojazdov a nedal súperom šancu, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.