O výimku na ropu z Ruska žiadala ďalšia krajina, Maďari vetovať, Tabak,Fico ..

Po Maďarsku, Slovenku a Česku požaduje výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy, ktorý navrhuje Európska komisia (EK), aj Bulharsko. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA

„Určite budeme trvať na odklade,“ povedal bulharský minister energetiky Alexander Nikolov. Sofia to predloží EK na budúci týždeň, uviedol Nikolov po stretnutí ministrov energetiky krajín juhovýchodnej Európy, Ukrajiny a Azerbajdžanu.

Z dôvodu ruského útoku na Ukrajinu predstavitelia a ministri Rumunska, Grécka, Turecka, Severného Macedónska, Srbska, Ukrajiny, Bulharska a Azerbajdžanu rokovali o spolupráci v oblasti energetickej bezpečnosti a divezifikácie.

Cieľom je vytvorenie regionálnej pracovnej skupiny, ktorá by bola súčasťou platformy Európskej únie na nákup energií. „Vidíme zneužívanie energetiky ako zbrane,“ uviedol bulharský premiér Kiril Petkov./agentury/

X X X

Maďari sú neoblomní, embargo na ropu budú vetovať

 Maďarsko bude vetovať návrh zákazu Európskej únie na dovoz ropy z Ruska, vyhlásil v stredu v rozhovore pre britskú verejnoprávnu televíziu BBC hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Na otázku moderátora, či Budapešť v tejto otázke, v ktorej ide o jednotné vystupovanie EÚ, uplatní právo veta, Kovács odpovedal: „Skrátka áno. Musíte však vidieť, ako Únia funguje. Návrh prichádza z Bruselu, teda z administratívneho byrokratického centra EÚ a nie z členských krajín. Presne vedia, že tento návrh je v rozpore s maďarskými záujmami, nie je realizovateľný, a ak ho schválime, tak tým úplne zničíme maďarské hospodárstvo“.

Kovács pre agentúru Reuters v stredu dopoludnia povedal, že v navrhovanom zákaze EÚ na dovoz ruskej ropy nevidí záruku energetickej bezpečnosti Maďarska.

„Nevidíme nijaké plány ani záruky na to, ako by sa na základe súčasných návrhov dal zvládnuť prechod, a nevidíme ani to, ako by bolo možné zaručiť energetickú bezpečnosť Maďarska,“ dodal.

Exekutíva EÚ v stredu navrhla zakázať do šiestich mesiacov dovoz ruskej ropy a do konca roka ukončiť dovoz rafinovaných ropných produktov. V snahe presvedčiť „zdráhajúce sa krajiny“, aby návrh nevetovali, navrhol Brusel dlhšie obdobie na zavedenie embarga pre Maďarsko a Slovensko, uviedol podľa Reuters nemenovaný zdroj./agentury/

X X X

Matovič prosí o odpustenie. Pri Ficovi zlyhali jednotlivci, nie hnutie

 Zakopli sme, hodnotí Igor Matovič hlasovanie parlamentu, ktorý v stredu nevydal Roberta Fica na väzobné stíhanie.

„Dve z 50 našich poslancov sa rozhodli chrániť nenáležité výhody poslancov, ktoré im po našom zrušení imunity ešte ostali. Bohužiaľ. Prosím o odpustenie a pochopenie, že zlyhali jednotlivci, nie hnutie, ktoré jediné v boji s korupciou dosiaľ nikdy neuhlo,“ tvrdí líder mandátovo najsilnejšieho hnutia na sociálnej sieti.

Matovič si zaspomínal na parlamentné voľby 2020. Vtedy jeho hnutie nepatrilo k favoritom.

„Bol to november 2019, keď naše hnutie OĽaNO všetci premúdrelí komentátori kaviarenských denníkov odpisovali. Na pódiách stáli spolu Kiska, Truban, Beblavý, Hlina a Sulík. Prieskum agentúry FOCUS nám dával tesnú šancu na parlament s 5,6 % … a realitu poznáte. Voľby sme vyhrali s 25 % a spomenutým komentátorom, pánom z pódia a agentúram spadla sánka. Ľudia prekukli faloš a strojenosť samozvaných víťazov a premiérov. Vyhrala úprimnosť a odvaha. ĎAKUJEME,“ obrátil sa Matovič na svojich voličov.

V kampani ho výrazne dopredu posunuli videá z Francúzska, keď na vilu, v ktorej žije bývalý minister za Smer Ján Počiatek, Matovič spolu s najbližšími straníckymi kolegami lepili plagátiky: Toto je majetok Slovenskej republiky. Alebo video z Cypru, keď ukazovali, kde sídlia najväčšie schránkové firmy. Približne mesiac pred voľbami po prvý raz vyskočili preferencie OĽaNO na 20 percent.

„Odvtedy ubehli prestrašné dva roky. Pandémia, ekonomická kríza, inflácia, ceny energií odstrelili dekel, vojna a kríza utečenecká. Napriek tomu, Slovensko to spolu s Vami zvláda – hoci je to pre každého ťažké. Najviac som však hrdý na splnenie kľúčového sľubu – dali sme absolútnu slobodu OČTK, už žiadny statočný vyšetrovateľ nemusí žiť v strachu, že ho niekto stopne … a oni za to idú po zločine ako po údenom,“ vyzdvihuje Matovič, ktorý sa v marci 2020 stal premiérom. Po roku ho koaliční partneri donútili abdikovať. Spúšťačom bol dovoz neschválenej vakcíny Sputnik V na Slovensko.

„Včera sme však zakopli a mňa to veľmi mrzí. Dve z 50 našich poslancov sa rozhodli chrániť nenáležité výhody poslancov, ktoré im po našom zrušení imunity ešte ostali. Bohužiaľ. Prosím o odpustenie a pochopenie, že zlyhali jednotlivci, nie hnutie, ktoré jediné v boji s korupciou dosiaľ nikdy neuhlo,“ hodnotí situáciu zo stredy.

Klub OĽaNO už Romanu Tabák a Katarínu Hatrákovú vylúčil. Obe pritom avizovali, že nebudú súhlasiť s vydaním Fica na väzobné stíhanie. V stredu dopoludnia sám Matovič vysvetľoval, že poslanci majú podľa Ústavy SR hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia.

„Som vám vďačný za vaše podporné správy, aj keď podfarbené smútkom. Som sklamaný z prospechárskej kampane SaS voči nášmu hnutiu. Áno, zlyhanie 2 našich poslankýň z 50 ušetrí Ficovi pár týždňov na slobode, čo by podľa prokuratúry Fico strávil vo väzbe – ale pred pokračovaním vyšetrovania ho to ničím nechráni. Keď nám to ale vyčíta strana a jej predseda, ktorí len kvôli svojmu egu povalili Radičovej vládu a vybavili 8 rokov vlády smeráckej mafie so všetkými tragickými následkami, je to až smutnosmiešne,“ dodal Matovič s odkazom na SaS.

Lebo líder SaS Richard Sulík mu hneď po hlasovaní odkázal, že už sa OĽaNO nebude môcť označovať za protikorupčné hnutie. Poslankyňa Janka Bittó Cigániková (SaS) dokonca prišla na tlačovú besedu OĽaNO a verejne sa s lídrami obyčajných pohádala.

Parlament rozhodovať o vydaní bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica (Smer) na väzobné stíhanie. Fico je spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny. Fico a Kaliňák sú obvinení aj z prezradenia daňového tajomstva, ktoré sa týkalo práve Matoviča a bývalého prezidenta Andreja Kisku./agentury/

X X X

Heger. Zostávam na čele vlády. Neustúpim mafii. Nevzdávam to

 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) neskrýva sklamanie z hlasovania parlamentu. „Orgány činné v trestnom konaní majú slobodu výkonu spravodlivosti a rozhodovania. To je jeden z dôvodov, prečo som rozhodnutý naďalej stáť na čele vlády,“ reaguje v oficiálnom vyhlásení.

 „Poslanci mali jedinečnú príležitosť dokázať, že časy, kedy má poslanec nezaslúžené privilégiá, sú preč. Nestalo sa tak, lebo poslanci koaličnej strany Sme rodina a, žiaľ, aj dve poslankyne OĽaNO mali na vec iný názor,“ konštatuje Heger. Podľa neho títo poslanci nechceli pochopiť, že ústavná poistka, ktorá hovorí o súhlase parlamentu s vydaním poslanca do väzby, platí len „pre naozaj extrémne prípady, keď sa demokracia zvrháva na totalitu a štátne orgány konajú protizákonne“.

Podľa Hegera to však nie je prípad Roberta Fica. „Panie poslankyne Hatráková a Tabák už nie sú členkami poslaneckého klubu OĽaNO. Toto je jediný dôsledok, ktorý sme mohli voči nim uplatniť, a ten sme aj urobili,“ vysvetľuje premiér, ktorý je členom predsedníctva OĽaNO.

Tvrdí, že hnutie zostáva protikorupčné. „Klame ten, kto tvrdí opak,“ podčiarkuje premiér. Uvedomuje si, že hoci z päťdesiatky poslancov OĽaNO za vydanie hlasovalo 48, nestačilo to. „Robert Fico bude trestne stíhaný na slobode,“ dodáva s tým, že polícia môže ďalej pracovať. „Majú slobodu výkonu spravodlivosti a rozhodovania a je to práve táto vláda, ktorá im túto slobodu dala,“ prizvukuje Heger. „To je jeden z dôvodov, prečo som rozhodnutý naďalej stáť na čele vlády a neustupovať mafii,“ vyhlásil predseda vlády.

Druhým dôvodom sú reformy. „Osobitne reformy z plánu obnovy, ktorý má stále dôveru vládnej koalície i Európskej komisie. Áno, ide to niekedy pomaly, občas to niekde viazne, zadrháva sa, ale beriem to ako súčasť zápasu o lepšie Slovensko,“ mieni.

  „Za dva roky sme zažili momenty, že v kľúčových situáciách sme sa nemohli spoľahnúť na koaličného partnera, ale dokázali sme presadiť správne veci. Moja vláda musí byť reformná, nie udržiavacia, musí meniť Slovensko k lepšiemu, nie kúriť a svietiť. Iba vtedy to má pre mňa ešte zmysel,“ tvrdí Heger a vyvracia tak úvahy na tému, či sa súčasná vládna štvorkoalície nestane v najbližšom období trojkoalíciu.

X X X

Fica podržala Matovičova extenistka. Kto je Romana Tabák?

 Romana Tabák, poslankyňa OĽANO a niekdajšia nádejná tenistka, je opäť v centre pozornosti. Môže za to hlasovanie o vydaní expremiéra Róberta Fica na väzobné stíhanie. Ako jedna z dvoch poslankýň OĽANO tento návrh nepodporila – bola v sále a nehlasovala – a aj preto nepôjde trojnásobný predseda vlády za mreže.

 Romana Tabak.

„Odmietam sa podieľať na politickej pomste! Ak platí, že poslanecký klub hnutia OĽANO je slobodný a všetci hlasujeme podľa svedomia a presvedčenia, potom nikto nemôže moje hlasovanie namietať. Ak to neplatí, potom je klub hnutia OĽANO neslobodný,“ napísala vzápätí na Facebooku.

Kedysi bola nádejnou hráčkou, v rebríčku WTA to pred desiatimi rokmi dotiahla na 240. miesto. Mala dvadsať rokov a celú kariéru pred sebou. Pre zdravotné problémy ju však predčasne ukončila. Predovšetkým kvôli borelióze.

 Počas svojej krátkej kariéry ovládla šesť turnajov kategórie ITF vo dvojhre a päť vo štvorhre. Napríklad v roku 2008 bola najlepšou slovenskou hráčkou do 18 rokov. V 2011 bola vyhlásená za hráčku mesiaca november ITF. Tenisom si zarobila 42-tisíc americký dolárov. Na súťažnom dvorci sa naposledy predstavila na jeseň 2012.

„V najbližších dňoch padne rozhodnutie o mojej kariére. Podstúpim krvné testy, porozprávam sa s členmi môjho tímu i lekármi, obhliadnem sa po sponzorovi. Terajšia situácia nevyznieva príliš optimisticky. Som si vedomá toho, že o niekoľko týždňov sa vytratím z Top 500, ale fanúšikovia mi dávajú silu bojovať,“ uviedla prostredníctvom Facebooku.

Kariéru však napokon ukončila.

Neskôr sa vytratila zo zrakov verejnosti, hoci predtým sa rada prezentovala – napríklad v súťaži Supermodelka. Tvrdí, že účasť v nej neskôr oľutovala. Na sociálnych sieťach sa však neraz prezentovala aj šteklivými fotkami.

 Kedysi modelka aj tenistka Romana Tabaková.

Do parlamentu sa dostala zo 44. miesta na kandidátke OĽANO. Získala 3855 preferenčných hlasov. Okrem nej Matovič do parlamentu vytiahol aj extenistov Karola Kučeru a Jána Krošláka. Druhý z nich už z parlamentného klubu OĽANO vycúval, Tabák podľa posledných informácií z klubu vylúčili.

„Pre deti zo sociálne slabších rodín šport vôbec nie je dostupný. Existuje tu veľký priestor vo využívaní európskych fondov na rozvoj športovísk a vybavenie škôl. Na druhej strane – ani súkromné spoločnosti nie sú nijako motivované, aby investovali do športu,“ naznačila tesne po zvolenú do NR SR pre Pravdu svoje možné aktivity na najbližšie roky.

Jej dlhodobým plánom a akýmsi splneným snom však nie je šport. „Chcem sa podieľať na výstavbe pôrodných domov na Slovensku. Tak, ako to funguje vo Švédsku. Túžim po tom, aby mali ženy pozitívny zážitok z pôrodu a tešili sa naň,“ dodala.

Dnes sa tenisu venuje už iba pre zábavu a relax. Hráva slovenskú extraligu za Sláviu Agrofert a v Taliansku za Neapol.

Jej poslanecké počínanie si všíma predovšetkým bulvár. Tabák má totiž za sebou niekoľko škandálov. V júli 2021 napríklad zverejnila na Facebooku fotografiu, ako sa kúpe v Studenom potoku v chránenom území Tatranského národného parku. Za tento priestupok dostala od Slovenskej inšpekcie životného prostredia pokutu 500 eur.

Vo februári 2022 bola zasa vystavená kritike, že neberie prácu poslankyne vážne. Pred hlasovaním o slovensko-americkej obrannej dohode totiž nechala na Facebooku a Instagrame ľudí rozhodovať o tom, ako má ona sama hlasovať. Nakoniec konala v protiklade s poslaneckým klubom OĽANO a dohodu nepodporila. Označujúc ju za nepotrebnú.

„Preslávila“ ju tiež faktická poznámka, ktorej obsahom bolo iba „blá, blá, blá“…

Expremiéra podržal aj bývalý tenista a donedávna ešte jej poslanecký kolega Krošlák. Ten sa – ako nezávislý poslanec – hlasovania zdržal. /agentury/

X X X

 Prezident Hamran o akcii na súde: Hľadali sme utajovaný elaborát, zo súdu ho záhadne vyniesli, prípad smrdí.

Kým sudca opísal zaisťovaciu akciu dramaticky, policajný prezident sa zastal svojich kolegov. Povedal, ako utajovaná príloha spisu záhadne zmizla zo súdu na prokuratúru, ktorá už nemohla prípad dozorovať.

Video s reakciami policajného prezidenta a špeciálneho prokurátora nájdete v texte nižšie.

Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry z východu si na dvakrát prišli zobrať vyšetrovací spis aj s utajovanou prílohou, ktorý sa týka prípadu krivej výpovede spolupracujúcich obvinených Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Nepochodili však.

Po pokusoch zobrať si spis aj prílohu predseda súdu Roman Fitt poslal list súdnej rade. Spolu s ďalšími kolegami opísali vlastnú verziu, ako mala akcia prebiehať.

Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť si po medializácii tejto akcie predvolal vedenie polície, aby situáciu objasnili. Do parlamentu prišiel aj minister vnútra Roman Mikulec a šéf NAKA Ľubomír Daňko. Neskôr sa k vysvetľovaniu pripojil aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a jeho kolega prokurátor Daniel Mikuláš.

Policajný prezident Hamran vysvetlil, že NAKA vedie stíhanie pre zločin založenia zločineckej skupiny. Ide o ľudí, ktorí pôsobia v jednotlivých štátnych orgánoch. Hamran však nemenuje, o ktoré zložky by malo ísť. „Vyšetrovateľ sa rozhodol, že je potrebné zaistiť vec dôležitú pre trestné konanie. Za dôležitú vec sa považuje v podstate čokoľvek, čo je potrebné pre vyšetrovanie,” povedal Hamran.

„Kategoricky odmietame, že orgán činný v trestnom konaní zasiahol do nezávislosti súdu,” policajný prezident dodal, že zaisťovacia akcia sa udiala až po rozhodnutí súdov.

Hamran: Žiadna arogancia

Prezident poslancom opisuje, ako policajt prišiel na súd a požiadal o vydanie veci. „Vyšetrovateľ mohol postupovať invazívnym úkonom a urobiť prehliadku priestorov, rozhodol sa kontaktovať prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a vyžiadal si súhlas,” tvrdí Hamran.

Na súd sa vrátili aj po pracovnej dobe a zavolali sudcu, ktorý mal službu. Ani ten však nechcel spis vydať. „Tento vyšetrovateľ je zdržanlivý typ, rozhodol sa, že bude komunikovať túto vec so súdom a bude hľadať kompromis,” zastáva sa policajný prezident príslušníka zboru.

Potom sa vyšetrovateľ skontaktoval s predsedom súdu Romanom Fittom a ten mu prisľúbil, že na druhý deň vec vyriešia. „Správal sa zdržanlivo, nebol tam žiadny prejav arogancie. Tento vyšetrovateľ je zdržanlivý,” zopakoval Hamran.

Policajný prezident hovorí, že polícia mala obavy, či niekto v noci neprišiel spis zobrať. Skoro ráno (26. apríla) prišli policajti na súd opät. Zbadali aj pracovníčku, ktorá vychádzala z miestnosti, kde sú utajované dokumenty a zastavili ju. „Pracovníčka ten spis vrátila do utajovanej miestnosti,” opisuje Hamran.

Záhadné zmiznutie

Policajt tretíkrát vydal príkaz na zaistenie veci.

„Na druhý deň sme zistili, že 8:15 ráno táto utajovaná príloha opustila budovu a aj trezor, hoci naši príslušníci pred ním stáli už od šiestej,“ upozornil Hamran.

Nerozumie, prečo súd poslal spis aj s prílohou na Krajskú prokuratúru v Bratislave, hoci už predtým Generálna prokuratúra rozhodla, že dozor nad kauzou bude mať košická prokurátora.

„Je to elaborát, ktorý nemá obdobu. Išlo o vec pod dozorom prokurátora Kováča. Pýtame sa, prečo sa spis s prílohou opäť dostal do rúk prokurátora Kováča. Až potom sa ten 30-stranový elaborát spochybnený súdom, dostal k okresnému vyšetrovateľovi,“ povedal Hamran poslancom.

Prečo sa spis dostal na Krajskú prokuratúru v Bratislave, keď tá už nemala kauzu dozorovať? Vraj preto, že si o to požiadala košická prokuratúra. Keď túto informáciu preverovala polícia, košický úrad to poprel. „Nemienim viesť vyšetrovanie, ale zdá sa mi to zvláštne. Našli sme ten spis u vyšetrovateľa, ktorý ho mal od prokurátora Kováča. Nemáme k nemu dôveru,“ dodal Hamran.

„Celý prípad smrdí tak ako aj viaceré prípady Krajskej prokuratúry Bratislava,“ vyhlásil prezident. Opozičných poslancov tento výraz pobúril.

Slovo dostal aj šéf NAKA Ľubomír Daňko. Ten hovorí, že vyšetrovateľ mal niekoľko možností: napísať na súd a požiadať o vydanie veci alebo prísť osobne. Ak by sa to nepodarilo, dostal by zelenú na prehliadku. „Snažil sa zaistiť spis ešte predtým, ako sa dostane do dispozície OČTK, teda krajskej prokuratúry a okresnej polície,“ povedal Daňko. Vyšetrovateľ chcel zaistiť spis teda ešte predtým, ako bude vydaný vyšetrovacím orgánom. Spis s prílohou je teraz na NAKA.

„Ak k vydaniu veci nedôjde, má právo vec odňať a urobiť prehliadku,“ vysvetľoval Daňko. Vyšetrovateľ vždy musí najprv vyzvať a až potom môže postupovať ďalej.

Slovná prestrelka

Najväčšiu výmenu názorov mal Hamran s poslancom Sme rodina Petrom Pčolinským. „Vy tvrdíte, že sudcovia klamú,“ vyhlásil. Hamran to poprel. „Nevkladajte mi do úst, čo som nepovedal,“ reagoval. Spor medzi poslancom a prezidentom spočíval v tom, že sudcovia hovoria o policajnej akcii ako nezákonnej, vedenie prezídia si však za postupmi stojí.

Hamran pripomenul akciu krajskej prokuratúry a policajnej inšpekcie, ktorá vlani zaisťovala živé spisy. „Tak máme dvojaký meter alebo ako?“ zvýšil hlas Hamran.

„Keď to vyhovuje, tak hovoríte, že prokurátor je pánom konania. A platí to aj teraz,“ uzavrel Hamran.

Nech inšpekcia preverí úkony, ak sa niečo udialo, skonštatoval minister Mikulec.

„Ministerstvo vnútra predsa má právomoci preveriť, či nedochádza k nezrovnalostiam. Čakal som, že sa k tomu vyjadríte,“ povedal poslanec Krúpa z OĽANO.

Lipšic: Prejav dôvery

Na výbor prišiel aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic s prokurátorom Danielom Mikulášom. Ten dozoruje kauzu, v ktorej chceli zaistiť spis a prílohu na súde. Ide o vyšetrovanie zatiaľ neznámej zločineckej skupiny, podľa všetkého ide o príslušníkov bezpečnostných zložiek a súvisí s nimi aj utajovaná príloha z kauzy krivej výpovede Makóa a Beňu.

Lipšic hovorí, že zaisťovacie úkony chceli urobiť na súde preto, lebo tam nemali podozrenie z manipulácie. „A to predtým, ako by sa spis dostal do rúk osôb, ktoré by s ním mohli manipulovať,“ povedal špeciálny prokurátor. Zdôraznil, že ak už bolo po rozhodnutí súdov, tak k žiadnemu zásahu do nezávislosti súdov nedošlo.

Dodal, že išlo o prejav dôvery voči súdu, že tam k manipulácii so spisom nedôjde.

Postup policajtov nazval „až nadštandardne zdržanlivý“.

Prečo o spis a prílohu nežiadala prokuratúra takzvaným dožiadaním, teda písomne? Lipšic ako príklad uviedol iný prípad, kde už dávno požiadali o vydanie spisu a príloh a dodnes nič nedostali.

„Procesný postup polície bol v súlade s trestným poriadkom. Nevieme sa vyjadriť, čo policajt na mieste povedal alebo nepovedal,“ dodal špeciálny prokurátor. Vyšetrovateľ komunikoval s prokurátormi a Lipšic označil túto diskusiu za korektnú. Preto považuje za vysoko nepravdepodobné, že by sa následne správal na súde arogantne.

Dozorový prokurátor Mikuláš nevie povedať, kto vyniesol utajovanú prílohu zo súdu. „Vyšetrovací spis ostal na súde, prílohu niekto vyniesol,“ povedal prokurátor. Či sa niečo z utajovanej prílohy medzičasom stratilo, prokurátor nevie. Nikdy totiž originál prílohy nevidel, o obsahu s vyšetrovateľom nehovoril.

„Vyšetrovateľ, s ktorým som komunikoval, sa správal submisívne, až by som povedal bojazlivo,“ opísal komunikáciu s policajtom prokurátor Mikuláš.

Dramatický opis sudcu

Predseda súdu Roman Fitt opísal zaisťovaciu akciu inak.

„Príslušníci NAKA Východ pristúpili k vyhrážkam, že v zmysle doručeného príkazu na vykonanie prehliadky iných priestorov začnú prehľadávať všetky priestory a kancelárie, a keď bude treba, zavolajú zámočníka a vylomia trezor s tým, že ešte uvidíme, čo všetko sa tu ešte nájde,“ napísal sudca Fitt.

Zaisťovaciu akciu opísal ako dramatickú. V závere skonštatoval, že policajti dokumenty napokon nezaistili.

List sudcu sa dostal na verejnosť. Z neho vyplýva, že NAKA vyšetruje ďalšiu zločineckú skupinu. O koho presne ide a ako súvisí so utajovanou časťou spisu, však nespresňuje.

Utajovaná príloha, pre ktorú si policajti prišli, je z dielne Slovenskej informačnej služby. Je súčasťou spisu, v ktorom vyšetrujú údajné klamstvá Makóa a Beňu v prípade úplatku exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Ide napríklad o výpovede príslušníkov tajnej služby a aj o akúsi analýzu k monitorovaniu konkurzného právnika Zoroslava Kollára.

Paradoxom však je, že keď si utajovanú časť prečítali obvinení spolu s obhajcami, skonštatovali, že je vlastne v ich prospech a podozrenia z krivej výpovede nepotvrdzuje. Podobne sa vyjadrila aj sudkyňa Okresného súdu Bratislava III Iveta Halvoňová. Tá nevzala Makóa a Beňu do väzby, skonštatovala, že ich stíhanie je nedôvodné a dôkazy zo SIS sú rozporuplné, nepochopiteľné a obsahujú nezrovnalosti, aktuality.sk

X X X

Nechceme, aby ste si užívali lacnú ruskú ropu, odkázal Matovič Slovnaftu

 Slovnaft by si podľa ministra financií nemal užívať lacnú ruskú ropu.

 Predstavenie pomoci

Slovensko má predrokovanú zásadnú dohodu v súvislosti s ropou. Vo štvrtkovej relácii Braňo Závodský naživo v rádiu Expres to povedal minister financií Igor Matovič. Ako uviedol, on sám rokoval priamo s podpredsedom maďarskej vlády Péterom Szijjártóm a následne aj so šéfom Slovnaftu Oszkárom Világim.

„Nechceme, aby si Slovnaft užíval lacnú ruskú ropu. O tejto veci so Slovnaftom rokujem. Nepotrebujem o tom kvákať do médií vopred, ale už dnes viem, že máme predrokovanú dosť zásadnú dohodu, ktorá myslím, že bude výhodná pre ľudí na Slovensku,“ vyjadril sa minister financií.

 Potvrdil, že Slovensko sa nemôže odstrihnúť od ruských energií „strmhlav“, no zároveň zdôraznil, že Rusko sa ukázalo ako nezodpovedný partner. Ministerstvo hospodárstva SR na čele s Richardom Sulíkom skritizoval za to, že podľa neho v tejto veci dva roky spalo. „Zobudilo sa možno pár mesiacov po vojne,“ zhodnotil.

Zároveň potvrdil, že v rokovaniach hrá kľúčovú úlohu predseda vlády Eduard Heger. „To je rozdiel medzi Rišom Sulíkom a Edom, hoci Edo všetky tieto veci vyrokováva, tak Rišo o nich hovorí,“ uzavrel./agentury/

X X X

Matovič: Kto tu stvoril mafiánsky svet? Ego Sulíka, pustil k vláde Fica

Líder OĽaNO Igor Matovič kritizoval svojho koaličného partnera Richarda Sulíka (SaS).Vinil ho z toho, že v roku 2011 nepodporil euroval a ukončil vládu Ivety Radičovej. K vládnutiu tak „na osem rokov pustil Fica“.

„Dajme si ruku na srdce, že kto stvoril ten mafiánsky svet, čo tu vládol osem rokov – pred tým, ako nastúpila táto vláda. Bolo to ego Richarda Sulíka. On vtedy povýšil svoje ego nad verejný záujem. Povedal si, že toto je najdôležitejšie – boj proti eurovalu, aj keď sme mu všetci hovorili, že o tri dni bude schválený tak či tak. A že potom príde Fico ,na bielom koni’ a bol tu osem rokov,“ povedal minister financií v rádiu Expres.

„My tu teraz bojujeme s následkami hlúpeho rozhodnutia Richarda Sulíka spred ôsmich rokov,“ zdôraznil.

Matovič tiež reagoval na poznámku moderátora, že aj on spolu so Sulíkom euroval nepodporil a rovnako vyslovil nedôveru kabinetu pod vedením Ivety Radičovej.

„Vygooglite si, kto bojoval za to, aby SaS neutopila Radičovej vládu. A vyjde vám tam tabuľka, s ktorou stál nejaký Matovič pri kecpulte, kde bolo napísané: euroval bude tak či tak a Fica dostaneme ako bonus,“ reagoval.

Kollárovci sa zdržali.

Matovič nevníma ako podraz voči nemu, že hnutie Sme rodina v parlamente nepodporilo vzatie na väzobné stíhanie predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Kollárovci sa zdržali hlasovania.

„Skôr to bol podraz voči Sme rodina, oni sa zodpovedajú voči svojim vlastným voličom, ktorí od nich očakávajú dôsledný boj za očistu, za dôslednú rovnosť pred zákonom, uviedol.

Doplnil, že ho tiež mrzí, že dve poslankyne z jeho 50-členného poslaneckého klubu „zlyhalo pri tomto teste“. OĽaNO následne Romanu Tabák a Katarínu Hatrákovú vylúčilo z poslaneckého klubu.

„Nebolo to hlasovanie o tom, či Fico „pôjde do basy“. To bolo iba hlasovanie, že či o ňom môže ako o obyčajnom človeku rozhodovať súd. O to horšie,“ dodal.

Matovič: Sme rodina zlyháva

Minister sa dostal ku kritike aj Sme rodiny. Podľa neho toto hnutie „v boji proti korupcii a boja za spravodlivosť viackrát zlyháva“.

„Je to aj systematický boj proti zmene paragrafu 363, hoci to máme vyslovene napísané v programovom vyhlásení vlády,“ pripomenul.

Vylúčenie hnutia Borisa Kollára z koalície by ale bolo podľa Matoviča naivným krokom.

„Ako môžete vyskladať koalíciu 76 hlasov – ktorá musí byť zabezpečená na to, aby vláda mohla vládnuť zo 72 poslancami?“ pýtal sa s tým, že by následne odmietal kupovanie si poslancov z radov opozície, aktuality.sk

X X X

Rusko si vyskúšalo simulovaný jadrový útok v blízkosti EÚ

 Rusko oznámilo, že jeho sily vykonali simulované útoky jadrových rakiet v Kaliningrade, ktorý hraničí s Poľskom a Litvou.

 Vladimir Putin: Moskva o tom informovala v 70. deň vojny proti Ukrajine, v ktorej zahynuli tisíce ľudí a viac ako 13 miliónov bolo vysídlených.

Spravodajský server The Moscow Times uviedol, že počas cvičenia, ktoré sa konalo včera (4. mája), si Rusko vyskúšalo elektronické odpálenie mobilných balistických rakiet Iskander s jadrovými hlavicami. Potvrdilo to ministerstva obrany.

 Iskander používa ruská armáda aj v bojoch na Ukrajine.

Cvičenia sa zúčastnilo viac ako 100 vojakov. Rusko uviedlo jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti krátko po začatí invázie na Ukrajinu a prezident Vladimir Putin varoval pred bleskovou odvetou, ak Západ priamo zasiahne do ukrajinského konfliktu.

„Už dva týždne počúvame z našich televíznych obrazoviek, že by sa mali otvoriť jadrové silá,“ pripomenul redaktor ruských novín a laureát Nobelovej ceny za mier Dmitrij Muratov./agentury/

X X X

Matovič našiel Tabák na schodíkoch, v OĽaNO sa za ňu hanbili. Ani iné kluby o ňu záujem nejavi

„Úprimne priznávam, že zástupnú hanbu som cítil dva roky,“ hovorí o Tabák jej niekdajší kolega z OĽaNO Andrej Stančík.

Keď v stredu večer líder Obyčajných ľudí Igor Matovič a šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš spoločne oznámili, že zo svojich radov vylúčia poslankyne Romanu Tabák a Katarínu Hatrákovú, viacerí ich kolegovia si viditeľne vydýchli.

Rázne rozhodnutie vedenia OĽaNO prišlo po tom, ako obidve poslankyne nepodporili vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie. Zhodou okolností chýbali iba dva hlasy na to, aby o Ficovej väzbe mohol rozhodovať súd.

Hlasovanie o Ficovi bolo len pomyselnou poslednou kvapkou. Zvlášť s bývalou tenistkou Tabák už viacerí Obyčajní ľudia strácali trpezlivosť. Nešlo totiž o prvý prípad, keď sa v dôležitom momente nepridala k zvyšku klubu.

Krátko pred jej vylúčením ešte stihla vyhlásiť, že „určite dostanem ponuku z nejakého iného klubu“. Opak však môže byť pravdou.

SaS: To je žart?

Realita je taká, že v Národnej rade fungujú už len štyri poslanecké kluby – OĽaNO, Smer, SaS a Sme rodina. Teoreticky by sa tak mohla pridať k jednému zo zvyšných troch, pravdepodobne sa to však nestane.

„Veríme, že ste túto otázku mysleli ako žart, táto možnosť je absolútne vylúčená,“ odpovedal stručne hovorca SaS Ondrej Šprlák. V Sme rodine ponuku pre Tabák úplne nevylučujú, no ani sa o ňu nebijú.

„Naozaj toto teraz absolútne neriešime. Už sa hovorilo o toľkých poslancoch, že u nás budú a kde sú?“ reaguje predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

Možnosť, že by Tabák skončila v klube Smeru, sa javí ako úplne nepravdepodobná. Na naše otázky o svojom ďalšom pôsobení v Národnej rade poslankyňa neodpovedala.

Sedela na schodíkoch

Tabák kandidovala za OĽaNO z pomerne vysokého 44. miesta. Získala necelých 4000 preferenčných hlasov a do parlamentu sa dostala až z 51. miesta kandidátky.

Obyčajní ľudia nerátali s takým úspechom vo voľbách a zrejme nečakali, že ľudia ako Tabák skutočne zasadnú do parlamentných lavíc. Sám Matovič priznal, že hĺbkovo kontrolovali len prvých 20 ľudí z kandidátky.

O tom, ako OĽaNO pristupovalo ku kreovaniu kandidátnej listiny, veľa vypovedá aj krátky príbeh, s ktorým sa krátko po voľbách podelila sama Tabák. V auguste 2019 OĽaNO organizovalo protest, ktorý ju zaujal.

„Videla som, že tam nie je veľa ľudí, tak som zobrala bicykel a išla na protest. Sadla som si na schodíky, počúvala, zoznámila som sa s Igorom a len tak medzi rečou som mu povedala, že ak niečo potreboval, nech ma kontaktujú,“ napísala Tabák na Facebooku.

O tri mesiace ju vraj OĽaNO rovno oslovilo, či by za nich nekandidovala.

Proti vlastným

Sprvu nie veľmi výrazná zákonodarkyňa pútala pozornosť najmä prešľapmi, ktorých sa dopúšťala. Minulý rok zverejnila fotografiu, ako sa kúpe v tatranskom potoku, hoci je to zakázané. Tabák musela zaplatiť pokutu 500 eur.

Boli to však najmä oveľa vážnejšie témy, ktoré ju začali vzďaľovať od jej kolegov. Vo februári hlasovala proti obrannej dohode Slovenska so Spojenými štátmi.

Koalícia pritom počítala každý hlas, keďže na schválenie zmluvy bolo treba aspoň 76 poslancov. Za dohodu ich napokon zdvihlo ruku len o málo viac – 79.

Deň pred vypuknutím ruskej agresie na Ukrajine zverejnila fotku s ruským veľvyslancom Igorom Bratčikovom. Neskôr sa za ňu ospravedlnila. V apríli zasa mala problém s darovaním systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine, ktoré oznámil v Kyjeve premiér Eduard Heger.

„Odovzdanie systému S-300 Ukrajine. Súhlasíte? Nesúhlasíte? Ja s týmto rozhodnutím nesúhlasím, nechcem, aby sa Slovensko zapojilo do vojenského konfliktu!“ písala na sociálnej sieti.

Stančík: Robila hanbu

Minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO jej odkázal, že si váži jej odbornosť „v raketových systémoch“, zvlášť tých tenisových, ostatné veci by však podľa neho mala nechať na odborníkov.

Tabák otvorene kritizoval aj jej kolega z klubu Juraj Krúpa. V rozhovore pre Aktuality.sk priznal, že sa za poslankyňu hanbí. „Hovorím to na rovinu. Je to hanba a ťažko sa s tým pracuje. Keď si niekto nechce dať povedať, tak mu niet rady. A komu niet rady, tomu niet pomoci. Tak nech je aspoň ticho,“ povedal.

V podobnom duchu okomentoval vynútený odchod Tabák z OĽaNO poslanec Andrej Stančík.

„Úprimne priznávam, že zástupnú hanbu som cítil dva roky. A verte, rovnako sa cítili moji kolegovia. Som rád a smutný zároveň. Dlhodobo som hovoril, že táto poslankyňa tu nemá čo robiť. Robila nám hanbu a svojimi postojmi a názormi konzistentne ukazovala, že nemá výbavu na to, aby vykonávala mandát poslanca NR SR,“ napísal na Facebooku, aktuality.sk

X X X

SaS sa ohradzuje voči slovám Matoviča, že by mala v úmysle odchod z koalície

SaS sa ohradzuje voči slovám ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), že má v úmysle odísť z koalície. Zároveň sa strana pýta, či Matovič vyháňa z koalície tých správnych. Stanovisko lídra SaS Richarda Sulíka zaslal hovorca strany Ondrej Šprlák.

„My nie sme tí, ktorí chceme z vlády odísť, a ani tí, ktorí by z nej odísť mali,“ vyhlásil Sulík. Matovič podľa neho vedome a zákerne klame, aby odviedol pozornosť od svojej najväčšej politickej prehry. „Porazili ho nielen jeho vlastné poslankyne, ale aj jeho obľúbený koaličný partner. Nerozumieme, prečo útočí práve na SaS, ktorá jednotne hlasovala za vydanie Roberta Fica spravodlivosti,“ uviedol Sulík a pripomenul postoj Sme rodina.

Matovič v stredu (4. 5.) vyhlásil, že SaS avizovala odchod z koalície v prípade, ak na vládu príde avizovaná pomoc rodinám a protiinflačné opatrenia. Potvrdil to aj predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský.

Spor medzi vládnymi stranami sa opäť vyostril po stredajšom hlasovaní o žiadosti prokuratúry o súhlas s vydaním lídra Smeru-SD Roberta Fica do väzby. Hnutie Sme rodina sa zdržalo. Rovnako postupovala aj Katarína Hatráková, Romana Tabák nehlasovala. Obe poslankyne následne vylúčili z klubu OĽaNO. SaS vyhlásila, že je namieste sa rozprávať o tom, aký prínos má Sme rodina v koalícii, aktuality.sk

X X X

Ficovho obhajcu Svetozára Chabadu obvinili zo zneužívania právomoci verejného činiteľa

Bývalý šéf Okresnej prokuratúry Bratislava II Svetozár Chabada a obhajca lídra Smeru-SD Roberta Fica čelí obvineniu zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Potvrdil to hovorca žilinskej krajskej prokuratúry Štefan Kokles. Upozornil na to Denník N.

„V predchádzajúcom období došlo k rozšíreniu obvinenia za ďalšie čiastkové útoky. Voči tomuto rozšíreniu si obvinený podal sťažnosť, ktorá bola prokurátorom zamietnutá ako nie dôvodná,“ priblížil hovorca. Pôvodne čelil Svetozár Chabada obvineniu z marenia úlohy verejným činiteľom.

„Rozdiel je v tom, že pri zneužívaní ide o úmyselnú formu konania a pri marení úlohy ide o nedbanlivostné konanie a od toho sa odvíjajú aj trestné sadzby trestu odňatia slobody stanovené zákonom,“ ozrejmil s tým, že vzhľadom k prebiehajúcemu trestnému konaniu nie je možné poskytnúť viac informácií, aktuality.sk

X X X

Minister Lengvarský k výstavbe nemocníc: Návrhy som predkladal pred niekoľkými mesiacmi. Existujú iné názory

Vladimír Lengvarský odmietol fámy, že chce podať demisu. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bude žiadať premiéra Eduarda Hegera, aby budúci týždeň zvolal koaličnú radu k téme výstavby nových nemocníc.

Predložiť na nej chce konkrétne návrhy nemocníc, ktoré by mali byť postavené za peniaze z plánu obnovy a odolnosti.

Lengvarský celkovo hovorí o štyroch až piatich nemocniciach. Malo by ísť o novú nemocnicu v Martine a o bratislavské Rázsochy. Okrem toho spomína aj ďalšie tri regionálne nemocnice, tieto ale nateraz odmietol menovať.

„Pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič, tak nebudem hovoriť o konkrétnych projektoch a konkrétnych lokáciách,“ povedal Lengvarský.

Projekty, ktoré bude predkladať sú však podľa neho zrealizovateľné do roku 2026, čo je míľnik, dokedy ich musíme ukončiť.

Hovorí, že väčšina z piatich nemocníc, by sa stihla postaviť na komplet. V prípade Rázsoch by malo ísť aspoň o hrubú stavbu.

Dokedy musí padnúť rozhodnutie, ktoré nemocncice sa budú stavať, aby sme to stihli?

„Verím tomu, že sa dohodneme v priebehu budúceho týždňa,“ povedal Lengvarský.

Projekty

Minimálne martinská nemocnica je so svojim projektom pomerne ďaleko. Jej koordinátorka Martina Antošová hovorila, že by už mohli vyhlásiť súťaž na staviteľa, pričom výstavbu by stihli do 36 mesiacov. Najprv ale potrebujú, aby padlo definitívne rozhodnutie a mohli ďalej napredovať.

Minister naznačuje, že ostatné projekty by mohli kúpiť a prispôsobiť ich. Ak budú mať už hotové projekty vedia ušetriť čas. A čas je v tomto prípade kľúčový, keďže do naplnenia termínu z plánu obnovy zostávajú len štyri roky.

Ako totiž ukazuje príklad Penty, stavba menšej nemocnice v Michalovciach jej trvala päť rokov a výstavba väčšej nemocnice, ktorú buduje na bratislavských Boroch, jej bude trvať dohromady osem rokov.

Práve Penta má vďaka týmto výstavbám v rukách už použiteľné projekty. Či by mal štát záujem práve o ne, nateraz nevedno.

Kritika

Lengvarský si zvolal brífing na tému výstavby nových nemocníc po tom, čo tento týždeň zaznelo od premiéra Eduarda Hegera, že nie je s tempom ministerstva spokojný, a tiež kritika od šéfa rezortu financií a predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Ten povedal, že Lengvarský je zrelý na odvolanie.

Lengvarský dané vyjadrenia komentoval s tým, že táto otázka prináleží Matovičovi ako predsedovi hnutia, ako aj premiérovi. Tvrdí však, že sa o tom nebavili. On sám sa demisiu podať nechystá.

Lengvarský však povedal, že návrh, ktoré nemocnice by sa mali stavať, predkladal už pred pár mesiacmi.

„Ale tak isto to podlieha nejakému schvaľovaniu, aj čo sa týka možností, ktoré sú reálne alebo nie sú reálne. Takže prebiehajú ďalšie rokovania. Verím tomu, že sa blížime k záveru,“ povedal minister zdravotníctva.

Na otázku, či niekto na úrade vlády brzdí celý proces, povedal, že by nehovoril o brzdení, ale o iných názoroch.

„Vzhľadom k tomu, že proces stále nie je ukončený, tak asi aj pán premiér má možno iný názor, takže sa budeme musieť rozhodnúť, ktorým smerom sa vydáme,“ povedal Lengvarský.

Heger si na stretnutia k plánu obnovy prizýval aj exministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Rekonštrukcie

Z plánu obnovy je na výstavbu nových nemocníc vyčlenených cez 830 miliónov eur. Plán ale počíta aj so 132 mil. eur na rekonštrukcie.

Kým pri výstavbe nemocníc sa čaká na politické rozhodnutie, samotné rekonštrukcie sa budú riešiť štandardne vyhlásením výziev, do ktorých sa nemocnice môžu prihlásiť. Z nich sa potom vyberú tie, ktoré dostanú peniaze.

Výzvy mali byť pôvodne spustené v apríli, ale ministerstvo ich posunulo aj až na september.

Lengvarský povedal, že v apríli neboli procesy pripravené tak, aby výzvy mohli spustiť.

“Dátumy boli konzultované s Národnou implementačnou a koordinačnou agentúrou, takže tie dôvody asi boli relevantné, keď po dohode s nimi sa to posunulo,” tvrdí minister.

Uzatvorenie výziev je naplánované na november.

Nie je vylúčené, že prostredníctvom výziev sa v konečnom dôsledku bude riešiť aj výstavba nemocníc. Udialo by sa tak v prípade, ak by sa koalícia nedohodla. Jesenný termín výziev je ale pre výstavbu nových nemocníc už príliš hraničný.

“Nepredbiehal by som,” povedal Lengvarský, aktuality.sk

X X X

Slovensko prispelo Ukrajine na darcovskej konferencii viac než pol miliónom eur

Slovensko na darcovskej konferencii pre Ukrajinu vo Varšave prispelo sumou 540 000 eur. Na štvrtkovom podujatí, ktoré spoločne organizovali Poľsko a Švédsko, sa za SR zúčastnil premiér Eduard Heger. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Finančnú pomoc zo Slovenska budú môcť na humanitárne účely na Ukrajine využiť vybrané agentúry OSN.

„Táto konferencia nie je len o peniazoch, je to v prvom rade snaha zachrániť čo najviac ľudských životov a zmierniť utrpenie mužov, žien, detí. A úlohou nás, ostatných krajín, je robiť všetko pre to, aby Ukrajina nielen vyhrala vojnu, ale aby sa čo najskôr dokázala postaviť na nohy,“ vyhlásil na margo slovenského príspevku Heger.

„Slovensko bude pokračovať v podpore“

Prisľúbil zároveň, že Slovensko bude pokračovať v podpore a pomoci pre svojho východného suseda, pretože „Ukrajina musí zostať slobodnou a demokratickou krajinou s medzinárodne rešpektovanou územnou celistvosťou“.

Slovensko sa už začiatkom apríla zapojilo aj do online Svetovej darcovskej konferencie pre utečencov a vnútorne vysídlené osoby z Ukrajiny, počas ktorej sa zaviazalo poskytnúť humanitárnu pomoc vo výške 530 miliónov eur. Išlo o nevyčerpané finančné prostriedky z eurofondov.

Nový balík pomoci vo výške 200 miliónov eur na podporu vysídlených ľudí na Ukrajine v rámci medzinárodnej darcovskej konferencie pre Ukrajinu vo Varšave oznámila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, aktuality.sk

X X X

Európsky parlament žiada pre Moldavsko štatút kandidátskej krajiny do EÚ

Európsky parlament (EP) prijal vo štvrtok rezolúciu, v ktorej Európsku úniu žiada, aby Moldavsku udelila štatút kandidátskej krajiny na vstup do EÚ.

EP v rezolúcii privítal krok Moldavska, ktoré 3. marca oficiálne požiadalo o členstvo v Európskej únii. EÚ by tejto krajine mala štatút kandidátskej krajiny udeliť podľa článku 49 Zmluvy o Európskej únii a „na základe zásluh“.

Poslanci europarlamentu žiadajú Európsku komisiu, aby urýchlene dokončila posudzovanie žiadosti a počas tohto procesu poskytla Moldavsku plnú pomoc.

Moldavsko je podľa rezolúcie neúmerne postihnuté ruskou vojnou na Ukrajine, najmä z dôvodu príchodu takmer 450 000 ukrajinských utečencov i z dôvodu strát v oblasti obchodu a zvýšených cien energií a dopravy.

Pre Moldavsko žiadajú viac podpory

Poslanci EP žiadajú Európsku úniu, aby Moldavsku poskytla viac podpory v oblastiach finančnej pomoci či dopravy a obchodu, ako aj v spojitosti s utečencami a humanitárnymi cieľmi.

EP v rezolúcii takisto vyjadril vážne znepokojenie nad vývojom situácie v Podnestersku, moldavskom separatistickom regióne hraničiacom s Ukrajinou.

Takisto je podľa Európskeho parlamentu neprijateľné, že Rusko využíva dodávky plynu na vyvíjanie politického tlaku na Moldavsko s cieľom ovplyvniť politickú dráhu a geopolitickú orientáciu tejto krajiny, píše EP v tlačovej správe, aktuality.sk

X X X

Polícia rieši poškodené billboardy pod Strečnom, môže ísť o podporu vojny

Polícia začala trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu ohrozenia mieru.

Polícia v stredu prijala oznámenie o poškodení billboardov umiestnených pri ceste prvej triedy pod hradom Strečno, medzi Žilinou a Vrútkami. Neznámy páchateľ posprejoval sedem billboardov, na ktorých sa nachádzali farby Ukrajiny modrá a žltá, bielou farbou na ne nastriekal tlačené písmeno „Z“.

„Konanie osoby môže byť považované ako podpora vojenskej invázie na Ukrajine. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiline preto začal v predmetnej veci trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu ohrozenia mieru,“ informovala hovorkyňa žilinských policajtov Gabriela Kremeňová.

Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Policajti sa obracajú so žiadosťou o pomoc aj na verejnosť.

„Ak disponujete audiovizuálnym záznamom z kamery umiestnenej vo svojom motorovom vozidle, na ktorom by mohli byť zaznamenané podozrivé osoby, zašlite ho polícii cez sociálne siete alebo emailom,“ doplnila Kremeňová.

V prípade akýchkoľvek informácií o tomto prípade môžu ľudia kontaktovať policajtov na bezplatnom telefónnom čísle 158, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.