Předsedové krajských soudů vyjádřili podporu stávkujícím zaměstnancům. Předsedové krajských soudů a Městského soudu v Praze v souvislosti s třídenní stávkou podporují provedení změn nejen v odměňování justičního aparátu soudů, ale také ve financování justice jako takové. Stojí to ve stanovisku Kolegia předsedů krajských soudů, které jeho zástupci zaslali České justici a které za všechny zúčastněné podepsala předsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem Lenka Ceplová.
Šéfové krajských soudů a Městského soudu v Praze trvají podle stanoviska na dodržení slibu a harmonogramu dorovnání průměrného platu v justici s průměrným platem ve veřejné správě v roce 2025
Ve společné prohlášení také zdůraznili, že dlouhodobě upozorňují na ztrátu konkurenceschopnosti justice a na odchody zaměstnanců z justice z důvodu nedostatečného platového ohodnocení.
Ministr spravedlnosti Pavel spojil nedostatek peněz pro justiční administrativu s nálezem Ústavního soudu, který znamenal okamžitou nutnost dorovnat platy soudců ve výši zhruba půl miliardy korun. S tím předsedové soudů nesouhlasí. „Předsedové krajských a Městského soudu v Praze zcela odmítají argumentaci, že nedostatek peněz je vyvolán doplácením platů soudcům v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu. Důvodem nutnosti vyplacení doplatku části oprávněných nároků soudců byl protiústavní zásah zákonodárců, jak konstatoval Ústavní soud,“ stojí v prohlášení. Problém podle nich není ani v tom, že by se z krajských soudů na okresní peníze rozdělovaly netransparentně.
Špičky justice pak podporují jednání ministerstva s odbory, bylo by podle nich ale na místě, aby se předsedové soudů jednání účastnili.
Provoz soudů v od pondělí do středy stávka výrazně omezí. Stávkovat bude většina z nich, někde i všichni. V uvedené dny proto budou podle ve většině soudů uzavřeny podatelny, pokladny a informační centra, zaměstnanci nebudou odpovídat ani na dotazy a rozesílat rozhodnutí a lidé nebudou moci nahlížet do spisů. Soudci, kteří ze zákona stávkovat nemůžou, budou sice pracovat dál, mnohá jednání ale zrušili kvůli absenci administrativních pracovníků. Stávka zkomplikuje i vyřizování volebních stížnosti. Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
X X X
Trump se vrátil do města, kde přežil pokus o atentát. Útočníka označil za monstrum
Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump znovu navštívil Butler v Pensylvánii. V červenci v tomto městě přežil pokus o atentát. Útočníka Trump během mítinku nazval monstrem, které se jej bezúspěšně pokusilo navždy umlčet.
„Před dvanácti týdny, právě tady, se mne a naše hnutí pokusil umlčet atentátník. Toto zvrácené monstrum (…) bylo blízko tomu, aby toho dosáhlo, ale ruka Prozřetelnosti mu v tom zabránila,“ řekl Trump podle agentury AFP před několika tisíci svých příznivců, včetně nejbohatšího muže světa Elona Muska. „Nezastavil naše hnutí, nezlomil našeho ducha,“ řekl Trump o pokusu atentátníka podle agentury Reuters, která odhadla, že se na místě sešly desítky tisíc lidí.
„Vracím se dnes večer do Butlera po tragédii a zármutku, abych předal jednoduchý vzkaz lidem v Pensylvánii a Americe: Naše hnutí udělat Ameriku opět skvělou, silnější, hrdější, jednotnější, odhodlanější je blíže k vítězství než kdykoli předtím,“ prohlásil kandidát, hovořící za ochranných sklem, které jej podle agentury AP nyní obklopuje při vystoupeních pod širým nebem.
Dodala, že Trumpova kampaň chtěla maximálně využít potenciál události, aby se dostala do popředí pozornosti pouhých 30 dnů před finále závodu o Bílý dům proti demokratické soupeřce, viceprezidentce Kamale Harrisové.
„Jak jsem říkal (…),“ uvedl Trump, když na pódiu předstíral, že pokračuje v projevu, který 13. července přerušila kulka, která jej zasáhla do ucha, a vyzval ke chvilce ticha přesně ve chvíli, kdy se 13. července ozvala střelba, uvedla agentura Reuters.
Trumpův kandidát na viceprezidenta, senátor z Ohia J.D. Vance na pódiu v Butleru ostře kritizoval demokraty za to, že označili Trumpa za „hrozbu pro demokracii“. Trump dokonce naznačil, že demokraté by mohli být i za pokusem o atentát, píše BBC News.
Trumpův kandidát na viceprezidenta, senátor z Ohia J.D. Vance na pódiu v Butleru ostře kritizoval demokraty za to, že označili Trumpa za „hrozbu pro demokracii“.
„Slyšeli jste výstřely. Viděli jste krev. Všichni jsme se báli nejhoršího. Ale věděli jste, že všechno bude v pořádku, když prezident Trump zvedl pěst vysoko do vzduchu a zakřičel: ‚boj, boj!‘,“ řekl Vance, který byl vybrán jako jeho kandidát na viceprezidenta o necelé dva dny později, napsala AP. „Nyní věřím tak jistě, jako tady dnes stojím, že to, co se stalo, byl skutečný zázrak,“ dodal.
„Skutečným testem charakteru člověka je to, jak se chová pod palbou,“ prohlásil Musk podle serveru BBC News a ocenil Trumpa za to, že zůstal stát se zdviženou pěstí poté, co byl při střelbě zasažen. „Prezident Trump musí vyhrát, aby zachoval ústavu, musí vyhrát, aby zachoval demokracii v Americe. Toto je situace, ve které musí vyhrát,“ prohlásil. Musk také z pódia tvrdil, že pokud lidé nepřijdou k volbám, tak by to mohly být volby poslední, píše deník The Guardian.
Prostranství před pódiem podle AP naplnil početný dav, ve kterém většina lidí na Trumpa čekala několik hodin; sám kandidát svůj projev musel asi na pět minut přerušit kvůli ošetření jednoho z účastníků. Plně obsazený byly i hotely, motely a hostince v okolí. Na místě byl i zřízen památník dobrovolného hasiče, který se stal jedinou obětí atentátu: Corey Comperatore zemřel, když chránil členy rodiny před střelbou. Jeho hasičské sako, vystavené na místě, bylo obklopené květinami. Když se o něm řečníci zmínili, jeho sestry plakaly.
Hlavního řečníka přijel do Butleru podpořit i jeho syn Eric Trump a snacha Lara Trumpová. Na místě byla velmi viditelná zvýšená bezpečnostní opatření s ozbrojenými strážci zákona v maskovacích uniformách na střechách. Trumpovo letadlo před jeho příletem proletělo nad místem a vyvolalo jásot shromáždění, vylíčila AP.
Na místě byla velmi viditelná zvýšená bezpečnostní opatření s ozbrojenými strážci zákona v maskovacích uniformách na střechách. Trumpovo letadlo před jeho příletem proletělo nad místem a vyvolalo jásot shromáždění, vylíčila AP.
Dvacetiletý střelec Thomas Matthew Crooks 13. července kromě Trumpa zranil další dva účastníky shromáždění, Davida Dutche a Jamese Copenhavera, než jej zastřelili ostřelovači. Jak se Crooksovi toho dne podařilo vyhnout se ostraze a dostat se na střechu budovy v dostřelu na bývalého prezidenta, patří k mnoha otázkám ohledně nejhoršího selhání tajné služby za poslední desetiletí, které zůstávají nezodpovězeny, dodala AP.
Deník The Guardian píše o mítinku jako o „teatrálním vystoupení“. Americký server NBC News uvedl, že Trump v Butleru „míchal odkazy na pochmurnou vzpomínku s vyhrocenou rétorikou“.
X X X
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
X X X
NOVÉ VEDENÍ SOC DEM ČR, CHTĚJÍ ZNOVU VLÁDNOUT,
V ČELE S MALÁČOVOU
NA SJEZDU V HRADCI ZAPOMĚLI NA NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ČLENY STRANY:
PREZIDENTA ZEMANA A ING PAROUBKA. CO ODEŠEL, SOC SEM NA DNĚ
S ODBORÁŘEM STŘEDULOU VŮBEC NEJEDNAT, HROBAŘ O DBORŮ ČR
UŽ DÁVNO SE BÁL VYHLÁSIT GEN. STÁVKU NA ODSTRANĚNÍ FIALY
Ke zvolení také hned Maláčové gratulovala šéfka komunistické strany, europoslankyně Kateřina Konečná.
A také šéf ANO Andrej Babiš, pro kterého by návrat SOCDEM do Sněmovny znamenal i rozšíření možností pro formování vlády po příštích volbách. Jak Jana Maláčová, tak nově zvolený první místopředseda Lubomír Zaorálek byli i v jeho vládě v minulém volebním období.
Nebudeme na kandidátce komunistů, nikdy se nebudeme slučovat, slibuje Maláčová
„Nebudeme kandidovat na kandidátkách komunistické strany. Pokud se podaří taková aliance vyjednat, mohu vám zaručit, že se nikdy nebudeme slučovat s komunistickou stranou,“ řekla delegátům sjezdu Malá
Vedení SOCDEM
Jana Maláčová, předsedkyně, exministryně práce a sociálních věcí, Lubomír Zaorálek, Radek Scherfer (šéf ústecké krajské organizace), Jiří Nedvěd (učitel z Kutné hory, šéf středočeské krajské organizace), Jiří Oliva (radní Brna) – místopředsedové Ondřej Veselý (exposlanec) – předseda Ústřední kontrolní komise |
Nebrání se ale jednání s předsedkyní komunistů, europoslankyní Kateřinou Konečnou, a koalicí STAČILO!, v níž komunisté skryli svoji značku a uspěli s tímto projektem v eurovolbách.
Před tím, že se Maláčová chystá úzce spolupracovat s antisystémovou levicí, varoval její soupeř ve volbě, exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Do souboje o šéfa sociální demokracie se přihlásil ještě zastupitel Prahy 12 Petr Hůla.
Nová šéfka SOCDEM je porazila hladce hned v prvním kole. Maláčová dostal 101 hlasů, Dienstbier 33 a Hůla 5 hlasů. Do Hradce Králové dorazilo 152 delegátů ze 183, kteří se sjezdu zúčastnit mohli.
A když Dienstbier mluvil velmi kriticky o Maláčové, ozývaly se do jeho projevu ze sálu nesouhlasné výkřiky, zatímco projevu nové šéfky většina aplaudovala.
Maláčové gratuloval šéf odborů Středula. Přál SOCDEM návrat do Sněmovny i do vlády
Mezi prvními gratulanty Maláčové byl předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Popřál sociální demokracii, aby se příští rok vrátila do Sněmovny a do vlády.
„Pokud vy chcete spolupracovat, my jsme k tomu připraveni,“ řekl Středula. Sociálním demokratům poblahopřál k výběru Maláčové, i když to bude znamenat, že přijde o zaměstnankyni, protože nová šéfka SOCDEM chce být na plný úvazek v Lidovém domě.
„Chceme se příští rok vrátit do poslaneckých lavic,“ řekla i Maláčová hned po zvolení. A prozradila také, koho chce vedle sebe ve vedení.
Jako prvního místopředsedu Zaorálka a jako řadového místopředsedu Radka Scherfera, šéfa SOCDEM v Ústeckém kraji, která šla již do krajských voleb společně s komunisty, respektive se STAČILO! Přání Maláčové delegáti splnili. Dalšími místopředsedy byli zvoleni spojenec učitel Jiří Nedvěd ze středních Čech, který je také spojencem Maláčové i Zaorálka a stoupencem jejich levicového kursu strany, a brněnský radní Jiří Oliva.
Maláčová chce spravedlivější daně
„Parodie na vládu“, jak Maláčová nazvala kabinet Petra Fialy, podle ní neudělala s inflací nic. „Kdy jindy máme vyhrávat volby než teď?“ ptala se řečnicky delegátů.
„Chceme, aby tato vláda příští rok ve volbách skončila. Nesmírně nás zadlužuje, lidem se daří hůř. Zodpovídá za obrovský pokles životní úrovně v České republice,“ prohlásila po zvolení.
SOCDEM si podle Maláčové musí uvědomit, že je protivládní stranou. „Na Západě už jsme, jediné, co nás od odlišuje, je životní úroveň,“ řekla Maláčová. Strana se podle ní musí soustředit na tradiční sociálnědemokratickou politiku.
„Česko potřebuje spravedlivější daně. Kdo tady má zisk, tak tady také má platit daně,“ prohlásila bývalá ministryně. SOCDEM podle ní musí bojovat o to, aby zůstalo bezplatné zdravotnictví, bez příplatků za dřívější ošetření.
„Slibuji vám, že budeme srozumitelní a budeme vidět,“ řekla Maláčová před volbou lídra sociální demokracie, která byla ještě před sedmi lety nejsilnější stranou, ale nyní je politicky na dně.
Je to cesta do záhuby, varoval Dienstbier před spojením Maláčové s komunisty
Před zvolením Maláčové hlasitě varoval její soupeř Jiří Dienstbier. „Sociální demokracie má jít do voleb s vlastní kandidátkou. Je pro mě nepřijatelné, aby SOCDEM spolupracovalo s komunistickou stranou, která pro mě ani není levicovou, ale nacionálně konzervativní stranou,“ vyhranil se Dienstbier.
Sociální demokracie má podle něj vytvořit vlastní kandidátku a přizvat na ni lidi programově blízké, ale demokraty, nikoli komunisty. Za možné spojence označil Zelené, zástupce odborů a nezávislé levicové osobnosti. Spolupráce s antisystémovými stranami je podle něj cesta do záhuby pro SOCDEM.
Třetí kandidát Petr Hůla kritizoval veletoče, které dělá SOCDEM. Voliči podle něj ztratili orientaci v tom, kdo vlastně sociální demokracie je a co chce. „Myšlenky komunistů patří do mauzolea na Rudém náměstí,“ prohlásil Hůla.
Z vystoupení bývalých poslanců za SOCDEM bylo patrné, že si uvědomují, v jakém průšvihu strana je. „Nikdo náš už nepotřebuje,“ posteskl exposlanec Jan Birke, šéf SOCDEM v Královéhradeckém kraji. „Mám sen, abych se procházel po ulici a byl hrdý na to, že jsem sociální demokratem. Je to poslední šance, abychom se stali respektovanou stranou,“ burcoval Birke sociální demokraty.
Exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach řekl, že voliči sociální demokracie nyní volí ANO nebo SPD. „Musíme je přesvědčit, že jejich zájmy budeme zastupovat lépe,“ řekl Škromach. Po projevech kandidátů na předsedy se jasně postavil za Maláčovou a vyzval: „Pojďme všichni volit naši Johanku.“
Z atmosféry v sále bylo od počátku patrné, že Maláčová má na sjezdu převahu. A to se také při volbě nového šéfa SOCDEM potvrdilo.
Slušnost není slabost, loučil se Šmarda
Chyby, jichž se dopustila SOCDEM, přiznal na sjezdu v Hradci Králové končící předseda Michal Šmarda. „Nevyužili jsme šanci s novou značkou, lidé v naší kampani viděli návrat do minulosti,“ řekl Šmarda a vzal pochybení na sebe.
To, že post v čele strany obhajovat nebude, oznámil vzápětí po krajských a senátních volbách. V nich se SOCDEM podařilo získat pouhých 13 zastupitelských křesel.
Zastoupení má nově strana v Ústeckém, Královéhradeckém, na Vysočině a v Pardubickém kraji, kde si udrží pozici hejtmana místopředseda SOCDEM Martin Netolický. Pozici senátora obhájil Petr Vícha v Karviné.
Sám Šmarda byl zvolen krajským zastupitelem na Vysočině. Za jediné plus označil, že je strana 18 milionů korun v plusu. „Slušnost není slabost,“ zakončil svůj projev, v němž ocenil bývalé premiéry a šéfy strany Bohuslava Sobotku a Vladimíra Špidlu.
Strana se ale vydala úplně jiným směrem, než ji vedli Špidla a pak i Sobotka. SOCDEM nyní zamířila ostře doleva. Může to znamenat i odchod řady lidí ze strany, když si padne s komunisty do náruče. „V takové straně bych být nemohl,“ řekl iDNES.cz dosavadní místopředseda Karel Machovec. Obavy z dalšího postupu strany netajil ani bývalý europoslanec Libor Rouček.
X X X
Odsouzený k zákazu řízení posílal přípisy bez podpisu. Úřad přesto jednal
Opakovaně odeslat odpor a další přípisy ve správním řízení bez podpisu je obstrukce a zneužití práva. Takový byl případ muže, který jel po dálnici rychlostí 196 km/hod a byl odsouzen k půlročnímu zákazu řízení. Krajský úřad Kraje Vysočina s kasační stížností u NSS neuspěl. A to ani s odkazem na podobnou judikaturu. Úřad nevyzval k odstranění vad, ale dále jednal, jako kdyby muž odpor podepsal. Muž fakt, že odpor nepodepsal, napadl u soudu.
Muži ve škodovce byla na D1 dvě hodiny po poledni u Valašského Meziříčí směrem na Prahu naměřena rychlost 196 km/hodinu. V přestupkovém řízení mu příkazem Městský úřad ve Valašském Meziříčí uložil pokutu šest tisíc korun a zákaz řízení motorového vozidla na půl roku.
Muž podal proti příkazu odpor, pod který se ovšem nepodepsal. Úřad jeho osobu i napadený příkaz identifikoval a na základě odporu pokračoval dále v řízení. V něm vydal stejné rozhodnutí o dvou trestech a navíc muži uložil zaplatit náklady řízení. Odvolání muže zamítl Krajský úřad Kraje Vysočina.
Nejprve nepodepsal, pak u soudu napadl nepodpis
Muž poté napadl žalobou u Krajského soudu v Brně rozhodnutí jako nezákonné. Protože odpor, který podal proti rozhodnutí úřadu ve Valašském Meziříčí, nepodepsal.
Jak vyplývá z rozsudku, muž ve skutečnosti nepodepsal žádný přípis ani podání. „Byl uznán vinným ze spáchání přestupku příkazem, proti němuž byl podán odpor, který ovšem nebyl podepsán. Rovněž nebyla podepsána ani následná žádost o nařízení ústního jednání ze dne 30. 11. 2020,“ shrnuje NSS žalobu.
Chybějící podpis označil muž za vadu, pro kterou nešlo pokračovat v řízení. Úřad ho měl vyzvat k odstranění nedostatku podání, tedy k doplnění podpisu. To však neučinil, a proto nemohl pokračovat v řízení, cituje mužovu žalobu soud.
KS: Možná účelové, ale pro řízení vadné
Krajský soud shledal tuto námitku důvodnou. „Podle § 37 odst. 2 správního řádu je podpis náležitostí podání. Jestliže tato náležitost chybí, má správní orgán vyzvat podatele k odstranění vady podání podle § 37 odst. 3 správního řádu. To však správní orgán I. stupně neučinil,“ uvedl KS v Brně.
„V případě chybějícího podpisu na odporu a nezhojení této vady nemůže odpor vyvolat žádné právní účinky. Správní orgán I. stupně měl podle krajského soudu pokračovat v řízení pouze v situaci, kdy by došlo k doplnění podpisu na odporu. Stejné závěry platí i pro nepodepsanou žádost o nařízení ústního jednání. Ač se krajskému soudu jevila námitka ohledně vady podpisu na odporu jako účelová, šlo o natolik závažnou vadu, kvůli níž nebylo možné pokračovat v řízení o přestupku,“ uvedl KS v Brně s odkazem na judikaturu NSS.
Soud rozhodnutí zrušil a vrátil k dalšímu řízení na Krajský úřad Kraje Vysočina.
Kraj Vysočina: Sám žalobce jednal, jako kdyby byl odpor účinný
Proti rozhodnutí podal Kraj Vysočina kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu s odkazem na podobné případy, kdy žalobu za podobných okolností soud zamítl. „I zde byl žalobce v probíhajícím řízení o přestupku po podání nepodepsaného odporu aktivní, dařilo se mu doručovat. .. Sám krajský soud posoudil danou námitku spíše jako účelovou, avšak nezabýval se otázkou, zda zjištěná vada vyvolala nezákonnost rozhodnutí o přestupku,“ uvedl Krajský úřad.
Rovněž upozornil na závěry judikatury NSS které jsou na věc použitelné, neboť i zde si žalobce „vzpomněl“ na chybějící podpis odporu až v žalobě, a to poté, co „ve správním řízení aktivně využíval svých procesních práv“. „Sám žalobce totiž ve správním řízení jednal tak, že považoval odpor za účinný,“ argumentoval Krajský úřad Kraje Vysočina před NSS.
NSS: Správní orgán měl vyzvat k odstranění vady
Jenže Nejvyšší správní soud s odkazem na další svoji judikaturu shledal stížnost za nepřijatelnou. „Neshledal žádné pochybení krajského soudu, které by svědčilo o přijatelnosti kasační stížnosti. Z rozsudku jasně a srozumitelně vyplývá reakce krajského soudu na jednotlivé námitky,“ uvedl NSS.
Poté NSS znovu citoval správní řád: „Podle § 37 odst. 2 správního řádu musí podání vůči správnímu orgánu obsahovat i podpis osoby, která je činí. Podle § 37 odst. 3 správního řádu pak platí, že nemá-li podání předepsané náležitosti nebo trpí-li jinými vadami, pomůže správní orgán podateli nedostatky odstranit nebo ho vyzve k jejich odstranění a poskytne mu k tomu přiměřenou lhůtu,“ uvedl NSS.
„Podpis je tedy nutnou náležitostí podání, přičemž jeho nedostatek je vadou, která je odstranitelná skrze výzvu k doplnění podání. Obecně tedy platí, že nebyl-li podaný odpor podepsán, bylo primární povinností správního orgánu vyzvat žalobce k odstranění vady,“ dodal k tomu NSS.
Opakované nepodepsané podání je zneužití práva
Krajský soud v tomto případu dovodil, že řízení o přestupku bylo zatíženo natolik závažnou vadou, pro kterou nebylo možno v řízení vůbec pokračovat, což samo o sobě dává důvod ke zrušení napadeného rozhodnutí s tím, že ani následný postup žalobce v řízení takovou vadu nemůže zhojit, uvedl v rozsudku NSS.
Poté doplnil o stanovisko rozšířeného senátu NSS,, že „podává-li stejná osoba jako účastník či jako zmocněnec opakovaně listinná podání bez podpisu, není procesní chybou, pokud správní orgán nepostupuje podle § 37 odst. 3 správního řádu a osobu nevyzve k odstranění nedostatku podání.“
„Stejné závěry platí i pro osoby nějakým způsobem spojené s osobami tyto obstrukční taktiky využívajícími. Takovéto podání je v těchto výjimečných případech zneužitím práva, nepožívá právní ochrany a nevyvolá samo o sobě žádné procesní důsledky,“ uvedl Nejvyšší správní soud.
Úřad ale jednal, jako kdyby nepodepsané podání bylo perfektní
Jenže v tomto případu byly okolnosti jiné, když muž vůbec nebyl vyzván k doplnění podání, a Úřad přesto dále vedl řízení o přestupku. „Žalobce sice byl v pokračujícím řízení částečně aktivní a až do podání žaloby nerozporoval právní účinky podaného odporu, avšak současně ve správním řízení nikdy nepotvrdil, že by nepodepsaný odpor skutečně podal on,“ uvedl doslova NSS.
Ze spisu rovněž nebylo možné prokázat, že by stejná osoba (ať už žalobce, anebo jeho zmocněnec) v jiném řízení opakovaně podávala listinná podání bez podpisu. Takže není prokazatelné, že „by nepodepsaný odpor byl účelově obstrukčním podáním, jež má parametry zneužití práva“.
Krajský úřad naopak k podanému odporu přistoupil jako k perfektnímu podání, dodal Soud. „Skutečnost, že žalobce námitku ohledně vady postupu správních orgánů uplatnil až v soudním řízení, není pro posouzení věci relevantní. Podle ustálené judikatury Nejvyššího správního soudu je totiž na žalobci, zda si ponechá určitou námitku až do soudního řízení,“ uvedl na závěr Nejvyšší správní soud.
Stížnost Krajského úřadu shledal Soud nepřijatelnou s tím, že muž má jako úspěšný žalobce nárok na náhradu nákladů. Muž, který se nepodepsal, však žádný nárok nevznesl. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Tomáš Sokol je předním tuzemským odborníkem na trestní právo Foto: Česká advokátní komora
Sokola pobouřila infografika na chodbě soudu. Obžalovaného označili za pachatele
Infografika na Městském soudu v Praze se znázorněním toho, jak je uspořádaná jednací síň a kdo se v ní vyskytuje, pobouřila Unii obhájců. Advokátům vadí zejména to, že v textu infografiky je obviněný označován jako pachatel. To je podle Unie porušením práva na spravedlivý proces. „Ne vždy je dobrý úmysl opravdu dobrý,“ řekl České justici člen prezídia Unie obhájců Tomáš Sokol, který si stěžoval předsedkyni soudu. Městský soud pochybení přiznal a v tomto týdnu infografiku upravil. Podle Sokola však nedostatečně.
Vizualizace má umožnit zranitelnějším účastníkům trestních řízení, aby se na soudu lépe zorientovali a byli méně nervózní. S pilotním projektem přišel spolek Bílý kruh bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů. Na obrázku je i svědek ve svědecké ohrádce a veřejnost včetně poškozeného a jeho důvěrníka. Grafika obsahuje také stručné popisy rolí jednotlivých účastníků řízení. Ještě na začátku září zde byl obžalovaný označen jako „pachatel“. Podle obhájců to vyvolává dojem, že řízení probíhá na soudu, kde je o viníkovi již rozhodnuto.
„Prezidium Unie obhájců dospělo k závěru, že některé pasáže v textu zmíněné ikonograficky jsou nejen nevhodné, ale jsou i explicitním porušením práva na spravedlivý proces, jehož jednou ze zásad je presumpce neviny,“ uvedli obhájci v tiskové zprávě. Dopisem se proto obrátili na předsedkyni soudu Jaroslavu Pokornou a vyzvali ji k nápravě. „Nepředpokládám, že by Městský soud v Praze chtěl zásadně měnit paradigma trestního řízení, které jak jsem výše uvedl, vychází mimo jiné ze zásady presumpce neviny obviněného či obžalovaného a není mi ani známo, že by toto paradigma mělo být změněno některou z novel trestního řádu, které jsou navrhovány anebo o nichž je diskutováno,“ uvedl Tomáš Sokol.
Upravená verze grafiky Městského soudu v Praze
Podle mluvčího Městského soudu v Praze byla tento týden zjednána náprava. „Při redukci textu pro potřeby předpokládaného okruhu adresátů infografiky skutečně došlo k uváděnému zkreslení,“ reagoval pro českou justici Adam Wenig. Zástupci Bílého kruhu bezpečí provedli korekci textu za „Obžalovaný je ten, proti komu je vedeno trestní řízení soudem. Takto je označován poté, co je stanoven termín hlavního líčení. Je-li pravomocně odsouzen, máme potvrzeno, že je pachatelem stíhaného trestného činu.“
Podle Sokola nedošlo k nápravě „ani náhodou“. „Pořád je tam uvedeno, že: „Státní zástupce přednáší žalobu na pachatele…“ nebo že „…vede obžalobu pachatele tak, aby se podařilo prokázat jeho vinu“ či že „…a navrhne druh a výši trestu pro pachatele.“ Stále platí to, co bylo uvedeno v dopise paní předsedkyni Městského soudu v Praze,“ uzavřel člen prezídia Unie obhájců. Eva Paseková, ceskajutice.cz
X X X
SLOVENSKO, EUROPOSLANEC BLAHA:
VYHRAL SOM SÚD NAD NAĎOM – MÔŽEM O ŇOM HOVORIŤ, ŽE JE VLASTIZRADCA
Súd pred chvíľou rozhodol, že Naď musí strpieť, že o ňom hovoríme, že je vlastizradca – myslím, že už mu na Slovensku nikto inak nepovie.
Zvíťazila sloboda slova, zvíťazila spravodlivosť. Naď sa vyplakal a nepomohlo – prehral na plnej čiare. Úplne spokojný však budem až vtedy, keď Naď zaplatí za všetky svoje zločiny – za to, že protiústavne poslal naše stíhačky na Ukrajinu, za to, že škandalózne odovzdal našu S-300, za to, ako nás hnal do jadrovej vojny. Za toto všetko musí zaplatiť!
Dnes môžem povedal len jedno: liberálne médiá tu zo mňa roky robia kriminálnika iba preto, že mám svoje ľavicové a vlastenecké názory. Prenasledujú ma, súdia sa so mnou, lynčujú ma. A výsledok?
Vyhral som súd s Esetom. Vyhral som súd s Matovičom. Vyhral som trestnoprávny spor o červenú hviezdu. Aj o Che Guevaru. Tak čo, kedy už konečne pochopíte, slniečkari, že na mňa nemáte?
Jedinýkrát, čo vyhrali, bolo rozhodnutie sudcu Chalupku v prípade Čaputovej. Toho sudcu, ktorý nevie vysvetliť 700 tisíc eur na svojom účte, za čo ho vyzliekli z talára. Gratulujem.
Sudca, ktorý rozhodoval súd s Naďom, dnes znegoval všetko, na čo sa Čaputová odvoláva. Postavil sa jasne za slobodu slova. Z toho vyplýva, že v prípade Čaputová boli porušené moje ústavné práva a som si istý, že na Európskom súde pre ľudské práva, kde sa bránim, budem úspešný
Dnešný rozsudok poteší určite väčšinu Slovákov. Naď to schytal ako malý chlapec. Aj s Kubinom. Nádherný zážitok. Ďakujem môjmu advokátovi Davidovi Lindtnerovi za skvelú robotu. A ďakujem aj súdu. Za odvahu postaviť sa proti liberálnemu hlavnému prúdu, ktorý teraz bude pišťať a sudcu určite diskreditovať. Takto to robia vždy.
A pozdravujem Naďa, určite sa teraz pôjde vyplakať na americkú ambasádu. To budú potoky sĺz. Ako spieva Guns, „don’t you cry tonight, Naď“ Pravda zvíťazila. Áno, Naď je vlastizradca.
Ľuboš Blaha, (Autor je místopředsedou strany Smer-ssd a poslancem EP), server vasevec.cz
X X X
„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu
Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli – Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy, říká mi asi 45letý Ido, Telavivan pohybující se v mezinárodním obchodu. Do rezerv jako námořník nastoupit nemusel, chudobou netrpí, přesto i jeho život masakr spáchaný palestinským Hamásem změnil.
Do léta Ido spolu s kamarády jezdil k hranicím Gazy, aby tam za svoje peníze a v rámci volného času grilovali pro nasazené izraelské vojáky hamburgery. S tím, jak se konflikt prodlužoval, ubývaly síly.
„Neustále nás USA zrazovaly. Například chtěly, aby izraelské síly nevstupovaly do Rafáhu, ale pak se ukázalo, že to byl dobrý a důležitý krok proti teroristům Hamásu,“ říká. „Až jsem měl někdy pocit, že Izrael má udělat pravý opak toho, co říkají Spojené státy,“ dodává. „Na jednu stranu jsem vděčný USA za jejich vojenskou podporu, ale vypadá to, že hodlají řešit jen to, co je pro ně výhodné.“
Příští rok to bude 70 let, co první premiér Izraele David Ben Gurion pronesl: „OSN je na nic.“ Předcházela tomu podobná situace, teroristické výpady z Gazy a masakry Izraelců. Dnes už se ovšem říká: „Organizace spojených národů protiizraelských.“
X X X
„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu
Dagmar Langová: Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli – Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy, říká mi asi 45letý Ido, Telavivan pohybující se v mezinárodním obchodu. Do rezerv jako námořník nastoupit nemusel, chudobou netrpí, přesto i jeho život masakr spáchaný palestinským Hamásem změnil.
Do léta Ido spolu s kamarády jezdil k hranicím Gazy, aby tam za svoje peníze a v rámci volného času grilovali pro nasazené izraelské vojáky hamburgery. S tím, jak se konflikt prodlužoval, ubývaly síly.
„Neustále nás USA zrazovaly. Například chtěly, aby izraelské síly nevstupovaly do Rafáhu, ale pak se ukázalo, že to byl dobrý a důležitý krok proti teroristům Hamásu,“ říká. „Až jsem měl někdy pocit, že Izrael má udělat pravý opak toho, co říkají Spojené státy,“ dodává. „Na jednu stranu jsem vděčný USA za jejich vojenskou podporu, ale vypadá to, že hodlají řešit jen to, co je pro ně výhodné.“
Příští rok to bude 70 let, co první premiér Izraele David Ben Gurion pronesl: „OSN je na nic.“ Předcházela tomu podobná situace, teroristické výpady z Gazy a masakry Izraelců. Dnes už se ovšem říká: „Organizace spojených národů protiizraelských.“
X X X
Vondráčková a Preiss převzali Thálii, ovace sklidil Alfred Strejček
Udílely se divadelní Thálie. Uspěli herci z Divadla Na zábradlí, čestné ceny za celoživotní mistrovství převzali mimo jiné Viktor Preiss za činohru a Helena Vondráčková za muzikál. Dojal Alfred Strejček upoutaný na vozík.
Finále patřilo Viktoru Preissovi, který poděkoval své ženě Janě a všem popřál zdraví, mír a divadlu nesmrtelnost. „Říká se, že mezi námi žijí andělé. Já některé potkal, vzali mě za ruku, vyvedli na světlo, ukázali mi cestu a řekli – Teď se snaž sám. Tak jsem se snažil,“ shrnul Preiss.
„Mám trochu trému, protože ta cena je pro mne velmi vzácná a důležitá,“ připomněla Vondráčková, že právě letos slaví šedesát let na scéně. Poděkovala všem, kdo ji provázeli, byli jejími rádci a zůstali jí věrni.
Mimořádné emoce a ovace vyvolal okamžik, kdy ocenění za propagaci divadla získal Alfréd Strejček, herec a recitátor, který před lety náhle ochrnul; na scénu jej doprovodila Jitka Molavcová.
„K divadlu jsem utekl, když mi bylo sedmnáct,“ vyprávěl, „ale naplnění jsem našel až v komorních projektech se Štěpánem Rakem.“ Děkoval také těm, kdo se již sedm let snaží vrátit mu zdraví, a zejména Molavcové, která jej léčí humorem. „Tu hlavní sílu a pomoc jsi mi dodával ty, svou pevnou vůlí,“ odvětila Molavcová.
Trofej pro zahraničního umělce dostal Milan Kňažko, častý slovenský host českých scén; mimo jiné zazářil s Jiřinou Bohdalovou ve hře Gin Game. „Loučila se po závěrečném představení se mnou slovy – Už to neudýchám, ale jsi můj poslední milenec,“ citoval herečku a poslal jí pozdrav.
Mezi herečkami v činohře zvítězila Kateřina Císařová za roli Káti ve Vzkříšení v pražském Divadle Na zábradlí, z herců se z trofeje radoval Miloslav König, který na téže scéně ztvárnil Michela Houellebecqa v inscenaci Veřejní nepřátelé. „Už jsem tu počtvrté, tak se to slušelo,“ žertoval.
Cenu pro mladého umělce či umělkyni do 33 let si odnesla Kamila Janovičová působící v Ostravě, vedle seriálů a pohádek známá z filmů Spolu či Jedna noc. „Na udílení Thálií jsem se v dětství dívala s babičkou, která se těšila, až cenu jednou získám já. Babi, vyšlo to!“ vzkázala.
Za alternativní divadlo bodovala Martina Hajdyla Lacová za výkon v projektu Bodies in Progress, který vznikl ve společnosti ME-SA / Jiří Hajdyla. „Vážím si toho, že mohu zpracovávat i takové téma, jako je těhotenství,“ řekla.
Za muzikál si cenu připsala Markéta Schimmerová Procházková, která hraje Velmu v ostravské inscenaci Chicaga, mezi muži vyhrál její kolega ze stejného představení, Lukáš Vlček za roli Billyho. „Děkuji své dvouleté dcerce, že už nepláče, když táta doma zpívá,“ uvedl.
Vítězní loutkáři Marek Bečka, Radek Beran a Vít Brukner, ocenění za inscenaci Postradatelní v produkci souboru Buchty a loutky, vzkázali „Dětem loutky, světu mír.“
V opeře uspěli Soňa Godarská, která zpívá Manon ve stejnojmenné inscenaci v plzeňském Divadle J. K. Tyla, a Peter Berger za titulní roli v Daliborovi v Národním divadle v Brně.
Celoživotní cenu za operu převzala Naďa Šormová. „Dávno již tomu, skončila jsem před třiceti lety. Díky Herecké asociaci, že si na mě vzpomněla,“ děkovala.
V baletu dominovali Klára Jelínková, která ztělesnila Blanche v Tramvaji do stanice Touha z produkce Dekkadancers, a Patrik Holeček, který tančí Franze v Coppélii na jevišti Národního divadla. Čestnou Thálii za balet převzal Josef Kotěšovský, který si pro ni doslova „přiběhl z práce“, z představení na Nové scéně.
Za činohru Herecká asociace přiřkla čestnou cenu ještě ostravské herečce Štěpánce Ranošové, za niž trofej převzala vnučka, a v oboru alternativního divadla čestnou cenu získal Jan Číhal, který se ceremoniálu nedožil. Zemřel letos 22. srpna, ale ještě stihl natočit svůj medailonek s ukázkami.
Cenu divadelní akademie dostala režisérka Lída Engelová, původně herečka, spoluzakladatelka Kapesního divadla, která pracovala na oblastních i pražských scénách. Poděkovala stovkám herců, s nimiž pracovala, a češtině.
X X X
Chtěla falšovat volby, aby podložila lži Trumpa o manipulaci. Dostala 9 let
Na devět let do vězení poslal soud v americkém Coloradu bývalou volební úřednici, kterou porota uznala vinnou z nezákonné manipulace s hlasovací technikou. Tina Petersová se po posledních prezidentských volbách pokoušela prokázat nepodložená tvrzení poraženého exprezidenta Donalda Trumpa, že hlasování bylo zmanipulované. Obžalovaná pak tyto fámy opakovala i během procesu.
„Nejste žádná hrdinka. Zneužila jste svého postavení a jste šarlatánka,“ řekl soudce Matthew Barrett odsouzené, která kdysi působila jako šéfka voleb v okrese na západě Colorada. Jak poznamenala agentura AP, devětašedesátiletá Petersová se v důsledku svého počínání stala celebritou mezi popírači výsledku minulých voleb. Podle Barretta jí nešlo o ochranu voleb, nýbrž o vliv a slávu.
Prokurátoři ji v roce 2022 obžalovali z toho, že po volbách roku 2020 umožnila nepovolané osobě přístup do volebního systému. Muži napojenému na prominentního hlasatele volebních konspiračních teorií Mikea Lindella podle nich umožnila vstup do své kanceláře a také pořídit kopii volebních dat. Porota ji v létě uznala vinnou v sedmi z deseti bodů obžaloby.
Incident v okrese Mesa navazoval na lavinu dezinformací o průběhu prezidentských voleb. Trump odmítl uznat porážku a společně se spojenci v Kongresu a médiích šířil nepodložený příběh o „ukradených“ volbách. Mnohé z výmyslů o podvodech se přitom zaměřovaly na hlasovací přístroje.
Jak uvádí list The New York Times (NYT), někteří lokální úředníci se za této situace rozhodli věc sami vyšetřovat. Něco podobného jako v Coloradu se odehrálo také v jednom z okresů v Georgii, popsali prokurátoři v loňské obžalobě proti Trumpovi a několika jeho spojencům. Podle deníku The Washington Post je Petersová mezi prvními činiteli, kteří za propagování nepravdivých tvrzení o volbách pocítili následky.
U soudu trvala na svých tvrzeních o manipulaci s volební technikou a uvedla, že chtěla pouze sloužit voličům v okrese. „Jsou to jen další lži. Žádný objektivní člověk jim nevěří,“ vzkázal jí soudce. „Nemůžete si pomoct, lžete s takovou lehkostí, s jakou dýcháte,“ citoval Barretta NYT.
Jeho rozsudek přišel měsíc před novými prezidentskými volbami, v nichž Trump opět kandiduje za Republikánskou stranu. V kampani dál vykresluje svou porážku z roku 2020 jako podvod a podkopává důvěru svých stoupenců v letošní hlasování. Sám kvůli svým činům po minulých volbách čelí dvěma obžalobám, hlavní líčení je ale v obou případech v nedohlednu.
X X X
Severočeské derby opanoval Jablonec. Na stadionu U Nisy smetl Liberec 5:0
Fotbalisté Jablonce v 11. kole první ligy vyhráli v Liberci drtivě 5:0 a připsali si nejvyšší vítězství v podještědském derby v samostatné historii soutěže. Souboj rivalů otevřel v 17. minutě vlastní gól domácího Adama Ševínského, po změně stran se pak postupně trefili Bienvenue Kanakimana, Sebastian Nebyla, Jakub Martinec a střídající Alexis Alégué. Slovan dohrával bez vyloučeného Christiana Frýdka.
Jablonec v lize porazil podještědského rivala po šesti zápasech. Kouči Luboši Kozlovi dokonal vyšel návrat do Liberce, kde po minulé sezoně skončil a nahradil ho Radoslav Kováč. Jablonec bodoval počtvrté z posledních pěti kol a v neúplné tabulce poskočil na čtvrté místo. Slovan v lize utrpěl nejvyšší porážku od července 2021 a patří mu devátá příčka.
Předchozí tři vzájemné duely v nejvyšší soutěži skončily remízou a také úvod dnešního zápasu byl poměrně vyrovnaný. První šanci si vypracovali domácí. Tupta si naběhl na Ichovu přesnou přihrávku za obranu a měl čas na zakončení, branku však minul.
Jablonec se v 17. minutě šťastně ujal vedení. Polidar poslal centr z levé strany přímo na gólmana Bačkovského. Brankáři vypadl míč před dobíhajícího Ševínského, od něhož se odrazil do sítě. Stoper, který se na ligové trávníky vrátil po měsíční pauze, si ve svém osmém utkání v nejvyšší soutěži dal vlastní gól.
Hosté se dostali na koně a začali být aktivnější. Ve 39. minutě rozvlnil síť Puškáč, ovšem z první soutěžní trefy v jabloneckém dresu se radovat nemohl, neboť brance předcházel ofsajd. Slovan se probral před pauzou, brankář Hanuš s námahou vyrazil Tuptovu střelu z úhlu. Šance však měli i hosté, Bačkovský svou chybu při gólu částečně odčinil při nebezpečných hlavičkách Puškáče a Martince.
Kanonáda v druhé půli
Nástup do druhého poločasu patřil Jablonci. Puškáč běžel sám na Bačkovského, ale v poslední chvíli si míč předkopl a dal brankáři šanci střelu vyrazit. Posléze se právě od Puškáče dostal balon ke Kanakimanovi, který ve 49. minutě ranou o břevno zvýšil náskok.
Hosté poté derby zcela ovládli. Kanakimana si vyměnil míč s Puškáčem, pak jej předložil Nebylovi a vydařená kombinace skončila v 58. minutě třetím gólem. O tři minuty později Polidar ideálně rozehrál přímý kop a Martinec skóroval hlavou. Jablonečtí v podještědském derby poprvé v samostatné ligové historii skórovali čtyřikrát.
Zmar Slovanu podtrhl střídající Frýdek. Na půlce hřiště ostře zajel do Martince a v 74. minutě dostal rovnou červenou kartu. Debakl pak završil střídající Alégué, který ve třetí minutě nastavení povedenou technickou střelou k tyči překonal Bačkovského.
Jablonečtí bodovali pošesté z posledních sedmi ligových duelů v Liberci. Tým ze Střelnice si v soutěži připsal nejvyšší vítězství od ledna 2021, kdy v Teplicích triumfoval stejným poměrem. Naopak Liberec zaznamenal v lize nejdrtivější porážku od debaklu 0:5 se Spartou před více než třemi lety. Jen dvakrát v samostatné historii nejvyšší soutěže Slovan prohrál šestibrankovým rozdílem.