Fialova vláda odmítla odbory. Více podpory pro zadlužené hutě Liberty nechystá. Středula a spol. k tomu mlčí. Nemají tam co dělat. Spojit se s odbory Německa, které jsou průbojnější a demonstracemi, stávkami zajistily lidem lepší životní úroveň. Češi mají v Německu důchod 50 tisíc měsíčně, jezdí do lázní a mají veškerou péči. Po Hitlerovi má Německo v každém městě nádherné stadiony, jak je to vidět při ME ve fotbale.
Premiér Petr Fiala (ODS) a ministry práce, financí a spravedlnosti se ve čtvrtek odpoledne setkal s odboráři kvůli situaci v huti Liberty Ostrava, která se ocitla od června v insolvenci. Diskutovali o možných krocích k řešení situace podniku a zaměstnanců. Odbory spolu s hejtmanem Moravskoslezského kraje Josefem Bělicou (ANO) žádají, aby stát dočasně převzal správu Liberty. To podle ministra není reálné.
Žádný investor nepodal nabídku na převzetí hlavní části provozu zadlužených oceláren Liberty Ostrava. Vláda dosud eviduje jen jednu nabídku na provoz druhovýroby, kam patří například produkce výrobků z oceli. Po dnešním jednání s odbory to novinářům řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Stát podle něj další, větší podporu hutí v příštích měsících nepřipravuje, protože k tomu nemá legislativní oporu. V rámci insolvenčního řízení bude chtít omezit práva současného majitele oceláren.
Premiéra o schůzku požádali odboráři minulý týden. Předseda vlády jednání svolal na dnešek. Zúčastní se ho také šéfové resortů práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), financí Zbyněk Stanjura a spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS).
Ministři se tento týden podle Jurečky už sešli s insolvenčními správci hutě Liberty Ostrava i jejího dodavatele energií Tameh Czech, který je v úpadku od loňského prosince. Jurečka řekl, že vláda by mohla příští týden vědět, jak by mohl vypadat další postup.
„Věříme, že zachováme co nejvyšší počet pracovních míst,“ řekl předseda KOVO Roman Ďurčo, který dále dodal, že situace není lehká. Při plánovaném zachování druhovýroby by mohlo i nadále pracovat zhruba 2000 zaměstnanců.
„Tři měsíce převezme povinnost platit mzdy stát, pokud se podaří rozběhnout alespoň druhovýrobu, tak by mohla část zaměstnanců si zachovat práci,“ uvedl ministr Stanjura. Dodal, že stát je ochoten pomoci, ale podle svých zákonných možností a hledá cílové řešení, například díky jednání s investory. Ty ovšem zatím nemůže konkretizovat.
Hutní společnost Liberty Ostrava podala nabídku na převzetí dodavatele energie Tameh Czech. Snaží se tak vyřešit krizi obou podniků, které jsou ekonomicky i technologicky provázané. Na fotografii je areál hutě. (25. února 2024)
„Vláda větší státní podporu zadlužených hutí Liberty Ostrava nechystá,“ řekl Stanjura. Podle Ďurča, ale i ministra nejsou nabídky potencionálních investorů příliš výhodné. „Stát pomáhat chce, ale ta pomoc je omezená,“ řekl ministr.
Jasno bude do konce června
Do konce července by pak mohlo být jasné, zda bude možné v Liberty výrobu udržet. Už dřív ministr práce uvedl, že ví o dvou investorech, kteří mají o huť vážný zájem.
Liberty Ostrava, která vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, měla delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji od loňského prosince chránilo půl roku soudní moratorium. Minulý měsíc se dostala do insolvence.
Výplatu náhradních mezd převzal stát, hradí je za květen, červen a červenec. Výdaje činí asi 1,3 miliardy korun. Společnost Tameh Czech, která Liberty dodávala energie, skončila v úpadku minulý rok v prosinci. Zdůvodnila to tím, že jí huť jako její jediný zákazník neplatila a dlužila přes dvě miliardy korun.
Členové vlády opakovaně uvedli, že je pro ně priorita zachovat v Liberty výrobu. Jurečka i odboráři několikrát vyzvali zaměstnance, aby z podniku neodcházeli, protože by bez nich případné obnovení produkce nebylo možné. Většina provozů stojí od prosince, převážná část z 5 tisíc zaměstnanců je od té doby doma.
X X X
FIALA MÁ ČECHY ZA IDIOTY PUTINA
VYHAZUJE MILIARDY UKRAJINĚ NA VRAŽDĚNÍ LIDÍ
ČEŠI BEZ PENĚZ A ŽIVOŘÍ, BEZ BYTŮ
FIALA SE POLITIKOU STAL MILIONÁŘEM, MILIONY I Z VÁLKY UKRAJINY?
MILIONY SCHOVÁVÁ DO BANK, KAMPELIČEK, KDYŽ MÁ MĚSÍČNĚ NA TŘI STA TISÍC
DŮCHODCI 10, 15 TISÍC, ŽIJÍ NA DLUH
Premiér nás má za užitečné idioty Putina, stěžuje si Brabec.
Podle místopředsedy hnutí ANO Richarda Brabce se premiér Petr Fiala (ODS) chová vůči představitelům opozice neuctivě. Rezolutně odmítl názor, že by ANO bylo proruskou skupinou. Poslanec Karel Haas (ODS) naopak upozornil na uraženou ješitnost řady opozičních politiků, kteří podle něj „nepřekousnou slovní špičkování“. Oba muži se v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřili ke způsobům politické komunikace v zemi.
Pátečního setkání nedávno zvolených českých europoslanců s premiérem Petrem Fialou (ODS) se nezúčastnili politici zvolení za hnutí ANO. „Pokud by si premiér odpustil některé výroky, tak bychom tam přišli,“ vysvětlil neúčast svých spolustraníků Brabec. „Nelíbí se nám nálepkování za užitečné Putinovy idioty,“ dodal.
Haas poukázal na potřebu vzájemné komunikace a oddělení politických soubojů od praktické diskuse. „Vážím si každého europoslance, který se zúčastnil koordinačního jednání s premiérem,“ uvedl poslanec. „V politice nemůžeme být vztahovační,“ doplnil.
Podle Brabce si Fiala podobnými schůzkami buduje zejména vlastní pověst. „Premiér si plete své zájmy se zájmy republiky,“ zdůraznil bývalý dlouholetý ministr životního prostředí. Neúčast členů ANO na schůzce Brabec interpretoval jako určité gesto směrem k premiérovi.
„Můžeme se lišit politicky, můžeme mít rozdílné názory, ale věcné rozhodnutí přijmout premiérovo pozvání kvituji,“ uvedl Haas. Zároveň upozornil, že i zástupci ANO se dříve vyjadřovali o Fialovi a současné vládě krajně nevybíravým způsobem, kdy předseda hnutí Andrej Babiš premiéra několikrát označil za lháře a doporučil mu návštěvu psychiatra.
X X X
Obnovit část výroby v Liberty má asi zájem exzbrojař Strnad. ‚Seriózně‘ o tom uvažuje i další skupina
Jedním ze zájemců o obnovení části výroby v zadlužené huti Liberty Ostrava, která je od minulého měsíce v úpadku, je s největší pravděpodobností společnost CE Industries podnikatele a bývalého zbrojaře Jaroslava Strnada. Podle vyjádření mluvčího CE Industries Andreje Čírtka pro Radiožurnál firma situaci v Liberty „sleduje“. Také skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava.
O situaci ve čtvrtek jednal s odbory ostravské ocelárny ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Podle něj vláda eviduje jednu nabídku právě na provoz části výroby. Jméno zájemce ale nesdělil.
O tom, že se firma bývalého zbrojaře a nyní průmyslníka Jaroslava Strnada zajímá o profinancování druhovýroby, tedy výrobků z dovezené oceli, se mluví už delší dobu.
Dva zájemci
„Situaci Liberty Ostrava sledujeme. Skupina CE Industries má mnoho zkušeností s restrukturalizacemi průmyslových společností v úpadkovém stavu, a to v Česku i v zahraničí. Více se ale k situaci v Liberty Ostrava a naší případné roli v pomoci této společnosti zatím nebudeme vyjadřovat,“ komentoval pro Radiožurnál situaci mluvčí skupiny Andrej Čírtek.
Podle neoficiálních informací konkrétně CE Industries zvažuje, že by profinancovávala produkci například válcovaných či některých strojírenských výrobků. Nemělo by tedy jít o kapitálový vstup do Liberty.
Firma ještě údajně analyzuje, jestli to komerčně dává smysl. Jasno by mělo být do dvou týdnů.
Možností provozovat část druhovýroby se podle pátečního prohlášení „seriózně zabývá“ i Skupina Moravia Steel. Konkrétně by mělo jít o rourovnu. „S provozováním rourovny má firma dlouholeté zkušenosti ve vlastním provozu Válcovny trub v Ostravě-Vítkovicích. A má pro rozjetí provozu vstupní materiál,“ řekla mluvčí společnosti Moravia Steel Petra Macková Jurásková.
Zkušenosti z Vítkovic
Nová průmyslová skupina CE Industries vznikla poté, co Jaroslav Strnad vybudoval známou zbrojovku Czechoslovak Group, kterou ale oficiálně předal synovi. CE Industries vznikla fakticky na troskách rovněž zkrachovalých strojírenských Vítkovic Jana Světlíka.
Postupně pak Jaroslav Strnad skupoval další firmy v průmyslu, především ty, co dodávají zařízení a materiály pro energetiku. Pokud jde o ocelářství, tak CE Industries to, co nyní zvažuje v Liberty, provozovala v nedaleké firmě Vítkovice Steel, která se také ocitla ve finančních problémech.
Strnad jí poskytl peníze na materiál, firma pro něj z toho vyrobila produkty a on pokryl její náklady. Tato spolupráce skončila loni na podzim, kdy Vítkovice oznámily, že našly levnější řešení.
Úpadek
Představitelé české vlády uvádějí, že jejím cílem je najít pro Liberty Ostrava takového investora, který zachová část výroby a udrží v huti velkou část zaměstnanců, že by ale stát ocelárnu dočasně převzal ministr financí Stanjura vyloučil.
Ostravská huť, která zaměstnává 5 tisíc lidí, je od června v úpadku. Obnovení alespoň druhovýroby by podle předsedy odborového svazu Kovo Romana Ďurča mohlo umožnit návrat do práce zhruba dvěma tisícům zaměstnanců.
X X X
Orbánova mírová mise 5.0
Pokud se vrátí do Bílého domu, hodlá bývalý americký prezident Donald Trump dosáhnout urovnání konfliktu na Ukrajině. Po schůzce s Trumpem, která se uskutečnila o den dříve, to řekl maďarský předseda vlády Viktor Orbán. Podotkl, že ho bývalý americký prezident přijal na svém sídle Mar-a-Lago na Floridě, mimochodem podruhé v krátké době.
„Probírali jsme způsoby, jak nastolit mír. Dobrá zpráva dne: tento problém vyřeší!“ – napsal na sociální síti X. Orbán nazval setkání s Trumpem „mírovou misí 5.0“, což je odkaz na jeho nedávné cesty do Kyjeva, Moskvy a Pekingu, stejně jako na setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem na okraj summitu NATO ve Washingtonu.
V těchto souvislostech je třeba uvést, že na summitu NATO ve Washingtonu Viktor Orbán nehovořil se současným prezidentem Joem Bidenem a omezil se na potřesení rukou při oficiálním zahajovacím ceremoniálu setkání, server vasevec.cz
X X X
Patrioti von der Leyenovou nepodpoří. Reprezentuje vše, co je špatně, tvrdí
Nová europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu příští týden nepodpoří šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Na páteční tiskové konferenci v Bruselu to uvedl tiskový mluvčí frakce Alonso de Mendoza. Předsedkyně usiluje o znovuzvolení na dalších pět let, hlasování se uskuteční ve čtvrtek během ustavující schůze EP ve Štrasburku.
Frakce Patrioti pro Evropu má 84 členů z 12 zemí a stala se tak třetí nejsilnější politickou skupinou v Evropském parlamentu. V jejím čele stojí šéf francouzského Národního sdružení (RN) Jordan Bardella, jednou z místopředsedkyň je i česká europoslankyně zvolená ze hnutí ANO Klára Dostálová. Z Česka je členy frakce sedm europoslanců z ANO a dva europoslanci z Přísahy a Motoristů Filip Turek a Nikola Bartůšek.
„Patrioti nebudou hlasovat pro Ursulu von der Leyenovou, protože reprezentuje všechno, co bylo špatné na předchozí unijní exekutivě,“ uvedl mluvčí frakce Alonso de Mendoza na společné tiskové konferenci s mluvčími ostatních politických skupin i představiteli tiskového oddělení EP.
Zmínil zejména přístup von der Leyenové k řešení problematiky migrace, ale i takzvanou Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal). Ta podle mluvčího vedla ke zhoršení situace jak v průmyslu, tak i pro farmáře či běžné spotřebitele. „S Ursulou von der Leyenovou v čele Evropské komise nenastane žádná změna,“ dodal.
Mluvčí nejsilnější lidovecké frakce EPP Pedro López de Pablo naopak prohlásil, že jejich europoslanci za svou kandidátkou na šéfku Evropské komise stojí.
Ursula von der Leyenová doufá i v podporu europoslanců z frakce socialistů a demokratů (S&D) a liberálů z Renew Europe (Obnova Evropy). Mluvčí obou politických skupin sice podporu naznačili, nicméně jen výměnou za to, že do programu Evropské komise na příštích pět let budou začleněny i jejich požadavky.
X X X
Romana Křenková: Las Vegas v Praze
Po několika letech konečně otevřeli obchodní dům Máj. Název ponechali z doby, kdy byl postaven. Název, který Čechům zní libozvučně, neboť tak se také jmenuje romantická báseň z nejkrásnějších o lásce, bolesti, osudové krutosti a trestu. Je v ní ukryt celý lidský život.
Uplynul více než týden horečky, kdy lidé obluzeni tím českým divem světa vstupovali dovnitř, oči rozšířené. Stojím u obnovené stavby, prý architektonické cennosti ze sedmdesátých let minulého století. Vygooglením zjišťuji, že se jedná o pozdně funkcionalistickou stavbu s prvky brutalismu. No dobrá. Co k těm architektonickým poučením více dodat. Jen mi v hlavě krouží poněkud jiné funkcionalistické stavby z 30. let minulého století, jimiž jsem po léta ohromována a kterými je poseta naše země. Ta jednoduchost, ta promyšlenost, to pozvolné ale také zvláštně revoluční vyloupnutí se z art deco. Jako když ženy po první světové válce o metr zkrátily své sukně a začaly tančit charlestone. V banánových sukýnkách.
Tohle obnovené „pozdní“ dílo s prvky brutálního funkcionalismu, jak říkají architekti, přijímám s mírným skřípěním zubů. Je tu železobetonově vzepjaté se skleněnýma očima zírajícíma doširoka na svět. Stojím před tím baňatým domem rozkročeným ve dvou ulicích Spálená a Národní třída. Nad hlavou mi motýl s letadlovým břichem mává blanitými křídly duhových barev. Přemýšlím o tom, zda David Černý zde vytvořil umění nebo kýč a přikláním se spíše ke kýči. ALE přiznávám že ke kýči krásnému a zábavnému a u škarohlídů patrně nepatřičnému, ale mně se líbí, jak obří motýlí křídla nalepená na spitfajřím těle stíhačky z 2. světové války odmávávají nad mou hlavou minulý osud světa.
Dům ve mně vyvolává ještě jednu vzpomínku. Na jeho výstavbě se podíleli stavbaři ze Švédska a Finska. A bylo jich třeba hodně. Psala se sedmdesátá léta, kdy na západ jezdila jen hrstka šťastných vyvolených s výjezdní doložkou v kapse, den ve Vídni do Prátru, zájezd do Mnichova s vědeckotechnickou společností na výstavu kopírek, a tak nějak.
Švarní Švédi a Finové, prostě potomci Vikingů, lezou po lešení jako hadi v slušivých žlutých overalech a helmách a občas hodí pohled dolů na ulici. Tam postávají po západním muži roztoužené dívky a když se jejich oči setkají, může dojít k osudovému protnutí. Znám jeden takový příběh. To holka z Havlíčkova Brodu protnula u paty Máje svůj osud s Finem, který pocházel z dalekého severu až za polárním kruhem. Když se v Praze oddávali své lásce, snila o krásném a bohatém sněžném Finsku, snila o úhledných Helsinkách a bytu zařízeném lehoučkým finským nábytkem, snila o širé modré obloze, která jí symbolizovala svobodu, po které tolik toužila.
Když stavba skončila, její Fin ji vzal do své země zaslíbené. Jeli dlouho evropskými vlaky dál a dál na sever, a i když cesta za polární kruh byla nekonečná, holka seděla v nočním kupé se svým Finem obluzena láskou, ani nedutala a nevšimla si, že tam, kam jedou, slunce nezapadá a že je stále den.
Když přijeli, ač byl samý začátek léta, byla jí zima. Obtočila si tělo svetrem a zamilovaně svého Fina následovala. Svatba byla finská. Hodně se na ní pilo až do zboření všech zúčastněných mužů. Do podzimu se manželé hřáli svou láskou. Pak nastala zima. V Čechách by to byla nejkrutější zima všech dob, ve Finsku za polárním kruhem byli rádi za mírnou zimu, když bylo do mínus dvaceti stupňů, což se ale nestávalo často.
Čím víc se holka svému Finovi přizpůsobovala, tím více jejich láska vyprchávala. Fini měli své neotřesitelné zásady. Když se přiblížil večer, proťala mrazivý vzduch slova tchyně: „Anna sauna“ a Fin vzal svou Češku do sauny kus za jejich domem, který sdíleli s tchyní. Holka zabalená v huňaté dece přešla v pantoflích přes dvůr, v sauně se svlékla do naha, Fin přikládal do kamínek a pára se vzdouvala a syčela. Holka neodmlouvala. Nemohla. Měla okolo krku obtočen celý polární kruh. Pak se namáčela do ledové vody v sudu a znovu a znovu se – tajně slzíc – dusila v páře vyvíjené jejím Finem 365 dní v roce. Po několika parních kůrách opět proťal vzduch tchýnin hlas, když volala Fina a Annu na večeři. Anna si utřela slzy a zvedla se s Finem z dřevěné lavice, omotala si tělo dekou a vydali se k domu. Večeře už byla připravena.
Na jednom talíři vprostřed stolu bylo osaměle položeno jedno velké na třetiny pokrájené rajče k večeři. Anna byla vyhublá na kost a ani nevěděla, čím to přesně je. Nedostatkem jídla, mrazem, zoufalstvím? Jednoho dne se rozhodla. Fin ani jeho matka nebyli doma. Taxík přijel přesně. Odvezl ji na nádraží. Mrzlo až praštělo. Když přijela do Helsinek, zalila ji bezbřehá blaženost. A jestli neumřela, žije tam dodnes.
Vyjedu na blyštivých jezdících schodech do prvního poschodí nového obchodního domu Máj. Jídlo, kam se podíváš. Thajské, indické, vietnamské, české a americké, nějaké Popeyes, fried Lousiana chicken a tak … Vše je zaplaveno jasným světlem z bezpočtu křišťálových lustrů. Vnímám brutální nepatřičnost fast foodu a křišťálových světel, které – jak se zdá – si zde troufají nahradit slunce. Je to absurdně omamující. Jako když bůh řekne budiž světlo.
Má první návštěva Máje však ještě nekončí. Vyjedu do druhého patra. Uvítá mě jakýsi do fraku oblečený lokaj a pokyne, abych šla dál. Černý závěs se za mnou zavře.
Kolem – kam jen oko mé pohlédne – samé hrací automaty a další takové ty absurdní hračičky z říše, kterou vymysleli již římští císaři k odvedení plebsu od závažných věcí, aby se jim nikdo neplet do řemesla, když za senátory jmenovali své koně či absolutně znuděni a vyprázdněni zapalovali věčné město Řím, které pak pozorovali ve vzmachu posledního orgasmu, kterého byli schopni. Když za bílého dne vraždili své ženy a děti a sebe navzájem. Prostě chléb a hry. To se tady rozkládá na ploše celého půdorysu budovy. Nedohlédnutelně. Při vstupu mě pobízejí, abych si koupila žetony. Jen zírám. Za hracími automaty stojí mládež různého věku. Slyším řinkot drobných mincí. Vypadá to, že se to hlučně line z tlampačů. Asi to podbízí chuť hrát. Režiséři toho ďábelského divadla dobře vědí, jak lidičky nalákat.
Mladé ženy objímají staré bohaté muže. Na hrdlech mají pověšeny olbřímí zlaté náhrdelníky. V očích jim však plane touha po mužích mladých. Ženy doufají, že ji staří muži neprohlédnou. Mládež se chechtá. Ženy se vinou. Prachy se sypou. Náhle se mi sevře hrdlo. Musím zmizet nebo tu chcípnu. Držím se za krk. Všude je přítmí, aby na sebe lidi neviděli. Aby neviděli ani sami sebe. To je ta režie. Všechno mě dusí. Rozhlížím se k východu. Nikde není. Schody za závěsem, kterými jsem přijela, vedou jen nahoru. Je konec. Odtud není cesty zpět. Závěsy zataženy. Netopýří křídla. V záměrně vytvořeném šeru hledím na své zoufalství. Je konec.
Pak mi svitne naděje těch, kteří odcházejí. Poodhrnou závěs na druhé straně místnosti. Přilepím se na ně. Prozatím jsem zachráněna, ale cítím, že žádná katarze, když za mnou zůstává tenhle svět, se nekoná. A tak si alespoň říkám carpe diem, užij si každý den, než boss nejvyšší zatáhne černou oponu navždy.
Romana Křenková, server vasevec.cz
X X X
Čeká Ukrajinu katastrofa? Rusko varuje, že přehrady u Kyjeva vyletí do povětří
Rusko varovalo, že mohou vyletět do povětří další přehrady na Dněpru. V případě Kyjevské by velkou část ukrajinské metropole čekala pohroma, protože leží těsně za ní. S výhrůžkou přišla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, která obvinila Ukrajinu, že se vodní díla chystá zničit ona a pak hodit vinu na Rusko. Ukrajinská strana to označila za absurdní.
Zacharovová upozornila na „možné scénáře zničení přehrad u nádrží hlavní části dněperské kaskády“ a připomněla loňské zničení té nejjižnější, Kachovské.
„Není absolutně pochyb o tom, že režim (ukrajinského prezidenta Vladimira) Zelenského spouští další cynickou provokaci proti vlastnímu obyvatelstvu,“ citovala agentura TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Podle Zacharové se to děje proto, aby pak Ukrajinci „znovu přišli s příběhem, který bude mezinárodnímu společenství vnucen s obviněním Ruska ze spáchání válečných zločinů“. Mluvčí tvrdí, že si tím Kyjev bude snažit vyprosit novou pomoc od Západu a „krýt“ své teroristické aktivity.
Ukrajinská strana reagovala prohlášením, že „Rusko pokračuje ve svých pokusech podkopat stabilitu v ukrajinské společnosti prostřednictvím své dezinformační operace a snaží se vyhrožovat Ukrajincům možností nových útoků“.
Urajinci. Mezitím se do ukrajinské společnosti vkládají narativy o nutnosti ‚míru všemi nezbytnými prostředky‘, to jest faktické kapitulace. Rusové doufají, že Ukrajince ovládne strach a budou požadovat ústupky vůči Rusku,“ zdůraznilo Ukrajinské centrum pro boj proti dezinformacím.
„Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí kategoricky odmítá absurdní obvinění Ruska, že ukrajinské úřady údajně plánují vyhodit do povětří přehrady Kyjevské vodní elektrárny, Kanivské vodní nádrže nebo jinou infrastrukturu, aby z toho pak obvinily Rusko,“ reagovala ukrajinská diplomacie.
„Skutečným cílem takových tvrzení Moskvy je pokus zastrašit ukrajinskou společnost a oklamat mezinárodní společenství a média,“ dodalo ukrajinské ministerstvo zahraničí.
„Rusko mnohokrát předvedlo následující strategii: obviňovat ostatní z něčeho, čeho se dopustí samo nebo co plánuje spáchat. Ruské fantazie o přehradách řeky Dněpr jsou důvodem, aby mezinárodní společenství věnovalo více pozornosti ruským akcím,“ zdůraznil rezort.
Rusko popírá svou odpovědnost za zničení Kachovské vodní elektrárny v červnu 2023. Exploze zdevastovaly turbínovou halu i hráz. Následkem toho se vypustila nádrž vedoucí až k Záporožské jaderné elektrárně.
Dněperská kaskáda se budovala v dobách Sovětského svazu zhruba 50 let. Kromě Kachovské, Kyjevské a Kanivské má ještě tři přehrady.
X X X
Drží Putin Orbána pod krkem? FSB ví o politicích EU hodně, říká politický geograf
Jen co se Maďarsko ujalo předsednictví Evropské unie, premiér Viktor Orbán zahájil na vlastní pěst mírovou misi, při které navštívil Kyjev, Moskvu a Peking. Co si od toho slibuje a může s ní uspět? Moderátor Vladimír Vokál o tom hovořil v Rozstřelu s politickým geografem Vladimírem Baarem z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Podle Baara Orbánova mise žádný úspěch ve finále nepřinese. „To ukazují i reakce členských států Evropské unie a Severoatlantické aliance. Není teď doba na to, aby nějaký státník z Evropské unie, jehož váha ve vztahu k Rusku je minimální, mohl uspět v nějaké takové misi.“
„Je nutno si také uvědomit, že Maďarsko, stejně jako všechny ostatní členské státy EU a NATO, plus mnoho dalších zemí, jsou na takzvaném nepřátelském seznamu Ruska. Je tam celkem 49 zemí. Orbánova mise sleduje jeho pomyslnou multivektorovou politiku, ale ve vztahu k řešení války nemá vůbec žádný význam,“ dodává politický geograf.
A proč to Orbán dělá? Proč jako jeden z mála evropských politiků oficiálně komunikuje s Putinem? Drží ho Kreml a FSB pomyslně pod krkem? „Už kdysi jsem nastínil, že je to možné. Uvědomme si, že ruské tajné služby od dob Sovětského svazu nepřerušily svoji činnost. Vědí v podstatě o politicích i to, co ani oni sami o sobě nevědí. A potom to samozřejmě mohou použít jako určitou páku na to, jak tito politici budou reagovat a co budou dělat.“
„Určitě i u nás bychom našli více takových politiků, kteří se najednou začali chovat zcela jinak a začali být vůči Rusku vstřícní. Bohužel se ale nedozvíme pravdu, protože ruské archivy se nám za našich životů nikdy neotevřou,“ pokračuje profesor Baar.
„U Orbána je to obzvlášť tristní, protože tento politik stál v dobách svého mládí v čele demokratizačního hnutí v Maďarsku a měl našlápnuto být opravdu úspěšným politikem, byť na domácí scéně musel tvrdě bojovat,“ míní Baar.
„Je to politik, který se postavil proti progresivistickému vidění světa, neomarxismu, proti rozdělování společnosti, zavádění nových rasistických tezí, že každý běloch je ve své podstatě rasistou. Postavil se i proti genderovým mániím. Ale nakonec skončil tak nějak divně. Je fakt, že Rusko v tomto směru zastává zcela jasné postoje, ale jestli se pravicoví konzervativci (jako on) domnívají, že Rusko bude do budoucna oporou pro konzervativní myšlenky, tak se krutě mýlí,“ soudí Vladimír Baar.
Lenin a užiteční idioti
„Rusové tyto politiky jenom využijí, jako to Lenin už kdysi říkal, jako užitečné idioty, kteří jim budou nahrávat. Ale ve skutečnosti jdou proti našemu řádu a naší civilizaci,“ dodává politický geograf.
Podle něj Viktor Orbán jedná s Kremlem zejména kvůli domácímu publiku. „Takže jakmile je tam poptávka po míru, tak všichni chtějí mír, jakmile je v nemilosti migrace, všichni jsou proti migraci. Nebo třeba proti Green Dealu. A ztrácí se v tom logika, kdo je nalevo a kdo napravo. Je v tom šílený galimatyáš. Lituji lidi, že se v tom nemohou v této fázi vyznat.“
„On se hlásí k takzvané reálné geopolitice. Zatím nevyhrála ani jedna strana a on očekává, že podpora Ukrajiny bude slábnout a potom bude jedním z těch, kteří budou moci volat: já jsem vám říkal, že to tak skončí a my jako Maďarsko jsme se podle toho zařídili. Ale z hlediska budoucnosti a demokracie i světového řádu je to obrovská chyba, která se zcela určitě vymstí,“ myslí si Baar.
Podle něj hrozí i to, že Ukrajina konflikt s Ruskem nakonec prohraje. „Tedy že Rusko Ukrajinu obsadí, udělá z ní svého vazala a veškeré ukrajinské vojenské síly , které jsou velmi dobře vycvičené, se dostanou do rukou Ruska.“
Indie, Čína a Rusko
A jak si podle Baara současné Rusko stojí geopoliticky? Posiluje nebo oslabuje? Nedochází naopak k rozšiřování jeho vlivu, což by mohly dokazovat kontakty Kremlu s Čínou a Indií? „Velcí hráči hrají především svoje geopolitické hry a hájí svoje geopolitické zájmy,“ míní Baar.
A tyto zájmy nemají zmíněné státy shodné, o čemž svědčí například zamrzlý konflikt mezi Indií a Čínou. „Čína momentálně buduje takzvaný perlový náhrdelník, kdy si pronajímá kolem Indie přístavy. Indie na to reaguje a vytváří takzvaný diamantový náhrdelník. Čili vidíme, že Indie hraje svou vlastní hru. Od Ruska mohlo levně nakoupit suroviny. A Rusům nic jiného nezbývá, než je Indům levně prodávat.“
Největší šanci na mírové urovnání konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou má podle Baara v tuto chvíli Turecko. „Orbán je na to příliš malý politický hráč, aby tuhle roli splnil. Spíše se dá očekávat, že do podobné role se dostane turecký prezident,“ vysvětluje.
„Turecko není jako jediný z členských států NATO na nepřátelském seznamu Ruska. Mohlo by být zprostředkovatelem míru. Nebo to může být Indie, která si také udržuje vztahy s oběma stranami. Samozřejmě každá válka jednou skončí, ale ona také může skončit příměřím, které bude trvat desítky let jako konflikt mezi Indií a Pákistánem či korejská válka,“ uzavírá politický geograf.
V jaké fázi je v tuto chvíli konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem? Platí to, že vojensky vítězí Rusko a politicky Ukrajina? A jak může změnit vývoj války možné znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem? I na to odpovídal Vladimír Baar v Rozstřelu.
X X X
Policie odhalila loni 14 tisíc nelegálních migrantů. Počet oproti předchozímu roku klesl o polovinu
Policisté odhalili v loňském roce v Česku zhruba 14 000 migrantů, kteří v zemi pobývali nelegálně. Oproti roku 2022 se jejich počet snížil o více než 15 000, tedy o 52,4 procenta. Pokles byl dán zejména nižším počtem uprchlíků, kteří se přes ČR snažili dostat do dalších zemí Evropské unie. Ministerstvo vnitra to uvedlo ve výroční zprávě o migraci a integraci cizinců.
Migranti zajištění při tranzitní migraci podle zprávy tvořili pouze 34 procent z cizinců, které policie zadržela. O rok dříve to bylo téměř 75 procent.
Podle ministerstva ovlivnila pokles uprchlíků zejména opatření, která zavedli Srbové na hranicích s Maďarskem, kontroly v Česku i sousedních státech a opatření na německo-české hranici. „Znatelně odradila nelegální migranty a převaděče od využití tranzitu přes ČR a k hledání nových tras,“ napsalo ministerstvo ve výroční zprávě.
Celkově zajistili policisté 13 898 cizinců. Nejvíce bylo, stejně jako v předchozím roce Syřanů. Bylo jich 4225 a tvořili téměř třetinu ze všech zadržených uprchlíků. Jejich počet se však oproti roku 2022 snížil o 16 765. Poklesl i počet zadržených Turků, kteří jsou na čtvrtém místě. Naopak Ukrajinců a Moldavanů policie zadržela oproti předchozímu roku více.
Policisté také 407 cizinců nevpustili do České republiky. „Nejčastějším důvodem odepření vstupu na území ČR byl v roce 2023 záznam v evidenci jako nežádoucí cizinec, který zaujímal první příčku i v předchozím roce,“ uvedlo ministerstvo.
Zvýšil se pak počet migrantů, které policie nevpustila, protože byli „považováni za hrozbu pro veřejný pořádek, vnitřní bezpečnost, veřejné zdraví nebo mezinárodní vztahy jednoho nebo více členských států EU“. Nárůst způsobilo opatření o odepření vstupu občanům Ruska. Nejvíce uprchlíků zajistili policisté loni v Jihomoravském kraji, následoval Zlínský kraj a Praha.
X X X
Televizní hádka o Ukrajině. Jermanová si stěžovala na potlačování jiných názorů
Když má někdo jiný názor tak, je hned pro Putina,“ řekla v pořadu 360° na CNN Prima News Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO. Její kolegyně Veronika Vrecionová (ODS) obvinila ANO, že neustále zpochybňuje pomoc Ukrajině. „Ukrajinu podporujeme,“ oponovala ihned poslankyně a dodala, že zástupcům ANO pouze chybí dostatečná transparentnost.
Obě ženy byly v červnových volbách zvoleny do Evropského parlamentu (EP). Zatímco Vrecionová už funkci poslankyně EP po jedno volební období vykonala, pro Pokornou Jermanovou to bude premiéra. Hnutí ANO založilo spolu s maďarským Fideszem a Svobodnou stranou Rakouska novou politickou alianci Patrioti pro Evropu. Část politiků očekává její proruské směřování.
„Ukrajinu jsme podporovali, podporujeme a podporovat budeme. Rusko je pro nás agresor. Vůbec ale nechápu, proč tady tyto otázky řešíme. To, že někdo dá nálepku, že když máte jiné názory, tak jste ihned dezolát, pro Putina, protiukrajinský, nacionalista a tak dále,“ uvedla v pořadu Pokorná Jermanová.
Dodala, že je v Česku mediální a politický prostor, ve kterém je každý protiproudový názor ihned vytlačen. Podle ní se tento „trend“ nese i v Evropských volbách. „Naše frakce je třetí nejsilnější v Evropském parlamentu. Máme podobná témata jako například ECR (poznámka red.: Evropští konzervativci a reformisté),“ řekla.
Vrecionová ji skočila do řeči s poukazem na neshody týkající se Ukrajiny a pokračovala, že hnutí ANO pravidelně zpochybňuje pomoc Ukrajině. „Pan Andrej Babiš neustále říká, že nepodporujeme dostatečně svoje lidi,“ uvedla.
„Zeptejte se svých kolegů v Poslanecké sněmovně, jak jsme vždycky hlasovali,“ reagovala Jermanová.
„A to že se ptáme na to, jak se hospodaří s našimi penězi v rámci pomoci Ukrajině, tak na to snad máme právo,“ dodala za hnutí ANO
X X X
POLITIK OD KLAUSE DO POLITIKY, DR ŠŤASTNÝ
Přichází motorista 007, Boris Šťastný. Do politiky se vrací Klausův muž
Do vysoké české politiky se v barvách strany Motoristé sobě pokouší vrátit lékař a manažer Boris Šťastný. Bývalý šéf poslaneckého klubu ODS, ze které odešel už v roce 2013, a exporadce bývalého prezidenta Václava Klause koketoval s hnutím ANO a dnes v nové straně Motoristé sobě, která vyslala do europarlamentu Filipa Turka, buduje její pražskou buňku. Říká, že je členem 007. Jako James Bond
„Určitě o tom uvažuju,“ odpovídá na otázku, zda bude kandidovat do Senátu. Od jara o tom vyjednával s opozičním hnutím ANO s tím, že projevil zájem o senátní obvod v Praze 12.
„Těším se na práci na kampani v krajských volbách, ale zejména na podporu Roberta Šlachty v senátním obvodu Břeclav v podzimních volbách. Zároveň také my budeme stavět ještě jednoho senátního kandidáta, jehož kampani se také budeme velmi intenzivně věnovat,“ řekl šéf strany Motoristé sobě Petr Macinka.
Nechtěl mluvit o to, kdo bude zatím utajovaným kandidátem do Senátu. Již brzy ale bude muset strana přiznat barvu. Uzávěrka kandidátek je v úterý.
Šťastný, se kterým se Macinka zná velmi dlouho díky úzké vazbě obou mužů na exprezidenta Klause, má teď podle něj za úkol především pomoci budovat strukturu strany. Jeho kandidaturu do Senátu nevyloučil.
„Já jsem se rozhodl do politiky vrátit. Tím hlavním důvodem, který mě k tomu vedl, je zničující politika současné vlády Petra Fialy, která ničí tuto zemi, škodí našim lidem a je potřeba tu politiku zastavit, je potřeba změna,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Štastný.
X Pane předsedo, kolika členům pražských Motoristů sobě předsedáte?
Motoristé sobě v tuto chvíli tu strukturu teprve tvoří, jsou jich stovky v Klubu motoristů, do budoucna počítáme, že řada z nich se stane členy.
X Oslovil jste také nějaké své bývalé kolegy poslance?
V tuhle chvíli jsem se soustředil na přípravu celé struktury. Je to hodně práce, protože musíme vytvořit zázemí pro pražskou organizaci. Snažím se pomáhat Petrovi Macinkovi v rámci celorepublikových záležitostí a do konce roku je naším cílem postupně třeba v Praze po jednotlivých částech začít přijímat členy.
X Ještě na jaře jste měl ambici kandidovat do Senátu na Praze 12 za hnutí ANO, o němž jste řekl, že je autentickou politickou silou, která na rozdíl od vlády Petra Fialy hájí skutečné zájmy lidí i České republiky. Proč vám to vlastně s ANO nevyšlo?
To, co jsem řekl, určitě platí. Já jsem dostal nabídku od vícero subjektů, mezi nimi bylo ANO, potom jsem jednal i s Motoristy sobě a rozhodl jsem se takto. A věřím, že i do budoucna se nám podaří s ANO spolupracovat. Uvidíme, jak to bude s tím Senátem. V tuto chvíli to oznamovat nebudu, ale brzy se to dozvíte.
X Kritizujete, že Senát je dnes prezentovaný jako pojistka demokracie, ale s drtivou většinou vládní pětikoalice těžko může takovou roli pojistky plnit. Neuvažujete o tom, že byste se to osobně pokusil změnit?
Určitě o tom uvažuju. A to rozhodnutí zveřejním, až na to nastane chvíle.
X Motoristy sobě jste oslovil vy, nebo naopak oni vás? A bylo to před eurovolbami, nebo po eurovolbách?
Je potřeba říci, že Petra Macinku znám desetiletí. Dobře víte, že pracoval pro bývalého prezidenta Václava Klause v tiskovém odboru. Stejně tak já jsem v tu dobu působil jako jeho externí poradce pro zdravotnictví, takže jsme se potkali na Hradě, od té doby k sobě chováme úctu a máme kamarádské vztahy.
Potkáváme se skutečně dlouhá léta, potkáváme se ve stejné skupině, dokonce i s bývalým panem prezidentem Klausem, téměř každou neděli. Takže my jsme o těch věcech diskutovali skutečně velmi dlouho.
V určitou chvíli, kdy jsem se rozhodl, že se vrátím do politiky, přišly nabídky různých stran. Nakonec jsem se rozhodl takto, takže jsem dnes členem Motoristů číslo 007 a věnuju se Praze.
X Motoristé sobě s Přísahou se rozhodli jít v Evropském parlamentu do nové frakce Patrioti pro Evropu, kde jsou ale i strany, které občas říkají věci, které nejsou úplně příznivé vůči Česku. To vám nevadí?
Patrioti pro Evropu jsou skvělým projektem, frakcí, která má konečně šanci v Evropském parlamentu promluvit, být vidět. Je to frakce, která, předpokládám, má budoucnost. Je třetí největší.
Konečně tady máme partnera nebo platformu pro prosazování věcí, jako je likvidace Green Dealu, řešení migrační krize a dalších důležitých témat.
Pestré zastoupení je v pořádku. Všichni prošli řádnými demokratickými volbami ve svých zemích, a tak je potřeba na to pohlížet. To jenom vláda Petra Fialy neuznává. Neuznává často nebo zpochybňuje výsledky demokratických voleb, třeba když vyhrál Robert Fico na Slovensku, tak najednou jakoby nedostal dostatečný mandát od občanů.
X Co když přijde řeč mezi Patrioty pro Evropu na dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneš? Třeba politici FPÖ kvůli nim hrozili, že budou vetovat vstupu Česka do Evropské unie, jejich kritici jsou i ve Fidesz Viktora Orbána.
Já se nedomnívám, že Benešovy dekrety by měly býti tématem dnešního dne. Dnes je svět jinde a řeší se úplně jiná témata. Teď je debata o Green Dealu, o migraci a řadě dalších témat.
Není to téma, které by teď bylo otevřené a nutné řešit. A vůbec se nedomnívám, že by mělo docházet k jakékoliv změně pozice České republiky v této věci. Naši reprezentanti ji nepochybně budou hájit dál.
X Zpět domů. Když vám to vyjde a dostanete se do Senátu, tak jako se pan Turek dostal do Evropského parlamentu, máte ambici se za Motoristy sobě někdy v budoucnu stát třeba ministrem zdravotnictví a třeba ve vládě Andreje Babiše?
Nechci v tuto chvíli komentovat politickou budoucnost. Já jsem se rozhodl do politiky vrátit. Tím hlavním důvodem, který mě k tomu vedl, je zničující politika současné vlády Petra Fialy, která ničí tuto zemi, škodí našim lidem a je potřeba ji zastavit, je potřeba změna.
X Určitě sledujete, jak se střídají lidé v čele ministerstva zdravotnictví. Občas jako apoštolové na orloji. Kdybyste měl takovou šanci a strana, v níž budete, bude mít politickou sílu, lákalo by vás to křeslo, nebo je to křeslo elektrické, sebezničující?
Rezort zdravotnictví je velice složitý. Co se týče mě, tak dobře víte, že oblastí zdravotní a sociální politiky se zabývám dlouhodobě, mám naprosto jasnou vizi, jak české zdravotnictví má fungovat. A i u Motoristů jsem ten, který tuto vizi připravuje a bude prezentovat.
Měli by to dělat lidé, kteří tomu rozumí. Já jsem v celém tom systému desítky let, mám za sebou tři desetiletí praxe, působil jsem a působím nejenom jako lékař, ale také jako manažer v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb.
Dobře víte, že i v minulosti jsem se podílel na řadě významných zákonů, jako byl povinný eRecept.
X Podporoval jste i zákaz kouření v restauracích.
Když jsem byl poslancem, tak zákaz kouření v restauracích nebyl schválen, i když je potřeba si uvědomit, že jsem vždycky byl za ochranu nekuřáků ve veřejných prostorách.
Ale třeba povinný eRecept nebo změna zákona o zdravotních službách, která přidala významná práva pacientům, tady zůstala. Vedl jsem čtyři roky zdravotní výbor, čili se domnívám, že expertizu mám, jak co se týče z první linie lékaře. Detailně jako lékař i manažer znám ten systém, jak funguje v praxi a znám ho i z hlediska legislativního.
Ale jakým způsobem budu hovořit do obsazení ministerstva zdravotnictví, to bych skutečně musel věštit z křišťálové koule.