Odboráři se chtějí ‚pobavit‘ o osudu jejich šéfa Středuly. Vedení se mimořádně sejde v pondělí. Odboráři by na pondělním mimořádném zasedání Rady Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) měli řešit, jestli šéfem odborů zůstane dlouholetý předseda Josef Středula. Českému rozhlasu to v neděli potvrdil šéf odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. „Zítra (v pondělí) je naplánována mimořádná rada ČMKOS. Nevím, jestli se bude opravdu řešit osud pana Středuly, ale myslím si, že bychom se o tom pobavit asi zřejmě měli,“ uvedl Ďurčo.
Jak před několika dny upozornil deník Blesk, Středula měl problémy s členstvím ve svém domovském odborovém svazu KOVO. Josef Středula v SMS Radiožurnálu napsal, že Rada ČMKOS nemá kompetence k jeho odvolání.
X X X
STŘEDULA UŽ NENÍ ŠÉFEM ODBORŮ, ŠPÍGL UŽ DÁVNO UPOZORŇOVAL NA ODVOLÁNÍ
VYMĚNIT I ODBORÁŘE DOBŠÍKA ZE ŠKOL, ZAMĚSTNANCI ŠKOL BEZ PENĚZ
DLOUHOLETÉ ODBORÁŘE VYMĚNIT, ZVYKLI SI PRO LIDI NIC NEDĚLAT
ODBORÁŘI V ČR AKTIVNÍ, JAKO V NĚMECKU, FRANCII, BELGII
FIALA UŽ DÁVNO MĚL BÝT PRYČ GEN STÁVKOU, DEMISÍ, JAKO ZA HAVLA, STŘEDULA NIC NEZORGANIZOVAL
Středula není šéfem odborů. Moje lajdáctví
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula skončil v čele organizace. Buňka odborů KOVO, které je členem, mu zaslala dopis, kde mu pro neplacení příspěvků oznámili vyloučení. O nástupci budou zástupci organizace jednat. Středula řekl, že se chce znovu o funkci ucházet.
„Já si o ten mandát rád znovu řeknu a budu čekat na potvrzení. Pokud to bude jinak, je to na delegátech,“ řekl Středula v úterý novinářům.
Středula podle členů odborů nezaplatil povinné příspěvky. „Bylo to moje lajdáctví,“ přiznal a doplnil, že nyní už má zaplacené všechny příspěvky a zůstává nadále členem ÚV KOVO. K události uspořádají odbory 25. března mimořádný sněm, na kterém mimo jiné proberou, zda nedošlo k dalším pochybnostem.
Na úterní schůzce Středula vysvětloval vedení ČMKOS nesrovnalosti ve svých platbách. Veřejnosti dále situaci vysvětlovat nechce. „Už jsem to vysvětlil dost,“ reagoval na dotazy novinářů.
„Pro konfederaci to znamená to, co usnesla dnešní rada, že pověřila zatím oborové místopředsedy přípravou mimořádného sjezdu,“ uvedl po jednání místopředseda ČMKOS Vít Samek. Dodal, že jedním z bodů programu mimořádného sjezdu bude také volba nového předsedy. Samek novinářům odmítl říct, zda Středulu ve volbě předsedy podpoří.
Středula uvedl, že poplatek, který činí 1 procento z čistého příjmu, zaplatil ještě dříve, než mu přišel dopis ze základní organizace. Částka se mu ale vrátila zpátky na účet.
Na případ jako první upozornil Blesk.cz. Pravost dopisu, kterým se Středula dozvěděl o konci svého členství v odborech, potvrdil šéf odborů KOVO Roman Ďurčo.
X X X
TENISTA KADERKA BEZ MAJETKU, VŠECHNO PŘEVEDL NA MANŽELKU
„Nemajetný“ šéf českého tenisu. Co vše obviněný Kaderka převedl na manželku
Předloni začátkem listopadu učinil šéf českého tenisu Ivo Kaderka poměrně odvážné životní rozhodnutí. Zbavil se téměř veškerého nemovitého majetku. Dohromady jde o deset nemovitostí a pozemků v hodnotě vyšších desítek milionů korun. Podle darovací smlouvy je novou majitelkou nemovitostí výlučně jeho devětatřicetiletá manželka Darina. Co vše na ni převedl?
„Strana obdarovaná tento dar s díky přijímá,“ stojí ve smlouvě, kterou iDNES.cz prostudoval.
Majetek převáděl v době, kdy dlouholetého vládce tenisu v Česku už sledovali detektivové NCOZ pro podezření z dotačních podvodů. Kaderku a další čtyři lidi v této kauze obvinili začátkem minulého týdne a soud jej spolu s jeho blízkým spojencem, členem dozorčí rady Českého tenisového svazu (ČTS) Vojtěchem Fléglem, poslal do vazby.
Podle detektivů, kteří jej tehdy už sledovali, vyplácel Kaderka dělníkům na stavbě každý den sedm tisíc hotově a další desítky tisíc ho
X X X
NĚMECKO: ZÁPAD ZAPOJENÝ DO VÁLKY NA UKRAJINĚ
Důkaz, že je Západ zapojený do války, hlásá Rusko po zvěřejněném jednání Němců
Publikovaný rozhovor důstojníků německé armády o možnostech Ukrajiny útočit na cíle v Rusku ukazuje na přímé zapojení „kolektivního Západu“ do konfliktu, prohlásil v pondělí podle ruské agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo německého velvyslance v Moskvě Alexandera Grafa Lambsdorffa.
Rusko v pátek zveřejnilo interní rozhovor vysoce postavených představitelů německého letectva, během kterého probírají, jak by ukrajinská armáda teoreticky mohla použít německé střely s plochou dráhou letu Taurus.
„Je třeba samozřejmě ještě zjistit, zda to v bundeswehru dělají ze své iniciativy. Pak je otázka, nakolik je bundeswehr řízený a jak moc to vše kontroluje pan (německý kancléř Olaf) Scholz, nebo je to součást státní politiky Německa,“ řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Právě na Putinův příkaz Rusko 24. února 2022 Ukrajinu vojensky napadlo a ta se od té doby – i s pomocí dodávek zbraní od svých západních spojenců – ruské agresi brání.
Moskva už dříve dala najevo, že bude po Německu požadovat vysvětlení. „Německý velvyslanec byl předvolán (na ruské ministerstvo zahraničí). Samotný (zveřejněný hovor) naznačuje, že v útrobách bundeswehru se věcně a konkrétně projednávají plány na údery na ruské území,“ řekl dále podle ruské agentury Peskov.
Zvukový záznam rozhovoru zveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce pořízené při telekonferenci na běžně používané platformě Webex hovoří mimo jiné o tom, jak by Ukrajina teoreticky mohla použít německé střely s plochou dráhou letu Taurus k útoku na Krymský most spojující ruskou pevninu s Krymem. Tento poloostrov Rusko Ukrajině protiprávně zabralo před deseti lety.
Německý ministr obrany Boris Pistorius v neděli zveřejnění rozhovoru označil za součást ruské hybridní války. Kancléř Scholz uvedl, že Berlín vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků letectva.
Ukrajina dlouhodobě na Německo naléhá, aby jí střely Taurus poskytlo. Kancléř Scholz ale nedávno zopakoval, že se tak zatím nestane. Zdůvodnil to rizikem zapojení Německa do války s Ruskem. Střely Taurus patří k nejmodernější výzbroji německé armády. Německo je nyní po Spojených státech druhým největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině a v letošním roce svou podporu dál zvyšuje.
X X X
PROTESTY ZEMĚDĚLCŮ V NĚMECKU
Zemědělci v Německu vysypali hnůj na silnici, několik aut kvůli tomu nabouralo
Kvůli hnoji, který na hlavní silnici u Elstalu západně od Berlína v pondělí nad ránem vyklopili protestující zemědělci, nabouralo několik aut a tři lidé se lehce zranili. Na svých internetových stránkách o tom informuje list Tagesspiegel.
Nehoda se stala kvůli tomu, že řidiči ve tmě najeli do hnoje a kejdy, které byly na silnici rozptýlené v úseku několika stovek metrů. Pro nabouraná auta musely přijet vozy odtahové služby. Důležitý silniční tah zemědělci také zablokovali traktory.
Zemědělci menší protestní akce na pondělí naplánovali také v Postupimi a Berlíně.
Rolníci demonstrují v posledních týdnech napříč Evropskou unií zejména proti unijní klimatické politice v oblasti zemědělství, rostoucím nákladům a podle nich neférové konkurenci ze třetích zemí, například z Ukrajiny. V Německu zemědělci protestují proti rušení dotací na naftu.
X X X
ŽENA VYKRADLA DŮM ČAPUTOVÉ
Žena se vloupala na pozemek prezidentky Čaputové. Ochranka ji zpacifikovala
Ochranka slovenské prezidentky Zuzany Čaputové zadržela ženu, která v noci na pondělí přeskočila plot a dostala se na pozemek domu, ve kterém bydlí hlava slovenského státu s rodinou. Ochranka ji zadržela a předala policii.
Informovala o tom slovenská televize Markíza s odvoláním na vyjádření mluvčího prezidentky Martina Strižince.
„Mohu potvrdit, že v nočních hodinách neznámá žena přeskočila plot a dostala se na pozemek domu, ve kterém bydlí prezidentka. Okamžitě zasáhla ochranka, která ženu zpacifikovala. Policie začala tento bezpečnostní incident vyšetřovat,“ uvedl Strižinec. Dodal, že Čaputová a její rodina jsou v pořádku.
Slovenská prezidentka bydlí ve městě Pezinok, které je od prezidentského paláce v centru Bratislavy vzdálené zhruba 20 kilometrů.
V roce 2019 slovenské úřady zaznamenaly telefonát se sdělením, že v domě Čaputové je uložena bomba. Následně se ukázalo, že šlo o planý poplach, který měla na svědomí psychiatrická pacientka.
X X X
FICO ŠOKOVÁN VELVYSLANCEM ANGLIE V SR
PŘEDVOLÁ SI MINISTER SR BLANÁR BAKERA ANGLIE K POHOVORU?
ANGLIE NETŘEBA RADIT SLOVENSKU, SPÍŠ ZÁPADU
ANGLIE TAKÉ DÁT VOLNO SKOTSKU K SAMOSTATNOSTI
‚Tvrdit, že Západ nemá zájem na míru, není správné.‘ Fica šokoval výrok britského velvyslance na Slovensku
Britský velvyslanec na Slovensku Nigel Baker ostře kritizoval postoj Bratislavy k ruské válce proti Ukrajině. Nepřímo se ohradil především proti vyjádřením premiéra Roberta Fica. Uvedl, že ho překvapily výroky o tom, že Západ nepodporuje mír na Ukrajině. Fico v reakci na to na svém profilu na facebooku napsal, že ho šokuje, jak se o politice slovenské vlády britský velvyslanec vyjadřuje.
Současná slovenská vláda odmítá poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc. Premiér Fico při setkání šéfů vlád zemí Visegrádské skupiny v Praze tento týden například označil za „militantní“ pondělní summit v Paříži o pomoci Ukrajině. „Neslyšel jsem tam jediné slovo o míru a mírových jednáních,“ řekl.
Velvyslanec Baker ve videu zveřejněném na síti X řekl, že ho v posledních dnech překvapila vyjádření o tom, že Západ nepodporuje mír na Ukrajině. Připomněl také, že Slovensko je součástí Západu, včetně NATO a EU.
„Tvrdit, že my nebo Západ nemáme zájem na míru, je nesprávné. Je to nepravdivé. Prostě a jednoduše. Řekněme si celkem jasně, že míru je možné dosáhnout velmi snadno, pokud se Rusko stáhne za mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny. Tato podmínka není a neměla by být kontroverzní. Pan premiér Fico jasně řekl, že Slovensko tyto hranice uznává,“ připomněl Baker a zdůraznil, že „je to Rusko, kdo neprojevil zájem o mír“.
‚Minimálně dva důvody‘
Fico uvedl, že ho šokovalo, jak se na adresu politiky slovenské vlády Baker vyjadřuje. „Představte si, že by v Londýně vystoupil náš velvyslanec a bral by si do úst britskou vládní politiku a britského premiéra,“ napsal Fico na svém facebookovém profilu.
Dodal, že by „možná bylo lepší, kdyby Baker občanům Slovenska vysvětlil, jakou úlohu sehrál bývalý britský premiér Boris Johnson, když krátce po začátku války na Ukrajině působil na ukrajinské politické vedení, aby nepodepisovalo mírovou smlouvu s Ruskem, která garantovala Ukrajině unijní perspektivu a vojenskou neutralitu“.
Bakera vyzval, aby apeloval na šéfa britské diplomacie Davida Camerona, aby zveřejnil „své militantní vystoupení na summitu v Paříži v pondělí“. V čem byl Cameronův projev militantní, Fico neuvedl.
„Toto jsou minimálně dva důvody, proč by ho (velvyslance) nemělo překvapovat, že nejsem přesvědčený o upřímnosti Západu dosáhnout na Ukrajině mír,“ napsal také Fico.
Slovensko společně s Maďarskem jsou jedinými zeměmi Evropské unie, které jsou do značné míry vstřícné vůči Rusku navzdory jeho agresi vůči Ukrajině. Šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár se v sobotu v Turecku na žádost Moskvy sešel se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.
Podle Fica Slovensko vede suverénní a vyváženou zahraniční politiku. Blanár řekl, že „bez diplomacie se nedá najít diplomatické řešení a žádné války neskončí“.
Schůzku kritizovala také slovenská prezidenta Zuzana Čaputová, podle které „nás nepřivedla blíže spravedlivému míru na Ukrajině“. Dodala, že nejrychlejší cestou k míru by bylo, kdyby ruský prezident Vladimir Putin nařídil svým jednotkám, aby se stáhly z Ukrajiny, a ne dávat mu naději na vítězství a přijetí.
X X X
VELKĚ PROTESTY ZEMĚDĚLCŮ VE FRANCII, PODPORUJÍ I ČR
Naštvaní zemědělci obsadili s traktory a senem symbol Paříže. Policie zatkla desítky lidí
S traktory a balíky sena v pátek ráno zablokovali nespokojení francouzští zemědělci okolí Vítězného oblouku v centru Paříže. Kvůli blokádě rušného kruhového objezdu, v jehož centru památka stojí, zadržela policie podle médií 66 lidí včetně jednoho z předáků francouzských zemědělských odborů. Ti již několik týdnů stejně jako jejich kolegové v řadě dalších evropských zemích protestují proti levnému zahraničnímu dovozu či zemědělské politice Evropské unie.
„Přišli jsme položit k Vítěznému oblouku věnec, abychom vzdali hold všem zemědělcům, kteří spáchali sebevraždu,“ vysvětloval podle agentury AFP důvod shromáždění několika desítek zemědělců chovatel dobytka z centrální Francie Axel Masson. Dodal, že stát zemědělcům vždy nenaslouchá tak, jak by podle nich měl. Vítězný oblouk slouží k uctívání památky padlých francouzských vojáků.
Francouzští zemědělci protestují už několik týdnů proti nízkým výdělkům, silné regulaci a podle nich neférové konkurenci ze zahraničí. Naposledy blokovaly desítky traktorů provoz ve francouzské metropoli před týdnem, kdy zemědělci zpomalovali dopravu na pařížském silničním okruhu. Premiér Gabriel Attal v reakci na demonstrace ohlásil nová opatření; do léta slíbil představit kompletní plán podpory zemědělství.
Zemědělci se později podle francouzských médií vydali z centra Paříže k zámku ve Versailles, kde na jejich ohlášený protest čekali policisté.
X X X
Ruská protivzdušná obrana nad Krymem zničila 38 ukrajinských dronů
Ruská protivzdušná obrana nad Krymem v noci na neděli zničila 38 ukrajinských bezpilotních letounů, uvedla s odvoláním na ruské ministerstvo obrany agentura TASS. Další informace hovoří o několika silných explozích v oblasti města Feodosija na Krymu a také dočasném uzavření dopravy na Krymském mostě.
Doprava na mostě, kterým je Krym spojen s pevninským Ruskem, byla přerušena na několik hodin a obnovena kolem 4:40 místního času (2:40 SEČ), uvedli na telegramu zdejší Ruskem dosazení činitelé. Úřady dočasně omezily dopravu také v okolí přístavu města Feodosija.
Na sociálních sítích se objevily záběry, na nichž je vidět jeden z výbuchů a slyšet palba. Obyvatelé přístavního města uvedli, že exploze z oblasti přístavu a skladu ropy bylo slyšet kolem 2:00 místního času (půlnoci SEČ). Moskva tvrdí, že se jí podařilo zničit všechny bezpilotní letouny.
O zprávách o výbuších píše také ruskojazyčná verze BBC, která ale stejně jako Reuters uvádí, že je nebyla schopná ověřit.
Krymský most byl stejně jako přístavní město od ruského útoku na Ukrajinu z února 2022 několikrát terčem ukrajinských útoků. Rusko ukrajinský Krym nelegálně anektovalo v roce 2014.
X X X
MINISTR NĚMECKA PISTORIUS O STŘELÁCH, PRO UKRAJINU
Hybridní válka, řekl německý ministr obrany o zveřejnění jednání letectva Rusy
Německý ministr obrany Boris Pistorius označil zveřejnění interního rozhovoru vysoce postavených příslušníků německého letectva o tom, jak by teoreticky Ukrajina mohla použít střely Taurus, za součást ruské hybridní války. V neděli uvedl, že kvůli úniku informací zatím nevyvodí personální důsledky.
„Je to součástí informační války, kterou vede (ruský prezident Vladimir) Putin,“ řekl Pistorius. Cílem Moskvy je podle něho rozvrátit německou vnitřní politiku. „A proto bychom měli reagovat s rozmyslem, ale rozhodně,“ uvedl také šéf německého resortu obrany.
Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek zveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce pořízené při telekonferenci na běžně používané platformě Webex hovoří mimo jiné o tom, jak by Ukrajina teoreticky mohla použít německé střely s plochou dráhou letu Taurus k útoku na Kerčský most spojující ruskou pevninu s Krymem. Tento poloostrov Rusko Ukrajině protiprávně zabralo před deseti lety.
Pistorius v neděli řekl, že nemá informace o dalším úniku informací nebo odposleších. V příštích dnech očekává výsledky vyšetřování nynějšího incidentu. Jde podle něho kromě jiného o otázku, zda vysoce postavení členové letectva ke svému rozhovoru použili správnou platformu.
Bezpečnostní expert Gerhard Conrad portálu focus.de řekl, že ho nedbalost, jaké se ohledně zabezpečení své konverzace dopustili důstojníci letectva, nepřekvapuje. Němečtí politici v dekádách po skončení studené války podle něho ignorovali heslo „Nepřítel naslouchá“ a tato „stará mentalita“ u nich přežívá. Připomněl, že z technického hlediska není šifrování dat v komunikaci žádný problém a že armády jiných členských zemí NATO se těchto standardů drží.
Ukrajina dlouhodobě na Německo naléhá, aby jí střely Taurus poskytlo. Kancléř Olaf Scholz ale začátkem tohoto týdne zopakoval, že se tak zatím nestane. Zdůvodnil to rizikem zapojení Německa do války s Ruskem, které na Ukrajinu před dvěma lety zaútočilo. Střely Taurus patří k nejmodernější výzbroji německé armády. Německo je nyní po Spojených státech druhým největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině a v letošním roce svou podporu dál zvyšuje.
X X X
ÚSPĚCH TRUMPA V USA
Trump uspěl v Missouri, Michiganu i Idahu. Haleyová je v primárkách dál bez výhry
Bývalý americký prezident Donald Trump zvítězil v sobotu na republikánských volebních shromážděních ve státě Idaho, předtím vyhrál v Missouri a Michiganu. V neděli se konají primárky v hlavním městě Washingtonu, na které naváže 5. března takzvané superúterý. Svého rivala, úřadujícího demokratického prezidenta Joea Bidena, Trump v Severní Karolíně obvinil z toho, že vede spiknutí, které má svrhnout Spojené státy americké.
Bývalá americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová zatím stále usiluje o své první vítězství v republikánském hlasování. Zřejmě poslední šancí pro Haleyovou, jak zbrzdit snahu Trumpa získat republikánskou nominaci do letošních prezidentských voleb, bude zmíněné superúterý 5. března.
V 16 státech se ten den konají nominační klání strany, což bude největší den primárek, kdy bude přidělena více než třetina delegátů na červencový republikánský sjezd.
Biden je „skutečnou hrozbu pro demokracii“
Dosud Trump zatím získal 244 hlasů, zatímco Haleyová 24. K tomu, aby kandidát získal republikánskou nominaci, musí na svou stranu získat 1215 delegátů.
Trump v sobotu prohlásil, Biden je „skutečnou hrozbu pro demokracii“ a prohlásil, že nynější prezident stojí za obviněními, s kterými se bývalý prezident v současné době potýká u soudů. „Bidenovo chování na našich hranicích je podle každé definice spiknutím s cílem svrhnout Spojené státy americké,“ řekl Trump na předvolebním shromáždění ve městě Greensboro ve státě Severní Karolína.
Trump narážel na problém migrace z Mexika do Spojených států. „Biden a jeho komplicové chtějí kolaps amerického systému, zrušit vůli skutečných amerických voličů a vytvořit novou mocenskou základnu, která jim zajistí kontrolu na celé generace,“ dodal.
X X\X
KRVAVÉ VOLBY V MEXIKU
Nejkrvavější volby v historii, naznačují útoky mexických kartelů na kandidáty
Mexiko se chystá na největší volby ve své historii. A odborníci se obávají, že by to mohly být i nejkrvavější volby v historii země. Drogové kartely totiž opět útočí na kandidáty a několik už jich zabily. Další, především komunální politici si uvědomují, jakému riziku čelí, a do voleb ani nechtějí jít. Mexický prezident však tvrdí, že míra zločinu bude dál klesat.
Julián López, koordinátor strany Občanské hnutí ve státě Guerrero, to zažil na vlastní kůži. Jej a jeho dva kolegy při jízdě autem 7. února unesli ozbrojenci s puškami. Třiačtyřicetiletého Lópeze zbili, sebrali mu věci, donutili ho klečet u odlehlé skládky odpadků a nakonec uprostřed noci propustili.
Dva kandidáti na starostu ve městě Maravatio v sousedním státě Michoacán takové štěstí neměli. V pondělí je zabili ozbrojenci. Jeden z nich byl z vládní strany Morena prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, druhý z konzervativní Strany národní akce. Třetí uchazeč o post starosty z tohoto města byl unesen a nalezen mrtvý už v listopadu.
V sobotu 10. února byl na ulici smrtelně postřelen muž, který kandidoval do Kongresu za stranu Morena na rozlehlém mexickém předměstí Ecatepec spolu se svým bratrem. Údajně mu vyhrožovaly místní odbory.
Měsíc předtím, 5. ledna, byl zabit místní vůdce Institucionální revoluční strany a kandidát na starostu města Suchiate ve státě Chiapas. V severozápadním státě Colima ozbrojenci téhož dne zastřelili kandidáta na starostu v Armerii za stranu Občanské hnutí, když seděl ve svém autě.
Kandidát v Guerreru López však po svém únosu odmítá cestovat v obrněných vozidlech a s ozbrojenou ochrankou. „Jak to bude vypadat, když se lídr bude pohybovat po státě Guerrero s ozbrojenými úředníky a v obrněných vozech?“ ptá se. „Nemyslím si, že je to způsob, jak se přiblížit lidem nebo podpořit zapojení občanů (do veřejného dění),“ míní.
Před volbami, které se budou konat 2. června ve všech dvaatřiceti jurisdikcích, se v podobné situaci ocitají tisíce místních kandidátů. Podle Národního volebního institutu se ve volbách bude bojovat o více než 20 tisíc pozic, což z nich činí největší volby v Mexiku.
Zatímco pro celostátní kandidáty federální úřady zajišťují bezpečnostní opatření, ti, kteří se ucházejí o místní úřady – které chtějí drogové kartely skutečně ovládnout – jsou zcela odhaleni.
Skupina Data Civica zaznamenala od září, kdy většina z nich zahájila předvolební kampaň, do 10. února třicet útoků na uchazeče a stranické funkcionáře. Její mluvčí Itxaro Arteta uvedl, že jsou „znepokojeni“ poté, co v lednu zaznamenali osm útoků na předvolební kandidáty, což je více než dvojnásobek toho, co v tomto měsíci zaznamenávali od roku 2018.
Politolog Manuel Pérez Aguirre koordinuje výzkum volebního násilí v rámci semináře Násilí a mír na College of Mexico. Jejich vyšetřování vražd dvaatřiceti místních kandidátů ve volbách v roce 2021 zjistilo, že smrtící volební násilí je „převážně lokální, protože 85 procent obětí kandidovalo na obecní posty“. „Místní moc je pro organizovaný zločin nesmírně důležitá. Proto se snaží získat kontrolu na komunální úrovni,“ říká Pérez Aguirre.
Tito místní kandidáti se stali zranitelnějšími za současného prezidenta. López Obrador vytvořil kvazivojenskou Národní gardu, rozpustil federální policii a to, co zbylo z místních policejních sil, může klást těžce ozbrojeným kartelům jen malý odpor. „Místní moc byla opuštěna a městská policie nebyla nijak posílena,“ podotýká Pérez Aguirre.
Prezident se však po vraždách v Maravatio na začátku tohoto týdne vyjádřil k obavám z rostoucího volebního násilí odmítavě. „Tendence klesání trestných činů bude pokračovat, především u vražd,“ řekl. Prohlásil, že federální vláda ochrání kandidáty na prezidenta, guvernéra i kongres a požádal státní a místní samosprávy, aby zajistily bezpečí pro ty, kteří se ucházejí o místní posty.
Guillermo Valencia, předseda Institucionální revoluční strany v Michoacánu, v sobotu řekl: „Čtyři kandidáti už mi rezignovali a já horko těžko hledám další kandidáty jinde,“ řekl. Kandidát strany do Kongresu v přístavním městě Lazaro Cardenas již požádal o ochranu, dodal.
V Maravatiu, kde už zabili tři potenciální kandidáty z jiných stran, se Valencia podle svých slov snaží dohodnout s dalšími dvěma opozičními stranami a předložit společnou kandidátku. „V Michoacánu a Mexiku je demokracie v ohrožení,“ řekl.
Firma Integralia Consultores zabývající se politickými riziky zveřejnila v únoru zprávu, ve které uvádí, že v některých částech země hrozí vyšší riziko, že organizovaný zločin zasáhne do voleb, a to kvůli masivnímu nelegálnímu obchodu, konfliktům mezi ozbrojenými skupinami a slabému právnímu státu.
Kartely se diverzifikovaly i mimo obchod s drogami. Vymáhají platby za ochranu od podniků všech velikostí a dokonce i od místní samosprávy. Svou vůli uplatňují nejen prostřednictvím politických vražd, ale také financováním kampaní kandidátů, kteří jim umožní dál prosperovat, nebo dokonce postavením vlastních kandidátů, uvádí se ve zprávě společnosti Integralia.
Marko Cortés, národní předseda Strany národní akce, požadoval větší federální bezpečnost pro účastníky voleb a odsoudil zabití kandidáta své strany v Maravatio. „Nemůže to být tak, že zabíjejí kandidáty jiných stran,“ řekl. „Nikdo je nechrání, neexistují mapy rizik, neexistují žádné protokoly ani bezpečnostní mechanismy a lhostejnost těch, kteří nyní vládnou, pokračuje,“ apeluje.
Z důvodu násilí odstoupili z červnového volebního klání nejméně dva kandidáti jeho strany. Z obavy o jejich bezpečnost odmítl sdělit kde. López, který únos přežil, však odmítl ustoupit. „Rozhodně nemůžeme podlehnout, nemůžeme se vzdát. Ti z nás, kteří věří, že se věci mohou zlepšit, musí pokračovat v práci.“
X X X
MAĎARSKÝ PLYN DO RUSKA, LEVNĚJŚÍ NEŽ ZE ZÁPADU
Maďarsko prodělalo nákupem plynu z Ruska obrovské peníze, spočítal deník
Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána se rozhodla nakupovat plyn místo na energetických trzích z Ruska, protože podle ní je bezpečnější jednat se spolehlivým partnerem. Maďarský levicový deník Népszava však spočítal, že země na obchodu s ruským plynem prodělala obrovské peníze. Důvodem je skutečnost, že současná platná smlouva o nákupu plynu z Ruska byla podepsána v roce 2021, tedy na začátku evropské cenové krize v energetice.
Maďarsko podepsalo smlouvu o nákupu plynu s Ruskem v říjnu 2021. Oficiálně se na ní podílely dvě státní společnosti, ruský Gazprom a maďarská MVM, obecně se však ví, že podmínky byly vyjednány v nejvyšších patrech politiky, píše list.
Smlouva nebyla zveřejněna s odkazem na obchodní tajemství. Vláda pouze zdůrazňovala, že je nová smlouva je podstatně lepší než ta podepsaná v roce 1995. Ruský prezident Vladimir Putin v únoru 2022, před invazí na Ukrajinu, řekl, že Maďarsko dostává ruský plyn za pětinu ceny na světovém trhu. Népszava ale tvrdí, že opak je pravdou. Kreml si podle jeho kalkulací k tržní ceně dokonce přidal 30 procent. List při svém výpočtu použil údaje maďarského statistického úřadu.
Maďarsko-ruská dohoda vychází z cen plynu na nizozemské energetické burze (TTF). V plynárenském roce 2021 – 2022 země na dohodě vydělala 810 milionů eur (20,5 miliardy Kč), v roce 2023 se ale situace kvůli klesajícím cenám na světovém trhu obrátila. V plynárenském roce 2022 – 2023 tak země zaznamenala ztrátu 1,43 miliardy eur, upozornil server dailynewshungary.com.
Maďarská vláda stále tvrdí, že ruský plyn je na trhu nejlevnější, ale nikdy toto tvrzení nepodpořila čísly.
Maďarsko v roce 2023 nakoupilo 6,6 miliardy metrů krychlových plynu. To bylo o 51 procent více než v předchozím roce a nejvíce od roku 2018, kdy země koupila 8,4 miliard metrů krychlových. Népszava vyjádřil podezření, že Maďarsko velké množství ruského plynu prodává, i když se o tom vláda ani kupující nezmiňují.
X X X
Z ÚDOLÍ SMRTI JEZERO
Mimořádný úkaz v Kalifornii. Vyprahlé dno Údolí smrti se změnilo v jezero
Rekordní přívalové deště, které se v posledních šesti měsících proháněly nad Kalifornií, způsobily výjimečný přírodní úkaz. Po mnoha letech vytvořily jezero Manly v nejsušším místě státu – Údolí smrti. Vodní plocha láká davy návštěvníků, kteří ji využívají k radovánkám.
Jezero se objevilo na dně Badwater Basin – nejníže položeného místa v Severní Americe.
Strážci parku i vědci označují jev za jeden z vůbec nejpozoruhodnějších. Dokazuje, že poušť není pustá a vyprahlá, ale dynamická a tvoří domov mnoha složitým a živým ekosystémům. „Tohle je poušť, která má vitalitu,“ řekl Mason Voehl, výkonný ředitel neziskové organizace Amargosa Conservancy.
Od začátku února se do parku sjíždějí davy lidí a trhají rekordy návštěvnosti. Na silnicích v rezervaci stojí kolony aut a parkoviště jsou přeplněná. Návštěvníci se v jezeře brodí, plaví se na kajacích a paddleboardech.
„Je to úžasné,“ řekla návštěvnice parku Inta Malisová, která přijela s manželem Derickem z Arlingtonu ve státě Virginie.
„Když jsem si jako dítě představovala Údolí smrti, myslela jsem si, že je to jen velké hluboké pískoviště,“ dodala Malisová. „Jezero do této představy vůbec nezapadalo.“
Samotné jezero je hluboké asi dvacet centimetrů. Voda je nasáklá tisíci let starými minerály, jež zapříčiňují asi pětkrát vyšší slanost, než má oceán. V odrazu jezera se tyčí pohoří Panamint Mountains s vrcholem Telescope Peak.
Jezero Manly se objevilo v menší rozloze také v roce 2005. Nyní se odborníci domnívají, že se po deštích zvětšilo. Je efemérní, tedy vzniká pouze při vyšším množství srážek a není trvalé. Podle odborníků se již zmenšuje a po oteplení vyschne úplně.
X X X
MILIARDY Z VÁLKY UKRAJINY
Rastislav Tóth: Zbrojenie, vojny, zisky…
Neďaleko Slovenska prebieha vážny vojnový konflikt, ktorý je rôzne interpretovaný, pričom sa zabúda na niekoľko súvislosti. Ide o to, že vojna je najnehumánnejší medziľudský vzťah orientovaný iba na zabíjanie a ničenie. Ďalšou súvislosťou je otázka ohraničenia vojnového konfliktu, čiže či zostane v existujúcich rozmeroch, zmenší sa, alebo sa rozšíri a v tom prípade do akej miery. Tretia súvislosť je najmenej prezentovaná verejnosti, no podľa mňa je veľmi silným zdrojom pokračovania vojny práve v takých rozmeroch, v akých sa doteraz rozvíja. Ide o zisky zbrojárskeho priemyslu.
V tejto súvislosti treba pripomenúť už jednu negatívnu skúsenosť z čias kovidovej pandémie v Európe. Bolo potrebné chrániť a brániť ľudské životy a tak bolo treba vyvíjať, vyrábať a distribuovať vakcíny proti kovidu. Toto všetko je v poriadku, no tie podivné konzekvencie. Európska únia objednala a nakúpila obrovské množstvá vakcín, ktoré neboli potrebné v takom rozsahu, takže milióny ich darovala a ďalšie milióny museli byť zničené. No a farmaceutické firmy mohutne zbohatli, také objednávky by nikdy inak vo svojej existencii nezískali.
Vojnový konflikt na Ukrajine si vyžaduje veľa zbraní. Najprv to išlo celkom pokojne dodávkami zbraní z arzenálov štátov. Tu sa ukázalo, že arzenály darcov nie sú bezodné, majú svoje limity pokiaľ ide o množstvo zásob, ale aj pokiaľ ide o obranné povinnosti armád jednotlivých štátov – to je ale objav! A tak nastal podobný prístup ako pri boji s kovidom. Tentoraz ide o boj s nepriateľom. Opäť to bola predsedníčka Európskej komisie, ktorá vyhlásila, že na Ukrajinu treba dodať milión kusov delostreleckých nábojov a zaviazala sa, že to zabezpečí. Pomerne rýchle sa ukázalo, že zbrojárske kapacity v Európskej únii nedokážu vyrobiť také veľké množstvo v pomerne krátkej dobe.
Najprv sa začalo najprv šuškať, potom už aj nahlas hovoriť a napokon generál vo funkcii prezidenta Českej republiky vyhlásil, že munícia bude objednaná v zbrojárskych firmách mimo Európskej únie. Ide o takzvané tretie krajiny. Ktoré to sú? Na túto otázku zatiaľ nepadla otvorená odpoveď. Asi od počiatku predsedníčka Európskej komisie mala jasno, odkiaľ sa budú nakupovať náboje do ukrajinských zbraní. Nie je však jasné, odkiaľ sa vezmú peniaze na ne. Takzvané tretie krajiny určite nebudú ochotné dodávať zbrane na sekeru, takže Európska komisia zadlží Európsku úniu ešte viacej. Po vyhlásení českého prezidenta o objednávaní nábojov z tretích krajín, zainteresovaní politici hneď vyrátali, že bude potrebných asi 1 a pol miliardy eur. Odkiaľ ich vziať?
Vlády niektorých krajín už avizovali neochotnú ochotu prispieť mnohými miliónmi na nákup zbraní.
Takže vlastne stále sa točíme okolo dôležitého komponentu každej vojny – okolo zbrojnej výroby a zbrojárskych firiem. Už americký prezident D. Eisenhower upozorňoval, že nesmie dôjsť k spojeniu politiky a armády s pozadím zbrojárskej výroby, pretože nastane situácia, ktorú označil pojmom vojensko-priemyslový komplex. Ide o to že zbrojárske firmy majú veľké prostriedky na „stimulovanie“ politikov, aby rozhodli o konkrétnej vojenskej výrobe, to znamená o množstve, druhu výroby a, samozrejme, kto bude vyrábať patričné druhy zbraní. To, pred čím varoval americký prezident, sa stalo skutočnosťou a neexistuje z toho cesta von. No jedna by predsa len existovala, ak by štáty dostali pod kontrolu zbrojársku výrobu. Pokiaľ to nebude tak, zbrojári budú v podstate tunelovať štátne rozpočty.
Vyzerá to, že sme sa stali vazalmi vojensko-priemyslového komplexu. Podobne ako v kovidovej pandémii farmaceutické firmy zistili, akým spôsobom môžu rozširovať svoje zisky, v súčasnosti zbrojársky priemysel zistil, že aj on môže rovnakým spôsobom rozširovať svoje zisky. Pritom na rozdiel od farmaceutov, ktorí nemohli predlžovať pandémiu, vojna sa dá predlžovať, hoci nie donekonečna, tak aspoň na niekoľko rokov, okrem toho možno taktiež „vyrábať“ zmluvy o budúcich dodávkach či už zbraňových systémov alebo munície.
Do tohto zdanlivého kolotoča patria aj podivné nákupy ťažších zbraní, ako sú tanky, obrnené vozidlá, húfnice a lietadlá. Zastavme sa na chvíľku pri lietadlách. Vojna na Ukrajine ukázala, že systém dronov je lacnejší, mobilnejší a efektívnejší ako lietadlá. Samozrejme, že to platí len do určitej miery nasadenia. No a tu sme pri vážnom probléme, ktorý nebol vysvetlený. Ide o nákupy lietadiel. Slovensko si objednalo a dokonca aj vopred zaplatilo dodávku bojových lietadiel F-16, ktoré sa pre verejnosť označujú ako stíhacie lietadlá. Stíhacie lietadlá už vlastne dnes neexistujú, starým pojmom sa označujú súčasné lietadlá ako stíhacie bombardéry, vo vojenskej terminológii ide o taktické letectvo. Sú určené v prvom rade na útok, nie na obranu. Dokážu uniesť zbrane – rakety a bomby – určené na boj proti pozemným cieľom, no a sú tu aj lietadlá oveľa vyššieho rangu, ide o americké stíhacie bombardéry s označením F-35, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane.
Práve takéto lietadlá už pred časom nakúpilo Poľsko a v súčasnosti 24 kusov kúpilo Česko. Aký zámer majú vojenskí stratégovia v Českej republike? Túto otázku ešte akceleruje suma, ktorú Česká republika vyčlenila na nákup týchto lietadiel. Sú veľmi drahé, pôvodne jeden kus stál 200 miliónov dolárov, postupne cena išla nadol – na 180 miliónov amerických dolárov, v niektorých prípadoch na 160 miliónov. No česká vláda zaplatila za 24 kusov 6 miliárd. Tak si to zrátajte a uvidíte že 1 miliarda je akosi navyše. Tu sa ponúkajú dve vysvetlenia. Jednou je vysoká miera neodbornosti a korupčnosti objednávateľov a druhé vysvetlenie spočíva v tom, že zmluva o kúpe obsahuje ešte aj tajnú doložku o dodaní nejakých iných zariadení.
Keďže ide o veľkú sumu, jednu miliardu, tak asi ide o veľmi dôležité a sofistikované zariadenie. Aké zariadenie by sa malo dodať na lietadlá F-35? Veľmi ľahko sa dá usudzovať, že ide o zariadenia na používanie zložitejších zbraňových systémov. Už som naznačil, čo mám na mysli. Načo by však potrebovali českí vojaci také zložité a smrtiace zbrane? Politici už dlhšie strašia obyvateľstvo, že ak Rusi vyhrajú vojnu na Ukrajine, budú postupovať ďalej smerom na Prahu, takže sa treba pripraviť na obranu. Aká je možná obrana proti jadrovej veľmoci? K tomu sa už vyjadril aj Geofrey Sachs, ktorý povedal, že je smiešna predstava, že konvenčnými zbraňami možno poraziť jadrovú veľmoc…
Viditeľne zbrojárske firmy bohatnú a ľudia na fronte zomierajú. Zaujíma to ešte niekoho? Alebo sa politici a novinári premenili na štatistikov, ktorí zbierajú údaje a nejako ich dávajú do tabuliek. Humanistický prístup sa úplne stratil a je nahradený nazeraním na svet ako na virtuálnu realitu, nejakú počítačovú hru, ktorá, keď ma prestane baviť, tak vypnem počítač a je po paráde. Je to veľmi nebezpečný prístup, ktorý môže viesť k sebazničeniu. Ako z toho von? Existuje len jedno riešenie a tým je výmena politikov, ktorí sú pod vplyvom tejto hry, za politikov, ktorí budú úplne zodpovední občanom svojich štátov.
Navyše by bolo veľmi zaujímavé zistiť, ako sa vyvíjali majetkové pomery predsedníčky Európskej komisie v posledných desiatich rokoch, ale aj rozhodujúcich politikov ostatných štátoch Európskej únie. To by však museli existovať nejakí investigatívni novinári. Občas sa veľmi zvýrazňuje aktivita a zavraždenie novinára Kuciaka, ktorý evidentne pátral po ziskoch mocných tohto nášho malého sveta, tak prečo nejde nikto po podobných chodníčkoch a nepátra no neprimeraných majetkových pomeroch ešte vplyvnejších ľudí nielen v tomto našom malom svete. Pravdepodobne sa odpoveď dá nájsť v rôznych úvahách o vzťahoch medzi podnikateľskou sférou a mediálnou sférou.
V časoch studenej vojny existovala v Spojených štátoch amerických aj predstava o takzvanom uzbrojení Sovietskeho zväzu. Podstatou bolo zvyšovanie vojenských rozpočtov, pričom evidentné bolo že Sovietsky zväz musí vydať dvakrát väčšiu časť štátneho rozpočtu ako USA. Zrátali, že USA by vydržali 40-percentný vojenský rozpočet, pričom Sovietsky zväz by 80-percentný vojenský rozpočet totálne zničil. Ide však o jadrové veľmoci, takže ak sa niektorá ocitne na hranici zániku, pravdepodobne použije spomenuté jadrové zbrane na svoju záchranu, alebo aspoň na zničenie všetkého na Zemi. Je to príklad boxera zahnaného do kúta ringu, ktorý sa bráni aj podpásovými údermi. Preto sa od tejto predstavy upustilo.
Táto predstava sa v aktuálnej situácii ukuje ako absolútne nerealistická, pretože kým americké zbrojárske firmy sú súkromné, ruský štát kontroluje ruské zbrojárske firmy, takže v nich zisk nezohráva určujúcu úlohu, navyše štát určuje ceny výrobkov. Už dlhodobo sa ukazuje, že Spojené štáty americké dávajú na zbrojenie takmer desaťnásobok toho čo Rusko. Už táto skutočnosť mala Američanov presvedčiť, že predstava o uzbrojení Ruska sa v súčasnosti nedá realizovať. Majiteľov zbrojárskych firiem to nezaujíma, pretože profitujú z amerického federálneho rozpočtu a nedostatok prostriedkov federálnej vlády na realizáciu potrieb vlastných občanov ich nezaujíma. No už sú viditeľné ohlasy samotných občanov, ktorých táto skutočnosť veľmi zaujíma, lebo sa ich negatívne dotýka. Takže jednou z dôležitých otázok je, dokedy majitelia zbrojárskych firiem budú mať taký veľký vplyv na formovanie zahraničnej politiky a teda aj na otázky vojny a mieru.
Negatívnu skúsenosť ukázala pred viacerými rokmi vojna vo Vietname – zbrojárske firmy podvádzali pri údajoch o stratách techniky, aby mohli dodávať ďalšie a ďalšie zbrane. Keď vláda prišla na tieto podvody, tak ich síce zastavila, ale spätne nikoho netrestala. Ide ďalej o hru na slepú babu?
Boli časy keď sa v Európe sa šírili mierové hnutia, najviditeľnejšie boli vo Veľkej Británii, vtedajšom západnom Nemecku, ale aj v ďalších krajinách, čo viedlo k vzniku nových politických strán orientovaných na mier. Dnes nevidíme ani mierové hnutia, ani politické strany, ktorých základnou prioritou by bol mier v regióne a vo svete. Americkí sociológovia už pred rokmi označili takýto prístup občanov podvoleniu sa krédu – ak ti je zle, tak jedz. Konzumná spoločnosť prevládla nad pocitom humanizmu, a teda aj potrebou angažovať sa v mierovom hnutí.
Ďalšie východisko je zreteľné, v podstate ho zhrniem a zopakujem: potrebné je oddeliť zbrojárov od politikov a prepojiť politikov s občanmi. Bez toho nebude mier, prosperita a možno ani my. Rastislav Tóth, (Nové slovo), server vasevec.cz
X X X
Samoživitelka platí cizí hypotéku, aby nepřišla o chatu v Peci. Spiknutí, tvrdí
Život Hedviky Bulíčkové z Hradce Králové připomíná scénář nepovedeného filmu. V jejím příběhu jde o nemovitost na jedné z nejlukrativnějších adres v Peci pod Sněžkou, o kterou se jí prý někdo usilovně snaží připravit. Aby o srub u sjezdovky Javor, kde tráví s dětmi všechen volný čas, nepřišla, platí cizí hypotéku.
Dvoupatrová rekreační bouda obložená dřevem naproti penzionu Zákoutí je od peckého areálu Javor vzdálená zhruba sto metrů. Hedvika Bulíčková ji s manželem Michalem postavila v roce 2006. O rok později navíc získali v dražbě penzion Marienka ve Velké Úpě, který zrekonstruovali a provozovali do roku 2011.
Právě rok 2011 je v celém příběhu klíčový. Manžel totiž v květnu rodinnou chatu v Peci zastavil u Hypoteční banky, aby si jeho známý Jan S. vzal hypotéku na 3,8 milionu korun. Podepsali sice kupní smlouvu na pět milionů, ale Jan S. se majitelem krkonošské chaty nestal.
Je víc než jasné, že někdo dělá všechno proto, aby mě odsud vyštípal. Po smrti manžela se o chatu zajímala řada lidí z manželova okolí.
X X X
Pohlavního násilí se stále častěji dopouštějí děti. Nechápou věk, recidiva není výjimkou
Pohlavního zneužívání a znásilnění se stále častěji dopouštějí děti. Pohlavní zneužívání činilo dvě třetiny skutků u osob mladších osmnácti let. Pachatelé neakceptují hranici věku patnáct let, objevuje se recidiva. Je to dětská hra nebo sexuální deviace? Podíl mladistvých na všech obžalovaných pro znásilnění činil v roce 2022 lehce přes 7 procent. Delikty páchají i dívky do věku patnáct let.
Z veřejné diskuse o mravnostních a násilných trestných činech je zatím vyloučena nejen prevence, ale také celá skupina osob, které se „významně podílejí na skutcích mravnostního charakteru“. Jsou to děti, a to mladiství od patnácti do osmnácti let a v některých kategoriích v ještě větší míře nezletilci, tedy děti do patnácti let.
To je podstatné pro diskusi o zamýšlené ukotvení hranice bezbrannosti na 12 let věku, kde se může stát „bezbranným“ pachatel i jeho oběť.
Podíl osob věku pod osmnáct let na mravnostních deliktech je podle Analýzy trendů kriminality Institutu pro kriminologii a sociální prevenci významný: „Osoby mladší osmnácti let se též poměrně významně podílejí na skutcích mravnostního charakteru. Nejčastěji to byly skutky pohlavního zneužití, pro které bylo stíháno 303 osob (145 nezletilců a 159 mladistvých). K incidenci skutků pohlavního zneužití je třeba podotknout, že jejich výskyt v těchto věkových kategoriích zahrnuje téměř dvě třetiny těchto spáchaných skutků,“ uvádí se v analýze roku 2022.
„Stále trvá situace, kdy někteří pachatelé neakceptují normu ochrany dětí před sexuálními útoky do patnáctého roku věku. Za pozornost též stojí, že 72 skutků spáchaly dívky, nejčastěji pak v kategorii nezletilců,“ dodává k tomu Institut pro kriminologii.
Celkem 94 dětí stíháno pro znásilnění
Podle analýzy se v roce 2022 celkově zvýšil počet stíhaných skutků mladých rovnoměrně v kategoriích majetkové, násilné a mravnostní kriminality. Čísla se vrátila do doby před uzávěrou v pandemii. V porovnání s rokem 2020 „došlo ke snížení počtu majetkových skutků, a naopak k nárůstu deliktů násilné a mravnostní povahy“. Celkově spáchaly osoby mladší 18 let 530 mravnostních deliktů, uvádí analýza.
Pro znásilnění byla stíhána necelá stovka dětí: Pro trestný čin znásilnění bylo stíháno 94 osob mladších osmnácti let, a to častěji nezletilí (57 skutků) než mladiství (37 skutků),“ píše se v analýze doslova.
Z výroční zprávy o činnosti Nejvyššího státního zastupitelství za rok 2022 pak vyplývá, že celkový podíl mladistvých ze všech osob obžalovaných pro znásilnění činil v roce 2022 celkem 7,03%.
Co se týče lokalit s obecně nejvyšší trestnou činností mladých bez rozdělení na její druhy, uvádí Institut pro kriminologii toto: „V roce 2022 bylo stíháno PČR nejvíce mladých lidí do 18 let v dosahu MŘP Ostrava, zde došlo k podstatnějšímu nárůstu stíhaných osob. Dalšími výrazně napadenými územními obvody jsou ÚO Děčín, ÚO Ústí nad Labem a také ÚO Nový Jičín. Největší podíl na celkovém stíhání osob mladších 18 let byl pak zaznamenán v ÚO Jeseník, ÚO Frýdek‑Mistek a a ÚO Šumperk.“
Dětská hra? Sexuální deviace? Nevíme
Trestně neodpovědným dětem pak Nejvyšší státní zastupitelství věnuje zvláštní kapitolu. Co se týče všech trestných činů, bylo v kategorii dětí do 15 let věku, „pro nedostatek věku trestně neodpovědných, vykázáno podle statistických údajů 1 713 osob (v roce 2021 se jednalo o 1 324 osob)“. V roce 2022 nastal podle NSZ „poměrně výrazný vzestup +29%“.
Jak dále vyplývá ze statistiky, jde o návrat do doby před pandemickou uzávěrou, potvrzuje NSZ trend, který se týká všech trestných činů, nikoli jen mravnostních.
Podle Nejvyššího státního zastupitelství u dětí do patnácti let převažuje majetková trestná činnost a až za ní následuje drogová a mravnostní, sexuálně motivované trestné činy.
V této souvislosti Nejvyšší státní zastupitelství podotýká: „Za nejzávažnější problém je i nadále považován již zcela kritický nedostatek znalců z oboru zdravotnictví, odvětví dětská psychiatrie, sexuologie a klinická dětská psychologie, případně znalců z oboru školství a kultura, specializace psychologie dětí a mládeže.“
„Přitom prokazatelně přibývá sexuálně motivovaných trestných činů mezi nezletilými a je třeba posoudit, zda jde o sexuálně motivované jednání nebo o „dětskou hru“. Není výjimkou, že i u pachatele činu jinak trestného se objevuje recidiva sexuálních jednání a sexuální deviace. Negativní důsledky nedostatku znalců na průběh trestního řízení se projevují na jeho délce, zpracování znaleckých posudků se pohybuje v délce 8 až 12 měsíců od zadání, a to i u věcí vazebních,“ vážně varuje NSZ.
Mravnostní kriminalita stoupá bez ohledu na věk
Na to, že obecně roste mravnostní kriminalita, upozorňuje Policie ČR opakovaně. „Mravnostní kriminalita vzrostla stejně jako v předchozích letech. V roce 2022 jsme evidovali 3 290 mravnostních trestných činů, což je nárůst o 7,9 % (+241 registrovaných skutků).“ Uvedla Policie ČR právě před rokem v prezentaci statistiky a činnosti za rok 2022.
Na rozdíl od jiných kategorií zločinu, jejichž počet klesá, tento typ kriminality soustavně stoupá od roku 2008, jak Česká justice už dříve informovala.
„Příčiny nárůstu jsou spatřovány jednak ve zvýšeném pohybu potenciálních obětí a pachatelů v prostoru, tak ve zvýšeném pohybu osob v nočních hodinách (zpřístupnění společenských aktivit veřejnosti – konání veřejných akcí apod.). Zároveň u obětí dochází ke ztrátám obav oznamovat danou trestnou činnost,“ uvedla doslova Policie ČR.
Mravnostními trestnými činy s nejvyšším nárůstem v období leden-prosinec 2022 jsou dětská pornografie a zneužití dítěte k ní (780, +153, +24,4 %), znásilnění (880, +107, +13,8 %), pohlavní zneužití ostatní (684, +61, +9,8 %), pohlavní zneužití v závislosti (149, +54, +56,8 %) a kuplířství (67, +33, +97,1 %).Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Sparta – Slavia 0:0, opatrnost nade vše. Derby nedohrál vyloučený Preciado
Sparťanští fotbalisté mají v ligové tabulce na prvním místě i nadále čtyřbodový náskok před druhou Slavií. V 310. pražském derby remizovali v 23. kole na Letné s největším rivalem 0:0, závěr přitom dohrávali bez vyloučeného Preciada.
Zdálo se, že sparťané mají po přestávce o chlup víc sil. Priske (zřejmě kvůli zranění) stáhl Panáka, kterého nahradil Sörensen, a místo Kuchty zase vyběhl Olatunji. Zdaleka však nebyl tak výrazný jako ve středu v Edenu…
Trpišovský pro změnu do druhé půle poslal senegalského teenagera Dioufa místo Schranze, postupně ze střídačky zvedal i další trumfy: Provoda, Van Burena, zmiňovaného Tomiče a v závěru také ne zcela doléčeného Juráska. Ovšem až do červené karty pro Preciada byla Slavia ve druhé půli tím méně aktivním týmem. Po ní už zase nezbývalo mnoho času. S remízou jsou proto nakonec spokojení všichni.
X X X
PRVNÍ OSTRÝ TEST FILIPA SALAČE V TÝMU ELF MARC VDS RACING TEAM
Ve druhé polovině loňského roku podepsal Filip Salač dvouleté angažmá u špičkového týmu ELF Marc VDS Racing. Po zimní přestávce nastoupil v nových barvách do dvou předsezónních testů v Portugalsku a Španělsku. První zajeté časy a minimální časové rozdíly ihned naznačily, že nás čeká velmi atraktivní sezóna a špička kategorie Moto2 bude znovu extrémně vyrovnaná.
„První letošní testy s novým týmem jsou za námi a zatím mám trochu smíšené pocity. Začali jsme v Portimau na vodě a hned při prvním výjezdu jsem chytil velký highsider v nájezdu do sedmé zatáčky. Pak jsem musel znovu získat důvěru v motorku a také věřit sám sobě, že neudělám další chybu. Podmínky nebyly ideální, nicméně jsme mohli vyzkoušet nové pneumatiky na mokru i v proměnlivých podmínkách. Vzhledem k počasí jsme ale nestihli dokončit naplánovaný program,“ komentoval první letošní test na okruhu Algarve International Circuit Filip Salač #12.
Po krátkém přesunu do Španělska čekal jediného českého zástupce v mistrovství světa silničních motocyklů třídenní test na populární trati Circuito de Jerez Angel Nieto.
„V Jerezu jsme zkoušeli různé varianty nastavení, protože na letošní sezónu přechází náš šampionát na pneumatiky Pirelli. Docela to šlo, ale poslední den, když jsme měli zkoušet zajíždět rychlá kola, přišel pád ve vysoké rychlosti. Jel jsem asi 215 kilometrů v hodině a když jsem sáhl po brzdě, hned mně ustřelilo přední kolo. Zastavil jsem se až o zeď, metr od motorky, takže bylo velké štěstí, že se mi nic nestalo. Před sezónou by to byla katastrofa. Pravděpodobně jsem zabrzdil na slídě, která nám kryje hledí na přilbě a po odtržení může zůstat ležet na trati. Z motorky toho moc nezbylo, ale mechanici ji dokázali opravit alespoň na třetí trénink. Mohl jsem ještě zabrat, podařilo se mně zrychlit a dostat se na slušné časy. Troufám si říci, že závodní tempo máme docela dobré. V porovnání s Arbolinem nebo Canetem jsem na tom srovnatelně. Mrzí mě, že jsme nestihli zajet time attack, ale na druhou stranu jsem rád, že se mi nic nestalo. Dva pády během testů mně k sebedůvěře moc nepomohly, ale první závodní víkend v Kataru bude něco úplně jiného z hlediska nasazení i motivace. Moc se na to těším a věřím, že budeme bojovat na špici,“ doplnil závěrem Filip Salač #12.
Na portugalském okruhu Portimao najezdil Filip Salač celkem 48 kol (nejrychlejší čas 1:43,950), v Jerezu pak 153 kol (nejrychlejší čas 1:41,325). Úvodní velká cena seriálu MotoGP proběhne už příští víkend 8. – 10. března 2024 v Kataru. Jan Koudelka