Odbory, Středula, strach z Gen. stávky? Jak vymění Fialu? ČR potřebuje novou vládu. Kdy USA, Biden, odstraní fašisty Hitlera z Ukrajiny, jak žádá Izrael?

V ČR chybí politik Václava Havla, který se nikdy dlouho nerozmýšlel, ale rychle jednal o změnách pro ČR, SR, lidi a podniky. Dnes ostře bojují za svá práva a firem obyvatelé EU, Belgie, Německa, Francie, Anglie i dalších zemí v Evropě a ve světě, protože ve vedení EU jsou neschopní politici, jimž nejde o žádnou změnu v EU a spokojenost občanů a podniků. Velmoc Německo, USA, Anglie, Francie, Itálie a další země stále mlčí ke kritice Izraele, že na Ukrajině jsou fašisté Hitlera.

Německo nebo Biden, USA, by dalo za pravdu Rusku, které právě z tohoto důvodu se pustilo do odstranění fašistů Hitlera po Hitlerově válce na Ukrajině, bývalém území Sovětského svazu. Hitlerovi fašisté a nacisté znovu řádí i v Německu a Scholz si s nimi neví rady. Jak dlouho ještě? Objeví se v Německu jiný odvážný politik, který udělá pořádek nejen v Německu, ale v celé Evropě a zajistí klid ve všech zemích a úspěšnou spolupráci?

X X X

ODBORY,  STŘEDULA,  NAVRHUJE  FIALOVI  ZNOVU  JEN  EET…

FIALA  ŽÁDNÉ   ZLEPŠENÍ  PRO  LIDI  A  FIRMY  NEZAJISTÍ

Znovu spusťte EET a zrušte zvyšování paušálů. Středula navrhuje vládě, jak ušetřit miliardy

Odbory navrhují k ozdravení financí zrušit zvýšení paušálů i snížení odvodů krátkých úvazků či spustit EET. Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) tak lze ušetřit až 163,5 miliard korun. Na tiskové konferenci to ve středu řekl předseda odborových svazů Josef Středula.

„Navrhujeme zrušit snížení sazby sociálního pojištění a vrátit to na původní úroveň. Dále vrátit hranici pro použití paušální daně na milion korun a tím posunout zpět i povinnou registraci k DPH na tuto úroveň. Tam je výpadek 20 miliard korun,“ řekl Středula.

 Další změny by se podle něj mohly týkat například sociálního pojištění. „Navrhujeme pozastavit zamýšlené prominutí platby sociálního pojištění u pracujících důchodců nebo zrušit stravenkový paušál. Navrhujeme zavést daň z převodu nemovitostí, daň dědickou a daň darovací se spodním limitem,“ doplnil šéf odborových svazů.

Odboráři zároveň kritizují vládu za to, že na zaslání připomínek k desítkám novel v konsolidačním balíčku dala jen pár dnů. Podle nich nevede sociální dialog.

Dalším tématem je otázka minimální mzdy. „Její navýšení na 19 500 korun je zároveň zvýšením kupní síly lidí a může přinést až dvě miliardy,“ vysvětlil Středula. Přál by si také znovuspuštění systému EET. „Včetně původně připravované třetí etapy, to je důležité, podnikatelé se totiž bojí nekalé konkurence,“ sdělil.

O postupu proti vládnímu balíčku bude ČMKOS jednat 30.května. Jaké nástroje na protest odbory použijí, bude záležet na přístupu vlády, řekl Středula.

X X X

TRAGICKÁ  SITUACE  NA  TRHU

Byznys: Akciové indexy rostou. Nálada na trhu je ale tragická, říká specialista Amundi

Další díl pořadu Byznys se věnuje akciovým indexům, kterým se v letošním roce relativně daří. Petr Zajíc, senior portfolio manager společnosti Amundi, ale upozornil, že nálada investorské veřejnosti je přesto extrémně skeptická. Podle něj navíc přišel vhodný čas na diverzifikaci aktiv.

Když si investor prohlédne cenový vývoj pár akcií, jen těžko z toho pozná celkovou náladu na trhu. Ke sledování výkonnosti určité segmentu trhu proto slouží takzvané indexy. Akciové indexy mohou například sledovat vybranou skupinu akcií, anebo třeba všechny společnosti na jedné burze. A do indexů se dá také investovat.

Zřejmě nejznámějším indexem na světě je index S&P 500, který sdružuje pět set největších podníků ve Spojených státech, které se obchodují na burze. Jeho součástí jsou tak giganti jako Apple, Amazon, Microsoft nebo Nvidia. Tento index je tak dobrým ukazelem výkonnosti amerického trhu. To znamená, že když je S&P 500 dlouhodobě v červených číslech, investoři bijí na poplach. V současnosti ale index roste.

Koncentrovaný úspěch

„Akciové indexy jsou povětšinou výrazně v plusu. Zisky se pohybují od několika jednotek procent po zisky větší než 20 procent. Letošní zisky jsou taženy technologickým a telekomunikačním sektorem,“ řekl v pořadu Byznys Petr Zajíc, senior portfolio manager společnosti Amundi.

 „Když se podíváte na index Nasdaq 100, který je od začátku roku v plusu více než 20 procent, tak vidíte, že šest titulů v indexu dělá zisk větší než 21 procent. To znamená, že šest titulů táhne celou výkonnost indexu a všechny ostatní tituly jsou v průměru v minusu. Výkonnost je hrozně koncentrovaná mezi šest největších světových společností – Microsoft, Apple, Amazon, Google, Nvidia, Meta – dříve Facebook – je to hodně specifická situace,“ doplnil.

Evropský nejprestižnější index se nazývá Euro Stoxx 50 a sdružuje 50 největších akciových společností v Evropě. Největší zastoupení mají v indexu německé a francouzské firmy. V této vybrané společnosti tak člověk najde dobře známé značky jako Adidas, Siemens nebo Airbus. Vlastní akciový index má také pražská burza cenných papírů. Nazývá se index PX, spadají pod něj společnosti ČEZ, Komerční banka, Philip Morris anebo lékárny Pilulka.

Paradoxy na trhu

I když se akciím letos možná překvapivě daří, mezi investory paradoxně vládne spíše pochmurná nálada. „Všechna hlavní aktiva víceméně rostou, některé trhy si připisují zisky více než 20 procent. Je ale zvláštní, v jakém je to kontrastu s tím, jaká je nálada investorské veřejnosti. Protože když se podíváte na poslední průzkumy mezi profesionálními investory, tak u nich panuje nejpesimističtější nálada za poslední možná i desítky let,“ upozornil Zajíc.

Podle něj se letos daří nejen akciím, ale třeba také zlatu nebo kryptoměnám v čele s bitcoinem. Zlatou éru prožívají také dluhopisy. Díky jejich výkonnosti teď mohou investoři po letech kvalitně diverzifikovat své portfolio.

 „Je dobré, že konečně máme možnost diverzifikovat, protože v posledních 15 letech, kdy byly úrokové sazby na nule nebo blízko nule, tak investice do dluhopisů byly mrtvé, protože nenabízely téměř žádný výnos. Ještě před dvěma lety šedesát procent evropských státních dluhopisů nabízelo záporný výnos,“ sdělil senior portfolio manager společnosti Amundi.

„Dnes desetiletý státní dluhopis nese lehce pod pět procent, takže investice do akcií a dluhopisů dávají dnes znovu smysl. Výkonnost českého dluhopisového indexu ukazuje, že diverzifikace opět funguje a máme tady další nástroje,“ uzavřel specialista.

O pořadu Byznys

Pořad Byznys má za cíl přístupnou a srozumitelnou formou provést diváka světem investování, spoření, byznysu a peněz. Představuje základní tipy aktiv – od akcií po zlato – a neotřelé názory bankéřů a finančních expertů.

Byznys je sesterským projektem pořadu Krypta, za který alternuje i na televizní obrazovce. První řada pořadu Byznys odstartovala 1. března a vysílá se premiérově každý druhý týden ve středu. Zbylé středy v měsíci vedle toho patří sérii Krypta, jež se věnuje světu kryptoměn, bitcoinu a moderních technologií a která březnem vstoupila už do své třetí sezony.

X X X

Zpomalení valorizace a zpřísnění předčasných důchodů. Vláda schválila novelu k penzím

Fialova vláda schválila návrh novely se zpomalením valorizace penzí, se zpřísněním podmínek pro předčasný důchod a s novým přídavkem, který by měli důchodci a důchodkyně dostávat při vysoké inflaci. Kabinet o tom informoval na svém webu ve výsledcích svého středečního zasedání.

Projednávání důchodové novely ve zveřejněném programu ve středu neměl. K tomu, aby změny začaly platit, je musí přijmout Parlament a podepsat prezident. Vláda by podle normy chtěla už letos v září rozhodovat o valorizaci pro příští rok. Politici opozičních hnutí ANO a SPD opakovaně uvedli, že změny nepodpoří.

 Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Výdaje na penze prudce rostou, nyní tvoří přes 30 procent státních výdajů. Loni se vyplatilo bezmála 600 miliard korun, letos by to mohlo být zhruba o 90 miliard víc. Deficit důchodového pojištění by tak mohl činit kolem 80 miliard korun.

 Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, tedy stejně jako do roku 2018.

Předčasný důchod by měl být možný nejvýš tři roky před dosažením důchodového věku. Jít by do něj mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let. Do tohoto času by se dál započítávaly i takzvané náhradní doby, tedy třeba rodičovská.

Částka by se měla více krátit

Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud. Nyní se penze snižuje za každých 90 dnů před řádným termínem. Do jednoho roku je to o 0,9 procenta základu pro výpočet důchodu, od jednoho roku do dvou let o 1,2 procenta a poté o 1,5 procenta. Nově by to mělo být za každých 90 dnů o 1,5 procenta.

 Penze se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část valorizovat neměla.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, měli by důchodci a důchodkyně stejně jako teď při mimořádné valorizaci dostat víc peněz. Pobírat by měli dočasný přídavek.

Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci prvního čtvrtletí téměř 2,84 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Starobních penzí bylo 2,36 milionu. Průměrný starobní důchod činil 19 461 korun. Své penzijní systémy mají i resorty vnitra, spravedlnosti a obrany. Vyplácejí desítky tisíc důchodů. Pobírané částky jsou vyšší než u civilních pracovníků.

X X X

ZEMAN  SE  TĚŠÍ,  ŽE  BUDE  CHODIT

GEN  PAVLA  KRITIZOVAL  NA  KONTAKTY  SE  SUDETSKÝMI  NĚMCI

Možná začnu brzy chodit, řekl Zeman. Manželka povolila pivo a víno, lékaři dýmku

„Mám hezký dům, zahrádku, rodina i zdravotní sestry se o mě starají. Možná brzy začnu chodit,“ řekl ve středu bývalý prezident Miloš Zeman v pořadu Impulsy Honzy Benešovského na rádiu Impuls. Kriticky se vyjádřil k tomu, že prezident Petr Pavel poděkoval šéfovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za zlepšení v česko-německých vztazích, hodnotil také smlouvu o obranné spolupráci Česka a USA.

 „Čtu a cvičím. Možná brzy začnu chodit,“ řekl Zeman. O jeho zdraví pečuje rodina a zdravotní sestry. „Kouřím dýmku, proti ní nejsou základní námitky. Ta se totiž nešlukuje. Dýmka prošla lékařskou konzultací a nemohu říci, že by mi lékaři zrovna říkali ‚kuřte dýmku‘, ale když se to dozvěděli, tak alespoň neprotestovali. Žena mi povoluje jedno pivo k obědu a skleničku vína k večeři, což moji spotřebu alkoholu uspokojuje,“ řekl.

Radost mu prý po odchodu z prezidentského úřadu dělá zahrada u nového domu v Lánech. „Je tu spousta ptáků. Fauny ani flóry nemám nedostatek. Prošel jsem v životě mnoha vzestupy a pády, ale toto pokládám za krásný podzim života. Pozorovat kvetoucí zahradu je důvod k radosti,“ sdělil.

O Pavlovi dobře mluvit nemohu

Funkce mu údajně nijak zásadně nechybí. Na otázku, jak by dosavadní působení svého nástupce Petra Pavla ohodnotil, zopakoval to, co řekl v rozhovoru pro MF DNES v dubnu. „O prezidentu Pavlovi dobře mluvit nemohu a špatně mluvit nechci, u toho bych setrval,“ řekl Zeman.

Pavla však kritizoval za poděkování předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za zlepšení v česko-německých vztazích. Ty jsou podle Pavla nejlepší za poslední dobu a dávají i základ pro další spolupráci.

„Vítám posun v Sudetoněmeckém krajanském sdružení a chtěl bych poděkovat Berndu Posseltovi, opravdu si toho vážím,“ řekl minulý týden v Bavorsku Pavel. Posselt byl minulý týden také jedním z hostů zahájení týdnů bavorsko-českého přátelství.

„Viděl jsem rozhovor Václava Klause a ten kromě motorky upozorňoval na výrok Pavla v souvislosti s Berndem Posseltem. Posselt jako mluvčí landsmanšaftu zhoršoval česko-německé vztahy, takže považovat ho za někoho, kdo tyto vztahy zlepšil, je neznalost dějin. Vláda posílá na sudetoněmecký sjezd zástupce, což považuji za chybu,“ míní Zeman.

S poděkováním mluvčímu Sudetoněmeckého krajanského sdružení o víkendu nesouhlasil ani Zemanův předchůdce Václav Klaus. Ten Posselta v Partii na CNN Prima News označil za otazníkovou osobnost a cestu prezidenta na motorce do sousedního Německa za frajeřinu.

Smlouvu s USA bych s pochybnostmi podepsal

Zeman se vyjádřil také k úternímu podpisu smlouvy o obranné spolupráci mezi českou ministryní obrany Janou Černochovou a jejím americkým protějškem Lloydem Austinem. Zeman ke smlouvě přistupuje se značnou skepticitou.

„Ministryně Černochová nás všechny ujišťuje, že tato smlouva neznamená pobyt amerických vojsk na našem území. Já jsem zastáncem suverenity státu a základna k ní nepatří. Chci toto ujištění ministryně brát vážně. Jako prezident bych se důkladně informoval o podrobnostech smlouvy, když má smlouvu velká většina členských zemí NATO, s jistým váháním bych velmi pravděpodobně smlouvu podepsal,“ uvedl Zeman.

Protesty proti podpisu pak označil za nedůvodné. „Sovětskou okupaci jsem zažil a nelze to srovnávat. Pokud tady nebude stabilní americká základna, není důvod k protestům, ale pochybnostem,“ doplnil.

Znakem suverenity státu podle Zemana je, že jediné vojenské základny na jeho území jsou právě ty vlastní armády. Ani válka na Ukrajině podle něj není důvodem k budování nových základen.

Válku na Ukrajině ke konci rozhovoru, který se odehrával v jeho kanceláři v Dejvicích, označil za „válku opotřebovávací“. Útoky podle něj spotřebovávají životy na obou stranách, proto navrhuje, aby jedna ze zemí, která ve válce zastává neutrální roli, sehrála funkci zprostředkovatele. Jak uvedl, mír a příměří by mohly vyjednat například Turecko nebo Čína. Za další možnost též označil papeže Františka.

Největším problémem České republiky je nyní podle Zemana inflace, kterou způsobuje rozpočtový deficit. Za ten je odpovědná vláda. „Největším problémem naší země je inflaci, hlavním faktorem inflace je rozpočtový deficit, a za rozpočtový deficit je odpovědná vláda. Z toho vyplývá, že vláda vytváří inflaci,“ zopakoval Zeman.

X X X

PREZIDENTI  VYŠŠÍ  RENTU

Exprezidentům se výrazně zvýší renta, stojí v úsporném balíčku. Budou brát dvojnásobek

Podle zákona mají bývalí prezidenti nárok na doživotní rentu 50 tisíc korun měsíčně, dalších 50 tisíc mají na paušální náhrady. Výše měsíční renty a paušálních náhrad se nezměnila téměř dvacet let, i proto si možná bývalí prezidenti – jak Václav Klaus, tak Miloš Zeman – polepší.

A to hned dvojnásobně. Prezidentovi by se zvedla měsíční renta, a to na výši platu poslance – tedy na více než 102 tisíc korun. „Myslím, že tím vláda nic neztratí. Vzhledem k počtu dvou prezidentů je to zanedbatelná maličkost,“ reagoval Zeman pro CNN Prima NEWS. „Že se má prezidentská renta navázat na plat poslance, jsem navrhoval před více než dvaceti lety, když byl ještě ve funkci Václav Havel,“ konstatoval Klaus.

 Podle politologa Lukáše Valeše si bývalí nejvyšší činitelé „zaslouží rentu, která jim zajistí důstojný život a reprezentaci“. A navýšené na více než 102 tisíc korun měsíčně budou i paušální náhrady. „Je tam ještě druhá položka ve stejné výši – plat asistenta, zázemí a tak dále. Bavíme se o dvou, dvou a půl milionu korun navíc pro státní rozpočet,“ vysvětloval redakci mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Schillerová: Žádný problém

S navýšením renty souhlasí i opozice. „Žádný problém. Renta nebyla zvyšována asi dvacet let, 50 tisíc tehdy a dnes je jiná hodnota,“ uvedla pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. I přes souhlas se samotným krokem se však Valešovi nezdá způsob, jakým by se měl realizovat.

 „Dávat to do konsolidačního balíčku, jehož úkolem by mělo být maximálně uspoření peněz státního rozpočtu, nepovažuji za chytré. Pro lidi, kteří šetří každou korunu, to vypadá jako papalášství,“ doplnil. Navýšení ale není jediná změna, která prezidenty v rámci konsolidačního balíčku čeká.

„Do této doby byl plat prezidenta standardně daněn daní z příjmů, ale neodvádělo se z něj sociální a zdravotní pojištění. Nově se od příštího roku bude standardně odvádět,“ doplnil Weiss. Benefity, které prezidentům zůstanou po skončení úřadu, upravuje zákon z roku 2004. Pokud ho vláda v rámci konsolidačního balíčku schválí, změní se po dvaceti letech.

X X X

SENÁTOŘI  KÁDRUÍ  SOUDCE,  VYHAZUJÍ  ODBORNIKY,  JEDNAJÍ  JAKO  FIALA

HORŠÍ  NEŽ  ZA  DR  HUSÁKA

Odmítnutí nominace Baxy a Zemanové je vzkaz pro Pavla, míní politologové

Odmítnutí nominace Josefa Baxy a Daniely Zemanové na ústavní soudce senátním ústavně-právním výborem je podle politologů vzkaz prezidentovi Petru Pavlovi. Míní, že senátoři chtějí, aby s nimi Pavel konzultoval své nominace. Primárně nešlo tolik o kandidáty, protože oni nejsou tak kontroverzní, řekl politolog Jan Kubáček. Ústavně-právní výbor ve středu podpořil pouze kandidaturu profesora ústavního práva Jana Wintra.

 Někdejší předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa, bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová a Jan Wintr jsou prvními třemi kandidáty na ústavní soudce, které Pavel navrhl. Definitivně o nominacích rozhodne za týden Senát, předcházet tomu bude ještě projednání v senátním výboru pro lidská práva.

Už dříve z komentářů některých senátorů ke kandidátům podle politologa Petra Justa vyplývalo, že se jich dotklo, že s nimi prezident nominace předem nekonzultoval. „Dalo by se říci, že byli v uvozovkách uražení,“ řekl. „A možná využívají toho, že prezident Pavel je ve vnitropolitických věcech méně zkušený, tak se snaží posílit svůj vliv,“ dodal.

Také podle Kubáčka vyslal Senát signál Pavlovi, že chce být „sparingpartnerem“ vyjednávacího procesu. „Klíčový vzkaz se jmenuje: Pane prezidente, berte nás, Senát a speciálně ústavně-právní výbor, jako důležitého partnera a bavte se s námi dopředu, vnímejte i naše představy,“ uvedl Kubáček.

U Baxy není rozhodnuto, mise Zemanové bude těžká

Baxa má podle něj ještě šanci, že Senát jeho nominaci schválí. „Já si dovedu představit, že u kandidáta Baxy ještě vůbec není rozhodnuto, protože ten rozdíl byl velmi těsný. U Zemanové se spíš ukazuje, že její mise bude těžká,“ podotkl. Pro Zemanovou ve středu hlasovali jen dva z deseti přítomných členů výboru, pro Baxu čtyři.

Podle Kubáčka se Baxa nyní bude muset širšímu plénu v Senátu představit intenzivněji, detailněji a aktivněji. „U Zemanové musel být nějaký hlubší problém, že nepřesvědčila. Dva hlasy je hodně málo, v situaci, kdy to není kontroverzní kandidátka,“ dodal.

Just připomněl, že k nominacím zazněly také názory, že kandidáti jsou málo různorodí z hlediska právních názorů. To je ale spíše otázka na právníky, uzavřel.

Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let, přičemž opakování mandátu ústava nezakazuje. K 3. květnu skončil mandát trojici Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Celkem funkční období letos skončí sedmi ústavním soudcům včetně jejich předsedy Pavla Rychetského.

Pavel na konci března při návštěvě horní parlamentní komory senátorům řekl, že jim hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách nebude mít pochyby. Při výběru nominantů Pavel vychází z návrhů víc než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména posuzuje sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.

V dubnu po schůzce s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a zástupci senátních výborů Pavel novinářům řekl, že nastavení procedury nominací nových ústavních soudců je pro Pražský hrad i Senát přijatelné. Podle Vystrčila účastníci schůzky plně respektují, že nominace podává prezident a Senát je schvaluje. Dodal, že senátoři ke způsobu výběru nemají žádné výhrady.

X X X

Jak se Česko postaví ke kontroverzní Istanbulské úmluvě? Musí se uklidnit vášně, říká Blažek

Kontroverzní Istanbulskou úmluvu ve středu dostala na stůl vláda. Mezinárodní dokument odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění nebo nucené sňatky. Kabinet se dohodl, že při hlasování na úrovni Evropské unie se Česko zdrží. O postoji naší země budou ministři ještě jednat a konečné slovo by měli mít poslanci.

Je to 28 stran, které vzbuzují emoce napříč Evropou. Některé státy už Istanbulskou úmluvu přijaly, jiné ji odmítly. Česko zatím vyčkává. „Musí se, pokud možno, uklidnit vášně. Myslím, že už nastal čas pro to, aby se úmluva posunula do Poslanecké sněmovny na debatu mezi poslanci,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Istanbulskou úmluvu odmítají konzervativci a také sedm křesťanských církví. Na české politické scéně jsou proti tradičně lidovci. „Ženu ani květinou neuhodíš, to asi hovoří za vše,“ sdělil redakci ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

 Istanbulská úmluva je dokument z roku 2011. Od té doby se debata o ní na české úrovni moc neposunula. „V očích řady kritiků znamená jakýsi odklon od tradiční rodiny, kde je muž ten dominantní prvek a žena tráví život s dětmi nebo u plotny,“ vysvětloval politolog Lukáš Jelínek.

Česko zřejmě brzy čeká hlasování na evropské úrovni. Tlačí na to švédské předsednictví Unii. „Náš zástupce, což bude paradoxně pan ministr dopravy Martin Kupka, by se měl při rozhodování o této záležitosti zdržet. Důvod je ten, že není vyjasněn ani postoj České republiky,“ doplnil Blažek.

„Bylo mi naznačeno, že na vládě je momentálně spíše kladné stanovisko. Ostatně, úmluvu podporuje část ODS, Piráti, STAN a TOP 09. Nicméně, protože to ještě nemají politicky vyjednáno, chtějí českou ratifikaci předložit příští týden a té evropské se nyní zdržet. Myslím, že je to malinko schizofrenní, ale pokud to povede k ratifikaci úmluvy Českou republikou v budoucnu, tak mi nějaké zdržení nečiní problém,“ uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Podle jejího kolegy z europarlamentu Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) bude nutná podrobná diskuze. „Na téma Istanbulské úmluvy se píšou i seminární a diplomové práce. Myslím, že výhrady jsou poměrně dost věcné. Na konci května nás čeká diskuze v Senátu, kam jsou pozváni příznivci i odpůrci úmluvy. Je důležité, aby bylo nasloucháno oběma stranám a vyjasnily se případné problémy. Pokud se to podaří, bude stále jednodušší o úmluvě uvažovat jako o právním dokumentu, který má nějaký význam,“ konstatoval.

O národním přístupu by měla vláda rozhodnout na některém ze svých dalších jednání. Možná už příští týden.

X X X

 Ministerstvo spravedlnosti provádí kvůli úsporám audit, ministr Blažek očekává bolestný proces

 Ministerstvo spravedlnosti kvůli úsporám, které po úřadech vyžaduje vládní úsporný balíček, provádí personální audit. Novinářům to při příchodu na dnešní zasedání vlády řekl ministr Pavel Blažek (ODS). Očekává bolestný proces, protože ministerstvo spravedlnosti podle něj, na rozdíl od jiných, v předchozích letech nebobtnalo. Očekává, že všechna ministerstva úspory promítnou do tzv. systemizace služebních a pracovních míst na podzim.

Plány vlády na konsolidaci veřejných financí počítají s tím, že se sníží provozní výdaje na každém ministerstvu o pět procent, což by mělo za dva roky ušetřit 11,2 miliardy korun. Sníží se také objem peněz na platy ve státní správě o dvě procenta, od příštího roku to bude znamenat úsporu 9,7 miliardy korun.

Blažek řekl, že kvůli tomu na ministerstvu spravedlnosti provádí personální audit. „Pak se nějak zachováme, v tuto chvíli vám nejsem schopen říct konkrétní výsledek. Ale bereme to na vědomí a musíme to udělat,“ uvedl. Počet úředníků na svém ministerstvu ale považuje spíš za „podhodnocený“. „V éře takového toho socialismu, kdy se myslelo za předchozích vlád, že bude vždycky dobře, tak ty úřady víceméně bobtnaly, což není případ ministerstva spravedlnosti,“ řekl.

Proces bude podle něj bolestný, ale udělat se musí. „Budeme připravovat nějakou systemizaci úplně stejně jako ostatní kolegové. bude se to muset provést někdy na podzim na všech ministerstvech a centrálních úřadech. Až to bude známo, tak vám to můžu říct,“ uvedl.

Kabinet plánuje i pomalejší tempo růstu platů ústavních činitelů. Balíček počítá se šestiprocentním snížením základny, ze které se platy ministrů, poslanců, ale i soudců a státních zástupců počítají. Soudci se obvykle proti snížení platů brání žalobami, Blažek očekává, že tentokrát to nebude jinak. „Setkali jsme se s jistým pochopením funkcionářů nejvyšších soudů, ale nikdo nedá garanci, že nějaký jednotlivý soudce nepodá žalobu. Já si spíš myslím, že podána bude,“ míní, ceskajustice.cz

X X X

Délka řízení se u NSS dostala na maximum. Trend se podle Šimky daří obracet

 Průměrná délka řízení se u Nejvyššího správního soudu (NSS) loni dostala na historické maximum, činila 355 dní, tedy téměř rok. Předseda Karel Šimka, který je ve funkci od loňského února, se snaží trend zvrátit řadou konkrétních opatření. Přibylo asistentů i stážistů, postupně vzroste také počet aktivních soudců NSS ze současných 33 na 37, což znamená vznik dvou nových senátů. „Máme sice špatná aktuální čísla, ale trend je dobrý,“ řekl dnes Šimka novinářům na konferenci k 20 letům NSS.

Šimka doufá, že příslib navyšování počtu soudců nezvrátí ani plánované úspory ve státním rozpočtu. Je to prý investice, která se vyplatí. V kauzách, o kterých rozhoduje NSS, totiž často jde o velké částky, ať už jde o stavební problematiku, daně nebo různé ekonomické regulace. „Když to nebude běžet, stojí to ekonomiku příliš mnoho,“ uvedl Šimka.

Délka řízení rostla od roku 2017 a postupně se dostala vysoko nad dlouhodobý průměr, který za celých 20 let obnovené existence soudu činí 198 dní. Šimka věří, že díky kombinaci více opatření se na konci roku 2025 soud dostane zhruba na 180 dní, tedy půl roku. „To je velmi slušný evropský nadstandard,“ řekl předseda. Nyní prý soud potřebuje alespoň rok, aby odboural to, co se v soudcovských kancelářích dosud hromadilo.

Faktorem, který soud nemůže ovlivnit, ale který nyní pozitivně vstupuje do hry, je snížený nápad, tedy menší přísun nových kasačních stížností a dalších podnětů. Loni se nápad pohyboval kolem 3500 stížností, před tím několikrát přesáhl čtyřtisícovou hranici. Nejvíce zatíženým soudcům vedení soudu už dříve zastavilo individuální nápad, díky tomu také klesají počty nedodělků, zejména těch nejstarších.

Zatím posledními personálními posilami soudu byli vloni Michal Bobek a letos Tomáš Kocourek. Letos zazní nová jména, avizoval Šimka. Při hledání nových soudců uplatňuje vedení zásadu „dva ku jedné“, což znamená, že na dva nové adepty z justice by měl vždy připadat jeden z jiných právních profesí, tedy z advokacie, úřadů nebo akademické sféry. Šimka se obává, že kdyby soud tvořili jen kariérní soudci, mohl by se názorově „zapouzdřit“.

Nelze vyloučit, že v příštích měsících a letech se snaha o rozšíření stavu NSS bude střetávat s opačným procesem, tedy s odchodem některých soudců k Ústavnímu soudu, který prochází obměnou. Prezident Petr Pavel už navrhl Josefa Baxu, mezi často zmiňovanými kandidáty je také třeba místopředsedkyně NSS Barbara Pořízková. „Tři nebo čtyři kolegy dokážeme nahradit, to není takový problém,“ věří Šimka. Naopak z Ústavního soudu by se měl příští rok vracet soudce Vojtěch Šimíček, ceskajustice.cz

X X X

Vláda schválila úpravy zákona o státním zastupitelství

 Nejvyšší státní zástupce by mohl mít v budoucnu sedmileté funkční období, zákon by pak mohl stanovit i požadavky na jeho odborné a manažerské schopnosti či možnost odvolání v kárném řízení. Úpravy obsahuje novela zákona o státním zastupitelství, kterou dnes schválila vláda. A to i přes to, že na jednání návrh přišel se zásadními rozpory.

Shodí politici konečně z veřejné debaty balvan změny zákona o státním zastupitelství? Veškeré snahy za posledních více než deset let nakonec vždy přišly vniveč. Z radikální změny zákona politická garnitura i žalobci postupně slevili. Novelu zákona o státním zastupitelství z dílny současného ministra spravedlnosti Pavla Blažka mají dnes projednat ministři kabinetu Petra Fialy (oba ODS). Norma mimo jiné zavádí sedmileté funkční období pro nejvyššího státního zástupce a funkční období vedoucích státních zástupců.

Novela počítá s tím, že nejvyšším státním zástupcem by se mohl stát státní zástupce s nejméně desetiletou praxí nejen státního zástupce, ale i soudce nebo advokáta. S tím ale z takzvaných povinných připomínkových míst nesouhlasí ministerstvo vnitra, ministerstvo pro místní rozvoj ani ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti), který je zároveň předsedou Legislativní rady vlády. Pokládají za zásadní, aby šéf žalobců vzešel z řad státních zástupců.

To za zásadní považuje i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nebo předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. „Možná právě proto, že jsem trestní soudce a mám tento názor, tak je i dost blízký tomu, jak to prezentuje pan nejvyšší státní zástupce. Zastávám názor, že když mám něco vést, tak o tom musím co nejvíc vědět. Podle mě je nejlepší, aby si to vedoucí prošel tzv. od píky,“ řekl Angyalossy už dříve České justici. V současné době podle judikatury Nejvyššího správního soudu není „boční vchod“ do křesla nejvyššího státního zástupce možný.

Kromě některých zástupců justice s přístupem pro jiné právnické profesenesouhlasí ani některé resorty. „Řídící schopnosti požadované po osobě ve funkci nejvyššího státního zástupce by měly vycházet z intimní a nezprostředkované znalosti prostředí státního zastupitelství,“ uvedlo například Ministerstvo pro místní rozvoj v oficiálních připomínkách.

Vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Daňhel s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem Foto: Veřejná žaloba

Kárné řízení či jasné důvody k odvolání

Novela také počítá se zavedením požadavků na odborné a manažerské schopnosti nejvyššího státního zástupce či možnost jeho odvolání v kárném řízení. Nadále ho bude moci odvolat i vláda, zákon ale stanoví, jaké k tomu musí mít důvody. Ministerstvo spravedlnosti uvádí, že chce změnami vyloučit riziko nepřípustného politického vlivu nebo tlaku na činnost státního zastupitelství a jeho fungování. Právě posílení nezávislosti státního zastupitelství bylo od začátku hybatelem politických změn, které měly zákon o žalobcích upravit. Po razii na Úřadu vlády v roce 2013 však tento elán politiků opadů Po akci i tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prohlásil, že na nový zákon se může zapomenout.

V řadách politiků i veřejnosti postupně sílily hlasy k posílení odpovědnosti žalobců například za nezákonná trestní stíhání.

V případě ostatních vedoucích státních zástupců se pro jejich výběr navrhuje forma výběrového řízení. Ministr spravedlnosti by jmenoval do pětičlenné komise pouze jednoho člena, zbylé čtyři členy pak navrhne nejvyšší státní zástupce a příslušný šéf nadřízeného stupně. Vedoucí vrchního a krajského státního zastupitelství budou moci mandát jednou u téže instituce opakovat, u vedoucích okresních státních zastupitelství není omezení žádné. Ministr má mít právo ze závažných důvodů vítěze výběrového řízení nejmenovat.

Právě absenci funkčních období vedoucích státních zástupců kromě snadné odvolatelnosti nejvyššího státního zástupce opakovaně kritizovala protikorupční skupina Rady Evropy GRECO. V současné době mohou být vedoucí státní zástupci ve funkci neomezenou dobu. Například bývalý vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan byl ve funkci dlouhých 21 let. Podle novely by měli mít vedoucí žalPředpokladem pro to, aby státní zástupce mohl vykonávat vedoucí funkci, stanoví zákon u vedoucích vrchních stupňů 8 let praxe státního zástupce, 6 let praxe u krajských a 4 roky u okresních, Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

V  ČSSD  VYHAZUJÍ  POLITIKY,  MÍSTO  ŠMARDY  TŘEBA   NOVOU  TVÁŘ,

KTERÁ  ZAJISTÍ   ČSSD  DO   PARLAMENTU

Jana Turoňová: Politické čistky v ČSSD

V době, kdy stále více lidí pociťuje negativní dopady politických rozhodnutí naší vlády, kdy se vzmáhá všeobecná nespokojenost občanů a kdy čeští voliči touží po poctivé opozici, se vedení Šmardovy ČSSD rozhodlo pro názorové vnitrostranické čistky.

Místo toho, aby se Michal Šmarda a jeho místopředsedové zamysleli nad potřebou sjednotit českou opoziční scénu a nad vytvořením silného protivládního společenství, uzavírají se stále více do sebe a jejich budoucí možné spojence mohou i samotní členové ČSSD jen odhadovat. Nepřátelské politické subjekty jsou však ústy Michala Šmardy vymezeny zcela jasně. ANO, SPD, KSČM – a také někteří vlastní spolustraníci.

V rámci ČSSD tvořím se svými názory jasně vyhraněnou opozici vůči současnému vedení strany. Podporuji širokou opoziční spolupráci, kterou považuji za základ pro získání přesily vůči vládě Petra Fialy. Netajím se svými vlasteneckými postoji, ani kritikou současného levicového progresivního liberalismu, který se snaží odvracet naši pozornost od závažných ekonomických témat.

Upozorňuji vedení ČSSD, že sociálně demokratická politika má v duchu své historické tradice cílit na ohroženou většinu, která se stále výrazněji stává rukojmím vládních politiků a jejich protinárodních zásahů do ekonomiky a mezinárodních vztahů. V neposlední řadě, společně s dalšími členy ČSSD, upozorňuji na podivné okolnosti rozprodávaného majetku ČSSD, zejména Lannova paláce.

Své obavy jsem vyjádřila také v souvislosti s ohlášeným „politickým projektem“ podnikatele Jana Bárty, který byl v minulosti sponzorem vládní pětikoalice i prezidenta Petra Pavla. Nyní se chystá dostat zpět do poslanecké sněmovny zmodernizovanou ČSSD. Co však takováto „modernizace“ znamená? ČSSD se má podle slov Jana Bárty zbavit toxických členů, podporovat liberální demokracii a konkurovat primárně ANO, SPD, případně KSČM. S předsedou Michalem Šmardou prý už jednal.

Na 10. a 11. června 2023 je ohlášen volební sjezd ČSSD. Získala jsem na tento sjezd nominaci na předsedkyni strany ze středočeského kraje, dalších dvou okresů a některých místních organizací a jsem tedy plnohodnotnou kandidátkou. Svůj záměr stranu převzít a společně s dalšími věrohodnými sociálními demokraty ji plně reformovat, jsem jasně deklarovala.

V dubnu letošního roku, tedy necelé dva měsíce před ohlášeným volebním sjezdem, jsem však byla nečekaně pozvána na jednání Grémia ČSSD, které mělo dle pozvánky „meritorně rozhodnout“ o zrušení mého členství v ČSSD. Poprvé v historii České strany sociálně demokratické tak mělo dojít k vyloučení člena strany, který obdržel nominace na předsednickou funkci, a to navíc v době těsně před sjezdem!

Zarážející však byla i další skutečnost, resp. samotný postup vylučování. Stanovy ČSSD v článku 6 odst. 2 písm. d jasně hovoří o tom, že o zrušení členství rozhoduje Předsednictvo ČSSD, k návrhu Grémia ČSSD, přičemž odvolacím orgánem je Sjezd. Tedy Grémium ČSSD nemůže členství ve straně nikomu zrušit! Je proto otázkou, proč se o to současné vedení strany pokusilo. Nabízí se úvaha, že šlo o způsob, jak zamezit mé účasti na sjezdu. Předseda Michal Šmarda popsal vizi svého postupu na setkání v Jindřichově Hradci, když vysvětloval, že budu mít možnost odvolat se k Předsednictvu ČSSD, nikoliv ke sjezdu strany.

Pro představu – tzv. Grémium ČSSD je tvořeno jen několika málo lidmi. Předsedou Michalem Šmardou, statutárním místopředsedou Igorem Bruzlem, místopředsedy Karlem Machovcem, Danielou Ostrou, Břetislavem Štefanem, Martinem Netolickým, Robinem Šínem a Radkem Scherferem, který je současně také předsedou ústředního Praktici se více zaměří na štítnou žlázu, vyřeší to nedostatek endokrinologů

Potíže neměl, proto ho zaskočilo, když oční lékař objevil příznaky nemoci štítné žlázy. „Oftalmolog si všiml, že mám mírně zvětšené a vyklenuté oči i počínající strumu a hrbolky na krku,“ vzpomíná 58letý David z Prahy. Pacientů se štítnou žlázou přibývá, ale endokrinologů je stále málo. Vypomoct mají praktičtí lékaři.

Endokrinolog potvrdil chronický zánět štítné žlázy a její sníženou funkci – hypotyreózu. Vyšetření neprokázalo zhoubný nádor a léky dostaly hodnoty hormonů do normálu.

Nemoc Davida neomezuje, kromě toho, že musí do konce života užívat léky a chodit na ultrazvukovou kontrolu uzlů ve štítné žláze. Kdyby se totiž uzly zvětšily, tlačily by na okolí a bránily v polykání nebo by se z nich mohla vyvinout rakovina.

K endokrinologovi chodil co tři měsíce, teď jednou za rok. „Častěji chodím k praktickému lékaři, který mi kontroluje hladiny hormonů štítné žlázy v krvi. Je to pohodlnější a šetří mi to čas. Praktik mi předepíše i léky,“ líčí David. Stejně jako o něj by se praktičtí lékaři měli začít starat o více pacientů s poruchou štítné žlázy. Mnohé by měli zcela převzít do své péče.

Endokrinologů je totiž málo. Mnozí lidé za nimi cestují i desítky kilometrů a na termín čekají až půl roku.

Nová pravidla pro lékaře, někde bude stačit praktický lékař

Zástupci odborných společností endokrinologů a všeobecných lékařů teď společně vydali nové doporučené postupy, které praktickým lékařům ulehčí rozhodování. Snadno zjistí, jak má vypadat péče v praxi.

„Už od roku 2015 platí, že by praktičtí lékaři měli přebírat do péče nekomplikované případy hypotyreózy. Ale často se tak neděje. Většina praktiků při podezření na poruchu štítné žlázy odešle pacienta k endokrinologovi, a když se diagnóza potvrdí, nemocný už v péči specialisty zůstává. Jenže pacientů přibývá, ale endokrinologů ne. Dostupnost odborné péče se tak zhoršuje,“ říká lékařka Dana Moravčíková, spoluautorka nových pravidel pro praktické lékaře týkajících se péče o poruchy štítné žlázy.

Ta předešlá byla podle ní složitá. A to byl jeden z důvodů, proč pacienti zahltili ordinace specialistů a zůstali v jejich péči.

„Zvýšenou či sníženou funkci štítné žlázy zjistíme poměrně snadno. Při léčbě snížené funkce nahradíme hormon štítné žlázy formou tablet a pak pacienta pravidelně kontrolujeme. Tuto část péče o nekomplikované pacienty s hypotyreózou už mohou převzít praktičtí lékaři a uvolnit nám tím ruce pro komplikované pacienty. Tak to funguje v řadě zemí,“ říká předseda České endokrinologické společnosti Michal Kršek.

Praktici by měli mít v péči i pacienty s drobnými náhodně zachycenými uzlíky či cystami, které bývají nezhoubné.

Je zcela alarmující, že se Grémium ČSSD pokusilo přisvojit si autokraticky pravomoc a ani přítomný předseda kontrolního orgánu, Radek Scherfer, k tomu neměl námitky a na protiprávní jednání své kolegy nijak neupozornil. V případě hlavních představitelů nejstarší české politické strany, která má ve svém názvu „sociální“ a „demokratická“, je takové chování značně znepokojivé!

A to je i hlavní důvod, proč o této situaci informuji veřejnost. Všichni tito lidé se budou v nadcházejících volbách (ať už krajských, komunálních či parlamentních) ucházet o naše hlasy a budou usilovat o veřejné funkce s rozsáhlými pravomocemi. Samozřejmě jsem se při jednání Grémia ČSSD odvolala na výše zmíněné ustanovení stanov a Grémium ČSSD mě v této fázi členství nezrušilo. Byla jsem však následně pozvána na řádné jednání Předsednictva ČSSD, které zasedalo dne 4. 5. 2023. Tento orgán strany mě nakonec vyloučil. Ze 47 členů Předsednictva ČSSD tak učinilo 25 členů.

Celé křídlo konzervativní levice, a tedy jediná skutečná vnitrostranická opozice, bylo mým vyloučením eliminováno, a ani slovo o celém procesu nepadlo v mainstreamových médiích. Záhy po mém vyloučení však oznámil svoji kandidaturu na předsedu ČSSD Břetislav Štefan, současný místopředseda ČSSD a starosta MČ Brno-Líšeň, který je nyní novým vyzyvatelem Michala Šmardy. Jeho kandidatura byla v hlavních médiích již představena. A má to samozřejmě svůj důvod. Případná změna ve vedení strany v osobě Břetislava Štefana totiž nebude nikdy skutečnou změnou pro ČSSD. Předsednické klání mezi Michalem Šmardou a Břetislavem Štefanem bude jen další iluzí před zraky voličů a straníků, jen další ukázkou řízeného opozičního boje, který již nyní plně zpovzdálí řídí Jan Bárta a lidé kolem něj.

Domnívám se, že mnoho tradičně smýšlejících členů ČSSD ze strany brzy odejde. Červnový sjezd ČSSD bude dalším velkým zlomem v dlouhé historii této politické strany a na dlouhou dobu určí politický kurz – konzervativní nebo progresivně liberální, Jana Turoňová, server vasevec.cz

X X X

STOMATOLOŽKA   PERGLEROVÁ  Z  PŘEŠTIC  NA  PLZEŇSKU  NA  MOUNT  EVERESTU

Přeštická zubařka Eva Perglerová je třetí Češkou na Mount Everestu

Eva Perglerová to dokázala! Stala se třetí Češkou, která dokázala vystoupat na Mount Everest. Zubařka ze západočeských Přeštic na nejvyšší horu světa vystoupala jižní cestou přes ledopád Khumbu ve středu 24. května v ranních hodinách středoevropského času.

Na vrchol Perglerová vystoupila s použitím umělého kyslíku s týmem expedice Madison Mountaineering Mount Everest 2023. Na vrchol se dostalo celkem sedmadvacet horolezců, z nichž byli čtyři průvodci a patnáct nepálských šerpů. Počasí bylo podle ohlasů z týmu jedno z nejlepších, jaké si horolezec může pro historický výstup vůbec přát. Na nejvyšší hoře světa tým s Evou Perglerovou strávil v součtu neuvěřitelné dvě hodiny. „Dnes jsme na Mount Everestu zažili skvělý vrchol! Nejlepší vrcholový den, jaký si pamatuji. Se slunečním svitem, slabým větrem a skvělými podmínkami na trase,“ uvedl vedoucí expedice Garrett Madison, který na střechu světa stanul už potřinácté.

Finální výstup ze 4. tábora ve výšce 7900 m. n. m zahájila Eva Perglerová se svojí skupinou po krátké sněhové bouři ve 2 hodiny ráno tamního času. Na vrchol Mount Everestu se dostala kolem desáté dopolední, tedy po šesté hodině ranní středoevropského času se svým osobním šerpou Dhanou Diariesem. „Byl to nádherný den! Nejlepší podmínky a nejlepší trasa, jaké si pamatuji, perfektní počasí. Bylo teplo, téměř žádný vítr, na hoře téměř žádní další horolezci. Strávili jsme tam celkem asi dvě hodiny, někteří z nás se jen kochali výhledy, teplem a užívali si, že jsme na vrcholu Mount Everestu,“ hlásal vedoucí expedice Garret Madison poté, co se všichni bezpečně vrátili do čtvrtého výškového tábora.

Někteří členové týmu ještě následující den hodlají vystoupat na sousední vrchol Lhotse (8 516 m), na čtvrtou nejvyšší horu světa. Eva Perglerová ale bude pokračovat dolů do tábora 2 (6500 m) a následující den dolů do základního tábora (5364 m). Podle zpráv rodinných příslušníků se už po téměř dvou měsících v Himálajích a velmi náročném výstupu těší domů do Přeštic.

Celý výstup na nejvyšší bod zeměkoule Eva Perglerová zahájila ze základního tábora minulý týden – ve středu 17. května o půlnoci (20:15 SELČ). Do C2 ve výšce 6474 m. n. m. se dostala po 10 hodinách. Následně stoupala s týmem do C3 a podle plánu do C4 dorazila v pondělí odpoledne, kde nabrala síly na nejtěžší etapu. Samotný vrchol si užila právě ve středu ráno. „To čekání už bylo dlouhé. Počasí bylo mizerný, ale až na ty nervy je všechno dobrý,“ sdělila těsně před začátkem výstupu Eva Perglerová, když do Čech všem poděkovala za mocnou podporu, kterou dostávala.

Na majestátní horu před Evou Perglerovou vystoupalo dosud jen 15 českých horolezců. Jako první v roce 1991 Leopold Sulovský. Po Renatě Chlumské a Kláře Poláčkové (Kolouchové) dnes Eva Perglerová doplnila pomyslné pódium tří českých horolezkyň.

Na 8849 metrů vysokou horu jako první téměř přesně před sedmdesáti lety vystoupal Edmund Hillary a šerpa Tenzig Norgay (29. 5. 1953). První ženou na Everes

tu byla před 48 lety Japonka Džunko Tabeiová, která na horu vystoupala 16. května 1975 klasickou jižní cestou. Od té doby se na vrchol dostalo více než 11 tisíc lezců, asi 320 jich na svahu Everestu zahynulo. Nepál v letošním roce vydal rekordních 478 povolení k výstupu na Mount Everest.

X X X

VYŠŠÍ  DŮCHOD  VONDRÁČKOVÉ

Zpěváčka Helena Vondráčková si vysúdila vyšší dôchodok. Pozrite si, koľko jej vyplácal štát

Česká zpěváčka Helena Vondráčková mala spor so štátom a uspela. Súd jej dal za pravdu o výške dôchodku.

Namiesto 13-tisíc českých korún (550 eur) by mali legendárnej speváčke Helene Vondráčkovej vymerať novú čiastku, informuje tn.cz.

Umelkyni priznajú vyššiu penziu po rokoch súdnych ťahaníc. V roku 2011 jej ju vymerali na 8-tisíc českých korún (338 eur). Keď toto rozhodnutie rozporovala, zdvihli jej dôchodok na 13-tisíc Kč, lenže ani to speváčke nestačilo.

„V pondelok som dostala od svojho právnika, ktorý všetko podal na súd, pretože sa stále nič nedialo, konečne pozitívnu správu. Vlastne výbornú správu. Súd uznal podklady, ktoré som uvádzala ako dôkaz pre nereálny výpočet môjho dôchodku, za pravdivé,“ vysvetlila speváčka portálu.

Ukrátená o roky práce

Úrady predtým podľa Vondráčkovej neprihliadali na jej zamestnanie v Pragokoncerte pred Nežnou revolúciou.

„Bola som ukrátená o 20 rokov práce, ktorú som vykonávala. Tým pádom bolo rozhodnutie sociálneho zabezpečenia zlé a musí mi všetko vrátiť,“ tvrdí.

„Môj starobný dôchodok treba zrenovovať a vypočítať odznova. Uvidíme, či získam späť aj peniaze, o ktoré som prišla pre zlú výmeru. Ja dúfam, že áno,“ pokračovala Vondráčková.

Čaká, aká bude výška penzie

Nateraz netuší, akú čiastku jej úrady priznajú. S manželom už napriek tomu verdikt súdu oslávila. „Mali sme samozrejme radosť a pripili sme si pohárom šampanského na výborný výsledok, v ktorý už sme ani nedúfali,“ priznala umelkyňa.

„Chcela by som ale dodať, že mi vlastne nešlo ani o tú výšku peňazí. Hoci som si myslela, že je to nejako podcenené. Išlo mi hlavne o princíp. Niektorí ľudia totiž pred rokmi reagovali na moju sťažnosť slovami, že som chamtivá a že mi ide len o peniaze. Ja ale nie som človek, ktorý by svoj život staval na peniazoch. Išlo mi naozaj o spravodlivosť. Myslím si, že každý v tejto republike by mal byť na starobe ohodnotený dôchodkom, ktorý mu prináleží,“ dodala.

X X X

STUDENTI SESTAVUJÍ VE ŠKOLNÍCH DÍLNÁCH TATRU PHOENIX

V dílnách SŠ a VOŠ Kopřivnice vzniká unikátní dílo. Studenti této odborné školy zřizované Moravskoslezským krajem, která nabízí komplexní polytechnické vzdělávání, začali sestavovat první vozidlo Tatra Phoenix na území regionu.

Vozidlo budou nastávající automechanici, autoelektrikáři, karosáři a další pracovníci v oblasti automotive kompletovat v rámci odborného výcviku a praktického vyučování. Moravskoslezský kraj na nákup dílů škole přispěl 1 milion korun.

Příležitost sestavit Tatru Phoenix získali studenti jako součást projektu Tatra do škol, který vznikl v roce 2018 z iniciativy společnosti Tatra Trucks s cílem motivovat mladé lidi ke studiu technických oborů. Sestavené vozidlo bude sloužit Střední škole a Vyšší odborné škole v Kopřivnici pro potřeby její vlastní autoškoly a získání řidičského průkazu skupiny C.

Spolupráce středních odborných škol s firmami je zásadním prvkem při transformaci Moravskoslezského kraje na moderní průmyslovou destinaci. Chceme, aby naši studenti získali nejen kvalitní teoretické vzdělání, ale také praktické zkušenosti, které jsou klíčové pro jejich budoucí kariéru. Naše spolupráce s firmami jim umožňuje být v první linii technologického pokroku a připravit se na uplatnění v průmyslu 4.0,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že spolupráce škol s firmami přináší značné výhody.

„Studenti získávají přímý kontakt s moderními technologiemi a zařízeními, mají možnost získat praxi a využívat inovativní technologie v reálném průmyslovém prostředí. Firmy zase mají kontakt na kvalifikované absolventy, kteří jsou schopni okamžitě se zapojit do pracovního procesu. Spolupráce s odbornými školami také umožňuje firmám identifikovat talenty již v raném stádiu jejich vzdělávání a připravit si je na konkrétní pracovní pozice či projekty,“ vysvětlil hejtman Ivo Vondrák.

Do rozvoje technického školství, posílení infrastruktury technických škol v Moravskoslezském kraji, modernizaci učebních prostor a nákupu nejnovějšího vybavení a technologií ročně putují desítky až stovky milionů korun. „Pokud chceme, aby stoupal zájem o techniku a řemeslo a aby žáci k výuce přistupovali se zájmem a zaujetím, musíme jim nabídnout potřebné zázemí. Proto do této oblasti i za pomoci evropských a jiných dotací masivně investujeme. Spolupráce kopřivnické odborné školy s věhlasnou automobilkou samozřejmě zatraktivní výuku, studenti si vyzkoušejí svoje dovednosti netradičním způsobem a získají ucelený přehled o technologickém postupu kompletace vozidla. Dalším efektem bude samozřejmě propagace školy a celého oboru,“ řekl náměstek hejtmana pro školství Stanislav Folwarczny.  PhDr. Miroslava Chlebounová, PR specialista

X X X

 RENÉ DOHNAL ZVÍTĚZIL NA JUBILEJNÍM KRUMLOVĚ

Jubilejní 50. ročník Rallye Český Krumlov přilákal davy fanoušků a příznivců rallye, což bylo vidět zejména na českobudějovickém výstavišti. Osm posádek Peugeot Rally Cupu se postavilo na start této populární jihočeské soutěže a sedm závod dokončilo. Po delší pauze startovali také předloňští vítězové René Dohnal a Roman Švec, kteří svůj návrat oslavili prvním místem v cupu i ve dvoukolkách.

 René Dohnal avizoval už před sezónou, že v České republice bude startovat pouze výjimečně a zaměří se především na zahraniční podniky. Takže do Krumlova přijel bez velkého očekávání. Přesto dokázal zvítězit celkem v jedenácti rychlostních zkouškách, pouze třikrát ho překonal David Štefan. První místo v cupu i ve dvoukolkách si posádka Dohnal – Švec vybojovala bez větších problémů. „Krumlov byl jedna velká pohádka, i když jsem nevěděl, co od něho můžu očekávat. Na suchu jsem s tímhle autem už dlouho nejel, takže prioritou bylo především bezpečné tempo a body do hodnocení evropské trofeje. Nastavení jsem odzkoušel už v Budějovicích na výstavišti, což ale není úplně vypovídající pro ostatní erzety. V pátek jsme se trochu trápili v nočních průjezdech, protože máme ještě klasickou světelnou rampu, a ta se na rozbitých cestách hodně chvěla. Chvílemi jsem pořádně neviděl, kam jedeme. Takže to bylo spíše na jistotu. V sobotu odstoupil Filip Ocelka a později i Honza Kundlák, takže jsme rázem ztratili dva soupeře. To ale není úplně výhoda, protože jet, jak se říká na jistotu, je hodně ošemetné a často to vede k nějaké chybě. Obzvlášť, když máte před sebou takovou výzvu jako jsou Malonty. Takže jsem si našel dalšího soupeře v absolutním pořadí a snažil se držet nastavené tempo. Byly to nervy, ale dopadlo to skvěle. Ani jsem netušil, že takový pocit ještě někdy zažiju,“ radoval se v cíli René Dohnal.

S úplně novým vozem startovala dvojice David Štefan a Ondřej Vichtora. I přes problémy s posilovačem řízení a zkoušení nového vozu dokázal David Štefan vyhrát tři rychlostní zkoušky a obsadil druhé místo v cupu a třetí v hodnocení kategorie 2WD. „Zdá se, že se ze mě stává specialista na městské erzety, vyhrál jsem totiž všechny tři testy na českobudějovickém výstavišti,“ říká s úsměvem David Štefan a pokračuje: „myslel jsem, že vyhrajeme i nějakou další erzetu, ale celý víkend jsem se seznamoval s novým vozem. I když se jedná o stejný model, který jsme jeli v posledních dvou sezónách, mám z něho úplně jiný pocit. A je to také první můj závodní speciál, který je úplně nový. V sobotu jsem dojížděl bez serva, které fungovalo jen za studena, takže asi jeden kilometr po startu. To nás stálo druhé místo ve dvoukolkách, ale i tak jsem spokojený,“ komentoval své vystoupení v Krumlově David Štefan.

Velmi vyrovnaný výkon předvedli stejně jako na úvodní Šumavě Miroslav Číž s Jiřím Kalkusem. I když jeli se starším vozem Peugeot 208 R2, dokázali získat třetí pozici v cupu a čtvrté místo ve dvoukolkách. „Na Krumlově jsem startoval pouze jednou, ale to bylo po covidové pauze na podzim, takže za úplně jiných podmínek. Oba dny jsem byl opatrný, protože jsem si nebyl jistý, jestli jsme se úplně všude trefili do rozpisu. Z výsledku mám radost, ale chtěl jsem si ještě více zabojovat s Robertem Hordossym, který ale chytil dvojitý defekt. My jsme měli z toho samého místa také poškozený ráfek, ale pneumatika naštěstí vydržela. Byla to těžká, ale krásná soutěž,“ poznamenal Miroslav Číž.

„Rallye Český Krumlov má vždy skvělou atmosféru a letos to bylo ještě umocněno padesátiletým výročím. Těší mě účast osmi našich posádek na startu, zejména pak s přihlédnutím k tomu, že pět z nich bylo v nové verzi Rally4. Potěšující jsou ale i výsledky našich posádek. René Dohnal jel famózně, stejně jako David Štefan. Letošní Krumlov se zkrátka hodně povedl!“ dodal Marco Venturini, ředitel značky Peugeot v ČR. PEUGEOT RALLY CUP CZ, Jan Koudelka 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.