Ódorovo faux pas a slabučký program v SR. Zomrel taliansky expremiér Berlusconi. Pellegrini dva milióny neštandardným spôsobom?

Ľudovít Ódor nie je vo funkcii predsedu vlády ani mesiac a vo vyspelej západnej demokracii by bol zrelý na odchod. Pochváliť sa, že v programovom vyhlásení vlády nenájdeme pasáže „zabezpečíme svetový mier a už deti v Afrike nebudú hladovať“, je prekročenie akejkoľvek slušnosti. Je to síce zveličenie, no vôbec nepatrí do úst premiéra i štátnika.

 Keby ním bol, tak by musel vedieť, že na takéto témy sa lacno nežartuje, najmä v súčasnej dobe. Tiež by mal vedieť, že Slovensko ako člen EÚ sa podieľa na nastolení mieru v niekoľkých vojnových ohniskách vo svete a finančne pomáha hladujúcim, zvlášť deťom, v Afrike.

Ódor sa znížil na krčmovú úroveň Matoviča (ktorý, naopak, vyhlásenie prirovnáva k materiálom typu „vybudujme svetový mier“), Fica, Kotlebu a ďalších. Vidieť, že trápna a úbohá rétorika slovenskej politiky zasiahla aj rešpektovaných expertov.

Premiér Ódor: Neviem, čo je pre ľudí sexy

Špičkový ekonóm používa namiesto racionálne podložených argumentov hokejové bonmoty a lá Miloš Zeman. Lenže aj v nich triafa vedľa. Pretože, keď sa odvoláva na predvídavosť hokejovej legendy Waynea Gretzkého: „Korčuľujem tam, kde puk bude, nie, kde bol,“ tak pri programovom vyhlásení vlády je to úplne naopak. Navrhnuté riešenie sú až na malé výnimky veľmi vágne, text slabučký, ktorý by azda lepšie napísali trochu zdatnejší študenti.

 Od odborníkov, ktorí si sadli do kresiel ministrov, by sme skutočne čakali viac. Najmä preto, že vo zverených oblastiach sa majú – respektíve by sa mali – vyznať. Programové vyhlásenie je členené na krátkodobé a strednodobé priority. A práve v tých krátkodobých by sme očakávali jasné opatrenia, zvlášť v oblastiach, kde nás tlačí topánka. Lenže až na výnimky sú napísané hmlisto.

Síce sa dozvieme, že sme nevyčerpali z eurofondov 30 %, a ak sa tak do konca roka nestane, hrozí prepadnutie štyroch miliárd eur, lenže keby sme sa chceli dozvedieť, ako to vláda mieni riešiť, budeme pátrať márne. Ani náznak toho, ako sa vyhnúť zlyhaniam v budúcnosti. Obohranú pesničku o „gold-platingu“, teda že sami na sebe používame prísnejšie podmienky, ako určuje Brusel, počúvame už roky – a nič, ani v programe tejto vlády.

Od odborníkov vo vláde sme po mesiaci vo funkcii čakali jasne pomenované konkrétne krátkodobé opatrenia, veď krajina je v kríze.

Pri vzdelávaní okrem klasických fráz zarazí jeden fakt. Vláda zmení financovanie vysokých škôl cez výkonnostné zmluvy, no riešenie akútneho nedostatku učiteľov necháva na budúce vlády.

Nie všetko je zlé. Napríklad záväzok pripraviť mostný program – financovanie opravy mostov (na cestách I. triedy), ktoré sú v drvivej väčšine v katastrofálnom stave. Vláda sa tiež zaviazala, že konečne čiastočne sfunkční DRG systém (objektívne hodnotenie náročnosti výkonov v nemocniciach), ktorý sa márne zavádza roky. Od roku 2024 sa už nemá iba vykazovať na papieri, ale aj reálne uhrádzať v peniazoch. Sme poslednou krajinou v EÚ, v ktorej nefunguje, za niektorými meškáme desaťročia. Zmeny čakajú aj ambulancie – zavedie sa nový katalóg výkonov, a teda aj iné financovanie.

Od odborníkov vo vláde sme po mesiaci vo funkcii čakali jasne pomenované konkrétne krátkodobé opatrenia, veď krajina je v kríze. Namiesto toho sme sa dočkali široko rozvedených matných riešení a klišé zabalených do nič nehovoriacej slovnej vaty./agentury/

X X X

Ľudovít Ódor ukázal, ako chce vládnuť. Plánuje ochrániť voľby a zastaviť plošné rozdávanie peňazí

Úradnícka vláda predstavila svoje programové vyhlásenie. To teraz posunie do parlamentu, kde ho budú schvaľovať poslanci. Výsledok hlasovania rozhodne o tom, či Ľudovít Ódor získa dôveru alebo nie.

Prvá úradnícka vláda v histórii Slovenska predstavila dnes svoje priority. Zhrnula ich do Programového vyhlásenia vlády (PVV). To predloží na schválenie poslancom Národnej rady tento týždeň.

Zhrnuli sme pre vás päť najväčších priorít úradníckej vlády:

1. Záchrana verejných financií

Úradnícka vláda bude pri moci do predčasných volieb a zloženia nového kabinetu – teda približne štyri mesiace. Napriek tomu Ľudovít Ódor, ako bývalý podpredseda NBS, venuje špeciálnu pozornosť verejným financiám.

 Predstaviť chce „plán na postupné ozdravenie verejných financií“. Podľa vlády chýbajú konkrétne opatrenia na konsolidáciu verejných financií. V súčasnosti ale nevedel povedať, ako budú tieto opatrenia vyzerať. „Nevieme, odkiaľ štartujeme. Chcel by som vedieť, že či neprídu nejaké ďalšie riziká či problémy z parlamentu (…) Mali by tam ale byť opatrenia, ktoré by mala realizovať každá vláda a potom rôzne možné opatrenia,“ vysvetlil Ódor.

Zlepšiť chce tiež čerpanie eurofondov. „Každý občan pristupuje k svojim financiám zodpovednejšie. Treba ten systém zmeniť,“ skonštatoval premiér.

2. Adresnejšia pomoc ľudom

S ozdravovaním financií súvisí aj snaha úradníckej vlády pomôcť slabším. Kabinet chce spraviť revíziu systému pomoci s cenami energií pre domácnosti. „Desať percent najchudobnejších domácnosti odkrojí na energie dvakrát väčší koláč rodinného rozpočtu, ako desať percent najbohatších. Adresnejšia pomoc chráni verejné financie a pomáha najmä ohrozenejším skupinám,“ skonštatovala vláda.

Ódor dnes na tlačovej besede zdôraznil, že doteraz vláda a parlament riešil problémy s vysokou infláciou najmä plošne. Chce sa preto zamerať na sociálny systém a adresnejšiu pomoc. „Budeme sa pozerať na oblasť životné minima, sociálne služby, zdravotne ťažko postihnutých,“ dodal.

3. Odmietnuť špekulácie o manipulovaní volieb

Premiér zdôrazňoval najmä to, že hlavnou úlohou úradníckej vlády bude doviesť krajinu k predčasným voľbám a zabezpečiť riadny chod štátu. „Treba doviesť krajinu k parlamentým voľbám, aby tie neodôvodnené pochybnosti zmizli,“ reagoval Ódor na potrebu zabezpečiť riadne voľby a rôzne špekulácie o možnom manipulovaní volieb na Slovensku.

Tie šíria najmä antisystémové a krajne pravicové strany, ale aj bývalý viacnásobný premiér Robert Fico. Ten predchádzajúce týždne hovoril o tom, že Európska únia, NATO a USA chcú zmanipulovať voľby na Slovensku.

O manipulácii volieb hovoril aj bývalý minister obrany a poslanec za Demokratov Jaroslav Naď. Ten z nich zas obviňuje stranu Smer, ktorá podľa neho dostáva peniaze z Ruska na manipuláciu volieb.

„Je potrebné dbať, aby všetko prebehlo v poriadku. Začali sme aj s komunikačnou kampaňou, budeme informovať verejnosť o každom štádiu, ktoré bude prichádzať. Budeme dopredu komunikovať o termínoch,“ informoval o technickej príprave volieb minister vnútra Ivan Šimko.

4. Jednoznačná zahraničná politika v čase vojny

Úradnícka vláda tiež zdedila neľahkú úlohu – viesť krajinu v časoch otvorenej vojny v nášho suseda. Zdôrazňujú preto potrebu proeurópskej domácej aj zahraničnej politiky. „Ctíme si naše členstvo v Európskej únii, v NATO, ako aj všetky ostatné medzinárodné záväzky,“ prehlásila vláda.

Preto je podľa kabinetu potrebné aj zefektívniť boj v informačnej vojne. „To pole sme úplne nechali nepriateľom. Za posledných osem až deväť rokov prúdi intenzívne na Slovensko propaganda a dezinformácie,“ skonštatoval Ódor. Uvedomuje si ale, že na veľké zmeny má vláda málo času, chce však zlepšiť koordinovanie rezortov a proaktívne komunikovať s verejnosťou.

Smer odmietol podporiť vládu aj preto, lebo sa obáva, aké bude robiť zahraničnopolitické rozhodnutia. „Dá sa to aj otočiť. Ako čítate vy, že sa niekto stretáva s názorovo úplne s každým na tejto planéte. Čo to je za nejakú jednoznačnú podporu pre partnerov Slovenska v oblasti EÚ a NATO. My sme vláda odborníkov, tak hovorím, že keď sme členmi Európskej únie a NATO, tak sa podľa toho aj správajme,“ reagoval dnes na Smer Ódor.

Robert Fico sa minulý týždeň zúčastnil na oslavách na ambasáde Spojených štátov. Hovorí pritom, že USA chcú zmanipulovať voľby na Slovensku, alebo nemajú záujem o mier na Ukrajine.

5. Budúcnosť

Podľa úradníckej vlády je potrebné pripraviť štátne financie najmä pre budúce generácie. „Opatrenia musia reflektovať nepriaznivý demografický vývoj,“ zdôrazňuje Ódor s tým, že v ďalších rokoch sa bude výrazne zvyšovať počet dôchodcov na 100 ľudí v produktívnom veku. Preto chce na Slovensko prilákať „talenty“ a Slovákov žijúcich v zahraničí. „Musíme ľudom ukázať perspektívu,“ uviedol v tejto súvislosti s tým, že nemá v pláne ľudom ponúkať za návrat peniaze.

„Chceme byť vládou smerom do budúcnosti. Ak vieme niečo posunúť aspoň o pár milimetrov, tak sa o to budeme snažiť,“ dodal Ódor.

Získa vláda dôveru?

Schválenie programového vyhlásenie parlamentom sa v tejto chvíli zdá byť nereálne, čo znamená, že vláda nedostane dôveru a bude môcť viesť krajinu len s obmedzenými právomocami. Podporu Ľudovítovi Ódorovi totiž vyjadrila zatiaľ len strana SaS. Predstavitelia Smeru a Hlasu odmietajú vláde vysloviť dôveru. Ďalšie strany hovoria, že chcú počkať práve na predstavenie PVV. Hnutie OĽaNO zas predstavilo svoje podmienky, ktorými sú schválenie 500-eurovej odmeny za voľby a nezrušenie 200-eurového príspevku na dieta, aktuality.sk

X X X

Viktorovi Orbánovi sa nepáči návrh nových pravidiel migrácie v EÚ

Chcú nasilu presídliť migrantov do Maďarska, uviedol nedávno Viktor Orbán

Prijatie povinnej kvóty migrantov je v rozpore s vôľou Maďarov, uviedol v pondelok na Facebooku maďarský premiér a predseda Fideszu Viktor Orbán. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

„Dnes som informoval parlamentnú frakciu Fideszu o dôsledkoch rozhodnutia v Bruseli. Prijatie povinnej kvóty migrantov je v rozpore s rozhodnutím maďarského ľudu v referende,“ napísal Orbán po rokovaní parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz. Podľa neho nikto nemôže povedať za Maďarov, s kým majú žiť.

Piatkový status

Podobný status zverejnil Orbán aj minulý piatok, keď ostro kritizoval návrh nových pravidiel migrácie a azylovej politiky v EÚ. „Brusel zneužíva svoju moc. Chcú nasilu presídliť migrantov do Maďarska. To je neprijateľné! Násilím chcú z Maďarska urobiť prisťahovaleckú krajinu,“ tvrdil vtedy Orbán.

Dohoda ministrov vnútra členských krajín EÚ o zmene pravidiel v oblasti migrácie a azylovej politiky EÚ z minulého štvrtka znamená, že štáty môžu začať rokovania o týchto pravidlách s Európskym parlamentom (EP). Niektoré politické frakcie v EP však dosiahnutú dohodu nepovažujú za dostatočnú a upozorňujú, že rokovania budú zrejme ťažké.

Dohodu ako takú kritizovali aj Holandsko, Rakúsko a Taliansko, ktoré poukazujú na problematiku prijímacích centier a zrýchlených postupov na vonkajších hraniciach EÚ. V takýchto centrách by sa mali žiadatelia o azyl nachádzať dovtedy, kým sa nezistí, či majú šancu získať azyl v EÚ. V prípade negatívnej odpovede im bude vstup do Únie zamietnutý. Žiadosti o azyl by mali byť spracovávané do šiestich mesiacov.

Ministri rokovali aj o vytvorení povinného systému rozdeľovania dohodnutého počtu žiadateľov o azyl medzi členské štáty. Krajiny EÚ, ktoré nechcú alebo nedokážu prijať stanovené množstvo migrantov, by namiesto toho prispievali sumou 20.000 eur na osobu, aktuality.sk

X X X

Zomrel bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi

Bývalý taliansky premiér zomrel vo veku 86 rokov. Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi zomrel vo veku 86 rokov v nemocnici San Raffaele v Miláne. Informujú o tom talianske médiá, na ktoré sa odvoláva BBC.

V milánskej nemocnici boli v pondelok aj Berlusconiho brat Paolo a deti Marina, Eleonora a Barbara, napísala agentúra ANSA.

Berlusconi sa predtým od začiatku apríla v nemocnici zotavoval zo zápalu pľúc, pričom prvý týždeň strávil na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Berlusconiho rodine už vyjadrili sústrasť predstavitelia zo všetkých politických táborov v krajine, píše agentúra APA.

„Stratili sme veľkého Taliana,“ uviedol šéf pravicovej strany Liga severu (LN) Matteo Salvini.

Taliansky minister obrany Guido Crosetto uviedol, že Berlusconiho smrťou sa „skončila a uzavrela jedna éra“. „Veľmi mi na ňom záležalo. Zbohom Silvio,“ citovala jeho slová agentúra ANSA.

Berlusconi bol v období rokov 1994 až 2011 štvornásobný taliansky premiér (v rokoch 2001-2005 a 2005-2006 stál na čele dvoch rôznych vlád; niektoré médiá vrátane agentúry AFP to však považujú za jedno funkčné obdobie a uvádzajú, že bol trojnásobným premiérom).

Berlusconiho zdravie bolo v uplynulých rokoch pomerne krehké. V roku 2006 mu v USA implantovali kardiostimulátor. V roku 2016 ho operovali na slabinovú prietrž, neskôr absolvoval ďalšiu operáciu srdca a o tri roky mal črevnú obštrukciu. V septembri 2020 sa na 11 dní ocitol v nemocnici pre zápal pľúc súvisiaci s ochorením COVID-19.

Pre ďalšie zdravotné komplikácie bol potom ešte viackrát hospitalizovaný. Na verejnosti sa v uplynulom období objavoval len zriedka, aktuality.sk

X X X

V deň pohrebu Silvia Berlusconiho bude v Taliansku štátny smútok

Rakvu s telom Silvia Berslusconiho verejne nevystavia.

Rakva s telom zosnulého talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho nebude vystavená k verejnej úcte. V pondelok to oznámila jeho mediálna skupina Mediaset. Talianske úrady zároveň uviedli, že streda 14. júna, keď sa uskutoční pohreb, bude v krajine dňom štátneho smútku, píše agentúra ANSA.

Verejné vystavenie rakvy pred pohrebnými obradmi v milánskej katedrále sa neuskutoční pre obavy z narušenia verejného poriadku, uviedlo tlačové oddelenie Mediasetu.

Od pondelka budú všetky talianske a európske vlajky na verejných budovách v Taliansku stiahnuté na pol žrde, uviedla vláda pri ohlasovaní dňa štátneho smútku.

Štvornásobný taliansky premiér a líder koaličnej strany Forza Italia zomrel v pondelok vo veku 86 rokov v milánskej nemocnici San Raffaele, kde bol od piatka opäť hospitalizovaný, aby podstúpil plánované lekárske testy súvisiace s chronickou leukémiou, aktuality.sk

X X X

Silvio Berlusconi bol podľa pápeža Františka energickým politikom

Pápež František sa bude za Silvia Berlusconiho i smútiacich pozostalých modliť.

Silvio Berlusconi bol „energickým“ predstaviteľom talianskeho politického života. O zosnulom štvornásobnom expremiérovi to povedal pápež František, informuje agentúra ANSA.

Vatikán oznámil, že pápež poslal Berlusconiho rodine sústrastný telegram, v ktorom vyjadril zármutok nad úmrtím „predstaviteľa talianskej politickej scény, ktorý vykonával verejné funkcie s energickým temperamentom“. V telegrame sa tiež píše, že František sa bude za Berlusconiho i smútiacich pozostalých modliť.

Štvornásobný taliansky premiér a líder koaličnej strany Forza Italia zomrel v pondelok vo veku 86 rokov v milánskej nemocnici San Raffaele, kde bol od piatka opäť hospitalizovaný, aby podstúpil plánované lekárske testy súvisiace s chronickou leukémiou.

Berlusconiho štátny pohreb sa uskutoční v stredu v milánskej katedrále. Zúčastní sa na ňom aj taliansky prezident Sergio Mattarella, aktuality.sk

X X X

Alex Soros sa angažuje v politike viac ako otec. Ten mu prenecháva biznis

Alex je starším z dvojice synov Georgea Sorosa pochádzajúcich z jeho druhého manželstva.

Miliardár George Soros (92) prenecháva kontrolu nad svojím impériom s hodnotou 25 miliárd amerických dolárov svojmu mladšiemu synovi Alexandrovi Sorosovi (37). Vyplýva to z rozhovoru, ktorý v nedeľu publikoval na internete denník The Wall Street Journal (WSJ), informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Do Sorosovho portfólia patrí aj jeho nezisková organizácia Nadácia otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation/OSF). Tá je podľa informácií na vlastnom webe aktívna vo viac ako 120 krajinách sveta a skupinám podporujúcim ľudské práva a rozvoj demokracie každoročne posiela príspevky v celkovej výške približne 1,5 miliardy amerických dolárov.

Liberálne ciele

Alexander Soros, ktorý uprednostňuje skrátené meno Alex, pre WSJ uviedol, že sa viac angažuje v politike ako jeho otec. Ten sa podľa AP pre podporu liberálnych postojov, napríklad odstraňovanie rasových predsudkov v súdnictve, stal terčom kritiky zo strany pravice.

Napriek tomu, že Alex zastáva veľmi podobné názory ako otec, rozhodol sa jeho liberálne ciele rozšíriť o témy, ako je právo na potrat, rodová politika alebo otázky okolo volebného práva. „Veľmi rád by som stiahol (svoje) peniaze z politiky, no kým ju bude financovať druhá strana, budeme ju musieť financovať i my,“ vyhlásil Alex počas rozhovoru, čím potvrdil, že finančné prostriedky svojej rodiny bude naďalej využívať na podporu ľavicových politikov v Spojených štátoch.

Alex je starším z dvojice synov Georgea Sorosa pochádzajúcich z jeho druhého manželstva. Pôvodne bol za miliardárovho nástupcu považovaný jeho najstarší syn Jonathan (52) z prvého manželstva, situácia sa však zmenila po ich názorovom rozkole.

„Super PAC“

Alex Soros v rozhovore ďalej uviedol, že sa nedávno stretol s lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom a tiež zahraničnými politikmi vrátane kanadského premiéra Justina Trudeaua či brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu, aby s nimi prebral témy týkajúce sa rodinnej nadácie.

Správna rada OSF zvolila Alexa Sorosa za svojho predsedu v decembri minulého roka, v pozícii nahradil svojho otca. Zároveň je riaditeľom Sorosovej „super PAC“, teda lobingovej organizácie, ktorá môže v neobmedzenej výške utrácať na kampane v prospech či neprospech rôznych politických ideí či osôb.

Takzvané PAC sa angažujú aj vo volebných kampaniach, avšak nesmie ich viesť politická strana či kandidát. Môžu ich vytvárať firmy, odbory či odborné komory a môžu priamo prispievať jednotlivým kandidátom alebo politickým stranám, výška ich príspevkov je však regulovaná, aktuality.sk

X X X

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril plnú podporu Vladimirovi Putinovi

Severokórejský vodca Kim Čong-un v pondelok zagratuloval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi pri príležitosti štátneho sviatku Dňa Ruska a uviedol, že Pchjongjang „plne podporuje“ Moskvu.

Kim vo svojej gratulácii, ktorú zverejnila severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA, priamo nespomenul ruskú inváziu na Ukrajinu, no ocenil Putinove „správne rozhodnutie zmariť stupňujúce sa hrozby nepriateľských síl“. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Severokórejský ľud podľa jeho slov poskytuje Moskve „plnú podporu a solidaritu“ v boji za ruské záujmy. Kim zároveň vyzval na užšiu strategickú spoluprácu medzi oboma krajinami. KĽDR považuje rusko-ukrajinský konflikt za vojnu v záujme Západu, ktorej cieľom je zničiť Rusko, pripomína AFP.

Spojené štáty v januári obvinili KĽDR z poskytovania munície pre ruskú žoldniersku Vagnerovu skupinu, ktorá Rusku pomáha v bojoch na Ukrajine. Pchjongjang to však poprel. Washington v marci uviedol, že Rusko sa aktívne snaží získať zbrane od KĽDR výmenou za potravinovú pomoc aktuality.sk

X X X

Po pretrhnutí Kachovskej priehrady záplavy pripravili o život najmenej desať ľudí

Do mesta Cherson budú vyslané ďalšie sily humanitárnych pracovníkov z iných regiónov, ako aj špeciálna technika.

Počet obetí záplav spôsobených v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny pretrhnutím Kachovskej priehrady stúpol na desať. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovali ukrajinské úrady, podľa ktorých je nezvestných 41 osôb.

Ruskom okupovaná Kachovská priehrada bola poškodená 6. júna. Následné záplavy prinútili tisíce ľudí, aby sa evakuovali, a vyvolali obavy nielen z humanitárnej, ale aj environmentálnej katastrofy.

Z poškodenia priehrady na rieke Dneper Kyjev obvinil Moskvu, zatiaľ čo Rusko zodpovednosť zvaľuje na Ukrajinu.

Desiatky nezvestných

Ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko v pondelok v ukrajinskej televízii vyhlásil, že podľa jeho informácií zahynulo na pravom brehu Dnepra – v Chersonskej oblasti – osem ľudí. V Mykolajivskej oblasti prišli o život dve osoby. Nezvestných je 41 ľudí vrátane siedmich detí.

Minister zdôraznil, že ide o údaje len za pravý breh Dnepra, ktorý je pod ukrajinskou kontrolou. Informácie o mŕtvych na ľavom brehu – okupovanom ruskou armádou – treba ešte overiť, uviedol Klymenko.

Ministerstvo vnútra tiež oznámilo, že do mesta Cherson budú vyslané ďalšie sily humanitárnych pracovníkov z iných regiónov, ako aj špeciálna technika.

Hladina klesá

Hladina vody na zaplavených územiach klesá, takže je možné pristúpiť k odstraňovaniu následkov záplav.

Ministerstvo dodalo, že na postihnutom území sa denne odoberá takmer 150 vzoriek vody – pitnej i riečnej. Vodca zatiaľ spĺňa normy, uviedlo ministerstvo vnitra, aktuality.sk

X X X

Štefan Barna z VÚB: Pre lekárov je často náročné zriadiť si vlastnú ambulanciu

 Pre byrokraciu a rôzne komplikácie mnoho lekárov dlho váha so zriadením vlastnej ambulancie.

Výraznú pomoc nielen súkromným, ale aj štátnym lekárom, vedia poskytnúť banky. Lekárske povolanie je špecifické – platí to rovnako pri všeobecných lekároch, stomatológoch, ale aj veterinároch.

V rozhovore so Štefanom Barnom, riaditeľom odboru malých podnikateľov vo VÚB sa dozviete:

akú pomoc môžu dostať začínajúci lekári, ako môže banka urýchliť štart ich podnikania, prečo sú lekári pre banku dôležití.

X VÚB spolupracuje s lekárskymi komorami dlhých 18 rokov, v čom je špecifická vaša pomoc?

Lekárske povolanie považujeme za veľmi náročné, v rukách lekárov je doslova naše zdravie, prípadne zdravie našich zvieracích miláčikov. Aj z toho dôvodu dlhodobo spolupracujeme s lekárskymi komorami a asociáciami, snažíme sa lekárom uľahčiť „podnikateľskú“ stránku ich práce. Počas našej 18-ročnej spolupráce s lekárskymi komorami sa nám aj vďaka podnetom z jednotlivých komôr podarilo pripraviť pre lekárov paletu vhodných produktov, od bežných účtov, cez POS terminály, kreditné karty, predschválené úvery či predschválené limity na lízingové financovanie.

Snažíme sa každú ponuku vždy „ušiť“ na mieru konkrétneho lekára. Každý všeobecný lekár, špecialista, zubný či veterinárny lekár tak získava produkty jednoduchším spôsobom a za zvýhodnených podmienok, reflektujúc jeho individuálne potreby.

X Vo VÚB preto ponúkame členom vybraných lekárskych komôr na rozbehnutie a rozvoj podnikania špeciálne produkty a služby, vďaka ktorým vedia naštartovať svoje podnikanie komplexnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie.

 X Aký je rozdiel vo vašej pomoci v prípade štátnych a súkromných lekárov?

Obidvom typom lekárov poskytujeme atraktívne zvýhodnené produkty a služby v oblasti osobných financií, napríklad pomôžeme lekárom s financovaním ich bývania, s lízingom alebo úverom na auto, poskytujeme im zvýhodnený osobný účet či spotrebný úver bez poplatku.

Súkromní lekári majú oproti štátnym lekárom navyše širokú paletu zvýhodnených produktov a služieb pre podnikateľov. Tu sa otvárajú rôzne možnosti podpory rozbehnutia podnikania pre začínajúcich lekárov, zároveň pre existujúcich súkromných lekárov máme produkty na rozvoj a rozšírenie ich podnikateľských aktivít.

X Viete pomôcť aj začínajúcim lekárom? Musia splniť špeciálne podmienky, alebo k nim pristupujete rovnako ako k lekárom s dlhoročnou praxou?

Áno, zameriavame sa na podporu podnikania aj u mladých začínajúcich lekárov, z titulu veku a lekárskej praxe nemusia spĺňať žiadne špeciálne podmienky. Všetkých lekárov, t.j. mladých lekárov aj lekárov v zrelom veku až do veku 70 rokov podporujeme predschválenými úverovými a lízingovými limitmi až do výšky 150 000 eur bez vyžadovania minimálnej doby podnikania, bez predkladania finančných výkazov, s výhodnou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie úveru alebo lízingu. Navyše osobný a podnikateľský účet môžu u nás získať na jeden rok bezplatne.

X Veľkou témou sú ukrajinskí lekári, ktorí sa rozhodli zostať na Slovensku. Môžu aj oni využiť vaše produkty?

Samozrejme, ak splnia zákonom a bankou stanovené podmienky, veľmi radi podporíme aj ukrajinských lekárov či už ako podnikateľov alebo ako štátnych lekárov. Vzhľadom na aktuálne zložitú situáciu s počtom lekárov na Slovensku je to obojstranne výhodná spolupráca. K dnešnému dňu sme poskytli financovanie veľkému počtu ukrajinských lekárov, či už v oblasti súkromných financií alebo v oblasti podnikania.

X Dlhoročnou témou je zas dôchodkový vek všeobecných lekárov v menej atraktívnych regiónoch. Čím viete motivovať lekárov, aby si zriadili ambulancie v týchto oblastiach?

 

Ťažko povedať, či my ako banka vieme motivovať lekárov k prevzatiu, resp. zriadeniu lekárskych ambulancií aj v menej atraktívnych regiónoch. V každom prípade je našou snahou pomôcť každému lekárovi, či už pri štarte podnikania, rozvoji svojej existujúcej ambulancie alebo pri prevzatí ambulancie po inom lekárovi. Pre mladých lekárov, ktorí majú záujem o odkup lekárskej praxe kdekoľvek na Slovensku, máme vytvorený špeciálny produkt na odkup lekárskej praxe s výhodnými podmienkami financovania. K tomu im vieme „pribaliť“ účet zadarmo na 1 rok, predschválený limit na lízingové financovanie, ktorým si vedia vybaviť ambulanciu moderným zariadením, prípadne prefinancovať osobné motorové vozidlo, ktorým sa dostanú aj do tých odľahlejších častí Slovenska.

Pevne veríme, že našimi produktami pomôžeme, zjednodušíme a urýchlime naštartovanie ich špecifického podnikania. Zároveň budeme veľmi radi ich hrdým finančným partnerom kdekoľvek na Slovensku, aktualit.sk

Ťažko povedať, či my ako banka vieme motivovať lekárov k prevzatiu, resp. zriadeniu lekárskych ambulancií aj v menej atraktívnych regiónoch. V každom prípade je našou snahou pomôcť každému lekárovi, či už pri štarte podnikania, rozvoji svojej existujúcej ambulancie alebo pri prevzatí ambulancie po inom lekárovi. Pre mladých lekárov, ktorí majú záujem o odkup lekárskej praxe kdekoľvek na Slovensku, máme vytvorený špeciálny produkt na odkup lekárskej praxe s výhodnými podmienkami financovania. K tomu im vieme „pribaliť“ účet zadarmo na 1 rok, predschválený limit na lízingové financovanie, ktorým si vedia vybaviť ambulanciu moderným zariadením, prípadne prefinancovať osobné motorové vozidlo, ktorým sa dostanú aj do tých odľahlejších častí Slovenska.

Pevne veríme, že našimi produktami pomôžeme, zjednodušíme a urýchlime naštartovanie ich špecifického podnikania. Zároveň budeme veľmi radi ich hrdým finančným partnerom kdekoľvek na Slovensku, aktuality.sk

X X X

Analytik hovorí už aj o bankrote. Lepší stav verejných financií je priorita vlády

Programové vyhlásenie vlády (PVV) má silné ekonomické podfarbenie, keďže premiér Ľudovít Ódor je uznávaný ekonóm a to isté platí aj o ministrovi financií Michalovi Horváthovi.

 .Tak ako celé programové vyhlásenie vlády aj ekonomická časť je rozdelená na krátkodobé a strednodobé ciele.

Kľúčovou snahou tejto vlády bude šetrenie verejných zdrojov a nasmerovanie verejných financií na udržateľnejšiu cestu. Táto ambícia je na pozadí cieľov, ktoré si vláda Ľudovíta Ódora vytýčila. Medzi krátkodobé ekonomické ciele patrí predstavenie plánu na postupné ozdravenie verejných financií, revízia systému pomoci s cenami energií a zmena hodnotenia investičných projektov.

Plán ozdravenia verejných financií

Toto je kľúčová ambícia vlády odborníkov a práve tento plán je niečo, čo by po vláde Ľudovíta Ódora mohlo ostať ako jej odkaz. Verejné financie jednoznačne potrebujú záchranné opatrenia. „Slovenské verejné financie sú vo veľmi zlom stave. Takzvaný štrukturálny deficit, teda schodok očistený o jednorazové a cyklické zložky, v tomto roku podľa odhadov relevantných inštitúcií dosahuje 3,6 až 5,8 percenta HDP, čo je výrazne nad maastrichtskou maximálnou hranicou troch percent. Pri takomto nastavení nám už teraz vysoké zadlženie môže ešte ďalej rásť aj v pomere k rastúcej ekonomike,“ hovorí k stavu verejných financií Michal Lehuta, analytik VÚB banky.

Premiér Ľudovít Ódor pri predstavovaní programového vyhlásenia vlády

Ak by zadlženie krajiny ďalej rástlo, podľa Lehutu by to bola katastrofa. „To by znamenalo aj rast rizikovej prirážky Slovenska na financovanie verejného dlhu a tiež pravdepodobný pokles úverových ratingov. Ak by sa v takomto zlom nastavení rozpočtovej politiky nič nezmenilo, do desať až pätnásť rokov, ale možno aj skôr, by sa krajina mohla dostať do situácie, že jej finančné trhy už nebudú ochotné požičiavať ani za extrémne vysoké úroky a Slovensko by muselo vyhlásiť bankrot,“ varuje Lehuta.

Slovensko tak pred sebou má veľa práce. S niečím už politici začali, no je to málo. „Udržateľnosť verejných financií je zhoršená vzhľadom na početné prijímané opatrenia, ktoré však majú trvalý charakter a teda aj trvalý vplyv na saldo rozpočtu. Neprijímajú sa pritom dostatočné kompenzačné opatrenia na príjmovej či výdavkovej strane, ktoré by rozpočet posúvali na udržateľnejšiu trajektóriu. Vnímame však pozitívne prijaté výdavkové limity, ktoré sú vhodným nástrojom na pomoc verejným financiám,“ hovorí Michal Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

Plán ozdravenia zatiaľ nie je hotový, vláda ho spolu s programovým vyhlásením nepredložila. „Plán má zabezpečiť pre verejné financie postupný, pre ekonomiku a spoločnosť zvládnuteľný, ale výrazný posun smerom k obnove dlhodobej udržateľnosti,“ uvádza vláda. Krajina by sa potrebovala dostať k tomu, aby deficit dlhodobo neprekračoval tri percentá HDP, v roku 2023 sa pritom vyšplhá na úroveň okolo šiestich percent HDP.

       Revízia systému pomoci s cenami energií

Kabinet Ľudovíta Ódora považuje plošnú pomoc s cenami energií za výraznú záťaž pre verejné financie. Preto bude hľadať spôsoby ako pomôcť ohrozeným skupinám obyvateľstva adresnejšie. „Cieľom je, aby pomoc dostávali najmä najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, ktoré ju potrebujú najviac. Potvrdzujú to aj čísla. Kým náklady na energie pri najchudobnejších domácnostiach tvoria až 18,4 percenta z ich celkových príjmov, v bohatých domácnostiach je tento pomer na úrovni 8,7 percenta. Našim cieľom je aj posilniť motiváciu hľadania úspor v spotrebe energie,“ hovorí k tomuto cieľu ministerstvo financií.

Zmena pravidiel hodnotenia verejných investícií

V tomto prípade sa vláda chce sústreďovať na veľké projekty, tam má totiž hodnotenie investícií najväčší zmysel. „Ekonomické hodnotenia investícií majú najväčšiu pridanú hodnotu pri veľkých projektoch. Projekty do 10 mil. eur tvorili v roku 2022 zhruba 75 percent hodnotení, ale priniesli len desaťpercentnú úsporu. Keďže v súčasnosti prechádzajú hodnotením projekty už od jedného milióna eur, rezort navrhuje túto hranicu zvýšiť, aby sa odborné kapacity viac sústredili na veľké projekty a aktivity s vyššou pridanou hodnotou,“ uvádza MF SR.

Strednodobé ciele v ekonomickej oblasti odrážajú staré resty, ktoré v slovenskej legislatíve sú, vláda tiež načrtne daňovú reformu. K strednodobým prioritám teda patrí modernizácia daňového systému, rušenie nesystémových výnimiek a modernizácia dlhovej brzdy.

Modernizácia daňového systému

Vláda premiéra Ódora navrhne zmenu váhy daní, ktoré ktoré tvoria príjmy štátneho rozpočtu. „Opatrenia by tiež mali upraviť zdanenie spotreby a majetku, napríklad v oblastí daní z nehnuteľnosti či v oblasti takzvaných negatívnych externalít,“ uvádza rezort financií. Práve tu je priestor na vyššie daňové zaťaženie. Majetkové dane na Slovensku, napríklad daň z nehnuteľnosti, sú vo všeobecnosti považované za nízke. Pod heslom „negatívne externality“ sa skrýva nepriaznivý vedľajší efekt nejakej činnosti. Znamená to teda, že sa vláda bude zamýšľať napríklad nad daňami, ktoré by boli naviazané na environmentálne záťaže.

 Optimalizácia a rušenie nesystémových výnimiek v daňovej oblasti

Tento cieľ v zásade znamená zjednodušenie systému daní, ktorý by mal viesť k menšej záťaži daňových úradov Vláda tiež navrhne spôsoby ako zjednodušiť daň z pridanej hodnoty, čo by malo viesť napríklad k prehodnoteniu používania znížených sadzieb DPH. Ak by sa používali menej, prípadne vôbec, štát by získal dodatočné zdroje.

Zmeny v dlhovej brzde

Túto zmenu žiadajú odborníci už dlho, pod vplyvom rôznych okolností totiž dlhová brzda aktuálne neplní svoj cieľ a potrebuje zmenu. Kľúčovou zmenou by bolo naviazanie sankčných pásiem na takzvaný čistý dlh. V súčasnosti je dlhová brzda naviazaná na hrubý dlh. Do jeho výšky vstupuje aj hotovostná rezerva štátu, čiže hrubý dlh sa zvyšuje aj o sumy, ktoré štát v skutočnosti neminul. Keď sa pred viac ako desaťročím zostavovala dlhová brzda, štatistický úrad Eurostat ešte údaje o čistom dlhu nevykazoval, preto sa dlhová brzda naviazala na hrubý dlh. V parlamente už je viac ako rok novela, ktorá zmenu zavádza, poslanci sa však zasekli na spore o to, či súčasťou dlhovej brzdy má byť aj daňová brzda. Tá by zabezpečila, že ak sa nejaká daň zavedie, iná sa v rovnakom rozsahu zruší. Toto riešenie presadzuje Richard Sulík (Saska).

 Okrem týchto ekonomických cieľov sa hospodárstva týkajú samozrejme aj ďalšie ciele, ktoré si vyžadujú dlhodobú sústredenú prácu, štrukturálnu zmenu smerovania krajiny na základe silnej spoločenskej objednávky. Vláda chce totiž podporiť transformáciu ekonomiky z modelu založenom na lacnej pracovnej sily na model rastu založený na znalostiach a inováciách. Spolu s tým, chce vláda prispieť k zníženiu energetickej závislosti a zlepšeniu podnikateľského prostredia.

Michal Lehuta hodnotí programové vyhlásenie kladne, no vláda podľa neho naráža na zásadné limity. „Ekonomické priority predstavené v návrhu programového vyhlásenia v drvivej väčšine prípadov dávajú zmysel, no veľká väčšina z nich z nich uzrie svetlo sveta len ako návrhy pre budúcu vládu, keďže úradnícka vláda v parlamente nedisponuje väčšinou a nemá tak moc meniť legislatívu. Z tohto pohľadu sa vládou schválené PVV môže zdať ako príliš ambiciózne, no ak bude chcieť nová vláda spomaliť potrebné tempo konsolidácie verejných financií podľa nových európskych pravidiel, bude musieť spolu s rozpočtom na roky 2024–26 predstaviť aj štrukturálne reformy, ktoré by mali pomôcť ekonomike zo strednodobého a dlhodobého hľadiska,“ hovorí./agentury/

X X X

Maľarová: Ukrajina dobyla sedem dedín, ktoré ovládali Rusi

Ukrajinské vojská počas protiofenzívy na juhu krajiny oslobodili sedem obcí, ohlásila v pondelok večer na sociálnej sieti námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Útočné zoskupenie podľa námestníčky postúpilo o 6,5 kilometra a oslobodilo územie s rozlohou 90 kilometrov štvorcových.

 Ukrajinskí vojaci strieľajú z dela neďaleko mesta Bachmut v Doneckej oblasti.

Maľarová ako oslobodené vymenovala obce Lobkove, Levadne, Novodarivka, Neskučne, Storoževe, Makarivka a Blahodatne. Dobytie niektorých z nich ohlásili ukrajinskí vojaci podľa médií už cez víkend. Námestníčka tak podľa agentúry Reuters nanovo ohlásila oslobodenie troch obcí – Lobkove, Levadne a Novodarivka, ktoré ležia juhovýchodne od Záporožia.

Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho jednotky postúpili 250 až 700 metrov smerom k mestu Bachmut. Agentúra AFP poznamenala, že Moskva tvrdí, že ukrajinské útoky na východe a juhu odrazila. Tvrdenia oboch znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.

Prvý úspech ofenzívy: Ukrajinci oslobodili obec Blahodatne

AFP dodala, že podľa amerického Inštitútu pre výskum vojny (ISW) ukrajinský postup na západe Doneckej a Záporožskej oblasti potvrdili aj ruské zdroje, ktoré sa ho súčasne snažia bagatelizovať.

 Reuters poznamenal, že ide o najrýchlejší ukrajinský postup za sedem mesiacov, a dodal, že Ukrajinci sa snažia o ukončenie ruskej okupácie južnej a východnej Ukrajiny napriek početnej prevahe Ruska v množstve vojakov, munície a lietadiel./agentury/

X X X

Šéf Hlasu získal dva milióny neštandardným spôsobom, no zmluvu neukáže. Banka k nemu bola veľkorysá

Tá istá banka, ktorá požičiava Hlasu, kedysi pomohla aj Radoslavovi Procházkovi. Líder Siete však na rozdiel od Pellegriniho musel ručiť aj svojím majetkom.

Strana Hlas už nemusí pýtať peniaze od svojich členov či sympatizantov, aby mohla financovať nákladnú predvolebnú kampaň. Petrovi Pellegrinimu sa podarilo vybaviť kontokorentný úver vo výške až dva milióny eur v slovenskej pobočke českej Fio banky.

Úver, ktorý Hlas dostal, je však pomerne neštandardný. Strana totiž tvrdí, že banke ručí iba svojimi budúcimi príjmami. Teda štátnym príspevkom, ktorý však zinkasuje, len ak uspeje vo voľbách.

Navyše to bola práve Fio banka, ktorá pred takmer desaťročím požičiavala aj v tom čase novej strane Sieť Radoslava Procházku. Preferencie Siete sa pohybovali okolo 13 percent, Procházka však aj tak musel ručiť aj svojím majetkom a napokon vo voľbách pohorel.

Banky politikom požičiavať nechcú

Hlas tvrdí, že so žiadosťou o úver sa obrátil na päť bánk na slovenskom trhu. Nemenoval o ktoré konkrétne išlo, no napokon sa dohodol práve s Fio. Ide o kontokorentný úver, strana ho teda môže čerpať a splácať kedykoľvek až do výšky dvoch miliónov podľa svojich potrieb.

Ako bude strana úver čerpať, by vraj malo byť vidieť na transparentnom účte Hlasu. Splatnosť úveru je podľa informácií, ktoré strana zverejnila, jeden rok s možnosťou ďalších ročných obnov. Pellegrini dostal úrok 6,375 percenta.

Je možné, že žiadna iná banka nebola ochotná vyjsť Hlasu v ústrety. Finančné domy totiž politickým stranám vo všeobecnosti požičiavať nechcú. „Politická strana nie je akceptovateľným subjektom na financovanie v Tatra banke,“ povedala nám hovorkyňa Simona Miklošovičová.

V podobnom duchu nám odpísali aj z VÚB či z ČSOB banky. Podľa finančného analytika a riaditeľa Partners Investments Maroša Ovčarika jednoducho politické strany predstavujú pre banky reputačné riziko. No nielen to. Ide o úvery, ktoré sú vysoko rizikové.

Klient ako každý iný

„Ak sa preferencie strany zásadne zmenia, a takých prípadov už bolo na Slovensku dosť, banka môže zostať bez splateného úveru, pokiaľ nie je zabezpečený,“ vysvetľuje Ovčarik.

V prípade Hlasu Fio banka zrejme takéto riziko nevidela. „Vo všeobecnosti nerobíme rozdiely medzi klientmi, politická strana je pre nás klientom ako každý iný. Poskytnúť úver na základe preferencií a budúceho volebného výsledku dokážeme, nie je to ale záruka v schvaľovacom riadení,“ povedal nám Jozef Daňo z Fio banky.

Hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková tvrdí, že banka vyhodnotila vývoj doterajších preferencií strany ako záruku, že úver bude schopná splatiť. Preferencie Hlasu sa v súčasnosti pohybujú okolo 17 percent a zdá sa, že Pellegriniho subjekt by naozaj nemal mať problém vo voľbách získať aspoň tri percentá, ktoré by už garantovali štátny príspevok.

Z dlhodobého hľadiska však Hlas v prieskumoch pozvoľna klesal. Pred rokom mal ešte 20 percent a bol najpopulárnejšou stranou na Slovensku. Neskôr Pellegriniho predbehol Smer.

Hoci sú preferencie Hlasu relatívne dobré, aj tak je podľa Ovčarika zvláštne, že banke to na poskytnutie úveru stačilo.

Neštandardné

Banky totiž podľa neho nevyhodnocujú len návratnosť príjmov subjektu, ktorému peniaze požičiavajú – v tomto prípade Hlasu –, ale aj zabezpečenie úveru. Inak povedané, čím chce ten, kto si požičiava, ručiť.

„Pri iných typoch úverov je jeho zabezpečenie zvyčajne hnuteľným či nehnuteľným majetkom, osobnými zmenkami alebo niečím, čo je nad rámec primárneho zabezpečenia. Z tohto pohľadu je to podľa mňa mierne neštandardné,“ hovorí finančný špecialista o úvere, ktorý dostal Hlas.

Stačí sa pozrieť na príklad už spomenutej strany Sieť. Pred voľbami v roku 2016 si práve od Fio banky požičala až 2,8 milióna eur. Preferencie subjektu boli dlho nad desiatimi percentami, Radoslav Procházka sa už videl v kresle premiéra.

Banka napriek tomu požadovala, aby šéf strany ako fyzická osoba ručil aj svojím majetkom. Procházka krátko pred voľbami pod tlakom médií aj viacerých politických konkurentov zmluvu s bankou zverejnil.

Napokon Sieť ledva preliezla do parlamentu a od štátu získala len asi 3,6 milióna eur. Úver sa tak pre stranu stal bremenom, ktoré niesla len veľmi ťažko.

Zmluvu neukážu

Čo ak sa začnú prepadávať aj preferencie Hlasu? Podľa Ovčarika by banka teoreticky mala mať možnosť čerpanie úveru zastaviť.

Banky si podľa neho štandardne kontrolujú finančné zdravie tých, ktorým požičiavajú. Či bude musieť Hlas napríklad pravidelne banke dokladovať vývoj preferencií, nevieme.

Presné detaily zmluvy medzi Fio bankou a Pellegriniho stranou nepoznáme. Hlas ju zverejniť nechce s odôvodnením, že ide o bankové tajomstvo, aktuality.sk

X X X

Svetové projekty zo Slovenska: Vyvinuli sme riešenia pre talianske letisko aj múzeum v Nórsku

Práca na automatizovaných systémoch ponúka príležitosť pre vývojárov, ale aj pre odborníkov v oblasti technických zariadení budov.

Stoja za návrhom komplexnej automatizácie pre múzeum v Nórsku, letisko v Taliansku či technologickú univerzitu v Holandsku. Ako sa vyvíjajú riadiace systémy pre takéto významné európske aj svetové budovy?

O podrobnostiach svojej práce, ale aj o dostupných príležitostiach nám v podcaste SHARE rozpráva Peter Bandzi, ktorý pôsobí ako projektový vedúci pre Building Technology Engineering v spoločnosti Siemens Advanta. Diskutoval s ním Maroš Žofčin.

Analýzou dát k lepším a efektívnejším budovám

Veľké priemyselné alebo administratívne budovy si vyžadujú komplexné, prepracované systémy automatizácie. Dokážu riadiť vykurovanie a chladenie, vzduchotechniku, prívod studenej a teplej vody, protipožiarne systémy, osvetlenie, žalúzie či rolety.

Všetky tieto systémy pomocou kontrolerov, ako sa tieto riadiace zariadenia nazývajú, využívajú na svoje fungovanie dáta, pozbierané z množstva najrôznejších senzorov rozmiestnených po celej budove. Sledovať môžu všetko od teploty a vlhkosti, až po stav filtrov vo vzduchotechnike, či rýchlosť otáčania vrtúľ ventilátorov.

„Tieto dáta sa zbierajú do nášho nástroja, kde ich vieme vyhodnocovať. To je jedna z činností, ktoré robíme v Advanta Slovensko. Naši inžinieri, ktorí sa rozumejú technológii HVAC (heating, ventilation and air conditioning), preštudujú schémy, pozrú sa na dáta v čase a hľadajú, čo by v budove mohlo byť zmenené, aby bol zachovaný komfort a súčasne spotreba energie čo najnižšia,“ popisuje Peter Bandzi.

„Naši inžinieri preštudujú schémy, pozrú sa na dáta v čase a hľadajú, čo by v budove mohlo byť zmenené, aby bol zachovaný komfort a súčasne spotreba energie čo najnižšia.“

Zdravotné aj ekonomické hľadisko

Cieľom pritom je, aby všetky zariadenia fungovali správne, aj keď sa okolité podmienky menia. Napríklad kontrola teploty – pri administratívnej budove musí vyhovovať potrebám ľudí, pri industriálnej musí brať do úvahy potreby výrobného procesu, ktorý v nej prebieha.

„Musí sa dbať na zdravotné aspekty, ale aj ekonomické hľadisko, a teda aby prevádzka bola čo najhospodárnejšia. Dá sa tu dosiahnuť mnoho úspor”, popisuje projektový vedúci jednu z typických úloh, ktorú v rámci tímu riešia.

Keď sa kúrilo a chladilo súčasne

„Keď sa v budove zohrieva vzduch, môže na to byť použitý systém cirkulácie teplej vody. Raz sa stalo, že tam bol poškodený ventil. Prechádzala cezeň voda, aj keď by prechádzať nemala, a potom sa vzduch začal zohrievať viac, než sa mal. Na to zareagovala regulácia, ktorá začala chladiť. Komfort v miestnosti síce bol zachovaný, ale podľa dát sme zistili, že súčasne sme kúrili aj chladili, čo znamenalo veľkú spotrebu energie,“ popísal Peter Bandzi jednu zo situácií, keď sa analýzou dát podarilo zvýšiť efektivitu prevádzky.

Náklady je v budovách možné šetriť aj prediktívnou údržbou. Vďaka vyhodnoteniu najrôznejších dát je možné zistiť, že zariadenie síce ešte nie je pokazené a ani nekončí jeho životnosť, ale nepracuje už tak správne, ako by malo. Dá sa teda predvídať, že sa pokazí a môže sa zasiahnuť preventívne, čím sa šetria náklady, ktoré by vznikli napríklad pri odstavení prevádzky či súrnom výjazde technikov.

Programátori a analytici sú vítaní

V Siemens Advanta na Slovensku prebieha softvérový vývoj, ale aj poskytovanie služieb, akými sú napríklad už spomínané dátové analýzy. „Do oboch oblastí hľadáme nových ľudí a máme vypísané rôzne pozície,“ hovorí Peter Bandzi.

S akými technológiami pracujú IT odborníci? Pri vývoji sa na nižšej úrovni v Siemens Advanta využíva Embedded Linux, pri vývoji backendu .NET, Java, Python, Node.js. Na frontendový development sa používa najmä Angular, React a TypeScript a vo veľkom aj cloudové služby, ako napríklad Amazon Web Services.

„Používame agilnú metodológiu vývoja, ktorá sa volá SAFe (Scaled Agile Framework), čo je vlastne scrum of scrums – naše tímy sú relatívne veľké a je ich veľa, preto aj tímy medzi sebou treba synchronizovať,“ popisuje technologické prostredie Peter Bandzi.

Developeri pracujú s umelou inteligenciou

Vývojári v Siemens Advanta využívajú mnoho nástrojov, ktoré sú založené na umelej inteligencii. Nejde pritom o chatboty, ale o sofistikované metódy, ktoré sú určené napríklad na analýzu dát alebo odhaľovanie rôznych chýb či typizovaného správania systémov. Často sa takto dajú nájsť aj také veci, ktoré by človek sám identifikovať nedokázal.

Pri analýze dát v Siemens Advanta hľadajú ľudí, ktorí majú vzdelanie v oblasti HVAC – teda priamo odborníkov, ktorí sa vyznajú v oblasti kúrenia, chladenia a celkovo technických zariadení budov. Nemusia pritom vedieť programovať, postačujúce sú znalosti práce s počítačom, napríklad s Excelom, vysvetľuje Peter Bandzi. Všetko ostatné sa už naučia pomocou interných školení, v rámci ktorých sa naučia pracovať s potrebnými nástrojmi.

Podľa projektového manažéra existuje veľká synergia medzi týmito dvomi oblasťami. „HVAC odborníci rozumejú doméne, vedia, čo chceme dosiahnuť. Programátori vedia zase ako sa to dá dosiahnuť, prichádzajú s novými myšlienkami, ako a čo implementovať. A s tým môžu prísť za inžiniermi. Takáto spolupráca veľmi dobre funguje a ľudia sa navzájom podporujú,“ popisuje situáciu v tímoch Peter Bandzi.

 Ak by vás zaujímal prehľad voľných pozícií všeobecne, nájdete ich tu, aktuality.sk

X X X

Neprišli sme zachrániť hladujúce deti v Afrike, priznal Ódor. Trápna vata, odkázal Matovič

Na ľadovú plochu slovenskej politiky nastúpil štvrtý útok Ľudovíta Ódora zhruba pred mesiacom. V pondelok jeho kabinet predstavil svoje vízie a plány na najbližšie štyri mesiace. Vzhľadom na časovú tieseň nie je Programové vyhlásenie vlády (PVV) rozsiahle. Podľa Ódora sa „nesnaží ani o svetový mier a uvedomuje si, že nevyrieši ani hladujúce deti v Afrike“. Vláda odborníkov však chce pomáhať chudobným na Slovensku.

 „Chceme pomenovať veci také, aké sú,“ ozrejmil predseda vlády. Pre porovnanie: kým vládny program Igora Matoviča mal pred troma rokmi až 121 strán, ten Ódorov má stručných 28.

 V dokumente sľubujú boj proti dezinformáciám, férové voľby či pokračovanie dodávok vojenskej pomoci na Ukrajinu. Zamerať sa chcú aj na pomoc s energiami či kontrolu plánu obnovy, kde napríklad vyradia nemocničné projekty, ktoré naň pripravené nie sú. V zdravotníctve sa plánujú sústrediť na odhaľovanie rakoviny pľúc. Ministerstvo školstva sa zase chce pozrieť na začleňovanie znevýhodnených detí. O podpore PVV sa v parlamente bude hlasovať ešte tento týždeň.

„Uvedomujeme si, že sa nami identifikované problémy nedajú vyriešiť za pár mesiacov. No to nás neodradí od snahy urobiť prvé kroky. Niekde je potrebné začať,“ píše sa v preambule. „Čo sa vízií do budúcnosti týka, sú v poriadku. Je jasné, že táto vláda ich nebude môcť naplniť, ale môže podnikať konkrétne opatrenia smerujúce k uvedeným cieľom. Pokiaľ budú úspešné, budúce vlády budú mať veľký problém s ich prípadnou revíziou,“ ozrejmil politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV.

Odmieta pohľad, že PVV je výplod nejakých rojkov. „Program sa hlási ku kontinuite s veľkou časťou zámerov predchádzajúcich vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. V prípade OĽaNO je jasné, že nová vláda bude rukojemníkom v konflikte medzi Matovičom a prezidentkou,“ ozrejmil.

Ľudia si podľa neho zapamätajú odlišný štýl politiky. „Nová vláda sa výrazne dištancuje od politického štýlu svojej predchodkyne,“ zdôraznil. Cieľom vlády je podľa neho vypracovať návrh opatrení na ozdravenie verejných financií, hoci ich implementácia zostane v rukách vlády, ktorá vzíde z volieb.

„Tieto opatrenia sa budú týkať vládnych výdavkov, vrátane napr. aj dotácií na energie a celkového systému sociálnej podpory. Napriek krátkosti jej mandátu môžu byť jej opatrenia dôležité aj pre politiku budúcich vlád,“ dodal Marušiak.

Za kľúčovú považuje vláda prípravu a implementáciu opatrení, ktoré pomôžu slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dosahmi. „Namiesto adresnej pomoci tým, ktorí to naozaj potrebujú, dominujú plošné riešenia. A tie si v našej súčasnej rozpočtovej situácii nemôžeme dlhodobo dovoliť,“ skonštatovali predkladatelia. Pomáhať slabším a rešpektovať menšiny môže mať podľa vlády ekonomické benefity pre celú krajinu.

Michal Palkovič: Priority zdravotníctva

X Čo sa stane, ak vláda získa alebo nezíska dôveru parlamentu?

Ak vláda dostane od parlamentu dôveru, bude mať k dispozícii všetky právomoci a bude sa môcť oprieť o väčšinu v parlamente. Bude tak môcť prijímať zásadné opatrenia v oblasti hospodárskej, sociálnej a zahraničnej politiky či niektoré medzinárodné zmluvy. Pomohlo by jej to aj pri zostavovaní vyrovnaného štátneho rozpočtu a nebude sa musieť o kompetencie deliť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Ak vláda nezíska dôveru parlamentu, bude ju musieť prezidentka odvolať. Následne ju môže poveriť výkonom právomocí. Následne by podobne ako posledný kabinet Eduarda Hegera s obmedzeným výkonom pôsobila do vymenovania novej vlády po voľbách. V skratke, bude len „kúriť a svietiť“, no vládu nebude možné odvolať v parlamente.

Chýbajúca podpora

Do predčasných volieb zostáva menej ako štyri mesiace. Do konca funkčného obdobia zostáva jedna riadna schôdza s desiatkami neschválených materiálov. Vláda sa pri PVV nemôže spoliehať na podporu parlamentu a otázna bude aj nejaká nasledujúca legislatívna podpora zo strany poslancov.

„Extrémne rozdelená krajina a výzvy sa dajú riešiť len spoločne,“ priblížil svoj pohľad na aktuálnu politickú situáciu na Slovensku Ódor. Vláda odborníkov sa chystá najmä analyzovať a pripraviť podklady, s ktorými bude môcť ďalší kabinet ihneď pracovať. S nevôľou parlamentu podporovať úradnícku vládu musia však rátať aj pri riešení najpálčivejšej témy – zdražovania. „Inflácia sa našťastie otáča, v PVV máme možnosti, cez ktoré sa dá pomáhať ľuďom. Musíme sa spoliehať aj na spoluprácu s parlamentom,“ priznal Ódor s tým, že nevie, ktoré témy sú pre občanov sexy.

„Nie som politológ ani sociológ a neviem povedať, za čo si nás ľudia budú pamätať, ale dúfam, že za dobré veci,“ podotkol Ódor.

Priorita pre Šimka: Voľby! Tie sa musia podariť

Niektorí voliči si podľa politológa Radoslava Štefančíka z Ekonomickej univerzity v Bratislave môžu pamätať, že veci verejné sa dajú spravovať aj s úplným pokojom. „Bez zbytočného prínosu populizmu, prízemných vyjadrení, že ministri sa skutočne môžu sústrediť na hľadanie riešenia problémov. Problém je v tom, že táto vláda bude vo svojej funkcii prioritne počas letných prázdnin a volebnej kampane, takže jej aktivity môžu byť rýchlo zabudnuté,“ ozrejmil.

Program vlády avizuje podporiť len hŕstka poslancov zo strán Demokrati, SaS a jeden poslanec Progresívneho Slovenska. Ódor je však presvedčený, že aj bez dôvery od parlamentu dokážu naplniť isté ciele, ku ktorým sa zaviazali, a bol by rád, ak by si ľudia vládu pamätali preto, že viac komunikujú podceňované a neriešené veci, ako je snaha prilákať talenty, prioritizácia školstva či iný pohľad na kultúru. „Ale keď nebudeme mať dôveru, tak to pre nás nebude K.O.,“ spresnil. Ide tak o prvú slovenskú vládu, ktorá vie, že jej program je odsúdený na neúspech.

 Pokoj a odbornosť

Zaviazali sa však trom krátkodobým a ku trom strednodobým prioritám. Medzi tie, čo by sa mohli dať stihnúť patrí riadny chod štátu do volieb, príprava zodpovedného rozpočtu na budúci rok a proeurópska domáca a západná zahraničná politika. Aj zahraničná politika je dôvod prečo strana Smer nechce podporiť PVV novej vlády. „My sme vláda odborníkov a keď už sme členmi Európskej únie a NATO, tak sa podľa toho správajme,“ zdôraznil Ódor.

Medzi strednodobé priority parí pomoc slabším, udržanie a prilákanie talentov a efektívne využitie európskych peňazí. „Vždy to chceme zlepšiť ale vždy to inak dopadne,“ podotkol na adresu čerpania eurofondov. Ich prácu by mala zastrešovať vízia piatich princípov. Pokoj, odbornosť, budúcnosť a spájanie, služba krajine.

Lídrovi hnutia OĽaNO a priatelia Igorovi Matovičovi pripadá trápne, keď sa úradnícka vláda nazýva vládou odborníkov. Zároveň nazval materiál Programového vyhlásenia vlády (PVV) ako „vybudujme svetový mier“ a vatou. Kritizoval v ňom vety ako „vláda má limitovaný čas a priestor“, „v priebehu niekoľkých mesiacov sa toho nedá veľa stihnúť“. „Je tam veľmi málo konkrétnych vecí a záväzkov,“ myslí si. Líder hnutia sa zároveň obáva, že úradnícka vláda Ľudovíta Ódora „zareže“ Matovičov návrh 200 eur na dieťa. „Premiér píše v dokumente, že by sme mali podporovať len sociálne odkázané komunity,“ uviedol v relácii Braňo Závodský Naživo v Rádiu Expres.

PVV nepodporí ani strana Za ľudí. Argumentuje zdražovaním energií pre domácnosti. Premiér by mal podľa strany prehodnotiť svoje priority, považuje totiž za nemožné podporiť kabinet, ktorý chce okresať schválenú pomoc ľuďom počas inflácie. Podpory sa nedočká ani od mimoparlamentného Hlasu. Strana označila programové vyhlásenie za štandardné. Strane v ňom však chýbajú konkrétne riešenia krízového stavu v samospráve, zdravotníctve a v boji s cenami potravín.

Dôveru vláde odborníkov nevysloví ani Smer. Programové vyhlásenie vlády podľa lídra strany Roberta Fica dokazuje, že súčasný kabinet má „zachrániť skrachovanú vládnu koalíciu a pomôcť Progresívnemu Slovensku zviditeľniť sa“.

Kabinet bez dôvery však nebude môcť prijímať zásadné opatrenia v oblasti hospodárskej, sociálnej a zahraničnej politiky, ani prijímať niektoré medzinárodné zmluvy.

V porovnaní s Eduardom Hegerom, ktorý bol dočasne poverený viesť vládu od decembra do mája, to bude mať Ódorov kabinet náročnejšie, pretože v lete bežne poslanci nezasadajú a na zmeny v zákonoch sú v bežnom režime potrebné aspoň dve schôdze parlamentu.

Štvrtý útok

Pri predstavovaní materiálu si pomáhal citátom hokejovej legendy Wayne Gretzkého. „Korčuľujem tam, kde puk bude, nie tam, kde je,“ zopakoval Gretzkého slová Ódor.

Súčasná vládna garnitúra je obmedzená časom, legislatívnymi možnosťami a nedostatkom financií. Nemajú ani čas, ani legislatívne možnosti na to, aby dotiahli veci do konca, ale je pre neho potrebné prijať kroky na zlepšenie života na Slovensku. „Chceme byť vládou budúcnosti,“ spresnil. Slovensko však podľa neho nie je v dobrej kondícii. „V niektorých ukazovateľoch by sme sa nedostali ani do kategórie C,“ pomohol si opäť hokejovou terminológiou.

Štefančík pripomenul, že Ódorovo PVV treba vnímať ako víziu. „Zároveň ako pohľad odborníkov, ktorí identifikovali problémy súčasnej spoločnosti bez ohľadu na stranícke tričká. Je dobré, ak budú politici počúvať hlas odborníkov nezaťažených politickými ambíciami a zbytočnými žabomyšími vojnami,“ dodal.

Najdôležitejšie témy programového vyhlásenia

Každé ministerstvo si stanovilo tri krátkodobé a tri strednodobé priority.

Verejné financie a eurofondy

Verejné financie sú podľa ministra financií Michala Horvátha „v historicky najhoršom stave“. Ódorov kabinet chce pripraviť zoznam opatrení pre lepšie hospodárenie. Z nich si bude môcť nová vláda vybrať. „Ozdravný plán pre verejné financie sprevádzaný konkrétnym zoznamom opatrení by mal po jeho uvedení do praxe posilniť dôveru finančných trhov v schopnosť Slovenska splácať svoje záväzky aj v dlhodobom horizonte,“ píše Ódorov kabinet. Preto sľubuje analýzu s konkrétnymi návrhmi, aby Slovensku prepadlo čo najmenej dosiaľ nevyčerpaných eurofondov, v ktorých sú stále nedotknuté štyri miliardy eur, hoci použiť ich treba do konca tohto roka.

 Priebeh volieb

Prezidentka Zuzana Čaputová poverila Ľudovíta Ódora vykonávaním vládnej moci až do zostavenia novej vlády po predčasných voľbách. Do nich chce vláda pokojne doviesť krajinu a zaviazala sa k pokojným voľbám. „Vláda vytvorí optimálne podmienky pre zabezpečenie plynulého, nerušeného a transparentného priebehu volieb, vrátane výkonu volebného práva poštou pre voličov trvale žijúcich v zahraničí (…),“ predsavzal si úradnícky kabinet. „Voľby na Slovensku už desaťročia prebiehajú v štandardnom režime bez možnosti akokoľvek ovplyvňovať výsledky. Ani nadchádzajúce predčasné parlamentné voľby nebudú výnimkou,“ deklaruje vláda.

Zdravotníctvo

Vláda sľúbila zmodernizovanie nemocníc, zavedenie DRG systému ako nového platobného mechanizmu pre nemocnice, zefektívnenie ústavnej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti a kvalitnejšiu dátovú podporu. Takéto krátkodobé priority pre rezort zdravotníctva stanovuje programové vyhlásenie vlády, ktoré schválil kabinet. Z plánu obnovy nedajú peniaze na nemocnice, ktoré na to nie sú pripravené, a vláda určí vyhláškou, koľko personálu má byť v pohotovostnej službe. Vláda sľubuje zavedenie skríningu rakoviny pľúc cez zdokonalený eVýmenný lístok, dnes túto diagnózu zväčša odhalia až v pokročilom štádiu.

Nové učebnice

Na učebnice bude v tomto roku pridelených dodatočne desať miliónov eur. Po pondelkovom rokovaní vlády to potvrdil minister školstva Daniel Bútora. Financie na učebnice na nasledujúci rok budú podľa ministra školstva zapracované do návrhu štátneho rozpočtu. Bútora vnímal fakt, že pre školy bola suma na učebnice na nasledujúci školský rok 2023/2024 nedostatočná. Je rád, že v tejto neľahkej situácii našli s premiérom aj šéfom rezortu financií zhodu a na učebnice vyčlenili dodatočný balík.

Pomoc Ukrajine

V programovom vyhlásení vláda sľubuje humanitárnu, politickú aj vojenskú podporu Ukrajine. Návrh štátneho rozpočtu, ktorý vláda vypracuje, ale schvaľovať ho bude až parlament po voľbách, bude obsahovať aj výdavky na obranu vo výške dvoch percent HDP. Krátkodobými prioritami vlády pre oblasť obrany sú pokračujúca podpora Ukrajiny, stabilný rozpočet s dôrazom na vývoj a inovácie a modernizácia protivzdušnej obrany. Vyplýva to z Návrhu Programového vyhlásenia vlády, ktorý dnes schválil kabinet Ľudovíta Ódora. Ako sa vo vyhlásení uvádza, vláda zváži možnosti darovania vojenského materiálu a poskytovania humanitárnej pomoci pre Ukrajinu tak, aby ani naďalej nebola ohrozená obranyschopnosť. Súčasne bude pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov ako bilaterálne, tak aj spoločne s členskými štátmi EÚ a NATO.

Samosprávy

Vláda sa chce tiež zaoberať otázkou decentralizácie Slovenska. „Je šanca, že vláda odborníkov, ktorá nemá starostov a županov, môže zmeniť financovanie samospráv,“ vyhlásil Ódor. Chce sa pozrieť na kompetencie žúp a po 20 rokoch povedať, „čo funguje a čo nie“.

 Proaktívnou komunikáciou, efektívnou koordináciou a aplikovaním praxe zo zahraničia chce vláda zabrániť rozkladu spoločnosti a demokratických princípov. „Dezinformácia, propaganda a hoaxy sa na nás valia zo všetkých strán a je veľmi náročné v takomto prostredí oddeliť pravdivé informácie od manipulatívnych príspevkov a neprávd,“ konštatuje sa v materiáli. Zraniteľnosť Slovenska podľa dokumentu podčiarkujú aj ďalšie faktory, ako napríklad nedostatočný dôraz na kritické myslenie, občiansku výchovu či históriu vo vzdelávacom procese./agentury/

X X X

Nielen Ronalda a Benzemu. Saudské petrodoláre zlákali aj ikonu FC Liverpool

Nový trénerom saudskoarabského tímu Al-Ettifaq sa má stať legenda FC Liverpool a bývalý anglický reprezentant Steven Gerrard. Podľa The Guardian už pricestoval do arabskej krajiny, kde by mal v najbližších dňoch podpísať zmluvu.

   Gerrardova prítomnosť v Saudskej Arábii bola potvrdené v pondelok popoludní, keď sa sociálnymi sieťami začala šíriť jeho fotografia na letisku v Dammáme.

Gerrard je bez práce od októbra minulého roka, keď bol prepustený z Aston Villy po nepresvedčivom štarte tímu do novej sezóny Premier League.

Prítomnosť 43-ročnej liverpoolskej legendy v arabskom svete potvrdil aj novinár Romain Molina. Al-Ettifaq skončil v tejto sezóne Saudi Pro League na 7. mieste tabuľky.

 Gerrard sa tak pravdepodobne stane ďalším úlovkom bohatých arabských šejkov. Vlnu príchodov hviezdnych hráčov odštartoval v januári prestup Cristiana Ronalda do Al-Nassru.

Pred pár dňami posilnil konkurenčný Al-Ittihad Karim Benzema a jeho spoluhráčom by sa mal stať aj francúzsky majster sveta N’Golo Kante.

 Počas pôsobenia v Aston Villa vyhral Gerrard 13 zápasov, prehral 19 a 8 sa skončilo nerozhodným výsledkom. Predtým získal s Glasgow Rangers majstrovský titul v sezóne 2020/21.

Bývalý špičkový stredopoliar bol nedávno spájaný s prácou v Leicester City. Mužstvo, ktoré zostúpilo do druhej najvyššej súťaže, hľadá náhradu za prepusteného Deana Smitha./agentury/

X X X

Nielen Ronalda a Benzemu. Saudské petrodoláre zlákali aj ikonu FC Liverpool

Nový trénerom saudskoarabského tímu Al-Ettifaq sa má stať legenda FC Liverpool a bývalý anglický reprezentant Steven Gerrard. Podľa The Guardian už pricestoval do arabskej krajiny, kde by mal v najbližších dňoch podpísať zmluvu.

 Gerrardova prítomnosť v Saudskej Arábii bola potvrdené v pondelok popoludní, keď sa sociálnymi sieťami začala šíriť jeho fotografia na letisku v Dammáme.

Gerrard je bez práce od októbra minulého roka, keď bol prepustený z Aston Villy po nepresvedčivom štarte tímu do novej sezóny Premier League.

Prítomnosť 43-ročnej liverpoolskej legendy v arabskom svete potvrdil aj novinár Romain Molina. Al-Ettifaq skončil v tejto sezóne Saudi Pro League na 7. mieste tabuľky.

 Gerrard sa tak pravdepodobne stane ďalším úlovkom bohatých arabských šejkov. Vlnu príchodov hviezdnych hráčov odštartoval v januári prestup Cristiana Ronalda do Al-Nassru.

Pred pár dňami posilnil konkurenčný Al-Ittihad Karim Benzema a jeho spoluhráčom by sa mal stať aj francúzsky majster sveta N’Golo Kante.

 Počas pôsobenia v Aston Villa vyhral Gerrard 13 zápasov, prehral 19 a 8 sa skončilo nerozhodným výsledkom. Predtým získal s Glasgow Rangers majstrovský titul v sezóne 2020/21.

Bývalý špičkový stredopoliar bol nedávno spájaný s prácou v Leicester City. Mužstvo, ktoré zostúpilo do druhej najvyššej súťaže, hľadá náhradu za prepusteného Deana Smitha./agentury/

X X X

Nielen Ronalda a Benzemu. Saudské petrodoláre zlákali aj ikonu FC Liverpool

Nový trénerom saudskoarabského tímu Al-Ettifaq sa má stať legenda FC Liverpool a bývalý anglický reprezentant Steven Gerrard. Podľa The Guardian už pricestoval do arabskej krajiny, kde by mal v najbližších dňoch podpísať zmluvu.

 Gerrardova prítomnosť v Saudskej Arábii bola potvrdené v pondelok popoludní, keď sa sociálnymi sieťami začala šíriť jeho fotografia na letisku v Dammáme.

Gerrard je bez práce od októbra minulého roka, keď bol prepustený z Aston Villy po nepresvedčivom štarte tímu do novej sezóny Premier League.

Prítomnosť 43-ročnej liverpoolskej legendy v arabskom svete potvrdil aj novinár Romain Molina. Al-Ettifaq skončil v tejto sezóne Saudi Pro League na 7. mieste tabuľky.

 Gerrard sa tak pravdepodobne stane ďalším úlovkom bohatých arabských šejkov. Vlnu príchodov hviezdnych hráčov odštartoval v januári prestup Cristiana Ronalda do Al-Nassru.

Pred pár dňami posilnil konkurenčný Al-Ittihad Karim Benzema a jeho spoluhráčom by sa mal stať aj francúzsky majster sveta N’Golo Kante.

 Počas pôsobenia v Aston Villa vyhral Gerrard 13 zápasov, prehral 19 a 8 sa skončilo nerozhodným výsledkom. Predtým získal s Glasgow Rangers majstrovský titul v sezóne 2020/21.

Bývalý špičkový stredopoliar bol nedávno spájaný s prácou v Leicester City. Mužstvo, ktoré zostúpilo do druhej najvyššej súťaže, hľadá náhradu za prepusteného Deana Smitha.

X X X

Prvá cesta z tabakových náplní a ohorkov na Slovensku

Slovenský startup – EcoButt má riešenie pre všetky zvyšky tabakových výrobkov, ktoré predstavuje vo svojej kampani „EcoButtni svet svojou cestou“.

 Spoločensky zodpovedný prístup k našej planéte je stále viac a viac dôležitý. Platí to aj pre Slovensko, ktoré sa dlhodobo borí s problémom cigaretového odpadu. Vedeli ste, že ročne sa na celom svete vyhodí až 4,5 bilióna použitých cigaretových filtrov?1 Na Slovensku je 35,8% dospelých fajčiarov, ktorí ešte stále hádžu ohorky na zem. Vyplynulo to z celoslovenskej ankety2, do ktorej sa zapojilo vyše 21-tisíc Slovákov. Výsledky tiež potvrdili, že užívatelia nahrievaného tabaku sú zodpovednejší k prírode. Tabakové náplne totiž zahadzuje na zem polovica z nich v porovnaní s fajčiarmi klasických cigariet.

 Do ankety sa zapojilo viac ako 21-tisíc Slovákov a výsledky z nej ukázali, že až 76,3% Slovákov vníma najviac cigaretového odpadu paradoxne na miestach, kde je fajčenie zakázané, teda v okolí zastávok verejnej hromadnej dopravy.

Výsledky ankety tiež potvrdili, že osveta o škodlivosti cigaretových náplní v prírode je stále potrebná. Ako sú na tom Slováci s prístupom k recyklácii cigaretových ohorkov a tabakových náplní? Takmer 60% Slovákov stále netuší, že ohorky a tabakové náplne je možné recyklovať. A preto sa spoločnosť EcoButt rozhodla pokračovať v osvete pod názvom „EcoButtni svet svojou cestou“, ktorej myšlienku podporujú aj osobnosti ako stand-up komička Simona Salátová a influenceri Natália Pažická, či Radoslav Hoppej.

 „Cigaretové ohorky a tabakové náplne nepatria na zem, ale do cesty,“ to je hlavné motto Huga Repáňa, zakladateľa projektu EcoButt. Slovenský technologický startup založil ešte ako študent a navrhol spôsob využitia tohto odpadu. Dnes má za sebou prvé úspechy a buduje infraštruktúru s cieľom vytvoriť čo najviac možností, aby ľudia neodhadzovali cigaretové ohorky do prírody. „Cigaretový ohorok obsahuje približne 7 000 toxických a karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Akonáhle fajčiar hodí cigaretový ohorok na zem a zaprší, všetky toxické látky sa dostávajú do podzemných vôd a pôdy a kontaminujú tak postupne celý ekosystém,“ vysvetľuje Hugo Repáň a dopĺňa: „Niektoré výskumy dokonca tvrdia, že už jeden cigaretový ohorok kontaminuje až 5 litrov vody, čo je neskutočne veľa pri množstvách, ktoré každý deň skončia na zemi. Treba si uvedomiť ten environmentálny aspekt. Preto mi napadlo, že ak by sme fajčiarom vyrobili dostatok zberných nádob, tak by ohorky jednoducho nehádzali na zem.“

 Pre fajčiara odpad, pre EcoButt materiál

Takto vyrobená cesta už nie je nebezpečenstvom pre prírodu. Čierne spojivo, ktoré spája asfalt dokopy, uzatvára toxické látky a tie sú bezpečne zakonzervované v asfaltovej zmesi.

V októbri 2022 sa EcoButt-u podarilo vyasfaltovať v Žiari nad Hronom prvú cestu a dnes už okrem klasických ohorkov recykluje aj náplne zo zariadenia na nahrievanie tabaku. Vďaka partnerstvám so spoločensky zodpovednými firmami objem recyklácie stále rastie. „Dnes vyzbierame a spracujeme mesačne len v spolupráci s Philip Morris viac ako pol tony tabakových náplní zo zariadení na nahrievanie tabaku, čo vystačí približne na 1000 m² cesty. Práve spoločnosť Philip Morris motivuje svojich zákazníkov zbierať použité tabakové náplne, ktoré my na predajniach pravidelne vyzdvihneme a recyklujeme. Vďaka ich aktivite a spolupráci je to číslo tak významné,“ hovorí Hugo Repáň.

Philip Morris motivuje a učí svojich zákazníkov, aby tabakové náplne zbierali do špeciálnych uzatvárateľných vrecúšok a nosili ich na recykláciu do predajní.

„Spoluprácu s EcoButt sme začali v júni 2022, zbierali sme použité náplne zo zariadenia na nahrievanie tabaku v troch predajniach na Slovensku. Pilotne sme spustili „tichú” iniciatívu, bez komunikačnej podpory. Zamestnanci v predajniach len šírili informácie o možnosti priniesť použité náplne na recykláciu. Doteraz sme vyzbierali 2,3 tony tabakových náplní a dnes už zber prebieha na všetkých predajniach na Slovensku. Ľudia sú čoraz citlivejší na ochranu životného prostredia a sú ochotní prispievať na projekty, ktoré sa snažia minimalizovať negatívne vplyvy na planétu a my sme urobili všetko pre to, aby sme im to umožnili,“ vysvetlila Lucia Blahová, Suistainability Lead Philip Morris Slovensko.

 Vzdelávaciu kampaň v boji proti ohorkom realizovala v minulosti neformálna iniciatíva zodpovedného priemyslu, ktorá sa následne formalizovala, ako Spoločná aktivita proti environmentálnemu znečisteniu ohorkami, v skratke SPAK-EKO. Jej cieľom je osveta spotrebiteľov o správnom nakladaní s odpadom pochádzajúcim z tabakových produktov. „Vo voľne pohodenom odpade končia výrobky z materiálov, ktoré sa v prírode vôbec alebo len veľmi ťažko rozkladajú. Problémom filtrov z tabakových výrobkov je plast, acetát celulózy, z ktorého sú vyrobené. Tento plast je vyrobený na prírodnej báze z drevnej buničiny, avšak jeho rozklad v prírode trvá roky, a preto nepatrí na zem, ale do koša, či popolníka,“ hovorí Miroslav Jurkovič, projektový manažér SPAK-EKO.

Z ankety tiež vyplynulo, že 56,9% Slovákov nevie, ako dlho sa cigaretový ohorok alebo použitá tabaková náplň rozkladá v prírode. „A viac ako 50 % fajčiarov verí, že cigaretové ohorky sú biologicky rozložiteľné a rovnaké množstvo nevie, že obsahujú plasty. Filter obsahuje plasty a rozkladá sa až 15 rokov,“ doplnil Miroslav Jurkovič.

 Množstvo odhodených ohorkov eviduje aj občianske združenie Upracme Slovensko, ktoré od začiatku vzniku motivuje ľudí upratovať Slovensko. Do ich akcií sa zapojilo viac ako 60 000 dobrovoľní­kov, ktorí vyzbierali doposiaľ takmer 1 000 ton odpadu. „Zbierame cigaretové ohorky a tabakové náplne a vnímame to ako problém hlavne v mestách. Vidíme potrebu spätného zberu s motivovaním ľudí, aby vyzbierali napr. PETku ohorkov a dostali za to nejakú odmenu. V Estónsku majú verejné stojany s malými nádobami na ohorky, ktoré si môžu zadarmo so sebou zobrať a do nich potom vkladať ohorky,“ hovorí Veronika Repiská, spoluzakladateľka občianskeho združenia Upracme Slovensko.

EcoButt preto plánuje aj naďalej rozširovať spoluprácu so združeniami a organizáciami s cieľom znižovať cigaretový odpad a spoločne vymyslieť pre samosprávy funkčný model, ktorý by bolo možné realizovať naprieč Slovenskom. Vrátane osvetovej činnosti, aby ľudí informovali o tom, čo ohorky spôsobujú nášmu ekosystému a zároveň rozširovali samotné osádzanie zberných nádob a popolníkov.

x X X

 Rus a Poliak môžu byť bratia, pre peniaze. Lewandowski pobúril fotkou s Medvedevom

Kanonier poľskej reprezentácie a FC Barcelona Robert Lewandowski bol doma podrobený kritike za fotografiu s ruským tenistom Daniilom Medvedevom počas Veľkej ceny Monaka vo formule 1.

 Robert Lewandowski a Daniil Medvedev počas Veľkej ceny Monaka v boxe talianskeho tímu Ferrari.

Poliak bol v mnohých komentároch fanúšikov nazývaný slabochom a jeho čin bol vyhodnotený ako hanebný. V Monaku sa stretlo viacero známych osobností zo sveta športu aj šoubiznisu.

Poliakov však najviac zaujala a zároveň rozhnevala fotografia Lewandowského s Medvedevom. „Poliak a Rus môžu byť bratia, ale len vtedy, keď to sponzori požadujú a platia peniaze,“ napísal k snímke jeden z diskutujúcich Marcin.

 „Fotkám s Rusom vôbec nerozumiem. Kvôli peniazom sú ľudia pripravení urobiť čokoľvek,“ reagoval ďalší. A v podobnom duchu sa niesli aj ďalšie negatívne komentáre na hviezdu poľského športu.

Fanúšikovia obviňovali Lewandowského z pokrytectva aj kvôli tomu, že pred niekoľkými týždňami ostro kritizoval spoluhráčov Alejandra Baldeho a Sergiho Roberta, ktorí nahrali videopozdrav pre ruských fanúšikov Barcelony a španielskej La Ligy.

 Mierne povedané, bol som veľmi prekvapený. V takýchto situáciách často ani neviete, s kým hovoríte. Pokiaľ viem, klub má v úmysle podniknúť nejaké kroky v reakcii na túto situáciu,“ povedal vtedy Lewandowski, ktorého citoval portál interia.pl./agentury/

X X X

Štát rozdá 3,5 milióna na zelené projekty. Ako sa o ne môžete uchádzať?

Preventívne opatrenia proti vzniku škôd spôsobených medveďom, mäkký turizmus či budovanie informačných centier podporia dotácie, o ktoré sa môžu uchádzať obce, školy, neziskovky, nadácie aj fyzické osoby. Požiadať o ne môžu do konca augusta.

 Dotácie na zelené projekty

Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom Environmentálneho fondu a Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) podporí ochranu prírody a krajiny, rozvoj regiónov, národných parkov a environmentálne vzdelávanie. V rámci štyroch foriem dotačnej podpory je pre samosprávy, občianske združenia alebo školy vyčlenených minimálne 3,5 milióna eur.

Viaceré možnosti

Cez dotačnú podporu na ochranu a starostlivosť o životné prostredie na území národných parkov, ktorú spustili pred pár dňami, môžu obce získať 100-tisíc eur napríklad na spracovanie rozvojových dokumentov. „Tiež na rozširovanie mäkkého turizmu, zlepšovanie energetickej efektivity verejného osvetlenia alebo budovanie zelenej či modrej infraštruktúry. Cieľom je podporiť ochranu životného prostredia, prírodu rešpektujúci turizmus ale aj kvalitu života ľudí bývajúcich na území národných parkov,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu životného prostredia Katarína Butkovská.

Pri vyhodnocovaní projektov budú podľa Butkovskej prioritne podporené obce, ktoré prešli zmenou kategorizácie hospodárskych lesov na lesy osobitného určenia, alebo sa ich územia nachádza v národnom parku, ktorý prešiel procesom zonácie.

 Druhá dotačná podpora s názvom Program ochrany prírody pomáha zlepšiť adekvátnu starostlivosť o chránené územia a ekosystémy na lokálnej úrovni.

„Určená je najmä obciam a združeniam so zameraním na ochranu prírody a krajiny, ale aj jednotlivcom vykonávajúcim v tejto oblasti nekomerčnú činnosť. Medzi nováčikmi v zozname žiadateľov sú aj správy národných parkov,“ hovorí generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska. Pokračoval, že v rámci výzvy môžu byť podporené aktivity zamerané na praktickú ochranu druhov a biotopov. „Napríklad sukcesných drevín a rastlín, umiestňovanie vtáčích búdok či liahnísk pre obojživelníky,“ vysvetlil.

V rámci tohto programu môžu peniaze získať aj podujatia, výstavy či ďalšie aktivity zvyšujúce informovanosť o ochrane prírody. Environmentálny fond vyčlenil na túto výzvu celkovo 200-tisíc eur, pričom maximálna výška dotácie pre právnické osoby je 10-tisíc a pre fyzické 8-tisíc eur.

Pocitový chodník

Karaska vyzdvihol jednoduchosť týchto projektov. „Po finančnej stránke, tiež z hľadiska administratívnej náročnosti, ide o mikroprojekty. Čiže môžu ich podať fyzické aj právnické osoby, ktoré nemajú až také skúsenosti alebo taký veľký aparát, aby ich vedeli profesionálne pripravovať,“ mi­eni.

Už v minulých rokoch takto podporili napríklad vytvorenie ovocného sadu pri jednej z materských škôl, budovanie náučných chodníkov a informačných tabúľ. Tiež rozlietavaciu voliéru pre dravcov v Záchrannej stanici v Zázrivej, obnovu hniezdisk včelárika zlatého a krakle belasej. Peniaze putovali aj na využitie schátralého komína v Spišskej Starej Vsi, kde inštalovali stabilné hniezdo pre bociany.

 Vlani dostala dotáciu 8-tisíc eur aj obec Beňuš. Starostka Katarína Srnková vysvetlila, že peniaze čerpali na vybudovanie pocitového chodníka a informačných tabúľ v areáli škôlky.

„Deti sa tu učia spoznávať prírodu hravou formou. Môžu si vyskúšať rôzne materiály, po ktorých v lese stúpajú. Bežne sa najčastejšie stretávajú s asfaltom a trávou, no takto kráčajú aj po štiepke, šiškách či skalkách,“ ukázala na atrakciu. „Chodník je pocitový, lebo pri chôdzi sa vyzujú a cítia rozdiely v jednotlivých materiáloch. No a ten, kto má ploché nôžky, si ich tu môže cvičiť. Takže pomáha to aj po zdravotnej stránke,“ podotkla.

Starostka tvrdí, že túto „pomôcku“ využívajú všetci obyvatelia. „Často sem chodievajú rodinky s malými detičkami, ktoré ešte nenavštevujú ani škôlku. Otvorené je to stále, takže môžu prísť hocikedy,“ povedala.

„Budeme radi, keď sa prihlásia aj ďalší záujemcovia, ktorí sú zatiaľ nerozhodnutí. Všetky podmienky a informácie nájdu na stránkach envirofondu a ŠOP. Čas na to majú do konca augusta,“ doplnil Karaska.

Výhodný úver

Tretia dotačná podpora s názvom Ochrana prírody, biodiverzity a krajiny je určená napríklad na zaistenie prirodzeného druhového zloženia ekosystémov, manažment inváznych nepôvodných druhov. Tiež na opatrenia zabezpečujúce priaznivý stav chránených druhov, na prevenciu proti vzniku škôd spôsobených medveďom hnedým, ale aj na podporu rozvoja a poslania zoologických záhrad.

V rámci opatrení môžu žiadatelia využiť prostriedky na budovanie a vybavenie chovných a rehabilitačných staníc, nákup technického vybavenia, obnovu mokradí, monitoring výskytu druhov a biotopov. Na podporu takýchto projektov je vyčlenených 1,16 milióna eur. O dotáciu až 200-tisíc eur môžu žiadať rozpočtové a príspevkové organizácie štátu, obce, samosprávne kraje, občianske združenia, nadácia a neziskové organizácie.

 Štvrtá dotačná podpora za 1,2 milióna eur poslúži na vytvorenie funkčnej siete štátnych a neštátnych stredísk envoronmentálnej výchovy a vybudovanie informačných návštevníckych centier v chránených územiach či geoparkoch. Maximálna výška podpory na jeden projekt je 200-tisíc, pri zameraniach na environmentálnu výchovu 50-tisíc eur.

„Podmienkou poskytnutia nenávratného finančného príspevku je minimálne päťpercentná spoluúčasť. Jednou z možností pokrytia spolufinancovania je podpora formou výhodného úveru z envirofondu,“ povedal generálny riaditeľ Environmentálneho fondu Ľubomír Vačok./agentury/

X X X

Máte problémy s nadúvaním? Aj toto môžu byť jeho najčastejšie príčiny

 Je dôležíté podotknúť, že nie všetky potraviny spôsobujú nepríjemný príznak nadúvania.

Doktorka Alíz Némethová, gastroenterologička a hepatologička z Hepatologického centra, upozornila, že v niektorých prípadoch môže byť choroba na pozadí. Toto sú najčastejšie prípady:

Nadmerný príjem soli

Konzumácia väčšieho množstva soli, ako je povolené, môže okrem iného viesť k zadržiavaniu vody v tele, čo môže spôsobiť nafúknutie brucha.

Okrem toho môže byť príčinou vysokého krvného tlaku aj nadmerný príjem soli (často zo spracovaných potravín a polotovarov).

Vysoká spotreba sacharidov

Sacharidy poskytujú telu energiu, ktorá sa ľahko vstrebáva, ale vo veľkých množstvách môžu viesť k zadržiavaniu vody, podobne ako soľ.

Čím rýchlejšie sa sacharidy vstrebávajú, tým je väčšia pravdepodobnosť, že k tomu dôjde. Takže napríklad biely chlieb, cestoviny, sladkosti, zemiaky, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku môžu dokonca spôsobiť nadúvanie, zatiaľ čo pri pomaly sa vstrebávajúcich sacharidoch je to menej pravdepodobné.

Prejedanie sa

Je ľahké pochopiť, že ak sa prejedáte, váš žalúdok môže byť plný a môžete pociťovať bolesti a nadúvanie. Preto je dobré prestať jesť skôr, ako sa budete cítiť plní.

Bublinky v nápojoch

Nadúvanie môžu spôsobovať aj sýtené nealkoholické nápoje, pivo, šampanské alebo sódová voda, a to v dôsledku bubliniek alebo vzduchu, ktorý musí prejsť tráviacim traktom. Ak je aj obsah cukru v nápoji vysoký, zvyšuje sa aj zadržiavanie vody.

Príliš rýchle jedenie

Čím rýchlejšie jeme, tým viac vzduchu prehltneme, a tak sa podobne ako pri sýtených nápojoch uvoľňuje vzduch do tráviaceho traktu.

Je dobré vedieť, že mozog potrebuje približne 20 minút na to, aby dostal správu, že sme najedení, preto je dobré jesť pomalšie.

Zápcha

Každý môže z času na čas pociťovať zápchu, ktorú môže sprevádzať pocit nadúvania. Príčinou môže byť nedostatočné pitie vody,zmena stravovania, strava s nedostatkom vlákninystres.

Ak sa stolica po niekoľkých dňoch neupraví – napríklad pomocou voľnopredajných preháňadiel a cvičenia – je vhodné zistiť príčinu.

 Citlivosť na laktózu

Ľudia s intoleranciou laktózy nemôžu správne tráviť laktózu, čo spôsobuje príznaky, ako sú hnačka, bolesti brucha a nadúvanie.

Ľudia s intoleranciou na laktózu by mali dodržiavať diétu s nízkym obsahom laktózy, aby sa vyhli týmto príznakom.

Neznášanlivosť fruktózy

Fruktózová intolerancia je porucha vstrebávania fruktózy, ktorá spôsobuje, že fruktóza sa dostáva do hrubého čreva v polorozloženej forme, kde sa trávi.

Trávenie sprevádza zvýšená tvorba plynov; to spôsobuje malátnosť, brušné ťažkosti, kŕče, nadúvanie a hnačku. Riešením je diéta snízkym obsahom fruktózy.

Celiakia

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus.

Celiakiu nespôsobuje samotná múka, ale skupina bielkovín v lepku, gliadín, ktoré sa nachádzajú v obilninách.

Autoimunitná celiakia je v podstate imunitná reakcia organizmu proti sebe samému, ktorá vedie k deštrukcii sliznice tenkého čreva. To znižuje vstrebávanie živín, vitamínov a minerálov a vedie k malabsorpcii.

Príznaky môžu byť veľmi rôznorodé a nepostihujú len tráviaci systém, ale hnačka, zápcha a nadúvanie sú stále hlavnými príznakmi.

 IBS, SIBO

Jedným z príznakov určitých stavov môže byť nadúvanie, zvýšená tvorba plynov. Ak je sprevádzané bolesťou brucha, pocitom napätia, hnačkou alebo zápchou, môže byť tiež príznakom syndrómu dráždivého čreva (IBS).

Príznaky podobné IBS môže spôsobovať aj syndróm znečisteného tenkého čreva (SIBO), ktorý môže v niektorých prípadoch zahŕňať aj nutkanie na vyprázdňovanie, nevoľnosť a vracanie, hoci najčastejšími príznakmi sú nadúvanie a bolesť brucha. Okrem toho môžu plynatosť spôsobovať aj reflux, hemoroidy a iné ochorenia.

„Dôvodov na nadúvanie môže byť viacero a je dôležité nechať sa vyšetriť, ak sa vyskytuje často, ale sprevádza ho strata chuti do jedla, chudnutie, bolesti brucha, prípadne krvavá stolica, alebo dokonca sťažuje každodenný život,” zdôrazňuje doktorks Alíz Némethová, gastroenterologička a hepatologička z Hepatologického centra.

„Ak sa nám pomocou rôznych testov a vyšetrení podarí zistiť príčinu, liečba môže veľmi pomôcť, a to aj pri chronických stavoch,” dodáva, aktuality.sk

X X X

António Guterres tvrdí, že umelá inteligencia sa rizikami vyrovná jadrovej vojne

Odborníci podľa generálneho tajomníka OSN vyzývajú svet, aby konal.

Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok varoval pred nebezpečenstvami umelej inteligencie a navrhol vytvorenie regulačného orgánu, ktorý by mohol fungovať podobne ako Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Takýto orgán však podľa neho OSN nemôže vytvoriť sama, ale iba v spolupráci s členskými štátmi. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

„Zvonenie na poplach v súvislosti s najnovšou, generatívnou formou umelej inteligencie, je priam ohlušujúce,“ povedal Guterres na tlačovej konferencii v New Yorku.

Dodal, že odborníci vyzývajú svet, aby konal, pretože „umelá inteligencia predstavuje pre ľudstvo existenčnú hrozbu, ktorá sa vyrovná riziku jadrovej vojny. Tieto varovania musíme brať vážne“, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.