Odpor proti embargu na ruský plyn silnie, Rakúsko, Čaputová zákerná…

 Rakúsko naďalej odmieta zastavenie dodávok plynu z Ruska. „Embargo na plyn je pre Rakúsko jasnou červenou čiarou,“ uviedla ministerka hospodárstva Margarete Schramböcková v rozhovore pre novinárov nemeckej mediálnej skupiny Funke.

Podľa Schramböckovej sa nemajú vysielať podobné signály, keď sa sa takéto opatrenie nedá zvládnuť. „My ani Nemecko by sme to nezvládli.“ Dodala, že Rakúsko rovnako ako Nemecko sú jasne proti zastaveniu dovozu ruskej ropy, keďže takéto embargo by narobilo viac škody ako osohu.

 Rakúska ministerka tiež navrhla, aby Európska únia (EÚ) podporila ťažbu plynu z bridlíc metódou takzvaného hydraulického štiepenia (fracking). „Existujú metódy, ako ťažiť plyn z bridlíc ekologicky. Nesmieme sa uzavrieť a argumentovať technologickým stavom spred dvadsiatich rokov.“ Schramböcková zdôraznila, že technológie odvtedy pokročili./agentury/

X X X

Za vysoké ceny palív môže Matovič, v konaní proti Slovnaftu stopol Sulíka

Od neúspešného hlasovania o vydaní Roberta Fica (Smer) na väzobné stíhanie sa Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS) predháňajú v tom, kto a čo na toho druhého vyzradí.

 Namiesto toho, aby koalícia riešila či už vlnu zdražovania, alebo dôsledky vojny, alebo skutočnosť, že sa blíži k bodu, keď ledva-ledva siaha na prostú väčšinu v parlamente, lídri sa medzi sebou hašteria. Hneď po hlasovaní Matovič prezradil, že sulíkovci hrozia odchodom z koalície, ak sa prijme avizovaná pomoc občanom a protiinflačné opatrenia v navrhovanej podobe. Sulík síce krúti hlavou, že to tak nie je, ale vracia úder.

Minister hospodárstva Sulík totiž vysvetľuje, že za nadmerné zisky Slovnaftu a teda aj vysoké ceny nafty na Slovensku môže práve minister financií Matovič.

 Pripomína, že koncom minulého roka predložil na rokovanie vlády nomináciu nového predsedu Protimonopolného úradu. Tvrdí, že na kandidátovi Matúšovi Medvecovi sa koalícia dohodla. Bolo aj výberové konanie, aj verejné vypočutie. „Avšak Igor Matovič v januári jeho menovanie zastavil a dodnes neuviedol žiaden dôvod,“ ohradzuje sa SaS.

 Liberáli tvrdia, že teraz, keď sa všetci pozastavujú nad vysokými ziskami rafinérie Slovnaft, by bol práve šéf Protimonopolného úradu tým človekom, ktorý by dokázal zakročiť. V súčasnosti na tejto stoličke sedí nominant strany Most-Híd.

„Je naivné si myslieť, že Slovnaft si sám a dobrovoľne zníži zisky. Na toto slúži Protimonopolný úrad. Koaličných partnerov som presne pred mesiacom, 6. apríla, písomne informoval, že by sme úplne zadarmo dokázali docieliť výrazné zníženie ceny nafty (v súčasnosti 1,6 eur/liter), na úkor zisku rafinérie Slovnaft, možno až na úroveň ceny v Maďarsku,“ tvrdí Sulík. Podľa oficiálne stanoviska SaS Sulík koaličných partnerov upozornil aj na neprimerané zisky Slovnaftu a navrhol riešenie.

„Minister hospodárstva zásadne odmieta, že by Oszkárovi Világimu alebo komukoľvek inému chránil zisky. Naopak, v konaní proti nadmerným ziskom Slovaftu ho zastavil práve minister financií Igor Matovič,“ postavila sa SaS za svojho predsedu a ministra hospodárstva./agentury/

X X X

Matovič označil prezidentku za zákernú, hlava štátu mu v reakcii pripomenula koniec jeho vlády

Šéf najsilnejšieho koaličného hnutia OĽaNO Igor Matovič by rád videl po budúcich prezidentských voľbách inú hlavu štátu, než Zuzanu Čaputovú.

Minister financií nedávno po rokovaní vlády vyhlásil, že súčasnú prezidentku považuje za „falošnú a veľakrát zákernú ženu“.

„Zažil som s ňou dve stretnutia. Také, o ktorých, keby sa ľudia dozvedeli, tak by boli zhrození. Myslím si, že by malo Slovensko hľadať lepšieho kandidáta,“ povedal pred novinármi.

Prezidentka Čaputová bola v relácii Na hrane TV JOJ vyzvaná, aby na vyjadrenia Matoviča zareagovala. Poznamenala, že by svojimi tvrdeniami iba dedukovala na jeho motívy.

„Evidentne sa ho dotklo to, že skončil ako premiér – nie mojím pričinením. To chcem zdôrazniť. Pamätáme si, že mi v tom čase už šesť ministrov jeho vlády doručilo demisiu. Dve zo štyroch koaličných strán odmietalo spolupracovať pod jeho vedením a dva týždne bol nefunkčný parlament. Toto bol kontext, kedy padala vláda Igora Matoviča,“ poznamenala.

Vysoká miera nedôvery

Zuzana Čaputová uviedla, že ju osobne mrzí, že Matovičova miera nedôvery v jej osobu je takáto vysoká a tiež, že to je z jeho strany „také osobné“. Doplnila, že dvere prezidentského paláca má vždy otvorené.

„Myslím si, že ako politici sme povinní spolupracovať, pretože nám nemá ísť o nás a o naše vzťahy, o to, či sa máme alebo nemáme radi. Jednoducho, teraz máme zodpovednosť vo funkciách za túto krajinu,“ pokračovala.

Hlava štátu zároveň ocenila spoluprácu s premiérom Eduardom Hegerom. „Ale ak si dobre pamätám, tak so všetkými ministrami vlády mám veľmi konštruktívny pracovný vzťah,“ povedala.

Dodala, že s ministrom financií sa nestretáva, no spoluprácu s vládou a jej členmi označila za veľmi dobrú, aktuality.sk

X X X

Sulík: V konaní proti nadmernému zisku Slovnaftu ma zastavil Matovič

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zásadne odmieta, že by Slovnaftu alebo komukoľvek inému chránil zisky. „Naopak, v konaní proti nadmerným ziskom Slovnaftu ho zastavil práve minister financií Igor Matovič (OĽaNO),“ konštatuje v stanovisku pre médiá strana SaS.

Pripomína, že minister hospodárstva koncom minulého roka predložil na rokovanie vlády nomináciu nového predsedu Protimonopolného úradu (PMÚ). Na novom kandidátovi Matúšovi Medvecovi bola podľa strany v koalícii dohoda, prebehlo riadne výberové konanie vrátane verejného vypočutia a kandidát spĺňa všetky predpoklady.

„Avšak Igor Matovič v januári jeho menovanie zastavil a dodnes neuviedol žiaden dôvod. Dnes, keď je na stole téma vysokých ziskov rafinérie Slovnaft, by bol práve nový predseda PMÚ tým človekom, ktorý by vedel a mohol zakročiť,“ vyhlásila strana. V stanovisku pripomína, že súčasný predseda PMÚ je ešte nominantom Mostu-Híd z čias predchádzajúcej vlády.

Sulík mal upozorniť na neprimerané zisky Slovnaftu

„Je naivné si myslieť, že Slovnaft si sám a dobrovoľne zníži zisky. Na toto slúži PMÚ. Koaličných partnerov som presne pred mesiacom, 6.4., písomne informoval o tom, že by sme úplne zadarmo dokázali docieliť výrazné zníženie ceny nafty (v súčasnosti 1,6 eur/liter), na úkor zisku rafinérie Slovnaft, možno až na úroveň ceny v Maďarsku,“ vyhlásil Sulík. Podľa vlastných slov ich upozornil na neprimerané zisky Slovnaftu a navrhol riešenie.

Igor Matovič vo štvrtok (5.5.) v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo avizoval, že sa snaží o dohodu so Slovnaftom. Ešte pred dvoma týždňami rokoval s podpredsedom maďarskej vlády Péterom Szijjártóm, ktorého požiadal o intervenciu v spoločnosti MOL, ktorá vlastní slovenský Slovnaft. Na základe toho mal potom hovoriť aj so šéfom Slovnaftu Oszkárom Világim.

„Rokujem o tom, že nechceme, aby si Slovnaft užíval lacnú ruskú ropu a predával nám… O tejto veci so Slovnaftom rokujem. Nepotrebujem o tom kvíkať do médií vopred, ale už dnes viem, že máme predrokovanú dosť zásadnú dohodu, ktorá, myslím si, bude výhodná pre ľudí na Slovensku,“ vyhlásil Matovič s tým, že bližšie informácie verejne oznámi, keď bude dohoda hotová, aktuality.sk

X X X

 Prezident polície Hamran by mal byť zdržanlivejší, žiada generálna prokuratúra

 Generálna prokuratúra (GP) SR žiada policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby pri svojich vyjadreniach rešpektoval princíp zdržanlivosti. Ako poznamenala, policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní. Informoval o tom hovorca GP SR Dalibor Skladan v súvislosti s medializovanými výrokmi šéfa polície.

 Generálna prokuratúra SR sa dôrazne ohradila proti výroku, ktorý prezident Policajného zboru predniesol vo štvrtok na Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, že „celý prípad smrdí ako mnohé iné rozhodnutia Krajskej prokuratúry Bratislava, Nitra a ďalšie, ku ktorým sa môžeme dostať“.

„Policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní a žiadame ho, aby pri svojich vyjadreniach rešpektoval princíp zdržanlivosti, na ktorý sa vo svojich vyjadreniach viackrát odvolával,“ píše sa v stanovisku prokuratúry.

Hamran na výbore vysvetľoval okolnosti zásahu polície na Okresnom súde Bratislava III. Odmietol, že by vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zasiahol do právomocí alebo do nezávislosti súdu. Podľa šéfa polície sa vyšetrovateľ správal zdržanlivo aj napriek tomu, že mu na súde odmietli vydať spis, ktorý žiadal./agentury/

X X X

Matovič dostal pokutu za nedodržiavanie pandemických opatrení

 Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič dostal pokutu 250 eur za nedodržiavanie pandemických opatrení. TASR to potvrdila hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava Katarína Nosálová.

 „Zo strany RÚVZ Bratislava bola Igorovi Matovičovi uložená za viacero porušení protiepidemických opatrení pokuta,“ povedala hovorkyňa. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Výšku pokuty úrad najprv nezverejnil, neskôr informoval, že je vo výške 250 eur. Už v minulosti avizoval, že pri jej určení je povinný prihliadať na to, že k priestupku došlo opakovane. /agentury/

X X X

Železnice kúpili pozemok od podnikateľa Trabelssieho k veľkej rekonštrukcii v Žiline

Pozemok potrebujú na vybudovanie nadjazdu ponad koľajisko. Nadjazd bol podmienkou mesta Žilina.

ŽILINA: George Trabelssie podpísal zmluvu so železnicami. Predal im pozemok, ktorý je súčasťou autobusovej stanice v Žiline, ktorú vlastní.

Pozemok potrebujú železnice kvôli vybudovaniu nadjazdu ponad koľajiská. Stavebné práce sú súčasťou veľkej rekonštrukcie železničného uzla v Žiline. Stavba je vo verejnom záujme. Pozemok Trabelssie predal za viac ako 1,2 milióna eur.

Podnikateľ George Trabelssie vlastní v Žiline viaceré pozemky a nehnuteľnosti. Je známy bývalého primátora Žiliny a politika Jána Slotu.

Úpravy autobusovej stanice

Predchádzali tomu dlhé rokovania aj medzi Trabelssiem a Žilinským samosprávnym krajom ohľadne prípadných zmien v autobusovej doprave, ktorú pre kraj taktiež zabezpečuje Trbelssieho Slovenská autobusová doprava Žilina. Výstavba nadjazdu totiž ovplyvní vjazd a výjazd autobusov na autobusovú stanicu.

Železnice a Trabelssie sa dohodli, že rekonštrukciu a reorganizáciu autobusovej stanice, ktorá stavbou nadjazdu vznikne a ktorá bude potrebná pre užívanie a obsluhu autobusovej stanice, zrealizujú železnice na svoje náklady.

Podmienka mesta

Nadjazd je vyvolanou investíciou mesta, Žilina oň požiadala ešte v roku 2017. Od železníc chceli prehodnotenie vtedajšieho technického riešenia dopravy kvôli projektu modernizácie tratí. Rekonštrukcia totiž mala priniesť aj značné zlepšenie dopravnej situácie v celom území. Riešením bol cestný nadjazd, ktorý má vyviezť autá z centra mesta až za stanicu.

„Podmienky boli priebežne prerokované a za ŽSR sme radi, že môžeme plniť podmienky záväzného stanoviska Mesta Žilina,“ informovala Ria Feik Achbergerová, hovorkyňa železníc.

Dodala, že v prípade nadjazdu budú nasledovať stavebné konania na vykúpených pozemkoch a následne sa zaháji stavba.

Odbremení ulicu pred stanicou

Plánovaný nadjazd, ku ktorému boli potrebné pozemky Georgea Trabelssieho, má prepojiť Májovú ulicu pred stanicou, s Uhoľnou, ktorá vedie za koľajiskom popred zimný štadión a štadión MŠK Žilina. Z Uhoľnej ulice sa napojí na cestu I/60 – Ľavobrežnú. Slúžiť bude iba pre cestnú dopravu, o pohybe peších sa tu neuvažuje.

Nadjazd odťaží aj Hviezdoslavovu ulicu priamo pred železničnou stanicou. Dnes je vyťažená, Kysuckou cestou ňou smeruje do centra množstvo áut. Po rekonštrukcii bude mať charakter predstaničného námestia, kde bude mať vjazd povolený len mestská hromadná doprava a autá k železničnej stanici a hotelu Polom. Dlabačova ulica sa opäť spojí s Hviezdoslavovou, dnes sa tade prejsť nedá.

Celá rekonštrukcia železničného uzla má dĺžku zhruba 14 kilometrov v smere východ – západ a 2,3 kilometra v smere sever – juh. Opravou prejde 50 kilometrov koľají, železničné mosty, nástupištia, podchody aj podjazdy. Okrej železničnej a cestnej sa zmení aj infraštruktúra súvisiaca s cyklodopravou.

Zhotoviteľom stavby Uzol Žilina je Združenie pod Dubňom na čele so spoločnosťou Strabag. Práce prebiehajú už viac ako rok a budú pokračovať približne ďalšie tri. Keď sa naplno rozbehnú v Žiline, obyvatelia to pocítia. Uzatvorený bude napríklad podjazd pod železničnou stanicou v smere do mesta na Kysuckej ulici, ktorým denne pendluje 20-tisíc vozidiel.

Veľká rekonštrukcia železničného uzla v Žiline, zákazka v hodnote 323 miliónov eur, sa radí k najväčším, aké boli kedy na Slovensku na železničné stavby preinvestované. Financovaná má byť z dvoch eurofondových zdrojov, a to z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) a Nástroja CEF (Nástroj na prepájanie Európy), aktuality.sk

X X X

Kamarát sudcov a Kočnera čelí obžalobe. Na východe za úplatky vybavoval rozsudky

Vranovskému podnikateľovi Mariánovi Sisákovi, bývalému sudcovi Miroslavovi Novákovi a advokátovi Alexejovi Ivankovi hrozí v prípade odsúdenia väzenie.

VRANOV NAD TOPĽOU: Keď vlani v októbri zastavili príslušníci NAKA na ceste v Sobranciach luxusné vozidlo a zatkli jeho vodiča, pre mnohých Východniarov to bolo veľkým prekvapením. V aute totiž sedel roky nedotknuteľný vranovský podnikateľ Marián Sisák.

Objavil sa aj v komunikácii v Threeme s mafiánom Mariánom Kočnerom. Spoločne sa bavili napríklad o ovplyvňovaní súdneho sporu, ktorý Kočner viedol o náhradu údajnej škody za apartmány na Donovaloch na košickom súde proti najväčšiemu tuzemskému distribútorovi liečiv Unipharme.

Vranovčan bol zároveň jedným z troch ľudí, ktorých Marián Kočner informoval o svojom zatknutí. Aktuálne Marián Sisák čelí obžalobe v kauze známej ako Syseľ.

Postavia sa pred súd

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal koncom apríla tohto roku obžalobu na celkovo tri zadržané a po razii Syseľ aj obvinené osoby – Mariána Sisáka pre pokračovací prečin nepriamej korupcie, bývalého sudcu z Vranova nad Topľou Miroslava Nováka pre účastníctvo na prečine nepriamej korupcie formou pomoci a advokáta z Michaloviec Alexeja Ivanka pre účastníctvo na prečine podplácania.

„Z hľadiska skutkových okolností ide o vybavovanie súdnych rozhodnutí za finančnú odplatu. V prípade nepriamej korupcie je podľa Trestného zákona horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody tri roky; v prípade trestného činu podplácania je rozpätie trestnej sadzby trestu odňatia slobody v rozpätí 2 až 5 rokov,“ vysvetľuje pre Aktuality.sk hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

O Mariánovi Sisákovi sa v kuloároch roky hovorilo ako o vybavovačovi s čulými kontaktami na viaceré štátne inštitúcie v regióne východného Slovenska – políciu, prokuratúru, súdy či daňové úrady.

Podnikateľ a bývalý sudca sedia vo väzbe

Po razii Syseľ polícia celkovo obvinila šesť osôb. Okrem spomínanej trojice ešte Mareka T. z Čane, Erika B. z Košíc a Antona P. z Talianska. Z šestice mužov sú Marián Sisák a Miroslav Novák od svojho zadržania v októbri 2021 stíhaní väzobne.

V prípade podnikateľa z Vranova nad Topľou ide o kolúznu a preventívnu väzbu z dôvodu obavy z ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti. Dôvodom väzby v prípade bývalého sudcu Okresného súdu Vranov nad Topľou, ktorý už nie je v talári aktívny od roku 2014, je obava z ovplyvňovania svedkov – čiže kolúzna väzba. Obaja voči väzobnému stíhaniu podali sťažnosť, ale Najvyšší súd ich vo väzbe ponechal.

V obžalobe dáva prokuratúra Sisákovi a spol. za vinu celkovo tri korupčné prípady vybavovania rozsudkov pri civilných alebo trestných konaniach na súdoch v Prešovskom a Košickom kraji. Každý z nich sa dotýka buď samostatne alebo zároveň dvoch paragrafov – prečinu nepriamej korupcie a prečinu podplácania.

Manipulácia s osobným bankrotom

Pri ovplyvňovaní konkurzného konania na majetok muža zo Stropkova v osobnom bankrote sa angažovala celá trojica obžalovaných Sisák – Novák – Ivanko. Konanie prebiehalo na obchodnom súde v Prešove a viedol ho prešovský sudca, ktorý je menovcom obvineného Miroslava Nováka.

Záujem na urýchlení a skrátení konkurzného konania a tiež na vylúčení chalupy v lukratívnej obci Rovinka pri Bratislave zo súpisu majetkovej podstaty, ktorá sa v osobnom bankrote Stropkovčana speňažovala, mal Talian Anton P. Ten o túto službu požiadal advokáta Alexeja Ivanka, ktorý bol v minulosti napríklad parlamentným poslancom za stranu SDKÚ.

Ivanko následne kontaktoval bývalého sudcu Nováka. Ten mu mal na stretnutí povedať, že vec vybaví za sumu 15-tisíc eur. Advokátovi z Michaloviec dal číslo účtu, kam Talian požadovanú čiastku zaplatil.

Následne z účtu Marián Sisák podľa obvinenia vybral necelých 12-tisíc eur a nezisteným spôsobom vybavil, že v júli 2017 prešovský sudca Tomáš N. rozhodol o chalupe v Rovinke tak, že nebude súčasťou speňažovanej majetkovej podstaty Stropkovčana v osobnom bankrote. Zaujímavosťou je, že konkurzným správcom je aj Sisákov syn Marián Sisák mladší, ktorý bol v nedávnej minulosti súťažným boxerom vo vranovskom boxerskom klube.

Vybavoval miernejšie tresty

V ostatných dvoch korupčných prípadoch figuruje ako vybavovač súdnych rozhodnutí iba Marián Sisák. O pomoc ho požiadal Erik B., ktorý na súde v Starej Ľubovni čelil obžalobe z prečinu ublíženia na zdraví po automobilovej nehode.

Za vybavenie nižšieho trestu si mal Vranovčan vypýtať 12 000 eur. Časť peňazí mala byť vo forme pôžičky a časť na úplatky pre sudcov Okresného súdu v Starej Ľubovni a Krajského súdu Prešov.

Erik B. bol najprv v septembri 2019 v Starej Ľubovni uznaný za vinného s podmienečným trestom 14 mesiacov s odkladom na dva roky a zároveň dostal zákaz šoférovania na dva roky. Prešovský krajský súd v januári 2020 tento rozsudok zrušil, pričom podmienečný trest nahradil peňažným trestom vo výške tisíc eur a dvojročný zákaz šoférovania ostal v platnosti.

Namiesto väzenia podmienka

V poslednom, treťom, prípade kontaktoval Sisáka obvinený Marek T. s tým, že vedel o Sisákových údajných väzbách na východoslovenské súdy. Za sumu 12-tisíc eur, z ktorej časť zaplatil účet, mu mal Vranovčan vybaviť miernejší trest. To sa napokon aj stalo, keď sa nepodmienečný trest pre Marek T. zmenil na podmienečný.

V januári 2019 Mareka T. pôvodne Okresný súd Košice II odsúdil na štvorročné väzenie. Odsúdenie sa však napokon zmenilo na trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na dva roky, pričom Krajský súd Košice v októbri 2019 tento rozsudok potvrdil.

V jednom prípade je už odsúdený

Medzičasom podnikateľa Mariána Sisáka, stíhaného aj v kauze Syseľ, odsúdil vo februári 2022 Špecializovaný trestný súd na úhrnný trojročný trest odňatia slobody so štvorročným odkladom. Rozsudok nie je právoplatný, pretože Sisák na rozhodnutí súdu chýbal.

Samosudkyňa ho odsúdila za pokus o subvenčný podvod a poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie. Podnikateľ chcel podvodne získať dotáciu na pôdu, ktorú ale nevlastnil. Ak by skutok dokonal a štátna Pôdohospodárska platobná agentúra by mu peniaze vyplatila, vznikla by škoda vyše 81-tisíc eur.

Súčasťou neprávoplatného rozsudku je aj povinnosť Sisáka zúčastniť sa na výchovnom programe. V rámci neho má Vranovčan v pozícii verejnosti absolvovať pojednávanie Špecializovaného trestného súdu, ktoré sa bude týkať subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, aktuality.sk

X X X

Premiér Heger kritizuje Matoviča. Vyhodí Sme rodina z koalície?

 Vylúčenie Romany Tabák a Kataríny Hatrákovej z klubu OĽaNO nebol trest. Nebaví ho handrkovanie medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom. Nepáčia sa mu ani slová, ktoré Matovič povedal na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti zverejnil video, v ktorém odpovedá „na otázky, ktoré dostal“.

„Nenazývajme to trestom. Poslancov nemožno trestať za ich hlasovanie. Poslankyne sa spreneverili kľúčovým hodnotám OĽaNO, ktoré sme mali zadefinované v našom program, s ktorým sme kandidovali do parlamentných volieb 2020,“ povedal Heger na otázku, ktorá sa týkala vylúčenia Kataríny Hatrákovej a Romany Tabák.

Obe totiž v stredu nepodporili vydanie Roberta Fica (Smer) na väzobné stíhanie. Ešte v ten deň ich obyčajní vylúčili z klubu.

„Čiže sme len reflektovali na ich skutok, že sme sa v tejto základnej hodnote rozišli,“ komentoval Heger rozhodnutie poslaneckého klubu.

 V prípade postoja Sme rodina, ktorého poslanci sa zdržali hlasovania, Heger priznal, že s hnutím Borisa Kollára majú názorové rozdiely.

„Ak sa rozprávame o Sme rodina, tak môžeme povedať, že sa hodnotovo rozchádzame vo viacerých veciach. Či už je to v niektorých pohľadoch na spravodlivosť alebo v niektorých reformách,“ priznáva predseda vlády.

Upozornil však, že počas tohto volebného obdobia nastali situácie, keď „sa na niektorého z partnerov nemohol spoľahnúť a zabrali ostatní partneri“.

„To dáva opodstatnenosť celej štvorkoalícii a preto hovorím, že je dôležité, aby sme ako štvorkoalícia pokračovali ďalej,“ dodal Heger.

 Dostal aj otázku, či ho „baví handrkovanie medzi Igorom a Richardom“. Spory medzi Matovičom a lídrom SaS Richardom Sulíkom sú už legendárne. Vyostrili sa práve po hlasovaní o Ficovom vydaní. Sulík adresoval Matovičovi výčitku, že OĽaNO si už nemôže hovoriť protikorupčné hnutie. Na to Matovič povedal, že SaS chce odísť z koalície, ak sa prijmú v súčasnosti navrhované protiinflačné opatrenia a pomoc občanom. Slovné prestrelky medzi klubom SaS a klubom OĽaNO pritom pokračujú aj ďalej.

Heger odpovedal jednoducho :„Nie.“ Podčiarkoval však, že handrkovanie dvoch lídrov zo štvorkoalície „je úplne legitímne, ak sa rozprávajú a dišputujú o veciach, ktoré sú vecné a ktoré sa týkajú programov a zastupovania svojich voličov, ktorí im dali dôveru vo voľbách“.

Za problém „handrkovanie“ považuje vo chvíli, „ak sa ide do osobných útokov“.

Ďalšia otázka sa týkala vyjadrení Matoviča na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Povedal o nej, že ju považuje „za falošnú a veľakrát zákernú ženu“.

Predseda vlády, ktorému je v rámci straníckych štruktúr Matovič nadriadený, odpovedal veľmi krátko: „Nie.“

Krátka bola aj odpoveď na otázku, či bude Slovensko za plyn Rusku platiť v rubľoch alebo eurách. „V eurách,“ povedal Heger.

Ide o prvé video, v ktorom predseda vlády odpovedá na „kladené otázky“. Je zrejmé, že ide o otázky ľudí z celého Slovenska. Boli medzi nimi totiž aj také, ktoré sa týkali skĺbenia politiky a viery, ale niekto bol aj zvedavý, čo mal na obed alebo či príde do Bardejova.

X X X

 Odpočúvací škandál Pegasus sa šíri Európou. Znepokojuje už aj Brusel

Pegasus mal byť zbraňou proti terorizmu a zachraňovať životy. Dnes je v rukách autokratických režimov a nedemokratických predstaviteľov. Čo je Pegasus a prečo je dôvodom na vznik špeciálneho výboru EÚ?

Je to špionážny škandál, ktorý doposiaľ nemá obdobu a najnovšie sa týka už aj najvyšších predstaviteľov Európskej únie. Je medzi nimi aj španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorého mali takisto tajne sledovať, hoci doteraz nie je známe kto. Paradoxne práve Sáncheza podozrievali katalánski politici z toho istého, keď sa ukázalo, že im taktiež sledovali telefóny.

Za všetkým má byť špionážny softvér Pegasus, ktorý nezneužívali len nedemokratické režimy, ale aj demokraticky zvolené vlády – na špionáž predstaviteľov opozície, novinárov a hláv štátov.

Európska únia reaguje vytvorením špeciálneho vyšetrovacieho výboru, ktorý prešetrí kauzu, ktorá otriasa Poľskom, Maďarskom, Katalánskom a teraz aj vládou v Madride.

Pegasus mal odhaľovať drogových dílerov a pedofilov

Za vytvorením softvéru Pegasus stojí firma NSO – izraelská spoločnosť, ktorá pôsobí v sfére kybernetickej bezpečnosti. Založili ju dvaja izraelskí podnikatelia Omri Lavie – študent obchodu a Shalev Hulio – vyštudovaný právnik a dôstojník v izraelských službách. Jeho pôvodná špecializácia je určená na boj proti terorizmu alebo na odhalenie iných závažných zločinov. Od drogových dílerov až po pedofilov. Program spočíval v zbieraní informácií priamo z mobilných telefónov bez využitia mobilnej siete.

V súčasnosti je Pegasus údajne najsofistikovanejším hackerským nástrojom. Na to, aby sa dostal do konkrétneho zariadenia, nepotrebuje žiadny podvodný email či zavírený odkaz. V podstate sa dá aplikovať bez akejkoľvek chyby konkrétnej obete. Softvér dokáže bez problémov zachytiť nielen telefónny hovor, ale aj zapnúť kameru či mikrofón bez toho, aby si to vlastník smartfónu všimol.

Amnesty International zaznamenáva čoraz častejšie porušovanie ľudských práv práve v súvislosti s autorom Pegasusa, teda firmou NSO. Mimovládka uvádza zaznamenávanie hovorov či sledovanie prostredníctvom kamier. Medzi obeťami sa nachádzajú hlavy štátov ako Emmanuel Macron či predseda Európskej rady Charles Michel, ale aj aktivisti a novinári. V uniknutej databáze má byť vyše tisíc osôb z 50 krajín, objednávateľmi týchto špionáží majú byť medzi inými aj autoritárske režimy.

Poľská opozícia sa stala terčom útokov

V roku 2021 bola kauza Pegasus na pretrase aj v Poľsku. Dôvodom bolo aj podozrenie z útoku na mobilný telefón Kryzstofa Brejza, ktorý je opozičným senátorom. Forenznou analýzou sa zistilo, že okrem senátora boli sledovaní aj jeho asistentka Magdalena Lośková a Brejzov otec.

Amnesty Inernational vo svojej správe uvádza, že zo senátorovho mobilného zariadenia boli získané správy, ktoré boli následne špeciálne upravené tak, aby boli použiteľné na očiernenie opozície.

Poľská vláda kauzu obratom poprela a taktiež poprela aj samotné používanie softvéru Pegasus, ktorý mali využívať tajné služby. Faktom však je zakúpenie tohto systému v roku 2017 poľským Ústredným protikorupčným úradom, ktoré financovalo ministerstvo spravodlivosti.

Odpočúvaní boli štyria katalánski prezidenti

Kauza Pegasus zapĺňala noviny aj naprieč Katalánskom. V rozhovore pre Aktuality.sk škandál priblížila aj ministerka zahraničných vecí. Tento útok považuje za bezprecedentný a najväčší v Európe za posledné desaťročia.

Odpočúvaní boli štyria katalánski prezidenti. Ministerka spomína aj skutočnosť, že okrem predstaviteľov boli prostredníctvom Pegasusa špehovaní aj advokáti, teda došlo aj k ohrozeniu advokátskeho tajomstva.

Napadnutých malo byť najmenej 65 smartfónov rôznych katalánskych politikov alebo aj aktivistov, ktorých snahou je tiež boj za nezávislosť Katalánska.

Investigatívni novinári sledovaní Orbánom

Dalšou krajinou, v ktorej bol zneužitý kybernetický systém, je Maďarsko. V tomto prípade išlo o špionáž investigatívnych novinárov. „Mal som pocit, ako keby sa mi vlámali do bytu a kancelárie, všetko odpočúvali, všade dali skryté kamery a dokonca ma sledovali do sprchy,“ hovorí pre Deutsche Welle maďarský redaktor Szabolcs Panyi.

Nie je však jediným novinárom, ktorého prostredníctvom Pegasusa sledovala maďarská vláda. Dôvodom ich monitorovania teda nie je pôvodný zámer spywaru – a tým je boj proti zločinu, ale ich investigatívna a kritická žurnalistika, ktorú systematicky búral premiér Viktor Orbán.

Únia zavádza vyšetrovacie výbory

Na škandalózne útoky reagovala už aj Európska únia. Európsky parlament vytvoril špeciálny vyšetrovací výbor, ktorý sa má problémom zaoberať. EÚ žiada výpovede spravodajských služieb členských štátov, predstaviteľov vlád a výsokých úradníkov.

Výbor presadila liberálna frakcia Obnovme Európu (Renew Europe), ktorej súčasťou sú aj poslanci z Macronovho hnutia En Marche. „Škandál Pegasus nie je len útokom na slobody jednotlivca. Je to útok autokratických režimov na podstatu našich európskych demokracií,“ vyhlásil šéf frakcie Obnovme Európu Stéphane Séjourné.

Výbor bude zasadať počas 12 mesiacov a jeho náplňou bude organizácia verejných zasadnutí a zbieranie svedectiev a dokumentov.

Samotná spoločnosť NSO sa ku kauze vyjadrila len stroho. Tvrdí, že nemôže potvrdiť ani vyvrátiť, či jej klientmi boli aj jednotlivé členské krajiny, aktuality.sk

X X X

Rusi hľadajú dodávateľov súčiastok. Najnovšie to skúšajú v Iráne

 Rusom kvôli sankciám chýba množstvo dielov na výrobu nových áut. Preto ich skúšajú zohnať v Ázii.

 Ani ruský AutoVaz nemá dostatok dielov na kompletovanie nových áut. Tisíce zamestnancov ruských automobiliek bolo prepustených a vo väčšine z nich výrobné pásy stoja, pretože západné sankcie tvrdo zasiahli výrobu áut a ešte viac zhoršili pretrvávajúci nedostatok komponentov, potrebných na ich kompletizáciu.

Výrobu v Rusku zastavila absolútna väčšina zahraničných producentov. Napríklad Volvo, Mercedes-Benz, BMW, celý koncern Stellantis aj celý koncern Volkswagen. Pre nedostatok komponentov však stoja aj ďalšie podniky vrátane AvtoVazu, výrobcu Lád, ktorý presunul celozávodnú dovolenku z leta na apríl. Vyrába len niekoľko automobiliek, miestnych, čínskych a kórejských, ktoré sa k sankciám nepridali. Aj preto Rusi „zháňajú“ potrebné diely, všade, kde sa dá. A vyzerá to tak, že aktuálne sa to dá len v Ázii.

 Hossein Bahrainian z iránskeho Zväzu výrobcov automobilových dielov vyhlásil, že „prominentný ruský výrobca automobilov“ požaduje diely z Iránu, pričom meno automobilky zatiaľ nechcel konkretizovať. Povedal však, že táto konkrétna automobilka požaduje brzdové diely, airbagy, diely klimatizácie, bezpečnostné pásy, alternátory, elektrické ovládania okien a celý rad ďalších komponentov.

Pre Rusko je ich dovoz z tejto krajiny schodnou cestou, nakoľko na Irán aj Rusko sa síce vzťahujú sankcie USA, avšak vývoz iránskych áut a autodielov nepodlieha sankciám. A nepodlieha im ani dovoz áut do Iránu. Teherán však je v tomto smere samostatný, autá nedováža autá z USA a prakticky ani z Európy už od roku 2018. K obmedzeniu prišlo po tom, čo USA odstúpili od jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami a uvalili na Irán ropné a bankové sankcie.

 Navyše spolupráca medzi Iránom a Ruskom v oblasti automotive už existuje, Irán tam vyvážal napríklad automobilové chladiče, systému na upevnenie motora, respektíve kolies. Teherán a Moskva mali v posledných rokoch úzke ekonomické a aj politické vzťahy, najmä po tom, čo Rusi Iránu pomohli uviesť do prevádzky jeho jedinú jadrovú elektráreň.

Túto snahu podporuje aj iránsky Zväz výrobcov automobilových dielov, ktorý vyhlásil, že „vzhľadom na požiadavku ruskej automobilky na spoluprácu s iránskymi výrobcami zariadení môžu spoločnosti, ktoré majú kapacitu zásobovať Rusko, čo do kvality a kvantity výroby, skúsiť šťastie a presadiť sa na trhu nášho severného suseda,“ vyhlásili predstavitelia zväzu./agentury/

X X X

Nová elektrická Toyota bZ4X je pripravená na uvedenie na európske trhy

Toyota bZ4X je vozidlo postavené na novej platforme eTNGA pre elektromobily s batériovým pohonom a je prvým z radu nových modelov s označením bZ, teda Beyond Zero – za nulovou hranicou emisií. Ponúka výrazný dizajn, veľký vnútorný priestor a schopnosti pravoverného SUV. Teraz sú k dispozícii aj oficiálne homologované údaje podľa WLTP cyklu, ktoré udávajú dojazd až 516 km.

 Vozidlo efektívne využíva elektrický pohon a systém hospodárenia s energiami, čo potvrdzujú oficiálne homologované údaje WLTP. Podľa nich dojazd pri verzii s pohonom predných kolies činí až 516 km na jedno nabitie, čomu zodpovedá spotreba energie 14,3 kWh/100 km, resp. 7,0 km/kWh. Pre bZ4X s pohonom všetkých kolies predstavuje oficiálny dojazd až 470 km pri spotrebe 15,8 kWh/100 km, teda 6,3 km/kWh.

Tieto jazdné schopnosti garantuje akumulátor bZ4X s kapacitou 71,4 kWh, pri ktorého vývoji značka uplatnila štvrťstoročné skúsenosti s vývojom technológií pre elektrifikované vozidlá. Kvalita akumulátora sa navyše opiera o voliteľný program predĺženej starostlivosti, ktorý majiteľom dáva záruku, že po 10 rokoch používania (s limitom jeden milión kilometrov) bude zachovaná kapacita batérie na úrovni 70 %.

Toyota bZ4X tiež premiérovo uvádza nový systém pohonu všetkých kolies, ktorý využíva samostatné elektromotory pre prednú a zadnú nápravu, vďaka čomu udeľuje vozidlu mimoriadne jazdné schopnosti.

Prvé vozidlá by k zákazníkom mali doraziť v lete tohto roka. K dispozícii je už aj slovenský cenník a zákazníci si môžu svoje vozidlo už rezervovať prostredníctvom online formulára na webe toyota.sk. /agentury/

 X X X

 Kresák: Hlasovanie o Ficovi, poslanci ním povedali, že návrh je politicky motivovaný

 Ústavný súd za ostatné mesiace zrušil väzobné stíhanie v 16-tich prípadoch. „Nie je to dobrý signál, a naznačuje nadužívanie väzby,“ povedal v Ide o pravdu Peter Kresák, docent ústavného práva.

Rokovanie o návrhu prokurátora, aby parlament súhlasil s vydaním poslanca Roberta Fica (Smer) na väzobné stíhanie, skončilo jeho odmietnutím.

„Ak niekto tvrdí, že Fico sa vyhol súdu, tak je to zavádzanie,“ povedal v relácii Ide o pravdu docent ústavného práva Peter Kresák.

Zdôraznil, že proces s predsedom Smeru pokračuje ďalej, len s tým rozdielom, že vyšetrovaný bude na slobode a nie vo väzbe. „Ak budú dostatočné dôkazy, bude podaná obžaloba, a o nej bude rozhodovať súd,“ dodal.

Neskrýval sklamanie nad vystúpeniami poslancov: „Viacerí sa snažili robiť právo, a nie politiku.“ Podľa neho je úlohou parlamentu v takýchto prípadoch zistiť, či nedochádza k zneužitiu prostriedkov trestného práva, a či nejde o cielený politický zásah do zákonodarnej moci.

„Z tohto pohľadu je hlasovanie o Ficovi zlá správa,“ konštatoval Kresák s tým, že poslanci ním vyjadrili domnienku, že návrh prokurátora a obvinenie šéfa Smeru sú politicky motivované.

Na otázku, či malo zmysel žiadať väzobné stíhanie poslanca Fica aj po rokoch od spáchania skutkov, z ktorých je obvinený, ústavný právnik reagoval s počudovaním. „Vyvoláva to otázky. Neviem ako by sa teraz dali ovplyvňovať svedkovia, ktorí už boli vypočutí, a navyše ide o skutky z minulosti,“ argumentoval.

V relácii zaznela téma nadužívania väzobného stíhania. Takto vníma Kresák viaceré rozhodnutia o vzatí do väzby za posledné mesiace. Negatívny trend potvrdzuje16 rozhodnutí ústavného súdu o zrušení väzby obvineným, a o porušení ich ústavných práv. „Nie je to dobrý signál, a naznačuje nadužívanie väzby,“ dodal.

Prečo tomu tak je, a kto robí chybu? Prokuratúra alebo súdy? Alebo aj vyšetrovacie orgány? Expert menoval niekoľko faktorov, ktoré to môžu ovplyvňovať: „Je to mediálny tlak, nesprávna interpretácia práva, a nevylučujem ani politickú motiváciu.“

Vníma, že inštitút väzobného stíhania sa niekedy v justičnom prostredí zľahčuje, a pritom ide o zásadné obmedzenie práv a slobôd jednotlivca. „Nehovoriac už o podmienkach väzby, ktoré sú náročnejšie ako pri výkone trestu,“ uviedol Kresák.

To podľa neho potláča princíp prezumpcie neviny, a preto je nevyhnutné upraviť výkon väzby aspoň na úroveň podmienok vo väzení. Upozornil na viaceré rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva v prospech sťažovateľov zo Slovenska, ktorí namietali väzobné stíhanie.

Bolo hlasovanie o Ficovi politickou prehrou Igora Matoviča (OĽaNO)? Kedy by mal byť poslanec parlamentu vydaný na väzobné stíhanie? Bude väzba spochybnená a zrušená aj v prípade exministra Roberta Kaliňáka? Pozrite si reláciu Ide o pravdu s expertom na ústavné právo Petrom Kresákom, bývalým poslancom a podpredsedom strany Dobrá voľba./agentury/

X X X

Naď: Slovensko uvažuje o dodávke tankov na Ukrajinu. Musí mať ale za ne náhradu

 Slovensko uvažuje o dodávkach bojových vozidiel pechoty (BVP) či tankov T-72 na Ukrajinu. Musí mať ale za ne adekvátnu náhradu. Na piatkovej tlačovej konferencii pri príležitosti návštevy ministerky obrany Spolkovej republiky Nemecko (SRN) Christine Lambrechtovej a ministerky obrany Holandského kráľovstva Kajsy Ollongrenovej na leteckej základni v Sliači to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

 Slovensko podľa Naďa disponuje týmito zbraňami, ktoré by mohli byť Ukrajine poskytnuté okamžite. Navyše, Ukrajinci s nimi vedia narábať, a to bez zaškolenia. „Musíme ale brať do úvahy, že máme záväzky voči obrane nášho územia a tiež voči NATO. Našu techniku môžeme poskytnúť len vtedy, keď budeme mať za ňu adekvátnu náhradu,“ pripomenul minister.

Okamžitú dodávku 12 húfnic na Ukrajinu ale ohlásilo Nemecko. Podľa Lambrechtovej SRN aj vyškolí personál k týmto zbraniam.

Naď sa v Sliači obom ministerkám poďakoval za pomoc, ktorú poskytli Slovensku dodaním obranných systémov Patriot a obslužného personálu, ktorí je na letisku od marca. V súčasnosti je tak v Sliači približne 360 nemeckých a holandských vojakov.

V Sliači sa uskutočnilo aj spoločné rokovanie všetkých troch ministrov obrany. Podľa Naďa bolo o tom, ako tieto tri krajiny môžu aktuálne pomôcť Ukrajine.

Minister počíta s tým, že vojaci NATO ostanú na Slovensku dlhodobo aj s konkrétnymi spôsobilosťami, ktoré poskytujú. Bude sa to ale priebežne vyhodnocovať. „Prítomnosťou vojakov NATO na našom území získavame nielen 20-percentné zvýšenie ozbrojených síl na Slovensku, ale aj spôsobilosti, ktorými SR nedisponuje,“ dodal Naď. /agentury/

X X X

Ministerstvo kultúry zaplatí vyše 100 000 eur za nezákonné dodatky k telekomunikačným službám

Ministerstvo kultúry (MK) SR zaplatí pokutu vo výške 105 598,48 eura za porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré sa týkalo dodatkov k zmluve o poskytovaní telekomunikačných služieb.

Informuje o tom platforma Slovensko.Digital, ktorá na sociálnej sieti zverejnila druhostupňové rozhodnutie potvrdzujúce verdikt o uložení pokuty. Ministerstvo rozhodnutie ÚVO rešpektuje.

„Spomínané zmluvy a dodatky boli uzavreté za predchádzajúceho vedenia ministerstva,“ pripomenula hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová.

Pokuta sa týka predlžovania zmluvy na telekomunikačné služby z roku 2007, ktorú rezort uzatvoril so spoločnosťou SWAN. Slovensko.Digital v tejto veci podalo podnet na preverenie. Na začiatku januára 2022 ÚVO rozhodol o uložení pokuty, keďže sa však rezort odvolal, vec posudzoval predseda ÚVO ako druhostupňový správny orgán.

Sporné dodatky k telekomunikačným službám MK boli jedným z podnetov, ktoré Slovensko.Digital v novembri 2019 podalo na ÚVO v súvislosti s podozrením na nezákonné predlžovanie komunikačných a IT zmlúv cez dodatky zo strany viacerých ministerstiev. „Jednou z aktivít na rok 2022 v rámci Slovensko.Digital je práve sledovanie, ako sa s nezákonným stavom vyrovnali/nevyrovnali subjekty, na ktoré sme v roku 2019 upozornili,“ upozorňuje platforma, aktuality,sk

X X X

Hororové straty francúzskych klubov. Covid ich pripravil o šialenú sumu

 20 tímov v najvyššej súťaži vykázalo za finančný rok 2020/21 stratu 645 miliónov eur. Na vysokých stratách sa najviac podieľal Paríž St. Germain, ktorý vykázal stratu 224,8 miliónov eur.

Dopady covidových opatrení a kolapsu prestupového trhu v celej Európe. To sú hlavné príčiny mamutích finančných strát, ktoré vykázali za finančný rok 2020/21 futbalové tímy vo Francúzsku.

Výročná správa Národného riaditeľstva pre kontrolu a riadenie odhalila, že kluby najvyššej súťaže Ligue 1 vykázali straty 645 miliónov eur, čo je o 140% viac, ako v rokoch 2019/20.

Až 95-percentný pokles bol pri príjme z predaja vstupného, ktorý dosiahol len 7,9 miliónov eur, pričom v rokoch 2019/20 to bolo 369 miliónov. A keďže mnoho francúzskych klubov ťaží najmä z výhodného predaja hráčov, utrpeli počas covidu aj v tejto oblasti.

Príjem z prestupov klesol z 320 miliónov oproti 623 miliónov. Jediné kluby Ligue 1, ktoré ukončili finančný rok bez straty, boli Saint-Étienne, Reima a Dijon.

Na deficite súťaže sa najväčšou mierou podieľal milionársky Paríž St. Germain, ktorý zaznamenal stratu 224,8 miliónov eur. Parížanom rapídne vzrástli najmä mzdové náklady – platy hráčov, realizačného tímu a personálu presiahli pol miliardy eur./agentury/

X X X

Príčina zdražovania: 25 miliónov ton obilia zablokovaných na Ukrajine

Na Ukrajine je zablokovaných takmer 25 miliónov ton obilia. Uviedol to predstaviteľ Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) s tým, že krajina nie je schopná dostať obilie na trhy pre zablokované čiernomorské prístavy a problémy s infraštruktúrou.

 Na snímke z 25. marca 2022 sklad pšenice, ktorý patrí Ivanovi Kilganovi, predsedovi regionálneho poľnohospodárskeho združenia v obci Luky na západe Ukrajiny. Farmári na Ukrajine sa aj počas vojny snažia pokračovať v prácach na poli. Hrozí im tak, že čoskoro budú riešiť nový problém: kde uskladniť ďalšiu úrodu.

Práve tieto blokády sú považované za hlavný dôvod súčasných cien potravín vo svete, ktoré v marci dosiahli historické maximum a v apríli síce klesli, zostali však naďalej na vysokej úrovni. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 Podľa údajov Medzinárodnej rady pre obilniny (IGC) bola Ukrajina v sezóne 2020/2021 štvrtým najväčším vývozcom kukurice a šiestym najväčším vývozcom pšenice. „To, čo momentálne vidíme na Ukrajine, je takmer groteskná situácia. Takmer 25 miliónov ton obilia by sa mohlo vyviezť, avšak pre blokádu prístavov a nedostatočnú infraštruktúru nemôže opustiť krajinu,“ povedal zástupca generálneho riaditeľa FAO Josef Schmidhuber.

Dodal, že plné obilné silá môžu viesť k nedostatočným skladovacím kapacitám počas najbližšej žatvy v júli a auguste. „Napriek vojne nie sú podmienky pre žatvu také dramatické. To by skutočne mohlo viesť k nedostatku skladovacích kapacít na Ukrajine, najmä ak sa neotvorí nejaký koridor na export pšenice,“ dodal Schmidhuber. Ďalšie obavy podľa neho vyvolávajú správy, že niektoré sklady obilia boli počas bojov na Ukrajine poškodené.

 Od invázie Ruska na Ukrajinu 24. februára musí Ukrajina, ktorá pred vojnou exportovala agrokomodity cez čiernomorské prístavy, vyvážať obilie iba po železnici cez západnú hranicu, prípadne prostredníctvom malých prístavov na Dunaji. Už začiatkom týždňa šéfka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iwealaová pre agentúru Reuters uviedla, že „sa vážne obáva“ prudkého rastu cien potravín a dúfa, že sa v spolupráci s ďalšími partnermi podarí nájsť riešenie.

„Svetu by veľmi pomohlo, keby sa nám toto obilie podarilo (z Ukrajiny) evakuovať. Existuje totiž vážne riziko, že ceny potravín budú pokračovať v prudkom raste,“ povedala šéfka WTO. Ako dodala, takýto vývoj by výrazne znížil dostupnosť potravín, čo by viedlo k zvýšeniu hladu vo svete./agentury/

X X X

Aliancia kritizuje ministerstvo životného prostredia za nekonanie v prípade Slaná, rezort ubezpečuje o riešení

Mimoparlamentná strana Aliancia vyliala pred Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR 1000 litrov vody zo znečistenej rieky Slaná. Chceli tak upozorniť na jej pretrvávajúcu kontamináciu banskými vodami a poukázať na ignorovanie problému vládou. Envirorezort reaguje, že riešenie situácie je zabezpečené.

Piatkovým počinom chcela Aliancia podľa vlastných slov ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) zobudiť z jarného spánku. „Chceli sme mu ukázať, ako vyzerá voda, o ktorej kompetentní tvrdia, že nemá negatívny vplyv na kvalitu pitnej vody. A predovšetkým sme mu chceli pripomenúť to, že v prípade znečistenia rieky oheň musí (za)hasiť minister, aj keď sa miesto problému nenachádza v okolí Bratislavy,“ povedal krajský poslanec Aliancie Örs Orosz.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR upozorňuje, že plán technického riešenia sanácie je pripravený prostredníctvom premostenia poškodeného potrubia priamo v bani. Ministerstvo hospodárstva SR a jeho podriadené organizácie v spolupráci so štátnym podnikom Rudné bane v priebehu týždňov nainštalujú technológiu čistenia vytekajúcich banských vôd, ktorá by mala výrazne znížiť ich znečistenie.

„Úlohou MŽP bude vykonať kontrolu a monitoring stavu povrchového toku,“ upozornil envirorezort, ktorý pripomína, že finančné náklady na realizáciu opatrení, odhadované na 200 000 eur, má zabezpečiť Ministerstvo financií (MF) SR. MŽP poukazuje i na to, že odborníci z rezortu sa situácii venujú už niekoľko týždňov, pričom vykonali preventívno-technické opatrenia.

Rieka sa sfarbila dočervena

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára, príčinou je vytekanie banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, ktorý v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava fungoval do roku 2008. Výsledky rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza vzoriek vody potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. Znečistenie rieky Slaná nemá negatívny vplyv na kvalitu pitnej vody.

Znečistenie Slanej je už viditeľné aj na slovensko-maďarských hraniciach. Štátny podnik Rudné bane podal v súvislosti so znečistením vodného toku trestné oznámenie. Odmieta tvrdenia, že si nesplnil svoje povinnosti, aktuality.sk

X X X

Firme Henkel rastú náklady, zruší približne 2000 pracovných miest

Nemecká spoločnosť Henkel zruší zhruba 2000 pracovných pozícií. Dôvodom sú rastúce náklady a nízky dopyt po niektorých produktoch, najmä vlasovej kozmetike.

Spoločnosť sa preto rozhodla pristúpiť k zlúčeniu divízie kozmetiky a divízie pracích a čistiacich prostriedkov, čo by firme malo pomôcť v strednodobom horizonte ušetriť približne 500 miliónov eur. Informuje o tom agentúra Reuters.

Spoločnosť, ktorá celosvetovo zamestnáva približne 52 000 ľudí, napríklad v divízii lepidiel zaznamenala rast tržieb o 11 %, avšak divízii kozmetiky sa príliš nedarí. Značky ako Schwarzkopf a Dial vygenerovali v minulom roku tržby 3,7 miliardy eur. V roku 2020 predstavovali tieto tržby takmer 3,8 miliardy eur a v roku 2019 to bolo 3,9 miliardy eur.

Tržby divízie pracích a čistiacich prostriedkov, kam patria produkty značiek Persil, Perwoll a Pril, dosiahli vlani 6,6 miliardy eur. V rokoch 2020 a 2019 predstavovali tržby v tejto divízii 6,7 miliardy eur.

Zlúčenie divízií kozmetiky a pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré v 60 krajinách zamestnávajú približne 20 000 ľudí, sa zrealizuje v dvoch etapách, uviedla firma. Ako v tejto súvislosti povedal generálny riaditeľ spoločnosti Carsten Knobel, celosvetovo sa to dotkne približne 2000 pracovných miest, najmä v administratíve a oblasti odbytu. Rokovania so zástupcami zamestnancov by sa mali začať už čoskoro, aktuality.sk

X X X

Fidži zhabalo jachtu ruského oligarchu, požiadali o to USA

Fidžijské úrady zadržali jachtu ruského oligarchu Sulejmana Kerimova, a to na žiadosť amerického ministerstva spravodlivosti za údajné porušovanie sankčného režimu proti Rusku a korupciu.

Vo štvrtok o tom informoval rezort spravodlivosti USA. Informovala o tom agentúra AFP.

Superjachta Amadea s dĺžkou 106 metrov v hodnote 300 miliónov dolárov kotvila v prístave Lautoka na Fidži, keď ju na základe amerického súdneho príkazu zhabali fidžijské orgány. „Amadea je predmetom konfiškácie pre podozrenie z porušenia právnych predpisov Spojených štátov vrátane zákona o medzinárodných pohotovostných ekonomických opatreniach (IEEPA), prania špinavých peňazí a sprisahania,“ uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti. Dodalo, že Kerimov patrí k ruským oligarchom, ktorí „prostredníctvom korupcie profitujú na ruskej vláde a jej nezákonných aktivitách po celom svete vrátane okupácie Krymu“.

Spojené štáty uvalili sankcie na oligarchov, ktorí majú blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, v rámci vlny ekonomických postihov súvisiacich s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Kerimov zbohatol ako spolumajiteľ ruských energetických a finančných spoločností vrátane Gazpromu a banky Sberbank. Je tiež funkcionárom ruskej vlády a členom ruskej Rady federácie.

„Majetok zločincov, ktorí napomáhajú ruskému režimu, sa neskryje nikde,“ vyhlásil americký minister spravodlivosti Merrick Garland, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

X X X

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.