Okamžitou demisi Fialy, Bartoše, vlády, žádat opozice, Havlíček, Schillerová, SPD, odbory ČR, Ďurčo a spol. S Pavlem jednat o nové vládě ČR. Pokud Fiala odmítne, v ČR velké demonstrace jako za Havla a 17. listopadu

Vláda kvůli digitalizaci zadá hloubkový audit, ANO řeší trestní odpovědnost, Ministr dopravy za ODS Martin Kupka říká, že bude nutné prověřit hloubkovým auditem celý postup digitalizace stavebního řízení za bývalého ministra Ivana Bartoše. Vláda se rozhodla ji dál nerozvíjet. ANO míní, že by za zpackanou digitalizaci někdo měl nést i trestní odpovědnost: „Ano, má,“ uvedl místopředseda Sněmovny a předseda stínové vlády Karel Havlíček.

Na dotaz, zda bude mít rozhodnutí vlády postavit digitální stavební řízení znovu pro někoho trestněprávní dopady, ministr dopravy Martin Kupka iDNES.cz odvětil: „Jednáme o tom s ministrem Kulhánkem. Bude určitě nutné prověřit celý postup hloubkovým auditem.“

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Krajský soud v Brně potvrdil, že kromě technického stavu systémů byl problém se zadáním zakázky na jejich vytvoření, které se neuskutečnilo v souladu se zákonem. Ministerstvo pro místní rozvoj spustí v nejbližší době forenzní audit. Na základě jeho výsledků a zjištění se rozhodneme, jak budeme dál postupovat,“ odvětil premiér Petr Fiala na dotaz iDNES.cz, zda po rozhodnutí vlády k digitalizaci stavebního řízení někdo také ponese trestní odpovědnost.

Letos spuštěné systémy stavebního řízení bude zatím možné podle návrhu novely stavebního zákona dočasně používat souběžně s původně využívanými systémy. Přechodné období bude podle Kupky datováno zpětně od 1. července letošního roku a potrvá do posledního dne roku 2027.

Nekrolog vlády, za stamilionové škody u digitalizace musí nést zodpovědnost, říká ANO

„Vláda si napsala definitivní nekrolog. Máme tu přímé škody v řádu stovek milionů korun,“ řekl Havlíček po jednání stínové vlády.

Kvůli rozhodnutí vlády začít digitalizaci stavebního řízení znovu od začátku a nerozvíjet řešení, o které se snažil bývalý ministr pro místní rozvoj za Piráty Ivan Bartoš, bude hnutí ANO na ministerstvu požadovat hloubkový audit.

NSZ  STŘÍŽ  A  SPOL  STÍHAT  ZA  MILIARDOVÉ  ŠKODY  FIALU,  BARTOŠE  A  DALŠÍ  POLITIKY

DO  STÍHÁNÍ  A  ŠETŘENÍ  ZAPOJIT  I  NKÚ,  DALŠÍ  ODBORNÍKY

Odpovědnost ale podle Havlíčka nesou všichni, kdo ve vládě Bartoše kryli.

„Vinu nese celá vláda, zejména premiér, který nechal ministra Bartoše tři roky experimentovat na ministerstvu pro místní rozvoj,“ řekl zmocněnec pro IT a digitalizaci hnutí ANO Robert Králíček, který zmínil, že při digitalizaci, kterou se rozhodla vláda zastavit, došlo k 25 porušením zákona.

„Systém neodpovídá aktuálně platnému stavebnímu zákonu,“ řekl ve středu po jednání vlády ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka.

Nový systém stavebního řízení by měl být podle ministra Kupky spuštěn nejpozději 1. ledna 2028. V příštím roce končí mandát současné vlády, takže termín spuštění systému připadá až na období příštího kabinetu.

Sedm procent navíc pro politiky? Nehorázný záměr, říká Schillerová

Stínová vláda ANO zareagovala i na návrh kabinetu Petra Fialy zvýšit platy politiků, soudců a státních zástupců o 6,9 procenta.

„Jedná se o nehorázný záměr,“ řekla šéfka poslanců ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová.

Záměr vlády prosadit růst platů politiků o 6,9 procenta zrychleně za jediný den podle Schillerové ANO zavetuje a dodal, že opoziční hnutí na to má ve Sněmovně dost hlasů.

Předseda ANO Andrej Babiš přišel s tím, že by bylo lepší platy politiků zmrazit na pět let a opoziční ANO požádalo o svolání mimořádné schůze Sněmovny.

X X X

ZÁMĚRY  MAĎARSKA,  SKONČIT  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ

Maďarsko varuje, že by mohlo vetovat sankce EU proti Rusku

1Maďarsko by mohlo zablokovat sankce EU vůči Rusku, pokud unijní politika ohrozí jeho vlastní energetickou bezpečnost, varoval ministr zahraničí Peter Szijjártó. Budapešť povolí uvalení omezení pouze tehdy, pokud si ponechá současné výjimky na ruské dodávky energie, řekl.

EU zakázala přepravu ruské ropy po moři v prosinci 2022 v rámci své rozsáhlé sankční kampaně proti Moskvě kvůli ukrajinskému konfliktu. Vnitrozemské Maďarsko, Slovensko a Česká republika však trvaly na udělení výjimek z opatření kvůli nedostatku alternativních zdrojů dodávek.

„Sankce se obvykle přezkoumávají v cyklu šesti měsíců, a dokud budou sankce platné, tyto výjimky tam musí zůstat, protože jinak bychom sankce vetovali,“ řekl Szijjártó v rozhovoru pro RIA Novosti, zveřejněném v úterý. Zdůraznil, že pro Maďarsko není otázka získávání energie z Ruska politickým problémem, ale otázkou energetické bezpečnosti.

Szijjártó připomněl, že kromě zacílení sankcí na ruskou ropu si Brusel v rámci svého plánu REPowerEU stanovil také cíl opustit do roku 2028 ruský plyn. Odsoudil plán jako „naprosto iracionální“, politicky motivované rozhodnutí.

„Tento přístup nemá nic společného s fyzikou, s ekonomickou konkurenceschopností… se zeleným přechodem. Je to čistě politický závazek a dělat politické závazky v oblasti energetiky prostě nedává smysl,“ řekl a obvinil EU z „dogmatického ideologického přístupu“, který je pro Maďarsko „nepřípustný“.

„Zdroj energie vyměňujete ve dvou případech – zaprvé, pokud nejste spokojeni se spoluprací… zadruhé – pokud máte lepší nabídku… Proč bychom tedy měnili již existující zdroj energie založený na spolehlivé spolupráci za něco nejistého, navíc je to i dražší?“ Szijjártó argumentoval s odkazem na pokusy EU získat dodávky na alternativních trzích, jako je Blízký východ a USA.

Maďarský dovoz ropy z Ruska byl letos ohrožen poté, co Kyjev zastavil tranzit ropy dodávané ruským energetickým gigantem Lukoil ropovodem Družba s odvoláním na sankce vůči společnosti. Budapešť tento krok odsoudila jako „vydírání“ kvůli jejímu odmítnutí přerušit vztahy s Ruskem. Vyzval Evropskou komisi, aby zasáhla, ta to ale odmítla s odůvodněním, že krok Kyjeva neovlivňuje energetickou bezpečnost EU. Situace stále není vyřešena. Dr. Ivan David, europoslanec, server vasevec,cz

 X X X

 NESPOKOJENÍ  POLICISTÉ

  CHTĚJÍ  VÍC  PENĚZ,  JAKO  SOUDCI,  PRACOVNÍCI  SOUDŮ,  STÁTNÍ  ZÁSTUPCI,  ZDRAVOTNÍCI,  AKADEMICI,  ŠKOLY,  ZEMĚDĚLCI,  DŮCHODCI,  CELÝ  NÁROD

POKUD  FIALA  ODMÍTNE  DEMISI,  V  ČR  PROTESTY,  JAKO  ZA  HAVLA,

17. LISTOPADU,  PORADCI  Z  USA,  VÝCHODU,  VÍ  TO  I  GEN.  PAVEL

Policisté vyhrožují protesty i odchody. Rakušan nesplnil slib o zvýšení platů

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před pár týdny vystoupil po jednání vlády se zprávou, která musela každého policistu a hasiče potěšit. Právě jim sliboval, že od ledna zvedne platy o pět procent a že těm nejhůře zaplaceným vzrostou platy ještě více. V praxi se ale stane přesný opak: na slibované zvýšení platů většina policistů nedosáhne.

Pět procent přidáno dostanou jen nejhůře placení policisté v nejnižších platových třídách, tedy zhruba čtvrtina, ti ostatní jen tři nebo dvě procenta, policisté s nejvyššími platy vůbec nic.

Policejní odbory se znovu chystají jednat s ministrem, pokud nedostanou více, hrozí, že svolají protesty, a varují před hromadnými odchody policistů.

Místo plošného přidání se policistům platy zvedly v rozdílné výši, což mezi nimi jen zasévá závist.

X X X

DR  ŠŤASTNÝ:  FIALA  FIALA  LIDEM  ŽE,  NIC  NEDĚLÁ  PRO  ZLEPŠENÍ  JEJICH  ŽIVOTA

Vláda lidem lže a nálepkuje je, míní kandidát do Senátu Šťastný. Euro podle něj není zárukou prosperityJe lékař a v letech 2010 až 2013 působil jako předseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví. Nyní se snaží o politický comeback, pod vlajkou koalice strany Motoristé sobě a hnutí ANO kandiduje do Senátu. Proč se vrací, co chce změnit a jak se staví k nejožehavějším tématům současnosti? To prozradil v rozhovoru pro Ekonomický deník.

X Proč jste se rozhodl pro návrat do politiky?

V politice jsem nebyl posledních deset let. V byznysu se mi podařilo dosáhnout pozitivních a hmatatelných věcí, to ale ostře kontrastuje s opravdu neradostným stavem naší země, v jakém se v posledních letech nachází. Nedokážu se smířit s nekompetentností stávající vlády, kdy inflace znehodnotila naše úspory, neuvěřitelně zdražila energie, potraviny i další základní životní potřeby včetně léků. Lhali občanům, že nebudou zvyšovat daně. Daně zvyšují, a přesto každoročně dál a dál zemi masivně zadlužují.

Motivace k opětovnému vstupu do politiky tak u mne byla, bohužel, negativní. Už jsem se zkrátka dál nedokázal jen nečinně dívat na to, jakým způsobem je naše země spravována a nezúčastněně a trochu alibisticky na to nadávat v neděli u piva s přáteli. A protože vládní většina má dnes ve svých rukou veškerou moc, obě komory parlamentu i sobě nakloněného prezidenta, došel jsem k závěru, že je na čase se pokusit alespoň některé mocenské pozice demokraticky vyvážit. První volby, které k tomu dávají příležitost, jsou právě ty senátní, v nichž na Praze 12 kandiduji.

X Které ze zákonů, které momentálně procházejí legislativním procesem a po volbách se dostanou do Senátu, vnímáte jako nejvýznamnější a jak se k nim míníte postavit?

Aktuálně jde o novelu důchodového systému, kterou vláda nazývá reformou, ale jde fakticky o nesourodé, asociální, parametrické změny, tedy nereformu. Takže zde jsem proti návrhu jako celku a očekávám předložení skutečně komplexní a udržitelné reformy. Určitě budu v případě, že se stanu senátorem, hlasovat proti zvyšování koncesionářských poplatků. Významné otazníky mám i nad novelou zákoníku práce. Rozhodně nezvednu ruku pro novelizaci obchodování s emisními povolenkami, stejně jako budu hlasovat proti transpozici zelených evropských směrnic, které prodraží pohonné hmoty nebo domácí vytápění. Mou podporu nebude mít ani zcela nesmyslné zálohování plastových lahví a plechovek. Nemám ani v úmyslu hlasovat pro zvyšování daní, právě naopak.

Velmi kriticky a nahlas hodlám přistoupit k „úkolu“, který dostali zákonodárci od Ústavního soudu s mezní lhůtou v polovině roku 2025, a sice aby uznání změny pohlaví bylo nově možné toliko úředně bez lékařského zákroku. Jako člověka, který se profesně zabývá zdravotnictvím a sociálními službami mne samozřejmě bude také zajímat novela zákona o sociálních službách, která má nově upravovat zdravotně sociální pomezí, ale i materiálně technický a personální standard zařízení sociálních služeb.

Tam určitě hodlám uplatnit své odborné znalosti z daného odvětví k navržení změn prospěšných pro občany. Bedlivě budu sledovat veškeré návrhy změn v oblasti zdravotního pojištění a nedopustím zhoršení kvality a dostupnosti péče.

X Předseda hnutí ANO, za které v koalici se stranou Motoristé sobě kandidujete, Senát v minulosti označil za zbytečnou instituci. Kdybyste si měl vybrat – buďto se stát senátorem, nebo Senát úplně zrušit. Co byste zvolil a proč?

Ta otázka je hypotetická, nerealistická a nikdy nebude takto nastolena. Kdybychom byli v letech, kdy se náš ústavní systém formoval a utvářel po roce 1989, byla by to jiná věc. Tam bych byl určitě na straně těch, kdo se v tehdejších politických debatách vůči vzniku horní komory negativně vymezovali. Dnes to ale takto postaveno není. Senát tady je a jak by řekli Anglosasové, „Senate is here to stay“.

Jsem v těchto věcech poměrně konzervativní člověk a neuznávám nepromyšlené revoluční zásahy do něčeho, co funguje. Ony ty změny totiž mívají vždy nezamýšlené důsledky, které rozkolísávají politický a ústavní systém. Takovými nezamýšlenými důsledky trpěla a trpí populisticky přijatá přímá volba hlavy státu a nejinak tomu bezpochyby bude i s účelově přijatou korespondenční volbou. Její přijetí považuji za velkou chybu.

Co se týče role Senátu, ano, jeho případný odpor bývá snadno přehlasován v dolní komoře a horní komora tak může působit jako nadbytečná. Nicméně skrze Senát může znít ve veřejné debatě disentní hlas, což není nedůležité. Pro zdraví demokracie to je dle mého soudu užitečné. A v dnešní neklidné době je také třeba pamatovat na ústavní roli Senátu z hlediska obrany země.

X Tvrdíte, že preferujete okamžité příměří ve válce na Ukrajině. Když se na to podíváme realisticky, asi by se to neobešlo bez územních ztrát Ukrajiny ve prospěch Ruska. Tento výsledek by byl pro vás přijatelný? Jaké záruky by mělo Rusko Ukrajině a Západu poskytnout, aby nehrozilo, že konflikt za pár let rozpoutá znovu?

A to, že na bitevních polích umírají celé generace Ukrajinců – a samozřejmě i Rusů, které tam jejich režim posílá, to je více přijatelné? Jestli to někdo u nás silácky přijímá, tak já musím říct, že jako lékař, který se celý život snaží za zdraví a lidský život bojovat, to přijímat neumím.

X Váš předpoklad územních koncesí je asi realistický, ostatně o tom, že spravedlivý mír na Ukrajině je spíš iluze, hovoří například sám prezident republiky Petr Pavel. Nicméně to je až x-tý krok v pořadí a rozhodně není na nás, abychom zde navrhovali nějaké řešení. To musí vzejít a vzejde až ze vzájemných jednání, tak, jak to v diplomacii bývá. Jako první se musí přestat střílet. To je první bod – příměří. Až poté následuje vše ostatní, jednání i případné kompromisy. Ať se jedná třeba deset, dvacet let, ale ať po sobě přestanou obě strany střílet.

Mimochodem, příměří je vždy výhodnější pro stranu, která se brání a může tak konsolidovat své pozice než pro toho účastníka konfliktu, na jehož straně je v danou chvíli inciativa. A Ukrajina se dnes jednoznačně brání významnému ruskému tlaku. Ztrácí větší a větší části svého území a životů. Hranice ruského postupu se tak navíc stále přibližují k nám, směrem na západ. Přikláním se na stranu těch západních odborníků a analytiků, kteří říkají, že Ukrajina nemůže – bez aktivního vstupu Západu do války, který by ale znamenal globální konflikt – Rusko porazit. Proto je příměří a následné usednutí k jednacímu stolu dle mého soudu zcela proukrajinský postoj. A zároveň je to v nejvlastnějším českém zájmu. Abych parafrázoval název protiválečné prózy Vladislava Vančury, pole válečná se musí změnit v pole orná, to je můj postoj.

X Stavíte se proti přijetí eura. Jaké k tomu máte důvody? Jsou nějaké okolnosti, za kterých byste svůj názor změnil?

Můj primární důvod k negativnímu postoji ke společné měně je ten, že naše národní měna, česká koruna, dobře funguje.

Ty argumenty jsou jak ekonomické, tak politické. Myslím si, že plovoucí kurz koruny, který je schopen automaticky reagovat na stav ekonomiky, je pro další rozvoj a dohánění vyspělejších ekonomik vhodnější, než kdybychom si zafixovali kurz v eurozóně. Často se u nás hovoří o přínosech eura pro exportéry, ale nehovoří se o přínosech plovoucího kurzu koruny pro ekonomiku jako celek, ty se totiž počítají mnohem hůř, neboť jsou rozptýleny na nás všechny. Ve svém úhrnu jsou ale mnohem významnější. Jak říkají mnozí ekonomové, mikroekonomické přínosy přijetí eura nemohou vyvážit makroekonomické náklady s jeho přijetím spojené. Kurz je zkrátka nejdůležitější cenou v ekonomice.

Můžeme se podívat i na přirozený experiment na východ a na sever od našich hranic. V jistou chvíli se zdálo, že Slovensko nás co nevidět předežene, byly toho plné noviny. Po přijetí společné měny se ale jeho růst zadrhl. Zatímco Česko dál s korunou konvergovalo k úrovni vyspělejších zemí EU, Slovensko se propadalo a nůžky mezi námi se opět poměrně výrazně rozevřely. Naproti tomu Polsko s vlastní měnou výrazně poskočilo kupředu, nijak ho zlotý nebrzdil, spíše naopak. Když nic jiného, je z tohoto srovnání možné vyvodit závěr, že euro není žádnou automatickou zárukou prosperity, jak někteří lidé tvrdí.

Společná měna navíc způsobila divergenci mezi jednotlivými zeměmi eurozóny, tedy přesný opak toho, než co mělo přijetí eura zajistit. Její přijetí je dnes navíc spojeno s ručením za dluhy jižních zemí a tak bychom mohli pokračovat dál. Je to na dizertaci, ale já nejsem ekonom, byť se o toto téma živě zajímám.

Mimo to jsou zde samozřejmě argumenty politické. Přijetí společné měny by jednoznačně znamenalo vzdání se dalších části národní suverenity, kontroly nad vlastní národní měnou. V časech, kdy jsou státům unie na základě jejich rozdílného politického postoje k některým otázkám odnímány prostředky z evropských fondů, bych jako český zákonodárce považoval vzdání se kontroly nad národní měnou za nezodpovědné až nebezpečné. Čili za nijaký ekonomický prospěch pro naši ekonomiku by přijetí eura spíše rozšířilo, než zmenšilo prostor, kterého je možné využívat k tlaku na Českou republiku, aby přijímala řešení, jež jsou proti našim zájmům.

X Váš program obsahuje řadu velmi tvrdých formulací – současnou vládu připodobňujete ke komunistické straně, píšete, že „obsadila“ Strakovu akademii, že je načase „zachránit českou demokracii“. Nemyslíte, že těmito přehnanými výroky přispíváte k vyhrocenosti nálad ve společnosti?

Já nepřipodobňuji současnou vládu ke komunistické straně, to opravdu není potřeba vkládat mi do úst. Nic takového jsem neřekl. V mém programu však píšu, že je děsivé, že je to zrovna vláda Fialovy nové ODS, která nejvíce ze všech polistopadových vlád přiblížila atmosféru v České republice dobám pozdního komunismu, kdy jsme si také mysleli něco jiného, než co jsme se odvažovali říkat nahlas. Kdy lidé také stáli před soudem za své názory, protože nesprávný názor byl pro totalitní režim zločinem. A za tím si stojím. Poukazuji na fakt, že Fialova vláda ve stylu politické inkvizice minulého století nálepkuje každého, kdo má jiný názor. Populisté, extrémisté, dezoláti, nepřátelé státu, bezpečnostní riziko, nedemokratická opozice. Od pádu komunismu v listopadu 1989 se v České republice už zase objevují případy lidí, kteří stojí před soudem pro své názory a postoje. To je totalitní politika omezování svobody slova, kterou do naší země vrací Petr Fiala s Vítem Rakušanem po svém boku a jimi řízený státní cenzor, plukovník Petr Foltýn, který nazývá spoluobčany sviněmi a hlupáky.

Na co dále upozorňuji, je skutečnost, že strany vládní koalice dnes disponují většinami v horní i dolní komoře, mají sobě nakloněného prezidenta, kterému Senát schvaluje s vládní politikou konformní ústavní soudce. To je dle mého soudu popis reálného mocenského rozložení sil v dnešní České republice. Opozice je zcela válcována. A přitom je hnutí ANO nejsilnější stranou s největší voličskou podporou.

Proto si myslím, že tento mocenský monolit je potřeba demokratickými procesy alespoň trochu vyvážit. A nejbližší příležitostí, kdy tento proces může začít, jsou právě senátní volby. Myslím, že to je na výsost demokratický postoj a k žádnému vyhrocování nálad to nepřispívá. Na to jsou zde jiní dryáčnici, kteří například na vážné problémy spojené s migrací upozorňují nechutnými billboardy se zkrvavenými lidmi černé pleti, čímž jen strhávají pozornost na sebe. Vzniklé spory o rasismu pak pouze blokují vážnou debatu o nebezpečí, které s sebou masová migrace přináší a které tato vláda bere na lehkou váhu.

X Tvrdíte, že před soudem se ocitají lidé pro své názory a postoje a že jde o „totalitní politiku“. Jaké názory jsou v Česku takto postihovány?

Začneme-li se bavit o konkrétních lidech odsouzených nebo šikanovaných za jejich názory, budou okamžitě ve zkratce názory těchto lidí ztotožněny s těmi mými. Tomu se chci vyhnout. Já s jejich názory často i nesouhlasím, často jsou to i názory naivní nebo chybné, ale co je klíčové a co chci říct, je, že bráním co nejširší právo na to, aby byly – třeba i hloupé názory – ve svobodné společnosti svobodně vyslovovány. To považuji za zásadní!

My u nás s určitým časovým zpožděním přejímáme většinu trendů ze Západu. Ať už pozitivních nebo negativních. A když sleduji, co se děje například v Británii, kde lidem hrozí tresty za sdílení obsahu na sociálních sítích, myslím, že můj varovný tón v této věci je zcela oprávněný. Hlavně jde o to upozornit na nebezpečí a zabránit, aby to, co dnes můžeme sledovat za našimi hranicemi, se stalo i naší realitou.

Víte, ono jde o atmosféru, ve které žijeme a která je někým utvářena. Všichni jsme na sítích zaznamenali před pár dny případ ženy z Prostějova, která má úřadům vysvětlovat negativní obsah vůči vládě ČR ve svém facebookovém statusu, jak to bylo formulováno v jejím předvolání. Řeknu vám, že kdybych byl premiér a něco takového se stalo, nezávisle na tom, co by ta paní o mně nebo o vládě vykládala, vyslal bych, jak se dnes říká, „jasný signál“, že něco takového považuji za nemyslitelné. Bohužel já od Petra Fialy žádná jasná slova neslyšel. Takové události mají na atmosféru ve společnosti a na využívání ústavního práva na svobodu slova nepochybně negativní vliv. Podobně jako například slova šéfa BIS o tom, že znevažování předsedů obou komor našeho parlamentu má tendenci nahlodávat důvěru společnosti ve stát. Nebo slova z úst vrchního státního zástupce o trestech za schvalování ruské agrese z počátku konfliktu apod. To jsou normotvorné výroky.

Já jsem v tomto ohledu pro co nejširší svobodu slova, ta má sílu vypořádat se s odpudivými a pitomými názory sama. Natolik naší demokracii důvěřuji.

X Píšete, že „vlivy západního levicového progresivismu nesmí dále pronikat do českého školství“. Uvedl byste příklad, jak se tyto „vlivy“ v českém školství manifestují? Jde podle vás o systémový problém? Jak byste jej řešil?

Projevují se ve školních osnovách, do kterých pronikají různá woke témata jako genderová ideologie. V přístupu ke vzdělání, které se má zaměřovat více na tzv. osvojování si kompetencí namísto předávání reálných znalostí. V prostupnosti některých neziskových organizací s progresivistickou, zelenou a jinou tématikou do školského prostředí. Ve snahách přijímat v České republice Istanbulskou úmluvu, která chce ve školství usilovat o rozšiřování povědomí o „nestereotypních genderových rolích“ atd.

Z poslední doby pak můžeme uvést příklad společných toalet ve školách, které nově nemusí být děleny podle pohlaví, jak tomu bylo doposud. Novela stavební a hygienické vyhlášky se sice na první pohled tváří jako pouhá technická norma, která školám s nedostatkem prostoru usnadní fungování, nicméně její navrhovatelka poslankyně ODS Renáta Zajíčková novelu předkládala se slovy, že jde o „přiblížení se evropskému trendu a nebinárnímu světu“. To nejsou ojedinělé výstřelky, jde skutečně o systémový problém, jak říkáte.

Co se týče například genderové ideologie, děti se učí nápodobou. A počet dětí, zejména dívek, které trpí genderovou dysforií, dnes nepřirozeně roste. Na Západě se proto od podpory genderismu už ustupuje. My jsme bohužel stále v akcelerační fázi. Jak bych to řešil? Řešil bych to tak, že bych pro žádný z progresivistických návrhů nikdy nezvedl ruku. Tomáš Rovný, ceskajustice.cz

X X X

VELKÁ  CHUDOBA  V  ČR  VINOU  FIALY

VŮBEC  NEMĚL  BÝT  PREMIÉREM,  VINA  I  SCHOPNÝCH  POLITIKŮ  ODS,  JAKO JE  DR  KUBA

Kolik lidí žije v chudobě a jak jim pomáháme? Stát neumí zacházet s daty, přichází tak o miliardy

 Veřejná správa disponuje obrovským množstvím dat. Ta by mohla sloužit jako podklad pro konání v době krizí, ve vědě a výzkumu, jako základ pro rozhodování na základě informací z dat ve veřejné politice a jako nástroj vyhodnocení úspěšnosti již schválených zákonů. Ale neslouží. Stát totiž s daty neumí nakládat a tím se každý rok obírá o miliardy. Změnit to má nový zákon.

Jakých skupin obyvatel se týkají exekuce a jaký mají dopad na jejich zaměstnanost? Kolik lidí se nachází v chudobě a jak jim pomáhá sociální systém? Jaké ekonomické dopady má roční odklad školní docházky? Jak často lidé mění práci a jaký to má dopad na jejich mzdy? A jaké faktory ovlivňují výskyt nelegální migrace v Česku?

Odpovědi na všechny tyto otázky by státní správa mohla znát. Ale nezná. Důvodem je nedostatečná práce s daty. „Veřejná správa nemá dostatečné informace o řadě věcí, které reguluje. Nejde o statistiku toho, kolik věcí je rozhodováno nebo kolik lidí je v úpadku na základě rozhodnutí soudu, ale třeba toho, jestli opatření, která se dělají například ve vztahu k oddlužení, skutečně mají nějaký efekt. Třeba jak se promítají do stavu exekucí nebo do čerpání sociálních dávek,“ řekl v rozhovoru pro Českou justici náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka Karel Dvořák. 

Dílčí informace – třeba o počtech lidí v exekuci – jednotlivé úřady mají. Ale už je nedokáží propojit s daty, které sbírají jiné orgány veřejné správy.

„Úřady nevnímají tuto vlastnost a publikaci jako důležitou a často postupují pouze v minimálních parametrech daných zákonem,“ říká Michal Bláha, zakladatel portálu Hlídač státu, který působil také jako poradce místopředsedy vlády pro digitalizaci.

To má dva hlavní důsledky. Jednak musí občané každému úřadu znovu a znovu poskytovat stejné informace. Ale hlavně: stát se tak připravuje o důležitý nástroj. Informace, které by v anonymizované formě mohly sloužit jako důležitý tahák při tvorbě politik.

Série nových zákonů a „popostrčení“ z Bruselu

To se postupně mění, především díky evropské legislativě. V poslední době se proto přijal třeba zákon o otevřených datech, který navazuje na evropskou směrnici podobného názvu. Teď k tomu přibude další nástroj: zákon o správě dat a o řízeném přístupu k datům. Ten mimo jiné převádí do českého právního řádu evropský akt o správě dat.

„Materiál je nyní zaevidován Úřadem vlády a čeká nás projednání materiálů komisemi Legislativní rady vlády a Legislativní radou vlády,“ uvedl mluvčí DIA Jan Hainz.

Orgány veřejné správy – s výjimkou těch, u kterých by hrozilo vyzrazení citlivých dat, jako jsou bezpečnostní složky, zpravodajské služby nebo třeba ministerstvo obrany – budou muset vytvořit a pravidelně aktualizovat své katalogy dat. DIA pak vytvoří národní katalog, který bude fungovat jako veřejně přístupný zdroj informací o datech veřejné správy. Zároveň bude sloužit jako místo, přes které budou například vědci nebo novináři podávat žádosti o řízený přístup k datům veřejné správy.

Orgány veřejné správy také budou mít povinnost zpřístupnit na žádost svá data, pokud žadatel splní všechny zákonné náležitosti. To umožní opakovaně používat data veřejného sektoru pro řadu způsobů využití, od výzkumu přes tvorbu aplikací po nastavování nových veřejných politik.

Přínosy vs náklady

Celá věc samozřejmě nebude zadarmo. Podle toho, jakou variantu z navrhovaných řešení stát vybere, se náklady na vytvoření katalogů a jejich správy mohou vyšplhat na stovky milionů. Podle zprávy DIA se to přesto vyplatí. „Například studie německé vlády odhaduje, že důkladná digitalizace by díky interoperabilitě dat přinesla úsporu cca 60 procent času v některých agendách. Taková úspora by se při analogické úvaze o velké instituci závislé na velké pracovní síle, např. České správě sociálního zabezpečení mohla pohybovat minimálně ve stovkách milionů korun ročně,“ uvádí DIA příklad toho, jak by mohla stoupnout efektivita práce úředníků.

Ušetřit by podle úřadu mohl stát i díky efektivnějšímu využití výdajů přímé podpory, efekt by mohl být i nepřímý, třeba díky využití dat pro vědu a výzkum. „Existující studie typicky odhadují přínosy zpřístupnění ekonomicky využitelných dat na celou ekonomiku, to jest včetně vzniklých pracovních míst. Podle metody hodnocení a typu dat, o které se jedná, se výrazně liší i výsledky dostupných odhadů. Nedávný přehled ukázal rozpětí od cca 0,1 procenta HDP po cca 1,5 procenta HDP,“ uvádí DIA. V případě konzervativního odhadu, desetiny procenta HDP, by se tak jednalo o asi sedm miliard korun ročně.

Vyšší náklady za zpřístupnění dat

Celá věc má jeden problém. Řada IT systémů není v rukou státu, ale soukromých firem, které je dodávají. „Aplikační podpora a rozvoj agendových systémů je převážně (více než v 75 %) zajišťována externími dodavateli, útvary ICT sehrávají roli spíše „prostředníků“ mezi odbornými útvary a dodavateli,“ uvádí DIA. To je případ třeba i diskutovaného systému, který byl od 90. let používaný na většině stavebních úřadů po republice ke správě stavebního řízení. Kvůli roztříštěnosti chyběly státu relevantní data.

„Tento outsourcing způsobuje to, že každý požadavek na data se projeví v potřebě navýšení rozpočtu na daný projekt. In-house či sdílené analytické teamy by nejen pomohly úřadům rozhodovat podle dat, ale také nastavit pravidla získávání dat z informačních systémů a realizovat takové úkony bez potřeby dalších finančních prostředků a velmi rychle,“ míní Bláha. Právě nová právní úprava tak může úřady nutit chovat se zodpovědněji a systémy, které provozuje a objednává si od soukromých firem, znát detailněji. To však znamená zaměstnat více vlastních IT pracovníků. A to může být za tabulkové platy problém.

Že stát bude „důsledně vymáhat, aby úřady obíhala data, nikoli občan,“ stojí i v programovém prohlášení vlády. Že nyní s odchodem Pirátů z vlády a zrušením pozice ministra pro digitalizaci skončí i vůle posouvat tyto projekty dál, si Bláha nemyslí. „Pirátský ministr pro digitalizaci prosadil vznik Digitální a informační agentury právě proto, aby tyto důležité systémové změny nebyly závislé na konkrétních politicích, ale rozvíjely se dlouhodobě a koncepčně,“ uvedl.

Karolína Novotná, ceskajustice.cz

X X X

Oslava multilateralismu

Na svém nadcházejícím summitu v Kazani BRICS znovu zopakuje, že byl založen pro utváření mezinárodního řádu, který je spravedlivější, spravedlivější, inkluzivní, spravedlivý a reprezentativní. Článkem na toto téma China Watch, think tanku založeného na China Daily, přispěl Gert Grobler.

„Od svého vzniku měla země BRICS pozitivní vliv na mezinárodní systém a země BRICS se jednotlivě dostaly na vyšší ekonomické pozice. Před summitem v ruské Kazani od 22. do 24. října pokračuje BRICS v aktivním zavádění opatření na posílení spolupráce uvnitř BRICS v rámci tří pilířů – politického a bezpečnostního, ekonomického a finančního, kulturního a mezilidského. výměny lidí — urychlit implementaci Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030, dále rozšířit a prohloubit spolupráci mezi členy BRICS a pozvednout vliv rozvojových zemí na globální záležitosti.

Ve skutečnosti během setkání ministrů zahraničí zemí BRICS v New Yorku dne 26. září na okraji 79. Valného shromáždění Organizace spojených národů ministři diskutovali o hlavních globálních a regionálních otázkách a také o různých programech OSN zahrnujících témata jako politika, bezpečnost, ekonomika, finance a udržitelný rozvoj, posilování multilateralismu a také úsilí o skutečnou reformu institucí globálního vládnutí.“ – píše  Grobler v úvodu textu.

BRICS podle jeho soudu může být hrdý na své úspěchy v oblasti spolupráce, které jsou víceodvětvové a mnohostranné. Pokrok, který byl zaznamenán, je důsledkem kolektivního závazku všech členů BRICS zajistit efektivní implementaci všech svých rozhodnutí, která jsou založena na konsensu.

BRICS nyní představuje asi 45 procent celosvětové populace (3,5 miliardy lidí) a představuje 36 procent světového HDP, což činí přibližně 29 bilionů dolarů. Kolektivní podíl bloku na celosvětové produkci ropy činí 44 procent, což mu dává masivní páku v energetické bezpečnosti a globálních ekonomických diskusích.

Ve skutečnosti, na základě mnoha úspěchů BRICS, je samozřejmé, že platforma BRICS představuje jeden z nejvýznamnějších pokroků v globálním vládnutí. Během posledního desetiletí BRICS stále více prokázala schopnost pustit se do inovativních opatření zaměřených na řešení hlubokých nerovnováh, které sužují svět.

Gert Grobler pokračuje konstatováním, že v zásadě dnes nemůže jediná velmoc, bez ohledu na to, jak je velká nebo sebevědomá, účinně rozhodovat o jediném závažném globálním problému, zejména nepřijatelným zásahem do zájmů jiných zemí. Proto je tématem letošního summitu „Posílení multilateralismu pro spravedlivý globální rozvoj a bezpečnost“. Chair Russia a jeho partneři považují BRICS za šampiona multipolárního světa, k jehož rozvoji se všichni členové BRICS snaží přispět ve jménu světlejší a harmoničtější budoucnosti pro všechny jeho obyvatele.

BRICS se dále neřídí „blokovým principem“, ale principy vzájemného respektu, suverénní volby cesty rozvoje a implementace základního principu Charty OSN, mimo jiné suverénní rovnosti států.

Nadcházející summit BRICS se koná na pozadí stále se měnícího a nejistého světa s problémy a výzvami, jako je slabé vedení, nepřiměřený ekonomický růst, unilateralismus, protekcionismus, hegemonismus, mocenská politika a podněcování geopolitického napětí, které ovlivňuje světový mír a stabilitu. . Přestože jsou všechny tyto otázky vzájemně propojeny, reakce mezinárodního společenství na tyto globální výzvy jsou bohužel žalostně nedostatečné a roztříštěné.

Tyto nové skutečnosti vyžadují zásadní reformu institucí globálního vládnutí, aby mohly být reprezentativnější a lépe schopné reagovat na výzvy, kterým svět čelí.

Dále v China Daily Global čteme: Globální jih je hlavní silou na globální scéně, protože představuje 85 procent celosvětové populace; nejrychleji rostoucí světové ekonomiky jsou dnes také z globálního jihu. Poslední kolo expanze BRICS ukazuje touhu zemí Global Jih uplatnit svůj podíl na ekonomickém rozvoji a převzít vedoucí roli v globálním řízení. BRICS je síla, se kterou je třeba počítat, a je připravena utvářet globální řád. Země politického Západu, zejména Spojené státy a Evropská unie, budou muset stále více přehodnocovat svůj model spolupráce a rozvoje s globálním Jihem, aby se vyhnuly „ztrátě“ těchto zemí jako klíčových partnerů ve světovém řádu, který se stále více mění. poznamenané roztříštěností a konkurencí.

Přistoupení nových zemí, jako je Egypt, Írán, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Etiopie, a zájem rostoucího počtu zemí o rozvoj vazeb s BRICS posilují mezinárodní postavení BRICS.

Návrhy, jak vyjít vstříc novým partnerským zemím, proto budou na programu kazaňského summitu.

Globální jih stále více poskytuje vedení a Čína spolupracuje s africkým kontinentem a dalšími členy BRICS na utváření nového světového řádu naděje, inkluzivity a budování komunity se společnou budoucností.

Vedoucí představitelé zemí BRICS nadále vyjadřují svou podporu rozvoji infrastruktury v Africe a její industrializaci. BRICS se zavázala podporovat snahy Afriky urychlit diverzifikaci a modernizaci svých ekonomik prostřednictvím rozvoje infrastruktury, výměny znalostí a podpory lepšího přístupu k technologiím, lepšího budování kapacit a investic do lidského kapitálu, rozvoje měst, zelené energie a modernizace. zemědělství a potravinové bezpečnosti.

Země BRICS jsou největšími obchodními partnery Afriky. Ve skutečnosti země BRICS podpořila hospodářský rozvoj Afriky a zvýšila současný globální význam kontinentu.

Vstup do BRICS v roce 2010 byl milníkem ve snaze Jihoafrické republiky prosadit své vlastní národní rozvojové priority navázáním silnějších vazeb s důležitými rozvíjejícími se ekonomikami Číny, Brazílie, Ruska a Indie. BRICS má pro Jižní Afriku obrovský strategický význam. Za 14 let od vstupu do seskupení Jihoafrická republika posílila svou pozici důležité rozvíjející se ekonomiky a posílila svůj aktivismus na globální scéně, zejména v oblasti reforem a posilování multilateralismu.

Prioritou Jihoafrické republiky v BRICS zůstává zajištění ekonomického růstu zemí asociace, Afriky a globálního Jihu.

V závěru článku Gert Grobler konstatuje, že od svého založení před 16 lety se BRICS stala pozitivní, stabilizující a konstruktivní silou s rostoucím mezinárodním vlivem a přitažlivostí na mezinárodní scéně a vždy byla úzce spjata s osudem rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí.

V rozporu se všemi očekáváními na Západě ohledně případného oslabení skupiny členské země BRICS odhodlaně pracují na posílení spolupráce. Kritici BRICS, kteří si mysleli, že formace skončí jako další talk shop, se ukázali jako mylní. BRICS je cílově orientovaná formace s kontinuitou, konkrétními a taktickými akcemi.

Očekává se, že na svém nadcházejícím summitu v Kazani poskytne BRICS opět konkrétní a praktický obsah základnímu principu, na kterém bylo založeno, totiž jednomu z utváření mezinárodního řádu, který je spravedlivější, spravedlivější, zahrnující, spravedlivý a reprezentativní.

 Gert Grobler

(Autor  je vedoucím vědeckým pracovníkem Institutu afrických studií

na Zhejiang Normal University ve městě Jinhua, provincie Zhejiang, Čína.)

 Text byl publikován také na stránkách portálu infoBRICS.com 

Výběr, překlad a úprava jpu a vasevec.

X X X

Tusk připravuje špehování a vypínání internetu

Předseda rady ministrů Polské republiky Donald Tusk hodlá zavést preventivní cenzuru na internetu, což absolutně odporuje současné Ústavě Polské republiky. Na Tuskovu pochybnou iniciativu upozornili poslanci Sejmu ze strany Konfederace.

Podle poslanců této strany  projekt s parlamentním číslem 661 má dát   státobezpečnostní Agentuře pro vnitřní bezpečnost (ABW) široké pravomoci cenzurovat a špehovat uživatele internetu.  Podle opozičních poslanců ,  pokud bude zákon přijat, bude moci šéf ABW bez soudního rozhodnutí blokovat obsah, který se mu „zásadně nelíbí“.  Poslanec Krzysztof Szymanski   poznamenal, že pod záminkou boje proti terorismu a nelegálním aktivitám na internetu se zavádí řešení, které „jasně představuje preventivní cenzuru“.

„Rozhodnutí, které je absolutně v rozporu se současnou ústavou, článkem 54, který jasně říká, že použití preventivní cenzury je zakázáno. Ale v realitě, kterou dnes máme, tedy v realitě militantní demokracie, se zdá, že zavedení takové preventivní cenzury povede přímo k blokování obsahu, k zastrašování, k terorizování pokutami jak   tvůrců obsahu, tak neukázněných poskytovatelů, např.  hostingové služby,“  řekl poslanec.

Poslanec Bartłomiej Pejo položil otázku, co   lze očekávat od vlády současné koalice, vlády Donalda Tuska, vlády, příklady jejíž činnosti Poláci viděli v posledních měsících jejichž příklady jsme viděli v posledních měsících. Varoval před cenzurou plánovanou vládou Donalda Tuska na internetu.

Situace, kdy Agentuře pro vnitřní bezpečnost má  být svěřeno právo bránit svobodě slova, „půjdete k soudu a teprve potom můžete hájit svá práva, je   nepřijatelná! Jde především o útok na svobodu slova a svobodu slova na internetu,“ je přesvědčený   poslanec Pejo.

Obavy poslanců nemusí vůbec být neopodstatněné, jestliže si připomeneme ministra kultury Bartlomieje Sienkiewicze, který práci v tajných službách končil jako podplukovník, který předvedl řadu protiprávních kroků, což rozhodly i soudy, nebo ministra spravedlnosti Adama Bodna  a jeho kroky v soudnictví nebo prokuratuře, případně odvolávání a jmenování velvyslanců v rozporu s ústavou. Sám Donald Tusk ostatně v souvislosti s výroky o „bojující demokracii“ uvedl možnost kroků za hranicí zákonů.

Kroky Tuska nakonec jeho kritiky přivedly k používání termínu „vláda 13. prosince“, což je nejen datum, kdy vláda před rokem získala v parlamentu důvěru, ale také den vyhlášení mimořádného stavu v roce 1981, server vasevec.cz

X X X

BASKETBALISTÉ  PARDUBIC  V  PRAZE

 8.Kolo KNBL Kolo: 8.kolo Základní část 2024/25 Datum, čas, místo: 19.10, 17.30,

Praha Utkání: USK Praha – BK KVIS Pardubice Po dlouhé době hrajeme v sobotu doma, kdy přivítáme hráče z BK KVIS Pardubice, kteří mají momentálně skóre 7:1.

Bodově je z Pardubic nejvíce aktivní Brunk Joseph Alan, jež průměruje 16.1 bodů na zápas. USK po ne příliš povedeném výjezdu do Ústí se bude chtít vrátit zpátky na vítěznou vlnu. Kluci jsou odpočatí a hladoví po dalším zápase, můžeme očekávat agresivní, tvrdou, rychlou hru.

David Gale (hlavní trenér USK): „V sobotu by to měl být s Pardubicemi skvělý zápas. Oba týmy mají co dokazovat. Očekávám velmi vyrovnanou bitvu na obou stranách hřiště.“/hu/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.