Maďarský prezident Viktor Orbán dnes v pravidelném vystoupení ve veřejnoprávním Kossuth Rádió uvedl, že ochota Evropské unie udržovat milionovou ukrajinskou armádu představuje bezpečnostní hrozbu pro samotné země EU. „Ukrajina je politicky nestabilní stát a nikdo nemůže říct, jakou vládu bude mít,“ vyslovil varování. Podle Orbána neexistuje žádná záruka, že Ukrajina, a tedy i její ozbrojené síly, zaujmou vůči zemím EU přátelský postoj. Orbán proto zdůraznil, že financování milionové ukrajinské armády ze strany EU, jak by si přál Kyjev, vytváří „vážnou hrozbu pro evropskou bezpečnost“.
Na zasedání finančního bloku G7 v Kanadě Ukrajina nabídla EU financování ozbrojených sil od roku 2026, uvedl ministr financí Serhij Marčenko. „Co navrhujeme: účast partnerů na financování ukrajinských ozbrojených sil a v souladu s tím začlenění ukrajinské armády do obranného systému Evropy. Výdaje na zajištění ukrajinských ozbrojených sil na bezpečnost Evropy budou tvořit malý podíl HDP EU“, uvedl ministr. Podle něj mohou být tyto náklady rozděleny mezi země připravené připojit se k iniciativě a zahrnuty do výpočtu výdajů na obranu v souladu se závazky těchto zemí vůči NATO.
Připomeňme si, že maďarská vláda od samého začátku konfliktu na Ukrajině odmítala dodávat tam zbraně a stavěla se proti poskytnutí vojenské pomoci. Budapešť odsoudila kroky Moskvy, ale vždy zdůrazňovala, že ukrajinský konflikt nelze vyřešit na bojišti, ale musí být urovnán jednáním.
V uplynulých dnech Maďarsko vyhostilo dva ukrajinské diplomaty, přičemž jeden z nich shromažďoval informace o maďarských ozbrojených silách, server vasevec.cz
X X X
Na hlavním nádraží v Hamburku je po útoku nožem 17 zraněných. Policie podezřelou zadržela
Při útoku nožem na hlavním vlakovém nádraží v severoněmeckém Hamburku v pátek utrpělo zranění sedmnáct lidí, informovala večer agentura DPA. Čtyři ze zraněných jsou v ohrožení života, stav dalších šesti je vážný. Policie zadržela jako podezřelou z útoku 39letou Němku a zatím se nedomnívá, že by byl útok politicky motivovaný.
Podle deníku Bild žena na nádraží kolem sebe bezhlavě mávala nožem na jednom z nástupišť. Vyšetřovatelé se domnívají, že jednala sama, a zjišťují, zda byla v době činu příčetná.
„Po prvotním přezkoumání videozáznamu předpokládáme, že žena jednala sama,“ řekl DPA policejní mluvčí Florian Abbenseth a dodal, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl útok politicky motivován.
Hamburské hlavní nádraží je jedním z nejrušnějších dopravních uzlů v Německu. Během páteční večerní špičky je pravidelně plné lidí. Dvě koleje přiléhající k nástupišti 13/14, kde se útok stal, policie kvůli zásahu uzavřela. V dálkové dopravě dochází ke zpoždění a odklonům, oznámily německé dráhy Deutsche Bahn.
Na hlavním nádraží v Hamburku a v místní veřejné dopravě je zakázáno nosit zbraně včetně nožů. Stejný zákaz platí i pro značnou část centra města.
„Ministerstvo nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané,“ uvedl v pátek večer mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake.
X X X
Útok na nádraží v Hamburku zraněné, železniční doprava ochromena
Při útoku nožem na nádraží v německém Hamburku bylo zraněno 12 lidí. Šest z nich je podle hasičů v ohrožení života, další tři utrpěli vážná zranění a tři osoby jsou zraněny lehce. Informoval o tom deník Bild s odkazem na zásahové složky, uvedla agentura DPA.
Policie se nedomnívá, že by byl útok, který se odehrál dnes večer na rušném hlavním nádraží, politicky motivován. Žena podle deníku Bild kolem sebe bezhlavě mávala nožem na jednom z nástupišť. Policie na síti X uvedla, že podezřelou osobu zadržela. Později uvedla, že se jedná o 39letou Němku.
Počet zraněných však policisté zatím nepotvrdili. Vyšetřovatelé se domnívají, že pachatelka jednala sama, nyní se prošetřuje to, jestli byla v době činu příčetná.
„Po prvotním přezkoumání videozáznamu předpokládáme, že žena jednala sama,“ řekl DPA policejní mluvčí Florian Abbenseth a dodal, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl útok politicky motivován.
Hamburské hlavní nádraží je jedním z nejrušnějších dopravních uzlů v Německu. Během páteční večerní špičky je pravidelně plné lidí. Dvě koleje přiléhající k nástupišti 13/14, kde se útok stal, policie kvůli zásahu uzavřela. V dálkové dopravě dochází ke zpoždění a odklonům, oznámily německé dráhy Deutsche Bahn (DB).
X X X
Budoucí belgická královna uvázla v pasti Trumpova zákazu cizinců. Harvard se brání
Prestižní americká Harvardova univerzita zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli zákazu zápisu zahraničních studentů. Ten se týká i belgické princezny a budoucí královny Elisabeth. Americká soudkyně Trumpovo rozhodnutí dočasně zablokovala.
Čtvrteční oznámení Trumpovy administrativy univerzita označila za protiústavní odvetu za to, že se postavila proti politickým požadavkům Bílého domu. Soudkyně Allison Burroughsová, jmenovaná někdejším demokratickým prezidentem Barackem Obamou, vydala dočasný soudní příkaz ke zmrazení kroku administrativy.
„Princezna Elisabeth právě dokončila svůj první rok. Dopad rozhodnutí (Trumpovy administrativy) bude jasnější až v následujících dnech/týdnech. V současné době situaci prošetřujeme,“ uvedl mluvčí belgického královského paláce Lore Vandoorne.
„Momentálně situaci zkoumáme, dokud se věci neuklidní. V nadcházejících dnech a týdnech se může ještě hodně stát,“ dodal ředitel komunikace paláce Xavier Baert.
Budoucí královna studuje na Harvardu dvouletý magisterský program Veřejná politika. Elisabeth je dědičkou belgického trůnu jako nejstarší ze čtyř dětí krále Filipa a královny Matyldy. Než nastoupila na Harvard, vysloužila si titul na britské Oxfordské univerzitě z politiky a historie.
Čtvrtina studentů musí přestoupit
V žalobě podané u federálního soudu v Bostonu univerzita uvedla, že krok vlády porušuje první dodatek americké ústavy a bude mít „okamžitý a ničivý dopad na Harvard a více než 7000 držitelů víz“.
„Jedním tahem pera se vláda pokusila vymazat čtvrtinu studentů Harvardu – zahraniční studenty, kteří zásadním způsobem přispívají univerzitě i jejímu poslání,“ uvádí se v žalobě. Univerzita oznámila, že plánuje podat návrh na předběžné opatření, kterým by zabránila ministerstvu vnitřní bezpečnosti v realizaci kroku.
Ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová ve čtvrtek v dopise univerzitě a zveřejněném na síti X oznámila, že Harvardově univerzitě byla pozastavena možnost přijímat zahraniční studenty, přičemž ti stávající budou muset přestoupit na jiné školy.
„Tato administrativa činí Harvard odpovědným za podporu násilí, antisemitismu a za koordinaci s Komunistickou stranou Číny na jeho akademické půdě. Pro univerzity je výsadou, nikoli právem, přijímat zahraniční studenty, a těžit tak z jejich vyššího školného, které jim pomáhá naplnit mnohamiliardové nadační fondy,“ uvedla Noemová v dopise.
Na Harvardově univerzitě v tomto roce studovalo asi 6800 zahraničních studentů, což představuje přibližně 27 procent celkového počtu studentů. Jedná se podle AP o studenty z více než stovky zemí, přičemž většina z nich studuje magisterské či doktorské obory.
Harvardova univerzita je o 140 let starší než Spojené státy, její nadační jmění je vyšší než hrubý domácí produkt téměř 100 zemí a vzdělávalo se na ní osm amerických prezidentů, napsal deník The New York Times.
Neustoupíme, hlásá rektor Harvardovy univerzity
Rektor Harvardovy univerzity Alan Garber dříve tento měsíc uvedl, že univerzita za poslední rok a půl provedla změny ve svém řízení, včetně zavedení strategie boje proti antisemitismu. Ujistil také, že Harvard neustoupí ze svých „základních, zákonem chráněných principů“ ze strachu z odvety. Univerzita také uvedla, že na obvinění vznesená republikány ve Sněmovně reprezentantů ohledně údajné spolupráce s Komunistickou stranou Číny odpoví později.
Hrozba, která ohrožuje zápis zahraničních studentů na Harvardově univerzitě, vychází ze žádosti ministryně pro vnitřní bezpečnost Noemové z 16. dubna. Požadovala tehdy, aby Harvard poskytl informace o zahraničních studentech, kteří by mohli být zapleteni do násilí nebo protestů, což by mohlo vést k jejich deportaci.
Noemová uvedla, že univerzita může znovu získat právo přijímat zahraniční studenty, pokud do 72 hodin poskytne velké množství záznamů o zahraničních studentech. V aktualizované žádosti požaduje veškeré záznamy, včetně audio a video materiálů, týkající se zahraničních studentů účastnících se protestů nebo údajně nebezpečných aktivit na půdě univerzity.
Nynější žaloba je oddělená od předchozího soudního sporu univerzity, který se týká pozastavení federálních grantů v hodnotě více než dvou miliard dolarů, poznamenala AP.
X X X
AMERIKA BEZ VLÁDY
Kdo vlastně vládnul v USA?
Američané jsou zděšeni nahrávkami z vyšetření mentálního stavu prezidenta Joe Bidena roku 2023, které byly v pátek zveřejněny. Kdo tedy skutečně vládl za tuto bezmocnou loutku?
Média po pátku překlopila výhybku, kdo má být v USA hlavním terčem jejich kritiky. Dosud šila do Trumpa a měla to snadné. To se změnilo. Začalo se důkladněji nahlížet do politického a bezpečnostního zákulisí.
Nečekané nahlédnutí do reality vládnutí nabídlo zveřejnění nahrávky ze sezení Joe Bidena se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Hurem z října roku 2023, který měl zjistit, zda americký prezident na svou funkci stále ještě stačí.. Dozvěděli se něco jiného, než z dobové zprávy, podle které byl Biden dobromyslný stařík s tolerovatelnými drobnými výpadky paměti. Realita byla jiná. Několikahodinový poslech tohoto zmatečního rozhovoru ukazuje Bidenovu faktickou bezmoc, protože si všechno plete, netuší, proč se mu doma povalovaly tajné státní dokumenty a nepamatuje si ani smrt svého syna.
Dovedu se vžít do jeho situace, taky mám nějaká leta, ale rozhoduju jen o tom, jestli nabrat benzín večer nebo ráno před cestou (ne už, kdo to zaplatí). Děsí mě představa, že nejmocnější armády a největší ekonomickou moc měl mít pod kontrolou nejslabší muž planety. Jenže on žádnou kontrolu doopravdy neměl, vládli jiní, kteří současně zastírali prezidentovu neschopnost. To je podle Wall Street Journal skandál historických rozměrů:
„Zatajování Bidenova duševního úpadku se zapíše jako jeden z největších skandálů moderní politiky. Tím, že demokraté odmítli přiznat to, co voliči mohli jasně vidět, upřeli své straně otevřené primárky. Jakmile prezident Biden odpadl, předali bez debaty nominaci Kamale Harrisové. Demokraté a tisk jsou nyní zděšeni druhým funkčním obdobím Donalda Trumpa. Udělali by však lépe, kdyby se zamysleli – a snažili se o pokání – nad svou vlastní rolí, která ho umožnila.“
S kritikou prezidenta Donalda Trumpa to je snadné, jeho oblíbenost klesá, jak zjišťuje třeba výzkum Reuters/Ipsos. Hodnota 42 procent kladných hlasů je nejnižší od začátku jeho funkčního období a reaguje na obavy z ekonomického vývoje, zejména celní války. Nejistou budoucnost naznačují stoupající výnosy dlouhodobých státních dluhopisů, které už překročily 3 procenta. Důvěra v dolar klesá.
Trump si to uvědomuje a snaží se z toho vycouvat formou různých dočasných odkladů plného celního úderu, na který snad ani nemá dojít. Spoléhá také na dopad svého „velkého krásného zákona“, jak nazývá kombinaci rozpočtových zákonů a opatření ve prospěch zaměstnanosti a růstu, který už v pátek prošel Sněmovnou reprezentantů. Je tam pokles daní pro střední třídu (ale ne pro nejvyšší příjmovou skupinu) a podstatná úleva pro ty nejodíranější, spočívající ve zrušení daní ze zpropitného. Má to spoustu slabin, jako je zejména míra zadluženosti, ale na ty dojde jindy. Teď to musí protlačit Senátem.
Doufá také, že prodá odchod z ukrajinské války, o kterém podle všeho jednal 19. května ve dvouhodinovém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Spojencům jen řekl, že Putin zatím není připraven k míru. Musíme si to však zkombinovat s vyjádřením amerického viceprezidenta JD Vance, že Bílý dům půjde v takovém případě od toho.
Tedy půjde od aktivní snahy o ukončení války, nikoliv od zlepšování vztahů s Ruskem. Klíčové jsou dvě věty z Trumpova oficiálního vyjádření bezprostředně po rozhovoru s Putinem:
Tón a duch rozhovoru byly vynikající. Kdyby tomu tak nebylo, řekl bych to raději hned, než později. Rusko chce se Spojenými státy ve velkém obchodovat, až skončí tato katastrofální „krvavá lázeň“, a já s tím souhlasím.
Je tu samozřejmě snadná cesta k ukončení války, kterou by představovalo přerušení americké pomoci, jehož vzorek byl nabídnut týden po legendární hádce Trumpa se Zelenským v Oválné pracovně. Jenže ani Trump nemá věci plně pod kontrolou, není si jistý, co jeho vojenské a zpravodajské složky doopravdy udělají. Lepší je nechat situaci vyhnít, ať si to Putin vybojuje sám, když Ukrajincům (a Evropě) nestačí vysvětlení, že na tohohle protivníka prostě nemají.
Jenže Bidenova válka s Ruskem Evropu vyčerpává, rozvrátila její schopnost logického uvažování. Ti, kdo se zakoupili do obrovských zbrojních obchodů, náhle nevidí cestu ven. Protiruské sankce rozvrátily evropský průmysl i služby astronomickými cenami energie a zničením dlouholetých partnerství. A to horší máme mít před sebou, od celních bariér až po otevřené americké pohrdání.
Slabší vládní typy (jiné v Česku nenajdeme) doufají, že Trump je jenom epizoda. Skutečný Velký bratr, který se skrývá v hlubinách Deep State, ocení jejich bezbřehé rozhazování stovek miliard korun za krásné americké zbraně pro minulou válku, které by byly v dnešních podmínkách bez podobných troubů neprodejné. Je to tedy jedinečná šance, jak se vetřít. Šance těch, kdo věří ve své lepší zítřky, skryté pod obzorem.
Ale v koho to věří? Kdo skutečně vládne? To je zatím skryto. K těm, kdo se to snaží zjistit, patří Mollie Hemingwayová, šéfredaktorka listu The Federalist:
Ať už mluvíte o duševním nebo fyzickém úpadku, existovalo spiknutí, jehož cílem bylo zabránit tomu, aby se americký lid dozvěděl, kdo vlastně vykonává funkci prezidenta.
A to je něco, na co stále nemáme skutečné odpovědi. Jaké mělo být správné jméno na volebním lístku, kterým si lidé zvolili prezidenta. Hlasovali pro Joe Bidena? Nebyl to Jake Sullivan, Barack Obama nebo Susan Riceová?
Pochopení toho, kdo fungoval během tohoto období duševního i fyzického úpadku prezidenta, je něco, na co jsme se ani nepřiblížili k odpovědím. Ve srovnání s tím se jeví bledě všechny ostatní prezidentské skandály v historii.
Jake Sullivan byl Bidenovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti. Suzan Riceová měla stejnou funkci v Obamově vládě. Vliv Baracka Obamy na svého bývalého viceprezidenta možná nahrazoval nemožnost být zvolen do stejné funkce potřetí.
Možná však, že Trumpa podceňujeme. Thierry Meyssan na Voltairnet si myslí, že to postupuje docela rychle:
Mnoho novinářů předstírá, že nerozumí tomu, co se ve Washingtonu děje. Elon Musk a Donald Trump si podle nich přivlastňují, co se dá, aniž by cokoli změnili. Skutečnost je však zcela jiná: prezident Spojených států se snaží odstranit imperialismus, který jeho země vykazuje. Ničí tajné i veřejné agentury, které pod různými záminkami legálně financují ty, kdo provádějí barevné revoluce a jiné státní převraty.
Detaily ať si každý přečte sám. Je to trnité houští, do kterého se ztěžka proniká. Nedivím se Trumpovi, že tolik podporuje investice do umělé inteligence. Bez ní to nejde, ale jde o to, aby stála na jeho straně. Ví už, jaké to je, když se po něm střílí. Věří však, jak řekl při návštěvě Saúdské Arábie, že obchodní zájmy jsou schopny převážit nad terorem a zabíjením.
Pak bychom si měli ohlídat naše obchodní zájmy, než je rozdávat v panice podbízení.
Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X18
FIALA DOPLATÍ SOUDCŮM ČR 817 MILIONŮ?
Pokud soudci uspějí s žalobami na platy, stát jim doplatí přes 817 milionů Kč
Pokud soudci uspějí u Ústavního soudu s námitkou ohledně protiústavnosti zmrazení svých platů, stát bude muset za letošní rok celkově doplatit 817,4 milionu korun plus případné úroky z prodlení a náklady jednotlivých soudních řízení. Z toho by 620,3 milionu korun putovalo k soudcům a zbývajících 197,1 milionu korun ke státním zástupcům. Ministerstvo spravedlnosti tento odhad uvedlo v dokumentu, s nímž v dubnu seznámilo vládu.
Odhad ministerstva vychází z předpokladu, že stát by soudcům a státním zástupcům doplatil platy za letošní únor až prosinec do lednové výše. Platy soudců totiž fakticky zmrazila vládní novela zákona o platech představitelů státu. Platy státních zástupců jsou navázané na platy soudců. Ačkoliv Justiční grémium pokládá novelu za protiústavní, předsedové soudů ji jakožto platný právní předpis musí respektovat a vydávat podle ní platové výměry. Jednotliví soudci už kvůli doplacení peněz podali desítky civilních žalob.
Ministerstvo: Žalobci na platy pravděpodobně neuspějí
Ministerstvo shrnulo, že v úvahu připadají dva procesní postupy. V první variantě obecné soudy rozhodnou o těchto žalobách samy. Mohou je zamítnout, ale mohou jim případně také vyhovět přímou aplikací práva EU. Ve druhé variantě soudy řízení přeruší a věc předloží Ústavnímu soudu k posouzení ústavnosti novely. „S ohledem na dosavadní rozhodovací praxi Ústavního soudu v platových otázkách není nepravděpodobné, že žalobci se svými nároky uspějí,“ připustil úřad.
Částka 817,4 milionu korun navíc nezahrnuje úroky z prodlení a náklady řízení, které by v případě úspěšných žalob platily jednotlivé žalované soudy. Podle ministerstva nelze předvídat, na kolik by se tento případný další výdaj státního rozpočtu celkově vyšplhal. Justiční grémium odhadlo, že úroky z prodlení by mohly dosáhnout dalších 20 milionů korun.
Ministerstvo předpokládá, že předsedové soudů počkají na první rozhodnutí soudů o žalobách konkrétních soudců. V případě úspěšné žaloby poté upraví platové výměry i u ostatních soudců. Úřad se zároveň domnívá, že o prvních žalobách by soudy mohly rozhodnout velmi rychle, v řádu týdnů či měsíců. Ministerstvo nevylučuje, že Ústavní soud by věc po jejím předložení projednal přednostně. Pokud by shledal novelu neústavní, další soudci by se mohli svých nároků rychle domáhat i tzv. platebními rozkazy.
Plat soudce se určuje jako součin koeficientu a platové základny. Ta má být trojnásobkem průměrné hrubé měsíční mzdy v předminulém kalendářním roce. Pro letošní rok novela platovou základnu soudců stanovila pevně na 121.685 korun. Loni byla základna 113.775 Kč.
Ministerstvo k tomu uvedlo, že k dočasnému zpomalení růstu platové základny do konce roku přistoupila vláda proto, aby alespoň částečně dosáhla úspor na výdajové straně státního rozpočtu. Začínající soudce okresního soudu letos podle ministerstva pobírá 107.100 Kč. Soudce Nejvyššího soudu pak bere 224.000 Kč.
Kvůli zdržení legislativního procesu chyběl v zákoně od 1. ledna 2025 do 6. března 2025 mechanismus výpočtu platů soudců. Ministerstvo v dokumentu konstatovalo, že kritizovaná zpětná účinnost novely je právně sporná. Ústavní soud ji může vyhodnotit jako protiústavní.
Mezitím stát kvůli platům zažalovali nejen soudci, ale také státní zástupci, jak Česká justice informovala. Ministr Pavel Blažek se rovněž včera vyjádřil, že pokud vláda přidá policistům a hasičům, bude chtít peníze na zvýšení platů členů Vězeňské služby.
Válová, ceskajustice.cz
X X X
Pařížský soud uznal osm lidí vinnými z krádeže šperků Kim Kardashianové. Trest si již odpykali
Pařížský soud v pátek shledal vinnými osm lidí z loupežného přepadení americké celebrity Kim Kardashianové v roce 2016. Informují o tom světové agentury. Pachatelé ženu okradli o šperky v hodnotě milionů dolarů.
Dva z deseti obžalovaných soud zprostil viny. Nejpřísnější trest osmi let odnětí svobody dostal 69letý vůdce skupiny. Další tři obvinění dostali sedm let. Vzhledem k tomu, že si již odpykali trest ve vyšetřovací vazbě, nikdo z těch, kteří byli dnes shledáni vinnými, do vězení nepůjde.
Vůdce skupiny Aomar Aït Khedache přišel k soudu s holí a tvář měl skrytou před kamerami. Jeho DNA, nalezená na páskách, jimiž byla Kardashianová spoutána, byla klíčovým důkazem v případu. Odposlechy zachytily, jak dává příkazy, verbuje komplice a zařizuje prodej diamantů v Belgii.
Zločin se odehrál v noci 2. října 2016 během pařížského týdne módy. Lupiči převlečení za policisty vnikli do pařížského hotelu, v němž byla Američanka ubytována, spoutali ji a ukradli šperky v hodnotě devíti milionů dolarů (okolo 200 milionů korun), včetně snubního prstenu v hodnotě čtyř milionů dolarů, zatímco na ni mířili zbraní.
Protože lupiči z místa činu utíkali pěšky nebo na jízdních kolech, poztráceli část šperků, včetně křížku se šesti diamanty, který našel na ulici kolemjdoucí a odnesl ho na policii. Většina šperků, včetně snubního prstenu, se však nikdy nenašla.
Obžalovaní jsou především pařížští zloději v pokročilém věku a trpící různými nemocemi. Kvůli vysokému věku dostali v tisku přezdívku „loupeživí dědečci“. Někteří se k soudu dostavili v ortopedických botách a jeden se opíral o hůl. Prokurátoři však varovali přítomné, aby se nenechali zmást.
X X X
DR. HLAVÁČKOVÁ: ŠPATNÝ ZÁKONÍK PRÁCE
Zákoník práce je záplatovaný relikt. Moderní právo chybí, říká právnička Hlaváčková
Podle členky rady Unie podnikových právníků Jitky Hlaváčkové zadělává novela zákoníku práce i na aplikační problémy. „Teď pracovní právo prošlo třemi novelami v rychlém sledu za sebou a je potřeba, aby si sedly,“ říká Hlaváčková. Foto: Unie podnikových právníků
Dlouho očekávaná flexinovela zákoníku práce konečně přináší úlevy pro zaměstnavatele – třeba snazší výpovědi nebo legální možnost dohody na práci s rodiči na rodičovské dovolené. Jenže podle expertky na pracovní právo, členky rady Unie podnikových právníků a podnikové právničky Jitky Hlaváčkové naráží pracovní právo na své limity. „Pořád nemůžeme říct, že máme moderní zákoník práce,“ upozorňuje Hlaváčková v rozhovoru pro Českou justici.
X Jak jako podniková právnička hodnotíte aktuální novelu zákoníku práce? Podařilo se v ní ministerstvu trefit to, co bylo skutečně v praxi potřeba?
Flexinovela zákoníku práce přinesla po dlouhé době pro podnikatele, pro zaměstnavatele konečně hmatatelné vylepšení. Zákoník práce staví na principech ještě z doby socialismu, byl několikrát opravovaný, což je samo o sobě handicap. Navíc musí stranit zaměstnancům, takže je to takový zvláštní předpis ovlivněný dlouhou řadou kompromisů. Ty se někdy rodí těžce. U všech novel z posledních let, i když třeba jen překlápěly do českého práva evropské předpisy, byl vždycky problém se na jejich podobě dohodnout s odbory.
Několik let se diskutovalo třeba o zkrácení výpovědní doby. Toho teď novela dosáhla.
X Do jaké míry bude toto schválené kompromisní řešení krokem vpřed?
Výpovědi se na jedné straně zjednodušily a na druhé zkomplikovaly. Podle mě je dobré, že když zaměstnanec „zlobí“, může ho firma nově propustit za měsíc. Ten měsíc ho nechá zaměstnavatel na překážkách v práci, zaplatí to, a není to pro něj tak velká zátěž, jako bývala. To je věc, po které zaměstnavatelé velmi volali. I když u problémových zaměstnanců už dříve zákoník práce umožňoval podnikům využít okamžité zrušení pracovního poměru, v praxi bylo jeho uplatnění velmi obtížné. Bylo velké riziko, že zaměstnanec okamžité zrušení napadne u soudu a dost často se stávalo, že soudní rozsudky v těchto věcech byly velmi překvapivé a stranily zaměstnancům. Proto si myslím, že nová úprava je jednoznačně posunem vpřed.
X Zmínila jste ale, že zároveň se výpovědi zkomplikovaly. Co bude podle vás firmám dělat problém?
Dosud platilo, že výpovědní lhůta začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce po doručení výpovědi. K dosažení jejího faktického zkrácení, se bude nově od června výpovědní doba počítat od následujícího pracovního dne po doručení výpovědi. To ale bude pro zaměstnavatele zpočátku náročné. Na rozdíl od právníků nejsou zvyklí takto počítat. Bude pro ně těžké si uvědomit, že když doručí výpověď k 16. dni. v měsíci, že bude výpovědní doba platit od 16 do 16. Budou si muset dát pozor, aby si to správně vypočetli. A třeba když budu dávat výpověď z organizačních důvodů, budou si muset ohlídat, aby měli ke správnému datu rozhodnutí o organizační změně. Navíc když bude odcházet více zaměstnanců, může se stát, že nebudou odcházet v jednom dni. Tím pádem si personalista nebo mzdová účetní teoreticky nebude moci vzít dovolenou. To vše bude v očích zaměstnavatelů znamenat komplikace.
X Když jsme u výpovědí, tak změny čekají také výpověď ze zdravotních důvodů. O co jde v tomto případě?
Je to jedna z věcí, po níž praxe hodně volala. Zákoník práce dosud rozlišoval výpověď z obecných zdravotních důvodů a výpověď v důsledku pracovního úrazu. Rozdíl se zdá být malý, ale hrálo se o to, jestli bude odstupné normální, tedy jedno až tříměsíční, nebo bude dvanáctiměsíční. Vznikaly kvůli tomu četné soudní spory. Poskytovatel zdravotní péče se totiž v posudku často nechtěl vyjádřit, zda jde o pracovní úraz, pokud případ nebyl naprosto jasný a jednoznačný. Zaměstnavatel musel podle zákona reagovat okamžitě. Zaměstnanci se to většinou nelíbilo, a tak vznikl spor. Než o něm rozhodl soud, uplynul rok i více a zdravotní stav zaměstnance mohl být mezi tím úplně jiný než na začátku.
Soud nevycházel z pracovnělékařského posudku, který měl k dispozici zaměstnavatel, ale z posudku soudního znalce. Znalci tak posuzovali úplně jinou situaci, než za jaké byl zaměstnanec propuštěn. Proto novela stanovila, že bude jenom jeden typ výpovědi ze zdravotních důvodů a v případě, že pojišťovna uzná, že příčinou byl pracovní úraz, tak vyplatí náhradu ve výši dvanácti měsíčních platů.
Pro firmy to nyní bude na jednu stranu lepší, protože nebudou muset čekat, až rozhodne soud. Bude to více v klidu. K soudům by tyto případy navíc vůbec nemusely dospět. Problém může nastat v tom, že pojišťovna má své lhůty, než náhradu vyplatí a ty se nemusí shodovat s tím, co platí pro zaměstnavatele. Zákoník práce totiž stanoví, že jakmile pojišťovna vydá rozhodnutí, že šlo o pracovní úraz, musí zaměstnavatel zaměstnanci vyplatit odškodné v nejbližší výplatním termínu, ačkoliv ještě fakticky nebude mít na účtu náhradu od pojišťovny. Může se stát, že se zaměstnavatelé budou bát náhradu vyplatit, dokud nebudou mít od pojišťovny na účtu peníze.
X Novela řadu novinek nezavádí striktně, ale nechává na zaměstnavatelích, zda je využijí. Jak hodnotíte tento přístup – v českém pracovním právu velmi novátorský?
Například u pracovnělékařských prohlídek si o něj firmy samy řekly. Upozorňovaly, že mají nastavený systém a bylo by pro ně komplikované u některých zaměstnanců prohlídky nevyžadovat, kdežto u jiných ano. V některých případech je navíc někdy obtížné posoudit, do které kategorie zaměstnanec spadá. Zákoník práce jim tedy vyšel vstříc a dal u zaměstnanců v kategorii 1, což jsou typicky kancelářské práce, možnost, nikoliv však povinnost lékařské prohlídky nedělat. Ale třeba u zkušební doby, si myslím, že ani to prodloužení na čtyři, respektive osm měsíců u vedoucích pracovníků, nebude stačit. Řada společností bude stále dávat roční smlouvu na dobu určitou. Teprve na jejím konci se rozhodnou, zda si zaměstnance nechají, či nikoliv. Tím v podstatě obcházejí zákon.
X Proč myslíte, že se budou držet smluv na do určitou?
Podle toho, co mi říkají z praxe, chtějí vědět, jestli nováčci dobře zapadnou do kolektivu a řada věcí se v tomto případě projeví až později. V řadě případů jsou firmy přesvědčeny, že teprve potom se ukáže, jaký zaměstnanec skutečně je.
Novela také zasahuje do práv zaměstnanců – rodičů. Dává například zaměstnavatelům možnost uzavřít s rodiči na rodičovské dovolené dohodu o provedení práce na stejnou práci, jakou vykonávali před nástupem na tuto dovolenou. To dosud nebylo možné. Jak velký je to posun vpřed?
Tato změna dává velký smysl. Maminky a tatínkové mohou díky ní na dohodu pokračovat, dělat na částečný úvazek stejnou práci jako před narozením potomka a tím pádem se udržet v obraze a v kontaktu s firmou. Ještě větší smysl to dává v kombinaci s další změnou, a to je povinnost držet zaměstnanci na rodičovské dovolené stejné pracovní místo až do dvou let věku dítěte. Abych to shrnula: doba se velmi zrychluje a když žena zůstane dlouho doma bez kontaktu s prací, ztratí zkušenosti. Na to je potřeba reagovat.
X Jaké další změny by podle vás do budoucna pracovní právo potřebovalo? Vidíte v něm nějaké další praktické problémy, které je potřeba řešit?
Především si myslím, že je potřeba nechat zaměstnavatele vydechnout. Teď pracovní právo prošlo třemi novelami v rychlém sledu za sebou a je potřeba, aby si sedly. Měli bychom nechat praxi alespoň rok na to, aby si všechny novinky v klidu osahala, zjistila, co funguje a co ne a co jí případně vadí.
Co ale zaměstnavatelé chtějí dlouhodobě, je více elektronizace. Aktuální novela umožnila zasílat mzdový výměr bez elektronického podpisu jen do e-mailu zaměstnance. To je určitě velké zjednodušení. Ale je potřeba jít ještě dál. Například pracovněprávní soudy jsou stále ještě nastavené na papírovou dokumentaci. A dokud nebude právní úprava elektronizace v zákoníku práce úplně vymazlená, obávám se, že na nich budou trvat. V tomto ohledu si proto myslím, že by bylo potřeba na zákoníku práce ještě zapracovat.
X Jak hodnotíte české pracovní právo a novelizovaný zákoník práce z hlediska praktické použitelnosti?
Aktuální novela pracovnímu právu přinesla dílčí, částečné zlepšení. Je to další malý krůček vpřed. Ale pořád nemůžeme říct, že máme moderní zákoník práce.
X Co by se mělo zlepšit, aby byl moderní?
Každá novela napravuje, co se děje v praxi. Ale v zákoníku práce stále zůstává řada dílčích problémů, které by chtěly opravit. Jenže to není v praxi reálné, protože se musí shodnout tři strany – vláda, odbory a zaměstnavatelé. Kvůli tomu trvá i přijetí drobných kosmetických změn dlouho. Výsledkem je, že se o změnách mluví tak dlouho, že jsou zaměstnavatelé často překvapení, že daná novinka ještě neplatí. To byl ostatně i případ těch zmíněných dohod pro rodiče na rodičovské dovolené. O těch se mluvilo deset let, než se změny schválily. Jenže ten postup, který přijímání změn v pracovním právu komplikuje, způsobuje obecné nastavení českého právního prostředí a těžko ho půjde změnit.
Alžběta Vejvodová, ceskajustice.cu
X X X
ZEMĚDĚLCI ČR 185 MILIONŮ ZA POVODNĚ
Mimořádnou podporu ve výši 185 milionů korun získají zemědělci v České republice jako částečnou náhradu za škody, které jim způsobila povodeň v září 2024. Příspěvek schválila Evropská komise, peníze půjdou z evropské zemědělské rezervy.
„Velmi si vážím vstřícné reakce Evropské komise i všech členských států, které tento návrh podpořily. Jsem rád, že se našim zástupcům u Evropské komise podařilo dojednat prostředky na kompenzace škod za loňské povodně. Tento příspěvek pomůže nejvíce zasaženým zemědělcům překonat důsledky loňského extrémního počasí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Částku 185 milionů korun (7,4 milionu eur) schválil Výbor pro společnou organizaci trhů Evropské komise. Česká republika obdrží z evropské zemědělské rezervy podporu, která umožňuje reagovat na výjimečné situace ohrožující ekonomickou stabilitu zemědělských podniků.
Ministerstvo zemědělství (MZe) v současnosti připravuje na základě nařízení Komise potřebnou národní legislativu a následně také spuštění administrace podpory prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Prostředky musí být podle schváleného nařízení vyplaceny nejpozději do 31. prosince 2025.
Podrobnosti k podání žádostí a administrace této podpory zveřejní MZe a SZIF na svých stránkách po přijetí příslušného nařízení vlády.
Silné přívalové deště a následné záplavy způsobily v září 2024 značné škody zejména na produkci některých polních plodin a zeleniny. Vojtěch Bílý
X X X
TORNÁDO V ČR
Českokrumlovskem se prohnalo tornádo, zlámalo řady stromů. Okamžik vzniku zachytil radar
Obcí Vyšný, která se nachází 2,5 kilometru od Českého Krumlova, se v neděli prohnalo tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Místní podle něj popisovali rotující vír doprovázený silným hlukem. Přibližný okamžik, kdy tornádo vzniklo, zachytil i radarový snímek.
„První letošní zaznamenané tornádo se vyskytlo v neděli 8. května kolem 12:45 v obci Vyšný pár kilometrů severně od Českého Krumlova,“ informovali meteorologové na sociální síti X s tím, že se vyskytlo při poměrně nevýrazné přeháňce, která postupovala od severozápadu a chvílemi produkovala i ojedinělé bleskové výboje. Přibližný okamžik, kdy tornádo vzniklo, zachytil radarový snímek.
Očití svědci meteorology informovali s tím, že zaznamenali silný hluk a rotující vítr. Až v pátek však odborníci z ČHMÚ potvrdili, že šlo skutečně o tornádo. „Nasvědčuje tomu i charakter škod, navíc dle radarových dat se na čele přeháňky objevila výraznější konvergence (sbíhavost) proudění,“ upozornili.
Z předběžných zjištění meteorologů byla trajektorie tornáda kolem 1 km s průměrem pásu kolem 100 m. Tornádo způsobilo škody hlavně na vegetaci (vyvrácené a polámané stromy).
„Jednalo se o typický příklad slabšího tornáda, které se u nás běžně alespoň několikrát za rok objeví,“ upozornili dále odborníci.
X X X
Český snímek Karavan nezískal v Cannes cenu v sekci Un certain regard. Dostal ji film chilského režiséra
Cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v sekci Un certain regard, která je zaměřena na debutující filmaře a artové snímky získal film La misteriosa Mirada del Flamenco (Záhadný pohled plameňáka) chilského režiséra Diega Céspedese. Informuje o tom agentura AFP. Mezi dvaceti soutěžními snímky byl i český film Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové, který si cenu ze soutěžní sekce pro debutující filmaře neodnese.
Vítězný snímek z chilsko-francouzsko-španělsko-belgické koprodukce vypráví podle stránek festivalu očima jedenáctileté Lidie příběh skupiny transvestitů žijících v roce 1982 v drsném hornickém městečku v Chile.
Do jejichž života tragicky zasáhne onemocnění AIDS, o němž jsou místní přesvědčeni, že se dokáže šířit pohledem. A je na Lidii, aby záhadě přišla na kloub.
6Přijetí v Cannes bylo moc hezké a vřelé. Všichni jsme plní emocí, říká režisérka filmu Karavan Kirchnerová
Teprve třicetiletý režisér Céspedes podle AFP vzpomíná na temnou představu o AIDS jako čehosi strašného, nečistého a nebezpečného, kterou prý vnímal také z postoje své vlastní matky. Proto se podle svých slov rozhodl natočit příběh o transgenderových ženách, odmítaných společností, ale šťastných z toho, že jsou spolu.
Karavan, celovečerní debut scenáristky a režisérky Zuzany Kirchnerové, zase před publikem v Cannes otevřel téma života lidí s mentálním postižením a autismem. Jednou z hlavních postav je David, chlapec s mentálním postižením, kterého ztvárnil David Vodstrčil.
Sám představitel mužské role, který je úspěšný sportovec, žije s Downovým syndromem. Ve filmu ale hraje chlapce s poruchou autistického spektra.
Pětačtyřicetiletá Ester, kterou ztvárňuje Aňa Geislerová, po letech péče o syna Davida přijímá pozvání přátel přijet za nimi do Itálie. V cizím prostředí je ale David nepředvídatelný a působí problémy.
Ester nechce být nikomu na obtíž, nastartuje proto starý karavan a vyrazí sama se synem na cestu napříč Itálií a tak začíná poetická road movie o svobodě, různých podobách lásky, a touze začít žít, nejen přežívat. Snímek Karavan bude mít v kinech premiéru 28. srpna 2025.
Letošní 78. ročník festivalu v Cannes skončí v sobotu 24. května, kdy se budou předávat hlavní ceny.
X X X
Fotbalisté Neapole jsou počtvrté mistry ligy. Díky výhře nad Cagliari 2:0 se udrželi nad Interem o bod
Fotbalisté Neapole jsou počtvrté mistry italské ligy. Titul si zajistili vítězstvím 2:0 nad Cagliari v posledním 38. kole a Serii A ovládli o bod před obhájcem prvenství Interem Milán, jenž musel doufat v zaváhání rivala a nebyla mu tak v souběžně hraném utkání nic platná výhra 2:0 v Comu.
Neapol navázala na tituly z éry legendárního Diega Maradony v letech 1987 a 1990 a nedávné prvenství z roku 2023. Trenér Antonio Conte se zapsal do historie italské ligy jako první kouč, který získal „scudetto“ s třemi kluby: v letech 2011-14 to dokázal s Juventusem a v roce 2021 s Interem.
Své svěřence Conte v pátek přímo na lavičce koučovat nemohl, protože byl stejně jako jeho protějšek z Interu Simone Inzaghi v trestu za červenou kartu z předchozího duelu.
Za výhrou a ligovým prvenstvím nasměroval Neapol ve 42. minutě skotský záložník Scott McTominay, jenž se kousek za malým vápnem pověsil do vzduchu a skóroval krásně nůžkami.
Druhý gól vstřelil šest minut po pauze Belgičan Romelu Lukaku, který svým typickým důrazným způsobem přehrál dva obránce. Porážku Cagliari sledoval z lavičky český záložník hostů Jakub Jankto.
Inter se v pátek střelecky prosadil dřív, virtuálně ho poslal do čela tabulky ve 20. minutě hlavou Stefan de Vrij. Na 2:0 zvýšil Joaquín Correa. To už hrálo Como o deseti, neboť krátce před koncem prvního poločasu byl za faul mimo vápno vyloučen gólman Pepe Reina, jenž ve 42 letech hrál s kapitánskou páskou poslední utkání v kariéře.
Milánskému velkoklubu tak nevyšel útok na jednadvacátý italský titul, ale ještě ho v sobotu 31. května čeká finále Ligy mistrů proti Paris Saint-Germain. Zbývající zápasy posledního kola Serie A se budou hrát o víkendu.
X X X
DEN CYKLISTIKY NA KARLOVARSKU
Den cyklostezky Ohře 2025 – odpoledne plné zážitků pro celou rodinu!
Pojďte s námi oslavit krásu pohybu a cyklistiky na Den cyklostezky Ohře, který se koná v sobotu 7. června 2025 na Starém náměstí a v areálu kláštera sv. Antonína Paduánského v Sokolově. Od 12 do 16:30 hodin vás čeká pestrý program, kde si na své přijdou malí i velcí, sportovci i ti, kteří si jen chtějí užít pohodovou atmosféru v doprovodu hudebních kapel. Partnerem akce je město Sokolov.
„Přijďte s námi strávit den na čerstvém vzduchu, ochutnat něco dobrého, potkat přátele a objevit novinky ze světa cyklistiky a cestování. Den cyklostezky Ohře každoročně propojuje obyvatele kraje i návštěvníky z okolí a ukazuje, jak krásné je objevovat region v pohodovém tempu. Těšíme se na vás v Sokolově,“ zve Martin Hurajčík, náměstek hejtmanky Karlovarského kraje.
Pro milovníky kol je připraveno bezplatné seřízení bicyklů u týmu Kolofix, testování moderních kol i vybavení s Decathlonem a virtuální zážitek z jízdy na handbiku díky projektu Cesta za snem. Zavzpomínat na staré doby můžete u výstavy historických kol v režii Ostrovských velocipedistů.
Pro děti i dospělé budou připraveny ukázky práce složek integrovaného záchranného systému a Městské policie Sokolov. Hudební scénu rozezní kapely DUO H2O od 12:30 hodin (pop), Muzika občas od 14 hodin (country & bluegrass) a Jiří Schelinger revival od 15:30 hodin (pop-rock). Na infostáncích pak potkáte zástupce Policie ČR, BESIPu, Karlovarského kraje, destinační agentury Živý kraj, Eurocentra, Operačního programu Spravedlivá transformace, kolegy z Bavorska a další partnery, kteří spojují síly na podporu našeho regionu a rozvoje cyklistiky.
Mgr. Veronika Svobodová
X X X
BABIŠ NA OSTRAVSKU, CHCE NAPRAVIT CHYBY BAKALY, V ČR FIALY
Baník pi*o, přirovnal Babiš volby k souboji Ostravy a Sparty. Na mítinku ve Slezsku
Podle Andreje Babiše jsou sněmovní volby něco jako fotbalový zápas. „Berme to jako souboj Baník – Sparta. Takže, Baník pí*o proti Spartě, ale tentokrát musí Baník vyhrát,“ porovnává předseda opozičního hnutí ANO kopanou a politiku. A na mítinku ve slezské Orlové je za vulgaritu odměněn upřímným potleskem. Odborníci sice tohle hornické město již několik let označují za nejhorší v Česku, pokud jde o kvalitu života, ale Babiš přijíždí v karavanu s nápisem: „Ano, zas bude líp.“ Mohl by tedy jako budoucí premiér nějak výrazně pomoci regionu, ve kterém končí těžba černého uhlí? „Zelení šílenci jen lžou, vždyť uhlí je nad zlato,“ snaží se expremiér zalíbit účastníkům shromáždění.
Penzista Lubomír Kulínský fáral v černouhelných dolech přes 40 let. „Celý život na šachtě, tady kousek na Dole Doubrava,“ rozpovídá se u náměstí 28. října v Orlové, na kterém už zaparkoval karavan Andreje Babiše. Předseda ANO ale v obytňáku nesedí, prý ho přivezou autem.
Místo komunistů bude volit ANO
„Nemohu se pana Babiše dočkat, tak jsem na ten mítink přišel už o hodinu dříve. A už jsem dvakrát zmoknul,“ podívá se vyčítavě na zamračené nebe. Je čtvrteční podvečer, 22. května 2025. Počasí, že by psa nevyhnal.
A chystá se Kulínský dát Babišovi hlas v podzimním klání? „Teď už ano, když éra komunistů skončila. Pořád jsem sice členem KSČM, ale Stačilo!, to už pro mě nejsou opravdoví komunisté,“ posteskne se muž narozený v roce 1947. Už ten název Stačilo! ho rozčiluje, komunistická strana má prý zůstat komunistickou stranou.
Shodou okolností se potkáváme u vývěsní skřínky, která propaguje Kateřinu Konečnou. „Ta holka se mi docela líbí, mluví dobře, ale Babiš dokáže řečnit ještě lépe. A je to i větší sympaťák.“ Ještě v posledních parlamentních volbách v roce 2021 přitom volil KSČM. „Komunisti tehdy nepřekonali pět procent, tím pro mě skončili,“ zopakuje. A deset minut poté na jeho slova naváže i Andrej Babiš.
Kapitalista už nevadí
„Já jsem tady proto, abych vás přesvědčil, že tentokrát by bylo fajn, kdyby vás k volbám přišlo více. V roce 2021 se voleb v Moravskoslezském kraji zúčastnilo jen 60 procent voličů, ale v Praze to bylo 70 procent,“ porovnává hned na startu mítinku předseda ANO. Noví voliči by ale pochopitelně měli volit jeho, lídra moravskoslezské kandidátky hnutí.
Hornický penzista Kulínský už to Babišovi před chvílí slíbil, místo komunistů dá hlas straně českého miliardáře. „Je to kapitalista, já to vím, ale dává mnoha lidem dobrou práci,“ nejistě dodá někdejší havíř, když se zeptám, zda taková volba není proti zásadám marxismu-leninismu. „Nevím, ale věřím mu, on má charisma. A po volbách by se měl spojit s tím Okamurou, tak by se mi to nejvíce líbilo.“
Penzista Lubomír Kulínský z hornické Orlové fáral v černouhelných dolech přes 40 let. Zatím ve sněmovních volbách volil vždy komunisty, teď dá hlas ANO.Zdroj: Ivan Motýl
Charisma a Baník
Pro někoho generátor zmatených vět, které často nemají hlavu a patu, pro jiného politik, jenž má neopakovatelné charisma. Dobrák od kosti, jeden z lidu a zároveň obdivovaný miliardář…
„Všichni tady v Orlové vás milujeme,“ zavolá někdo z davu na Babiše. Poděkuje, ale posléze hlavně opakuje, co lze slyšet na každém jeho mítinku, třeba v Opavě, Havířově i jinde. Přirovnání voleb k fotbalu a hlasitě vyslovený baníkovský pozdrav, to je ale dnešní překvapení.
Doslovný přepis, jak slogan ostravských fanoušků Babiš vyslovuje, nicméně dokazuje, že se návykům místních chacharů teprve přizpůsobuje. Místo „Banik pi*o“ totiž kandidát na budoucího šéfa kabinetu zvolá: „Baník, ty pí*o.“
„Ministři debužírují a papají zadarmo“
Následuje strašení strašidly. Jinými slovy, čert vyhání ďábla, pokud by se měl další průběh mítinku nějak barvitě vylíčit.
„Víte, kolik lidí zemřelo za Fialy na covid? Více než 11 tisíc, ale nikdo nemůže říci, že by ode mě slyšel, že za to může Fialova vláda,“ prohlásí Babiš před fanoušky z Orlové. Davu ale právě nepřímo oznámil, že za těch 11 tisíc obětí nese odpovědnost kabinet Petra Fialy. „A co dělá ministr zdravotnictví Vlastimil Válek? Poflakuje se někde po Zambii,“ dodá.
To už je informace na hraně dezinformace, protože Válek na jih Afriky přivezl i skupinu kardiochirurgů, kteří v Zambii zachraňují životy dětských pacientů. V rámci programu MEDEVAC již čeští chirurgové realizovali 163 vážných srdečních operací.
Babiš za pár minut ještě přitvrzuje: „Zambie, Japonsko, Bahamy, tahle vláda pořád jezdí na výlety a tam ministři debužírují a papají zadarmo! Za vaše peníze!“ Nejeden volič z Orlové v tu chvíli zakroutí hlavou. Hnusem. „To je strašné, ten Fiala,“ povzdechnou si i dvě penzistky, které stojí u stánku s babišovskými čepicemi, před kterým řeční moravskoslezský lídr. Na karavan zaparkovaný na náměstí jako by úplně zapomněl, na mítinku o něm nepadne ani slovo, i když má akce název: „Andrej Babiš jede za vámi. Andrej Babiš vyráží s karavanem a těší se na Vás.“
Rusák prý není schopen postoupit na bojišti
Když dostane prostor publikum, dotazy směřující k Ukrajině expremiér rázně odmítá: „My tu dneska nejsme kvůli Ukrajině, ale kvůli Česku. Ukrajinu vyřeší Trump a NATO.“
Ale v průběhu shromáždění, na které přišlo odhadem 200 voličů, se k válce na Ukrajině vyjádří i jinak: „Válka, válka, válka, Ukrajina, Ukrajina a zase Ukrajina, my máme v programu život českých občanů. Rusák není schopen postoupit ani tři kilometry. NATO má třináctkrát větší rozpočet než Rusko, tak proč nás vláda pořád straší válkou? Já vám řeknu proč, aby nemusela mluvit o tom, na co sama nemá peníze. Co všechno pokazila.“ Babiš ale zapomene dodat, že Ruská federace nyní okupuje již třetinu území nezávislé Ukrajiny. Státu, který vznikl v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu, přičemž tehdy ho bez námitek uznal i Kreml.
Bakalova „prasárna“
Lídr ANO si posteskne, že Moravskoslezský kraj má poněkud z ruky. Ale prý hluboce soucítí s jeho problémy: „Ten Bakala a byty OKD, taková prasárna, tyhle typy lidí nemají žádný cit ani soucit,“ hřímá. Známou kauzu hornických bytů Babiš jen připomíná, recept na její dořešení nenabízí.
V souvislosti s ekologií pranýřuje Brusel i zelenou politiku. „Vždyť uhlí je nad zlato,“ popře výzkumy odborníků o škodlivosti fosilních paliv a horuje za zachování tepelné elektrárny v Dětmarovicích, kterou krmí černé uhlí z Karvinska. Ukončení těžby v posledním činném dole ČSM už vláda naplánovala na jaro roku 2026.
Orlová ve Slezsku. Podle výzkumníků z projektu Obce v datech jedno z nejhorších míst k životu v ČR. Hodnoceno bylo 206 měst, 22. květen 2025.Zdroj: Ivan Motýl
Nejhorší město k životu v ČR
Právě staletá těžba uhlí Orlovou i celé Karvinsko těžce poškodila. Bezprostřední okolí Orlové tvoří měsíční krajina, v níž má náhodný návštěvník dokonce pocit, že tady lidská civilizace vymřela. Třeba v okolí teprve nedávno zavřeného Dolu Lazy. Projekt analytické společnosti Obce v datech, který zkoumá kvalitu života ve 206 tuzemských měst, proto Orlovou několikrát poslal na samé dno žebříčku.
Orlová se nejhorším místem v České republice stala opakovaně, a to především kvůli ekologickým zátěžím nebo vysoké nezaměstnanosti. Radní z Orlové i další města z chvostu žebříčku ale průzkum od roku 2002 napadali, takže výzkumníci od té doby uvádějí „nejhorších 20 měst“ ve společné kolonce. Poslední je celá ta dvacítka.
Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město
Ani výsledky za rok 2024 nepřinesly změnu. „Víme o tom, že opět uzavíráme žebříček. Je to způsobeno především nedostatečnými pracovními příležitostmi, z toho se odvíjí i všechno další,“ říká pro CNN Prima NEWS starostka města Lenka Brzyszkowská (ANO), která mítink s Andrejem Babišem sleduje v těsné blízkosti stranického předsedy.
Z podrobné analýzy výzkumu vyplývá, že Orlová obsadila poslední 206. příčku například díky znečišťovatelům, kteří působí na území města. Je to i druhé nejvíce znečištěné městské sídlo v České republice, a pokud jde o průměrnou délku života, umístilo se na 203. pozici. Index nezaměstnanosti je druhý nejhorší ze zkoumaných 206 měst, a takto chmurně by se dalo ještě dlouho pokračovat…
Mítink Andreje Babiše v Orlové, 22. květen 2025. Vlevo starostka města Lenka Brzyszkowská (ANO), Orlové vládne koalice ANO a SPD.Zdroj: Ivan Motýl
SPD už v Orlové spoluvládne, jak to bude ve Strakovce?
Babiš přijel do Orlové v karavanu s nápisem: „Ano, zas bude líp.“ Mohl by tak jako budoucí premiér nějak výrazně pomoci Orlové a celému regionu, ve kterém končí těžba černého uhlí? „Pokud sestaví vládu, může nám samozřejmě hodně pomoci. Mimo jiné půjde i o úspěšné čerpání peněz z Evropské unie, které jsou v Bruselu připraveny pro podobné ekologicky zničené posthornické regiony,“ věří starostka Orlové. Co když ale Babiš sestaví koaliční vládu s SPD? Okamura se totiž netají s vyhlášením referenda o vystoupení z Evropské unie. „Jsem zásadně proti tomu, aby Česko vystoupilo z unie, to si vůbec nedovedu představit,“ přemítá Brzyszkowská.
Radnici v Orlové přitom společně řídí koalice ANO a SPD. „To je pouze lokální politika a SPD je na radnici naším spolehlivým partnerem. O členství v Evropské unii tu nerozhodujeme, sestavení vlády je na Babišovi,“ podotkne starostka. Na přímý dotaz jednoho z účastníků mítinku, zda lídr ANO půjde do vlády s Okamurou, předseda hnutí jako obvykle neodpoví. Mlží, ovšem SPD nakonec i lehce pokárá: „SPD si do nás někdy zbytečně kopne. A Okamura by měl říkat více pravdu.“