Orbán: ICC politickým soudem. Odcházíme. Fialovi, Pavlovi, Britu Starmerovi: Vraždy na Ukrajině fašistů. Ukrajina kapitulaci, konec války, zabíjení lidí, jako Němci. Trump se zastal Le Penové.Politici Ukrajiny rozkrádali miliardy od USA, ČR, EU, NATO

Maďarsko respektuje demokratický právní stát a nemůže se smluvně účastnit politicky poskvrněného Mezinárodního trestního tribunálu (ICC), řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán ohledně rozhodnutí vlády odstoupit od smlouvy. Maďarsko bylo zakládajícím členem tribunálu. Na společné tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Budapešti Orbán podle agentury MTI řekl, že ICC se v posledních letech stal „politickým soudem“ a že tento orgán „již není nestranným soudem založeným na pravidlech“. 

 To, dodal Orbán, bylo jasně prokázáno v rozhodnutích ICC týkajících se Izraele.  „Jsem přesvědčen, že toto jinak klíčové mezinárodní soudní fórum bylo degradováno na politický nástroj,“ řekl Orbán s tím, že Maďarsko nebude s ICC v budoucnu žádným způsobem spolupracovat.

Jak řekl, Maďarsko zavádí nulovou toleranci vůči antisemitismu všemi dostupnými prostředky a chrání všechny své občany.  Orbán podle svých slov naposledy navštívil Izrael v roce 2021 a   svět podle něho  prošel „obrovskými změnami“, přičemž globální bezpečnost čelí „vážným hrozbám“, jak dokazuje teroristický útok na Izrael v roce 2023 .

Maďarsko, řekl Orbán, dalo jasně najevo, že stojí za izraelskou suverenitou, jeho právem na sebeobranu a bezpečnost izraelského lidu, a poznamenal, že od té doby zastupuje tuto pozici na světové politické scéně. Viktor Orbán prohlásil, že v posledních letech bylo Maďarsko „ostrovem svobody, odhodlaným strážcem a vlajkonošem židovsko-křesťanské civilizace v Evropě “.

Maďarsko, jak poznamenal, je domovem třetí největší židovské komunity v Evropě a dodal, že si je jistý, že Maďarsko je dnes pro Židy nejbezpečnějším místem v Evropě.  Antisemitismus je importován do západní Evropy, jak se šíří nelegální migrace, řekl maďarský premiér.  „Elita v Bruselu nemůže a nechce nelegální migraci brzdit, ale chce ji řídit,“ upozornil.  Maďarsko nepřijme žádný druh migrace ani implementaci jakékoli evropské dohody o migraci, protože by to ohrozilo bezpečnost občanů v něm žijících, konstatoval  Orbán.

Řekl, že Maďarsko má zájem, který se shoduje s jeho národními hodnotami, aby Izrael zůstal stabilní a bezpečnou zemí, a dodal, že „stabilní Izrael je klíčem ke stabilitě na Blízkém východě“.

Netanjahu byl v Budapešti přivítán  s vojenskými poctami. Již při pozvání Orbán Netanjahua ubezpečil,  že Maďarsko se nebude řídit rozhodnutím soudu, který vydal příkaz k zatčení izraelského primátora, server vasevec.cz

X X X

MINISTR   BEK  S  FIALOU  NECHAJÍ  ROZKRÁDAT  ŠKOLY  ČR

V  ČR  SE  ROZHAZUJÍ  MILIONY  A  LIDÉ  A  FIRMY  ŽIVOŘÍ

POLICIE,  NSZ  BRADÁČOVÁ   A   NKÚ  UDĚLAT  V  ČR  POŘÁDEK,  VŠECHY  VINÍKY  STÍHAT

Na Univerzitě Karlově panují dlouhodobě propastné rozdíly ve mzdách akademických pracovníků podle toho, na jaké jeho fakultě zrovna vyučují.

 Dramatické rozdíly jsou i v odměňování. MF DNES z přehledu odměn na univerzitě zjistila, že nejen rektorka Milena Králíčková, ale i její nejbližší spolupracovníci právě díky odměnám předčili plat premiéra a přiblížili se prezidentovi.

 Zatímco Králíčková brala loni průměrně měsíčně z univerzity 304 tisíc korun, prorektoři Josef Fontana a Ladislav Krištoufek ji dohnali.

Prvně jmenovaný prorektor měl 302 tisíc korun měsíčně, u dalšího to bylo 294 tisíc. O něco méně pak bral prorektor Jan Kuklík, konkrétně 278 tisíc, a kvestor univerzity Martin Maňásek, který si přišel v průměru na 269 tisíc. Pro srovnání, loni činil plat premiéra 274,9 tisíce a prezidenta 341,2 tisíce.

 X X X

  NACISTÉ  UKRAJINY  VRAŽDÍ  LIDI  NA  UKRAJINĚ

Ukronacisté útočí na bezbranné, uvedla Zacharovová. A na Ukrajině umíraly děti

 Pokračující útoky ukrajinských ozbrojených sil na ruské civilisty naznačují, že příměří není součástí plánů kyjevského režimu, který nemá vůli po míru. Uvedla to v pátek ve svém komentáři mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Učinila to v den, kdy ruská armáda podnikla jeden z mnoha raketových útoků na Ukrajině, při kterém zahynulo nejméně 16 lidí, včetně šesti dětí.

 „Spolehlivě se prokázalo, že moderní banderovci denně provádějí cílené lovy pomocí bezpilotních prostředků na nevinné a bezbranné lidi. Drony naložené výbušninami jsou chladnokrevně zaměřeny na každého, kdo se dostane do zorného pole brutálních neonacistů,“ poznamenala Zacharovová.

Podle ní „bandité ukrajinského prezidenta (Volodymyra) Zelenského nemilosrdně střílejí na ženy, staré lidi a děti a snaží se útočit na obytné budovy, obchody, školy, nemocnice, sociální a dopravní infrastrukturu“.

„Všechna tato fakta naznačují, že plány kyjevské junty nezahrnují příměří a dosažení politického urovnání konfliktu,“ domnívá se Zacharovová. „Zelenského režim nemá žádnou politickou vůli k míru. Jeho klika je patologicky posedlá krveprolitím, terorem, způsobujícím škody a maximální utrpení civilnímu obyvatelstvu.“

 Mluvčí zdůraznila, že „úmyslným útokem na ruskou pohraniční oblast chtějí ‚Ukronacisté‘ zabít co nejvíce Rusů, zastrašit a zasít mezi nimi paniku“.

„Tyto snahy jsou ale marné. Naši lidé neucuknou a udělají vše pro to, aby zopakovali výkon svých dědů a pradědů, kterým se před 80 lety podařilo dosáhnout velkého vítězství nad fašismem a zbavit svět hnědého moru,“ uzavřela.

Podle ní „Zelenského hrdlořezové nemilosrdně střílejí na ženy, staré lidi a děti, snaží se zasáhnout obytné domy, obchody, školy, nemocnice, zařízení sociální a dopravní infrastruktury“.

Rusové zabili šest dětí v Kryvém Rihu

Prohlášení Zacharovové vyšlo ve stejnou dobu, kdy se upřesňovala bilance pátečního raketového útoku Rusů na město Kryvyj Rih ležícího několik desítek kilometrů od bojové fronty.

Zahynulo 16 lidí, z toho šest dětí. Přes 50 lidí při zásahu obytné čtvrti bylo zraněno. „Rusko zabijí lidi každý den, příměří si nepřeje,“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že při „velmi přesném útoku“ ruská raketa zasáhla poradu se zahraničními instruktory v jedné z restaurací města, a tak „nepřítel přišel o až 85 vojáků a důstojníků ze zahraničí“.

„Vypálit raketu na dětské hřiště – to není válka, to je zvěrstvo,“ zareagoval na ruský útok šéf české diplomacie Jan Lipavský.

Kryvyj Rih zasáhly ruské rakety i před dvěma dny, zabily tehdy nejméně čtyři lidi a zranily dalších 14, včetně dvou dětí. Všechny oběti jsou civilisté, upozornil Zelenskyj, který zveřejnil snímky dokumentující způsobené škody. Zdůraznil, že podobné útoky lze ukončit jedině dostatečným tlakem na Rusko, který by Moskvu donutil zřeknout se války. Upozornil také na potřebu posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu před ruským terorem.

 Průmyslový Kryvyj Rih je Zelenského rodným městem a terčem ruských vzdušných útoků je poměrně často.

Spojené státy dojednávají s Ruskem příměří, které mělo začít zastavením útoků na energetickou infrastrukturu a rozšířit se na oblast Černého moře. Podmínka neútočení na civilisty zmíněna nebyla.

 X X X

Francouzská policie zadržela na moři pašeráky s 800 kilogramy kokainu

Francouzská policie rozbila síť pašeráků, kteří do země na lodích dováželi kokain. Na palubě jedné z nich objevili 800 kilogramů tohoto bílého prášku. Pašeráci chtěli balíky s drogou shodit do moře. Státní zástupce Frédéric Teillet označil případ za první takový v zemi.

 V noci na pátek zahájila policie v departementech Calvados a Seine-Maritime na severozápadě Francie rozsáhlou operaci, jejímž cílem bylo zadržet pašeráky při činu, stojí v prohlášení prokuratury v Rennes.

Takzvaná metoda shozu spočívá v tom, že pašeráci na volném moři shazují do vody balíčky drog, které si poté vyzvednou další členové gangu v malých rybářských člunech. Podle soudu je tento způsob pašování typický pro nejzkušenější skupiny organizovaného zločinu.

Při operaci, do které se zapojilo přibližně 100 policistů, bylo podle prokuratury na palubě nákladní lodi mířící z Brazílie do Amsterdamu, objeveno 800 kilogramů kokainu.

Loď odklonili do přístavu Dunkerque a celá posádka s 22 námořníky filipínského původu skončila ve vazbě. Policie zároveň na pevnině zatkla osm lidí – šest mužů, včetně tří rybářů, a dvě ženy. Jeden ze zadržených pochází z Albánie.

„Někteří z nich mají záznam v rejstříku za trestné činy související s rybolovem, jiní byli odsouzeni za krádeže, násilí nebo obchodování s drogami,“ řekl Teillet.

Podle něj operace poprvé odhalila masivní dovoz kokainu prostřednictvím shazování do vody. To dosud způsobovalo pouze to, že moře ztracené zboží hromadně vyvrhovalo na plážích.

V roce 2024 francouzské úřady zabavily dohromady 53,5 tun kokainu, což bylo o 130 procent více než v roce 2023.

 X X  X

 POLITICI  UKRAJUINY  ROZKRÁDALI   MILIARDY  OD  USA, ČR, EU

EXPREMIÉR  PAROUBEK:

Ukrajinské ministerstvo obrany: kradli…

… a ani poledne nesvětili. Je docela zábavné sledovat, jak někteří čeští rusofobové, ale také popletení idealisté sbírají peníze ve veřejných sbírkách od soukromých osob, aby je mohli lifrovat na nákupy nejrůznější techniky, počínaje tanky, ale také třeba drony, ale i zdravotnického materiálu, pro Ukrajinu.

Péčí Kielského Institutu pro hospodářství jsme se dozvěděli, že Česká republika patří mezi největší sponzory ukrajinské věci a to astronomickou částku 232 miliard korun. Co by se všechno za tyto peníze dalo v Česku pořídit. Kolik by se z těchto peněz dalo postavit např. startovacích bytů. Tyto prostředky by se daly také použít pro české zdravotní pojišťovny, které se zvolna propadají do deficitu  hospodaření. Anebo třeba na navýšení důchodů či zlepšení parametrů zdravotní či sociální péče.

Konečně, po nástupu nové administrativy do čela Spojených států se osmělují novináři i v českých mainstreamových denících psát pravdu. A tak se dozvídáme o případech obří korupce na Ukrajině.

Fiškusové v řadě ukrajinských institucí, ale i v neziskovém sektoru, rozkrádají peníze mj. také amerických a evropských (a tedy i českých)  daňových poplatníků, které přicházejí na Ukrajinu. Korupce a zpronevěry peněz na ukrajinském ministerstvu obrany dosáhly výše 0,5 miliardy Kč, a to jenom na nákupech předražených potravin pro vojáky na frontě. V tomto případě si mastili kapsy lidé nejen na ministerstvu obrany. Jak to napsala oficiózní Ukrajinská pravda. V letech 2022 a 2023 byly potraviny pro vojáky v řadě případů a položek dvakrát až třikrát dražší, nežli jaké byly ceny v běžném maloobchodě v Kyjevě. Na své si přišli také nečestní dodavatelé, kteří se tohoto spiknutí na ukrajinském ministerstvu obrany účastnili. Podle Ukrajinské pravdy byly ceny nakupovaných brambor pro armádu v astronomické výši a naopak ceny sezonního ovoce, které nebylo dodáváno žádné, byly velmi nízké.

Část peněz z předražených zakázek na nákup potravin použili zúčastnění lumpové na nákup hotelů v Chorvatsku…

Ale není to jediná korupce, která byla zaznamenána na ukrajinském ministerstvu obrany. Při nákupu vojenské munice se „ztratilo“ 910 milionů korun, tedy v přepočtu z ukrajinských hřiven na české koruny.

A Česká republika se snaží chybějící munici v rámci své iniciativy pro Ukrajinu zajistit…. Ale tento zájem by měli mít především na ukrajinském ministerstvu obrany.

Kriminální ústředna Ukrajiny zjistila dále, že další výtečníci zpronevěřili zhruba 170 milionů Kč určených na nákup neprůstřelných vest. Tady už šlo opravdu o život lidí, vojáků….

A už před časem se při policejní razii v Kyjevě přišlo na to, že byly zpronevěřeny peníze určené na opravy krytů, které měly sloužit obyvatelstvu na obranu proti zj. útokům ze vzduchu. Několik lidí, kteří hledali v krytech ochranu před útokem, se nemohlo do krytu při útoku dostat… a zahynuli.

Prostě chamtivost ukrajinských úředníků je neuvěřitelná a to přesto, že jim hrozí vysoké tresty vězením.

Myslím, že se budeme časem dozvídat ještě další a další negativní zprávy. Nejvyšší čas skončit s touhle válkou. Ta vede nejen k lidským obětem, k obřím materiálním škodám, ale také k velkému morálnímu rozkladu. 

Ing. Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.cz

X X X

 VELVYSLANCI  EU  IGNOROVALI  OSLAVU  VÍTĚZSTVÍ   NAD  HITLEREM  V  SR

Co trucujete? sepsul Fico velvyslance z EU, kteří nepřišli na výročí osvobození Sověty

Velvyslanci členských zemí Evropské unie nepřišli na dnešní pietní akci k 80. výročí osvobození Bratislavy, a to kvůli tomu, že Slovensko umožnilo na této vzpomínce vystoupit s projevem ruskému velvyslanci v Bratislavě Igoru Bratčikovovi.

 Řekl to slovenský premiér Robert Fico, který současně diplomaty z EU za jejich postoj kritizoval. Fico podobně jako maďarský kolega Viktor Orbán dlouhodobě kritizuje přístup Západu k válce na Ukrajině, kterou Rusko vojensky napadlo v únoru 2022.

„Povinností velvyslanců není trucovat, ale pracovat. Velvyslanci musejí komunikovat. Považuji to za nepřístojné, neuctivé k obětem druhé světové války. Historie druhé světové války nás musí spojovat,“ prohlásil Fico v proslovu po kladení věnců na bratislavském památníku Slavín, jehož součástí je i vojenský hřbitov s hroby více než 6800 vojáky Rudé armády. Ta se podílela na osvobození Bratislavy v závěru druhé světové války.

Podle Fica největší oběť v boji proti fašismu nesly národy někdejšího Sovětského svazu. Vzápětí si položil řečnickou otázku, zda tedy měl vystoupit na pietní akci na Slavíně německý či japonský velvyslanec. Vzpomínky se zúčastnili také například členové slovenské vlády, šéf slovenské sněmovny, ale i sympatizanti Fica z řad veřejnosti.

Fico rovněž řekl, že v květnu, kdy plánuje navštívit Moskvu u příležitosti výročí konce druhé světové války, chce prý osobně vyjádřit vděk za to, jaký podíl měla Rudá armáda na vítězství nad fašismem.

Slovenský premiér, jehož nynější vláda zastavila vojenskou pomoc Ukrajině, v proslovu zpochybnil plány ohledně navyšování výdajů na obranu, o kterém v současnosti diskutují členské země NATO. Dodal, že je na místě se v referendu ptát obyvatel Slovenska, zda by mělo být zbrojení na úkor jejich životní úrovně.

„Zapomenout by byla zrada“

Fico využil projev také ke kritice občanských manifestací proti jeho vládě, které na Slovensku odstartovala Ficova prosincová schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě.

 Bratčikov v projevu ocenil, že ruský i slovenský národ podle něj sdílejí pravdu o druhé světové válce. Uvedl, že zapomenout na oběti boje proti fašismu by byla největší zrada. S proslovem na Slavíně vystoupila rovněž jedna ze studentek Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO).

 Předseda slovenského parlamentu Richard Raši v souvislosti s válkou na Ukrajině vyjádřil přesvědčení, že dojde k nastolení trvale udržitelného míru. Uvítal by, pokud by se tak stalo již letos. Vůči ruské vojenské invazi do sousední země se Raši nevymezil.

 X X X

 TRUMP  SE  ZASTAL  LE  PENOVÉ  Z  FRANCIE

Hon na čarodějnice pořádaný evropskou levicí, zastal se Trump Le Penové

 Americký prezident Donald Trump označil pondělní odsouzení vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penové za hon na čarodějnice pořádaný evropskou levicí. Uvedl to na sociální síti Truth Social. Na začátku tohoto týdne odsouzení Le Penové před novináři přirovnal zpronevěře prostředků Evropského parlamentu ke svým právním bitvám.

 „Hon na čarodějnice proti Marine Le Penové je dalším příkladem toho, jak evropští levičáci“ strategicky využívají soudní řízení „k potlačování svobody slova a cenzuře svého politického oponenta“, napsal Trump. „OSVOBOĎTE MARINE LE PENOVOU,“ vyzval republikánský prezident.

Francouzský soud v pondělí uznal Le Penovou vinnou ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu, s okamžitou platností jí zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho na dva roky podmíněně.

Politička z nacionalistické strany Národní sdružení (RN) oznámila, že se odvolá. Le Penová trvá na své nevině a uvedla, že jí soud záměrně snaží zabránit v prezidentské kandidatuře v roce 2027.

Le Penové ve čtvrtek vyjádřil podporu také americký viceprezident J. D. Vance, podle kterého byla francouzská politička odsouzena za velmi drobný přestupek a zákaz její kandidatury na veřejné funkce je nedemokratický. „Snaží se ji poslat do vězení a vyřadit z voleb. Podívejte se, to není demokracie,“ prohlásil podle agentury AFP Vance v rozhovoru se stanicí Newsmax.

 Vance řekl, že Le Penová „vede v některých průzkumech“ pro francouzské prezidentské volby v roce 2027 a byla odsouzena za „neuvěřitelně malé obvinění, které se mimochodem týká jejích zaměstnanců, dokonce ani ne samotné Marine Le Penové.“

Předsedající soudkyně v případu krajně pravicové političky Bénédicte de Perthuisová podle stanice CNN uvedla, že jednání Le Penové představuje „vážný a dlouhodobý útok na pravidla demokratického života v Evropě, ale zejména ve Francii“.

Zastal se i Musk

Le Penové tento týden na sociální síti X vyjádřil podporu také Trumpův poradce a miliardář Elon Musk. „Když radikální levice nemůže zvítězit prostřednictvím demokratického hlasování, zneužívá právní systém k uvěznění svých odpůrců,“ napsal ředitel společností Tesla a SpaceX.

Musk a Vance v minulosti podpořili i další uskupení v Evropě, která jsou označována za krajně pravicová, včetně německé strany Alternativa pro Německo (AfD).

 X X X  

   Soudce se soudí přeložení do Brna kvůli rodině. Systémový problém, upozorňuje předseda NSS

Soudce Okresního soudu v Sokolově s dvaadvacetiletou praxí vykonává funkci 370 km od rodiny. Proto usiluje o přeložení co nejblíže Brnu. Jenže předsedové tamních soudů mu vystavili špatné hodnocení a ministerstvo žádosti o přeložení nevyhovělo. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) Karla Šimky ale případ není jen osobní záležitostí jednoho soudce. Odhaluje podle něj širší systémový problém, kdy se kvůli vysoké koncentraci právníků na jižní Moravě snaží řada soudců o návrat z jiných regionů, což by podle Šimky mohlo ohrozit fungování justice v periferních oblastech. „Justice nemůže sloužit jako sociální zaopatřovací ústav,“ uvedl pro Českou justici.

Žádný nárok na přeložení na jiný soud není. Ministerstvo nemůže přeložit soudce proti vůli předsedy soudu. Je jeho volbou, kde žije a co je ochoten pro funkci obětovat. Může se stát třeba advokátem, podotkl k případu Nejvyšší správní soud v rozhodnutí o kasační stížnosti.

O přeložení k některému soudu v obvodu Krajského soudu v Brně usiluje soudce Okresního soudu v Sokolově dlouhodobě. Už v roce 2019 mu ale ministerstvo spravedlnosti nevyhovělo. Městský soud následně jeho žalobu odmítl s tím, že rozhodnutí ministerstva není rozhodnutím ve smyslu správního řádu, a proto je vyloučeno z přezkumu.

Nejvyšší správní soud byl jiného názoru a vrátil věc k novému projednání. V dalším řízení vrátil Městský soud v Praze případ zpátky na žalované ministerstvo spravedlnosti. Důvodem bylo, že ministerstvo nevysvětlilo, z jakých podkladů v rozhodnutí vycházelo, když jen odkázalo „na negativní stanovisko předsedy Krajského soudu v Brně“.

 Šimka v této souvislosti upozorňuje, že Brno produkuje velké množství kvalitních právníků – díky velké právnické fakultě, minimu byznysu a vysoké koncentraci nejvyšších soudů, které zaměstnávají stovky asistentů. „A ti pak po složení justičních zkoušek chtějí do justice. Jenže v Brně a obecně na jižní Moravě je díky tomu plno – až přeplněno,“ říká Šimka. Výsledkem podle něj je, že někteří z těchto právníků přijmou nabídku práce na soudech v regionech, které z jejich pohledu nejsou atraktivní – typicky v severních a západních Čechách, na Liberecku, Hradecku nebo dokonce v Praze. „Ano, i Praha je pro některé Brňáky za trest. Nemají tam zázemí, příbuzné,“ konstatuje předseda NSS.

Podle něj se pak tito soudci po čase snaží vrátit zpět na jih Moravy – a justice tomu v mnoha případech nemůže vyhovět. „Jinak by se nám v Brně hromadili horníci a v českých periferiích by chyběli soudci. Praha si celkem poradí, ale jinde je to problém,“ dodává.

Připouští, že jde o vážné rozhodování: „My, šéfové, když jedeme na výběrové řízení třeba do Ústí, řešíme, jestli vzít špičkového brněnského právníka, který se bude chtít za pár let vrátit, nebo o něco slabšího Severočecha, který tam zůstane a zakotví,“ vysvětlil České justici.

Předsedové odmítají přeložení navzdory volným místům

Stanovisko za Krajský soud v Brně obsahovalo je stručné konstatování, že „předsedové dotčených soudů a jejich soudcovské rady nesouhlasí s přeložením z důvodu personálního obsazení“. A to i přestože soud není obsazen. „Takový důvod se městskému soudu zdál nedůvěryhodný kvůli nedávno konanému výběrovému řízení na obsazení pěti soudcovských pozic v obvodu Krajského soudu v Brně,“ popisuje fakta případu NSS.

V dalším kole ministerstvo žádosti o přeložení opět nevyhovělo. Žalobu zamítl městský soud jako nedůvodnou, i když souhlasil, že ministerstvo porušilo správní řád, když soudci neumožnilo vyjádřit se k podkladům. „Konkrétně se jednalo o stanoviska předsedů Okresního soudu v Hodoníně a Okresního soudu v Jihlavě k případnému přidělení žalobce k jejich soudu a vyjádření předsedy Okresního soudu v Sokolově,“ uvádí se v rozhodnutí.

Současně soud uvedl, že porušení správního řádu nemělo vliv na zákonnost rozhodnutí ministerstva a nemohlo ho změnit. Stále platilo, že soudy v okolí Brna nesouhlasí s přeložením žalobce, uvedl městský soud.

Podle městského soudu rozhoduje ve věci přeložení soudce ministerstvo spravedlnosti dle své volné správní úvahy a soud nenahrazuje odbornou dozorovou kompetenci ministerstva, nýbrž posuzuje meze zákonnosti. Tentokrát také shromáždilo ministerstvo velké množství podkladů včetně stanovisek všech okresních soudů v obvodu Krajského soudu v Brně.

Nežádá o přeložení na vyšší stupeň

„Nejčastějšími důvody stanovisek byly neuspokojivá pracovní úroveň žalobce, jeho nedostatečná produktivita práce a celkově problematický přístup k plnění soudcovských povinností (tyto poznatky se zakládaly na hodnocení průběhu nedávného dočasného přidělení žalobce k Okresnímu soudu ve Žďáru nad Sázavou),“ uvedl městský soud s tím, že důvodem, proč soudy soudce nechtějí, není jejich ne/obsazenost.

Takový postup vytkl soudu soudce v kasační stížnosti. Ačkoli o jeho žalobě městský soud nakonec věcně rozhodl, výsledek je stejný, jako kdyby byla žaloba odmítnuta, uvedl. Byl určen jedině stanovisky předsedů okresních soudů, „zastřešenými předsedou Krajského soudu v Brně“. Jsou obecná a neurčitá a podle zákona o soudcích neměly být zkoumány jeho odborné znalosti, neboť nežádá přeložení na vyšší stupeň.

„Na přeložení soudce k jinému soudu dle stěžovatele není nárok pouze v tom smyslu, že žádosti nelze automaticky vyhovět. Pokud ovšem u některého ze soudů v okolí Brna volné místo je a současně je u Okresního soudu v Sokolově zajištěna personální stabilita, stěžovatel se domnívá, že má nárok na přeložení, a to zejména proto, že pracuje téměř 370 km daleko od rodiny a ve funkci soudce je téměř 22 let,“ shrnuje NSS argumentaci soudce s tím, že muž „tyto okolnosti považuje za důvody hodné zvláštního zřetele“

„Stěžovatel se mylně domnívá, že tomu tak je s ohledem na jeho více než dvacetileté působení ve funkci soudce, vzdálenost bydliště od místa výkonu práce a situaci, kdy některý z okresních soudů poblíž Brna není plně obsazen. Nejvyšší správní soud k tomu uvádí, že i za těchto okolností stále platí, že stěžovatel nemá právní nárok na přeložení k některému z okresních soudů poblíž svého bydliště a žalovaný má stále povinnost projednat přeložení soudce s předsedou soudu, kam má být přeložen,“ uvedl k tomu doslova NSS.

Soudce druhé kategorie?

„Stěžovatel nakonec dodává, že se jako soudce mimo obvod Krajského soudu v Brně cítí jako ,soudce druhé kategorie‘, neboť má složitější přístup k výkonu funkce poblíž Brna než místní uchazeči, kteří na soudech působí jako asistenti, justiční kandidáti atd.,“ uvádí Nejvyšší správní soud.

Právě zakořenění soudce v regionu považuje Šimka za klíčové: „Pokud soudce z Brna dojíždí do Sokolova nebo Ústí, nestane se nikdy součástí místních elit, nebude tam působit mimo práci – třeba v nějakém spolku, nebude přednášet na místní škole. A to je přitom společenská role soudce, zvláště v periferních regionech,“ myslí si šéf NSS. Lidé v Česku jsou obecně fixováni na svůj kraj a na Moravě obzvlášť. „Stěhování za prací, a teď myslím opravdové stěhování, ne dojíždění nebo druhý byt, u nás není běžné. A justice na to musí brát ohled,“ myslí si.

Celková kasační argumentace podle NSS působí poněkud nesourodě a chaoticky, čímž znesnadňuje soudní přezkum. Kasační stížnost navíc ve značné části opakuje žalobní námitky, aniž by směřovaly proti závěrům městského soudu.

Podle zákona lze soudce s jeho souhlasem nebo na jeho žádost přeložit k výkonu funkce na jiný soud. O přeložení rozhoduje ministr spravedlnosti po projednání s předsedou soudu, k němuž je soudce překládán, případně s předsedou příslušného krajského soudu. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání přípustné.

Nicméně i volná správní úvaha musí být podle NSS náležitě odůvodněna. Rozhodnutí podléhá omezenému přezkumu. Soud zkoumá, zda správní orgán nevybočil ze zákonných mezí nebo ji nezneužil. Toto městský soud učinil se správným závěrem.

Ministerstvu spravedlnosti dal poté NSS za pravdu, co se týče odpovědnosti za obsazení soudů: „Pokud za personální obsazení soudu primárně odpovídá jeho předseda, bylo by zpravidla v rozporu se zájmem na řádném výkonu soudnictví, aby žalovaný překládal soudce i přes negativní stanoviska předsedů jednotlivých soudů (kteří přeložení soudce zpravidla projednávají se soudcovskou radou, tj. orgánem voleným samotnými soudci),“ uvedl NSS.

Předsedové jako správci justice

Podle NSS předsedové soudů plní svoji roli také jako správci justice, což nahrazuje chybějící soudcovskou samosprávu. „Pokud by žalovaný ignoroval stanovisko předsedy soudu anebo jednal v rozporu s ním, mohl by tak nadřazovat vůli moci výkonné oproti – do jisté míry autonomní – vůli předsedy soudu, jenž sice vykonává státní správu, avšak současně je (a ,nemůže nebýt) soudcem,“ uvedl NSS.

Je proto logické, že stanovisko ministerstva spravedlnosti se odvíjelo od stanovisek předsedů soudů, kdy předsedové okresních soudů v obvodu Brno zmiňovali, že soudce nebyl ve výběrových řízeních k těmto soudům úspěšný.

NSS uzavřel, že ačkoli může být pro stěžovatele nelehké sladit pracovní a rodinný život, jestliže za prací dojíždí tzv. přes celou republiku, nic to nemění na tom, že bylo jeho svobodným rozhodnutím souhlasit s trvalým přidělením k Okresnímu soudu v Sokolově. Pokud v budoucnu vyhodnotí, že hodlá upřednostnit rodinný život před prací a se svými případnými dalšími žádostmi o přeložení bude neúspěšný, nic mu nebrání, aby se funkce soudce vzdal a stal se advokátem či vykonával jinou právnickou profesi poblíž svého bydliště.

Irena Válová, Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Nájemníci v bytech zaplatí více za opravy. Vláda zvyšuje hranici na 1 500 korun

Po deseti letech navrhuje vláda zvýšit nájemníkům částku na jednotlivé drobné opravy v bytě z tisíce korun na tisíc pět set. Částka má být každoročně upravována o inflaci. Nově nesmí celková částka, kterou nájemník vynaloží na drobné opravy bytu, překročit 150 Kč za metr čtvereční ročně. Poté půjde platba za pronajímatelem, i kdyby šlo o drobné opravy. Pronajímatelé si polepší, nájemníci mají sociální dávky a zvýšené mzdy, uvádí vláda v důvodové zprávě.

Vyplývá to z návrhu nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu. Vláda do cen a limitů z roku 2015 promítne po deseti letech jejich vývoj, který označuje za „významný“. „Nejde tedy přímo o zvyšování finanční účasti nájemce, ale o zohlednění inflačních vlivů,“ uvádí k návrhu.

„Zvýšení nákladů spojených s užíváním bytu se může odrazit v nákladech domácností na bydlení, avšak zásadní dopad nelze očekávat, neboť se jedná pouze o úpravu částky o inflaci za posledních deset let, a ta byla částečně kompenzována zvýšením mezd a úpravou sociálních dávek,“ uvádí vláda k návrhu v kapitole dopadů.

Podle důvodové zprávy lze očekávat „mírně pozitivní vliv též v případě rodin, které jsou pronajímateli“. „Těmto rodinám se mohou mírně snížit náklady,“ uvádí se v důvodové zprávě.

 Vodovody, kouřovody, trouby, vany, záchody

Podle občanského zákoníku je jednou z povinností nájemníka hradit drobné opravy a běžnou údržbu bytu. Protože občanský zákoník neobsahuje definici „drobných oprav“ ani „běžné údržby“, stanovuje je nařízením vláda.

Podle stávajícího nařízení jde o pravidelné prohlídky a čištění vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní.

Dále se drobná údržba týká situací, kdy se jedná o kamna na pevná paliva, plyn a elektřinu, kouřovody, kotle etážového topení na elektřinu, kapalná a plynná paliva, uzavírací a regulační armatury a ovládací termostaty etážového topení.

Drobná oprava je drobnou podle její ceny

Co je a co není drobnou opravou, se řídí cenou této opravy: „Podle výše nákladů se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení včetně výměn součástí jednotlivých předmětů vybavení, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1 000 Kč. Navrhuje se zvýšit tuto částku na 1 500 Kč,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu nařízení.

Tato částka má být každý rok upravena o „míru inflace vyjádřenou přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za dvanáct měsíců posledního kalendářního roku proti průměru dvanácti měsíců předposledního kalendářního roku, a zveřejněnou Českým statistickým úřadem“, stojí v návrhu.

Po vyčerpání limitu platí i drobné opravy pronajímatel

Další limit pro vynaložení nákladů ze strany nájemce je už nyní stanoven v § 6 stávajícího nařízení. „Jde o maximální roční limit pro veškeré drobné opravy, které je nájemce povinen provádět. Celkové výdaje nájemce na drobné opravy nesmí v kalendářním roce dosud překročit 100 Kč/m², náklady nad tuto výši hradí pronajímatel. Navrhuje se zvýšit tuto částku na 150 Kč/m²,“ uvádí k novému návrhu zpráva.

„Tato částka bude každoročně navýšena o míru inflace vyjádřenou přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za 12 měsíců posledního kalendářního roku proti průměru 12 měsíců předposledního kalendářního roku a zveřejněnou Českým statistickým úřadem. Upravenou částku Ministerstvo pro místní rozvoj uveřejní na svých internetových stránkách. Náklady na dopravu se do nákladů na tyto opravy nezapočítávají a hradí je nájemce,“ uvádí se v návrhu nového nařízení vlády.

K tomu důvodová zpráva vysvětluje: „Pokud náklady na drobné opravy tuto částku převýší, nepovažují se další opravy za drobné a hradí je pronajímatel, a to i v případě, že by je jinak (pokud by částka nebyla překročena) hradil nájemce.“

Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Nákupy akcií zbrojařských firem už nejsou tabu. Mají je v portfoliích i penzijní a investiční fondy

Ještě nedávno se mohlo zdát, že investiční budoucnost bude patřit těm, kdo založí svou politiku na takzvaných zelených akciích či akciích firem, které se intenzivně hlásí k ESG. Ale doby se mění. Zatímco zeleným a ESG portfoliím se příliš nedaří, tabu, které se doposud vznášelo nad zbrojařskými firmami, se rychle rozpouští. Jak už Česká justice informovala, banky přehodnotily své postoje k financování, což firmy vnímají a kvitují s povděkem. Přehodnocení už dorazilo i do oblasti investic. Penzijní i investiční fondy totiž musejí dbát na to, aby se peníze vložené jejich klienty co nejvíce zhodnocovaly.

„Primárním cílem penzijních fondů je zhodnocování peněz účastníků či podílníků. A pokud mezi nejvýnosnější akcie patří a budou ještě řadu let patřit zbrojovky, tak nevidím důvod, proč by do těchto akcií nemohly investovat. Jsou součástí průmyslu, který se podílí na zajištění primární funkce každého odpovědného státu, a sice bezpečnosti. Svět není bezpečným, bezrizikovým místem, aby bylo možné jen tak, společensky odpovědně, zavrhnout investice do obrany,“ shrnuje s ohledem na základní pravidlo investování hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Přesto to ale v minulosti takto nefungovalo. Kolem tématu zbrojních firem se chodilo po špičkách. „Dříve nebylo financování obranného průmyslu preferováno, či to bylo považováno za rizikovou oblast. Zbraně, střelivo a související komponenty stály na okraji zájmu a hlavně banky tuto výrobu nechtěly financovat,“ potvrzuje zemský ředitel finanční společnosti 4fin Vratislav Jůza. „Toto paradigma se dnes mění v tom, že už i Evropská unie pochopila, že se o sebe musíme postarat sami, nemůžeme v obraně zůstat závislí na Spojených státech, a proto se do toho musí investovat,“ popisuje změnu politicko-společenské atmosféry.

Dodává, že tento úhel pohledu byl přehodnocen a že nyní se bude obranný průmysl naopak dotovat. „Investiční společnosti na to reagují a před časem už začaly vznikat některé fondy a ETF. Příkladem může být fond kvalifikovaných investorů RSBC Defence, který investuje do zbrojního průmyslu v rámci Evropy. Pohled Evropské komise je, že by se obranné systémy měly ideálně nakupovat v rámci EU či Evropy, čímž by se podpořila i evropská ekonomika. Dovedu si ale představit, že akcie zbrojních firem budou časem i součástí alternativních penzijních fondů, které teprve vznikají. Avšak nemyslím si, že by tyto akcie byly hlavní součástí jejich portfolií – spíše budou jejich okořeněním,“ zamýšlí se.

 Prioritou má být výnos

Prioritou penzijních a investičních fondů má být dosažení maximálního zhodnocení peněz, které jim svěřili klienti. Ani to však donedávna takhle úplně neplatilo. Anebo neplatilo všude. Řada fondů měla svá portfolia postavená na takzvaných zelených akciích, tedy akciích firem z oblasti obnovitelných energií a obecně udržitelného hospodaření s přírodními zdroji. A také na akciích firem, které byly považovány za průkopníky standardů ESG, které kromě environmentálních hledisek zahrnují i sociální a správní aspekty. Těmto fondům se ale, jak je vidět z dat, v poslední době příliš nedaří.

„Donedávna měly banky i penzijní či investiční společnosti se zbrojním průmyslem opravdu problém. Ale banky i fondy své postoje přehodnocují,“ říká hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček. „A pokud investoři chtějí nějakou akciovou investici v České republice, jednou z nejzajímavějších je Colt CZ. Vzhledem k tomu, jaké firma v poslední době předvádí výsledky, tak by bylo hloupé se jí vyhýbat,“ podtrhuje Křeček. „Jen pro představu – za poslední rok Colt CZ vyrostl z 610 na 750 korun za kus,“ uvádí konkrétní příklad. Skupina Colt CZ, jeden z předních světových výrobců ručních palných zbraní a munice, loni zvýšila své tržby o více než polovinu.

Penzijní fondy už akcie zbrojovek v portfoliích mají

Podle informací, které Česká justice shromáždila od nejvýznamnějších správců penzijních a investičních firem, už se akcie firem zbrojního průmyslu v jejich portfoliích zabydlely. „V investičních fondech a akciových portfoliích, které nabízíme v našem Investičním centru, je již celá řada globálních firem, které jsou dodavateli významných zbrojovek. Typicky třeba Rolls Royce jako významný producent motorů pro vojenské letouny americké armády. Každopádně budeme portfolio firem v námi nabízených investičních fondech nyní aktualizovat právě v kontextu rostoucího významu obranných výdajů,“ řekl České justici mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

„Penzijní společnosti investují prostřednictvím svých fondů do akcií zpravidla s vysokou mírou diverzifikace. Změna přístupu k financování zbrojařských firem je jistě fenomén posledních týdnů. Nicméně penzijní fondy neposkytují úvěry – případné investice proto mohou směřovat buď do dluhopisů, nebo akcií. A jejich ceny již jak změnu vnímání těchto společností, tak především v podstatě skokový nárůst ziskového potenciálu absorbovaly. Dá se tedy říct, že tyto cenné papíry mohou být snadněji součástí portfolií fondů spravovaných penzijními společnostmi, ale současně – obdobně jako u všech ostatních investičních příležitostí – je pečlivě zkoumán jejich potenciál při dané tržní ceně,“ uvádí mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová.

V podobném duchu hodnotí nutný přístup i NN Penzijní společnost. „Investice penzijních fondů NN Penzijní společnosti se neřídí sektorem, ale očekávanou výkonností. Společnosti z obranného sektoru tedy nevylučujeme, pokud naplňují naše požadavky na ekonomickou výhodnost takovéto investice. Vše, do čeho investujeme peníze s cílem jejich zhodnocení, ale musí splňovat jasně daná omezení,“ popisuje manažer produktů a portfolia NN Penzijní společnosti Vratislav Málek. Není to ovšem tak, že by NN penězi svých klientů podporovala vše. Určitým věcem se vyhýbá. „V našich investicích se vyhýbáme společnostem, které dělají něco neetického nebo nezákonného. Vyloučeny jsou proto ekonomické subjekty vyrábějící nebezpečné zbraně, tabákové výrobky, produkující neekologicky ropu nebo uhlí, ale také aktéři zapojení do korupce. V rámci sektoru producentů zbraní tedy například vylučujeme výrobce jaderných zbraní nebo chemických zbraní,“ vytyčuje investiční mantinely.

NN investuje i do akciových indexů S&P 500 a Euro Stoxx 50, v nichž jsou zahrnuty i firmy obranného průmyslu, jako například Boeing nebo Airbus. „Je ale potřeba říci, že současný svět je velmi propojen, a tak i další společnosti, do kterých částečně investujeme, se nějakým způsobem na obraně podílejí – například čipy by se nevyrobily bez strojů ASML (podíl prostřednictvím indexu Euro Stoxx 50). Stejně tak bankovní akciové tituly, které jsou v indexech zastoupeny relativně významně, se budou pravděpodobně podílet nebo spolupodílet na dalším financování obrany,“ upozorňuje Málek.

Zbrojnímu průmyslu se nevyhýbá ani finanční skupina Partners. „Akcie firem ze sektoru defence držíme hned v několika našich fondech. Některé akcie přitom už poměrně dlouho – není to záležitost posledních týdnů. Abych byl konkrétní, dlouhou dobu držíme například akcie Colt CZ Group. Nebo akcie americké zbrojovky RTX Corporation, které jsme nakoupili už v prosinci 2023. Kromě zmíněných dvou máme ve fondech ještě akcie Rheinmetall, Lockheed Martin a General Dynamics. Takže držíme jak akcie amerických, tak i evropských firem z obranného průmyslu,“ říká investiční analytik Partners Martin Tománek.

Dodává, že akcie ze sektoru defence jsou samozřejmě velmi specifické z hlediska rizikovosti. „Například Lockheed Martin nedávno vykázal nepříjemnou ztrátu (1,7 miliardy dolarů) na utajených programech. A akcionáři nemají žádné bližší informace, protože tyto programy jsou zkrátka utajené. Takže je tam, řekněme, specifická sada rizik, s nimiž musí investor počítat,“ podotýká. Na druhé straně má ale podle něj obranný sektor určité charakteristiky, které se investorům líbí. „Firmy jako General Dynamics nebo Lockheed vrací akcionářům spoustu hotovosti. Jejich kontrakty jsou totiž zpravidla dlouhodobé, takže u těchto firem je relativně vysoká předvídatelnost tržeb,“ uzavírá Tománek.

O zastoupení obranného průmyslu hovoří také Generali penzijní společnost. „Zároveň vnímáme současný trend zvýšených výdajů na obranu a analyzujeme související investiční příležitosti,“ říká její předsedkyně představenstva Jana Zelinková.

Ivana Pečinková, ceskajustice. cz

X X X

OTEVŘENÝ  DOPIS  UNIE  VYDAVYTELŮ

Vážený čtenáři, lidská kreativita a kultura je zdrojem inovací, mezi něž patří také umělá inteligence. Inovace se ale nemohou dít na úkor lidské kreativity a kultury. Když systémy umělé inteligence využívají on-linový kreativní a kulturní obsah – včetně obsahu tisku – k podpoře svých vlastních služeb, nepatřičně profitují z lidské práce.

Umělá inteligence představuje dvojí společenskou výzvu: pro ochranu základních práv občanů a pro propojení mezi obsahem vytvořeným lidmi a stroji, které jej používají. Když generativní umělá inteligence používá bez povolení nebo odměny, s minimálními náklady a bez redakčního dohledu žurnalistické a redakční materiály zejména k výrobě parazitního obsahu podobného tisku, všichni prohrávají. Současně jsme svědky znepokojivého nárůstu online dezinformací vytvářených umělou inteligencí prostřednictvím generování realistického, ale zavádějícího obsahu, který se šíří rychleji, než jej lze ověřit. Současné národní zákony i legislativa EU postrádají pevné mantinely, které by zajistily, že tvůrci i občané budou mít prospěch z vývoje umělé inteligence z hlediska transparentnosti, odpovědnosti a spravedlivé odměny – což je klíčové. Pevně věříme, že z umělé inteligence by měl mít prospěch každý, včetně občanů a poskytovatelů obsahu. Profesionální kulturní a kreativní obsah je totiž nepostradatelnou surovinou pohánějící revoluci umělé inteligence, bez které kvalitní umělá inteligence nemůže existovat. Umělá inteligence může být silou dobra, pokud se vypořádáme s konkrétními riziky. Nyní vyzýváme novou Evropskou komisi, aby svým jednáním podpořila prosperitu a udržitelný rozvoj evropských médií, kultury, informací a zdravý demokratický vývoj našich společností. O autorech: European Federation of Journalists (EFJ), European Magazine Media Association (EMMA), European Newspaper Publishers’ Association (ENPA) a News Media Europe (NME) společně zastupují vydavatele a desítky tisíc novinářů a novinových a časopiseckých publikací v celé Evropě. Jako přední představitelé vydavatelského odvětví obhajují mimo jiné svobodu tisku, udržitelnost médií a rozmanité prostředí pro nezávislou žurnalistiku, usilují o zajištění spravedlivého přístupu na digitální platformy, prosazují transparentnost při distribuci obsahu tiskových médií pomocí algoritmů a prosazují vyvážená regulační pravidla, která v digitálním věku podporují profesionální tisk a žurnalistiku. Česká unie vydavatelů (ČUV) je profesní asociace vydavatelů České republiky, která zastupuje 44 členů s přibližně 420 tištěnými a více než 200 online tituly. Členové ČUV ve svých společnostech zaměstnávají na 5000 pracovníků. ČUV je členem EMMA a ENPA a plně se hlásí k jejich hodnotám a cílům. Proto podporuje toto jejich prohlášení.

X X X

MINISTR  BEK  PŘIŠEL  DO  PARDUBIC  PO  FUNUSE,

O  ŠKOLSTVÍ  SE  NESTARÁ, JAKO  FIALA

Debaty ministra školství se starosty o změně financování ve školství, měly přijít před rokem, říká radní Kozel

Ministr školství Mikuláš Bek navštívil Pardubický kraj, kde se setkal s řediteli škol a starosty obcí. Hlavním tématem bylo přesunutí financování nepedagogických pracovníků zajišťovaného dosud státem na zřizovatele škol. Krajský radní Josef Kozel, který se ministerského programu zúčastnil, dlouhodobě tyto nesystematické změny ve školství odmítá.

Jedním z aktuálních témat, které ministr během své návštěvy otevřel, byl převod odpovědnosti za financování nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky, uklízečky, školníci na zřizovatele škol – obce a kraje. Podle Beka je převod financování na zřizovatele nezbytným krokem, ale musí být proveden tak, aby nedošlo k destabilizaci školního systému. „Velmi mne mrzí, že debata s řediteli škol a starosty obcí probíhá až nyní, kdy už jsme všichni pod tlakem rozhodnutí Poslanecké sněmovny a nařízení vlády o změně způsobu financování. Diskuze, která mohla mít kdysi reálný základ a smysl, měla probíhat minimálně rok zpátky. Jsem přesvědčen, že školství v Pardubickém kraji bude i přes všechny připravované změny ze strany státu nadále silné, kvalitní a přístupné pro každého a zaměstnanci škol se nemusí bát změn ve financování, kraj je v tom nenechá,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel, který ujistil, že Pardubický kraj dělá vše pro to, aby i malé obce nebyly vrženy do této situace bez metodické podpory. Kraj je připraven pomoci nejen vlastním školám, které zřizuje, ale také obcím, jakožto zřizovatelům základních a mateřských škol.

Změny ve financování neovlivní každodenní provoz škol

Radní Kozel také zdůraznil, že změny v chodu školství nebudou mít negativní dopad na každodenní provoz škol. „Školy se ze dne na den nezmění, pouze dojde změně ve způsobu financování. Slabým místem je jednoznačně krátký čas na přípravu. Obce musí aktivně mobilizovat všechny své síly, aby zajistily hladký přechod financování a aby se školám podařilo co nejsnáze přejít na nový systém. Je důležité, aby obce naslouchaly svým ředitelům a aby se převod finančních prostředků od 1. ledna provedl co nejsnáze, bez problémů v běžných administrativních procesech,“ vysvětlil radní Kozel. „Rád bych také uklidnil všechny nepedagogické pracovníky ve školách, že se nestanou zaměstnanci obcí. Nadále budou zaměstnanci škol, pouze financování jejich platů přejde na zřizovatele, tedy na obce nebo města,“ doplnil Kozel, podle kterého jsou různé debaty způsobené špatnou komunikací ministerstva ke všem klíčovým hráčům.

Venkovní učebna v Křenově jako inspirace pro obce

Ministr školství Mikuláš Bek spolu s radním Kozlem také navštívil Křenov, kde obec v rámci základní školy realizovala projekt venkovní učebny. „Je to opravdu inspirativní a zaslouží si uznání. Obec to může využívat nejen pro svou základní školu, ale jak nám bylo sděleno, už je to využíváno i pro vzdělávání seniorů a další komunitní aktivity. Křenov tím získal opravdu velký bonus a tento projekt může sloužit jako inspirace pro další obce v našem kraji,“ řekl Kozel. Mgr. Dominik Barták, Pardubice

X X X

Kulturním dědictvím budou i postupy, které se předávaly z generace na generaci v pěstitelství, šlechtitelství či chovatelství

Zahájení nové turistické sezóny Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se letos uskutečnilo v jeho nádherně rekonstruovaných výcvikových stájích v Heřmanově Městci. Ty slaví 150 let od svého založení Ferdinandem Bonaventurou Kinským. A know-how, které se tu předává celá léta z generace na generaci při výcviku tažných kočárových koní, by se brzo mohlo stát i ceněným kulturním statkem.

„Rádi bychom tuto dovednost zanechali dalším generacím řádně zdokumentovanou. Máme to odborně připravené pod patronací Zemědělského muzea, které bude v tomto ohledu partnerem Ministerstva kultury. Nejprve bychom rádi tento jezdecký um zapsali na krajský seznam nemateriálních statků kultury, poté na národní seznam a následně budeme usilovat i o zápis do UNESCO. Je tam třeba už sokolnictví nebo vorařství a tento výcvik koní pro slavnostní kočáry je také bezesporu světově unikátní,“ řekl radní Pardubického kraje a předseda Rady památky UNESCO Roman Línek.

Ministr zemědělství Marek Výborný a ministr kultury Martin Baxa s v Heřmanově Městci podepsali memorandum o spolupráci obou ministerstev při ochraně a propagaci nehmotného kulturního dědictví. Péčí o odborné otázky související s Úmluvou o zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO se budou věnovat Národní ústav lidové kultury, za agrární resort Národní zemědělské muzeum. Rozšířit by se tak mohl český i světový seznam nemateriálních statků. Obě instituce se budou věnovat zejména identifikaci nemateriálního kulturního dědictví, jeho dokumentaci, prezentaci a podpoře jeho předávání dalším generacím.

Národní hřebčín připravil na letošek ve všech třech střediscích, kterými jsou  Kladruby nad Labem, Slatiňany a Heřmanův Městec bohatý program pro veřejnost, na který se můžete podívat na jeho webových stránkách. Je zde řada akcí, ale také prohlídkové trasy, různé novinky, závody spřežení a při Dni starokladrubského koně v září také pokus o rekord s 24spřežím. Nenechte si to ujít. PhDr. Zuzana Nováková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.