Orbán má mandát trolovať Európsky parlament, Riziko chudoby v SR, Europoslancov vyberat zeme?

 Keby to bolo v silách Maďarska, Európska únia by sa vrátila do stavu spred pätnástich rokov a jej parlament dokonca do roku 1979. Maďarskí zákonodarcovia pred letnými prázdninami poslali Bruselu svoju víziu, ako by únia podľa nich mala fungovať.

„Dlho som váhal, či trolovanie Fideszu a maďarského parlamentu treba vôbec brať vážne,“ komentoval utorňajšiu rezolúciu maďarského parlamentu politológ Dániel Hegedűs. „Ale možno stojí za zmienku, že Orbánovi miništranti dnes okrem iných nezmyslov vyzvali na upustenie od priamej voľby europoslancov. Takto Konferenciu o budúcnosti Európy zneužívajú autokrati,“ povzdychol si Hegedűs na Twitteri.

Konferencia o budúcnosti Európy bola sériou debát a diskusií, v ktorej sa mohli ľudia z celej Európy od jari 2021 do jari 2022 podeliť o svoje nápady a pomôcť formovať perspektívnu podobu integrácie.

Poslanci vládneho Fideszu, ktorí majú v parlamente ústavnú väčšinu, ostro zaútočili na Konferenciu o budúcnosti Európy. „Národné zhromaždenie s ľútosťou konštatuje, že konferencia namiesto otvoreného demokratického dialógu sa s vylúčením príspevkov významnej časti občanov stala slúžkou politických a ideologických ašpirácií síl zainteresovaných na likvidácii suverenity členských štátov a na náraste moci úniovej byrokracie,“ hovorí sa v uznesení, prijatom 130 hlasmi, proti bolo 50 opozičných zákonodarcov.

Otvoriť lisabonskú zmluvu?

Poslanci zo strany premiéra Viktora Orbána by chceli dať svojmu národnému parlamentu možnosť torpédovať legislatívu navrhovanú na úrovni EÚ. Radi by predovšetkým znížili schopnosť Európskeho parlamentu prijímať rozhodnutia ovplyvňujúce Maďarsko, a to aj za cenu, že by to celkovo podkopalo moc bloku.

„Európsku demokraciu treba vyviesť zo slepej uličky, do ktorej ju nasmeroval Európsky parlament,“ uvádza sa v uznesení. „Európska únia sa musí zmeniť, pretože nie je pripravená na výzvy našej doby.“

Rezolúcia navrhuje zrušiť priamo volený Európsky parlament a nahradiť ho zhromaždením, ktorého členov by delegovali parlamenty členských krajín EÚ. Bol by to faktický návrat pred rok 1979, odkedy sú europoslanci volení priamo.

Dokument tiež vyzýva na vypustenie zmienky o „utváraní čoraz užšieho spojenectva“ z článku 1 Zmluvy o EÚ, zakladajúceho dokumentu únie, ktorý vo svojej lisabonskej verzii platí od roku 2007. Zakotviť v Zmluve o EÚ by sa podľa maďarského parlamentu malo okrem iného aj to, že „kresťanské korene a kultúra Európy predstavujú základy európskej integrácie“, že Európska komisia musí byť „politicky a ideologicky neutrálna“ a že „treba zaručiť právo každého ľudu, aby mohol rozhodnúť s kým chce žiť vo svojej vlasti“, čo je jedno z hlavných hesiel Orbánovej protiimigračnej politiky.

Domáci PR ťah

Podľa spravodajského portálu nemeckého magazínu Spiegel je naplnenie plánov Fideszu absolútne nereálne. So zmenou Zmluvy o EÚ by totiž muselo súhlasiť všetkých 27 členských krajín, pričom vo viacerých štátoch by boli dokonca potrebné referendá. „Ide skôr o domáci PR ťah, keďže Orbán je momentálne pod tlakom rastúcich životných nákladov v Maďarsku,“ poznamenáva Spiegel.

Faktom je, že maďarská mena v posledných týždňoch dosahuje rekordné minimá voči euru a doláru a ekonomika krajiny zápasí s najvyššou infláciou za takmer štvrť storočia. Štvrť roka po volebnom víťazstve je Orbánov kabinet nútený pristúpiť k uťahovaniu opaskov, čo v nedávnej kampani vylučoval.

Parlament minulý týždeň prijal novelu daňového zákona, ktorá od septembra pripraví státisíce drobných podnikateľov a živnostníkov o možnosť výhodných paušálnych odvodov. V čase prudkého nárastu cien energií vláda tiež oznámila, že zruší dotácie na účty za energie pre domácnosti s vyššou ako priemernou spotrebou. Proti týmto nepopulárnym opatreniam sa zdvihla vlna odporu s demonštráciami a dopravnými blokádami, čo Maďarsko už dávno nezažilo.

Vládni poslanci v prijatej rezolúcii hneď na úvod dali najavo, kto má niesť zodpovednosť za hospodárske ťažkosti krajiny. Podľa nich ide o ekonomické dôsledky vojny v bezprostrednom susedstve Maďarska, pričom „nepremyslené sankčné rozhodnutia medzinárodného spoločenstva voči Rusku ďalej komplikujú situáciu občanov našej vlasti“.

Mandát, ktorým parlament poveril Orbána, aby s európskymi inštitúciami rokoval o otvorení lisabonskej zmluvy a zrušení priamo voleného Európskeho parlamentu, prichádza pre maďarskú vládu v delikátnom čase.

Požiadavky, ktoré idú priamo proti hlavnému európskemu prúdu presadzujúcemu v období ťažkých výziev viac jednoty a užšiu súdržnosť, môžu zosilniť napätie medzi Bruselom a Budapešťou. A to práve vtedy, keď Orbánov kabinet začal otvorenejšie a zmierlivejšie pristupovať k požiadavkám EÚ v nádeji, že sa od nej dočká životne potrebnej finančnej injekcie.

Maďarsko je poslednou krajinou EÚ, ktorá čaká na zelenú od Európskej komisie v súvislosti s jeho plánom obnovy, ktorého schválenie je potrebné na uvoľnenie grantov v hodnote 5,8 miliardy eur i výhodných úverov. Dôvodom je, že Budapešť podľa Bruselu nedodržiava zásady právneho štátu a nerieši problémy korupciou.

Nešťastný exkomisár

Budapešť v posledných týždňoch začala pripravovať sériu legislatívnych úprav, ktoré majú vyhovieť konkrétnym námietkam Európskej komisie voči systémovým pravidlám umožňujúcim rozsiahlu korupciu. Vyjednávania s Bruselom má na starosti staronový minister, bývalý eurokomisár Tibor Navracsics, ktorý má povesť jedného z najumiernenejších a najviac proeurópskych členov Orbánovho kabinetu.

Podľa besedy so študentami, ktorú mal Navracsics v utorok večer, sa zdá, že nie je šťastný, ako mu Fidesz komplikuje úlohu dohodnúť sa s Bruselom o odblokovanie peňazí z fondu obnovy.

„Na základe svojich skúseností z postu eurokomisára viem, že my Maďari sa musíme naučiť pravidlá hry európskej politiky. Môžete ako kuruci zabuchnúť dvere a povedať, že by sme tomu druhému najradšej preklali hrdlo, ale nebude to fungovať,“ citoval ministra pre miestny rozvoj a čerpanie európskych zdrojov portál Telex.hu./agentury/

X X X

Riziko chudoby na Slovensku nikdy nebolo nižšie. Naozaj sa máme až tak dobre?

Biedu ľudí sme na Slovensku znížili na minimum, ohlásila začiatkom týždňa jedna z najväčších autorít na financie v krajine. Mnohí by očakávali, že v čase, keď zdražovanie dosahuje dvojciferné čísla a základné náklady na život ukrajujú čoraz väčšie kusy platov či dôchodkov, je takéto vyhlásenie neskorým prvoaprílovým žartom či provokatívnym názvom predvolebnej tlačovej konferencie na niektorom z ministerstiev.

 Prekvapujúco, tentoraz správu priniesla Národná banka Slovenska (NBS). „Riziko chudoby alebo sociálneho vylúčenia celej populácie Slovenska nikdy nebolo nižšie. Podiel obyvateľov ohrozených chudobou dosiahol v roku 2020 menej než šestinu ľudí,” vyčíslila inštitúcia v novej analýze.

Podporujú to aj dáta Štatistického úradu, podľa ktorých sa v roku 2020 znížil aj počet domácností, ktoré si nemôžu dovoliť niektorú z deprivačných položiek, medzi ktoré patrí napríklad týždňová dovolenka mimo domu, mäsité jedlo každý druhý deň či možnosť kúpiť si osobné auto, práčku alebo televízor. Tieto položky si stále nemôže dovoliť už len desatina ľudí.

 Bližší pohľad na čísla však ukázal, že medzi riadkami sa nachádzajú aj omnoho pesimistickejšie správy. „Oficiálne máme príjmovú nerovnosť jednu z najnižších v Európskej únii už dlhodobo. Problémom sú však zdrojové dáta, ktoré vylúčili obyvateľov segregovaných skupín a najbohatších. Problémom tohto ukazovateľa je aj fakt, že množstvo ľudí na Slovensku nepriznáva všetky svoje príjmy, ako napríklad časť miezd na ruku či tzv. účtovné optimalizácie, teda podvody,” povedal Ján Košč, zakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a Asociácie sociálno-ekonomických analytikov.

„Je to takpovediac pozitívne dlhodobé dedičstvo Slovenska ešte z čias socializmu. Nožnice sa ešte odvtedy nestihli roztvoriť do takej miery, čo spôsobuje, že v medzinárodnom porovnaní sme na tom pomerne dobre,” pripustil v rozhovore pre denník Pravda aj hlavný ekonóm NBS Michal Horváth s tým, že tí najzraniteľnejší si, naopak, citeľne pohoršili.

 Chudobní ešte biednejšími

Z prieskumu Globálny monitoring podnikania (GEM), o ktorý sa opierala aj NBS, vyplýva, že v roku 2020 vnímalo príjem svojej domácnosti ako „veľmi nižší oproti minulosti“ až 12,5 percenta respondentov, pričom v roku 2021 to narástlo dokonca na 17,3 percenta. Dokopy s existenčne nízkymi príjmami teda muselo vystačiť takmer trištvrte milióna osôb. Napríklad domácnosť s dvomi dospelými a dvomi deťmi do 14 rokov prepadáva pod hranicu chudoby, ak nezarobí do 890 eur mesačne a 10 676 eur za rok.

Do väčšieho ohrozenia chudobou sa podľa NBS dostali hlavne osamelí dôchodcovia a menej zarábajúce rodiny s mnohými deťmi. „Finančná podpora štátu v čase pandémie smerovala inde a pre tieto skupiny aj slabla,” vysvetlili bankoví ekonómovia. Jedným z dôvodov pre rodiny s tromi a viac deťmi bolo zrušenie príspevkov na obedy v škole, ktoré výrazne ovplyvnilo ich čisté peňažné príjmy. NBS zároveň pripomína, že zverejnené údaje pritom nemusia dostatočne zachytávať jednak dosah pandémie, ako ani aktuálne zdražovanie energií a potravín, ktoré týmto ľuďom ešte viac pohorší.

Akým materiálnym nedostatkom najviac čelia ľudia na Slovensku

  • 1,874 milióna ľudí si nemôže dovoliť týždňovú dovolenku mimo domu
  • 1,408 milióna ľudí nedokáže uhradiť nečakané výdavky nad 373 eur
  • 634-tisíc ľudí nemá na mäsité jedlo každý druhý deň
  • 415-tisíc ľudí si nemôže dovoliť vlastniť osobný automobil
  • 19-tisíc ľudí nemá doma práčku
  • 7-tisíc ľudí nemá na farebný televízor/agentury/

X X X

Fico sa opäť sťažuje v Európe: Som obvinený za politickú prácu

Európska komisia je vzdialená od reálneho života v členských štátoch Európskej únie, tvrdí predseda Smeru Robert Fico v súvislosti so správou komisie o právnom štáte.

 Nepáči sa mu, že si komisia nevšimla aj jeho trestné stíhanie, ktoré prezentuje ako zneužívanie trestného práva na likvidáciu opozície. V otvorenom liste predsedníčke komisie Ursule von der Leyenovej pripomína aj prípad nebohého exprezidenta polícia Milana Lučanského a advokáta Ľubomíra Krivočenka, ktorý zomrel vo väzbe na Covid, ale aj bývalej nominantky Smeru Moniky Jankovskej.

 „Európska komisia bola za posledných osemnásť mesiacov opakovane informovaná o hrubom zneužívaní trestného práva na likvidáciu opozície, o porušovaní práv obvinených, o fabulovaní dôkazov či o podozrivých úmrtiach obvinených vo väzbe. Správa Európska komisie absolútne odignorovala túto realitu. Nemienim špekulovať, prečo sa tak stalo. Nie je však možné rešpektovať takéto očividné zavádzanie medzinárodnej verejnosti o situácii na Slovensku, ktorá nemá s právnym štátom nič spoločné,“ píše Fico v otvorenom liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej.

 Fico sa v liste odvoláva aj na vyjadrenie ombudsmanky Márie Patakyovej, ktorá 23. marca konštatovala, že advokát Krivočenko zomrel v dôsledku nesprávneho manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti, čím došlo k porušeniu jeho základného práva na ochranu zdravia.

„O porušovaní iných práv obhajcu vo väzbe nehovoriac. Smrť bývalého prezidenta Policajného zboru generála Milana Lučanského vo väzbe je opradená tajomstvami a vláde sa doteraz nepodarilo vyvrátiť obrovské podozrenia,“ tvrdí predseda Smeru. Pripomenul aj osud bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, ktorá bola pre podozrenie z korupcie vo väzbe viac ako rok, pričom polícia toto obdobie zbytočne naťahovala.

 Znepokojení z Kolíkovej

Správa o stave právneho štátu vyjadrila znepokojenie z ústavnej reformy ministerky Márie Kolíkovej (SaS), ktorej navrhnutý a prijatý režim odvolávania členov Súdnej rady znižuje záruky nezávislosti súdnictva. Ako kontroverznú tiež komisia vníma Kolíkovou presadené zavedenie trestného činu ohýbania práva, ktorý je namierený proti sudcom. Komisia ale zároveň ocenila snahu o reformu Súdnej mapy a obzvlášť vznik samostatného správneho súdnictva.

Komisia poznamenáva, že pokračujú trestné konania v súvislosti s korupciou a zneužívaním úradu sudcov a iných zástupcov spravodlivosti a orgánov presadzovania práva. Zároveň však spomína znepokojenie nad pracovným prostredím advokátov na Slovensku. „Advokátska komora uviedla, že advokáti čelia pri výkone svojho povolania hrozbám a obťažovaniu,“ píše komisia. Dodáva, že aj vnímanie korupcie odborníkmi je za posledných päť rokov relatívne stabilné.

Správa pripomína, že časť verejnosti vníma problém s aplikáciou paragrafu 363 Trestného poriadku, pričom sama komisia voči nemu kritická nie je. Skôr upozorňuje, že spolupráca viacerých štátnych orgánov zabezpečujúcich výkon práva nie je dobrá.

„Vo všeobecnosti by bolo obmedzenie právomoci generálneho prokurátora v súlade s európskymi normami, ktoré sa týkajú autonómie a vnútornej nezávislosti prokuratúry,“ uvádza sa v správe, ktorá konštatuje aj čoraz väčšie zhoršovanie efektívnosti súdnych konaní najmä v správnych veciach. Slovensku tiež naďalej chýba zákon o lobingu, lepšia ochrana novinárov a väčšia redakčná nezávislosť verejnoprávnych médií.

 Som štvrtýkrát obvinený, píše Fico

Predseda Smeru nezabudol spomenúť ani vlastné trestné stíhanie za zneužitie právomoci verejného činiteľa, ohrozenie daňového tajomstva a najmä založenie zločineckej skupiny. „Nemienim sa sťažovať, ale ako predseda najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany som štvrtýkrát obvinený, vo všetkých prípadoch výlučne za politickú prácu a za organizovanie tlačových konferencií, kde sme poskytovali pravdivé informácie o trestnej činnosti politických oponentov,“ pripomenul Fico vlastné problémy so zákonom.

Podľa Fica je ale táto správa nekvalifikovaná, nepravdivá a pôsobí smiešne. „Po prečítaní Správy Európskej komisie o právnom štáte na Slovensku z 13. júla 2022 musí mať každý pocit, že na Slovensku je všetko v súlade s medzinárodnými štandardmi. Musím však správu odmietnuť ako nekvalifikovanú a nepravdivú. Stačí sa pozrieť na zdroje, z ktorých Európska komisia čerpala,“ pokračuje Fico.

Na záver komisiu vyzýva k väčšej aktivite. „Chápem, že má širokú agendu a že Slovensko je malá krajina, ktorú v súčasnosti na Európskej rade zastupuje premiér súhlasiaci bez odporu so všetkým. Ak si Európska komisia chce zachovať akú takú mieru dôveryhodnosti, musí sa doslova kritickou situáciou na Slovensku, kde dochádza ku všetkým porušeniam princípov právneho štátu, zaoberať,“ vyzval na záver Fico./agentury/

X X X

Hygienici po mesiacoch riešia covidový protest Smeru. Ficovi hrozí pokuta dvadsaťtisíc eur

Úrad hygienikov v Rimavskej Sobote priznáva, že do „boja“ so Smerom nechcel ísť nepripravený a hľadal právnikov, ktorí by ho zastupovali.

Bolo to ešte v októbri minulého roku, keď opozičný Smer zvolal do Rimavskej Soboty protivládny protest. V čase pandémie covidu sa 17. októbra v miestnom amfiteátri zišlo okolo štyritisíc ľudí. Veľká väčšina z nich bez rúšok a rozostupov.

Smer pri organizácii podujatia porušil viacero pandemických opatrení. Hygienici preto avizovali, že akciu preveria a strane pohrozili pokutou až do výšky 20-tisíc eur. Napokon trvalo deväť mesiacov, kým sa prípadom vôbec začali zaoberať.

Hľadali právnikov

„Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote v uplynulých dňoch začal správne konanie v tejto veci,“ potvrdil pre Aktuality.sk Marek Eliáš z komunikačného odboru úradu verejného zdravotníctva.

Tento krok prichádza po trištvrte roku od konania akcie Smeru. Hygiena sa bráni, že v čase covidu boli priority úradu iné a svoje sily museli sústrediť predovšetkým na ochranu života a zdravia obyvateľov.

Navyše úrad hygienikov v Rimavskej Sobote priznáva, že do „boja“ so Smerom nechcel ísť nepripravený.

„Vzhľadom na citlivosť a závažnosť celej kauzy riešime aj externé právne zastupovanie nášho úradu,“ tvrdil nám rimavskosobotský úrad ešte vo februári.

Smeru sme sa spýtali, či priznáva, že pri organizácii podujatia nedodržal všetky opatrenia a či je pripravený zaplatiť pokutu. Hovorca strany na naše otázky neodpovedal.

Červený okres

Rimavská Sobota bola v čase konania protestu tzv. červeným okresom. Inak povedané, v okrese platili prísne pravidlá, ktoré museli organizátori hromadných podujatí rešpektovať.

Povinné boli napríklad rúška aj v exteriéroch. Tie nemali nielen účastníci protestu, ale ani predstavitelia Smeru, ktorí vtedy na pódiu rečnili.

Ďalšie obmedzenia sa týkali množstva ľudí, ktorí sa na zhromaždení v amfiteátri mohli zúčastniť. Oficiálne išlo o protest a aj úrad verejného zdravotníctva priznáva, že nie je v jeho kompetencii obmedzovať ústavné právo na pokojné zhromažďovanie sa.

Smeru však v tomto prípade nehrá do karát skutočnosť, že na jeho proteste vystupovali aj speváci či folklórne súbory. Hygienici sa tak na podujatie nedívajú ako na protest, ale ako na hromadné kultúrne podujatie. A na Smer ako na jeho organizátora, ktorý mal isté povinnosti.

Protesty opozície

Politici Smeru v čase pandémie vystupovali na viacerých protestoch s účasťou tisícok ľudí. Jeden z najväčších sa konal 17. novembra 2020 v Bratislave. Na Hodžovom námestí vtedy demonštrovalo okolo 10-tisíc ľudí.

Opozičné strany na čele so Smerom pokračovali v organizovaní protestov aj v nasledujúcom roku, a to aj napriek tomu, že v nemocniciach ležali tisíce ľudí a na covid zomierali desiatky ľudí denne.

Hygienici nemohli zasiahnuť, preto aspoň vyzývali iniciátorov protestov, aby nosili rúška a dodržiavali opatrenia: „Vyzývame organizátorov takýchto podujatí, aby si uvedomili, že nedodržiavaním opatrení ohrozujú zdravie a životy prítomných účastníkov.“, aktuality.sk

X X X

Pri tureckom raketovom útoku v Duhoku zomrelo osem turistov, 23 zranených

Najmenej osem mŕtvych a 23 zranených si vyžiadal turecký raketový útok proti Kurdom v severoirackej provincii Duhok. S odvolaním sa na kurdské bezpečnostné zdroje a oficiálnych činiteľov o tom informovala agentúra Reuters. Podľa agentúry AP sú ale obeťami irackí turisti, ktorí prišli do strediska Barach v okrese Zacho ležiacom na na hranici medzi irackým Kurdistanom a Tureckom.

 Stredisko zasiahli najmenej štyri rakety, povedal agentúre AP starosta okresu Mušir Muhammad. Všetky obete sú podľa neho irackej národnosti. Stovky irackých turistov prichádzajú do kurdskej oblasti z juhu krajiny počas vrcholiacich letných horúčav, pretože na severe je počasie relatívne chladnejšie.

Iracký premiér Mustafá Kázimí do oblasti vyslal delegáciu vedenú ministrom zahraničných vecí Fuádom Husajnom.

Turecká armáda v Iraku útočí na členov tureckej strany kurdských pracujúcich (PKK) radených v Turecku k teroristickým organizáciám. Dnešný útok je prvý, pri ktorom zomreli turisti. PKK proti tureckej vláde bojuje o autonómiu Kurdov od roku 1984. Jej boj zaplatilo životom vyše 40 000 ľudí./agentury/

X X X

Maďari navrhujú, aby europoslancov vyberali národné parlamenty

V zákonodarstve EÚ by podľa Maďarska mali mať právo veta národné parlamenty.

Poslanci maďarského parlamentu väčšinou poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP v utorok schválili uznesenie o vízii budúcnosti Európskej únie, ktorú by mala prezentovať maďarská vláda v bruselských diskusiách.

Okrem iného obsahuje návrh, aby poslancov Európskeho parlamentu (EP) delegovali národné parlamenty, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na správu servera telex.hu.

Za návrh vízie v rámci mimoriadnej dvojdňovej schôdze parlamentu hlasovalo 130 poslancov a 50 bolo proti.

Právo veta na spoločnú armádu

V zmysle vízie Maďarska o budúcnosti EÚ by EP, ktorého poslanci sú v súčasnosti priamo volení, mal byť rozpustený a jeho nových členov by mali delegovať národné parlamenty.

V zákonodarstve EÚ by mali mať právo veta národné parlamenty, mala by byť vytvorená spoločná armáda Únie a právomoci spoločných inštitúcií by boli obmedzené.

Uznesenie maďarského parlamentu odsudzuje sankcie voči Rusku, podporuje integračné snahy krajín západného Balkánu a obsahuje aj zákaz financovania Únie z úverov.

Telex.hu v tejto súvislosti pripomína, že zo spoločného úveru EÚ nemôže čerpať peniaze ako jediná krajina iba Maďarsko pre riziko korupcie.

Protirečenie maďarským víziám

Uznesenie zaväzuje vládu, aby s víziou Maďarska o budúcnosti EÚ oboznámila Európsku radu, EP, predsedu Európskej komisie a súčasného predsedu Rady EÚ.

Veľká časť plánov EÚ protirečí maďarským víziám v tomto uznesení. V súčasnosti sa napríklad pracuje na rozšírení právomocí EP, ako aj na obmedzení možností veta členských krajín v Európskej rade, uzatvára server, aktuality.sk

X X X

Európsky šéf Nočných vlkov Jozef Hambálek má problém. EÚ zvažuje, že voči nemu zakročí

Jozef Hambálek môže doplatiť na dlhoročné proputinovské aktivity zmrazením majetku.

Ruský motorkársky gang Noční vlci by sa mal podľa informácií agentúry Reuters ocitnúť na novom sankčnom zozname EÚ a s ním aj šéf európskej odnože gangu Jozef Hambálek. Ten sa v minulosti dostal do povedomia verejnosti vďaka areálu s vojenskou technikou v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy.

Podľa agentúry Reuters Hambálkovi dávajú za vinu, že členov európskej odnože gangu trénoval vo vlastnom tábore pre boj na Ukrajine. Okrem toho mal blízko k bývalej vláde a putinovcom ako napríklad Alexander Zaldostanov. S týmto šéfom ruských Nočných vlkov s prezývkou Chirurg sa v minulosti objímal počas jazdy gangu v Európe.

Hrozba zmrazenia majetku

Okrem „Džona“, ako Hambálka volajú ľudia, ktorí majú blízko k jeho prorusky orientovanej motorkárskej komunite, majú sankcie Bruselu doľahnúť aj na takmer 50 ďalších ľudí a niekoľko subjektov vrátane najväčšej ruskej banky Sberbank.

Ak sa podarí dohodnúť na novom sankčnom zozname, podľa webu euobserver.com by Slovensko malo zmraziť Hambálkov majetok a zabrániť mu v prechode do iných štátov EÚ.

Očakáva sa, že dohodu na nových menách na unijnom sankčnom zozname by sa malo podariť uzavrieť ešte tento týždeň.

Muž, ktorý v minulosti nechal trénovať v areáli v Dolnej Krúpej aj Slovenských brancov, by sa tak už čoskoro mohol ocitnúť na čiernej listine spolu s ruským politikom a súčasným primátorom Moskvy Sergejom Sobjaninom, hercami Sergejom Bezrukovom a Vladimirom Maškovom, ktorí majú blízko Putinovej propagande, či deťmi putinovských oligarchov, aktuality.sk

X X X

Londýnski hasiči v utorok zasahovali pri stovkách požiarov, ide „najrušnejší“ deň od čias druhej svetovej vojny

Teplota v Británii v utorok po prvý raz v histórii meraní prekročila hranicu 40 stupňov.

Londýnsky hasičský zbor (London Fire Brigade – LFB) v utorok zasahoval pri stovkách požiarov spôsobených horúcim počasím. Podľa vyjadrenia LFB to bol ich najrušnejší deň od čias druhej svetovej vojny. TASR o tom informuje na základe stredajšieho oznámenia LFB.

„V Londýne bolo v utorok viac než 1146 mimoriadnych udalostí a vďaka hrdinskej práci hasičov neboli žiadne obete na životoch,“ uvádza LFB. Pre množstvo požiarov v utorok vyhlásili stav pohotovosti. Oheň zničil viac ako 40 domov a obchodov a zranenia utrpelo 16 hasičov, dodáva LFP.

Londýnsky starosta Sadiq Khan pre rozhlasovú stanicu BBC povedal, že utorok bol pre londýnskych hasičov „najrušnejší“ od čias druhej svetovej vojny. „Bežne denne zaznamenáme 350 volaní, v rušné dni to môže byť 500 volaní. Požiarny zbor včera dostal viac než 2600 volaní v priebehu jedného dňa,“ povedal Khan. LFB spresnil, že to bolo 2670 telefonátov od 8.00 h v utorok do 6.30 h v stredu ráno.

Teplota v Británii v utorok po prvý raz v histórii meraní prekročila hranicu 40 stupňov Celzia. Meteorologická služba Met Office namerala na londýnskom letisku Heathrow 40,2 stupňa, aktuality.sk

X X X

Rekonštrukcia múzea Andyho Warhola je ohrozená, vláda chce zrušiť dotáciu

 Náklady na kompletnú opravu sa zvýšili oproti pôvodnému rozpočtu o takmer 80 percent.

MEDZILABORCE: Plánovaná rekonštrukcia vo svete známeho Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach je ohrozená. Vláda rokovala o zrušení uznesenia z októbra 2019, kedy na investíciu uvoľnila peňažné prostriedky.

Konečné rozhodnutie vláda zatiaľ neprijala, viacerí ministri chcú materiál detailnejšie preštudovať. Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ kultúrnej inštitúcie verí, že vláda ešte prehodnotí tento krok.

Poskytli šesť miliónov, ďalšie nechcú

Návrh zrušenia uznesenia vlády z 23. októbra 2019 na uvoľnenie prostriedkov na Projekt rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach predložilo ministerstvo financií.

„Uznesením bola schválená dotácia v sume 7 100 000 eur Prešovskému samosprávnemu kraju na zámer rekonštrukcie múzea. Počas spracovávania projektovej dokumentácie sa z dôvodu rastu cien na stavebnom trhu zvýšili investičné náklady projektu o takmer 80 %, na 12 720 000 eur,“ píše v návrhu rezort financií.

Schválená podoba projektu nie je podľa ministerstva realizovateľná a nie je možné splniť účel poskytnutia finančných prostriedkov za schválených podmienok, zdôvodňuje ministerstvo návrh na zrušenie daného uznesenia vlády.

Rezort financií už Prešovskému samosprávnemu kraju poskytol v dvoch dávkach dotáciu šesť miliónov eur.

Keďže sa projekt ešte nezačal, župa podľa rezortu nedokáže použiť poskytnuté finančné prostriedky v lehote stanovenej podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

„Zrušením uznesenia vlády SR č. 524 z 23. októbra 2019 sa zastavuje ďalšie použitie poskytnutej dotácie,“ dopĺňa ministerstvo v zdôvodnení.

V prípade, že vláda uznesenie zruší, odporúča rezort Prešovskému samosprávnemu kraju žiadať peniaze opätovne.

„Žiadosť ministerstvo financií následne štandardne posúdi v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze,“ reagoval rezort pre Tlačovú agentúru SR. Kraj žiadne dosiaľ zaslané finančné prostriedky na projekt vracať nemusí.

Dôležitá investícia pre región

Prešovský samosprávny kraj dúfa, že vláda prehodnotí tento krok, uznesenie ponechá v platnosti a bude otvorená aj ďalším rokovaniam o finančnom krytí rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

„Považujeme ju za mimoriadne dôležitú investíciu pre tento región. Fakt, že by mohlo dôjsť k zrušeniu celého uznesenia vlády, a teda aj celkovej finančnej podpory pre tento projekt, nás určite neteší a stavia nás do pomerne zložitej situácie. Keďže ešte nepadlo definitívne rozhodnutie, nechceme predbiehať,“ reagovala Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja.

 „Pripúšťame, že kameňom úrazu je rozpočet, resp. finančné krytie na projekt, bez ktorého Prešovský samosprávny kraj v zmysle zákona nemôže uzavrieť zmluvu na realizáciu stavby.“

Zámer podľa Prešovského samosprávneho kraja negatívne ovplyvnili viaceré okolnosti, najmä pandemická situácia, vojnový konflikt na Ukrajine a s tým súvisiaci skokovitý nárast vstupov a stavebných cien.

„V tejto súvislosti na vysvetlenie treba dodať, že zámer na rekonštrukciu vznikol v roku 2019 a aj fundovaný odhad rozpočtu investičných výdavkov sa opieral o ceny platné v danom roku,“ zdôraznila Jeleňová.

V priebehu obdobia, kedy sa tvorila projektová dokumentácia, ceny rástli a v rokoch 2021 a 2022 bol tento rast radikálny.

Prešovskému samosprávnemu kraju záleží na tom, aby bol tento projekt zrealizovaný. Investíciu pokladá za významnú a potrebnú pre zatraktívnenie mesta a regiónu aj vzhľadom na jedinečnosť múzea a jeho európsky význam, ale aj na podporu cestovného ruchu či podnikateľského zázemia na tomto území.

Zateplenie aj klimatizácia

Prešovský samosprávny kraj predpokladal, že s rekonštrukciou začne na jar 2022. Napokon verejné obstarávanie vyhlásil 10.marca a uzávierka predkladania ponúk bola v polovici apríla.

Plánovaná rekonštrukcia sa týka exteriéru aj interiéru. Objekt sa má zatepliť, vymenia sa okná aj dvere, vybuduje nová klimatizácia a bezpečnostný systém. Po dokončení bude k dispozícii letné kino či oddychová zóna priamo streche. Rozšíri sa aj galéria a depozit, súčasťou je aj vznik nových ateliérov.

 Kraj rokoval aj s autormi projektu o možnostiach úpravy projektovej dokumentácie, aby boli splnené všetky požiadavky na realizáciu stavby tak, aby neutrpel celý ideový zámer rekonštrukcie. Zároveň začal rokovať s ministerstvom financií o možnosti navýšenia výšky podpory. Nevylúčil aj čerpanie z vlastného rozpočtu.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach vzniklo v roku 1991 ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop-artu, aktuality.sk

X X X

Návšteva slumov: pomáha alebo ubližuje miestnym?

 Slum alebo geto turizmus je kontroverzná téma bez ohľadu na to, v akej krajine sa rozhodnete návštevu najchudobnejších štvrtí veľkomiest absolvovať.

Obavy z bezpečnosti a zachovania súkromia domácich sú opodstatnené. Getá, obyvatelia ktorých žijú v improvizovaných, často nelegálnych príbytkoch, majú povesť spojenú s drogami, násilím a žalostnými životnými podmienkami. Prečo aj napriek tomu slumy lákajú čím ďalej viac turistov?

Kedy je návšteva geta v poriadku a kedy prekročí etickú hranicu turizmu?

Neviditeľné hranice

Najväčší slum na svete je v pakistánskom Karáči, kde na ploche 60 km² žije 2 400 000 ľudí. Hneď za ním nasleduje nairobská Kibera v Keni s 1.5 miliónom ľudí a Dharavi s miliónom obyvateľov na 2.1 km², čo ho robí jedným z najľudnatejších slumov na svete.

Až na výnimky, kedy do slumu nechtiac zablúdite, vybrať sa tam na vlastnú päsť nie je vždy rozumné. Getá sú miesta s vlastnými pravidlami, ktoré ako návštevník s najväčšou pravdepodobnosťou nepoznáte. Niektoré časti geta sú úplne bezpečné a miestni sa maximálne pozastavia nad tým, ako ste sa tam dostali. No nájdu sa aj ulice, kde je striktne vyhradené, kto nimi môže prechádzať. Napríklad v kolumbijskom Medellíne o týchto tzv. neviditeľných hraniciach vedia všetci obyvatelia slumu a striktne ich dodržiavajú. Inak hrozí prestrelka.

Najlepším riešením pre vás i pre komunitu je navštíviť geto so sprievodcom, ktorý sa vo štvti vyzná, ideálne v nej aj býva. Alebo budete mať šťastie ako ja v Medellíne, keď som natrafila na kaderníka, ktorý ma vzal do populárnej Comuny 13.

Slum nie je zoo

Ak sa rozhodnete pre agentúru, uistite sa, že je registrovaná a zistite, ako narába so získanou sumou od turistov. Otvorene sa pred prehliadkou slumu opýtajte, či sprievodca ovláda angličtinu (alebo jazyk, v akom chcete návštevu absolvovať), do akých častí vás zavedie a či budete mať možnosť byť v kontakte s miestnymi. Tu je dôležité zbystriť pozornosť, ako agentúra prehliadku slumu prezentuje. Ak vám ponúkne nahliadnuť priamo do obydlí náhodných ľudí a dokonca si ich odfotiť, skúste inú agentúru.

Slumy sú síce v porovnaní s rozvinutými časťami mesta zanedbané, čo však neznamená, že si z nich môžeme urobiť „zoo“, kde si počas dvojhodinovej prehliadky vyfotíme bez opýtania ľudí, ktorí si zaslúžia rešpekt a súkromie.

Pozrieť si geto bez miestneho sprievodcu možné je, nesia však svoje riziká. O tom, aké je to prechádzať sa favelou (názov pre slum v Brazílii) Rocinhou na vlastnú päsť, pútavo rozpráva vo svojej knihe Úžasná Brazília Zdenko Somorovský. V kapitole venovanej najväčšej favele Brazílie potvrdzuje to, že getá nie sú bežná atrakcia.

Kedy sa vybrať do slumu?

Predtým, než sa rozhodnete pre návštevu slumu, je dobré zvážiť tieto otázky:

  • zámer, s ktorým tam idete: záujem niečo sa naučiť vs. túžba po senzácii
  • očakávania: ste dostatočne otvorení tomu, čo vás tam čaka? Slumy nie sú príťažlivé miesta.

Obraz, aký o nich máte zo sociálnych sietí, je v realite často dramatickejší. To si vyžaduje schopnosť nesúdiť podmienky geta necitlivými poznámkami na adresu domácich.

  • ochota zbaviť sa „spasiteľského syndrómu“: mnohí pri pohľade na podmienky slumov neostaneme ľahostajní. Silná potreba veci zmeniť, napraviť, zastaviť je však inokedy v kontraste s tým, na čo je komunita slumov v danom momente pripravená a čo aktuálne potrebuje.
  • počítate s tým, že môžete odísť zo slumu bez fotky či videa? Niektoré agentúry, napríklad Smokey Tours vo filipínskej Manile, majú prísny zákaz fotenia na ich prehliadkach po slumoch. Rešpektovanie ich prosby tak zaručí maximálnu ochranu súkromia obyvateľov a zbaví slum turizmus od stigmy neetického cestovania.
  • viete, koľko percent (ak vôbec) odovzdá agentúra priamo komunite slumu na podporu vzdelávania, zlepšenia hygienických podmienok alebo iné dobročinné účely? Toto je veľmi dôležitý bod, keďže na základe neho môžete rozoznať, či agentúra berie návštevu slumov ako číru zárobkovú činnosť alebo jej záleží aj na zlepšení životov miestnych obyvateľov.

 Žiadni bezdomovci

Odhliadnuc od toho, že si pri prehliadke slumu s veľkou pravdepodobnosťou povzdychnete, ako sa máte doma dobre, skúsenosť vám môže priniesť aj iné pozitíva. Predovšetkým nové informácie z prvej ruky. Ak sa tam vyberiete s fundovaným sprievodcom, ktorý v slume vyrastal (najčastejší prípad lokálnych agentúr), dozviete sa, že bežný život obyvateľov sa v niečom prekvapivo podobá tomu nášmu.

Mnohí domáci sa totiž každé ráno vyberú do práce do mesta, v okolí ktorého sa geto nachádza. Indický Mumbaj by napríklad bez slumu Dharavi neprežil. Väčšina zamestnancov v službách, pomocníkov v domácnostiach, šoférov a taxikárov v takmer 21 miliónovom meste žije práve v Dharavi. To bolo obrovské prekvapenie aj pre mňa. Rodina, u ktorej som v Mumbaji žila, mala všetkých zamestnancov v domácnosti zo slumu. Slušní, upravení. Ľudia z geta sa nemusia nevyhnutne rovnať bezdomovcom. Nie v Indii.

 Čo môžete na prehliadkach slumov vidieť?

Ak sa vyberiete do slumu s agentúrou, vopred budete vedieť približný itinerár. V mumbajskom Dharavi navštívite niektoré z dielní, ktoré tam fungujú (triedenie plastov, spracovanie kože), prejdete sa rezidenčnou časťou alebo nahliadnete na najväčšiu vonkajšiu práčovňu na svete. Dharavi je miesto, kde sa vyrábajú kožené kabelky s exportom do Európy, ale aj priestor, kde sa perie posteľná bielizeň verejných nemocníc či niektorých hotelov.

V Manile sa prejdete rezidenčnou časťou, pozriete sa na výrobu uhlia, ktoré sa vyrába z naplaveného dreva. Manilské geto má v porovnaní s Dharavi drsnejšie podmienky a prísnejšie pravidlá, pripravte sa na to.

V nairobskej Kibere návštívite obytné domy, pričom sprievodcovia vás pravdepodobne vezmú k sebe domov. Pozriete si, ako funguje miestna škola, dielňa na výrobu šperkov z ťavích alebo ovčích kostí.

Vo všetkých spomenutých prípadoch platí dodržiavanie pravidiel agentúry, t.j. zákaz fotenia vo vybraných oblastiach alebo úplne, obmedzenie finančnej alebo hmotnej podpory (hračky, lízatka, zošity). Sprievodcovia odporúčajú darovať veci len tam, kde to členovia slumu skutočne potrebujú. Tým sa zabezpečí ich nezávislosť na turizme. A nakoniec obyčajný rešpekt. Domáci ho potrebujú viac než sa objaviť na našich sociálnych sieťach bez kontextu.

 O autorke:

Ivana Grešlíková je na cestách od roku 2006. Dlhodobo žila v Ázii, jej aktuálnou základňou je Bulharsko. Bloguje na ivanagreslikova.com. Autorka knihy cestopisov U vás zjem všetko, kde sa venuje menej diskutovaným témam populárnych destinácií v Ázii aj Európe. Jej cesty môžete sledovať na Instagrame alebo Facebooku, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.