Maďarský premiér Viktor Orbán se připojil k množství kritiků zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Paříži. Svůj názor vyslovil v průběhu projevu v rumunském městě Băile Tusnad. V projevu odvysílaném televizí M1 Orbán řekl, že pařížská show demonstrovala nedostatek společného morálního rámce Západu. „Západ již rozhodl, že národní státy již neexistují. Proto popírají, že by existovala společná kultura a na ní postavená společná morálka. Neexistuje žádná společná morálka – pokud jste včera sledovali zahájení olympijských her, mohli jste to vidět.“ – řekl maďarský předseda vlády.
Zdůraznil, že země střední Evropy hájí zachování národních států. A vycházejí z hodnot vycházejících z obecných morálních základů, které jsou postaveny na biblickém základě.
Zahajovací ceremoniál olympijských her 2024 se uskutečnil v pátek 26. července večer se v Paříži. Nejnegativnější reakci ve světě vyvolala přehlídka transvestitů, kteří ztvárnili Ježíše Krista a jeho apoštoly při Poslední večeři. Ceremoniál zahájení olympijských her je široce považován za důkaz kolapsu civilizace a křesťanské kultury v západní Evropě, server vasevec.cz
X X X
Putin: Pokud USA nasadí střely v Německu, umístíme své na dosah Západu
Rusko rozmístí střely na dosah Západu, pokud Spojené státy umístí své zbraně v Německu. Na přehlídce ruského námořnictva v Petrohradu to v neděli podle agentury TASS řekl ruský prezident Vladimir Putin. Reagoval na souhlas německého kabinetu s tím, že USA v Německu od roku 2026 dočasně rozmístí střely s dlouhým doletem a hypersonické rakety.
V dosahu takových zbraní by se podle Putina ocitla „významná zařízení ruského státu“, vojenská i civilní infrastruktura a průmyslová centra. „Doba letu takových raket, které mohou být v budoucnu vybaveny jadernými hlavicemi, k cílům na našem území bude asi 10 minut,“ uvedl ruský prezident.
„Pokud Spojené státy takové plány uskuteční, budeme to považovat za ukončení jednostranného ruského moratoria na rozmisťování zbraní krátkého a středního doletu,“ uvedl Putin.
„Přijmeme zrcadlová opatření k rozmístění s ohledem na akce Spojených států, jejich satelitů v Evropě a v dalších regionech světa,“ dodal v projevu k námořníkům z Ruska, Číny, Alžírska a Indie. Spojené státy varoval, že riskují rozpoutání raketové krize ve stylu studené války.
Rozhodnutí Německa a Spojených států o umístění střel, které obě země oznámily tento měsíc, Moskva už dříve kritizovala a slíbila, že na něj bude reagovat. Německý kancléř Olaf Scholz k tomu uvedl, že je takový krok nezbytný právě k odstrašení Ruska a k posílení kolektivní bezpečnosti. Krok má zároveň podle agentury Reuters demonstrovat americký závazek posílit kolektivní obranu NATO.
Scholz tehdy také podotkl, že Moskva, která v únoru 2022 vyslala své invazní jednotky na Ukrajinu, dlouhodobě porušuje dohody o kontrole zbrojení.
X X X
FIALA ČR „VYDĚLAL“, ZAPLATÍ PŘES 3,5 MILIARDY ZA FF UK
Za opatření kvůli útoku na Filosofické fakultě zaplatí stát přes 3 a půl miliardy
Za balík opatření kvůli útoku masového vraha Davida Kozáka loni na pražské Filosofické fakultě zaplatí stát 3 624 313 647 korun. Tato suma zahrnuje investice, provozní a mzdové výdaje v následujících třech letech. Soubor opatření už schválil kabinet Petra Fialy. V příštím roce by měla státní kasa za tato opatření zaplatit 1 427 704 549 korun, v roce 2026 pak 2 014 804 549 korun a o rok později 181 804 549 korun. Vyplývá to z vládních materiálů, které přinesl Ekonomický deník.
Vláda před krátkým časem projednala návrhy opatření k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky v působnosti ministerstva vnitra a ministerstva spravedlnosti. Tato aktivita souvisí s nedávnou masovou vraždou na pražské Filosofické fakultě, kterou spáchal její student David Kozák. Předtím zastřelil v Klánovicích mladého otce s miminkem a těsně před řaděním na fakultě zastřelil i svého otce.
S jakými opatřeními tedy ministerstva vnitra a spravedlnosti přišla?
Prvním je naplnění systemizace zbraní, česky lépe nákup potřebných zbraní pro prvosledové hlídky, který by měl stát 216 milionů korun. „Efektivita a rychlost zákroku složek, které provádějí závažné zákroky proti teroristům, únoscům osob a dopravních prostředků, nebezpečným pachatelům organizované trestné činnosti a pachatelům zvlášť závažných úmyslných trestných činů, ale i osamělým agresorům, tzv. aktivním útočníkům, je podstatným bezpečnostním zájmem vyžadujícím speciální způsoby přístupu k jejich zajišťování. Tato efektivita a rychlost jsou přímo závislé na jejich výzbroji a tyto složky potřebují neprodleně vybavit požadovanými zbraněmi. Jedná se především o položky jako krátké zbraně PSH, dlouhé zbraně, odstřelovací pušky, ruční vrhače. Vybavení těchto jednotek požadovanými zbraněmi je nezbytné k ochraně podstatných bezpečnostních zájmů České republiky,“ stojí ve vládním dokumentu.
Druhou položkou je nákup balistických prostředků. „Součástí nutného vybavení složek Policie ČR pro provádění závažných služebních zákroků proti teroristům, únoscům osob a dopravních prostředků, nebezpečným pachatelům organizované trestné činnosti a pachatelům zvlášť závažných úmyslných trestných činů, ale i osamělým agresorům, tzv. aktivním útočníkům, je také balistická ochrana zasahujících policistů. Jedná se především o položky jako skryté vesty, vnější vesty, balistické přilby pro zásahové jednotky,“ konstatuje předloha. Položka byla naceněna na 60 milionů korun.
Následuje modernizace vozového parku prvosledových hlídek a zásahových jednotek za 900 milionů korun: „Rychlost a efektivita zákroku těchto jednotek je podstatným bezpečnostním zájmem vyžadujícím speciální způsoby přístupu k jejich zajišťování, proto je nutné obměňovat a modernizovat vozový park, který je podstatnou podmínkou pro zajištění rychlosti a efektivity zásahů. Je nutné si uvědomit, že vozidla nelze provozovat 24 hodin 7 dní v týdnu. Je strategické počítat s dvojnásobným počtem vozidel z důvodu servisu, oprav a vyřazení těchto speciálů po nehodě. Je potřeba plánovat další nákup těchto vozidel v potřebném množství v odhadovaném období 2 let a tedy do konce roku 2025. Z hlediska ekonomického pohledu je to optimální pravidelná obměna a doplnění stavu a počtu těchto vozidel dle systemizace SDP a ne jako jednorázové nákupy. Obdobná situace je i u vozidel zásahových, speciálních a pořádkových jednotek, kde se oproti prvosledovým hlídkám jedná o různé druhy SDP (přepravníky, terénní vozidla, balisticky zodolněná vozidla, apod.). V případě těchto vozidel se jedná o daleko větší nájezdy kilometrů. Z výše popsaných důvodů bychom uvítali ekonomicky výhodnější postupné obměny vozidel každý rok v rámci dlouhodobé plánované strategie k zajištění akceschopnosti těchto specifických jednotek.“
Další položkou je vybavení vybraných jednotek prostředky násilného překonání překážek. „Tyto jednotky disponují buďto rozdílným materiálem nebo ho nemají vůbec, čímž dochází k situaci rozdílných postupů neodpovídající jednotné metodice nebo nereálnosti provedení průlomové činnosti a tím k ohrožení života a zdraví nezúčastněných osob a zakročujících policistů, jelikož musí řešit jiný způsob překonání překážky. Vybavení zdravotnickým materiálem je potřeba vnímat jako komplexní ucelenou koncepci v rámci zdravotnické přípravy policistů a vybavení u Policie ČR, které zpracoval Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy na základě nové koncepce vzdělávacích aktivit a zaevidování nových specializačních zdravotnických kurzů systému TECC, které probíhají v návaznosti na předchozí zdravotnickou přípravu organizovanou ve spolupráci s Armádou ČR v rámci systému CLS a TCCC, které nejsou vhodné pro bezpečnostní složky státu. Nový vzdělávací koncept zdravotnických kurzů systému TECC je u Policie ČR plně zaváděn již několik let a pokrývá nejen běžnou činnost policie a mimořádné události v mírovém stavu, ale je i koncipován tak, aby policisté byli připraveni a vybaveni pro mimořádné události při kterých dojde k následkům na zdraví a životě osob,“ lze se dočíst ve vládním materiálu. To stát vyjde na 249 milionů korun.
Další položkou je vývoj a rozvoj IT systémů: centrálního datového skladu, centrálního datového modelu, centrálního registru zbraní, systému Blokace 2G, systému operačního řízení a lokalizačního a záznamového zařízení LZZ3 za celkem 853 milionů korun.
Následuje vybudování dosud chybějících střelnic a výcvikových prostor některých krajských ředitelství policie pro zajištění plošné dostupnosti za 555 milionů korun. „Opatření reaguje na neutěšený stav v této oblasti. Kritický stav je zejména v oblasti střelnic pro dlouhé zbraně, kde chybí vhodné pozemky a v důsledku úsporných opatření i finanční zajištění v oblasti investic. S obdobnými problémy se Policie ČR potýká i u střelnic pro krátké zbraně, kde navíc existují i značné problémy v rámci finančního zajištění střelnic nasmlouvaných u soukromých subjektů,“ vysvětluje ministerstvo vnitra.
Koncepce rozvoje schopností Policie České republiky v oblasti trestné činnosti páchané v kyberprostoru pak státní pokladnu vyjde každý ze třech roků na 117 milionů.
Digitalizace a zpřístupnění dokumentace zdolávání požárů u vybraných „měkkých cílů“ pro potřeby zásahu Policie ČR a vytvoření centrálního úložiště a návaznost na informační systémy složek Integrovaného záchranného systému bude stát celkem 5 milionů 450 tisíc korun.
Balistická ochrana pro hasiče vyjde na 27 milionů: „Pořízení v rozsahu minimálně 4 ks na každou centrální požární stanici. V případě velkých měst v počtu 4 ks na každý organizovaný výjezd. Celkem cca 1 000 sad. Nad rámec projektu realizovaného v rámci OP VB.“
Rozvoj dalších systémů pro informování obyvatel – Aplikace pro komunikaci s obyvatelstvem v případě krizových situací (tísňové zprávy, geofencing, informační a edukativní texty, podpora) vyjde stát na 8 milionů 400 tisíc korun. Aplikace Informační linka IZS (modul ISKŘ) – systém navržen tak, aby umožnil dynamické řízení počtu operátorů, evidenci hovorů, nahrávání komunikace a poskytnutí služby inteligentního chatbotu bude stát 2 miliony 50 tisíc korun.
Za technologii Cell Broadcast, umožňující zaslání informační zprávy velkému počtu mobilních zařízení ve velmi krátkém čase, zaplatí stát 156 milionů 500 tisíc korun. „Přednosti jsou zejména rychlá distribuce zpráv v řádu milionů uživatelů za vteřiny, geograficky cílená distribuce zpráv, vysoká úroveň zabezpečení proti kyberútoku a falšování zpráv. Provozní výdaje budou závislé na způsobu hrazení nákladů operátorů na zajištění provozu a míře integrace CB do stávajících dispečerských systémů složek IZS a AČR.Technologie Cell Broadcast – technologie umožňující zaslání informační zprávy velkému počtu mobilních zařízení ve velmi krátkém čase. Přednosti jsou zejména rychlá distribuce zpráv v řádu milionů uživatelů za vteřiny, geograficky cílená distribuce zpráv, vysoká úroveň zabezpečení proti kyberútoku a falšování zpráv. Provozní výdaje budou závislé na způsobu hrazení nákladů operátorů na zajištění provozu a míře integrace CB do stávajících dispečerských systémů složek IZS a AČR.Technologie Cell Broadcast – technologie umožňující zaslání informační zprávy velkému počtu mobilních zařízení ve velmi krátkém čase. Přednosti jsou zejména rychlá distribuce zpráv v řádu milionů uživatelů za vteřiny, geograficky cílená distribuce zpráv, vysoká úroveň zabezpečení proti kyberútoku a falšování zpráv. Provozní výdaje budou závislé na způsobu hrazení nákladů operátorů na zajištění provozu a míře integrace CB do stávajících dispečerských systémů složek IZS a AČR,“ tvrdí se ve vládních materiálech.
Posílení personálních kapacit pro řešení problematiky ochrany měkkých cílů vyjde stát na třikrát 2, 25 milionu korun: „Jedná se navýšení celkem o 3 služební místa systemizovaná ve 14. platové třídě. Jedné tabulce odpovídá částka 750 000 korun za rok. Dvě z těchto míst budou určena k řešení problematiky extremismu, terorismu a ochrany měkkých cílů (TEREXOMC), jedno na problematiku psychologie katastrof. V oblasti TEREXOMC je dlouhodobě patrný výrazný nárůst agendy, spojený se zhoršující se bezpečnostní situací ve světě, který neodpovídá současným personálním zdrojům. Razantně narostla také související agenda na úrovni EU. V současné době agendu boje s terorismem, vč. ochrany měkkých cílů, radikalizace a antisemitismu na MV pokrývají pouze dvě systemizovaná místa. MV metodicky koordinuje oblast psychologické pomoci při katastrofách. Jedním ze zásadních úkolů je koordinace Pracovní skupiny ministra vnitra pro podporu duševního zdraví při mimořádných událostech. Problematické je, že je tato agenda natolik poddimenzovaná, že je vykonávaná jedním pracovníkem bez jakékoliv možnosti zastoupení a s nutností rozsáhlého výkonu přesčasových prací při jakékoliv související události (například tornádo na jižní Moravě, pandemie covid-19, ruská agrese vůči Ukrajině či útok na FF UK).“
Opatření nutná k udržení stávajících aktivit v oblasti ochrany měkkých cílů – Školení pro Policii ČR (zejména pro krajské policejní specialisty na ochranu měkkých cílů), školení pro zástupce měkkých cílů a dotisk metodik a jejich distribuce – vyjde na třikrát 650 tisíc korun.
Za rozvojová a nová opatření v oblasti ochrany měkkých cílů zaplatí státní pokladna 6 milionů. Budou obnášet tvorbu dalších metodických materiálů, přípravu a pořádání cvičení a výcvikových akcí, zvyšování expertízy pracovníků zabývajících se touto agendou, tvorba kompletního specializovaného webu a posílení přítomnosti v online prostoru.
Využití nových technologií v posílení prevence a připravenosti čelit hrozbám spojeným s měkkými cíli a terorismem – tvorba programu v prostředí virtuální reality, který bude sloužit ke zpřítomnění zážitku a k lepšímu „natrénování“ reakcí a připravenosti vyjde stát na 2 miliony.
Za personální zajištění poskytování poradenství obětem trestných činů na střediscích probační a mediační služby zaplatí stát 43 609 508 korun. Obnášet bude: Navýšení personálního obsazení Probační a mediační služby je nezbytné pro zajištění poradenství obětem trestných činů. Aktuálně není dostatek personálu, aby byla tato pomoc poskytována dostatečně. Probační a mediační služba, s unikátní sítí svých středisek v každém soudním okrese, má potenciál poskytovat obětem odbornou péči na místní úrovni, což je klíčové pro obnovu jejich důvěry a pocitu bezpečí. Navýšení o 20 pracovníků umožní posílit nejzatíženější střediska a rozšířit dostupnost pomoci. Jednorázové náklady na vybavení nových míst jsou odhadovány na 2 000 000 Kč.
Další detail arzenálu hromadného vraha Davida Kozáka na Filosofické fakultě v Praze. Foto: archiv Ekonomického deníku
Ministerstvo spravedlnosti pak navrhuje navýšení finanční podpory pro neziskové organizace v oblasti trestní politiky, což povede k udržení a rozvoji stávající sítě projektů zaměřených na prevenci recidivy, právní pomoc obětem trestných činů a podporu rodin odsouzených k výkonu trestu odnětí svobody. Navýšení alokace o třikrát ročně 15 milionů korun je podle resortu klíčové pro zachování účinnosti těchto programů, které doplňují služby garantované státem. Ministerstvo má dlouholetou zkušenost s poskytováním dotací, ale současný systém je nedostatečně financován, což vede k nedostatku prostředků na uspokojení požadavků na dotační podporu. Nestátní neziskové organizace v byly bezprostředně prvními poskytovateli pomoci po události na Filosofické fakultě.
Zvýšení účinnosti zacházení s podmíněně propuštěnými pachateli a snížení rizika jejich recidivy prostřednictvím strategie bezpečného výkonu trestu na svobodě má vyjít na 75 529 139 korun. „Cílem tohoto opatření je zvýšit účinnost zacházení s podmíněně propuštěnými pachateli a snížit rizika jejich recidivy pomocí strategie bezpečného výkonu trestu na svobodě, tedy snižování počtu obětí. Tento plán zahrnuje začlenění činnosti Komisí pro podmíněné propuštění do rozhodovacího procesu o podmíněném propuštění vězněných osob. Komise kombinuje pohledy z věznice, probačního úředníka a zástupce veřejnosti, což umožňuje vypracování komplexních expertních stanovisek. Tato stanoviska, využívaná soudci v letech 2008–2016, vedla ke snížení recidivy propuštěných pachatelů. Očekávané náklady na tento projekt nad rámec současných rozpočtových zdrojů jsou 27 509 713 korun, zahrnující personální navýšení Probační a mediační služby o 35 specialistů a jednorázový výdaj na vybavení pracovních míst,“ lze se dočíst v materiálu.
Informační kampaň o právech a potřebách obětí trestných činů za 10 milionů korun se pak má zaměřit na zvýšení povědomí veřejnosti o právech obětí a dostupných možnostech pomoci a podpory. Podle nedávného výzkumu Institutu pro kriminologii a sociální prevenci je ve společnosti stále nedostatečné povědomí o právech obětí. Proto ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Probační a mediační službou plánuje cílenou mediální kampaň, která má osvětlit veřejnosti, kam se oběti mohou obrátit a jaké podpory jsou jim k dispozici. Kampaň bude zahrnovat televizní spoty, tiskovou kampaň a další média. Cílem je informovat veřejnost o existenci profesionální pomoci dostupné prostřednictvím 74 středisek Probační a mediační služby po celé republice.
Opatření, vyvolaná historicky největší novodobou českou masovou vraždou, vláda schválila: vzala „na vědomí návrhy opatření k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky v působnosti ministerstva vnitra a ministerstva spravedlnosti a konstatuje, že naplnění opatření – nákup potřebných zbraní pro prvosledové hlídky a nákup balistických prostředků – jsou nezbytná k ochraně podstatných zájmů bezpečnosti České republiky podle Smlouvy o fungování Evropské unie“.
Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz
X X X
MILIARDY PRO POLICISTY, VOJÁKY
Výdaje na výsluhy policistů či vojáků jdou do miliard a prudce rostou. Experti radí propouštět
Výsluhy členů bezpečnostních sborů začínají čím dál více zatěžovat státní rozpočet. Poslední čísla dokládají, že profese spadající pod ministerstvo vnitra získaly z eráru více než šest miliard korun. Přitom před šesti lety šlo o částku 3,8 miliardy korun. Odborníci doporučují více propouštět, a tím regulovat každoročně se navyšující výdaje.
Státní rozpočet je každoročně zatěžován výdaji na renty příslušníků ozbrojených sil. V roce 2023 pobírali policisté a hasiči 6,82 miliardy korun, zatímco v roce 2018 to bylo 3,78 miliardy. Za pět let tedy tato částka vzrostla o 80 procent.
Se započtením armády se výdaje na renty v roce 2022 vyšplhaly na 12,5 miliardy korun. Loni tato částka mírně poklesla na 12,02 miliardy. Stále se ale jedná o téměř 60procentní růst za posledních pět let.
Výsluhy náleží příslušníkům bezpečnostních složek za nasazování životů během jejich práce. Je to také jedno z velkých lákadel, které má motivovat mladé lidi k práci policistů, hasičů či vojáků. Nárok na výsluhy získají ti, kteří vykonávali službu alespoň 15 let. Po odchodu do civilu jim náleží výsluhový příspěvek, který činí 20 procent měsíčního příjmu.
Nárok na něj mají bývalí příslušníci armády, Vojenského zpravodajství, Bezpečnostní informační služby (BIS), celní správy, Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), Hasičského záchranného sboru, policie, vězeňské služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).
Velmi často se přitom stává, že odslouží nutné minimum a poté dostávají výsluhy do konce života, i když vykonávají úplně jiné zaměstnání. Na Slovensku kvůli těmto případům posunuli hranici až na 25 odsloužených let.
A jaká je průměrná výše příspěvku? V roce 2023 se podle webu Kverulrant.org pohybovala od 14,5 tisíce korun u bývalých pracovníků celní správy až po 31 tisíc korun u expříslušníků GIBS. Velkou zátěží na státní kasu jsou však vysoké hodnosti. Generálové například stojí ročně 484 milionů korun. Všechny výsluhy jsou pak valorizovány, aby je „nepožírala“ inflace.
Výši výsluh kritizují i odborníci z Národní ekonomické rady vlády. Podle nich má Česká republika nadprůměrný počet policistů na 100 tisíc obyvatel v Evropské unie. „Podle Global Peace Index za rok 2022 je Česká republika osmou nejbezpečnější zemí na světě. Zároveň ale dle dlouhodobých statistik nelze v případě ČR najít jakoukoliv přímou souvislost mezi počtem policistů a vnímanou či skutečnou mírou bezpečí a kriminalitou v zemi,“ uvádí odborníci. Podle nich by se propouštěním daly ušetřit až tři miliardy korun, pokud by se v úvahu vzaly i výsluhy.
Lékařské odbory požadovaly výsluhy
S požadavkem na zavedení výsluh i pro zdravotníky přišly na konci loňského roku lékařské odbory. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nejprve s mechanismem souhlasil. Poté ale požadavek odmítl. Podle odborů by lékaři měli na výsluhy nárok poté, co by odpracovali požadovaný počet hodin.
Ekonomové však namítají, že by rozšíření výsluh nebylo správným krokem. Poukazují totiž na to, že už dnes nepřiměřeně zatěžují státní kasu. „Výsluhy by byly významnou a trvalou položkou. To není jednorázový výdaj a muselo by se s ním počítat trvale. Odhaduji, že by to byly nižší jednotky miliard korun v současných cenách,“ řekl dříve pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Podle něj se tím ukazuje, že vláda Petra Fialy (ODS) chce utrácet a o peníze není nouze. „Dlouhou dobu tvrdí, že se blížíme bankrotu a veřejné finance jsou v rozvratu, ale zjevně politici zjišťují, že peníze v kase jsou. Odborářská stávka mohla být určitým zlomem. Strany se totiž i pod vlivem nelichotivých průzkumů voličských preferencí začínají přeorientovávat na volby,“ dodal ekonom.
X X X
KAMERY NA SLEDOVÁNÍ POLICISTŮ VE SPRCHÁCH?
–Tvrzení? Účelová, reaguje vedení policie na kauzu „kameramana ze sprchy“. Množí se ale rozpory
Nemá výsluhy, neinstaloval kamery a některá tvrzení expolicistů jsou účelová. Na zjištění redakce CNN Prima NEWS, která se týkají tajného natáčení a dětské pornografie na Ochranné službě Policie České republiky (OS PČR), reagovali zástupci policejního prezidia a některé body kauzy odmítli. Bývalí příslušníci elitního útvaru Jiřího Komorouse ale poznámky vedení strážců zákona rovněž rozporovali. Jak je to s výsluhami, natáčením kolegů ve sprchách či vazbami na vedení OS?
V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvilo několik expolicistů, kteří pracovali pod Komorousem a popsali poměry uvnitř útvaru. Mimo jiné upozornili na fiktivní přesčasy, nafouknuté výsluhy, zneužívání služebních vozů, šikanu a v neposlední řadě i na již bývalého zaměstnance útvaru, který měl natáčet kolegy ve sprchách a distribuovat dětskou pornografii. Poslední zmiňovanou informaci potvrdila i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která případ vyšetřuje.
Další podrobnosti ke skandálu elitní policejní ochranky
Mluvčí Jozef Bocán z Policejního prezidia ČR některá tvrzení ze strany někdejších členů elitního útvaru, kteří si přáli z bezpečnostních důvodů zůstat v anonymitě a jejichž identitu redakce zná, rozporoval. Například zmínil, že muž s iniciály MT, který se měl provinit natáčením ve sprchách, sice ukončil loni na jaře pracovní poměr na vlastní žádost, ale na bonusy nedosáhl.
„Výplatu odchodného i výsluhových nároků má pozastavenou s ohledem na probíhající trestní řízení,“ uvedl Bocán pro CNN Prima NEWS. Zda tomu tak bylo ihned ve chvíli, kdy odešel od policie, nebo až od sdělení obvinění ze strany GIBS ke konci loňského roku, není jasné.
Policejní prezidium rovněž nesouhlasí s tvrzením, že pan MT pracoval u chráněných osob a měl na starost instalaci techniky v jejich nemovitostech. „Jeho úkolem bylo zpravidla pořizování kamerových záznamů v terénu, například v rámci bezpečnostních opatření,“ napsal Bocán. Zjištění, že expolicista instaloval kamery do sprch a měl na discích stovky hodin záznamů, včetně dětské pornografie, nicméně nerozporoval.
Na tuto část reagoval jeden z bývalých pracovníků OS. „Tvrzení, že nikdy nepracoval u chráněných osob, si sami popřeli slovy, že pořizoval kamerové záznamy v rámci bezpečnostních opatření,“ řekl redakci zdroj seznámený s případem. Podle něj pan MT pracoval v útvaru na pozici, díky níž měl k dispozici veškeré videozáznamy a fotografie, a to i od jiných policistů, stejně jako k nainstalované technice.
Kde pracoval? Kdo o tom věděl?
Další nejasnosti panují i v chronologii. Muž podezřelý z držení dětské pornografie totiž po odchodu od policie začal od ledna 2024 pracovat jako ostraha na mezinárodní škole na Praze 6, a to na doporučení osoby z vedení OS PČR. Bocán za prezidium odmítl, že by panu MT sháněl přímo práci nebo byl kmotrem jeho syna, jak tvrdí zdroje CNN Prima NEWS v souvislosti s užšími vazbami na vedení útvaru. Podle zjištění redakce byly přinejmenším přátelské – muž podezřelý z držení dětské pornografie je totiž členem Komorousova motorkářského klubu.
INFOBOX: Vyjádření poškozené školy
Redakce CNN Prima NEWS byla v kontaktu se zástupci mezinárodní školy na Praze 6, kde měl pan MT po odchodu z Ochranné služby PČR pracovat, a to na doporučení nadřízených. Podle představitelů instituce, kteří si přáli zůstat v anonymitě, s ním rozvázali spolupráci během tohoto týdne hned, jak vytanula na povrch jeho minulost. Níže si můžete přečíst oficiální vyjádření školy:
„Daná osoba na základě pozitivních referencí jeho bývalého zaměstnavatele – Policie ČR – u nás pracovala. Po zjištění závažných okolností jsme činnost tohoto zaměstnance na naší škole okamžitě ukončili.“
„Nadřízený (nikoliv ředitel OS) bývalého policisty na dotaz od nového zaměstnavatele pouze potvrdil informaci, že u útvaru pracoval jako kameraman. Dotaz byl učiněn v době, kdy nebylo zahájeno trestní stíhání ze strany GIBS,“ sdělil mluvčí. To se mělo stát v prosinci loňského roku.
Ani s touto částí bývalí důstojníci elitní policejní ochranky nesouhlasí. Podle nich pan MT podal žádost o propuštění do civilu v březnu 2023 a definitivně měl odejít na konci dubna, jelikož v tu dobu část útvaru už věděla, že je na stole kauza s natáčením ve sprchách. Také už mělo probíhat prvotní prověřování pro podezření z trestné činnosti.
„V listopadu 2023 bylo MT sděleno obvinění z trestné činnosti. V prosinci daná škola ověřovala, zda byl MT v pohodě u Ochranné služby v pohodě. Zároveň bylo v prosinci na útvar doručeno obvinění od GIBS. Takže lžou,“ stojí si za svým zdroj redakce CNN Prima NEWS.
Poslední rozpor ze strany policejního prezidia je v tvrzení, že škola, na které pan MT pracoval, se nachází poblíž Komorousova bydliště. „Avšak nejde o tu, kde bývalý příslušník sehnal zaměstnání – ta se nachází jinde. Toto spojení lze tedy bezpochyby vnímat jako účelové,“ napsal redakci Bocán. Později připojil další SMS.
Mimochodem, i pan ředitel OS se informace o jeho dosavadním pracovním zařazení dozvěděl z médií, respektive od vás.
„Dostal jsem informaci o konkrétní škole, ze které padl dotaz na jeho (pana MT) působení u OS. Tato je sice na území Prahy 6, nicméně nelze ji rozhodně spojovat s místem bydliště pana ředitele. Kde všude tento člověk pracoval, opravdu nemohu vědět. Mimochodem, i pan ředitel OS se informace o jeho dosavadním pracovním zařazení dozvěděl z médií, respektive od vás,“ doplnil mluvčí policejního prezidia.
Redakci CNN Prima NEWS ale jak samotná mezinárodní škola na Praze 6 potvrdila, že právě u ní pan MT pracoval. Její zástupci zdůraznili, že byli uvedeni v omyl osobou z Ochranné služby, která se za expolicistu přimluvila. „Už u nás není,“ dodali s tím, že rozvázali spolupráci toto úterý. Pan MT se měl ucházet o práci také v jiných školách, přinejmenším v jedné v centru Prahy, ovšem neúspěšně.
X X X
FIALŮV ÚSPĚCH. ZNIČENÁ LIBERTA, LIDÉ
Ideály i chlast. Huť Liberty skomírá, tábor budovatelů stavby socialismu ale stojí
„Někteří přišli budovat, jiní rozvracet nadměrným požíváním alkoholu,“ stěžovali si v roce 1952 soudruzi z ostravské radnice na časté alkoholické výstřelky brigádníků na stavbě Nové huti Klementa Gottwalda (nyní Liberty Ostrava) v ostravské čtvrti Kunčice. Nejvíce se pilo po pravidelné týdenní výplatě. Právě stojím v unikátně dochovaném areálu kasáren pro budovatele první velké stavby socialismu v Československu, jak huť nazýval komunistický režim. Málokdo tento tábor zná, je dokonale ukryt v průmyslové zóně. „Tady to všechno v padesátých letech začalo,“ provádí mě kasárnami Robert Petrakovič z firmy Ba-dy Efekt. „A naproti to teď všechno končí,“ ukáže k ocelárnám Igor Pavlita, který v areálu také podniká. Vysoké pece vyhasly 72 let po slavném zapálení první z nich, výroba surového železa, koksu či oceli už je historií. Druhovýrobu slibuje zachránit konkurenční Moravia Steel.
Na první pohled kunčický areál kasáren pro brigádníky připomíná lágr, v němž by se mohl okamžitě natáčet dokument o táborech nucených prací v komunistickém Československu. Vládne tu ponurá atmosféra, je to propad v čase až do Gottwaldovy a Stalinovy éry. „Palandy se tu nezachovaly, ale jednotlivé cimry pro brigádníky mají pořád původní dveře,“ provádí mě jedním z lágrových baráků 54letý Robert Petrakovič z firmy Ba-dy Efekt, která na ubikacích vyrábí a zpracovává palety.
Denní rozkaz s písní na rtech
Huť od počátku padesátých let stavěli převážně mladí brigádníci z celého Československa. Většinou členové Československého svazu mládeže, což byl předstupeň členství v komunistické straně. „Podívejte, tady se ve společných sprchách uchovaly původní kachličky, vedle zase toalety,“ pokračuje Petrakovič v prohlídce. Není těžké si představit, jak tu dobrovolní brigádníci hromadně zpívali budovatelské písně. Na jednu ubikaci se vešla zhruba stovka dělníků.
V ruce držím snímek z archivu hutě, na kterém mladí úderníci stojí v pozoru a s prapory. Je to fotografie ze zimy roku 1951 s popiskem: „Nástup k dennímu rozkazu.“ Ráno se pod prapory zpívalo, a to i v parném létě či mrazech. Pracovní lágr pro nadšence, které režim naočkoval ideologií zářivých zítřků. Na snímku je vidět stejný typ kasárenské budovy, jaké se dodnes uchovaly i tady v okolí Drážní ulice ve stínu oceláren Liberty Ostrava.
Nástup brigádníků k dennímu rozkazu před ubikacemi. Snímek z roku 1951. Kasárenské baráky, které jsou na fotografii patrné za řadou dělníků, se ve stínu Liberty Ostrava jako zázrakem uchovaly dodnes.Zdroj: Archiv Liberty Ostrava
Pohřeb v režii Sanjeeva Gupty
„Všechno jednou začíná, všechno jednou končí,“ říká mi u další ubikace 53etý podnikatel Igor Pavlita. „Je mi trochu líto těch zaměstnanců, protože i můj táta dělal skoro celý život na huti,“ pokrčí rameny a zapózuje před kasárnami v Kunčicích.
Už je v podstatě rozhodnuto. Hutní prvovýroba v Ostravě skončila. Novou huť Klementa Gottwalda, kde se surové železo vyrábělo od roku 1952, potopil globální koncern GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Velká část z asi pěti tisíc zaměstnanců oceláren Liberty Ostrava seděla už od prosince minulého roku doma. Výplaty jim napřed posílal Gupta, poslední tři měsíce pak mzdy hradil stát. Peníze za srpen už zaměstnanci nedostanou, i kdyby docházeli do práce. Ke svým platům se dostanou jedině v rámci insolvenčního řízení, když budou po insolvenčním správci žádat mzdu jako pohledávku.
Gupta pohřbil prvovýrobu, tedy výrobu koksu, surového železa a oceli. O druhovýrobu tento čtvrtek projevila zájem skupina Moravia Steel, jejíž klíčovou součástí jsou Třinecké železárny.
Od budovatelského nadšení k alkoholismu
„Na jaře roku 1948 se na holých pláních u Kunčic zaleskly skleněné oči úhloměrů a strakaté tyče záměrek. O rok později: první výkop. A v roce 1952 byl zapálen oheň v první vysoké peci. Na stavbě mládeže pracovalo 70 tisíc brigádníků z celé republiky,“ líčí budování Nové huti Klementa Gottwalda dobová publikace Ostrava barevná. A „brigoši“, jak jim přezdívali místní, přespávali i tady. V zázrakem uchovaných kasárnách u Drážní ulice.
Ani výstavba hutního areálu dobrovolníky, kteří upřímně věřili v „komunistický blahobyt“, se neobešla bez problémů. „V Ostravě je přes 50 tisíc brigádníků. Někteří přišli budovat, jiní rozvracet nadměrným požíváním alkoholu. V pondělí a často i v úterý nejsou schopni jít do práce,“ zaznělo v roce 1952 z úst soudruha Kotase, úředníka bezpečnostního referátu na ostravské radnici. Příslušné dokumenty jsem našel v Archivu města Ostravy ve složce Jednotného národního výboru.
Domorodci se brigádníkům vyhýbali
Robert Petrakovič ukazuje unikátně dochované kasárenské baráky pro budovatele Nové huti Klementa Gotwalda v ostravských Kunčicích. Po 72 letech dnešní ocelárny Libery Ostrava skončily s hutní prvovýrobou.Zdroj: Ivan Motýl
Problémů bylo přehršel. Například budovatelé „Donbasu“, jak se Nové huti také přezdívalo, kteří se opíjeli v centru města, se při návratu na ubytovny stávali postrachem domorodců Kunčic, kde se huť stavěla. „Brigádníci přicházejí z Ostravy úplně opilí a potkají-li cestou v Kunčicích pokojného občana, tohoto zřídí tak, že musí být odvezen do nemocnice. Proto již večer občané Kunčic nevycházejí ze svých domovů,“ popsal situaci v Kunčicích kádrový referent Kolarčík z Nové huti.
A hned přidal další otřesný zážitek: „Jeden brigádník propil celou výplatu v Ostravě a zůstal dlužný v hotelu Palace. Aby měl na stravu, vloupal se do ubikací II. pece v Kunčicích, kde byl přistižen montérem. Na toho ale vzal železnou tyč, praštil ho po hlavě a uprchl. Montér teď zápasí v nemocnici se smrtí.“
Zápotocký o dezertérech
Masa brigádníků pod odborným vedením kombinát nakonec dostavěla. První vysoká pec vyrobila surové železo v říjnu 1952, i když k slavnostnímu a „potěmkinovskému“ zapálení pece došlo za přítomnosti předsedy vlády Antonína Zápotockého již 1. ledna 1952. „Byli i dezertéři, kteří uhnuli a zklamali, ať již z hlouposti nebo z nevědomosti,“ prohlásil během slavnosti premiér Zápotocký na účet brigádníků, kteří ze stavby utekli. „Je potřeba nenávidět každé slabošství a sobecké podloudnictví,“ dodal ještě.
Se svými průvodci dále procházím tábor tehdejších budovatelů v Kunčicích. Z některých pokojů na ubikacích stále čouhají roury a provizorní komíny. Na cimrách se topilo v kamnech, uhlí dodávala těžební společnost OKD (Ostravsko-karvinské doly). A živě si představuji si, jak tady ideologií zpitomělí mládežníci podepisovali dopis pro prezidenta Klementa Gottwalda.
Rudé právo líčí slavnostní zapálení první pece v Nové huti Klementa Gottwalda. 1. leden 1952.Zdroj: Národní digitální knihovna Kramerius
Dopis Gottwaldovi
„Hlásíme Ti, soudruhu prezidente, radostnou zprávu, že dne 1. ledna 1952 ve 12 hodin byla zapálena první vysoká pec hutního kombinátu v Kunčicích,“ začínalo hlášení na Pražský hrad. Přemítám, zda každý brigádník v této kasárenské ubikaci skutečně věřil i následujícím slovům: „Byli jsme si dobře vědomi toho, že budeme lépe zdolávat své úkoly na první stavbě socialismu v naší vlasti, jestliže se budeme neustále učit od velkých staveb socialismu v Sovětském svazu, které jsou pro nás zářným příkladem.“
List mládežníků pro Klementa Gottwalda zdůraznil i pracovní hrdinství jednotlivých mládežnických kopáčských part. A to vše v politické součinnosti s Komunistickou stranou Československa, která vybudování hutě označila jako odpověď na „válečné štvaní amerických imperialistů“.
Banánová republika, slabé odbory a naděje z Třince
Liberty dluží na pohledávkách 6 miliard korun. Zaměstnanci tak zřejmě mzdy formou pohledávek získají až za dlouhé měsíce, léta, anebo také nikdy. „Nejsme banánová republika, aby byl zaměstnanec odkázán se svými nároky na přihlášení pohledávky a svých peněz se nedočkal,“ rozčilují se odboráři z huti v aktuálním prohlášení. Šéf odborů KOVO Liberty Petr Slanina zároveň vyzývá zaměstnance, aby zatím nedávali výpovědi: „Tím se snižuje hodnota firmy, protože majetek Liberty Ostrava je bez zaměstnanců v podstatě skoro bezcenný.“
S odborářem Slaninou je CNN Prima NEWS v kontaktu od počátku současné krize na huti, tedy od loňského podzimu. I když nyní odbory hlasitě protestují, výstražnou či rovnou okupační stávku odmítaly téměř rok vyhlásit. „Pokud chodí výplaty, nechci zaměstnance přivádět úplně do stresu. Už tak jsou dost v křeči a mají strach o budoucnost,“ tvrdil stále dokola Slanina.
Do někdejšího školícího střediska v Liberty, v němž nyní sídlí i pobočka Úřadu práce, se hutníci přicházejí poradit o dalším postupu. A také nadávají na odbory, mimo jiné tu slyším: „Odbory jsou slabé. Kopou za Guptu, ne za dělníky. Měli jsme obsadit huť a vyříkat si to s majitelem na rovinu. Kdyby odbory neslibovaly rozjezd výroby, mohl jsem už dávno mít jinou práci. Zadarmo tu makat nebudu, to se odboráři úplně zbláznili.“
Tento týden si ovšem odborář Slanina vydechl. Nedaleké Třinecké železárny (Moravia Steel) oznámily záměr rychle převzít celou druhovýrobu v Liberty Ostrava. „Bavíme se o zachování podstatné části firmy. Vnímáme to jako velice dobrou nabídku, a to z toho důvodu, že se o to zajímá vlastník, který má zkušenosti s ocelařinou v České republice, a věděl by, co s podnikem dělat,“ reagoval Slanina pro ČTK.
Bez koksovny se lépe dýchá
Tady to začínalo. Unikátně dochované kasárenské baráky pro budovatele Nové huti Klementa Gotwalda v ostravských Kunčicích. Po 72 letech dnešní ocelárny Liberty Ostrava skončily s hutní prvovýrobou.Zdroj: Ivan Motýl
„Všechno zlé je k něčemu dobré,“ přemítá Igor Pavlita, který mě provádí někdejšími kasárnami pro brigádníky na stavbě hutního kombinátu. Komunistická strana tehdy projekt nazývala Stavbou mladých budovatelů socialismu anebo První stavbou socialismu či Velkou stavbou socialismu. „Sedmdesát let se v okolních čtvrtích nedalo dýchat,“ pokračuje Pavlita, který vyrůstal v sousedních Radvanicích.
„Když máma utřela parapet na okně, za hodinu tam byl znova takový hustý rezavý povlak, železo, koks, všechna ta špína z huti a my to museli dýchat. Teď tu dýcháme vzduch, jaký tu vlastně nikdo nezažil, to je velký přínos pro celé okolí a Radvanice se mohou stát luxusní čtvrtí pro rodinné bydlení,“ věří. Stejně tak Kunčice, Kunčičky či Bartovice, což byly dosud zóny, kde kvůli koksárenskému a ocelářskému popílku bylo nebezpečné i pěstování zeleniny.
Odborníci z Akademie věd ČR ještě před několika lety přicházeli s katastrofickými výsledky. Díky karcinogennímu znečištění z koksovny i dalších provozů v huti a dalších podnicích těžkého průmyslu se v Ostravě ve srovnání se zbytkem republiky zkrátil lidský život o dva roky. „Vaše prachy, naše rakovina,“ volali občané Ostravy ještě nedávno na ekologických demonstracích. Trh to nakonec vyřešil za ně, když jeden z největších znečišťovatelů v Ostravě spadl do insolvence. Životnímu prostředí škodila hlavně hutní prvovýroba, takže pokud Moravia Steel zachrání druhovýrobu, z Kunčic už do města nebudou létat „smogové bomby“.
Pavlita připomíná, že Ostrava se v roce 1994 dokázala vyrovnat s uzavřením uhelných dolů, tehdy šlo dokonce o 25 tisíc zaměstnanců. „Když je někdo půl roku na nucené dovolené, musí přece počítat s nejhorším a hledat si jinou práci. Podle mě už si většina lidí z hutě udělala záložní plán,“ přemítá v bývalé osadě pro brigádníky.
Přežijí kasárna budovatelů rok 2100?
Psal se rok 1952, v Československu vrcholila gottwaldovská totalita, na kterou z Moskvy dohlížel Stalin. V celkem 355 věznicích a pracovních táborech československý režim držel 46 tisíc vězňů a stupňovaly se i politické procesy. Komunisté popravili v letech 1948 až 1989 pro politické trestné činy 248 osob, asi 8 tisíc osob zemřelo ve vězení a 450 při pokusu uprchnout přes železnou oponu.
V ostravských Kunčicích se hned po únoru 1948 začalo s vyměřováním kombinátu, který až do sametové revoluce v roce 1989 nesl jméno Klementa Gottwalda. Vysoké pece na huti poprvé zahořely v roce 1952, nyní ovšem vyhasly a koksovna i další provozy stojí. Nikdo včetně české vlády už nevěří, že se tu ještě bude vyrábět surové železo. Snad ale ožije rourovna, válcovna a drátovna,, hutní kombinát jako celek je ovšem po smrti.
„Je to až neuvěřitelné, ale ty baráky tady nakonec přežily celou historii výroby železa v Nové huti. A po sedmdesáti letech pořád stojí,“ podivuje se Igor Pavlita. Domy v kasárnách pro brigádníky se přitom stavěly jako nouzová obydlí, životnost ubikací měla být jen v řádu let. „A má to výdrž na celá desetiletí,“ chválí kvalitu provizória i Robert Petrakovič. A nechá se vyfotografovat u původních železných dveří s cedulkou NHKG (Nová huť Klementa Gottwalda), kterými se na ubikace hrnuly po směně masy brigádníků, úderníků a budovatelů první stavby socialismu v Československu.
X X X
EXPREMIÉR PAROUBEK KRITIZUJE FIALU
JAK DLOUHO BUDE JEŠTĚ ŠKODIT ČR?
GEN PAVEL ZA ROZHÁZENÝMI MILIARDAMI FIALY ZAVÍRÁ OČI, FIALU KRYJE
BOJÍ SE VYSTOUPIT I ODBORÁŘI, ODBORY ČR ZRUŠIT
ČR DRŽET ODBORÁŘŮ NĚMECKA, JAK DOPORUČUJE I MEDVEDĚV
ING PAROUBEK: Kdy se vládní koalice poučí ze svých personálních chyb?
Vláda na svém nedělním zasedání rozhodla o tom, že jejím jediným nominantem na pozici eurokomisaře bude ministr průmyslu Síkela.
Ministr Síkela je kvalifikovaný bankéř, který sice příliš nerozumí průmyslu, ale na rozdíl od jiných členů vlády umí číst, psát a počítat – obrazně řečeno. Z „materiálu“, který vláda měla k dispozici, je to vlastně jediné možné personální řešení.
Síkela ovšem odchází do Bruselu v situaci, kdy padá český průmysl, takže to příliš o jeho národohospodářské erudici nesvědčí.
Vláda se v neděli narychlo sešla zřejmě také proto, aby mohla ignorovat dopis předsedkyně Evropské unie von der Leyenové. V tomto dopisu (objevil se v médiích až druhý den po schůzi vlády) se od české vlády požaduje, stejně jako od vlád jiných států, aby byli za každou zemi navrženi do Evropské komise dva kandidáti. Jeden muž a jedna žena. A tak by se mohla Danuše Nerudová, která prokázala mj. kolosální neschopnost v pokud jde o orientaci v makroekonomické problematice, dostat zadními vrátky mezi členy Evropské komise. Tedy, stát se eurokomisařskou. To by ovšem bylo neštěstí. Z tohoto hlediska je Síkela ještě hvězda.
Jiná věc je, koho STAN, tedy jedna z koaličních stran, smutně proslavená svou personální politikou, postavenou na personální nouzi a vlivu kmotru, nominuje do vlády na Síkelovo místo. Vedení STAN zřejmě uvažuje velmi vážně o tom, že by nominovalo do čela ministerstva průmyslu 1. místopředsedu tohoto hnutí Lukáše Vlčka.
Vlček je jistě sympatický mladý muž, ale pokud se dívám na jeho životopis, nevidím tam nic, co by svědčilo o jeho kvalifikaci pro vedení resortu průmyslu. Tedy resortu, který je momentálně v poklesu. Na univerzitě Vlček studoval politologii, sociologii a regionální rozvoj. Byl 15 let úspěšným starostou menšího města – Pacova. Ale v žádné části jeho životopisu není zmínka o tom, že by měl sebemenší zkušenost s řízením nějaké průmyslové jednotky. Třeba malé dílny, fabriky nebo dokonce velkého průmyslového podniku. Krátce řečeno, Vlček nemá kvalifikaci na to, aby řídil resort, který je momentálně ve značných problémech. Fialova vláda vznikla jako vláda diletantů. Lidí, kteří k resortu, k němuž byli jako ministři přiděleni, většinou nemají žádný nebo jen malý vztah. A totéž se týká i presumptivního ministra průmyslu za STAN, Vlčka, Ano, pokud by měl být jmenován do čela MMR, neřekl bych ani slovo.
A docela by se to teď hodilo, když šéf MMR Bartoš už po několikáté projevil kolosální neschopnost. Nezvládnutí digitalizace stavebního řízení je velkým debaklem Bartoše a jeho lidí.
Doufám, že k podobné personální chybě, kterých už tato vláda nasekala celou řadu, nedojde. A že se STAN bude obtěžoval hledat do čela rezortu průmyslu kvalifikovanější figuru nežli je L. Vlček.
Ing. Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.ck
X X X
Francouzi zahajovacím ceremoniálem na olympiádě rozpoutali kulturní válku
Agresivní progresivismus ovládl Francii
Ne, že by některé technické efekty nebyly zdařilé, ale pokud se týká 70% uměleckých výjevů, byly dalece za hranou. Já nejsem křesťan, býval jsem stoupenec Západu pro jeho racionalitu a uznávání přirozených práv. Ale to už je minulostí. Zdá se, že Francouzi hledali ty neostřejší metody, aby tato pravidla minulosti zcela popřeli.
I laické prosté pozorovatele zahajovací scénář „Poslední večeře“ parodující obraz Leonarda da Vinciho Poslední večeře s použitím vyobrazení náboženských postav v kombinaci s prvky drag show vyvolalo vlnu rozhořčení a kritiky organizátorů.
Podle US News fotbalista Chiefs Kicker Harrison Butker označil vystoupení Drag Queen na olympijských hrách v Paříži za „šílené“
Sloupkař z Guardianu nazval ceremoniál „toxickou podívanou“.
Redaktor amerického podcastu Liberty Lockdown Clint Russell označil zahájení akce, kdy Ježíše a učedníky při Poslední večeři nahradili muži v ženských šatech, za šílenství.
„Co se sakra děje na olympiádě? Jak to, že to už nikdo nevidí?“ – poznamenal slavný americký blogger Nick Sortor.
„Bylo to extrémně neuctivé vůči křesťanům,“ řekl Elon Musk.
Tom Fitton, prezident právnické firmy Judicial Watch, poznamenal, že nadnárodní levice pohrdá západní civilizací.
Praktikující katolička Marion Marechal, neteř Marine Le Penové, poznamenala, že křesťané po celém světě se cítí uraženi. „Tohle nemluví Francie, ale progresivistická menšina, připravená na jakoukoli provokaci,“ ujistila.
Pro ty, kteří snad neviděli připomínám, že během show pózovala skupina 18 lidí u dlouhého stolu na pozadí řeky Seiny a Eiffelovy věže. Uprostřed byla baculatá potetovaná žena s velkou stříbrnou pokrývkou hlavy, která připomínala svatozář zobrazenou na obrazech Ježíše. Usmála se a rukama vytvořila tvar srdce, zatímco ostatní se dívali do kamery a někteří pomalu tančili.
Později byl na stůl spuštěn obrovský tác, na kterém ležel uvnitř stočený spoře oděný muž, natřený od hlavy až k patě na modro.
Pokládám progresivismus, který propaguje nejen takové umění, ale i nekonečnou válku proti Rusku a zelenou politikou bez hranic a zároveň tuhou cenzuru proti realistické kritice, kterou šmahem řeší zákazy, trestním stíháním za současné největší zlo pro Západ.
V Evropské unii opětovným zvolení Ursuly von der Leyen na 5 let zvítězilo. V USA podle zásady „Nové koště nově mete“ nová progresivistická hvězda Kamila Harris zazářila.
Nepropadejme panice a doufejme, že Donald Trump to zmákne.
JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz
X X X
ORBÁN: SLABÝ ZÁPAD NA EVROPU I SVĚT
Racionální Rusko, slabý Západ. ‚Asie bude centrem světa,‘ prohlásil Orbán na návštěvě Rumunska
Pozice Ruska v zahraniční politice je racionální a předvídatelná v kontrastu se slabostí Západu, řekl v sobotu před představiteli maďarské menšiny v Rumunsku maďarský premiér Viktor Orbán. Globální moc se podle něho přesunuje od „iracionálního Západu“ do Asie a do Ruska.
„V příštích desítkách let, možná staletích, bude Asie dominantním centrem světa,“ řekl Orbán podle agentury Reuters. V této souvislosti zmínil Čínu, Indii, Pákistán a Indonésii.
„A my na Západě jsme do tohoto bloku zatlačili i Rusko,“ uvedl také. Rusko podle něho ukázalo ekonomickou flexibilitu tím, jak se dokázalo přizpůsobit sankcím, které na něj uvalil Západ po anexi ukrajinského Krymu v roce 2014.
Maďarský premiér, jenž vystupuje jako obhájce tradičních hodnot a jehož vláda v minulých letech přijala různá opatření namířená proti komunitě LGBT+, také o Rusku řekl, že v mnoha částech světa získalo váhu díky tomu, že omezilo práva této skupiny. „Z ruské ‚měkké síly‘ na mezinárodní scéně nejvíce působí jeho odpor vůči LGBT+,“ uvedl Orbán.
Maďarsko v tomto půlroce předsedá Evropské unii. Jeho vláda ale na rozdíl od téměř všech dalších zemí EU udržuje dobré vztahy s Moskvou navzdory ruské invazi na Ukrajinu a je vstřícná vůči Číně.
Cesta do Ruska a Číny
Vlnu nevole vyvolala začátkem tohoto měsíce Orbánova předem neohlášená cesta do Kyjeva, Moskvy a Pekingu, kde podle svých slov usiloval o nalezení řešení, které by umožnilo ukončit válku na Ukrajině. Orbán v této souvislosti mluvil o „mírové misi“.
Podle agentury APA řekl Orbán, že evropská politika se zhroutila a že Evropa v současnosti nedělá nic jiného, než že bezvýhradně následuje politiku amerických demokratů, i když ji to poškozuje. O Polsku řekl, že se z něj stal „prvotřídní opěrný bod Spojených států v Evropě“.
Podle Orbána se Ukrajina nikdy nestane členem EU ani Severoatlantické aliance, protože „my Evropané na to nemáme dost peněz“. EU by se měla vzdát své identity jako politický projekt a stát se ekonomickým a obranným projektem, míní Orbán.
Agentura AP poznamenala, že Orbán tradičně využívá vystoupení na letní akci maďarské menšiny v rumunském Sedmihradsku k tomu, aby naznačil, jakým ideologickým směrem se bude ubírat jeho národně-konzervativní vláda a k tomu, aby se vysmíval politice EU.
V roce 2014 v tomto projevu poprvé mluvil o svém záměru vybudovat v Maďarsku „iliberální stát“ a předloni tento odpůrce migrace mluvil o tom, že „nechceme být míšenci, smíšenými s ‚Neevropany‘“. V sobotu o migraci řekl, že není odpovědí na maďarskou stárnoucí společnost.
X X X
Trestná činnost Ukrajinců stoupá, uvádí NSZ. Vede řízení pod vlivem alkoholu
Sama Ukrajina varuje před špičkami zločinných struktur včetně vorů v zákoně, které se i s penězi z trestné činnosti přesouvají do Schengenu a do České republiky. Obecná trestná činnost Ukrajinců se loni zvýšila o 45%, jejich počet na území se za dva roky zvedl o 192%. Se Slováky jsou opět nejpočetnější skupina stíhaných cizinců, uvádí zpráva Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). Verbální útoky na Ukrajince podnikají vysokoškoláci i dělníci.
Co se týče obecné trestné činnosti, ve skutečnosti se poměry při přepočtu na počty cizinců na území zásadně nezměnily, i když zločinnost Ukrajinců stoupá. Nejvíce trestné činnosti páchají při zohlednění jejich počtu opět Slováci. Loni se počet trestně stíhaných Slováků se zvýšil o 12,1%. K poslednímu dni roku 2023 žilo v ČR celkem 119 182 Slováků. Spáchali 2 561 činů, za které byli trestně stíháni.
Ukrajinců žilo ke 31. prosinci 2023 na území ČR pětinásobně více, celkem 574 447. Trestně stíhaných jich bylo celkem 3 477, což činí nárůst + 45,5% oproti roku 2022. Jde o výrazný nárůst v rámci této skupiny cizinců, jejichž počet na území se meziročně naopak snížil asi o šedesát tisíc osob.
Zločinci z Ukrajiny, jejich rodiny a kapitál se přesouvají
Co se ale změnilo, je charakter další trestné činnosti páchané ruskými a ukrajinskými Ukrajinci v ČR: „Výraznější změny, které bylo v roce 2023 možno zaznamenat ve vztahu k organizované trestné činnosti a bezpečnostním rizikům spojeným s ruskojazyčnými minoritami pobývajícími na území ČR, souvisejí především s důsledky stávající válečné situace na Ukrajině a s bezprecedentní vlnou uprchlíků, uvádí Nejvyšší státní zastupitelství v kapitole Organizovaná kriminalita.
Ve vztahu k organizované kriminalitě ruskojazyčných kriminálních struktur na území ČR bylo podle NSZ v roce 2023 jedním z klíčových faktorů především riziko etablování rodin příslušníků organizovaných kriminálních struktur původem z Ukrajiny a dalších států bývalého SSSR (jde o etnické Ukrajince i o etnické Rusy či jiné národnosti vydávající se za osoby původem z Ukrajiny), které v ČR v minulosti nepůsobily, uvádí dále NSZ „Jedná se nejen o rodiny řadových členů kriminálních struktur, ale i o rodiny velmi významných kriminálních autorit,“ upozorňuje Zpráva Nejvyššího státního zastupitelství.
Tyto přesuny rodinných příslušníků jsou doprovázeny přesunem kapitálu, typicky se jedná o kriminální finanční prostředky, se kterými se na území ČR přesouvali i členové těchto kriminálních organizací. „Rovněž sama Ukrajina upozorňuje na odliv špiček kriminálních struktur do států Schengenu, a to včetně významného počtu tzv. vorů v zákoně,“ upozorňuje Nejvyšší státní zastupitelství.
Jak se na území zločinci dostanou, neuvádí ani NSZ ani Policie. Lze však předpokládat, že požádají o mezinárodní ochranu jako jiní ukrajinští uprchlíci. Žadatelé neprochází žádnou lustrací.
Ukrajinci a Slováci několikanásobně častěji trestně stíhaní
Obecně však kriminalita Ukrajinců v České republice roste: „Poukázat je třeba na nárůst trestné činnosti páchané Ukrajinci, který souvisí s migrační vlnou v Evropě, válečným konfliktem a nestabilitou na Ukrajině a odpovídá shora uvedenému počtu ukrajinských státních příslušníků na území České republiky,“ upozorňuje Nejvyšší státní zastupitelství.
Ukrajinci páchají nejvíce trestné činy související s řízením motorového vozidla pod vlivem alkoholu a dopravní nehody, případně přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a „vykázání podle § 337 odst. 1 písm. a) trestního zákoníku spáchaný v důsledku nerespektování uloženého trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel v důsledku předchozí výše zmíněné trestné činnosti“.
Stejně jako loni vedou Ukrajinci a Slováci v počtech trestně stíhaných a těch, proti nimž bylo vedeno zkrácené trestní stíhání nebo přípravné řízení. „Ukrajinci a Slováci tvoří jednoznačně nejpočetnější skupinu, a to několikanásobnou oproti státním příslušníkům jiných států,“ uvádí k tomu NSZ.
Ke dni 31. 12. 2023 bylo v ČR evidováno celkem 574 447 občanů Ukrajiny s pobytem na území. V porovnání s koncem roku 2021 (před ruskou agresí na Ukrajinu a zavedením dočasné ochrany) se počet občanů Ukrajiny s pobytem na území zvýšil za dva roky o 191,8 %. V souvislosti s vyšším počtem občanů Ukrajiny na území ČR došlo i k nárůstu počtu trestně stíhaných občanů Ukrajiny.
Podle státního zastupitelství „skupiny ruskojazyčných osob (původem z Ukrajiny) se zejména na teritoriu Jihomoravského kraje podílejí na podpoře organizování převaděčství“.
„S vysokou pravděpodobností však lze konstatovat, že v roce 2023 nebyl potvrzen žádný případ obchodování s lidmi v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny,“ uvádí se také v kapitole o obchodování s lidmi.
Ukrajinci nečelí masivní trestné činnosti ze strany našinců
I přes vysoký počet Ukrajinců v ČR, nečelí tito cizinci výrazné trestné činnosti ze strany našinců: „Přes vysoký počet ukrajinských uprchlíků v České republice je počet trestných činů páchaných vůči nim relativně nízký,“ uvádí dále Zpráva NSZ s tím, že většina činů se odehrává v komentářích na internetu.
V této souvislosti Krajské státní zastupitelství v Praze podotýká: „Verbálních útoků nebo útoků prostřednictvím sociálních sítí v případě známých pachatelů se dopouštěly i osoby s vysokoškolským vzděláním nebo osoby vykonávající zaměstnání, u kterého by spojení s právě posuzovanou trestnou činností nebylo očekáváno či by mělo být překážkou pro výkon práce. Vzhledem k této skutečnosti je zřejmé, že emoce spojené s událostmi na Ukrajině rezonují celou společností a nelze za riziko spojené s danou trestnou činností považovat pouze nižší sociální postavení pachatele či jeho základní vzdělání, manuální zaměstnání apod.“
Podle Zprávy o stavu v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v roce 2023 se z celkového počtu trestně stíhaných osob v tomto roce jednalo o 9 345 cizinců (+1 448), což představuje 11,8 % (+1,3 %) z celkového počtu stíhaných osob. Z cizinců byli nejčastěji za trestnou činnost stíháni občané Ukrajiny (3 477, +1088, +45,5 %), Slovenské republiky (2 561, +96, +12,1 %), Polské republiky (425, +25, +6,3 %), Rumunska (375, +57, +17,9 %) a Moldavska (356, -52, -12,7 %).
Cizinci spáchali 9 134 (+707) trestných činů, tedy 10,8 % objasněných trestných činů, uvádí Zpráva NSZ. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Osobně kontrolovali počet dívek. ÚS odmítl stížnost obviněného v kauze webu inzerujícího sex
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost jednoho z obviněných v případu údajného kuplířství provozovatelů desítek stránek okolo webu Sex.cz. Stížnost směřovala proti zajištění jeho majetku s tím, že samotné stíhání je neodůvodněné, neboť se nejednalo o trestný čin. Podle ÚS však důkazy shromážděné policií důvodně nasvědčují podezření, že se nejednalo o pouhou inzerci sexuálních služeb.
Prostituce je v České republice legální činností a v daném případě byly inzerovány služby, které provozovaly osoby ve svém soukromí. Je tak otázkou, kde je hranice, za níž už se jedná o nelegální činnost. Státní orgány navíc dlouhodobě nezasáhly a obvinění tak měli právo se domnívat, že pouhé inzerování leží před touto hranicí. Zajištěný majetek navíc neodpovídá údajné škodě a soud se tak dopustil libovůle, nezabýval-li se konkrétně rozsahem tohoto zajištění. To jsou v souhrnu argumenty ústavní stížnosti jednoho z obviněných v případu údajného kuplířství okolo webu Sex.cz.
ÚS však stížnost odmítl. Z usnesení, jehož zpravodajem je bývalý předseda Nejvyššího soudu (NS) a autor trestního zákona Pavel Šámal, pak vyplývá, že důkazy, které policie v případu shromáždila, nasvědčují tomu, že nešlo jen o prosté poskytování inzertního prostoru pro nabídku speciálních služeb.
Podle ÚS totiž obvinění vstupovali do jednání s inzerenty, domlouvali s nimi podobu inzerce či kontrolovali počet dívek v jednotlivých prostorách, aby nebyli kráceni na příjmech.
Hovory o obsahu
„Provozování uvedené inzerce bylo obviněnými činěno nad rámec běžné inzerce. Obvinění včetně stěžovatele prokazatelně hovořili s inzerenty o konkrétním obsahu textové části i obrazové části (fotografií) zadané inzerce, byl jimi kontrolován i počet dívek působících v podnicích či privátech, aby tak nepřicházeli o zisky, bylo jimi ověřováno to, zda inzerovaná osoba byla skutečně osobou, jež inzerované služby poskytne, kontrolovali, aby se v inzerátech nevyskytovaly fotografie žen a dívek, jež vypadají příliš profesionálně, poskytovali rady, do jaké části inzerce má být inzerát zaměřen, zda do masáží nebo na sex,“ uvádí se v odůvodnění usnesení.
Jak navíc mělo být policií zjištěno, z této činnosti měli obvinění vysoký příjem, a to v řádech desítek milionů ročně. „Podle daňových přiznání společnost od svého vzniku do konce roku 2022 generovala celkový čistý obrat ve výši 154 806 071 Kč. Započítá-li se teoretický zisk za rok 2023, podle prověrky bankovního účtu spol. X, za březen 2023, půjde o celkový čistý obrat převyšující částku 183 000 000 Kč,“ konstatuje se v usnesení ÚS.
Výklad pojmu kuplířství
V něm se také podává i výklad pojmu kuplířství, který – s ohledem na osobu soudce-zpravodaje – není pro obhajobu a její další procesní postup nijak pozitivní.
„Podle dosavadní judikatury k naplnění znaku kořistění z prostituce provozované jiným podle § 189 odst. 1 alinea druhá trestního zákoníku, byť stěžovatel může své námitky v tomto směru uplatňovat i v dalším řízení, se nevyžaduje, aby pachatel výslovně vyžadoval nebo vynucoval hmotný prospěch z prostituce jiného, postačí opakované přijímání úplaty za to, že provozování prostituce umožňuje, a rovněž tak se nevyžaduje, aby pachatel dosáhl určité hranice majetkového prospěchu, zisku (srov. např. usnesení Nejvyššího soudu sp. zn. 3 Tdo 1045/2014 či sp. zn. 8 Tdo 1086/2009). Podstatné je, že pachatel odčerpává celý výtěžek nebo jeho část z úplaty získávané osobou provozující prostituci za tuto činnost, tedy že z této činnosti vědomě těží,“ vysvětluje se v unesení.
V jeho závěru se pak shrnuje, že napadená rozhodnutí mají zákonný podklad, byla vydána k tomu příslušnými orgány a nejsou projevem svévole.
„Rozhodující orgány činné v trestním řízení dostály své povinnosti interpretovat a aplikovat příslušná zákonná ustanovení způsobem nevybočujícím z mezí ústavnosti. V jejich procesním postupu nebyla zjištěna výkladová ani aplikační libovůle, která by svědčila o dotčení stěžovatelova práva na soudní ochranu. Dosavadní procesní úkony orgánů činných v trestním řízení tedy nepředstavují ani neodčinitelné zásahy do základního práva stěžovatele vlastnit majetek,“ uzavírá se v usnesení.
Petr Dimun, ceskajustice.cz
X X X
Financial Times píše o „úžasném“ spotřebitelském boomu v Rusku
V našich médiích je Rusko, chápané jako arcinepřítel, neboť velmi úspěšně narušuje hegemonii Západu, a to jak vojensky, tak i, jak tento článek rozebírá i z ekonomicky .
Pro mě, neekonoma, zejména ve srovnání s realitou Západu a ještě více s Českou republikou za vlády Petra Fialy a spol. je to dokladem odolnosti a schopnosti Ruska Vladimíra Putina ve válce Západ – Rusko včetně perspektiv jeho vývoje. A jako pro člověka, kterého někdo před mnoha lety někdo ve Wikipédii označil jako proruského politika a oprávněně, neboť současný Západ pokládám za anomálii, která bude muset doznat opravy.
Mám na to právo: Názory jsou ve skutečné demokracii od toho, aby se lišily, a aby mezi s sebou soutěžily o právo na slunci.
Velký článek ze dne 26. července 2024 o tomto faktu zveřejnil deník The Financial Times, který tento boom označil za „úžasný“.
Argumenty článku, lze shrnout následovně:
Jak se konflikt protahoval, rostoucí mzdy v prosperujícím obranném průmyslu donutily civilní podniky, aby s ním držely krok. Bez toho nebylo možné přilákat pracovníky v období akutního nedostatku pracovních sil. V důsledku toho se Rusko náhle ocitlo uprostřed boomu spotřebitelských výdajů.
„Reálné mzdy rychle rostou… Máte lidi, kteří před totálním konfliktem nevydělávali téměř nic, a teď mají najednou spoustu peněz,“ říká Janis Kluge, expert na ruskou ekonomiku z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti.
Také podle Rosstatu od počátku invaze v roce 2022 vzrostly reálné mzdy o téměř 14 % a spotřeba zboží a služeb asi o 25 %.
Podle ruského Centra pro makroekonomickou analýzu a krátkodobé prognózy se očekává, že reálné mzdy letos vzrostou o 3,5 % a reálný disponibilní příjem vzroste o 3 %.
Míra nezaměstnanosti, která v roce 2022 činila 7-8 %, je nyní na postsovětském rekordním minimu 2,6 %.
Tento explozivní růst mezd je pociťován napříč socioekonomickým spektrem a dramaticky mění životy velkých segmentů pracujících. Tkalci, kteří v prosinci 2021 vydělávali v rublu ekvivalent 250-350 dolarů měsíčně, mohou nyní dostávat 120 000 rublů (1400 dolarů) měsíčně, říká politoložka Jekatěrina Kurbangalejevová. Průměrný plat řidičů kamionů se oproti loňskému roku zvýšil o 38 %. Kurýr si nyní může vydělat 200 000 rublů měsíčně (více než 2000 eur).
Západní sankce a ruské kapitálové kontroly zároveň vedly k tomu, že finanční prostředky bohatých občanů byly „zakotveny“ v zemi. To přispělo k růstu luxusního sektoru a dalo Moskvě a Petrohradu atmosféru moderního rozmachu měst (měst, která zažívají náhlý růst obchodu a počtu obyvatel).
„Každý, kdo patří k vyšší střední třídě, si prostě užívá dobrého života,“ řekl Sergej Iškov, moskevský investor a podnikatel, a upozornil na počet nových restaurací a vzkvétající trh elektronického obchodování.
Jeden ruský oligarcha řekl FT, že „téměř každý, koho znám, kdo opustil Rusko po únoru 2022 a buď se tam vrátil, nebo tam cestuje, říká, že Moskva je nejlepší město na světě“.
Mnoho Rusů má pocit, že se jejich finanční situace zlepšuje. Více než 13 % ji hodnotí jako dobrou – to je podle Rosstatu nejvyšší číslo od roku 1999. Rekordně nízký je také počet těch, kteří hodnotí svou finanční situaci jako špatnou nebo velmi špatnou – přibližně 14 %, resp. 1 %.
„Lidé dostávají tak vysoké platy. Co dělají Rusové? Spotřebovávají jako šílení a tato spotřeba vytváří domácí poptávku,“ říká Alexandra Prokopenko, výzkumná pracovnice Carnegieho rusko-eurasijského centra v Berlíně.
Maloobchodníci a spotřebitelský sektor spěchají s reakcí. Rostiks, ruský nástupce KFC, plánuje letos otevřít 100 nových provozoven a spotřeba kávy s sebou v zemi nikdy nebyla vyšší.
Na vzestupu je také domácí cestovní ruch.
Zaměstnanec jedné z ruských cestovních rezervačních společností poznamenává, že kvůli sankcím se prudce zvýšila poptávka po vnitrostátních letech, a to i přes růst cen letenek.
„Téměř poprvé se pro letecké společnosti stalo ziskovým létat v Rusku,“ říká zdroj.
Zpomalil se také odliv kapitálu z Ruska.
„Ve vyšším segmentu je vše jasné: lidé mají hodně peněz, nemají je kde utratit, a tak je utrácejí za experimenty. Pokud dříve vybírali peníze, otevřeli si účty, kupovali si byty v Černé Hoře, nyní jsou všechny tyto peníze v zemi,“ říká petrohradský restauratér Anton.
Boom spotřebitelských výdajů v Rusku je velmi odlišný od toho, co ekonomové očekávali na začátku války.
„Před dvěma lety jsme očekávali úplně jiný scénář, ve skutečnosti takový, ve kterém by v Rusku došlo k ekonomické recesi způsobené kolapsem exportu a nezaměstnaností,“ říká Kluge.
Krátce po únoru 2022 centrální banka posílila svou takzvanou finanční sílu zvýšením úrokových sazeb z 9,5 % na 20 % a zavedením kapitálových kontrol. Ruský vývoz se ukázal být stabilnější, než se očekávalo, a příliv většiny sankcionovaného zboží byl zajištěn paralelním dovozem ze třetích zemí.
Centrální banka Ruské federace ve zprávě zveřejněné v červnu označuje vládní výdaje za hlavní hnací sílu růstu HDP. Náklady související s válkou, včetně výroby vybavení a oděvů pro frontu, výroby pohonných hmot a plateb těm, kteří bojují a umírají na Ukrajině, se výrazně zvýšily.
Jedním z největších faktorů přispívajících k nedávnému spotřebitelskému boomu je navíc řada dotovaných hypotečních programů.
„Úřady musely prokázat, že navzdory všem šokům a sankcím si lidé budou moci koupit byt,“ říká Sergej Skatov, odborník na ruský trh s nemovitostmi.
Obrovský rozdíl mezi oficiální sazbou a hypoteční sazbou vytvořil „nadměrný pohyb na trhu s novostavbami“ a vedl k rekordním prodejům. V loňském roce se celkový objem hypotečních úvěrů v Rusku zvýšil o 34,5 %. Přestože byl tento program 1. července po opakovaných žádostech centrální banky omezen, jeho důsledky se ukázaly jako dlouhodobé.
„Finanční oddělení největších developerů lze nyní přirovnat k investičním bankám. Developeři nemohou celý rok nic prodat a zároveň zůstat ziskoví a solventní – už prodali vše, co by mohli postavit v příštích třech letech,“ říká Skatov.
Nyní je otázkou, jak dlouho bude večírek trvat a jaké mohou být důsledky.
Čistě neodborně – sám nejsem odborník na ekonomické záležitosti – ale beru, jak je napsáno a Financial Times je rozhodně vysoce erudovaný časopis.
Ekonomové poznamenávají, že boom byl z velké části poháněn vládními výdaji, přímými investicemi do obranného průmyslu a podporou dalších sektorů, jako je zemědělství, infrastruktura a trh s nemovitostmi.
Aby pokrylo rostoucí rozpočtový deficit, je Rusko nuceno využívat Fond národního blahobytu. V důsledku toho se jeho likvidní aktiva snížila z 8,7 bilionu rublů (neboli 6,6 % HDP) v lednu 2022 na 4,6 bilionu rublů na konci června.
Samozřejmě, že tento dramatický vývoj nese s sebou i problémy….Vždycky je něco za něco.
Vedení centrální banky se otevřeně staví proti zvyšování vládních výdajů, ale zjevně bez valného úspěchu.
Jiní ekonomové poznamenávají, že ani rekordně vysoká úroková sazba centrální banky nedokázala ochladit růst spotřeby, což naznačuje rozsah dopadu vládních výdajů na ekonomiku.
Někteří ekonomové zároveň předpovídají zpomalení tempa růstu na podzim letošního roku.
„Když se podíváte na čísla, ruská makroekonomická politika je naprosto nevyvážená. To naznačuje, že boom velkých výdajů ovlivnil i další sektory ekonomiky,“ říká Iikka Korhonen, vedoucí výzkumu v Institutu pro rozvíjející se ekonomiky Finské centrální banky.
Zmiňuje také velký deficit na trhu práce… Totéž se říká v Rusku.
„Nedostatek personálu je prostě kolosální. Nejsou tu kuchaři, číšníci, barmani… Emigrace mě srazila na kolena, protože spousta kluků ze sektoru služeb odešla,“ přiznal petrohradský restauratér Anton.
Nedostatek pracovních sil je cítit všude. Podle vicepremiéra Denise Manturova chybí v obranném sektoru asi 160 000 specialistů. Ruské ministerstvo práce předpovídá nedostatek 2,4 milionu pracovníků do roku 2030.
Uprostřed temnot, které zažíváme u nás na Západě, kdy zvítězila všeobecně jednostranná Ursula von der Leyen a pět let nám bude diktovat své představy a kdy je docela možné i vítězství podobně jednostranné Kamily Harris v USA, je Rusko, spolu se svým velkým spojencem Čínou zajímavou alternativou ke světě, ve kterém žijeme. A nic na tom nezmění západní politici, včetně těch našich a jim přizvukující média…
Problém ruské ekonomiky navíc spočívá v tom, že velkou neznámou v této rovnici je vojenský konflikt, dodává Alexandra Prokopenko.
„Celá ekonomická situace závisí na tom, co se děje na frontové linii,“ řekla.
JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz
X X X
‚Lepší než soud.‘ Zkopírování části webu do posudku znalce Kulila musí univerzita kompenzovat
Vysoká škola Báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) se omluvila České komoře autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) za svého někdejšího ředitele Ústavu oceňování majetku Vladimíra Kulila.
Jak už dříve upozornily iROZHLAS.cz a Radiožurnál, posudek Kulilova týmu pro pražský dopravní podnik totiž obsahuje i 124 stran zkopírovaných z webu profesní komory bez jejího svolení a v rozporu z jejími pravidly.
Podle vedení ČKAIT tím došlo k porušení autorského zákona. Dohodlo se proto na konci června s vedením univerzity na nefinančním vyrovnání.
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava se omluvila za svého znalce Vladimíra Kulila. Užil bez povolení ve svém posudku pro pražský dopravní podnik materiály ČKAIT
‚Lepší než soud.‘ Zkopírování části webu do posudku znalce Kulila musí univerzita kompenzovat
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) se na konci června dohodla na kompenzacích, které poskytne České komoře autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Univerzitní znalec a bývalý šéf Ústavu oceňování majetku Vladimír Kulil totiž se svým týmem bez povolení profesní komory zkopíroval materiály z jejího portálu Profesis do části svého znaleckého posudku.
Ten vypracoval pro pražský dopravní podnik ve sporu se společností Inženýring dopravních staveb (IDS) o více než 370 milionů korun za inženýrské práce při stavbě první etapy metra D, jak upozornily v polovině března Radiožurnál a server iROZHLAS.cz.
„Ve vámi zmiňovaném znaleckém posudku Ing. Vladimír Kulil, Ph.D. převzal z portálu Profesis bez jakýchkoliv úprav velkou část textu – konkrétně se jednalo o 124 stran, kde zůstalo i původní formátování například žluté písmo, kterým jsou na stránkách Profesis zvýrazněné hypertextové odkazy,“ popisuje redakci 1. místopředseda představenstva Komory Petr Dospiva.
Portál Profesis umožňuje autorizovaným osobám i odborné veřejnosti rychlý přístup k aktuálním informacím či technickým a metodickým pomůckám. „Je budován jako otevřený systém, který je průběžně aktualizovaný a doplňovaný. Co je ale podstatné: jakékoliv další šíření textů nebo jejich částí v tištěné, elektronické či jiné podobě ke komerčním účelům není dovoleno,“ upozorňuje Dospiva s tím, že je to uvedeno i přímo na webových stránkách.
Právě ke komerčnímu účelu měly být materiály podle Komory v případě inkriminovaného posudku využity. A to bez patřičného zdrojování. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o nepovolené použití takto rozsáhlého textu a možné porušení autorských práv, obrátila se ČKAIT s žádostí o právní konzultaci na předního specialistu na autorské právo a následně začala jednat o možném vyrovnání s Vysokou školou báňskou,“ popisuje Dospiva.
Oboustranně výhodná dohoda
K dohodě nakonec došlo po jednání v Ostravě na konci června. Komora se rozhodla, že nepodá trestní oznámení, souhlasila s nefinančním vyrovnáním.
„VŠB-TUO se omluvila za postup svého zaměstnance a zavázala se poskytovat Komoře podporu pro další vzdělávání autorizovaných osob ČKAIT, například formou bezúplatného nebo zvýhodněného pronájmu výukových prostor, zajištěním školitelů či spoluprací na tvorbě metodických pomůcek,“ popsal Dospiva dojednané podmínky.
Server iROZHLAS.cz oslovil s žádostí o vyjádření také přímo univerzitu. Do vydání článku ale na zaslané dotazy nereagovala.
Znalec Vladimír Kulil ve svém dřívějším vyjádření pro Radiožurnál odmítl, že by do posudku materiály z internetu kopíroval či stahoval. „I kdyby to bylo stejné, tak to není zkopírované,“ tvrdil a trval na tom, že vždy „postupoval podle zákona“. K materiálům, které měly pocházet přímo od ČKAIT pak uváděl, že jsou pro všechny volně přístupné. „Co vám komora říká, je nám úplně jedno, protože my pracujeme správně,“ reagoval v březnu na dotazy Radiožurnálu.
Podle Dospivy je sjednané řešení situace oboustranně výhodné, protože je-li dohoda o vyrovnání možná, je to „vždy přijatelnější než dlouhé soudní spory, které jsou finančně i personálně náročné“.
„V celé kauze jsme tou méně poškozenou stranou – je to spíše věcí Dopravního podniku hl. města Prahy, geologa Kycla nebo Vysoké školy báňské. A zároveň věcí Komory soudních znalců. Domníváme se, že společenský diskurs je nastavený tak, že odmítá plné nebo i jen částečné epigonství či plagiátorství. V případě veřejných činitelů to může vést až k přerušení nebo konci kariéry,“ dodává místopředseda Komory.
Posudek k soudnímu sporu
Jak už dříve popsaly Radiožurnál a server iROZHLAS.cz, řešený znalecký posudek má 584 stran a jeho velkou část zabírají pasáže zkopírované metodou copy+paste (tedy zkopírovat a vložit z jiných dokumentů pomocí klávesových zkratek ctrl+c a ctrl+v).
Ta ale podle právníka Miroslava Frýdka, který vzdělává znalce na brněnské Masarykově univerzitě, nemá ve znaleckých posudcích co dělat. „Předmětný postup považuji za neprofesionální, vymykající se běžné praxi ve znalectví,“ uvedl expert na znalecké právo.
Část posudku tvořila například prezentace geologa Petra Kycla, kterou před devíti lety přednášel studentům prvního ročníku pražské přírodovědy. Byla o inženýrsko-geologickém výzkumu a podle svých slov se ji Kycl snažil co nejvíce zjednodušit, a proto neočekával, že by se její části v nějakém posudku objevily.
Porovnání prezentace, kterou geolog Petr Kycl vytvořil pro své studenty (nahoře, stránky 14 a 15), a posudku od ostravských znalců | Foto: koláž Český rozhlas
Dopravní podnik uzavřel s někdejším Kulilovým ústavem smlouvu na vypracování posudku v půlce února 2023. Už o měsíc později museli znalci odevzdat jeho první část za 350 tisíc korun. Druhou část dokončil ústav o půl roku později a získal za ni zbylých 5,3 milionu korun.
Jak ale zjistil Radiožurnál, posudky zadané Inženýringem dopravních staveb u Českého vysokého učení technického v Praze a Vysokého učení technického v Brně byly nejen výrazně levnější (každý vyšel na zhruba milion korun), ale zároveň jejich sepsání trvalo univerzitám více než rok.
Pražský dopravní podnik (DPP) se k ceně či spokojenosti s odevzdaným posudkem odmítl už dříve reportérům vyjádřit. „Omlouváme se, ale s ohledem na probíhající soudní spor, ve kterém je dopravní podnik účelově žalován o stovky milionů korun, se k ostatním otázkám nebudeme do vynesení rozsudku vyjadřovat,“ sdělil v březnu vedoucí komunikace DPP Daniel Šabík.
Vladimír Kulil už jako ředitel Ústavu oceňování majetku nepracuje, podepsal s univerzitou nový kontrakt a působí na pracovišti Znalecké ústavy, které je podřazeno pod prorektora pro kvalitu a investiční výstavbu. Zmizel také z webových stránek univerzity. Že by konec jeho působení v pozici ředitele souvisel se zmiňovaným posudkem, univerzita nepotvrdila. Stejně tak opustil po květnovém jednání představenstva Komory soudních znalců také pozici jejího místopředsedy. Nově je jen členem představenstva.
X X X
Dr. Zdeněk Koudelka: Podjatý soudce a ostatní soudci v senátu
-V civilním soudním řízení jsou soudci vyloučeni z projednávání a rozhodnutí věci, jestliže se zřetelem na jejich poměr k věci, k účastníkům nebo k jejich zástupcům je důvod pochybovat o jejich nepodjatosti. Obdobně stačí pochybnosti k vyloučení soudce v trestním řízení.
Pro vyloučení soudce stačí pochybnosti, nikoliv objektivně zjištěná podjatost. Důvěra v soudnictví se odvíjí od toho, že strany sporu i třetí osoby nemusí být spokojeny s výsledkem, ale je žádoucí, aby nenabyly dojmu, že soudce byl součástí týmu protistrany. Nikdy se nezajistí rozptýlení těchto pochybností u strany, která nakonec prohraje, ale je správné při úvaze, zda zde důvodné pochybnosti jsou, dát v pochybnostech o pochybnostech přednost vyloučení soudce před jeho nevyloučením. Princip nestrannosti soudců a důvěra v justici je vyšší hodnotou než to, že se v konkrétním případě vyloučí soudce, jenž by přes vznesené námitky rozhodoval objektivně a že vyloučení soudců naruší vyváženost přidělování agendy ve vztahu k jednotlivým soudcům.
Je otázkou, zda vyloučení předsedy senátu či jiného člena senátu není samo o sobě důvodnou pochybnosti o nestrannosti ostatních členů senátu, případně i ostatních soudců příslušného civilního, trestního či správního úseku. Na soudě je zpravidla mezi členy jednoho senátu (soudního oddělení) nejužší pracovní vztah, často vedoucí k vztahům kamarádským i mimo pracoviště. Další nejbližší vztahy se zpravidla budují mezi soudci téhož soudního úseku (společné porady, vzdělávání na Justiční akademii atd.). Účastník, který úspěšně namítl vyloučení předsedy senátu, může mít důvodné pochybnosti, že vyloučený soudce skrze velmi úzké vztahy ke kolegům, může ovlivnit řízení a rozhodnutí věci i bez toho, že se formálně na řízení o věci podílet nebude.
Nedávno takový případ nastal u Krajského soudu v Hradci Králové, kdy v rámci odvolací agendy ve věci péče o nezletilé uznal svou podjatost předseda senátu 25 Co z důvodu vztahu své manželky k věci a účastníkům a byl vyloučen z rozhodování. Byl nahrazen jiným předsedou senátu, ale zbylí dva členové senátu – soudci, vyloučeni nebyli. Jejich podjatost právě s ohledem na úzké vazby k svému kolegovi – vyloučenému předsedovi senátu – namítal účastník řízení, který žádal vyloučení všech soudců krajského soudu. O věci rozhodoval Vrchní soud v Praze, jenž svým usnesením z 11. 7. 2024 rozhodl o nevyloučení ostatních soudců Krajského soudu v Hradci Králové. Přitom již i zástupce veřejného ochránce práv Vít Alexandr Schorm konstatoval vůči jiným soudcům pochybení v neprospěch účastníka namítajícího podjatost dopisem předsedovi Krajského soudu v Hradci Králové z 21. 8. 2023. Ve věci dříve Okresní soud v Hradci Králové v rozsudku z 16. 12. 2021 uvedl k znaleckému posudku: „že i on má výhrady ke znaleckému posudku, minimálně v tom, že ve znaleckém posudku jsou uvedeny nepravdy, např. když znalci sdělili nezletilé Barboře, že soud nevěří PhDr. Martincové, a proto byl zadán znalecký posudek, že soud řekl, že nezletilé děti zavře na psychiatrii. K tomu soud dodává, že ani jednu z uvedených skutečností neuvedl.“ To je ze strany okresního soudu závažné tvrzení zpochybňující znalecký posudek, které je indicií k pečlivému zvážení okolnosti celého případu a zkoumání možné podjatosti a neférovosti znalce, přitom překvapivě krajský soud tyto závěry okresního soudu pominul a o zpochybněný posudek se opřel.
Vyloučení všech soudců soudu, respektive příslušného úseku civilního, trestního, správního, je vážný zásah do zákonné příslušnosti soudu, protože důsledkem je přikázání věci jinému soudu stejného stupně. I zde však přichází vyloučení všech soudců soudu v úvahu, pokud v předcházejícím řízení byla pochybení vůči účastníkovi žádajícímu o vyloučení i ze strany jiných soudců (jiných senátů), případně došlo mezi soudy různých stupňů k rozpornému hodnocení důkazů (pravdivost znaleckého posudku). To jsou indicie, které posilují pochybnosti o nestranném rozhodování.
Nicméně odlišné je vyloučení jen soudců v senátu, kdy je vztah mezi již vyloučeným soudcem a ostatními soudci nejbližší, kdy nedochází ke změně zákonné příslušnosti soudu, ale jen změně senátu. Zde je vhodné posoudit, zda z důvodu zajištění důvěry v justici a zabránění pochybnostem o spravedlivém procesu, nemá být přistoupeno k vyloučení i zbylých členů senátu z pohledu předpokladu (presumpci) pochybností o jejich nestrannosti již ze samotného faktu velmi blízkých kolegiálních i možnosti kamarádských vztahů. Dr. Zdeněk Koudelka
Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, PhD. je doktor práva v oboru ústavní právo a politologie, advokát. V letech 1998 – 2006 byl poslancem za ČSSD, od roku 2006 do roku 2011 pak náměstkem nejvyšší, ceskajustice.cz
X X X
Česká advokátní komora varuje veřejnost před zloději advokátní identity, počty případů stoupají
Případy zneužití identity advokáta nebo advokátní kanceláře se ztrojnásobily. Podvodníci vydávající se za advokáty hrozí soudy, exekucemi, děsí lidi a žádají peníze. Nástrojem obrany je vyhledavač advokátů provozovaný Komorou, obezřetnost a osobní ověření totožnosti advokáta, uvádí tajemník Komory Petr Čáp.
Představí se jako advokát či advokátka a hrozí soudem nebo rovnou požaduje peníze pod pohrůžkou exekuce či soudních tahanic. Česká advokátní komora (ČAK) varuje před množícími se případy, kdy podvodníci zneužijí identitu advokáta, advokátního koncipienta nebo celé advokátní kanceláře, aby své oběti vystrašili nebo rovnou obrali o peníze.
V roce 2024 zveřejnila Česká advokátní komora na svém webu už sedmnáct takových varování, jenom za poslední týden tři další. Za celý rok 2023 Komora evidovala šest hlášení o tom, že se někdo vydával za advokáta, i když jím nebyl.
Tento týden například podvodník obvolává jménem existující advokátky úředníky z různých obcí v Moravskoslezském kraji. Další jménem známého pražského advokáta požaduje v telefonických rozhovorech či SMS zprávách zaplacení peněz. Jiný nabízí právní pomoc při řešení údajných podvodů s kryptoměnami či řešení zmrazení finančních prostředků ze strany Interpolu, přičemž se vydává za známou advokátní kancelář
Vyhledavačem proti šmejdům
„Šmejdské praktiky se, bohužel, staly běžnou součástí života naší společnosti. Média takřka denně informují o nových a nových způsobech, které si podvodníci vymýšlejí, aby z lidí vytáhli přístup na jejich konta, obrali je o peníze pod různými smyšlenými příběhy,“ uvádí k tomu mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
Ochrana podle ní existuje: „Naštěstí, v případě pokusů o podvody, při kterých jsou zneužívány údaje advokátů, existuje velice jednoduchá a naprosto bezpečná ochrana – tj. veřejně přístupný a jediný spolehlivý seznam advokátů v ČR, který Komora ze zákona o advokacii vede,“ dodává Iva Chaloupková.
Vyhledavač advokátů a advokátních koncipientů je umístěn na webu České advokátní komory. „Zde si každý může ověřit, zda ten, kdo se představí jako advokát nebo koncipient jím i ve skutečnosti je. Stačí do vyhledávače napsat jméno. Pokud se ve výsledcích hledání objeví, stačí na toto jméno kliknout a ověřit si údaje, které advokát o sobě zveřejňuje,“ vysvětluje mluvčí.
Obezřetnost a osobní ověření
Také tajemník České advokátní komory radí obezřetnost: „Doporučujeme spojit se na telefonním čísle, které dotyčný advokát do evidence ve vyhledávači poskytuje a ověřit si vše osobním rozhovorem, nebo ho kontaktovat tamtéž uvedeným e-mailem. Být obezřetným se v těchto případech skutečně vyplatí,“ uvádí tajemník České advokátní komory Petr Čáp.
Připomíná, že Česká advokátní komora rovněž na svém webu www.cak.cz pod odkazem AKTUALITY zveřejňuje upozornění na zneužití identity, osobních údajů advokátů či advokátních kanceláří. Advokátky a advokáti jsou povinni každý bezpečnostní incident Komoře hlásit a činí tak i ve svém vlastním zájmu, aby jejich jménem nemohla být páchána trestní činnost.
Mrtvý advokát v řetězovém mailu
Častokrát se advokáti v těchto věcech obracejí na Policii ČR a podávají trestní oznámení. „Modus operandi“ je u každého případu zneužití osobních údajů advokáta jiný.
V květnu letošního roku byly dokonce zneužity údaje již zemřelého advokáta, na které upozornil jeho kolega: „Byl mi doručen tzv. řetězový e-mail, jehož přílohou bylo smyšlené varování s názvem ,Pozor další lumpárna – distanční smlouva´, které bylo podepsáno zemřelým advokátem.“ I takovouto informaci, tedy že advokát už nevykonává svou profesi, je možné získat z Vyhledávače advokátů na webu ČAK. U takového advokáta bude uvedeno, že je ,Vyškrtnut´,“ upozorňuje tajemník ČAK.
Rada na závěr tedy zní: Vždy a za všech okolností se snažte spojit osobně s tím, kdo po vás něco chce. Ověřujte si totožnost pomocí Vyhledávače advokátů a advokátních koncipientů na webu České advokátní komory. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
Jiří Weigl: Zpráva o stavu Evropského soudu pro lidská práva od Aleše Pejchala
Knihu už lze zakoupit v mnoha českých a slovenských nakladatelstvích.
Institut Václava Klause uskutečňuje netradiční vydavatelský počin – vydává knihu autora, který nepatří k jeho aktivním spolupracovníkům ani podporovatelům, kteří se pravidelně účastní našich akcí. Donedávna mu to totiž neumožňovalo jeho působení ve významné mezinárodní instituci. JUDr. Aleš Pejchal zastával v letech 2012-2021 funkci soudce Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, což bylo úspěšné završení a vyvrcholení jeho dlouhé a úctyhodné profesní kariéry, během níž jsme dříve měli příležitost se s touto osobností české advokacie setkávat a spolupracovat.
JUDr. Aleš Pejchal (nar. 1952) začínal svou profesní dráhu za minulého režimu jako poctivý mladý venkovský advokát, který zažil všechna úskalí profese, která v komunistickém systému přežila zdánlivě jakýmsi nedopatřením. Totalitní systém sice nebyl právním státem, ale to neznamenalo, že hájení práv občanů ve sporech nejrůznějšího charakteru nebylo možné a potřebné. Dr. Pejchal měl dobré učitele a byl jimi vychován v prvorepublikové tradici jejich povolání.
To spolu s velkou odbornou zkušeností mu velmi pomohlo po listopadu 1989 jak ve vybudování renomované advokátní kanceláře, tak práci v České advokátní komoře, v níž zastával různé funkce – byl mimo jiné i jejím místopředsedou. Dosáhl mnoha profesních úspěchů – mimo jiné byl prvním českým advokátem, který vyhrál svou kauzu právě před Evropským soudem pro lidská práva, jehož se později sám stal soudcem, za rok 2007 byl vyhlášen v oboru občanského a ústavního práva Právníkem roku, působil v řadě odborných grémií, např. Legislativní radě vlády.
Václav Klaus a jeho administrativa se s JUDr. Pejchalem setkali po příchodu na Pražský hrad, který již v éře Václava Havla zastupoval ve sporu s církví o vlastnictví Katedrály sv. Víta. Tento ve své době široce medializovaný a politizovaný spor dělil českou společnost a rozhodně neprospíval vztahům státu a církve i autoritě církve ve společnosti. Aleš Pejchal pomohl spor o katedrálu pro stát u Nejvyššího soudu vyhrát, ale vytvořil si kvůli tomu řadu nepřátel, nechápajících, že činit advokáty, vyjma kvality jejich právní služby, odpovědnými za kauzy svých klientů je nesmysl a ignorantství.
Bohužel, v české politice té doby tento přístup existoval a JUDr. Pejchal na to doplatil. Senát jej dvakrát zamítl jako kandidáta navrženého prezidentem Václavem Klausem do Ústavního soudu. Msta za kauzu katedrála v tom nepochybně sehrála svou roli, daleko ostudnější však bylo použití dopisu pánů Boka a Vachalovského, který se před hlasováním v Senátu rozšířil, neboť autoři dopisu absurdně a lživě obviňovali Dr. Pejchala ze členství v Lidových milicích. Nebyla to pravda, ale pomluva vyřčená těsně před hlasováním svůj účel splnila – skvělý právník do Ústavního soudu neprošel.
Satisfakci zažil JUDr. Aleš Pejchal 27. června 2012, kdy jej Parlamentní shromáždění Rady Evropy zvolilo ze tří kandidátů soudcem Evropského soudu pro lidská práva.
Tato instituce, která nepatří mezi orgány EU a o jejímž fungování má česká veřejnost většinou jen velmi kusé a často zkreslené informace, má na náš život a poměry v naší zemi daleko větší vliv, než si myslíme. Žijeme v době zesíleného útoku na dosavadní západní společnost ze strany progresivistických kruhů, snažících se rozbít její tradice a instituce a vytvořit novou společnost a nového člověka. Hypertrofovaná a zmutovaná lidská práva se stala jedním z beranidel, jimiž se tento útok na společnost ve skrytu i otevřeně vede. Posilování moci soudů všech stupňů a snaha přes jejich rozhodnutí obcházet politickou demokracii a vůli občanů při prosazování progresivistické agendy je bohužel smutnou praxí dnešní doby a mezinárodní organizace, jakou je Evropský soud pro lidská práva, stojí na vrcholu této pyramidy.
Je proto důležité, aby informace a zkušenosti s fungováním této instituce byly známé širší veřejnosti a je neméně důležité, aby nejen politická sféra, ale i široká veřejnost věnovaly pozornost tomu, kdo v této mimořádně významné a vlivné instituci působí jako soudce zvolený za Českou republiku.
JUDr. Pejchal byl jako její soudce osobností, která nebyla nekloněna progresivistické extenzi a deformaci lidskoprávní agendy. Jeho zkušenosti se složitým kauzami vztahujícími se ke komplikované minulosti naší země byly rovněž velkým přínosem.
Kniha, kterou máte před sebou, je ojedinělým pohledem na velmi důležitou mezinárodní instituci od člověka zevnitř, který důkladně zná její fungování, mechanismy, pozitiva i slabé stránky. Nešetří kritikou zkostnatělé a málo profesionální byrokracie v zázemí soudu i připomenutími důležitých kauz a událostí ve fungování soudu, které se týkaly České republiky.
Publikace, která propojuje žánr memoárů a odborné literatury, je určena nejen justičním a právním specialistům, kteří s problematikou Evropského soudu pro lidská práva přicházejí profesně do styku, ale všem lidem zajímajícím se o veřejný život a instituce a mechanismy, které mají na určování jeho pravidel významný vliv.
Jiří Weigl je český ekonom a arabista, v letech 1992–1997 vedoucí sboru poradců předsedy vlády ČR, v letech 2003–2013 vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause, od ledna 2009 člen Národní ekonomické rady vlády a současný ředitel Institutu Václava Klause, ceskajustice.cz
X X X
Venezuela se opatrně nadechuje. Odpůrci Madura si chtějí volby ohlídat
Venezuelané budou v neděli volit prezidenta. Současný autoritář Nicolás Maduro opět kandiduje a hodlá vyhrát „po dobrém, nebo po zlém“. Proti nenáviděnému vládci však stojí vzácně sjednocená opozice a slibuje, že se nenechá zastrašit ani ozbrojenými gangy. Hlavní hvězda má zakázáno kandidovat, a tak za sebe poslala náhradníka. I on nad Madurem vede.
„Když jedu na mítink, nevím, jestli budu mít pódium. Nevím, jestli budu mít ozvučení. Nevím, jestli budu mít zajištěnou dopravu,“ vypráví María Corina Machadová pro list The Washington Post. Podle něj jde o nejpopulárnější političku současné Venezuely. Na post prezidentky však může zapomenout.
Autoritářský režim Nicoláse Madura jí zakázal účast na veřejných funkcích až do roku 2030. Do voleb proto nasadila bílého koně, čtyřiasedmdesátiletého exdiplomata Edmunda Gonzáleze. Ten v průzkumech před Madurem výrazně vede. Podle listu The New York Times se jeho podpora pohybuje mezi 50 a 60 procenty, zatímco Madurova obliba sahá jen k 10 až 20 procentům.
Skutečnou hvězdou přitahující davy je však šestapadesátiletá Machadová. Navzdory represím ze strany bezpečnostních složek a úřadů i nadále pořádá mítinky, byť v omezené formě. Když se jednoho dne ve tři ráno probudila, dozvěděla se, že šéf její ochranky a nejbližší člen týmu byl zatčen. Stejně jako desítky organizátorů kampaně a dobrovolníků, a to jen za letošní rok. Machadová po své vlasti nesmí létat, a tak všude jezdí autem.
Než dojela na místo své akce v Guanare, policie ji zastavila na půl tuctu checkpointů. „Děláme to pro vás, chlapi. Uvidíte. Za patnáct dní se Venezuela změní,“ řekla policistům na jednom z checkpointů do Caraboba.
V rukou mužů zákona skončil i domluvený zvukař a jeho technika byla zabavena. „Máme rozkazy,“ řekla mu prý policie, než jej odvezla na služebnu. Machadová tak k desítkám tisíc příznivců promlouvala ze střechy popelářského vozu. Sám González říká, že si na akce raději vozí vlastní oběd, aby nějaký chudák dodavatel občerstvení kvůli němu neskončil ve vězení.
Nenecháme se zastrašit, slibují Venezuelané
Kvůli nedostatku financí je opozice v ulicích vidět jen minimálně – zdaleka nemá tolik billboardů a transparentů jako Maduro. Její kampaň závisí na dobrovolnících, sociálních sítích a šeptandě mezi venezuelskými voliči. „Nemáme letáky, nemáme plakáty. Nic lidem nenabízím, ale oni mně nabízejí své věci – auto i dům,“ popisuje Machadová s tím, že šest členů týmu kampaň vede z argentinské ambasády v Caracasu, aby se vyhnuli zatčení.
Jednašedesátiletý vládce Maduro, který se uchází už o třetí mandát za sebou, přesto slibuje, že volby budou svobodné a férové. Nevěří mu to však opozice ani její příznivci. Tisíce z nich se rozhodly spojit a volby si „pohlídat“. Patří mezi ně i Tanyia Colmenaresová, jež kvůli rozvratu Venezuely před pár lety musela vzdát svůj sen stát se právničkou. Teď se spolu s ostatními chystá všelijak podpořit opoziční voliče, aby do volebních místností v pořádku dorazili, a zabránit Madurovým lidem, aby je zastrašovali nebo k čemukoliv nutili.
Kvůli tomu, že v zemi neexistuje skutečně nezávislá volební komise, jejich práce je pro opozici kritická, píše agentura AP s tím, že jen díky tomu bude možné ověřit zveřejněné výsledky anebo je případně později zpochybnit. Opoziční koalice Jednotná platforma doufá, že už samotná přítomnost velkého množství pozorovatelů u volebních místností zarazí některé kroky vládní strany, kvůli kterým pak opoziční představitelé neměli své zástupce u sčítání hlasů a nemohli se ozvat v případě nesrovnalostí.
Colmenaresová bude spolu s ostatními aktivními Venezuelany chodit po tradičních baštách Madurových socialistů a propagovat opozičního kandidáta, hledat jeho voličům odvoz a v případě front před volebními místnostmi rozdávat vodu a jídlo. „Musíme doprovodit lidi, aby se přestali bát. Předtím nás zastínili se svými ozbrojenými gangy a svými lidmi, ale teď, pokud přijede deset členů gangu, narazí na dvacet našich,“ říká také středoškolský učitel Edgar Cuevas.
Volby se budou konat na výročí nedožitých sedmdesátin Huga Cháveze, autoritáře, který se snem o socialistické Venezuele původně přišel. Po něm Sjednocenou socialistickou stranu i křeslo vůdce převzal Maduro a v současnosti je partaj nepopulární jako ještě nikdy předtím. Kvůli vleklé ekonomické krizi, do které zemi ponořil, se Venezuelané ocitli v takové bídě, že na svět přivedli celou jednu generaci dětí zmrzačených hladem.
Miliony lidí kvůli nedostatku všeho od jídla po léky také utekly za hranice. Ti mimochodem volit nemohou. Uvalené západní sankce krizi jen přiživily, Madura však nesvrhly. Jeho poslední vyzyvatel Juan Guaidó byl sice na Západě chvíli považován za právoplatného prezidenta, ovšem prakticky to příliš neznamenalo. Letos se po éře bojkotu voleb roztříštěná opozice opět sešikovala za společným kandidátem.
Podle odhadů by k volbám mohlo přijít 13 milionů lidí. Zhruba půl milionu se také přihlásilo ke skupinám přezdívaným „comanditos“, jež se připravují na obstrukce Madurova režimu. Očekávají, že se neotevřou benzinky, dojde k výpadkům proudu v baštách opozice, že policisté či Madurovi příznivci zablokují silnice nebo že armáda omezí přístup do volebních místností.
Comanditos tak třeba už teď domů svážejí benzín, aby jim nedošel, a poté, co sami odvolí, se nenechají jen tak vystrnadit. „Dá-li Bůh, ubráníme své právo volit coby Venezuelané. Osmadvacátého volíme, devětadvacátého slavíme. A pak už budeme všichni jen vyhrávat,“ slibuje si jeden z členů comanditos Fidel Ortega. V zemi však je mnoho menších a hůře dostupných místností, které opozice nemá příliš šancí uhlídat.
A zhruba třetina voličů patří pod tyto okrsky, v nichž vládní strana obvykle vítězí. Letos navíc úřady přidaly dalších sedmnáct set malých volebních místností. Volby ve Venezuele obvykle začínají v šest ráno a končí v šest večer. Výsledky pak bývají vyhlášeny ve dvě ráno následujícího dne.
Kromě dua Maduro–González se o přízeň voličů utkají i další kandidáti, ale bez větších šancí prorazit a svrhnout nenáviděný režim. Maduro si navíc svou moc hodlá i nadále udržet. Třeba proto, aby neskončil u mezinárodních soudů, které ho podezírají ze zločinů proti lidskosti. Své příznivce před volbami nabádá, aby ukázali, že mají „nervy z oceli“. A prohlásil, že vyhraje – „po dobrém, nebo po zlém“.
X X X
Ekonom Bartoň: Olympiáda je horší než atomová elektrárna. Francie dvakrát přestřelila rozpočet
Železným pravidlem olympijských her je, že přesáhnou svůj rozpočet, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Petr Bartoň. V případě Francie to podle něj je zatím dvojnásobek původně zamýšleného. Ale dá se předpokládat, že toto číslo poroste.
Olympijské hry se konají každé dva roky, přičemž se střídají zimní a letní. Ekonom Petr Bartoň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poukázal na to, že obecně jejich rozpočty bývají podstřelené a výsledná suma se od té původní násobně liší. „Dokonce se přesáhnou již navyšované rozpočty. Lidé tam dají velkou rezervu a stejně se to přesáhne,“ sdělil Bartoň. Dodal, že právě olympijské hry nejvíce přestřelují rozpočty ve srovnání s jinými projekty. „Atomové elektrárny jsou až na druhém místě a české dálnice až na třetím,“ dodal ekonom s nadsázkou.
Paříž se snažila svou úlohu pořadatele pojmout šetrně k životnímu prostředí. Francouzi až na výjimky například nestavěli nová sportoviště. Na druhé straně ale vyčistili Seinu v přepočtu za 33 miliard korun. Celkové náklady mají být v přepočtu asi 264 miliard korun. Bartoň ale podotkl, že zúčtování nelze dělat dopředu. „Až na konci her přicházejí největší náklady. Bude potřeba přičíst všechno, co nebude využito. Typicky je to olympijská vesnička,“ sdělil Bartoň.
Podotkl, že nejhorším příkladem olympiády, která překročila rozpočet, je olympiáda před osmi lety v Riu de Janeiru. „Ta ho přestřelila 3,5krát. Paříž je zatím na dvojnásobku původně zamýšleného rozpočtu,“ popsal Bartoň. Konečný účet podle něj bude ale ještě růst.
Připomněl, že nejlevnější olympiáda byla ta v Los Angeles v roce 1984. „Hlavní důvod byl, že ji dostali přiklepnutou na poslední chvíli, a tím pádem nestačili zorganizovat projekty na nové stavby – čím méně se toho postaví, tím lépe olympiáda vychází finančně,“ řekl Bartoň.
X X X
Na koupališti v Polsku se otrávilo chlorem přes 20 lidí. Policie zadržela tři zaměstnance
Třiadvacet lidí se v pátek v jednom z bazénů ve Varšavě otrávilo chlorem, informovala v sobotu polská média. V nemocnici skončilo jednadvacet z nich. Policie v souvislosti s tímto případem zadržela tři lidi.
Hasiči v pátek večer dostali hlášení o tom, že v bazénu jsou lidé s příznaky otravy vzniklé v důsledku vdechování jedovatých plynů. Na místě zasahovalo jedenáct hasičských jednotek, včetně skupiny chemicko-ekologických záchranářů. Svědci podle televize TVN24 vypověděli, že voda v bazénu se náhle zabarvila dožluta.
Ve vzorcích vody odebraných při hladině bylo množství chloru oproti normě překročené několikanásobně, ve vzorcích ode dna více než desetinásobně.
Policie zadržela zaměstnance plovárny, kteří mají na starosti její technické zázemí. Na sobotu policie naplánovala jejich výslechy.
Vedení bazénu neví, proč se chlor v tak vysoké koncentraci do vody dostal. Bazén zůstává zavřený. Při otravě chlorem mívají postižení podrážděné dýchací cesty a trávicí trakt, mohou mít poškozenou i pokožku. Zvláště ohrožení jsou pacienti s chronickými onemocněními plic a průdušek.