Orbán nemá ďaleko od fašizmu, tvrdí politológ Nociar. Baránik chce možnosť odvolať GP Žilinku

Aliancia slovenských Maďarov jeho prejav neodsúdila. Politológ Tomáš Nociar si myslí, že Orbánov prejav v Rumunsku nebol vzdialený fašizmu. Neboli to jeho prvé výroky, ktoré sa dajú označiť za rasistické. Maďarského premiéra Viktora Orbána dokonca v minulosti z rasizmu obvinil aj vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zaíd bin Ra’ad.

Tentoraz však Orbán zašiel oveľa ďalej a po jeho víkendovom prejave pred Maďarmi v rumunskom kúpeľnom mestečku Baile Tušnad ho označili za prívrženca „nacizmu“.

„Existuje svet, v ktorom sa Európania miešajú spolu s tými, ktorí prichádzajú zvonka Európy,“ vyhlásil Orbán v sobotu. „My sme pomiešaní z ľudí žijúcich v našej vlastnej európskej domovine… Sme pripravení miešať sa medzi sebou, ale nechceme sa stať ľuďmi zmiešanej rasy.“

Politiológ Tomáš Nociar, ktorý sa zaoberá extrémizmom, si o jeho politike nemyslí, že je vyslovene fašistická, ale „nie je od nej ani príliš vzdialená.“ „Jeho prejav bol plný xenofóbie, kultúrneho pesimizmu, odkazoval na viacerých autorov populárnych v krajne pravicových kruhoch, ako aj na rôzne konšpiračné teórie,“ hovorí pre Aktuality.

Na Orbánovom prejave v Rumunsku sa zúčastnili aj členovia strany Aliancia, ktorá zastupuje slovenských Maďarov. Stranícka centrála Aliancie sa k prejavu pre Aktuality odmietla vyjadriť, jej šéf Krisztián Forró však pre maďarskú verziu Denníka N Orbánove slová vyslovene neodsúdil. V dávnejšom rozhovore pre Aktuality povedal, že Orbán robí pre Maďarov na Slovensku viac ako slovenská vláda.

Ravasz: Orbánove slová sú nebezpečné

Sociológovi a bývalému podpredsedovi strany Most-Híd Ábelovi Ravaszovi Orbánove výroky pripomínajú rasové teórie z minulého storočia. Považuje ich za nebezpečné, pretože degradujú každého, kto podľa Orbána nepatrí do skupiny „čistých“.

„Takéto vyjadrenia nemajú čo robiť v 21. storočí, vonkoncom nie z úst maďarského premiéra,“ hovorí Ravasz pre Aktuality. Tieto výroky podľa neho mieri aj na Slovákov, ktorým tvrdí, že sa majú držať spolu proti všetkým ostatným. „Orbán chce ovplyvniť aj to, čo si myslia ľudia na Slovensku.“

Nadšenci maďarského premiéra nie sú podľa Ravasza iba v slovenskom v parlamente, ale aj v niektorých médiách či medzi bežnou verejnosťou. Podľa neho títo ľudia „veľmi dobre počúvajú na slová maďarského predsedu vlády“.

Súhlasí aj ďalší bývalý člen Mosta-Híd, exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon. „Teória o čistej rase vyprodukovala mnoho nenávisti,“ hovorí pre Aktuality.sk Simon, ktorý dnes šéfuje strane Maďarské fórum. „K takémuto niečomu sa politik môže uchýliť, iba keď nemá iné východisko,“ tvrdí Simon.

Obáva sa, či sa náhodou Maďarsko nevydá cestou vystúpenia z Európskej únie. „Ako Maďar som najviac dostal od Európskej únie a schengenského priestoru. Môžeme slobodne chodiť do Maďarska, môžeme tam podnikať a môžeme tam mať zamestnanie, o toto by som nerád prišiel, je to však rozhodnutie maďarského premiéra,“ uzatvára Simon.

Orbán v minulosti urážal najmä moslimov

Neboli to prvé Orbánove rasistické poznámky. V roku 2018 pre nemecký denník Bild označil moslimských utečencov za „votrelcov“.

Rok predtým zase v prejave pred členmi maďarskej obchodnej komory hovoril o nutnosti zachovania „etnickej homogenity“.

Zaujímavosťou je, že v rovnakom rumunskom mestečku Baile Tušnad, kde teraz rečnil Orbán, v roku 2014 odznel aj jeho iný dodnes známy prejav, v ktorom kritizoval „liberálnu demokraciu“.

Politológ Nociar prirovnáva víkendový prejav Orbána k teórii známej ako „veľká výmena obyvateľstva“. „To, že spomínané kontroverzné Orbánove vyjadrenia nemajú ďaleko od fašizmu, naznačujú aj viaceré obvinenia, ktoré prirovnávajú jeho nedávne slová k nacizmu,“ tvrdí expert na krajnú pravicu pre Aktuality.

Podľa neho však táto analógia nie je úplne presná. Kým nemeckí nacisti pracovali s biologickou koncepciou rasy, súčasná krajná pravica tak robí spravidla v kultúrnom zmysle slova.

Nociar si myslí, že rétorika východoeurópskej krajnej pravice je v porovnaní s tou západoeurópskou často extrémnejšia vo vyjadreniach a to, čo si niektorí politici v našom regióne dovolia povedať, je v západnej Európe nemysliteľné a spoločensky neakceptovateľné.

„Orbánove nedávne slová sú tak síce odsúdeniahodné, tak ako to v reakcii na svoje odstúpenie vyhlásila jeho dlhoročná poradkyňa Zsuzsa Hegedüs, na druhej strane však dokonale zapadajú do ideologického koloritu krajnej pravice v tomto regióne, ktorej je on popredným predstaviteľom,“ dodáva politológ, aktuality.sk

X X X

Si Ťin-pching pri telefonáte adresoval Bidenovi varovanie ohľadom Taiwanu

 Americký prezident Joe Biden a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching sa vo štvrtok v telefonickom rozhovore dohodli na naplánovaní prvej osobnej spoločnej schôdzky od nástupu Bidena do funkcie. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvolala na nemenované americké zdroje.

 Prezidenti USA a Číny „diskutovali o hodnote schôdzky tvárou v tvár“ a budú sa zaoberať nájdením vzájomne prijateľného termínu takéhoto stretnutia, uviedol zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.

Ako informovala agentúra Reuters, Si Ťin-pching počas piateho spoločného telefonického rozhovoru Bidena varoval pred „zahrávaním sa s ohňom“ v súvislosti s Taiwanom. Obavy totiž vyvolali správy o možnej návšteve šéfky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na tomto ostrove, na ktorý si nárokuje Peking.

Podľa čínskych médií Si Ťin-pching Bidenovi povedal, že Spojené štáty by sa mali riadiť „princípom jednej Číny“ a zdôraznili, že Čína je rozhodne proti nezávislosti Taiwanu a zasahovaniu vonkajších síl. „Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, sa len popália,“ povedal podľa stanice Sky news čínsky prezident Bidenovi.

 Washington nemá oficiálne vzťahy s Taiwanom a riadi sa „politikou jednej Číny“, ktorá diplomaticky uznáva Peking, nie Tchaj-pej. Na základe zákonov USA je však povinný poskytnúť ostrovu prostriedky na obranu a v Kongrese sa zvyšuje tlak na explicitnejšiu podporu, podotýka Sky News.

Politika USA voči Taiwanu sa podľa Bidena sa nezmenila a Spojené štáty sú ostro proti jednostrannému úsiliu zmeniť status quo alebo podkopať mier a stabilitu v Taiwanskom prielive, uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Čínsky prezident zároveň zdôraznil, že obe strany potrebujú udržiavať komunikáciu o makroekonomických politikách, globálnych dodávateľských reťazcoch a zabezpečení globálnej potravinovej a energetickej bezpečnosti, uviedli podľa Reuters čínske štátne médiá./agentury/

X X X

 Nová podmienka SaS na zotrvanie v koalícii? Poslanec Baránik chce garanciu zmeny paragrafu 363

Téma paragrafu 363 sa opätovne otvorila. Mimovládne organizácie zbierajú podpisy na jeho zmenu a Alojz Baránik zo SaS chce, aby sa jeho zúženie dostalo aj do novej koaličnej zmluvy.

V centre konfliktu vládnej koalície sa môže napokon ocitnúť aj kontroverzný paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý generálny prokurátor viackrát použil na zrušenie obvinení v známych kauzách.

Tímlíder strany SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik by chcel, aby zmena 363 bola jednou z podmienok liberálov pre ich opätovný vstup do koalície. Zároveň zdôraznil, že pravou príčinou problému s 363 môže byť aj „praktická neodvolateľnosť“ generálneho prokurátora.

O reforme koaličnej zmluvy ako o možnom riešení vládnej krízy hovoril už dávnejšejšie aj člen republikovej rady SaS a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Do novej zmluvy by sa podľa neho mali dostať priority SaS, ako napríklad práve spomínaná zmena paragrafu 363.

V strane však vedia, že pri zúžení paragrafu 363 opäť narazia na odpor strany Borisa Kollára. „V rámci koalície sa proti zmene paragrafu 363 stavia iba hnutie Sme rodina. My sme presvedčení, že tento paragraf by sme mali zúžiť aj napriek ich nesúhlasu,“ myslí si štátny tajomník ministerstva spravodlivosti za SaS Ondrej Dostál.

Tlak na zmenu paragrafu môže prísť aj zo strany verejnosti. Mimovládne organizácia Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu spustili výzvu, ktorej cieľom je upraviť ustanovenie tak, „aby si ho generálny prokurátor nemohol vykladať po svojom a nepomáhal tak obvineným vyhnúť sa súdom“.

Žilinka paragraf nadužíva

Neslávne známy paragraf Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi v prípade procesných pochybení zrušiť rozhodnutia vyšetrovateľov a prokurátorov. Podľa mimovládok súčasný generálny prokurátor Maroš Žilinka paragraf 363 výrazne nadužíva a obchádza ním zákaz takzvaných negatívnych pokynov – zákaz prikázať prokurátorovi, aby niekoho nestíhal alebo neobvinil.

„Voľný výklad generálneho prokurátora o tom, ako môže paragraf 363 používať, už pomohol viacerým vplyvným osobám, ktoré boli obvinené zo závažných trestných činov,“ skonštatovala Nadácia Zastavme korupciu.

Žilinka podľa nadácie takto „vyslobodil“ Slavomíra Haščáka, Petra Brhela, Petra Kažimíra, Zoroslava Kollára, Vladimíra Pčolinského, Štefana Žigu či Zuzanu Plačkovú. Ako pre Aktuality.sk uviedla šéfka nadácie Zuzana Petková, paragraf dáva príliš veľkú moc do rúk jednej osoby. Navyše bez možnosti, aby jeho rozhodnutie preskúmal iný orgán.

Zastavme korupciu a Via iuris preto žiadajú zmenu tohto paragrafu. Za 17 dní sa mimovládkam podarilo vyzbierať takmer 10 100 podpisov.

Žilinka: Paragraf je opodstatnený

Jedna z iniciátorov výzvy a šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková vysvetlila, že ich cieľom je zviditeľniť a zintenzívniť diskusiu o paragrafe 363. „Zároveň chceme politikom, ktorí rozhodujú o legislatíve, ukázať, že časť verejnosti si želá zmenu. Ide najmä o Sme rodina, ktorá brzdí novelizáciu paragrafu,“ povedala.

Dôvod, pre ktorý si Sme rodina neželá zúženie pôsobnosti ustanovenia, pomenoval podľa nej súčasný minister financií Igor Matovič. „Vnímajú to ako tehličku vo svojom obrannom múre, keďže vyšetrovaný pre korupciu bol aj ich nominant a šéf SIS (Vladimír Pčolinský, pozn. red.), ktorému bolo tiež cez 363 zrušené obvinenie,“ pokračovala Petková.

Na snahu mimovládok reagoval na sociálnej sieti aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Paragraf 363 je podľa neho opodstatnený, pretože musí nezákonné rozhodnutia a postupy orgánov činných v trestnom konaní korigovať. Žilinka pritom sám na verejnom vypočutí pred voľbou generálneho prokurátora povedal, že spomínaný paragraf robí prokurátorom pri práci „šarapatu“.

„Asi mu v súčasnosti, keď už je vo funkcii generálneho prokurátora, vyhovuje, že disponuje takou silnou právomocou. A možno len zmenil názor,“ reagovala na tieto jeho slová Petková.

Baránik chce možnosť odvolať Žilinku

Poslanec SaS Alojz Baránik však nevie odhadnúť, či môže byť snaha mimovládok o zmenu ustanovenia úspešná. „V rámci koalície, hlavne na strane Sme rodina, je taký zásadný odpor voči tomuto, že tomu veľkú šancu nedávam,“ skonštatoval s tým, že proti zmene môže byť aj časť hnutia OĽaNO. Zároveň však podľa neho ide o situáciu, ktorú sme na Slovensku ešte nemali – proti ustanoveniu sa dvíha vlna odporu verejnosti.

Keďže aj on zmenu sporného ustanovenia Trestného poriadku podporuje, bude sa aj naďalej snažiť presadiť ju cez vládnu koalíciu. Odvoláva sa pritom na programové vyhlásenie vlády. V ňom sa kabinet zaviazal „preskúmať zúženie právnej úpravy § 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu“.

Súhlasí s ním aj Dostál. „Ak bude teda pokračovať vládna koalícia v súčasnom zložení, mala by čo najskôr pristúpiť k tomu, aby sa zúžilo vymedzenie paragrafu 363,“ povedal pre Aktuality.sk.

Baránik okrem iného zdôraznil, že je načase, aby si SaS dala takúto „základnú prioritu“ a stanovila si zúženie paragrafu 363 ako podmienku svojho zotrvania vo vládnej koalícii.

„Zároveň si myslím, že ruka v ruke je rovnako dôležite aj zmeniť všetky paragrafy, ktoré zabezpečujú praktickú neodvolateľnosť generálneho prokurátora. Na to treba v parlamente 76 hlasov. Dá sa to urobiť. Bohužiaľ, musím skonštatovať, že koalícia vrátane SaS na to nemala dost odvahy a priebojnosti,“ dodal Baránik, aktuality.sk

X X X

Minister Vlčan naskočil na populistickú vlnu a začal brojiť proti reťazcom

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan začal vyvíjať nátlak na reťazce. Pri súčasnom zdražovaní sa mu nepáči, ako predajcovia vyjednávajú o nákupných cenách.

Po nástupe na post ministra pôdohospodárstva Samuel Vlčan nadviazal na miernu rétoriku svojho predchodcu Jána Mičovského voči obchodným reťazcom. Obaja nominanti pochopili, že útočná komunikácia smerom k obchodníkom ničomu neprospieva.

Predchádzajúci ministri Gabriela Matečná (SNS) a predovšetkým Ľubomír Jahnátek (Smer) totiž voči nim presadzovali útočnú a agresívnu politiku.

Vlčan v marci tohto roka podpísal s obchodnými reťazcami memorandum, v ktorom sa zaviazali, že nebudú si zvyšovať svoje predajné marže. Dokonca si za šéfa poradcov vybral Martina Katriaka, ktorý dlhé roky pôsobil vo vedení Coop Jednoty a neskôr bol v čele Zväzu obchodu a cestovného ruchu.

Parazitovanie na kríze

Ako sa však pred pár dňami ukázalo, súčasnému ministrovi došla s reťazcami trpezlivosť a zaútočil na nich. Na sociálnej sieti zverejnil ostré slová.

„V čase, keď kulminuje vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý zapríčinil energetickú a cenovú nestabilitu v celej Európe, je absolútne neprijateľné, aby sa znižoval štandard potravinovej bezpečnosti štátu. Odmietame parazitovanie na globálnej kríze tým, že obchodníci budú tlačiť kohokoľvek do zmien receptúr a zloženia výrobkov s jediným cieľom – zlepšiť svoj profit na úkor spotrebiteľa,“ uviedol.

Okrem toho ubezpečil ľudí, že ich ochráni pred rôznymi špekuláciami zo strany predajcov.

S týmto vyjadrením prišiel Vlčan len pár dní po tom, ako sa medializoval spor medzi Kauflandom a firmami Tauris a Ryba Košice, ktoré patria do portfólia veľkopodnikateľa Milana Fiľa.

Neprimeraný nátlak štátu

Podľa prodekana Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave Jozefa Orgonáša ide zo strany ministra o neprimeranú formu nátlaku.

„Je legitímnym právom dodávateľa vybrať si odberateľa, čo, samozrejme, platí aj naopak. Vzťah dodávateľ – odberateľ je predmetom Obchodného zákonníka. Kontrolné mechanizmy štátu sa môžu zameriavať na dodávateľa i odberateľa a má dostatok nástrojov, aby to spravil v prospech spotrebiteľa,“ priblížil Orgonáš.

Ako ďalej uviedol, centrálny orgán nemôže v prospech spotrebiteľa pôsobiť formou vyhlásení, ktoré nemajú oporu v zákone a nie sú podložené objektívnymi výsledkami akreditovaných kontrolných orgánov.

Orgonáš je presvedčený, že reťazce sa aj tak nenechajú ovplyvniť nejakým nátlakovým výhlasením. Sú to podnikatelia ponúkajúci sortiment, o ktorý má spotrebiteľ záujem.

„Slovenský spotrebiteľ nie je dementný a je schopný prečítať si na obale potrebné informácie a sám sa rozhodne, čo kúpi. Žiadne ministerstvo ho k tomu neprinúti,“ dodal.

Skúsenosti z minulých vlád

Zároveň poukázal aj na skúsenosti z minulosti, keď predchádzajúci ministri pôdohospodárstva, ako napríklad Matečná či Jahnátek, pravidelne útočili na veľkých predajcov.

„Všetky vyjadrenia exministra Jahnátka boli nekompetentné, odborne problematike nerozumel. Na reťazce to nemalo vplyv, pretože tieto subjekty dlhodobo sledujú dva ciele – spokojnosť spotrebiteľa a zisk. Žiaľ, nepomohlo to ani farmárom, ani potravinárom,“ doplnil Orgonáš.

Nevyhnutný populizmus

Politológ Tomáš Koziak považuje zmenu Vlčanovej rétoriky v priebehu niekoľkých mesiacov za populizmus, ktorý však v súčasnosti pokladá za úplne prirodzený vzhľadom na rastúcu infláciu.

„V čase výrazného zdražovanie potravín musel minister niečo urobiť. A je logické, na akú stranu sa pridal. Šéf rezortu pôdohospodárstva sa pohybuje v trojuholníku obchodníci, spotrebitelia a farmári spolu s výrobcami. Vždy sa môže prikloniť len na jednu stranu, prípadne si nájde prienik v dvoch stranách. A vzhľadom na voličskú základňu je jasné, koho si vždy vyberie,“ vysvetlil Koziak.

Z politického hľadiska nie sú pre ministra reťazce zaujímavé, navyše väčšina z nich aj tak pochádza zo zahraničia. Na druhej strane domáci agropotravinári a predovšetkým nakupujúci predstavujú veľký okruh potenciálnych voličov.

Zvýšenie cien akceptovali

Potravinári priznávajú, že viacerí obchodníci zvýšenie cien prijali, avšak viacerí spracovatelia nedosiahli taký nárast, ktorý by kopíroval aj navýšenie nákladov na výrobu.

„Vyjednávania o odbytových cenách, teda cenách, za ktoré výrobcovia predávajú svoje výrobky obchodníkom, sú mimoriadne náročné,“ povedal Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Aj reťazce hovoria o veľmi vážnej situácii na trhu, keď inflácia zasiahla všetky sektory ekonomiky. Ako priblížil šéf Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Matej Krajčovič, momentálne sme v období, keď nastáva polarizácia dopytu.

To sa v praxi prejavuje tým, že vzniká veľká skupina spotrebiteľov, ktorí sa pri nákupe rozhodujú len na základe ceny, pretože inflácia znižuje ich kúpyschopnosť.

„Druhou skupinou sú sociálne silnejší spotrebitelia a mladí ľudia, ktorí nakupujú najmä trendové potraviny, teda prémiové, potraviny na rastlinnej báze a biopotraviny. Potraviny, ktoré nie sú trendové a nevedia konkurovať cenou, majú momentálne na celom európskom trhu väčší problém sa uplatniť,“ uviedol Krajčovič.

Výsledok zanedbaných investícií

Podľa neho v čase krízy, ako je táto, je oveľa väčší tlak na cenu v celom dodávateľskom reťazci. Oveľa viac sa teda prejavuje dlhodobé zanedbávanie potravinárskeho sektora na Slovensku, ktorý nie je dostatočne konkurencieschopný ani okolitým krajinám z V4.

„Treba si uvedomiť, že naši potravinári napríklad nedostali žiadnu pomoc počas pandémie, nie sú zahrnutí v pláne obnovy a pritom ich európska konkurencia dostávala pomoc v miliardách eur,“ uzavrel Krajčovič, aktuality.sk

X X X

Rok po ekohavárii na Hrone: rybári sú sklamaní, policajti čakajú na ďalší prieskum

 Po masívnom úhyne rýb umelé zarybnenie nestačí, hovoria štátni ochranári. Navrhli odstránenie bariér, ktoré bránia rybám migrovať za rozmnožovaním.

Vďaka Aktualitám má každý človek prístup k overeným informáciám zadarmo.

ŽIAR NAD HRONOM. Rok po ekologickej havárii na Hrone, keď uniknutý digestát z bioplynovej stanice v Budči zamoril časť rieky Hron a spôsobil masívny úhyn rýb vrátane druhov európskeho významu, stále nepoznáme výsledok policajného vyšetrovania.

Rybári celkový objem uhynutých rýb krátko po katastrofe z vlaňajšieho 26. júla odhadli na približne 40 ton, štátni ochranári ho označili za „znepokojujúci“.

Policajti dnes tvrdia, že ani po roku nemajú dostatok dôkazov, aby mohli prípad uzavrieť. Už v deň havárie bolo pritom známe, že znečisťujúca látka, ktorá znížila obsah kyslíka vo vode, unikla do Bienskeho potoka a ďalej do Hrona z konkrétnej prevádzky po tom, čo vak na skladovanie hnojiva pretrhol pri búrke spadnutý konár.

Enviropolícia vedie trestné stíhanie pre zločin ohrozenia a poškodenia životného prostredia.

„Aktuálne prebieha znalecké dokazovanie k rozsahu vzniknutej ekologickej ujmy a majetkovej škody. Zároveň prebieha nový ichtyologický prieskum,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová. Až závery znalcov budú podkladom na rozhodnutie.

Rybár: Nevieme, či sa to môže zopakovať

Nespokojnosť netaja rybári z úseku, ktorého sa únik takmer päťsto kubických metrov organického hnojiva dotkol.

„Z nášho pohľadu sa za ten rok veľa neudialo,“ hovorí Richard Štencl, ichtyológ a zároveň hlavný hospodár žiarskych rybárov, ktorého sklamal najmä prístup rezortu životného prostredia. Myslí si, že rezortné organizácie väčšinu práce na postihnutom úseku medzi Jalnou a Dolnou Ždaňou nechali na rybároch. Štencl hovorí o nákladoch na čistenie rieky aj na jej postupné opätovné zarybňovanie. Spoločnosť prevádzkujúca bioplynovú stanicu sa im neozvala, či sa škody podarí do budúcna vyriešiť cez jej poistku, je otázne. Aj tu sa čaká na výsledky vyšetrovania.

Rada Slovenského rybárskeho zväzu ako užívateľa rybárskeho revíru im však povolila zarybnenie nad plán. Finančne im prispeli firmy aj jednotlivci.

„Bioplynka, v ktorej došlo k úniku, ďalej funguje a my nemáme žiadne informácie o tom, aké opatrenia im inšpektori životného prostredia uložili a či ich splnili. Nevieme, či sa podobná situácia môže zopakovať,“ opisuje obavy Štencl.

Obnoviť život v Hrone bude podľa neho náročné. „Významne ubudlo podustiev a mrien, to je evidentné. Nejaké generačné ryby ostali, v rieke sa nachádza aj dosť minuloročného a tohtoročného plôdika, no budeme čakať štyri-päť rokov, kým sa dochová dospelá generácia, ktorá sa bude ďalej rozmnožovať,“ naznačuje.

Úsek dlhý viac ako dvadsať kilometrov aktuálne funguje v režime bez privlastňovania si úlovkov. Nechcú totiž prísť o ryby, ktoré sa počas ekologickej havárie neudusili a prežili, či o tie, ktoré sa im za rok podarilo do rieky nasadiť.

 Umelé zarybnenie nestačí, chcú odstrániť bariéry

To, ako sa rieka Hron a živočíchy v nej budú schopné s následkami environmentálnej havárie vyrovnať, by mali podľa Štátnej ochrany prírody SR ukázať ďalšie prieskumy plánované v dohľadnej dobe.

„Väčšinu druhov rýb nemožno do toku navrátiť umelým zarybnením, aké uskutočňuje Slovenský rybársky zväz. V prípade týchto druhov treba zabezpečiť podmienky na ich prirodzené rozmnožovanie,“ reprodukuje postoj štátnych ochranárov ich hovorkyňa Kristína Bocková.

Navrhli napríklad spriechodnenie migračných bariér na vybraných prítokoch Hrona.

Opatrenia by sa mali dotknúť Jasenice pri Hronskej Breznici, Lutilského potoka v Žiari nad Hronom a potoka Kľak pri Žarnovici. Bariéry brániace migrácii rýb a ich prirodzenému neresu by mali zmiznúť. Konkrétne projekty vypracovali vodohospodári.

Okrem toho považujú štátni ochranári za dôležité najmä prijatie efektívnych opatrení a kontrol zo strany štátnej správy, aby sa zamedzilo podobným udalostiam do budúcna.

Inšpekcia: Vak museli zabezpečiť

Ako sa k udalosti po roku stavia Budajov envirorezort, sme sa pýtali priamo ministerstva. V odpovedi sa pridal k štátnym ochranárom a doplnil, že k „oživeniu“ Hrona prispel Slovenský vodohospodársky podnik, keď vypracoval projektové dokumentácie na odstránenie migračných bariér na konkrétnych prítokoch rieky a zaradil ich do plánu opráv a údržby na tento rok.

Šéf Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo vlani v októbri ešte nevedel povedať, či bioplynka pri skladovaní digestátu vo vaku porušila predpisy. Pre Život však vtedy hovoril, že „dotknutá bioplynová stanica môže argumentovať, že konala v dobrej viere, prevádzka predsa bola riadne skolaudovaná, povolená a odobrená všetkými kompetentnými úradmi. A tu je ďalší problém, lebo v takejto podobe to byť povolené jednoznačne nemalo“.

Zaujímalo nás, aké opatrenia po udalosti urobila samotná firma. Konateľ spoločnosti Bioplyn Budča Vasilii Repela nás odkázal na výkonnú riaditeľku Jarinu Nagyovú. „Môžem povedať len toľko, že sme zaviedli nejaké opatrenia, aby sa to už neopakovalo. Aké, do ukončenia vyšetrovania nebudem konkretizovať,“ reagovala.

Odpovede na všetky otázky prisľúbila po tom, čo budú známe výsledky policajného vyšetrovania aj konečné závery inšpekcie životného prostredia, ktorá sa zaoberala mimoriadnym zhoršením vôd.

Opatrenia konkretizovala inšpekcia. Spoločnosť musela nahradiť pôvodný vak na digestát novým, technicky vylepšeným. Zabezpečila aj ochrannú vaňu pre prípad havárie, aby predišla ďalšiemu úniku skladovaných nebezpečných látok. Mala tiež navýšiť val na ľavom brehu vodného toku Bieň ako bariéru proti úniku. Z brehového porastu tiež odstránila rizikové stromy, pri ktorých hrozilo, že by sa mohli pri búrke či vetre vyvrátiť alebo zlomiť a poškodiť vak.

Po udalosti na Hrone začala inšpekcia aj s kontrolami podobných prevádzok, Aktuality už písali, že aj v niektorých ďalších zistila nedostatky, aktuality.sk

X X X

Grinerová prvýkrát vypovedala pred súdom. Američania oslovia Lavrova

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyhlásil, že plánuje hovoriť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom o prepustení basketbalistky Brittney Grinerovej a Paula Whelana z ruského väzenia.

 Detaily neprezradil, ale podľa nemenovaného zdroja oboznámeného so situáciou Američania vymenia svojich dvoch občanov za odsúdeného ruského priekupníka so zbraňami Viktora Buta. Obe strany budú spolu komunikovať prvýkrát od februára.

„Pred pár týždňami sme predložili rozumný návrh, ktorý by mohol prispieť k ich prepusteniu. Naša vláda o ňom viackrát diskutovala a teraz v tom budem pokračovať ja osobne.

Dúfam, že nás to priblíži k riešeniu. Je dobré s Rusmi priamo hovoriť o našich prioritách, vrátane prepustenia Grinerovej a Whelana, ale aj o tom, čo sa deje vo svete, napríklad o nedostatku potravín a inflácii,“ povedal Blinken.

 Whelana odsúdili v roku 2016 na 16-ročné väzenie za špionáž, Grinerovej hrozí trest odňatia slobody na 10 rokov za pašovanie a prechovávanie drog.

Grinerová v stredu prvýkrát vypovedala pred súdom na moskovskom predmestí Chimki. Uviedla, že 17. februára po zadržaní na letisku po prílete do krajiny jej nikto nevysvetlil situáciu, v ktorej sa ocitla.

Tlmočník jej vraj nepreložil všetko, a tak sa dohovárala s colníkom pomocou aplikácie v telefóne. Nikto ju nepoučil o jej právach, neposkytol jej právnika a musela tiež podpísať nejaké dokumenty, ktorým nerozumela.

 Grinerovej našli v batožine zakázaný konopný olej ako náplň do elektronickej cigarety. Na súde sa už skôr priznala k jeho držbe, ale poprela úmysel porušiť zákon.

„Dodnes nechápem, ako sa konopný olej dostal do mojej batožiny. Nechcela som mať pri sebe látku, ktorá je v Rusku zakázaná.

Náhodou sa ocitla v mojej batožine, čo nepopieram, ale nemala som v úmysle nič pašovať,“ povedala 31-ročná pivotka, ktorej právnička predložila súdu povolenie od lekára na použitie konopných prípravkov proti bolesti.

 Krátko po zotavení sa z ochorenia COVID-19 absolvovala Grinerová 13-hodinový let z Arizony do Moskvy, aby sa pripojila k ruskému tímu UMMC Jekaterinburg. Hrávala zaň po skončení sezóny v zámorskej WNBA.

„Moja kariéra je celý môj život. Obetovala som jej všetko – svoje telo aj čas s rodinou. Teraz som už pol roka mimo domova,“ uviedla Grinerová v emotívnom svedectve.

Vysvetlila, že vždy dodržiavala pravidlá a snažila sa nesklamať svoj tím.

Súdny proces s dvojnásobnou olympijskou víťazkou sa začal 1. júla a pokračovať bude 2. augusta. V ruskej vyšetrovacej väzbe ju oficiálne môžu držať až do 20. decembra./agentury/

X X X

Trnava aj DAC opäť uspeli. Liptáci sa o zázrak nepostarali

Futbalisti Spartaka Trnava postúpili do 3. predkola Európskej konferenčnej ligy. Po domácom triumfe 4:1 nad waleským tímom AFC Newtown zvíťazili aj vo štvrtkovej odvete 2. predkola na pôde súpera 2:1.

Zverenci Michala Gašparíka sa o týždeň 4. augusta stretnú v 3. predkole s poľským tímom Raków Čenstochová. Trnava bola favoritom duelu aj napriek tomu, že sa jej pred odletom na ostrovy skomplikovala situácia so zostavou.

Pre problémy s vízami nemal Spartak k dispozícii Nigérijčanov Yusufa Bamideleho, Kazeema Bolajiho, Azeeza Oseniho, Ghančana Kelvina Boatenga a ani severomacedónskeho útočníka Milana Ristovského.

 Trnava síce prehrávala na ihrisku súpera od 35. minúty po góle Aarona Williamsa z pokutového kopu, no v druhom polčase skóre otočila zásluhou Samuela Štefánika a Martina Bukatu.

Newtown hrá svoje ligové zápasy na viacúčelovom päťtisícovom štadióne Latham Park, ten však nespĺňa podmienky na zápasy v európskych klubových súťažiach, preto zápas s Trnavou odohral v anglickom Oswestry na dvojtísícovom štadióne Park Hall./agentury/

X X X

Sparta končí v pohárovej Európe! Rozhodla obrovská chyba kapitána Hancka

Futbalisti MOL Fehérvár prehrali v odvetnom zápase 2. predkola Európskej konferenčnej ligy na ihrisku azerbajdžanského FK Gabala 2:1.

 Maďarský tím však po triumfe 4:1 v prvom zápase postúpil do 3. predkola. Dres MOL-u oblieka aj slovenský stredopoliar Peter Pokorný, ktorý však do zápasu nezasiahol.

Ďalej ide aj pražská Slavia, ktorá po triumfe 4:0 nad gibraltárskym tímom St. Joseph’s v prvom zápase uspela aj v odvete vysoko 7:0. Slovenský reprezentant Ivan Schranz hral do 66. minúty a podieľal sa asistenciou na druhom góle „zošívaných“.

 Ďalší pražský tím Sparta po domácej remíze 0:0 s nórskym Stavangerom prehrala v odvete 1:2 a vypadla.

V drese „rudých“ odchytal celý zápas slovenský brankár Dominik Holec, obranca Dávid Hancko hral taktiež celých 90 minút. Útočník Lukáš Haraslín hral do 80. minúty.

Kapitán Hancko urobil v nadstavenom čase obrovskú chybu, ktorú súper potrestal. Zo zlej spätnej prihrávky Holecovi ťažil striedajúci Mai Traoré, ktorý skóroval do prázdnej bránky a rozhodol o postupe nórskeho tímu./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.