Brusel chce dať viac peňazí migrantom a Ukrajine. Maďarsko v žiadnom prípade nepodporí návrh nepremyslenej úpravy rozpočtu Európskej únie. Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán to vyhlásil v piatok na Facebooku v úvode neformálneho summitu Európskej únie v španielskej Granade. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.
Premiér vo videozázname na svojom účte povedal, že od schválenia sedemročného rozpočtu uplynuli tri roky a Brusel vyžaduje od členských štátov, aby platili viac, pretože „chce dať viac peňazí Ukrajincom na vojnu a viac peňazí migrantom“.
Podľa jeho slov namiesto prímeria chce Brusel dodávky zbraní a namiesto mieru by finančne podporoval zdĺhavé zabíjanie. „Vnucujú nám migračnú zázračná zbraň, ktorou je migračný pakt, ten však už tiež zlyhal,“ dodal Orbán.
Maďarský ministerský predseda si myslí, že Bruselu sa situácia vymkla spod kontroly. „O pár mesiacov sú v Európe voľby a byrokrati sa už namiesto svojej práce venujú tomu, čo s nimi bude, čo bude s ich prácou a kariérou. V takejto situácii Maďarsko nepodporí žiadnu unáhlenú a neuváženú zmenu rozpočtu,“ podčiarkol. Podľa Orbána je načase, aby sa „bruselskí byrokrati spamätali“.
„Brusel zradil Európu. Dlhotrvajúca vojna, finančný bankrot a migračná kríza, toto dali dohromady bruselskí byrokrati za posledný rok. Stačilo! V Bruseli je potrebná zmena!“ zdôraznil Orbán.
Maďarský premiér vo štvrtok bilaterálne rokoval s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom. Hovorili o témach štvrtkového summitu Európskeho politického spoločenstva (EPC), pričom zopakoval postoj svojej vlády k eurofondom smerujúcim do Maďarska. Pripomenul aj zhoršujúcu sa migračnú situáciu, pokles ekonomiky a konkurencieschopnosti Európy, ale vyjadril sa aj k rozpočtu EÚ./agentury/
X X X
Pellegrini požiadal Šimečku o post premiéra aj rezort vnútra. PS je ochotné ustúpiť, nie však vo všetkom
V slovenskej politike by išlo o precedens, ešte sa nestalo, aby predseda vlády nepochádzal z najsilnejšej koaličnej strany.
Expremiér Peter Pellegrini sa vo štvrtok nestretol len s predsedom Smeru Robertom Ficom, s ktorým smerujú k dohode o spoločnej koalícii aj s SNS.
Šéf Hlasu podľa našich informácií vo štvrtok neformálne rokoval aj s predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom a prvýkrát mu otvorene tlmočil svoje ambiciózne požiadavky.
Podľa nášho dobre informovaného zdroja Pellegrini Šimečkovi oznámil, že by do koalície s PS, SaS a KDH išiel, ale chce za to kreslo premiéra aj dôležité ministerstvo vnútra.
Progresívci sú podľa našich informácií v záujme vytvorenia koalície bez Smeru ochotní urobiť ústupok. Hlasu, ktorý skončil vo voľbách až tretí, by dali post premiéra, odmietajú mu však nechať aj rezort vnútra.
Nový minister vnútra bude rozhodovať aj o novom šéfovi polície, ktorý vo funkcii nahradí Štefana Hamrana. Polícia v súčasnosti vyšetruje množstvo káuz, ktoré sa týkajú aj špičiek Smeru a jeho bývalých nominantov.
Gesto aj pre KDH
Už samotné vzdanie sa nároku na miesto šéfa vlády by v PS považovali za veľké gesto. V slovenskej politike by išlo o precedens, ešte sa nestalo, aby predseda vlády nepochádzal z najsilnejšej koaličnej strany.
Zo strany PS by však nešlo len o ústupok voči Pellegrinimu, ale aj KDH, bez ktorého by štvorkoalícia nedokázala vzniknúť. Pellegrini ako premiér by mohol byť pre konzervatívnych voličov KDH prijateľnejší.
Kresťanskí demokrati na čele s Milanom Majerským hlásajú, že mieria do opozície. So Smerom vládnuť nechcú a v prípade PS im prekáža pohľad progresívcov na množstvo kultúrno-etických otázok.
Obavy KDH by mohlo zmierniť práve to, že by na čele vlády nebol šéf čisto liberálnej strany, ale skôr umiernenejší zakladateľ Hlasu.
Črtá sa dohoda so Smerom
Práve postoj KDH, ktoré sa do koalície s PS nehrnie, je však jedným z dôvodov, prečo momentálne skôr pravdepodobnejšia koalície Smeru, Hlasu a SNS. Ako sme dnes už informovali, podľa našich informácií sa už Smer a Hlas dohodli a dokonca uzavreli debatu o poste premiéra.
Tým by bol v tejto zostave Robert Fico. Šéf Hlasu Peter Pellegrini by mal získať stoličku predsedu parlamentu, teda druhú najvyššiu ústavnú funkciu.
S ňou už má svoje skúsenosti. Národnú radu viedol potom, ako sa tohto postu vzdal v roku 2014 Pavol Paška.
Požiadavku byť premiérom koalície mal Pellegrini predostrieť aj Smeru, Robert Fico ako jasný víťaz volieb ju odmietol. Vo videu, ktoré líder Hlasu zverejnil dnes na Facebooku, pritom Pellegrini hovorí, že o funkciách zatiaľ reč nebola.
„V prvom kole rokovaní sa riešia najskôr programové a hodnotové prieniky politických strán a nie tie osobné,“ dodáva, aktuality.sk
X X X
Robert Kaliňák prezradil, kedy môžu oznámiť vytvorenie novej vlády
Podľa Roberta Kaliňáka pre Progresívne Slovensko padla možnosť vytvoriť koalíciu s Hlasom, KDH a SaS.
Vyhlásenie o novej vládnej koalícii by mohlo prísť už budúci týždeň. Potvrdil to člen strany Smer a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý však zároveň poprel, že by bola nová vláda „takmer hotová“. Podľa jeho slov sa v súčasnosti rokuje najmä o tom, aké majú programové priority a čo by chceli vo vláde presadiť. Snaha dohodnúť sa je ale zo všetkých strán. Doteraz sa Robert Fico a Peter Pellegrini stretli dvakrát.
„Keď sa na tomto zhodneme, tak by sme mohli v určitej chvíli budúci týždeň vyhlásiť, či sme sa dohodli alebo nie,“ uviedol. Podľa našich informácií je koalícia v zložení Smer, Hlas a SNS na spadnutie a dohoda je vraj už aj na pozícií premiéra, ktorým by mal byť šéf Smeru Robert Fico. Predseda Hlasu Peter Pellegrini by mal zas viesť Národnú radu.
To popiera Robert Kaliňák, ktorý skonštatoval, že personálne otázky sa ešte neriešili a žiaden z politických lídrov si nedával žiadne požiadavky. Priznal ale, že v prípade vytvorenia koalície bude jeden predsedom parlamentu a druhý premiérom.
„Faktom zostáva, že to nejak vychádza z Ústavy, že nemôžeme mať dvoch premiérov naraz a dvoch predsedov parlamentu. Takže jeden z predsedov by mal byť premiér a druhý predsedom parlamentu. Ale ešte raz, všetky personálne veci začnú riešiť až v momente, keď sa dohodneme, že chceme vytvoriť spoločnú koalíciu a že chceme spolupracovať,“ objasnil Kaliňák, ktorý svoje presvedčenie o tom, že sa Smeru podarí vytvoriť koalíciu s Hlasom a SNS staval aj na tom, že predseda KDH Milan Majerský povedal, že nevidí možnosť na koalíciu s Progresívnym Slovenskom.
„Tým pádom druhá teoretická alternatíva pre túto chvíľu odpadá. S partnermi, ktorí sa nachádzajú na tej strane sociálnodemokratickej, sa chceme dohodnúť,“ skonštatoval Kaliňák.
Podľa Kaliňáka rokovania idú dobrým smerom a netrvajú dlhšie ako v minulosti. Plánom je v prípade dohody na programových cieľoch prijať memorandum, ktorým by oznámili prezidentke Zuzane Čaputovej, „že sa dohodli na tom, že sa dohodnú“.
Problémom pri tvorbe koalície podľa Kaliňáka nie je možná nestabilita klubu SNS, v ktorom sa bude nachádzať až deväť nestraníkov a rôznych anti-systémových osobností. „Myslím si, že tých kandidátov na kandidátke SNS spájali spoločné hodnoty a spoločné ciele. Členský preukaz neznamená vždy totálnu stabilitu. Ja si myslím, že či už Andrej Danko alebo aj Tomáš Taraba určite prinesú do parlamentu stabilitu. Na konci dňa SNS boli vždy stabilným partnerom,“ komentoval Kaliňák.
Nová vláda by podľa neho mala byť hotová do ustanovujúcej schôdze parlamentu, ktorá sa má podľa zákona uskutočniť najneskôr 30 dní po volbách, aktuality.sk
X X X
Dušan Kováčik pred súdom: Vypovedali expolicajti z Bosny, o skutku veľa nevedeli. Spochybňujú svedka Slobodníka
Svedok Marián Kučerka odmietol odpovedať na otázky prokurátora Michala Šúreka.
Na Špecializovanom trestnom súde vypovedali tento týždeň cez telemost z Bosny a Hercegoviny až dvaja expolicajti – právoplatne odsúdený Marián Kučerka a neprávoplatne odsúdený Ján Kaľavský. Dôvodom je prípad, kde čelí špeciálny prokurátor Dušan Kováčik obvineniu, že za úplatok 50-tisíc eur od podnikateľa s kontaktmi v tajnej službe Petra Košča „pozametal“ dva prípady.
Jeden sa mal týkať podozrení priamo voči Koščovi, druhý bývalého šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka, ktorý je medzičasom obžalovaný z vynášania informácií zločineckej skupine Sýkorovcov.
Košč aj Kováčik vinu odmietajú. Bývalého špeciálneho prokurátora na pojednávania privádza eskorta z výkonu trestu – už je právoplatne odsúdený za korupciu na osem rokov väzenia.
Košč je od jari 2021, kedy bol v tomto prípade obvinený, na úteku. Od leta čelí tiež obvineniu ako hlava zločineckej skupiny v kauze Rozuzlenie, kde polícia stíha aj dvoch bývalých šéfov SIS Vladimíra Pčolinského aj Michala Aláča.
Kučerka aj Kaľavský sú v prípade Kováčik-Košč svedkami obhajoby. Priamo pri skutku neboli. Vypovedali skôr o informáciách, ktoré dostali sprostredkovane a ku dôveryhodnosti svedkov vystupujúcich v tomto prípade – najmä o Bernardovi Slobodníkovi.
Kaľavského informátor Košč
Cez telemost v stredu ako prvý vypovedal Ján Kaľavský, ktorého v júli Špecializovaný trestný súd odsúdil na sedem rokov väzenia za korupciu a vynášanie informácií z polície Petrovi Petrovovi. Rozhodnutie nie je právoplatné. Kaľavský trvá na svojej nevine, rozhodovať bude najvyšší súd.
„Osobu Dušana Kováčika som poznal len z médií. Nikdy sme sa nestretli. Osobu Peter Košč poznám, bol to môj informátor,“ začal svoju výpoveď Ján Kaľavský. Celý prípad je podľa neho vymyslený. Jeho konkrétnu argumentáciu médiá nemôžu spomínať skôr, ako budú vypovedať ďalší svedkovia. Zaviazal ich k tomu samosudca Michal Truban na základe žiadosti Kováčikovej obhajoby.
Pripomeňme, že vzťah Kaľavského a obžalovaného Košča v minulosti vo svojej výpovedi opísal ako svedok ďalší Kaľavského informátor Peter Petrov. Obaja sú tiež stíhaní v kauze Rozuzlenie, kde mal byť Košč podľa polície hlavou zločineckej skupiny.
„Dňa 24. 3. 2021 ráno o 6:00 mi (Kaľavský, pozn. redakcie) volal cez aplikáciu Signal a uviedol mi, že je pod vplyvom alkoholu, keďže jeho kolegovia robili domovú prehliadku u jeho priateľa a s odstupom času si dovolím tvrdiť riadiaceho dôstojníka legalizácie Petra Košča,” povedal Petrov o telefonáte s dnes už bývalým policajtom.
NAKA vtedy robila domovku u Košča a obvinili ho práve v prípade podplácania Dušana Kováčika. Kaľavského vraj natoľko nahnevala akcia voči Koščovi, že avizoval protiútok, tvrdil Petrov.
„Uviedol, že toto svojim kolegom nedaruje, že si to nemali dovoliť, že vedeli, že sa s ním stretáva a že ho má v obálke ako informátora s krycím názvom seržant a že sa im pomstí, nájde si svedkov a zabezpečí ich trestné stíhanie.” Petrov by mal na najbližšom pojednávaní vypovedať ako svedok.
Zásahu u Košča predchádzal nezvyčajný telefonát od Kaľavského. „Ja som mu volal v deň realizácie ráno o piatej, že vyšetrovateľ Daňko chce na neho číslo. Peter Košč mi normálne dvihol telefón, povedal som mu, že som dal jeho číslo vyšetrovateľovi Daňkovi, ja som sa nepýtal, či môžem. Ja som ale vtedy nevedel, že sa ide zadržiavať,“ vypovedal v minulosti na inšpekcii Kaľavský.
Kučerka neodpovedal na otázky prokurátora
V piatok vypovedal zo Sarajeva cez telemost ako svedok obhajoby aj právoplatne odsúdený expolicajt Marián Kučerka. Na otázky prokurátora Michala Šúreka odpovedať odmietol. Argumentoval prebiehajúcim vyšetrovaním. „Je vedené trestné konanie pre vydieranie, kde som ja ako poškodený a prokurátor Michal Šúrek ako osoba podozrivá,“ povedal.
Kučerka aj Kaľavský nehovorili veľa o skutku samotnom. Vo svojich výpovediach spochybňovali najmä svedka Bernarda Slobodníka, ktorý mal byť priamo pri odovzdaní údajného úplatku.
Obžalovaný Dušan Kováčik sa vyjadril k obom svedkom. Zdôraznil, že ich vypočutie navrhovali už v priebehu vyšetrovania a vyšetrovateľ Ľubomír Daňko ani prokurátor Šúrek im nevyhoveli. „Opakovane sme poukazovali na neobjektívnosť a zaujatosť celého vyšetrovania zo strany týchto dvoch pánov,“ povedal na ich adresu.
Obsah výpovede oboch svedkov podľa Kováčika jednoznačne potvrdzuje, že celá vec vedená voči nemu a Koščovi bola odzačiatku vymyslená. „Boli sme diskreditovaní, neobjektívne a zaujato vyšetrovaní, a to práve za aktívnej účasti vyšetrovateľa a prokurátora,“ povedal.
Podľa prokurátora Michala Šúreka obaja svedkovia nevypovedali ku skutku v zásade ani okrajovo. „Vyjadrovali sa len ku skutočnostiam, ktoré boli zasadené do obohratých obhajobných tvrdení. Za orgány činné v trestnom konaní môžem toto vylúčiť. Obe výpovede boli v takom istom tóne. Ku samotnému skutku vedeli pramálo,“ zhrnul.
Výpoveď Kučerku komentovať nechcel. „Je to svedok obhajoby právoplatne odsúdený za závažnú trestnú činnosť korupčného charakteru,“ povedal. Podľa Šúreka postoj svedka, že nebude odpovedať na jeho otázky, nemá oporu v trestnom poriadku.
„Je všeobecne známe, že tento odsúdený má už dlhodobo výhrady voči mojej osobe, hoci to bol práve on, kto ma v tom roku 2020 opakovane vyhľadal a zneužil naše dlhoročné kamarátstvo,“ uzavrel prokurátor.
Sudca Truban určil dva ďalšie termíny pojednávania. V októbri budú vypovedať dvaja policajní operatívci, bývalý vyšetrovateľ prípadu Ľubomír Daňko a zrejme aj Peter Petrov, aktuality.sk
X X X
Lídra nemeckej strany AfD, ktorého hospitalizovali po nejasnom incidente, prepustili z nemocnice
Chrupall sa zúčastnil na predvolebnom zhromaždení, kde mal vystúpiť aj s prejavom. Zdravotníci ho však museli v zákulísi ošetriť. Strana hovorí o „násilnom incidente“, zatiaľ čo polícia tvrdí, že sa nezdalo, že by mal politik viditeľné zranenie.
Spolulídra krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Tina Chrupallu vo štvrtok prepustili z nemocnice v bavorskom Ingolstadte, do ktorej bol v stredu prevezený za pomerne nejasných okolností, informuje tlačová agentúra DPA.
Všetky plánované predvolebné akcie Chrupallu boli zrušené.
Chrupalla sa v stredu v Ingolstadte zúčastnil na predvolebnom zhromaždení. Skôr, než stihol vystúpiť s prejavom, ho však museli v zákulisí ošetriť zdravotníci a následne bol prevezený do nemocnice. AfD informovala, že ho hospitalizovali po „násilnom incidente“ a leží na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Nikto polícií neoznámil fyzický útok na Chrupallu
Polícia neskôr informovala, že nikto jej neoznámil žiaden fyzický útok na Chrupallu. Lídra AfD previezli do nemocnice, pričom podľa polície sa nezdalo, že by mal viditeľné zranenie.
Hovorca AfD však vo štvrtok spomínal „bodnú ranu“. Zároveň uviedol, že v súčasnosti prebiehajú testy na zistenie prítomnosti cudzorodých látok v Chrupallovom tele a že polícia v súvislosti s prípadom vedie vyšetrovanie. Začatie vyšetrovania v snahe objasniť okolnosti incidentu potvrdila bez ďalších podrobností aj polícia.
Míting AfD v Ingolstadte sa konal pred voľbami do krajinských parlamentov, ktoré v nedeľu prebehnú v Bavorsku a Hesensku, aktuality.sk
X X X
Slovenská ošetrovateľka sa priznala, že chcela zabiť rakúskeho dôchodcu
Spory medzi 24-ročnou ošetrovateľkou a 82-ročným Rakúšanom vyústili do vraždy. Slovenka sa priznala, že vzala z kuchyne nože a bodla nimi seniora, ktorého opatrovala.
Ošetrovateľka zo Slovenska, ktorú vo štvrtok večer zadržali pre podozrenie z vraždy dôchodcu v Rakúsku, sa na výsluchu priznala k úmyslu zabiť. Oznámila to v piatok večer prokuratúra, informuje TASR na základe správ rakúskych médií.
Pôvodne bola mužom
Medzi 24-ročnou ošetrovateľkou a 82-ročným mužom z obce Geretsberg v Hornom Rakúsku už dlhšie dochádzalo k sporom. Týkali sa okrem iného sexuálnej orientácie ošetrovateľky, ktorá bola pôvodne mužom, definuje sa však ako žena, uviedla verejnoprávna stanica ORF.
Podozrivá policajtom povedala, že v deň činu vo štvrtok vypila veľa alkoholu. Následne vzala z kuchyne nože a bodla nimi seniora, ktorého opatrovala, uviedol hovorca prokuratúry. Po čine sama zavolala nevlastnej dcére dôchodcu a tá privolala políciu, napísala agentúra APA.
Muža sa ešte pokúšali oživiť záchranári, no bezúspešne. Podľa prokuratúry mal päť bodných zranení v oblasti hrudníka a brucha, vražednými zbraňami boli dva nože.
Podozrivá bola pri príchode polície opitá a vykazovala známky „duševnej poruchy“, preto ju najskôr previezli do nemocnice v Linzi. Vypočuť ju mohli až v piatok popoludní. Prokuratúra podľa hovorcu skúma aj to, či nebola v čase činu pod vplyvom drog, aktuality.sk
X X X
Ekonóm o úsporných opatreniach: Už sme zažili väčšie šetrenie, prepúšťať sa dá rýchlo, ale treba to robiť inteligentne
Kabinet Ľudovíta Ódora predstavil balík opatrení, ktorý novej vláde ukazuje, ako by mohla konsolidovať. Sú v ňom jednoduchšie aj komplikovanejšie úsporné opatrenia. Navyše ich je toľko, že nová vláda si z nich bude môcť povyberať to, čo považuje za optimálny spôsob ozdravenia verejných financií.
„Celkový rámec je v zásade správny a je v rukách budúcej vlády, či si z toho niečo vyberie, prípadne koľko si z toho vyberie a do akej miery to s konsolidáciou bude myslieť vážne,“ hodnotí balík opatrení Martin Šuster, ekonóm Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Upozorňuje, že rozhodujúce bude aj načasovanie konkrétnych opatrení. „Teraz máme infláciu okolo osem percent, no ak by zmena dane bola efektívna niekedy na budúci rok, tam už očakávame infláciu len okolo päť percent a ešte dúfame, že sa zníži. Ak by sa zvyšovanie nepriamych daní odložilo ešte o rok s týmto argumentom, tak je to pochopiteľné,“ upozorňuje. „Na druhej strane treba povedať, že zvýšenie nepriamych daní je to najjednoduchšie z celého balíka. Ak chce vláda rýchlo preukázať, že to myslí vážne, tak toto je vec, ktorá sa dá urobiť jednoduchou zmenou zákona. Skoro všetky ostatné veci, ktoré sú tam, sú podstatne náročnejšie,“ hovorí v rozhovore.
X Ako hodnotíte súbor opatrení, ktoré predstavila vláda Ľudovíta Ódora? Čo to hovorí o možnostiach, ako môže krajina konsolidovať verejné financie?
Dobrá správa je, že celkový rámec konsolidácie nadväzuje na to, čo načrtla vláda Eduarda Hegera v programe stability na jar tohto roku. Tam sa asi zhodneme, že potreba konsolidácie počas celého prichádzajúceho volebného obdobia je tri až päť percent hrubého domáceho produktu (HDP). Snažíme sa, aby sme sa na konci volebného obdobia dostali s deficitom pod tri percentá HDP, ideálne aj pod dve percentá. To je niečo, čo by nás bezpečne dostalo do pásma stredného rizika, pričom teraz sú verejné financie v pásme vysokého rizika. Bezpečne by sme sa dostali k tomu, že sa ďalej nebude zvyšovať pomer verejného dlhu k HDP.
X Tieto čísla sú relatívne známe, no zavádzanie šetriacich opatrení so sebou bude niesť aj politické náklady. Je reálne vyskladať konsolidačné opatrenia tak, aby budúca vláda nabrala na ne odvahu a bola ochotná ich urobiť?
To je otázka pre tých, ktorí budú vládnuť, nie pre nás. Z analytického pohľadu viem povedať, že ozdravenie verejných financií je potrebné a akékoľvek jeho odkladanie je škodlivé. Čo z toho si politici trúfnu presadiť, to musíme nechať na nich, aktuálna vláda tam navrhuje množstvo opatrení, aj malých, aj veľkých, z ktorých sa to dá vyskladať, vláda si ich navyše podľa vlastných preferencií môže ešte upraviť. Ja si myslím, že ak bude vôľa ozdraviť verejné financie, tak si z toho môžu vybrať, konkrétne opatrenia by som však nechcel hodnotiť, to už naozaj závisí od zvolených zástupcov, ktorí sa ujmú vlády.
X Dajú sa tie konsolidačné opatrenia vyskladať tak, že nezadusia ekonomiku?
Dá sa to urobiť. Konsolidácie podobnej veľkosti sme už zažili. Napríklad po skončení finančnej krízy z rokov 2009 a 2010 sa medzi rokmi 2010 a 2014 uskutočnila konsolidácia ešte väčšia než to, čo sa navrhuje teraz. Podobne to bolo počas príprav na vstup do EÚ, teda niekedy medzi rokmi 2001 a 2003. Vtedy tiež bola razantná konsolidácia, popritom sa dokonca ekonomike podarilo razantne rásť. Tie opatrenia sa dajú vybrať také, aby nemali negatívny vplyv, teda extrémne negatívny vplyv na rast ekonomiky, prípadne na zamestnanosť. Dôležité bude tiež načasovanie. Je dôležité, aby sa opatrenia vyberali tak, aby sa ich negatívne vplyvy neznásobovali. Niektorým opatreniam treba dať čas, aby sa ekonomika vedela prispôsobiť.
X Pokračujte, povedzme si viac.
Povedzme si to na príklade. Dôležitosť načasovania skúsim vysvetliť na návrhoch na znižovanie počtu zamestnancov v štátnych podnikoch, v štátnej správe aj v samosprávach. To sa dá urobiť plošne, to sme niekoľkokrát už zažili, jednoducho sa nariadi všetkým ministerstvám, aby prepustili desať percent zamestnancov. Môžeme to však urobiť aj inteligentne a keď hovorím inteligentne, myslím tým to, že na tých ministerstvách urobíme personálny audit. Zistíme, kde treba personálne kapacity možno aj posilniť, aj to, kde sa dá ušetriť.
Ak to budeme chcieť spraviť inteligentne, čo by sme mali, tak sa treba pozrieť, akú máme možnosť robiť personálne audity. Na Slovensku sú dve, možno tri poradenské audítorské spoločnosti, ktoré sú schopné robiť taký veľký personálny audit v štátnej správe. Predsa len je rozdiel, ak robíme personálny audit na ministerstve a v nejakom výrobnom podniku. Povedzme teda, že využijeme poradenské kapacity a budeme robiť dva personálne audity na ministerstvách súčasne. Ak každý potrvá pol roka, vieme prejsť cez štyri ministerstvá za rok. Kým teda podrobíme auditu všetky, tak to skutočne trvá celé volebné obdobie. Ak by si vláda vybrala toto opatrenie, tak z toho nebude mať úžitok okamžite, ale za štyri roky to dokáže zrealizovať. Podobne sa dá postupovať aj v obciach. Nie je dobré tlačiť na všetky obce a kraje, aby sa zbavovali zamestnancov naraz. Aj im musíme nechať priestor na to, aby to urobili inteligentne. To isté platí o štátnych podnikoch. Keby sme robili veci plošne, tak sa môže stať, že prepustíme aj zamestnancov, o ktorých zistíme, že ich nevyhnutne potrebujeme, a niektoré veci nám nebudú fungovať.
X V tomto prípade by nová vláda mala začať v podstate okamžite a neočakávať efekt hneď.
Áno. Cieľom tohto všetkého je ozdraviť verejné financie v nejakom strednom a dlhšom horizonte. Naozaj neočakávame efekty už na budúci rok, výrazné zlepšenie by sme mali vidieť na konci volebného obdobia.
X Ministerstvo financií hovorí, že na najbližšie roky potrebujeme dôveryhodný plán, že to je dôležité a v istom zmysle stačí mať správnu trajektóriu. Súhlasíte?
Áno, s tým treba súhlasiť. Keď sa pozriete aj na financovanie na zahraničných trhoch, tie sú nervózne nielen kvôli Slovensku, ale aj kvôli slabšej hospodárskej aktivite v celej eurozóne. Aby sme presvedčili zahraničných investorov, aby nám ďalej požičiavali, musíme im predstaviť hodnoverný plán. To neznamená, že sa všetko spraví v prvom polroku, ale ten plán musí dávať zmysel. Potom ho, samozrejme, musíme aj dodržiavať. Ak predstavíme dobrý plán a niektoré opatrenia sa dokončia o dva-tri roky, to už prekážať nebude.
X Keď sa pozrieme na to, čo je obsahom opatrení, tak najväčšia časť za 3,2 miliardy eur hovorí o zvyšovaní daní. V minulosti sme sa spolu zhovárali o tom, že úspešné konsolidácie stoja predovšetkým na škrtaní výdavkov. Ako to hodnotíte?
Áno, z toho menu je väčšia váha na daniach. Vláda dostane väčšiu príležitosť vyberať z opatrení, ktoré zvyšujú dane. Vo všeobecnosti by sme chceli vidieť vyššiu váhu konsolidácie na výdavkoch, ale zdá sa, že tam nie je veľmi z čoho vyberať. Ak by sme tam chceli vyberať tak, že z toho bude konsolidácia za niekoľko miliárd, tak vyberieme skoro všetko. Pri daniach sú tam aj dane, ktoré sú pre ekonomiku podstatne menej škodlivé, dokonca možno prospešné. To sú niektoré environmentálne dane a dane z nehnuteľností. Tiež to platí v prípade, že by sa znovu zaviedla daň z dedičstva a darovania napríklad pre vysoké dedičstvá.
X To je dokonca opatrenie, ktoré je potom ešte nad rámec balíka v hodnote 3,2 miliardy eur. Takže váha zvyšovania daní je vlastne ešte väčšia.
Oni to majú v inej tabuľke, ale tiež je to zvyšovanie daní. Pravda je, že opatrení je tam za desať miliárd a keď si vláda z toho vyberie polovicu, tak to bude dobrý plán na celé volebné obdobie. Aj z toho zvyšovania daní sa dá vybrať len časť.
X Relatívne výrazne sa materiál venuje napríklad zvyšovaniu DPH, to však výrazne zvýši cenovú hladinu, tomu sa práve snažíme zabrániť. Aký tam v tomto prípade vidíte priestor? Úprava DPH by mohla konsolidovať masívne, no náklady sú obrovské.
Áno, to si treba zvážiť, kedy by mohol byť ten správny čas. Teraz máme infláciu okolo osem percent, no ak by zmena dane bola efektívna niekedy na budúci rok, tam už očakávame infláciu len okolo päť percent a ešte dúfame, že sa zníži. Ak by sa zvyšovanie nepriamych daní odložilo ešte o rok s týmto argumentom, tak je to pochopiteľné. Na druhej strane treba povedať, že zvýšenie nepriamych daní je to najjednoduchšie z celého balíka. Ak chce vláda rýchlo preukázať, že to myslí vážne, tak toto je vec, ktorá sa dá urobiť jednoduchou zmenou zákona. Skoro všetky ostatné veci, ktoré sú tam, sú podstatne náročnejšie. Vláda sa ujme moci niekedy v októbri, prípadne v novembri. Ak má pripraviť zmeny zákonov tak, aby boli účinné od 1. januára alebo najneskôr v lete budúceho roka, tak pravdepodobne bude musieť urobiť aj niektoré z tých jednoduchých opatrení, ktoré by sme si možno predstavovali inak, keby sme na to mali viac času.
X Ak by ste mali tipovať, tak napríklad zmeny v DPH sa v horizonte jedného roka, možno dvoch, dajú očakávať?
Asi áno, no naozaj to nechajme na budúcu vládu.
X Keď sa pozrieme na kapitolu, ktorá škrtá rôzne výdavky, ako ju hodnotíte?
Sú tam sociálne dávky, ktoré, ako sa ukazuje, sú málo účinné. Sú to malé dávky, ktoré pomáhajú veľmi selektívne malým skupinám ľudí. Prípadne sú tam dávky, ktoré boli zavedené nedávno relatívne nesystémovým spôsobom. Asi je prirodzené, že toto sú kandidáti na prehodnotenie. Dá sa to navyše spraviť tak, aby to nepocítili tí, ktorí naozaj potrebujú pomoc, teda spodných 10 až 20 percent rodín s najnižšími príjmami. Ušetriť by sa dalo na tých, ktorí až tak sociálnu záchrannú sieť nepotrebujú.
X Vo viacerých opatreniach je poznámka, že by sa nemali dotknúť ľudí pod hranicou hmotnej núdze. Stačí takýto filter?
Celkovo potrebujeme prehodnotiť to, čo považujeme za hmotnú núdzu.
X Vo všeobecnosti je životné minimum nízko.
Áno. Životné minimum je u nás nastavené tak, že jeho reálna výška je dnes nižšia ako v roku 1998, keď sme s týmto konceptom začínali. Životné minimum sa zvyšuje buď o infláciu, alebo v niektorých prípadoch aj o menej ako infláciu. To sa stalo trikrát alebo štyrikrát. Výsledok je, že dnes si za životné minimum kúpite menej než pred dvadsiatimi rokmi. Pritom celkovo, ako krajina, sme bohatší ako vtedy, máme celkovo trikrát nižšiu nezamestnanosť ako vtedy. Mohli by sme si dovoliť byť štedrejší k ľuďom, ktorých pokladáme za chudobných. Nastaviť životné minimum, tým aj hranicu hmotnej núdze, by sme mohli trochu inak. Dosť inak.
X Tu teda treba z vášho pohľadu možno začať.
Áno, preto hovorím, že škrty by sa nemali dotknúť spodných desiatich, prípadne dvadsiatich percent rodín s najnižšími príjmami. Preto nehovorím len o osobách v hmotnej núdzi, tých je menej ako spodných desať percent.
X Relatívne atraktívnou oblasťou konsolidácie je zdaňovanie negatívnych externalít, aj to v návrhoch je. Tieto opatrenia so sebou nesú relatívne nižšie politické náklady, dajú sa lepšie obhájiť. Ako hodnotíte snahu vlády v tejto oblasti?
Konkrétne opatrenia nechcem hodnotiť, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že asi tá najlepšia daň je daň, ktorá cieli na negatívne externality. Väčšinu environmentálnych daní máme v súčasnosti na podobnej úrovni ako iné európske krajiny, no trend v iných európskych krajinách je, že sa dane zo znečisťovania, prípadne z nezdravých potravín zvyšujú. Ak budeme takto držať krok s ostatnými európskymi krajinami, tak vieme získať výnos do štátneho rozpočtu. Okrem toho, že to má pozitívny vplyv na verejné financie, tak to ešte vedie k zdravšiemu správaniu podnikov a spotrebiteľov.
X Debata napríklad o environmentálnych daniach sa komplikuje tým, že odporcovia týchto riešení ukazujú napríklad na Čínu, že ona veľa nerobí a napríklad EÚ si potom iba sama zväzuje ruky. Ako sa dívate na takýto argument?
Pozrime sa na rozdiely medzi EÚ a Čínou. V prvom rade nie je pravda, že Čína nič nerobí. EÚ chce byť uhlíkovo neutrálna do roku 2050, cieľ Číny je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Aj tam sa posúvajú ďalej, len to možno nevidíme tak detailne. Dá sa na to pozrieť aj naopak. Ak my nepristúpime k prechodu na zelenú ekonomiku, práve v tom nás Čína predbehne. V mnohom je ďalej ako my, napríklad v používaní elektromobilov a aj v transformácii elektrickej siete a príklonu k výrobe elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. V súčasnosti Čína naozaj produkuje obrovské množstvo oxidu uhličitého, no v znižovaní emisií sa hýbe rýchlejšie ako my. Keďže vieme, že budúcnosť je v obnoviteľných zdrojoch, tak sa pozerajme, kde bude Čína o desať, možno dvadsať rokov, nie na to, kde je dnes.
X Okrem envirodaní sú v návrhoch aj ďalšie daňové úpravy, spomenúť z mnohých môžeme dať z nehnuteľností, o tej sa veľa diskutuje. Ako vnímate návrh na jej úpravu?
Tam máme obrovský priestor. V porovnaní s inými krajinami EÚ my zdaňujeme nehnuteľnosti tri- až desaťkrát menej v pomere k HDP, ako je zvykom v západných krajinách. Tam je výrazný priestor a zároveň je to priestor, ktorý by u nás pomohol samosprávam, ktoré po nedávnych zmenách v zdaňovaní fyzických osôb potrebujú posilniť svoje financovanie.
X Hovorí sa o tom, že štát potrebuje cenové mapy. To sa už hovorí roky a zdá sa, že nebude jednoduché nový systém zaviesť. Tam to asi chvíľu potrvá.
Áno, toto je taká vec, pri ktorej už desať rokov hovoríme, že potrebujeme ešte tri roky, aby sme mali dáta a vedeli to urobiť. Treba na tom začať pracovať, aby sa to o tri roky dalo spraviť.
X Ide vláda týmto balíkom návrhov dobrým smerom?
Celkovo áno. Celkový rámec je v zásade správny a je v rukách budúcej vlády, či si z toho niečo vyberie, prípadne koľko si z toho vyberie a do akej miery to s konsolidáciou bude myslieť vážne./agentury/
X X X
Vladimir Putin naznačil možnosť, že by Rusko mohlo obnoviť jadrové skúšky
Podľa Putin by Rusko mohlo stiahnuť svoju ratifikáciu prelomovej zmluvy o zákaze jadrových skúšok. Ruský prezident tiež dodal, že existencia jeho krajiny nie je ohrozená.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok naznačil možnosť, že Rusko by mohlo po prvýkrát za viac ako tri desaťročia obnoviť jadrové skúšky a stiahnuť svoju ratifikáciu prelomovej zmluvy o zákaze jadrových skúšok. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Putin, ktorý má v najväčšej jadrovej mocnosti sveta najvyššiu rozhodovaciu právomoc, tiež uviedol, že Moskva úspešne otestovala riadenú strelu s jadrovým pohonom a jadrovou hlavicou Burevestnik, ktorej schopnosti označil za „bezkonkurenčné“.
Šéf Kremľa však uviedol, že nie je potrebné meniť ruskú jadrovú doktrínu, pretože akýkoľvek útok na Rusko by v zlomku sekundy vyvolal odpoveď v podobe úderu stovkami jadrových striel, čo by žiadny nepriateľ nemohol prežiť.
Dodal, že existencia Ruska nie je ohrozená. „Myslím si, že žiadny človek so zdravým rozumom a jasnou pamäťou by nepomyslel na použitie jadrových zbraní proti Rusku,“ povedal Putin na stretnutí Valdajského diskusného klubu v čiernomorskom Soči.
Návrhy politológov a komentátorov
„Počúvam výzvy, aby sme začali testovať jadrové zbrane, aby sme sa vrátili k testovaniu,“ dodal Putin s odkazom na návrhy tvrdej línie politológov a komentátorov, ktorí tvrdia, že takýto krok by mohol vyslať silný signál nepriateľom Moskvy na Západe.
Putin poznamenal, že Spojené štáty podpísali Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), ale neratifikovali ju, zatiaľ čo Rusko ju podpísalo aj ratifikovalo.
V Rusku niektorí vyzývajú Putina, aby odpálil jadrovú bombu a ukázal tak Západu, že trpezlivosť Moskvy v súvislosti s jeho podporou Ukrajiny a zjavnou neochotou rokovať už dochádza.
Podľa OSN sa v priebehu piatich desaťročí od roku 1945 do prijatia CTBT v roku 1996 uskutočnilo viac ako 2000 jadrových skúšok, z toho 1032 v Spojených štátoch a 715 v bývalom Sovietskom zväze. Ten naposledy testoval v roku 1990, USA v roku 1992.
Putin vo februári pozastavil účasť Ruska na zmluve New START z roku 2010 obmedzujúcej počet jadrových zbraní, ktoré môže každá strana rozmiestniť.
Putin vo štvrtok uviedol, že Rusko takmer dokončilo práce na novej generácii medzikontinentálnych balistických rakiet Sarmat, ktoré sú schopné niesť desať alebo viac jadrových hlavíc, aktuality.sk
X X X
Hlina obvinil predsedu KDH z tajnej dohody: Fico potreboval, aby Pellegrini nemal plán B. Majerský reaguje
Šéf Smeru Robert Fico potreboval, aby predseda Hlasu Peter Pellegrini nemal plán B, potreboval vyhlásenia, aby žiadna iná vláda nevznikla, to ho malo presvedčiť, aby bol „konštruktívny“, tvrdí Alojz Hlina. Podľa politika to zabezpečil predseda KDH Milan Majerský. Šéf KDH na neho zareagoval.
Stanovisko Milana Majerského: „Kúpa pozemku a stavba nášho rodinného domu bola financovaná z mojich úspor, úspor mojej manželky, hypotéky a príjmov mňa ako župana a manželky ako europoslankyne. Dom sme stavali niekoľko rokov. Nejestvuje dôvod, pre ktorý by som mal byť akokoľvek vydierateľný.
Špekulácie pána Hlinu ohľadom takzvaných dohôd KDH so stranou Smer nemá zmysel komentovať. Pokiaľ ide o tému presunu eurofondov na župy, pán Fico sa k nej predsa prihlásil sám už v poslednej predvolebnej diskusnej relácii Rádia Slovensko.
Správanie zvoleného poslanca za stranu SaS pána Hlinu vysvetľuje, prečo sme opatrní vo vzťahu k črtajúcej sa alternatíve voči vláde Roberta Fica. Napriek tomu v záujme ochrániť Slovensko od vlády strany Smer platí, na čom sa v piatok dohodlo predsedníctvo KDH“.
Podľa Hlinu je matematika jasná. Ak ide KDH do opozície, žiadna iná vláda ako Smer – Hlas – SNS nevznikne, preto si mal šéf Smeru poistiť Majerského.
Niečo za niečo?
„Majerský je vydierateľný a vydierajú ho ľudia, ktorým zaleží na tom, aby to dopadlo tak, ako to ide dopadnúť,“ myslí si Hlina. Doplnil, že „dohoda Fica a Majerského obsahuje, že pustia aj niečo ohľadom interupcií, plus presun eurofondov na VÚC a keď ľudia od Danka začnú blbnúť, tak zopár poslancov KDH zaberie“.
„Majerský by pred nástupom do funkcie župana nevedel zaplatiť z úspor ani rekonštrukciu kúpeľne vo svojom panelákovom byte. Vo funkcii župana sa mu však začalo dariť, ale my, čo sme nepadli z hrušky vieme, že ani z platu župana a ani z platu europoslankyne neviete postaviť na hektárovom pozemku miliónovú haciendu – interval 1 500 000 až 2 000 000 eur,“ napísal na sociálnej sieti Hlina. „Mimochodom, hektár je 10 000 m2 a na taký pozemok s výhľadom na Vysoké Tatry musíte mať viac ako len založený byt v levočskom paneláku,“ dodal.
Hlina v minulosti pôsobil v hnutí OĽaNO, neskôr v KDH a jeho ďalším pôsobiskom bola Dobrá voľba, ku ktorej sa pridal so svojou platformou Umiernených. Kvôli spojeniu Tomáša Druckera s Hlasom však z Dobrej voľby odišiel. V predčasných septembrových voľbách kandidoval na SaS zo 150. miesta./agentury/
X X X
Bugár: Pellegrini ako premiér vo vláde PS? Bol by zárukou stability, no bola by to krehká koalícia
Bol vo vláde s Robertom Ficom, Ivetou Radičovou aj Mikulášom Dzurindom. Mnohí mu vyčítali, že porušil svoj sľub a do vlády so Smerom nakoniec vstúpil. Svoje rozhodnutie by nemenil ani po rokoch, lebo iná možnosť nebola a predčasné voľby odmietal. Priznal však, že spravili chybu. Po vražde novinára Jána Kuciaka mal Most-Híd odísť z koalície. Čo sa týka dnešnej situácie, reálnejšia je koalícia Smeru, Hlasu a SNS. Koalícia na čele s Progresívnym Slovenskom (PS) by bola krehká, no ak by bol na čele štvorkoalície PS, Hlas, SaS a KDH Peter Pellegrini, mohol by byť zárukou stability. Aký je Fico pri skladaní vlády a mal by obetovať post premiéra? Aj o tom sa Pravda rozprávala s bývalým šéfom strany Most-Híd Bélom Bugárom.
X Vy máte s Robertom Ficom pri rokovaniach o skladaní vlády skúsenosti. Aké to bolo skladať s ním vládu?
My sme mali to šťastie, že sme mali naše priority pripravené písomne. Vtedy to ešte bola štvorkoalícia so Sieťou a okrem nás to nikto nemal. Najprv sme začali rokovať o možnom programovom vyhlásení vlády s tým, že Fico povedal, že nakoľko nikto písomne nič nemá, tak budú vychádzať z toho, čo máme my. Niečo sa dopísalo, niečo sa vyškrtlo, preto som vždy hovoril, že 85 percent našich predstáv sa dostalo do programového vyhlásenia vlády.
Musím povedať, že až potom sme začali rokovať, kto má záujem na aké ministerstvo dať svojich ľudí, či už ako ministra, alebo štátneho tajomníka. Rozhodli sme sa pre krížovú kontrolu, čo si myslím, že tiež nebolo zlé, len potom vznikli aj také predstavy, že niektoré ministerstvá si chcel niekto obsadiť sám… ale okej, tam sme sa dohodli. Fico vždy, keď išlo napríklad o nejaký možný spor, tak povedal: Je to v programovom vyhlásení? Je, tak to splníme. Ide o väčšinu vecí z programového vyhlásenia vlády, ktorá sa aj zrealizovala, dokonca aj z menšinového hľadiska. Pritom viete, že menšinové otázky vždy vyvolávali nejaké napätie.
X Čiže nebolo to tak, že Robert Fico prišiel, buchol rukou po stole a povedal, že takto to bude.
Nie. To by som klamal, keby som to povedal. Nie.
Na snímke zľava vtedajší predseda SNS Andrej Danko, predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, predseda strany Most-Híd Béla Bugár, predseda strany Smer Robert Fico, predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda strany Smer a minister financií Peter Kažimír počas rokovania Koaličnej rady 24. apríla 2018 v Bratislave.
X Myslíte si, že po tých rokoch sa to zmenilo? Keď tak usiloval o to znova tie voľby vyhrať, že bude viac tlačiť na Hlas?
To vám neviem povedať, no určite má záujem zostaviť vládu a vie, že na to treba prijímať kompromisy. Nemyslím, že je to o tom, že bude tlačiť na Hlas. Predpokladám, že to bude hlavne o tom, aké veľké oči bude Hlas mať a čo všetko bude chcieť.
X Obetoval by podľa vás Fico aj post premiéra? Ide zrejme o jednu z hlavných podmienok, na ktorej bude koalícia stáť.
No áno, lebo pred voľbami Pellegrini povedal, že si nevie predstaviť byť v jednej vláde s Robertom Ficom. Z toho vyplýva, keďže nepovedal, že byť v jednej vládnej koalícii, povedal, že v jednej vláde, že jeden alebo druhý by tým pádom nebol vo vláde, ale možno by bol predsedom Národnej rady SR.
X Je ťažké predstaviť si, že by sa Fico uspokojil v úvodzovkách iba s tým byť predsedom parlamentu.
Neviem, ako sa nakoniec dohodnú, ale vždy sú určite možné kompenzácie. Ja ustúpim tu, ty musíš ustúpiť inde. Dá sa to, len je otázne, či tam je vôľa, alebo nie.
X Vám vtedy to rozhodnutie ísť do vlády so Smerom mnoho ľudí vyčítalo, ale keď si teda dobre pamätám, tam by pravica vládu vôbec nezložila, ani s Mostom-Híd.
Nie, vychádzalo to myslím okolo 73 poslancov.
X Ale ani Smer by zrejme vládu nezložil, keby ste s nimi nešli. Vtedy ste nepripúšťali možnosť predčasných volieb?
Predčasné voľby sme absolútne vylučovali. Jednak sme mali dosť intenzívnu kampaň, zdá sa mi, že sme mali v štyridsiatich rôznych dedinách aj mestách veľký kultúrny program a aj sme chodili kampaňovať cez víkend. Boli sme vyšťavení. Druhá vec je, že si nemyslím, že by bol vtedy Fico ochotný vládnuť s ĽS NS. Mohol nás nahradiť stranou ĽS NS, ale predpokladám, že vtedy by to ešte neprijal.
X Vtedy bola iná atmosféra.
To určite.
X Myslíte si, že ak by sa Republika dostala do parlamentu, šiel by s ňou Fico do vlády? Prípadne by vládol s ich tichou podporou.
Vy ste boli súčasťou vlády aj so Smerom aj s SDKÚ, keď skladala vládu pani Radičová, boli ste aj vo vláde Mikuláša Dzurindu. Keď som sa rozprávala s viacerými politológmi, mnohí hovoria, že pravicové alebo stredopravé konštelácie sú krehkejšie a nevydržia pokope. Potrebných je aj viac kompromisov pri skladaní. Ako to vnímate? Malo by to teraz potenciál?
Absolútne súhlasím s politológmi. Zoberte si vyhlásenia KDH, ktoré hovorí, že podstatu svojho programu by malo PS nejakým spôsobom dať bokom. Majú na mysli hlavne tie kultúrno-etické, resp. hodnotové otázky. No a na druhej strane ani PS a SaS by neboli radi, keby riešili otázky, s ktorými nesúhlasia. Vzhľadom k tomu, že niektoré strany pretláčali v kampani napríklad práva LGBT+, tak buď jedna strana by musela v úvodzovkách oklamať svojich voličov na úkor druhej strany, alebo naopak.
Súhlasím s tým, že by to bola veľmi krehká koalícia. Napríklad aj preto, lebo Sulík už párkrát otočil a druhá vec, v PS sú zatiaľ neskúsení ľudia. Nevieme, ako by sa zachovali napríklad v prípade riešenia ekonomických, sociálnych a zdravotníckych problémov a mohol by som pokračovať. To znamená, že tam by mohli vzniknúť spory pri riešení konkrétnych problémov, nie kultúrno-etických. Keď si zoberiete možno trojkoalíciu Smer, Hlas a SNS, tí už majú sami so sebou skúsenosti. Samozrejme, má to aj určité nevýhody, že sa navzájom poznajú a vedia, čo môžu očakávať, čo môže skomplikovať riešenia konkrétnych bodov programového vyhlásenie vlády alebo aj rozdelenia postov.
X Čo sa týka SNS, nie je to taký klub, ako v minulosti. Je vyskladaný z rôznych ľudí. Už teraz sú ich vyjadrenia rozdielne. Na jednej strane oficiálne nebudú komunikovať ministerstvá, na tej druhej je tu pán Huliak a pán Kuffa, ktorí hovoria, aké chcú ministerstvá. Je to dosť nesúrodý klub, nenaruší to ich prípadné fungovanie?
Áno, je nesúrodý. Samozrejme, otázka je, akým spôsobom to potom Andrej Danko bude riešiť. Ak niekto má záujem o nejaké ministerstvo a dostane ho, tak dobre, nech tam ide. Tým pádom nastupujú náhradníci, ktorými sú už podpredsedovia SNS. V parlamente potrebujete počty. Predseda vlády musí ukočírovať ministrov alebo aj štátnych tajomníkov.
Andrej Danko po rokovaní so Smerom X Čo sa týka hypotetickej vlády PS, Slovensko na tom nie je dobre, máme vysoký deficit, treba riešiť iné problémy, než hodnotové otázky. Síce ich mali v programe, ale cieľom PS bolo poraziť Fica a keď je tu tá možnosť, nemali by možno tieto otázky ísť bokom?
Myslím si, že ak by vytvorili štvorkoalíciu, tak by to počas tých štyroch rokov, ak by to vôbec vydržalo štyri roky, nemohli otvoriť. Je to dosť nebezpečné aj smerom k voličom, lebo volič môže povedať, že „vy ste o tom hovorili a ani ste to neotvorili“. Nehovoriac o tom, že tam môžu byť aj rôzne problémy pri riešení iných pre občanov dôležitých otázok.
Niektoré veci, samozrejme, idú na úkor peňaženky občanov, na druhej strane aj občan má toho dosť. Nie je jednoduché riešiť marazmus, čo tu zanechala Hegerova a Matovičova vláda. Okrem toho by bolo potrebné nechať časť svojho programu len tak v úvodzovkách napospas, aby mohla vzniknúť koalícia. Nebola by to veľmi jednoduchá a stabilná vláda.
X Keby bol vo vláde PS premiérom Pellegrini a dostal by kľúčové ministerstvá, ktoré dostáva premiérska strana, nebola by to možno záruka aspoň čiastočnej stability?
Áno, ale stále tam hrozí to, že niektoré hodnotové otázky budú musieť dať bokom. Či už jedna, alebo druhá strana, či PS, ale sčasti aj SaS a na druhej strane KDH. Stále hrozí, že niekto to môže vytiahnuť. Koniec koncov, aj opozícia môže vyťahovať návrhy, ktoré môžu vyvolať v koalícii napätie, napríklad návrhy na zmenu potratovej legislatívy alebo proti LGBTI+ a naopak. Každý, kto chce vytvoriť nejakú koalíciu, musí myslieť aj do budúcna, že čo môže vyvolať napätie. Nám bolo vyčítané, že sme nehlasovali za riešenie štátneho občianstva, lebo taká bola dohoda a my sme ju dodržali. Koalícia môže fungovať len tak, že sa dohody dodržujú.
X V čom je to teda teraz iné? Keď ste boli v Radičovej vláde, tam tiež bola SaS a KDH a predpokladám, že tiež mali nejaké hodnotové rozpory.
Áno, samozrejme. Na začiatku bolo veľmi ťažké dohodnúť sa. KDH chcela preraziť s vatikánskou zmluvou a SaS chcela preraziť s marihuanou. Jeden aj druhý museli ustúpiť, ale aj tak to neskoršie vyvolalo napätie.
X Čiže reálnejšie vidíte vládu Smeru?
Z hľadiska skúseností si myslím, že je to kompatibilnejšia vláda ako druhá strana. No vždy je otázka dohody aktérov, či vidia dopredu, akým spôsobom by mohli dovládnuť. To je dôležité a nie to, že urobím vládu a po pol roku zistím, že to asi nebude fungovať.
X To spomínal aj Pellegrini, že to má ako páku, že keby mu to nevyšlo v jednej vláde, lebo sa nebudú spĺňať podmienky dohody, tak odíde z koalície a pôjde do tej druhej.
Nie je to jednoduchá vec, lebo hocikedy v minulosti ten, ktorý odišiel z koalície, vrátane KDH, mal problém dostať sa do parlamentu. Ak padla vláda, tak voliči potrestali jednotlivých členov vládnej koalície. Keď padla Radičovej vláda, aj my sme získali menej percent.
X Aj Pellegriniho osud visí na vlásku. Na jednej strane hrozí Hlasu, že pokiaľ pôjde so Smerom, tak ich pohltia, pokiaľ pôjdu s PS, tak sa im môže rozpadnúť klub. Aj keď to Pellegrini odmieta.
Smer ich pohltí vtedy, keď budú pomalší a nebudú aktívni ako napríklad Fico a jeho poslanci. Nie je jedno, kto nastolí tému a potom ju bude držať na stole. Ak prepáčte, budú trošku tichší, tak ľudia budú vidieť, že v tej vláde bude ich problémy chcieť aktívnejšie riešiť Smer a nie Hlas, tak budú strácať hlasy.
X No to sa stalo aj v predvolebnej kampani, preto Hlas nevyhral.
Presne tak.
X Ak sa na to pozriete s odstupom času, prehodnotili by ste rozhodnutie ísť do koalície so Smerom?
Určite nie. Nebola iná možnosť, lebo nemohla vzniknúť iná vláda. Nehovoriac o tom, že na prvom rokovaní so Sulíkom povedal, že čo sa týka menšinových otázok, tak nevie garantovať minimálne štyroch poslancov okolo Matoviča. Nemôžete ísť do takej vlády, aj keby bola možná, ale vtedy nebola. Tým, že sme vstúpili do tej vlády, sme prijali toľko rôznych vecí aj z hľadiska menšiny a južného Slovenska, čo sa predtým nikdy nepodarilo. No urobili sme jednu chybu. Po Kuciakovej vražde sme mali odstúpiť, teda odísť z vlády. To sme neurobili a na to sme doplatili.
X Prečo ste neodišli? Čím vás Fico presvedčil?
Nie Fico, ale členovia republikovej rady Mostu-Híd, ktorí boli zároveň aj starostami – báli sa o svoje projekty.
X V akom zmysle sa báli?
Že im neprejdú projekty. Tvrdili, že tak ako to pochopili naši voliči po vstupe do vlády s Ficom, tak to pochopia aj teraz. Že to robíme v ich prospech.
X Aký bol na rokovaniach v roku 2016 Radoslav Procházka?
Viete čo, bol dosť, dá sa povedať, pasívny. Oveľa aktívnejší bol vtedy pán Hrnčiar.
Pellegrini: Užšie vedenie pripúšťa vznik koalície na čele so Smerom, ale aj s PS
X Vie Fico presvedčiť hocikoho, keď chce?
Otázne je, o čo ide a čím ho chce presvedčiť. Keď ide o vytvorenie vlády, to nie je o tom, že vieš čo, poď do našej vlády. To nie je o tom, to je o programe a o konkrétnych predstavách. Každý teraz hovorí, čo by mohla vláda Smeru spraviť čo sa týka rusko-ukrajinského konfliktu, že Fico povedal, že nedodáme zbrane. Hovorí to aj Orbán. Môže povedať dobre, ale cez naše územie môžu ísť zbrane, ktoré dodávajú členské štáty NATO alebo aj USA na Ukrajinu. Vždy sú určité možnosti zjemniť predvolebnú rétoriku.
X Takže ak Smer vytvorí vládu, tak tu podľa vás nehrozí odklon v zahraničnej politike?
Ja si myslím, že nie. Mal som možnosť štyri roky byť s Ficom aj Dankom. Dobre, Dankovi vadili časti strategických dokumentov v rámci prijímania bezpečnostnej stratégie Slovenska. Parlament to neprijal, ale vláda to prijala. Čo sa týka EÚ a NATO, pred voľbami 2016 Fico veľmi tvrdo vystupoval proti Bruselu aj proti migrantom a čo povedal po voľbách? Musíme patriť do jadra Európy a potom dokonca aj čo sa týka politiky ohľadne migrantov, podporoval Frontex, teda ochranu vonkajších hraníc, aj ľudsky, aj finančne. Čoho je možné sa obávať, je náš postoj k vojne na Ukrajine. Viem si predstaviť, že povie, že zbrane Ukrajine nedodáme, aj tak za chvíľu nebudeme mať síce čo dodať, alebo že naše územie môžu spojenci použiť na dodanie zbraní bez problémov, aj to je možné.
X Takže ak by Danko „vyskakoval“, tak ho Fico dokáže tzv. upratať? Je známe, že predseda SNS chodí radšej do Moskvy, než do Bruselu.
Ak by niekto z možnej budúcej vládnej koalície teraz začal chodiť do Moskvy, tak to je obrovský problém. Myslím si, že predstaviteľ vlády, či už jednej, alebo druhej, tam nemá čo hľadať./agentury/
X X X
V zime sa ohrejú pri špičkových kotloch na biomasu zo Žiaru nad Hronom
Záujem o biomasu na Slovensku za posledný rok značne stúpol a to vo všetkých segmentoch, či už ide o pelety, drevenú štiepku, alebo kusové drevo. Zvýšenému záujmu o spaľovacie zariadenia čelí aj najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. V týchto dňoch uviedol do prevádzky kombinovaný kotol v rodinnom dome v Lokci a predtým kotol na drevné pelety v rodinnom dome v Prochoti. V najbližších dňoch dokončí dodávku pre hotel na Prednej hore na Muránskej planine s tepelným výkonom 170 kW (palivo drevná štiepka) a v závere októbra pre hotel na Donovaloch – 3 kotly na biomasu s tepelným výkonom 120 kW (palivo drevné pelety). Informuje o tom vedúci oddelenia biomasy THERMO|SOLARU Róbert Krakovik.
,,THERMO|SOLAR už nie je len výrobcom slnečných kolektorov, ale výrazne
Prehovára aj do dodávok a montáží špičkových kotlov na biomasu od rakúskej firmy HARGASSNER i na slovenskom trhu. THERMO|SOLAR zároveň vo svojej divízii Biomasa vyrába pre materskú firmu HARGASSNER aj niektoré súčiastky pre kotly, vrátane elektrorozvádzačov,“ podotýka R.Krakovik.
Kombinované kotly
Obľube hlavne na vidieku sa tešia aj kombinované kotly, ktoré kombinujú výhody pri viacerých druhoch paliva (cenové, dostupnosti, komfortu prevádzky, nočný režim). THERMO|SOLAR nedávno práve taký uviedol do prevádzky v rodinnom dome v Lokci.
,,Dodávali sme tam kombinovaný kotol na kusové drevo a pelety. Kombikotol Neo-HV 20 kW / Nano PK 20 kW predstavuje vlastne dva samostatné kotly s jedným ovládaním. NEO-HV je drevosplynujúci s tepelným výkonom 20 kW a NANO-PK je na drevné pelety s tepelným výkonom 20kW. Zároveň je kotol na drevné pelety napojený na silo na pelety, osadené v priestore kotolne. Silo na pelety má kapacitu 5,2 tony, čo pri kombinovanej prevádzke s kusovým drevom môže postačovať na 2 vykurovacie sezóny, čiže plnenie sila bude každý druhý rok. K zostave sme dodali aj akumulačnú nádobu s objemom 2000 l. Reguláciou riadime 3 vykurovacie okruhy a 2 zásobníky teplej vody. Celé je to s diaľkovým prístupom cez aplikáciu v mobile alebo počítači,“ vysvetlil Krakovik.
Rýchla realizácia rodinného domu -za deň môžete byť pripojení
Ešte jedna realizácia rodinného domu v Prochoti. ,,Počas jedného dňa sme doviezli kotol na drevné pelety HARGASSNER SMART-PK na stavbu, zapojili ho do systému a popoludní uviedli do prevádzky, spustili vykurovanie a zaškolili obsluhu. Celé to trvalo s dopojením na existujúci systém vykurovania, elektroinštalácie a dopojenia na komín cca 5 hodín a mohlo sa vykurovať. Samozrejme museli byť zosúladené profesie na stavbe, čo sa investorovi podarilo,“ konštatoval R.Krakovik./ku/
X X X
Črtá sa dohoda, Smer zahmlieva. Vzdal sa Pellegrini postu premiéra? Vznik trojkoalície so SNS urýchľovalo KDH
Zdá sa, že koaličné rokovania napredujú. Po tom, čo sa líder Hlasu Peter Pellegrini druhýkrát stretol so šéfom Smeru Robertom Ficom, ale aj lídrom PS Michalom Šimečkom, vyzerá čoraz reálnejšia možnosť trojkoalície Smeru, Hlasu a SNS. Dôvodom je aj stále váhajúce KDH. Líder hnutia Milan Majerský sa síce stretol s Ficom, no podľa jeho slov iba zo slušnosti. Kresťanskí demokrati sa do parlamentu dostali po dvoch volebných obdobiach a napriek šanci byť v dvoch koalíciách sa z boja stiahli a neprejavili žiadnu snahu o vytvorenie či ich účasť v koalícii, čím vydláždili cestu SNS. Piatkové predsedníctvo KDH však naznačilo, že čaká na rozhodnutie Hlasu. Tvrdí, že Šimečka ponúkol Pellegrinimu post premiéra.
Rokovania nie sú ukončené a Pellegrini odchádza na víkend k rodičom. Posledné stretnutie sa konalo ešte v piatok medzi Ficom a lídrom SNS Andrejom Dankom. V akom štádiu sú koaličné rokovania?
Danko sa po stretnutí vyjadril, že nerozumie „tempu a spôsobu“ povolebných rokovaní a je pre neho „nepredstaviteľné“, že sa nestretli ešte všetci traja lídri – Smeru, Hlasu a SNS. „Keď aj telefonujem, nemám šťastie Petra Pellegriniho zastihnúť,“ uviedol. Odmietol správy médií, že všetko je dohodnuté a dodal, „že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič“.
1. Črtá sa dohoda Smeru, Hlasu a SNS, finálny dokument ešte nemajú, problémom je klub SNS
Napriek tomu, že finálna dohoda o budúcej koalícii ešte neleží na stole, aktuálne je takmer 90-percentná šanca, že Slovensko v najbližších rokoch povedie trojkoalícia Smer, Hlas a SNS. Rokovania však ešte stále prebiehajú, a ako s radosťou lídri aj členovia predsedníctiev jednotlivých strán opakujú formulku Igora Matovič, kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.
„Kŕmite verejnosť nezmyslami. Potrebujeme čas na rokovania. Určitá miera zdržanlivosti by vám pomohla, 99 percent toho, čo zverejňujete, nie je pravda. Teraz idem na rokovanie s Dankom, potom na ďalšie, potom na ďalšie, potom si dám 30 kvapiek na chrípku a potom idem na ďalšie rokovanie,“ povedal Fico s tým, že zatiaľ žiadna dohoda nie je. Vyjadrenia niektorých lídrov označil za odvážne a KDH nekomentoval. Danko po ďalšom stretnutí s Ficom uviedol, že chce, aby sa stretli lídri všetkých troch strán.
Rokovania pokročili aj podľa člena predsedníctva Roberta Kaliňáka, no dohodu takisto nepotvrdil. Rozhodnutie by mohli oznámiť budúci týždeň. Podobne sa vyjadrili viacerí členovia, ktorí rokovania nekomentujú a odkázali aj na dvojtýždňové moratórium, ktoré Fico avizoval pred voľbami. „Nevyvážené zmluvy nefungujú, to znamená žiadny z partnerov nemôže žiadať nejaké extrémne návrhy alebo mať extrémne požiadavky,“ povedal Kaliňák.
Podľa informácií Pravdy však ešte finálna dohoda nepadla, problémom je pre Hlas poslanecký klub SNS, v ktorom nie je okrem Danka ani jeden pôvodný člen strany. Napriek tomu, že všetci vrátane Tomáša Tarabu sľubujú jednotu klubu, už teraz je jasné, že tomu tak nebude. Kým Danko z rokovaní neprezrádza nič, Štefan Kuffa a Rudolf Huliak sa už vidia na ministerstvách – konkrétne životného prostredia a pôdohospodárstva.
Kuffa aktuálne čelí spolu so svojím synom Filipom obžalobe za vyhrážky farmárovi. Hrozbou zo strany SNS je aj odklon od zahranično-politickej orientácie Slovenska. Líder Hlasu však niekoľkokrát zdôraznil, že bude členom len takej vlády, ktorá bude garantovať pevné zakotvenie v EÚ a NATO. „Nech už rokovania dopadnú tak, či onak, Hlas bude garanciou toho, že Slovensko sa nestane čiernou dierou na mape Európy a bude mať jasné zahranično-politické smerovanie,“ uviedol.
Svoju predstavu načrtol aj Pellegrini, podľa neho je dobrou odborníčkou na zdravotníctvo Zuzana Dolinková, v rezorte práce by sa vedel orientovať Erik Tomáš. „Keď sa pozriete na prvú desiatku zvolených poslancov, každý by mohol byť ministrom,“ hovoril v RTVS.
2. Ponuka na post premiéra zrejme neprišla
Rokovania v tejto chvíli nemajú byť o postoch. „Riešia sa hodnotové a programové prieniky strán. Hlas je a bude pokojnou silou, ktorá bude garantovať stabilitu a poriadok,“ povedal Pellegrini vo videu na sociálnej sieti a v podobnom duchu sa vyjadril aj Kaliňák.
Je jasné, že Hlas bude mať svoje požiadavky aj čo sa týka rezortov a ašpiruje aj na post premiéra. Práve toho sa mal Pellegrini nakoniec vzdať, keďže mu ho Fico odmietol dať a takáto ponuka zo strany šéfa Smeru ani nebola na stole. Premiérske kreslo nemal ponúknuť ani Šimečka. Pellegrini by tak mal byť podľa portálu Aktuality predsedom parlamentu a Fico sa zrejme stane štvrtýkrát premiérom.
Danko po rokovaní so Smerom
VIDEO
Zdroj: TV Pravda
Podľa informácií Pravdy by tak malo Pellegriniho strane pripadnúť až sedem ministerstiev, čo je zrejme o jedno viac, než by získal v prípade, že bude premiérom. Už predtým bolo jasné, že Fico sa len tak nevzdá možnosti byť štvrtýkrát predsedom vlády. „Pokračovali sme v druhom hlbšom sondážnom rokovaní, ktoré ešte nemalo znaky definitívnych konečných ponúk,“ hovoril Pellegrini o stretnutí s Ficom.
O poste premiéra sa však podľa lídra Hlasu v náznakoch rozprávali s predsedom PS Šimečkom na neformálnych rokovaniach, ktoré mali prebehnúť vo štvrtok. Pellegrini síce ešte neuzavrel možnosť rokovaní s druhou stranou, vo štvrtok sa okrem Šimečku stretol aj s lídrom SaS Richardom Sulíkom, no zdá sa, že vznik takejto koalície je aj kvôli postoju KDH nemožný.
3. Čakanie na KDH: Majerský vydláždil cestu Dankovi
Podľa našich informácií v Hlase stále čakajú, ako sa nakoniec rozhodne KDH. Podľa doterajších vyjadrení Majerského aj Pellegriniho je však nateraz koalícia Smer, Hlas a KDH vylúčená. Majerský sa stretol s Pellegrinim, Ficom aj Šimečkom. Po stretnutiach s lídrami vyhlásil, že si vypočul ich videnie sveta a aj naďalej vylučuje nielen koalíciu so Smerom, ale aj s PS.
Podobne ani nepredložil vlastné požiadavky. „Nebavili sme sa o ponuke, bavili sme sa o budúcnosti vládnej koalície,“ povedal líder KDH po stretnutí s Ficom s tým, že nikomu nedal konkrétne stanoviská. KDH nebolo v parlamente dva roky a zdá sa, že nemajú žiadne ambície a chystajú sa byť len konštruktívnou opozíciou po boku Igora Matoviča a OĽaNO. Majerský tak svojimi doterajšími vyhláseniami vydláždil Dankovi cestu do ďalšej vlády.
Rozhodnutie by ešte mohla zmeniť Rada KDH, ktorá sa koná až 14. októbra. V tom čase už môže byť koalícia dávno dohodnutá a zopakuje sa tak situácia z roku 2006. Aj vtedy KDH váhalo a rozhodovalo sa, či do koalície so Smerom vstúpi. Keď sa rozhodli, Fico už medzitým zložil vládu s HZDS Vladimíra Mečiara a SNS Jána Slotu.
Majerský zrejme PS neustúpi ani v prípade, keby sa rozhodli vypustiť niektoré hodnotové témy. „Aj tak, myslím si, že v tejto chvíli je to bezpredmetné,“ povedal. „V tejto chvíli je to pre nás nepredstaviteľné, aby sme vstupovali do takejto koalície,“ uviedol predseda kresťanských demokratov. Kaliňák na margo stretnutia s SNS povedal, že im ozrejmili svoju predstavu, ako vidia veci a čo si myslia, že bude nasledovať. Naznačil, že tak, ako je v ústave ukotvené manželstvo, mohli by byť ukotvené „aj ďalšie veci“.
Piatkové predsedníctvo KDH opäť dalo stopku koalícii so Smerom, ale určitú nádej dalo koalícii PS a Hlasu, keď konštatovalo, že „veci sa pohli dopredu a po tom, ako je Michal Šimečka pripravený upustiť od postu premiéra, je na ťahu Peter Pellegrini“.
Pokiaľ by Rada KDH rozhodla, že pôjdu do koalície so Smerom a v tom čase by ešte nebola sfinalizovaná dohoda so SNS, hrozil by odchod niekoľkých poslancov KDH. Nemali by tak 81 mandátov, ktoré ako trojkoalícia získali podľa volebného výsledku.
František Mikloško aj František Majerský už avizovali, že koalícia so Smerom je pre nich neprípustná. Pokiaľ by z nej vystúpili, mali by 79 mandátov, teda rovnako ako v trojkoalícii so SNS. Nie je vylúčený odchod ďalších poslancov.
Čo sa týka krehkej koalície v spojení Smer, Hlas a SNS, nesúrodý a pomerne divoký klub SNS by bol takisto problém. Pellegrini uviedol, že v prípade dankovcov musí existovať garancia, že všetkých desať poslancov vrátane Danka bude držať pokope. Už teraz je však jasný plán minimálne jednej poslankyne Martiny Šimkovičovej, ktorá pre Plus 1 deň uviedla, že chce pôsobiť ako nezávislá poslankyňa. Taraba poprel aj informácie, že na členov SNS si brúsi zuby Smer, ku ktorému by nakoniec mohli prejsť.
Odlivu poslancov môže čeliť aj Hlas, a to aj v prípade koalície so Smerom, ale aj s PS. Pellegrini hovoril, že by sa mohlo naopak stať, že niektorí poslanci odídu zo Smeru k Hlasu a že rozpad klubu Hlasu nehrozí.
5. Šimečka v tieni Hlasu a KDH
No a líder progresívcov ostal v tieni Hlasu, ale aj KDH. Napriek tomu, že hovoril, že po prvom kole neformálnych rokovaní nevidí žiadne prekážky, Majerský má na to svoj názor. Tak, ako mlčia v KDH, mlčia aj v PS. Napriek tomu Šimečka ešte dúfa, že takáto koalícia je možná.
Pellegrini sám uviedol, že od PS by musela prísť veľmi štedrá a veľkorysá ponuka. Aj keď sa o poste premiéra rozprávali, zatiaľ nie je nič potvrdené. Zdá sa, že Šimečka o tom síce uvažuje a prijateľné by to bolo aj pre členov PS, no vzdať sa ho veľmi nechce. Pellegrini by ako premiér potenciálnej koalície mohol byť zárukou stability a rovnako aj lákadlom pre KDH. Problémom pre PS by mohlo byť, pokiaľ by si Hlas žiadal aj rezort vnútra alebo financií.
Šimečka ešte stále dúfa. „Teší ma, že zvolený poslanec a trnavský župan Jozef Viskupič (OĽaNO) chce v prípade prebratia svojho mandátu podporiť možnú koalíciu na čele s PS. Bol by to ďalší mandát pre budúcnosť Slovenska bez Roberta Fica, Tomáša Tarabu a Andreja Danka vo vláde. Šanca, že by sa to mohlo podariť, je po dnešku o malý kúsok väčšia,“ napísal na sociálnej sieti.
Rokovania cez víkend zrejme pokračovať nebudú. Pellegrini si to namieril k rodičom do Banskej Bystrice. „Po náročnom období a ťažkých povolebných rokovaniach by som rád stihol pomôcť aj svojim rodičom a rodine, na ktorých som nemal toľko času, ako som chcel,“ dodal./agentury/
X X X
Povolebný prieskum SANEP: Akú koalíciu chcú občania? Koho uprednostňujú voliči Hlasu?
Hlas je kľúčom k vzniku novej vlády. Agentúra SANEP sa v exkluzívnom prieskume pre ta3 pýtala, akú koalíciu preferujú občania a koho chcú za partnera tí, ktorí volili v parlamentných voľbách Hlas.
Predseda víťaznej strany Smer Robert Fico bol v pondelok poverený prezidentkou Zuzanou Čaputovou zostavením vlády v horizonte štrnástich dní.
Po voľbách to najskôr vyzeralo na štyri možnosti vzniku vládnej koalície. Pre vyjadrenia niektorých lídrov strán, ktoré sa do Národnej rady dostali, to však teraz skôr vyzerá na vznik dvoch možných koalícií. Vedenie KDH totiž spojenie s Hlasom a Smerom vylúčilo a šéf KDH Milan Majerský vidí veľké prekážky aj v spojení so stranou Progresívne Slovensko. V prípade KDH však ešte musí rozhodnúť celoslovenská Rada KDH, ktorá sa bude konať v čase, keď sa šéfovi Smeru Robertovi Ficovi bude končiť poverenie na zostavenie vlády.
Podľa výsledkov volieb je ďalej zrejmé, že kľúčovú úlohu pre úspešné zostavenie vlády bude mať strana Hlas na čele s jej predsedom Petrom Pellegrinim, ktorá skončila vo voľbách na treťom mieste so ziskom 14,7 percent voličských hlasov a do poslaneckých lavíc zasadne 27 ich poslancov.
Spoločnosť SANEP sa z tohto dôvodu zamerala v aktuálnom exkluzívnom prieskume pre televíziu ta3 na to, akú vládnu koalíciu by najviac preferovali občania, a tiež na to, aké preferencie ohľadom vzniku vládnej koalície majú práve voliči a sympatizanti strany Hlas.
Ľudia by najviac preferovali vládnu koalíciu, ktorá by vznikla v zložení strán Smer, Hlas a SNS. Tento variant by si prialo 49,2 percent občanov Slovenskej republiky.
Druhou najpreferovanejšou koalíciou by bola vláda v zložení Progresívne Slovensko, Hlas, SaS a KDH. Tento variantu vládnej koalície by si prialo 32,7 percent obyvateľov.
Treťou najpreferovanejšou koalíciou by potom bola vláda v zložení Smer, Hlas a KDH. Táto prípadná koalícia má podporu 12,3 percenta ľudí.
Najmenej preferovanou možnosťou vzniku vládnej koalície je potom vláda zložená zo strán Hlas, Smer, KDH a SNS. Tento variant by si prialo iba 4,4 percent obyvateľov Slovenska. 1,4 percenta ľudí nemá v tejto otázke jasno.
A čo by preferovali voliči a sympatizanti strany Hlas? Za najlepšie považujú vznik vládnej koalície v zložení Hlas, Smer a SNS. Pre túto variantu sa vyslovilo 62,2 percent voličov Pellegriniho strany Hlas.
Druhou najpreferovanejšou koalíciou by potom bola vláda v zložení Hlas, Smer a KDH. Táto prípadná koalícia má podporu 21,1 percenta voličov Hlasu.
Vládnu koalíciu v zložení Hlas, Progresívne Slovensko, SaS a KDH by si prialo 11,8 percent voličov strany Hlas, najmenej preferovaná by potom bola koalícia v zložení Hlas, Smer, KDH a SNS. Tento variant by si prialo iba 4,1 percent voličov strany Hlas.
Uvedený exkluzívny prieskum spoločnosti SANEP pre televíziu ta3 bol uskutočnený v dňoch 3. – 5. októbra 2023. Zber dát sa realizoval pomocou techniky CAWI na vybranej skupine v súhrne 1 236 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov Slovenskej republiky vo veku 18+ rokov. Štatistická chyba u uvedenej skupiny obyvateľov sa pohybuje v rozmedzí + –1,5%. Všetky uvedené výsledky a modely sú platné iba v daný okamih zberu dát./agentury