Orbán vraj pri MS cúvol pred Putinom? Maďari píšu o možnom zvrate.Sulík: Nový plyn nie pre všetkých

 Už tento piatok by sa malo rozhodnúť o organizátorovi budúcoročných MS v hokeji, ktorý nahradí pôvodné dejisko v Petrohrade. S veľkou pravdepodobnosťou sa šampionát uskutoční vo fínskom Tampere a lotyšskej Rige. Prednedávnom s nadšením ohlásili spoločnú kandidatúru Maďari a Slovinci, no tento týždeň prvá spomínaná strana od iniciatívy nečakane odstúpila. Viceprezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Petr Bříza pre iDnes.cz vysvetľoval dôvod tohto kroku.

 „Maďarská vláda neposkytla ich zväzu pôvodne prisľúbené finančné garancie. Pred dvoma dňami sa vrátil jeden z riaditeľov IIHF, ktorého sme poslali do Budapešti a Ľubľany, aby kongresu podal správu o pripravenosti organizátorov.

Do pondelka bolo z ich strany všetko potvrdené. Stiahnutie kandidatúry je teda veľmi prekvapujúci krok. Maďari doteraz vyjadrovali veľký záujem o organizáciu,“ povedal Bříza.

Podľa kanadského reportéra Gorda Millera z TSN za rozhodnutím maďarskej strany môže stáť politika.

Maďari sa údajne stiahli, pretože ani o rok na MS nebudú štartovať Rusi ani Bielorusi. A maďarský premiér Viktor Orbán má vrelý vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Bříza dohady o takomto pozadí odstúpenia Maďarov nekomentoval. Aj viaceré maďarské médiá správa o stiahnutej kandidatúre prekvapila. „Je to záhadné, keďže Orbánov režim rád organizuje veľké medzinárodné športové podujatia, v Budapešti nikdy pretým nebol hokejový šampionát elitnej kategórie a maďarská reprezentácia je momentálne opäť silná, dostala sa do A-kategórie.

Okrem toho je aréna MVM Dome úplne novým a ideálnym miestom na organizáciu v Budapešti,“ napísal portál 444.hu.

Miller z TSN však z Helsínk informoval, že novozriadený piaty kabinet Viktora Orbána by bol ochotný na poslednú chvíľu poskytnúť chýbajúcu vládnu garanciu na zorganizovanie podujatia.

 Stránka maďarského Nemzeti Sportu v článku s titulkom „Zvrat? Pri organizovaní MS sme sa chytili poslednej slamky“ citovala riaditeľa komunikácie Maďarského hokejového zväzu Ádáma Fodora. Ten tvrdí, že riadiace orgány maďarského a slovinského hokeja spolupracujú na tom, aby sa posunul termín rozhodnutia o organizátorovi budúcoročných MS.

Fodor prezradil, že s novou vládou prebieha aktívna komunikácia. Zväz sa ju snaží ubezpečiť o pozitívach v prípade pridelenia MS Maďarom a Slovincom.„Nevzdávame sme sa toho, že budúci rok budeme mať majstrovstvá sveta, ale, žiaľ, naše šance po tomto všetkom nie sú príliš ružové,“ uviedol Fodor.

Očakáva sa, že IIHF v piatok potvrdí organizátora šampionátu v roku 2026 Švajčiarsko. Tam sa mali konať MS 2020, no pandémia koronavírusu znemožnila konanie turnaja v Lausanne a Zürichu.

Už dlhšie je známe, že v roku 2024 sa najlepší predstavia v českých mestách Praha a Ostrava, o rok neskôr sa MS uskutočnia v dánskom Herningu a švédskom Štokholme./agentury/

X X X

Predseda rakúskej vlády označil svoj piatkový telefonát s Putinom za „veľmi intenzívny a veľmi vážny“.

Ruský prezident Vladimir Putin je podľa rakúskeho kancelára Karla Nehammera pripravený umožniť vývoz obilnín a potravín z Ukrajiny cez morské prístavy. Putin „vyslal signály“ v tomto zmysle, uviedol Nehammer v piatok po telefonáte so šéfom Kremľa. TASR informácie prevzala z agentúry APA a televízie ORF.

„Ruský prezident si plne uvedomuje potravinovú bezpečnosť,“ povedal Nehammer na tlačovej konferencii, na ktorej varoval pred celosvetovými dôsledkami a narušením stability svetového poriadku. Pripomenul, že na Ukrajine čakajú na vývoz milióny ton pšenice a ďalších obilnín.

Predseda rakúskej vlády označil svoj piatkový telefonát s Putinom za „veľmi intenzívny a veľmi vážny“. Putin podľa neho žiadal zrušenie sankcií Západu. Ruský prezident má „svoju vojnovú logiku“ a podľa neho je Západ zodpovedný za to, že sa vojna na Ukrajine predlžuje, uviedol Nehammer.

S Putinom hovoril aj o výmene väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou. Šéf Kremľa ubezpečil, že o tejto téme bude Moskva s Kyjevom rokovať, ako aj o tom, že Medzinárodný výbor Červeného kríža by mal mať prístup k vojnovým zajatcom.

Po novinárskej otázke Nehammer vyhlásil, že Putin sa snažil vykresliť hrozbu krízy potravinovej bezpečnosti vo veľkých častiach sveta ako dôsledok sankcií. „Ale bez vojny by tieto sankcie voči Rusku vôbec neboli,“ povedal Nehammer podľa svojich slov Putinovi.

Kremeľ v tlačovej správe uviedol, že Putin v telefonáte s Nehammerom odmietol ako „neopodstatnené“ obvinenia Západu, že jeho krajina je zodpovedná za ťažkosti pri dodávkach poľnohospodárskych produktov na svetové trhy. Namiesto toho menoval „skutočné príčiny“ problémov, ktoré podľa neho vznikli „okrem iného v dôsledku protiruských sankcí USA a Európskej únie“, aktuality.sk

X X X

Veľmi sa teším na tento súd, hovoril Harabin. Spor s Esetom prehral, musí sa ospravedlniť

Okresný súd nariadil Harabinovi ospravedlniť sa spoločnosti Eset na svojom profile na Facebooku, ako aj vlastnoručne podpísaným listom zaslaným na adresu spoločnosti.

Veľmi sa teším na tento súd, vyhlasoval pred tromi rokmi neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin po tom, ako sa dozvedel, že ho zažalovala spoločnosť Eset. Bývalý minister spravodlivosti ešte v prezidentskej kampani o firme šíril, že ovplyvňuje voľby na Slovensku a spolupracuje s americkou CIA.

Eset sa rozhodol brániť právnou cestou, na Harabina podal žalobu za šírenie nepravdivých výrokov a žiadal od neho ospravedlnenie. Na prvostupňovom súde napokon sebavedomý Harabin neuspel.

Čo všetko chcel preukázať

„Spoločnosť Eset sa výrazne politicky angažuje. Vytvorili politické hnutie a jeho podpredsedníčka sa uchádza o prezidentský palác,“ vyhlasoval pred tromi rokmi niekdajší šéf Najvyššieho súdu.

Provokoval aj po tom, ako na neho firma podala žalobu. Okrem toho, že sa na súd „tešil“, tvrdil tiež, že preukáže, „ako si tu Eset kupuje funkciu prezidenta, ako si chce kúpiť funkciu predsedu vlády a ako by si možno chcel kúpiť aj súdy“.

V novembri 2020 si pripísal prvý neúspech. Okresný súd Bratislava II mu neodkladným opatrením nariadil vymazať status, v ktorom o spoločnosti šíril nezmysly.

Harabin sa odvolal, no Krajský súd v Bratislave vo februári 2021 výrok prvostupňového súdu potvrdil. Exsudca napriek tomu rozhodnutie nerešpektoval, status nezmazal, iba ho mierne upravil.

Prvý verdikt

V apríli tohto roku napokon padol prvý verdikt vo veci samej. Okresný súd nariadil Harabinovi ospravedlniť sa spoločnosti Eset na svojom profile na Facebooku, ako aj vlastnoručne podpísaným listom zaslaným na adresu spoločnosti.

„Vo vzťahu ku všetkým namietaným výrokom žalovaného (pozn. Štefana Harabina) tak súd dospel k záveru, že ide o nepravdivé skutkové tvrdenia, resp. o neprimerané hodnotiace úsudky, ktoré nemali žiaden skutkový základ a ktoré mali vo vzájomnej súvislosti s ostatnými výrokmi voči žalobcovi difamačný (znevažujúci) charakter,“ skonštatoval súd.

Ide len o rozhodnutie prvostupňového súdu, Harabin sa proti tomuto rozsudku môže odvolať.

Samotný Eset napriek tomu verdikt vníma ako dôležitý krok v boji proti šíreniu dezinformácií a klamstiev vo verejnom priestore. „Veríme, že tento spor bude viesť k vytvoreniu precedensu, ktorý prispeje k nastaveniu pravidiel slušnej verejnej diskusie bez dezinformácií a klamstiev,“ tvrdí generálny riaditeľ firmy Richard Marko.

Spor s Blahom

Pred tromi rokmi Eset žaloval nielen Harabina, ale aj poslanca Smeru Ľuboša Blahu. Aj on o spoločnosti šíril, že je napojená na americkú tajnú službu, leje milióny eur do liberálnych mimovládok a chce tak ovplyvňovať dianie v krajine.

Rovnako ako pri Harabinovi, ani v prípade Blahu firma nežiadala náhradu nemajetkovej ujmy, iba ospravedlnenie. V januári 2020 podal Eset na súd návrh na neodkladné opatrenie. Spoločnosť chcela dosiahnuť, aby Blaha nemohol zverejňovať v statusoch tvrdenia, že ovplyvňujú voľby.

Súd tomuto návrhu skutočne vyhovel a poslanec musel konkrétne príspevky zo sociálnej siete zmazať.

V posledný aprílový deň minulého roku však odvolací súd návrh na nariadenie neodkladného opatrenia zamietol. O samotnej žalobe Esetu voči Blahovi ešte súd nerozhodol, aktuality,sk

X X X

Sulík: Nové zásoby plynu sú len pre klientov SPP, nie pre všetkých ľudí

 V piatok popoludní minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu Richard Prokypčák ohlásili, že vďaka podpisu nových zmlúv majú odberatelia zaručené zásoby zemného plynu do jari 2023. Sulíka sme sa pýtali, čo bude s klientami ostatných dodávateľov či domovými kotolňami a ako sa záruka prejaví na cenách.

 Sprava: Minister hospodárstva Richard Sulík a generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák Rezervované kapacity podľa Sulíka nemajú fixnú cenu. Vysvetlil, že sú len zárukou dodania v určitom cenovom rámci podľa dohodnutého indexu na burze. Napriek tomu sa presné ceny, ktoré ich čakajú, domácnosti dozvedia už o pár dní.

„Detailnejšie budeme informovať začiatkom júna,“ priblížil Sulík s tým, že na tlačovej konferencii nepredstavia len cenový priemer, podľa ktorého sa počíta maximálny poplatok za komoditu v regulovaných cenách, ale plánujú predstaviť už aj špeciálne zvýhodnenia. Detaily však aktuálne ešte dolaďujú.

Čo však bude s odberateľmi, ktorých nezásobuje plynom štátny SPP, ale niektorý z alternatívnych dodávateľov? Tí si musia ešte stále vyjednať vlastné zmluvy. Štát týmto domácnostiam dodá plyn len vtedy, pokiaľ ich pôvodný dodávateľ skrachuje, tak, ako sa to vlani stalo so Slovakia energy.

„SPP musí držať zásoby bezpodmienečne pre svojich zákazníkov. Plus bude mať určité množstvo, v tomto momente neznáme, ktoré bude mať na vykrytie zákazníkov v režime dodávateľa poslednej inštancie, DPI. Keď ľubovoľný obchodník s plynom skrachuje, alebo sa rozhodne z trhu odísť, treba im niečo dodať, bez plynu nemôžu ostať,“ povedal a ubezpečil, že aj tieto zásoby pre DPI budú veľké.

SPP aktuálne zásobuje plynom 68 percent slovenských domácností. Pokiaľ ide o celkový trh, teda domácnosti aj priemysel, je to 60 percent./agentury/

X X X

Matovič prosí prezidentku Čaputovú, aby mu neničila sen

Fico dostal svoje a rodiny dostanú môj sen, hovorí Igor Matovič a prosí prezidentku, aby mu ho neničila. Necelý týždeň trvalo, kým sa návrh daňového bonusu a tzv. krúžkovného, ktoré by malo pomôcť rodinám s deťmi zvládnuť aj vysokú infláciu, aj vlny zdražovania, dostal z koaličnej rady k odsúhlaseniu v parlamente.

Minister financií, líder mandátovo najsilnejšieho hnutia OĽaNO, Igor Matovič na sociálnej sieti „prosí a žiada“ prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby „nezvrátila pomoc rodinám“.

Teraz je totiž rad na prezidentke. Môže protiinflačný balíček nepodpísať a vrátiť ho do parlamentu. Poslanci z OĽaNO jej však vopred odkazujú, že v takom prípade jej veto prelomia.

Teraz sa pridal Matovič. Tak trochu poeticky.

„Do politiky som išiel s jedným hlavným cieľom – odstaviť Ficovu skorumpovanú bandu, aby sme mohli ľuďom dať to, čo im oni brali. A to sa snažím robiť,“ začal svoj najnovší status.

„Že som pri tom mnohokrát ako slon v porceláne, ok. Že nemám spôsoby, ok. Nuž, nerád sa hrám na niekoho, kým nie som. Som sebou sám. Vždy na konci kandidátky čakajúc len na moje vlastné krúžky. Úlet, blázon, psychopat? Poslúžte si. Mne je to jedno,“ tvrdí človek, ktorý chce regulovať televízne spravodajstvo a diskusné relácie.

Matovič tvrdí, že si ide za svojim cieľom. „Ťarbavo, cez tisíce polien a mís hrachu… ale výsledok sa počíta. Fico dostal svoje a rodiny dostanú môj sen,“ obhajuje rýchle prijatie protiinflačného balíčka. Pokračuje, že pred rokom, keď spmenul 200 eur mesačne na dieťa, mnohí ho považovali za „rojka, magora a sľubotechnu“.

„Dnes je to realita a už len jedna žena pomoc rodinám zvrátiť môže … a aj týmto ju prosím a žiadam, nech to nerobí. Nech, prosím, neberie rodinám sen, ktorý sa realitou stal,“ adresuje slová prezidentke.

Keďže protiinflačný balíček majú zaplatiť samosprávy (daňový bonus bude znamenať nižšie dane, ktoré idú na samosprávu), mestá, obce a župy žiadajú prezidentku, aby zákon nepodpísala.

Čaputovej rozhodovanie bude ťažké. Na jednej strane obce a mestá, ktoré upozorňujú, že o čosi vyššie prídavky, daňový bonus a príspevok na krúžky, si občania zaplatia vo vyššich daniach samospráve. Alebo tým, že jednoducho sa prestanú opravovať chodníky, kultúrne domy, detské ihriská. A na strane druhej Igor Matovič, ktorý ju verejne nazval „falošnou ženou“, ale už teraz pripravený na ďalšie parlamentné voľby a preferenčné krúžky.

„Matovičov sen“ sa doposiaľ plnil bleskovým tempom. Minulý týždeň v utorok večer, okolo 21.00, dostali štyri koaličné strany Matovičov návrh. Na druhý deň prešiel vládou, hoci SaS s Richardom Sulíkom sa ostro postavila proti. Špekulácie, že by sa mohla rozpadnúť koalícia, nevyšli, ale v parlamente bolo horúco.

Najskôr zaradenie zákonov do programu prebiehajúcej schôdze museli schváliť aj extrémisti. Bez hlasov poslancov ĽS NS by sa totiž parlament Matovičovými návrhmi ani nezaoberal.

Potom v rozprave Matovič verejne nadával Sulíkovi. A ten zasa Matovičovi. Po tejto estráde sa nakoniec ukázalo, že aj koalícia dokáže aktivovať aj svojich bývalých poslancov a zákony prešli. Samozrejme, aj s pomocou ĽS NS – hoci, prešli by aj bez ich hlasov. Trvalo to presne týždeň od zasadnutia koaličnej rady./agentury/

X X X

Prichádza veľká finančná pomoc pre ľudí. Koľko dostanú seniori či rodiny s deťmi?

 Isty dôchodok pre penzistov, sto eur pre ľudí, ktorí nedostávajú dôchodok, vyšší prídavok na dieťa, ale aj dotácia na voľnočasové aktivity detí či zvýšený daňový bonus. Vláda avizuje príspevky ako veľkú pomoc rodinám v boji s infláciou. Je však táto pomoc dostatočne adresná a skutočne pomôže?

 Rodiny s deťmi dostanú už v júni jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa na 100 eur. Dostať by ho malo viac ako 1,1 milióna nezaopatrených detí v sume 74,12 eura. Vyplatený bude spolu s pravidelne vyplácaným prídavkom vo výške 25,88 eura.

„Túto jednorazovú pomoc dostane spolu takmer 660-tisíc slovenských rodín s deťmi. Ide približne o milión stodvadsaťtisíc detí, ktoré dostanú už v júni vyplatený zvýšený prídavok,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.

Rovnak, sto eur dostanú aj najviac ohrozené skupiny obyvateľov. V júni si tak polepšia domácnosti v hmotnej núdzi, náhradní rodičia a tiež ľudia, ktorí poberajú peňažný príspevok na opatrovanie. Takto poskytnutá pomoc sa zároveň nebude považovať za príjem, aby tí, ktorým bude takáto forma pomoci poskytnutá, neprišli o pomoc v núdzi či o poskytnutie alebo výšku iných peňažných príspevkov.

 Rovnakou sumou štát prispeje aj osobným asistentom ľudí s hendikepom, tiež seniorom nad 62 rokov, ktorí nie sú poberateľmi dôchodku, a osobám, ktoré nepoberajú peňažný príspevok na opatrovanie, ale poskytujú pomoc ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím.

„Ľudí, ktorí dnes potrebujú pomoc, je omnoho viac. Preto už v lete vyplatíme dôchodcom 13. dôchodok, aby sme im aspoň čiastočne vykryli stúpajúce výdavky,“ uviedol Krajniak.

Deti, ktoré dosiahnu päť rokov veku, by mali až do svojich osemnástin dostávať mesačne na financovanie voľnočasových aktivít 60 eur.

Zvýšiť by sa mal aj daňový bonus. „Daňový bonus na dieťa do šiestich rokov veku sa od júla zvýši zo súčasných 47,14 eura na sumu 70 eur a od budúceho roka na 100 eur. V prípade detí do 15 rokov sa súčasný daňový bonus vo výške 43,60 eura mesačne zvýši od 1. júla na sumu 70 eur mesačne a od budúceho roka na 100 eur a pre deti nad 15 rokov zo súčasných 23,57 eura na sumu 40 eur a od januára 2023 na sumu 50 eur,“ píše sa v správe rezortu financií.

Porastie aj prídavok na dieťa. Dnes dostávajú rodiny prídavok na dieťa vo výške 25,88 eura, od júla by mal byť na úrovni 30 eur a od 1. januára budúceho roka „až“ 40 eur. Keďže sa zrejme trvalo zvýši suma tejto dávky, vláda zruší jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvej triedy.

 Výhrady k pomoci rodinám má aj Inštitút ekonomických a spoločenských štúdií (INESS). Považuje vládou schválený balíček za príliš nákladný. „Balíček zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ uviedol analytik INESS Radovan Ďurana. „Nie je dôležité len to, aký balík vláda pripravila, ale aj to, aký balík nepripravila. Na Slovensku potrebujeme diskusiu o životnom minime, hranici chudoby, výške dávok v hmotnej núdzi. Sociálny systém nie je schopný adresne podporovať domácnosti, ktoré sa ešte neocitli v hmotnej núdzi, ale ľahko do nej môžu spadnúť. Tieto domácnosti balík za 1,2 mld. eur obišiel,“ uviedol Ďurana.

Plošné dávky sú z princípu veľkým výdavkom, čo spôsobuje, že odkázané rodiny dostanú príliš nízku podporu, a rodiny s vysokými príjmami zbytočne vysokú podporu. Podľa jeho slov si najväčšiu kritiku zaslúži tzv. krúžkovné. „Paradoxne, ešte v novembri chcel minister škrtať osem percent miest vo verejnej správe. Krúžkovné má vytvoriť 500 nových miest za 9 miliónov eur. Aby to nebolo málo, krúžkovné vytvorí obrovskú databázu, v ktorej budú zaznamenávané všetky aktivity každého dieťaťa. Rodičia budú tráviť nemálo času aktualizovaním tejto databázy. Vznikne veľa novej byrokracie a povinností, bez merateľného cieľa,“ dodal Radovan Ďurana./agentury/

X X X

Súd prikázal Harabinovi, aby sa za klamstvá ospravedlnil Esetu

Proti rozhodnutiu sa však dá odvolať.

Štefanovi Harabinovi okresný súd v Bratislave nariadil, aby sa ospravedlnil spoločnosti Eset. Nepodložene tvrdil napríklad, že spolupracuje s tajnými službami. Ospravedlniť sa má na Facebooku i listom spoločnosti. Proti rozhodnutiu sa však dá odvolať.Súd už predtým vo veci vydal neodkladné opatrenie. Hoci bolo právoplatné, Harabin ho nerešpektoval.

Okresný súd Bratislava II rozhodol, že bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin sa musí ospravedlniť Esetu za klamstvá šírené o slovenskej spoločnosti.

Eset podal žalobu ešte v máji 2019, rozhodnutia sa však dočkal až nedávno, 19. apríla tohto roku. Spoločnosť o tom informovala až o odstupom času. Zároveň uviedla, že za ten čas bola žaloba viackrát rozšírená o novšie výroky, nakoľko Harabinove útoky na Eset neustali.

Harabinove výroky, ktoré spoločnosť namietala, sa mali týkať údajného ovplyvňovania volieb či spolupráce s tajnými službami.

„Súd konštatoval, že všetkými žalovanými výrokmi Štefan Harabin neoprávnene zasiahol do práv spoločnosti a nariadil mu ospravedlniť sa verejne za šírené klamstvá,“ uvádza Eset. Harabin tiež musí zaplatiť trovy konania v plnej výške.

Proti rozhodnutiu okresného súdu je možné podať odvolanie.

Bude z toho precedens?

Súd nariadil, že Štefan Harabin sa musí Esetu verejne ospravedlniť na svojom facebookovom profile, ako aj prostredníctvom vlastnoručne podpísaného listu zaslaného na adresu spoločnosti.

V rozhodnutí súd konštatoval, že Harabinove výroky nemali žiaden skutkový základ a voči Esetu mali znevažujúci charakter. Taktiež, že sa nemôžu považovať za primeranú kritiku. „Ústavné právo na slobodu prejavu nemožno realizovať (zneužívať) takým spôsobom, ktorý hrubo, závažne a bezdôvodne poškodzuje práva iného,“ cituje z rozhodnutia Eset.

„Toto rozhodnutie vnímame ako dôležitý krok v boji proti šíreniu dezinformácií a klamstiev vo verejnom priestore,“ komentoval kauzu generálny riaditeľ spoločnosti Richard Marko. Zároveň verí, že spor bude viesť k vytvoreniu precedensu.

Poslúchne?

Nie je to prvý raz, čo súd rozhodol proti Harabinovi. Ešte v novembri 2020 mu Okresný súd Bratislava II nariadil neodkladným opatrením, aby bývalý sudca zmazal jeden zo svojich facebookových statusov, kde klame o spoločnosti.

„Ja, 40-ročný trestný sudca som nikdy neskrivil zákon, ani ho neskrivím,“ povedal Harabin novinárom pred pár dňami po tom, čo ho nakrátko zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v inej záležitosti.

Napriek týmto vyjadreniam Harabin dodnes nerešpektoval spomenuté neodkladné rozhodnutie, a to i napriek tomu, že nadobudlo právoplatnosť, keď Krajský súd v Bratislave 3 zamietol Harabinovo odvolanie sa.

Bývalý sudca predmetný status nezmazal, iba ho upravil – podľa Esetu spôsobom, ktorý „rovnako neoprávnene zasahuje do práv spoločnosti“.

Harabin sa o svojej aprílovej súdnej prehre verejne nezmienil. Nateraz tak zatiaľ neurobil ani po medializácii rozsudku, aktuality.sk

X X X

Milióny moderných áut sú v ohrození, ukradnúť ich možno cez Bluetooth

Výskumníci vytvorili zariadenie, ktoré dokáže oklamať zabezpečenie vozidla. Signál telefónu vie preniesť na desiatky metrov.

Na prekonanie technológie BLE sú potrebné dva rádiové komponenty. Obísť možno šifrovanie i systém sledujúci rýchlosť odozvy. Takýto útok by podľa NCC Group bolo možné vykonať aj cez internet. Problém sa týka aj iných digitálnych zámkov fungujúcich na tomto princípe.

Nahradenie fyzických kľúčov automobilov elektronickými so sebou prináša viaceré riziká, ktorým sme sa už venovali v komplexnom článku. Upozorňovali sme aj na potenciálnu zraniteľnosť čoraz populárnejších digitálnych kľúčov nahrávaných do smartfónu. V týchto dňoch ju potvrdili výskumníci z NCC Group, o čom informovala agentúra Reuters.

Elektromobil Tesla útoku neodolal

Špecialisti na kyberbezpečnosť zistili, že mnohé autá vybavené modernou technológiou možno ukradnúť cez rozhranie Bluetooth. Práve to je totiž využívané na komunikáciu medzi vozidlom a mobilným telefónom. Konkrétne ide o formát Bluetooth Low Energy (BLE), ktoré pracuje na frekvencii okolo 2,4 GHz a využíva 40 kanálov.

Na rozdiel od klasických bezkľúčových systémov, ktoré možno prekonať relatívne jednoduchým zosilňovačom signálu, hrá pri BLE okrem sily signálu rolu aj rýchlosť odozvy. Navyše je v ňom použité šifrovanie. Ako však dokázal praktický pokus, obe prekážky možno obísť.

Výskumníci vytvorili z bežne dostupných komponentov zariadenie, ktoré dokáže zabezpečenie vozidla oklamať. Aj v tomto prípade pozostáva z dvoch rádiových komponentov. Jeden načíta zakódovaný BLE signál vysielaný smartfónom a pošle ho druhému, ktorý sa pred autom tvári ako telefón s digitálnym kľúčom. To následne možno odomknúť i naštartovať.

Uvedeným spôsobom možno signál preniesť aj na desiatky metrov. V prípade pokusného útoku bol terčom elektromobil značky Tesla, do ktorého mal „vstupenku“ iPhone vzdialený približne 25 m. Jeho signál sa podarilo načítať zo zhruba 7-metrovej vzdialenosti z vedľajšej miestnosti.

Teoreticky by to šlo aj cez internet

Výmena informácií zahŕňajúcej bežné šifrovanie môže pri použití experimentálneho zariadenia trvať len 8 milisekúnd. Bežne pritom komunikácia trvá okolo 30 ms. Zraniteľnosť v NCC Group testovali opakovane, pričom Tesla sa odomykala aj pri útoku trvajúcom až 80 milisekúnd. Podľa výskumníkov by preto bolo možné takýto prenos teoreticky vykonať aj cez internet. Pripomínajú však, že takéto niečo v praxi neskúšali.

NCC Group odporúča v autách značky Tesla využívanie funkcie PIN to Drive vyžadujúcej pred naštartovaním zadanie číselného kódu. V modeloch iných výrobcov sa zatiaľ táto extra forma zabezpečenia neobjavila. Nie je však vylúčené, že tento problém ich k nejakému obdobnému riešeniu dotlačí.

V autách s BLE odporúčajú výskumníci používanie extra prvkov zabezpečenia.Zdroj: YouTube (Steven Peeters)

Zraniteľnosť by mohla teoreticky zaplátať aj aktualizácia výrazne znižujúca hranicu maximálneho trvania komunikácie. Medzi možné riešenia patrí tiež deaktivovanie vysielania BLE signálu pri nečinnosti telefónu či využitie GPS lokalizátora v rámci procesu autentifikácie.

Problém sa netýka výhradne áut

NNC Group upozorňuje, že tento problém sa netýka výhradne áut. Rovnako prelomiteľných je množstvo digitálnych zámkov fungujúcich na rovnakom princípe. Zlodeji sa takýmto spôsobom môžu dostať do domov, ktoré majú tzv. inteligentné zabezpečenie.

Výskumníci popritom vyzdvihujú technológiu Ultra Wide Band (UWB), ktorá v autách využíva spravidla viacero antén pre presnú lokalizáciu kľúča. Okrem toho funguje na báze pulzov trvajúcich len zlomok milisekundy. UWB tak predstavuje omnoho väčšiu prekážku než BLE a zatiaľ nie je známe, že by sa toto rozhranie podarilo obalamutiť, aktuality.sk

X X X

Rusko odhaduje, že vyvezie 50 miliónov ton obilia

Rusko je podobne ako Ukrajina jedným z najväčších svetových exportérov obilia. Moskva potvrdila svoju predbežnú prognózu týkajúcu sa tohtoročnej úrody obilia a uviedla, že v prípade jej naplnenia by Rusko mohlo exportovať 50 miliónov ton obilia.

Ministerstvo poľnohospodárstva počíta, že tohtoročná žatva prinesie 130 miliónov ton obilia. Pri takomto výsledku „môžeme vyviesť 50 miliónov ton“, citovala štátnu tajomníčku ministerstva poľnohospodárstva Oksanu Lutovú agentúra Interfax. Dodala, že export by mohol byť aj vyšší.

Naopak, aktuálne platný zákaz vývozu slnečnicových semien sa predlžuje a bude platiť aj po skončení augusta. Lutová to zdôvodnila nedostatkom rezerv pre výrobu slnečnicového oleja.

Rusko je podobne ako Ukrajina jedným z najväčších svetových exportérov obilia. Nevyprovokovaný ruský útok na Ukrajinu spôsobil výrazný nárast cien potravín na svetových trhoch. Experti sa pre ruskú blokádu ukrajinských prístavov, ktorá bráni vývozu ukrajinského obilia, obávajú nedostatku potravín v niektorých častiach sveta, aktuality.sk

X X X

Japonsko plánuje „drasticky posilniť“ svoju vojenskú spôsobilosť

ý premiér Fumio Kišida zatiaľ neoznámil, o koľko chce zvýšiť vojenské výdavky. Japonsko plánuje „drasticky posilniť“ svoju vojenskú spôsobilosť. Predstavitelia Tokia sa totiž obávajú, že ruská invázia na Ukrajinu by mohla vyvolať nestabilitu vo východnej Ázii. Vyplýva to z návrhu hospodárskej politiky krajiny, do ktorého nahliadli reportéri agentúry Reuters.

„Drasticky posilníme obranné kapacity na zabezpečenie národnej bezpečnosti,“ uvádza sa v neverejnom dokumente, ktorý tamojšia vláda každoročne aktualizuje. V texte nie sú uvedené podrobnosti o výdavkoch na zbrojenie, avšak po prvý raz sa v dokumente píše, že „vo východnej Ázii sa odohrali pokusy jednostranne zmeniť status quo silou“.

Bývalý japonský premiér Šinzó Abe vo štvrtok vyzval na razantné zvýšenie výdavkov na obranu až na úroveň v prepočte 55 miliárd eur. Tvrdí, že pre jeho krajinu je „prirodzené zabezpečiť výdavky na obranu vo výške dvoch percent HDP“.

Súčasný premiér Fumio Kišida zatiaľ neoznámil, o koľko chce zvýšiť vojenské výdavky vlády v nasledujúcom fiškálnom roku. Podľa Reuters však viac peňazí na zbrojenie ešte viac zaťaží zadlžené Japonsko, aktuality.sk

X X X

Irán vyžaduje, aby sa všetci dali zaočkovať štvrtou dávkou vakcíny proti covidu

Irán chce podľa jeho slov takýmto opatrením dosiahnuť až 95-percentnú ochranu pred koronavírusom.

Irán vyžaduje, aby sa všetky vekové skupiny obyvateľstva dali zaočkovať štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Oznámilo to v piatok tamojšie ministerstvo zdravotníctva, informuje agentúra DPA.

„Každý musí v blízkej budúcnosti dostať štvrtú dávku vakcíny, aby sme pandémiu mali aj naďalej pod kontrolou,“ povedal námestník iránskeho ministra zdravotníctva Kamál Hejdarí.

Irán chce podľa jeho slov takýmto opatrením dosiahnuť až 95-percentnú ochranu pred koronavírusom. DPA pripomína, že v krajine dosiaľ vyžadovali, aby sa štvrtou dávkou proticovidovej vakcíny dali zaočkovať ľudia vo veku od 70 rokov.

Irán sužovala pandémia koronavírusu obzvlášť intenzívne do polovice minulého roka. V auguste tam vtedy denne pribúdalo viac 50.000 nakazených a vyše 700 úmrtí súvisiacich s týmto vírusom.

Situácia sa však výrazne zlepšila po spustení vakcinačnej kampane, uvádza DPA. V súčasnosti je v 84-miliónovej krajine zaočkovaných už viac ako 64 miliónov obyvateľov. Takmer 58 miliónov ľudí už dostalo dve dávky a viac ako 27 miliónov tri dávky vakcíny.

Podľa najnovších údajov iránskeho ministerstva zdravotníctva pribudlo za posledný deň 185 prípadov nákazy a šesť súvisiacich úmrtí. Od vypuknutia pandémie celkovo Irán zaevidoval viac ako sedem miliónov prípadov nákazy a vyše 140.000 súvisiacich úmrtí, aktuality.sk

X X X

Štát už 5 mesiacov nevydáva zelené EČV pre elektromobily: Kde je problém a kedy sa to zmení

Rezort vnútra avizuje definitívne vyriešenie problémov s nedostatkom tabuliek s evidenčnými číslami.

Od začiatku roka zaznamenáva štát problémy s dodávkami EČV pre vozidlá. Problémy sú najmä so značkami na želanie, treťou značkou na nosič bicyklov či zelenými značkami pre e-autá. Dôvodom je výmena dodávateľa, ktorý dostal málo času na prípravu. Aktuálne problémy by mali byť odstránené už od 1. júna. Opakovaniu problémov chce rezort do budúcna predísť prevzatím výroby tabuliek do vlastných rúk.

Od konca minulého roka trápi motoristov problém s dodávkami tabuliek s evidenčnými číslami. Ťažkú situáciu majú najmä majitelia elektromobilov a plug-in hybridov, ktorí sa nemôžu dostať k špeciálnym zeleným EČV, ktoré ich vizuálne odlišujú od bežných vozidiel so spaľovacím motorom.

Už čoskoro sa to však má zmeniť. Vyplýva to zo stanoviska ministerstva vnútra pre Živé.sk. „Situácia s dodávkami tabuliek s evidenčnými číslami sa postupne stabilizuje a od 1. júna nabehne spracovanie EČV s novým dodávateľom do normálneho režimu, na aký sú občania zvyknutí,“ sľubuje rezort.

Ako dočasné riešenie boli majiteľom e-áut vydávané klasické biele EČV, aj tie však mali problémy s dostupnosťou. Ministerstvo aktuálne uvádza, že od júna sa vyrieši situácia pri všetkých typoch tabuliek vrátane tých zelených. Dodávané majú byť v riadnych lehotách.

Zmluvu podpísali na poslednú chvíľu

Komplikácie pri dodávaní niektorých typov tabuliek, konkrétne tabuliek s vlastným textom či tretích tabuliek na nosiče bicyklov, rezort avizoval ešte začiatkom tohto roka po podpísaní rámcovej zmluvy s novým dodávateľom, českou firmou SPM – Security Paper Mill.

„Faktom je, že problém vznikol v dôsledku predlžovaného procesu verejného obstarávania, čo spôsobili obštrukčné konania tretích strán,“ zdôvodňuje vzniknuté komplikácie ministerstvo. Hoci sa verejné obstarávanie začalo ešte v novembri 2020, opakované námietky uchádzačov a následné pozastavovanie procesu Úradom pre verejné obstarávanie spôsobili, že rezort musel predĺžiť lehotu na predkladanie ponúk až 17-krát.

Zmluvu s novým dodávateľom sa tak napokon podarilo podpísať až na sklonku minulého roka – tesne predtým, ako vypršal kontrakt s dovtedajším dodávateľom.

„Za bežných okolností dodávateľ, ktorý vzíde z výberového konania, má niekoľko mesiacov priestor na nábeh. Zo spomínaných dôvodov tento časový úsek nový dodávateľ, ktorý vzišiel z procesu verejného obstarávania, nemal,“ vysvetľuje rezort dôvody, pre ktoré nový dodávateľ nestíha vyrábať tabuľky s EČV.

Nechce sa spoliehať na externých partnerov

Ministerstvo vnútra odhaduje, že nový dodávateľ mu vďaka nižšej cene ročne ušetrí aspoň 3,5 milióna eur.

Opakovaniu (aj) podobných problémov chce rezort do budúcna predísť prevzatím výroby tabuliek do vlastných rúk. Konkrétne prostredníctvom spoločnosti Automobilové opravovne MV SR, ktorej jediným akcionárom je práve ministerstvo vnútra.

To ešte vo februári informovalo, že technológiu (hardvér i obslužný softvér) na výrobu tabuliek v hodnote 725-tisíc eur by mu mala dodať poľská firma.

Výhodou prevzatia agendy do vlastných rúk má byť, okrem iného, ešte nižšia cena za jednu tabuľku, než akú nedávno vysúťažilo ministerstvo, aktuality.sk.

X X X

O post šéfa RTVS sa uchádza osem kandidátov

Verejné vypočutie je na programe 13. júna, samotná voľba sa v pléne parlamentu má uskutočniť v poslednej júnovej dekáde.

O post generálneho riaditeľa RTVS sa uchádzajú Jaroslav Rezník, Tibor Búza, Ivan Golian, Ľuboš Machaj, Daniel Živica, Peter Badač, Vladimír Seman a Peter Janků. Mená oznámili na pôde Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá počas piatkového otvárania obálok s ohlásenými kandidatúrami. Výbor dostal celkovo deväť prihlášok, jedna však nespĺňala stanovené kritériá a náležitosti uvedené vo výzve.

Okrem súčasného riaditeľa verejnoprávneho média Rezníka sa s RTVS spája aj bývalé pôsobenie Búzu a Machaja, ktorí boli v minulosti na postoch programových riaditeľov televíznej resp. rozhlasovej sekcie.

Golian pôsobil ako vrcholový manažér v oblasti telekomunikácií, v súčasnosti je členom zboru poradcov predsedu vlády SR pre oblasť digitalizácie. Živica pracuje na manažérskych pozíciách v oblasti komunikačnej a marketingovej stratégie.

Badač je filmový producent, Janků je známy ako pesničkár, scénograf a publicista, Seman je moderátor aj autor publicistických i dokumentárnych diel.

Výboru prišla ešte jedna prihláška, avšak bez doplnenia podkladov, ktoré musia byť povinnou prílohou kandidatúry, rovnako bez kontaktných údajov, bola preto vyradená.

Podpredsedníčka parlamentného mediálneho výboru Jana Žitňanská (Za ľudí) vníma pozitívne počet i profily kandidátov. „Sú to profesionáli, ktorých poznáme, bude to teda o kvalite ich projektov a prezentácii a som si istá, že z týchto kandidátov vyberieme naozaj toho najlepšieho,“ uviedla pre TASR.

Výzvu na prihlasovanie kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS zverejnil Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá 27. apríla. Verejné vypočutie je na programe 13. júna, samotná voľba sa v pléne parlamentu má uskutočniť v poslednej júnovej dekáde.

Na verejnom vypočutí budú kandidátom klásť otázky aj členovia odbornej komisie zriadenej výborom, v ktorej majú mať zastúpenie experti z oblasti médií, ale aj zástupcovia akademickej a kultúrnej obce, tretieho sektora, menšín i znevýhodnených skupín. Mandát súčasného riaditeľa vyprší koncom júla, aktuality.sk

X X X

Čína zakázala prelety a pristávanie ruským lietadlám Boeing a Airbus

Peking týmto krokom dodržiava početné sankcie západných vlád. Čína zatvorila svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá typu Boeing a Airbus, ktorých právna situácia je nejasná po uvalení sankcií na Rusko za vojnu na Ukrajine. V piatok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa správu ruskej tlačovej agentúry RBK.

Zákaz sa týka tých lietadiel, ktorých právne postavenie nie je po zavedení západných sankcií vyjasnené. Čína žiadala, aby ruské letecké spoločnosti dokázali, že ich lietadlá už nie sú registrované v zahraničí.

Peking týmto krokom dodržiava početné sankcie západných vlád uvalených po tom, čo Kremeľ začal 24. februára vojnu na Ukrajine.

Európska únia a Spojené štáty z dôvodu invázie na Ukrajine zakázali dodávky civilných lietadiel a náhradných dielov Rusku, ich údržbu a poistenie.

Mnoho lietadiel prevádzkovaných v Rusku patrí západným lízingovým spoločnostiam, ktoré prestali spolupracovať s ruskými klientmi. Moskva odmietla vrátiť tieto lietadlá a jednoducho ich preregistrovala.

Podľa správy agentúry RBK Čína žiadala v máji aktuálne informácie o lietadlách – vyzvala ruské aerolínie lietajúce do Číny, aby potvrdili, že ich lietadlá už nie sú oficiálne evidované v zahraničí.

Peking zrušil povolenia na pristávanie a prelety pre lietadlá typu Boeing a Airbus, keď požadovaná dokumentácia neprichádzala, vysvetlila RBK, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.