Orbán: Zelenský „na špatném koni“, Ukrajina mimo NATO. Gen. Kellog vyřeší Ukrajinu. Soudce Suchánek: Pavel musí rozpočet vetovat. Poskok Jakobe zachraňuje Fialu, Pekarovou, Bartoše. Ano, SPD pro většinu na ulici, do ČR, jako Havel. Už dávno mohl Fiala zmizet i s Pekarovou

Orbán: Kyjev vsadil „na špatného koně“. Maďarský předseda vlády Viktor Orbán v pravidelném pátečním pořadu Dobré ráno, Maďarsko! veřejnoprávní stanice Kossuth Rádió vyjádřil názor, že Kyjev vsadil „na špatného koně“, když měly v dubnu 2022 příležitost uzavřít mírovou smlouvu s Ruskem. Orbán   uvedl, že  USA hrají v konfliktu na Ukrajině rozhodující roli.  „Bez Ameriky by k této válce nedošlo. Bez Ameriky by tento konflikt dávno skončil. Ukrajina by bez zapojení Ameriky nebyla schopna klást odpor.“

„Kořenem všeho je, že v současné době existují dva američtí prezidenti: současný a nově zvolený. Jeden chce ve válce pokračovat, druhý ji chce zastavit. Věci budou jednodušší, až se prezident Donald Trump ujme úřadu. Přinese nám mír!,“ konstatuje  Orbán.

X X X

Trumpovi lidé Zelenského zrovna nepotěšili…

 Na schůzce s Andrijem Jermakem Trumpův tým neprojevil zájem o myšlenku vstupu Ukrajiny do NATO, ale podpořil dodávky zbraní.

J.V. Je dobré být kvalitně informován o situaci na ukrajinské frontě z hlediska neutrálního zdroje. A tím až doposud vždycky pro mě byl nezávislý portál Strana.ua. Nic nepřikrašluje a je věcný. Podstatná je hned úvodní informace, že Trumpovi lidé v souladu se svým přístupem jsou velmi zdrženliví, až negativní k požadavku Zelenského na pozvánku do NATO.

Šéf Kanceláře prezidenta Andrij Jermak se ve Washingtonu sešel s Mikem Waltzem, kterého hodlá nově zvolený americký prezident Donald Trump jmenovat svým poradcem pro národní bezpečnost, a Keithem Kelloggem, který se ujme postu vyslance pro řešení konfliktu  na Ukrajině.

Wall Street Journal píše, že Trumpův tým na setkání neprojevil velký zájem o myšlenku vstupu Ukrajiny do NATO.

Setkání s Jermakem byl kromě Kellogga a Waltze přítomen i budoucí viceprezident J.D. Vance. 

J.V. Zastoupení z Trumpovi strany bylo tedy rozhodně velice reprezentativní.

Podle publikace Kellogg podpořil současný prodej zbraní administrativě prezidenta Joea Bidena s tím, že to Trumpovi pomůže v budoucích jednáních. Téma vstupu Ukrajiny do Aliance přitom Trumpisty nezajímalo.

Podle WSJ Ukrajina brzy „plánuje vyhlásit svou připravenost na mír“. Cílem Jermaka ve Spojených státech, píší noviny s odkazem na zdroje, je prezentovat Ukrajinu jako „konstruktivního partnera při dosahování míru, a nikoli jeho překážku“. A také navázat vztahy s asistenty nově zvoleného prezidenta.

Publikace zároveň připomíná, že Trumpovi pobočníci projednávají plány, podle kterých zhruba 20 % území Ukrajiny zůstane po válce Rusku.  

Ukrajinští partneři WSJ také říkají, že hlavním cílem Kyjeva při jednáních je získat skutečné bezpečnostní záruky, aby se zabránilo opakování války.

J.V. Vidím to tak, že Trump je sveřepý a cíle dosáhnout příměří do dne své inaugurace se rozhodně nevzdává.

Nemělo by zapadnout, že Trumpovi muži zcela ignorují, představy generálního tajemníka NATO Rutteho, který si dokonce objednal letadlo, aby zaletěl na letní Trumpovo  sídlo a který je ostře proti urychlenému příměří, a hodlá prosazovat mírové rozhovory teprve tehdy až bude moci jednat s Ruskem z pozice síly.

Nuže zdá se, že Trumpa a jeho lidi nepřesvědčil.

A to je dobře.  JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

 GENERÁL  TRUMPA  KELLOGG  SI  PORADÍ  S  UKRAJINOU

DO  VÁLKY  UKRAJINY  SE  PLETE  I  ANGLIE,  KDE  ČEKÁ  MILIARDY

I  TÉ  SE  URČITĚ  VHODNĚ  ZBAVÍ,  JDE  TOTIŽ  I  O  MILIONY  ŽIVOTŮ  LIDÍ

ANGLIČANI  SAMI  DO  VÁLKY  NEPŮJDOU,  UKRAJINCI  UŽ  OD  VÁLKY  UTÍKAJÍ

Složitá mise Trumpova vyjednavače. Válečný veterán Kellogg má donutit Rusko a Ukrajinu k ústupkům

Generálporučík ve výslužbě Keith Kellogg sloužil mimo jiné ve válce ve Vietnamu, teď ale válečného veterána a zastánce konceptu „mír skrze sílu“ čeká jedna z nejtěžších misí – přivést zástupce Ukrajiny a Ruska k jednacímu stolu, donutit je k ústupkům a naplnit slib nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa o rychlém ukončení rusko-ukrajinské války. Jaké jsou reakce na výběr Kellogga, který má být zmocněncem USA pro válku na Ukrajině?

 Keith Kellogg v Bílém domě působil už za první Trumpovy administrativy, kdy byl vedoucím štábu Národní bezpečnostní rady a následně i bezpečnostním poradcem tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

„Byl se mnou od samého začátku. Společně zajistíme MÍR PROSTŘEDNICTVÍM SÍLY a uděláme Ameriku a svět ZNOVU BEZPEČNÝMI!“ napsal staronový americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social, když minulý týden ohlásil, že se Keith Kellogg stane v jeho příští administrativě americkým zmocněncem pro válku na Ukrajině.

 Trump, který během předvolební kampaně sliboval ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin, pro tento těžko splnitelný úkol nominoval muže s působivou kariérou.

Dnes 80letý válečný veterán věnoval vojenské kariéře 36 let života a sloužil ve válce ve Vietnamu, v Kambodži i v Iráku. V Bílém domě působil už za první Trumpovy administrativy, kdy byl vedoucím štábu Národní bezpečnostní rady USA a následně i bezpečnostním poradcem tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence.

„Generál Kellogg je prezidentu Trumpovi velmi oddaný. Byl s ním během všech tří kampaní i v době jeho působení v úřadu, podle mých zkušeností je to ale seriózní člověk,“ říká o Kelloggovi zahraničněpolitický expert Michael O’Hanlon z amerického think-tanku Brookings Institution pro ukrajinský zpravodajský server Kyiv Independent.

Analytici oslovení ukrajinským zpravodajským webem se přitom shodují, že výběr Kellogga sice není pro Ukrajinu ideální, ale je to přijatelná a rozumná volba. Podle amerikanisty z Finského institutu pro mezinárodní záležitosti Charlyho Salonius-Pasternaka je však důležité hlavně to, aby byl Kellogg v pozici vyjednavače míru mezi Ukrajinou a Ruskem vnímán jako někdo, kdo skutečně mluví za prezidenta.

„Při uzavírání dohod je to možná důležitější než jakákoliv předchozí politická pozice, kterou Kellogg měl. Lidé pak mohou do určité míry věřit, že to, co říká, bude platit i v případě Trumpa,“ upozorňuje pro Kyiv Independent.

Kelloggův mírový plán

Byl to právě Keith Kellogg, kdo Donaldu Trumpovi představil plán, jak ukončit zuřící boje mezi Ruskem a Ukrajinou. První obrysy dokumentu, na kterém Kellogg spolupracoval s bývalým zaměstnancem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Fredem Fleitzem, se dostaly na veřejnost letos v červnu a podle tehdejších zpráv se Trumpovi jejich plán zamlouval.

 „Řekneme Ukrajincům: ‚Musíte zasednout k jednacímu stolu, a pokud k němu nezasednete, podpora ze strany Spojených států vyschne,‘“ vylíčil jednu z částí plánu samotný Kellogg podle agentury Reuters. „A řekneme (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi: ‚Musíte zasednout k jednacímu stolu, a pokud k němu nezasednete, pak dáme Ukrajincům vše, co potřebují, aby vás zabili na bojišti‘.“

Podle stanice CNN plán zjednodušeně počítá se zmrazením frontových linií a donucením obou stran k usednutí k jednacímu stolu. Při detailnějším pohledu pak závěr dokumentu hovoří o čtyřech hlavních bodech.

Spojené státy budou dál vyzbrojovat Ukrajinu a posilovat její obranu, budoucí americká vojenská pomoc však bude podmíněná tím, že Ukrajina přistoupí na mírové rozhovory s Ruskem.

Aby mělo o usednutí k jednacímu stolu zájem i Rusko, mělo by se na neurčito odložit členství Ukrajiny v NATO, a to výměnou za „komplexní mírovou dohodu s bezpečnostními zárukami“ pro Kyjev.

Pokud Rusko bude dodržovat příměří a bude se účastnit mírových rozhovorů, mohlo by dojít k uvolnění určitých amerických sankcí.

Plán také navrhuje možnost zavedení poplatků z prodeje ruských energetických zásob, ze kterých se bude financovat rekonstrukce Ukrajiny.

Ve svém úvodu dokument sepsaný Keithem Kelloggem a Fredem Fleitzem mohutně kritizuje dosluhujícího prezidenta Joea Bidena, který podle nich dodal Ukrajině zbraně příliš pozdě. Tvrdí přitom, že válka na Ukrajině byla „vyhnutelnou tragédií, která vyplynula“ z Bidenovy „chaotické zahraniční politiky“. V opozici s tím podle nich stojí právě Trump, kterého Putin „vnímal jako silného a rozhodného prezidenta, připraveného použít veškeré prostředky“.

S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva

 Rázně a rozhodně chce Kellogg přistupovat také k oběma stranám rusko-ukrajinské války, které hodlá donutit k jednání za každou cenu. Některá jeho prohlášení tak na Ukrajině vzbuzují obavy. „Pokud Ukrajina nechce vyjednávat, fajn, ale pak se smiřte s tím, že vaše města mohou utrpět obrovské ztráty, a smiřte se s tím, že necháte zabíjet své děti,“ řekl Kellogg v červnovém rozhovoru pro Hlas Ameriky.

Ve stejném rozhovoru nicméně dodal, že Trump ani Kellogg po Ukrajině nechtějí, aby se vzdala svého území a předala ho Rusku. „Ukrajina bojovala statečně. Jsou velmi dobře vedeni. Myslíme si, že Rusové jednoznačně provedli neoprávněnou invazi do suverénního státu a je třeba to řešit,“ ujistil Kellogg s tím, že ho zajímá Ukrajina, a ne Rusko. Dodal také, že podle něj Ukrajinci musí s Ruskem vyjednávat z pozice síly.

Rozumná volba

Přestože s některými částmi Kelloggova plánu může mít Kyjev problém, podle ukrajinského politologa Volodymyra Fesenka je případné jmenování 80letého válečného veterána Trumpovým vyjednavačem rusko-ukrajinského konfliktu pro Kyjev přijatelné.

 „Jeho postoj je (pro Kyjev) pochopitelný a my se tomu můžeme přizpůsobit,“ říká pro server Kyiv Independent Fesenko.

Jako „rozumnou volbu“ to hodnotí také odborník na mezinárodní vztahy z Ottawské univerzity Roland Paris. „Zdůraznil důležitost vyjednávání Ukrajiny z pozice síly. Zdá se, že rozumí hrozbě, kterou Putin představuje. A podtrhnul důležitost toho, aby Spojené státy Ukrajině poskytly pevné bezpečnostní záruky,“ jmenuje Kelloggovy benefity pro Ukrajinu Paris.

Výběr Keitha Kellogga na post zmocněnce pro válku na Ukrajině hodnotí vesměs pozitivně také ukrajinský politolog a člen kyjevské městské rady Sergej Taran, podle kterého jde o „nejlepší Trumpovo rozhodnutí za poslední dobu“. S ohledem na jeho dřívější kariéru si totiž Kellogg „nedělá iluze o tom, jak je svět vlastně uspořádán,“ míní Taran, který za nejhorší část plánu považuje především odložení vstupu Ukrajiny do NATO.

„Ukrajinu samozřejmě čekají extrémně obtížná diplomatická jednání se všemi stranami a zvýšený tlak ze strany Ruska. Pravděpodobnost Trumpovy ‚kapitulace Ukrajiny‘, jak ji předpovídají někteří milovníci geopolitické apokalypsy, ale nyní výrazně klesá,“ tvrdí Taran.

Přistoupí Rusko k jednání?

Zatímco část odborníků nejen z Ukrajiny vidí ve výběru Keitha Kellogga příležitost, někteří mají o proveditelnosti jeho plánu pochybnosti. Jedním z nich je ukrajinský novinář, který v současnosti slouží v ukrajinské armádě, Oleksij Jarmolenko.

 „Kelloggův nástroj je vydírání vojenskou pomocí na obou stranách. Ale jestli to bude fungovat – tomu nevěřím,“ cituje jeho slova zveřejněná na sociální síti X nezávislý ruský server Meduza, podle kterého se podobné pochybnosti ozývají i ze strany dalších ukrajinských odborníků a novinářů.

Upozorňuje na to i Fesenko, podle kterého je vůbec otázkou, jestli se Trump bude Kelloggova plánu držet. „Je to Trump, ne Kellogg, kdo bude rozhodovat. Kellogg je jen nástroj… A bude (s Kelloggovými návrhy) souhlasit Putin? Pochybuji o tom,“ varuje ukrajinský politolog pro Kyiv Independent.

První reakce z ruské strany tyto pochybnosti potvrzují. Naznačuje to pondělní rozhovor listu Financial Times s ruským oligarchou blízkým Kremlu Konstantinem Malofejevem, podle kterého Putin Kelloggův návrh na ukončení bojů pravděpodobně odmítne.

„Kellogg přijede se svým plánem do Moskvy, my ho vezmeme a pak mu řekneme, ať si ho strčí někam, protože se nám nic z toho nelíbí. To bude celé vyjednávání,“ řekl pro Financial Times Malofejev, který figuruje na seznamu západních protiruských sankcí.

„Aby byly rozhovory konstruktivní, musíme mluvit ne o budoucnosti Ukrajiny, ale o budoucnosti Evropy a světa,“ vzkázal ruský magnát z luxusního resortu v Dubaji s tím, že Trump může ukončit válku, jen pokud zvrátí rozhodnutí Washingtonu o použití zbraní dlouhého doletu proti Rusku a odstaví Volodymyra Zelenského z funkce ukrajinského prezidenta.

X X X

 BABIŠ,  OKAMURA  MUSEJÍ  HLEDAT  VĚTŠINU  NA   ULICI,  V  CELÉM  NÁRODĚ

VYUŽÍT  VŠECHNY  SVAZY  ODBORŮ,  PROTESTY  LÉKAŘŮ,  SESTER,  POLICIE,

SOUDCŮ,  ŽALOBCŮ, ZEMĚDĚLCŮ, AKADEMIKŮ,  STUDENTŮ,  DOPRAVY,  HORNÍKY,  HUTNÍKY…,  JAKO  TO  DĚLAL  HAVEL

LETNÁ,  VÁCLAVSKÉ  NÁMĚSTÍ  POŘÁD  NA  VÁS  ČEKÁ,  KAŽDÉHO  DNE  ŠKODA

SOUDRUH  FIALA,  JAK  HO  JMENUJÍ  KLUCI  Z  TV  CNN,  UŽ  DÁVNO  S  PEKAROVOU  BYLI  ODSTRANĚNI  A  BYLA  NOVÁ  VLÁDA  ODBORNÍKŮ

DNES  SE  VÁM  POSKOK  PEKAROVÉ  JAKOBE  SMĚJE,  ŽE  NEDĚLÁTE  VELKÉ  PROTESTY  JAKO  NĚMECKO,  BELGIE,  HLANDSKO,  ITÁLIE,  USA

MÍSTO  PARLAMENTU  RYCHLE  VYJÍT  NA  ULICE  V  ČR,  DOKUD  FIALA ,  PEKAROVÁ,  BARTOŠ  NEODEJDOU  ZA  MLIARDY,  KTERÉ  ČR  ROZHÁZELI

Koalice podala návrh na odvolání Havlíčka z vedení Sněmovny. Projednání bude záviset na krocích ANO

Sněmovní koalice podala návrh na odvolání Karla Havlíčka (ANO) z pozice místopředsedy dolní komory. Jeho projednání bude záviset na postupu opozičního hnutí ANO, které vládní tábor viní z blokování Sněmovny. Vyplývá to z informací, které v pátek poskytli předsedové poslanců TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda.

Praha 13:32 6. prosince 2024Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu

 Koalice podala návrh na odvolání Havlíčka z vedení Sněmovny. Projednání bude záviset na krocích ANO

„Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Podle toho se dále zachováme,“ uvedl Jakob, podle něhož se pod návrh na Havlíčkovo sesazení ze sněmovního vedení podepsalo 84 koaličních zákonodárců. V plném počtu má vládní tábor většinu 104 z celkového počtu 200 poslanců.

Návrh na Havlíčkovo odvolání by se měl dostat na program některé z dalších schůzí. Zda ale bude skutečně zařazen k poslaneckému projednání, či nikoli, se bude podle Bendy odvíjet od kroků největšího opozičního hnutí při sněmovních schůzích.

 O možném Havlíčkově odvolání začali někteří představitelé vládního tábora mluvit potom, co hnutí ANO oznámilo, že navrhne sesazení Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně Sněmovny.

Pod tento návrh ANO shromáždilo 82 podpisů i z další opoziční frakce SPD. Nechalo k němu svolat mimořádnou schůzi, která se ale ve čtvrtek neuskutečnila, když dolní komora zamítla vzhledem k zápornému postoji vládní většiny návrh jejího programu.

Na obstrukce zejména opozičního hnutí ANO poukazovali ve čtvrtek Pekarová Adamová i premiér Petr Fiala (ODS). „Opozici jde především o obstrukce, blokování Parlamentu a osobní urážky,“ prohlásil ministerský předseda.

Předseda ANO Andrej Babiš se v pátek Sněmovny tázal, proč koalice neodvolala Havlíčka ve čtvrtek. „To by nám moc pomohlo, to jste zapomněli,“ poznamenal.

Havlíček dává do souvislosti své možné odvolání se sněmovními volbami v Praze na podzim příštího roku. V neděli napsal, že je na možný krok koalice připravený a ANO se jím nenechá vydírat.

„Pro mě to není překvapení, Markéta Pekarová Adamová ví, že budu kandidovat v Praze proti ní, takže hledá způsob, jak mě oslabit,“ uvedl.

 X X  X

 Pardubický advokát Jelínek před soudem odmítl, že by si objednal vraždu. Snažil se vyvrátit motiv

Obžalovaný elitní pardubický advokát Pavel Jelínek zahájil před Krajským soudem v Hradci Králové svou obhajobu. Žalobkyně tvrdí, že si před dvěma lety objednal vraždu bývalého přítele své dcery kvůli soudním sporům o jejich dítě. Jelínek ale v pátek soudu řekl, že všechny soudní spory v tu dobu byly již ukončené a s dnes zmizelým Pavlem M. se předtím téměř rok neviděli.

 Pardubický advokát Jelínek před soudem odmítl, že by si objednal vraždu. Snažil se vyvrátit motiv

Královéhradecký podnikatel Pavel M. zmizel v polovině prosince roku 2022. Od té doby se neozval, nenašlo se ale ani jeho tělo. Státní zástupkyně Lenka Faltusová obžalovala tři muže z provedení vraždy a advokáta Jelínka z jejího objednání. Motivem měl být soudní spor mezi Pavlem M. a Jelínkovou dcerou o svěření do péče jejich syna.

 „Naposledy jsem se s ním viděl asi rok předtím, než zmizel. Na jaře mezi matkou a otcem bylo dohodnuto, bez soudu, že styk dítěte s otcem bude probíhat každou středu. Takhle to fungovalo celý rok 2022, až opravdu do toho konce,“ rozporuje obžalobu Jelínek.

Dalším motivem je podle žalobkyně Faltusové to, že měl Pavel M. říct Jelínkovi o připravovaném trestním oznámení na zfalšování testů DNA. Advokát ale vypověděl, že žalobu chtěl muž podat na zdravotnické zařízení. „Je tedy přímými důkazy prokázáno, že (žalobkyně) uvádí úmyslně nepravdivý motiv,“ uzavřel.

Během pětihodinové monologické obhajoby advokát opakovaně odmítl, že by se jakkoliv podílel na zmizení podnikatele. „Skutečně jsem se ničeho nedopustil. Trestní stíhání bylo ze strany vyšetřovatelů a státní zástupkyně vedeno naprosto účelově s cílem zlikvidovat moji osobu a mou kancelář,“ řekl před soudním senátem.

Stejně tak uvedl, že s obžalovaným Lubošem Bičanem, který mu poskytoval na Pavla M. detektivní služby, aby zjistil, co dělá v době, když je u něj jeho vnuk, se viděl naposledy půl roku před zmizením. Žalobkyně dospěla k závěru, že právě u Bičana si měl Jelínek vraždu objednat.

 Trestní oznámení na svědkyně

Jelínek navíc před předsedou soudního senátu Lubošem Sovákem a státní zástupkyní oznámil, že podává trestní oznámení na dvě svědkyně blízké zmizelému Pavlovi M., které se podle něj opakovaně dopustily křivé výpovědi. Státní zastupitelství by se tak tímto oznámením mělo začít zabývat.

Během své výpovědi Jelínek rozebíral bod za bodem v obžalobě a poukazoval na skutečnosti, které podle něj ukazují na to, že je jeho obvinění neoprávněné.

Pardubický advokát tak byl posledním obžalovaným, kterého soud na úvod hlavního líčení tento týden vyslechl. Předchozí dny vypovídal podnikatel a bývalý policista Bičan. Také on vinu popřel.

Připustil sice, že v den zmizení Pavla M. čekal brzy ráno před jeho domem a následně ho vezl na schůzku s jinými lidmi, kterým dlužil peníze. Při této akci mu měli zabavit jeho auto. Z jeho výpovědi vyplynulo, že to ale nemělo souvislost s Jelínkem. Když ho pak předával dalšímu obžalovanému Vlastimilu Grégrovi, tak byl podle něj živý a zdravý.

Grégr se také cítí nevinný, ale před soudem odmítl vypovídat. Stejně tak se rozhodl i poslední obžalovaný Roman Lorenc, který spolupracoval s policií už v přípravném řízení. Na začátku hlavního líčení chtěl prohlásit vinu a uzavřít se žalobkyní dohodu o vině a trestu. Na to ale soudci nepřistoupili.

X X X

  EU plánuje dovážet řidiče kamionů z Afriky a Asie

 Evropská unie chce v rámci projektu „Mobilita kvalifikovaných řidičů pro Evropu“ přilákat imigranty k práci ve sféře dopravy. Noví zaměstnanci mají pocházet mimo jiné z Etiopie, Nigérie a Bangladéše.

Nový program „Mobilita kvalifikovaných řidičů pro Evropu“ připravený Evropskou unií a Mezinárodní asociací dopravců IRU předpokládá financování z fondů EU soudržnou politiku zaměstnávání pracovníků ze třetích zemí a přitahování mimoevropských dopravců. 

Evropská unie se zaměří na lákání řidičů z osmi vybraných zemí: Egypt, Etiopie, Bangladéš, Keňa, Maroko, Nigérie, Pákistán a Tunisko. Podle IRU má být v Evropě 500 000 volných míst v pozici profesionálního řidiče.

Na realizaci programu jsou vyčleněny prostředky z „Azylového, migračního a integračního fondu“. Projekt počítá se spoluprací s jedenácti zeměmi EU, mezi které patří: Polsko, Německo, Francie, Itálie, Nizozemsko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Řecko, Portugalsko a Belgie server vasevec.cz

 X X X 

 Bývalý soudce ÚS Suchánek: Prezident nemůže rozpočet nepodepsat, aniž by ho vetoval

Prezident Petr Pavel si na pondělí pozval premiéra Petra Fialu a ministra financí Zbyňka Stanjuru. Chce s nimi probrat návrh státního rozpočtu na příští rok. Respektive výhrady, které k návrhu jsou, a kvůli nimž mu jeho poradce David Marek doporučil návrh nepodepsat. Rozpočet už schválila Poslanecká sněmovna. Podle bývalého soudce Ústavního soudu a člena katedry ústavního práva Právnické fakulty UK Radovana Suchánka dává Ústava ČR prezidentovi pouze dvě alternativy. „S tím, že by měl možnost zákon nepodepsat a současně ho nevetovat, Ústava vůbec nepočítá, ačkoli všichni tři předchozí prezidenti republiky k takové neústavní praxi někdy přistupovali,“ říká v rozhovoru pro Českou justici Suchánek.

X Jak se díváte na to, že prezident Petr Pavel váhá s podpisem návrhu státního rozpočtu na rok 2025, ačkoliv jej schválila sněmovna? 

Předně je třeba upřesnit, že podle Ústavy prezident republiky nepodepisuje návrhy zákonů, ale již přijaté zákony. Zvažování prezidenta republiky, zda podepíše anebo nepodepíše, a tudíž následně vetuje zákon přijatý parlamentem respektive v tomto případě jen sněmovnou, není z hlediska Ústavy ničím neobvyklým nebo nepatřičným. Ostatně proto mu Ústava k připojení podpisu pod přijatý zákon nebo k uplatnění jeho práva veta dává lhůtu 15 dnů plynoucí ode dne, kdy mu byl zákon postoupen.

 X Jakou váhu by mělo, kdyby prezident zákon nepodepsal anebo vetoval? 

Mám za to, že Ústava dává prezidentu republiky možnost výběru jen jedné ze dvou alternativ: zákon podepsat anebo ho vrátit Poslanecké sněmovně. S tím, že by měl možnost zákon nepodepsat a současně ho nevetovat, Ústava vůbec nepočítá, ačkoli všichni tři předchozí prezidenti republiky k takové neústavní praxi někdy přistupovali. Současný prezident republiky se k ní zatím neuchýlil.

X Vetování zákona o státním rozpočtu prezidentem by z pohledu Ústavy znamenalo pouze to, že by o vráceném zákonu znovu hlasovala poslanecká sněmovna, která by prezidentovo veto mohla překonat nadpoloviční většinou všech poslanců. Z hlediska Ústavy by to tedy nic mimořádného neznamenalo.

Politická stránka je záležitost jiná. Kdyby se například vládě nepodařilo přesvědčit poslaneckou sněmovnu, aby na vetovaném zákonu o státním rozpočtu setrvala a veto přehlasovala, mohlo by dojít k vládní krizi. Tu by vláda mohla řešit např. předložením žádosti poslanecké sněmovně o vyslovení důvěry podle čl. 71 Ústavy nebo by mohla podle čl. 44 odst. 3 Ústavy s projednáním nového návrhu zákona o státním rozpočtu spojit otázku důvěry. Samozřejmě by také mohla i bez těchto žádostí rovnou podat demisi.

X Místopředseda poslanecké sněmovny Jan Skopeček řekl, že by prezident měl návrh podepsat. „My nemáme prezidentský, nýbrž parlamentní politický systém, tak si myslím, že se prezident má k rozpočtu případně kriticky vyjádřit, nechválit ho, klidně kritizovat a chtít vysvětlení, ale nemá zákon o rozpočtu vetovat,“ uvedl Skopeček doslova. Co tomu říkáte? 

S názorem pana poslance Skopečka nemohu souhlasit z více důvodů. Zákon o státním rozpočtu sice není zákonem v materiálním smyslu, neboť nesplňuje znak obecnosti zákona a neobsahuje právní normy – upravuje jen poměry konkrétních institucí veřejného práva v podobě časově omezeného plánu jejich příjmů a výdajů – a je tedy co do svého obsahu spíše správním aktem, z hlediska formálního je však podle textu Ústavy zákonem (mimo jiné: vládní návrh Ústavy státní rozpočet za zákon výslovně neoznačoval). V právní nauce proto existuje jednoznačná shoda, že i pro tento zákon platí všechna ustanovení Ústavy týkající se „obyčejných“ zákonů (tedy zákonů „běžných“, nikoli ústavních), s jedinou výjimkou, a to těch článků Ústavy, která upravují podíl Senátu na zákonodárném procesu, neboť dle čl. 42 odst. 2 Ústavy návrh zákona o státním rozpočtu projednává a usnáší se o něm jen poslanecká sněmovna. To znamená, že na zákon o státním rozpočtu se vztahují i čl. 44 odst. 3 Ústavy o oprávnění vlády spojit s vládním návrhem zákona otázku důvěry, čl. 50 a čl. 62 písm. h) o právu suspenzivního veta prezidenta republiky vůči obyčejným zákonům, čl. 51 o podepisování zákonů, čl. 52 o vyhlašování zákonů, čl. 95 odst. 1 o vázanosti soudců při rozhodování zákony, jakož i čl. 87 odst. 1 písm. a) o pravomoci Ústavního soudu běžné zákony rušit.  

A ještě z jednoho důvodu nemohu argumentaci pana místopředsedy Skopečka přijmout: Institut prezidentova práva vracet parlamentu zákony nepochybně není v rozporu s parlamentním politickým systémem, což se týká i možného uplatnění veta vůči zákonu o státním rozpočtu. V rozporu s principy parlamentní republiky je ovšem platná ústavní úprava, která prezidenta při uplatnění práva veta neváže na vůli (souhlas) předsedy vlády. Naše platná Ústava totiž prezidenta republiky posiluje natolik, že k uplatnění práva veta nevyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády neboli tzv. kontrasignaci. V tom se ovšem od „klasického“ modelu parlamentní republiky významně odlišuje: podle § 68 ústavní listiny z roku 1920 musel mít prezident všechny úkony moci vládní a výkonné kontrasignovány odpovědným členem vlády, což se týkalo i práva veta vůči zákonům. To bylo důsledným odrazem principu neodpovědnosti hlavy státu z výkonu svého úřadu (§ 66 ú. l.).

Kdyby tedy mělo být pravdou, co tvrdí pan Skopeček, bylo by namístě, aby pravomoc prezidenta republiky vetovat zákony (tedy včetně zákona o státním rozpočtu) nebyla zařazena do čl. 62 Ústavy mezi tzv. nekontrasignovaná rozhodnutí prezidenta, ale aby byla zařazena do čl. 63 odst. 1 mezi ta, která ke své platnosti onen spolupodpis předsedy vlády vyžadují. To by pak více odpovídalo postavení prezidenta v oné „modelové“ představě parlamentní republiky. Platná Ústava je ale od tohoto pojetí velmi vzdálena. Umožňuje prezidentovi podle jeho volné úvahy bez součinnosti s předsedou vlády vetovat jakýkoli zákon – s výjimkou zákona ústavního – a přitom za tato jeho rozhodnutí nikdo neodpovídá, zejména ne vláda, neboť ta odpovídá jen za kontrasignovaná prezidentova rozhodnutí (čl. 63 odst. 4 Ústavy). Za uplatnění práva veta neodpovídá ani prezident samotný, protože ten není z výkonu své funkce odpovědný (čl. 54 odst. 3 Ústavy), ledaže by se dopustil velezrady nebo hrubého porušení Ústavy či jiné součásti ústavního pořádku, což vetování zákona o státním rozpočtu nepochybně nepředstavuje.

X Co se stane, pokud prezident nakonec rozpočet vetovat bude?

Tvrzení, že v České republice není prezidentský systém, je sice pravdivé, ale je také třeba pečlivě číst Ústavu. Odkazy na dosavadní ústavní praxi, v níž dosud nedošlo k vrácení zákona o státním rozpočtu prezidentem republiky, mají jen omezený význam. Skutečnost, že tak prezidenti dosud nečinili, neznamená, že tak podle Ústavy činit nesmějí. Všechno je jednou poprvé. Případným vetem zákona o státním rozpočtu se prezidentský systém jistě nezavede a ten – v zásadě – parlamentní se nezboří.

Lze pochopit, že místopředseda poslanecké sněmovny za vládní stranu může mít snahu vykládat Ústavu v neprospěch možnosti uplatnění pravomoci prezidenta vetovat zákon o státním rozpočtu, pochybuji ale, že by se touto účelovou argumentací nechali právníci Kanceláře prezidenta republiky zmást.

Ivana Pečinková, ceskajustice.cz

X X X

  LUBOŠ  BLAHA,  EUROPOSLANEC  SLOVENSKA:

VERIA TOMU, ŽE SLOVÁKOV OD FAŠIZMU OSLOBODILI AMERIČANIA

Zase som v Bruseli nakladal. Vecne, pokojne a slušne. No napriek tomu som ich tam rozčúlil tak, že jeden Nemec sa skoro nevedel nadýchnuť.

Oni žijú v takej bubline, že keď im tam povieš úplne základné veci, že ako život funguje inde, ako v tom ich progresivistickom opare, tak sú zúriví do zbláznenia. Na podvýbore DROI dve hodiny kopali do Číny. Ľudské práva sem, ľudské práva tam. Sin-ťiang, Tibet a tak.

Nakoniec vysvitlo, že nikto z nich v Číne nebol, tak som im vysvetlil, že všetky tie nezmysly o ľudských právach v Číne sú len protičínska propaganda. Najlepšia bola tá ich hysterická reakcia. Predseda výboru sa zadúšal hnevom, vraj nemôžem hovoriť o Julianovi Assangovi či Jozefovi Chovancovi, lebo to je iné.

No áno, je to iné. V Číne ťa nezabijú hajlujúci čínski policajti na letisku, ale v Belgicku áno. A títo chcú o niečom poučovať Čínu. Ale úplnú bombu zo seba vypustil jeden vypapkaný Nemčúr s írečitým nemeckým menom Eroglu. Tento nemecký slniečkar, z progresívnej frakcie Renew, na mňa spustil, že nebyť globálnych ľudských práv a Ameriky, Hitler by nebol zastavený a Slovensko by nikdy nebolo oslobodené.

Povedzte – môže byť niekto takto nevzdelaný a hlúpy?

 Samozrejme, slovo mi už nedali, aj keď som sa hlásil. Tak som Nemcovi aspoň vykríkol, že Slovensko neoslobodili žiadne ľudské práva, ale Rusi a Sovietsky zväz.

Doteraz som otrasený z toho, akí neuveriteľne jednoduchí ľudia dnes sedia v Európskom parlamente, osobitne v liberálnej frakcii Renew. Oni fakt veria tomu, že Slovensko oslobodili Američania vďaka ľudským právam. A to im vraj dáva mandát, aby kopali do Číny. Haló!

Nič absurdnejšie som v živote nepočul, a to som ako vysokoškolský učiteľ na skúškach počul od študentov všeličo.

Milí priatelia, musíme v Bruseli bojovať. Za historickú pravdu. Za zdravý rozum. Za mier. Lebo toto sú úplní, ale že úplní blázni.

Ľuboš Blaha (Autor je místopředsedou strany Smer-ssd a poslancem EP)

x x x

  Pardubický kraj dostane možnost se prezentovat v New Yorku a Washingtonu


Pardubický kraj se zařadí mezi regiony, které budou mít možnost prezentovat se ve Washingtonu a New Yorku. Nabídku obdržel hejtman Martin Netolický od českého velvyslance Miloslava Staška a generálního konzula v New Yorku Arnošta Kareše v rámci jednání, která se uskutečnila v průběhu Českého týdne v New Yorku. Cílem krajské prezentace bude ukázat to nejlepší, čím může kraj zaujmout nejen krajany, ale také americkou veřejnost.

„Z minulosti máme bohaté zkušenosti z organizace prezentačních akcí na českých ambasádách v Paříži, Vídni, Tbilisi či Berlíně, kde prezentujeme náš kraj, jeho možnosti, tradiční řemesla, ale také podnikatelské subjekty. Nabídky od našeho velvyslance ve Washingtonu a generálního konzula v New Yorku si velice vážíme a rádi se staneme dalším krajem, který by se na západním pobřeží představil,“ nastínil hejtman Netolický. „Rádi bychom kromě prezentace pro českou komunitu žijící v New Yorku a Washingtonu oslovili také místní. Jednou ze součástí prezentace by byla organizace společenského večera při příležitosti jednoho ze státních svátků, na jehož zajištění by mohli pracovat studenti našich gastronomických škol. Rádi bychom zapojili například také konzervatoristy či tradiční lidová řemesla. Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Pardubického kraje či Pardubickým podnikatelským inkubátorem bychom chtěli vybrat zástupce start-upů a podnikatelského sektoru, kteří by mohli i díky pobočce Czech Investu navázat zajímavé kontakty. Obdobně jsme navázali kontakty v Texasu, nicméně New York a Washington jsou další velkou výzvou, kterou budeme chtít maximálně využít,“ přiblížil návrhy hejtman Martin Netolický.

Součástí prezentace kraje by mohlo být hlubší představení regionu z hlediska cestovního ruchu. „Díky tomu, že v New Yorku máme pobočku Czech Tourismu, tak bychom rádi připravili v rámci naší prezentace také setkání s americkými novináři, touroperátory či zástupci aerolinek. S ohledem na to, že máme v regionu dvě památky UNESCO v Litomyšli a Kladrubech nad Labem, tak bychom se rádi zaměřili právě na tato místa, která jsou pro zahraniční turisty díky zařazení na seznam světového kulturního dědictví velice atraktivní. Chceme ukázat, že Česká republika není jen Praha, Český Krumlov či Karlštejn. Regiony mají jednoznačně co nabídnout a uděláme maximum, abychom o sobě dali vědět,“ řekl hejtman Martin Netolický, který o možnosti prezentace cestovního ruchu jednal s newyorskou pobočkou Czech Tourismu. „Prezentaci kraje bychom chtěli zahájit prostřednictvím webináře pro cestovní kanceláře již v příštím roce. Naše Destinační společnost Východní Čechy by pro tyto příležitosti připravila na míru zaměřenou prezentaci tak, aby byla atraktivní pro cílovou skupinu amerických turistů,“ řekl hejtman.

České centrum New York
V rámci České národní budovy v centru New Yorku sídlí kromě generálního konzulátu také České centrum, Czech Invest, ale také Václav Havel Center. České centrum ve spolupráci s městem Litomyšl připravuje výstavu s názvem Fenomén Litomyšl. „O možnosti prezentace našeho města jsme jednali již s předchozím vedením Českého centra a myšlenku bychom rádi realizovali například ve spolupráci s Pardubickým krajem, a to nejen v rámci kulturního a architektonického odkazu, ale také v návaznosti na působení našeho rodáka Zdeňka Kopala, který se podílel na přípravě misí Apollo,“ uvedl Daniel Brýdl. Podle hejtmana Martina Netolického by mohla vzniknout zajímavá spolupráce také například s Východočeským muzeem v Pardubicích nebo Gočárovou galerií. Mgr. Dominik Barták

X X X

 HKETO Berlin je partnerem promítání hongkongských filmů v rámci festivalu FILMASIA 2024 v Praze

  Hongkongská hospodářská a obchodní kancelář v Berlíně (HKETO Berlin) je sponzorem 20. ročník festivalu asijských filmů Filmasia, který se koná od 5. do 10. prosince v Praze.

Před zahajovacím promítáním filmu Ukaž mi měsíc hovořila ředitelka kanceláře HKETO Berlin Jenny Szeto a vyzdvihla snahu Hongkongu o propagaci vzájemného sdílení kultur prostřednictvím filmů.

„Hongkong je hrdý na svou pulzující populární kulturu, která představuje unikátní pohled na náš dynamický způsob života a bohaté kulturní dědictví. Proto naše vláda klade silný důraz na propagaci hongkongské kulturní tradice, zejména prostřednictvím rozvoje a mezinárodního dosahu našeho filmového průmyslu. Například jsme zvýšili finanční podporu a vytvořili specializovaný program k posílení spolupráce mezi Hongkongem a Evropou. Současně filmaře aktivně povzbuzujeme k účasti na mezinárodních festivalech, jako je Filmasia, a pomáháme jim cesty uskutečnit. Nejenže tím zlepšujeme globální pozici hongkongské kinematografie, ale zároveň oslavujeme výjimečnou kreativitu a talent našich filmových tvůrců, “ uvedla.

Filmasia se tradičně koná v prvním prosincovém týdnu a tématem letošního ročníku jsou Ženy asijské kinematografie. Za podpory HKETO Berlin navštívila festival režisérka filmu Ukaž mi měsíc Sasha Chuk a před úvodní projekcí se setkala s diváky. 6. prosince pak svůj film Chuť sečuánského pepře uvede režisérka Heiward Mak.

 HKETO Berlin je pověřenou organizací vlády Zvláštní administrativní oblasti Hongkong v obchodních vztazích a dalších hospodářských a obchodních otázkách v České republice, Rakousku, Německu, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a ve Švýcarsku.

Stephanie Pall, ředitelka styku s veřejností. Hongkongská hospodářská a obchodní kancelář, Berlín

x X X

Kraj otevře mnětické mosty, chce také pomoci místním a omezit průjezd náklaďáků

 V pátek 6. prosince skončila rekonstrukce dvou mostů v Mněticích, od tohoto data přes ně budou jezdit auta, se spuštěním provozu pro MHD se počítá od pondělí 9. prosince. Projekt, na němž Pardubický kraj spolupracuje s Městským obvodem Pardubice IV, se podaří dokončit v avizovaném termínu navzdory tomu, že při zářijových povodních došlo k zatopení staveniště a nebylo jisté, zda se včas podaří odstranit způsobené škody.

 Naštěstí se díky úsilí stavební firmy podařilo zkrátit původní termín a od 6. prosince budou mosty průjezdné. „Staveniště bylo zaplavené a hodně jsme se obávali toho, aby voda nepoškodila opěry nových mostů, které vznikaly v místě původních. Nakonec se ale vše podařilo dokončit. Tady bych chtěl zmínit, že na základě dat z dodatečně provedených geologických vrtů jsme změnili způsob založení mostu a díky použití prefabrikovaných železobetonových nosníků jsme urychlili výstavbu o zhruba dva týdny oproti původnímu plánu. Celkové náklady přesáhnou 36 milionů korun s daní, kromě dvou mostů jsme opravili i téměř 130 metrů navazující silnice,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr.

 Rekonstrukce mostů však paradoxně může přinést situaci, které se místní obávají. Doteď totiž v místě kvůli špatnému technickému stavu platil zákaz průjezdu nákladních aut nad 12 tun. „Občanům se snažíme pomoci s omezením průjezdu velkých nákladních aut po nových mostech. Na původních konstrukcích byl zákaz kvůli technickému stavu, nové by tonáž unesly, ale občané se obávají nárůstu tranzitní dopravy, takže s policií řešíme, aby i nadále platil zákaz pro nákladní auta nad 12 tun. Vše je v jednání a pokusíme se průjezd omezit, tentokrát už ne kvůli tomu, že by to náš most neunesl, ale pro klid a bezpečí v Mněticích. Chceme zachovat dobrou dopravní obslužnost, ale ne, aby si tudy zkracoval tranzit cestu,“ dodává hejtman Martin Netolický.

 Na připravenost ke spuštění provozu se byl ve čtvrtek 5. prosince spolu s Ladislavem Valtrem podívat také starosta Městského obvodu Pardubice IV Jan Procházka, podle něj nové mosty zdejším obyvatelům výrazně zlepší dopravní obslužnost: „Jsem velmi rád, že se na rekonstrukci mnětických mostů dostala řada, vnímal jsem je jako jeden z největších problémů v našem městském obvodě. Průběh stavby jsem pravidelně sledoval a s každou další návštěvou byl vidět obrovský posun. Těší mě, že k otevření mostů došlo i o pár týdnů dříve, než bylo naplánováno. Správě a údržbě silnic Pardubického kraje děkuji i za vyslyšení proseb místních občanů a zahájení projednávání možnosti omezení průjezdu velkých nákladních aut Mněticemi.“ Mgr. Sylva Drašnarová

x X X

Česká filharmonie zazářila v Carnegie Hall

 Vyvrcholením letošního roku prezentace České republiky v New Yorku byl Český týden v Carnegie Hall, jakožto součást Roku české hudby při výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany. O významu akce z hlediska kulturní diplomacie byla také účast prezidenta České republiky Petra Pavla. Hejtman Martin Netolický při této příležitosti jednal také s generálním konzulem České republiky v New Yorku Arnoštem Karešem.

 „Z ohlasů nejen amerického publika bylo patrné, že naše nejvýznamnější těleso si získalo srdce návštěvníků všech koncertů, které se v Carnegie Hall uskutečnily. Už jen možnost residenčního týdne v jednom z nejslavnějších hudebních sálů na světě je velkým vyznamenáním a jsem přesvědčený, že se nejednalo o poslední možnost,“ řekl hejtman Martin Netolický a tím, že o významnosti akce svědčí také přítomnost prezidenta republiky Petra Pavla na jednom z koncertů.

 Korespondenční volba pomůže krajanům v USA

„Generální konzulát v New Yorku a všechny instituce sídlící v České národní budově jsou dlouhodobě velmi aktivní v rámci prezentace toho nejlepšího, co Česká republika může nabízet na poli kultury, umění, inovací, ale také podpory byznysu. Do působnosti generálního konzulátu v New Yorku spadá deset států východního pobřeží, kde pro české občany, ale také krajany, zajišťuje mimo jiné standardní konzulární záležitosti, matriční otázky a komunikaci s českými úřady. Významnou roli hraje také ekonomická diplomacie, oblast inovací, start-upů či propojování univerzitního prostředí, do kterého významně vstoupila také řada význačných českých odborníků. Navíc se na americké univerzity dostává řada vynikajících českých studentů,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se zajímal také o dopad připravovaného korespondenční volby. „V rámci posledních českých presidentských voleb odvolily na generálním konzulátu v New Yorku řádově stovky lidí, a to nejen z New Yorku. Se zavedením korespondenční volby se očekává výrazný nárůst na 5 až 10 tisíc voličů. K české národnosti se v USA hlásí asi 1,1 milionu obyvatel, z nichž odhadem desetina má české občanství,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se zajímal také o spolupráci s krajanskými spolky či školami vyučujícími český jazyk.  Mgr. Dominik Barták

X X X

 Soud zavřel největší cirkus v Itálii. Zneužíval práci migrantů

Největší italský cirkus musel ukončit provoz. Soud nařídil zabavení jeho vybavení na základě obvinění z vykořisťování pracovníků bez dokladů. Policisté zabavili cirkusu Madagascar v severoitalském Turíně vybavení a 67 vozidel. Principálovi zakázali opustit město a zablokovali mu bankovní účty.

 Vyšetřovatelé společnost obviňují z vykořisťování čtyř indických pracovníků bez dokladů, kteří byli „vystaveni ponižujícím a pokořujícím pracovním a ubytovacím podmínkám, přičemž majitelé cirkusu využili jejich nouze“, stojí v soudním příkazu.

Pracovníci byli nuceni žít v jednom karavanu s dalšími deseti lidmi. Měli k dispozici pouze jednu koupelnu a dostávali plat 180 až 250 eur (přibližně 4500 až 6300 korun) týdně za sedm pracovních dní, přičemž pracovali nejméně 10 hodin denně, a bylo jim odepřeno bezpečnostní vybavení, uvádí se v soudním příkazu.

Vyšetřování začalo v dubnu 2023, kdy byl jeden z indických zaměstnanců převezen do janovské nemocnice v kómatu po pracovním úrazu na severozápadě Itálie, kde cirkus v té době sídlil.

Cirkus původně tvrdil, že muž spadl z nákladního auta, ale pozdější vyšetřování prokázalo, že spadl z výšky 18 až 20 metrů při demontáži velkého stanu, uvádí se v policejním prohlášení. Když se pracovník z kómatu probral, tuto verzi událostí policistům potvrdil.

 Pracovní vykořisťování, zejména lidí, kteří do Itálie přišli jako migranti, je v jihoevropské zemi problém napříč několika průmyslovými odvětvími, píše Reuters. Běžně jsou hlášeny případy pracovního vykořisťování migrantů v dílnách módního průmyslu, v restauracích, v zemědělství, v logistice nebo na stavbách.

Cirkus ani jeho majitel na žádost agentury Reuters o komentář nereagovali.

Na svých internetových stránkách cirkus Madagascar uvádí, že je největším cirkusem v Itálii a nabízí dvouhodinovou show s přibližně 100 zvířaty a vystoupeními akrobatů a provazochodců.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.