Maďarský předseda vlády Viktor Orbán označil projev Volodymyra Zelenského na summitu EU za nepřátelský a řekl, že si prezident s vypršelým mandátem „spletl role“.Orbán to uvedl ve videozprávě na sociálních sítích. Zelenskyj se podle něj chová, jako by Ukrajina „byla v Evropské unii“. Zelenskyj během svého projevu na summitu EU označil blokování rozhodnutí „důležitých pro celý kontinent“ za „protievropské“, což nepochybně směrovalo proti Maďarsku.
Orbán ve videu poznamenal, že v Maďarsku začínají průzkumy postojů společnosti k přistoupení Ukrajiny k Evropské unii. „V současné době existují vážné potíže se vstupem Ukrajiny do EU,“ řekl.
Den předtím se konal summit EU. Na základě jeho výsledků byl dohodnut závěrečný dokument vyzývající k pokračující vojenské a politické podpoře Ukrajině. Bylo řečeno, že EU potřebuje „urychleně zvýšit úsilí, aby splnila naléhavé vojenské a obranné potřeby Ukrajiny“. Pouze Maďarsko odpovídající bod nepodpořilo, server vasevec.cz
X X X
Česko je na tom lépe než Slovensko, řekl Mečiar. Na oslavě se setkal se Zemanem
V pražském TOP Hotelu se v sobotu odpoledne k příležitosti osmých narozenin televize XTV sešly výrazné tváře nejen české politické scény. Kromě šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, exprezidentů Václava Klause a Miloše Zemana na místo dorazil i bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar, který spolu s Klausem stál za rozdělením Československa. V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým uvedl, že si myslí, že Česko je na tom lépe než Slovensko.
Na akci, která je složená z publicistických pořadů, dále během dne vystoupí i hudebník František Ringo Čech, politik Vlastimil Tlustý, hudební skladatel Vadim Petrov nebo členové politické strany Motoristé sobě Petr Macinka, Filip Turek a Vladimír Pikora.
Dohromady se na pražském Chodově sešlo zhruba 1 100 lidí. Na místě je také Zemanův hradní kancléř Vratislav Mynář se svou ženou Alex, která na televizi XTV působí jako moderátorka.
Mečiar s Veselým řešil především politickou situaci a válku na Ukrajině, která trvá už přes tři roky. Zároveň uvedl, že si myslí, že Češi jsou na tom jako stát lépe než Slováci. Připomněl také, že před revolucí byl jednat i v Rusku. Podle něj se tam k němu chovali nevhodně a „kritizovali, že jsme opustili Rusko.“
Moderátor se bývalého premiéra dále zeptal, co si myslí o tom, že je na světě kolem osmdesáti pohlaví. „Je to jiná doba,“ uvedl Mečiar a více se k otázce nevyjadřoval.
Zeman slavil i loni, zdraví navzdory
Akce stejného duchu se konala také loni. I tehdy si ji nenechal ujít šéf hnutí ANO Andrej Babiš nebo bývalí prezidenti Klaus ze Zemanem.
Účast Miloše Zemana byla tehdy překvapivá, neboť byl teprve tři dny předtím propuštěn z Fakultní nemocnice Motol, kde strávil tři týdny kvůli léčbě nedokrvené nohy způsobené krevní sraženinou. Navzdory doporučení lékařů zůstat v domácím klidu se rozhodl dodržet svůj slib a na oslavu dorazil na invalidním vozíku.
„Byl původně připravený jet z nemocnice na narozeniny XTV a pak se zase vrátit do Motola. Ale tenhle plán vzal za své, když ho ve středu propustili do domácího léčení. Je zlatý,“ řekla před rokem pro moderátorka XTV Alex Mynářová.
X X X
„Barevnou“ revoluci nedovolíme. Srbský vicepremiér letěl se poradit do Moskvy
Tajemník ruské bezpečnostní rady Sergej Šojgu v sobotu v Moskvě přijal předsedu končící srbské vlády Aleksandara Vulina. Jednali spolu o protivládních demonstracích, které od začátku listopadu v této balkánské zemi probíhají. Moskva komunikuje s Bělehradem s cílem zabránit prozápadní „barevné revoluci“, uvedl Šojgu podle tiskových agentur.
„V Bělehradě se odehrává barevná revoluce, což je nerozlučně spjato s naším postojem k Rusku. Za barevnou revolucí v Srbsku stojí západní zvláštní služby, které by chtěly přivést k moci v Srbsku jinou vládu. Nedovolíme to,“ prohlásil Vulin podle státní agentury TASS a poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za „neochvějnou podporu legitimní vlády“ v Srbsku.
Vulin v pátek hovořil o spolupráci s ruskými zpravodajskými službami při reakci na protesty. Tyto výroky podle kritiků vlády ukazují, jak se režim stál závislý na Moskvě, připomněla agentura AP.
„Udržujeme pravidelný důvěrný dialog a vyměňujeme si informace, a to i s cílem čelit ‚barevným revolucím‘. To pomáhá zabránit destabilizaci situace v bratrském Srbsku za měnících se geopolitických podmínek. Nadále budeme dělat vše, co je v našich silách, abychom poskytli podporu bratrskému srbskému lidu,“ řekl Šojgu podle agentury Interfax. „Srbové mohou vždy spoléhat na pomoc Ruska v jakýchkoliv otázkách, tak jak tomu bylo po celou dlouhou historii naší spolupráce,“ zdůraznil.
Srbský parlament ve středu formálně přijal demisi premiéra Miloše Vučeviče, který odstoupil koncem února v důsledku studentských protestů. Protestní hnutí vedené stávkujícími vysokoškolskými studenty vyvolalo neštěstí ve městě Novi Sad, kde se loni 1. listopadu zhroutil betonový přístřešek před nedávno zrekonstruovaným nádražím. Neštěstí si vyžádalo 16 životů. Demonstranti přičítají tragédii korupci a nepotismu ve vládě. Vláda a prezident Aleksandar Vučić tato obvinění odmítají.
Minulou sobotu se na obřím protestu proti korupci sešlo podle ministerstva vnitra přes 100 tisíc lidí, nezávislé odhady však mluví až o třikrát větší účasti. Část médií demonstraci vykreslovala jako jednu z největších v srbských dějinách.
Vulin se loni v září setkal ve Vladivostoku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Srbsko není jen strategický partner Ruska, Srbsko je také ruským spojencem. To je důvod, proč je na nás tlak ze strany Západu obrovský,“ řekl tehdy Putinovi. „Srbsko v čele s Aleksandarem Vučičem se nikdy nestane členem NATO, nikdy neuvalí sankce na Ruskou federaci a nikdy nedovolí, aby bylo jeho území využíváno k jakýmkoli protiruským akcím. Srbsko se nestalo a nestane součástí protiruské hysterie,“ prohlásil srbský politik, známý svými proruskými názory.
Ujistil šéfa Kremlu, že úzké vztahy mezi oběma státy budou pokračovat i v budoucnu, napsala tehdy agentura AP. Dodala, že Vulinovy výroky odrážejí přetrvávající blízké vztahy mezi Bělehradem a Moskvou, navzdory proklamované snaze Srbska vstoupit do EU, dodala.
USA předloni uvalily na Vulina sankce kvůli podezření, že byl zapojen do nelegálních dodávek zbraní, obchodu s drogami a zneužívání veřejné funkce a že napomáhal prosazování ruského vlivu na nestabilním Balkáně.
Vučić a jeho Srbská pokroková strana (SNS) jsou v Srbsku u moci od roku 2012. Nejnovější protesty vyvolané tragédií v Novém Sadu se jeví odrazem širší nespokojenosti s prezidentem a jeho vládou, kterou část společnosti vidí jako čím dál více autoritářskou a podléhající korupci. Masové demonstrace se v nedávné minulosti uskutečnily v Srbsku také v souvislosti s chystanou těžbou lithia v zemi či po dvou hromadných vraždách, které si předloni vyžádaly celkem 19 obětí.
X X X
RUSKO PO JEDNÁNÍ S AMERIKOU
Zdravé vlastenectví, nikoliv propaganda Z, otočil Kreml po jednáních s USA
Kreml se na pozadí možného uzavření dohody o příměří začal připravovat na problémy s komunitou takzvaných Z patriotů – proválečných ultranacionalistů, podle nichž by Rusko mělo Ukrajinu rozdrtit silou a pokračovat v tažení do dalších zemí. Členové vládní strany Jednotné Rusko dostali instrukce, aby vysílali „zdravé“ vlastenectví bez „agendy Z“ a nedovolili prohlášení, že válka by měla skončit až v Berlíně a Paříži.
„Je potřeba podporovat zdravé vlastenectví. Dominance agendy Z, která naznačuje, že válečné tažení by mělo skončit našimi tanky a kavalerií v Berlíně nebo Paříži, není ve straně vítána,“ prohlásil na březnovém zasedání partaje šéf jejího výkonného výboru Alexander Sidjakin.
Straníci se věnovali přípravám na oslavy 80. výročí konce druhé světové války. „Musíme zapojit mladé lidi do vlasteneckých akcí kvůli informační válce vedené proti Rusku a také proto, aby nová generace už nebyla vychovávána na západních hodnotách a Mickey Mousech,“ dodal Sidjakin.
Poslanec Andrej Isajev podle listu Kommersant na setkání prohlásil, že Rusko v průběhu historie hrálo roli „imunitního systému“ lidstva, zastavujícího všechny druhy „podivných ideologií“, včetně těch, které se pokoušely uchvátit světovou nadvládu. Zařadil mezi ně fašismus, komunismus nebo moderní politiku západních zemí.
Kreml se podle portálu The Moscow Times začal na pozadí možného uzavření dohody o Ukrajině zprostředkované USA připravovat na problémy s komunitou takzvaných Z patriotů – proválečných ultranacionalistů, podle nichž by Rusko mělo Ukrajinu převálcovat silou.
„Potenciální mírová dohoda by mohla způsobit rozkol v ultranacionalistickém táboře a podkopat Putinovu legitimitu,“ řekl politolog Vladimir Pastuchov z University College London. „Lze předpokládat, že pokud k dohodě dojde, takové konflikty vzplanou s trojnásobnou silou a stanou se vážnou výzvou pro stabilitu režimu,“ poznamenal.
Kremelská propaganda od zahájení invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přesvědčovala Rusy, že hlavním nepřítelem jsou USA, které chtějí zničit Rusko, a že Ukrajina a Evropa jsou jejími loutkami. Nyní, když se americký prezident Donald Trump snaží válku co nejdříve ukončit a možná i navázat ekonomické vztahy s Moskvou, ruské úřady řeší, jak dál.
Jen nás to oslabí, zuří ultranacionalisté
Několik příslušníků „Z komunity“ listu The Washington Post řeklo, že nebudou souhlasit s mírovým urovnáním, pokud to nepovede ke změně moci v Kyjevě a sesazení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. A to by pro ruské úřady mohl být problém. „Určitě se najdou tací, kteří nebudou spokojeni s normalizací vztahů s USA. Toto je velmi angažovaná část společnosti,“ řekl nejmenovaný představitel Kremlu.
Nevoli mezi ultranacionalisty vyvolalo zejména oznámení po telefonickém rozhovoru mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že Kreml přistoupí na Washingtonem navrhované 30denní příměří, během něhož nebude útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Bloger Jevgenij Rasskazov, který bojoval na Ukrajině a vede kanál Govorit Topaz, například vyzval k „boji proti každému puchýři, který je připraven lízat koule americkému buzerantovi, věřícímu v jakési přátelství.“
„Bojujeme proti ďáblu – proti lháři, který ničí celé národy neřestí a láká celé národy do pekla lží. Co dá příměří Ruské federaci? Nic. Co dá třicet dní Ukrajincům? Stabilizaci fronty. Zejména u Pokrovska a v Kurské oblasti,“ napsal proválečný blogger Alex Parker.
Kroky Kremlu podle The Moscow Times znepokojily také ruskou pravoslavnou církev, která označila válku vůči Ukrajině a „satanskému“ Západu za duchovní a zbožnou věc. „Pro Američany je to dohoda od Satana, ale pro nás je to oběť pro budoucnost Ruska,“ napsal Boris Korčevnikov, šéf televizního kanálu Spasení.
Podle Pastuchova ale ultranacionalisté v armádě a zpravodajských službách mají v Kremlu malý vliv a nebudou zasahovat do Putinova úsilí obnovit diplomatické styky s USA nebo vyjednat mírovou dohodu.
X X X
Staňte se Rusy, nebo odejděte, nařizuje Putin Ukrajincům na okupovaných územích
Ukrajina obvinila Rusko z nátlaku na obyvatele okupovaných území. Podle dekretu prezidenta Putina si musejí změnit právní postavení, nebo odejít. Kyjev kvůli tomu podá stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Rusko okupuje téměř pětinu ukrajinského území.
Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj označil Putinův krok za „opovrženíhodný čin“, který má vést k nucenému vysídlení Ukrajinců.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek nařídil ukrajinským občanům, kteří pobývají v Rusku bez náležitého „legálního statusu“, aby zemi do 10. září opustili. Prezidentův výnos se vztahuje i na okupovaná území, která Putin připojil k Rusku, jakkoli většina zemí světa tyto anexe neuznává.
Dekret byl vydán v době, kdy se Moskva snaží rusifikovat okupovaná území. Místní lidi nutí přijímat ruské občanství a doklady, pokud chtějí zůstat. Zároveň se úřady snaží lákat ruské občany, aby se na okupovaná území přistěhovali.
„Je to další krok v ruské kampani diskriminace, pronásledování a nuceného vysídlování ukrajinských občanů z jejich vlasti. Anebo je nutí přijmout postavení cizince ve vlastní zemi,“ řekl mluvčí Tychyj.
Rusko, které pravidelně odmítá obvinění z přehmatů, okamžitě neodpovědělo Reuters na žádost o vyjádření, zaslanou ruskému ministerstvu zahraničí.
Putinův dekret se dotýká Ukrajinců, kteří žijí na Krymu, anektovaném Ruskem v roce 2014, a také v okupovaných částech Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti. Tyto regiony Moskva jednostranně prohlásila za ruské území v roce 2022, ve kterém ruská vojska vpadla do sousední země.
„Ukrajina požádá Mezinárodní trestní soud, aby vzal v úvahu tento dekret jako další důkaz válečných zločinů spáchaných vedením Ruské federace,“ řekl Tychyj.
V březnu 2023 vydal ICC zatykač na Putina a jeho zmocněnkyni pro děti Mariji Lvovou-Belovovou kvůli nezákonnému zavlečení dětí z Ukrajiny. Rusko podle Kyjeva nezákonně uneslo nejméně 19 tisíc dětí od rozpoutání války. Rusko tvrdí, že pomáhalo dětem opustit válečnou zónu.
X X X
GEN PAVEL ZVEŘEJNÍ I DÁRCE MILIONŮ NA VRTULNÍK?
ZAJISTÍ PAVEL I DÁRCE NA OPRAVU DOMŮ PO POVODNÍCH?
FIALA MILIONY NA OPRAVY NEZAJISTIL, PAVEL HO K TOMU NENUTIL
GEN PAVEL OD KOMUNISTŮ SE STANE UKRAJINCEM?
PAVEL SE PŘIHLÁSÍ NA PREZIDENTA UKRAJINY?
Pavel symbolicky předal Zelenskému vrtulník Black Hawk. Složili se na něj Češi
Prezident Petr Pavel dnes v Kyjevě symbolicky předal svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému dar v podobě vojenské helikoptéry Black Hawk, na kterou se složili čeští a slovenští občané. Na vrtulník se začátkem března podařilo vybrat cílových 70 milionů korun.
„Občanská sbírka na vrtulník Black Hawk je celosvětově jedinečným aktem podpory. Česko se tak stalo první zemí, jejíž občané se složili na vojenskou helikoptéru pro Ukrajinu,“ uvedl Pavel.
Celkem více než 20 600 dárců poskytlo 72,6 milionu korun, vyplývá z údajů na webu iniciativy Dárek pro Putina. Ta nakupuje za peníze z veřejných sbírek zbraně a další materiál pro ukrajinskou armádu a civilisty bránící se ruským okupantům. Iniciativa po vybrání cílové částky uvedla, že se jí podařilo získat levnější a novější stroj, který Ukrajina, jež se brání ruské agresi, potřebuje.
Sbírku zahájila 16. listopadu 2023, v listopadu toho roku také použitý americký vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk nazvaný Čestmír představila v Praze.
Iniciativa Dárek pro Putina, ironicky odkazující na jméno ruského prezidenta Vladimira Putina, pod jehož vedením začala ruská agrese proti Ukrajině, pořádá sbírky například na protitankové střely či drony. Vybírá ale i peníze na odminovací stroj nebo vysoušeče pro obyvatele domů zatopených na Ukrajině po protržení Kachovské přehrady. Už dříve iniciativa pořídila a předala ukrajinské armádě například raketomet RM-70, nazvaný Přemysl, za 50 milionů korun nebo tank T-72 Avenger za 30 milionů.
X X X
Polskem otřásá smrt Kaczynského důvěrnice. Zemřela tři dny po výslechu
Více než třicet let byla Barbara Skrzypeková považována za jednu z nejvýznamnějších žen v Polsku. Dlouholetá spolupracovnice Jaroslawa Kaczynského zemřela minulý týden ve věku šestašedesáti let a Poláci si od té doby kladou otázku: souvisí její úmrtí s nedávným výslechem na varšavské prokuratuře?
Ani válka na Ukrajině, ani telefonáty Trumpa s Putinem, ani blížící se prezidentské volby. Zpravodajským tématem číslo jedna u našich severních sousedů je infarkt šedé eminence strany Právo a spravedlnost (PiS) a okolnosti jejího výslechu.
Varšavská státní zástupkyně se snažila dokázat, že společnost Srebrna fakticky fungovala jako podnikatelský odbor Kaczynského strany.
X X X
V Gruzii vyšetřují období vlády Saakašviliho
V Gruzii se dnes konalo první zasedání dočasné vyšetřovací komise vyšetřující činnost režimu Michaila Saakašviliho (2003-2012). První případ se týká mučení, nelidského zacházení a obchodního vydírání.
Podle předpisů gruzínského parlamentu má dočasná vyšetřovací komise právo za určitých okolností v souvislosti se zkoumaným problémem vyzvat nebo přijmout písemné vysvětlení od jakékoli osoby. Odmítnutí vypovídat je trestné.
V únoru přijal gruzínský parlament na plenárním zasedání z iniciativy parlamentní frakce Gruzínský sen usnesení o vytvoření dočasné vyšetřovací komise „pro studium činnosti režimu a politických a oficiálních osob tohoto režimu v letech 2003-2012“. Pro činnost dočasné vyšetřovací komise byla stanovena lhůta tří měsíců. Pokud komise tento termín nedodrží, prodlouží se její pravomoci o další tři měsíce.
Gruzínský sen během volebního období 2024 slíbil, že v parlamentu bude vytvořena komise, která bude politicky hodnotit činnost strany Jednotné národní hnutí, jejímž vůdcem byl odsouzen bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili. Zástupci strany také uvedli, že pokud by materiály komise zaznamenaly konkrétní případy trestné činnosti, začalo by trestní stíhání politiků a úředníků tehdejších úřadů.
Je důležité politicky zhodnotit zločiny spáchané za vlády Spojeného národního hnutí, která byla založena, aby se to stalo poučením pro budoucí úřady, řekl poslanec vládní strany Gruzínský sen Paata Salia.
X X X
V ČR O SR VELKÉ NEPRAVDY, ZAČAL S NIMI FIALA?
Štefan Nižňanský: Pokračující pražské lži o Slovensku
Poslanec českého parlamentu, člen mediálního výboru z TOP 09 Jan Jakob na síti X napsal: \“ Babišův návrh na sloučení ČT a ČRo by znamenal jejich faktickou likvidaci – podle vzoru slovenského premiéra Roberta Fica. \“Nejde o žádné úspory, ale o vytvoření instituce závislé na vládě, \ „uvedl poslanec. Tomuto ignorantovi faktů, který zjevně podlehl narativu protislovenské propagandy a nenávistných pronásledovatelů slovenského státníka Roberta Fica, je třeba něco připomenout. Přestože kdosi moudrý varuje: \“ Nikdy neříkej pravdu někomu, kdo si ji nezaslouží. \“
Na Slovensku totiž sloučení Slovenského rozhlasu a Slovenské televize do vládou ovládaného \“mačkopsa\“ vymyslela (i pofidérně prosadila) liberální strana SaS Richarda Sulíka. Bylo to na podzim 2010 za vlády Ivety Radičové (SDKU). Hlasování o zákonu v parlamentu provázely kontroverzní i protizákonné postupy. Tehdejší ministr kultury Daniel Krajcer (nominant SaS) dokonce sáhl k mafiánským metodám zastrašování a výhrůžek na poslaneckém klubu parlamentní strany SNS. Nebyl jsem přitom, ale žijící svědci tvrdí, že čerstvý představitel \“slovenské kultury\“ na přijetí zákona potřeboval získat od opozice 6 hlasů. Posloužila výhrůžka na výraznou redukci či zrušení rozpočtu Matice slovenské na rok 2011. A bylo \“ vymalováno! \“ Vládní kabinet tvořilo 5 zástupců Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS), čtyři zástupci strany Svoboda a Solidarita zástupci strany MOST – HÍD. Vedla ji Iveta Radičová (SDKU-DS). Někdo by tomu Janu Jakobovi mohl zvěstovat, že svým vyjádřením si vstřelil sám do své nohy (jako kdysi dezorientovaný šéf soukromé TV Markíza s politickými ambicemi v SOP Pavel Rusko), neboť ta vláda se až nápadně podobala nynější český neoblíbený pravicovo-liberální vládní kabi.
Vášnivá diskuse v Čechách se rozvířila v souvislosti s navýšením koncesionářských poplatků za programové služby veřejnoprávních médií: Českého rozhlasu a České televize. Ale nezůstalo jen přitom. Jak jsem si přečetl na Mediálne.sk (v článku převzatého z Trendu), Českou televizi čeká zemětřesení. Hnutí ANO chce po volbách radikálně změnit veřejnoprávní média v České republice. Plán, který naznačil předseda hnutí Andrej Babiš, počítá se sloučením České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) do jedné instituce, zrušení koncesionářských poplatků a přechod na státní financování. Takový model je nyní realitou na Slovensku ve formě STVR. Ale jen proto, že předchůdce sloučených institucí – se zkratkou RTVS – nebylo možné (kvůli nemalým financím z eurofondů) hned po volbách v roce 2023 vrátit do původního stavu samostatných institucí. Babiš však jde ještě dál. Podle zmíněného zdroje – \ “ nejvíce kontroverzí vyvolalo oznámení, že ANO chce odstranit z vysílání veřejnoprávních stanic zábavné programy a seriály. Důvod? Veřejnoprávní média by neměla konkurovat komerčním stanicím. Tento návrh vyvolal vlnu nesouhlasu mezi odborníky i veřejností. se radikálně zredukuje i počet stanic – zaniknout by měly ČT1 a ČT2, ponechány by byly jen zpravodajská ČT24, dětské Déčko a ČT Sport Podobně by se zeštíhlila i síť rozhlasových stanic .
Pochopitelně, nechci se recipročně „montovat“ do vnitřních záležitostí našeho západního souseda. Ale pokud jsou uvedena tvrzení šéfa české opozice Andreje Babiše skutečná, a ne překroucená (jak to běžně mainstream dělá), přiznávám velké překvapení. Českou televizi považuji za kvalitně fungující veřejnoprávní médium. Kromě zpravodajství a aktuální publicistiky, kterou veřejnoprávnosti a nestrannosti unesli liberálně-progresivní mediální teroristé, sloužící globálním hráčům propagandy. Veřejnoprávní televize má totiž jak na Slovensku, tak v Česku podle tradice BBC (i ze zákona v ČR) informovat, vzdělávat a bavit. Osobně považuji za nejlepší a nejcennější ČT 2, ČT Sport a ČT D-éčko. Jistě se bude zvažovat a diskutovat o licencovaných nákladných zahraničních formátech (např. Let’s Dance a pochybné reality show), které jsou pochopitelné v komerčních médiích. O to více, že Česká televize disponuje řadou kvalitních dramaturgů, scenáristů i režisérů, kteří by dokázali vytvořit i vlastní a jistě levnější televizní zábavné pořady. Cestou by byl i návrat k rozšíření živého vysílání pluralitních diskusních programů a zrušení darmožráčů v kadejakých podcastech a v zesíťovaných systémech výplachu mozků, které odkrajují obrovské porce z rozpočtu na fungující televizi pro občana, a ne pro think-tanky a pro politické centrály.
Jak to však bude, rozhodne se v českých volbách na podzim a následně v praktických rozhodnutích nové vlády. Podle aktuálních preferencí bude karty rozdávat Andrej Babiš a bude-li chtít vládnout s ústavní většinou, k hostině přizve i Tomia Okamuru. Ale do toho my – občané mezi Dunajem a Tatrami – nemáme co říkat…
Štefan Nižňanský, (www.noveslovo.eu), server vasevec.cz
X X X
SENÁTOR ČUNEK ZMĚNÍ STRANU?
LIDOVCI SI ČUNKA NEVÁŽÍ, NIKDO SE MU NEVYROVNÁ?
Čunek o své budoucnosti v KDU-ČSL: Nabídky odjinud mám, sleduji odklon lidovců od programu
Čunek o své budoucnosti v KDU-ČSL
Jsem přesvědčeným lidovcem, ale nikoliv přesvědčeným příznivcem současné vlády, zdůraznil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Lidovci se ale podle něj odchýlili od svých základů za cenu „jakési účasti na vládě“. Senátor připustil, že nabídky z jiných politických uskupení má, ale současně zdůraznil, že je odmítl.
Čunkovi vadí, že se veškerá diskuze ve veřejném prostoru nyní točí pouze kolem jednoho tématu. „Máme málo lékařů. Jako stát vymíráme. A v této situaci každému sektoru stále slibujeme, že vše zajistíme, což je ale vylhané,“ řekl v pořadu 360°.
Senátor tím kritizoval styl vládnutí současného kabinetu, jehož součástí je jeho domovská strana. „Zůstávám přesvědčeným lidovcem, ale nejsem přesvědčeným příznivcem této vlády,“ pronesl.
Zdůraznil, že lidovci se odchýlili od svého nezpochybnitelného základu za cenu „nějaké formy vlády“. „Ano, v tuto chvíli mám nabídky z více stran. Je to však dlouhodobá záležitost, zatím jsem je všechny odmítl. Stále totiž přemýšlím, zda je KDU-ČSL opravdu stranou, která se odchýlila od základního programu, na němž vznikla,“ nechal se slyšet senátor.
O jaké strany se jedná, politik nezmínil. Zúčastnil se nicméně sjezdu Motoristů sobě, který proběhl v prosinci minulého roku.
X X X
LEDOVCE PRO PŘEŽITÍ LIDSTVA KLÍČOVÉ?
ZLEPŠÍ SE VODNÍ PLOCHY V ČR?
NAJDE FIALA RYCHLE MILIARDY NA NOVÉ PŘEHRADY?
Organizace spojených národů vyhlásila hlavním mottem letošního Světového dne vody, který si připomínáme každoročně 22. března, „Glacier Preservation“, tedy „Ochrana ledovců“. Ledovce pokrývají asi 10 % zemského povrchu a obsahují přibližně 75 % světových zásob sladké vody. Jsou tedy jedním z nejdůležitějších zdrojů sladké vody na světě. Avšak v důsledku globálního oteplování tají rychleji než kdykoli předtím, a to má velmi vážné, dalekosáhlé důsledky pro životní prostředí i pro lidské společenství. Tání ledovců výrazně ovlivňuje i podnebí a koloběh vody na našem území, kde již ledovce nenajdeme.
Tématu Světového dne vody, včetně zásadních aspektů českého vodního hospodářství, se věnovala odborná konference, konaná dnes v Kongresovém centru Praha za účasti ministra zemědělství Marka Výborného, ministra životního prostředí Petra Hladíka, předsedy představenstva Svazu vodního hospodářství ČR Petra Kubaly, ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Viléma Žáka, Jany Krutákové, předsedkyně výboru pro životní prostředí PSP ČR, Michala Kučery, předsedy zemědělského výboru PSP ČR a zástupců CzWA.
„Ochrana ledovců je zcela jistě náročný a komplikovaný celosvětový úkol, který vyžaduje součinnost politiků a politickou vůli, aktivní zapojení vědeckého výzkumu, technologických inovací a veřejného povědomí v mezinárodním měřítku, protože do jisté míry ovlivňuje vodní poměry na celé Zemi, tedy i u nás,“ řekl ministr Marek Výborný.
Ministerstvo zemědělství (MZe) podporuje opatření vedoucí k zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, a to jak z hlediska množství i kvality povrchových a podzemních vod. Z hodnocení naplňování Koncepce na ochranu před následky sucha za rok 2024 vyplývá, že MZe na tato vodohospodářská opatření poskytlo 3,6 miliardy korun, a to především na efektivní technická opatření k akumulaci vody a k podpoře zásobování obyvatel pitnou vodou. „Také pro letošek plánujeme 40 projektů pro posílení infrastruktury vodovodů a kanalizací ke zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody. Počítáme s podporou 650 milionů korun. A počítáme i s podporou minimálně stovky akcí ve výši jedné miliardy korun v rámci dotačního programu rozvoje infrastruktury vodovodů a kanalizací,“ dodal ministr Marek Výborný.
„Tání světových ledovců je jedním z nejviditelnějších projevů změny klimatu. I Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) konstatoval, že postupně bude docházet k vzestupu hladiny spojeného s táním ledu v Antarktidě a Grónsku, a ohrozí tak pobřežní regiony, malé ostrovní státy i velké metropole jako je například New York. Nesmíme zapomínat ani na evropské horské ledovce, které mizí závratnou rychlostí. Tento proces už může do jisté míry ovlivnit klima na našem kontinentu, což má dopad také na naši zemi. Proto je důležité pokračovat jak ve snižování emisí skleníkových plynů, tak zejména v ochraně ekosystémů i vodních zdrojů. Klimatická změna s sebou přináší rovněž extrémy, které zažíváme i u nás. Na jednu stranu velká sucha, na druhou stranu povodně, jako jsme zažili loni v září. Je proto zásadní investovat do adaptačních opatření od zadržování vody v krajině, přes obnovu půdy až po opatření proti povodním, o což se na Ministerstvu životního prostředí dlouhodobě snažíme. Stejně tak potřebujeme investice do nových zdrojů pitné vody, ale také do šetření vodou a jejího lepšího čištění, což představuje například podpora vybudování domovních čistíren odpadních vod, kterou jsme nedávno pro obce vyhlásili,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.
Předseda představenstva Svazu vodního hospodářství (SVH ČR) a generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala v souvislosti se zdroji vody v ČR uvedl: „Když se podíváme na aktuální hydrologickou situaci, tak je podobná té z posledních let, kdy máme v průběhu zimního období čím dál tím méně zásob vody ve sněhu. Poslední roky sníh většinou napadne v listopadu a prosinci, potom roztaje v období, kdy ta voda není využita vegetací, ani jiným způsobem, a odteče. Na jaře bývá sníh pouze ve vyšších polohách, ale úplně chybí ve středních polohách, kde se odehrává podstatná část doplňování zejména zdrojů podzemních vod a také využití vody pro nové vegetační období. Různé klimatické scénáře nám bohužel neskýtají výhledově lepší obrázek, proto budoucnost zdrojů vody pro zásobování obyvatel pitnou vodou, zdrojů vody pro energetiku i průmysl, zkrátka pro zachování nezbytných potřeb člověka, závisí na tom, jaká opatření zavedeme již dnes. Ukazuje se, že chybí ještě několik vodních nádrží na území naší republiky, kde bude možné takto nevyužitou vodu zadržet a nakládat s ní, když bude potřeba. Podporou retence vody v krajině a akumulací vody ve vodních nádržích – tudy vede cesta. Vodní blahobyt pomalu končí a v našich podmínkách to platí dvojnásob.“
Ředitel a člen představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) Vilém Žák dodává: „Nejenom stav ledovců bezprostředně souvisí s klimatickým vývojem, který ukazuje, že v jeho důsledku nás čeká z hlediska vodohospodářského velmi složité období. Příkladem z tohoto pohledu mohou být i loňské ničivé povodně. Materiální škody se nevyhnuly ani vodohospodářské infrastruktuře. Zasaženy byly zdroje vody, úpravny vody i distribuční síť a rovněž stokové sítě a čistírny odpadních vod. Doufám, že po těchto zkušenostech se již nenajde nikdo, kdo by zpochybňoval potřebu propojování vodárenských soustav, jako efektivního adaptačního nástroje. Jsem rád, že kompetentní pracovníci ministerstva zemědělství jsou si toho vědomi a projekty na propojování vodárenských soustav systematicky podporují.“
Vazbu negativního dopadu tání ledovců na situaci v našich podmínkách komentuje i předseda Asociace pro vodu ČR (CzWA) David Stránský: „Poslední ledovec na Šumavě dle geografů roztál před dvanácti tisíci lety, a mohlo by se tak zdát, že se nás téma letošního Světového dne vody netýká. Je tomu ale právě naopak. Tím, že nemáme dlouhodobě vázané zásoby sladké vody v ledovcích a sněhu se změnou klimatu také ubývá, musíme co nejlépe hospodařit s přímým odtokem ze srážek. Opatření pro zvýšení retence vody v krajině i městech, racionální dostavba vodních nádrží pro akumulaci odtoku, recyklace vod, ochrana jejich jakosti – to vše jsou dílčí opatření, která pouze společně mohou zajistit dostatek kvalitní vody pro naše dlouhodobé potřeby. A to jak pro potřeby společnosti, tak i pro potřebu kvalitního životního prostředí, kterému koneckonců říkáme „životní“ proto, že podmiňuje naše zdejší bytí.“/agentury/