Oscarový herec Clooney vyzval Bidena vzdat sa kandidatúry. Matica SR podala trestné oznámenie na Nadáciu. Na čom stroskotali obvinenia za únos Vietnamca? Vláda odobrila návrh zmien v Trestnom zákone. Politici NATO proti mieru, koniec vojny, len vraždiť ľudí?

Podpora hollywoodskej elity je pre demokratov kľúčová. Verejne známych ľudí, ktoré vyzývajú Joea Bidena, aby to vzdal, pribúda. Oscarový herec George Clooney, ktorý je zároveň jedným z hlavných sponzorov americkej Demokratickej strany, v stredu vyzval prezidenta Joea Bidena, aby ukončil svoju predvolebnú kampaň. V článku pre denník New York Times (NYT) Clooney tiež vyzval ostatných zástupcov strany, aby na augustovom stretnutí vybrali iného kandidáta. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Podpora hollywoodskej elity je pre demokratov kľúčová a Clooney sa touto výzvou pridal k rastúcemu zoznamu verejne známych osobností, ktoré 81-ročného Bidena vyzývajú na odstúpenie z boja.

Vlna nespokojnosti sa spustila po nepodarenej júnovej debate s protikandidátom Donaldom Trumpom.

Nebol Joe Biden z roku 2010…

„Považujem Joea Bidena za priateľa a verím mu. Ale jediný boj, ktorý nemôže vyhrať, je boj s časom,“ napísal v texte Clooney. „Je pre mňa zdrvujúce to povedať, ale Joe Biden, s ktorým som bol pred tromi týždňami na dobročinnej akcii, nebol Joe Biden z roku 2010… Nebol to ani Joe Biden z roku 2020. Bol to rovnaký človek, akého sme všetci videli v debate,“ uviedol Clooney. Tým priamo spochybnil Bidenove tvrdenia, že jeho slabé vystúpenie v debate bolo jednorazové.

Samotný Clooney sa označuje za celoživotného demokrata. V júni spolu s úradujúcim prezidentom usporiadal v Los Angeles za účasti mnohých celebrít finančnú zbierku na jeho kampaň. Bidenov volebný štáb potom uviedol, že toto podujatie im prinieslo rekordných 28 miliónov dolárov.

Herec si nemyslí, že Bidenov prípadný odchod len štyri mesiace pred konaním volieb spôsobí chaos. Priamo nepodporil žiadneho iného kandidáta. Strana by si podľa Clooneyho mala vypočuť takých adeptov, ako je viceprezidentka Kamala Harrisová, guvernér Marylandu Wes Moore a ďalší. „Potom by sme mohli ísť na zjazd demokratov v auguste a vyriešiť to,“ napísal Clooney pre denník NYT, aktuality.sk

X X X

  Matica ako predĺžená ruka ruských tajných a propagandy Kremľa? Mimovládka čelí trestnému oznámeniu: Zastrašovanie

Matica slovenská podala trestné oznámenie na Nadáciu Zastavme korupciu. Trestné oznámenie za údajné ohováranie dostala mimovládna organizácia podľa vlastných slov preto, lebo pred časom odhalila, že Matica slovenská má blízko k Ruskej tajnej službe.

 Tvrdí, že v roku 2019 Matica podpísala memorandum o spolupráci so Štátnou ruskou historickou spoločnosťou, ktorej predsedom je šéf ruskej tajnej služby Sergej Naryškin. Nadácia tvrdí, že informáciu potvrdila aj samotná Matica. „Trestné oznámenie preto považujeme za účelové zastrašovanie,“ napísala Zastavme korupciu na sociálnej sieti.

Nadácia tvrdí, že viacerí členovia najužšieho vedenia ruskej historickej spoločnosti, vrátane Naryškina sú na sankčným zoznamoch pre podporu vojny na Ukrajine. „Ruská historická spoločnosť šíri vzdelávanie o ruských dejinách po celom Rusku, jej predstavitelia rozprávajú o ukrajinskej nezávislosti v úvodzovkách a veľmi sa snažia expandovať aj do zahraničia. Zatiaľ sa im darí najmä v Srbsku, Bosne a Hercegovine a na Slovensku,“ priblížila Zastavme korupciu. Dodáva, že v matičných novinách je možné nájsť množstvo textov, ktoré sú plné proruskej rétoriky a odporu k západu. Matica však podľa nadácie tvrdí, že sa k ruskému štátnemu režimu nevyjadruje, nepodporuje ho a taktiež hovorí, že nie je nástrojom akejkoľvek cudzej štátnej moci v našej krajine.

 Tajomník Matice slovenskej Ján Seman Nadáciu informoval, že Matica „memorandum o spolupráci komunikovala so zástupcami Ruskej historickej spoločnosti v roku 2019 na podujatí Múzea SNP v Banskej Bystrici. Po vzájomnej diskusii sme sa slovne dohodli na možnej spolupráci, ktorej hlavným cieľom malo byť realizovanie výstav a výmena archívnych a historických dokumentov“. Spolupráca sa nakoniec podľa matičiarov nerealizovala, pretože prišla pandémia ochorenia Covid-19 a následne vojna na Ukrajine. „Ruská strana im vraj ani nevrátila podpísanú verziu dokumentu. Matičiari však ani po začiatku vojny svoj podpis pod spoločným memorandom nevypovedali a dokonca zástupcu ruskej spoločnosti pozvali minulý rok na Slovensko na oslavu 160. výročia Matice slovenskej v Martine,“ tvrdí mimovládna organizácia.

 Ruslan Gagkuev z predsedníctva Ruskej historickej spoločnosti pred „proruskými médiami“ ocenil spoluprácu s Maticou slovenskou. „Podobné vyjadrenia Gagkueva citoval aj ruský portál ePrimeffed: ,už viac ako päť rokov sme spojení s Maticou slovenskou vďaka memorandu o spolupráci a máme spoločné projekty‘. Čo je vlastne zlé na takejto spolupráci? Ruská historická spoločnosť je riadená ruskou vládou a plní jej zadania,“ ozrejmila Zastavme korupciu. Expert na hybridné hrozby a riaditeľ Inštitútu pre budovanie odolnosti Victor Breiner pre Nadáciu uviedol, že snaha ruských služieb spolupracovať s kultúrnymi inštitúciami, akou je aj Matica, je bežnou súčasťou ruských vplyvných operácií v Európe. „Takáto spolupráca nie je len extrémne nebezpečná, ale môže našu krajinu úplne vykoľajiť na desaťročia dopredu,“ povedal pre mimovládnu organizáciu./agentury/

X X X

Na čom stroskotali obvinenia za únos Vietnamca? Poznáme argumenty prokurátora aj obranu vyšetrovateľa

Prokurátor je presvedčený, že NAKA vôbec nemala vyšetrovať únos Trinh Xuan Thanha, pretože na prípade pracuje už šesť rokov policajná inšpekcia. Kým som nevzniesol obvinenie, Úrad inšpekčnej služby nemal dostatočne preukázané, či sa nejaký únos vôbec stal, kontruje vyšetrovateľ.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k tomuto prémiovému článku na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Len deň pred druhým kolom prezidentských volieb sa na verejnosť dostala informácia, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil osem ľudí z únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha. Neplatilo to však dlho. Už o dva týždne dozorujúci prokurátor z bratislavskej krajskej prokuratúry obvinenia zrušil ako nezákonné a stopol aj celé vyšetrovanie. Prípad vyšetrovateľovi odňal a poslal ho na policajnú inšpekciu.

Trinh Xuan Thanha v júli 2017 za bieleho dňa uprostred Berlína naložili do dodávky a odviezli preč. O pár dní sa objavil pred súdom v rodnom Vietname. Nemecké médiá akciu vietnamskej tajnej služby opísali ako závan studenej vojny.

Cez Slovensko

Do prípadu bolo zatiahnuté aj Slovensko. Nemeckí vyšetrovatelia totiž považujú za nepochybné, že Vietnamca Thanha vyviezli zo schengenu naším vládnym špeciálom. Ako krytie malo byť použité oficiálne stretnutie vietnamskej delegácie s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktoré sa odohralo len dva dni po únose.

Autá únoscov podľa GPS v tom čase parkovali priamo pri vládnom hoteli Bôrik.

Pri odchode zahraničnej návštevy mali so sebou vziať aj uneseného muža a slovenským vládnym špeciálom odleteli do Moskvy, kde prestúpili a pokračovali až do Vietnamu. Podľa nemeckej polície bola slovenská strana ľahkoverná a nechala sa zneužiť vietnamskou delegáciou na zakrytie únosu Trinh Xuan Thanha.

Zvučné mená

Okolnosti únosu cez Slovensko vyšetruje od roku 2018 policajná inšpekcia, doteraz nikoho neobvinili. Ďalšia zložka rezortu vnútra, elitná NAKA, sa začala prípadom zaoberať len nedávno a po pár mesiacoch vzniesla obvinenia.

V marci tohto roka vyšetrovateľ začal trestné stíhanie a rovno aj obvinil ôsmich ľudí z Vietnamu vrátane aktuálneho prezidenta To Lama a exporadcu Roberta Fica Quang Le Honga. Len po niekoľkých týždňoch však prokurátor bratislavskej prokuratúry Boris Usačev celý prípad stopol, obvinenia zrušil a spis presunul na inšpekciu, ktorá sa prípadom zapodieva už šesť rokov.

Chronológia

Júl 2017 – únos Vietnamca

Október 2018 – Úrad inšpekčnej služby začal vyšetrovať zapojenie slovenských zložiek do únosu November 2022 – NAKA začala vyšetrovať korupciu v súvislosti s únosom

Marec 2024 – NAKA začala vyšetrovať zločin zavlečenia Vietnamca a obvinila osem Vietnamcov vrátane exporadcu premiéra Quang Le Honga a aktuálneho prezidenta Vietnamu To Lama

Apríl 2024 – Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila obvinenie aj vyšetrovanie trestného činu zavlečenia do cudziny. Spis k podozreniam o zavlečení presunuli na inšpekciu

Aktuality.sk analyzovali celé rozhodnutie prokurátora a porovnali jeho argumenty s názormi vyšetrovateľa NAKA, ktorému prípad vzal.

Nezákonný a neopodstatnený

Prokurátor v skratke vyhodnotil postup policajta, ktorý obvinil skupinu Vietnamcov, ako nezákonný a neopodstatnený. Vytkol mu množstvo „závažných procesných chýb“. Problém však videl aj v tom, že NAKA od roku 2022 vyšetrovala podozrenie z úplatkov a zrazu vzniesla obvinenie za únos.

Vo svojom rozhodnutí naznačuje, že NAKA sa len tvárila, že vyšetruje korupciu, v skutočnosti sa podľa neho od začiatku zameriavala práve na vyšetrovanie zavlečenia vietnamského občana, na ktorom od jesene 2018 pracovala policajná inšpekcia.

V jednom momente tak dva slovenské orgány vyšetrovali tri prípady súvisiace s únosom, no iba v tom najnovšom hneď aj padli obvinenia. Keď ich prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave po pár týždňoch zrušil, skritizoval nielen postupy konkrétneho vyšetrovateľa, ale aj dva roky vyšetrovaný prípad korupcie.

Vyšetrovali úplatky, obvinili za únos

Stíhanie pre podplácanie a prijímanie úplatku začala NAKA ešte v roku 2022. Keďže podozrenia súvisia s korupciou, prípad dozoroval Úrad špeciálnej prokuratúry. Preverovali informácie, podľa ktorých mala neznáma osoba prijať úplatok vo výške dva milióny eur za zabezpečenie vládneho špeciálu a tranzitných víz pre Trinh Xuan Thanha, a tak umožnila únos muža cez Slovenskú republiku do jeho vlasti.

Prokurátor tvrdí, že podstatnú časť spisu začatého pre korupciu tvoria dôkazy z Úradu inšpekčnej služby, ktorý vyšetroval obmedzenie osobnej slobody Trinh Xuan Thanha. A aj otázky vyšetrovateľa boli zamerané na okolnosti, ktoré s korupciou nijako nesúviseli. Niektorých svedkov sa vyšetrovateľ na korupciu podľa prokurátora vôbec nepýtal a rovnako to podľa neho bolo aj so zabezpečovanými listinnými dôkazmi, ktoré sa tiež týkajú únosu a nie korupcie.

„Z týchto dôvodov sa teda možno úplne reálne domnievať, že trestné stíhanie pre korupčné delikty bolo začaté len formálne. Materiálne sa však objasňoval skutok, pre ktorý trestné stíhanie začaté nebolo,“ napísal prokurátor.

Obišiel prokurátora?

Vo svojom rozhodnutí Usačev hovorí, že obvinenia musel zrušiť ako nezákonné. Kritizuje pritom celý postup vyšetrovateľa. Prokurátor poukázal na to, že v novembri 2022 začal trestné stíhanie pre korupciu a v tomto vyšetrovaní si zaobstaral prakticky všetky dôkazy použité pri vznesení obvinenia zo zavlečenia Trinh Xuan Thanha. Do vyšetrovania úplatku si zabezpečil dôkazy z policajnej inšpekcie, ale aj z vyšetrovania z Nemecka, kde už padli dva rozsudky, ako aj z Českej republiky, cez ktorú mali vietnamského občana autom z požičovne previezť na Slovensko.

Tento rok v januári potom odstúpil 13 zväzkov vyšetrovacieho spisu na samostatné konanie – no a v ňom napokon padlo už spomínané obvinenie. Prokurátor tvrdí, že už tu postupoval policajt z NAKA nesprávne, keď „obišiel oprávnenie prokurátora už na tomto mieste preskúmať správnosť jeho postupu“.

Po tomto vylúčení časti spisu na samostatné konanie si vyšetrovateľ podľa prokurátora zadovážil len dva dokumenty z ministerstiev spravodlivosti a zahraničných vecí a následne 27. marca začal stíhanie a zároveň aj vzniesol obvinenie konkrétnym osobám.

Na obvinenie to nestačí

Prokurátor však kritizuje, že pri obvinení konkrétnych osôb použil vyšetrovateľ najmä dôkazy získané v inej trestnej veci a nie vo svojom vyšetrovaní únosu – boli to výpovede svedkov a listiny získané právnou pomocou. Takéto dôkazy však podľa prokurátora stačia len na začatie stíhania, nie na obvinenie konkrétnych osôb.

„Vykonanie výsluchov svedkov a úkonov právnej pomoci pred začatím trestného stíhania však Trestný poriadok nedovoľuje. Preto takéto dôkazy nemohli byť procesne účinným podkladom pre vznesenie obvinenia,“ tvrdí prokurátor.

Svedok aj vyšetrovateľ

Prokurátor Usačev kritizoval aj fakt, že vyšetrovateľ NAKA vypočul ako svedka nemeckého policajta Andreasa V. Ten však pracoval na prípade, ktorý v Nemecku viedol k odsúdeniu dvoch mužov podieľajúcich sa na únose Trinh Xuan Thanha a v rámci právnej pomoci vypočul pre nás aj dvoch svedkov.

V jednom trestnom konaní tak podľa prokurátora nemecký policajt vystupoval v dvoch rôznych postaveniach – svedka aj vyšetrovateľa. Takýto postup je podľa prokurátora nesprávny. „Policajta možno vypočuť k tomu, čo sám vnímal, ale nie k tomu, čo zistil počas vyšetrovania,“ zdôraznil. Z týchto dôvodov zrušil obvinenia z pera vyšetrovateľa NAKA ako nezákonné.

Paralelné vyšetrovanie stopli

V samotnom vyšetrovaní vo veci zo strany NAKA prokurátor zásadné chyby nenašiel, napriek tomu ho stopol.A to preto, že obdobné podozrenia už od roku 2018, teda šesť rokov, rieši aj Úrad inšpekčnej služby – kam napokon poslal aj spis z NAKA.

„Vedenie viacerých samostatných trestných stíhaní o totožnom skutku je v rozpore so základnými zásadami trestného procesu. Konkrétne zásadou hospodárnosti a procesnej ekonómie z dôvodu, že by sa duplicitne obstarávali dôkazy o tom istom skutku v rôznych konaniach,“ zdôvodnil svoj postup.

Vyšetrovanie únosu na inšpekcii aj korupcie na NAKA ďalej pokračuje pod dozorom bratislavskej krajskej prokuratúry.

„Krajská prokuratúra Bratislava vykonáva dozor v trestnej veci vedenej pre korupčné delikty, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s obmedzením osobnej slobody občana Vietnamskej socialistickej republiky. Rovnako je dozor vykonávaný aj v inej trestnej veci, ktorej podstata podozrení sa týka samotného obmedzenia osobnej slobody občana Vietnamskej socialistickej republiky. V oboch veciach vyšetrovanie vykonáva policajt vecne príslušný v zmysle Trestného poriadku,“ informovala prokuratúra.

Obrana vyšetrovateľa

Na rozhodnutie prokurátora reagoval pôvodný vyšetrovateľ NAKA, ktorý obvinil skupinku Vietnamcov, nezáväzným stanoviskom. Napísal v ňom, že rozhodnutie prokurátora plne rešpektuje a celý spis – 14 zväzkov – odstúpil na inšpekciu.

K samotným dôvodom prokurátora mal však niekoľko pripomienok. Tvrdí napríklad, že mu Trestný poriadok nijako nebránil pracovať na objasnení prípadu Trinh Xuan Thanha. Naopak, prekážku videl pred novelou Trestného poriadku na strane inšpekcie. Upozorňoval, aké kompetencie mala inšpekcia do marca tohto roka, teda kým spomenutá nadobudla účinnosť. Dovtedy totiž mohla vyšetrovať len skutky, kde boli podozriví príslušníci našich ozbrojených zložiek.

„K vydaniu uznesenia o začatí trestného stíhania a zároveň vznesenia obvinenia zo strany vyšetrovateľa NAKA došlo najmä z dôvodu toho, že tento skutok bol spoľahlivo zistený, bolo zrejmé, kto sa skutku dopustil, pričom žiadna z podozrivých osôb nebola súčasťou ozbrojeného bezpečnostného zboru, a to ani vo forme účastníctva,“ tvrdí.

Na NAKA vraj povedali viac

Vyšetrovateľ sa vyjadril aj k tomu, prečo opakovane vypočul svedkov, ktorí už predtým vypovedali na Úrade inšpekčnej služby. Podľa neho totiž existovala reálna možnosť, že na inšpekcii neboli z neznámych dôvodov dopytovaní na podstatné skutočnosti, „čo sa pri výsluchoch aj potvrdilo“. Ako dodal, u neho svedkovia vypovedali podrobnejšie.

Na okolnosti únosu sa podľa svojich slov pýtať musel – priamo totiž súviseli s úplatkom, ktorý vyšetroval. „Skutok korupcie súvisí práve s násilným zavlečením občana Vietnamskej republiky do cudziny a z toho dôvodu je nevyhnutné dokazovanie aj vo vzťahu k tým skutočnostiam, či vôbec k takému konaniu, za ktoré mali byť ponúkané peniaze, došlo,“ vysvetlil. Vyšetrovateľ tvrdí, že zachoval aj totožnosť skutku – pretože jeden prípad bol súčasťou druhého.

Účinná obrana

Vyšetrovateľ tiež píše, že prokurátora nijako neobišiel. Práve naopak, na tento postup dostal ešte v januári 2024, teda pred odstúpením časti spisu, súhlas od pôvodného dozorového prokurátora z Úradu špeciálnej prokuratúry. „Ide pritom o praxou zaužívaný postup, ak vyjde najavo podozrenie zo spáchania aj iného trestného činu,“ tvrdí.

Pokiaľ ide o samotné obvinenie ôsmich Vietnamcov, vyšetrovateľ hovorí, že musel konať, lebo chcel zaručiť ich právo na obhajobu.

„Ak je páchateľ činu pri začatí trestného stíhania známy, vydá policajt spravidla spoločné uznesenie o začatí trestného stíhania a o vznesení obvinenia,“ uviedol. Pripustil, že dôkazy by nemohli byť použité pred súdom, plánoval ich však znovu vykonať zákonne. Ponáhľal sa vraj preto, že chcel dať možnosť podozrivým, respektíve obvineným osobám, aby sa od začiatku samotého prípravného konania mohli účinne brániť.

Súhlas mal vybaviť prokurátor

Usačev kritizoval aj fakt, že vyšetrovateľ nemal pri medzinárodnej právnej pomoci súhlas na použitie dokumentov v novom trestnom konaní. Vyšetrovateľ toto tvrdenie obrátil naopak. Tvrdí totiž, že o zabezpečenie chýbajúceho súhlasu požiadal prokurátora ešte v roku 2022 – pri vyšetrovaní korupcie súvisiacej so zavlečením.

Pri dokumentoch z inšpekcie tiež nevidel problém – partneri ich totiž poskytli do vyšetrovania únosu – teda k rovnakému skutku, len inému úradu, myslí si. Chýbajúci súhlas je podľa vyšetrovateľa len formálny nedostatok a dal by sa vyriešiť aj dodatočne.

Aj v prípade vypočutia nemeckého kriminalistu si stojí za svojím postupom. On prekážku na legitímne vypočutie policajta ako svedka nevidí. Nepýtal sa ho totiž na okolnosti dvoch výsluchov svedkov, ktoré nemecký kolega urobil v jeho prípade v Nemecku v rámci právnej pomoci.

Výnimku nedostali

Policajt z NAKA v stanovisku poznamenal, že nerozumie výčitke prokurátora, že korupciu vyšetroval len formálne. Zo spisu totiž podľa neho jednoznačne vyplýva podozrenie z odovzdania a prijatia dvojmiliónového úplatku.

„Vyšetrovateľ viedol trestné konanie spôsobom, že venoval procesnú pozornosť nielen korupčnému správaniu v rámci zavlečenia poškodeného do cudziny, ale i jeho samotného zavlečenia, nakoľko vyšetrovateľ ÚIS do momentu vznesenia obvinenia zo strany vyšetrovateľa NAKA nemal dostatočne preukázané, či k nejakému únosu vôbec prišlo,“ argumentuje.

Pripomenul tiež, že prokurátor špeciálnej prokuratúry pôvodne žiadal o výnimku, aby sa prípady spojili pod jeho dozorom, u generálneho prokurátora však neuspel, aktuality.sk

X X X

Pellegrini na summite vo Washingtone: Pre Slovensko je kľúčové posilnenie východného krídla NATO

Prezident SR Peter Pellegrini v stredu privítal rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena posilniť obranu vzdušného priestoru Ukrajiny. Na summite Severoatlantickej aliancie vo Washingtone však upozornil na s tým súvisiace možné následky pre krajiny východného krídla NATO.

 „Pre Slovensko je kľúčové, ako člena východného krídla NATO, aby bola posilnená protivzdušná obrana východného krídla ako takého,“ povedal. Bidenovo rozhodnutie podľa svojich slov privítal aj vo vzťahu k nedávnym útokom Ruska na území Ukrajiny i tragédii v oblasti civilných obetí.

 Pellegrini však na summite NATO a s ním spojenom Public Fóre plánuje hovoriť aj o tom, „aké sú kapacity obranného priemyslu Spojených štátov a Európy ako takej, aby sme plány o celkovej ochrane východného krídla protivzdušnou obranou boli schopní realizovať“.

 „Ďalších niekoľko kusov protivzdušnej obrany na Ukrajinu znamená, že ich nebude dosť pre členské krajiny NATO a Slovensko pravdepodobne naďalej zostane bez efektívnej ochrany vzdušného priestoru,“ povedal.

Potvrdil, že SR sa zúčastní na celkovom balíku NATO pre Ukrajinu v hodnote 40 miliárd dolárov a započíta si tieto výdavky do svojich dvoch percent výdavkov na obranu.

 Slovensko tiež podľa Pellegriniho „podporuje maximálne integračné úsilie Ukrajiny do Európskej únie a poskytne všetko svoje know-how pri reformách“. „Trváme však na texte, ktorý hovorí o budúcom členstve v NATO Ukrajiny, že momentálne je možné túto otázku otvoriť, až keď bude na Ukrajine mier a nebude prebiehať vojnový konflikt,“ povedal. Dodal, že to tak bude v prípade, ak budú splnené príslušné podmienky a ak sa na tom zhodnú všetky členské krajiny Severoatlantickej aliancie.

 Spojené štáty a viacero ďalších krajín NATO pošlú Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch desiatky systémov protivzdušnej obrany vrátane najmenej štyroch systémov Patriotov. Vyplýva to z ich novej dohody, ktorú v utorok ohlásil americký prezident Joe Biden v úvode summitu NATO vo Washingtone.

 Public Forum je podujatie, ktorého cieľom je podporiť lepšie porozumenie programu, cieľov a rozhodnutí NATO prostredníctvom dialógu a zapojením rôznych skupín účastníkov, uviedla Severoatlantická aliancia na svojej webovej stránke./agentury/

X X X

Moscow Times označili za nežiaducu organizáciu

Zakladateľom a majiteľom The Moscow Times je občan Holandska. Generálnej prokuratúre sa to nepáči.

Generálna prokuratúra Ruskej federácie označila pôsobenie spravodajského portálu The Moscow Times na území Ruska za nežiaduce. Uviedla to v stredu na svojej webovej stránke, informuje agentúra AFP.

„Organizácia sídli v Amsterdame a funguje ako online platforma vydávajúca materiály v ruštine a angličtine. … Jej práca je zameraná na diskreditáciu rozhodnutí vlády Ruskej federácie v zahraničnej aj domácej politike,“ uviedla prokuratúra v stanovisku.

Ďalej konštatovala, že zakladateľom a majiteľom The Moscow Times je občan Holandska, ktorý zároveň riadi zahraničné mimovládne organizácie Stichting Potamos, Stichting 2 Oktober a TVR Studios B.V. (vlastník televízneho kanála Dožď). Meno vlastníka The Moscow Times prokuratúra neuvádza, je ním však mediálny manažér Derk Sauer, ktorý je riaditeľom prvých dvoch organizácií.

Zablokovaná webová stránka

Prokuratúra dodala, že na jej žiadosť úrad pre kontrolu masmédií Roskomnadzor predtým zablokoval webovú stránku The Moscow Times v Rusku pre „systematické zverejňovanie článkov obsahujúcich nespoľahlivé informácie zamerané na diskreditáciu aktivít štátnych orgánov našej krajiny pri vedení špeciálnej vojenskej operácie“. Termínom špeciálna vojenská operácia sa v Rusku označuje invázia ruských síl na Ukrajinu.

„Samozrejme, budeme pokračovať v našej práci ako obvykle: nezávislá žurnalistika. To je v Putinovom Rusku zločin,“ uviedol zakladateľ Moscow Times Derk Sauer v príspevku na sieti X.

The Moscow Times boli nezávislé noviny v anglickom a ruskom jazyku založené v roku 1992 a vychádzajúce v Rusku, bezplatne distribuované na miestach navštevovaných anglicky hovoriacimi turistami a cudzincami. Od roku 2017 majú čisto elektronickú podobu. V roku 2023 ich ruské ministerstvo spravodlivosti označilo za „zahraničného agenta“.

V Rusku sú za „nežiaduce organizácie“ označované médiá a mimovládne organizácie, ktoré financujú opozíciu a majú protivládne postoje. Následne väčšinou musia ukončiť svoju činnosť a občania Ruska, ktorí pre nich pracujú, financujú ich alebo s nimi spolupracujú, môžu byť trestne stíhaní, aktuality.sk

X X X

Vláda odobrila návrh zmien v Trestnom zákone. Po konzultácii s eurokomisiou sa niektoré tresty sprísnia

Vláda na stredajšom zasadnutí odobrila návrh zmien v Trestnom zákone, ktorý zohľadňuje výsledky konzultácií s Európskou komisiou (EK). Okrem iného ide o úpravu trestných sadzieb pri niektorých trestných činoch. Kabinet navrhuje Národnej rade (NR) SR prerokovanie novely v skrátenom legislatívnom konaní.

  Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) poukázal na to, že navrhované zmeny sa týkajú ustanovení súvisiacich s ochranou finančných záujmov EÚ. „Tieto zmeny sme v zásade navrhli upraviť po konzultácii s Európskou komisiou, aby sme eliminovali už vopred akékoľvek možnosti napádania Slovenskej republiky aj zo strany našej opozície aj z iných strán,“ povedal médiám po stredajšom rokovaní vlády.

Hovoril o snahe schváliť novelizovanú legislatívu ešte pred nadobudnutím účinnosti nálezu Ústavného súdu SR v prípade novely trestných kódexov. Podpredsedu Národnej rady SR Petra Žigu (Hlas-SD) požiada o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

 V prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ sa navrhuje obligatórny trest odňatia slobody uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.

„Vzhľadom na zmeny a doplnenia Trestného zákona týkajúce sa ochrany finančných záujmov Európskej únie sa navrhuje do Trestného zákona zaviesť výslovnú právnu úpravu pojmového vymedzenia finančných záujmov Európskej únie,“ priblížil rezort spravodlivosti v dôvodovej správe legislatívneho návrhu.

 V rámci trestných činov marenie výkonu správy daní, nepriama korupcia a prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody sa navrhuje zosúladiť sadzby trestu odňatia slobody s požiadavkami plynúcimi z príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ. „Na tento účel sa primerane upravujú sadzby trestu odňatia slobody,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Do Trestného zákona sa zavádza aj úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby pri trestných činoch, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ.

Vláda navrhuje, aby novela Trestného zákona nadobudla účinnosť dňom vyhlásenia.

 Opozičné hnutie PS i strana SaS kritizujú vládu v súvislosti s ďalšou novelou Trestného zákona, ktorá reaguje najmä na pripomienky eurokomisie.

Podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga koalícia opravuje vlastnoručne pokazené a vyhovára sa opäť raz na opozíciu. „Hoci sa Robert Fico (Smer) tešil, ako uspel na Ústavnom súde SR, teraz musel priznať, že jeho zákon nie je v súlade ani s ústavou a s námietkami Európskej komisie,“ zdôraznil. Hovorí o nekompetentnos­ti vlády.

„Nielenže si sami udelili amnestiu a vyšli v ústrety kriminálnikom, zlodejom a svojim ľuďom. Dokonca to celé urobili tak babrácky, že časti novely zastavil Ústavný súd, a časti narážajú na naše záväzky voči Európskej únii,“ reagoval šéf PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka.

Podpredseda KDH Viliam Karas označil novelu za vynútenú s tým, že je dôsledkom tlaku Európskej komisie a neprimeraného zníženia trestov za korupciu. Vláda ňou podľa jeho slov vytvára nový chaos v trestnej politike štátu. „Považujeme za nedôstojné, že nevyhnutné zmeny nám teraz musí diktovať Brusel,“ dodal./agentury/

X X X

Moskva sklamaná? Jadrová hrozba nezaberá?

 Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa sťažuje, že Západ sa prestal báť Putinových najstrašnejších zbraní.

 Ruská raketa Iskander, ktorá môže mať jadrovú hlavicu.

Doktrína „jadrového odstrašovania“, ktorej sa Moskva pridŕžala od sovietskych čias a rátala s hrozbou použitia jadrového arzenálu na vyvíjanie tlaku na potenciálnych protivníkov, prestala fungovať. V rozhovore pre magazín Meždunarodnaja žizň to uviedol námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.

 „Buďme otvorení. V prvom rade musíme byť úprimní sami k sebe. Situácia okolo Špeciálnej vojenskej operácii (Moskva tak nazýva svoju agresiu proti Ukrajine – pozn. red.) ukázala, že jadrové odstrašovanie v jeho predchádzajúcom klasickom chápaní nefunguje naplno. Sú potrebné nejaké koncepčné dodatky a úpravy,“ povedal Rjabkov, ktorý na ministerstve zahraničných vecí okrem iného dohliada na otázky kontroly zbrojenia a vzťahy s USA.

Práve krach konceptu strategického odstrašovania sa podľa zástupcu ministra Sergeja Lavrova stal dôvodom chystaných zmien ruskej jadrovej doktríny. Tá v súčasnosti umožňuje použitie jadrových zbraní v prípade jadrového úderu na Rusko, resp. nejadrový útok s „hrozbou pre existenciu štátu“.

„Po určitom čase dôjde k istej konkretizácii toho, aké môžu byť prístupy našej strany k týmto mimoriadne dôležitým a veľmi zodpovedným otázkam v situáciách ďalšej eskalácie zo strany našich protivníkov,“ povedal Rjabkov.

 Rjabkov pripomenul slová prezidenta Vladimira Putina na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre’24 , že doktrína je „živý nástroj“ a vedenie štátu nevylučuje, že ju v prípade potreby zmení.

Šéf Kremľa zdôraznil, že jadrové zbrane sa používajú vo výnimočných prípadoch. Rusko je dnes podľa neho schopné vykonať jadrové testy, zatiaľ to však nie je potrebné. Putin zároveň nevylúčil možnosť zmeny jadrovej doktríny: „Táto doktrína je živým nástrojom a pozorne sledujeme, čo sa deje vo svete, okolo nás a nevylučujeme vykonanie nejakých zmien,“ citoval minulý mesiac Putina portál RBC.ru

Šéf Kremľa hneď v prvých dňoch veľkej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 ohlásil prechod ruských jadrových síl do špeciálneho pohotovostného režimu a o šesť mesiacov neskôr pohrozil, že použije „všetky dostupné prostriedky“ na ochranu zabratých území Ukrajiny.

Začiatkom roku 2023 Putin oznámil pozastavenie účasti Ruska na Zmluve o strategických útočných zbraniach so Spojenými štátmi, ktorá je poslednou bilaterálnou dohodou, ktorá zostala z éry uvoľnenia napätia. Táto zmluva obmedzovala počet jadrových hlavíc medzi hlavnými jadrovými mocnosťami. O mesiac neskôr Putin oznámil rozmiestnenie taktických jadrových zbraní na území Bieloruska a v lete 2024 nariadil nácvik ich použitia.

Putin mal prejav o stave krajiny

Vo februári tohto roku vo výročnej správe o stave krajiny Putin pred oboma komorami parlamentu uviedol, že jadrové zbrane sú v stave „plnej pripravenosti“ a mohli by byť použité, ak by NATO vyslalo na Ukrajinu svoje jednotky. „Hrozí to konfliktom s použitím jadrových zbraní, a tým aj zničením civilizácie,“ tvrdil šéf Kremľa.

NATO si však Putinove slová vyložilo ako blufovanie. „Najpravdepodob­nejšie ide o úvahy spadajúce pod logiku psychologického zastrašovania, než o skutočný zámer,“ reagoval podľa portálu Moscow Times námestník generálneho tajomníka aliancie Mircea Geoană. „Nevidíme žiadnu bezprostrednú hrozbu použita týchto zbraní zo strany Ruska,“ vysvetlil. „Samotné takéto vyhlásenia sú však veľmi nebezpečné, pretože podkopávajú dôveru,“ dodal./agenturyú

X X X

Blinken: Stíhačky F-16 sú už na ceste na Ukrajinu

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo Washingtone vyhlásil, že už prebieha transfer stíhačiek F-16 pre Kyjev z Holandska a Dánska. „Už toto leto budú na ukrajinskom nebi,“ uviedol šéf diplomacie USA na podujatí NATO Public Forum. To spoluorganizuje GLOBSEC v rámci summitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone (9. až 11. júla).

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vľavo) a šéf americkej diplomacie Antony Blinken.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že očakáva, že na schôdzke sa spojenci dohodnú na zásadnom balíku podpory pre Kyjev, ktorý bude pozostávať z piatich prvkov.

 „Jedným je velenie NATO pre Ukrajinu, ktoré poskytuje bezpečnostnú pomoc a výcvik. Ďalej dlhodobý prísľub pokračovať v našej podpore Ukrajine. Nové oznámenia o okamžitej vojenskej podpore vrátane protivzdušnej obrany a nových bilaterálnych bezpečnostných dohôd medzi spojencami z NATO a Ukrajinou. A nakoniec zintenzívnime, čo robiť, aby sme zabezpečili plnú interoperabilitu medzi ukrajinskými silami a silami NATO vrátane nového výcvikového a leteckého centra v Poľsku. Všetkých týchto päť prvkov tvorí pre Ukrajinu pevný most k členstvu v aliancii. A som presvedčený, že spojenci potom zopakujú svoj záväzok, že Ukrajina sa stane členom NATO,“ vyhlásil Stoltenberg.

Slovensko na summite zastupuje prezident Peter Pellegrini. Aj on dnes vystúpi na NATO Public Forum a stretne sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským./agentury/

X X X

V Británii vrah s kušou pripravil o život rodinu komentátora BBC

Záchranné zložky už zraneným ženám nedokázali pomôcť a vrátiť im život.

Britská polícia oznámila, že sa jej v Londýne podarilo zadržať a identifikovať muža podozrivého zo zabitia troch žien kušou. Podľa stredajšieho stanoviska polície čin spáchal 26-ročný Kyle Clifford. BBC potvrdila, že obete sú rodinou známeho rozhlasového komentátora Johna Hunta. Na základe správy agentúry AP informuje TASR.

Hlas známy miliónom

Polícia uviedla, že tri ženy vo veku 25, 28 a 61 rokov našli v utorok večer vážne zranené v dome v meste Bushey, severozápadne od Londýna. Privolaným záchrannám zložkám sa ich už nepodarilo oživiť.

Britská verejnoprávna BBC potvrdila, že obeťami boli manželka komentátora Carol Huntová a ich dve dcéry, Louise a jej staršia sestra Hannah.

John Hunt je hlavný komentátor BBC 5 Live, čo je hlavný spravodajský a športový rozhlasový kanál tohto vysielateľa. Jeho hlas poznajú milióny ľudí vďaka jeho reportážam zo svetoznámych dostihov Grand National a Derby.

Denník Daily Mail a ďalšie miestne noviny uviedli, že telá obetí našiel sám Hunt v utorok podvečer po návrate z práce.

Absolútne zdrvujúce

V stanovisku adresovanom svojim zamestnancom vysielateľ označil túto udalosť za absolútne zdrvujúcu a uviedol, že Huntovi poskytne všetku potrebnú podporu.

Polícia neuviedla, či bol podozrivý Clifford nejako spojený s obeťami. Britské médiá však informovali, že ide o bývalého priateľa jednej zo zavraždených dcér. Podľa informácií BBC Clifford po krátkej službe v roku 2022 opustil britskú armádu.

Na vlastníctvo kuše ľudia v Británii nepotrebujú povolenie, ale jej nosenie na verejnosti bez dostatočného zdôvodnenia nie je povolené.

Nová britská ministerka vnútra Yvette Cooperová uviedla, že je o incidente plne informovaná a podľa hovorcu rezortu zváži zavedenie prísnejších pravidiel týkajúcich sa používania kuší, aktuality.sk

X X X

Pamätník Anny Frankovej v Amsterdame poškodili vandali. Pod sochu obete holokaustu napísali „Gaza”

 Socha obete holokaustu Anny Frankovej bola poškodená grafitmi. Mestské orgány tento čin odsúdili a amsterdamská polícia začala prípad vyšetrovať.

Nápis „Gaza” napísaný červenou farbou sa objavil na podstavci sochy, ktorá bola postavená v parku v štvrti Rivierenbuurt neďaleko domu rodiny Frankovcov.

Socha zobrazuje Annu oblečenú v niekoľkých vrstvách oblečenia, pretože jej rodina sa obávala, že nosenie kufrov by mohlo vzbudiť podozrenie.

Člen amsterdamskej miestnej rady Stijn Nijssen na sociálnej sieti X napísal, že je „hanebné upozorňovať na palestínsku vec poškodzovaním pamätníka Anny Frankovej”.

Starostka Amsterdamu Femke Halsemaová zasa uviedla, že takýto čin sa nedá ospravedlniť. A vyzvala prípadných svedkov, aby incident nahlásili polícii.

„Toto dievča, ktoré vo veku 15 rokov brutálne zavraždili nacisti, nám a nášmu mestu denne pripomína ľudskosť a láskavosť v tých najťažších podmienkach,” napísala Halsema v príspevku na Instagrame.

„Nech to bol ktokoľvek, hanba im! Zneuctením jej vzácnej sochy žiadnemu Palestínčanovi nepomohli,” dodala starostka Halsemaová.

 Kto je Anna Franková

Nemecká židovská tínedžerka sa stala svetoznámou po tom, čo bol zverejnený jej denník, ktorý si písala v rokoch 1942 až 1944, keď sa s rodinou skrývala v byte, v Amsterdame pred nacistami.

Frankovú zatkli v roku 1944 a o rok neskôr zomrela ako 15-ročná v koncentračnom tábore Bergen-Belsen.

Denník vydaný po jej smrti je najznámejším opisom života Židov počas druhej svetovej vojny z prvej ruky, aktuality.sk

X X X

 Deň, ktorý mu zmenil život: Slovák vyhral v lotérii poriadny balík, padol miliónový jackpot

Slovensko aktuálne zažíva vysoké teploty a leto je v plnom prúde. Avšak na západnom Slovensku bolo včera ešte teplejšie, keď sa jednému šťastlivcovi podarilo vyhrať neuveriteľných 7 miliónov eur v číselnej lotérii Euromilióny. Výhra sa zapísala do histórie ako momentálne siedma najvyššia v číselných lotériách od Tiposu.

 „V tropický utorok na jedného Slováka slnko zasvietilo ešte jasnejšie, ako by si dokázal predstaviť. V žrebovaní lotérie Euromilióny totiž vyhral 7 069 930 eur a stal sa čerstvým slovenským multimilionárom,“ informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Tipos Jana Pohorelská s tým, že aktuálne ešte nevedia, či ide o výherkyňu alebo výhercu.

 „Hráč, ktorý sa rozhodol skúsiť svoje šťastie v lotérii Euromilióny, ešte netušil, že večer už bude zaspávať ako milionár. Svoju stávku sa rozhodol uzatvoriť v deň žrebovania na jednom z predajných miest spoločnosti Tipos v regióne Záhorie. V tento deň sa mu zmenil život,“ doplnila hovorkyňa.

 „Na tikete vyplnil šesť hracích polí a zvolil si aj účasť v doplnkovej hre Euromilióny Joker. Obsluhe terminálu zaplatil 9,50 eura a ostávalo mu už len čakať na večerné žrebovanie. Osud mu prial. Vyžrebované boli čísla: 3, 11, 19, 22, 23, 28 a 29 a powerballové číslo 6. Práve tieto čísla mal v jednom zo svojich šiestich tipov a priniesli mu neuveriteľnú výhru v miliónoch eur,“ uzavrela Pohorelská.

„Je pre mňa veľkým potešením zablahoželať výhercovi k úžasným 7 euromiliónom. V Tipose plníme naše poslanie, ktorým je prinášať radosť z hier a výhier. Veríme, že každá výhra, či už menšia alebo miliónová, prinesie výhercovi len pozitívne zmeny a novú životnú etapu plnú radosti,“ dodáva Peter Deďo, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ národnej lotériovej spoločnosti Tipos.

 Vďaka hrám a lotériám, ktoré od roku 1993 prevádzkuje spoločnosť Tipos, pribudlo doteraz na Slovensku 77 milionárov (ide o počet hráčov, ktorí vyhrali v číselných lotériách aspoň 1 milión eur). Výhra 7 069 930,75 eura je v poradí 7. najvyššou výhrou v rebríčku jackpotových výhier. Zatiaľ najvyššou výhrou v hre Euromilióny je jackpot 8 997 697,75 eura, ktorý padol 25. januára 2020 a je doteraz na tretej priečke v historickom rebríčku najvyšších výhier v lotériách od Tiposu.

Číselná lotéria je určená pre osoby od 18 rokov./agentury/

X X X

 AI je trénovaná najmä na anglických textoch. Preto vám podsúva americké hodnoty

AI je trénovaná najmä na anglických textoch. Preto vám podsúva americké hodnoty (rozhovor)Zdroj: istockphoto.com, archív respondentky

LFirmy chcú rýchlo bežať dopredu. AI akt ich núti spýtať sa, či bežia správnym smerom, hovorí česká expertka na AI Alžbeta Solarczyk Krausová.

 V posledných mesiacoch sa na verejnosť čoraz viac dostávajú informácie o rôznych problémoch spojených s umelou inteligenciou. Či už ide o etické nezrovnalosti spojené s technológiami na rozpoznávanie tváre,diskriminačné mechanizmy alebootázne nasadenie proti najzraniteľnejším skupinám, AI sa ukazuje byť ako zásadná výzva pri zabezpečovaní ochrany práv jednotlivcov.

Príčiny týchto problémov sú rôzne. Niekedy ide o využitie nereprezentatívnych dát na vytrénovanie modelov, inokedy o zlý labeling tréningových dát či nízku diverzitu vývojárskych tímov. Predsudky AI však môže spôsobovať aj replikovanie už existujúcich vzorcov v spoločnosti. Diskriminačný prístup novej technológie teda len poukazuje na problémy, ktoré už v spoločnosti máme.

Niektoré systémy umelej inteligencie však pokazia aj samotní používatelia, keď sa ich v rámci zábavy snažia naučiť rôzne nekalé praktiky. Stávalo sa potom, že sa relatívne neutrálne chatboty po pár hodinách zmenili na nenávistné provokatívne stroje.

O etike umelej inteligencie, zodpovednosti za zlyhania novej technológie a Akte o umelej inteligencii sme sa rozprávali s právničkou, odborníčkou na umelú inteligenciu a zakladateľkou spoločnosti Respectful AI Alžbetou Solarczyk Krausovou.

AI vie byť rasistická a diskriminovať ľudí

Jedným z hlavných problémov umelej inteligencie sú takzvané biases, teda predsudky algoritmov. Ako im vieme predchádzať a je vôbec možné vytvoriť AI systémy, ktoré nebudú replikovať už existujúce diskriminačné vzorce v spoločnosti?

Je to pomerne ťažká a zároveň zaujímavá otázka. Pri predsudkoch AI je problém, že väčšinou vychádzajú z dát a tie zvyčajne iba reflektujú to, ako sa správame v spoločnosti. Oni len ukazujú to, čo už existuje. Umelá inteligencia sa učí od nás. Predsudky len ukazujú naše správanie. Ak by sme chceli AI bez týchto predsudkov, museli by sme dáta vždy očistiť a museli by sme určitým spôsobom upravovať realitu. Toto presne robí právo, ktoré predpokladá, že sme si všetci rovní, že nemáme nikoho diskriminovať a podobne. Podľa týchto princípov by sa mali riadiť aj AI systémy.

Pri LLMs je napríklad veľkým problémom, že sú trénované primárne na anglických textoch. To ovplyvňuje aj hodnoty, ktoré sa tam ukazujú – sú predominantne americké

Ešte sa na chvíľku vrátim k tým predsudkom. Oni môžu vychádzať buď zo zlého výberu dát, alebo už zo spomínaných diskriminačných vzorcov v spoločnosti. V prvom prípade ide o to, že si vyberieme nereprezentatívne dáta a z nich vzniknú predsudky. Môžeme mať aj inak chybné dáta. Máme napríklad takzvaný confirmation bias (konfirmačné skreslenie), kde sa vyberajú dáta, ktoré sedia svetonázoru človeka, ktorý ten systém vyvíja. Ide teda o dva druhy problémov buď zle vyberieme dáta alebo ich zle upravíme, alebo potom máme dáta, ktoré ukazujú, že to v našej spoločnosti akosi nefunguje. Tu je potom otázkou nakoľko to máme napravovať. Vytváralo by nám to totiž ďalší problém – nakoľko by človek, ktorý bude tie dáta upravovať bol skutočne neutrálny.

Musíme sa uistiť, aby AI nikoho nediskriminovali v právnom chápaní tohto slova. Určité predsudky tu však vždy budú,  aktuality.sk

X X X

 POLITICI  NATO  PROTI  MIERU,  LEN  VRAŽĎIT  ĽUDÍ?

  Šéf Európskej rady skritizoval Orbánovu cestu do Moskvy

Maďarsko sa len nedávno ujalo rotujúceho predsedníctva Rady Európskej únie.

Predseda Európskej rady Charles Michel v stredu opätovne skritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho návštevu Ruska. Podľa neho išlo o politickú chybu a považuje to za neprijateľný spôsob fungovania. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Orbán sa minulý týždeň v Moskve stretol so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Túto cestu sám označil za „mierovú misiu“, ktorá sa uskutočnila iba tri dni po návšteve Kyjeva a stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Udialo sa tak zároveň iba niekoľko dní po tom, čo sa Maďarsko ujalo rotujúceho predsedníctva Rady Európskej únie. Lídri EÚ kritizovali Orbána za podniknutie cesty do Moskvy a zdôraznili, že nekonal v mene eurobloku.

Úzke vzťahy Orbána s Kremľom

„Členské štáty reagovali veľmi zreteľne… a dali jasne najavo, že voči maďarskému predsedníctvu vyslovujú vážne varovanie,“ skonštatoval Michel, ktorý sa zúčastňuje na summite NATO vo Washingtone.

Orbán je podľa stanice BBC jediným premiérom spomedzi ostatných hláv štátov a vlád krajín EÚ, ktorý aj po ruskej invázii na Ukrajinu na jar 2022 udržiava úzke vzťahy s Kremľom. Jeho minister zahraničných vecí Péter Szijjártó Rusko za posledné dva roky niekoľkokrát navštívil.

Maďarský premiér po niekoľkohodinovej schôdzke s ruským lídrom povedal, že názory Ruska a Ukrajiny na dosiahnutie mieru sú stále „vzdialené“. Podľa neho je potrebné vykonať mnoho krokov na ukončenie vojny, svoju cestu však považuje za prvý z nich smerom k „obnoveniu dialógu“.

Putinove odmietnutie

Samotný Putin označil rokovania s Orbánom za úprimné a užitočné, pričom zopakoval svoj predtým odmietnutý návrh na ukončenie vojny. Ukrajina sa podľa neho má vzdať svojich území na východe a juhu, ktoré si Moskva nárokuje, hoci ich v súčasnosti celé neokupuje.

Zelenskyj dlhodobo odmieta rokovania s Ruskom, kým sa všetky ruské sily nestiahnu z územia Ukrajiny vrátane Krymského polostrova, ktorý Moskva nezákonne anektovala v roku 2014.

Orbán podľa Putina navyše neprišiel do Moskvy iba ako dlhodobý partner, ale ako zastupiteľ EÚ, čo lídri EÚ dôrazne odmietli. „Európska rada má vo veci jasno: Rusko je agresor, Ukrajina je obeť. Žiadne diskusie o Ukrajine sa nemôžu uskutočniť bez Ukrajiny,“ uviedol Michel ešte minulý týždeň na sociálnej sieti X, aktuality.sk

X X X

 Assange je slobodný. Sme aj my?

Roky som bojoval s Julianom Assangeom a za neho. Ale keď som počul, že získal slobodu, moja prvá myšlienka bola, že sa vracia do sveta, ktorý vyzerá – a je – oveľa horší ako ten, ktorý zanechal. Pandémie, vojny a rozsiahly ekologický rozklad nás nútia položiť si dôležitú otázku: V akom zmysle sme my, ktorí dýchame čerstvý vzduch mimo väzníc, stále slobodní?

 Dokonca aj naše fiktívne príbehy sú čoraz horšie. Nový detský film V hlave 2 sleduje 13-ročnú Riley na začiatku puberty. Jej zosobnené emócie – Radosť, Smútok, Strach, Hnev, Znechutenie – vytvorili v jej mysli nový celok s názvom „Poňatia seba samej“. Potom však prídu štyri nové emócie – Úzkosť, Závisť, Rozpaky, Nuda – a nastanú konflikty. Radosť si myslí, že Riley by sa mala sústrediť na zábavu v tábore, zatiaľ čo Úzkosť chce, aby si vybojovala miesto v tíme a našla si nových priateľov. Na konci sa prvá a druhá generácia emócií naučia spolupracovať, aby ochránili Rileyine neustále sa meniace Poňatie seba samej, čím vznikne pre divákov načisto podvodné zobrazenie ľudskej psychiky.

V reálnom svete totiž vnútorné psychické napätia často eskalujú až do šialenstva. Ak by chcel byť film oveľa lepší, vykreslil by emócie palestínskeho chlapca v ruinách Gazy, nie dievčaťa z bohatého predmestia Los Angeles. Vzájomne konfliktné emócie by ho namiesto spolupráce na vytvorení stabilného Ja tlačili k tomu, že sa psychicky zrúti a pristúpi napr. k samovražedným násilným činom.

Pripomeňme si úžasný opis Gilberta Keitha Chestertona: „Ak si chce vojak obklopený nepriateľmi preraziť cestu von, musí spojiť silnú túžbu po živote s podivnou ľahostajnosťou zo smrti. Nesmie sa držať len života; tak z neho bude zbabelec a utečie. Nesmie len čakať na smrť, lebo sa zmení na samovraha a neunikne. Svoj život musí hľadať zúrivo ľahostajne, musí túžiť po živote ako po vode, no predsa piť smrť ako víno.“

Assange urobil, čo bolo potrebné, a zaplatil vysokú cenu. Je najvyšší čas, aby iní pokračovali v práci, ktorú začal. „Prácou“ nemyslím len prácu, ale aj povolanie: niečo, čo je vaším poslaním.

Nedávny film Oleha Sencova Real stvárňuje túto kombináciu protikladov dokonale. Ako politický väzeň strávil Sencov v Rusku niekoľko rokov a potom odišiel bojovať za ukrajinskú armádu. Film tvoria 90 minút trvajúce zábery kamerou GoPro, ktoré vznikli, keď si neuvedomoval, že kamera beží. Ak sa predvedú nezostrihané, odzrkadľujú zvláštnu zmes desu a nudy, ktorá definuje život v prvej línii.

Takáto podvojnosť sa tiahne celým filmom. Banálnu brutalitu skutočnosti prerušujú magické momenty toho, čo sa dá najlepšie opísať ako „bezvýznamný význam“. Sencov si spomenie na moment tesne pred tým, ako zábery v Real začali vznikať: „Bol tam vojak s prezývkou Johnny, veterán z vojny v Afganistane. Prišiel, aby evakuoval zranených, ale bol zasiahnutý. Ešte sa mu podarilo nahrať posledný rádiový prenos, v ktorom povedal: „Tu Johnny. Som mŕtvy.‘“ Je to moment autentickej metafyzickej absurdity.

Mnoho recenzentov verí, že Real ukazuje vojnu takú, aká naozaj je. Ak by to bolo Sencovovo posolstvo, jeho film by bol ďalší pacifistický pohľad na nezmyselnú absurditu vojny. No hoci Sencov uznáva brutálnu nezmyselnosť situácie, v konečnom dôsledku verí, že boj za spravodlivú vec musí pokračovať. Keď z bojiska odstránime akýkoľvek romantizmus hrdinstva, vidíme, čo znamená skutočná odvaha: Prijať strasti vojenského boja a nezahmlievať ho vznešenými fantáziami.

Takúto správu dnes potrebujeme. V prípade Ukrajiny sa pacifizmus používa na ospravedlnenie ruskej vojenskej agresie. Odkaz tých, čo sú proti západnej podpore Ukrajine, znie: „Nesmiete vzdorovať okupantovi, pretože budete rovnaký ako on. Vo Svätej zemi je posolstvo podobné, ale správy hlavného prúdu sú veľmi odlišné. Existuje zásadný záujem a úsilie formovať a manipulovať naše vnímanie toho, čo sa deje, aby sme obmedzili emocionálny vplyv. Zatiaľ čo Izraelčania boli zabití v „masakri“,

Palestínčanov len nachádzame „mŕtvych“. Tieto formy „mäkkej“ cenzúry prenikajú do verejného diskurzu. Vedeli ste, že veľká skupina izraelských židovských intelektuálov nedávno vyzvala všetky členské krajiny EÚ, Veľkú Britániu a ďalšie štáty, aby uznali štát Palestína? Tento odvážny čin nevyvolal v západných médiách takmer žiadnu reakciu. Hlavné udalosti, ktoré by mohli narušiť vnímanie západnej verejnosti, sa buď nespomínajú, alebo sa ohlasujú len s malou poznámkou v dolnej časti stránky.

Koľko ľudí si všimlo, že 20. júna 2024 Izrael uzákonil to, čo sa rovná anexii Západného brehu Jordánu, pričom izraelská armáda tam presadila právomoci pre „občianske posily v prospech osadníkov“? Palestínčanom irónia tohto kroku neunikne: Ak vojenská okupácia znamená určitý odstup od Izraela, táto nová výnimka znamená začlenenie do izraelského občianskeho poriadku – v ktorom dominujú šovinisti usilujúci sa ich vylúčiť.

Tieto príklady ukazujú, prečo potrebujeme hrdinov ako Assange. Urobil, čo bolo potrebné, a zaplatil vysokú cenu. Je najvyšší čas, aby iní pokračovali v práci, ktorú začal. „Prácou“ nemyslím len prácu, ale aj povolanie: niečo, čo je vaším poslaním. Assange sa nerozhodol spustiť WikiLeaks a odhaliť štátne tajomstvá, len tak z roztopaše. Urobil to, pretože nemohol inak. A preto si myslím, že je to šťastný muž, napriek všetkému utrpeniu, ktoré prežil.

Denník Pravda nadviazal spoluprácu s renomovanou organizáciou Project Syndicate, ktorá pôsobí vo viac než 150 štátoch sveta. PS publikuje analýzy, názory a komentáre svetoznámych akademikov, ekonómov, filozofov, politológov, štátnikov, vedcov, manažérov či laureátov Nobelovej ceny, čím vytvára unikátnu a vysoko rešpektovanú medzinárodnú sieť. Od júla si časť z nich budete môcť prečítať jeden- až dvakrát týždenne aj na stránkach Pravdy. Aj touto formou prispievame k skvalitneniu obsahu nášho denníka./agentury/

X X X

 Naprázdno sa domov nevrátila! Slovenka Siváková tiež bodovala na súťaži v Poľsku. Keď vykročila po móle, nebolo lepšej…

Písali sme o úspechu českej krásky Justýny Zedníkovej, ktorá na súťaži Miss Supranational v Poľsku skončila tretia. Ale bez triumfu neodchádzala domov ani Slovenka.

 Slovenka Petra Siváková skončila v Poľsku na Miss Supranational 2024 v TOP 25, zároveň však získala aj titul Supra Model of the year.

Medzi 67 účastníčkami z celého sveta nechýbala na súťaži v Poľsku ani reprezentantka slovenských farieb. Petra Siváková z Humenného získala v súťaži Miss Slovensko titul prvej vicemiss, čo jej dávalo mandát na zastupovanie krajiny na tejto svetovej súťaži.Siváková sa prebojovala do TOP 25 najkrajších účastníčok, ale ešte viac sa jej darilo na poli „modelingu“. Vďaka promedám vo večerných šatách, národných kostýmoch či plavkách sa Siváková tešila z titulu Supra Model of the year.

„Som rada, že moje úsilie a ročná príprava na súťaž priniesla výsledky a teší ma, že sa mi podarilo výborne reprezentovať našu krajinu“ uviedla 24-ročná Petra Siváková, ktorá mala v hľadisku výdatnú posilu. Aj vzhľadom na to, že sa súťaž koná v Poľsku, pricestovala za ňou rodina a tiež partner Tobiáš. Povzbudili ju aj kolegyne a kamarátky zo súťaže Miss Slovensko – Sonja Kopčanová, II. Vicemiss Slovensko 2023 a finalistka súťaže Vanesa Čuriková.

Slovenka Petra Siváková skončila v Poľsku na Miss Supranational 2024 v TOP 25, zároveň však získala aj titul Supra Model of the year.

Kokteilové šaty z bielej čipky a večernú róbu pre galavečer Miss Supranational pre Petru vytvorila priamo na mieru návrhárka Jana Jurčenko. Odev návrhárka prepojila s kolekciou Petriných autentických šperkov. Šaty mali zvýraznený dekolt a prepracovaný driek , aby pôsobil ešte štíhlejšie a rafinovaný rázporok pri pohybe šiat s dlhou vlečkou odhalil Petrine nádherné dlhé nohy./agentury/

X X X

  Zlodeji odpálili bankomat v obchodnom centre, ušli peši cez pole

Zničený bankomat vo vyčíňaní zlodejov v Dunajskej Lužnej v stredu 10. júla 2024. Skoro nadránom v malom obchodnom centre odpálili bankomat, ktorý sa nachádzal tesne pri hlavnom vchode do priestor centra. Úlomky a sklo zostali rozhádzane po celom okolí, informoval web noviny.sk. V bankomate bolo podľa informácii TV JOJ okolo 100-tisíc eur a len v pondelok ho naplnili peniazmi. Zlodeji prišli do areálu pešo a po tom, čo ukradli z bankomatu peniaze, ušli cez pole preč.

„Dnes krátko po 04.15 h sme na linke 158 prijali informáciu o poškodení jedného z bankomatov v obci Dunajská Lužná. Podľa doterajších informácií, doposiaľ neznámy páchateľ pravdepodobne za využitia trhaviny poškodil bankomat, nachádzajúci na budove predajne potravín na Orechovej ulici. K zraneniu osôb v tejto súvislosti nedošlo,“ informovala polícia na sociálnej sieti.

 „Doposiaľ neznámy páchateľ pravdepodobne za využitia trhaviny poškodil bankomat, nachádzajúci sa na budove predajne potravín na Orechovej ulici,“ priblížil bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. K zraneniu osôb nedošlo. Akonáhle to situácia vo vyšetrovaní umožní, k prípadu poskytne polícia bližšie informácie.

K útoku na bankomat došlo aj v júni, keď policajti zasahovali pri incidente v obci Novoť, okres Námestovo. 21. júna tam došlo k explózii bankomatu. „Ku krádeži finančnej hotovosti nedošlo,“ doplnila žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.

Na mieste udalosti zasahovali aj experti z kriminalistického a expertízneho ústavu v Bratislave a policajný pyrotechnik.

Útok na bankomat polícia vyšetruje ako trestný čin poškodzovania cudzej veci v súbehu s trestným činom krádeže v štádiu pokusu.

 V apríli zase polícia zadržala dvoch mužov, ktorí sa v pondelok 15. apríla pokúsili vykradnúť bankomaty v obci Pruské v okrese Ilava a v Čachticiach v okrese Nové Mesto nad Váhom. Obvineným, v prípade dokázania viny, hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

„Dvaja páchatelia v nočných hodinách vyrezali otvor pod miestom slúžiacim na vkladanie karty do bankomatu. Potom vykonali úpravu kabeláže za účelom dosiahnutia vydania finančnej hotovosti, k čomu však nedošlo. Páchatelia z miesta činu ušli na neznáme miesto,“ popísala polícia incident z Pruského s tým, že v tom čase sa v bankomate nachádzala finančná hotovosť vo výške 105-tisíc eur.

 O dva dni neskôr sa opäť pokúsili vykradnúť bankomat v obci Čachtice. „Vyrezali otvor pod miestom na vkladanie kariet, čím chceli dosiahnuť odcudzenie finančnej hotovosti, ktorá sa v tom čase nachádzala v bankomate vo výške takmer 140-tisíc eur,“ informuje o priebehu druhého skutku polícia.

Za skutok v obci Pruské čelia muži obvineniu zo zločinu krádež spáchaný v štádiu pokusu v súbehu s prečinom poškodzovania cudzej veci. Za skutok v obci Čachtice, vyšetrovateľ vzniesol 29-ročnému a 28–ročnému mužovi obvinenie za obzvlášť závažný zločin krádež spáchaný v štádiu pokusu v súbehu s prečinom poškodzovanie cudzej veci./agentury/

X X X

 Rusi zavraždili dvoch ukrajinských zajatcov. Ukrajinský generálny prokurátor prisľúbil potrestanie vrahov

Nájdeme a potrestáme všetkých zúčastnených, prisľúbil Andrij Kostin.

Ukrajinská generálna prokuratúra začala vyšetrovanie údajnej vraždy dvoch ukrajinských vojnových zajatcov ruskými vojakmi. Na sociálnej sieti X to oznámil generálny prokurátor Andrij Kostin, informovali agentúra DPA a Reuters.

Zločin bol podľa vyšetrovateľov spáchaný v júni 2024 pri obci Robotyne ležiacej v Záporožskej oblasti.

Zámerná politika Kremľa

„Vieme, že to nie je nehoda. Ide o zámernú politiku zločineckého kremeľského režimu majúcu za cieľ zničiť všetko ukrajinské. Nájdeme a potrestáme všetkých zúčastnených: Aj tých, ktorí vydali tento rozkaz, aj priamych páchateľov tohto krutého zločinu,“ napísal Kostin.

Podľa neho bolo na sociálnych sieťach zverejnené video zachytávajúce spomínaný zločin. Vidieť na ňom, ako dvaja ruskí vojaci kážu dvom neozbrojeným ukrajinským vojakom, aby išli do zákopu a kľakli si. Následne ich zastrelia.

Agentúre Reuters sa nepodarilo nezávisle overiť pravosť videa.

„Zábery jasne ukazujú, že ukrajinskí obrancovia sa vzdali a nepredstavovali žiadnu hrozbu. Napriek tomu okupanti týchto neozbrojených ľudí cynicky popravili,“ uviedol Kostin, aktuality.sk

X X X

 Cesty a diaľnice budeme stavať rýchlejšie. Vláda vyhlásila nové kľúčové projekty, ktoré to sú?

Viacero nových diaľnic a rýchlostných ciest bude postavené rýchlejšie. Vláda vyhlásila celkovo 16 dopravných projektov za strategické investície. Znamená to, že sa v prípade týchto stavieb povoľovacie procesy, prípadne vyvlastňovanie pozemkov, na ktorých budú stáť, výrazne zrýchlia.

Minister dopravy Jozef Ráž mladší (nominant strany Smer) pripomenul, že ide o prvé takéto projekty, ktoré vládny kabinet vyhlásil za strategické. Zároveň povedal, že z rozhodnutia vlády budú najviac profitovať najmä tie projekty, ktoré sú iba na začiatku administratívnych procesov. Priemerne totiž prípravné procesy na stavbu trvajú osem rokov a zaradenie projektov medzi významné môže celý proces skrátiť až o polovicu, teda na štyri roky.

 Medzi významné projekty sa po novom zaradili úseky rýchlostných ciest R4 a R2 či diaľnice D1 a D3. Štát bude okrem toho rýchlejšie modernizovať aj vybrané úseky železničných tratí a projekt diaľničného privádzača. „Po tom, čo tieto investície vláda zaradila medzi strategické, budú projekty benefitovať vo všetkých piatich oblastiach prípravných procesov. Ide o oblasť posudzovania vplyvov na životné prostredie, povoľovacie procesy, majetkovoprávne vysporiadanie, takzvané vyvlastňovanie, posudzovanie investícií a verejné obstarávanie,“ priblížil minister Ráž.

Nie všetky dopravné projekty, ktoré vládny kabinet vyhlásil za významné pre Slovensko, budú z administratívnej stránky „vybavené“ rovnako rýchlo. Každý z nich sa totiž nachádza v rôznom štádiu rozpracovanosti.

Najviac budú benefitovať projekty na začiatku

Zo zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície, tak ako sme spomínali na začiatku, budú najviac benefitovať tie projekty, ktoré sú na začiatku prípravných procesov. Jednoducho povedané – ešte sa pri nich nezačalo napríklad posudzovanie vplyvov na životné prostredie či jednotlivé povoľovacie procesy, ktoré legislatíva skracuje.

Pri niektorých iných projektoch, ktoré teraz vláda zaradila medzi strategické, už takéto procesy prebiehajú. Šéf rezortu dopravy v tejto súvislosti povedal, že projekty, ktoré sa v rámci prípravných procesov už nachádzajú, na konci budú benefitovať zo zrýchleného verejného obstarávania.

 Medzi významné projekty vláda zaradila aj približne 13 kilometrov dlhý úsek diaľnice D1 Turany – Hubová, ktorého cena je odhadovaná na 1,9 miliardy eur. V prípade tohto úseku je už posudzovanie vplyvov na životné prostredie skončené a minister Ráž ešte koncom mája vyhlásil, že rezort by chcel verejné obstarávanie na stavbu úseku vyhlásiť v priebehu júla.

Okrem toho sa po novom na zozname významných investícií ocitli aj nové úseky diaľnice D3 – Žilina-rodno – Kysucké Nové Mesto, ako aj Kysucké Nové Mesto – Oščadnica, ale aj Oščadnica – Čadca – Bukov, druhý profil.

Čo sa týka rýchlostných ciest, medzi strategické investície boli zaradené úseky R2 Šaca – Košické Oľšany, I. úsek či úsek R2 Zvolen-západ – Zvolen-východ. Do zoznamu významných stavieb pribudli aj úseky R2 Zacharovce – Bátka, R4 Lipníky – Kapušany a úsek R2 Bátka – Figa.

Šéf rezortu dopravy v tejto súvislosti povedal, že projekty, ktoré vládny kabinet vyhlásil za strategické, sú súčasťou transeurópskej dopravnej siete – takzvaných TEN-T koridorov. Cieľom týchto koridorov je prepájať jednotlivé regióny Európskej únie.

Okrem diaľnic a rýchlostných ciest sa do zoznamu strategických stavieb zaradilo aj šesť úsekov železničných tratí, ktoré bude štát modernizovať. Ide napríklad o trať medzi Devínskou Novou Vsou a štátnou hranicou medzi Slovenskom a Českou republikou či trať medzi Čadcou a Krásnom nad Kysucou. Kompletný zoznam všetkých cestných úsekov, ktoré bude štát stavať rýchlejšie, ako aj zoznam železničných úsekov, ktoré budú modernizované, si môžete pozrieť v tabuľkách.

Kritikom sa zmeny nepáčia

Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície, ktorý ma urýchliť výstavbu kľúčových projektov, podpísal prezident Peter Pellegrini 26. júna. Ešte začiatkom mája ho však dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová vetovala a poslanci parlamentu ho tak museli schváliť v pléne znovu. Jeho prijímanie totiž sprevádzala vlna kritiky. Čaputová videla v zákone rozpor s ústavou v časti, ktorá sa týka zjednodušeného procesu vyvlastňovania pozemkov, na ktorých majú strategické stavby stáť.

 Bývalá prezidentka naznačila, že by po jeho prijatí mohlo dôjsť k oslabeniu ochrany vlastníkov vyvlastnených pozemok, pretože nová legislatíva im nedáva možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu štátu. Jediným opravným prostriedkom ostáva správna žaloba bez odkladného účinku – teda štát môže v praxi so stavbou začať skôr, ako padne rozhodnutie súdu. Okrem toho kritizovala aj skrátené legislatívne konanie, v ktorom bol zákon schválený.

V medzirezortnom pripomienkovom konaní bolo k návrhu zákona podaných celkovo takmer 500 pripomienok, ku ktorým prispeli aj viaceré mimovládne organizácie. Tie v súvislosti s novou legislatívou hovoria o „bezprecedentnom mocenskom zásahu do vlastníckych práv a do práva pokojne užívať svoj majetok“ a otváraní priestoru na to, aby vláda mohla ľubovoľne rozhodovať v podstate o akomkoľvek projekte.

Mimovládky tak vláde vyčítajú, že zákon môže so sebou v praxi priniesť protiústavné zásahy do vlastníckeho práva. Rezort dopravy však takýmto tvrdeniam oponuje a zdôrazňuje, že vyvlastňovanie je v našej legislatíve – rovnako ako v zahraničí – zakotvené už roky. „Pre štát je vyvlastňovanie posledná možnosť, keďže to procesy predlžuje. Preto sa aj naďalej bude štát snažiť s majiteľmi pozemkov dohodnúť. Z tohto dôvodu sme zaviedli aj nové pravidlo, aby sa majiteľom pozemkov ponúkal 1,2-násobok trhovej ceny pozemku,“ povedala už skôr pre Pravdu hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.

Budeme stavať naozaj rýchlejšie?

Od skrátenia vyvlastňovacích a povoľovacích procesov si vláda sľubuje, že kľúčové projekty pre štát – netýka sa to len ciest, ale napríklad aj nemocníc – budú stáť rýchlejšie. Ministerstvo dopravy v súvislosti s legislatívnymi zmenami argumentovalo tým, že významné projekty vo verejnom záujme sú u nás stavané pomaly.

No rýchlejšej výstavbe kľúčových projektov by nemusel pomôcť len nový zákon, ktorý odstraňuje časť byrokracie pri realizácii takýchto stavieb. Pomôcť by mohla aj špeciálna technika, napríklad z Číny. Šéf rezortu dopravy sa bol začiatkom júna pozrieť do čínskeho Šanghaja, kde pochválil to, ako Číňania kopú tunely. Podľa ministra by tamojšia technológia tunnel boring machine mohla byť použitá aj na Slovensku, čo by výstavbu tunelov u nás výrazne urýchlilo.

„Ak sa bavíme o tom, že slovenské kopce sú plné vody a tunelovacia technika je tam náročná, tak táto technológia má všetky tieto veci absolútne vyriešené. Nemusíme sa báť žiadneho úniku vody, nebudeme potrebovať odvodňovacie kanály. Vo Višňovom sú problémy s tým, že treba prerábať odvodňovacie kanály. Aj v tuneli Čebrať sú masívne odvodňovacie prvky,“ odkázal z Číny Ráž s tým, že ide o technológiu, ktorá je naprojektovaná na tunel Karpaty a možno naprojektovaná aj na iné podobné stavby na Slovensku.

 Zrýchliť výstavbu by mohlo aj to, že Útvar hodnoty za peniaze už nebude posudzovať všetky kľúčové projekty, medzi ktoré patrí najmä výstavba diaľnic či železníc. O tom, či má prínos konkrétneho projektu hodnotiť útvar, alebo ministerstvo, pod ktorého projekt spadá, po novom rozhodne vláda. „Oznámili sme, že chceme rozostavať Slovensko a potrebujeme, aby mnohé procesy boli pružnejšie. Už v minulosti som kritizoval, že Útvar hodnoty za peniaze mal desiatky ľudí, ktorí sa zaoberali rôznymi malými projektmi nad jeden milión eur,“ povedal v tejto súvislosti už skôr minister financií Ladislav Kamenický (Smer).

Kritici však poukazujú na to, že týmto si vláda otvorila dvere k rôznym megalomanským projektom, ktoré po novom nebudú dostatočne kontrolované. Hrozí potom neefektívne míňanie peňazí./agentury/

X X X

Republika zakladá spolu s nemeckou AfD v europarlamente novú frakciu. Podpredsedom tzv. suverenistov bude Uhrík

 Nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) našla dostatok partnerov z iných členských krajín EÚ na to, aby vytvorila vlastnú politickú frakciu v Európskom parlamente (EP). Tá bola doteraz uvádzaná ako Suverénni. Názov frakcie bude Európa suverénnych národov. Členom bude aj hnutie Republika a jeho šéf Milan Uhrík sa stal podpredsedom frakcie.

 „Hnutie Republika zakladá spolu s nemeckým AfD a ďalšími vlasteneckými stranami z Európy europarlamentnú frakciu Európa suverénnych národov (ESN). Zároveň mi je cťou oznámiť, že som bol zvolený za podpredsedu celej frakcie. Je to obrovský úspech, ale aj veľká zodpovednosť,“ uviedol predseda hnutia Milan Uhrík pre Pravdu a neskôr informáciu zverejnil aj na sociálnej sieti. Lídrom frakcie by mal byť poslanec za AfD René Aust.

 Spojí sa krajná pravica? Smer Patriotov vylúčil, Pellegriniho lobing môže zabrať. Fica bude zaujímať blokujúca menšina

 Predseda českého opozičného hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura už v utorok naznačil, že nová politická skupina združená okolo 14 poslancov AfD bude mať názov Európa suverénnych národov, čo bol práve návrh nemeckej strany.

 Čo chcú Babiš a Orbán v EÚ? A pridá sa k nim Fico? Vysvetľuje český politológ

Podľa prvých známych údajov novú frakciu tvorí zatiaľ 28 až 30 zástupcov z deviatich členských krajín EÚ. Jadrom skupiny je 14 europoslancov z AfD. Ďalšími členmi by mali byť šiesti poslanci poľskej strany Konfederácia slobody a nezávislosti (Konfederacja), traja členovia hnutia Koniec zábavy (SALF) zo Španielska, traja za bulharské protieurópsky zamerané hnutie Obroda, dvaja poslanci za Republiku zo Slovenska, po jednom zástupcovi za českú SPD, francúzske protiimigračné hnutie Reconquete, Našu domovinu (MHM) z Maďarska a Únie ľudu a spravodlivosti z Litvy.

To znamená, že skupine sa podarilo nájsť potrebný minimálny počet 23 poslancov z najmenej siedmych členských krajín EÚ.

 Kde chcú pôsobiť slovenskí europoslanci? Smer má podmienky, PS silnú pozíciu, Republika pripúšťa vznik novej frakcie

Nová skupina je podľa hovorkyne spolupredsedníčky AfD Alice Weidelovej otvorená aj ďalším členom. Tí môžu pribudnúť z Demokratického vlasteneckého hnutia (NIKH) z Grécka, poľskej strany Národné hnutie (RN) či rumunskej ultrapravicovej a populistickej strany SOS Romania.

 Nové trendy v EÚ? Krajná pravica silnie, darí sa aj Republike. Štandardné strany upadajú, zo Smeru je vlastenecká ľavica

Doterajšie či nové frakcie v europarlamente musia svoj názov a zloženie oznámiť predsedníctvu EP do 15. júla. V politickom vyhlásení musia definovať aj hodnoty, ktoré chcú presadzovať, a hlavné politické ciele. Vyhlásenie musí obsahovať aj mená poslancov spolu s ich vyhlásením, že majú rovnakú politickú príslušnosť.

 Od 16. do 19. júla bude v Štrasburgu ustanovujúce plenárne zasadanie EP, kde si europoslanci zvolia predsedu a 14 podpredsedov a kvestorov, predsedov a podpredsedov výborov a delegácií.

 Vznik suverenistov znamená, že z hľadiska počtu členov to bude najmenšia frakcia v EP, aj keď sa im podarí zozbierať predpokladaných 35 mandátov. Svoje sily však pri schvaľovaní a úprave legislatívy EÚ môže spájať so silnejšou frakciou Patrioti pre Európu, zloženou rovnako z predstaviteľov viacerých krajne pravicových strán, a s euroskeptickou frakciou Európski konzervatívci a reformisti (ECR)./agentury/

X XX

 Prchká reakcia velikána. Deväťdesiatosem sekúnd a stačilo, naštvaný Djokovič utiekol z rozhovoru

Kauza, pri ktorej srbský tenista Novak Djokovič karhal fanúšikov na wimbledonskom Centrálnom kurte za nedostatok rešpektu voči nemu, má ďalšie pokračovanie.

Ako tenisová symfónia. Taká bola hra Novaka Djokoviča v osemfinále Wimbledonu.

37-ročný rekordér v počte grandslamových titulov súhlasil po kontroverzných udalostiach s rozhovorom pre britskú BBC. Z neho však Djokovič nahnevane odišiel už po 98 sekundách.

Bol to pritom pre Djokoviča v pondelok ďalší jednoduchý večer v jeho wimbledonskej kancelárii, akých v kariére zažil už desiatky.

Dánskeho tenistu Holgera Runeho vyprevadil v osemfinále z kurtu po troch jasných setoch, potom sa však všetko zvrtlo. 7-násobný wimbledonský šampión sa v pozápasovom rozhovore na kurte sťažoval, že na neho diváci bučali a neprechovávali k nemu dostatočný rešpekt.

 Moderátor interview aj samotný Rune túto Srbovu domnienku označili za nepravdivú. Na druhej strane redaktorka BBC Sara Thorntonová na sociálnej sieti dala za pravdu Djokovičovi.

„Keď som sedela na centrálnom kurte, vyzeralo to tak, že v dave sú nejakí absolútni hulváti, ktorí vybučali Novaka Djokoviča a skrývali sa za meno Rune… A bohužiaľ sa to stalo nákazlivým,“ napísala.

V stredu bol Djokovič hosťom štúdia BBC možno s vierou, že sa bude rozoberať jeho cesta za ďalším grandslamovým titulom. Omyl. Na úvodnú otázku, ako sa s odstupom času pozerá na pondelkový incident, reagovala žijúca legenda podľa očakávania: „Rovnako.“

Reportérovi BBC však nebola táto odpoveď zjavne po chuti a znova sa pýtal na pozápasové dianie po osemfinálovom zápase. Djokovič trpezlivo zhodnotil situáciu tak, ako to urobil na centrálnom dvorci.

„Vďaka všetkým slušným fanúšikom, ktorí sa zachovali s úctou, ale pokiaľ niekto prekročí čiaru, potom musím zasiahnuť. Také správanie nebudem tolerovať.“ Na to mal zase odpovedať na otázku týkajúcu sa správania fanúšikov, a to už bolo na Djokoviča moc.

„Niečo iné tam nemáte? Napríklad ohľadom zápasu? Toto je tretia otázka na správanie publika, sústredíte sa len na to?“ pýtal sa Djokovič.

„Takže ako vidíte štvrťfinálový zápas proti Alexovi De Minaurovi?“ snažil sa zvrátiť tému rozhovoru k stredajšiemu zápasu. Djokovič sa nadýchlo a stroho odvetil: „Bude to ťažký zápas.“

Nato sa zdvihol zo stoličky a po 98 sekundách rozhovoru nahnevane odišiel. Súboj s austrálskym tenistom sa hrá už v stredu. A kde inde, než na centrálnom kurte. O emócie určite nebude núdza./agentury/

 X X X

 Stratila dôveru? Súperka Petry Vlhovej oznámila koniec jednej éry

Leto sa vo svete lyžovania nesie prevažne v duchu oddychu, zotavovania, príprav, ale aj zmien. Ich nevyhnutnou súčasťou sú rozchody, ktoré sú síce pre športový biznis prirodzené, vedia však nepríjemne otriasť a byť bolestivé. Svoje o tom vie aj rakúska lyžiarka Katharina Liensbergerová.

Slalomárka prerazila naplno medzi elitu vo veľkom štýle. V sezóne 2020/2021 si odniesla zo svetového šampionátu tri medaily. Stala sa majsterkou sveta v paralelnom slalome a slalome, v ktorom dokázala zdolať striebornú Petru Vlhovú o sekundu a bronzovú Mikaelu Shiffrinovú o takmer dve sekundy. Ročník Svetového pohára zakončila ziskom malého glóbusu, ktorý vyfúkla vtedajšej slovenskej celkovej víťazke o pár bodov.

 Po fantastickej sezóne však nedokázala udržať tempo dosahovania úspechov a nadviazať na ročník s ôsmimi pódiami z deviatich slalomov. V tom nadchádzajúcom ešte zažiarila na olympiáde v Pekingu, keď získala striebro v slalome a zlato v tímovej súťaži.

Výsledkovo vo Svetovom pohári začala postupne upadať, na čo sa snažil zareagovať zväz rôznymi spôsobmi. Ani jeden však nepriniesol želané ovocie, a tak Katherina Liensbergerová okrem úspechov prišla postupne aj o výhody, privilégiá a súkromný tím.

Ďalšiu stratu utrpela pred začiatkom novej sezóny. S bývalou majsterkou sveta a olympijskou medailistkou ukončil spoluprácu hlavný sponzor Rauch, ktorý za ňou stál sedem rokov.

„Je to pravda, moja zmluva sa skončila. Samozrejme, je to škoda po takom dlhom čase, Rauch bol so mnou takmer celú moju športovú kariéru. Som však naozaj vďačná za dlhoročnú podporu. Ako mladá športovkyňa si môžete takéhoto partnera len priať,“ uviedla pre Kronen Zeitung.

Rakúšanka nového sponzora zatiaľ nemá. Verí, že ho bude môcť predstaviť najneskôr 26. októbra v Söldene, kde odštartuje nový ročník Svetového pohára, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.