Oslavy 3. května na polském velvyslanectví v Praze

(exkluzivní fotoreportáž iSpigl.eu)
Oslavy se zúčastnili předseda Senátu Miloš Vystrčil, místopředseda vlády a ministr obrany Jaromír Zůna, ministr životního prostředí Igor Červený, delegace česko-polské meziparlamentní skupiny v čele s poslancem Romanem Kubíčkem, dále ředitelé klíčových odborů Ministerstva zahraničních věcí ČR. Další hosté jako zástupci diplomatického sboru, akademické obce, kultury, podnikání a duchovenstva, ale i Polští občané, žijící v České republice.


Když slavíme s Polskem, připomínáme si vlastní jistoty

Oslavy 3. května na polském velvyslanectví v Praze letos nepůsobily jen jako zdvořilostní gesto. Přítomnost prezidenta Petra Pavla i dalších nejvyšších představitelů ukázala, že česko‑polské vztahy dnes stojí na mnohem pevnějších základech, než bývalo zvykem.

Oslavy se zúčastnili předseda Senátu Miloš Vystrčil, místopředseda vlády a ministr obrany Jaromír Zůna, ministr životního prostředí Igor Červený, delegace česko-polské meziparlamentní skupiny v čele s poslancem Romanem Kubíčkem, dále ředitelé klíčových odborů Ministerstva zahraničních věcí ČR. Další hosté jako zástupci diplomatického sboru, akademické obce, kultury, podnikání a duchovenstva, ale i Polští občané, žijící v České republice.

Společná historie, společná odpovědnost

Projev chargé d’affaires Barbary Tuge‑Erecińské připomněl, že Ústava 3. května není jen historický milník, ale symbol politické odvahy a modernizačního úsilí.

V době, kdy se Evropa potýká s bezpečnostními hrozbami a válka na Ukrajině trvá, je spolupráce mezi Prahou a Varšavou víc než diplomatická rutina. Je to nutnost, která má přímý dopad na stabilitu regionu.

Pavel a připomínka minulosti

Prezident Pavel ve svém vystoupení zdůraznil nejen ekonomickou provázanost obou zemí, ale i společné zájmy v obraně a infrastruktuře. Jeho krátké setkání s veteránem Varšavského povstání Janem A. Witkowským dodalo celé akci důležitý rozměr: připomínku, že svoboda a bezpečnost nejsou samozřejmost.

Co si z toho odnést

Recepce, podpořená PKO Bank Polski a ORLEN Unipetrol, ukázala, že česko‑polské vztahy nejsou jen o protokolárních projevech. Jsou o vědomí, že oba státy sdílejí společný prostor, společné výzvy a také společnou odpovědnost.

A reflexe? Možná ta nejdůležitější: když se v Praze slaví 3. květen, není to jen polský svátek. Je to připomínka, že stabilita střední Evropy stojí na spolupráci, která se musí nejen deklarovat, ale i žít.


Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je Redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.