„Nech žije Fico,“ znelo vo Zvolene, bývalá koalícia varuje pred extrémom. Aj keby si mali Slovenské národné povstanie (SNP) uctiť ústavní činitelia a lídri strán spoločne, posledné roky to kvôli covidu, vojne na Ukrajine a tento rok aj kvôli predvolebnej situácii nie je možné. Politici sú rozdelení na dva tábory. Jeden kritizuje, že oslavy sú neúctivé a chýbajú prejavy, druhý na tom nevidí nič zlé, vyhnúť sa chce narušiteľom a varuje pred stratou slobody a demokracie v prospech extrémistických síl.
Na stranu Smeru sa pridal Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB), ktorý sa aktuálne zmieta v problémoch. Niekde v strede stojí Hlas, ktorý kritizuje všetko.
Oslavy SNP v Banskej Bystrici, kde si pamiatku prišla uctiť aj prezidentka Zuzana Čaputová (vľavo) a vo Zvolene, kde zhromaždenie organizovala strana Smer (v strede a vpravo).
Areál Múzea SNP v Banskej Bystrici bol tento rok otvorený pre širokú verejnosť od desiatej ráno. Oslavy sa konali bez prejavov politických lídrov či ústavných činiteľov. Politici si kladením vencov SNP uctili ešte pred začiatkom osláv. Hlas to kritizuje a Smer radšej znova slávi vo Zvolene.
Hlas kritizuje všetko, „nech žije Fico!“ kričali ľudia
„Ak bude Smer – slovenská sociálna demokracia po parlamentných voľbách vo vláde, vrátime oslavám slovenského národného povstania všetku úctu a slávu, ktorú si zaslúžia,“ napísala strana na sociálnej sieti a pripojila video, kde prítomní spievajú štátnu hymnu. Na oslavách vo Zvolene boli aj členovia Republiky vrátane Miroslava Suju, ktorý je členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). Zväz je kritizovaný za to, že sa vedenie zbližuje s Republikou. Bývalý riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev dokonca zakladá Slovenské protifašistické hnutie. Prípravný výbor občianskeho združenia píše, že situáciu s pohoršením sleduje.
Pred príhovorom lídra Smeru Roberta Fica ľudia vo Zvolene zborovo kričali „nech žije Fico“. „Nech žije Slovenská republika, nech žije SNP,“ povedal Fico a poďakoval sa všetkým, ktorí na oslavy prišli. „Organizovali sme to tak rýchlo, ako sa dalo. Báli sme sa počasia, báli sme sa provokácií,“ uviedol a poďakoval predstaviteľom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB).
Líder Smeru uviedol, že aj tento rok sa zopakovala situácia, kedy bol podľa neho pamätník SNP odizolovaný. „Nebolo možné tam ísť a zúčastniť sa verejných osláv,“ povedal. Fico kritizoval aj galavečer. „Zorganizovali ho za peniaze daňových poplatníkov, aby sa vám nemuseli pozrieť do tváre, lebo sa boja. Tak pán Kollár, tak pán Ódor, tak pani Čaputová,“ burcoval ľudí.
„Boja sa vás po tom výkone, ktorý ste predviedli za ostatné roky,“ uviedol pred asi dvoma tisíckami účastníkov. Ústavným činiteľom odkázal, že kto sa bojí vlastného názoru, dostane odpoveď. „Tá odpoveď príde 30. septembra, musíme zmeniť Slovensko,“ hovoril líder Smeru.
Zhromaždenie na počet 79. výročia SNP usporiadala strana Smer vo Zvolene. Zúčastnili sa ho aj členovia Republiky či Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.
Ku kritike sa pridaj aj líder Hlasu Peter Pellegrini. Správanie ústavných činiteľov považuje za hanebné, ako aj spôsob, akým pristúpili politickí predstavitelia štátu k oslavám SNP. „Považujem za hanebné, že v čase keď naberajú na sile politici spochybňujúci SNP, si predstavitelia štátu z osláv SNP urobia súkromnú akciu, bez ľudí. Je neprípustné a neospravedlniteľné, aby sa priviezli vrtuľníkom, položili si vence a znova odleteli preč,“ uviedol líder eter Pellegrini.
„Zažili sme, keď na výročie SNP kotlebovci, a dnešný predseda Republiky Uhrík vyvesili čiernu zástavu na župe v BB. Je preto povinnosťou ústavných činiteľov, Čaputovej, Kollára a Ódora vzdať verejne úctu hrdinom SNP, byť pomyselným majákom obrany demokratických hodnôt. Aby sa však vyhli nespokojnosti ľudí hanebne sa skryli. Správajú sa rovnako ako to robili Matovič a Heger,“ zdôraznil Pellegrini. „Zároveň som presvedčený, že oslavy SNP patria do v prvom rade do Banskej Bystrice,“ dodal líder Hlasu, čím zrejme narážal aj na oslavy vo Zvolene.
Lídri bývalej koalície varujú pred stratou slobody a demokracie
Lídri bývalej koalície naopak varujú pred stranou slobody a demokracie. Nesmieme dopustiť, aby slobodné Slovensko a princípy SNP ukradli extrémistické sily, uviedla volebná líderka strany Demokrati Andrea Letanovská. Výročie SNP považuje za spomienku na vzdor Slovákov proti zdanlivo nevyhnutnému zlu. „História nám dáva návod, ako sa nevzdať, ako bojovať za slobodu,“ zdôraznila. Predseda strany Eduard Heger poukázal na to, že si treba pamätať aj na tých, ktorí sa stali obeťami hrôz druhej svetovej vojny a zaplatili za to životom.
Sloboda a demokracia už podľa Sasky v dnešnom svete nie sú samozrejmosťou. O to dôležitejšie je pripomínať si odkaz SNP. „Počas SNP sa ukázalo, na ktorú stranu zápasu chce slovenský národ patriť. Pridali sme sa na stranu víťazov a tých, ktorým skutočne záleží na demokratickom a slobodnom ukotvení krajiny,“ uviedol tímlíder SaS pre zahraničné veci Juraj Droba.
„Dospeli sme však do bodu, že fašizmus a jeho legitimizácia sa v našej politike hlboko zakorenili, fašistickí politici sa už cítia rovnocenní s tými demokratickými. Musíme im preto ukázať, že v slušnej spoločnosti miesto nemajú,“ zdôraznil tímlíder strany pre bezpečnosť Juraj Krúpa.
„V každom čase je dôležité slobodu, demokraciu a predovšetkým ľudskosť brániť. Nie sú samozrejmosťou, ale ich cenu si najviac uvedomíme až vo chvíľach, keď cítime, že ich strácame,“ uviedla líderka koalície OĽaNO a priatelia Erika Jurinová. Pred 79 rokmi podľa jej slov boj o slobodu, ľudskú dôstojnosť a rešpekt spojil a postavil do jedného šíku ľudí, ktorí mali dovtedy rôzne názory na riešenie spoločenských otázok.
„V boji za slobodu nemôžeme poľaviť zvlášť teraz, keď sa k moci derie zlo v podobe príslušníkov politickej mafie, ktorá chce občanov pripraviť o právo a spravodlivosť,“ doplnil Igor Matovič. „Nedajme si ukradnúť pamiatku SNP politikmi, ktorí si podávajú ruku s fašistami!“ uviedla Veronika Remišová.
„Dnes pamiatku SNP však zneužívajú politici ako Robert Fico, ktorí majú plné ústa hrdinov SNP, ale bratríčkujú s extrémistami a podávajú si ruku s politikmi z Republiky, ktorí na výročie SNP vešali na úrady čierne zástavy,“ uviedla. SNP predstavuje podľa Progresívneho Slovensko (PS) jednu z najlepších kapitol našich dejín a bolo autentickým prejavom odporu veľkej časti nášho obyvateľstva proti čistému zlu, vyhlásil predseda PS.
Michal Šimečka. „Aj dnes by sme z týchto dejín mali čerpať. Vzbúrili sme sa proti fašizmu, tomu svetovému aj domácemu, kolaborantskému, a prispeli sme k jeho porážke. Za cenu veľkých obetí sme sa dokázali postaviť na správnu stranu a napraviť aspoň časť chýb, ktoré naša politická reprezentácia napáchala predtým. Ukázali sme, že nikdy nie je neskoro zabojovať o lepšiu budúcnosť,” uviedol Šimečka.
SZPB čelí problémom, vedenie sa zbližuje s Republikou
Tento rok so Smerom oslávil 79. výročie SNP Zväz protifašistických bojovníkov. Ten v stanovisku uviedol, že sa rozhodli sláviť so Smerom. „Vláda SR a Múzeum SNP tento rok pristúpili k nehoráznemu kroku, kladenie vencov pri pamätníku pri Múzeu SNP bude bez verejnosti opäť len „tichou formou“,“ uviedol zväz.
Smer v spolupráci s Oblastným výborom SZPB Zvolen organizuje „dôstojné oslavy so všetkým čo k tomu patrí“. Prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Ľudovít Ódor či poverený minister obrany Martin Sklenár mali len krátke vyjadrenia pre médiá ešte predtým, než sa areál otvoril širokej verejnosti. Čaputová v tom problém nevidí. Sklenár nechcel komentovať, že Smer a Hlas si spravili vlastné oslavy.
Neoficiálnej časti osláv sa zúčastnil aj predseda parlamentu Boris Kollár, bývalý premiér Eudard Heger či exprezident Ivan Gašparovič. Do Banskej Bystrice prišli zástupcovia diplomatických misií z 35 krajín. Ruská federácia a Bielorusko však medzi nimi opäť chýbali – pozvánky nedostali.
Riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin v minulosti uviedol, že verejnosť vylúčili kvôli zabezpečeniu dôstojného pietneho priebehu. Obavy mali aj tento rok. „Samozrejme, obávame sa. Žiaľ, naša spoločnosť je v súčasnosti rozdelená,“ povedal Pravde Uhrin. „Tento rok, ako volebný, je trošku zložitejší. Oslavy by mali byť apolitické, takže tento koncept vyhovuje tomuto zámeru,“ povedal. Dodal, že takto sa chceli vyhnúť aj „krikľúňom“, ktorí v ostatných rokoch narúšali dôstojnosť osláv.
Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko sa pridal ku kritike, že oslavy sa opäť nesú v podobnom duhu ako pominulé roky. „Koncept zvolilo ministerstvo obrany, no ide o celoslovenské oslavy, ktoré patria celému národu, všetkým ľuďom. Tí chcú, podľa mňa, počuť príhovory politikov a poznať ich názor. Myslím si, že sa vôbec netreba báť piskotu pár ľudí, ktorí sa snažia prekričať väčšinu, ktorá si SNP ctí,“ uviedol Nosko.
Zväz sa aktuálne zmieta v problémoch. Koncom mája bolo zvolené nové vedenie a šéfom zväzu sa stal Viliam Longauer. Zväz sa podľa niektorých členov zbližuje s hnutím Republika a časť predstaviteľov nemá problém sa s uhríkovcami stretávať. Niektorí členovia to však považujú za poškvrnenie histórie zväzu a zneuctenie antifašistickej tradície.
V zväze sa od augusta hovorí otvorene o vzbure. Nespokoní členovia dokonca napísali v polovici augusta otvorený list premiérovi Ľudovítovi Ódorovi. V liste premiérovi vyjadrili presvedčenie, že týmto stretnutím bol porušený zákon. „So zdesením a obavami o budúcnosť SZPB sme len nedávno zistili, že prienik strany Republika do regionálnych štruktúr trvá už dlhšie a je systematický. Žiaľ, viacerí funkcionári SZPB to tolerujú s argumentom, že Republika predsa nie je zakázaná politická strana,“ píše sa v otvorenom liste.
Vedúci mediálno-komunikačného oddelenia a hovorca SZPB Vladimír Mikunda v reakcii na otvorený list napísal, že vzbúrenci sa „pominuli zmyslov“. „Čo si má o tom predseda Vlády SR myslieť? Že na slovenskej politickej scéne dnes oficiálne pôsobia takéto sily a zákon proti nim ešte nezasiahol? Alebo, že ho skupina vzbúrencov natoľko politicky a vedomostne podceňuje, že to hraničí až s osobnou urážkou?“ uviedol.
Pochybnosti o voľbe vedenia
Hlasným kritikom je aj člen zväzu a bývalý diplomat Peter Weiss, podľa ktorého sa zjazd, kde sa volilo nové vedenie, skončil chaosom. Longauer podľa neho kolaboráciou s Republikou zradil odkaz SNP. „Jestvujú ľudia, ktorí si uvedomujú, že Longauerov postoj k neoľudáckej pravicovo-extrémistickej strane Republika je zlým príkladom pre slovenskú spoločnosť, podkopáva vzdelávanie mladej generácie v duchu odkazu SNP a vedie k podceňovaniu nebezpečenstva recidív fašizmu,“ napísal na sociálnej sieti.
„Sám som podpísal výzvu, ktorú som zverejnil spolu s menami ďalších signatárov na mojom FB dňa 28. júla. Chcem ubezpečiť verejnosť, že pripravujeme ďalšie kroky zamerané na dištancovaniu sa od zhubného kurzu Longauerovho vedenia SZPB na kolaboráciu s fašistami z Republiky,“ uviedol.
Vzbúrenci tiež spochybňujú voľbu nového predsedu zväzu. Signatárom Vyhlásenia skutočných antifašistov, ktorí sa v posledných týždňoch ozvali proti legitimizácii Republiky zo strany nového vedenia, je aj bývalý moderátor a člen Smeru Branislav Ondruš. „To, čo robí Vilo Longauer, je cielená defašizácia strany Republika,“ povedal v rozhovore pre Denník N.
„On sa rozhodol urobiť zo zväzu slúžku Republiky. Nemám žiadnu pochybnosť o tom, že to nerobí zadarmo,“ dodal. Vedenie však podľa neho bolo zvolené legitímne, aj keď zlyhalo hlasovacie zariadenie, no zvolený by bol zrejme tesne tak či tak. Hnutie Republika sa k SNP vyjadrilo v krátkom stanovisku. SNP vnímajú ako významný okamih a súčasť slovenskej histórie.
„Sme presvedčení, že pohnútky väčšiny povstalcov boli úprimné a ich odhodlanie ísť bojovať za slobodu si zasluhuje spomienku a historickú úctu,“ dodal hovorca hnutia Ondrej Ďurica s tým, že hnutie sa nestotožňuje s politizáciou SNP. V roku 2015 v čase, keď banskobystrickej župe šéfoval vtedajší líder ĽS NS Marian Kotleba a šéfom úradu bol terajší predseda Republiky Milan Uhrík, vyvesil Kotleba v deň oslá SNP na úrade dve smútočné čierne zástavy. Kotleba vtedy uviedol, že považuje SNP za puč a partizánov za banditov a podľa toho sa aj správa.
Smer oslavoval vo Zvolene aj minulý rok, s ruským veľvyslancom
Fico sa oslavám SNP vyhol aj minulý rok a Povstanie slávil vo Zvolene. V ostatných troch rokoch na oficiálnu časť osláv výročia Povstania verejnosť nepúšťali. Najskôr za tým bola pandémia, potom ruská agresia voči Ukrajine.
Fico vtedy tvrdil, že prezidentka Čaputová a vtedajší premiér Heger „zo strachu“ vylúčili verejnosť z oficiálnych osláv. Oficiálnym dôvodom boli bezpečnostné opatrenia v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Na oslavy si pozval pol roka po začiatku vojny veľvyslanca Ruskej federácie Igora Batčikova. Predseda Smeru formálne pozval aj ukrajinského, českého či francúzskeho veľvyslanca, ale neúspešne.
Ministerstvo zahraničných vecí, ktoré vtedy viedol Ivan Korčok, považovalo konanie ruského diplomata za porušenie zásad nezasahovania zahraničného diplomata do vnútornej politiky a poslalo protest. „Je nehorázne, že smeráci sa ako jeden muž postavili za oficiálneho predstaviteľa štátu, ktorý vedie brutálnu vojnu proti nášmu susedovi,“ vyhlásil vtedy minister Ivan Korčok./agentury/
X X X
Ukrajina obvinila pápeža Františka zo šírenia „imperiálnej propagandy“
Pápež František nemal v úmysle velebiť ruský imperializmus, keď vo videopríhovore k ruským mladým katolíkom spomenul ruského cára a cárovnú, ktorí prispeli k rozšíreniu Ruskej ríše. Uviedol to v utorok Vatikán po tom, čo Ukrajina Františka obvinila zo šírenia „imperiálnej propagandy“.
Pápež povedal minulý týždeň skupine mladých katolíkov, ktorí sa zišli v kostole v Petrohrade, že sú „deťmi veľkého Ruska, významných svätcov a kráľov, Petra Veľkého a Kataríny II.“ ako aj významných Rusov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj kultúry.
„Nikdy nezabudnite na toto významné dedičstvo. Ste dedičmi veľkej Matky Rusi,“ uviedol František. Peter Veľký i Katarína II. pritom v 17. a 18. storočí výrazne rozšírili územie Ruskej ríše, pričom dobyli i niektoré časti Ukrajiny.
Podľa hovorcu ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleha Nikolenka však pápež v príhovore volil „veľmi nešťastné“ slová. „Práve takouto imperialistickou propagandou… ‚potrebou‘ zachrániť ‚veľkú matku Rus‘ Kremeľ obhajuje vraždu tisícov Ukrajincov a deštrukciu stoviek ukrajinských miest a obcí,“ uviedol Nikolenko.
„Pápež mal v úmysle povzbudiť mladých ľudí, aby zachovávali a šírili všetko pozitívne z veľkého ruského kultúrneho a duchovného dedičstva. Určite nevelebil imperialistickú logiku a predstaviteľov vlády, ktorých spomenul,“ reagoval v utorok hovorca Vatikánu Matteo Bruni.
Vatikánske médiá pritom informovali o pápežovom videopríhovore z 25. augusta pri príležitosti ruského Dňa mládeže. Vo svojich správach však predmetné video nezverejnili a ani do nich nezahrnuli citácie, voči ktorým sa ohradil Kyjev.
Kremeľ naopak Františkov príhovor privítal. „Pápež pozná ruskú históriu. To je veľmi dobré,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Podľa Vatikánu išlo o improvizovaný výrok. To nie je u Františka neobvyklé. Pápež sa vo verejných príhovoroch často odkláňa od oficiálnych textov, ktoré Vatikán poskytuje novinárom.
Pápež mnohokrát vojnu na Ukrajine odsúdil a vyzýval na mier, len vzácne všakoznačuje Rusko za agresora. V jednom rozhovore povedal, že tak robí z diplomatických dôvodov./agentury/
X X X
Oslavy SNP sa niesli v komornej atmosfére. Čaputová: Takto je to dôstojné, bez hlučnej skupinky
Kladenie vencov v komornej atmosfére a bez príhovorov hostí či politikov. V takomto duchu sa niesli oslavy 79. výročia Povstania v Banskej Bystrici. Najväčšia pozornosť sa venovala veteránom – z ôsmich prišli nakoniec, kvôli zdravotným problémom, len traja.
Anna Bergerová, Vladimír Strmeň a Branislav Tvarožek sú priami účastníci SNP, ktorí chodia na jeho oslavy, keď im to zdravie dovolí, každoročne. Všetci traja majú spoločný odkaz: „Vážme si mier.“
Najzhovorčivejší z nich je pán Strmeň, ktorý prízvukuje, čo je najdôležitejšie. „Aby ľudia nikdy nepoznali hrôzy vojny, lebo to je najhoršie zlo na svete. Vo vojne tečie krv, rozpadávajú sa rodiny, strieľajú sa mladí ľudia, búrajú dediny a mestá,“ povedal. Ľudia by si podľa neho mali vážiť, že 78 rokov žijeme v pokoji. „Toto je moje posolstvo pre ľudstvo,“ dodal.
Kritizujúci primátor
Do Banskej Bystrice prišli zástupcovia diplomatických misií z 35 krajín. Ruská federácia a Bielorusko však medzi nimi opäť chýbali – pozvánky nedostali. Kladenie vencov veteránov, politikov a diplomatov sa v pietnej sieni Pamätníka SNP uskutočnilo ešte pred oficiálnym začiatkom osláv – o pol deviatej ráno. Od desiatej do pol dvanástej tam mohol prísť ktokoľvek a vzdať tak úctu padlým hrdinom.
Riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin vysvetlil, že pre komornú atmosféru sa rozhodli z viacerých dôvodov. „Ten koncept osláv je vždy o kompromise viacerých štátnych zložiek. Tento rok, ako volebný, je trošku zložitejší. Oslavy by mali byť apolitické, takže tento koncept vyhovuje tomuto zámeru,“ povedal. Dodal, že takto sa chceli vyhnúť aj „krikľúňom“, ktorí v ostatných rokoch narúšali dôstojnosť osláv.
Banskobystrický primátor Ján Nosko kritizoval, že oslavy sa v podstate opäť nesú v podobnom duchu, ako v ostatných rokoch. „Koncept zvolilo ministerstvo obrany, no ide o celoslovenské oslavy, ktoré patria celému národu, všetkým ľuďom. Tí chcú, podľa mňa, počuť príhovory politikov a poznať ich názor. Myslím si, že sa vôbec netreba báť piskotu pár ľudí, ktorí sa snažia prekričať väčšinu, ktorá si SNP ctí,“ uviedol Nosko.
Minister obrany Martin Sklenár hovorí, že netradičný formát zvolili tak, aby bol areál múzea čo najviac dostupný verejnosti. „Za ostatné roky sme počuli výčitky, že ľudia majú málo času na to, aby strávili tento deň v tomto areáli a pripomenuli si toto významné výročie. Snažili sme sa to teda urobiť tak, aby sa sem verejnosť dostala čo najskôr,“ povedal. Na otázku, prečo areál sprístupnili pre bežných ľudí až od desiatej, keď oslavy sa začali skôr, reagoval stručne.
„Je to významný sviatok, ktorý si treba uctiť veľmi dôstojne. Pre ústavných činiteľov aj oficiálnych hostí, ktorí sem prišli položiť veniec, sme vyčlenili čas na čo najkratšie a potom areál otvoriť,“ poznamenal. Chýbajúce príhovory komentoval s tým, že tie zazneli už predtým – na galavačere vo verejnoprávnej televízii.
Sklenár pokračoval, že odkaz SNP je veľmi silný. „Je to jasné vystúpenie Slovákov, ktorí tu, v Banskej Bystrici, bojovali proti nacizmu, neslobode a vyslovili sa za ochranu hodnôt, podľa ktorých chcú žiť. Vďaka tomu Slovensko po skončení druhej svetovej vojny bolo na strane víťazov.“
Kroky strán Hlas a Smer, ktoré si robili v rámci tohto výročia vlastný program, minister obrany hodnotiť nechcel. „Samozrejme, sme radi, ak si ľudia SNP pripomenú tak, ako to cítia a zamyslia sa nad príbehmi tých, ktorí sú ešte stále medzi nami. Reprezentujú naozaj silné zážitky, ktoré reflektujú ťažké životné situácie. Toto si chceme pripomenúť a je na každom, ako to urobí,“ podotkol.
Reakcie politikov
Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila, že SNP je jednou z najdôležitejších historických udalostí nášho národa. „Je to pripomienka všetkých, ktorí sa obetovali pre našu slobodu, budúcnosť,“ povedala hlava štátu. Krátko reagovala aj na formát osláv. „V ostatných rokoch mali ľudia, ktorí si pamätajú a majú vyšší vek, zo zdravotných dôvodov problém to ustáť či usedieť. Včerajší priebeh (galavečer, pozn. red.) bol dôstojný, príjemný a mali sme tiež čas na diskusiu s najdôležitejšími – s pamätníkmi Povstania,“ hovorí.
Neúčasť bežných ľudí na neoficiálnej časti Čaputová nevidí ako problém. „Pokiaľ viem, o chvíľu bude areál k dispozícii aj verejnosti. V minulosti účasť politikov a ich prejavy boli sprevádzané síce malou, ale hlučnou skupinkou. Takto je zabezpečená dôstojnosť celej ceremónie.
Premiér Ľudovít Ódor podčiarkol, že je dôležité, aby o odkaze Povstania vedela aj mladá generácia. „Niekedy treba pre slobodu urobiť viac ako len sedieť doma a nečinne sa prizerať na nespravodlivosť, ktorá sa deje vonku. Tu sme mali v SNP hrdinov, ktorí sa postavili zlu a zabezpečili nám lepšiu budúcnosť,“ povedal. V súčasnosti podľa neho tiež vidíme podobné príbehy, kedy slobodné rozhodovanie, občianska spoločnosť a prospech ľudí je často zatienená agresiou, nenávisťou či neznášanlivosťou.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) uviedol, že pripomínať si našu minulosť je dôležité. „Ak to neurobíme, nepoučíme sa z nej, budeme ju musieť zopakovať,“ povedal. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí robia osvetu a snažia sa to dostať do povedomia mladých ľudí.
„Nech vedia, čo za hrôzy sa tu diali a aby sa nevracala falošná spomienka na bývalé časy z toho negatívneho pohľadu – nárast neonacizmu a rôznych takýchto divných teórií, ktoré medzi mladými začínajú rezonovať. Keby prišli sem a pozreli sa aj v tomto múzeu, čo za utrpenie bolo počas druhej svetovej vojny, čo všetko priniesol holokaust a koľko ľudí zomrelo, asi by prestali blbnúť s takýmito pokusmi,“ dodal Kollár./agentury/
X X X
Pápež po návrate vyslanca z Moskvy: Koniec vojny je zrejme v nedohľadne
Zdá, že koniec vojny na Ukrajine je v nedohľadne, uviedol v piatok pápež František po návrate svojho mierového vyslanca z trojdennej návštevy Moskvy.
„Tragická skutočnosť tejto vojny, ktorá – zdá sa – nemá konca, vyžaduje od všetkých spoločné tvorivé úsilie smerujúce k predstave a vytváraniu cesty k mieru,“ povedal pápež členom delegácie vyslanej konštantinopolským pravoslávnym patriarchom.
Vatikán v samostatnom vyhlásení uviedol, že pápežov vyslanec kardinál Matteo Zuppi ukončil svoje konzultácie v Moskve, kde sa stretol s poradcom ruského prezidenta Jurijom Ušakovom a patriarchom ruskej pravoslávnej cirkvi Kirillom. „Cieľom (návštevy) bolo vytipovať humanitárne iniciatívy, ktoré by mohli otvoriť cestu k mieru,“ uvádza sa vo vyhlásení.
František opakovane vyzýva na ukončenie vojny na Ukrajine a v máji požiadal Zuppiho, aby sa stal jeho mierovým vyslancom. Kardinál potom začiatkom júna navštívil Kyjev, kde rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským./agentury/
X X X
Pápež poveril kardinála Zuppiho mierovou misiou na ukončenie vojny na Ukrajine
Pápež František vymenoval kardinála Mattea Zuppiho za osobitného vyslanca Vatikánu pre vojnu na Ukrajine. Predseda Talianskej biskupskej konferencie (CEI) by mal viesť misiu, ktorá by prispela k zmierneniu napätia v nádeji, že sa tak začne „cesta k mieru“, oznámil v sobotu Vatikán.
Termín takejto misie a jej charakter v súčasnosti ešte skúmajú, doplnil hovorca Svätej stolice Matteo Bruni. Bolonský arcibiskup Matteo Maria Zuppi má podľa AP blízko k pápežovi.
František pred týždňom viedol vo Vatikáne rozhovory s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ten sa následne vyjadril skepticky o sprostredkovateľských snahách Vatikánu, keďže podľa neho mediácia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nie je možná.
„Pri všetkej úcte k Jeho Svätosti, nepotrebujeme prostredníkov, potrebujeme spravodlivý mier… Putin iba zabíja. Nepotrebujeme s ním žiadneho prostredníka,“ povedal ukrajinský prezident pred týždňom talianskej televízii.
Pápež koncom apríla pri návrate z návštevy Maďarska novinárom na palube lietadla povedal, že Vatikán pracuje na misii zameranej na ukončenie vojny. Podrobnosti však poskytnúť odmietol. Moskva aj Kyjev vtedy uviedli, že o tejto iniciatíve nič nevedia.
Talianska webová stránka Il Sismografo zameraná na vatikánske otázky tento týždeň informovala, že pápež chce poslať osobných vyslancov na rozhovory so Zelenským a Putinom v nádeji na sprostredkovanie prímeria. Krátke sobotňajšie oznámenie Vatikánu sa o Rusku nezmieňuje./agentury/
X X X
Bez „požehnania“ Ukrajincov. Kyjev odmieta mierovú misiu Vatikánu, Moskva o nej nič nevie
Ukrajina odmieta mierovú misiu Vatikánu, o ktorej počas návštevy Budapešti rokoval minulý piatok pápež František aj s premiérom Viktorom Orbánom.
S odvolaním sa na server mandiner.hu o tom v utorok informuje spravodajca TASR v Budapešti. Server cituje stanicu Sky News, pre ktorú nemenovaný zdroj blízky úradu ukrajinského prezidenta komentoval tvrdenia Františka o tom, že sa pracuje na mierovej „misii“.
Na otázku, či počas víkendových rozhovorov v Budapešti s maďarským premiérom Viktorom Orbánom alebo so zástupcom ruskej pravoslávnej cirkvi v Maďarsku hovoril o mierových iniciatívach, však neuviedol žiadne podrobnosti.
„Som pripravený urobiť čokoľvek,“ odpovedal pápež počas návratu z Maďarska do Ríma a uviedol: „Prebieha misia, ktorá nie je verejná. Keď bude verejná, budem o nej hovoriť.“
Pre stanicu BBC uvedený zdroj v tejto súvislosti povedal: „Ukrajinský prezident (Volodymyr) Zelenskyj nesúhlasil s takýmito diskusiami v mene Ukrajiny. Ak prebiehajú rokovania, dejú sa bez nášho požehnania, bez nášho vedomia.“
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Moskva nevie nič o vatikánskej mierovej misii týkajúcej sa Ukrajiny. „Moskva nemá o tejto iniciatíve žiadne informácie,“ citovala agentúra Reuters Peskova.ˇagentury/
X X X
Kúpalisko v Podhájskej spustošila búrka. Na mieste zrejme vyčínalo aj tornádo
Búrka z pondelka na utorok zničila termálne kúpalisko Podhájska. Extrémne silný prírodný živel spustošil areál a lámal stromy v okolí ako zápalky. Kúpalisko oznámilo, že až do odvolania uzatvorí svoje brány. Na odstránení škôd a opätovnom otvorení sa pracuje.
Informoval o tom portál startitup. Podľa stránky Severe Weather Slovakia o.z. sa v Podhájskej s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytol pri búrke downburst.
Zábery z miesta, kde búrka nivočila kúpalisko, však naznačujú, že mohlo ísť ešte o niečo vážnejšie. Podľa pracovníka Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozefa Pecha sú tieto škody na downburst až príliš výrazné.
„Rozsah a charakter škôd na kúpalisku v Podhájskej (po včerajšej večernej búrke) naznačujú, že išlo skôr o tornádo ako downburst,“ uviedol Pecho na sociálnej sieti.
K tomu, že v Podhájskej sa mohlo vyskytnúť tornádo, sa prikláňa aj stránka imeteo.
„Vzhľadom na pokročilú nočnú dobu aktuálne neexistuje video toho, čo sa dialo včera v noci v oblasti Podhájskej, no analýza radaru, škôd a meteostaníc z okolia naznačuje, že sa vyskytlo tornádo,“ uviedol portál.
To podľa všetkého mohlo podľa imeteo zosadnúť severne od obce Čechy, východne od obce Veľké Lovce okolo 23:05 a postúpiť malo od juhu smerom k termálnemu kúpalisku Podhájska. „Naznačuje to aj rozsah škôd v danej oblasti,“ dodáva stránka.
Počas noci zasiahli územie Slovenska silné búrky, ktoré priniesli viac ako 10-tisíc bleskových úderov. Nebezpečné boli predovšetkým CG+ blesky. Bežne počas búrok tvorí CG+ blesk len 5 percent všetkých bleskov. Včera to však bolo na západe až takmer 36 percent.
Nočné búrky na západnom Slovensku spôsobili výpadok elektriny vo vyše 50-tisíc odberných miestach. Najviac boli zasiahnuté oblasti Nových Zámkov, Trnavy, Senice, Komárna a Nitry./agentury/
X X X
Odvolací súd pozastavil rozsudok v prípade korupcie pakistanského expremiéra Chána
Pakistanský odvolací súd pozastavil v utorok rozsudok nižšieho súdu, na základe ktorého bol bývalý pakistanský premiér Imran Chán odsúdený na tri roky väzenia za korupciu, oznámil Chánov právnik.
Podporovateľ väazneného pakistanského expremiéra Imrana Chána ukazuje znak víťazstva po rozsudku súdu v Islamabade v utorok 29. augusta 2023
Najvyšší súd v Islamabade tiež umožnil prepustenie Chána na kauciu. Nie je však jasné, či bude prepustený, pretože v súčasnosti čelí aj niekoľkým ďalším obvineniam.
Podľa agentúry Reuters expremiéra neprepustia, pretože špecializovaný súd v Islamabade nariadil, aby Chán zostal vo väzbe a v stredu bol predvedený pred súd v prípade, v rámci ktorého je obvinení z úniku štátneho tajomstva.
Chána odsúdil súd začiatkom augusta na tri roky väzenia za korupciu a na päť rokov mu zakázal pôsobenie vo verejných funkciách po tom, čo bol uznaný za vinného zo zatajovania majetku po predaji oficiálnych darov, ktoré dostal, keď bol premiérom. Chán odmietol všetky obvinenia, pričom trval na tom, že neporušil nijaké pravidlá.
Keďže sa prípad bude znovu prejedávať, rozhodnutie odvolacieho súdu umožní Chánovi (70), aby kandidoval v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.
Chán bol odvolaný z funkcie premiéra vlani v apríli po hlasovaní parlamentu o vyslovení nedôvery. Začiatkom augusta bol v Pakistane rozpustený aj parlament, pričom predčasné voľby by sa mali konať v novembri. Očakáva sa však, že ich odložia. Úrady totiž vraj potrebujú nanovo stanoviť volebné obvody po tom, čo iba v júli po dlhom čase zverejnili údaje zo sčítania ľudu./agentury/
X X X
Švajčiarsky generálny prokurátor podal žalobu na alžírskeho exministra obrany z dôb občianskej vojny
Švajčiarsky generálny prokurátor dnes podal žalobu proti bývalému alžírskemu ministrovi obrany Chálidovi Nazzárovi za zločiny proti ľudskosti. Tých sa podľa obžaloby dopustil v rokoch 1992 až 1994, keď v krajine začínala občianska vojna.
Občianska vojna v Alžírsku v rokoch 1992 až 2002 si vyžiadala podľa odhadov 150-tisíc až 200-tisíc mŕtvych. Jedným z hlavných dôvodov vypuknutia viac ako desaťročného konfliktu bolo víťazstvo islamistov v prvom kole parlamentných volieb v decembri 1991.
Potom ale moc prevzala armáda, rozpustila víťaznú stranu a druhé kolo volieb zrušila. Do boja proti vláde vstúpili rôzne militantné islamistické skupiny, ktoré začali začiatkom 90. rokov útočiť aj na intelektuálov, novinárov či cudzincov./agentury/
X X X
Behula: Danko už kreslí vládu so Smerom. Robert Fico má aj iné možnosti
Smer vždy naznačoval, že chce vládnuť so štandardnými stranami. Ani koalícia s Vladimírom Mečiarom a Jánom Slotom v roku 2006 nebola jeho prvou voľbou. Tou bolo KDH.
Vzorom Andreja Danka je starorímsky rečník a filozof Marcus Tullius Cicero, no v nedeľu sa zahral skôr na slovenského Machiavelliho. Keď v diskusnej relácii televízie Markiza Na Telo naznačil, že Robert Fico je dohodnutý s Petrom Pellegrinim, že mu prenechá post premiéra v budúcej vláde, vyzeralo to ako ďalší príklad jeho prostorekosti, ktorá ho raz privedie do politického hrobu. O deň neskôr však pre Hospodárske noviny tvrdil, že to urobil zámerne. Vraj to bola stratégia.
„Nemyslite si, že my v SNS nevieme, čo robíme. Dosiahol som svoje, a to mi stačí. Nechcem, aby tu prebiehali politické čachre o nás bez nás, preto som urobil to, čo som urobil včera.“ Danko vraj potreboval počuť, že Robert Fico chce byť premiérom a keď to má teraz potvrdené, „nič už nebráni tomu, aby mohla vzniknúť vláda Smeru, Hlasu a SNS“.
Danko chce poriadok
Môže to vyzerať ako snaha zachrániť situáciu. Danko je však mimoriadne ambicióznym politikom, ktorý sa občas pokúša robiť aj veci, ktoré presahujú jeho váhovú kategóriu (ako napríklad v lete 2017, keď roztrhal koaličnú zmluvu), dá sa veriť, že by si na takýto odvážny ťah trúfol. O dohode Smeru a Hlasu hovoril verejne najmä preto, aby ju prekazil.
Očividne nechce, aby sa opakovala situácia z rokov 2018 až 2020, keď predseda vlády nebol predsedom najsilnejšej koaličnej strany. Už vtedy hovoril, že partnerom na politické rokovania pre neho nie je premiér Pellegrini, ale Robert Fico. Danko chce mať v koalícii jasno a poriadok. A nechce, aby sa mu do vecí plietol slabý premiér. Poprel však, že by nechcel mať SNS vo vláde, ktorej bude predsedať Peter Pellegrini.
Ťažko sa ubrániť pocitu, že to nie je aspoň trochu osobné. O Pellegrinim sa vždy vyjadroval so sotva skrývaným dešpektom. „Nesmieš však zabudnúť, že najmä bez Roberta Fica by si nikdy nebol predseda vlády (…) On ťa financoval, on ťa držal za ruku, oň ťa kryl a pomáhal ti,“ odkázal mu v januári 2021.
Spoločná vláda Smeru, Hlasu a SNS je napriek tomu Dankovým snom už dlho. O tom, že Pellegrini, Fico a Danko by mali už pred voľbami voličom ukázať stabilnú zostavu, hovoril už v januári. Hoci by trojkoalícia na vládnutie podľa všetkého nestačila, Danko vo svojich plánoch neráta s Republikou, pretože s ňou neráta Pellegrini.
Radšej štandardné strany
Vyhláseniami, že Republika bola „vylúčená z tohto spektra“ sa Danko snaží presvedčiť váhajúcich voličov SNS, z ktorých až tretina zvažuje voliť stranu Milana Uhríka, aby ostali pri národniaroch. Tí majú, na rozdiel od „vylúčenej“ Republiky, už nakreslenú stabilnú vládu.
Podobne uvažuje aj Robert Fico. Svojimi výrokmi a postojmi sa dostal tak blízko k extrémistom, až to začína byť pre stranu Milana Uhríka nebezpečné. Až takmer tretina priaznivcov Republiky by si ako druhú voľbu vybrala práve Ficovu stranu. Tým, že Fico ukazuje, že Republika je pre neho prijateľná, odkazuje týmto voličom, že sa nemusia báť voliť Smer.
Osobne by si však zrejme oveľa radšej vybral čitateľnejších a spoľahlivejších partnerov, ktorí so sebou nesú menšie riziko ako Republika. Smer počas svojej histórie vždy naznačoval, že chce vládnuť so štandardnými stranami.
O Robertovi Ficovi si môžeme myslieť, že pre získanie moci urobí čokoľvek, no to neznamená, že predtým nevyskúša všetky ostatné možnosti. Ani toxická koalícia s Vladimírom Mečiarom a Jánom Slotom v roku 2006 nebola jeho prvou voľbou.
Tou bolo KDH. A môže ňou byť aj dnes, hoci kresťanskí demokrati spoluprácu so Smerom vylúčili. Ak sa hnutie vráti po takmer ôsmich rokoch pôstu do parlamentu, hlad po podiele na moci a po funkciách bude veľký.
Lákavá ponuka
Ak dostanú ponuku od Fica, môže to byť pre nich lákavejšie, než komplikovaná koalícia s progresívcami, s ktorými si okrem odmietania Smeru nerozumejú prakticky v ničom. V kultúrno-etických otázkach má KDH určite bližšie ku konzervatívnemu Smeru.
A keby to náhodou nevyšlo, v zálohe je aj Sme rodina. Tá síce Smer vylúčila tiež, no ako poznáme Borisa Kollára, neexistujú okolnosti, za ktorých by sa s ním nedalo dohodnúť. Preto sú vyhlásenia Andreja Danka, že vláde Smeru, Hlasu a SNS nič nestojí v ceste, až príliš sebavedomé. Môžu jej stáť v ceste plány Roberta Fica.
Danko si môže machiavellistickými ťahmi viac ublížiť ako pomôcť. No všetky scenáre povolebné vývoja sú do prvého októbra iba špekuláciami. Isté je len jedno. Ak sa Robert Fico zúčastní rokovaní o vytvorení koalície, nemusí tam byť ako víťaz volieb, no bude tam ako najskúsenejší a najschopnejší politik. To je jeho nesmierna výhoda.
Tá najväčšia chyba, ktorú môže urobiť jeho politický súper, je odpisovať ho. A tá najväčšia chyba, ktorú môže urobiť jeho politický partner, je podceniť ho. Pretože skutočný Machiavelli slovenskej politiky nie je Andrej Danko, ale Robert Fico, aktuality.sk
X X X
Peter Pellegrini: Oslavy Slovenského národného povstania sú nedôstojné
Na tlačovej konferencii kritizoval, že traja najvyšší ústavní činitelia nemali v rámci utorkových osláv pred verejnosťou svoje prejavy.
Oficiálne oslavy Slovenského národného povstania (SNP) sú podľa predsedu Hlasu-SD Petra Pellegriniho nedôstojné. Na tlačovej konferencii kritizoval, že traja najvyšší ústavní činitelia nemali v rámci utorkových osláv pred verejnosťou svoje prejavy.
„Je nesmierne dôležité, aby oslavy SNP boli pripomínané takým spôsobom, ako sa patrí,“ zdôraznil. Ďalej poukázal na hrdinstvo ľudí, ktorí „pred 79 rokmi pochopili, že sa musia zomknúť, nájsť v sebe veľkú odvahu, mnohí uchopiť do ruky zbraň a ísť bojovať za našu slobodu“.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a predseda vlády Ľudovít Ódor vystúpili so svojimi prejavmi k SNP počas pondelkového (28. 9.) galavečera v Banskej Bystrici.
Kritizoval aj Fico
Líder Smeru-SD Robert Fico kritizoval najvyšších politických predstaviteľov, ktorí sa v predvečer osláv 79. výročia SNP zúčastnili na slávnostnom galavečere v Banskej Bystrici. Na utorkových oslavách vo Zvolene to označil za galavečer „pre svojich ľudí“. Deklaroval, že ak Smer-SD bude súčasťou budúcej vlády, oslavy SNP aj s prejavmi a prítomnosťou bežných občanov budú opäť v Banskej Bystrici.
Ako uviedol, SNP patrí celému národu. Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Ľudovít Ódor si podľa neho zorganizovali v meste SNP pre seba galavečer za peniaze daňových poplatníkov. „To preto, lebo sa vás boja po tom výkone, ktorý predviedli za ostatné roky,“ uviedol pred asi dvoma tisíckami účastníkov.
Najväčším odkazom SNP je podľa neho odkaz suverenity. Kritizoval pri tom súčasných politikov, že odovzdali na Ukrajinu posledné slovenské lietadlá a spomenul tiež neexistujúci systém protivzdušnej obrany. Smer-SD podľa neho nebude nikdy súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO, pretože by to bolo základom tretej svetovej vojny. V EÚ perspektívne vidí aj Ukrajinu, ale až potom, ako bude na to táto krajina pripravená.
S príhovormi sa vystriedali na pódiu zástupcovia Zväzu slovenských protifašistických bojovníkov a viacerí členovia predsedníctva Smeru-SD. Krátko pred kladením vencov k pamätníku SNP sa pred účastníkov pietneho aktu snažila dostať žena s ukrajinskou zástavou, strážna služba ju z miesta odviedla, aktuality.sk
X X X
Leyenová odporučila holandského kandidáta Hoekstru na post eurokomisára pre klimatické otázky
Hoekstra by mal na návrh holandskej vlády v exekutíve EÚ nahradiť Fransa Timmermansa, ktorý sa rozhodol pre návrat do domácej politiky, aby na čele ľavicovej koalície zabojoval o víťazstvo v predčasných parlamentných voľbách a o funkciu premiéra.
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok vypočula holandského kandidáta na post eurokomisára Wopkeho Hoekstru a rozhodla sa ho odporučiť Rade EÚ a Európskemu parlamentu pre túto funkciu.
Hoekstra by mal na návrh holandskej vlády v exekutíve EÚ nahradiť Fransa Timmermansa, ktorý sa rozhodol pre návrat do domácej politiky, aby na čele ľavicovej koalície zabojoval o víťazstvo v predčasných parlamentných voľbách a o funkciu premiéra.
„Vypočul som si kandidáta, ktorého navrhla holandská vláda na post európskeho komisára. Pán Hoekstra preukázal silnú motiváciu pre túto funkciu a veľkú oddanosť Európskej únii. Na túto pozíciu má aj relevantné odborné skúsenosti. Rozhodla som sa navrhnúť Rade EÚ a Európskemu parlamentu vymenovať pána Hoekstru do funkcie komisára. Bude mať na starosti opatrenia v oblasti klímy pod vedením výkonného podpredsedu pre Európsku zelenú dohodu, medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad,“ uviedla von der Leyenová v oficiálnom vyhlásení.
Znamená to, že ak Hoekstra prejde aj cez vypočúvanie v europarlamente, služobne bude spolupracovať najmä so slovenským eurokomisárom Marošom Šefčovičom, ktorý po Timmermansovi získal post výkonného podpredsedu EK a implementáciu Európskej zelenej dohody.
Má skúsenosti s európskymi otázkami
Von der Leyenová skonštatovala, že Hoekstra má značné skúsenosti s európskymi otázkami, lebo od roku 2022 bol podpredsedom holandskej vlády a ministrom zahraničných vecí a v rokoch 2017 až 2022 bol ministrom financií.
„Jeho skúsenosti z vlády budú veľkým prínosom najmä pre európsku klimatickú diplomaciu pred konferenciou OSN o klíme COP28 a pre financovanie opatrení proti zmene klímy, ako aj pre implementáciu legislatívnych nástrojov súvisiacich s klímou,“ odkázala šéfka eurokomisie. Spresnila, že Hoekstra počas rozhovoru s ňou zdôraznil svoj záväzok pokračovať v ambicióznej klimatickej politike EÚ a udržiavať sociálnu rovnováhu v spoločnom európskom úsilí na ceste ku klimatickej neutralite, aktuality.sk
X X X
Tobol Kostanaj má problém, Česi nechcú pustiť jeho hráčov na svoje územie. Kazašský klub hrozí, že na zápas v Plzni nenastúpi
Na palube lietadla tímu Tobol Kostanaj, ktorý má zohrať vo štvrtok odvetu 4. predkola Konferenčnej ligy v českej Plzni, neboli štyria hráči s ruským a bieloruským pasom.
So zvyškom tímu do Česka nepricestovali, potvrdil Denníku N hovorca cudzineckej polície Josef Urban. Majiteľ Tobolu však uviedol, že hrozí, že ak by hráči nemohli nastúpiť, Kostanaj by stretnutie v Štruncových sadoch neodohral.
Tobol sa troch Rusov a jedného Bielorusa podľa vyjadrenia spolumajiteľa klubu Alimžana Kaldijarova snaží dostať do Česka inou cestou. Pokiaľ nebudú môcť hrať, je možné, že tím nenastúpi, uviedol Kaldijarov.
„Bohužiaľ hráčom z Ruska a Bieloruska nebolo umožnené odcestovať s nami. Stále veríme, že sa situácia vyrieši, dostanú vízum a pricestujú cez nejakú inú krajinu. A či by sme nastúpili, ak by nemohli hrať? Teraz by som povedal, že skôr nie,“ vyhlásil Kaldijarov.
Tobol má v kádri ruského brankára Ivana Konovalova, obrancu Alberta Gabarajeva a stredopoliara Ivana Kirejenka a bieloruského obrancu Pavla Zabelina. Traja z nich nastúpili pred týždňom v úvodnom zápase, v ktorom Plzeň vyhrala v Kazachstane 2:1. Na palube lietadla dnes po prílete do Prahy neboli, potvrdil Denníku N Urban.
Server Sports.kz pripomína, že bojkotom zápasu by sa Tobol vystavil nielen hrozbe kontumácie, ale aj vyradeniu z európskych pohárov na dlhšiu dobu.
Kvôli ruskému útoku na Ukrajinu česká vláda v júni schválila zákaz štartu ruských a bieloruských športovcov na českom území. Bielorusko sa síce do vojny aktívne nezapojilo, ale umožnilo Rusku podnikať útoky zo svojho územia.
Vládne nariadenie podľa výkladu Národnej športovej agentúry platí len pre reprezentantov svojich krajín. Napriek tomu v júli na tenisovom Prague Open neštartovali žiadne ruské ani bieloruské hráčky po tom, čo polícia na ruzyňskom letisku jednu z nich nevpustila do Česka.
Tenisti a tenistky z oboch týchto krajín štartujú na turnajoch pod neutrálnym statusom a bez štátnych symbolov.
Plzeň na úvod záverečného kola play-off Európskej konferenčnej ligy porazila v Kazachstane Tobol Kostanaj 2:1 a priblížila sa postupu do skupiny. Kvôli odvete si Viktoria odložila ligové stretnutie s Mladou Boleslavou, ktoré bolo pôvodne naplánované na uplynulý víkend.
V ôsmej minúte nastavenia Serges Deblé znížil z penalty. Zverenci trénera Miroslava Koubka vyhrali siedmy súťažný zápas po sebe.
„Je to dobrý výsledok, výhra na horúcej pôde je cenná. V žiadnom prípade ale nie je rozhodnuté. Tobol je naozaj nepríjemný súper,“ uviedol tréner Miroslav Koubek.
Západočesi v predkolách európskych pohárov natiahli sériu bez porážky na 11 zápasov. V tejto sezóne vonku aj tretíkrát v kvalifikácii Konferenčnej ligy zvíťazili./agentury/