Ostuda. Pulp Ficiton, míní Marvanová. Blažek získal miliardu do rozpočtu. Ostuda. Tak exministr financí Miroslav Kalousek okomentoval dění na resortu spravedlnosti, který prodal za skoro miliardu korun bitcoiny darované státu odsouzeným člověkem. „Žádná seriózní instituce nepřijme peníze s neprůkazným původem,“ tepal vládu Kalousek. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve čtvrtek oznámil, že v celé věci neshledává nic neetického. Senátorka Hana Marvanová (nestr. za Spolu) napsala, že celá kauza je jako ze snímku Pulp Fiction. Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že dar od obchodníka s drogami byl v souladu s legislativou.
„Proboha, vzpamatujme se a nestaňme se ‚Bananistanem‘,“ varoval v souvislosti s kauzou na ministerstvu exšéf státní kasy Kalousek. „V dnešním finančním světě tohle nestačí. Žádná seriózní instituce – a český stát by jí měl být – nepřijme peníze, jejichž původ není jednoznačně prokázán,“ napsal také na síti X.
Podle Kalouska je celá věc „strašnou ostudou, kterou si nezasloužíme“. Vyjádřila se i senátorka Marvanová. „Celá kauza je mimořádně podezřelá! Jako z filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí,“ opřela se do resortu, potažmo Blažka.
„Jak může přijmout ministr dar od odsouzeného zločince a neptat se po původu peněz? Co na to říká Finanční analytický úřad?“ podivuje se senátorka. Zmínila také zákon proti praní špinavých peněz.
Sám Blažek se k celé věci, na níž upozornil Deník N, vyjádřil ve čtvrtek na tiskové konferenci. „Neexistuje žádný důkaz, že bitcoiny pochází z trestné činnosti. To je pro mě rozhodující, nevidím na tom nic neetického a nemám se za co stydět,“ nechal se slyšet.
Rovněž prohlásil, že nemá žádnou informaci, že Tomáš J., který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování a který resortu daroval celkem 468 kusů kryptoměny, za posledních 13 let páchal trestnou činnost.
Premiér Fiala věří, že dar pro stát v bitcoinech byl v souladu s legislativou. Rovněž doufá, že peníze, které ministerstvo získalo v 78 elektronických aukcích prodejem kryptoměny, pomohou občanům.
Michálek hovoří o demisi
Za tento krok tepe šéfa spravedlnosti i opozice. „Pan ministr argumentuje, že na papíře nebylo prokázáno, že darované bitcoiny pocházejí z nelegální činnosti. Jenže nemáme ani potvrzeno, že šlo o legální činnost,“ řekl na brífinku ve Sněmovně předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Stát by podle něj neměl přijmout finanční prostředky s neprokázaným původem.
Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek zdůraznil, že tento příjem je velmi nedůvěryhodný. „To už není na červenou kartu od premiéra Petra Fialy (ODS), ale na demisi,“ prohlásil.
„Chápu, že celá věc budí pochybnosti. Vzhledem k tomu, že probíhá vyšetřování, se zdržím dalšího komentáře,“ reagoval pro CNN Prima NEWS ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Na místě by byla zdrženlivost ministerstva, míní Kubáček
Politolog Jan Kubáček ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že dění doprovází „smutný úsměv“. „Tento dar ministerstvu vyvolává značné podezření a emoce. Přijde mi nestandardní, aby resort tomu dával razítko a oficialitu. Jakožto daňového poplatníka mě však uklidňuje, že pokud se prokáže, že jsou prostředky spojené s trestnou činností, propadnou státu,“ řekl.
Na místě by podle něj byla zdrženlivost ministerstva. „Ve výsledku celá věc udělá z Blažka černou ovci. Na druhou stranu šéf resortu má silnou pozici v jihomoravské ODS. Dotýká se to místní kandidátky s premiérem Fialou, takže mu to nepomáhá,“ zdůraznil. „Pokud má mít výnos nějaký dopad, ať se týká v drtivé míře těch, na něž se zpravidla zapomíná – obětem násilných činů, a související prevence,“ dodal.
X X X
Miliarda z podsvětí pro stát? Blažek vysvětluje, proč bitcoiny přijal.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nepovažuje za problematické, že jeho resort přijal dar v podobě bitcoinů v hodnotě jedné miliardy korun od muže, který byl v minulosti odsouzen za drogovou kriminalitu. Podle ministra nebylo soudy prokázáno, že by kryptoměna pocházela z trestné činnosti. Pokud by se v budoucnu ukázalo opak, prostředky by podle něj byly zabaveny a skončily by stejně ve státní pokladně.
Dar je spojován s Tomášem Jiřikovským, který si odpykal trest za zpronevěru, obchod s drogami a držení zbraní. V minulosti provozoval digitální tržiště pro prodej omamných látek. Z vězení byl propuštěn v roce 2021. Podle Blažka nabídka na převod části bitcoinů – konkrétně 30 procent z původní zabavené peněženky – přišla letos v březnu.
Výjimečný případ bez etických pochyb
Ministr označil celou situaci za nestandardní a výjimečnou. Nechtěl spekulovat o motivech dárce, ale připustil, že se může jednat o snahu o symbolické odčinění minulosti. „Proč by nemohl člověk, který byl odsouzen, darovat něco státu – třeba jako gesto pokání?“ poznamenal.
Blažek zároveň zdůraznil, že přijetí daru z jeho pohledu nevyvolává žádné etické pochybnosti. Pokud by se podle něj v budoucnu prokázal kriminální původ prostředků, stát by je i tak získal prostřednictvím konfiskace. Ministerstvo plánuje využít získané prostředky mimo jiné na digitalizaci justice, protidrogové programy ve věznicích či projekty dostupného bydlení pro zaměstnance Vězeňské služby.
Kontakt jen přes advokáta, žádná výhoda nehrozí
Na závěr ministr uvedl, že s dárcem osobně nikdy nepřišel do kontaktu. Přiznal však, že zná jeho právníka, který dar zprostředkoval. „Znám stovky advokátů,“ reagoval na dotazy novinářů. Zároveň odmítl, že by dar mohl být jakkoliv výhodný pro dárce v případě budoucího právního sporu ohledně původu kryptoměny, ceskajustice.cz
X X X
USA, KELLOGG: PRYČ NATO OD RUSKA
Ruské obavy z rozšiřování NATO jsou oprávněné, řekl zmocněnec USA Kellogg
Obavy Ruska z rozšíření NATO na východ jsou oprávněné a Spojené státy nechtějí, aby se Ukrajina k Alianci připojila. Prohlásil to zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu Keith Kellogg. Dodal, že ruské výhrady se netýkají jen Ukrajiny, ale i dalších států. Řekl, že Trump je z Putina rozladěný.
Kellogg se v rozhovoru s americkou stanicí ABC News vyjadřoval k informacím, že Rusko chce písemný slib ohledně toho, že se NATO nebude rozšiřovat směrem na východ o Ukrajinu a další někdejší země Sovětského svazu. „Je to oprávněná obava,“ řekl Kellogg.
Spojené státy dávají najevo, že „vstup Ukrajiny do NATO není na stole“, uvedl Trumpův zmocněnec a dodal, že Spojené státy nejsou jediné, které to říkají. „Mohl bych vám vyjmenovat pravděpodobně další čtyři země NATO,“ řekl také a připomněl, že s přijetím nové země musejí souhlasit všichni stávající členové Aliance. Ruské výhrady ohledně rozšíření NATO se netýkají jenom Ukrajiny, ale i Gruzie a Moldavska.
Severoatlantická aliance už řadu let zdůrazňuje, že rozhodnutí o vstupu je výhradně záležitostí stávajících členů a zemí, které mají o členství zájem. Žádná třetí země podle NATO nemá mít u takového rozhodování právo veta.
Kellogg v rozhovoru řekl, že dalším krokem při vyjednávání o příměří ve válce Ruska proti Ukrajině bude pokus o spojení požadavků obou znepřátelených stran do jednoho dokumentu. Do diskuzí o tom se ke Spojeným státům podle něho zapojí také poradci pro národní bezpečnost z Německa, Francie a Británie.
Rusko navrhuje, aby se druhé kolo přímých jednání s Ukrajinou konalo v pondělí v Istanbulu. Kyjev chce, aby mu Moskva ještě před pondělním jednáním předala memorandum, v němž představí své požadavky pro dosažení trvalého míru.
Trump je z ruského prezidenta Vladimira Putina frustrovaný, protože u něho sleduje „jistou míru nerozumnosti,“ řekl Kellogg. Šéf Bílého domu Putina v posledních dnech kritizoval v souvislosti s rozsáhlými útoky na Ukrajinu, které ruské armáda podnikla minulý víkend.
Kellogg uvedl, že podle konzervativních odhadů si válka na Ukrajině na obou stranách vyžádala 1,2 milionu mrtvých a zraněných. „To je ohromující číslo – toto je válka v průmyslovém měřítku,“ řekl Trumpův zmocněnec.
X X X
DOHODNE SE LUČNÍ BOUDA S KRNAP?
Luční boudu nešikanujeme, odmítá nařčení KRNAP. Hájí se vymáháním pravidel
Správci Krkonošského národního parku odmítli, že pokutami šikanují provoz hřebenové Luční boudy. Její majitelé oznámili, že od 1. června zavřou pro běžné turisty a budou se starat jen o ubytované hosty. Zdůvodnili to pokutami pro dodavatele, kteří k boudě jeli autem. Pro vjezd do klidového území je potřeba výjimka ze zákona.
X X X
Američané si všimli nečistého financování kampaně v Polsku
Předseda Výboru pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů USA Brian Mast očekává, že Evropská komise poskytne vysvětlení ohledně kontroverze kolem financování volební kampaně v Polsku. Američané mluví o dvojím metru. Dopis v této věci Ursule von der Leyen byl již do Bruselu doručen.
To se mimo jiné týká reklam propagujících Rafała Trzaskowského a zároveň útočících na Karola Nawrockého a Sławomira Mentzena. Otázkou zůstává i účast společnosti Estratos a jejího vlastníka – amerického fondu napojeného na Demokratickou stranu. Američané se také ptají, jaké kroky plánuje podniknout Evropská komise a proč podle jejich názoru uplatňuje „dvojí metr“, informoval o tom portál Wirtualna Polska.
Dopis podepsalo také šest dalších republikánských kongresmanů, včetně Keitha Selfa, předsedy podvýboru pro Evropu, který se v dubnu setkal s Rafałem Trzaskowskim. Po schůzce Trzaskowski oznámil, že udržuje dobré vztahy se současnou americkou administrativou.
V dopise adresovaném von der Leyenové američtí politici zdůrazňují: „přední polská média zveřejnila materiály dokazující, že těsně před druhým kolem prezidentských voleb se můžeme potýkat s ‚podkopáváním integrity demokratických procesů‘ v Polsku.“
Brian Mast s odvoláním na zjištění serveru Wirtualna Polska upozorňuje, že za reklamní kampaní na sociálních sítích, která podporuje Trzaskowského a útočí na jeho konkurenty, stojí rakouská společnost řízená lidmi z Maďarska a napojená na americké Demokraty.
Podepsaní kongresmani očekávají, že Evropská komise důkladně prošetří údajné nelegální podněcování v Polsku a roli, kterou v něm sehrál americký fond Higher Ground Labs. Konstatují rovnhěž, že osoby spojené s fondem dříve podporovaly volební kampaně Baracka Obamy, Hillary Clintonové a Kamaly Harrisové. Zajímá je také, zda financování kampaně mohlo pocházet z fondů spojených s Georgem Sorosem.
Autoři dopisu dále upozorňují na finanční situaci strany Právo a spravedlnost – strany, která již měsíce neobdržela finanční prostředky ze státního rozpočtu, přestože Národní volební komise požadovala převod těchto prostředků a rozhodnutí v této věci vydal i Nejvyšší soud a komisař pro lidská práva.
Podle amerických politiků současný nedostatek transparentnosti kampaně na podporu kandidáta Občanské koalice a nedostatek financování strany PiS vytvářejí nerovné podmínky ve volební soutěži.
Autoři dopisu proto apelují na Evropskou komisi, aby se touto záležitostí zabývala, protože – podle jejich názoru – se uplatňuje dvojí metr, server vasevec.cz
X X X
V MAĎARSKU JEDNÁNÍ O EU
Do Budapešti se sjeli konzervativci a tepou EU. Babiš mluvil o ideologickém fanatismu
Především kritika na adresu Evropské unie a slova o cenzuře v Evropě zaznívala od účastníků Konference konzervativní politické akce (CPAC), která se koná v Budapešti. Na akci, kterou agentura DPA označuje za sraz pravicových populistů, vystoupili mimo jiné český expremiér Andrej Babiš či slovenský premiér Robert Fico. Šéf maďarské vlády Viktor Orbán označil návrat Donalda Trumpa za sen.
„Spojené státy mohou být zachráněny a americký sen se může vrátit,“ prohlásil Orbán k Trumpovu návratu do Bílého domu. Evropanům však tento sen podle něj ukradl Brusel a zůstala noční můra. Maďarský premiér také řekl, že Evropané se ve svých zemích necítí bezpečně, neboť se stali cizinci tam, kde před dvaceti lety byli doma.
„Toto není integrace, toto je organizovaná výměna obyvatelstva,“ řekl Orbán, který v Maďarsku vládne od roku 2010 a řadí se mezi Trumpovy obdivovatele. Patří zároveň k jedněm z mála evropských politiků, kteří navzdory čtvrtým rokem trvající ruské invazi na Ukrajinu udržuje dobré vztahy s Moskvou.
Účastníky konference, na niž se podle DPA sjeli přátelé Ruska, pozdravil prostřednictvím videa Trump, který pochválil Orbána jako „velkého člověka, jemuž patří respekt“.
Babiš řekl, že elity, které vytvořily liberální globální řád, zradily občany, kteří jim důvěřovali. Kritizoval tyto elity za migrační či klimatickou politiku, které údajně chtějí obětovat prosperitu. Evropa podle expremiéra potřebuje renesanci.
Nutný je podle něj respekt k rozmanitosti, právo národů řídit samy sebe, právo rodin vychovávat děti bez ideologických zásahů nebo právo moci mluvit bez strachu z trestu za „nesprávné“ názory. „Chceme Evropu, kde je spolupráce dobrovolná, kde vedení znamená odpovědnost a kde je pokrok založen na realitě – ne na ideologickém fanatismu,“ hlásá Babiš.
Slovenský premiér Fico řekl, že navzdory požadavkům „zejména větších partnerů v EU“ nehodlá opustit myšlenku suverénní zahraniční politiky Slovenska orientované na všechny světové strany. Ohradil se přitom proti kritice, kterou sklidil za to, že se 9. května v Moskvě zúčastnil oslav konce druhé světové války. „Pokud je takové suverénní chování v Evropě zločinem, pak jsme na velmi špatné a nebezpečné cestě,“ řekl Fico.
Mezi další účastníky budapešťské konference patří český europoslanec zvolený za Babišovo hnutí ANO Ondřej Knotek, předseda rakouských Svobodných Herbert Kickl, spolupředsedkyně Alternativy pro Německo Alice Weidelová, bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki, britská expremiérka Liz Trussová, předseda nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders, gruzínský premiér Irakli Kobachidze, syn izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Jair či australský expremiér Tony Abbott.
Začátkem tohoto týdne se CPAC konala také v polském Rzeszowě. Řečníci, včetně Trumpovy ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové, tam ve svých projevech vyjadřovali podporu konzervativnímu kandidátovi na polského prezidenta Karolu Nawrockému ve volbách. Ty se uskuteční v neděli.
X X X
Odvolací soud USA obnovil Trumpova cla. Zamíchalo s nimi vinařství a hračky
Americký odvolací soud obnovil cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, která den předtím pozastavil federální soud pro mezinárodní obchod. Podle verdiktu, proti němuž se Bílý dům odvolal, je zavádění cel pravomocí Kongresu. Za žalobami, které otřásají Trumpovou celní politikou, stojí například malé vinařství či výrobce hraček.
Donald Trump tvrdí, že souhlas Kongresu nepotřebuje, protože jde o otázku národní bezpečnosti, a zpochybňuje pravomoc obchodního soudu v tomto případě.
Odvolací soud ve Washingtonu ve svém usnesení neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění. Žalující straně nařídil, aby stanovisko k případu dodala do 5. června, a administrativě dala čas na odpověď do 9. června.
Právní boj proti tarifům
Tříčlenný soudní senát pro mezinárodní obchod vydal ve středu večer zásadní rozhodnutí, kterým zablokoval většinu tarifů zavedených během Trumpovy administrativy. Soudci dospěli k závěru, že tehdejší prezident překročil své pravomoci, když tarify zaváděl prostřednictvím nouzových ekonomických opatření.
V čele právního boje proti tarifům stál Victor Schwartz, majitel rodinného vinařského podniku VOS Selections. Když mu jeho právníci zavolali, že ve sporu se Spojenými státy zvítězili, byl v naprostém šoku. Následně mu nepřestával zvonit telefon s gratulacemi od podporovatelů a obchodních partnerů.
Rozhodnutí je odborníky označováno za monumentální úspěch a vítězství pro malé podniky po celých Spojených státech, které se potýkaly s dopady obchodní války. Odvolací soud ale teď rozhodl jinak.
Administrativa se proti soudnímu rozhodnutí okamžitě odvolala, což znamená, že právní spor bude pokračovat na vyšších instancích. Victor Schwartz však zůstává přesvědčený o správnosti své žaloby a je připraven vést právní bitvu až k Nejvyššímu soudu Spojených států, pokud to bude nezbytné.
Další prohraný soud
Tento spor nebyl jediným neúspěchem Trumpovy administrativy. Soud rozhodl stejně ve prospěch výrobce hraček. Federální soudce Rudolph Contreras zároveň částečně zrušil platnost exekutivních příkazů, které Trump oznámil při takzvaném dni osvobození.
Tohoto verdiktu se rozhodnutí odvolacího soudu netýká.
Soudce Contreras rovněž zamítl žádost Trumpovy administrativy, aby byl případ přesunut od federálního okresního soudu ve Washingtonu k soudu pro mezinárodní obchod, uvedl server Forbes. Stalo se tak několik hodin poté, co takzvaná reciproční cla zablokoval právě soud pro mezinárodní obchod.
Nové rozhodnutí je užší než rozsáhlý rozsudek zveřejněný ve středu večer, neboť Contreras pouze zablokoval Trumpově administrativě uvalení cel na konkrétní firmy, jež podaly žalobu, zatímco středeční rozhodnutí jednostranně zablokovalo Trumpově administrativě všechna cla uvalená na základě zmíněných exekutivních příkazů.
X X X
Francie vyžene kuřáky z pláží i parků. Za porušení zákazu hrozí pokuta přes sto eur
Francie od 1. července zakáže kouření na plážích, v parcích, u škol a dalších venkovních místech, kde by mohly být děti. Oznámila to ministryně zdravotnictví Catherine Vautrinová. Za porušení zákazu hrozí pokuta 135 eur (přes 3360 korun), uvedl list Ouest-France.
Vláda zakáže kouření na místech, jako jsou „pláže, parky a veřejné zahrady, okolí škol, autobusové zastávky, sportovní zařízení“. „Tam, kde jsou děti, musí tabák zmizet,“ řekla ministryně.
Vautrinová řekla, že svoboda kouření „končí tam, kde začíná právo dětí dýchat čistý vzduch“.
Kromě mateřských a základních škol se bude zákaz týkat i středních škol, aby se zabránilo jejich studentům kouřit před školními budovami. Zákaz se naopak nevztahuje na terasy kaváren a na elektronické cigarety. Vautrinová však chce snížit povolené množství nikotinu v těchto výrobcích a omezit množství příchutí.
„Abych určila podrobnosti, potřebuji znát vědecké a technické náhledy“ na tato opatření, která by měla u středních škol vstoupit v platnost od konce prvního pololetí příštího roku, do Rozsáhlé zavádění nekuřáckých zón, jak je ohlásila Vautrinová, je jedním z opatření uvedených už v národním programu kontroly kouření pro období v letech 2023 až 2027, který představil její předchůdce Aurélien Rousseau s vidinou „beztabákové generace do roku 2032“. Protikuřácké organizace pak podle AFP znepokojovalo, že vláda nepřijímá žádná konkrétní rozhodnutí.
Kouření v 68milionové Francii každoročně způsobuje 75 tisíc úmrtí, píše AFP. Podle průzkumu organizace Liga proti rakovině je 62 procent Francouzů pro širší zákaz kouření ve veřejných prostorách.
X X X
Šéfka Trikolory Majerová přirovnala Merze k Hitlerovi. Šlo o varování, tvrdí
Předsedkyně Trikolory a lídryně SPD ve Zlínském kraji Zuzana Majerová ve čtvrtek na Facebooku zveřejnila snímek, kterým přirovnala německého kancléře Friedricha Merze k nacistickému vůdci Adolfovi Hitlerovi. Příspěvek doprovodila slovy: „Mějme se na pozoru.“
Majerová ke zveřejněnému snímku na sociální síti ještě dodala: „Největší nebezpečí obvykle přichází od naší západní hranice.“
Pro redakci iDNES.cz uvedla, že nejde o přirovnání, ale varování.
„Nebo vy snad víte o čemkoli pozitivním, co od Friedricha Merze vzešlo od chvíle, kdy nastoupil do nejvyššího patra německé politiky? Já ne. Dluhy, zbrojení, militaristická rétorika, sabotování Trumpovy mírové iniciativy, vyhrožování Slovensku a Maďarsku, ostrakizace a kriminalizace AfD, porušování předvolebních slibů, pokračování šílené energetické politiky. Co dobrého z toho může vzejít?“ napsala ve vyjádření.
„Prosím, nemylte se. Lidé moc dobře vědí, oč tu běží a co z toho v nejhorší variantě může vzejít,“ dodala.
Podobný příměr nedávno použila i bratislavská organizace Směru-SD, jejímž šéfem je poslanec parlamentu Ján Mažgút. Na sociální síti zveřejnila fotografii Merze a výraz „Führer“. Německé slovo Führer znamená v češtině „vůdce“ a bylo používáno jako označení Hitlera.
Merze v týdnu kritizoval i slovenský premiér a šéf strany Směr-SD Robert Fico. Ten považuje za nepřijatelné výroky německého kancléře o možném přitvrzení v přístupu ke Slovensku a Maďarsku, pokud budou nadále blokovat rozhodování Evropské unie. Fico to řekl během návštěvy Arménie.
X X X
SOUDCE ZÁVESKÝ Z JIČÍNA UJEL OD NEHODY
ŘEŠENÍ U KÁRNÉHO SENÁTU
Soudce, který odmítl dýchnout a ujel od nehody, má další problém s chováním
Soudce Okresního soudu v Jičíně Vít Záveský čelí už čtyřem kárným žalobám. Zatímco o třech z nich bude 26. června rozhodovat Nejvyšší správní soud, čtvrtou žalobu nyní obdržel Vrchní soud v Praze. Týká se podle předsedy jičínského soudu Jiřího Vošvrdy Záveského chování po té, co byl dočasně zproštěn výkonu funkce soudce.
„Čtvrtá žaloba, která je u Vrchního soudu v Praze, obsahuje tři skutky. Z mého pohledu jsou to další tři věci, které jsou v rozporu s důstojností funkce soudce,“ uvedl Vošvrda. Konkrétní detaily odmítl sdělit. Ostatní tři žaloby podané k Nejvyššímu správnímu soudu už byly medializovány a popisují například odmítnutí dechové zkoušky, nezpůsobilost vést soudní jednání a dopravní nehodu, od níž Záveský odešel.
Odvolání z funkce je ve hře
Soudce Záveský je od září 2024 dočasně zproštěn výkonu funkce. V této době pobírá polovinu platu a jeho agenda byla rozvrhem práce přidělena jiným soudcům. U jičínského soudu působí od roku 2015, první výtku obdržel na jaře 2024. Od té doby se jeho situace postupně zhoršuje a výčet výtek a podezření narůstá.
Kárný senát Nejvyššího správního soudu už naplánoval jednání na konec června. Navrženým kárným opatřením je podle mluvčí soudu odvolání z funkce, což je nejpřísnější možný postih, který může být soudci uložen. Rozhodne senát Petra Mikeše. Vyjádření Záveského se vzhledem k jeho dlouhodobé nepřítomnosti u soudu zatím nepodařilo získat, ceskajustice.cz
X X X
Soud uznal guvernéra vinným z korupce. Týká se to milionů pro vybrané firmy
Guvernér Národní banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír byl dnes uznán vinným v případu podplácení. Specializovaný trestní soud rozhodl, že jako bývalý ministr financí zaplatil úplatek šéfovi slovenské finanční správy. Trest: pokuta ve výši 200 000 eur, tedy zhruba pět milionů korun. Kažimír se jednání soudu neúčastnil a od počátku vinu popírá. Proti rozsudku se může odvolat.
Obžaloba tvrdí, že Kažimír v letech 2017 a 2018 předal tehdejšímu šéfovi finanční správy Františkovi Imreczemu 48 000 eur. Cílem úplatku mělo být urychlení a upřednostnění výplat nadměrných daňových odpočtů pro vybrané firmy. Podle médií šlo o společnosti spojené s podnikatelem, od něhož Kažimír následně koupil vilu ve vyhledávané části Bratislavy, údajně pod cenou.
Verdikt je zatím nepravomocný
„Žalobce přesvědčil soud, že obžalovaný spáchal skutek tak, jak je uvedeno v obžalobě,“ uvedl soudce při vyhlášení rozsudku.
Kažimír byl ministrem financí v letech 2012 až 2019 za stranu Směr-SD premiéra Roberta Fica, poté se stal guvernérem centrální banky. Jeho mandát oficiálně končí o nadcházejícím víkendu, ale ve funkci zatím zůstane. Vládní koalice zatím neoznámila jeho nástupce.
Z titulu své funkce je Kažimír i členem Rady guvernérů Evropské centrální banky. Slovensko je členem eurozóny od roku 2009, ceskajustice.cz
X X X
Spojené státy začnou rušit víza pro čínské studenty.
„USA začnou rušit víza pro čínské studenty, včetně těch, kteří studují v klíčových oborech nebo jsou spojeni s Komunistickou stranou Číny,“ sdělil na sociální síti X americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Oznámil také změny vízových požadavků pro žadatele z Číny, včetně Hongkongu, s cílem zajistit důkladnější prověřování. Podle něj bude ministerstvo zahraničí k dosažení tohoto cíle úzce spolupracovat s americkým ministerstvem vnitřní bezpečnosti.
Podle zprávy Institutu pro mezinárodní vzdělávání (IIE), kterou zveřejnil Úřad pro vzdělávací a kulturní záležitosti amerického ministerstva zahraničí, pocházel v akademickém roce 2023-2024 největší počet zahraničních studentů ve Spojených státech z Číny (20 %), což je asi 23,5 tisíce lidí. Čínští studenti si vybrali studium převážně matematiky a informatiky, ale také inženýrství a obchodní a manažerské programy.
Dříve se objevily zprávy, že americký prezident Donald Trump požadoval, aby Harvardská univerzita poskytla seznam zahraničních studentů, aby se ověřila jejich spolehlivost. V odpovědích na otázky novinářů v Bílém domě hlava státu vyjádřila názor, že podíl zahraničních studentů na Harvardu by měl být omezen na přibližně 15 %., server vasevec.cz
X X X
Trump ustupuje a systém vítězí. Pokus o rozpočtový detox selhal
„Každý pokus o ozdravení veřejných financí se setkal s odporem trhů i voličů. Trump tak podle všeho pochopil, že šetřit se dnes politicky nevyplácí,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Jedním z hlavních faktorů, které přispěly k výraznému volebnímu úspěchu Donalda Trumpa a republikánů v USA, byl nárůst životních nákladů, který ovlivnil nejen Američany, ale i obyvatele Evropy. Ekonom Milton Friedman kdysi poznamenal, že skutečné daně představují výdaje vlády, bez ohledu na jejich formu. Administrativa Joea Bidena v reakci na krize po roce 2020 výrazně navýšila vládní výdaje, což bylo spojeno s expanzivní měnovou politikou a tiskem nových peněz.
Tento krok přinesl nárůst cen všeho od komodit přes kryptoměny až po nemovitosti a akcie či potraviny. Příjmy obyvatel však nerostly stejným tempem, což vedlo k poklesu reálné životní úrovně většiny američanů. Tento vývoj je ale velmi patrný i v Evropě, včetně České republiky, kde mimo jiné došlo k poklesu porodnosti na historická minima. Zdražování základních potřeb jako jsou bydlení, potraviny a energie představuje rostoucí zátěž pro většinu obyvatelstva. Tato inflační epizoda je spojována s bývalým prezidentem Joem Bidenem, což se odrazilo i ve výsledcích voleb. Donald Trump ve své kampani opakovaně sliboval eradikovat inflaci a zmenšit roční vládní deficity, čímž by zlepšil finanční zdraví USA.
Zamýšlený detox nedopadl nejlíp
Snížení tempa zadlužování by mělo být nyní prioritou Spojených států, které se aktuálně potýkají s rozpočtovým deficitem kolem 7 % HDP ročně, což je historicky vysoká úroveň typická spíše pro recese. Kompetentní figury ve finančním světě jako Ray Dalio či Warren Buffett opakovaně upozorňují na rizika spojená s takto vysokými deficity a urgují vládu, aby jej snížila na zhruba polovinu, tedy 3–3,5 % HDP, aby byl americký dluh udržitelnější. Trumpova administrativa v počáteční fázi signalizovala zájem o takový směr, například pomocí celních opatření, která mohla zpomalit ekonomiku a přispět k dezinflaci. Takové nástroje zároveň poskytují flexibilitu, protože je lze kdykoli rychle upravit. To dočasně i vedlo ke zlevnění aktiv a dluhu a vytvořilo to značnou nejistotu na trzích (záměrně). Po uvedení vysokých recipročních cel na prakticky celý svět ale trh reagoval výprodeji amerických státních dluhopisů, což vedlo k opětovnému zdražení amerického dluhu a oslabení dolaru. V důsledku toho Trumpova administrativa byla trhem donucena k nouzovému odložení recipročních cel nad rámec 10 % na dobu 90 dnů, jinak hrozila finanční krize, protože se dluhové výnosy začaly zvedat příliš strmě.
Svět není připraven na nižší dluh
Elon Musk, který významně podpořila Trumpa ve volbách vedl oddělení pro efektivitu veřejné správy (DOGE) a podporoval omezení vládních výdajů. Ten začal taktéž čelit velmi negativnímu sentimentu ze strany veřejnosti kvůli jeho práci. Politické útoky na adresu Elona explodovaly a ruku v ruce následoval vandalismus na produktech společnosti Tesla a bojkot jejich automobilů prakticky po celé Evropě. To Elona donutilo nakonec z této funkce v zájmu Tesly plně odstoupit a distancovat se od Trumpovy vlády. Reakce veřejnosti a trhu na oba pokusy snížit vládní deficit naznačují, že veřejnost není připravena čelit obtížnějším podmínkám života za účelem „detoxu“ finančního systému.
Trumpova administrativa tak v reakci patrně změnila svoji strategii a to mimo jiné potvrdilo i nedávné přijetí zákona o financování vládních výdajů, který neřeší strukturální zadlužení a spíše navazuje na předchozí trajektorií prezidenta Bidena. V důsledku toho se nyní očekává, že vládní deficit by mohl zůstat i nadále na vysoké úrovni kolem 7 % HDP ročně. Ratingová agentura Moody’s snížila v reakci na to úvěrové hodnocení USA, čímž signalizovala rostoucí obavy ohledně fiskálního vývoje.
Status quo přetrvává
Přestože ztráta nejvyššího úvěrového ratingu nemusí mít okamžité dopady na Spojené státy, je považována za varovný signál pro trhy. Ty reflektují obavy z dalšího rapidního růstu zadlužení, což se odráží v nižším zájmu investorů o americké dluhopisy a rostoucích nákladech na obsluhu dluhu. Vyšší náklady pak ztěžují snižování deficitu, čímž vzniká začarovaný kruh. Zdá se tak, že současnou strategií je zachování stávajícího kurzu, bez zásadních změn směru. Tyto události v posledních měsících ukázaly, že každý pokus Trumpovy administrativy o snížení vládního deficitu vedl k ostře negativní reakci ať už ze strany investorů, nebo spotřebitelů. Zda je Trumpův či Muskův přístup k problému vládního dluhu dobrý nebo špatný je komplexní téma a k tomu se nevyjadřuji, pouze konstatuji, že svět jejich snahy nepřijal. Americký prezident si tak možná uvědomil, že jakákoliv snaha o snížení dluhu a tedy snížení životního standardu některých lidí je za stávajících podmínek politická sebevražda a tedy tuto strategií mohl opustit.
Mezinárodní spolupráce na reformě systému nezbytná
Vzhledem ke všemu se tak zdá, že se životní podmínky obyvatel Západu v blízké době zásadně nezmění. Politické řešení situace je složité, protože by mohly mít krátkodobě negativní dopady na životní úroveň, což činí jejich prosazení v demokratickém systému obtížným. Volební cykly tak nyní budou zintenzivňovat přelévání hlasů mezi hlavními politickými tábory v naději že se dostaví změna, která je ale nyní v nedohlednu. Zvyšující se frustrace společnosti se projevuje růstem politické polarizace a nedůvěry k veřejným institucím.
Samotný politický systém Západu tak naráží na to, že není schopen zvládat komplexní fiskální a ekonomické výzvy dnešní doby. Řešení dluhové situace již dosluhujícího finančního systému se tak zdá být i nad schopnosti nejmocnějších mužů světa. Na řešení tohoto problému je tedy nezbytná širší mezinárodní spolupráce na reformě globálního finančního systému. Do té doby se zdraví finančního systému bude i nadále zhoršovat, což v minulosti plodilo neblahé vedlejší účinky jako jsou války, občanské nepokoje a politické extrémy.
Mgr. Barotov Timur, Capital Markets Analyst
X X X
POTÍŽE LUČNÍ BOUDY. BUDOU BRZY VYŘEŠENY?
Luční bouda pouze pro ubytované. Slavná chata se kvůli sporům uzavře veřejnosti
Nejstarší turistická chata v Krkonoších Luční bouda se od června uzavře pro veřejnost, k dispozici bude jen ubytovaným hostům. Ostatní turisté se dovnitř nedostanou, tedy nekoupí si tam občerstvení, ani nezajdou na toaletu. Majitelé Luční boudy se k tomuto kroku rozhodli po sporech se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP).
Majitelé chaty si stěžují, že Správa Krkonošského národního parku neumožňuje přístup k objektu majitelům, personálu a zejména dodavatelům. Vjezd do klidové krkonošské zóny je povolen jen na zvláštní povolení. S informací ve středu přišla televize Nova a server Seznam Zprávy, redakci iDNES.cz zprávu potvrdila mluvčí Luční boudy Šárka Pálková.
„Zákon jasně stanovuje subjekty, které mají právo vjezdu do klidového území a v případě Luční boudy každý, kdo o výjimku požádal, tak ji dostal,“ řekl televizi Nova mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Majitelé Luční boudy ale tvrdí, že výjimku není jednoduché získat a aby ji dostal každý dodavatel na každé auto, je prý nemožné.
Správa parku pro zefektivnění kontroly vozidel využívá na určitých místech kamery, které vjíždějící auta monitorují. „Dokonce pokutovali i řidiče, který mne vezl k naší boudě. Pokutu dostávají i řemeslníci, kteří nám přijedou pomoci například s havárií na toaletách pro veřejnost. Proto jsme se rozhodli, že Luční boudu od 1. června zavřeme. Nemůžeme totiž garantovat žádné služby v takovém rozsahu a kvalitě jako dosud,“ řekla serveru Seznam Zprávy spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová. Mluvčího parku podotkl, že v ochranném pásmu Krkonošského národního parku je 12 objektů a jediná Luční bouda má problém.
Majitelé Luční boudy uvedli, že uzavření chaty pro turisty neznamená jen nemožnost se na túrách po Krkonoších u nich občerstvit. Nebudou otevřené ani toalety, přestane fungovat i záchranná služba Vrcholky hor, která je členem integrovaného záchranného systému, napsal server.
Luční bouda ve výšce 1 410 metrů nad mořem s kapacitou 150 lůžek je nejen nejstarší boudou v hřebenové části Krkonoš, ale patří i k nejstarším horským objektům ve střední Evropě. Její historie sahá do počátku 17. století, v současné podobě však vznikla až po rozsáhlém požáru, který ji v říjnu 1938 téměř celou zničil. Bouda byla poté znovu vybudována v letech 1939 až 1940.