P.C. Roberts: Washington si prosí o preventivní jaderný útok z Ruska. Klaus: Rusko vyprovokováno do války. Trump: Biden kazetovou municí novou světovou válku?

Idioti ve Washingtonu povzbuzují Rusko k tomu, aby vyhladilo USA v zoufalém pokusu zachovat samo sebe. Ruští zákonodárci dokončili v těchto dnech vyšetřování vojenských biologických aktivit Washingtonu v laboratořích na Ukrajině, a to na základě zjištění, zveřejněných ruskými jednotkami radiační, chemické a biologické obrany v minulém roce.

Závěrečné zjištění, formulované pak příslušnou ruskou parlamentní komisí, zní takto: Washington pracuje na „univerzální“ geneticky upravené biologické zbrani, navržené tak, aby nepřátelům způsobila vážné škody srovnatelné s tzv. „jadernou zimou“. Ve zprávě parlamentní komise se dále uvádí: „USA mají za cíl vyvinout biologickou zbraň schopnou infikovat nejen lidi, ale i zvířata a též zemědělské plodiny“.

„Její použití zahrnuje též cíl způsobit nepříteli rozsáhlé a nenapravitelné ekonomické škody“. „Skryté a cílené použití takové zbraně v očekávání nevyhnutelné přímé vojenské konfrontace by mohlo vytvořit významnou výhodu pro americké síly nad protivníkem, a to dokonce i nad takovým, který vlastní jiné typy zbraní hromadného ničení“. ..“Vlastnictví tak vysoce účinných biologických zbraní vytváří z pohledu americké armády skutečné předpoklady pro změnu povahy současných ozbrojených konfliktů“.

Otázka tedy zní: Co teď Putin udělá? Zůstane nečinný a smíří se s rozšířeným ohrožením Ruska, anebo se rozhodne svou zemi před satanským zlem ve Washingtonu ochránit? V určitém okamžiku si i liberální Rusko uvědomí, že nemůže sdílet vzájemnou bezpečnost se zemí, která je tak plně oddána myšlence jeho zničení.   P.C. Roberts, server vasevec.cz

X X X

  TRUMP:  BIDEN  KAZETOVOU  MUNICÍ  CHCE  SVĚT  ZATÁHNOU  DO  TŘETÍ  VÁLKY

 Dát Ukrajině kazetovou munici? Biden nás zatáhne do 3. světové války, hřímá Trump

Rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena dát Ukrajincům kazetovou munici vyvolalo silné hřmění na americké politické scéně. Velmi tvrdě se do nynějšího prvního muže USA opřel jeho rival a předchůdce Donald Trump. Ten tvrdí, že Biden tímto krokem „přivede USA do 3. světové války“. Sám dodává, že místo darování tohoto kontroverzního arzenálu by se Biden měl „snažit válku ukončit“, ačkoliv sám Trump nikdy nenabídl recept, jak na to. Názory u dalších amerických politiků na kazetovou munici pro Ukrajince se různí.

„Joe Biden by nás neměl tahat blíže k 3. světové válce tím, že Ukrajině pošle kazetovou munici. Měl by se snažit ukončit válku a zastavit ty hrozivé smrti a ničení způsobené nekompetentní administrativou,“ komentoval Trump rozhodnutí svého nástupce, jak informuje například stanice NBC.

Trump dodal, že kazetová munice, která je v řadě států na světě zakázaná, bude „zabíjet a mrzačit nevinné ukrajinské muže, ženy a děti i po následující dekády a dlouho po válce“. USA mezi signatáře dohody o zákazu nepatří, stejně tak ani Ukrajina či Rusko. Právě Moskva navíc kazetovou munici proti Ukrajincům prokazatelně používala, jak dříve informovala například americká televize CNN. A to dokonce už během prvních měsíců invaze. To však Trump nezmiňuje.

„Není jasnější důkaz, že politika Joea Bidena o nekonečné válce na Ukrajině mnohem více oslabila Spojené státy, než ponižující přiznání, že USA má málo zásob munice, tedy něco, po čem naši nepřátelé nepochybně slintali,“ dodal Trump.

Trump v minulosti již několikrát prohlásil, že kdyby byl prezidentem, tak by „válku vyřešil za 24 hodin“. „Oba (Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj) mají slabé stránky a oba mají silné stránky. Během 24 hodin by byla válka vyřešená. Bylo by po ní,“ pronesl Trump během nedávné veřejné debaty stanice CNN.

Odpůrci jsou i mezi demokraty

Jsou ale i další republikáni, kterým vadí poslání kazetové munice Kyjevu. „Myslím, že to ukazuje jistou míru pokrytectví v naší zemi, která si stěžuje na užívání tohoto typu munice, když ji použije jiná země, a pak rozšíříme její využití ve válce,“ pronesl podle listu The Messenger třeba senátor z Kentucky Rand Paul.

Odpůrci se ale najdou i v řadách Bidenových demokratů. „Rozhodnutí Bidenovy administrativy poslat Ukrajině kazetovou munici je zbytečné a jde o hroznou chybu,“ nechala se slyšet stranická kolegyně amerického prezidenta Betty McCollumová. Proti se staví i senátor Cory Booker.

Trumpův viceprezident se Bidena zastává

Mírným paradoxem může být, že Trumpův bývalý viceprezident Mike Pence se staví na opačnou stranu barikády. Rozhodnutí Bidena dát Ukrajincům kazetovou munici totiž podpořil. „Poslání kazetové munice vítám,“ řekl v rozhovoru pro Fox News Trumpův někdejší sekundant a spojenec, který však nyní stojí proti němu, a to coby další z potenciálních kandidátů o republikánskou nominaci na prezidenta.

Podle Pence je nutné, aby Ukrajinci i nadále dostávali od USA a dalších spojenců zbraně, které jim umožní účinně bojovat proti Rusku. „Myslím si, že to celé skončí tím, že Ukrajincům dáme to, co potřebují k vítězství,“ dodal pro Fox News.

Sluší se však dodat, že i Pence má za to, že Ukrajina nemůže vstoupit do Severoatlantické aliance (NATO), pokud válka stále probíhá. Do Bidena si však rovněž rýpl kvůli tomu, že si mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl údajně postěžovat, že pomoc USA přichází pozdě.

Mezi zastánce nové dodávky patří i někdejší kandidát na demokratického viceprezidenta, když na hlavu státu kandidovala Hillary Clintonová, Tim Kaine. „Evidentně (Ukrajinci) budou velmi opatrní při jejím použití s ohledem na ochranu svých občanů,“ vysvětloval senátor podle listu The Messenger..

X X X

HAZARDNÍ  HRÁČ  ERDOGAN  ZAJISTÍ  KONEC  VÁLKY  NA  UKRAJINĚ?

 Hazardní hráč Erdogan: Riskantní hra s NATO, USA, Putinem.

Zajistí konec války a zbytečné umírání lidí na Ukrajině? Požaduje to i Vatikán, papež, Izrael, Maďarsko a další země světa.

 Hazardní hráč Erdogan. Riskantní hra s NATO a Putinem mu zatím vychází

Naučil se šponovat velké sázky na samou hranu rizika. A strategie se mu vyplácí. Turecký lídr Recep Tayyip Erdogan, který vládne zemi pevnou rukou – nejprve z pozice premiéra a poté prezidenta – už nějaké dvě dekády, se chová ve vztahu k zahraničí krajně nevypočitatelně. Nikdo neví, jaký bude jeho příští krok.

Platilo to i tentokrát. Nejprve bez skrupulí oklamal svého příležitostného spojence Vladimira Putina, když nechal vycestovat ukrajinského prezidenta Zelenského s velitelem pluku Azov a jeho čtyřmi spolubojovníky – podle dohody přitom měli zůstat v Turecku do konce války.

Devětašedesátiletý Erdogan lavíruje a snaží se z každé situace co nejvíc vytěžit. V současné chvíli je Rusko oslabené, takže turecký autoritativní prezident se nemusel bát žádné odvety.

X X X

AfD   V  NĚMECKU  CHCE  NOVÝ  RÁZ  POLITIKY  MÍSTO  SCHOLZE

Recese a arogance pomáhají AfD

Podle posledního průzkumu německé společnosti Ipsos se potvrzuje trend růstu preferencí Alternativy pro Německo, kterou by nyní volilo již 22 procent Němců.

V čele preferencí zůstává nadále blok křesťanských stran CDU/CSU, nicméně jeho náskok před AfD  se snížil, na čelní pozici má 26 procentní podporu.

Semaforové vládní strany se nacházejí na pozicích až od bronzové pozici. Na třetím místě je SPD s 18 procenty. Oproti předcházejícímu průzkumu je to pokles o dva procentní body.  Sociální demokraty následují Zelení se 14 procenty a Svobodní se 7 procenty voličů.

Jako poslední by do Spolkového sněmu mohla vstoupit strana Levice, její podpora je na hranici nutných 5 procent podpory.

Všechny vládní strany oproti volbám v roce 2021 zaznamenaly pokles.  Přispívá tomu hospodářská recese v Německu i nekritická podpora Ukrajiny. Nemalou roli hraje také arogance kancléře Olafa Scholze z SPD či Annalene  Baerbockové vůči kritikům vládní politiky. Průzkum proběhl ve dnech 7-9. července na reprezentativním vzorku 1000 respondentů. Server vasevec.cz

X X X

EXPREZIDENT  KLAUS:  RUSKO  VYPROVOKOVÁNO   K  VÁLCE,  KDE  JSOU  USA,  ANGLIE,  NĚMECKO  A  SPOL

Klaus: Sdílím názor, že Rusko bylo k válce vyprovokováno. Součástí konfliktu jsou také USA

Součástí konfliktu na Ukrajině je také Západ v čele s USA a Rusko bylo k válce vyprovokováno, v rozhovoru pro MF Dnes to řekl bývalý prezident Václav Klaus. Z konfliktu přitom podle něj nejvíc těží Čína. Nešetřil také kritikou české vlády Petra Fialy (ODS).

„Válka trvá a bohužel musím říct, že trvat bude. Nevidím žádné představitelné a rychlé řešení. Bude to takzvaný zamrzlý konflikt, který bude občas možná trochu utišen a jindy se zas rozhoří v něco ostřejšího. Ale všechny strany tohoto konfliktu, a já se vždy snažím vysvětlovat, že to nejsou dvě strany, ale i Západ v čele s USA, tak všechny tyto strany nainvestovaly do tohoto konfliktu tolik, že skoro nemohou ustoupit. Jsem čím dál pesimističtější,“ řekl Klaus v rozhovoru pro MF Dnes.

 Dále se odkázal na článek profesora Johna Mearsheimera z Chicagské univerzity. „Rusko podle něj bylo k válce vyprovokováno, protože to, co se dělo na Ukrajině, považovalo za fatální ohrožení své bezpečnosti. Tento názor sice na Západě zastává jen menšina, ale menšina velmi racionálních lidí. Já tento názor sdílím,“ sdělil exprezident.

 Z války však podle něj bude nejvíce těžit někdo úplně jiný. „Komu to v podstatě vyhovuje, to je asi Čína. Ta si uvědomuje, že Amerika je na nemalou dobu zaangažována v Evropě a nemůže se tolik věnovat Asii. V tomto smyslu je to asi pro Čínu výhoda. Rusko nemůže očekávat žádné vylepšení své pozice, to hraje o své bytí a nebytí a nemůže si dovolit prohrát. Amerika je mocná neuvěřitelným způsobem, ale i ta svou relativní váhu ve světě mírně ztrácí,“ popsal.

Nejedná se o první Klausův kritický názor vůči Západu a na jeho roli v konfliktu. Také například v komentáři pro CNN Prima NEWS k prvnímu roku války západní státy obvinil z neochoty válku ukončit. „Svět, nebo aspoň ten nás zajímající západní svět, s nímž se identifikujeme, čeká. Vydává sice silné výroky (ale většinou jen pro domácí publikum neboli pro příští volby), ale nic k zastavení války nedělá,“ napsal letos v únoru.

„Výmluva, že nic dělat nejde, není obhajitelná. Vypadá to spíše jako čekání na to, že to nějak samo dopadne, doplněné vírou těch čekajících, že agresor – když budeme na Ukrajinu posílat více a více zbraní – prohraje,“ doplnil.

X X X

NESCHOPNÝ  FIALA   VLÁDNE  S  NESCHOPNÝMI

ODBORÁŘI   SI   NETROUFAJÍ   FIALU  ODSTRANIT,  NEJSOU  JAKO  NĚMCI

VYMĚNIT  STŘEDULU,  CELÉ  VEDENÍ,  NA  POMOC  ODBORÁŘE  Z  NĚMECKA

Bohorovná vláda

V rozhovoru pro MF Dnes se však také tvrdě opřel i do české vlády v souvislosti s její fiskální politikou a úsporným balíčkem. „Ta bohorovnost, s jakou o tom premiér a ministr financí hovoří, je zarážející. To není možné ničím objasnit. Nebo se to dá objasnit, ale jen jednou tragickou věcí: číslicí 108. Bohorovnost Fialů a Stanjurů a všech dalších v této věci je založena na číslici 108, proto jim je absolutně jedno, co bude kdo říkat, jelikož vědí, že je vymalováno na čtyři roky, a oni se podle toho chovají,“ sdělil.

 Hlavním problémem premiéra Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS) podle Klause je, že nerozumějí ekonomice. „Abych jim nekřivdil a neříkal jenom, že jsou darební, tak oni to asi opravdu nechápou. To je moje teze. Já vím, že pro jisté typy lidí stovky miliard neznamenají skoro nic, protože to není představitelná částka,“ řekl v souvislosti se schodky státního rozpočtu.

Premiérova priorita je navíc podle něj orientovaná spíše na zahraniční politiku než na tu domácí „Předložil, že priorita číslo jedna je to, aby mu bylo mocnými tohoto světa poklepáváno po ramenou. To je pro něj daleko významnější, než aby ho pochválili někde v továrně na severní Moravě nebo ve východních Čechách,“ doplnil bývalý prezident v rozhovoru pro Mladou frontu.

X X X

CNN: Vagnerovce má nově vést „Šedivý vlas“. Leningradský rodák, co rozkazoval v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl, aby Jevgenije Prigožina vystřídal v čele Vagnerovy skupiny vysloužilý plukovník Andrej Trošev. Podle americké CNN jde o veterána tří válek, který měl už v minulosti k vagnerovcům velmi blízko.

Na konci června se uzavřela jedna kapitola žoldnéřské frakce Vagnerova skupina. Její členové se pod vedením oligarchy Jevgenije Prigožina pokusili o převrat v Rusku, za podivuhodných okolností ale z operace sešlo. Nad osudem Prigožinových žoldáků se tak začal vznášet otazník.

 Putin ale zjevně nad vagnerovci nezlomil hůl. Snad i proto, že skupina stále představuje nezanedbatelnou sílu, kterou by mohl kdekdo využít. Šéf Kremlu navrhl, aby se do čela žoldácké formace postavil Andrej Trošev, v současnosti vysloužilý 61letý ruský plukovník.

Trošev je podle americké CNN známý spíše pod přezdívkou „Sedoj“, což znamená „Šedivý vlas“. Narodil se v dubnu roku 1953 v někdejším Leningradu (dnes Petrohrad) za dob Sovětského svazu. V minulosti se aktivně zúčastnil hned tří válek. Působil v Čečensku, v Afghánistánu a hlavně v Sýrii.

Na Blízkém východě měl podle Evropské unie působit jako náčelník štábu operací Vagnerovy skupiny v Sýrii. Vagnerovci tam bojovali na straně syrského režimu Bašára al-Asada, kterého podporuje i ruská vláda.

Právě za své působení v Sýrii se Trošev dostal na sankční seznam nejen Bruselu, ale také Velké Británie. Ukrajina uvalila na Troševa sankce dva dny po začátku ruské invaze.

Trošev se dobře zná také s Putinem. Americká CNN připomněla, že se muž vagnerovců zúčastnil v roce 2016 recepce v Kremlu, novináři ho tehdy vyfotili vedle ruského prezidenta.

Putin se domnívá, že Trošev už v minulosti byl pravým lídrem vagnerovců a pro tuto funkci se proto hodí. Na jeho slova odkázala agentura Reuters.

X X X

Tajemství slz Hitlerjugend. Brečícího vojáčka zvěčnil fotograf celebrit

Uslzený chlapec v příliš velké uniformě se stal symbolem utrpení a zmaru, které přinesla druhá světová válka mladé německé generaci. Pravdu o portrétu zkroušeného vojáčka ovšem ještě pořádně zamotalo poválečné rozdělení Německa. Jeho příběh si přečtěte v dalším díle seriálu Slavné fotografie.

 Jmenoval se Hans-Georg Henke a bylo mu patnáct let. V jeho tváři stažené pláčem se zračí dvojí zoufalství. Zoufalství nacistického režimu, který v závěru prohrané války povolal do zbraně příslušníky Hitlerjugend, kteří ani nedosáhli maturity. A zoufalství obyčejných Němců indoktrinovaných představami o výjimečnosti své „árijské rasy“, kterým se před očima rozpadly sny o jejich tisícileté říši.

Přiznával to i sám Henke. O mnoho let později líčil, že ve chvíli pořízení fotky se mu před očima hroutil celý jeho svět. K protivzdušné sekci Luftwaffe se prý přidal z nouze, aby uživil rodinu. Otec, přesvědčený komunista, zemřel, když mu bylo devět. Matka o šest let později. Bylo jen na něm, aby se postaral o dva mladší bratry.

Ve východoněmeckém dokumentu Dva Němci z roku 1988 tvrdil, že v samém závěru války jeho jednotku poslali obsluhovat protiletadlové kanóny ráže 88 mm ve Štětíně. Rudá armáda je ale brzy zatlačila na západ do Rostocku.

Velitel se prý tehdy zeptal vojáků, zda by radši padli do amerického, či sovětského zajetí. Mladík se rozhodl vydat k americkým pozicím. „Jen jsem si snažil zachránit život. Při takovém ostřelování nic jiného nebylo možné,“ popisoval dramatický útěk, který údajně musel uskutečnit bosý, jen s hadry na nohou.

Sověti jej ale podle jeho výpovědi nakonec dopadli a 8. května zajali. V chaosu posledních dní války prý nepostřehl, kdo přesně jej vyfotil. Do konce svého života ale trval na tom, že snímek vznikl 1. května 1945 v Groß Lüsewitzu u Rostocku.

Taková je jeho verze. Autor snímku ale podává jiný příběh. John Florea, který dokumentoval postup amerických jednotek do nitra nacistické říše pro magazín Life, tvrdí, že fotka vznikla v Hesensku. Henke nepadl do rukou Sovětů, ale Američanů.

Fotograf z Ohia, který se před válkou specializoval na focení hollywoodských hvězd, pořídil několik snímků plačícího kluka. Jejich rozbor později rozmetal příběh vyprávěný v dokumentu Dva Němci. Záběry pozadí a samotné Floreovo svědectví odhalují, že mládenec nepadl do zajetí v Meklenbursku, ale ve vesnici Rechtenbach asi padesát kilometrů severně od Frankfurtu.

Místní potvrzují, že Florea skutečně vyfotil Henkeho v jejich vesnici. „Můj otec poprvé viděl slavný obrázek v roce 1970 na obálce časopisu pro mládež, který jsem měl na nočním stolku. Řekl, že plačící chlapec byl vyfotografován na našem dvoře 29. března 1945,“ prozradil německým novinám Giessener Allgemeine pastor Helmut Hofmann.

Podle jeho otce Fridricha Američané do vesnice přivedli asi třicet německých zajatců, včetně Henkeho. „Stále měl na sobě uniformu Luftwaffe, stál uprostřed našeho dvora, třásl se, fňukal a plakal. Najednou přišel americký oficír s fotoaparátem, klekl si před mladého vojáka a pořídil detailní záběr,“ uvedl Fridrich Hofmann.

Na Floreových dalších fotkách je také vidět, že Henke má boty. Nejspíš tedy nešel bos, jak tvrdil v dokumentu. Fotograf také zpochybnil i důvod jeho slz. Mladičký příslušník protiletecké obrany podle něj brečel jednoduše proto, že se bál a byl v šoku z boje.

Politické pozadí

Nabízí se přirozená otázka. Proč Henke říkal něco, co je v rozporu se zjevnými fakty? Odpověď je nutné hledal v politice. Henke po válce a rozdělení Německa následoval příklad svého otce a v NDR vstoupil do komunistické strany. Stal se členem policie, poté pracoval jako úředník, nakonec povýšil na správce nemocnice.

Komunistické vedení NDR nevěřilo těm, kteří se dostali do kontaktu s Američany. Příběh, že Henke padl do zajetí amerických vojáků, nevyhovoval oficiální ideologii líčící Rudou armádu jako v zásadě jedinou sílu zodpovědnou za porážku nacistického Německa.

Giessener Allgemeine poznamenávají, že dokument Dva Němci je ideologicky jasně poplatný době. Režisérka dokumentu tvrdí, že neměla důvod Henkemu nevěřit.

O přesných motivech bývalého příslušníka Hitlerjugend lze ale jen spekulovat. Až do své smrti v devětašedesáti letech v roce 1997 Henke nevysvětlil, proč se tak skálopevně držel své verze. Jeho žena o celé záležitosti odmítala mluvit.

Henkeho uslzená tvář tak jakoby nesla další rovinu zoufalství, kterou prožívali obyvatele zemí bývalého východního bloku. Zoufalství z vědomí krutého obratu dějin, kdy jeden totalitární systém vystřídal jiný.

Z Hollywoodu do války a zpět

Neméně zajímavý je ovšem i příběh Johna Florey. Syn imigrantů z Rumunska se rozhodl opustit výnosné místo v Hollywoodu ve chvíli, kdy Japonci napadli Pear Harbor. S americkou armádou prošel Pacifik, fotil například bitvu o atol Tarawa nebo porážku australských jednotek u Rabaulu.

Po invazi do Normandie postupoval s americkými jednotkami do Evropy, dokumentoval bitvu v Ardenách i osvobozování koncentračních a zajateckých táborů. Fotky živoucích kostlivců na něj udělaly zásadní dojem a tak tlačil na editory LIFE, aby jim dali větší prostor.

„V Limburgu jsme objevili zajatecký tábor… Chtěli po mně jídlo, které jsem ale neměl. Měl jsem s sebou ale balíček bonbonů. Řadili se do fronty a já jim říkal: ‚Chlapi, to je všechno, co mám.‘ Každému z nich jsem dal jeden, ale pak mi začaly docházet, tak jsem je začal lámat napůl,“ vzpomínal na později na setkání s podvyživenými americkými zajatci.

Na rozdíl od jiných slavných kolegů se po válce vrátil k focení celebrit. Před objektivem mu stála například Marilyn Monroe a další hollywoodské hvězdy, Florea si nakonec sám stoupl za kameru a v 80. letech udělal slušnou kariéru v televizi. Jako režisér je podepsán pod několika díly MacGyvera, Mission Impossible nebo seriálu The Dukes of Hazzard.

X X X

NÁSILNOSTI  VE  FRANCII,   ZABÍJENÍ   I  V  MHD?

Agresor chtěl ve vlaku zabíjet. Dostal ho policista v civilu, pomohly i opasky

Ve Francii obvinili z pokusu o vraždu muže, který ve čtvrtek v rychlovlaku TGV vystřelil z pistole a vyvolal paniku mezi cestujícími. Asi třicetiletý cizinec rozbil za jízdy v plné rychlosti kladívkem okno v jednom z vagonů. Na žádost vlakového personálu s jeho zadržením pomohl policista v civilu. Při potyčce s útočníkem padl výstřel, ale nikdo nebyl zraněn.

Muž je cizí státní příslušník a odmítá vypovídat, uvedla prokuratura v Chalon-sur-Saône. V sobotu ho předvedli před vyšetřujícího soudce a úřady zahájily vyšetřování „pokusu o vraždu veřejného činitele“, doplnila prokuratura. Útočníkovu národnost neuvedla.

K incidentu došlo ve čtvrtek kolem poledne ve vlaku z Paříže do Annecy, když byla souprava poblíž města Creusot v Burgundsku. Poté, co rozbil okno, měl muž podle svědků ruce od krve.

Průvodčí vyhodnotili, že situace je nad jejich síly, a požádali o pomoc policistu, který byl v civilu, ale měl u sebe služební zbraň, uvedla zástupkyně prokurátora Angélique Depetrisová. Muž byl však „nezvladatelný“; na policistovy výzvy nereagoval a naopak policistu napadl a pokusil se mu vzít z pouzdra zbraň.

Policistovi se podařilo zbraň nasměrovat k zemi, když útočník vystřelil. S pomocí několika dalších cestujících ho nakonec přemohl a ve stanici Montchanin-Le Creusot předal četníkům.

„Když se policista snažil muže s pomocí dalšího cestujícího zvládnout, všichni jsme si lehli mezi sedadla, protože jsme se báli. Byl od nás sotva deset metrů,“ uvedla Stéphanie Debordová, která jela vlakem.

X X X

Shořely i impozantní tanky. Po velkých ztrátách Ukrajina změnila taktiku

Ukrajinská armáda musela změnit taktiku protiofenzivy, aby snížila ztráty vojenské techniky. Zároveň to však vedlo ke zpomalení osvobozování okupovaných území. V prvních dvou týdnech protiofenzivy bylo na bojišti poškozeno nebo zničeno až 20 procent zbraní. Týkalo se to i některých „impozantních bojových vozidel ze Západu“, tedy tanků a obrněnců, s nimiž Ukrajinci počítali, že porazí Rusy.

 Uvedl to v sobotu americký list The New York Times (NYT) s odvoláním na americké i evropské představitele.

Míra ztrát v následujících týdnech klesla asi na deset procent, takže zůstalo k dispozici více vojáků a strojů potřebných pro hlavní ofenzivní nátlak, který podle Kyjeva ještě přijde, uvedl dále americký list s odvoláním na své zdroje.

Ke zlepšení situace došlo i díky tomu, že Ukrajina změnila taktiku. Více se soustředí na zničení ruských sil pomocí dělostřelectva a raket dlouhého doletu, než na útoky na nepřátelská minová pole.

„Tyto dobré zprávy s sebou ale přinesly i některé neradostné skutečnosti. Ztráty se snížily i proto, že samotná protiofenziva se zpomalila. A místy se dokonce zastavila, zatímco ukrajinští vojáci bojují proti opravdu velké a hrozivé ruské obraně,“ napsal The New York Times.

Ukrajinci tak dosud znovu obsadili pouhých pět ze 60 mil (osm kilometrů z 96 kilometrů), které chtějí urazit, aby se dostali k moři na jihu a rozdělili ruské síly na dvě části.

Jeden z ukrajinských vojáků popsal, že dron jejich jednotky zachytil záběry šesti obrněných západních vozidel, která se dostala pod dělostřeleckou palbu jižně od města Velika Novosilka na západě Doněcké oblasti. „Všechna shořela,“ uvedl voják, který se představil pouze jako seržant Ihor. „Všichni doufají ve velký průlom,“ dodal a zdůraznil důležitost pomalého, ale stabilního postupu.

Moskva měla mnoho měsíců na přípravu, fronta je plná min, protitankových pastí a zakopaných jednotek. Ruské průzkumné letouny a útočné vrtulníky přitom létají nad hlavami stále častěji.

Právě vzhledem k tomuto „opevnění“, jak říkají odborníci, není překvapivé, že Ukrajina utrpěla v raných fázích protiofenzivy poměrně vážné ztráty.

Vojenští experti již dříve upozorňovali, že prvních 25 kilometrů protiofenzivy bude nejtěžších, protože útočící jednotky obecně potřebují třikrát víc síly, ať už jde o zbraně, vojáky či obojí, než síly, které se brání.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj nedávno vyjádřil zklamání na tím, že Ukrajina bojuje bez západních bojových letounů F-16. Spojené státy teprve nedávno souhlasily, že povolí výcvik ukrajinských pilotů. Samotné dodání letounů do země ale bude trvat nejméně několik měsíců. To způsobilo, že jsou ukrajinské jednotky zranitelné při nasazení ruských vrtulníků a dělostřelectva.

Podle vojenských odborníků je na konečné závěry o protiofenzivě brzy. „Neznamená to, že je odsouzena k neúspěchu,“ uvedl expert na obranu Camille Grand. Nicméně jak dodal, absence vzdušné převahy, kterou by západní letouny mohly ukrajinskému útoku poskytnout, znamená, že „počet obětí bude pravděpodobně vyšší, než v jiných konvenčních konfliktech“.

X X X

Perez Gonzalez opět čtvrtý v prvním závodě v Imole

Další úspěšný závod má za sebou José Luis Perez Gonalez a jeho tým Accolade Smrz Racing BGR, tentokrát na závodním okruhu v italské Imole. Po startu z 12. místa startovního roštu se španělský jezdec probojoval až do boje o pódium, které mu nakonec opět uniklo pouze o vlásek. Perez Gonzalez si tak připsal čtvrté místo již po čtvrté v letošní sezóně z celkem sedmi doposud odjetých závodů. Yeray Saiz Marquez v Imole nestartoval poté co se s týmem dohodl ukončit spolupráci z důvodu
neuspokojivých výsledků. José Luis tak byl jediným reprezentantem českkobudějovického týmu v dnešním závodě. V Mostě se k němu přidá druhý jezdec, který nahradí Saiz Marqueze po zbytek sezóny. Druhý závod kategorie World Supersport 300 startuje zítra v neděli, v 15:15 hod.

#73 José Luis Perez Gonzalez: „Ráno jsme se dohodli, že pojedu v kvalifikaci úplně sám a nebudu na nikoho čekat. Skončil jsem dvanáctý, i když jsme nemohli jet posledních 5 minut Superpole kvůli penalizaci. Závod byl opravdu náročný, bylo velké horko, ale podařilo se nám další čtvrté místo. Není to sice ta bedna, o kterou
usilujeme celou sezónu, ale je to skvělý výsledek.“

Jakub Smrž (manažer týmu): „Dnešní den se vydařil. V kvalifikaci jel José úplně sám, což byla strategie, a zajel dvanáctý čas. V závodě se pohyboval celou dobu vepředu, získal naše oblíbené čtvrté místo, a bodově se dotáhnul na prvního v šampionátu. Dneska jel opravdu skvěle, už se těšíme na zítra, neděli“.

X X X

Šesté místo pro Perez Gonzaleze po skvělém souboji ve druhém závodě v neděli

Vysoké teploty nadále sužovaly italský okruh v Imole, kde v neděli startoval druhý závod pátého podniku letošní sezóny kategorie World Supersport 300. José Luis Perez Gonzalez, jako jediný protagonista týmu Accolade Smrz Racing BGR, opět dobře odstartoval a bojoval v čelní skupince až do samého závěru. Cílem projel nakonec šestý, a připsal si tak na své konto další skvělé umístění a porci světových bodů. Od lídra šampionátu ho dělí pouhých 21 bodů. Po dalším úspěšném závodní víkendu
čekají tým Jakuba Smrže závody na domácí půdě na Autodromu Most, a to již za 2 týdny.

.#73 José Luis Perez Gonzalez: „Podařilo se mi pěkně probojovat startovním polem až na čtvrtou pozici. Potom jsem ale hodně ztratil v souboji se skupinou a musel jsem se znovu probojovat zpět. Byla z toho šestá pozice v cíli. Děkuji celému týmu za skvěle odvedenou práci. Uvidíme se v Mostě.“

Jakub Smrž (manažer týmu): „José vybojoval 4. a 6. místo tento víkend, takže jsem maximálně spokojen. Ztrácíme pouze 21 bodů na lídra šampionátu a 5 bodů na prozatímní třetí místo. Celý víkend proběhl skvěle, motorka fungovala, takže už se moc těšíme do Mostu. Ve všech závodech jsme doposud skončili v Top10, z toho pětkrát
čtvrtí. Děkuji celému týmu za jejich práci a všem co nás podporují.“

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.