Pápež: Duginová nevinná obeť. Veľvyslanec: Nemôžete byť obeť aj agresor. Protestujúci pred vládú

Pápež František označil za „nevinnú obeť vojny“ dcéru ruského nacionalistického ideológa Darju Duginovú, ktorá zomrela pri sobotňajšom atentáte v Moskve. Podľa televízie Rai to povedal pri pravidelnej generálnej audiencii, keď sa pomodlil za nevinné obete vojny na Ukrajine.

 Slová pápeža následne kritizoval ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš, ktorého podľa vlastných slov Františkovo vyhlásenie sklamalo. „Ako sa dá jedna z hlavných ideologičiek (ruského) imperializmu označiť za nevinnú obeť? Zabili ju Rusi,“ uviedol na Twitteri Juraš. Zároveň dodal, že nemožno do jednej kategórie zaradiť agresora aj obeť.

Je veľmi nezvyčajné, aby veľvyslanec vo Vatikáne verejne kritizoval pápeža, poznamenáva Reuters. Vatikán na vyjadrenia Juraša bezprostredne nereagoval.

František tiež vyzval na ukončenie tohto konfliktu a znovu tiež kritizoval predajcov zbraní, ktorí profitujú z vojen.

Pápež sa za záver generálnej audiencie vo Vatikáne modlil za Ukrajinu a za „toľko nevinných, ktorí platia za šialenstvo všetkých strán“. „Myslím na to úbohé dievča, ktoré zabila bomba pod sedadlom auta v Moskve. Nevinní platí za vojnu,“ povedal pápež podľa televízie Rai k sobotňajšiemu atentátu, pri ktorom zomrela Duginová (29). Ruská tajná služba FSB obvinila z jej smrti ukrajinské spravodajské služby, Kyjev to odmietol.

 „Znovu vyzývam k obnove mieru pre milovaný ukrajinský národ, ktorý už šesť mesiacov trpí vojnou,“ pripomenul pápež polrok od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá si dnes zároveň pripomína Deň nezávislosti. „Dúfam, že sa prijmú konkrétne kroky na ukončenie vojny a tiež na odvrátenie rizika jadrovej katastrofy v Záporoží,“ dodal František. Jeho slová poukazujú na Záporožskú jadrovú elektráreň, odkiaľ v posledných dňoch prichádzali správy o ostreľovaní, z ktorého sa vzájomne obviňovali Rusi a Ukrajinci.

Pápež tiež pripomenul utrpenie „detí, utečencov a sirôt“. „Mnoho ukrajinských a ruských detí osirelo, prišli o otca alebo matku. Či sú to Rusi, alebo Ukrajinci. Toľko krutosti voči toľkým nevinným ľuďom, ktorí platia za šialenstvo, pretože vojna je šialenstvo,“ uviedol pápež. Znovu tiež upozornil na vojny v iných častiach sveta. „Viac ako desať rokov sa bojuje v Sýrii, spomeňme na Jemen, kde toľko detí trpí hladom, na Rohingov, ktorí putujú po svete nespravodlivo vyhnaní zo svojej krajiny,“ dodal./agentury/

X X X

 Šojgu: Ofenzívu sme spomalili zámerne, všetko ale ide podľa plánu

 Tempo ruskej ofenzívy počas vojenskej operácie na Ukrajine bolo spomalené zámerne v rámci snahy o minimalizovanie počtu civilných obetí, vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu, informuje agentúra Reuters.

 Ukrajinskí vojaci ostreľujú ruské pozície z protilietadlového dela v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny počas 182. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v stredu 24. augusta 2022.

„Robí sa všetko pre to, aby sme sa vyhli obetiam medzi civilistami. Bezpochyby to spomaľuje tempo ofenzívy, no robíme to zámerne,“ uviedol Šojgu na stretnutí ministrov obrany Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) v Uzbekistane.

Rusko dosiahlo vo svojom ťažení na Ukrajine len malý pokrok po tom, čo boli jeho jednotky v prvých týždňoch vojny vytlačené z Kyjeva, píše Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu počas otvorenia Medzinárodného vojenského a technického fóra Army 2022 v Parku patriotov pri Moskve v pondelok 15. augusta 2022.

Podľa najnovšej správy britského ministerstva obrany o situácii na Ukrajine zlyhali ruské snahy o zvrhnutie ukrajinskej vlády v apríli. Ruská armáda sa „následne vrátila k skromnejším cieľom na východe a juhu Ukrajiny,“ cituje britský rezort televízia Sky News.

V rámci ofenzívy v Donbase sa však darí dosahovať len „minimálne pokroky“ a Rusko očakáva veľký ukrajinský protiútok. Ruská armáda tiež podľa britských zdrojov čelí nedostatku munície a mnoho jej zložiek má „chabú morálku“. „Ukázalo sa, že šesť mesiacov trvajúca ruská vojna je nákladná a strategicky škodlivá,“ uvádza ministerstvo obrany./agentury/

X X X

Protestujúci sa stretli pred úradom vlády, vyzvali k prijatiu zákona na záchranu priemyslu

Občianska iniciatíva Pomôžme Slovalcu a zachráňme výrobu hliníka v SR zorganizovala v stredu protestné zhromaždenie pred úradom vlády v Bratislave.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Jeho cieľom bolo vyjadriť nespokojnosť s neochotou vlády predložiť návrh novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorým by sa výška kompenzácií z Environmentálneho fondu vyrovnala kompenzáciám v ostatných priemyselných krajinách Európskej únie.

Zhromaždenie podporili aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Odborový zväz (OZ) Kovo, členovia nórskych odborov, Banskobystrický samosprávny kraj, mestá a obce regiónu Žiar nad Hronom, hlinikárne Slovalco a hutnícka spoločnosť OFZ.

Látajú diery

„My sme sem prišli preto, lebo bohužiaľ došla doba, že Slovalco ukončuje výrobu. Je to jednoznačne preto, lebo vláda za ostatné dva roky nekonala tak, ako nám bolo mnohokrát sľúbené. Zákon, ktorý hovorí o využití výnosov z predaja oxidu uhličitého, ktoré by mali byť na ochranu a dekarbonizáciu priemyslu, tak tieto peniaze nie sú používané takým spôsobom, ako majú byť,“ vyhlásil generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý.

Vláda podľa neho týmito peniazmi len „láta diery“ v rozpočte a nie sú použité tam, kde by mali byť. Tým, že sa Slovalco a iné fabriky odstavia, slovenská ekonomika podľa neho príde o možno 70 miliónov eur ročne, čo je oveľa viac, ako tie peniaze, ktoré mali ísť na kompenzáciu do hospodárstva.

Ohrozené sú tisícky miest

V podobnej situácii ako Slovalco sa v tomto roku ocitol aj ďalší priemyselný podnik OFZ. Oravská hutnícka fabrika musela pre vysoké ceny elektrickej energie zastaviť výrobu. „V prípade, že ako krajina neurobíme tak ako doteraz nič, po skončení tejto krízy ostane základný priemysel len v tých krajinách EU, kde majú vlády strategický pohľad do budúcnosti a nám neostane nič iné, len si od nich kupovať suroviny za podmienok, ktoré si zvolia oni,“ pridal sa riaditeľ OFZ Branislav Klocok.

Protestné zhromaždenie podporil aj OZ Kovo. „Sociálna situácia rodín, udržanie zamestnanosti a rozvoj regiónov by mali byť pre každú vládu prioritou. Pre odbory je preto neakceptovateľné, ak vláda nie je ochotná hľadať a prijímať riešenia v situácii, kedy sú ohrozené tisícky pracovných miest, životná úroveň občanov a stabilita regiónu,“ upozornila podpredsedníčka odborového zväzu Monika Benedeková.

Protestu sa zúčastnili aj nórski odborári. „Ukončenie výroby hliníka v Slovalcu ukazuje, aké dôležité sú pre hlinikársky priemysel stabilné a konkurencieschopné rámcové podmienky. Dôkazom toho je Nórsko, kde predvídateľné rámcové podmienky umožnili spoločnosti Hydro v posledných rokoch investovať približne 2 miliardy eur do rozvoja hlinikární,“ povedal Torleif Sand, vedúci odborov spoločnosti Hydro, ktorá je majoritným akcionárom Slovalco.

Spravodlivý systém

APZD sa dlhodobo angažuje v podpore firiem pri ich žiadostiach o urýchlenú zmenu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Prezident asociácie Alexej Beljajev zdôraznil, že táto diskusia nie je politická, ale odborná. „Nežiadame pomoc, iba spravodlivé nastavenie systému. Slovenské podniky fungujú na medzinárodných trhoch, preto im aj naša legislatíva musí vytvárať predvídateľné a porovnateľné podmienky,“ uzavrel Beljajev.

Súčasťou verejného zhromaždenia bolo aj odovzdanie petičných hárkov podpisovej akcie na podporu Slovalca a iných priemyselných podnikov, ktoré sa dostali do existenčných problémov pre dopady extrémneho nárastu cien energií a nedostatočných kompenzácií. Realizovala ju iniciatíva Pomôžme Slovalcu a zachráňme výrobu hliníka v SR a v uplynulých týždňoch v nej vyzbierala viac ako 8000 podpisov, aktuality.sk

X X X

Plyn opäť zdražel, stojí viac ako 300 eur za megawatthodinu

Ceny na európskom trhu ovplyvňujú obavy z oznámeného zastavenia dodávok cez plynovod Severný prúd 1. Ceny plynu v Európe pokračovali v raste aj v stredu, pričom sa dostali opätovne nad 300 eur za megawatthodinu, najvyššiu hodnotu od marcových rekordov.

Ceny nahor tlačia obavy z vývoja situácie na trhu s plynom po tom, ako ruský Gazprom v nasledujúcich dňoch odstaví plynovod Severný prúd 1. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci dosiahol v stredu popoludní na burze v Amsterdame 300,165 eura za megawatthodinu (MWh).

To predstavuje rast o 11 % a najvyššiu úroveň od začiatku marca, keď cena komodity dosiahla rekord v reakcii na útok Ruska na Ukrajinu.

Ceny na európskom trhu najnovšie ovplyvňujú obavy z oznámeného zastavenia dodávok cez plynovod Severný prúd 1.

Gazprom totiž minulý týždeň oznámil, že od 31. augusta do 2. septembra pre opravu turbíny úplne odstaví Severný prúd 1. Podľa expertov a politikov však existuje riziko, že plynovod by sa po tomto termíne nemusel vrátiť do prevádzky, aktuality.sk

X X X

Irán testuje vojenské drony. USA majú obavy, že ich dodá Rusku

 Iránska armáda začala v stredu rozsiahle manévre, v rámci ktorých testuje svoje bojové a prieskumné drony. Spojené štáty sa obávajú, že by Teherán mohol dodať svoje vojenské drony Rusku, ktoré by následne mohlo nasadiť do bojov na Ukrajine.

 Počas dvojdňových manévrov, ktoré sa uskutočnia na väčšine územia Iránu vrátane pobrežia Perzského zálivu, bude otestovaných 150 bezpilotných strojov používaných štyrmi zložkami armády – pozemnými silami, námorníctvom, vzdušnými silami a protivzdušnou obranou. V rámci cvičenia budú aktivované aj iránske systémy protivzdušnej obrany a prostriedky elektronickej vojny.

Irán a jeho spojenci v regióne Blízkeho východu v posledných rokoch čoraz častejšie využívajú vojenské drony pri operáciách v Jemene, Sýrii a Iraku.

Spojené štáty nedávno uviedli, že Teherán plánuje dodať Rusku stovky svojich dronov, ktoré chce Moskva zapojiť do bojov na Ukrajine. V Iráne sa už podľa Washingtonu v tejto spojitosti školia tímy z Ruska. Teherán však pravdivosť týchto tvrdení poprel.

Ukrajinská armáda používa na útoky na ruské veliteľské stanovištia, tanky a protilietadlové systémy drony Bayraktar tureckej výroby, zatiaľ čo ruskí vojaci využívajú bezpilotné lietadlá Orlan-10 domácej výroby najmä na prieskum a vedenie elektronickej vojny. Rusi však majú podľa CNN problém s dopĺňaním zásob, preto sa zo žiadosťou o poskytnutie vybavenia obrátili na Irán./agentury/

X X X

Hutníci vyšli do ulíc. Zachráňme Slovalco a slovenský priemysel, skandovali

 Zastavenie výroby, vypnutie strojov, prepúšťanie zamestnancov sa zdá ako zlý sen, ktorý sa pre niektoré slovenské fabriky stáva skutočnosťou. Dôvod, prečo sa naplňuje najhorší scenár, je jasný. Firmy likvidujú vysoké ceny energií. Štát má zatiaľ založené ruky, no fabriky sa nevzdávajú.

Protestné zhromaždenie iniciatívy Pomôžme Slovalcu „Zachráňme výrobu hliníka na Slovensku“ v Bratislava pred Úradom vlády v stredu 24. augusta 2022.

V stredu (24. augusta) zástupcovia hlinikárne Slovalco, oravskej fabriky OFZ, spolu s ďalšími členmi a aj so samotnými zamestnancami fabrík sa rozhodli prísť pred Úrad vlády. Upozorňovali tak na neochotu vlády schváliť pripravovanú novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá, ako uvádzajú, by stanovila výšku kompenzácií nepriamych CO2 nákladov na úroveň ostatných priemyselných krajín Európskej únie.

„Hliník se odstěhoval do Číny,“ takýmito a podobnými frázami sa niesol celý protest, ktorého hlavným cieľom je získať pre fabriky potrebné peniaze, aby mohli naďalej fungovať.

 Záchrana hliníka

Protestujúci sa snažia cez iniciatívu Pomôžme Slovalcu zachrániť výrobu hliníka na Slovensku, ktorý sa produkuje v meste Žiar nad Hronom. Aj ďalšie slovenské priemyselné podniky na Slovensku sa dostali do existenčných problémov pre dosahy extrémneho nárastu cien energií a zároveň aj nedostatočných kompenzácií.

„Cieľom protestného zhromaždenia bolo vyjadriť nespokojnosť nad neochotou slovenskej vlády predložiť návrh novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorým by sa výška kompenzácií z Environmentálneho fondu vyrovnala kompenzáciám v ostatných priemyselných krajinách Európskej únie,“ uviedol Martin Baláž, člen petičného výboru iniciatívy, ktorú možno podporiť na pomozmeslovalcu.sk. Úprava výšky kompenzácií zároveň by mala zvýšiť šancu na opätovné spustenie výroby hliníka vo firme Slovalco a ďalej aj pomôcť ďalším priemyselným podnikom prežiť obdobie vysokých cien energií.

 Súčasťou protestu bolo aj odovzdanie petície, ktorú vyhlásila iniciatíva Pomôžme Slovalcu. V nej viac ako osemtisíc ľudí apeluje na vládu a slovenský parlament, aby bola čo najrýchlejšie predložená a schválená novela. „Pokiaľ sa kompenzácie zvýšia a cena elektrickej energie klesne, Slovalco by mohlo byť schopné naštartovať výrobu od roku 2024,“ tvrdí Baláž. Novela by mala zároveň pomôcť spolu až jedenástim energeticky náročným slovenským podnikom.

Veľká rana pre Žiar

Napriek tomu, že akcionári Slovalca pred niekoľkými dňami ohlásili, že od septembra odstavujú výrobu hliníka, primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal vyhlásil, že stále je o čo bojovať a aj z tohto dôvodu sa osobne zúčastnil na proteste. „Čím skôr bude schválená novela zákona, ktorou sa kompenzácie pre priemysel priblížia k európskym krajinám, tým skôr môže Slovalco reštartovať výrobu. Pre Žiar hlinikáreň predstavuje viac ako zamestnávateľa. Je to strategický partner mesta a regiónu, ktorý dlhodobo podporuje mesto a celé okolie. Neviem si predstaviť budúcnosť Žiarskej kotliny bez Slovalca.“ „Ani náš kraj, ani naša krajina a ani Európa si nemôžu dovoliť o ekologickú výrobu primárneho hliníka prísť,“ povedal predseda Banskobystrického kraja Ján Lunter. S tým, že vyzval vládu, aby sa k strategickým podnikom, ktoré dávajú prácu množstvu ľudí a vyrábajú suroviny nevyhnutné pre fungovanie dnešnej spoločnosti, postavila partnersky. Zodpovedných zamestnávateľov v našom kraji potrebujeme a pozastavenie výroby v Slovalcu je pre región veľkou ranou.

 Na akcii nemohol chýbať ani generálny riaditeľ žiarskej hlinikárne Milan Veselý, ktorý definoval schválenie novely zákona ako kľúčový krok pre prípadné oživenie výroby hliníka. „Slovalco je jedna z najekologickejších hlinikární na svete a odstavenie jej výroby bude mať negatívne dosahy na zamestnanosť v regióne, štátny rozpočet či životné prostredie,“ povedal riaditeľ žiarskej fabriky. A dodal, že viac ako dva roky vládu žiadali o jasný, transparentný a stabilný legislatívny rámec na úrovni iných priemyselných krajín EÚ, v ktorých takéto kompenzácie dostávajú ich konkurenti.

Nóri podporujú Slovalco

Na proteste sa zúčastnili aj nórski odborári. Zo zahraničia podporujú hlinikáreň. „Ukončenie výroby hliníka v Slovalcu ukazuje, aké dôležité sú pre hlinikárenský priemysel stabilné a konkurencieschopné rámcové podmienky. Dôkazom toho je Nórsko, kde predvídateľné rámcové podmienky umožnili spoločnosti Hydro v posledných rokoch investovať približne dve miliardy eur do rozvoja hlinikární,“ povedal Torleif Sand, vedúci odborov spoločnosti Hydro, ktorá je majoritným akcionárom hlinikárne Slovalco. V podobnej situácii sa nachádza viacero slovenských priemyselných fabrík. Oravská hutnícka fabrika OFZ musela pre vysoké ceny elektrickej energie zastaviť výrobu. „V prípade, že ako krajina neurobíme tak ako doteraz nič, po skončení tejto krízy ostane základný priemysel len v tých krajinách EÚ, kde majú vlády strategický pohľad do budúcnosti a nám neostane nič iné, len si od nich kupovať suroviny za podmienok, ktoré si zvolia oni,“ uviedol na proteste Branislav Klocok, riaditeľ OFZ./agentury/

X X X

Vláda ČR schválila úspornú tarifu, pomôcť má domácnostiam s platením energií

Česká vláda v stredu schválila návrh takzvanej úspornej tarify, ktorá pomôže domácnostiam s platbami za vysoké ceny energií. Priemerná výška podpory bude v prepočte približne 600 eur. Uviedol to český premiér Petr Fiala po rokovaní vlády, informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Schválili sme dnes úspornú tarifu a odpustenie poplatkov za obnoviteľné zdroje. Občania ušetria v priemere 15-tisíc korún,“ povedal Fiala s tým, že priemerne 4000 korún (162 eur) dostanú domácnosti ešte tento rok.

O pomoc žiadať netreba

Úsporná tarifa je určená pre domácnosti. Tie do konca roka dostanú z vládneho balíčku 40 percent pomoci, zvyšok by mali dostať na budúci rok. Finančná úľava na platby za energie bude tento rok prostredníctvom účtu za elektrinu. Na budúci rok by sa zľava mala účtovať aj cez zálohy na plyn a teplo.

„Je to nástroj, o ktorý nebude potrebné žiadať, nebude prechádzať ani majetkovým testom. Na cielenú pomoc máme iné formy pomoci, akým je príspevok na bývanie,“ vysvetlil minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. Jeho rezort pripravil kalkulačku, v ktorej ľudia zistia, akú podporu dostanú.

Česká vláda na energetický balíček vyčlenila 66 miliárd korún. Fiala však zdôraznil, že vláda chce celkovo na pomoc občanom proti inflácii dať 177 miliárd korún. „Je v tom okrem úspornej tarify napríklad valorizácia dôchodkov, príspevok na dieťa či zrušenie cestnej dane,“ upresnil minister financií Zbyněk Stanjura.

„Ide o masívnu, cielenú a aktívnu pomoc, ktorá nás zaraďuje na štvrté miesto vo vzťahu pomoci k HDP v rámci krajín EÚ,“ dodal na sociálnej sieti český predseda vlády, aktuality.sk

X X X

Pri výbuchu auta zomrel ďalší Ruskom dosadený pohlavár

 Ruskom dosadený šéf ukrajinského mesta Mychajlivka, ktoré sa nachádza v okupovanej časti Záporožskej oblasti, bol zabitý pri výbuchu nálože pod autom. S odvolaním sa na predstaviteľa Ruskom podporovanej regionálnej správy o tom informovala agentúra Reuters.

 Člen proruskej administratívy ukrajinskej Záporožskej oblasti Vladimir Rogov napísal na sociálnej sieti telegram, že starosta Mychajlivky Ivan Suško utrpel ťažké zranenie po tom, čo pod jeho vozidlom vybuchla bomba. Krátko nato v nemocnici zomrel. Rogov podľa serveru Ukrajinska pravda z jeho smrti obvinil Ukrajincov.

Ukrajinská tlačová agentúra Unian píše, že Suška „zlikvidovali“ záporožskí partizáni.

Ide o posledný zo série atentátov v okupovaných častiach Ukrajiny, ktoré sú namierené proti úradníkom dosadeným Ruskom, poznamenal Reuters. V susednej Chersonskej oblasti bol 6. augusta vo svojom dome zastrelený zástupca starostu mesta Nova Kachovka./agentury/

X X X

Heger mená nových ministrov tají. Naď pripustil, že by prevzal rezort zahraničia

 Riešenie energetickej krízy neprinieslo ani prvé poprázdninové rokovanie vlády. Nedotiahla sa ani otázka, kto nahradí kvarteto ministrov po odchode SaS.

 Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že pre zachovanie západného orientácie Slovenska by bol ochotný prevziať ministerstvo zahraničných vecí.

Budúcotýždňové 97. stretnutie vládnej garnitúry bude totiž pre SaS posledným rokovaním. O týždeň, po skončení rokovania, zamieria ministri liberálov do Prezidentského paláca, aby Zuzane Čaputovej odovzdali svoje demisie.

Stane sa tak len v prípade, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) situáciu nezvráti – demisiou. Samotný Matovič však na stredajšom rokovaní nebol, pretože ,netancuje, ako ujo píska‘ a išiel na dovolenku.

„S babami sme si povedali, že na konci prázdnin pôjdeme na blind do Španielska. Keď potom prišiel kolega so svojím obsesívnym ultimátom, opäť som stál pred otázkou, či uprednostním baby, alebo budem tancovať, ako ujo píska. Som rád, že baby mu tentoraz dali k. o. v prvom kole a ja som s radosťou neprotestoval,“ napísal Matovič v utorok na sociálnej sieti. Minister financií tak nebude prítomný ani na rokovaniach o záchrane koalície, ktoré budú v piatok. Na dovolenke by mal byť až do budúceho týždňa.

 Jeden oddychuje, druhý odkladá

„Igorovi prajem oddych,“ odkázal mu ešte stále minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Sulík doplnil, že nevidí priestor, kam by sa mali rokovania o zachovaní štvorkoalície posunúť. Predseda SaS zopakoval, že ak Matovič neodstúpi, 31. augusta po rokovaní vlády pôjde podať demisiu. Sulík spresnil, že nevie, kto by ho mal na ministerstve hospodárstva nahradiť. Premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) požiadal, aby mu nástupcu predstavil už na konci augusta. Chce mu odovzdať agendu.

 Zatiaľ sa tak nestalo ani napriek tomu, že v utorok zasadalo predsedníctvo hnutia OĽaNO. Stretlo sa práve preto, aby našlo mená nástupcov za odchádzajúcich ministrov. Premiér Heger to priznal, no nechcel informácie komentovať a odmietol priblížiť, či mená nástupcov budúcu stredu predstaví.

Hoci Sulík išiel ráno na vládu s tým, že predloží strategické dokumenty týkajúce sa zdražovania plynu a elektriny, o jeho návrhoch ministri nerokovali. Presunuli ich na budúci týždeň, a to na Sulíkov návrh. „Situácia sa dramaticky vyvíja a chcem dopracovať niektoré veci,“ povedal. Očakáva, že na budúcu stredu vláda oba body schváli. Teda v deň, keď podá demisiu.

 „Budúcu stredu, keď vás budem informovať o tom, čo bude v energetike, tak to budem ešte minister,“ objasnil Sulík. „Potom, v stredu večer, budem minister v demisii. A či budem od štvrtka ,neminister’, tak to závisí od prezidentky, ako rýchlo demisiu prijme a či spraví to, čo pred rokom, že poverí iného člena vlády riadením ministerstva,“ ozrejmil.

Minulý rok bol poverený riadením ministerstva hospodárstva Andrej Doležal (nom. Sme rodina). Vlani sa z Doležala stal zberateľ ministerstiev a prezidentka si ho k sebe volala ako na klavír – zároveň bol ministrom dopravy, práce i hospodárstva.

 Doležal odmieta akékoľvek špekulácie. „Nezaoberám sa tým a neviem si to predstaviť, aby sa opakovali tieto situácie z minulého roka,“ odpovedal na otázky Pravdy. „Nebudem hovoriť keby, riešiť to budem, až keď to bude aktuálne,“ podotkol. Dodal, že nie je jeho úlohou riešiť rozpad vlády ani spory koaličných partnerov. „Nie som súčasťou koaličnej rady, som politický nominant, mňa sa nikto nepýta, ako poskladať vládu,“ uzavrel.

Heger tají, ako hľadá náhradníkov

Meno ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) sa skloňuje v prípade náhradníka za nominanta strany SaS ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka.

Pre Naďa je podľa jeho slov dôležité, aby bola garantovaná správna zahraničnopolitická línia Slovenska. Z tohto dôvodu by ho mrzelo, ak by z čela ministerstva zahraničia odišiel nominant SaS Ivan Korčok, ktorého považuje za výborného ministra. Pre denník Pravda priznal, že v prípade, ak by minister Korčok podal demisiu a nenašla by sa zaňho vhodná náhrada, tak by Naď zasadol aj na stoličku ministra zahraničných vecí.

 Ani minister Naď ako člen predsedníctva OĽaNO nechcel komentovať, aké mená hnutie ponúka na ministerské posty, ktoré zostanú po SaS. „Pripravujeme sa na alternatívu B,“ povedal s tým, že si stále želajú, aby SaS zostala vo vláde.

 Ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) nevedela povedať, kto ju na stoličke nahradí. Spomedzi možných náhradníkov sa skloňujú mená poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí) či predsedu ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽaNO). Kolíková si myslí, že nikto zo spomínaných mien by podľa nej nebol vhodnou náhradou, no rozhodla sa tému bližšie nekomentovať.

„Nikto so mnou nekomunikoval o žiadnych náhradách. Na ministerstve spravodlivosti sme horúčkovito pracovali na tom, aby sme s reformou (súdnictva pozn. red) urobili, čo sa dá,“ ozrejmila Kolíková. Tvrdí, že robí všetko preto, aby minister, ktorý po nej príde, bol zorientovaný. To sa však podľa nej nedá povedať o nikom. „Pred daným ministrom budú rozhodnutia, ktoré bude potrebné prijať v krátkom čase. Osobitne pre krajské súdy, kde sú potrebné rozhodnutia, ktoré súvisia s tým, ako budú fungovať vzhľadom na priestory,“ podotkla Kolíková./agentury/

X X X

Sulík odkazuje Naďovi, že zákerne klame: Neblokovali sme S-300 kvôli vrtuľníku pre Geissenovcov

Mediálny súboj vyhlásení medzi stranami OĽaNO a SaS pokračuje. Jaroslav Naď o nás tvrdí, že sme blokovali darovanie systému S-300 Ukrajine kvôli Geissenovcom, je to nebezpečné a zákerné, ohradil sa Richard Sulík.

 Predseda strany Sloboda a Solidarita sa ohradzuje voči klamstvám, ktoré o ňom šíri minister obrany Jaroslav Naď. Ten totiž najnovšie uviedol, že schválenie poskytnutia systému protivzdušnej obrany S-300 Sulík blokoval a následne podmienil poskytnutím vojenského vrtuľníka pre Geissovcov. Uviedla to strana SaS v tlačovej správe.

„K žiadnemu blokovaniu z mojej strany neprišlo, pomoc Ukrajine prešla na zasadnutí vlády jednohlasne. Vývoznú licenciu na S-300 som nechal vystaviť obratom, keďže to má na starosti ministerstvo hospodárstva,“ uviedol Sulík.

 O tom, že Jaroslav Naď klame, svedčí aj fakt, že Geissovci, ktorí na Slovensku natáčali seriál, neleteli vojenským vrtuľníkom, ale súkromným, ktorý bol poskytnutý cez televíziu JOJ. Agentúra SLOVAKIA TRAVEL síce preverovala možnosť zapožičania vrtuľníka a z ministerstva obrany dostali kladnú odpoveď, avšak napokon od tohto zámeru upustili, píše sa v informácii pre médiá.

„Od človeka, ktorý má pod sebou Vojenské spravodajstvo, považujem takéto kroky za nebezpečné a mimoriadne zákerné. Rozumiem, že pre neho je to politický boj, ale všetko musí mať svoje hranice. Šírenie odporných lží je pre mňa ďaleko za týmito hranicami,“ dodáva predseda SaS.

 Richard Sulík verí, že predstavitelia OĽaNO sa prestanú uchyľovať k praktikám Smeru. „Vyzývam ministra obrany Jaroslava Naďa, aby sa namiesto vymýšľania pomsty Sulíkovi povenoval radšej svojmu predsedovi, na ktorom stojí spolupráca tejto vlády s fašistami,“ uzavrel Sulík./agentury/

X X X

 Po Volve má prísť na východ firma Bosch, plánuje pri Prešove zamestnať štyritisíc ľudí

Minister hospodárstva Richard Sulík predpokladá, že firma požiada vládu o investičnú pomoc v septembri.

ZÁBORSKÉ: Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v stredu informoval o veľkej investícii spoločnosti Bosch na východe Slovenska. Očakáva sa, že v obci Záborské pri Prešove, kde vznikne „Záborské Industrial Park“, zamestná štyritisíc ľudí.

Investičná pomoc pre Bosch je už vopred dohodnutá. Stačí, ak spoločnosť o ňu požiada a dostane od štátu 37 miliónov eur na vytvorenie štyritisíc pracovných miest. „Východ potrebuje takéto investície ako soľ,“ reagoval Sulík na sociálnej sieti a doplnil, že nepriamo na východe získa zamestnanie ďalších štyritisíc ľudí. Bosch by mal v obci pri Prešove vyrábať motory do elektrobicyklov.

Jeden park už majú

Prevažná časť strategického územia investičného projektu „Záborské Industrial Park“ sa nachádza v katastrálnom území Záborské v okrese Prešov, pričom časť nevyhnutnej externej infraštruktúry strategického územia je v susednom katastrálnom území Petrovany.

Cieľom investičného projektu je príprava strategického územia „Záborské Industrial Park“ s plánovanou výmerou 115,74 hektára. Park má podľa predkladacej správy predpoklad prilákať investície nielen v oblasti priemyselnej výroby a služieb, ale aj v oblasti výskumu a vývoja. Priemyselný park bude pripravovať štátna spoločnosť MH Invest.

Obec Záborské má niečo cez 1100 obyvateľov a z centra Prešova je vzdialená približne 10 kilometrov.

Na území sa už jeden priemyselný park s plochou 238 621 metrov štvorcových nachádza, patrí mestu Prešov. Posledné voľné pozemky v ňom predalo vlani spoločnosti Prysmian Kablo, ktorá sa zaoberá výrobou dátových káblov a v parku pôsobí dlhodobo.

V súčasnosti je v ňom etablovaných deväť investorov a v plnej prevádzke ponúka 1250 pracovných miest.

Samospráva zostala prekvapená

Minister už koncom mája avizoval záujem investora, ktorý by mohol priniesť do nového priemyselného parku až tritisíc nových pracovných miest, podrobnosti vtedy neuviedol.

Starostka Záborského Kristína Maliňáková je v súčasnosti na dovolenke, k informácii sa v stredu nechcela vyjadriť. „Neviem nič oficiálne. Vyjadrím sa neskôr, keď bude oficiálne stanovisko vlády,“ reagovala.

Informácia o príchode investora do lokality pri Prešove mala byť v súlade s dohodami predstavená až začiatkom októbra, reagoval Milan Majerský, predseda Prešovského samosprávneho kraja.

 „Spoločne s agentúrou SARIO sme v tejto veci opatrní a lojálni, aby sme neohrozili rokovania, ktoré aktuálne prebiehajú. Veľmi nám záleží, aby sa dodržali všetky vzájomné dohody, preto sa nemôžeme vyjadrovať k podrobnostiam,“ informoval Majerský.

Potvrdil, že Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s ministerstvom hospodárstva vyvinul maximálne úsilie, aby prišiel silný investor a priniesol nové pracovné príležitosti pre tento ťažko skúšaný kraj.

„Prešovský samosprávny kraj má za sebou množstvo rokovaní, ktoré smerujú k zabezpečeniu potrebnej cestnej infraštruktúry, prímestskej dopravy, ale aj prepojenia s našimi strednými školami najmä v oblasti duálneho vzdelávania.

Rokovania aj v Sabinove

V Prešovskom samosprávnom kraji ide v krátkom čase o druhý veľký priemyselný park, ktorý by mal realizovať štát. V júli Prešovský samosprávny kraj so štátnou spoločnosťou MH Invest podpísal zmluvu na odpredaj 79 hektárov pozemkov pri Sabinove.

Zo začiatku sa ráta s vytvorením 500 pracovných miest, neskôr by malo číslo stúpať. Predbežné investičné náklady na vybudovanie základnej infraštruktúry, vrátane výstavby prístupovej cesty, sú zhruba osem miliónov eur.

Volvo zamestná priamo 3 300 ľudí

V krátkom čase ide o druhú plánovanú veľkú investíciu na východe Slovenska. V júli Sulík oznámil zámer automobilky Volvo vybudovať v obci Valaliky tretí výrobný závod v Európe.

Skupina Volvo v rozmedzí rokov 2023 až 2027 na Slovensku preinvestuje viac ako 1,18 miliardy eur. Začiatok výstavby samotného závodu je naplánovaný na budúci rok a postupne v rokoch 2025 až 2027 táto spoločnosť vytvorí 3 300 priamych nových pracovných miest a ďalších 10-tisíc zamestnancov, ktorých zamestnajú subdodávatelia.

Vláda súhlasila s investičnou pomocou vo výške 267 miliónov eur. Sériová výroba čisto elektrických automobilov Volvo novej generácie sa má začať v roku 2026. Závod má vyrábať až 250-tisíc automobilov ročne.

Budúci závod je situovaný v blízkosti rýchlostnej cesty R4, neskôr aj R2 a širokorozchodnej železnice, dostupné je aj letisko v metropole východu.

Bosch aktuálne vyrába vlastné produkty vo viacerých krajinách sveta. Továrne má v Nemecku, ďalšie v Rakúsku, Česku či Číne, aktuality.sk

X X X

Hyundai na Slovensku štartuje unikátny Hyundai Plogging Run

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti. Do unikátneho projektu sa môžete zapojiť aj vy.

 Hyundai je aj tento rok oficiálnym partnerom FIFA World CupTM. Automobilka sa rozhodla osláviť túto športovú udalosť tým, že vyzýva ľudí na zjednotenie sa pre dosiahnutie vyššieho spoločného cieľa. V kampani Goal of the Century motivuje fanúšikov zapojiť sa do najväčšieho zápasu storočia: o udržateľnú budúcnosť našej planéty.

Tím storočia vedie legendárny Steven Gerrard

Hyundai vytvoril Team Century (Tím storočia), ktorý šíri povedomie o plánoch a krokoch k dosiahnutiu udržateľnosti. Nechýbajú v ňom známe osobnosti, napr. členovia celosvetovo populárnej hudobnej skupiny BTS, futbalistka Nadia Nadim a dokonca aj robot Spot. Tento hviezdy tím povedie do úspešného cieľa jeho kapitán, futbalová legenda Steven Gerrard. Podporovateľom Tímu storočia sa môžete stať aj vy vďaka registrácii v špeciálnom newsletteri.

Uhlíkovou neutralitou k udržateľnosti

Hyundai si dal záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2045. Odvážnu stratégiu, ktorá ráta s masívnymi zmenami v procesoch výroby a prevádzky, chce naplniť aj vďaka širokej ponuke elektrifikovaných vozidiel. Aj preto tvoria oficiálnu flotilu tohtoročných majstrovstiev sveta vo futbale najmä elektrické modely IONIQ 5, plug-in hybridné SANTA FE či vodíkové autobusy ELEC CITY Fuel Cell.

Bežte aj vy pomáhať slovenskej prírode

V rámci kampane prebehne na Slovensku aktivita, ktorá pomôže našej prírode okamžite a zároveň spojí ľudí, ktorým nie je budúcnosť ľahostajná. V októbri slovenský Hyundai odštartuje prvý Hyundai Plogging Run, unikátny štafetový beh spojený s čistením prírody. Známe osobnosti vyčistia od odpadkov lesné chodníky po celom Slovensku. Koľko kilometrov to bude, závisí aj od vás. Za každú absolvovanú testovaciu jazdu u predajcov Hyundai sa vyzbierajú odpadky z 1 km lesných ciest.

Chcete byť súčasťou Team Century? Absolvujte do 30. septembra testovaciu jazdu na niektorom z modelov Hyundai. Zoznámite sa s najnovšími vozidlami a zároveň sa zapojíte do žrebovania o lístky na FIFA World Cup 2022TM a ďalšie skvelé ceny. Viac o tejto unikátnej aktivite nájdete na www.hyundai.sk/gotc./agentury/

X X X

Inšpirovala ho sestra. 17-ročný pilot ako najmladší človek obletel Zem

Sedemnásťročný belgicko-britský pilot Mack Rutherford pristál v Bulharsku, kde úspešne zavŕšil svoju cestu okolo sveta. Stal sa tak najmladším sólovým pilotom, ktorý obletel zemeguľu, informuje agentúra AP.

Sedemnásťročný britsko-belgický pilot Mack Rutherford drží certifikáty od Guinnessovej knihy rekordov na letisku v Sofii 24. augusta 2022. Držiteľom doterajšieho rekordu v tejto kategórii bol Angličan Travis Ludlow, ktorý vlani absolvoval takýto sólo let vo veku 18 rokov a 150 dní, uvádza Guinnessova kniha rekordov.

Mack Rutherford, ktorého obaja rodičia sú piloti, sa vydal na cestu z Bulharska 23. marca 2022, keď mal ešte len 16 rokov. V priebehu päť mesiacov trvajúceho letu oslávil 17. narodeniny. V stredu pristál na malom letisku Radomir, ležiacom zhruba 50 kilometrov juhozápadne od Sofie.

Rutherford podľa vlastných slov nalietal stovky hodín so svojím otcom – profesionálnym pilotom, a už ako 11-ročný sa rozhodol, že chce ísť v jeho šľapajach. Ako 15-ročný získal oprávnenie lietať na ultraľahkých lietadlách a stal sa tak vtedy najmladším pilotom na svete, uvádza na svojej webovej stránke macksolo.com. Odvtedy absolvoval už dva prelety ponad Atlantický oceán.

K prekonaniu rekordu Rutherforda inšpirovala jeho sestra Zara. Tá sa v januári 2022 stala najmladšou ženou, ktorá obletela zemeguľu, uvádza televízia Sky News./agentury/

X X X

Vláda schválila veľké opravy v druhom pilieri. Budúcim penzistom prinesú viac peňazí

 Vyššia hodnota úspor a stabilita II. piliera vďaka novele ministerstva práce uprednostní dlhodobé vyplácanie majetku sporiteľov v starobe. Po 40 rokoch sporenia bude nasporená suma vyššia o 64 %.

 Návrh zákona, ktorý dnes schválila vláda, zvyšuje efektívnosť dôchodkového sporenia z pohľadu celkovej nasporenej sumy a teda aj budúceho dôchodku sporiteľa. Kumulatívne obe opatrenia môžu navýšiť nasporenú sumu sporiteľov po 40 rokoch sporenia o minimálne 64 %.

Návrhom zákona o starobnom dôchodkovom sporení sleduje ministerstvo práce zvýšenie efektívnosti II. piliera z pohľadu celkovej nasporenej sumy a teda aj budúceho dôchodku pre sporiteľa. O zlepšenie alokácie úspor sporiteľov v II. pilieri sa postará predvolená investičná stratégia. V porovnaní so sporením výlučne v dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch, toto opatrenie zvýši nasporenú sumu sporiteľov v II. pilieri po 40 rokoch sporenia najmenej o 50 %. Sporiteľom v predvolenej investičnej stratégii bude po novom automaticky každý nový sporiteľ (resp. existujúci sporitelia do veku 54 rokov).

Predvolená investičná stratégia sa prispôsobuje veku sporiteľa, bez nutnosti aktívnej zmeny pomeru sporenia v dôchodkových fondoch zo strany sporiteľa. Sporiteľ bude mať možnosť vyviazať sa z predvolenej investičnej stratégie a znova do nej vstúpiť.

Ide o peniaze: Zdvojnásobí reforma II. piliera dôchodky? Potenciál na to má, tvrdí Ján Šebo. Premiéra 11. 5. 2022.

Ďalším opatrením, výrazne zvýšujúce dôchodok z II. piliera je zmena vo výške a štruktúre odplát, ktorá najmä v dôsledku vypustenia odplaty za zhodnotenie zvýši nasporenú sumu sporiteľa o najmenej 10 % v porovnaní s dnešným systémom odplát. Navrhnutá zmena odplát rieši aj najväčší problém súčasnej poplatkovej štruktúry v II. pilieri a to účtovanie odplaty za zhodnotenie aj v pasívnych fondoch, čo je zo strany väčšiny odbornej verejnosti neakceptovateľné.

Kumulatívne obe opatrenia môžu navýšiť nasporenú sumu sporiteľov po 40 rokoch sporenia o minimálne 64 %. Takmer dve tretiny ľudí si v súčasnosti vypláca úspory z II. piliera jednorazovo, čo zvyšuje riziko nízkeho príjmu v prípade dlhovekosti. Úprava výplatnej fázy zamedzí jednorazovým výberom dôchodkových úspor. Predlženie starobného dôchodkového sporenia až do začatia poberania doživotného starobného dôchodku bude mať pozitívny vplyv na hodnotu úspor. Keďže majetok sporiteľa bude počas obdobia vyplácania programového výberu naďalej investovaný, zvýši sa objem majetku na zakúpenie doživotného starobného dôchodku.

Návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení (z. č. 43/2004 Z. z.), ktorý dnes 24. augusta schválila vláda, vypracovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na základe Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, Národného programu aktívneho starnutia na roky 2021 – 2030 a vybraných záväzkov vlády Slovenskej republiky z Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2021 – 2024. Novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení ešte čaká hlasovanie v parlamente./agentury/

X X X

Fekálie nie sú zadarmo. Na kanalizáciách a vodovodoch má štát dlh 2,86 miliardy eur

 Približne pred tromi rokmi sa stala v dedine na Liptove havária s vykypením žumpy. Poľnohospodárske družstvo Ludrová sa zobudilo do nepríjemného rána, keď sa im vyliala. „Išlo pravdepodobne o nejaký technický problém. Odpad vyplával do potoka, kde sa celá voda spenila a všetky ryby vymreli,“ tvrdí obyvateľ obce.

 Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) počas tlačovej konferencie.

Aby sa vykypenie neopakovalo, našli v obci riešenie. Odpad zo žumpy miešajú a potom ho rozhadzujú na polia. To sa však podľa Ludrovčana robí bežne a nie je to žiaden problém. Až na všadeprítomný nepríjemný zápach.

Slovensko sa pritom už pred 18 rokmi, teda v roku 2004, keď vstupovalo do Európskej únie, zaviazalo k dobudovaniu miestnych kanalizácií a vodovodov. Išlo o jednu z prístupových podmienok dobiehania ostatných členských štátov. V prístupe k pitnej vode totiž vtedy Slovensko patrilo pod priemer EÚ.

Minister životného prostredia SR J. Budaj: Envirofond vychádza s projektom Veľké vody, ide o 40 miliónov eur na dotácie pre kanalizáciu, vodovody a čističky

Plán bol taký, že do desiatich rokov zostane na našom území bez vodovodu len 130 obcí. Ako vyzerá realita v roku 2022? Na verejnú kanalizáciu či čističku vody je napojených 1 130 obcí a až 470 obcí doteraz prístup nemá. Prepočítané na ľudí, dokopy až 1,5 milióna obyvateľov Slovenska žije bez pripojenia na verejnú kanalizáciu či čističku odpadových vôd. Miesto toho sú odkázaní na používanie žumpy. Odvoz fekálií však nie je zadarmo. Cena za 10 m3 sa naprieč Slovenskom pohybuje od 30 do 80 eur. Ak vývoz žumpy neprebehne včas, môže to dospieť až do štádia, keď prestanú v dome fungovať záchody.

 Percento obyvateľov napojených na verejnú kanalizáciu

Podľa údajov envirorezortu absencia odpadovej infraštruktúry najviac trápi obce do dvetisíc obyvateľov. Dôvodom je podľa ministerstva životného prostredia fakt, že nemôžu čerpať peniaze na výstavbu kanalizácie a vodovodu z eurofondov. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) totiž únia s takými malými obcami ani neráta. „V západnej Európe sa také malé samosprávy nevyskytujú,“ spresnil Budaj.

Minister životného prostredia SR J. Budaj: Predstavujeme Modernizačný fond, ktorý poskytne 150 miliónov eur na modernizáciu teplární

Peniaze pre menšie obce by sa preto podľa štátu mali nájsť v Environmentálnom fonde. Zdroje, ktoré na účte fondu sú, však zďaleka nepostačujú restom. „Na Environmentálnom fonde máme veľa žiadateľov, ktorých požiadavky prevyšujú to, čo im vieme dať. Rozpočet máme 40 miliónov, obce od nás žiadajú dve miliardy,“ priznal riaditeľ Envirofondu Ľubomír Vačok. Konkrétne, investičný dlh Slovenska pre vodovody predstavuje 1,3 miliardy eur a dlh pre kanalizácie a čističky odpadových vôd 1,56 miliardy eur.

 Podiel obyvateľov zásobovaných vodou z verejných vodovodov

Fond pritom vlani hospodáril s príjmami v objeme 1,3 miliardy eur a spracoval 136 žiadostí na výstavbu vodovodov v hodnote 30 miliónov. K podpore sa dostalo len 35 projektov a rozdelili si 7,7 milióna. Budovanie kanalizácie či vodovodu je preto podľa ministra Budaja aj vhodná téma pre volebnú kampaň. Upozornil, že s blížiacimi sa spojenými voľbami bude v obciach pribúdať počet rozkopaných jarkov. „Starosta uloží 50 metrov kanalizácie a povie, že ak ma zvolíte, tak budem pokračovať. Táto metóda kampane vyzerá smiešne, ale zaberá,“ podotkol minister Budaj. Po voľbách však podľa neho zostanú kanály suché, pričom obdobia bez dažďov tento problém len zvýraznia./agentury/

X X X

Fínska premiérka je opäť na tapete pre večierok, tentoraz pre bozkávajúce sa polonahé ženy

 Fínska premiérka Sanna Marinová opäť čelí kritike kvôli svojim súkromným aktivitám, v utorok sa ospravedlnila za kontroverznú fotografiu zo svojho večierka, na ktorej pózujú dve polonahé bozkávajúce sa ženy s nápisom Fínsko zakrývajúcim ňadrá. Napísala o tom agentúra Reuters.

Pred týždňom šéfka fínskej vlády rozbúrila verejnú mienku videom, ktoré ju zachytilo, ako divoko tancuje, a Marinová potom kvôli nemu podstúpila test na drogy.

„Podľa mňa je tá fotografia nevhodná. Ospravedlňujem sa za to. Takáto snímka sa fotiť nemala, ale inak sa na tom stretnutie nič mimoriadne nedialo,“ povedala novinárom 36-ročná Marinová. Fotografia vznikla na júlovom večierku, keď premiérka do svojho oficiálneho sídla po hudobnom festivale pozvala skupinu priateľov. „Dali sme si saunu, plávali a trávili spolu čas,“ dodala.

Fínska verejnosť je rozdelená v názore na to, či je vhodné, aby sa vrcholná politička vo svojom voľnom čase takýmto spôsobom bavila. Časť ľudí ju podporuje a domnieva sa, že premiérka ukazuje, ako možno politickú kariéru skĺbiť so súkromným životom. Kritici naopak upozorňujú, že podobné súkromné aktivity môžu Marinovú kompromitovať a vypovedajú o jej zlom úsudku.

Marinová sa v decembri 2019 stala najmladšou úradujúcou šéfkou vlády na svete, vedie vládu s veľkým podielom žien vo vedení jednotlivých ministerstiev./agentury/

X X X

 Martin Behula: Omyl poslanca Blahu a riešenie Matovičovej krízy

Minister financií odchodom z vlády politický vplyv nestratí. Vplyv však nie je to isté, čo moc.

Vládna kríza je už taká zlá, že verejnosť zrazu zaujímajú aj názory Erika Ňarjaša a Györgyho Gyimesiho. Podľa informácií Aktualít trojica poslancov OĽaNO pripúšťa, že ak Matovič odíde z vlády, zvážia, či ju budú podporovať. To sme tu však už mali. A nie raz.

Keď Matovič končil ako premiér, na verejnosť uniklo vyhlásenie, v ktorom sa anonymný poslanec OĽaNO zastrájal, že nebude členom klubu, ktorý sa chystá hodiť lídra svojho hnutia cez palubu. List šíril konšpirácie o tom, že „zlodeji, progresívci a pani z paláca“ dostali chuť OĽaNO totálne pokoriť. „Keď zlomia Igora, nakoniec zlomia aj nás.“ Anonym kolegov vyzval, aby si uvedomili svoju silu a nevzdali sa bez boja. Odísť malo až 15 poslancov.

Počas pádu Ficovej vlády Ľuboš Blaha vysmial požiadavku Mostu na to, aby Robert Fico odstúpil, ako mediálnu špekuláciu. Mimoriadne ho pobavila a vyhlásil ju za holý nezmysel. Budúcnosť videl jasne: „Za vládu bez Roberta Fica na jej čele by nehlasoval žiaden poslanec nášho klubu a to vedia aj deti v materskej škôlke,” písal vtedy Blaha na Facebooku. „Len idiot by žiadal čosi takéto.“

Čítať s porozumením

Anonymný Matovičov Blaha i smerácky originál dopadli rovnako. Matovič podal demisiu a z klubu Obyčajných ľudí napriek tomu neodišiel nikto. Za vládu Eduarda Hegera hlasovalo 51 z 53 poslancov OĽaNO. Vládu Petra Pellegriniho podporil do nohy celý klub Smeru. Vrátane Ľuboša Blahu. Ten sa zachoval ako dieťa v materskej škôlke, keď ho prichytia pri nepleche. Status zmazal a splietal, že od Fica dostal záruky o ľavicovej orientácii vlády.

Tvrdenia poslancov nemusíme brať príliš vážne. Ešte aj v deň, keď Fico oznámil, že podá demisiu, poslanec Mosta František Šebej tvrdil, že do úvahy pripadajú len predčasné voľby alebo odchod strany z koalície. Podľa Šebeja smeráci, ktorí vidia rekonštrukciu vlády, iba nevedia čítať s porozumením. Nakoniec sa ukázalo, že Šebej neporozumel mechanizmom moci.

O zotrvaní Fica a Matoviča nerozhodujú blahovia, ani nezávislé osobnosti spomedzi obyčajných ľudí. O tom, či bude Matovič ministrom, rozhodne iba Matovič. Je pochopiteľné, že trebárs Erik Ňarjaš, ktorý sám nedokáže ani len prečítať koaličnú zmluvu, cíti k Matovičovi bezmedznú lojalitu. Bez lídra OĽaNO by sa do parlamentu dostal akurát počas dňa otvorených dverí prvého septembra.

Györgyho Gyimesiho nevedie ani lojalita. Matoviča sa síce zastáva srdnato, a práve šéf OĽaNO urobil z neznámeho prednostu mestského úradu vo Veľkých Kapušanoch politika, ktorého názor počuť. Vzal ho so sebou do Maďarska vyjednávať o Sputniku V a Gyimesi sa šance chopil naplno. Matovičovým blízkym človekom zostane, aj keď šéf OĽaNO už ministrom nebude.

Matovičov odchod z vlády odmieta iba preto, lebo by to znamenalo návrat SaS a zachovanie koalície s „liberálmi“. Gyimesi už pred mesiacom verejne povedal, že by veľmi chcel, aby SaS a odišla a vláda by bola menšinová. Matoviča bude podporovať len dovtedy, kým ho bude môcť využiť vo svojom ťažení proti liberalizmu.

Vplyv nie je moc

Argumenty, ktorými Obyčajní ľudia Matoviča obhajujú, sú smiešne. Vraj by to bola neúcta k volebnému výsledku a zneváženie volieb, tvrdí Gyimesi. Vyštudovanému politológovi asi treba pripomenúť, že vo voľbách sa volí iba parlament. Vláde vyslovuje dôveru a má ju kontrolovať, ale to je tak všetko. To ostatné, vrátane zloženia vlády, závisí len od dohody politických strán.

Bolo znevážením volieb, keď ich víťaz v rokoch 1998, 2002 a 2010 nedokázal zostaviť vládu? Vládne funkcie sú nevolené. Ministri Ivan Korčok či Andrej Doležal, ktorí do parlamentu nekandidovali, a nie sú ani členmi strán, ktoré ich nominovali, sú toho najlepším dôkazom. Ministerstvo financií navyše Obyčajným ľuďom nikto neberie.

Rovnako pokrivkáva tvrdenie, že odchodom Matoviča sa nič nezmení. Áno, uchová si moc koaličného lídra a robiť zle môže aj z parlamentu ako Fico Pellegrinimu. Príde však o najvplyvnejšie ministerstvo a nebude môcť priamo rozhodovať o peniazoch pre iné rezorty. Matovič sa môže utešovať, že vplyv mu zostane, no vplyv nie je moc.

Ak bude musieť svoje nápady vymýšľať bez ministerských úradníkov, ktorí ich prepíšu do podoby hodnej pripomienkového konania, a analytických jednotiek, ktoré mu dodajú argumenty, pôjde mu to ťažšie. A keď ich nebude môcť drzo prezentovať na Úrade vlády, ako keby mu to tam patrilo, či aspoň na vlastnom ministerstve, budú pre médiá menej zaujímavé a verejnosti nebudú spôsobovať takú neurózu.

Po rozhovore s Ondrejom Dostálom je jasné, že SaS v opozícii vláde nič nedaruje. Návrhy jej podporí len výnimočne a občas zablokuje parlamentnú schôdzu. Ak to SaS dodrží, vláda dlho v menšine nevydrží. Matovičovi sa môže ľahko stať, že si ministerskú kariéru predĺži nanajvýš o pár mesiacov, počas ktorých nič nepresadí. Možno ešte oľutuje, že sa nestal podpredsedom vlády pre boj proti korupcii, aktuality.sk

X X X

 V zdravotníctve sme dosiahli kolaps, adekvátne k tomu vyzerajú aj naše kroky

 Na prvý pohľad nedáva logiku, že ideme dávať výpovede preto, že chceme zostať pri pacientovi, ale v konečnom dôsledku to dáva zmysel, hovorí lekár a odborár Miroslav Mendel v rozhovore pre Aktuality.sk.

Zdravotníctvo je už v kolapse a cítia to aj pacienti. Je škandalózne, kam sme sa dostali, a adekvátne k tomu vyzerá aj spôsob, akým sa to snažíme zvrátiť.

Hovorí podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a lekár z bratislavskej nemocnice Miroslav Mendel.

Koncom minulého týždňa dostali lekári návrhy na zvyšovanie platov. Odbory, ktoré ich zastupujú, napriek tomu nie sú spokojné. Hovoria, že len platy problémy zdravotníctva nevyriešia. Keďže vláda podľa nich nepredostrela riešenia ostatných požiadaviek, vyzvali lekárov na podávanie výpovedí.

 X Čo bolo to rozhodujúce, prečo ste v piatok po rokovaním s premiérom a ministrami vyzvali lekárov, aby podávali výpovede?

Myslím si, že sme rokovali dostatočne dlho na to, aby sme sa posunuli a dopracovali k výsledkom. Bohužiaľ, v mohých otázkach sme sa dostali len do roviny sľubov. Nemôžeme čakať neobmedzený čas, vidíte, čo sa deje v zdravotníctve. Systém je už v štádiu kolapsu.

X Rokujete mesiace, prečo práve teraz? Udialo sa niečo na poslednom stretnutí?

Na rokovaniach predtým sme boli v štádiu vysvetľovania. Tentokrát sme už pred stretnutím avizovali, že si ideme po odpovede, po konkrétne kroky.

Ostali sme zaskočení, že aj keď sú naše požiadavky komplexné a majú riešiť problém, ktorý vznikol v zdravotníctve, a otočiť kormidlo lode, ktorá už šúcha dno, bol nám odprezentovaný jeden jediný bod. Bod týkajúci sa mzdového ohodnotenia lekárov.

Len platy však problém nevyriešia. Naďalej budeme mať málo lekárov, pretože na fakultách budú študovať zahraniční študenti, lebo z niečoho tie univerzity musia fungovať. Keby boli dostatočne financované, mohli by tam študovať Slováci.

Ďalší bod sa týka sestier, lebo bez nich nemôžete fungovať. Ďalej, nemocnica môže bežať len vtedy, ak bude za poctivú prácu ohodnotená tak, že financie pokryjú jej chod a mzdy. Tie body sú previazané.

Sme sklamaní, že niekto sa snaží postaviť celú situáciu tak, že ide o platy. Tu vôbec nejde o platy. Platy nevyriešia problematiku, platy sú len súčasťou celého konceptu riešenia.

X Kto a prečo by to robil?

Netuším kto a prečo, ale všimnite si, že v pokročilom štádiu rozpracovania bol prezentovaný len jediný bod, a to platy.

Logicky môžete navodiť medzi ľuďmi dojem, že ide len o platy a to ostatné je len omáčka. Keby išlo o platy, prebiehalo by to úplne inak.

X Napriek tomu, ako sa vám pozdáva návrh na zvýšenie platov, pomohol by niečomu?

Tento návrh na zvýšenie platov by nepomohol ničomu. Potrebujeme dostať zdravotnícky personál späť do nemocníc. Sestru možno zoženiete, pritiahnem to trochu za vlasy, v Tescu pri pokladni. Alebo robí opatrovateľku v Rakúsku. Lekára nájdete napríklad v Čechách. Musíme týchto ľudí zaplatiť lepšie, ako sú zaplatení tejto chvíli.

X Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa vyjadril, že akceptuje aj ostatné požiadavky LOZ a budú ich napĺňať. Nebolo to pre vás dostačujúce?

Čo by ste si vy z tejto vety zobrali, ako by ste to čítali? Bolo by to dostatočné? Za tie roky sme mali toľko prísľubov, že ich ani nevieme zrátať.

V roku 2011 sme dostali písomný prísľub vo forme memoranda, ktorý napríklad hovoril, že sa zrealizuje DRG systém. Odvtedy prešlo 11 rokov a kam sme sa pohli? Prísľuby sú vzdušné zámky.

Bohužiaľ, na základe skúseností z minulosti to pre nás nie je dostatočné a veľmi vágne.

X Okrem platov ste žiadali zreformovanie vzdelávania, poriadok vo financovaní nemocníc či navýšenie počtu lekárov a sestier. To sú veci, ktoré sa nedajú urobiť za pár týždňov.

Samozrejme, sú body, ktoré sa dajú zmeniť zo dňa na deň, a sú veci, ktoré sa nedajú zrealizovať ani za deň, ani za týždeň, ani mesiac. Ale venujeme sa tomu desať mesiacov a vidíte, akým spôsobom sa veci hýbu.

Čo ma šokuje, je, že každá vláda sa vyhovorila vždy na to, že vláda pred ňou nespravila v systéme nič a nemáme dáta. Stále nemajú dáta, hľadajú ich. Počúvame to roky rokúce, ale treba sa pohnúť ďalej. Rozdiel medzi predchádzajúcimi vládami a touto vládou v zásade nie je nijako dramatický v tom, ako pristupujú k problematike.

Táto vlády má však ten problém, že zachytila zdravotníctvo v inej fáze vzostupu a krachu ako predošlé vlády. Niektorí to môžu vnímať tak, že naše kroky sú cielené proti tejto vláde a že prečo sme neboli takíto tvrdí pred štyrmi rokmi. Ale zvolená forma je adekvátna situácii, ktorá je už zúfalá.

 X Keď sa bavíme napríklad o financovaní nemocníc či iných dlhodobých veciach, čo ste očakávali, že od vlády dostanete?

Kroky, termíny, že už niečo prebehlo. Ale všetky veci, ktoré odzneli, sú veľmi vágne. Po desiatich mesiacoch?

Napríklad čo sa týka DRG systému, my máme v niektorých tímoch ľudí, takže vieme, kam sa to posunulo.

Napríklad ak vláda povie, že postaví nemocnicu, očakávate, že niekto donesie projekt. Že už sa budete baviť o tom, čo v nemocnici bude, koľko bude mať lôžok, a oni prídu s tým, že budeme ju stavať. Očakávali sme riešenia a tie neprišli.

Ale my už nemáme čas. Pred rokmi sme hovorili, že nás čaká kolaps zdravotníctva a už je to tu. Teraz to už vidia bežní občania.

X Hovoríte o kolapse, čo tým presne myslíte?

Už aj bežný občan musí vidieť, že v tomto systéme nie je niečo v poriadku. Rodičky z Bratislavy sú presúvané do Trnavy, lebo nie je personál. Odkedy pracujem v zdravotníctve, toto nikdy nebolo.

Alebo to, že prídu ľudia a pri príjme sú otočení, pretože ich nevieme zoperovať, nie sú na to kapacity.

Samozrejme, kolaps má určité fázy a môže sa prehlbovať, ale už je tu. Máte dojem, že zdravotníctvo vie zabezpečiť každému pacientovi adekvátne ošetrenie a kedykoľvek? Rozhodne nie.

Dokonca je niekedy problém s akútnymi pacientmi. Keď sa bavíme o plánovaných zákrokoch, pacienti sa presúvajú na iné termíny, pričom si treba uvedomiť, že aj elektívny pacient má určitý faktor akútnosti. Sú odbory ako onkológia, kde keď prídete včas, dá sa ochorenie liečiť, ale keď prídete neskôr, už sa musí úplne zmeniť stratégia liečby a môže sa stať, že liečba, ktorá by sa skončila úspechom, už nie je možná.

Keď nemáte dosť personálu, môžete mať na oddelení aj sto postelí, ale pokiaľ pri pacientovi nemá kto byť, tak ho darmo prijmete. Týmto spôsobom sa všetko odďaľuje.

X Čo je ten ďalší stupeň kolapsu?

Dúfam, že sa to nestane. Jedna civilizovaná krajina v strede Európy si predsa nemôže dovoliť, aby prišla do štádia, že sa o ľudí nebude mať kto starať. Všetky kroky, ktoré robíme, robíme pre to, aby sme to zastavili a pomaly obrátili a zlepšili. Už teraz je škandalózne, kam sme sa dostali. Dosiahli sme kolaps a adekvátne k tomu vyzerá aj spôsob, akým sa ho snažíme zvrátiť.

X Zvolili ste tlak cez hromadné výpovede. Už ich lekári začali reálne podávať?

Proces sa rozbieha. Čas ukáže, ako to dopadne s výpoveďami.

X Vy ste už podali výpoveď?

Vzhľadom na to, že mám dovolenku, tak zatiaľ nie, ale garantujem vám, že ju podám.

Nečakajte ale, že teraz budú lekári chodiť jednotlivo podávať výpovede na riaditeľstvá nemocníc. Robíme to centrálne, čiže vyzbierame výpovede a nakoniec ich naraz odovzdáme.

 X Zbierať ste ich začali v týchto dňoch, dokedy tento zber potrvá?

Podľa toho, ako rýchlo budú čísla narastať, ako to budú stíhať ľudia v jednotlivých nemocniciach.

X Ale podáte ich ešte tento rok?

Bude sa to týkať tohto roka.

X Ochotu podať výpoveď zatiaľ prejavilo 3500 lekárov. Myslíte si, že všetci tak aj reálne urobia?

Nemôžem to garantovať. Ale osobne si myslím, že sa dostaneme nad úroveň, akú sme mali v roku 2011, napriek tomu, že lekárov je v systéme menej ako v roku 2011.

X V roku 2011 ich bolo koľko? Zhruba dvetisíc?

Bolo to okolo dvetisíc podaných výpovedí s tým, že do finálneho momentu, teda až do ukončenia pracovného pomeru išlo 1200 ľudí.

X Keď som sa pred časom pýtala jednotlivých nemocníc, či vedia, koľko ich lekárov prejavilo ochotu podať výpoveď, tak Univerzitná nemocnica Bratislava, kde pracujete, povedala, že asi 400. Sedí to?

Je to veľmi podstrelené. Len v ružinovskej nemocnici a na Kramároch je to viac ako 400 lekárov. Je to bez nemocnice na Antolskej a v Starom Meste. To číslo je veľmi vysoké, ale nerád by som ho hovoril a plašil ľudí.

X Nezhorší v konečnom dôsledku tento krok aj vzťahy medzi zdravotníkmi? Vytvoria dva názorovo odlišné tábory, keď jedna časť povie že odchádza, druhá ostane pracovať.

Je to každého slobodné rozhodnutie, či výpoveď dá alebo nie. Z tých, ktorí zostanú, nemôže byť nikto nahnevaný na tých, ktorí dajú výpoveď a chystajú sa odísť.

Ľudia, ktorí idú do výpovedí, bojujú za podmienky aj pre ľudí, ktorí zostávajú.

X Ste odhodlaní dotiahnuť to naozaj až po odchod z nemocnice?

Spravíme všetko pre to, aby sa tento systém zachránil. Nám ide o pacientov, aj toto čo robíme, robíme pre to, aby mal ľudí kto liečiť.

V roku 2011 bola vláda celkom tvrdá a zašla ďalej, ako bolo zdravé, a ja dúfam, že táto vláda sa z toho poučí a nedovolí, aby k tomu došlo. Neverím, že by bola taká nezodpovedná.

X Jedna vec je, čo spraví vláda, ale vy by ste boli schopní odísť z nemocníc za splnenie požiadaviek?

Lekári sú za pacientov schopní ísť až na hranu.

X Čítam to teda tak, že aj odísť z nemocníc. Otázka však potom je, či na to v konečnom dôsledku nedoplatia iba pacienti.

Spomeňte si na rok 2011, výpovede nadobudli platnosť a nič sa nedialo? No dialo. Otázne je, či si vláda uvedomuje, akú zodpovednosť má voči občanom. Nesmie dôjsť k tomu, aby ľudia ostali bez zdravotnej starostlivosti.

Viete, keď ste lekár, neznamená to, že musíte liečiť konkrétne pána Mrkvičku, vy môžete ísť na Nový Zéland a budete liečiť niekoho iného. Vy budete ďalej svoje vedomosti zužitkovávať v prospech ľudí a ľudia sú všade na svete.

Bohužiaľ, treba si uvedomiť to, či Slovensko ako štát chce, aby mal kto liečiť jeho občanov alebo či mu je to jedno.

 X Pýtam sa však na dosah na pacientov.

Nás to mrzí, že sme prišli k zberu výpovedí, lebo to spôsobí ďalšiu vlnu nervozity medzi ľuďmi. Viete si predstaviť, čo to medzi bežnými občanmi spraví, keď tie výpovede lekári podajú, lebo v tom momente sa spustili hodinky? Viete, za akú hranicu osobného komfortu ideme, keď to robíme?

Na prvý pohľad to nedáva logiku, že idete dávať výpoveď preto, že chcete zostať pri pacientovi. Ale keď dopodrobna preberiete, prečo to robíte, v konečnom dôsledku to dáva zmysel.

No verím, že do štádia posledného kroku to nepríde.

X S iniciatívou prichádzate v čase, keď nie je isté, ako bude fungovať vláda a či nakoniec nebude len menšinová, čo by znamenalo, že nebude vedieť prijímať zákony alebo len s ťažkosťami. Keď nastane patová situácia a vláda nebude schopná nič urobiť, čo potom?

Je podstatné to, aby tu bola nejaká vláda, či už väčšinová, alebo menšinová, alebo je podstatné to, že ľudí nebude mať kto liečiť, a tým sa budú zhoršovať ich zdravotné problémy, nedajbože budú umierať? Chápem, čo tým chcete povedať, ale čo je najväčšia priorita? V tejto chvíli už nie je čas čakať. Oni nebudú môcť? Skúste to povedať tomu systému.

My sme si toto postcovidové obdobie a obdobie, keď sú vo vláde spory, nevybrali. Problém neznesie odklad, keby zniesol odklad, súhlasím, že nebolo vhodné to teraz riešiť. Bohužiaľ, tá bomba dopadla teraz a im to buchlo v rukách.

X V roku 2011 ste tiež podali výpoveď?

Samozrejme.

X Je to pre vás teraz v niečom iné?

Je to pre mňa iné v tom, že cítim veľkú spolupatričnosť občanov. Kedysi som bol vydierač, terorista, dnes nie. Dnes som presvedčený, že ľudia chápu, prečo to robím, aktuality.sk

X X X

Tubau z Višňového je v konkurze, malí dodávatelia dávajú trestné oznámenie

Žiadna strana doteraz jasne nešpecifikovala, kto peniaze dĺži. Podľa ministerstva chybil Tubau, ktorý je v konkurze.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

VIŠŇOVÉ: Malé dodávateľské firmy zo stavby diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové nemajú vyplatené peniaze za práce od novembra.

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala (Sme rodina) ide o nevyplatené pohľadávky až vo výške troch miliónov eur.

Firmy sa stretli s diaľničiarmi, zhotoviteľom stavby – firmou Skanska, aj s firmami Porr a Tubau, ktoré sú v dodávateľskom reťazci nad nimi. K riešeniu však nedospeli. Firma Tubau, ktorá podľa ministerstva dopravy peniaze dĺži, je v konkurze a malým firmám už neodpovedá.

Obchodné vzťahy

Peniaze chýbajú pätnástim malým firmám z okolia Žiliny, Kysúc, ale aj z východného Slovenska. Patria k nim napríklad JHS Slovakia, Alda Vranov, BM – Stav, či SD – Investment.

Firmy v utorok 16. augusta rokovali s ostatnými stranami. Okresný súd Bratislava pritom už 9. augusta začal konkurzné konanie voči stavebnej firme Tubau. Firma má finančné problémy, poisťovniam dlhuje viac ako 700-tisíc eur.

Slavomír Juhas zo spoločnosti JHS, ktorá nedostala zaplatené hovorí, že firma Tubau ich spočiatku uisťovala, že svoje záväzky voči nim chce vysporiadať. Navrhovali dokonca spôsoby, ako to urobia. Už sedem dní od stretnutia však od nich nemajú žiadnu odpoveď.

„Konkurzné konanie nebudeme ani komentovať. Kvôli tomu, čo sa deje, žiadame o pomoc Národnú diaľničnú spoločnosť, Skansku, aj firmu Porr, aby sme z tejto situácie vyviazli aj bez účasti firmy Tubau,“ hovorí nahnevaný stavebník. Firma Porr malým dodávateľom už vraj pomoc ponúkla. Aký druh pomoci to je, zatiaľ firmy nekomentovali.

Spoločnosti chcú zároveň vo veci chýbajúcich peňazí podať trestné oznámenie a keďže stavba D1 je financovaná z európskych peňazí, podnet chcú podať aj na Európsky úrad pre boj proti podvodom.

Diaľničiari sa však k prípadu vyjadrili zdržanlivejšie. Potvrdili, že vo veci pôsobia ako mediátor, keďže ide o štátnu zákazku, no konkrétnosti neposkytli: „Počas stretnutia sme dospeli k istému návrhu na vyriešenie sporov, avšak Národnej diaľničnej spoločnosti neprináleží detailne špecifikovať a komentovať obchodné vzťahy firiem,“ povedala hovorkyňa Eva Žgravčáková.

Boja sa krachu

Firma Tubau patrí do stavebníckej skupiny Danicon holding podnikateľa Vladimíra Ondriša.

Firma Tubau je v rovnakej majetkovej štruktúre ako spoločnosť Zeda Slovakia a Cestné stavby Liptovský Mikuláš. Tá rovnako dlhuje poisťovniam, aj na daniach. Napriek tomu sa jej podarilo dostať k zákazkám, aj splatiť zábezpeky.

S firmou Cestné stavby Liptovský Mikuláš majú problémy napríklad v Slovenskej správe ciest. Spoločnosť im nenastúpila na stavby napríklad na opravu kľúčového mosta v Radoli na Kysuciach, alebo v Kežmarku.

Cestné stavby LM sa v auguste premenovala na Kanskasporr, čo je spojenie názvov firiem Skanska a Porr.

Kvôli problémom so spoločnosťou Tubau malí stavebníci skloňujú prípad Váhostavu z roku 2014, ktorý rovnako nezaplatil veľkému množstvu svojich dodávateľov a tí potom skrachovali. Firmy sa obávajú, že sa situácia bude opakovať, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Milan Kaplan kandiduje za primátora Michaloviec. Pred časom mu zhorelo auto

Roky poukazuje na komunálne korupčné a kriminálne kauzy v regióne. Doterajší primátor končí a smeruje na kraj.

MICHALOVCE: Mestský a krajský poslanec a občiansky aktivista Milan Kaplan oznámil oficiálne kandidatúru na primátora mesta Michalovce. O túto funkciu sa uchádzal aj v roku 2018, skončil na druhom mieste.

Kandidovať bude ako nezávislý s podporou piatich politických subjektov, ktorými sú SaS, Progresívne Slovensko, Šanca, Dobrá voľba a Umiernení a Spolu.

Kaplan oznámil zámer kandidovať už v máji tohto roka. „Ako líder opozície v meste a zároveň predseda opozičného klubu Nové Michalovce si uvedomujem svoju zodpovednosť a očakávania ľudí, ktorí s blížiacimi sa voľbami stupňujú oprávnene svoje otázky o ďalšom vývoji komunálnej politiky nielen smerom ku mne,“ povedal vtedy Kaplan.

V júni mu zhorel automobil

„S kolegami máme v meste dlhodobo niečo rozpracované a chceli by sme to pretaviť do spoločného plánu a vízie pre nové Michalovce, aby sme po 16 rokoch éry, keď tu vládla jedna garnitúra, prišli s novými nápadmi, novou energiou a posunuli mesto dopredu,“ povedal pri oznámení kandidatúry.

Milan Kaplan už roky poukazuje na komunálne korupčné a kriminálne kauzy v regióne a svojou publikačnou činnosťou supluje prácu investigatívnych novinárov v regióne Zemplína.

V júni mu niekto podpálil osobné auto, stojace na parkovisku pred bytovým domom, kde býva aj s rodinou. Škodu vyčíslili na viac ako 12-tisíc eur.

„Počas svojho pôsobenia vo funkcii mestského a krajského poslanca som sa venoval viacerým korupčným témam a kauzám, ktoré súviseli s výkonom týchto mandátov. V minulosti som už zažil rôzne vyhrážky, anonymné listy či sledovanie. Nikdy by ma ale nenapadlo, že to môže zájsť až tak ďaleko,“ reagoval Kaplan po incidente.

Auto regionálnemu politikovi z východu Slovenska zhorelo iba dva dni po tom, čo aktuality.sk zverejnili článok, v ktorom odkrývajú nelegálne aktivity skupiny podnikateľov s hydinou zo Zemplína. Kaplan ešte predtým poukázal na kontroverzného michalovského podnikateľa Gabriela Šoltésa vo svojom Vlogu, kde opísal netransparentné prideľovanie mestských nájomných bytov v Michalovciach.

Viceprimátor aj podniková právnička

Kandidatúru na post primátora Michaloviec koncom júna oznámil súčasný poslanec Mestského zastupiteľstva v Michalovciach Miroslav Dufinec. O hlasy voličov sa bude uchádzať s podporou strany Smer-SD, ktorej nie je členom. Chce zachovať kontinuitu v rozvoji mesta a nadviazať na prácu súčasného primátora Viliama Zahorčáka.

Historicky prvou primátorkou Michaloviec chce byť Tímea Sotáková.

Kandiduje za stranu Hlas-SD, ktorej je okresnou predsedníčkou. Podniková právnička je tiež poslankyňa mestského zastupiteľstva.

Zahorčák mieri na kraj

Doterajší primátor Michaloviec Viliam Zahorčák už kandidovať za primátora nebude. Po štyroch volebných obdobiach na tomto poste sa rozhodol uchádzať o miesto predsedu Košického samosprávneho kraja s podporou strany Smer-SD a mimoparlamentných strán Život – Národná strana, Národná koalícia a Strana moderného Slovenska.

Spojené župné a komunálne voľby sa uskutočnia 29. októbra. Kandidátne listiny sa môžu podávať do 30. augusta, aktuality.sk

X X X

Bieloruskú tenistku Azarenkovú vylúčili z exhibičného turnaja na podporu Ukrajiny

 Organizátori US Open vylúčili bieloruskú tenistku Victoriu Azarenkovú zo sprievodného exhibičného turnaja, z ktorého zisk pôjde na podporu Ukrajiny.

Proti jej účasti protestovali viacerí ukrajinskí tenisti, pričom Marta Kosťuková sa z podujatia odhlásila. „Vika je silná hráčka a oceňujeme jej ochotu, no vzhľadom na ohľaduplnosť voči ukrajinským hráčom a prebiehajúci konflikt si myslíme, že je toto správny krok,“ citovala z oficiálneho vyhlásenia Americkej tenisovej asociácie (USTA) agentúra AFP.

Turnaj odštartoval v stredu na počesť Dňa nezávislosti Ukrajiny a zúčastnili sa na ňom napríklad Rafael Nadal, Iga Swiateková či Coco Gauffová. Očakávaný výťažok by mal mať hodnotu 2 milióny amerických dolárov. Azarenková je bývalá svetová jednotka a na konte má dva grandslamové tituly.

All England Club v júli nedovolil ruským a bieloruským hráčom účasť na Wimbledone, na US Open sa však zúčastnia. Rovnako, ako predtým na zvyšných dvoch tohtoročných grandslamoch vo Francúzsku a Austrálii, aktuality.sk

X X X

Voľby 2022: Exkotlebovec Milan Mazurek kandiduje za prešovského župana

So zmenou na Slovensku to myslíme vážne,“ vyhlásil predseda Republiky Milan Uhrík.

PREŠOV: Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Milan Mazurek kandiduje za hnutie Republika na predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Informoval o tom predseda hnutia Milan Uhrík na sociálnej sieti.

Mazurek je podľa neho politik, ktorý pred problémami neuhne. „So zmenou na Slovensku to myslíme vážne. Staré politické štruktúry sklamali a doviedli Slovensko na pokraj priepasti,“ vyhlásil europoslanec Uhrík. Podľa neho je najvyšší čas začať odznova, zdola, z regiónov, aktuality.sk

X X X

 Dlhy, pôžičky a nejasná budúcnosť. Rozprávka Viktorie Plzeň aj s kúzelníkom, český novinár: Zázrak

 Český futbalový majster FC Viktoria Plzeň si po vyradení azerbajdžanského šampióna FK Karabach (2:1) po troch rokoch znovu vychutná zápasy v prestížnej Lige majstrov. Verejnosť, aj tá odborná, hovorí, z hľadiska rôznych súvislostí, o zázraku a futbalovej rozprávke.

 Je to akoby futbalová rozprávka, ktorej hlavným hrdinom je klub zápasiaci s ťažkou finančnou situáciou, výrazne silnejšími protivníkmi, doma i za hranicami, trénerom, o ktorom sa hovorí, že je už za zenitom a tiež podceňovaním, ktoré na tento tím vyskakuje spoza každého rohu.

Klub, ktorému veria azda už len vlastní najvernejší fanúšikovia, sa však rozhodne bojovať a udatne cválať priamo voči nepriazni. Nech to stojí, čo to stojí. Ako to už býva v každej rozprávke, tak táto, futbalová, má rovnaké vyvrcholenie – dobrý, ba až krásny koniec.

 Asi takto by sa dalo opísať to, čo sa v utorok večer podarilo dosiahnuť Viktorii Plzeň. Západočeský klub sa posledné roky zmieta v náročnej finančnej situácii a v predminulej sezóne skončil až na 5. mieste v českej Fortuna lige, čo pri pohľade na posledné roky vôbec nebýva zvykom.

Naposledy sa tak stalo ešte v sezóne 2009/10, keď sa Plzeň začala postupne tlačiť tesnejšie medzi absolútnu špičku.

Mužstvo prevzal po neúspešnej misii Slováka Adriána Guľu ostrieľaný Michal Bílek a v časoch absolútne nejasnej budúcnosti klubu len málokto čakal, že „Viktorka” by mohla čo i len zamiešať kartami v boji o vrchné priečky ligy.

Prezident klubu Adolf Šádek zháňal peniaze, kde sa dalo a údajne si požičal aj od prezidenta Baníka Ostrava Václava Brabca. Prebiehali aj rokovania s potenciálnym novým investorom, ale neúspešne. Tento stav sa nezmenil ani k dnešnému dňu.

 Hoci sa dianie mimo futbalového ihriska nevyvíjalo podľa predstáv najvyššieho vedenia klubu, tak na trávniku sa akoby diali divy. „Viktoriáni” totiž nečakane vyhrali ligu, získali šiesty majstrovský titul v histórii klubu a mohli sa tešiť na boje v predkolách Ligy majstrov.

Výsledok už všetci poznáme.

Rozprávka Plzne pokračovala aj na medzinárodnej úrovni, keďže fanúšikovia na Štruncových sadoch budú môcť znovu počúvať slastné tóny hymny Ligy majstrov v skupinovej fáze!

Vyradením azerbajdžanského Karabachu v play-off Ligy majstrov a postup do skupiny zároveň naleje do vyprahnutej kasy Plzne vyše 16 miliónov eur, čo je pre Adolfa Šádeka niečo ako futbalová spása.

V odvetnom zápase proti Karabachu nechýbali v zostave Viktorie ani slovenský reprezentant Erik Jirka, brankár Marián Tvrdoň či 29-ročný útočník René Dedič, ktorý ešte v minulej sezóne hrával II. českú ligu. Teraz sa môže tešiť na tých, ktorých doteraz sledoval len v televízii.

 ČESKÝ NOVINÁR BARTOŠ: MAJITEĽ PLZNE ŠIEL „ALL IN”

Rovnaký pohľad na jedinečný úspech Viktorie Plzeň má aj český novinár Jonáš Bartoš„Postup Viktorie Plzeň do Ligy majstrov sa dá označiť ako zázrak,” myslí si redaktor českého deníka Sport. „Pretože Adolf Šádek si už aj na minulú majstrovskú sezónu napožičiaval, zariskoval a v lete priviedol ďalších trinásť futbalistov,” upozorňuje Jonáš Bartoš na až nezvyklo vysokú aktivitu Plzne na prestupovom trhu.

„Hral ‚all in’. Aby sa vymanil z dlhov, potreboval, aby Viktoria prešla cez náročné predkolá až do hlavnej fázy Ligy majstrov, čo sa nakoniec podarilo a ide o neskutočný úspech,” zdôrazňuje český novinár.

 „Zo slabiny urobil prednosť. Pod vedením Michala Bílka a jeho skúsených asistentov, ktorí hrajú v tíme výraznú úlohu (Pavel Horváth a Slováci Marek Bakoš a Matúš Kozáčik) sa podarilo zjednotiť kabínu a hráči vedeli, že peniaze si zarobia predovšetkým vďaka výkonom na ihrisku,” vysvetľuje Jonáš Bartoš, podľa ktorého by mal postup do skupiny Ligy majstrov pomôcť Plzni uhasiť požiar v klubovej kase, hoci len na nejaké obdobie.

„Mužstvo teraz zdobí ohromná tímovosť, jednota, vôľa a psychická odolnosť a tiež schopnosť otáčať zápasy,” tvrdí Jonáš Bartoš, čím poukazuje na fakt, že Plzeň pod rukami Michala Bílka sedemnásťkrát vyhrala 2:1, „v súčasnej chvíli je Adolf Šádek v situácii, že vďaka získaným financiám dokáže pokryť svoje záväzky a naplniť rozpočet na novú sezónu.”

„Pred ďalším ročníkom bude v pokojnejšej, no napriek tomu podobnej situácii. Čiže, aby mohla Viktoria fungovať na úrovni, na akej sa nachádza teraz, potrebuje príjmy z európskych pohárov. Súčasné mužstvo je natoľko kvalitné a so širokým kádrom, že aj v aktuálnom ročníku bude hrať o titul. V európskej kvalifikácii ukázalo, že zvláda najvyššiu úroveň,” zakončil pre ŠPORT.sk novinár Jonáš Bartoš z iSport.cz.

 Žreb skupinovej fázy Ligy majstrov je na programe vo štvrtok o 18:00 h. Viktoria Plzeň je umiestnená v poslednom, teda štvrtom výkonnostnom koši.

V úvode článku sme písali o futbalovej rozprávke, nuž a tá plzenská má dokonca aj svojho kúzelníka – prezidenta Adolfa Šádeka. „Viem, že som kúzelník,” povedal krátko na to, ako vyčaroval v predošlej sezóne s Viktoriou šiesty titul, ktorý nikto nečakal.

Včera vytiahol z klobúka štvrtú účasť Plzne v skupinovej fáze Ligy majstrov za posledných jedenásť rokov. Pre klub z „našich” končín niečo akoby až zázračné, aktuality.sk

X X X

Slovnaft Cup: V Bolerázi sa črtala obrovská senzácia. Spartak Trnava bol napokraji vypadnutia

Futbalisti Spartaka Trnava sa s veľkou námahou prebojovali do 3. kola Slovenského pohára – Slovnaft Cupu.

Obhajca trofeje zvíťazil v stredajšom stretnutí 2. kola domácej pohárovej súťaže na ihrisku štvrtoligového TJ Slavoj Boleráz až po jedenástkovom rozstrele. Favorit prehrával po prvom polčase 0:1, v záverečnej polhodine vyrovnal vďaka vlastnému gólu a v rozstrele odvrátil blamáž, keď v piatej sérii rozhodol Milan Ristovski.

Naopak, suverénne si počínal Trenčín, ktorý rozdrvil domáci FC Slovan Hlohovec 14:0, keď už v polčase vyhrával o osem gólov. Ďalej ide aj Liptovský Mikuláš po výhre nad Čadcou 2:0 a rovnakým výsledkom v prospech fortunaligistu sa skončil aj duel medzi OŠK Renop Liptovská Teplá – MFK Ružomberok. FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble zvíťazil nad Dunajskou Lužnou 5:0, Dukla Banská Bystrica vyhrala na pôde Športového klubu Vinica 7:1 a Skalica vyhrala v Prievidzi 4:0, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.