Paríž po Hitlerovi pre Zelenského divíziu SS 205. Dokumenty o jadrových zbraniach, Rusko neváha ich použiť skôr? Pellegrini: Noha vojaka SR na Ukrajinu nevkročí. ÚS: Rušenie špeciálnej prokuratúry nie je protiústavné. Pre Írsko i SR neprijateľné v EU odobráni pravo veta

Zacharovová chcela vyškoliť Macrona z dejepisu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron má v úmysle zorganizovať divíziu SS Charlemagne (v preklade Karol Veľký) na obranu Ukrajiny. Takto komentovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyjadrenia šéfa Elyzejského paláca, ktorý nevylúčil nasadenie vojakov krajín NATO na Ukrajine. Zároveň vyhlásila, že Macron „nevie, o čom hovorí“.

 Zacharovová podľa ura.ru narážala na divíziu SS, ktorá bránila bunker vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera, upozornili novinky.cz.

 „Emmanuel, rozhodli ste sa zorganizovať divíziu Charlemagne II na obranu bunkra (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského,“ poznamenala Zacharovová podľa servera s tým, že „Macron nechápe, čo mu hovoria jeho podriadení a nie je si vedomý ani toho, čo sám hovorí“.

 Hovorkyňa ruskej diplomacie ďalej „pripomenula“, že v apríli 1945 sa divízia SS Charlemagne a ďalšie jednotky postavili na obranu Hitlerovho bunkra v Berlíne. Títo vojaci boli poslední, koho v Tretej ríši vyznamenali Rytierskym krížom Železného kríža, nemeckým vyznamenaním, ktoré v roku 1939 zriadil Hitler, poučovala ďalej Zacharovová.

 Macron v pondelok vyhlásil, že na vyslaní spojeneckých vojakov na Ukrajinu zhoda nie je a že vylúčiť nič nemožno. „Boli časy, keď sme si mysleli, že (Ukrajincom) pošleme len helmy a spacáky,“ povedal Macron v odpovedi na novinársku otázku k tvrdeniam slovenského premiéra Roberta Fica. Ten povedal, že niektoré krajiny EÚ a NATO zvažujú vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu na základe bilaterálnych dohôd.

 Francúzsko by podľa ministra zahraničia Stéphana Séjourného svojich vojakov na Ukrajinu neposlalo bojovať s ruskými inváznymi silami. Francúzske jednotky by podľa neho v prípade vyslania plnili špecifické úlohy ako odmínovanie, zabezpečenie ukrajinskej kyberbezpečnosti alebo výpomoc s výrobou zbraní na mieste, upresnil minister./agentury/

 X X X                       

   Rusku unikli dokumenty o jadrových zbraniach. Neváha ich použiť skôr, ako si Západ myslí

Prah pre použitie taktických jadrových zbraní je v Rusku oveľa nižší, ako verejne vyhlasujú ruskí predstavitelia, uviedol portál Financial Times (FT) s odvolaním sa na uniknuté tajné dokumenty, ktoré získal.

 Kritériá pre prípadnú jadrovú reakciu siahajú od počiatočnej fázy konfliktu s veľkou svetovou mocnosťou, vpád nepriateľa na ruské územie až po konkrétnejšie spúšťacie mechanizmy, ako je zničenie 20 percent ruských strategických raketových ponoriek, vyplýva z 29 dokumentov z rokov 2008 až 2014.

Jadrové zbrane? Aj Putin má niekoho, na kom mu záleží, hovorí Japonka, ktorá prežila Hirošimu Uniknuté materiály obsahujú scenáre vojnových hier a prezentácie pre dôstojníkov námorníctva, ktoré pojednávajú o princípoch použitia jadrových zbraní. Podľa jedného scenára, v ktorom bola nacvičovaná reakcia na prípadnú čínsku inváziu, môže Rusko odpovedať taktickým jadrovým úderom na druhú vlnu ofenzívy čínskej armády.

 V školiacej prezentácii pre dôstojníkov námorníctva sú stanovené širšie kritériá pre prípadné použitie jadrových zbraní. Patrí medzi ne vylodenie nepriateľa na ruskom území, porážka jednotiek zodpovedných za ochranu hraníc alebo bezprostredný útok nepriateľa s použitím konvenčných zbraní. Dokumenty naznačujú, že hranicou by mohla byť kombinácia faktorov, kedy straty, ktoré utrpia ruské jednotky, „nezvratne povedú k ich neschopnosti zastaviť rozsiahlu nepriateľskú agresiu“.

 Medzi ďalšie možné podmienky patrí zničenie 20 percent ruských raketových ponoriek, 30 percent jadrových ponoriek, troch alebo viacerých krížnikov, troch leteckých základní alebo súčasný útok na primárne a záložné pobrežné veliteľské centrá.

Podľa dokumentov by ruská armáda mohla použiť taktické jadrové zbrane tiež pre širokú škálu účelov, vrátane „odrazenia štátu od použitia agresie“ alebo „eskalácie konfliktu k zastaveniu agresie“.

 Od ruskej vojny proti Ukrajine, Moskva pravidelne vyťahuje jadrovú kartu. Odborníci tvrdia, že cieľom Kremľa je zastrašiť Západ, aby vojensky nepomáhal Kyjevu. „Máme všetky scenáre, ktoré by mohol ruský prezident Vladimir Putin použiť,“ povedal nedávno pre televíziu CNN vysokopostavený predstaviteľ americkej armády, ktorý chcel zostať v anonymite. USA sa pri stratégii atómového odstrašenia opierajú o takzvanú jadrovú triádu. Tvoria ju strategické bombardéry, jadrové ponorky a medzikontinentálne balistické rakety.

 „Je to prvýkrát, čo sme videli, že sa takéto dokumenty dostali na verejnosť,“ povedal Alexander Gabujev, riaditeľ Carnegieho strediska, ktorý sa zaoberá euroázijským regiónom a Ruskom. „Ukazujú, že operačný prah pre použitie jadrových zbraní je pomerne nízky, ak požadovaný výsledok nemožno dosiahnuť konvenčnými prostriedkami,“ do­dal.

Kremeľ sa k uniknutým dokumentom nevyjadril. Podľa odborníkov sú pre ruskú vojenskú doktrínu stále relevantné.

 Materiály získané novinármi majú pripraviť ruské jednotky na situácie, v ktorých by krajina mohla použiť jadrové zbrane, nie vytvoriť súbor pravidiel pre ich použitie, povedal Jack Watling z londýnskeho think-tanku Royal United Services Institute (RUSI). Podľa neho bude na použitie jadrových zbraní potrebné politické rozhodnutie./agentury/

X X X

Pellegrini: Noha slovenského vojaka na Ukrajinu nevkročí

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini trvá na tom, že Slovensko nebude posielať svojich vojakov na Ukrajinu.

„Poľský prezident Andrzej Duda jasne potvrdil, že na pondelkovom stretnutí európskych lídrov v Paríži sa diskutovalo aj o vyslaní vojsk na Ukrajinu. Je teda úplne zrejmé, že je téma, o ktorej sa vážne hovorí aj na najvyššej úrovni, hoci s vysokým stupňom utajenia. Slovenskí liberáli však spolu s mnohými médiami celý pondelok presviedčali našu verejnosť, že je to umelo vymyslený problém, a dnes sú akosi podozrivo ticho. Po parížskom rokovaní je jasné, že niektoré štáty vážne uvažujú nad vyslaním svojich jednotiek. Slovenská vláda však zotrváva na svojom postoji, že noha slovenského vojaka na Ukrajinu nevkročí,“ uviedol Pellegrini.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po pondelkovom stretnutí nevylúčil v budúcnosti nasadenie pozemných jednotiek svojej krajiny na Ukrajine. Na dosiahnutie toho, aby Rusko nemohlo zvíťaziť v útočnej vojne na Ukrajine, nie je nič vylúčené, uviedol Macron. Poľský prezident Andrzej Duda uviedol, že „najvášnivejšia diskusia sa v Paríži viedla o otázke vyslania vojsk na Ukrajinu“.

Slovenská opozícia však v pondelok opakovane vyhlasovala, že ide o vymyslenú tému. „Žiaden plán na nasadenie vojakov do bojov neexistuje,“ povedal podpredseda Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, dodala, že „táto otázka nikdy nebola na stole a je to absurdné klamstvo, ktoré Fico používal na šírenie strachu a nenávisti“.

Peter Pellegrini sa dnes opýtal, či sa slovenská opozícia za svoje klamstvá verejne ospravedlní. „Liberáli a matovičovci popri svojom klamaní však nepovedali ľuďom to podstatné: či by sa teda podľa nich Slovensko malo alebo nemalo pripojiť ku krajinám, ktoré zvažujú vyslanie svojich jednotiek na Ukrajinu. Pretože ak áno, je slušné to ľuďom verejne povedať. Vládna koalícia, strana HLAS i ja osobne hovoríme jasne: eskalácia napätia nie je cestou k mieru, ale k ďalšiemu zabíjaniu,“ dodal Peter Pellegrini./agentury/

X X X

Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy trestného zákona. Lipšicovej špeciálnej prokuratúry by sa to týkať nemalo

Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Prezidentka Zuzana Čaputová ešte nemá rozhodnutie súdu, reagovať bude vo štvrtok. Uviedol to pre Pravdu hovorca prezidentky Martin Strižinec.

 Podľa Markízy súd rozhodol v stredu a aktuálne doručuje svoje rozhodnutie dotknutým stranám. Ústavný súd pozastavil paragrafy, ktoré sa mu nepozdávali, majú to byť body o kajúcnikoch či o používaní videí v trestnom konaní. Zdroje Markízy uvádzajú, že problematických a pozastavených bodov má byť viac. Podľa denníka Sme ide aj o znižovanie trestných sadzieb a lehoty premlčania. Výhrady súdu by sa nemali týkať zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.

Samotný ÚS sa k rozhodnutiu nevyjadril. „Ústavný súd nebude svoje postupy s nikým komunikovať,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

 Ak prebehnú všetky procesné kroky, sudcovia možno už vo štvrtok povedia, aký vplyv bude mať toto pozastavenie vplyv na celú novelu Trestného zákona.

Na Ústavný súd sa obrátila prezidentka Zuzana Čaputová, napriek tomu, že novelu zákona podpísala a žiadala okrem iného aj jej pozastavenie. Na súd sa obrátili aj opoziční poslanci, ktorý tri podania spojil do jedného.

Čaputová už skôr uviedla, že sa bude snažiť za každú cenu zabrániť, aby novela Trestného zákona vstúpila do platnosti. Premiér Robert Fico reagoval, že sa bude za každú cenu snažiť, aby platná bola. Novela má vstúpiť do platnosti od 15. marca.

Taraba: ÚS odobril zrušenie Lipšicovej prokuratúry

Podpredseda vlády Tomáš Taraba ocenil rozhodnutie ústavného súdu v prípade Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Ústavný súd skonštatoval, že rušenie špeciálnej prokuratúry nie je protiústavné, čím uznal, že parlament mal právo o tom rozhodnúť v skrátenom legislatívnom konaní. Vlastne ústavný súd sa priklonil k tvrdeniu vlády, že špeciálna prokuratúra je organizácia, ktorá porušovala na Slovensku ľudské práva a preto ju treba urýchlene zrušiť. Krásna Lipšicová vizitka.

Nebudem teraz hodnotiť to, že ústavný súd poprel vlastné predošlé rozhodnutia, že k zákonom sa vyjadruje až vtedy, keď sú zverejnené v zbierke zákonov.

Ústavný súd pri trestnom zákone pozastavil jeho účinnosť, čo neznamená, že zmeny trestných sadzieb a premlčacích lehôt vyhlásil za protiústavné. Ústavný súd len povedal, že sa týmito zmenami ešte bude zaoberať. Je úplne jasné, že parlament má výsostné právo meniť trestné sadzby, pretože má zákonodárnu moc. Takže ústavný súd ak nechal dnes zrušiť špeciálnu prokuratúru a odobril pri tom skrátené legislatívne konanie, rovnako logicky bude musieť odobriť zmenu trestných sadzieb, pretože určovať tieto zmeny je právo zákonodárneho zbo­ru.

Opozícia vlastne dnes utrpela svojím naratívom, že parlament nemohol meniť zákon v skrátenom konaní, riadnu porážku a Lipšic úplné KO. Tak politicky, amatersky a protiprávne bola vedená špeciálna prokuratúra, až ju sám jej autor priniesol úspešne do hrobu. Dobrá správa pre Slovensko.“

Opozícia víta rozhodnutie súdu

Šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka privítal rozhodnutie súdu: „Prichádza na naše slová. Hovoríme to od začiatku – mafiánska novela Trestného zákona je nielen nebezpečná, ale je aj protiústavná. A zdá sa, že problémy v nej vidí aj Ústavný súd. Podľa najnovších medializovaných informácií pozastavil účinnosť veľkej časti tejto novely. Už zajtra by sme mali vedieť viac. Ale jedna vec je jasná. Náš odpor a boj má zmysel. V parlamente, na námestiach po celom Slovensku, aj ústavnou sťažnosťou. Nikdy sa nesmieme vzdať. Slovensko si nenecháme ukradnúť, ani Ficom, ani Dankom, ani Pellegrinim“.

Predseda KDH Milan Majerský uviedol, že „od začiatku sme tvrdili, že novela Trestného zákona sa má prijímať po širokej odbornej diskusii pre zvýšenie bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku a nie za účelom zabezpečiť pre pár vyvolených bezpečnosť a beztrestnosť. Podľa medializovaných informácií nám dal Ústavný súd za pravdu a pozastavil veľkú časť tejto hanebnej novely. Toto rozhodnutie Ústavného súdu vítame, lebo je dôkazom, že Slovenská republika je ešte stále právnym štátom, kde funguje systém bŕzd a protiváh a kde svojvôľa nemá miesto. Vyzývame predsedu vlády, predsedu parlamentu ako aj všetkých občanov, aby toto rozhodnutie Ústavného súdu rešpektovali.“/agentury/

X X X

Ústavný súd pozastavil viaceré paragrafy trestného zákona. Lipšicovej špeciálnej prokuratúry by sa to týkať nemalo

Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Prezidentka Zuzana Čaputová ešte nemá rozhodnutie súdu, reagovať bude vo štvrtok. Uviedol to pre Pravdu hovorca prezidentky Martin Strižinec.

 Podľa Markízy súd rozhodol v stredu a aktuálne doručuje svoje rozhodnutie dotknutým stranám. Ústavný súd pozastavil paragrafy, ktoré sa mu nepozdávali, majú to byť body o kajúcnikoch či o používaní videí v trestnom konaní. Zdroje Markízy uvádzajú, že problematických a pozastavených bodov má byť viac. Podľa denníka Sme ide aj o znižovanie trestných sadzieb a lehoty premlčania. Výhrady súdu by sa nemali týkať zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.

Samotný ÚS sa k rozhodnutiu nevyjadril. „Ústavný súd nebude svoje postupy s nikým komunikovať,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

 Ak prebehnú všetky procesné kroky, sudcovia možno už vo štvrtok povedia, aký vplyv bude mať toto pozastavenie vplyv na celú novelu Trestného zákona.

Na Ústavný súd sa obrátila prezidentka Zuzana Čaputová, napriek tomu, že novelu zákona podpísala a žiadala okrem iného aj jej pozastavenie. Na súd sa obrátili aj opoziční poslanci, ktorý tri podania spojil do jedného.

Čaputová už skôr uviedla, že sa bude snažiť za každú cenu zabrániť, aby novela Trestného zákona vstúpila do platnosti. Premiér Robert Fico reagoval, že sa bude za každú cenu snažiť, aby platná bola. Novela má vstúpiť do platnosti od 15. marca.

Taraba: ÚS odobril zrušenie Lipšicovej prokuratúry

Podpredseda vlády Tomáš Taraba ocenil rozhodnutie ústavného súdu v prípade Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Ústavný súd skonštatoval, že rušenie špeciálnej prokuratúry nie je protiústavné, čím uznal, že parlament mal právo o tom rozhodnúť v skrátenom legislatívnom konaní. Vlastne ústavný súd sa priklonil k tvrdeniu vlády, že špeciálna prokuratúra je organizácia, ktorá porušovala na Slovensku ľudské práva a preto ju treba urýchlene zrušiť. Krásna Lipšicová vizitka.

Nebudem teraz hodnotiť to, že ústavný súd poprel vlastné predošlé rozhodnutia, že k zákonom sa vyjadruje až vtedy, keď sú zverejnené v zbierke zákonov.

Ústavný súd pri trestnom zákone pozastavil jeho účinnosť, čo neznamená, že zmeny trestných sadzieb a premlčacích lehôt vyhlásil za protiústavné. Ústavný súd len povedal, že sa týmito zmenami ešte bude zaoberať. Je úplne jasné, že parlament má výsostné právo meniť trestné sadzby, pretože má zákonodárnu moc. Takže ústavný súd ak nechal dnes zrušiť špeciálnu prokuratúru a odobril pri tom skrátené legislatívne konanie, rovnako logicky bude musieť odobriť zmenu trestných sadzieb, pretože určovať tieto zmeny je právo zákonodárneho zbo­ru.

Opozícia vlastne dnes utrpela svojím naratívom, že parlament nemohol meniť zákon v skrátenom konaní, riadnu porážku a Lipšic úplné KO. Tak politicky, amatersky a protiprávne bola vedená špeciálna prokuratúra, až ju sám jej autor priniesol úspešne do hrobu. Dobrá správa pre Slovensko.“

Opozícia víta rozhodnutie súdu

Šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka privítal rozhodnutie súdu: „Prichádza na naše slová. Hovoríme to od začiatku – mafiánska novela Trestného zákona je nielen nebezpečná, ale je aj protiústavná. A zdá sa, že problémy v nej vidí aj Ústavný súd. Podľa najnovších medializovaných informácií pozastavil účinnosť veľkej časti tejto novely. Už zajtra by sme mali vedieť viac. Ale jedna vec je jasná. Náš odpor a boj má zmysel. V parlamente, na námestiach po celom Slovensku, aj ústavnou sťažnosťou. Nikdy sa nesmieme vzdať. Slovensko si nenecháme ukradnúť, ani Ficom, ani Dankom, ani Pellegrinim“.

Predseda KDH Milan Majerský uviedol, že „od začiatku sme tvrdili, že novela Trestného zákona sa má prijímať po širokej odbornej diskusii pre zvýšenie bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku a nie za účelom zabezpečiť pre pár vyvolených bezpečnosť a beztrestnosť. Podľa medializovaných informácií nám dal Ústavný súd za pravdu a pozastavil veľkú časť tejto hanebnej novely. Toto rozhodnutie Ústavného súdu vítame, lebo je dôkazom, že Slovenská republika je ešte stále právnym štátom, kde funguje systém bŕzd a protiváh a kde svojvôľa nemá miesto. Vyzývame predsedu vlády, predsedu parlamentu ako aj všetkých občanov, aby toto rozhodnutie Ústavného súdu rešpektovali.“/agentury/

X X X

Pellegrini sa zhodol s Írmi, že je neprijateľné zrušiť v EÚ právo veta

   Pre Írsko je rovnako ako pre Slovensko neprijateľné, aby sa pri rozhodovaní v Európskej únii odoberalo členským krajinám právo veta. Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa na tom podľa vlastných slov zhodol v stredu v Dubline s írskymi predstaviteľmi. Šéf parlamentu o tom informoval na sociálnej sieti.

 Pellegrini rokoval s prezidentom Michaelom D. Higginsom o ruskej agresii na Ukrajine, konflikte Izraela s Palestínou či budúcnosti EÚ z pohľadu menších členských štátov, informovalo tlačové oddelenie NR SR. Stretol sa aj s predsedom Dolnej snemovne parlamentu Seánom Ó Fearghaílom a predsedom Senátu Jerrym Buttimerom.

„Írsko je rovnako malá krajina ako Slovensko a tu sme našli spoločnú reč aj s predsedami parlamentu aj s pánom prezidentom, že akékoľvek úvahy, aby sa v rámci… myšlienky posilnenia akcieschopnosti Európskej únie jednotlivým členským krajinám odoberalo právo veta v ďalších a ďalších oblastiach nášho fungovania, je absolútne neprijateľné,“ povedal Pellegrini.

Úspech a zmysel EÚ podľa neho spočíva v tom, že členské krajiny napriek rozdielom hľadajú pri ťažkých problémoch jednotu. „Akékoľvek posúvanie do systému hlasovania väčšiny by spôsobovalo, že Slovensko, ale aj Írsko ako malá krajina, by bolo v zásadných otázkach prehlasované a boli by sme len pasívnymi prijímateľmi rozhodnutí väčších krajín,“ zdôraznil.

Pellegrini na oficiálnej návšteve Írskej republiky pripomenul aj symboliku 20. výročia vstupu SR do EÚ, keďže v tom čase predsedalo Rade EÚ práve Írsko.

Spomenul tiež komunitu viac ako 15.000 Sloveniek a Slovákov žijúcich v Írsku. Podľa vlastných slov ho veľmi potešilo, že najvyšší írski predstavitelia na stretnutiach konštatovali, že slovenskú komunitu a jej fungovanie vnímajú v krajine ako veľký prínos.

Za veľmi pozitívnu označil ekonomickú výmenu SR s Írskom, ktorá neustále rastie. Informoval, že slovenský veľvyslanec v Írsku organizuje v máji investičné fórum v Dubline./agentury/

X X X

Gašpar vysvetľoval, prečo vláda mení štatút SIS. Kolíková chce dokument odtajniť

Zmena štatútu Slovenskej informačnej služby (SIS) je reakciou na vyjadrenie prezidentky, že sa s vymenovaním nového šéfa tajnej služby nebude ponáhľať. V stredu po rokovaní mimoriadneho výboru na kontrolu činnosti SIS to uviedol poslanec Smeru Tibor Gašpar. Predsedníčka výboru a poslankyňa SaS Mária Kolíková, ktorá mimoriadny výbor zvolala, je presvedčená, že úprava z právneho hľadiska neobstojí. Obrátiť sa chce nielen na Generálnu prokuratúru, ale aj priamo na SIS.

Mimoriadny výbor na kontrolu činnosti SIS sa podarilo otvoriť až na druhý pokus. Pôvodne plánovaný utorkový termín o 12.00 nevyšiel, keďže v čase, keď sa mal konať, prebiehalo rokovanie parlamentu.

Gašpar si myslí, že vláda nemala inú možnosť, ako prísť so zmenami. „Predseda vlády si vždy vyberá šéfa SIS a chce pracovať s človekom, ktorému dôveruje. Tento stav sa doteraz nenaplnil, pani prezidentka povedala, že ho nemieni tak skoro vyriešiť, tak nebolo možné inak postupovať,“ zdôvodnil. Gašpar starší, ktorého meno sa pôvodne spomínalo v súvislosti s funkciou šéfa SIS, predpokladá, že zmena štatútu vznikla v koordinácii s predsedom vlády. Je podľa neho v súlade so zákonom.

 Doplnenie štatútu predložil na rokovanie vlády ešte minulý týždeň námestník riaditeľa SIS Tomáš Rulíšek, ktorý je poverený od odvolania Michala Aláča vedením služby. K schváleniu zmien došlo po tom, čo vláda v polovici mesiaca odobrila do vedenia služby syna Tibora Gašpara – Pavla, ktorý momentálne pôsobí ako štátny tajomník ministerstva spravodlivosti.

O nominácii Gašpara mladšieho však kabinet neinformoval hlavu štátu. Prezidentka Zuzana Čaputová sa v neskoršej reakcii na meno potenciálneho šéfa SIS vyjadrila, že s jeho vymenovaním sa ponáhľať nebude, pretože služba je nateraz v dobrých rukách. Naznačila tiež, že vymenovanie už nechá na svojho nástupcu a zmenu štatútu označila za účelovú. Poukázala tiež na to, že ide o utajovaný dokument a jeho preskúmanie je veľmi problematické.

 „Naša právna úprava totiž nepočíta s možnosťou, že by vláda nerešpektovala ústavou a zákonom dané právomoci prezidenta,“ skonštatoval riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej. Šéfka výboru Kolíková považuje za zrejmé, že zmena štatútu je účelová a súvisí s návrhom na vymenovanie nového riaditeľa. Nevidí dôvod, aby bol dokument utajený.

„Som presvedčená, že takáto zmena štatútu neobstojí v právnom štáte. Neexistuje, aby sme nevedeli, kto vedie SIS, aby zákon nepredpokladal nejaký postup a námestník, ktorý ani nemá takýto priestor podľa zákona, by mal určovať osobu, ktorá by mala viesť SIS,“ skonštatovala Kolíková. Plánuje preto iniciovať návrh opozičných poslancov na Generálnu prokuratúru. Zároveň sa chce obrátiť na samotnú SIS, aby štatút odtajnila./agentury/

X X X

Čo by musel Macron urobiť, aby mal francúzskych vojakov na Ukrajine? Ťaženie proti Putinovi začal na Slovensku

Veta, ktorá zaznela pred rokom, už neplatí, francúzsky premiér používa opačné slová. Keď bolo vlani prvé výročie ruskej invázie na Ukrajinu, Gabriel Attal vyhlásil, že vyslanie vojakov do napadnutého štátu je vylúčené. Vtedy to povedal ako hovorca vlády a fakticky tlmočil názor prezidenta Emmanuela Macrona. Teraz vraví, že táto možnosť vylúčená nie je, čím podporil úvahy šéfa Elyzejského paláca. Čo spôsobilo zmenu postoja v Paríži v období, keď ukrajinsko-ruská vojna vstúpila do tretieho roku?

Stanica France Info poukázala na to, že medzi podporovateľmi Ukrajiny (Macrona nevynímajúc) narastá obava z možného víťazstva Ruska. „Strach sa zväčšil po ústupe z Avdijivky,“ upozornila. Po stiahnutí ukrajinskej armády z tohto opevneného mesta pred necelými dvomi týždňami možno Macron spozornel ešte viac. Ďalším problémom je nateraz neochota väčšiny členov Kongresu USA schváliť nový veľký balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Všimnúť si treba aj to, že Macron i Attal čoraz hlasitejšie tvrdia, že na ukrajinsko-ruskom fronte sa ocitá v stávke bezpečnosť celej Európy.

Ústup z Avdijivky, ktorú Rusi obsadili pred necelými dvomi týždňami, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdôvodňoval najmä nedostatkom munície. Posťažoval, že jeho armáda nedostala zo sľubovaného množstva zo zahraničia ani nie polovicu, bola to iba necelá tretina.

 Ešte pred summitom podporovateľov Kyjeva, ktorý sa konal v Paríži, Macron apeloval na domáci zbrojný priemysel, aby prešiel do stavu vojnového hospodárstva. Inak povedané, aby zvýšil výrobu. Zjavne je to potrebné, ak nemajú prevážiť vyhlásenia o podpore Zelenského nad konkrétnymi činmi. Predseda senátneho výboru pre obranu Cédric Perrin pred mesiacom upozornil, že výroba munície je v Európe vrátane Francúzska veľmi slabá.

Senátor jasne naznačil, že Putinova armáda má jednu výraznú výhodu v porovnaní s ozbrojenými silami Zelenského: kým Ukrajinci denne vystrelia 5-tisíc až 8-tisíc delostreleckých granátov, naopak, Rusi ich použijú 10-tisíc až 15-tisíc. Minister obrany Sébastien Lécornu ubezpečil, že robí kroky, aby sa situácia zlepšila. „Od začiatku februára sa vyrába 3-tisíc delostreleckých granátov,“ citovali ho noviny Le Monde. Keď Francúzsko začalo dodávať túto muníciu Ukrajine, zásobovalo ju len tisíc kusmi mesačne. Lécornu verí, že zbrojovka, ktorá vyrába tieto granáty, v blízkom čase zvýši svoju produkciu.

Túto muníciu používa francúzsky delostrelecký systém značky Caesar. Ukrajinci ich majú okolo 50 kusov (darovali im ich Francúzi aj Dáni). Caesar má dostrel 40 kilometrov. Macron by chcel v tomto roku poskytnúť Zelenskému dovedna 78 samohybných húfnic tohto typu.

Čo sa týka prípadného vyslania francúzskych vojakov na Ukrajinu, o čom špekuluje Macron, podľa posledných údajov ministerstva obrany ide o výrazné kapacitné možnosti. Národná stratégia sa opiera o to, že okamžite sa dokáže mobilizovať 130-tisíc príslušníkov pozemných ozbrojených síl, z toho viac ako 25-tisíc je v zálohe.

Denník Le Figaro uviedol tri hypotetické možnosti nasadenia francúzskej armády: v prípade individuálnej alebo kolektívnej obrany, s mandátom Bezpečnostnej rady OSN alebo so súhlasom štátu, do ktorého majú vojaci prísť. Rozhodnutie o vyslaní vojakov prijíma prezident na zasadnutí Národnej rady pre obranu a bezpečnosť.

V prípade, že by sa zahraničná intervencia predĺžila na viac ako štyri mesiace, hlava štátu sa musí obrátiť na parlament. Macron by potreboval aj súhlas premiéra, respektíve ministra obrany. Problém by to nemal byť, pretože vo vláde sú jeho ľudia. Vyskytli sa však situácie, keď to vyzeralo inak, čo vyplývalo zo skutočnosti, že prezident a vláda nepochádzali z rovnakého politického tábora.

Le Figaro pripomenul prípad z roku 1999, keď v Elyzejskom paláci úradoval pravicový politik a, naopak, ministri boli ľavicoví (odzrkadľovalo to odlišné výsledky prezidentských a parlamentných volieb). „Vláda Lionela Jospina bola proti prezidentovi Jacquovi Chiracovi v súvislosti s francúzskou intervenciou do Abidžanu počas nepokojov, ktoré zasiahli Pobrežie Slonoviny.“

Univerzitná profesorka práva Julia Grignonová podľa týchto novín upozornila, že keby Macron oficiálne rozhodol o vyslaní vojakov na Ukrajinu, tí by sa stali súčasťou tamojšieho ozbrojeného konfliktu v zmysle medzinárodného humanitárneho práva, ktoré by boli povinní dodržiavať. Platilo by to bez ohľadu na to, že Paríž nehovorí o nasadení svojich mužov do oblastí, kde sa bojuje. Šéf diplomacie Stéphane Séjourné vyhlásil, že na ukrajinskom území by mohlo ísť o operácie, ako sú odmínovanie, pomoc pri výrobe zbraní, kybernetická oblasť.

Grignonová načrtla aj hypotetický extrémny scenár. Došlo by k nemu, keby Francúzi akýmkoľvek spôsobom zaútočili proti ruským vojakom alebo by sa snažili likvidovať ich muničné sklady. „Moskva by sa im za to mohla revanšovať,“ priblížila expertka. V takomto krajnom prípade, no nateraz absolútne nepredstaviteľnom, by NATO mohlo aktivovať článok 5 Washingtonskej zmluvy z roku 1949 a poskytnúť Francúzsku pomoc. Podľa tohto článku akýkoľvek útok proti jednému alebo viacerým členským štátom sa bude považovať za útok proti všetkým.

Mimochodom, médiá vo Francúzsku pripomenuli, že Macron prvýkrát hovoril o nevyhnutnosti vojenského víťazstva Ukrajiny nad Ruskom v máji 2023 na Slovensku. Rečnil vtedy v Bratislave na konferencii GLOBSEC. Zároveň hovoril o svojej neochvejnej podpore Kyjeva, aby rozptýlil obavy partnerských štátov, že k ukončeniu vojny povedú jedine veľké ústupky voči Moskve.

Prvý rok vojny tak odhodlane Macron nepôsobil, upozornil Le Figaro. „Dlho bol považovaný v Európe za jeden zo slabých článkov podpory pre Ukrajinu. Po invázii vo februári 2022 viackrát telefonoval s Putinom, dúfal, že ho privedie k rozumu a myslel si, že nie je možné ponížiť Rusko. Po dvoch rokoch sa Macron stal jedným z najsilnejších obhajcov podpory pre Ukrajinu,“ poznamenala komentátorka Isabelle Lasserrová. Vlani tiež vysvitlo, že telefonický kontakt Macrona s Putinom je už minulosť. Vzťahy medzi Parížom a Moskvou sú teraz jednoznačne najhoršie od skončenia studenej vojny.

Za veľmi pozitívne označil ekonomickú výmenu SR s Írskom, ktorá neustále rastie. Informoval, že slovenský veľvyslanec v Írsku organizuje v máji investičné fórum v Dubline.

X X X

Mafiánskym dvojčatám zrušili doživotné tresty. Na slobodu sa však nedostali

Bratia Krátki žiadali okamžité prepustenie na slobodu. Súd však videl dôvody na väzbu. Prokurátor upozornil na byt v Česku a falošné doklady.

Identické dvojčatá Dávid a Dominik Krátki už nie sú odsúdení na doživotné tresty ako čelní predstavitelia zločineckej skupiny, ktorá zastrešovala obchod s drogami od Žiliny po Trnavu, terorizovala okolie a má na konte aj úkladnú vraždu. Najvyšší súd dnes na základe dovolania zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu a prikázal mu opäť rozhodnúť v inom zložení senátu. Predseda senátu Najvyššieho súdu Martin Bargel vysvetlil, že v prípade oboch bratov došlo zo strany špeciálneho súdu v Pezinku k porušeniu ich práva na prezumpciu neviny.

Práve v tomto zmysle nedávno rozhodol v prípade Krátky verzus Slovenská republika Európsky súd pre ľudské práva. Podľa Bargela ich súd v Štrasburgu síce časovo predbehol, no aj bez jeho rozhodnutia by postupovali rovnako.

Bratia aj počas dovolacieho konania vyhlásili, že sú nevinní, a žiadali nielen zrušenie rozsudku, ale aj okamžité prepustenie z väzby. Za mrežami od zatknutia pri akcii Twix v marci 2017 strávili už takmer sedem rokov. Každý sedel v inej väznici. Na súde ich strážilo spolu až osem ozbrojených kukláčov. Predseda senátu mužom umožnil, aby mohli sedieť vedľa seba. Videli sa tak zrejme po prvý raz od leta 2021, keď Najvyšší súd pôvodne potvrdil ich doživotné tresty.

Z väzenia do väzby

Za oboch bratov na súde hovoril predovšetkým o niekoľko minút starší Dávid Krátky. „Cítim sa nevinný, nemám najmenšiu pochybnosť, že svoju nevinu preukážem,“ vyhlásil. Argumentoval tým, že proti obom bratom vypovedali len svedkovia kajúcnici.

„Pokiaľ ide o údajnú úkladnú vraždu, ktorej sme sa mali dopustiť, zdôrazňujem, že k nášmu odsúdeniu došlo na základe nezákonnej dohody, kde spolupracujúci kajúcnik, o ktorého spáchaní tohto skutku vypovedajú dôkazy v spise, mal zastavené trestné stíhanie. Bratia Krátki dostali doživotie a dotknutý kajúcnik beztrestnosť,“ vyhlásil.

Za mreže sa dvojčatá vrátili aj po pojednávaní. Najvyšší súd v prípade oboch mužov videl dôvody na ich väzobné stíhanie, a to aby nemohli ujsť a pokračovať v trestnej činnosti. Dvojčatá zastupujú advokáti Marek Para a Michal Mandzák. Obaja tvrdia, že väzba je v tomto prípade neprípustná. „Obrátime sa na Ústavný súd, a keď to bude nevyhnutné, aj na Európsky súd pre ľudské práva,“ avizoval Para. Podľa Mandzáka nie je možné, aby po zrušení nezákonného rozhodnutia plynula v prípade jeho klientov nová lehota väzby. „Je to právny nezmysel,“ povedal.

Falošné doklady a byt v ČR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel pri návrhu väzby hovoril o tom, že bratia majú nehnuteľnosť v Českej republike, kde sa mali skrývať po vražde komplica, ktorý chcel vypovedať. Zároveň mali byť podľa neho pre oboch bratov vyrobené falošné doklady.

Pokračovaciu väzbu zdôvodňoval tým, že jedinou obživou oboch bratov bola výroba a predaj drog. Dávid Krátky na to reagoval, že byt napísaný na českú firmu užívali bežne od roku 2014 a firma bola úspešná – jej mesačný obrat bol vraj okolo 60-tisíc eur.

Prokurátor žiadal aj kolúznu väzbu. Hovoril o tom, že aj k vražde člena partie došlo preto, lebo mal vypovedať na polícii. Jeho smrť mala podľa Kysela zároveň varovať ostatných. So zastrašovaním sa mali stretnúť aj ďalší svedkovia, ktorí vypovedali v prípade zločineckej skupiny. Súd však dôvod na kolúznu väzbu v prípade bratov Krátkych nevidel.

Samotné rozhodnutie Najvyššieho súdu o dovolaní advokáti obvinených vítajú, malo však podľa nich prísť už oveľa skôr. „Spolu máme podané dovolanie aj vo veci Róberta Lališa a stojí to na Najvyššom súde už tretí rok. Keď je to taká jasná vec, veríme, že aj v tejto veci bude podané čo najskôr obdobné rozhodnutie,“ dodal Marek Para.

Špeciálna prokuratúra v reakcii zdôraznila, že rozhodnutie ESĽP aj dnešné rozhodnutie najvyššieho súdu zrušujúce pôvodný rozsudok, konštatovali nedostatočné rešpektovanie princípu prezumpcie neviny zo strany konajúceho súdu, nie prokurátora.

„Poukazovanie na údajné porušenia zákona, ktorého sa podľa niektorých medializovaných informácií mal dopustiť prokurátor ÚŠP, tak nemá žiadne vecné opodstatnenie.“

Marek Para a Michal Mandzák po rozhodnutí najvyššieho súdu v prípade bratov Krátkych, aktuality.sk

X X X

Keketi, Šimkovičová, Ráž a Dolinková dostali od Fica úlohy, ako pomôcť regiónom. Štát posiela na východ milióny eur

V stredu zasadala štvrtá vláda premiéra Roberta Fica v Michalovciach. Tam ministri schválili, že okresom Michalovce a Sobrance rozdajú milióny eur na vybrané problémy. Výjazdové rokovanie na východe Slovenska by malo regiónu pomôcť s obnovou a oživením. Vláda napríklad schválila dotáciu na opravu domova dôchodcov v Spišskej Novej Vsi, či vyčlenila 400-tisíc eur na garáže pre hasičskú techniku vo Veľkých Kapušanoch.

 Vláde sa na Základnej škole T. J. Moussona v Michalovciach podarilo schváliť aj takzvanú Analýzu sociálno-ekonomickej situácie a vybraných problémov okresov Michalovce a Sobrance s návrhmi na zlepšenie v sociálnej a hospodárskej oblasti.

Napríklad plán rozvoja najmenej rozvinutého okresu Sobrance sa má v priebehu piatich rokov od jeho schválenia zamerať na nasledujúce aktivity, ktoré budú smerovať predovšetkým k tvorbe nových pracovných miest pre disponibilných uchádzačov o zamestnanie a pre znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie.

Vláda vyčlenila pre okresy Michalovce a Sobrance vyše 1,62 milióna eur na konkrétne potreby obcí a občianskych združení. Okres Michalovce dostane 913-tisíc eur a okres Sobrance 709-tisíc eur. Zároveň uvoľnila 2,5 milióna eur pre Domov dôchodcov v Spišskej Novej Vsi na dokončenie rekonštrukcie budovy zasiahnutej požiarom. Ďalších 400-tisíc eur je určených na výstavbu garáží pre hasičskú techniku na Hasičskej stanici Veľké Kapušany.

Výjazdové rokovanie pokračuje aj zajtra v Košiciach. Vo štvrtok 29. februára 2024 o 9. hodine sa členovia vlády zídu v areáli Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM v Košiciach (Boženy Němcovej 5). Rokovať budú o budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku.

Domáce úlohy pre ministrov

Jednotliví ministri sa zároveň zaviazali, že splnia domáce úlohy, ktoré im z nariadenia vlády vyplývajú.

Minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smeru) má napríklad do konca roka zabezpečiť dokončenie majetkovoprávneho vysporiadania stavby I. úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, rovnako sa postarať o veľkoplošnú opravu úseku cesty I. triedy č. 18 Petrovce nad Laborcom – Topoľany a tiež úseku cesty I. triedy č. 19 Orechová – Krčava.

V prípade železničnej dopravy dostal Ráž za úlohu iniciovať vypracovanie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu železničnej stanice v Michalovciach a tiež priebežne zabezpečovať modernizáciu a rozvoj železničných prekladísk, umožňujúcich prepravu tovaru medzi Ukrajinou a Slovenskom.

Ministra cestovného ruchu a športu Dušana Keketiho (nom. SNS) vláda zaviazala, aby v spolupráci so samosprávami a organizáciami podporil oživenie turizmu a návštevnosti Zemplínskej Šíravy. Rovnako má začať rokovať o možnej finančnej podpore dobudovania zimného štadióna v Michalovciach, aj v súvislosti s možnosťou uchádzať sa o dejisko majstrovstiev sveta v hokeji hráčov do 18 rokov.

 Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) má dohliadnuť na pridelenie doplnkového Programu pediatrickej infektológie II. a III. úrovne pre Nemocnicu s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce i plynulé zabezpečenie chodu daného pracoviska. Úlohou ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) je venovať náležitú pozornosť ochrane drevených kostolíkov na východnom Slovensku zapísaných v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf má do konca júna pripraviť analýzu možnosti zriadenia strediska Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky na území východného Slovenska „s cieľom zmierniť riziko dopadu nepriaznivých krízových situácií na obyvateľov daného regiónu“.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško má v súčinnosti s rezortom práce a sociálnych vecí do konca roka prijať účinné opatrenia na podporu zapájania príslušníkov rómskych komunít do trhu práce v regióne východného Slovenska s cieľom využitia týchto rezerv pracovnej sily.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) má venovať náležitú pozornosť ochrane drevených kostolíkov na zozname UNESCO.

 Na základe nej dá z rozpočtu 1,6 milióna eur na zhruba 150 rôznych malých investícií v týchto okresoch. Vláda chce čo najrýchlejšie pripraviť novelu zákona, ktorou sa zvýšia limity poskytovania humanitárnej pomoci pre domácnosti. Po výjazdovom rokovaní vlády v Michalovciach to uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas).

„My ako ministerstvo poskytujeme fyzickým osobám humanitárnu pomoc, ktorá nie je dostačujúca. Zákon je nastavený tak, že maximálne môžeme poskytnúť fyzickej osobe len 800 eur,“ priblížil Tomáš. V minulom roku tak domácnosti na východe SR postihnuté zemetrasením dostali 800 eur a v tomto roku dostanú 800 eur opäť. „Spolu je to len 1600 eur pre jednu postihnutú domácnosť, čo uznáte, že pri mnohých prípadoch to nie je postačujúce,“ podotkol minister.

Ešte nevedel povedať, o koľko bude pomoc navýšená. Musia podľa neho posúdiť, čo je primeraná suma. „Nevzťahovalo by sa to len na súčasnú katastrofu na východnom Slovensku v súvislosti so zemetrasením, ale aj na iné živlami postihnuté oblasti v budúcnosti,“ povedal Tomáš.

 Novelu by chceli podľa Tomáša predložiť na aprílovú schôdzu parlamentu, poprípade zmenu prilepia k nejakému inému zákonu. „Verím, že frflať sa nebude, keďže ide o snahu poskytnúť čo najrýchlejšie humanitárnu pomoc,“ poznamenal.

Cieľom predkladaného materiálu je nájsť adekvátne riešenia na zmiernenie vplyvov utečeneckej krízy, spôsobenej vojnovým konfliktom na Ukrajine za účelom dobudovania infraštruktúry a logistických kapacít v prihraničnej oblasti, ako aj identifikovať príležitosti okresu Sobrance pri tranzite, logistike a iných oblastiach v súvislosti s potenciálnou povojnovou obnovou Ukrajiny.

Občianska poriadková služba

Vyše 90 miliónov eur zabezpečí pokračovanie, resp. realizáciu projektu miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) vo vyše 420 obciach. Po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Michalovciach to uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) spolu so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Alexandrom Daškom.

Raši pripomenul, že splnomocnenec prevzal projekt MOPS bez dostatočného finančného krytia. „Našli sme však zdroje, nielen z eurofondov, ale aj vďaka prostriedkom ministerstva školstva a práce, ktoré prispeli zo svojich rozpočtov,“ dodal minister.

Daško potvrdil, že pôvodná alokácia nepostačovala na pokrytie záujmu tých, ktorí splnili podmienky výzvy nastavenej ešte predchádzajúcou vládou. „V dôsledku toho, že alokácia bola len 50 miliónov eur, sme nemohli poskytnúť dotáciu vyše 130 žiadateľom, ktorí splnili podmienky, medziiným i obciam s vysokou koncentráciou rómskej komunity,“ upozornil Daško. „Tým, že táto vláda promptne zvýšila zdroje vo výzve, sa nám podarí zamestnať vyše 900 ďalších príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít,“ uviedol splnomocnenec.

Zdôraznil zároveň význam projektu MOPS. „Pomáha dozerať nielen na poriadok a bezpečnosť v samotných lokalitách marginalizovaných rómskych komunít, ale vplýva pozitívne na spolužitie v rámci celej obce,“ skonštatoval.

Naznačil tiež, že s ministerstvom vnútra chcú nastaviť podmienky, aby tí, ktorí našli uplatnenie v hliadkach MOPS, mohli využiť svoje skúsenosti a zamestnať sa aj po skončení eurofondového projektu. Spomenul napríklad štátnu či mestskú políciu alebo rezort obrany.

Projekt MOPS etablovali prvými vyhlásenými výzvami v roku 2017, nadväzoval na program rómskych občianskych hliadok. Hliadky MOPS prispievajú k zlepšeniu poriadku a bezpečnosti v lokalitách s marginalizovanou rómskou komunitou, podnecujú aj k ochrane životného prostredia a nevytváraniu čiernych skládok odpadu, dohliadajú takisto na bezpečnosť školopovinných de­tí./agentury/

X X X

Ako Rusi zničili prvý americký Abrams? Analytik kritizuje Ukrajincov

Žiadna zbraň nie je nezničiteľná, dalo sa očakávať, že padne aj elitný americký tank. Problém je, ako bol obrnenec zničený, a ako ho Ukrajinci nasadili do boja.

 Ruským silám sa podarilo zničiť prvý z tankov Abrams, ktoré Ukrajine dodali Spojené štáty, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Moskva potvrdila pondelkovú správu úradníka ruskej okupačnej správy, že sa im podarilo zničiť americký tank M1A1. Ukrajinská armáda minulý týždeň oznámila, že tieto stroje nasadila v bojoch pri Avdijivke na východe krajiny. Správy bojujúcich strán o vzájomne spôsobených stratách nemožno bezprostredne overiť.

Podľa informácií portálu Forbes, tank zneškodnila jednotka 15. motostreleckej brigády zo Samary, takzvaným kamikadze dronom alebo inou formou leteckého útoku.

Pozorovateľ vojenskej spravodajskej služby OSINTtechnical poznamenal, že na zničenom tanku boli nasadené vyfukovacie panely, respektíve krycie panely na veži, ktoré po zásahu bránia posádku. Existuje teda šanca, že tankisti mohli úder prežiť.

Po likvidácii M1A1 sa nad ukrajinským velením vzniesla vlna kritiky pre spôsob jeho využitia. Poľský analytik Artur Micek kritizoval, ako obrancovia nasadili Abrams do boja. „Rozpaky, nie príkaz. Zničenie je príkladom nerozumnosti nejakého ukrajinského dôstojníka,“ komentoval na sociálnej sieti Twitter (X).

 Vymenoval niekoľko chýb, aké ukrajinské sily v poslednom čase robia, pri nasadzovaní tankov Abrams a Leopard 2. Sú vysielané do terénu bez protilietadlovej ochrany a fungujú bez podpory pechoty. Pracujú individuálne, idú do boja bez ‚metačov‘ mín a sú posielaní do boja bez vlastného prieskumu, napríklad dronmi. Predný pancier často nie je maskovaný a podľa všetkého sú vraj preplnené muníciou, komentuje Micek. Tanky sa tak stávajú ľahkou korisťou pre ruské drony.

 Prvé tanky M1A1 Abrams dorazili na Ukrajinu v septembri 2023, pričom celkovo ich Kyjev z USA dostal 31. Šéf vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov vtedy uviedol, že ukrajinská armáda obrnencov nasadí do operácií s cieľom preraziť obranné línie nepriateľa, pripomenul denník Ukrajinska pravda.

Ruská armáda len za posledný týždeň prišla na tavrijskom fronte o 30 tankov a 104 obrnených vozidiel. Napísal na Telegrame veliteľ tavrijskej operačnej strategickej skupiny Oleksandr Tarnavskyj. „Intenzívne útočné akcie na tavrijskom fronte podnikajú denne pozdĺž takmer celej frontovej línie. Vďaka hrdinstvu a neuveriteľnej pohotovosti našich obrancov zabíjame Rusov a ich zálohy a ničíme ich techniku,“ uviedol Tarnavskyj.

 X X X

 Ústavný súd pozastavil nižšie tresty a kratšie premlčanie z novely Trestného zákona. ÚŠP však aj tak končí

Ústavný súd rozhodoval napriek tomu, že novela ešte nevyšla v Zbierke zákonov. Opozičné strany rozhodnutie ÚS vítajú.

 Plénum Ústavného súdu na dnešnom rokovaní pozastavilo účinnosť časti veľkej vládnej novely Trestného zákona. Podľa zistení Aktuality.sk sudcovia rozhodli o pozastavení bodu, ktorým sa novelizoval celý Trestný zákon, a dva body z novely Trestného poriadku. Úrad špeciálnej prokuratúry sa tak ruší k 20. marcu 2024, na túto zmenu sa pozastavenie účinnosti nevzťahuje. V praxi to teda znamená, že prokurátori prejdú na generálnu prokuratúru a ich prípady sa rozdelia na krajské prokuratúry.

Ústavný súd rozhodoval napriek tomu, že novela ešte nevyšla v Zbierke zákonov.

Novela Trestného zákona by mala zaviesť zmiernenie trestov napríklad za korupciu, skrátiť premlčacie lehoty a urobiť z domáceho väzenia primárnu formu trestu za viaceré trestné činy. Všetky tieto zmeny sú na základe rozhodnutia pléna pozastavené.

V Trestnom poriadku sa pozastavuje účinnosť novinky, ktorá by umožnila spätne preskúmať už právoplatné schválené dohody o vine a treste. Okrem toho sa po 15. marci zatiaľ nebude uplatňovať ani ustanovenie, že dôkaz získaný donútením alebo sľubom nezákonného benefitu spolupracujúcej osobe by sa mohol použiť len proti osobe, ktorá donútenie spôsobila, alebo v prospech obvineného.

Ústavný súd prijal v plnom rozsahu na ďalšie konanie dovedna tri návrhy k vládnej novele Trestného zákona. Súd už pred dnešným verdiktom spojil návrh prezidentky s dvoma návrhmi, ktoré pripravili opoziční poslanci. Novelu schválila vláda ešte 7. decembra minulého roka.

Pôvodne chcel kabinet Roberta Fica, aby boli zmeny účinné už koncom minulého roka. Opozícii sa podarilo obštrukciami natiahnuť rokovanie o novele, hoci sa prerokúvala v skrátenom legislatívnom konaní. Napokon sa jej účinnosť a množstvo ďalších ustanovení menili pozmeňujúcimi návrhmi poslanca Smeru Tibora Gašpara.

Poslanci Národnej rady dnes schválili novelu Trestného zákona, ktorou vrátili pôvodné premlčacie lehoty pri násilných trestných činoch, teda 20 rokov. O novele rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Prezidentka: Mnoho ľudí je vydesených

Prezidentka Zuzana Čaputová bude na rozhodnutie Ústavného súdu reagovať až zajtra. Pre Aktuality.sk to potvrdil hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Počas dnešnej večernej diskusie Denníka N v Divadle P. O. Hviezdoslava hlava štátu však povedala, že systém bŕzd a protiváh na Slovensku zatiaľ funguje. „Uvidíme, ako to ústavný súd posúdi ako celok, ale z tohto hľadiska je demokracia viac ako jeden človek,“ vysvetľuje.

Hovorí, že mnoho ľudí je vydesených z toho, čo sa aktuálne na Slovensku deje. „To nehovoríme len o novelách v oblasti trestného práva. Keď sa pozrieme na útok na mimovládky, kultúru, keď sa pozriem na inú legislatívu, ktorá je pripravovaná, RTVS. Tempo zmien, tlaku, ktorému čelíme, je obrovské. Niekedy nám dochádza dych,“ vysvetľuje prezidentka Zuzana Čaputová.

Taraba: Ústavný súd poprel vlastné rozhodnutia

Z vládnej koalície sa ozval minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS). Hovorí, že Ústavný súd skonštatoval, že rušenie špeciálnej prokuratúry nie je protiústavné, čím uznal, že parlament mal právo o tom rozhodnúť v skrátenom legislatívnom konaní.

„Vlastne ústavný súd sa priklonil k tvrdeniu vlády, že špeciálna prokuratúra je organizácia, ktorá porušovala na Slovensku ľudské práva a preto ju treba urýchlene zrušiť. Krásna Lipšicová vizitka,“ píše v statuse Taraba.

Zdôraznil, že Ústavný súd tak poprel vlastné predošlé rozhodnutia. „Ústavný súd pri trestnom zákone pri niektorých paragrafoch (najmä sadzby, premlčania a kajúcnici) pozastavil ich účinnosť, čo neznamená, že zmeny trestných sadzieb a premlčacích lehôt vyhlásil za protiústavné,“ vysvetľuje minister.

Je presvedčený, že parlament má „výsostné právo“ meniť trestné sadzby, pretože má zákonodárnu moc. Minister Taraba si myslí, že ak Ústavný súd nechal dnes zrušiť špeciálnu prokuratúru a odobril pri tom skrátené legislatívne konanie, tak rovnako bude musieť odobriť zmenu trestných sadzieb a premlčacích lehôt.

Rozhodnutie Ústavného súdu musí ešte vyhlásiť ministerstvo spravodlivosti v Zbierke zákonov. Na to má rezort 15 dní, ktoré začnú plynúť od doručenia rozhodnutia ministerstvu. Zatiaľ nie je jasné, či sa tak už stalo. Ak áno, ministerstvo spravodlivosti bude musieť rozhodnutie do 14. marca zverejniť, teda do nadobudnutia účinnosti zákona, ktorá je 15. marca.

Reakcia opozície

Na rozhodnutie ÚS reagovalo Progresívne Slovensko. „Prichádza na naše slová. Hovoríme to od začiatku – mafiánska novela Trestného zákona je nielen nebezpečná, ale je aj protiústavná. A, zdá sa, že problémy v nej vidí aj Ústavný súd,“ uviedol Michal Šimečka v zaslanom stanovisku.

Šéf progresívcov píše, že odpor a boj mali zmysel. „V parlamente, na námestiach po celom Slovensku, aj ústavnou sťažnosťou. Nikdy sa nesmieme vzdať. Slovensko si nenecháme ukradnúť, ani Ficom, ani Dankom, ani Pellegrinim.“

Podľa Branislava Gröhlinga z opozičnej strany SaS zachránil Ústavný súd spravodlivosť na Slovensku. „Ďakujem. A ďakujem aj pani prezidentke, ľuďom na námestiach a kolegom z opozície,“ uviedol na sociálnej sieti.

Predseda SaS Richard Sulík na sociálnej sieti napísal, že vládna koalícia nemôže mať všetko. „Nemáte až takú moc, aby ste ovládli celú krajinu, pretože veľkú časť z nej tvoria ľudia, ktorým to nie je jedno. Navyše má schopných opozičných politikov a na jej čele stojí rozumná prezidentka,“ dodáva.

Kresťanskodemokratické hnutie víta rozhodnutie Ústavného súdu. Je presvedčené, že tento krok je dôkazom, že Slovenská republika je stále právnym štátom, kde funguje systém bŕzd a protiváh.

„Od začiatku sme tvrdili, že novela Trestného zákona sa má prijímať po širokej odbornej diskusii pre zvýšenie bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku a nie za účelom zabezpečiť pre pár vyvolených bezpečnosť a beztrestnosť. Podľa medializovaných informácií nám dal Ústavný súd za pravdu a pozastavil veľkú časť tejto hanebnej novely,“ uviedol vo svojom stanovisku predseda KDH Milan Majerský, aktuality.sk

X X X

 Ktorý politický pomätenec sa v nej spozná? Kate Winslet stojí na čele bizarného režimu v strednej Európe. Nič také som ešte nehrala, hovorí

Už pri prvom traileri bolo jasné, že nový seriál z produkcie HBO s herečkou Kate Winsletovou v hlavnej úlohe bude očakávaným projektom. V pondelok večer mal premiéru v New Yorku.

Seriál Režim (Regime) zachytáva príbeh autoritárskej premiérky imaginárnej krajiny v strednej Európe, ktorá si za pravú ruku zvolí sadisticky pôsobiaceho vojaka. V jeho rukách, ale aj na svojvôli hlavnej politickej predstaviteľky stoja osudy jej politických podporovateľov, nepriateľov, ale aj chod celej krajiny a výsledkom je množstvo bizarných, no najmä humorno-hrozivých situácií. Projekt je satirickou ukážkou pomätených politikov, ktorých si často ľudia legitímne zvolia a ktorí potom všetko podriaďujú vlastnému egu a pocitu bohorovnosti.

„Neuveriteľne som si užila zahrať si túto postavu,“ prezradila Kate Winslet na návšteve v rannej šou Today. „Je taká pomýlená. Bolo to pre mňa absolútne odlišné od všetkého, čo som robila predtým. Nikdy som nehrala takúto rolu. Nikdy som nečítala scenár, ktorý by bol taký zábavný a ostrý, bystrý,“ pokračovala britská herečka.

 Za scenárom stoja tvorcovia úspešného seriálu Boj o moc (Succession) a pod 6-dielnym projektom je ako režisér a výkonný producent podpísaný Stephen Frears. Kate Winslet prezradila, že pri postave kancelárky sa snažila nájsť špecifické črty prejavu, ktoré by ju odlíšili od iných jej postáv.

 „Odohráva sa to v imaginárnej krajine, takže každý z nás mal slobodu nájsť si jazyk jeho postavy, spôsob reči. Ja som prišla s niečím, čo bolo zakorenené v jej emocionálnej traume, možno niekde v detstve. Niečo, čo trochu napovedá o jej minulosti. A malo to dopad na to, ako hovorí, ako sa prejavuje fyzicky a ako interaguje s ľuďmi,“ prezradila tiež v šou Today držiteľka Oscara.

 Okrem Winsletovej si v seriáli zahrali aj hviezdy ako Andrea Riseborough, Hugh Grant, Martha Plimpton či Matthias Schoenaerts. Projekt štartuje už o pár dní na streamovacej platforme HBO./agenturyˇ

X X X

 Polícia urobila domovú prehliadku u slávneho Alaina Delona. Nález šokoval

Domová prehliadka sa uskutočnila minulý týždeň na základe správy opatrovateľského sudcu z 8. februára.

 Polícia pri domovej prehliadke u francúzskeho herca Alaina Delona (88) našla 72 strelných zbraní, viac ako 3000 kusov munície a na pozemku súkromnú strelnicu. Osemdesiatosemročný herec pritom nevlastní zbrojný preukaz. Podľa agentúry AFP o tom informovala prokuratúra, ktorá rovnako oznámila, že začala vyšetrovanie pre podozrenie z nelegálneho držania zbraní.

 Delon „nemá žiadne povolenie držať strelné zbrane“, zdôraznil v tlačovom vyhlásení prokurátor Jean-Cédric Gaux. „Domová prehliadka rovnako na pozemku objavila strelnicu,“ dodal Gaux.

Domová prehliadka sa uskutočnila minulý týždeň na základe správy opatrovateľského sudcu z 8. februára. Úradník poverený právnou ochranou Alaina Delona počas návštevy u neho doma zistil, že herec vlastní strelnú zbraň. Delon žije na rozľahlom panstve v Douchy, asi 100 kilometrov južne od Paríža. Podľa denníka Le Parisien domovú prehliadku navrhla Delonova dcéra Anouchka s tým, že sa obáva, aby si otec neublížil.

 Delon sa preslávil najmä filmami v 60. rokoch, od 90. rokov sa objavoval na plátne len ojedinele. Herec je v zlom zdravotnom stave a v posledných mesiacoch sa o ňom písalo najmä v súvislosti so sťažnosťami jeho detí na Hiromi Rollinovovu, ktorá býva striedavo označovaná ako Delonova ošetrovateľka a partnerka./agentury/

X X X

Penta o svojej nemocnici s výhodami zavádza, ministerka Dolinková mlčí

 Kritizoval som ministerku zdravotníctva. Ona mlčí, kým jej konanie obhajuje finančná skupina. Takto by to naozaj nemalo vyzerať.

 Sú to už známe veci, ale treba ich opakovať. Ministerka zdravotníctva dodnes nepovedala, prečo pri výstavbe nemocníc zvýhodňuje Pentu. Nevysvetľuje, prečo Penta ako jediná dostala výnimku, ktorá vyzerá presne tak, akoby si ju dohodli za zatvorenými dverami ministerky Dolinkovej.

Letamo.sk: Objavte najnovšie zľavy a letáky obchodných reťazcov ako Tesco, Kaufland či Lidl.

Ministerka mlčí, no ozýva sa finančná skupina, ktorá ma obviňuje, že žiadnu nemocnicu nechcem. Je to manipulácia a klamstvo. Navyše, ministerstvo Pentu zvýhodňuje systematicky.

Nemocnica s výhodami

S nemocnicou to bolo takto. Nedávno som kritizoval ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú, že pri dotáciách z Plánu obnovy dala Pente výnimku, ktorú nedostal nikto iný. Pri výstavbe nemocnice v Spišskej Novej Vsi jej umožnila za tie isté peniaze odovzdať do roku 2026 iba hrubú stavbu a zvyšok stačí skompletizovať do roku 2028.

Pôvodne však Penta mala do roku 2026 odovzdať už kompletnú stavbu, inak by štátu musela vrátiť dotácie. Hneď po zverejnení tejto kritiky nabehli na obranu ministerky ľudia z Penty. Snažia sa debatu utopiť v technických detailoch, aby unikli podstate.

Navyše tvrdia, že radšej nechcem žiadnu nemocnicu, akoby ju mala stavať Penta. V tomto však klamú. Chcem, aby sa stavalo, no kritizujem to, že Penta ako jediná dostala výnimku, ktorá vyzerá presne tak, akoby si ju dohodli za zatvorenými dverami ministerky Dolinkovej.

Absolútne odmietam porovnávanie tejto stavby s veľkými štátnymi univerzitnými nemocnicami. Univerzitné nemocnice ako kritická infraštruktúra dostali peniaze priamym zadaním, kým Penta sa prihlásila do riadnej súťaže o dotáciu. A túto súťaž obchádza uvoľňovaním termínov cez Dolinkovej dodatky.

Ak by všetci pri pôvodnej súťaži vedeli, že im stačí nemocnicu dokončiť do roku 2028 a nie o dva roky skôr, zrejme by sme mali aj viac uchádzačov, viac projektov a väčšiu kvalitu ponúk. Alebo sme mohli peniaze rozdeliť inak a podporiť štátne univerzitné a fakultné nemocnice aj mimo stredného Slovenska.

Lenže to nevieme, keďže túto možnosť uchádzači vopred nedostali. Sám som bol pritom svedkom toho, ako sa viacero štátnych nemocníc nemohlo s projektami prihlásiť, lebo by ich do roku 2026 nestíhali dokončiť.

Národná univerzitná nemocnica na pokraji záujmu

Navyše, Dolinkovej pomoc Pente sa neobmedzuje na jednu nemocnicu. Už niekoľko dní po nástupe do funkcie zaradila nemocnicu Bory do kategórie vyššej, než by podľa zákona mala patriť. Štúdiu o tom, kde má stáť nová národná univerzitná nemocnica, financuje Dolinková spolu s Pentou, pričom nemocnica Bory novej štátnej nemocnici priamo konkuruje.

Alibistické a falošné výhovorky ľudí z Penty ma nezaujímajú. Je to súčasť ich PR kampane. Očakávam však odpovede od ministerky zdravotníctva, ktorá sa priamo zodpovedá parlamentu, a teda všetkým občanom.

Nie Penta, ale Zuzana Dolinková je zodpovedná za to, ako vyzerajú zákony, ako bude vyzerať a kde bude stáť nová národná univerzitná nemocnica. Ona nesie zodpovednosť za rozdeľovanie dotácií v záujme celej republiky. Ministerka však mlčí a svoje kroky nevysvetľuje.

Ja osobne som plne za to, aby sa nemocnice stavali. Chcem však, aby pritom boli dodržané férové podmienky, a aby jeden hráč nebol zvýhodňovaný na úkor iných. A hlavne už chcem konečne počuť, kedy a kde bude stáť nová národná univerzitná nemocnica, nielen nemocnice Penty, aktuality.sk

X X X

Pellegrini na oficiálnej návšteve Írska. Krajina si rovnako ako Slovensko chce zachovať právo veta v EÚ

 Pre Írsko je rovnako ako pre Slovensko neprijateľné, aby sa pri rozhodovaní v Európskej únii odoberalo členským krajinám právo veta. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa na tom podľa vlastných slov zhodol v stredu v Dubline s írskymi predstaviteľmi. Šéf parlamentu o tom informoval na sociálnej sieti.

Pellegrini rokoval s prezidentom Michaelom D. Higginsom o ruskej agresii na Ukrajine, konflikte Izraela s Palestínou či budúcnosti EÚ z pohľadu menších členských štátov, informovalo tlačové oddelenie NR SR. Stretol sa aj s predsedom Dolnej snemovne parlamentu Seánom Ó Fearghaílom a predsedom Senátu Jerrym Buttimerom.

„Írsko je rovnako malá krajina ako Slovensko a tu sme našli spoločnú reč aj s predsedami parlamentu aj s pánom prezidentom, že akékoľvek úvahy, aby sa v rámci… myšlienky posilnenia akcieschopnosti Európskej únie jednotlivým členským krajinám odoberalo právo veta v ďalších a ďalších oblastiach nášho fungovania, je absolútne neprijateľné,“ povedal Pellegrini.

Slovensko a Írsko

Úspech a zmysel EÚ podľa neho spočíva v tom, že členské krajiny napriek rozdielom hľadajú pri ťažkých problémoch jednotu. „Akékoľvek posúvanie do systému hlasovania väčšiny by spôsobovalo, že Slovensko, ale aj Írsko ako malá krajina, by bolo v zásadných otázkach prehlasované a boli by sme len pasívnymi prijímateľmi rozhodnutí väčších krajín,“ zdôraznil.

Pellegrini na oficiálnej návšteve Írskej republiky pripomenul aj symboliku 20. výročia vstupu SR do EÚ, keďže v tom čase predsedalo Rade EÚ práve Írsko.

Spomenul tiež komunitu viac ako 15 000 Sloveniek a Slovákov žijúcich v Írsku. Podľa vlastných slov ho veľmi potešilo, že najvyšší írski predstavitelia na stretnutiach konštatovali, že slovenskú komunitu a jej fungovanie vnímajú v krajine ako veľký prínos.

Za veľmi pozitívne označil ekonomickú výmenu SR s Írskom, ktorá neustále rastie. Informoval, že slovenský veľvyslanec v Írsku organizuje v máji investičné fórum v Dubline./agentury/

X X X

Spojené štáty americké podporujú nezávislosť Moldavska

USA pozorne sledujú kroky Ruska v Podnestersku.

Spojené štáty v stredu vyhlásili, že podporujú nezávislosť Moldavska. Reagovali tým na predstaviteľov moldavského proruského separatistického regiónu Podnestersko, ktorí požiadali Rusko o ochranu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

„Spojené štáty pevne podporujú nezávislosť a územnú celistvosť Moldavska v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc,“ povedal novinárom hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.

„Vzhľadom na čoraz agresívnejšiu a čoraz viac destabilizujúcu rolu Ruska v Európe veľmi pozorne sledujeme kroky Ruska v Podnestersku a tamojšiu širšiu situáciu,“ pokračoval Miller.

Podnestersko požiadalo Rusko o ochranu

Vyzval moldavskú vládu a faktické úrady v Podnestersku, aby „spoločne pracovali a identifikovali riešenia naliehavých obáv obyvateľov na oboch stranách rieky Dnester“. Táto rieka oddeľuje odštiepenecký región od Ukrajiny.

V stredajšej rezolúcii separatistického podnesterského parlamentu sa uvádza, že predstavitelia regiónu, ktorý sa odštiepil od Moldavska, požiadajú ruskú Radu federácie a Štátnu Dumu o „zavedenie opatrení na ochranu Podnesterska pred zvýšeným tlakom zo strany Moldavska“.

Rusko následne oznámilo, že jeho prioritou je ochrana obyvateľov Podnesterska. Kišiňov požiadavku svojho odštiepeneckého regiónu označil za propagandistické vyhlásenia.

Časť Moldavska ovládajú proruskí separatisti

Podnesterský parlament sa v stredu zišiel na mimoriadnom zasadaní prvýkrát od roku 2006. Išlo len o siedme zasadanie zákonodarného zboru tejto medzinárodne neuznanej republiky vyhlásenej v septembri 1990.

Na predchádzajúcom mimoriadnom zasadaní separatisti vyhlásili referendum o pripojení k Rusku, v ktorom drvivá väčšina zúčastnených hlasovala za. Samozvaná Podnesterská republika leží na juhozápade Moldavska pri hraniciach s Ukrajinou a ovládajú ju proruskí separatisti.

Existujú obavy, že práve tu by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou. Ukrajinská armáda varovala, že Rusko by mohlo z Podnesterska zaútočiť na neďaleké ukrajinské prístavné mesto Odesa, akuality.sk

X X X

Kritizoval Smer, je poradcom ich ministra. Martin Halás predal firmu oligarchovi, na luxusnú chatu získal dotáciu

Minister financií Ladislav Kamenický má jediného poradcu. Jeho životopis zahŕňa politiku, kauzy, prácu pre oligarchov aj množstvo kritiky Smeru. Halás si na kritiku svojich dnešných zamestnávateľov nespomína a tvrdí, že tlačové oddelenie jeho bývalej strany zrejme uviedlo, že kritické slová vyslovil on.

Ekonóma Martina Halása mohla verejnosť posledné roky registrovať v médiách. Pomerne často vystupoval ako expert na ekonomiku, prípadne ako spolupracovník jednoty dôchodcov. Po voľbách nastúpil do novej štátnej funkcie, stal sa jediným poradcom ministra financií Ladislava Kamenického.

Halásova súčasná kariéra je síce zaujímavejšia ako jeho činnosť za ostatných pár rokov, len ťažko však dobehne udalosti, pri ktorých sa objavil v dávnejšej minulosti. Bol totiž pri jednej veľkej kauze ešte za Dzurindovej vlády. Neskôr sa stal vrcholným predstaviteľom Strany demokratickej ľavice (SDĽ). V časoch vzniku strany Smer Halás kritizoval jej zakladateľa a dnešného premiéra Roberta Fica. A jeho ministrovi dnes poskytuje rady.

Ministerstvo financií nám neodpovedalo, čo konkrétne Martin Halás robí, koľko mu platia a ako minister hodnotí jeho staršie výroky o Smere.

Vo firmách oligarchu Weissa

Martin Halás zastával už pred vyše dvadsiatimi rokmi rôzne pozície vo vedení dovedna až piatich firiem, ktoré sú buď z portfólia, alebo spájané s rodinou známeho zbrojára Pavla Weissa. Tento biznismen bol považovaný za významnú postavu z pozadia Strany demokratickej ľavice, neskôr sa mu nevyhli ani viaceré politické kauzy. Aj vďaka vtedajším vládnym kontraktom vyrástla jeho zbrojovka Delta Defence do výšin, ktoré dnes už zďaleka nedosahuje.

Halás pre Aktuality.sk povedal, že sa už dlhé roky pozná so synom Pavla Weissa – s Ivanom Weissom sa v tínedžerských časoch venovali tancu. Tvrdí však, že s rodinou Weissovcov už roky nie je v kontakte.

Z obchodného registra vyplýva, že v roku 2018 Halás predával Pavlovi Weissovi firmu Omega Technologies. Spoločnosť v čase predaja podľa Halása nevyvíjala žiadnu činnosť. Vylúčil, že by mal Weiss starší na firmu vplyv už v období, kým ju vlastnil Halás.

Ešte pred Halásom firma patrila Slovenskej energetickej spoločnosti, ktorá je taktiež spojená s Weissom a Halás v nej v minulosti pôsobil, aktuality.sk

X X X

Premlčacie lehoty sa pri vražde či znásilnení napokon nemenia, za opravu k novele hlasovalo 136 poslancov

Premlčacia lehota sa pri niektorých trestných činoch opäť upraví. Poslanci parlamentu jednomyseľne schválili vládnu novelu Trestného zákona, hlasovalo za ňu 136 zo 136 prítomných poslancov. Národná rada SR zároveň zmeny prerokovala zrýchlene. Dĺžka premlčacej lehoty bude opäť 20-ročná pri trestných činoch proti životu, zdraviu, slobode, ľudskej dôstojnosti či rodine a mládeži. Koaliční poslanci prvú zmenu premlčacích lehôt pri týchto trestných činoch skrátili z 20 na 10 rokov 8. februára, keď schválili rozsiahlu novelu trestných kódexov.

 Nová legislatíva má byť účinná od 15. marca, keď má nadobudnúť účinnosť „veľká novela“ Trestného zákona schválená 8. februára. Novelu podporilo všetkých 136 prítomných poslancov.

„Pri týchto trestných činoch sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to najmä dvadsaťročná doba v prípade zločinov, za ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej 10 rokov. Medzi takéto zločiny patrí najmä vražda, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, týranie blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie,“ uvádza sa v predloženom materiáli. Vláda Roberta Fica (Smer-SD) je však presvedčená o tom, že premlčacie lehoty na 10 rokov za tieto trestné činy sú postačujúce. „V určitých prípadoch však môže nastať situácia, že tieto doby môžu byť nedostatočné, a preto vláda vyhovuje spoločenskej objednávke,“ odôvodňuje sa v predloženom materiáli.

 Poslanci po odhlasovaní novely Trestného zákona ukončili 9. schôdzu. Začala sa ešte 31. januára. Zvyšok neprerokovaných bodov presunul parlament na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 16. apríla. Ukončenie schôdze navrhol podpredseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD).

Na programe schôdze ostalo ešte približne 20 neprerokovaných návrhov. Medzi nimi sú opozičné poslanecké novely, ako aj návrhy uznesení. Poslanci nestihli prebrať ani návrh na odvolanie Tibora Gašpara (Smer-SD) z postu predsedu brannobezpečnos­tného výboru ani návrh na odvolanie Michala Šipoša (Slovensko, Za ľudí, KÚ) z funkcie šéfa Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj.

Akt ospravedlnenia

Poslanci hnutia Slovensko vo svojich pozmeňujúcich návrhoch dnes navrhovali, aby sa premlčacie lehoty pri znásilnení, sexuálnych činoch a vražde, ktorých obeťami sú maloleté osoby, úplne zrušili. Poslanci však ich návrhy odmietli.

Igor Matovič poukázal na to, že takéto pravidlo majú aj v Maďarsku či vo Veľkej Británii. Koalíciu vyzval, aby návrh schválila ako gesto ospravedlnenia voči ženám, uviedol to v stredajšej diskusii. znásilnenie či sexuálne zneužívanie.

 „Práve aplikačná prax poukázala na skutočnosť, že obete týchto trestných činov sa často odhodlajú na nahlásenie takýchto trestných činov až po uplynutí terajšej premlčacej lehoty. Preto veľa obetí zostáva bez akéhokoľvek zadosťučinenia a páchatelia zostávajú nepotrestaní a pokračujú v páchaní trestnej činnosti,“ argumentoval v parlamente Matovič.

Nízka dôvera k polícii

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková pripomenula, že vrátenie premlčacích lehôt na pôvodnú úroveň má zásadný význam z hľadiska spravodlivosti, ochrany obetí, ako aj zvýšenia účinnosti trestnoprávneho systému. Dodala, že to poskytne obetiam viac flexibility aj podpory a páchateľov znásilnenia bude možné efektívnejšie identifikovať, stíhať a potrestať.

 Poslankyňa Beáta Jurík (PS) pripomenula, že sexuálne a sexualizované násilie patrí medzi najmenej nahlasované trestné činy. Jurík vo svojom vystúpení uviedla konkrétne prípady obetí znásilnenia. Poukázala na to, že obete majú veľmi nízku dôveru v kompetentné orgány. Stretávajú sa s rodovými stereotypmi či nevhodným prístupom. Jurík takisto spomenula prípady páchateľov, ktorým je zverená starostlivosť o deti. Pri týchto činoch je podľa nej nezanedbateľná miera recidívy. Myslí si, že pri týchto prípadoch je potrebné mať dostatočnú premlčaciu lehotu alebo nemať premlčaciu lehotu vôbec, pretože keď deti zažijú traumatizujúcu udalosť, spomienky vytesnia.

Poslankyňa zdôraznila, že znásilnenie je obrovský útok na človeka a vyvoláva pocit hanby. Túto novelu považuje Jurík za víťazstvo opozičných poslankýň, ale hlavne za víťazstvo „všetkých žien, obetí a preživších tohto ohavného činu“./agentury/

X X X

Osem krajín EÚ žiada po Navaľného smrti sankcie voči ruským prokurátorom a sudcom

List bol zaslaný šéfovi európskej diplomacie Josepovi Borrellovi.

Osem členských štátov Európskej únie (EÚ) v stredu vyzvalo na uvalenie sankcií voči ruským prokurátorom, súdom a predstaviteľom väzenskej služby pre nedávnu smrť ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Vyplýva zo z listu, do ktorého nahliadla agentúra Reuters.

List zaslaný šéfovi európskej diplomacie Josepovi Borrellovi podpísali ministri zahraničných vecí Česka, Fínska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Švédska a Rumunska. Podľa nemenovaných predstaviteľov ho podporili aj Holandsko, Francúzsko, Írsko a Dánsko.

„Smrť Navaľného je ďalším znakom zrýchľujúcich sa a systematických represií v Rusku. To si vyžaduje spoločnú akciu,“ uvádza sa v liste šéfov diplomacií. Podľa nich existuje vážny dôvod, aby sa zaviedol osobitný režim sankcií zameraný na Rusko.

Tento režim, ako v liste vysvetľujú, by poskytol právny základ pre zoznam osôb z ruského „represívneho štátneho aparátu“ vrátane tých, ktoré sa podieľajú na politicky motivovaných rozhodnutiach proti členom občianskej spoločnosti a demokratickej opozície a ich následnom zadržaní.

Navaľnyj zomrel náhle 16. februára. Podľa väzenských úradov mu po prechádzke v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom prišlo nevoľno a odpadol. Podľa jeho spolupracovníkov sa v úmrtnom liste uvádza, že zomrel prirodzenou smrťou. Západní politici a vdova Julija Navaľná zo smrti vinia ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov pred niekoľkými dňami podľa servera Hromadske vyhlásil, že smrť Navaľného spôsobila krvná zrazenina, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.