Pavel zradil otce, plk. Pavla. Přísahal pro lid ČR SR. Bojoval ale s NATO, dnes z Hradu Prahy sloužit Německu, USA?

Otec, plukovník Josef Pavel, působil jako zpravodajec a měl na starosti i elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv armád NATO; počínaje rokem 1973 působil po mnoho let v Táboře na tamním Velitelství Západního vojenského okruhu. A syn Pavel, dnešní generál, se pak dal do služeb NATO, Německa, USA, Anglie a dalších zemí, které dnes bojují na Ukrajině proti Rusku. A do této války Západu stále více zatahována i ČR a SR, proti čemuž hned varoval populistu Fialu i exprezident Klaus. Ale marně. Dnes se musí otec, plk. Pavel, v hrobě obracet.
Generála Pavla nelze srovnávat s prezidentem Svobodou, který nebyl v NATO, ale s Rudou armádou Stalina bojoval proti Hitlerovi a jeho armádu hnal až do Berlína. Pavel nic takového nedělal, a pro ČR se v ničem nevyznamenal.

Varšavská smlouva byla jako NATO, a rozpustila se dohodou USA, Bushe a Gorbačova. Ale už nebylo rozpuštěno NATO, o čemž se také hovořilo, avšak žádný dokument neexistuje, nebo ano? Zapomnělo se na to možná schválně, že zůstane jen NATO

Rusko to dává za vinu Gorbačovovi, protože rozpuštění Sovětského svazu bylo oslabeno Rusko. Proto také Rusko veřejně oznámilo, že na Ukrajině je stále ještě mnoho Hitlerových nacistů a fašistů, kteří by se měli odstranit. Politici Ukrajiny to ale neudělali a nedělají.

Samo Polsko se už na vedení Ukrajiny zlobilo a zlobí, že je na Ukrajině hodně Hitlerových nacistů a Ukrajina je nesmí podporovat, nebo Polsko přestane Ukrajinu podporovat.

V Polsku se schovává před válkou na Ukrajině přes 10 milionů Ukrajinců, protože doma nechtějí bojovat. Další jsou i v ČR, SR, Německu a jinde. A jelikož má Ukrajina nedostatek vojáků. Zelenský nařídil, že do armády musejí nastoupit i ženy a dívky. Možná vezme zbraň do ruky i žena Zelenského, sám prezident, celá vláda Ukrajiny a parlament.

Odborníci očekávají, že další ženy Ukrajiny se budou muset vrátit bojovat také z ČR, SR, Německa a dalších zemí Evropy, protože Ukrajina se vůbec nestará o ukončení bojů a ničení země, i když je k tomu stále vyzývají USA, Biden.

X X X

Prezident Putin byl řadu let v Německu, takže dobře poznal i Němce a jejich život a Merkelovou, která žila v bývalé NDR. Teď je zřejmě ráda, že už nemusí řešit problémy Německa, kde stále jsou, a neřeší se ani nacisté a fašisté po Hitlerovi. Nový kancléř Scholz k tomu nemá schopnosti. Vyměnil aspoň ministryni obrany za ministra, který snad bude rozumnější než jeho kolegyně. Totéž měl už dáno udělat i populista Fiala s ministryní Černochovou.

X X X

GENERÁL PAVEL  NIC  NEUDĚLAL  NA  SKONČENÍ  VÁLKY  NA  UKRAJINĚ

VŠUDE  JDE  PŘES  MRTVOLY?

Teď se chlubí fotografií náčelníka Ruska, s nímž se vyfotil v NATO. Určitě s ním však od té doby nejednal a nesnažil se vyjednávat o konci války na Ukrajině, i když prezident Biden to stále doporučuje Ukrajině, a snaží se o to už i Francie, Izrael, Erdogan z Turecka, a další politik, jako ing. Babiš s Macronem.

Z toho vidí odborníci, že pro ČR Pavel nic dobrého nepřinese, ale spíš ji s Fialou a spol. ještě poškodí. V ČR je velký nedostatek řidičů nákladních vozů, kamionů, autobusů, traktoristů, strojvedoucích na dráze a dalších pracovníků. Nové pracovníky vždycky vychovávala armáda.

Dnes se Černochová stará jen o miliardy na zbraně pro Ukrajinu, aby tam bylo ještě více mrtvých a zničených posledních domů, bytů, elektráren a lidé, co se zachrání pod sutinami, bydleli v kanálech. Jelikož Pavel na to nemá schopnosti, prospěje lidem a firmách v ČR spíš ing. Babiš, a odstraní i všechny chyby Fialy.

X X X

KOLIK  MRTVÝCH  BYLO  V  CIZINĚ  PŘI   VELENÍ  PAVLA?

PAVLA   VŽDYCKY  ZAJÍMALY  JEN  MILIARDY  NA  ZBRANĚ,  NIC  JINÉHO

V  ČR  SE  ROZPADLO  MNOHO  ODDÍLŮ  SPORTU,  DUKLY,  FOTBALOVÝ  KLUB,

NA  STRAHOVĚ  SE  ROZPADÁ  STADION,  HLEDIŠTĚ,  V  HARRACHOVĚ  SKOKANSKÉ  MŮSTKY  A   DALŠÍ  SPORTIŠTĚ,  CHYBĚJÍ  NOVÍ  NADĚJNÍ  ZÁVODNÍCI

ZA  DR  HUSÁKA   A  DUBČEKA  MĚLI  VOJÁCI  V  PRAZE  DŮM  TISKU  A  TISKÁRNY,  KDE  SE  TISKLY  PRO  VOJÁKY  NOVINY  OBRANA  LIDU,  A  DALŠÍ  PRO  VEŘEJNOST.  BYLA  ZNAČNĚ  OBLÍBENÁ.

ZROVNA  TAK  ASI  15  VOJENSKÝCH  ČASOPISŮ.  VŠECHNO  BYLO  ZRUŠENO  MINISTRYNĚMI.  ČERNOCHOVÁ  VYHODILA  I  SCHOPNÉ  ŘEDITELE   LESŮ    A  VOJENSKÝCH  STATKŮ,  A  DALŠÍ  ODBORNÍKY

BYLY  ZRUŠENY  I  VOJENSKÉ  STAVBY,   STAVĚLY  LEVNÉ  BYTY  PRO  LIDI

V letech 2002–2007 byl Pavel  postupně velitelem specializovaných sil, zástupcem velitele společných sil a zástupcem ředitele sekce ministerstva obrany. Předtím a poté zastupoval Českou republiku na několika vojenských diplomatických funkcích v Belgii, Nizozemsku a Spojených státech. V letech 1993–1994 byl zástupcem vojenského přidělence České republiky v Belgii, v letech 1999–2002 zástupcem na velitelství NATO v Brunssumu.

V roce 2003 působil jako zástupce ve velitelství operace Trvalá svoboda v Tampě. V letech 2007–2009 byl zástupcem vojenského představitele České republiky při Evropské unii v Bruselu a následně v letech 2010–2011 zástupcem České republiky na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.

Během americké invaze do Iráku v březnu 2003, kdy působil jako styčný důstojník na americkém velitelství v Kataru, varoval, že Irák by mohl použít proti invazním jednotkám zbraně hromadného ničení. V roce 2011 byl členem odborné komise, která sepsala Bílou knihu o obraně, hodnotící stav a navrhující opatření na zlepšení obrany České republiky.

Od července 2011 do června 2012 byl zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Vlastimila Picka, kterého 1. července 2012 ve funkci vystřídal.

Jako náčelník generálního štábu se Pavel zasazoval o to, aby se rozpočet české armády nesnižoval, a prosazoval to u prezidenta republiky, ministra obrany Alexandra Vondry a dalších politiků. Snažil se o spolupráci s akademiky a pořádání diskusních fór na téma obrany. Podpořil účast českých vojáků ve válce v Afghánistánu a uvedl, že obrana republiky „bude začínat ne na hranicích České republiky, ale na vnějších hranicích NATO, a někdy i za nimi, často tisíce kilometrů od nás“.  Později prohlásil, že by bylo velkou chybou, kdyby čeští vojáci opustili Afghánistán pod tlakem veřejného mínění.

  X X X

MEDVĚDĚV:  NOVÁ  VLASTENECKÁ  VÁLKA,  RUSKO  VYHRAJE

Medvěděv ohlásil novou vlasteneckou válku. Vítězství bude naše, tvrdí

Reuters: Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medvěděv označil válku s Ukrajinou a s Evropou za „novou vlasteneckou válkou“. V této bitvě se podle něj stane vítězem Rusko, napsal to na svém telegramovém účtu.

„Dobrá práce, ten Borrell (šéf unijní diplomacie pozn. red.) s mrtvou tváří. Vzpomněl jsem si, že naše země porazila Napoleona i Hitlera. Všimněte si, jak nám udělal analogii. V souladu s tím jsou ukronacisté a západní Evropa přímými dědici těch, kteří bojovali s Ruskem. A válka s nimi je tedy novou vlasteneckou válkou. A vítězství bude naše. Stejně jako v letech 1812 a 1945,“ napsal Medvěděv na svém Telegramu.

Představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Joseph Borell totiž v pátek během slavnostního předávání ceny fóra Nová ekonomika v Madridu prohlásil, že Rusko je zvyklé bojovat až do konce.

„Udělalo to s Napoleonem, udělalo to s Hitlerem. Bylo by absurdní myslet si, že Rusko prohrálo válku.“ V této souvislosti vyzval k pokračující vojenské podpoře Kyjeva.

Posilování protivzdušné obrany

Ruská armáda provedla v Moskevské oblasti cvičení protivzdušné obrany s cílem odrážet letecké útoky na důležité objekty, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany. Cvičení podle něj zahrnovalo systémy protivzdušné obrany S-300 a zapojilo se do něj přes 150 vojáků a více než 30 kusů zbraní a vojenské techniky.

„V Moskevské oblasti se konalo cvičení s příslušníky protiletadlové raketové brigády Západního vojenského okruhu k odrážení vzdušných útoků na důležité vojenské, průmyslové a administrativní objekty,“ píše se na webu ruského ministerstva obrany. Moskva neupřesnila, kdy se cvičení odehrálo.

Rusko loni v únoru vojensky napadlo Ukrajinu a v posledních měsících na ni provádí masivní vzdušné útoky, přičemž rakety a bezpilotní letouny jsou namířeny hlavně proti civilní a energetické infrastruktuře. Na druhou stranu byly zdokumentovány případy, kdy drony zasáhly vojenské objekty v Rusku, někdy i stovky kilometrů za frontovou linií. Předpokládá se, že tyto údery podnikla Ukrajina, která se k nim ovšem nikdy oficiálně nepřihlásila.

Na sociálních sítích se tento týden objevily dosud neověřené snímky systémů protivzdušné obrany rozmísťovaných po ruské metropoli. Jeden z nich zachycoval jeřáb, jak zvedá na střechu budovy ministerstva obrany vozidlo se systémem Pancir-S1. Na dalším byl údajně tentýž systém nedaleko oficiální rezidence prezidenta Vladimira Putina Novo-Ogarjovo u Moskvy.

Agentura Bloomberg v pátek napsala, že Rusko posiluje kolem Moskvy protivzdušnou obranu. Podle představitelů obeznámených se situací, kteří hovořili pod podmínkou zachování anonymity, byly systémy rozmístěny poté, co drony minulý měsíc zasáhly vojenské základny v Saratově a Rjazani, píše Bloomberg. Nové systémy mají podle činitelů doplnit stávající protivzdušnou obranu v okolí ruské metropole.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pátek odmítl komentovat zprávy o posilování protivzdušné obrany v Moskvě a novináře odkázal na ministerstvo obrany.

X X X

Turecko zrušilo plánovanou návštěvu švédského ministra obrany Pala Jonsona v reakci na protiturecké protesty ve Švédsku.

Krajně pravicový dánský aktivista Rasmus Paludan před tureckým velvyslanectvím ve Stockholmu odpoledne spálil muslimskou posvátnou knihu korán. Později se ve švédské metropoli konala samostatná prokurdská demonstrace.

Schůzka s Jonsonem plánovaná na 27. ledna už nemá „žádný význam ani smysl“, protože Švédsko nadále povoluje „nechutné“ protiturecké demonstrace, uvedl turecký ministr obrany Hulusi Akar. Jednání se proto podle něj neuskuteční. Jonson uvedl, že se s Akarem setkali v pátek v německém Ramsteinu při jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu, kde se „dohodli na odložení“ schůzky v Ankaře.

Mělo jít o první návštěvu vysoce postaveného švédského představitele v Turecku od demonstrace, při níž účastníci tento měsíc ve Stockholmu pověsili za nohy figurínu představující tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Incident zvýšil napětí ve vztazích mezi oběma zeměmi. Turecko si tento týden předvolalo švédského velvyslance a zrušilo návštěvu předsedy švédského parlamentu.

Demonstranti ve Švédsku musejí požádat policii o povolení k veřejnému shromáždění. Policie může takové povolení odepřít pouze z výjimečných důvodů, například kvůli ohrožení veřejné bezpečnosti. Povolení proto dostal i krajně pravicový aktivista Paludan, uvedla agentura AP.

Jeho plán dnes na Twitteru odsoudili turečtí představitelé. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu dříve řekl, že pálení koránu nelze považovat za součást svobody projevu a vyjádřil naději, že švédské úřady povolení k protestu zruší.

 Paludan ale korán spálil a hanlivě se přitom podle AP vyjadřoval o přistěhovalcích a islámu. Nedaleko se shromáždilo asi 100 lidí, kteří se účastnili pokojné protidemonstrace. Na samostatném protestu později pochodovalo centrem Stockholmu několik stovek prokurdských aktivistů, kteří zároveň odmítají NATO.

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström po Paludanově protestu prohlásil, že islamofobní provokace jsou děsivé. „Švédsko má rozsáhlou svobodu projevu, ale to neznamená, že švédská vláda nebo já podporujeme vyjádřené názory,“ uvedl na Twitteru.

Stockholm potřebuje souhlas Turecka s žádostí Švédska o vstup do NATO. Země požádala o vstup do Severoatlantické aliance společně s Finskem loni v květnu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Vstup těchto severských zemí do aliance musí schválit všech 30 členských zemí NATO, z nichž 28 tak již učinilo.

Kromě Turecka to ještě neudělalo Maďarsko. Ankara obviňuje Švédsko z měkkého postoje ke kurdským ozbrojencům a dalším skupinám, které Turecko označuje za bezpečnostní hrozbu, poznamenala AP.

X X X

 Prezident Zeman popřel tvrzení, že žádal premiéra Fialu o abolici

Prezident Miloš Zeman popřel tvrzení, že žádal premiéra Petra Fialu o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit případná trestní stíhání ve dvou kauzách týkajících se Zemanových nejbližších spolupracovníků. Řekl to v rozhovoru s internetovou televizí XTV. Deník N v pátek napsal, že šlo o případ skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad.

„Mohu zodpovědně prohlásit, že ani v případě skartace materiálů, ani v případě věci kolem BIS jsem premiéra Fialu o žádnou abolici nepožádal z toho prostého důvodu, že v těchto dvou věcech neprobíhá, pokud alespoň vím, žádné trestní stíhání. A abolice je zastavení trestního stíhání,“ řekl Zeman. „Neexistuje-li trestní stíhání, není co zastavovat,“ dodal.

Deník N uvedl, že Zeman žádal premiéra loni v létě a že premiér Fiala abolici odmítl podepsat. Fiala v pátek záležitost odmítl komentovat. Policie loni vyšetřovala několik kauz, které se bezprostředně týkaly prezidentské kanceláře. V prvním případě se zabývala skartováním tajné zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích, ve druhém šlo podle Deníku N o podezření, že důstojník BIS vynášel prezidentovi utajované skutečnosti o údajných odposleších jeho okolí

Zeman se v XTV vyjádřil i ke svému rozhodnutí, kterým prominul zbytek zkušební doby manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Janě Nečasové, dříve Nagyové. Soud Nečasovou v březnu 2019 potrestal třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Zmírnění trestu Hrad zdůvodnil uplynutím dlouhé doby od spáchání skutku a řádným životem omilostněné. Na trest zákazu činnosti se milost nevztahuje.

„Za prvé: paní Nečasová deset let žije normálním životem, nedopustila se žádného trestného činu, tuším ani přestupku. Za druhé: já, upřímně řečeno, považuji pana (Roberta) Šlachtu a jeho kovbojský tým za poněkud odpudivé zjevy. Je to můj osobní názor. Ale koneckonců, jeho neúspěch ve volbách dokazuje, že to není jenom můj osobní názor,“ dodal prezident.

Bývalý policista Šlachta velel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který se pokoušel se svým hnutím Přísaha ve volbách v roce 2021 dostat do Sněmovny.

X X X

ZADRŽENÝ  VRABEL MÉDIÍM:  KDO  NEJDE  K  VOLBÁM  A  NEVOLÍ  POLITIKA  BABIŠE,  KTERÝ  S  MACRONEM  PROTI  VÁLCE,  PODPORUJE  GENERÁLA  PAVLA  Z  NATO,  BYL  UŽ  V  NĚKOLIKA  VÁLKÁCH, KDE  ZBYTEČNĚ  UMÍRAJÍ  LIDÉ

Policie zadržela Vrabela, je podezřelý ze šíření poplašné zprávy

Policie zadržela Ladislava Vrabela, který organizoval sobotní protivládní demonstraci. Je podezřelý ze šíření poplašné zprávy na sociálních sítích. Trestný čin se měl stát v listopadu. Policie ho odvezla k výslechu. Aktivistovi Patriku Pečénkovi to potvrdil jeden z Vrabelových spolupracovníků.

 „Celá demonstrace se měla obejít bez narušení veřejného pořádku, ale byla zadržena jedna osoba, ročník 1977, pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy prostřednictvím sociální sítě, což se stalo v listopadu. Daná osoba byla převezena k výslechu,“ řekl pro iDNES.cz pražský policejní mluvčí Jan Rybanský.

„Nyní s ním budou probíhat standardní úkony v rámci trestního řízení,“ dodali později policisté.

„Neví se víc informací, ale mám jenom informace, že je Láďa zadržený,“ sdílel Patrik Pečénka ve videu na sociální síti.

„Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček, to je to, co chce udělat naše vláda,“ prohlašoval Vrabel v listopadu ve videu zveřejněném na sociální síti. Výroky se už tenkrát zabývala policie.

Sobotní protivládní demonstraci organizoval Vrabel společně se spolkem ČR na 1. místě. Společně kritizovali vládu a prezidentského kandidáta Petra Pavla.

„Generál NATO motá mladým lidem na náměstích hlavu, pojďme společně ukázat, že Češi do války nejdou,“ tvrdila pozvánka na sobotní demonstraci o prezidentském kandidátovi Petru Pavlovi. „Jak dneska vidím generála Pavla jezdit po těch náměstích a vidím, jak má plno, tak z toho nemám vůbec dobrý pocit,“ uvedl ve svém pátečním videu na Facebooku aktivista Ladislav Vrabel.

„Nevolit znamená nechat zvolit generála NATO a generál NATO je jedním z výkonných ředitelů pekla na Zemi. Volit generála NATO je strašně blbá karma za úmyslnou podporu pekla. Volit Babiše znamená volit člověka, který peklu podržel i v covidu i ve válce,“ tvrdí Vrabel, který chce dát svůj hlas Babišovi.

Na demonstraci lidé bojovali i proti údajnému omezení svobody slova. „Čeká nás totalita mnohem horší, než za covidu. Máme poslední šanci se proti tomu postavit,“ hrozila pozvánka na demonstraci.

X X X

Ukrajinské boje jsou v mrtvém bodě. Rusko může postoupit, tvrdí Britové

 Boje na Ukrajině ustaly na mrtvém bodě, napsala britská vojenská rozvědka. Ruská okupantská vojska podle ní ale mohou postoupit u Bachmutu v Doněcké oblasti. V posledních dnech se boje soustředí do tří sektorů – kolem Bachmutu, na jihu v Záporožské oblasti a na severovýchodě u města Kreminna v Luhanské oblasti. Zdeněk Petráš z Univerzity obrany předpokládá, že Rusko s příchodem jara chystá ofenzivu.

Ukrajina u Kreminny pravděpodobně v posledních dnech mírně postoupila a úspěšně se bránila ruským útokům, tvrdí Londýn. V Soledaru nedaleko Bachmutu se nyní podle všeho zotavují ruské jednotky a žoldnéři soukromé Vagnerovy skupiny. Moskva oznámila dobytí Soledaru minulý týden, podle Londýna z města ukrajinské síly odešly začátkem tohoto týdne.

V jihoukrajinské Záporožské oblasti obě strany nasadily značné množství vojáků. Ti mezi sebou vedou dělostřelecké přestřelky a menší potyčky a rozsáhlé ofenzivě se vyhýbají. Podle amerického Institutu pro studium války se ruské síly v oblasti patrně stále připravují na obrannou operaci.

„Celkově konflikt uváznul na mrtvém bodě. Nicméně existuje reálná možnost dílčích postupů ruských vojsk v okolí Bachmutu,“ píše rozvědka, jejíž hodnocení pravidelně na Twitteru zveřejňuje britské ministerstvo obrany.

Ukrajina si nepotřebuje Bachmut udržet za každou cenu, domnívá se nejmenovaný vysoce postavený činitel administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, který hovořil s novináři pod podmínkou zachování anonymity. Kyjevské jednotky by se místo snahy o obranu strategického města měly připravovat na rozsáhlou jarní protiofenzivu.

Rusko je vzhledem ke svým dělostřeleckým zdrojům a velké vojenské přítomnosti u Bachmutu ve výhodě, uvedl podle ruskojazyčného serveru BBC činitel. Vítězství u tohoto města, které je významným dopravním uzlem, ale podle něj nepovede k žádným významným posunům, protože ukrajinské síly by se stáhly na dobře chráněné pozice.

Rusové na jižní frontě chystají ofenzivu

Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany se též domnívá, že vše nasvědčuje tomu, že v jižní části frontové linie na Ukrajině ruská armáda připravuje ofenzivu. V současné době podle něj dynamika konfliktu značně stagnuje.

Obě strany podle Petráše ztratily operační iniciativu v celé délce frontové linie. „Důvodem je především absence těžké mechanizované techniky, zbraní a munice, která je nezbytná k vedení efektivní manévrovací operace,“ uvedl Petráš. Podle něj se obě strany potýkají s nedostatečnou leteckou podporou pozemních operací, což je nezbytný předpoklad k získání území a jeho kontrole.

Vše podle Petráše však nasvědčuje tomu, že se v jižní části frontové linie ruská armáda připravuje na ofenzivu, pravděpodobně s příchodem jara. Opevňovací práce a posilování pozic by podle něj nasvědčovalo tomu, že se má jednat o předpolí k následné snaze o přechod delty Dněpru a znovuzískání části území na západním břehu této řeky. „Důvodem k vedení těchto aktivit bude pravděpodobně snaha odříznout celkový přístup Ukrajiny k Černému moři a zajistit bezpečnost na anektovaném Krymu,“ míní Petráš.

V centrální části fronty pak budou ruské jednotky podle něj nadále usilovat o dobytí Bachmutu a získání celé oblasti pod svou kontrolu. „Pro Rusko má toto území značný symbolický význam,“ uvedl Petráš. Mimo jiné jde o vstupní bránu na území separatistických republik.

X X X

Z přípravného řízení by se mělo poskytovat informací jako šafránu, říká vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Daňhel

 Po jeho nástupu do čela Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) neprovedl Radim Daňhel žádnou personální revoluci. Bývalý první náměstek Pavel Komár nadále působí jako řadový státní zástupce VSZ, v čele „šestkového“ odboru zůstal Petr Šereda. Nepotvrdily se ani závěry auditu ministerstva spravedlnosti o špatném hospodaření instituce pod vedením Daňhelova předchůdce Ivo Ištvana

A jak Radim Dańhel uvedl v rozhovoru pro Českou justici, pokud se porovnají částky zaplacené na odškodnění a zajištěné hodnoty v trestním řízení, je podle něho VSZ v Olomouci ve „velkém plusu“.

X Ještě před vaším nástupem do funkce v červenci loňského roku seznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek veřejnost s analýzou zpracovanou jeho resortem. Ta odhalila zásadní nedostatky ve fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ). Podle zjištění ministra nebylo VSZ vedeno dobře ekonomicky, ani manažersky, bylo zde příliš vedoucích funkcionářů. Po vás chtěl, abyste navrhl řešení. Jaká je situace nyní?

Ta analýza měla tři části. Jedna se týkala organizační struktury, tedy i vedoucích míst. Druhá se týkala ekonomiky provozu VSZ a třetí část se týkala prostředků, které byly vymáhány po ministerstvu z hlediska titulu náhrady škody za nesprávný úřední postup. To souviselo s trestními věcmi, které tu byly dozorovány a zpracovávány. U první části si dovolím tvrdit, že myšlenky pana ministra do jisté míry korelovaly i s těmi mými předběžnými pohledy na VSZ. Ten úřad je skutečně relativně velmi malý. Máme 31 státních zástupců, včetně těch na dvou pobočkách. Také se mi jevilo, že ty odbory, které byly malé, vlastně nemusí být odbory. A že nepotřebují vedoucího oddělení. Je to jedna z věcí, které jsem začal řešit hned po svém příchodu. K dnešnímu dni si dovoluji tvrdit, že je tato otázka vyřešená.

Zástupce ředitelů odborů jsem zrušil relativně záhy. U organizační struktury jsem byl vázán pokynem nejvyššího státního zástupce. Ten stanoví, jaké odbory mají být na vyšších stupních. Komunikoval jsem o tom s nejvyšším státním zástupcem, který nyní v odůvodněných případech umožňuje se od organizační struktury odchýlit. Poté, co to bylo ze strany NSZ přijato, jsem sloučil odbor trestního a přezkumného řízení a v současné době tu máme místo těchto dvou odborů jeden. Právní odbory máme nyní pouze tři. Odbor trestního a přezkumného řízení, odbor závažné hospodářské a finanční kriminality a netrestní odbor. A to si myslím je struktura zcela adekvátní pro úřad této velikosti. V tomto smyslu si myslím, že žádný rest nemám.

X Jak jste naložil s tou druhou částí, tedy ekonomikou provozu?

Byla provedena finanční kontrola, která žádná závažná pochybení nezjistila. Mohu zopakovat to, co jsem říkal krátce po svém jmenování. Ono je velmi těžké porovnávat VSZ v Praze a VSZ v Olomouci, když VSZ v Praze nemá vlastní budovu a sídlí v budově vrchního soudu. Nemusí tak vynakládat poměrně velké prostředky, které souvisí s provozem, neboť to jde všechno na vrub vrchního soudu. Nemusí také tolik řešit cestovní náklady. Drtivá většina kauz, které jsou žalovány VSZ Praha, jsou souzeny v Praze. Zatímco my tu v Olomouci máme soudních jednání minimum. Máme tu odvolací agendu, ale co se týká fungování a kauz, které jsou zpracovávány odborem závažné hospodářské a finanční kriminality, tak je aktuálně soudíme v Brně nebo ve Zlíně a v Ostravě. Část historických kauz je v Praze.

To jsou obrovské náklady. A navíc ty náklady, které byly vyčísleny ministerstvem, tak ty nešly jen na chod VSZ, ale my tu v budově máme ještě okresní státní zastupitelství, které je pod tím balíkem skryto. Za mě se v této části srovnávaly dvě jednotky, které takto srovnány být neměly. Ale co se týká části odškodňování, já jsem ta čísla nikterak neověřoval, nemám k tomu žádné vlastní zdroje, protože to jsou zdroje ministerské. Nicméně pro zajímavost jsem nechal srovnat dvě věci. Neměly by se srovnávat, ale mě to zajímalo – tedy jaké prostředky se podařilo zachránit činností VSZ. Tím myslím jednak nároky na náhradu škody v rámci trestních stíhání, která jsme dozorovali a dále i částky, které byly získány ukládáním peněžitých trestů a dalších majetkových sankcí. Tam si dovoluji tvrdit, že jsme ve velkém plusu.

X Náměstkem VSZ se od září stal Radek Bartoš, který zde působí přes deset let. Plánujete ještě nějaké další personální změny?

Pokud bych plánoval změny, budu to nejdříve konzultovat s tím, koho se to týká. Ale myslím, že pokud bych měl potřebu provádět nějaké personální změny, tak už bych to v mezidobí provedl.

X Aktuálně jste tedy s obsazením vedení VSZ spokojen?

Člověk nemůže být nikdy spokojen. To je taková obecná odpověď. Ale v zásadě jsem.

X Bývalý náměstek Pavel Komár je na VSZ nadále řadovým státním zástupcem?

Ano, je to řadový státní zástupce na odboru trestního a přezkumného řízení.

Přicházíme o kvalitní zaměstnance

X Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk opakovaně jednal s ministrem spravedlnosti Blažkem o nízkých platech administrativního personálu na soudech. Vás se to také dost týká, jako soustavy. Slyšela jsem, že ze začátku se k těm apelům na vládu státní zastupitelství nechtělo moc připojovat. Jaká je nyní situace

Já se přiznám, že na se na tomto vyjednávání vůbec nepodílím. Ani si nemyslím, že je to role vrchního státního zástupce, aby do tohoto jednání zasahoval. Ale co musím říct, že jsem nesmírně rád, že jak vedení Nejvyššího soudu, tak i vedení ministerstva vnímá problém s nízkými platy, které zaměstnanci v justici dostávají. A v justici myslím jak na státních zastupitelstvích, tak pochopitelně u soudů. Za tu krátkou dobu, co jsem tady, odešly nebo jsou na odchodu dvě kvalitní pracovnice. A to pouze z toho důvodu, že dostaly lepší nabídku. A těžko se hledá náhrada. Pokud místopředseda Nejvyššího soudu upozorňuje na to, že přichází o kvalitní lidi, tak já to mohu jen a jen potvrdit.

X Vy jste působil i na VSZ v Praze. Vidíte smysl ve fungování speciálních šestých odborů VSZ, které stíhají nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu?

Určitě. Když se člověk podívá na jednací řád státního zastupitelství a podívá se na vývoj paragrafu 15, kterým je stanovena působnost vrchního státního zastupitelství, tak zjistí, že se působnost neustále rozšiřuje. Jsem dokonce přesvědčen o tom, že ten název odboru, který oficiálně zní Odbor závažné finanční a hospodářské kriminality, není aktuální. Ta závažná hospodářská a finanční kriminalita tvoří řekněme třetinu té působnosti. Zbytek jsou ty věci teroristické, které souvisí s válečným konfliktem na Ukrajině a je tam celá škála i jiné trestné činnosti.

X A co kyberkriminalita?

To je věc, o které se uvažuje. V souvislosti se vznikem nového celostátního útvaru na úrovni policie by měl být dozor vykonáván i zde, na VSZ. Existence tohoto odboru rozhodně význam má. Občas si dovoluji tvrdit nebo žertovat, že kdyby nebylo těchto odborů, tak by se o VSZ vlastně vůbec nevědělo a nemluvilo. Já jsem je i v některých dřívějších rozhovorech označil jako vlajkovou loď státního zastupitelství.

X Můžete porovnat jejich fungování v Praze a v Olomouci

Já to nemohu srovnávat ze dvou hledisek. To zásadní je to, že jsem z Prahy odcházel v roce 2013 a tady jsem nastoupil v roce 2022. Takže vlastně z těch kolegů, které jsem tehdy opouštěl, jich na tom šestém odboru v Praze působí velmi málo. Je tam jiný ředitel, několikrát ho vyměnili. To je jeden aspekt a druhý aspekt je, že za těch devět let se poměrně dost změnil paragraf 15 a hodně se rozšířila působnost. Tudíž to srovnávat nemohu. Já jsem to srovnával tehdy, když jsem byl v Praze, a to na mě Morava působila, že je opravdu velmi zdatná, co se týká klasické hospodářské trestné činnosti.  Že mají velmi dobré výsledky, jejich řízení trvají kratší dobu, dříve se dostávají k soudu, padají tam vyšší tresty.

 Státní zastupitelství si zaslouží hlavu v Ústavě

X Veřejnost často mluví o nezávislosti státního zastupitelství. Někdo říká, že by se měla nezávislost žalobců posílit. Bývalý nejvyšší státní zástupce dokonce prosazoval, aby byla nezávislost státního zastupitelství zakotvena v Ústavě. Byl byste pro posílení nezávislosti státního zastupitelství, nebo je současná pozice v rámci moci výkonné dostatečná?

Já bych si dovolil upřesnit, že nejenom veřejnost hovoří o nezávislosti státního zastupitelství. Celá řada dokumentů a celá řada i rozhodnutí Ústavního soudu se tím aspektem nezávislosti vypořádává. Myslím si, že není vůbec žádného sporu o tom, že státní zastupitelství by mělo být nestranné. O tom není, dovoluji si tvrdit, nejmenší stín pochybnosti. Abychom mohli tu nestrannost zajistit, musíme opravdu mít poměrně velkou míru nezávislosti. Zda to explicitně upravovat v Ústavě, to já opravdu nevím. Myslím si, že Ústava, která nedávno oslavila třicet let, si opravdu zaslouží stabilitu. Ale dokáži si představit, že pokud to společenská situace umožní a bude klid a čas se ohlédnout za nějakým obdobím, tak si myslím, že státní zastupitelství by si zasloužilo vlastní hlavu v Ústavě podobně jako má Česká národní banka nebo Nejvyšší kontrolní úřad.

X Několik let se připravoval nový zákon o státním zastupitelství, teď je z něj jen novela. Jednou z motivací změny zákona bylo právě posílení nezávislosti státního zastupitelství, a to zejména postavení nejvyššího státního zástupce. Novela má zavést funkční období vedoucích státních zástupců, pravidla pro jejich transparentní výběr i podmínky pro jejich odvolání, včetně zpřesnění podmínek pro jmenování a odvolání nejvyššího státního zástupce. Už jste návrh četl? Výhrady mělo NSZ k nedostatečnému stanovení podmínek pro odvolání nejvyššího státního zástupce, ale ministr Blažek slíbil další úpravy.

Pochopitelně jsme ji měli k dispozici a také jsme se k ní vyjadřovali. Je v ní řada pozitivních věcí. Nicméně zcela zásadní je to, na co se ptáte vy, tedy způsob jmenování a odvolání nejvyššího státního zástupce. Ono to souvisí i s tou mojí předchozí odpovědí, a to nestranností a nezávislostí. My jsme uplatnili velmi podobné připomínky jako NSZ k tomu, co se objevilo v tom návrhu předloženému k připomínkám. Aktuální návrh jsem neviděl. Aby byly stanoveny jiné podmínky pro odvolání nejvyššího státního zástupce, než je tomu doposud, tedy že vláda může kdykoliv na návrh ministra nejvyššího státního zástupce bez jakéhokoliv důvodu odvolat, tak to je opravdu potřeba změnit. I důvodová zpráva k návrhu novely odkazovala na celou řadu různých mezinárodních dokumentů, které tento požadavek neustále opakovaly. Tomu by měl zákonodárce opravdu vyjít maximálně vstříc. Jsou v zásadě dvě varianty. Buď budou v zákoně uvedeny důvody pro odvolání, nebo bude možnost odvolání pouze v kárném řízení. Obě varianty jsou schůdné a posilují pozici NSZ. V tomto smyslu jsem rád, že pan ministr připomínky vyslyšel. Co se týká dalších věcí uvedených v novele jako funkční období vedoucích státních zástupců, předchozí doba výkonu jejich praxe, požadované výběrové řízení, složení výběrových a tak dále, to vše vnímám velmi pozitivně.

X Podle návrhu novely by se nejvyšším státním zástupcem mohl stát právník i bez praxe ze soustavy. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nebo předseda Nejvyššího soudu proti tomu v připomínkách ostře vystoupili. Jak to vnímáte vy?

Já jsem přesvědčen o tom, že nejvyšším státním zástupcem by měl být člověk, který má detailní znalost soustavy. To je podle mého velmi podstatná podmínka. Jestli by v době podání návrhu měl být státním zástupcem, to nedokážu posoudit.

X A co například zkušený trestní soudce, který nebyl státním zástupcem?

To je velmi těžká otázka a tady chápu, že moc výkonná, která svým způsobem odpovídá i za tuto oblast, má právo se k tomu nějak vyjádřit a nějak do toho zasáhnout. Já na tuto otázku nedokáži odpovědět lépe, než jsem již odpověděl.

X Sledujete vznik nového trestního řádu? Měl by posílit prvky oportunity v trestním řízení, tedy posílit odpovědnost státních zástupců a zároveň jim umožnit procesním způsobem vyřešit trestné činy, s ohledem na jejich povahu a závažnost, s přihlédnutím k veřejnému zájmu ?

Pochopitelně, byť jsem si vědom toho, že než bude nějaký návrh trestního řádu předložen, tak to asi ještě nějakou dobu potrvá

Oportunita je krok správným směrem

X Teď už ho měli ke konzultacím zákonodárci na ústavně právním výboru v Senátu.

Se základními tezemi jsem pochopitelně seznámen. Seznámil jsem se s nimi až tady v Olomouci, předtím v Kroměříži jsem tuto ambici neměl. Čekal jsem, co nám bude předloženo. Myslím si, že Česká republika si zaslouží nový trestní řád. A co se týká vašeho dotazu na oportunitu, je to určitě velmi dobrá otázka a určitě by to prospělo. Myslím si, že aktuální personální stav státního zastupitelství je dle mého názoru natolik dobrý, že by snad nemuselo docházet k nějakým excesům zneužití zásad oportunity. Tedy že by se nějaký státní zástupce rozhodl nějakou věc nestíhat z vlastní libovůle. Oportunita by byl určitě krok správným směrem.

X Co vás v návrhu nového trestního řádu dále zaujalo?

Já jsem velký příznivec soudců přípravného řízení. Zase vycházím z vlastní zkušenosti Myslím si, že je velmi dobré, když v přípravném řízení návrhy státního zástupce, případně rozhodování o některých stížnostech směřujících proti některým rozhodnutím státního zastupitelství v přípravném řízení, dělá soudce, který se tomu věnuje na nějaký úvazek a není to soudce, který má zrovna nějakou službu. Což se na okresních soudech často děje. V novém trestním řádu by také snad měla být stanovena věcná příslušnost státního zastupitelství a ne tak, jak je to nyní. Tedy částečně v zákonu o státním zastupitelství a částečně ve vztahu k vrchnímu státnímu zastupitelství ve vyhlášce o jednacím řádu. Určitě tam jsou nezbytné věci, které je potřeba nově upravovat, jako je zajišťování a provádění elektronických důkazů.

X Jak hodnotíte záměr z trestního řádu vypustit institut stížností pro porušení zákona?

Na vysoké škole nám vždy říkali, že je to relikt předchozího režimu a já to tak vnímám. Je to věc, na kterou jsme v ČR zvyklí a která, jak říkal pan ministr, celé řadě lidí pomohla. I ve vztahu lidí ke státním zástupcům, respektive orgánům činným, v trestním řízení, velmi často vyjasnila nějakou nejasnou situaci. Takže já nemohu říci, že by to byl institut, který není prospěšný, ale vnímám ho opravdu jako relikt. Takže pokud by tam nebyl, vůbec by mi to nevadilo. Pokud tam zůstane, tak my s tím dokážeme pracovat i nadále. Je to na zákonodárcích.

X Soudce Městského soudu v Brně Aleš Dufek čelí kárné žalobě, kterou na něho podal ministr spravedlnosti. Dufek v pozici pověřeného místopředsedy soudu pro trestní úsek poskytl na začátku listopadu médiím soudní příkazy k domovním prohlídkám u tří osob, které figurují v případu, týkajícího se brněnských obecních bytů. Případ dozoruje státní zástupkyně VSZ v Olomouci Petra Lastovecká, která si vyhradila právo o kauze informovat. Věděli jste o tomto kroku soudce Dufka dopředu?

Vůbec jsem to neřešil z hlediska vyhrazení si práva státního zastupitelství informovat o té věci, ale řešil jsem to z toho obecnějšího pohledu. Ten spočívá v tom zákoně o svobodném přístupu k informacím, kdy paragraf 11, odstavec 4 zapovídá poskytování informací o probíhajícím trestním řízení. Je tam možnost poskytnutí informací, pokud to neuhrozí účel trestního řízení a právo na spravedlivý proces. Součástí tohoto práva je i presumpce neviny. Když jsem se dozvěděl o tom, že na základě tohoto zákona byly poskytnuty příkazy k těm prohlídkám, plus i nějaká vazební rozhodnutí, tak jsem okamžitě učinil nějaká opatření, abych se seznámil s tím, co bylo poskytnuto. Provedl jsem analýzu a pak jsem si dovolil zdvořile napsat na Městský soud v Brně, že ten postup nepovažujeme za správný. Poukázal jsem na některá ustanovení právě toho informačního zákona spočívající v tom, že pokud je požadována informace po někom, kdo není jejím původcem, tak zákon umožňuje a nabízí dotázat se toho původce informace právě na dopad zveřejnění. Což se v tomto případě bohužel nestalo. Ta naše odpověď by byla zcela jednoznačná.

X Z toho vyplývá, že jste tedy o záměru soudce vůbec informováni nebyli.

Ne, bylo to pochopitelně bez vědomí dozorující státní zástupkyně, nikdo se nás na to neptal. Nastalo riziko, které ohrožuje právo na spravedlivý proces. Jde o ohrožení samotného trestního řízení. Má to dvě roviny. V okamžiku, kdy se zveřejní informace o trestním řízení, a v tomto případě byly poskytnuty poměrně detailně, tak v tom okamžiku přestávám mít jistotu, zda to, co mi říkají svědci v průběhu trestního řízení je to, co skutečně vnímali vlastními smysly, nebo je to to, co si přečetli v novinách. A druhý se týkal práv osob, protože presumpce neviny je velmi důležitý institut. Nesmírně důležitý. Podle mého názoru to nemělo být zveřejněno a mělo být využito možností, které zákon dává. Nicméně stalo se. Pokud jde o probíhající trestní řízení v rané fázi, tak bychom informací měli poskytovat jako šafránu. Eva Paseková, ceskajustice,cz

X X X

Ministerstvo lidem v exekuci vzalo tisíce měsíčně. Žene je k práci načerno

S růstem cen rostou i příspěvky pro lidi v tíživých situacích. Od ledna se tak zvedla částka, která zůstává lidem v exekuci. Ministerstvo spravedlnosti nicméně růst nakonec zbrzdilo a zadlužené rodiny připravilo o více než tři tisíce měsíčně. Dle odborníků výše minima vede k práci načerno, žene lidi do dluhových spirál a připravuje stát o desítky miliard.

Jedenáct tisíc na měsíc. Tolik zbývalo lidem v exekuci z výplaty v roce 2022 na běžné výdaje jako je bydlení, voda, elektřina, jídlo nebo oblečení poté, co si část příjmů strhl exekutor. Při současných cenách by se nedoplatili – meziroční inflace činí asi 15 procent. Proto mělo takzvané nezabavitelné minimum od nového roku stoupnout na 15 500, pro dlužníky-rodiče až na 20 500 korun. Ministerstvo spravedlnosti ale navýšení zkrotilo.

Lidem v exekuci nově na měsíc zůstane 13 500 korun, pokud mají děti tak 17 tisíc. Dle expertů je minimum nastavené špatně a vede lidi do šedé ekonomiky.

„Problém nízké nezabavitelné částky vede prokazatelně k plné či částečné práci načerno, protože lidé v exekuci nejsou často schopni pokrýt své životní náklady. To má dopady na státní rozpočet v řádu desítek miliard korun ročně,“ říká Radek Hábl, ekonom a autor projektu Mapa exekucí.

Vytlačeni ze systému

Samotný výpočet nezabavitelného minima se odvíjí od stanoveného životního minima a takzvaných normativních nákladů na bydlení. Ty se kvůli inflaci, energetické krizi a celkovému zdražování letos zvyšovaly. Podle toho mělo růst i nezabavitelné minimum. Ministerstvo ale zasáhlo přenastavením mechanismu, kterým se minimum vypočítává.

„Cílem novely bylo vyrovnat postavení povinných a oprávněných při provádění srážek ze mzdy,“ vysvětluje mluvčí resortu Marcela Nevšímalová. Podle jejích slov navýšení bylo i tak o polovinu větší oproti lednu minulého roku.

Podle údajů exekutorské komory mělo na konci loňska 667 500 lidí celkem 4,1 milionu exekucí. Průměrná vymáhaná částka činila 488 500 korun. Od loňského ledna do konce září přibylo 327 300 nových exekučních řízení.

„Není správné, aby si ministerstvo účelově měnilo způsob výpočtu nezabavitelné částky jen proto, že má pocit, že roste příliš. Dává tím signál, že lidem v exekuci rostou životní náklady méně než ostatním,“ říká Hábl. Nové nastavení je však podle Hábla nakonec dobrým kompromisem. Ministerstvo spravedlnosti totiž původně navrhovalo, aby částka rostla ještě méně.

S tím souhlasí i Daniel Hůle, vedoucí programu Dluhové poradenství organizace Člověk v tísni. „Je to špatný krok, nicméně jde o kompromisní variantu oproti původnímu záměru ministerstva spravedlnosti,“ upozorňuje.

Kromě práce na černo má navíc podle expertů nízká výše nezabavitelné částky i další negativní důsledky. Například to, že lidem nezbude, než si na život dál půjčovat. A tím se dostávat do dalších exekucí. „To potvrzují i oficiální statistiky, kdy drtivá většina dlužníků čelí více exekucím současně. Až půl milionu lidí má 3 a více exekucí, z toho 160 tisíc dokonce více než 10 exekucí,“ vysvětluje Hábl.

Ne na každého dopadá inflace stejně

Meziroční inflace činí podle údajů Českého statistického úřadu asi 15 procent. Ta je ale vypočítána podle indexu spotřebitelských cen, tedy průměrné úrovně cen výrobků a služeb, které spotřebovává průměrná domácnost.

Právě osoby v exekucích ale většinou nemají stejné spotřebitelské návyky jako tato modelová průměrná domácnost. Na rozdíl od ní utrácí větší část svého příjmu na základní potřeby, jako jsou potraviny, nájem či energie. A právě cena těchto položek roste rychleji než kolik činí inflace podle indexu spotřebitelských cen.

To v praxi znamená, že pro nejchudší je inflace vyšší. Odborníci v této souvislosti hovoří o takzvané inflační nerovnosti.

S novým nastavením výše nezabavitelného minima není spokojená ani Exekutorská komora ČR (EK ČR). Ale z jiného důvodu – částka podle ní neměla růst ani tak, jak vzrostla po zmíněné úpravě.

„Zvyšování nezabavitelných částek může mít zásadní vliv na vymáhání pohledávek. Od nového roku máme informace od řady exekutorských úřadů, že od zaměstnavatelů dostávají informace ve smyslu, že není možné provést srážku ze mzdy, neboť se nezabavitelná částka zvedla,“ uvedla mluvčí EK ČR Eva Rajlichová s tím, že se to týká třeba i vymáhání výživného či dluhů na zdravotním pojištění.

Ta současně míní, že zvyšování nezabavitelné částky ve výsledku nepomáhá ani dlužníkům. „Protože se jim sráží méně, exekuce se prodlouží a prodraží, neboť ve většině exekucí se vymáhá i rostoucí příslušenství. Na to však bohužel stát nepamatuje,“ řekla.

S tím ale Hůle nesouhlasí a označuje to za „zcela lichý“ argument. „Pokud lidem nenecháme peníze, aby pokryli základní náklady, budou pracovat na černo. Nebude se jim strhávat nic, tudíž nic nedostane ani stát na odvodech, ani věřitelé. Mnohem výhodnější pro nás všechny je, aby tito lidé pracovali legálně,“ uvedl.

Problém jménem insolvence

Podle Daniela Hůleho každopádně není problém pouze v nastavení minima. „Nezabavitelná částka by v tuto chvíli mohla být určitě vyšší, ale větší problém vidím v nastavení insolvencí, například, že se příspěvek na bydlení počítá z čisté mzdy, což velkou část lidí vyhání mimo legální trh,“ konstatuje Hůle.

Další problém spočívá i v tom, že vstoupí-li člověk do insolvence, z příjmů mu zbude ještě méně peněz než při exekuci. „Problém rozdílu mezi srážkami v exekuci a insolvenci je závažným problémem a je nutné jej urychleně řešit. V opačném případě budou lidé z existenčních důvodů i nadále zůstávat raději v exekuci a nikdy se z dluhů nedostanou,“ míní Hábl.

Právě pravidla insolvence by do budoucna měla změnit chystaná novela, která třeba zkracuje dobu oddlužení z pěti na tři roky. Otázku výše splátek ale neřeší.

X X X

Další infarktová koncovka basketbalistů v Praze

Nymburk přežil. Krásné drama, ale opět se raduje soupeř 20. kolo Kooperativa NBL 2022/2023 USK Praha – ERA Basketball Nymburk 85:87 (25:26, 50:50, 63:66)

Folimanka na úvod utkání přivítala odchovance USK Praha Sehnala, který dnes poprvé pod Nuselským mostem nastoupil v jiném, než modro bílém dresu. Pak už se Sovy snažily o pokoření mistra. Držely krok a po pěti minutách byl stav 12:12. O dvě minuty později dokonce vedly pětibodovým rozdílem 17:12, ale Nymburk si jejich nástup pohlídal a díky trojce Váňi vedl po první čtvrtině 26:25.

Oba týmy v tu chvíli měly skvělou 50% úspěšnost střelby za tři body. Švec po zisku a směči donutil Nymburk k oddechovému času za stavu 33:35. Ten pak další pasáž do oddechového času domácích vyhrál 15:7, když dal pět trojek. Závěr čtvrtiny ale lépe vyšel domácím (10:2) a poločas tak spravedlivě smírem 50:50. Hosté se vrátili z šaten v lepším světle a šňůrou 11:6 si vzali vedení zpět. Desetiminutovka nepřinesla žádnou velkou přestřelku, ale byl to srdnatý boj. Nymburk udržoval mírný náskok a nakonec třetí čtvrtinu vyhrál 16:13. Pražané donutili mistra k 16 ztrátám a dali z nich 17 bodů. I díky tomu doháněli ztrátu pouze tří bodů před posledním dějstvím. Krásně zaplněnou Folimanku rozbouřil Bohm, který dvojkou vyrovnal na 69:69. Krásné drama pokračovalo.

Srovnáno bylo i šest minut do konce stavem 73:73. Rylich proměnil trojku na 79:75 a USK mělo tři minuty na zvrat. Samoura dal naději trojkou. Watson po útočném doskoku kontroval. Pipes dlouhá dvojka, ale Watson opět po doskoku koš s faulem. Hosté vedou 84:80 dvě minuty před koncem. Sehnal neproměňuje ani jeden trestný hod. Ale Sovy byť z dobrých pozit, marně dobývají koš. Jenže hosté ztrácí při vyhození a po oddechovém čase hází Vlk tři trestné hody. Proměňuje všechny tři a domácí jsou mínus bod 55s před koncem. Nymburk další trestuhodná ztráta, ale USK dělá to samé. Lockett dává dvě šestky 83:86. Pipes dvě šestky po proměněné trojce, kterou sudí neuznává a hlásí faul před střelou. Za stavu 85:86 má tak Nymburk míč a do konce 8 sekund. Takticky se fauluje a Lockett utkání uzavírá z čáry trestného hodu. Domácí dotlačili hosty k 19 ztrátám, ale ti i přesto přežili. Sovy tak opět v koncovce nedokázaly přilákat štěstí na svou stranu. Nejlepším dnešním střelcem byl s 26 body Okauru. Na straně Nymburka to byl s 17 body Lockett.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): “Myslím, že to bylo utkání, na které jsou domácí zvyklí. Vyrovnané do dramatické koncovky. Bohužel pr domácí opět se šťastnějším koncem pro hosty. Dovolil bych si říct, že jsme si to štěstí na konec zasloužili víc. My jsme po většinu utkání vedli. Sice jsme šli nahoru dolů, dostali jsme se na deset, zase to stáhli. Trošku mě přišlo, že nám chyběl klid. Jsme zkušenější, měli bychom to zvládnout líp a ne dvakrát odevzdat míč soupeři do ruky, když je to o 6 o 8. Musíme se z toho poučit a příště to snad bude ještě lepší.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Jsme opravdu velmi naštvaní z výsledku, protože se už stalo zvykem. Po zápase každý chválí náš výkon, naši hru. Ano, hráli jsme dobře, ale opět si výhru odnáší soupeř. Být spokojen s prohrou je pro ty, kteří nemají vítěznou mentalitu, a to my nejsme. Držíme spolu a všem dokážeme, že umíme vyhrávat.“

Ondřej Sehnal (hráč ERA Basketball Nymburk): „Bylo to pro mě speciální. Folimanka je můj druhý domov a snažil jsme se celé utkání držet hlavně emoce. Těch emocí bylo spoustu. Hned jak jsem přijel, tak je to divný jít do druhé šatny hostů. USK předvedl výborný zápas. Přesně tak, jak by se měli prezentovat. Hráli rychlý, běhavý, agresivní basket. S tím, že dnes Okaouru i Pepes hráli výborně. Pro nás to bylo složité zastavit tyhle dva, zvlášť, když se přidá Bohm a další. Cítil jsem, že od začátku druhé čtvrtiny jsme ten zápas měli trošku pod kontrolou. Pak jsme to dali na nějakých deset bodů a tam se vždycky láme ten zápas. Bohužel v posledních zápasech se to nepodařilo zlomit na naší stranu, a vždycky necháme druhý tým se vrátit do zápasu. Na konci jsme to ukopali, i když to nebylo určitě dle našich představ.“

Patrick Samoura (hráč USK Praha): „Bohužel jsme prohráli o dva body. Měli jsme tam pár chyb, hlavně na doskoku, což je u takového utkánbí důležité. V útoku jsme si vytvořili docela dobré střely, ale nedařilo se nám je proměnit. V obraně jsme zbytečně vypomohli a zas je měli oni. Rozhodl doskok v těch posledních minutách.“/mš/

X X X

 Česká hra na Australian Open: Fruhvirtová senzačně vyřadila Vondroušovou. Slaví i Plíšková

Sedmnáctiletá tenistka Linda Fruhvirtová porazila ve 3. kole Australian Open krajanku Markétu Vondroušovou 7:5, 2:6, 6:3 a zahraje si poprvé grandslamové osmifinále. Mezi nejlepší šestnáctku v Melbourne prošla také turnajová třicítka Karolína Plíšková, jež zvítězila nad Ruskou Varvarou Gračovovou 6:4, 6:2. Fruhvirtová vyzve v boji o čtvrtfinále Chorvatku Donnu Vekičovou, Plíškovou čeká Číňanka Čang Šuaj.

Talentovaná Fruhvirtová, které patří v žebříčku WTA 82. místo, si dál vylepšuje při debutu v hlavní soutěži v Melbourne grandslamová maxima. Jejím nejlepším výsledkem dosud bylo 2. kolo na loňském US Open. Po výhrách nad Australankami Jaimee Fourlisovou a Kimberly Birrellovou uspěla i proti Vondroušové, která ve 2. kole vyřadila světovou dvojku Uns Džábirovou z Tuniska.

 Duel, v němž si obě hráčky povolaly na hřiště fyzioterapeuta, vyhrála za dvě hodiny a deset minut. Fruhvirtová uspěla i navzdory jedenácti dvojchybám.

„Je to neuvěřitelné a jsem šťastná, že si mohu říct: ‚Ahoj, druhý týdne,‘“ uvedla na tiskové konferenci Fruhvirtová. „Je mi pořád sedmnáct let. Tohle je má druhá účast v hlavní soutěži grandslamu a být mezi nejlepšími šestnácti je úžasné. Markéta je výborná hráčka, která dokáže porazit kohokoliv. Naposledy zdolala třeba světovou dvojku,“ doplnila Fruhvirtová.

Vítězka loňského turnaje Čennaí začala duel s o šest let starší krajankou lépe. Za stavu 4:5 nedovolila Vondroušové dopodávat a nakonec získala sadu ve svůj prospěch.

Finalistka Roland Garros z roku 2019 Vondroušová se však nevzdala. Po čtyřech ztracených servisech v první sadě byla ve druhém setu stoprocentní a vynutila si pokračování. Živila naději na třetí vítězství ve třech setech za sebou.

V úvodu rozhodující sady si vzala pauzu na ošetření a díky brzkému brejku vedla 2:0 Přestávku si vyžádala také Fruhvirtová, která si nechala zatejpovat levé stehno a zahájila obrat. Od stavu 1:3 vyhrála zbývajících pět her a postup završila proměněným druhým mečbolem.

Pár hodin po dvouhře nastoupila Fruhvirtová do debla s Američankou Alison Riskeovou Amritrajovou. V 2. kole nestačily na první nasazený pár a obhájkyně titulu Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou, kterým podlehly za hodinu a dvě minuty dvakrát 2:6. Vítězky tří loňských grandslamů narazí v osmifinále na gruzínsko-americkou dvojici Oksana Kalašnikovová, Alycia Parksová.

Servis může být mou zbraní

Třicetiletá Plíšková v duelu s Gračovovou nenabídla 97. hráčce světa ani jeden brejkbol. K výhře si pomohla šesti esy a zaznamenala 18 vítězných míčů. Rodačka z Loun postoupila do osmifinále Australian Open počtvrté a poprvé od roku 2019, kdy se dostala až mezi nejlepší čtyři. Vloni se turnaje nezúčastnila kvůli zranění ruky.

„Soupeřka tu porazila několik dobrých hráček, takže jsem chtěla být připravená. Bylo to navíc třetí kolo grandslamu, takže to není snadné, ať už proti vám stojí kdokoliv. Myslím, že jsem odehrála dobrý zápas,“ řekla Plíšková v rozhovoru na kurtu.

Bývalá světová jednička získala první brejk ve třetí hře úvodního setu a díky spolehlivému podání se ujala po 49 minutách vedení. Také ve druhé sadě brzy prolomila soupeřčin servis a totéž zopakovala v sedmém gamu. Vzápětí dopodávala duel k vítězství. „Servis může být vždy mou velkou zbraní. Jsem ale spokojená i s hrou od základní čáry. Uvidíme, jak to půjde během druhého hracího týdne,“ uvedla Plíšková.

Stala se také čtvrtou Češkou, která v tzv. open éře získala ve dvouhře na grandslamech 85 výher. Více jich mají na kontě jen Jana Novotná (149), Helena Suková (143) a Petra Kvitová (124).

 X X X

Harryho zášť vůči královské rodině? Že hraje druhé housle, měl pociťovat i kvůli párkům

Princ Harry se měl v dětství v porovnání se svým bratrem Williamem cítit jako ten méně důležitý například i kvůli tomu, že nedostával k snídani tolik párků jako nyní první následník britského trůnu. V rozhovoru pro The Sun to prozradil Paul Burrell, bývalý komorník princezny Diany.

Signály, že princ William je „cennějším“ členem královské rodiny, měl Harry pociťovat od raného dětství. Paul Burrell – bývalý komorník jejich matky princezny Diany, která tragicky zemřela ve věku 36 let – si v rozhovoru pro The Sun vybavil, že mladší z bratrů se jednou naštvaně zeptal: „Proč dostal (William) tři párky?“ Na jeho talíři se nacházely jen dva.

Od chůvy měl dostat poměrně přísnou odpověď ve znění: „Potřebuje to víc než ty. Jednou bude králem.“ Podle Burrella tak nabíral vztah mezi sourozenci na dynamičnosti velmi časně.

„Harry ztichl a nějak to vstřebal. Ale s takovýmito věci se musel vypořádat, dokonce ve vlastním domě,“ uvedl někdejší komorník.

 Harry choval zášť nejen k bratrovi

Burrell se domnívá, že Harryho současné slovní útoky na královskou rodinu pramení právě z mládí, kdy hrál v porovnání s Williamem druhé housle. Bývalý sluha dodal, že tehdy byl většinu času svědkem hlubokého bratrského pouta. Nyní s odstupem však vidí, jak Harry choval zášť nejen vůči svému bratrovi, ale také vůči instituci, která Williama stavila nad něj.

Poslední dobou chtěně i nechtěně získává mladší syn Karla III. výrazně více mediálního prostoru než William. Může za to i netflixový dokument o něm a jeho manželce Meghan. Vedle toho se zkraje nového roku v knihkupectvích začala prodávat jeho kniha Spare (Náhradník).

Mezi nejskandálnější odhalení v publikaci patří přiznání, že během války v Afghánistánu údajně zabil 25 bojovníků Tálibánu. Šlechtic ve své knize napsal, že aby je mohl usmrtit, musel o nich přemýšlet jako o šachových figurkách, které zkrátka musely opustit šachovnici. Za svůj výrok schytal kritiku z řad britské armády i Tálibánu.

Dalším šrapnelem v knize je Harryho přiznání k užívání omamných látek, kterými měl zahánět chmury po smrti matky. Harry prozradil, že bral kokain, vyzkoušel „houbičky“ a kouřil marihuanu v oblasti Kensingtonského paláce. Vždy si ale prý dával pozor, aby typický zápach z konopí neucítil princ Edward, vévoda z Kentu, který na místě bydlí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.