Prezident SR Peter Pellegrini tvrdí, že ponúkal ideu usporiadania mierového samitu v Bratislave na ukončenie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. Pre TASR to uviedli z odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR. „Prezident dlhodobo hovorí o ukončení vojny na Ukrajine a vo svojich verejných vystúpeniach ponúkal ideu usporiadania rusko-ukrajinského samitu v Bratislave,“ priblížil odbor komunikácie.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že Slovensko je pripravené hostiť rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom Moskva nie je proti tomu, aby bolo hostiteľom takýchto rokovaní. Pripravenosť poskytnúť územie svojej krajiny ako platformu pre rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom vyjadril podľa Putina premiér Robert Fico (Smer-SD) počas svojej nedávnej návštevy v Moskve.
Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár (Smer) vyhlásil, že slovenská diplomacia je pripravená aktívne prispieť k mierovému procesu medzi Ruskom a Ukrajinou.
Žiga: Mierový samit na Slovensku by znamenal historickú prestíž
Mierový samit na Slovensku by pre SR znamenal historickú prestíž a významný diplomatický úspech. V reakcii na vyjadrenie ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že SR môže byť hostiteľskou krajinou rokovania o mieri medzi Ruskom a Ukrajinou, to pre TASR uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas).
„Vítam každú mierovú iniciatívu, ktorá ukončí tragický vojnový konflikt priamo v našom susedstve,“ uviedol Žiga. Najdôležitejšie podľa neho je, že v prípade úspechu mierového samitu by bol koniec utrpenia a škôd pre všetky strany konfliktu.
PS a SaS kritizujú informácie, že SR je pripravená hostiť mierové rokovania
Opozičné Progresívne Slovensko (PS) a SaS kritizujú informácie o tom, že Slovensko je pripravené hostiť mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Zhodujú sa, že jediným riešením ukončenia vojny je odchod ruských vojsk z územia Ukrajiny. Informovali o tom TASR.
Strana SaS s návrhom na usporiadanie mierového samitu v Bratislave nesúhlasí. Podľa slov jej predsedu Branislava Gröhlinga stoja na strane slobody, demokracie a medzinárodného práva, nie na strane režimu, ktorý tieto hodnoty ničí. „Mier nevznikne za rokovacím stolom, kde agresor diktuje podmienky a zároveň pokračuje v masakrovaní civilistov. Slovensko nikdy nesmie byť kulisou pre takúto tragédiu,“ povedal.
Slovensko podľa šéfa SaS nikdy nemôže byť vnímané ako neutrálna krajina, pretože je súčasťou Európskej únie a NATO. „Hostiť rokovania by mohlo byť pochopené ako krok k normalizácii režimu, ktorý nesie plnú zodpovednosť za agresiu, zločiny proti ľudskosti a ničenie medzinárodného poriadku,“ skonštatoval Gröhling.
Predseda PS Michal Šimečka považuje za absurdné, že o zahraničnej politike Slovenska opäť informuje niekto iný ako vláda SR. Premiér Robert Fico (Smer-SD) podľa neho „kašle“ na demokratickú legitimitu svojej politiky a komunikáciu s ľuďmi.
„Pripomeňme si, že Robert Fico za 14 rokov svojej vlády nebol schopný pre ľudí na Slovensku dokončiť ani jednu diaľnicu do Košíc, nepostavil pre nich žiadnu veľkú koncovú nemocnicu, nespravil nič pre zlepšenie ich ekonomickej situácie a životnej úrovne. Zrazu si trúfa na nič menšie než na svetový mier. V skutočnosti však len odvádza pozornosť od svojich zlyhaní,“ skonštatoval Šimečka.
Opozičné KDH kritizuje kroky predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) za posledné dni. Poukázalo na jeho cestu do Kremľa bez informovania občanov SR o účele a na ostrú výmenu názorov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. TASR o tom informovala hovorkyňa hnutia Lenka Kovár.
„Robert Fico nie je mierotvorca. Mierotvorcu predurčujú na túto významnú pozíciu predovšetkým kroky a rešpekt všetkých zúčastnených strán – najmä dvoch strán, medzi ktorými by mali mierové rokovania prebiehať,“ uviedlo hnutie. Ako doplnilo, na samite hláv štátov Európskej únie sa Fico postavil opäť na opačnú stranu vo významných geopolitických otázkach.
Hnutie podotklo, že prvotné informácie o hlavom bode cesty premiéra SR do Kremľa prišli od ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. „S odstupom času sa opäť z médií štátu, ktorý nás prehlásil za nepriateľa, dozvedáme informáciu, že išlo aj o pozvanie na mierové rokovanie. A to všetko v čase, keď Rusko zintenzívnilo útoky na Ukrajinu a ruský minister zahraničných vecí zopakoval, že prímerie je cesta nikam,“ dodalo KDH./agentury/
X X X
Mierový samit na Slovensku by znamenal historickú prestíž, vyhlásil Peter Žiga
Podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením reagoval na vyjadrenie ruského prezidenta Vladimira Putina.
Mierový samit na Slovensku by pre SR znamenal historickú prestíž a významný diplomatický úspech. V reakcii na vyjadrenie ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že SR môže byť hostiteľskou krajinou rokovania o mieri medzi Ruskom a Ukrajinou, to pre TASR uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD).
„Vítam každú mierovú iniciatívu, ktorá ukončí tragický vojnový konflikt priamo v našom susedstve,“ uviedol Žiga. Najdôležitejšie podľa neho je, že v prípade úspechu mierového samitu by bol koniec utrpenia a škôd pre všetky strany konfliktu.
Putin vo štvrtok (26. 12.) oznámil, že Slovensko je pripravené hostiť rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom Moskva nie je proti tomu, aby bolo hostiteľom takýchto rokovaní. Pripravenosť poskytnúť územie svojej krajiny ako platformu pre rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom vyjadril podľa Putina premiér Robert Fico (Smer-SD) počas svojej nedávnej návštevy v Moskve, aktuality.sk
X X X
Nemecký kancelár Olaf Scholz chce opäť hovoriť s Vladimirom Putinom
Scholz zopakoval, že neplánuje poslať nemeckých vojakov do vojny na Ukrajine.
Nemecký kancelár Olaf Scholz by chcel opäť hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedla v piatok ruská agentúra TASS s odvolaním sa na rozhovor Scholza pre nemecký spravodajský portál t-online, píše TASR.
Scholz už minulý piatok avizoval, že sa chystá s Putinom znovu hovoriť. Prvýkrát po takmer dvoch rokoch spolu telefonovali v polovici novembra. Kancelár si vtedy za to vyslúžil kritiku aj zo strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podľa ktorého tým Scholz otvoril „Pandorinu skrinku“ a narušil úsilie o medzinárodnú izoláciu Putina.
„Chcel by som. Len nemôžete byť naivný alebo si robiť ilúzie,“ odpovedal Scholz v rozhovore na otázku, či bude so šéfom Kremľa opäť telefonovať.
Vojakov nevyšle
Takisto zdôraznil, že neplánuje poslať nemeckých vojakov do vojny na Ukrajine. „Rusko vedie brutálnu a nemilosrdnú agresívnu vojnu proti Ukrajine, ktorá si vyžiadala státisíce mŕtvych a zranených. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby Ukrajina nezostala sama a bola naďalej suverénnym štátom,“ zdôraznil Scholz.
Nemecký portál sa ho pýtal aj na to, či mal počas hovoru s Putinom pocit, že by bol ochotný súhlasiť aj s niečím iným ako s mierom, ktorý nadiktuje Rusko. Telefonát tomu podľa Scholza nenasvedčoval. Putinovi však podľa svojich slov povedal, že vojna sa musí skončiť. Scholz je podľa vlastných slov presvedčený, že Putin na Ukrajine „zlyhal na celej čiare“.
„Chcel si podrobiť celú Ukrajinu a nastoliť bábkový režim, chcel zabrániť jej ďalšiemu zbližovaniu s EÚ a oslabiť celé NATO,“ vyhlásil a pripomenul, že Severoatlantická aliancia sa od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu rozšírila o dva štáty – Fínsko a Švédsko, aktuality.sk
X X X
Lekári zatiaľ svoje výpovede nestiahli, naďalej podpisujú dodatky k zmluvám
Lekári zatiaľ svoje výpovede nestiahli. Čakajú, kým dodatky k pracovným zmluvám podpíšu všetci, ktorí výpoveď podali. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre TASR poskytol šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
„Vo väčšine štátnych nemocníc máme dodatky už podpísané a všetci lekári vo výpovedi čakajú na pár súkromných nemocníc a nemocnice zverené v správe vyšších územných celkov, kým sa so svojimi lekármi dohodnú. Až potom definitívne stiahneme výpovede,“ uviedol Visolajský.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) minulý týždeň v mene vlády podpísal s Lekárskym odborovým združením zmluvu o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Vláda sa v nej zaviazala k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov. Rovnako k tomu, že o sporných bodoch budú obe strany ďalej rokovať. LOZ má zabezpečiť, aby lekári stiahli svoje výpovede. Uzavretím zmluvy sa podarilo zabrániť kolapsu nemocníc, ktorý hrozil pre výpovede viac ako 3300 lekárov. Visolajský po podpise dohody avizoval, že lekári sa vrátia do nemocníc podmienečne a vláda musí do konca februára 2025 splniť sľuby, ku ktorým sa zaviazala./agentury/
X X X
Odmena 800 eur. Ktorí ľudia ju dostanú zo zákona v roku 2025 od zamestnávateľa? A kto bude mať o týždeň dovolenky navyše?
Zvýšenie dovolenky o jeden týždeň nad rozsah ustanovený Zákonníkom práce, zavedenie pružného služobného času, zachovanie a zvýšenie osobného príplatku alebo odmena vo výške 800 eur, ktorá bude vyplatená v júni 2025 sú výsledkom kolektívnych zmlúv, ktoré s ministerstvom vnútra podpísali zástupcovia Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby a ďalších zamestnancov rezortu. Ako ministerstvo informovalo, za rezort zmluvy podpísal Matúš Šutaj Eštok a generálny tajomník služobného úradu ministerstva Igor Tkačivský. Na druhej strane zmluvy odobrili zástupcovia odborových zväzov.
Vlaky zadarmo
Policajti budú od začiatku roka zároveň cestovať vlakom zadarmo. Cestovanie má však podmienku. V prípade, ak by sa vo vlaku udial bezpečnostný incident, tak príslušníci PZ budú povinní zakročiť a postarať sa o to, aby sa cestujúci vo vlakoch cítili bezpečne.
Možnosť cestovať vlakom zadarmo bude mať každý policajt, ktorý si zakúpi jednorazovú ročnú identifikačnú kartu v hodnote 20 eur. Následne bude môcť celý rok cestovať vlakom zadarmo druhou triedou. Celkový náklad na takúto kartu je 48 eur. Čiže 28 eur bude hradiť ministerstvo vnútra a 20 eur bude hradiť konkrétny policajt.
Obecní policajti
Od 1. januára 2025 Sociálna poisťovňa zvýšuje príspevok za prácu v obecnej polícii o 2,7 %. Poberatelia tohto príspevku nemusia o nič žiadať. Sociálna poisťovňa vykoná zmenu automaticky a prvýkrát im príspevok vyplatí vo zvýšenej sume v januári 2025. Prvé rozhodnutia začne Sociálna poisťovňa dotknutým poberateľom zasielať začiatkom januára 2025. Od 1. januára 2024 do 31. októbra 2024 priznala Sociálna poisťovňa príspevok za prácu v obecnej polícii 254 žiadateľom v priemernej výške 1 247,80 eura. Príspevok za prácu v obecnej polícii je nový druh dávky, ktorú po splnení zákonných podmienok vypláca Sociálna poisťovňa od 1. januára 2024. Viac informácií o tomto príspevku a ako oň možno požiadať sú zverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne. Výška príspevku za prácu v obecnej polícii je 60 % z jednej dvanástiny z vášho najlepšieho ročného vymeriavacieho základu. Pri určovaní výšky príspevku za prácu v obecnej polícii sa do úvahy berie obdobie desiatich kalendárnych rokov predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom bol naposledy skončený pracovný pomer v obecnej polícii. Príspevok za prácu v obecnej polícii sa každoročne valorizuje tak, ako úrazová renta./agentury/
X X X
Melancholický komunista: Československý socializmus rozťal Ladislava Novomeského na dve polovice
Slovenský Stredoeurópan Laco Novomeský sa narodil pred 120. rokmi.
Laco Novomeskýv roku 1964, keď vyšla jeho zbierka Stamodtiaľ a iné.
V roku 1966 napísal sovietsky básnik a spisovateľ Ilja Erenburg, že Ladislav Novomeský si pokojne môže vydobyť miesto „najlepšieho európskeho básnika našich čias“. Prežil všetko, čo podľa neho mohol pripraviť osud človeku 20. storočia. Ale rozlúsknutie rébusu, či sa tak stane, napokon ešte len malo prísť. Vo vzduchu visel Damoklov meč, akým smerom sa napokon vyberie československý socializmus. Ladislava Novomeského napokon rozťal na dve polovice. Možno najväčší a najmenej docenený moderný slovenský básnik sa narodil pred 120. rokmi, 27. decembra 1904 v Budapešti.
„Treba upozorniť hneď v prvých vetách tejto prednášočky, že ďalšie vety pripravujú nehorázne sklamanie pre tých, ktorí očakávajú pragmatické vymodelovanie typu básnika v roku 1931; prednášku o tom, aký by mal byť básnik z nášho roka. Tých sklamaných bude asi toľko, koľko poslucháčov má táto prednáška.“
Keď Laco Novomeský písal tieto slová obhajoby básnictva, eseje Básnik 1931, už dávno tušil, že „dejiny často vyprázdňujú blbučkí vykladači života a umenia v šíkoch práve užitočných politických zriadení“, ktorým musel čeliť celý život a čelí im doteraz. Pre komunistov bol buržoázny nacionalista, dekadentný mestský salónny ľavičiar, bol kozmopolitný zradca slovenskej dediny aj nacionalista, bol – podľa jeho prekladateľa do angličtiny Johna Minahanea – svätcom sekulárneho Slovenska, „svätým za dedinou“, a pre dnešných vykladačov dejín najčastejšie ostáva len komunistickým politikom, ktorého nejednoznačný život a dielo Slovensko nedokáže uchopiť. A to z dobrej príčiny: radikálne odmietol „puritánsku chladnosť, filisterský národný šovinizmus“, do pragmatizmu nudného budovania priniesol ducha prekliatych básnikov, ktorí sa „zúfalo usilovali o to, aby poetické dielo korešpondovalo s tokom udalostí“. Ktorých dielo bolo nie preto veľké, že vznikalo vďaka spoločenskému zriadeniu, ale bolo veľké preto, lebo vždy vznikalo filisterskému poriadku navzdory.
S Iljom Erenburgom, jedným z najznámejších socialistických spisovateľov a novinárov, sa Ladislav Novomeský zblížil v dôsledku španielskej občianskej vojny (1936 – 1939). Erenburg pôsobil ako dopisovateľ pre ruské noviny počas prvej aj druhej svetovej vojny. V 30. rokoch bolo ťažiskom jeho reportáží pre noviny Izvestija Španielsko, kde sa po viacerých bratislavských literárnych stretnutiach znovu videl aj s Novomeským. Podľa Novomeského eseje „Medzi spisovateľmi v Španielsku“ sa Erenburg vypytoval na intelektuálny vývoj v Bratislave a Novomeský zas na to, „ako sa vodí Borisovi Pasternakovi“. Toto letmé pripomenutie len ilustruje, ako nesmierne tesne boli v medzivojnovom období prepojené politika a umenie, poézia a realita. Aj to, do akej miery bolo Slovensko priamo zapojené do európskeho a tým aj širšieho kultúrno-politického diania.
Málokto s takým umeleckým nadaním a senzitivitou, akú mal Laco Novemský, by si bol trúfal podujať sa naplno venovať obom – umeniu i politike. Českí poetisti sústredení okolo Jaroslava Seiferta politickému žitiu doby odolávali, pretože podľa nich sa politikou básnik ľahko zvrtne na propagandistu. Ľavicoví a komunistickí straníci, funkcionári a novinári sa s nastupujúcou hrozbou fašizmu čoraz väčšmi „báli metafory“ a dožadovali sa angažovaného, nesentimentálneho revolučného nasadenia. Aj Vladimír Majakovskij, najslávnejší básnik proletárskej revolúcie, v slávnej básni 150 000 000, napísal: „Dobijeme ťa, nečinná romantika sveta!“ Zdalo sa, že zo starého sveta treba odstrániť všetko – melanchóliu, romantiku, žobrákov, náboženské mystérium aj vieru. Ale aj nová doba potrebovala mýty. Zástupným náboženstvom sa stal všeľudský pokrok, reprezentovaný duchom elektriny, parou rušňov, dobíjaním vesmíru, masovým budovaním namiesto „salónnej dekadencie“.
Ale ideový futurizmus sa v básňach Majakovského obdivovateľa Novomeského sotvakde nájde. Básnicky bol bližšie Seifertovým pražským poetistom, ktorých bohom bol Apollinaire, moderný pokračovateľ dekadentných francúzskych básnikov – Charlesa Baudelaira, Arthura Rimbauda či Paula Verlaina. Guillaume Apollinaire, ktorý, pozorujúc v rozpuku modernosti na prahu prvej svetovej vojny „aeroplány“ nad rozplývajúcou sa romantikou zachádzajúceho sveta, vytrvalo zbieral franforce jeho pôvabov. Akoby práve ony mali dať vôňu novému a spravodlivejšiemu svetu, ktorý sa moderný človek rozhodol vybudovať bez ohľadu na minulosť; akoby pociťoval tú istú obavu, akú celkom v začiatkoch produktivistického veku vyslovil romantik Heinrich Heine svojmu revolučnému priateľovi Karlovi Marxovi: že v tom novom svete nového človeka neostane miesto pre krásu.
Bola to obava, pre ktorú Seifert ironizoval Majakovského futuristický pátos. Keď v apríli 1930 Majakovskij v Moskve „vlastnou rukou prestrelil svoje srdce“ lebo, ako zanechal v liste „nie je to spôsob, ale nemám iné východisko“, Laco Novomeský napísal „Jachtavú reč nad rakvou Vladimíra Majakovského“. Ak by bol Majakovskij zázrakom našiel nemožné východisko, aj Novomeský zrejme mohol ďalej veriť skĺbeniu politiky s krásou. Obavy z moderného sveta, na ktorého tvorbe sa aj on podieľal a chcel podieľať, boli definitívne. Pre Novomeského sa rok Majakovského smrti stal rokom, keď zomrela poézia.
Paradoxy krásy
Básnik a socialistický politik Novomeský potreboval hľadať svoj spôsob, ako uchovať krásu vo svete dusiacom sa progresom. Potreboval zvládnuť paradox svojho bytia a ako kovaný Stredoeurópan mal na to všetky temné aj žiarivé predpoklady. Pre neho paradox znamenal jednotu, protiklad bol zároveň súladom:
Viem, že i každý nový údel
musí sa s trpkým smiechom zniesť.
Za iným stolom, v inom bahne
píšem dnes nový manifest.
Život na chuti nič nestratil.
Víno má farbu starých dní,
ženy sú krásne, večne svieže,
len sám som zmenený.
Viem, že i každý nový údel
musí sa s trpkým smiechom zniesť.
Do vína vplakala mi slzu
lumpácka Budapešť.
Viem však, že veľké uzmierenie
nenájde tam, lež tu.
Nateraz žičte krvi mojej
melanchóliu Východu.
(Farby na palete, zbierka Nedeľa, 1927)
Pokojne si mohol byť vedomý skutočnosti, že sa vopred vystavuje osudu vydedenca odsúdeného na osamelosť a zatratenie, od ktorého horšie už môže byť len zabudnutie. Július Šefránek, v 50. rokoch vykonávateľ stalinských čistiek v literárnej vede, po vydaní Novomeského zbierky Svätý za dedinou, napísal: „Novomeského poézia nikdy nebola socialistická. V jeho zbierkach sa nenachádza jediný socialistický verš… Vyjadruje len smútok, biedu, samotu, porážku… Novomeský predstavuje nebezpečný príklad sklamania v osobnosti básnika; demoralizujúci príklad dualizmu, podľa ktorého môže byť básnik niečím iným v politike a niečím iným v poézii…“
Vladimir Majakovskij.
Lenže ako porozumieť politikovi, ak nedokážeme prijať boľavé protirečenia jeho intímnej umeleckej spovede? Ako porozumieť básnikovi, ak nechceme vidieť jeho život vášnivo zapálený pre spoločenskú zmenu? „Nečítam ho, žijem ho“, povedal Novomeský o svojom najmilovanejšom bratovi duše Sergejovi Jeseninovi. Geniálny vidiecky chlapec, nadchnutý pre revolúciu a progres, napokon pred nemilosrdným zánikom svojho – nedokonalého, ale svojho – sveta uteká podobne, ako Majakovskij; svet nesentimentálneho fanatizmu nedokáže zniesť. U Novomeského sa spája jeseninovská bolesť z pohľadu na zanikajúci vidiek so svetlou apollinairovskou poetikou – z pohľadu spoločenského diktátu dekadentnou a dualistickou. Včlenil ju do prakticky výsostne mestskej poézie – čo v slovenskej literatúre i spoločenskej percepcii opäť pôsobilo ako cudzorodý prvok:
… Potom som stromoradím kráčal dole k mestu,
šťastný, že zjavil sa mi zmysel tejto scény,
blažený z poézie,
ktorá nám odhaľuje skryté mená vecí,
tajomstvá javov,
podstatu sveta.
(Krásny deň, zo zbierky Svätý za dedinou, 1933)
Moderný Bellerofontes
Poznáme to veľmi dobre. Od zmien po novembri 1989 ostalo Novomeského meno vari najtypickejšou ukážkou neschopnosti našej spoločnosti doceniť ľudskú zložitosť človeka, ktorý sa napriek mnohým životným varovaniam odhodlal v labyrinte 20. storočia na nemožné: ostať politicky verný myšlienke vytvoriť moderný svet a zároveň sa nespreneveriť poetickej „nespokojnosti so všetkým doterajším a existujúcim“, pripisovanej len tým najindividuálnejším a najsilnejším ľudským duchom. V insitnom vnímaní súčasnosti ostáva Novomeský pre Slovensko „zlým politikom a dobrým básnikom“, pričom nebol jedno ani druhé.
Nevraviac o tom, že tento druh dualizmu udržiavajú najmä tí, ktorí od básnika (bez nutnosti spoznať ho) očakávajú, že bude svätou relikviou, nepoškvrnenou pannou nedotknutou realitou života, ktorý je v spoločenskom nasadení už sám osebe minútou narodenia politikum par excellence. Sotva bez nej môže vzniknúť poézia.
…svoje porážky od svojich víťazstiev ty sám nesmieš oddeliť.
Boris Pasternak
Írsky básnik John Minahane o Novomeskom napísal, že bol „dôrazne európsky“. Nebol „dôrazne slovenský, no zároveň takým jasne bol“. Všadeprítomná dualita Novomeského bola iste príčina toho, na čo narážal Ilja Erenburg, keď v roku 1966 so zatajeným dychom hovoril o Novomeskom ako o najväčšom európskom básnikovi svojej doby. Ale politika to napokon nedovolila.
Dokumentárne zábery z augusta 1968 zachytávajú Ladislava Novomeského, ako zúfalo plače na ulici plnej okupačných tankov, keď ním tak úzkostlivo chránený kult krásy a poézie naposledy v jeho živote narazil na nemilosrdný nôž politickej reality. Obraz tragédie zlomeného človeka dramaticky podfarbujú trasúce sa ovisnuté plecia, chvejúce sa pery a vlasy rozstrapatené vetrom v agónii ustrnutej Štúrovej ulice. Jesenin a Majakovskij vyriešili nezmieriteľné dilemy svojho času dobrovoľnou smrťou, Apollinaira a mnohých po ňom zabila vojna. Novomeský sa ale rozhodol žiť. Po roku 1968 však napísal jedinú kompletnú báseň a v roku 1976 zlomený zomrel.
V dejinách sa periodicky opakujú pokusy oddeliť umeleckú pôsobivosť od života, poéziu od politiky aj krásu od nepeknej reality. Spoločenské angažovanie sa básnika sa potom javí ako automatická povinnosť prenášať s trvalou platnosťou dogmy do ustavične sa meniaceho labyrintu ľudského vnútra. Ale ak má poézia ostať poéziou a neskĺznuť do propagandy, ako sa má vzdať pochybnosti, ktorá automaticky prináša pocit smútku a paradoxu? Nezáleží na tom, či si Novomeský vždy uvedomoval, že všetko pochybností zbavené politické nadšenie by jeho verše uzatvorilo do klietky dobovo poplatnej ideologickej frazeológie; že by sa stal ich prvým utláčateľom. Iste si (spoločne s Immanuelom Kantom) dobre uvedomoval, že „umenie nie je krásne stvárnenie veci, je to krásne stvárnenie akejkoľvek veci“. A to sa podarilo naozaj len nemnohým. Každý, kto chce naozaj porozumieť európskemu svetu 20. storočia, by mal čítať poéziu. Pokojne môže začať Lacom Novomeským./agentury/
X X X
Vlak spoločnosti Eurostar uviazol pre technickú chybu v tuneli pod Lamanšským prielivom
Technický problém zapríčinil šesťhodinové meškanie vlaku.
Vlak spoločnosti Eurostar premávajúci medzi Londýnom a Parížom uviazol v piatok v tuneli pod Lamanšským prielivom v dôsledku „technického problému“. Ten zapríčinil šesťhodinové meškanie vlaku smerujúceho do Paríža. TASR o tom informuje na základe správy televízie Sky News.
„Z dôvodu technického problému nemôže vlak jazdu dokončiť. Skončí v (stanici) Calais Frethun, kde môžete prestúpiť na iný vlak smerujúci do vašej cieľovej stanice,“ oznámila spoločnosť Eurostar na svojej webovej stránke informujúcej o príchodoch a odchodoch vlakov.
Cestujúci vo vlaku, ktorý z Londýna vyrazil načas o 6.01 h miestneho času (7.01 h SEČ), avšak zastavil v tuneli asi po hodine jazdy, sa podľa Sky News sťažovali na zlú komunikáciu zo strany spoločnosti Eurostar, aktuality.sk
X X X
Izraelské jednotky údajne vtrhli do nemocnice v Pásme Gazy
Vojaci nariadili evakuáciu pacientov, tvrdí gazské ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom.
Izraelskí vojaci v piatok vtrhli do jednej z posledných fungujúcich nemocníc na severe palestínskeho Pásma Gazy a prinútili mnohých zamestnancov a pacientov, aby zariadenie opustili. Uviedlo to podľa agentúry AP gazské ministerstvo zdravotníctva riadené hnutím Hamas. Izraelská armáda tvrdí, že v blízkosti nemocnice podniká operáciu proti militantom, píše TASR.
Nemocnicu Kamála Adwána podľa personálu počas uplynulých troch mesiacov viackrát zasiahli izraelské útoky. Ministerstvo uviedlo, že pri štvrtkovom útoku na nemocnicu zahynulo päť zdravotníkov.
Izrael: V nemocnici operujú militanti
Izraelská armáda tvrdí, že v oblasti nemocnice zasahuje proti infraštruktúre a bojovníkom Hamasu. Vo vyhlásení bez dôkazov podľa AP zopakovala tvrdenie, že vnútri samotnej nemocnice operujú militanti. Zariadenie sa podľa armády stalo „kľúčovou baštou teroristických organizácií a naďalej sa využíva ako úkryt pre teroristické oddiely“. Pracovníci nemocnice takéto obvinenia odmietajú.
Podľa gazského ministerstva zdravotníctva izraelskí vojaci prinútili personál a pacientov, aby sa zhromaždili na nádvorí a v chladnom počasí sa vyzliekli. Niektorých vraj vojaci odviedli na neznáme miesto, zatiaľ čo časť pacientov poslali do neďalekej indonézskej nemocnice, ktorú začiatkom tohto týždňa vyradil z prevádzky izraelský nálet.
Izraelskí vojaci tiež údajne založili požiare vo viacerých častiach nemocnice vrátane laboratória a oddelenia chirurgie. Armáda podľa riaditeľa nemocnice Husáma abú Safíju „evakuovala všetok zdravotnícky personál a vysídlené osoby“. Niektorých pacientov odpojili od dýchacích prístrojov a podľa riaditeľa nemocnice ich to môže stáť život.
Izrael od začiatku októbra zintenzívnil svoju vzdušnú a pozemnú ofenzívu na severe Pásma Gazy. Tvrdí, že cieľom je zabrániť militantom z Hamasu preskupiť sa. Pred začiatkom najnovšej operácie v blízkosti nemocnice armáda uviedla, že jej jednotky „umožnili bezpečnú evakuáciu civilistov, pacientov a zdravotníckeho personálu“.
AP píše, že izraelská ofenzíva od októbra prakticky uzavrela severné oblasti Gazy – Džabálijá, Bajt Hanún a Bajt Láhijá – a zrovnala so zemou veľké časti týchto štvrtí. Z oblasti ušli desaťtisíce Palestínčanov, avšak predpokladá sa, že v spádovej oblasti Nemocnice Kamála Adwána a ďalších dvoch nemocníc ešte zostali tisíce ľudí, aktuality.sk
X X X
Od zvrhnutia sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa z Turecka vrátilo viac ako 30-tisíc ľudí
V Turecku žijú približne tri milióny sýrskych utečencov.
Takmer 31.000 Sýrčanov sa vrátilo z Turecka do svojej vlasti od zvrhnutia sýrskeho prezidenta Bašára Asada pred necelými troma týždňami, oznámil v piatok turecký minister vnútra Ali Yerlikaya. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
V Turecku žijú približne tri milióny sýrskych utečencov, ktorí zo Sýrie utiekli pred občianskou vojnou, ktorá vypukla v roku 2011. „Počet ľudí, ktorí sa vrátili, je 30.663,“ spresnil turecký minister s tým, že 30 percent z nich sa narodilo v Turecku.
Ich počet sa len za tri dni zvýšil o približne 5000. Yerlikaya v utorok uviedol, že z Turecka sa do vlasti vrátilo viac ako 25.000 Sýrčanov, ktorí budú môcť v prvej polovici roka 2025 Turecko trikrát opustiť a vrátiť sa.
Minister v piatok tiež oznámil, že Ankara otvorí v druhom najväčšom sýrskom meste Aleppo migračný úrad. Práve z Aleppa pochádza väčšina sýrskych utečencov žijúcich v Turecku, píše AFP.
Turecko tiež v priebehu niekoľkých dní opätovne otvorí svoj generálny konzulát v Aleppe, dodal minister. Ankara znova otvorila svoje veľvyslanectvo v Damasku 14. decembra, necelý týždeň po tom, čo povstalci zo skupiny Hajat Tahrír aš-Šám zvrhli Asada. Turecko je prvou krajinou, ktorá obnovila svoju misiu v Sýrii. Turecké veľvyslanectvo bolo zatvorené od marca 2012, aktuality.sk
X X X
Frasier je späť na slovenskej stanici: O čom sú epizódy po 20 rokoch?
Diváci sa dočkajú sitcomového maratónu.
Fanúšikovia inteligentného humoru a nezabudnuteľných seriálových postáv sa majú na čo tešiť. Po dvoch dekádach od ukončenia pôvodného seriálu sa obľúbený rozhlasový psychiater Frasier Crane vracia na obrazovky slovenskej stanice.
V Markíze si na TV Doma pripravili sviatočný darček – maratón premiérových epizód sitkomu Frasier, tentokrát s podtitulom Návrat legendy.
„V sobotu 28. a nedeľu 29. decembra od 20:30 si večer budú môcť vychutnať hneď päť dielov za sebou. Po neuveriteľných 20 rokoch od ukončenia pôvodného seriálu sa obľúbený rozhlasový psychiater Dr. Frasier Crane opäť vracia na obrazovky v nových situáciách, s novými výzvami, no so stále rovnakým šarmom a humorom,“ informoval Aktuality.sk Lukáš Kočišek z PR stanice, aktuality.sk
X X X
V krajinách, kde je viac korupcie, ekonomika rastie pomaly
Agentúra Moody’s na konci roka znížila rating slovenskej ekonomiky. V odôvodnení spomína oslabovanie inštitúcii, špecificky spomína zánik Národnej kriminálnej agentúry.
„Vieme, že krajiny, kde je väčšia korupcia, rastú pomalšie a hospodárska úroveň je tam nižšia. Keď sa na Slovensku spravia kroky, aby sa proti korupcii bojovalo menej, prírodzene sa korupcia rozmôže viac. A to bude negatívne ovplyvňovať náš budúci hospodársky rast,“ vysvetľuje člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť MARTIN ŠUSTER.
V rozhovore pre Aktuality.sk ekonóm vysvetľuje, čo nový znížený rating znamená, ale aj to, aké opatrenia na zníženie dlhu môže vláda v budúcom roku navrhnúť.
Agentura Moody’s zvrátila rating slovenskej ekonomiky naspäť do roku 2003. Aká je to správa pre slovenskú ekonomiku?
Nie je to potešujúce, najmä keď zoberieme do úvahy, že v tomto roku vláda schválila výrazný konsolidačný balíček, ktorý znižuje deficit asi o dve miliardy eur. Takže sme možno očakávali, že Moody’s zoberie do úvahy, že sa zlepšuje výhľad našich verejných financií.
Ak Moody’s udržiaval náš rating na vyššej úrovni, keď sme mali vyššie deficity, teraz trochu prekvapuje, že znížili rating aj po zlepšení výhľadu verejných financií.
Podľa agentúry zjavne prevážili dlhodobejšie inštitucionálne aspekty a ani samotný konsolidačný balík to nedokázal prevážiť. Aj keď to možno neznie tak konkrétne, je za tým skryté zhoršovanie aj výhľadu vlastníckých práv alebo ochrany práv, a asi čiastočne aj ochrany práv investorov, takže preto to ratingová agentúra berie dosť významne.
X Vláda tento rok prijala konsolidačné opatrenia, ktoré mali viesť k zníženiu dlhu. Nemal by teda rating, práve naopak, stúpať?
Úprimne, áno. Keď zlepšujete výhľad verejných financií, tak by ste očakávali, že sa to prejaví aj v ratingu. Lebo práve rating má vyjadrovať pravdepodobnosť toho, či krajina aj v budúcnosti bude schopná splácať svoje záväzky, aktuality.sk
X X X
Predstaviteľ eurokomisie: Slovensko nebude suverénne, keď sa odpojí od únie a pridá sa k Rusku
„Za ostatný rok, rok a pol cítime, že keď rôzne politické strany hovoria o Európskej únii, takmer nikdy to nie je pozitívne. Povedia, že áno, my sme súčasťou EÚ, ale vždy je za tým nejaké ale. Ľudia sú emoční, nerobíme si nejaké excelovské tabuľky, aby sme sa na ich základe rozhodli vo voľbách. Keď budú tie pocity negatívne, môže sa stať, že občania EÚ odmietnu,“ varoval v rozhovore pre Pravdu šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha. Do funkcie nastúpil 1. januára 2022, koncom roka svoje pôsobenie v nej uzavrie.
X Hodí EÚ Ukrajinu cez palubu? Môže si dovoliť novú Mníchovskú dohodu?
Šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha o tom, či bude mať Západ odvahu ako Winston Churchill.
X Jednou zo zásadných tém, ktorú ste aj vy museli riešiť počas svojho funkčného obdobia, bola ruská agresia proti Ukrajine. Samozrejme, Európska únia podporuje Kyjev, ale vidíme, aká je situácia na bojisku. Rusko dokázalo postúpiť a zaznievajú hlasy, že Ukrajinu čaká nejaká Mníchovská dohoda. Spomína to aj slovenský premiér Robert Fico. Môže si EÚ dovoliť takpovediac hodiť Ukrajinu cez palubu a podporiť niečo, čo bude vyznievať ako Mníchovská dohoda?
Samozrejme, toto nie je portfólio vedúceho Zastúpenia Európskej komisie. Ale ako občan, ako človek, ktorý má mnohoročné skúsenosti s Európskou úniou, sa k tomu môžem vyjadriť z vlastného pohľadu. Začnem takou paralelou. V ostatných dňoch som si pozrel krátky dokumentárny seriál o Winstonovi Churchillovi vo vojne. Záver z neho je taký, že mu môžeme ďakovať za to, ako sa vojna otočila. Aj v Británii zneli hlasy, ktoré chceli podpísať dohodu s Hitlerom, ako ju odobril Stalin. Vieme veľmi dobre, že Rusi neboli osloboditelia, ale obsadili polovicu Poľska a podpísali absolútne katastrofálnu dohodu. Nebol to len Mníchov, bola to aj zrada od Sovietskeho zväzu. Tí ľudia nechceli vojnu a chceli prijať hanbu, ale dá sa povedať, že mali vojnu i hanbu. Myslím si, že v súčasnosti sme vo veľmi podobnej situácii. Čítal som odhady, že ak by sme Ukrajine dodali zbrane a pomoc v hodnote 0,2 percenta hrubého domáceho produktu, Ukrajina by vojnu vyhrala. A keď to neurobíme, tak nás to môže stáť možno dve, tri či štyri percentá HDP, aby sme sa bránili proti agresivite Ruska. Pobaltské krajiny a Poľsko s ňou majú veľmi neblahé skúsenosti. Už roky nás varujú pred tým, že Rusko je agresor a je to imperialistická krajina. Bude to o tom, ako sa rozhodneme. Či budeme ako Churchill, ktorý bol vizionár a mal odvahu postaviť sa proti zlu, alebo sa budeme snažiť vymýšľať rôzne veci a bez integrity a hodnôt budeme hrať nejaké hry na všetky štyri strany. Lebo na Ukrajine sú jednoducho porušované základné pravidlá Organizácie Spojených národov. Sú tam porušované základné hodnoty EÚ. Je našou povinnosťou, aby sme sa za ne postavili. Som veľmi hrdý na to, že Európska komisia (EK), tá predchádzajúca, ale aj táto nová, má v tom jasno. No to nestačí. Jednoznačne sa k tomu musí postaviť celý západný svet, lebo sa to týka demokracie, slobody, ľudských práv či právneho štátu. Ak sa vzdáme týchto hodnôt, môže nás to vyjsť veľmi draho.
X Premiér Fico však dokonca povedal, že EÚ sa môže aj rozpadnúť. Vidíte takúto hrozbu?
V princípe sa môže rozpadnúť akákoľvek ľudská konštrukcia. O tom sa nedá pochybovať. Otázkou skôr je, či my robíme dosť pre to, aby sa to nestalo. Keď si budeme myslieť, že nás sa to netýka, že sa o to má postarať niekto iný, môže sa stať aj to, že únia sa rozpadne. Je to, ako keď sa povedzme manžel alebo manželka nezaujímajú o rodinu, lebo predpokladajú, že to spraví ten druhý. No a potom sa rozvedú a rozpadne sa to. Všetci tí, ktorým záleží na budúcnosti a suverenite Slovenska, sa musia starať, aby sa únia nerozpadla, lebo, samozrejme, stať sa to môže. Pre nás by to však malo absolútne katastrofálne následky.
X Čo by to znamenalo?
V prvom rade by sa nám rozpadlo hospodárstvo. Slovensko má desiatu najotvorenejšiu ekonomiku na svete. Nielen v Európskej únii, ale na svete. Minulý rok Národná banka vypočítala, že naše členstvo predstavuje 20 percent hrubého domáceho produktu Slovenska. Teraz s napätím očakávame, ako dopadne na občanov konsolidačný balíček. Bude mať neblahé dôsledky na sociálne postavenie ľudí, čo sa týka schopnosti štátu pokrývať všetky služby, a vieme, že tie ani momentálne neraz príliš nefungujú. No predstavte si, že by sme stratili 20 percent HDP. Myslím si, že to by sme prestali vyplácať dôchodky a zdravotná starostlivosť by sa úplne rozpadla. Slovensko má 80 percent verejných investícií zo štrukturálnych fondov EÚ. Bez únie by tieto peniaze neboli. Podľa mňa by Slovensko malo podporovať čo najužšiu spoluprácu v rámci EÚ, lebo z nej získavame ešte viac ako mnohé iné krajiny, v ktorých je domáca spotreba dôležitou súčasťou rastu ekonomiky. U nás to tak nie je. Žijeme z toho, čo vyvezieme. Preto by Slovensko malo patriť medzi lídrov integračného procesu, ale mne sa zdá, že ako keby sme od toho ustupovali.
X Prečo to takto vnímate?
Za ostatný rok, rok a pol cítime, že keď rôzne politické strany hovoria o Európskej únii, takmer nikdy to nie je pozitívne. Povedia, že áno, my sme súčasťou EÚ, ale vždy je za tým nejaké ale. Ale predsedníčka Európskej komisie nevykonáva dobrú robotu, ale komisári sú zlí, ale najvyššia predstaviteľka pre zahraničnú politiku nebude plniť svoju rolu. Vždy je to také spochybňovanie, že únia nám v tom či onom robí zle. Čo si má z toho občan vybrať? No len to, že naše členstvo asi nemá nejaký veľký význam. Našťastie, aj vďaka práci, ktorú robí naše zastúpenie, ale tiež v spolupráci s rôznymi médiami, neziskovým sektorom i ziskovým sektorom, veď, samozrejme, podnikatelia si to veľmi dobre uvedomujú, sa nám podarilo zvrátiť tendencie klesajúcej podpory pre EÚ. Sme veľmi hrdí, že to teraz na jeseň narástlo o desať percentuálnych bodov v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Je to však zodpovednosť všetkých lídrov, každého influencera, ak to poviem takýmto spôsobom. Lebo nehovorím len o politikoch, ale tiež o osobnostiach občianskej spoločnosti či biznisu. Mali by sa jednoducho postaviť za EÚ. Neznamená to, že Slovensko musí všetko akceptovať. Pokojne môžeme hlasovať proti nejakým návrhom eurokomisie. A môžeme kritizovať, čo robí únia, ale potom by tiež bolo dobré prísť s niečom konštruktívnym. Lebo, ak je to len také všeobecné odsudzovanie, samozrejme že to zanecháva horkú chuť. Ľudia sú emoční, nerobíme si nejaké excelovské tabuľky, aby sme sa na ich základe rozhodli vo voľbách. Keď budú tie pocity negatívne, môže sa stať, že občania EÚ odmietnu.
X Vedela by EÚ čeliť víťaznému Rusku?
Video
Rozhovor s Vladimírom Šuchom z marca 2023. / Zdroj: TV Pravda
Stalo sa to v Británii.
Tá s brexitom stratila z ekonomickej, politickej a geopolitickej sily. A to je v porovnaní so Slovenskom Británia veľká krajina. No nie je jediná pozitívna vec, ktorú by jej brexit priniesol. Slovensko má vlastnú historickú skúsenosť so suverenitou. Boli sme súčasťou Rakúsko-Uhorska a rozhodovalo sa v Budapešti alebo vo Viedni. V rámci Československa sa veci nejaký čas riešili viac v Prahe ako v Bratislave. Potom sme tu mali 40 rokov, počas ktorých tu rozdával inštrukcie veľvyslanec Sovietskeho zväzu a dával pozor na politických predstaviteľov Československa. V období pred vstupom do únie sme sa tak trochu potácali a museli sme sa prispôsobovať veciam, o ktorých rozhodovali iní. No dnes sedíme v Bruseli, a ja si myslím, že ak hovoríme o suverenite, tá nepríde s tým, že sa odpojíme od Európskej únie, ako si to niektorí predstavujú, a pridáme sa k veľkému Rusku. Už sme to tu mali a dopadli sme úplne zle. Slovenská suverenita prišla pred 20 rokmi, keď sa naši ministri posadili za jednej stôl s partnermi v EÚ, a naši europoslanci rozhodujú s ostatnými v Európskom parlamente. Je to po prvýkrát v dejinách Slovenska za tisíc rokov, ak takto chceme počítať históriu Slovenska a Slovákov. Po prvý raz máme takýto vplyv na to, čo sa u nás deje, a spolu o tom rozhodujeme.
Rusko musíte milovať, inak vás označia z rusofóba
X Myslíte si, že kritika EÚ od predstaviteľov súčasnej vlády sa dá aspoň do istej miery pochopiť, že hovoria, že keď oni boli v opozícii, tak ich prenasledovali, ale v tom čase s tým európske inštitúcie neurobili nič? A teraz, keď to vraj chcú všetko napraviť, tak im zase EK takpovediac hádže polená pod nohy a vyhráža sa odobratím eurofondov a podobne.
Medzi tými dvoma obdobiami je obrovský rozdiel. S predstaviteľmi súčasnej vlády sme o tom mali viacero rozhovorov, keď boli v opozícii. Európska komisia nikdy nevstupuje do trestných stíhaní a nemá na to ani aparát. EK však sleduje legislatívny rámec v členských štátoch. Pokiaľ si to ja pamätám, tak predchádzajúce vlády nikdy nemenili Trestný zákon, ktorý by bol v rozpore s právom Európskej únie. Nezrušili špeciálnu prokuratúru, ktorá bola zárukou aj záväzkom Slovenska, ktorý sa týkal nejakých protikorupčných opatrení. Nenastalo žiadne systémové narušenie právneho štátu. A to je práve to, čo eurokomisia vyhodnocuje. Je to aj v tej nenávidenej správe o právnom štáte, o ktorej niektorí politici dokonca tvrdia, že som ju písal ja. Eurokomisia v členských štátoch sleduje, či prijali niečo, čo by mohlo systémovo narúšať fungovanie právneho štátu vrátane opatrení, ktoré zasahujú do fungovania občianskej spoločnosti či do slobody médií. Ako som povedal, EK nemá kapacity ani kompetencie vstupovať do trestného stíhania. No vyhodnocuje ohrozenie systému právneho štátu. Stalo sa to v Poľsku i Maďarsku. Narušil sa antikorupčný rámec, potlačila sa nezávislosť súdnictva či sloboda médií a tak ďalej. Toto eurokomisia analyzuje a na základe toho prijala opatrenia proti Varšave a Budapešti. Poľsko tento vývoj zvrátilo, ale Maďarsko nemá žiadnu konštruktívnu spoluprácu s Európskou komisiou. Čo sa týka Slovenska, tak tu boli narušené niektoré veci, ale pozitívne je, že vláda diskutuje s EK a záležitosti sa istým spôsobom vracajú do pôvodného stavu. Ale už nikdy nebudú fungovať tak celistvo ako predtým. V tom, čo som opísal, spočíva základný rozdiel, keď porovnáme to, čo sa dialo predtým a čo teraz. Keď to niekto interpretuje inak, tak sa buď mýli, alebo to úmyselne vysvetľuje tak, ako to je nie.
X Vieme, že bývalého eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa vyšetruje belgická polícia v prípade podozrenia z prania špinavých peňazí. On komunikoval o právnom štáte aj so Slovenskom. Aké svetlo jeho prípad vrhá na EK?
Nikto z toho, samozrejme, nie je šťastný, aj keď informácií je veľmi málo. Vyšetrovanie pokračuje a určite to nie je príjemná vec. Reynders patrí v Belgicku k najznámejším politikom, bol ministrom zahraničných vecí a viackrát aj ministrom financií. Takže vyšetrovanie je v jeho vlastnej krajine taká vybuchnutá politická a mediálna atómová bomba. Zatiaľ však nič nenasvedčuje, že by to malo čokoľvek spoločné s jeho činnosťou v EK. Preto ani eurokomisia nezačala nejaké vyšetrovanie, ale nechajme, nech ten proces pokračuje, lebo Reynders ešte ani nie je z ničoho obvinený. Z môjho pohľadu je to však istá pozitívna správa, že belgická polícia a vyšetrovatelia sa neboja a siahnu aj na vysokopostavených ľudí. Myslím si, že to môže byť príklad pre Slovensko a ďalšie krajiny.
X Je Šefčovič vhodný kandidát na eurokomisára? Odpovedajú Karvašová, Lexmann a Ondruš
Môže sa stať, že vzhľadom na kroky súčasnej vlády v oblasti právneho štátu príde Slovensko o peniaze z plánu obnovy, prípadne eurofondy? Financie z plánu obnovy musia byť vyčerpané do roku 2026.
Sú to dve veci. Jednou je čerpanie peňazí, druhou ich možné zastavenie. To by bolo možné vtedy, keby Slovensko nesplnilo či porušilo niektoré právne normy. Nad tým stále visí otáznik, ale myslím si, že komunikácia so slovenskou vládou je na dobrej úrovni. Či je to dobré pre právny štát, to už nechám na posúdenie iných, alebo či je dobré pre slovenských občanov, že máme dvojaký štandard, že európske peniaze sú teraz chránené viac ako slovenské. Je na ľuďoch, aby sa nad tým zamysleli. A možno by mal Ústavný súd rozhodnúť, či to nie je nejaké porušenie práva. Z pohľadu Európskej komisie sa však dosiahlo, že boli upravené zmeny sadzieb a premlčacích lehôt, ktoré porušovali európsku legislatívu. V tomto komunikácia so slovenskou vládou postupuje. Čo sa týka plánu obnovy, tak na ten sa pozrel audit, ktorý je nezávislý, a jeho výsledky budeme poznať začiatkom januára. Od nich sa budú odvíjať ďalšie kroky. Ale, samozrejme, druhá vec je ešte komplikovanejšia.
X Čo máte na mysli?
Je relatívne jednoduché prijať štyri či päť noviel Trestného zákona. Oveľa zložitejšie je mať poriadne čerpanie štrukturálnych fondov, čo sú tie tradičné fondy súdržnosti. Slovensko ich dostáva už 20 rokov, ale sme na tom veľmi zle. Čerpanie bolo na úrovni dvoch či troch percent a sme prakticky v druhej polovici rozpočtového obdobia, ktoré trvá do konca roku 2027. Samozrejme, výrazne sa mešká aj s investíciami Plánu obnovy a odolnosti. Ten sa skladá z reforiem, ktoré sú už viac-menej za nami. Urobila ich predovšetkým vláda Eduarda Hegera a boli naplánované v prvých platbách. Teraz sú to hlavne investície do nemocníc, škôlok, škôl, železníc a podobne. Nedávno sme absolvovali dvojdňové rokovanie s rôznymi ministerstvami a pravdepodobne budú musieť prísť nejaké korekcie, že sa niektoré investície presunú. Našlo sa riešenie pre piatu platbu, ale vzniká aj riziko. Legislatíva povoľuje len dve žiadosti o platbu ročne. Slovensko má deväť platieb, keby si piatu nepodalo teraz, tak poslednú by nestihlo. Je tam ešte veľa technických otáznikov. Dohoda je taká, že by sa mohli presunúť zamrznuté platby na výzvy, ktoré bežia dobre. Napríklad ministerstvo školstva má veľký úspech so škôlkami. Ak sa to podarí, vidím to optimisticky. Ale, samozrejme, je to ešte rok a pol veľmi intenzívnej práce, lebo posledná žiadosť o platbu musí byť v podstate podaná v polovici roku 2026.
X Čo by ste spomenuli, keď sa vás opýtam, čo sa vám vo funkcii naozaj podarilo?
Nie sme inštitúcia, ktorá sama rozhoduje. Máme na starosti vlastný rozpočet, ale aj pri ňom sa, samozrejme, musíme riadiť striktnými pravidlami EÚ. Skôr by som povedal, že sme v pozícii pozorovateľa a vieme veci ovplyvniť, vysvetliť a pomôcť, aby sa podarili. Dokážeme aj istým spôsobom prečistiť komunikačné či byrokratické kanály, či už na strane Slovenska, alebo na strane EK. A to sme aj robili. Chodili k nám ľudia, ktorým niečo nefungovalo a nehýbalo sa to, buď na strane eurokomisie, alebo na Slovensku. Keď som sem nastúpil, dostával som listy od Kysučanov. Od primátorov a aj rôznych občianskych združení, že diaľnica D3 je v katastrofálnej situácii. Nikdy som sa touto témou nezaoberal. No s kolegami sme sa do toho pustili a navštívili sme región, rozprávali sme sa s ministrom aj s premiérom a pomaličky sa veci pohli. Vďaka za to patrí aj súčasnému ministrovi dopravy. Nedávno som bol v Žiline a ľudia tam už boli v optimistickejšej nálade, hoci, samozrejme, veľmi meškáme za Českom a Poľskom.
X A financie na tieto projekty môžu aj prepadnúť, však?
Tie peniaze sú v rozpočte, je to obrovská suma a jednoducho, keď sa tie peniaze nevyužijú, môžu prepadnúť. A čo je horšie, Slovensko si pokazí vzťahy s Poľskom a Českom, lebo u nás vznikne dopravný lievik. Už som si vytvoril vzťah k ľuďom, ktorých poznám v Krásne nad Kysucou, Kysuckom Lieskovci či Kysuckom Novom Meste. Keď počujem v rozhlase, že sa tam čaká 45 minút, tak na nich myslím, že chudáci, že teda je to fakt katastrofálne, a ja som v tých zápchach stál tiež. Nie je to ale len o doprave. Hovoríme o regióne, ktorý spája Poľsko, Česko a Slovensko a žije v ňom asi 15 miliónov ľudí. Ponúka fantastické podnikateľské príležitosti, lebo s diaľnicou príde aj biznis. Takže som na to celkom hrdý, že sa nám s tým podarilo pohnúť. Samozrejme, ako sme hovorili, nastúpil som do funkcie asi mesiac a pol pred veľkou ruskou inváziou na Ukrajinu. S tým bolo spojených veľmi veľa vecí a tiež komunikačné nedorozumenia.
X Čo sa stalo?
V Haniske je logistické centrum, ktoré platí Európska komisia, a má na starosti presun humanitárnej pomoci. Podobné zariadenia existujú v Poľsku a Rumunsku. Cez centrum sa presunuli tisíce ton humanitárnej pomoci na Ukrajinu. No v istom momente okolo jeho fungovania vzniklo nedorozumenie. Takpovediac si jedna ruka myslela, že niečo robí druhá, ale nakoniec sa ukázalo, že nikto nerobí nič a logistické centrum, hoci bolo sľúbené, nebolo pripravené. My sme potom do toho vstúpili a bol som dvakrát v Košiciach a na rôznych ministerstvách a na Úrade vlády. Z EK mi ako posilu poslali ľudí, ktorí toto robia po celom svete, takže sa čas na vytvorenie logistického centra podarilo skrátiť. Robili sme teda aj veci, ktoré sa nie celkom týkajú úlohy zastúpenia, ale keď sme videli, že niekde môžeme pomôcť, vždy sme sa o to snažili.
X Čo sa vám nepodarilo?
Jednou z takých vecí, s ktorou som začal ešte na jar 2022, a ktorá sa podarila len veľmi čiastkovo, je uvoľnenie 4,5 milióna eur na sociálne bývanie Rómov. A aj za túto sumu patrí veľká vďaka ministerstvu práce a sociálnych vecí. No Slovensko má obrovský balík peňazí na Rómov a nebola tu nejaká ochota posunúť väčšiu sumu do sociálneho bývania. Pritom desiatky pilotných projektov ukazujú, že domy, ktoré si Rómovia sami postavia, neriešia len ich bývanie, ale aj ich zamestnanie, pracovné zručnosti a integráciu do spoločnosti. Povedal by som, že sú ideálnym riešením ťaživého problému rómskych osád a všetkého nešťastia, ktoré je s tým spojené. Dúfal som, že z tých 900 miliónov eur, ktoré sú na Rómov, budeme môcť dať na sociálne bývanie desiatky miliónov. Ale teraz musíme byť spokojní aj so sumou 4,5 milióna. Je to úžasná vec, lebo tieto projekty podporuje súkromný sektor a banky dávali na pilotné projekty pôžičky. Menšia časť peňazí je potrebná na sprievodné mentoringové aktivity, aby sme tých ľudí trochu povzbudili a dávali sme pozor, aby si udržali zamestnanie a tak podobne. Ale je to tak, že asi 70 centov ide z verejných peňazí, a teda z európskych, a súkromný sektor dá jedno euro na každých 70 centov. Čiže na riešenie sociálneho problému nepotrebujete 100 percent verejných zdrojov. Nádejal som sa, že budeme vedieť z tých peňazí postaviť možno desaťtisíc domov. Rómovia si rok šetria na nejaký malý pozemok, okolo 30–40 štvorcových metrov, a potom si zoberú pôžičku z banky. Robí to hlavne Slovenská sporiteľňa, ktorá už má vypracovanú metodiku, ako s nimi pracovať, aby z nich neboli neplatiči. Mne sa zdá, že ak hľadáme riešenie rómskej problematiky, nemusíme objavovať Ameriku. Niečo máme na stole a mňa veľmi mrzí, že sme to len tak poškrabkali po povrchu. Lebo tých 4,5 milióna a pôžičky za šesť miliónov, pokryjú výstavbu iba asi 150 až 200 domov, čiže sme si v tomto opäť nechali ujsť vlak.
Ukrajinský veľvyslanec: Tisíc dní bojujeme o právo na existenciu
X Ešte nevieme, kto vás nahradí, ale keby ste mali dať nejakú radu vášmu nástupcovi, aká by bola?
Predovšetkým, aby dobre komunikoval s občianskou spoločnosťou. To sú ľudia, ktorí vedia ovplyvňovať Slovákov. Niekto o tom môže mať inú predstavu, ale ja som vždy chcel, aby Slovensko bolo prosperujúcou a suverénnou krajinou a aby bolo súčasťou Západu. Jediná cesta k tomu vedie cez členstvo v Európskej únii. Samozrejme, existujú aj iné scenáre, ale tie sú pre mňa veľmi smutné a temné a rozhodne neznamenajú prosperitu a ani úspech Slovákov a Sloveniek. Zastúpenie nemôže v tomto robiť zázraky, ale možno sme dôležitá kvapka v mori. Chcel som, aby sme boli mostom medzi Slovenskom – inštitúciami, ale aj občanmi – a inštitúciami Európskej únie. Aby sme pochopili, že neexistuje nejaký Brusel, že každý občan Slovenskej republiky je zároveň občanom Európskej únie. Európska komisia je aj slovenská a Európsky parlament je aj slovenský a robia rozhodnutia pre všetkých občanov. No a možno ešte taká jedna menšia rada je, že je potrebné hľadať všetky pozitíva Slovenska. Ja som ich našiel veľmi veľa. Sú to často neviditeľné pozitívne osobnosti, ale aj firmy a rôzne organizácie občianskej spoločnosti. Je to také neviditeľné jadro Slovenska, ktoré je kreatívne a úžasné, len sa k nemu neraz nedostávajú európske peniaze a nie je na nejakom mediálnom či politickom výslní. Som si istý, že keď sa to podarí zmeniť, Slovensko môže byť jednou z najprosperujúcejších krajín EÚ./agentury/
X X X
Šokujúce zemetrasenie vo Zvolene. Končí nielen tréner, ale aj mecenáš, ktorý dlhé roky viedol klub
Čech Martin Štrba skončil v pozícii hlavného trénera hokejistov HKM Zvolen.
Svoje dlhoročné pôsobenie v klube zároveň ukončil aj jeho dlhoročný prezident Dušan Mráz. Klub o tom informoval na oficiálnej stránke.
Zvolenský tím prehral vo štvrtkovom zápase 31. kola Tipos extraligy na ľade Slovana Bratislava 3:6, čím sa predĺžila jeho séria prehier na päť duelov.
„Dnes, v piatok 27. decembra 2024, bol z pozície hlavného trénera HKM Zvolen odvolaný Martin Štrba. Zároveň je to môj posledný deň vo funkcii prezidenta HKM. O tomto mojom rozhodnutí som informoval členov predstavenstva už 21. decembra.
Predstavenstvo bude o ďalšom postupe informovať v najbližších hodinách,“ uviedol Dušan Mráz na klubovej stránke.
Štrba sa stal trénerom HKM Zvolen pred aktuálnou sezónou 2024/2025. Tím viedol v 31 zápasoch, v ktorých mal zvolenský tím bilanciu 11 víťazstiev a 20 prehier.
Po 31 zápasoch patrí Zvolenu priebežné 9. miesto so ziskom 37 bodov. Nasledujúci duel odohrá v sobotu 28. decembra doma proti Banskej Bystrici./agentury/
X X X
Náskok Liverpoolu narastá. Na Štefana sa v Premier League skončilo 45-ročné prekliatie
Tréner futbalového Liverpoolu Arne Slot naďalej krotí eufóriu, hoci jeho zverenci po štvrtku zvýšili svoj náskok ma čele tabuľky Premier League na sedem bodov, pričom majú zápas k dobru.
Liverpool zvíťazil nad trápiacim sa Leicestrom 3:1. Druhá Chelsea prekvapivo prehrala s Fulhamom 1:2. Manchester City remizoval s Evertonom 1:1, obhajcovia titulu nezvíťazili vo štvrtom ligovom zápase v sérii a v priebežnom poradí sa prepadli na siedme miesto.
Napriek rastúcim očakávaniam fanúšikov Liverpoolu z možnosti získať ďalší titul si Slot zachováva realistický pohľad.
„Keď ste v tomto športe tak dlho ako hráči a ja, tak 20 duelov pred koncom sezóny sa na to nepozeráte ako na hotovú vec. Pred nami je ešte veľa výziev. Zranenia a trochu smoly môžu postihnúť každý tím.
Je príliš skoro na oslavy, aj keď je príjemné byť tam, kde sme teraz. Nezvíťazili sme ľahko ani v jednom zápase. Preto ideme krok za krokom, hoci si uvedomujeme naše postavenie v tabuľke,“ povedal Slot podľa AFP.
Do zápasu lepšie vstúpili hostia. V 6. minúte hry zaskočil fanúšikov na Anfielde Jordan Ayew, ktorý si loptu prevzal vo vnútri šestnástky a vystrelil do ľavého rohu siete. Domáci vyrovnali v nadstavení prvého polčasu zásluhou Codyho Gakpa, ktorý presne zakončil z pokutového územia.
Favorita poslal do vedenia strelou zo šestnástky Curtis Jones, stredopoliar odohral 100. duel v Premier League. V 82. minúte spečatil triumf domácich egyptský reprezentant Mohamed Salah po strele zvnútra veľkého vápna. Liverpool tak zvíťazil po trinásty raz v sezóne.
Tréner hosťujúceho tímu Ruud van Nistelrooy vyjadril presvedčenie, že jeho tím držal krok so súperom až do gólu Salaha.
„Myslím si, že sme boli dlho v hre o body. Stav 3:1 bol zlomový bod pre nás, vtedy bolo už jasné, že nemáme šancu na bodový zisk. V 60. minúte si spomínam na šancu Dakku na vyrovnanie, takže stále sme mohli dosiahnuť prekvapenie. Začali sme dobre, dali sme rýchly gól. Ale ak hovoríme o rozhodujúcom momente, bol ním rozhodne Salahov gól,“ povedal van Nistelrooy.
Kormidelník Leicestru nechal brankára Dannyho Warda mimo zostavy po jeho slabom výkone proti Wolverhamptonu.
„Zmena na poste brankára bola nevyhnutná. Rozhovor s Wardym bol pôsobivý, jeho prístup a ochota pomôcť tímu ukázali jeho profesionalitu. Bol to pre neho ťažký moment, ale sme profesionáli aj ľudia. Keď sa frustrácia fanúšikov sústredí na jedného hráča, je to zložité,“ dodal van Nistelrooy.
„Citizens“ stratili ďalšie body, keď doma remizovali s Evertonom 1:1. V 53. minúte mal šancu na víťazný gól Erling Haaland z pokutového kopu, ale Jordan Pickford ho vychytal. Štvornásobní obhajcovia titulu vyhrali len jeden z uplynulých 13 zápasov vo všetkých súťažiach.
Kouč Pep Guardiola priznal, že v januárovom prestupovom období bude musieť podpísať nových hráčov.
„Januárové prestupové okno je zložité, ale aj hráči vedia, že musíme káder doplniť o nové mená,“ povedal Guardiola, ktorý sa v tejto sezóne musel zaobísť bez množstva kľúčových opôr vrátane držiteľa Zlatej lopty Rodriho.
Chelsea po minulotýždňovej bezgólovej remíze s Evertonom stratila body aj proti Fulhamu. „The Blues“ išli do vedenia v 16. minúte po góle Cola Palmera. V 82. minúte však vyrovnal Harry Wilson a napokon o triumf hostí sa postaral Rodrigo Muniz. Fulham zvíťazil na Stamford Bridge prvýkrát po 45 rokoch./agentury/
X X X
Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov: Hanbou roka v školstve je nedodržanie sľubu o zvyšovaní platov
Poukázal na to, že plán obnovy je ukážkou toho, že Slovensko nevie čerpať eurofondy.
Najvážnejším problémom a hanbou tohto roka v školstve je nedodržanie sľubu vlády o každoročnom zvyšovaní platov učiteľov. Pre TASR to uviedol Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov (SKU). Kritizoval aj neefektívne využívanie eurofondov, nedostatočnú pripravenosť a implementáciu reforiem, problémy so začleňovaním detí z Ukrajiny, kyberútoky v školách a ďalšie.
„Vláda napriek konsolidácii rozdávala peniaze kade-tade vrátane zbytočného ministerstva športu a nedokázala nájsť financie na ohodnotenie učiteľského stavu. V čase, keď čelíme najhorším prepadom výsledkov v medzinárodných testovaniach detí, mladých i dospelých,“ upozornil Križo. Slovensko sa podľa neho stáva rozvojovou krajinou bez vzdelania a atraktivita učiteľského povolania je opäť na chvoste vyspelých krajín sveta.
Poukázal na to, že plán obnovy je ukážkou toho, že SR nevie čerpať, implementovať a riadiť eurofondové peniaze. „Vzdelávanie učiteľov za 50 miliónov sme za tri roky nedokázali vyčerpať, skoro polovicu peňazí pravdepodobne vrátime a hrozia nám ešte pokuty,“ objasnil. Reformy v školstve podľa Križa nie sú rozumne riadené a nasmerované. Ako príklad uviedol podporné opatrenia, kde sa podľa neho míňa asi 200 miliónov eur ročne, hoci efekt a význam podľa neho nevidno.
V rámci kurikulárnej reformy skonštatoval, že o nej nie je dostatok informácií, učebné texty a pomôcky sú nepripravené, osnovy stále nedotiahnuté a v niektorých oblastiach zle nastavené (napríklad matematika). „Sľubujeme si od nej premenu škôl, ale očakávame, že sa to udeje lusknutím prsta a bez podpory atraktivity učiteľského i riaditeľského povolania,“ podotkol.
Križo: Podpora detí cudzincov je alarmujúca
Križo upozornil aj na to, že podpora detí cudzincov je alarmujúca, hoci SR dostala na ne 100 miliónov eur z eurofondov. Spomenul aj opakované rozsiahle kyberútoky na školy, pričom reakcia bola podľa neho slabá až žiadna. Nákup kamier podľa neho čelí kritike, lebo je jasné, že to samo o sebe vec vôbec nerieši rovnako ako mreže na školách. Potrebné je podľa neho podporovať skôr duševné zdravie, rezilienciu a kvalitnú krízovú intervenciu a manažment vedení škôl.
Okrem toho kritizoval pracovné podmienky vysokoškolských učiteľov. Pozitívne vníma zmenu financovania materských škôl. Ako naznačil, v budúcom roku školstvo čaká najväčšia séria noviel školských zákonov, ktoré by mali urobiť poriadok vo vzdelávaní učiteľov a vyriešiť aj naháňanie učiteľov za príplatkami a priniesť kontrolu kvality vzdelávania učiteľov.
SKU taktiež očakáva zásadnejšie zmeny v demokratizácii škôl. V školskom zákone možno podľa nej čakať kvalitnejšiu zmenu systému prijímacích pohovorov. Systém inkluzívneho vzdelávania bude podľa nej treba výraznejšie zjednodušiť. Veľkou výzvou je podľa SKU zmena financovania poradenských zariadení a s tým spojené zvýšenie kvality podpory duševného zdravia detí a učiteľov.
„Očakávame jasné smerovanie financovania škôl v oblasti platového ohodnotenia učiteľov s modelom platového automatu ako u lekárov,“ dodal Križo.
X X X
Bosna a Hercegovina bude mať nový národný štadión, federácia plánuje rozsiahlu rekonštrukciu
Futbalová federácia Bosny a Hercegoviny (BaH FF) postaví v meste Zenica nový národný štadión pre potreby reprezentácie. V piatok to vyhlásil prezident federácie Vico Zeljkovič s tým, že v hlavnom meste Sarajeve sa im nepodarilo nájsť partnerov, ktorí by sa podieľali na realizácii tohto projektu.
Národný tím doteraz hral všetky domáce zápasy na starom štadióne Bilino Polje taktiež v Zenici, keďže žiadny iný stánok nevyhovuje štandardom Medzinárodnej futbalovej federácie a Európskej futbalovej únie. Nový štadión vznikne prerobením doterajšieho, pričom sa zvýši kapacita, ktorá je 15.000 divákov.
Kontrakt s predstaviteľmi mesta by mali podpísať do konca januára 2025 a na jar by mali predstaviť projekt. Nový štadión by mal stáť do roku 2029 s kapacitou najmenej 18.000 divákov. Informovala agentúra Hina, aktuality.sk
X X x
Mal som pätnásť a prvýkrát videl dievča takto tancovať. Dal som jej všetky peniaze. Nepoučiteľný Čech svoj talent utopil v alkohole
Pred časom ho kamaráti priviezli z protialkoholickej liečebne, kde niekoľko mesiacov bojoval so svojimi démonmi.
Martin Fenin sa však veľmi rýchlo vrátil k búrlivému životnému štýlu. V legendárnom pražskom klube Zlatý strom sa nedávno vyspovedal redaktorovi Expresu. Porozprával mu o svojom prvom večierku v hlavnom meste.
„Prvýkrát v živote som videl niečo ako striptíz. Okamžite som sa do toho dievčaťa zamiloval a dal som mu celú svoju výplatu,“ smial sa Fenin.
„Zlaťák, to je moja životná láska,“ povedal na úvod, zatiaľ čo sa vraj rozprával s vedľa sediacim Slovákom Kamilom Čontofalským.
„Prvýkrát som tu bol, keď som mal 15 rokov a mal som za sebou zraz juniorskej reprezentácie v Taliansku. Dostali sme nejaké diéty. Bolo to 10 euro za každý deň, takže celkovo 100 euro.
Ja ako Tepličák som bol prvýkrát v Prahe a hneď tu. Všetky peniaze som minul v ten večer. Dal som ich striptérke pod podprsenku,“ spomínal.
„Povedal som jej, že ju milujem. Ona mi tiež povedala, že ma miluje a mal som na ňu počkať po záverečnej. Čakal som tam od siedmej ráno do desiatej a samozrejme neprišla,“ opísal.
„Mal som pätnásť a prvýkrát som videl nahé dievčatá takto tancovať. Bol som ako vo vesmíre. V 15 rokoch pomaly netrafíš z Teplíc do Prahy a keď toto uvidíš, tak na to v živote nezabudneš,“ dodal Fenin.
Bývalý veľký, no premárnený talent českého futbalu Martin Fenin sa netají tým, že má problém s alkoholom. Sám seba označil ako nenapraviteľného notorika, ktorý sa raz upije k smrti.
Láska k omamným nápojom započala počas jeho pôsobenia v Eintrachte Frankfurt. Fenin (37) si na to spomenul aj pred nedávnym súbojom Frankfurtu s pražskou Slaviou v rozhovore pre iDnes.cz.
„Môžno to bude znieť blbo, ale vo Frankfurte si pripadám ako Michael Jackson,“ narážal na zosnulého „kráľa popu“.
Americký spevák sa preslávil zaujímavým tanečným prvkom – mesačnou chôdzou. Tá spočívala v ilúzii pohybu dopredu, aj keď tanečník v skutočnosti ide dozadu.
Metaforu zrejme nepoužil útočník, ktorý je momentálne registrovaný v tíme TJ ZD Kovářov, náhodou.
Bývalý útočník pritom začal v Nemecku parádne, hetrikom hneď v prvom zápase. „Teraz som pyšný na to, čo som v Eintrachte dokázal. 96 zápasov a 17 gólov.
Všetci tvrdia, že som dal hetrik a potom už ho*no, ale to nie je pravda,“ zhodnotil najlepšie obdobie svojej futbalovej kariéry, ktoré však skončilo tak rýchlo, ako začalo.
Potom to skúšal v Cottbuse, pražskej Slavii či v tretej francúzskej lige, ale jeho kariéra upadala. Bývalá ofenzívna hviezda prehrávala nie na trávniku, ale s pohárikom v ruke.
„Áno, znova pijem. Každý deň odvtedy, čo som vyliezol z liečebne,“ priznal na jar bývalý český reprezentant pre nemecký Bild.
Spočiatku to vyzeralo, že liečebný pobyt mu pomohol. Keď poskytol rozhovor portálu iSport.cz, vravel, že sa cíti oveľa lepšie.
„Som strašne pokojný. Robí mi dobre, keď som medzi ľuďmi, čo pijú, a ja nepijem. Dáva mi to strašné sebavedomie. Terapeuti na jednu stranu chápu, že niekto to môže mať nastavené takto, ale na druhú stranu hovoria, že je to hrozne nebezpečné.
Pretože chľast je blízko. Ale mne to strašne pomáha. Keď si poviem, že nie, tak nie! V živote neverím na náhody. Takže si myslím, že takto nejako to malo byť. Že sa jednoducho uzavrel kruh a začínam zase od nuly.“
Lenže Fenin bol opäť v liehu. Zasiahol ho aj vlaňajší rozvod, keď teraz už ex-manželka od neho odišla aj s malou dcérkou. „Teraz celý deň pozerám na Youtube a pijem Jägermeistera, aby som zahnal smútok. Dcérku strašne milujem. Skôr či neskôr sa upijem na smrť,“ šokoval v spovedi pre Bild.
Jeho slová otriasli mnohými fanúšikmi predovšetkým v Česku. Na sociálnych sieťach ho vyzývali, aby sa spamätal a boj s alkoholizmom nevzdával.
Pred niekoľkými rokmi sa k Feninovým alkoholovým eskapádam pridali zdravotné komplikácie – zlomená ruka, bolesti v chrbte, problémy s nohou. Nabúral auto, rozišiel sa s priateľkou, stratil motiváciu, chuť do futbalu aj do života.
Popíjal celé dni, týždne, mesiace – opitý sa ukázal aj v televízii. Na jar 2020 robil doma pod vplyvom alkoholu taký hluk, že susedia privolali policajnú hliadku. Pri dychovej skúške mu namerali cez dve promile. Odvtedy má za sebou ďalší pobyt v liečebni. Všetci dúfajú, že konečne úspešný./agentury/