Petrovi Pellegrimu začala kampaň robiť aj Slovenská národná strana, ktorá doposiaľ šéfa parlamentu v prezidentskej kampani nepodporila. Aj keď Peter Pellegrini opakuje, že chce viesť pokojnú kampaň bez útočenia, do druhého kola súťaže o prezidentský palác vstúpil spolu s ostatnými straníkmi z Hlasu pomerne razantne. Už počas sobotňajšej volebnej noci vyslal voličom odkaz, že ak sa stane prezidentom jeho rival Ivan Korčok, môže vraj zatiahnuť Slovensko do vojny.
K tejto rétorike sa pridal aj Pellegriniho koaličný partner SNS. Exministrovi zahraničia navyše vyčítajú aj bombardovanie Srbska z konca 90. rokov.
Pokiaľ by sa Slovensko chcelo zapojiť do akýkoľvek bojov, neudeje sa tak na pokyn prezidenta. Chýbajú mu totiž kompetencie. Moc nad vyslaním armády či nad organizovaním vojenskej pomoci má na Slovensku vláda a parlament.
Ani to však nebráni niektorým predstaviteľom siahať po rétorike pracujúcej s obavami z vojny.
„Slovensko chce prezidenta, ktorý nebude Slovensko ťahať do vojny, ale bude hovoriť o mieri. Že chce prezidenta, ktorého slovenské záujmy budú na prvom mieste,“ vyhlásil šéf Hlasu počas volebnej noci.
Odvtedy myšlienku o „kandidátovi mieru“ proti „kandidátovi vojny“ opakuje nielen on, ale aj jeho ministri. Na pomoc mu dokonca prišla aj Slovenská národná strana.
Pellegrini: Korčok bude chcieť potľapkanie vo Washingtone
V nedeľu podvečer Pellegrini na svojom facebookovom profile presviedčal voličov, že chce „byť prezidentom mieru“ a „nie prezidentom, ktorý pre potľapkanie po pleci v Bruseli či vo Washingtone zatiahne Slovensko do vojny“.
Pár hodín predtým sa takmer totožne vyjadroval Pellegriniho minister práce Erik Tomáš v relácii RTVS O 5 minút 12. „Ľudia si budú môcť vyberať medzi prezidentom mieru a prezidentom, ktorý kvôli potľapkávaniu po ramenách v Bruseli je schopný zatiahnuť Slovensko aj do vojny,“ povedal hneď na úvod relácie Tomáš. V tom istom čase v televízii TA3 o „kandidátovi mieru“ a „kandidátovi vojny“ hovoril minister Matúš Šutaj Eštok.
Na obvinenia dnes reagoval aj samotný kandidát Ivan Korčok, ktorý k téme na svojich sociálnych sieťach zverejnil video. V ňom nazval Erika Tomáša Matúša Šutaja Eštok a Richarda Rašiho hovorcami Petra Pellegriniho, ktorí šíria konšpirácie a zároveň poprel, že chcel posielať slovenských vojakov do vojny, aktuality.sk
X X X
USA vyradili Slovensko z prvej vlny rozšírenia NATO ako ústupok diplomatom
Proti rozšíreniu bol napríklad bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger.
Spojené štáty sa rozhodli vyradiť Slovensko z prvej vlny rozširovania Severoatlantickej aliancie (NATO) o štáty strednej Európy ako ústupok skupine vplyvných diplomatov, ku ktorým patril napríklad diplomat a historik George Kennan či diplomat a bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger. Pre TASR to uviedol profesor z Bostonskej univerzity v americkom štáte Massachusetts Igor Lukeš.
Ústupok mocnej krajine
„K rozšíreniu NATO o štáty strednej Európy došlo proti prianiu amerických odborníkov vrátane ľudí ako George Kennan alebo Henry Kissinger. Niekoľko desiatok bývalých amerických veľvyslancov dokonca proti rozšíreniu spísalo petíciu,“ uviedol Lukeš.
„Rozhodnutie Washingtonu vyradiť Slovensko z prvej vlny bolo ústupkom mocnej skupine, ktorá proti rozšíreniu vystupovala,“ uviedol profesor ďalej s tým, že Slovensko v tej dobe zároveň prechádzalo politicky ťažkým obdobím. Podľa jeho slov si hľadalo svoju identitu a ešte sa nerozhodlo medzi chimérou „slovanskej vzájomnosti“ a západom.
NATO sa vtedy podľa neho napokon rozšírilo o Poľsko, Česko a Maďarsko aj vďaka tomu, že na tom vo Washingtone od konca studenej vojny pracoval politológ a bývalý poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Zbigniew Brzezinski, ktorého hlas mal podľa Lukeša vo vládnych kruhoch rešpekt. Pomáhala mu aj bývalá ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová, ktorá sa narodila v Čechách.
Dva dôvody na rozšírenie
Pentagón podľa analytika podporoval plán na rozšírenie z dvoch dôvodov. Vojaci podľa neho na rozdiel od diplomatov dobre chápali, že mocenské vákuum v priestore medzi Nemeckom a Ruskom by vytvorilo priestor na nestabilitu. Vedeli, že pokiaľ by tam nevstúpilo NATO, vrátilo by sa tam Rusko.
“Po druhé mali záujem, aby sa novým členom stalo Poľsko, ktorého ozbrojené sily aj za komunizmu vzbudzovali úctu. Česi a Maďari sa do NATO dostali pod krídlami Poľska,“ dodal Lukeš.
Slovensko deklarovalo svoj záujem o pripojenie k NATO v januári 1993. Členstvo v NATO a v Európskej únii vtedy vláda SR označila za hlavnú prioritu zahraničnej politiky. V novembri 1995 bol schválený individuálny program Partnerstva za mier ako základný nástroj nadviazania spolupráce s NATO.
Akčný plán
Napriek tomu sa však SR v roku 1997 neuvádzala na liste pozvaných spolu s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom, ktoré sa stali členmi NATO v roku 1999. SR nebolo spomenuté ani ako horúci kandidát v druhej vlne rozširovania, kde sa vtedy počítalo iba so Slovinskom a Rumunskom.
Snahy o euro-atlantickú integráciu sa opäť oživili v roku 1998 a v roku 1999 bola SR na washingtonskom summite zaradená na zoznam kandidátskych krajín na členstvo v Aliancii. Na summite bol zároveň vytvorený a prijatý takzvaný Akčný plán členstva na lepšiu prípravu krajín na členstvo.
Pozvánku na prístupové rokovania o vstupe dostala SR v roku 2002. Oficiálnym členom NATO sa stala 29. marca 2004 spolu s Bulharskom, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Rumunskom a Slovinskom, aktuality.sk
X X X
Lavrov odmieta akúkoľvek zahraničnú pomoc pri vyšetrovaní útoku v Moskve
Rusko nepotrebuje pomoc Západu pri vyšetrovaní minulotýždňového bombového útoku v koncertnej sále Crocus City Hall pri Moskve, vyhlásil v utorok (26. marca) šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov a odsúdil „dvojaký meter”.
„Som si istý, že toto vyšetrovanie zvládneme sami,” povedal Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii so svojím namíbijským kolegom Peyom Mushelengom.
Ak by západné krajiny pomoc prijali, „jednoznačne by konali na základe dvojitých štandardov”, aby „podporili” svoju vlastnú verziu útoku, povedal ruský minister zahraničných vecí.
Lavrov tiež uviedol, že verzia Západu je, že Ukrajina nemá nič spoločné s piatkovým teroristickým útokom.
Lavrove vyjadrenia prichádzajú v pondelok, keď ruský prezident Vladimir Putin videl „čiernu ruku” Ukrajiny v útoku na koncertnú halu Crocus City Hall, ku ktorému sa prihlásili džihádisti z islamistickej skupiny Islamský štát (ISIS).
Putin žiada ruskú prokuratúru o spravodlivý trest pre útočníkov
„Nacisti, ako vieme, nikdy nemali zábrany používať na dosiahnutie svojich cieľov tie najšpinavšie a najneľudskejšie prostriedky,” povedal Putin počas stretnutia s členmi vlády a bezpečnostných zložiek, ktoré v priamom prenose vysielala televízia.
Putin na prvý pohľad odmieta hypotézu západných spravodajských služieb, že útok vykonal Islamský štát.
„Vieme, kto spáchal tento zločin proti Rusku a jeho ľudu. Zaujíma nás, kto ho nariadil,” povedal.
„Samozrejme, je potrebné odpovedať na otázku, prečo sa teroristi po tomto zločine pokúsili odísť na Ukrajinu? Kto ich tam čakal?” pokračoval Putin v pondelok vo svojom druhom verejnom vystúpení k útoku.
Aj ďalší ruskí vysokí predstavitelia v utorok poukázali na údajnú účasť Kyjeva a západných krajín na tragédii, hoci priznali, že vyšetrovatelia zatiaľ nezistili všetkých zodpovedných za zabitie.
Vyšetrovanie sa posunulo
Putin v utorok požiadal prokuratúru o spravodlivý trest pre teroristov, ktorí útok vykonali, v súlade s platnými zákonmi Ruskej federácie.
Podľa najnovších oficiálnych údajov si útok v meste Krasnogorsk, približne 20 kilometrov severozápadne od centra Moskvy, vyžiadal najmenej 139 mŕtvych a 182 zranených.
Ruské bezpečnostné zložky zadržali celkovo 11 osôb podozrivých z účasti na útoku, pričom štyri z nich sa na útoku pravdepodobne priamo podieľali, aktuality.sk
X X X
Slniečkar, zradca a liberál, opovrhovali Pellegrinim. Blaha, Fico či Danko teraz nabádajú ľudí, aby ho volili
„Všimnite si, ako Pellegrini nadbieha Čaputovej – sú na nerozoznanie. Liberalizmus, slniečkarstvo, progresivizmus, ten istý marketing,“ písal kedysi o Pellegrinim Ľuboš Blaha. Dnes ho podporuje a podobnú kritiku adresuje Korčokovi.
Peter Pellegrini je od dnešného dňa oficiálne prezidentským kandidátom celej koalície, teda Hlasu, Smeru a už aj SNS. Ak však Pellegrinimu pred druhým kolom volieb niekto v kampani pomáha, sú to predovšetkým politici Hlasu.
Národniari na čele s Andrejom Dankom s vyjadrením podpory čakali až do dneška a inokedy aktívny premiér Robert Fico okrem jedného statusu na sociálnej sieti zatiaľ pre Pellegriniho po prvom kole volieb neurobil nič.
Príliš aktívni nie sú ani iní vplyvní politici Smeru, a ak sa aj o nejakú výzvu v prospech lídra Hlasu pokúsia, často to pôsobí málo uveriteľne. Tí istí ľudia totiž ešte pred rokom o Pellegrinim hovorili ako o zradcovi, slniečkarovi či liberálovi, aktuality.sk
X X X
Očakávania moskovskej politickej elity od nového Putinovho mandátu. Veria v budúcnosť politického systému
Politické elity v Moskve neočakávajú nepredvídateľné a drastické zmeny v Rusku počas nového šesťročného prezidentského obdobia Vladimira Putina, komentuje portál Meduza, ktorá cituje zdroje blízke Kremľu a ruskej vláde, ako aj vysokopostaveného člena strany Jednotné Rusko.
Zdroje, ktoré oslovila Meduza (médiúm je v Rusku vyhlásené za nežiadúce) sa zhodujú, že vodca Kremľa zintenzívni politické represie a bude pokračovať v plnohodnotnej vojne proti Ukrajine, ktorá je jeho hlavným záujmom.
„Nebude to niečo nové, ale prehĺbenie toho, čo už je,” tvrdí jeden zo zdrojov blízkych ruskej prezidentskej administratíve.
Podľa tohto zdroja scenáre uťahovania skrutky (v Rusku) a eskalácie (napätia so Západom) boli plánované od začiatku vojny, ktorú spustil Vladimir Putin 24. februára 2022.
Rusko je vojnový štát žijúci pod heslom „Všetko pre víťazstvo”
Podľa iných zdrojov by teroristický útok v koncertnej sále Crocus City Hall na predmestí Moskvy nemal ovplyvniť správanie Kremľa.
„Spočiatku ma šokoval tento teroristický útok, potom možné dôsledky – napríklad vážna eskalácia až po použitie taktických jadrových zbraní na ukrajinskom fronte. V týchto dňoch tí hore nevyjadrujú jasné rozhodnutia, ale snažia sa upokojiť občanov. Vzorec bol vypracovaný: ak nemusíte robiť prudké kroky, nerobte ich,” hovorí ďalší zdroj blízky Kremľu.
Určité nové kontúry v ruskom politickom systéme by sa mohli objaviť až po ukončení invázie na Ukrajinu alebo po uzavretí aspoň prímeria, tvrdí ďalší anonymizovaný respondent z okolia Kremľa.
„Kým je vojna, nemá zmysel očakávať nejaké zmeny,” dodáva.
Ofenzíva na Charkov, celkom pravdepodobný scenár
Všetky zdroje, ktoré citovala Meduza, sa zhodujú v tom, že Putin bude pokračovať v krviprelievaní na Ukrajine.
Tieto zdroje však majú odlišné názory na Putinove deklarované ciele pre Ukrajinu na začiatku jeho nového funkčného obdobia v Kremli.
Jeden zo zdrojov sa napríklad domnieva, že po minuloročnej ukrajinskej protiofenzíve, ktorú niektorí označili za neúspešnú. „Ak bude potrebná mobilizácia, vyhlási ju. Ak bude potrebná zmena v ekonomike, aby sa ešte viac dostala na vojnovú nôtu, urobí to,” domnieva sa jeden zo zdrojov.
Naproti tomu iný respondent z okolia Kremľa sa domnieva, že Putin si stanovil reálnejšie ciele, ako napríklad dobytie Charkova a postupné ukončenie.
Podľa zdrojov agentúry Meduza sú vysokopostavení predstavitelia ruských bezpečnostných štruktúr presvedčení, že ich armáda je schopná dobyť ukrajinskú oblasť Charkov, ktorá susedí s Belgorodskou oblasťou, pričom hlbší postup na Ukrajinu zostáva zložitý.
Všetky zdroje zároveň uvádzajú, že nemajú žiadne konkrétne informácie o tom, že by už bolo prijaté rozhodnutie začať ofenzívu na Charkov.
Charkovská oblasť bola čiastočne obsadená ruskými vojskami od prvých dní úplnej invázie. Na jeseň 2022 Ukrajina začala protiofenzívu a oslobodila väčšinu miest a dedín v regióne. Ruskej armáde sa nepodarilo obsadiť mesto Charkov, ale neustále ho ostreľuje.
Rusko, smerom k systému jednej strany
Zdroje Meduzy sú presvedčené, že v súčasnom kontexte dôjde k úplnému zníženiu politickej konkurencie v Rusku, a to aj na regionálnej úrovni.
Pokiaľ ide o federálne voľby, prognózy sú ešte pesimistickejšie. Podľa jedného z respondentov urobí Jednotné Rusko všetko pre to, aby zvýšilo svoju voličskú základňu, a to dokonca až na 80 percent hlasov.
„Zvyšok si rozdelia približne rovnako: Komunistická strana Ruskej federácie, Liberálnodemokratická strana Ruska a Nový ľud,” predpokladá.
Ďalší zdroj, politický konzultant spolupracujúci s Kremľom aj regionálnymi úradmi, tvrdí, že Rusko už smeruje k systému jednej strany.
„Teraz majú k dispozícii súbor nástrojov, ktoré im umožňujú robiť všetko. Už teraz je jasné, že predstaviteľom a členom Jednotného Ruska nezáleží na ničom, len aby sa zapáčili šéfovi. To ovplyvňuje pocit vlastnej hodnoty a plodí podriadenosť. Znamená to aj niečo iné, akýkoľvek protest v rámci systému je nemožný. Takéto príbehy sa niekedy končia zle, niekedy nie. Ale na riziká teraz nikto nemyslí. Tešia sa z víťazstva,” uzatvára politický konzultant, s ktorým sa rozprávala Meduza, aktuality.sk
X X X
Keby si Putin trúfol na NATO, tak by sa musel úplne zblázniť, hovorí český expremiér Babiš
Andrej Babiš sa netají tým, koho by chcel vidieť na Slovensku v Prezidentskom paláci. „Podľa mňa je to jednoznačne Peter Pellegrini. Zvlášť oceňujem, že má jasno v tom, že na prvom mieste sú pre neho slovenskí občania a záujmy Slovenska. Nie Bruselu, Ukrajiny ani iného štátu,“ povedal v rozhovore pre Pravdu líder najsilnejšieho opozičného hnutia v Českej republike. Babiš vykonával funkciu premiéra od decembra 2017 do decembra 2021 a po budúcoročných voľbách do Poslaneckej snemovne má šancu znovu zostavovať vládu.
X Premiéra Petra Fialu ste obvinili, že úplne ničí vzťahy so Slovenskom, keď zrušil spoločné zasadnutia vlád. Nebola to však z jeho strany logická reakcia na výroky predsedu vlády Roberta Fica?
Nie, takto to v diplomacii nefunguje. Fiala sa správa ako malé dieťa. Chápem, že s Ficom nesúhlasí vo forme pomoci pre Ukrajinu, ale existuje aj veľa ďalších tém, o ktorých by spolu mohli, a hlavne mali hovoriť. Ak sa rozchádzajú v zásadných veciach, tak o to väčšmi by sa malo o nich rokovať. Ak budeme hovoriť len s tými, s ktorými máme na veci rovnaký pohľad, je to zlé. Niekoľko dní predtým sa navyše uskutočnilo zasadnutie Visegrádskej štvorky, kde sa spolu rozprávali a všetko si vydiskutovali. Zhodli sa, že ruský prezident Vladimir Putin je agresor, že treba pomáhať Ukrajine, ale nezhodovali sa na podobe pomoci. A o pár dní neskôr Fiala zruší rokovania vlád?
Rozhodol sa tak…
…veď to nedáva zmysel. Samozrejme, že ani to načasovanie zrušenia spoločného rokovania nebolo žiadnou náhodou, ale koordinovaným plánom oponentov Petra Pellegriniho pred prezidentskými voľbami na Slovensku. Pár dní po oznámení pricestoval do Prahy predseda opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a urobil si turné po predstaviteľoch českej päťkoalície. Nebolo to správne od Fialu, ale zodpovedá to tej aktivistickej zahraničnej politike, ktorú naša vláda dlhodobo predvádza. Ak sú vzťahy narušené, tak ich to, samozrejme, ešte viac poškodí, navyše si myslím, že to bola snaha nepriamo zasiahnuť aj do slovenskej prezidentskej kampane. Po Šimečkovi niečo podobné potom spravila prezidentka Zuzana Čaputová.
Vtedajší premiéri Slovenska a Česka Igor Matovič (vľavo) a Andrej Babiš na schôdzke počas pandémie koronavírusu.
X Kritizovali ste aj Igora Matoviča za to, že podľa vás narušil česko-slovenské vzťahy. Čo vám na ňom prekážalo, keď vykonával funkciu premiéra?
Na ňom osobne nič, ale prekážalo mi, že zmenil prístup k Českej republike. Ja som ako premiér zažil niekoľko slovenských predsedov vlád a vždy bolo jasné, že vzťahy našich krajín sú prioritné a vysoko nadštandardné. Vlastne nepoznám iné dve krajiny vo svete, ktoré by si boli také blízke, mali spoločný štát sedem desaťročí. Spolupracovali sme a presadzovali sme spoločné záujmy oboch štátov v Európe. Matovič však tieto vzťahy ponížil na úroveň akejkoľvek inej krajiny. A bohužiaľ ani to spoločné rokovanie oboch vlád sa neuskutočnilo počas jeho vládnutia napriek tomu, že Slovensko ho malo usporiadať.
X O budúcom prezidentovi Slovenska sa rozhodne medzi Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom. Ktorý z nich by z vášho pohľadu znamenal väčší prínos pre česko-slovenské vzťahy?
Podľa mňa jednoznačne Pellegrini. Mal som s ním ako s premiérom možnosť spolupracovať nielen pri česko-slovenských rokovaniach, ale aj na medzinárodnej úrovni. Moje skúsenosti sú úplne pozitívne. Zvlášť oceňujem, že má úplne jasno v tom, že na prvom mieste sú pre neho slovenskí občania a záujmy Slovenska. Nie Bruselu, Ukrajiny ani iného štátu. Slovensko i Česká republika sú menšími krajinami, ale je nesmierne dôležité, aby si zachovali právo samy rozhodovať o svojom osude. Aby si nedali vziať možnosť hovoriť o budúcnosti svojho priemyslu alebo poľnohospodárstva, aby sa nebáli hájiť si vlastnú energetickú a potravinovú sebestačnosť. Aj preto je dôležité zachovať právo veta v EÚ. Pellegrini je človek, ktorého ľudia poznajú, dôverujú mu a vedia, čo od neho môžu očakávať. Ak dnes Slovensko niečo potrebuje, je to schopnosť hľadať kompromis, upokojovať národ a konať vždy v prvom rade v prospech ľudí.
.X Má ruská agresia proti Ukrajine normálne východisko? Po dvoch rokoch bojov totiž nechce ustúpiť ani Moskva, ani Kyjev a nijako to nevyzerá, že by sa ich postoje mohli čo i len trochu zmeniť.
Normálne východisko je vyhlásiť prímerie a zasadnúť k rokovaciemu stolu a rokovať o mieri. Ideálne riešenie by bolo, aby sa Rusko stiahlo späť na svoje územie, teda aby bol obnovený stav pred rokom 2014. Ako to ale nakoniec na Ukrajine dopadne, si naozaj netrúfam odhadovať. Podľa mňa sa toho do tohtoročného novembra, keď sa rozhodne o budúcom prezidentovi USA, bohužiaľ veľa nezmení.
X Tí, čo nechcú dodávať zbrane Ukrajine, tvrdia, že cesta k mieru vedie bez jej vyzbrojovania, naopak, tí, čo jej želajú vojenský triumf, to považujú za nevyhnutné. Ku ktorej možnosti sa prikláňate?
Svetoví lídri zlyhali, keď dopustili, aby sa ruská agresia stala, a teraz zlyhávajú znova, pretože rezignovali na hľadanie diplomatického riešenia. Podpora Ukrajiny a snaha zabezpečiť mier sa vôbec nevylučujú. Ukrajine treba pomáhať, kým sa vojnu nepodarí ukončiť a znovu nastoliť mier.
X Súhlasíte s obavou niektorých lídrov členských štátov EÚ a NATO, že Putin by sa nezastavil na Ukrajine, keby tam dosiahol, čo si zaumienil, a pokračoval by v ťažení ďalej západným smerom?
To si nemyslím. Veď ruská armáda za dva roky nebola našťastie schopná výrazne postúpiť na Ukrajine. A ak by si Putin trúfol na NATO, tak by sa musel úplne zblázniť – výdavky aliancie na zbrojenie sú skoro 12-krát vyššie ako tie ruské. Rusko nemá šancu poraziť NATO v konvenčnej vojne. Jediné, čo Putin môže urobiť, je svojimi jadrovými zbraňami výrazne poškodiť Európu, pokiaľ by sa dočista zbláznil. Ja sa domnievam, že cesta k mieru na Ukrajine nevedie vyvolaním tretej svetovej vojny, dosť možno jadrovej, s Ruskom. Niečo iné je ísť podľa článku 5 Washingtonskej zmluvy na pomoc napadnutému členskému štátu NATO, to som nikdy nespochybnil a nikdy nespochybním, ale niečo iné je aktívne chcieť ísť do boja s Ruskom v krajine, ktorá nie je súčasťou aliancie, a posielať tam potom bojovať našich vojakov, naše deti, čo je pre mňa absolútne neprijateľné.
Fico sa stretol s Klausom: Naše vzťahy nesmú byť poškodené
X Nálada voličov ukazuje, že hnutie ANO určite vyhrá budúcoročné voľby do Poslaneckej snemovne. Zjavne však môžete mať problém s vytvorením väčšinovej vlády. Viete si predstaviť spoluprácu s niektorou zo súčasných vládnucich strán? A hľadali by ste prípadne koaličný potenciál v strane Sloboda a priama demokracia (SPD), čo je však krajne pravicová strana?
Naším cieľom je vyhrať voľby takým spôsobom, že bez nás nebude možné zostaviť vládu. Vždy som hovoril, že politika je o ľuďoch a rovnako tak, že koalície sa uzatvárajú až po voľbách. Nebudem tu kádrovať strany, aj keď priznávam, že spolupráca s ľuďmi, ktorí by chceli Českú republiku obrať o suverenitu a urobiť z nás bruselskú guberniu, je pre mňa ťažko predstaviteľná. Pokiaľ ide o SPD, tak tam majú úplne iný program, chcú vystupovať z NATO aj z EÚ, a to je pre nás úplne neprijateľné.
X Posledný prieskum agentúry Kantar favorizuje hnutie ANO až tak, že by mohlo vo voľbách získať 39 percent hlasov. Prečo by mali Česi uveriť vašim sľubom, že keby ste boli pri moci, pomohli by ste im lepšie ako Fialova vláda?
Ja tomu úplne neverím. Tie prieskumy sú rôzne a dosť sa líšia. Ale je pravda, že hnutie ANO má funkčnú tieňovú vládu, ktorá pravidelne zasadá, prichádza s vlastnými riešeniami a chodí aj za ľuďmi. Ľudia vidia, že tvrdo pracujeme aj v opozícii v Poslaneckej snemovni a sme pripravení zase vládnuť a zlepšovať životy občanom Českej republiky. A tiež vidia, že sme vo vláde mali výsledky.
X Aké?
Keď sme v nej končili v roku 2021, napriek pandémii koronavírusu bola Česká republika šiesta najmenej zadlžená krajina v EÚ, v hrubom domácom produkte na hlavu sme dosiahli 94 percent európskeho priemeru a predbehli sme Taliansko, Španielsko a Portugalsko. Boli sme šiestou najbezpečnejšou krajinou na svete. Zvyšovali sme platy a dôchodky, znižovali dane a masívne sme stavali – od ciest, diaľnic a železníc cez nemocnice a školy až po kultúrne pamiatky. Za Fialovej vlády sa Česko zhoršilo vo všetkých ukazovateľoch – najvyšší prepad životnej úrovne, rekordná inflácia a drahota, pokles reálnych dôchodkov a miezd, zvyšovanie daní, výrazne klesla aj pôrodnosť, čo je znakom, že sa ľuďom nedarí dobre. Fialova vláda totiž nikdy nemala a nikdy mať nebude ako prioritu české záujmy. Tú zaujíma hlavne Ukrajina.
X Má ešte zoskupenie Visegrádskej štvorky perspektívu? O Poľsku sa hovorí, že sa viac orientuje na Nemecko a na severské štáty, česká vláda nemá dobré vzťahy ani so Slovenskom, ani s Maďarskom. Môže sa preto V4 rozpadnúť a ak áno, bola by to naozaj škoda, alebo sa tejto skupine štyroch krajín prisudzuje zveličený význam?
Pre mňa je V4 srdcová záležitosť bez ohľadu na to, kto je práve pri moci. Nebyť V4, tak by nám Brusel už dávno vnútil utečenecké kvóty a boli by u nás tisíce utečencov z Afriky a Blízkeho východu. Takže pre mňa V4 ako regionálne zoskupenie, ktoré obhajuje záujmy stredoeurópskych štátov, má zmysel. Zvlášť teraz, keď vnímam, že v Európe vznikajú nové aliancie, napríklad čerstvo Francúzsko, Nemecko a Poľsko, a v médiách sa hovorilo o zoskupení Maďarsko, Rakúsko, Srbsko a tam by som videl aj priestor pre Slovensko. Preto sa pokojne môže stať, že Česká republika nebude v žiadnej aliancii, pretože Fiala V4 cielene rozbil.
X Jednoznačná väčšina Čechov odmieta prijatie spoločnej európskej meny. Vy patríte tiež do tábora odporcov eura. Pripúšťate, že by ste dokázali zmeniť negatívny názor, respektíve za akých podmienok?
Euro bol pôvodne ekonomický projekt, ale stal sa z neho projekt politický. Udialo sa to v okamihu, keď nemecký minister financií Wolfgang Schäuble chcel pre obrovské zadlženie vylúčiť z eurozóny Grécko, ale spolková kancelárka Angela Merkelová to zakázala. To bolo čisto politické rozhodnutie, ktoré malo vplyv na celú eurozónu. Prijatím eura by Česká republika stratila ďalšiu časť suverenity, pretože by sa už o jej menovej politike rozhodovalo vo Frankfurte nad Mohanom (sídli tam Európska centrálna banka, pozn. red.), a nie v Prahe, a vzala by na seba zodpovednosť za dlhy južných štátov ako Grécka, Talianska alebo Španielska. Kým sa na tom niečo zásadne nezmení, tak rozhodne budem proti prijatiu eura./agentury/
X X X
Minister Eštok varuje pred útokmi na kresťanov. Na sviatky nasadí do ulíc aj kostolov policajtov
Blížiace sa sviatky zmŕtvychvstania Ježiša Krista primäli vládu, aby prijala bezpečnostné opatrenia proti islamským teroristom. Počas Veľkej noci tak budú môcť ľudia stretávať v uliciach, na spoločenských podujatiach, v nákupných centrách, no najmä na bohoslužbách zvýšený počet policajných hliadok. Obrniť by sa mali aj šoféri, v hre sú totiž aj kontroly pasažierov áut na hraničných priechodoch.
Iniciatíva vlády odštartovala začiatkom týždňa. Premiér Robert Fico (Smer) zvolal na pondelok večer Bezpečnostnú radu SR. Dôvodom boli obavy z teroristického útoku počas najväčších kresťanských sviatkov. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v pondelok večer vyhlásil, že v Európe je vyhlásené zvýšené riziko terorizmu a viaceré európske krajiny posilňujú bezpečnostné preventívne opatrenia.
Národné bezpečnostné analytické centrum Slovenskej informačnej služby bude podľa neho v pohotovosti po celé najbližšie dva týždne a budú tiež prijaté mimoriadne opatrenia, aby sa posilnili podujatia sprevádzajúce sviatky Veľkej noci.
Vláda sa k tomuto kroku rozhodla po piatkovom útoku v Moskve, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát. Minister vnútra Šutaj Eštok priznal, že z prostredia tajných spravodajských služieb mu bolo oznámené, že hrozia nábožensky motivované útoky aj v našej krajine. „Ide o útočníkov Islamského štátu, ktorých motiváciou sú náboženské útoky. Pracujem s informáciami, ktoré mám,“ ozrejmil pre Pravdu. Dodal, že tieto informácie mu potvrdil aj námestník Slovenskej informačnej služby.
Po útoku v Moskve sprísnilo bezpečnostné opatrenia aj Francúzsko. Expert na terorizmus Tomáš Beňuška z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici uviedol, že na zvýšenie bezpečnostného rizika by na Slovensku musela existovať hrozba, ktorá by sa dotýkala priamo Slovenska. „Mohlo by ísť napríklad o to, že by sme získali informáciu, že nejaká teroristická skupina sa práve nachádza na Slovensku a môže niečo vykonať či už tu, alebo v inom členskom štáte. Alebo teroristická skupina či jednotlivec spáchali útok v niektorom z členských štátov EÚ alebo NATO a plánujú sa na Slovensku ukryť,“ vysvetlil pre Pravdu.
Na externú hrozbu sa odvoláva aj minister vnútra. Ten oznámil, že počas vlny nelegálnej migrácie v roku 2022 sa cez slovensko-ukrajinskú hranicu dostal na slovenské územie terorista z Tadžikistanu, ktorý následne odcestoval do Nemecka, hoci ho hľadal Interpol a naše bezpečnostné zložky o tom vedeli. Odtiaľ ho eskortovali späť na Slovensko, keďže tu požiadal o azyl. Momentálne je v azylovom tábore v Sečovciach. Minister Šutaj Eštok povedal, že terorista nemal priame napojenie na teroristov z Moskvy.
Podľa neho bol však členom skupiny, ktorá spolupracuje s Islamským štátom. „V našom záchytnom tábore ho vieme držať do 20. júla,“ pokračoval minister s tým, že následne bude vyhostený buď do Tadžikistanu, alebo na Ukrajinu. „Ide o nebezpečného jedinca, nie je to bežný chalan, tak by som to povedal,“ pokračoval Šutaj Eštok. Minister prisľúbil, že bližšie informácie o Tadžikovi poskytne verejnosti ešte v utorok.
V čase, keď spomínaný muž prekročil hranice, bol ministrom vnútra Roman Mikulec (bývalé OĽaNO). Ten tvrdí, že preverovanie podozrivých osôb prichádzajúcich do schengenského priestoru prechádza štandardnými procesmi, slúžia na to informačné systémy na hraniciach. Prípad zadržania muža z Tadžikistanu z roku 2022 nie je ojedinelou situáciou. Mikulec následne upozornil, že minister vnútra pri tejto téme klame a zavádza a osoba mala byť podľa neho pod dohľadom bezpečnostných orgánov aj Slovenskej informačnej služby.
Podľa experta na terorizmus Beňušku nie je Slovensko pre Islamský štát cieľom. Podľa neho by bol útok islamistov na Slovensko „stratou času a prostriedkov“. „V kontexte terorizmu na Slovensku ide o výhradne interné hrozby. Nevylučujem, že by sa mohlo stať, že nejakí teroristi by mohli cez Slovensko prechádzať, alebo sa tu ukrývať, ale v otázke hrozby bezprostredného teroristického útoku by som sa obával výhradne hrozieb z nášho, slovenského prostredia, čomu nasvedčujú aj skúsenosti Slovenska s terorizmom,“ ozrejmil.
Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR bolo podľa bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa (KDH) zneužité na kampaň lídra Hlasu Petra Pellegriniho. Karas ocenil, že bezpečnostné zložky majú povinnosť zabezpečiť vnútornú bezpečnosť krajiny a bojovať proti všetkým hrozbám. „Čo ma ale vyrušovalo pri informovaní o záveroch bezpečnostnej rady je, že o nich neinformoval predseda Bezpečnostnej rady SR, a teda premiér Fico, ale informoval o nich prezidentský kandidát Pellegrini,“ uviedol Karas s tým, že toto doteraz nikdy nebolo zvykom a bolo podľa neho jednoznačné, že aj túto tému sa snažia využiť v kampani.
Aké stupne teroristického ohrozenia sú na Slovensku?
Na Slovensku bezpečnostné zložky používajú štvorstupňový systém teroristického ohrozenia, ktorý má aj farebné škálovanie jednotlivých stupňov. Jednotlivé stupne teroristického ohrozenia charakterizujú mieru nebezpečenstva vykonania trestného činu terorizmu, ktorá je vyjadrená rizikom teroristického ohrozenia.
NÍZKY STUPEŇ OHROZENIA – prvý stupeň teroristického ohrozenia sa vyhlasuje predovšetkým pri všeobecnom ohrození spáchania trestného činu terorizmu v niektorom členskom štáte EÚ alebo NATO, ale bez súvislosti so Slovenskom.
ZVÝŠENÝ STUPEŇ OHROZENIA – druhý stupeň teroristického ohrozenia sa vyhlasuje predovšetkým, ak existuje pravdepodobnosť spáchania trestného činu terorizmu v niektorom alebo vo viacerých členských štátoch EÚ alebo NATO, ale bez súvislosti so SR alebo ak v týchto krajinách došlo k pokusu alebo k dokonaniu takého činu, pričom jeho spáchanie voči Slovensku je málo pravdepodobné. Minister vnútra zdôraznil, že Slovensko je aktuálne v tomto stupni ohrozenia.
VYSOKÝ STUPEŇ OHROZENIA – tretí stupeň teroristického ohrozenia sa vyhlasuje predovšetkým vtedy, ak boli zaznamenané informácie o teroristickej hrozbe v priamej súvislosti so SR alebo došlo k spáchaniu trestného činu terorizmu v niektorom alebo vo viacerých členských štátoch EÚ alebo NATO, pričom jeho spáchanie môže mať dosah na bezpečnosť Slovenska.
KRITICKÝ STUPEŇ OHROZENIA – štvrtý stupeň teroristického ohrozenia sa vyhlasuje predovšetkým, ak boli potvrdené informácie o teroristickom ohrození Slovenska alebo trestný čin terorizmu voči štátu je vo fáze bezprostredne pred jeho realizáciou.
Čo je cieľom opatrení a na čo sa budú policajti počas Veľkej noci zameriavať?
„Budú prijaté mimoriadne opatrenia, aby sme posilnili všetky rizikové podujatia, najmä spojené s Veľkou nocou, to znamená, že posilníme kontrolu a posilníme hliadky na veľkých spoločenských akciách spojenými s bohoslužbami, rovnako budeme monitorovať zvýšenou aktivitou všetky obchodné centrá a obchodné domy,“ ozrejmil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Aký je dôvod týchto opatrení?
Minister Šutaj Eštok pri predstavovaní opatrení spomenul teroristický útok v Moskve. Podľa neho bol cielený na kresťanskú komunitu. Pri piatkovej streľbe v koncertnej sále v meste Krasnogorsk na západnom okraji Moskvy ozbrojenci zabili najmenej 137 ľudí. Ďalších viac ako 180 je ich zranených. K útoku sa prihlásili príslušníci IS. Spojené štáty pred touto hrozbou Rusko varovali, ale prezident Vladimir Putin varovanie verejne odmietol ako pokus o zastrašovanie.
Je dôvod na paniku?
Opatrenia prijaté Bezpečnostnou radou SR v súvislosti s teroristickým útokom v Moskve treba vnímať ako preventívne. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová. „Nie je dôvod šíriť paniku. Bezpečnostná rada SR sa rozhodla prijať vyslovene preventívne bezpečnostné opatrenia, takto ich chápem,“ poznamenala. Na útok v Moskve reagovalo aj Francúzsko a prijalo opatrenia s najvyšším stupňom bezpečnostného rizika. Slovenská republika ako súčasť európskeho priestoru musí podľa vlády s takýmto bezpečnostným rizikom tiež počítať.
Prečo posilnilo Francúzsko hliadky?
Francúzsko po piatkovom teroristickom útoku v Moskve, ku ktorému sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát, posilňuje bezpečnostné opatrenia na najvyšší stupeň. „Vzhľadom na tvrdenia o útoku Islamského štátu a hrozbách pre našu krajinu sme sa rozhodli zvýšiť (protiteroristický program) Vigipirate na najvyššiu úroveň: hroziaci útok,“ napísal francúzsky premiér Gabriel Attal po skončení zasadnutia rady pre obranu v Elyzejskom paláci. Zúčastnil sa na ňom aj prezident Emmanuel Macron.
Ako hodnotí Francúzsko stupeň nebezpečia?
Francúzsky systém varovania pred terorizmom má tri stupne. Najvyšší stupeň sa aktivuje v prípade útoku vo Francúzsku alebo v zahraničí alebo v prípade, že hrozba útoku sa považuje za bezprostrednú. Spúšťajú sa také výnimočné bezpečnostné opatrenia, ako zosilnené hliadky ozbrojených síl na verejných miestach, ako na staniciach, letiskách a náboženských miestach.
Koľko stupňov ohrozenia na Slovensku poznáme?
Na Slovensku existujú štyri stupne a štát je aktuálne v druhej fáze ohrozenia. Vyhlásený bol dňa 23. augusta 2017. Rada NBAC odporučila ministrovi vnútra SR zvýšiť stupeň teroristického ohrozenia Slovenskej republiky z dovtedy platného 1. stupňa na 2. stupeň po vyhodnotení bezpečnostnej situácie v kontexte série teroristických útokov v členských krajinách EÚ v priebehu roka 2017.
Budú policajti hliadkovať v kostoloch?
Minister Šutaj Eštok spomenul, že útoky Islamského štátu sú mierené na kresťanov. „K útoku sa prihlásil Islamský štát s tým, že bol zameraný na kresťanov. Každý terorizmus je strašný, ale nábožensky motivované teroristické činy sú pre mňa ako pre veriaceho človeka absolútne nepochopiteľné. Nedokážem si predstaviť Boha, ktorý by od svojich nasledovateľov vyžadoval páchanie takýchto zverstiev,“ uviedol minister vnútra. Faktom ostáva, že v Moskve sa IS zameral na koncert rockovej kapely Picnic v Crocus City Hall. Kapela však nemá s kresťanským rockom nič spoločné. V roku 2016 bolo kapele zakázané hrať na Ukrajine pre vystúpenie na Kryme po tom, čo ho anektovalo Rusko.
Aké hrozby na Slovensku poznáme?
Vlani v marci začal rezort vnútra ešte pod taktovkou dočasne povereného ministra Romana Mikulca pripravovať Národný akčný plán boja proti terorizmu do roku 2027. Tento dokument sa aktualizuje každé tri roky a podľa neho sú najväčšou teroristickou hrozbou samoradikalizovaní individuálni aktéri alebo menšie bunky radikálov, ovplyvnené pravicovou alebo náboženskou extrémistickou propagandou, kde významnú mieru zohráva virtuálny priestor, ktorý vytvára podmienky pre izoláciu týchto aktérov v reálnom svete a pre ich zrýchlený radikalizačný proces,“ komentoval aktuálnu situáciu rezort. Ako dodal, hrozbu potvrdil aj teroristický útok spáchaný 12. októbra 2022 v Bratislave. Išlo o útok v podniku Tepláreň. S bezpečnostnými rizikami je spojená aj pokračujúca nelegálna migrácia osôb s teroristickým pozadím spojená s migračnými vlnami vojnových utečencov, ktorej nebezpečnosť sa zvýšila ľahšou dostupnosťou k zbraniam z Ukrajiny
Sú na Slovensku teroristi?
Minister Šutaj Eštok spomenul, že v roku 2022 zachytili muža z Tadžikistanu, ktorý prešiel hraničným priechodom na Slovensku a hľadal ho Interpol. Tento muž má byť členom organizácie, ktorá spolupracuje s ISIS, no nebol súčasťou útoku v Moskve. Je v záchytnom tábore v Sečovciach a má byť vyhostený na Ukrajinu, kde má trvalý pobyt. Podľa ministra ide o vysoko rizikovú osobu. Odhalenie potenciálnych atentátnikov však býva veľmi zložité. Takmer nemožné je to v prípade takzvaných osamelých vlkov, čiže moslimov, ktorí sa radikalizujú a rozhodnú sa vraždiť samostatne. O úmysle zabíjať vie len samotný páchateľ. A nepotrebuje si zohnať ilegálne strelnú zbraň, čo by ho mohlo prezradiť, stačí mu auto, ktorým vrazí do davu ľudí.
Kto vyhodnocuje teroristické hrozby?
Minister avizoval, že na budúci týždeň je plánované stretnutie v Národnom bezpečnostnom analytickom centre (NBAC). To situáciu vyhodnocuje z hľadiska bezpečnosti. Šéf rezortu doplnil, že vyhodnotia všetky nové informácie a ak to bude potrebné, zvýši sa aj stupeň rizika teroristického ohrozenia. NBAC vzniklo 1. januára 2013 a je definované ako analytické, komunikačné a kooperačné pracovisko SIS s celoštátnou pôsobnosťou v oblasti bezpečnostných hrozieb. Medzi jeho hlavné úlohy patrí príprava komplexných analytických hodnotení bezpečnostných incidentov na základe hlásení prijatých od štátnych orgánov SR, monitorovanie bezpečnostnej situácie v SR z odkrytých zdrojov a poskytovanie analytických produktov o bezpečnostných hrozbách v SR určeným príjemcom. „Slovenská informačná služba neustále monitoruje a vyhodnocuje potenciálne bezpečnostné hrozby namierené proti záujmom Slovenskej republiky a získané informácie poskytuje príjemcom zo zákona,“ ozrejmili tajní pre denník Pravda.
Aké zložky sa zapoja do monitorovania situácie?
Ministerstvo vnútra chce tieto informácie zverejniť až na budúci týždeň.
Na akých miestach budú situáciu monitorovať?
Polícia bude vykonávať kontroly aj na hraniciach a ďalších strategických miestach. Pre bezpečnosť našich občanov bolo prijatých viacero opatrení, podrobnosti však z taktických dôvodov nie je možné bližšie špecifikovať.
Aké hrozby nateraz eviduje Policajný zbor?
Polícia zatiaľ nedisponuje informáciami o konkrétnych hrozbách voči SR a jej občanom, ani o potenciálnom prepojení útočníkov z Moskvy na Slovensko. „Slovenská republika je aj naďalej bezpečnou krajinou a nič nenasvedčuje tomu, že by to malo byť inak. Urobíme všetko preto, aby sa naši občania cítili bezpečne,“ zhrnul minister vnútra.
Nejde o prezidentskú kampaň?
Na pondelkové rokovanie Bezpečnostnej rady prišiel nezvyčajne aj predseda parlamentu Peter Pellegrini. Odmieta, že by išlo o prezidentskú kampaň. Podľa jeho slov preto, aby mal informácie z prvej ruky a nedozvedel sa informácie zo spravodajstva. „Poprosím, nespájajte bežný chod krajiny a bezpečnosť ľudí s tým, že ide alebo nejde o kampaň. Jednoducho, teroristický útok v Moskve sa stal kvôli tomu, že na Slovensku sú voľby? Nebláznite,“ dodáva Pellegrini. Aj minister vnútra Šutaj Eštok odmieta, že dnešné rokovanie Bezpečnostnej rady je predvolebná kampaň Petra Pellegriniho. „Vyprosím si, aby ste takéto otázky dávali,“ reaguje minister po rokovaní na otázky novinárov. Pýta sa, či predvolebnú kampaň Petrovi Pellegrinimu spravili aj útočníci v Moskve a či ju robí aj francúzsky prezident Macron.
X X X
KDH podporí Korčoka, SNS Pellegriniho, podľa Fica môžu mať voliči Smeru rôzne názory. Politológ: Šéf Hlasu nemôže počítať so všetkými hlasmi
V prvom kole mala SNS s podporou lídra ich partnerskej koaličnej strany Hlas Petra Pellegriniho problém a do boja postavila predsedu národniarov Andreja Danka, ktorý nakoniec odstúpil v prospech Štefana Harabina. V druhom kole sa situácia mení. SNS hovorí o „voľbe z rozumu“ a chce aktivizovať členov a starostov v regiónoch. Otázne však je, akú podporu to Pellegrinimu, ktorého už teraz chcela voliť takmer polovica Dankových voličov, prinesie. KDH znova vyjadrilo podporu Ivanovi Korčokovi a Pellegriniho označilo za falošného konzervatívca s dvoma tvárami.
SNS pred druhým kolom jasne deklarovala, že Pellegriniho plne podporí. „Ivan Korčok je zástupca opozície. Peter Pellegrini má šancu byť prezidentom koalície,“ uviedla strana.
SNS aktivizuje starostov
„SNS je pripravená potvrdiť svoju podporu aktivizáciou svojich členov, starostov, čo plne opätovne zadeklaruje predseda SNS Andrej Danko na budúcotýždňovom koaličnom stretnutí,“ dodala SNS v stanovisku. Ešte v pondelok pritom informovali, že na spoločné stretnutie s Pellegrinim pozývajú aj premiéra Roberta Fica.
V stanovisku uviedli, že si uvedomujú zložitosť situácie a Pellegriniho na rokovanie pozývajú bez akýchkoľvek podmienok. „Veríme, že Peter Pellegrini príjme podanú ruku a súčasne tieto dva týždne naplno zabojuje o svoju pozíciu,“ napísala strana s tým, že koalícia musí byť súdržná. Pellegrini pritom niekoľkokrát zdôraznil, že ak Korčok vyhrá, hrozí, že vláda padne.
V spojených voľbách získala SNS 172 kandidátov v rôznych koalíciách, 45 z nich malo podporu len SNS. Je otázne, koľko voličov to Pellegrinimu prinesie, keďže takmer polovica voličov SNS už vyjadrila podporu lídrovi Hlasu v prvom kole, druhá podporovala Štefana Harabina. Pri Harabinovi je však otázne, či jeho voliči prídu voliť. Pred piatimi rokmi neprišla k urnám v druhom kole až štvrtina z nich.
Politológ: Pellegrini určite nezíska všetkých voličov SNS
Fico sa Pellegriniho zastal a povedal, že ho podporujú z logických dôvodov. „Teraz už nejde o guličky,“ povedal premiér. „Volič Smeru môže mať na Pellegriniho rôzne názory, ale vieme o ňom, že nás na rozdiel od Korčoka nebude ťahať do vojny. Aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo ho chceme a budeme voliť,“ napísal k videu na sociálnej sieti. Korčok sa v utorok v niekoľkých reakciách ohradil voči útokom Pellegriniho a ministrov Erika Tomáša a Matúša Šutaja Eštoka.
„Či sa nám niečo nepáči alebo páči na Petrovi Pellegrinim, ide o to, či na čele štátu bude vojnový štváč ako Korčok, ktorý bez zaváhania podporí všetko, čo mu prikáže Západ, vrátane zatiahnutia Slovenska do vojny, alebo umiernený Peter Pellegrini, ktorý si uvedomuje hodnotu mieru,“ povedal premiér vo videu.
„Viete, čo má spoločné pán Pellegrini a pán Babiš? Obaja sa rozhodli v prezidentskej kampani strašiť tým, že ich súper zatiahne ich štát do vojny. A viete, čo budú mať ešte spoločné? No, že tieto lži a nezmysly, ktoré v panike z prehry šíria, jednoducho nebudú na ľudí fungovať,“ reagoval Korčok s tým, že o vyslaní vojakov rozhoduje vláda a parlament, nie prezident.
Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslava Štefančíka rozhodnutie SNS povzbudí tých, ktorí detailne počúvali Danka v čase, keď sa o Pellegrinim vyjadroval mimoriadne nelichotivo. „Nepočítam však, že takto budú uvažovať všetci potenciálni voliči Andreja Danka. Rozhodné slovo by mal ešte povedať aj Štefan Harabin. Ani tak však Pellegrini nemôže počítať so všetkými hlasmi,“ zhodnotil.
Nejaké hlasy mu to bezpochyby prinesie, myslí si politológ z Prešovskej univerzity Michal Cirner. „Ale táto podpora, pokiaľ nebude iba deklaratívna, má znamenať synergický efekt, to znamená, že celá vládna koalícia stojí za Pellegrinim, čo by malo byť mobilizujúce pre sympatizantov vládnej koalície. V druhom rade má táto podpora praktickú stránku, a to kampaňovanie regionálnych a miestnych štruktúr SNS (je tam na slovenské pomery relatívne silná členská základňa),“ zhodnotil.
Politológ Štefančík predpokladá, že časť voličov SNS sa rozhodlo pre Harabina aj preto, lebo medzi Pellegrinim a Korčokom nevidia výrazný rozdiel. Aj Štefančík považuje rozhodnutie Harabinových voličov za dôležité. „Ten sa zatiaľ vyjadruje dosť nejasno, ale nemožno vylúčiť razantnejšie posolstvo niekoľko dní či hodín pred voľbami. Šance Pellegriniho sa však zvýšia aj tým, ako sa rozhodne volič Krisztiána Forróa. Bude zaujímavé sledovať, či sa do kampane napríklad nejakým spôsobom zapojí aj Viktor Orbán,“ uviedol. Krátko pred prvými voľbami sa Forró s Orbánom stretol práve kvôli prezidentským voľbám.
Podľa Cirnera je dnes situácia iná a nepredpokladá, že sa zopakuje scenár z roku 2019. „Je po pandémii, prebieha konflikt na Ukrajine, títo voliči zažili vlády po roku 2020 (predovšetkým tú Matovičovu) a sú väčšmi zradikalizovaní. Domnievam sa, že táto situácia sa nezopakuje v takej miere ako v roku 2019 a určite viac voličov Harabina pôjde voliť pre nich menšie zlo – Petra Pellegriniho. Naozaj to zatiaľ vyzerá pol na pol pre kandidátov v druhom kole, rozhodne mobilizácia oboch táborov a volebná účasť,“ dodal.
KDH: Pellegrini má dve tváre
KDH zopakovalo, že Korčoka jednoznačne podporuje aj v druhom kole prezidentských volieb a občanov vyzvali, aby prišli 6. apríla voliť. Kresťanskí demokrati zároveň vyzvali Pellegriniho, aby prestal s falošnou hrou na konzervatívca a útokmi na KDH. Líder KDH Milan Majerský vymenoval dôvody, prečo hnutie podporilo Korčoka.
„Je jediný relevantný kandidát, ktorý má jasno v otázke spravodlivého a právneho štátu. Je odborníkom, s dobrým menom doma i v zahraničí a svojím životom dokazuje všetkým svoje hodnoty. Navyše nemení názory, stojí si za svojim slovom a dodržiava a ctí si Ústavu SR. Nestraší dôchodcov ani si nezmyselne nevymýšľa ako to robí Peter Pellegrini v otázke vysielania vojsk na Ukrajinu,“ upozornil.
KDH odmieta Pellegriniho útoky, že hnutie si muselo vybrať medzi konzervatívnym a liberálnym kandidátom. „Pellegrini vie, že jeho hlasovanie za defacto registrované partnerstvá nie je konzervatívny postoj. Preto ho vyzývame, aby prestal s touto falošnou hrou na konzervatívca,“ reagoval Majerský a upozornil, že Pellegrini bude ako možný prezident len predĺženou rukou premiéra Fica.
KDH verí, že Korčok bude ako prezident pilierom chrániacim Slovensko pred medzinárodnou izoláciou a z jeho postojov bude vždy jasné, že patríme do EÚ a NATO. „Preto chcem poďakovať našim voličom, ktorí prišli voliť a vyzvať všetkých občanov, aby prišli k urnám aj v druhom kole,“ dodal Majerský./agentury/
X X X
ZELENSKYJ ODVOLAL TAJOMNIKA DANILOVA
Na jeho miesto vymenoval doterajšieho šéfa rozviedky Oleksandra Lytvynenka. S odvolaním sa na príslušné prezidentské dekréty o tom dnes informujú ukrajinské médiá a agentúra Reuters, ktorá poznamenala, že nebol uvedený žiadny dôvod zmeny.
Šesťdesiatjedenročný Danilov zastával svoju funkciu od roku 2019, nastúpil do nej niekoľko mesiacov po tom, čo sa prezidentom stal Zelenskyj. Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) má koordinačnú úlohu v otázkach národnej bezpečnosti a obrany a je poradným orgánom hlavy štátu, poznamenal Reuters.
Zelenskyj vysokopostavených predstaviteľov v bezpečnostnej a obrannej sfére vystriedal od ruskej invázie do krajiny v roku 2022 už niekoľkokrát. Tento rok vo februári vymenil hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného, ktorého vystriedal vtedajší veliteľ pozemných síl Oleksandr Syrskyj.
Ruský portál Meduza nedávno upozornil na zmanipulované zábery odvysielané v ruskej prokremeľskej televízii NTV, ktoré podľa stanice zachytávali Danilova, ako podľa moderátorky „verejne potvrdzuje“ účasť Kyjeva na piatkovom teroristickom útoku slovami, že „ je tam veselo, a také veselie tam bude častejšie častejšie“.
V skutočnosti sa tajomník Danilov v piatok večer na ukrajinských obrazovkách vôbec neobjavil a v ten deň tiež vystupovali iní moderátori, než ktorých zachytáva inkriminované video odvysielané NTV. Časť záberov pochádza zrejme zo 16. marca, uviedla Meduza. Dodala, že okrem NTV o záberoch informoval na sociálnej sieti kanál Zvezda, ktorý neskôr pripustil, že môže ísť o falzifikát, a tiež server Lenta.ru.
X X X
Podľa zdrojov blízkych Kremľu sa Rusko a jeho vládca Vladimir Putin pravdepodobne pokúsia dobyť ukrajinské mesto Charkov a postupne ukončiť vojnu. Nevylučujú však ani to, že Putin je pripravený „ísť až do konca – aj do Kyjeva“. S odvolaním sa na dva zdroje z blízkosti Kremľa, jedného zdroja z ruskej vlády a jedného vysokopostaveného člena Putinovej strany Jednotné Rusko to napísal nezávislý ruský portál Meduza, ktorého redakcia sídli v Lotyšsku.
Jeden zo zdrojov blízkych Kremľu sa domnieva, že po protiofenzíve ukrajinských ozbrojených síl Putin „vycítil slabosť Ukrajiny a je pripravený ísť až do konca – aj do Kyjeva – za každú cenu“. „Ak bude potrebná mobilizácia, vyhlási ju,“ dodal zdroj.
Iný zdroj blízky Putinovej administratíve si však myslí, že najvyššie vedenie Ruska má „reálnejšie ciele“, a to dobytie Charkova a následné postupné ukončenie vojny. Podľa zdrojov z „ruských elít“ sú vysokopostavení ruskí bezpečnostní predstavitelia presvedčení, že ruská armáda je schopná dobyť Charkiv, ale že ďalší postup na Ukrajinu je „ťažký“. „Symbolicky by to bolo tiež víťazstvo. Je to mesto s miliónom obyvateľov s veľkou ruskojazyčnou populáciou,“ konštatoval zdroj portálu Meduza.
X X X
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že útočníci masakru v moskovskej koncertnej sále sa najskôr pokúsili utiecť do Bieloruska. Atentátnici podľa neho však zmenili plány pre kontrolné stanovištia.
X X X
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „svojského Žida prejavujúceho sympatie a náklonnosť k „nacionalistickému“ duchu, ktorý prenikol do vedenia Kyjeva“. Peskov tak odpovedal na otázku, ako by mohol byť Zelenskyj spojený s útokom v Moskve, ku ktorému sa prihlásili islamskí džihádisti (IS). Moskva sa roky usiluje vykresliť prozápadnú ukrajinskú vládu pod vedením prezidenta Zelenského ako neonacistickú, ich tvrdenia sú však neopodstatnené. Na rozdiel od Ruska, tak ukrajinské krajne pravicové strany vo voľbách skončili mimo parlamentu, ľudia za ne nehlasovali.
X X X
Začínala ako klenot Československa, neskôr patrila k najhorším v Európe. Uhoľná elektráreň vo Vojanoch končí
Slovensko malo dlhé desaťročia v prevádzke dve uhoľné elektrárne. Zohrávali kľúčovú úlohu vo výrobe elektrickej energie. Doba sa však mení a s ňou prechádza transformáciou aj energetika. Výroba energie z uhlia sa postupne utlmuje a nahrádzajú ju alternatívne zdroje energie, ktoré nevypúšťajú do ovzdušia toľko škodlivých emisií.
Najskôr koncom minulého roka, po viac ako 70-ročnej histórii, vypli uhoľnú Elektráreň Nováky na hornej Nitre. V utorok sa definitívne rozhodlo aj o našej poslednej uhoľnej elektrárni na východe Slovenska vo Vojanoch. Len na lepšiu ilustráciu, spolu v roku 2022 vyrábali z uhlia približne šesť percent z celkovej vyrobenej elektriny na Slovensku. V porovnaní s vyrobenou elektrinou zo slnka to bol dvojnásobok. Bolo to tiež viac, ako sa vyrobilo elektriny z biomasy.
„Slovensko sa už dlhodobo pripravovalo na ukončenie výroby elektriny z uhlia. Už v roku 2013 bolo ohlásené vypnutie dvoch blokov elektrárne, v 2019 oznámili Slovenské elektrárne využitie biomasy ako súčasti mixu s čiernym uhlím, ale aj to len ako dočasné riešenie. Nakoniec sa Vojany pridali k Elektrárni Nováky, ktorej činnosť bola ukončená koncom minulého roka,“ tvrdí pre Pravdu Andrej Lednár, konateľ spoločnosti Prvá energetická.
V súvislosti s odstávkou elektrárne vo Vojanoch pripravili sériu kľúčových otázok a odpovedí.
1. Čo vieme o elektrárni?
Začiatok výstavby elektrárne vo Vojanoch sa datuje do roku 1961. V tom čase patrila medzi najväčšie elektrárne v celom Československu. Nachádza sa na východnom Slovensku v okrese Michalovce. Z tejto polohy v blízkosti ukrajinských hraníc dlhé desaťročia aj ťažila, pretože uhlie sa dovážalo z Donbasko-Kuzbeckej ťažobnej oblasti. Okrem toho sa na chladenie využívala voda z rieky Laborec.
V posledných rokoch pre východné Slovensko zabezpečovala dodávkou elektriny spoľahlivosť prenosovej sústavy. V roku 2009 zachvátil elektráreň veľký požiar a vážne ju poškodil. Škoda sa rátala v niekoľkých miliónoch eur. Obnova bloku po požiari trvala mesiace. Výroba elektriny neskôr prešla aj čiastočnou ekologizáciou. Od roku 2009 sa do paliva pridávala biomasa, konkrétne drevná štiepka. K uhliu pridávali tiež tuhé druhotné palivo. Takto sa obmedzilo vypusteniu až 400-tisíc ton oxidu uhličitého v porovnaní so scenárom, ak by sa spaľovalo čisto len uhlie. V areáli bola v roku 2010 uvedená do prevádzky aj fotovoltická elektráreň.
„Energetický mix sa výrazne zmenil v prospech čistej elektriny generovanej z našich jadrových elektrární. Časom opodstatnenosť tejto elektrárne strácala zmysel. Najväčším dôvodom zatvorenia elektrárne Vojany je jej ekonomika. V zásade od roku 2008 bojuje o svoje prežitie,“ povedal šéf Slovenských elektrární Branislav Strýček.
Podľa neho sa z nej postupne stala jedna z najmenej efektívnych elektrární v celej Európe. Pre spoločnosť Slovenské elektrárne, ktorá elektráreň vo Vojanoch prevádzkovala, to znamená, že od 26. marca 2024 vyrábajú elektrinu bez priamych lokálnych emisií oxidu uhličitého.
2. Akú úlohu zohrávala?
Elektráreň Vojany poskytovala pre elektrizačnú sústavu podporné služby potrebné na udržanie kvalitatívnych ukazovateľov sústavy. Zjednodušene povedané výroba a spotreba elektriny musia byť priebežne vyrovnané. Do sústavy preto musia byť zapojené zariadenia, ktoré do nej vedia v správnom momente elektrinu rýchlo dostať či z nej vziať.
„Tými môžu byť prečerpávacie vodné elektrárne, batérie, ale aj konvenčné elektrárne, ktoré je takpovediac možné rýchlo vypnúť a zapnúť,“ opisuje takzvané podporné služby analytik Radovan Potočár z portálu energie-portal.sk. Elektráreň vo Vojanoch tak zohrávala kľúčovú úlohu pri udržaní stability v prenosovej sústave.
3. Aké sú dôvody na jej odstavenie?
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček vyhlásil, že aj napriek využívaniu biomasy či druhotného tuhého paliva sa elektráreň vo Vojanoch stala v poslednom období jednou z najmenej efektívnych v Európe. Väz jej tak zlomili ekonomické dôvody. Počas energetickej krízy vzrástla cena emisných povoleniek, čo muselo prevádzku elektrárne ešte viac predražiť. Z pohľadu dovozu uhlia zohrávala úlohu tiež vojna na Ukrajine.
Analytik Radovan Potočár vysvetľuje, že uhoľná elektráreň ako veľký producent emisií skleníkových plynov potrebuje disponovať emisnými kvótami, čo predstavuje nemalý náklad. „Od minulého roka ich ceny síce klesli, aktuálne sú na úrovni okolo 60 eur za tonu, ale vlani prevyšovali aj 100 eur a z dlhodobého pohľadu pravdepodobne porastú,“ tvrdí. Poukazuje tiež na skutočnosť, že alternatívy, ktoré elektráreň hľadala v biomase a tuhom druhotnom palive, sa neukázali ako východisko.
4. Znamená to koniec doby uhoľnej?
Po odstavení aj poslednej turbíny v uhoľnej elektrárni sa natíska otázka, či je doba uhlia definitívne za nami. „Ani po odstavení elektrárne vo Vojanoch ale uhlie z nášho energetického mixu zatiaľ nezmizne úplne. Stále sa využíva v teplárenstve, pričom teplárne na Slovensku stále spaľujú okolo 300-tisíc ton uhlia ročne,“ hovorí analytik Radovan Potočár.
Vysvetľuje, že uhlie v teplárňach slúži na kombinovanú výrobu elektriny a tepla, tzv. kogeneráciu. Postupne však podľa neho od tohto zdroja odchádzajú aj teplárne, pretože dvaja poslední veľkí spotrebitelia, teda tepláreň v Košiciach a Žiline, už pripravujú náhrady.
5. Čo môže vyrásť namiesto nej?
Je tu možnosť postaviť elektrárne na obnoviteľné zdroje, batériové úložiská či dokonca sa areál skúma, či je vhodný aj na umiestnenie malého modulárneho jadrového reaktora. Posun od uhlia smerom k malým modulárnym reaktorom môžeme na Slovensku realizovať vďaka americkému projektu Phoenix, na ktorý sme dostali aj financie.
Vďaka štúdii bude možné posúdiť vhodnosť umiestnenia malých modulárnych reaktorov až v piatich lokalitách na Slovensku. „Otvárame dvere zdroju čistej energie, na ktorý sa môžeme spoľahnúť, ak nefúka vietor, nesvieti slnko, nemáme nabité batérie,“ povedal pri príležitosti predstavovania projektu osobitný vyslanec americkej vlády pre klímu John Kerry.
Poľsko ako uhoľná veľmoc
Od roku 2012 klesla celková produkcia elektriny z uhlia v EÚ takmer o tretinu. Klesajúce využívanie uhlia spôsobilo zatvorenie baní a vyradenie elektrární z prevádzky v mnohých regiónoch Európy. Najväčším výrobcom elektriny z uhlia v EÚ je Poľsko. Až 70 percent energetického mixu tvorí práve uhlie.
„Je to dané historicky, keď využívanie uhlia bolo priamo napojené na baníctvo, ktoré bolo veľkým zamestnávateľom v Poľsku,“ tvrdí Andrej Lednár. Situácia aj tam sa však postupne mení a práve do obnoviteľných zdrojov a jadra plánuje poľská vláda investovať v blízkej budúcnosti najviac. Už v roku 2033 by chceli otvoriť svoju prvú jadrovú elektráreň a postupne by chceli nasadiť aj malé modulárne reaktory na viacerých miestach Poľska.
Na druhej strane viac uhlia začali spaľovať v Nemecku, pretože urobili strategické rozhodnutie a vypli svoje jadrové reaktory./agentury/
X X X
Šéf RTVS Ľuboš Machaj sa mediálneho výboru o jeho osobnom bankrote nezúčastní
Okolnosti osobného bankrotu som už opakovane verejne vysvetlil, argumentuje Machaj.
V stredu 27. marca bude rokovať Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá. Preberať má okolnosti súvisiace s osobným bankrotom generálneho riaditeľa (GR) RTVS Ľuboša Machaja. Ten avizuje, že sa výboru nezúčastní. Šéf telerozhlasu argumentuje tým, že v rámci voľby generálneho riaditeľa RTVS všetky informácie v tejto veci poskytol, rovnako tým, že mimo volieb šéfa RTVS nespadá navrhovaný bod programu do vecnej pôsobnosti mediálneho výboru.
V liste adresovanom výboru Machaj pri zdôvodnení svojej neúčasti uvádza tiež to, že podľa zákona nespadá do skupiny osôb, ktorá má povinnosť sa zúčastniť zasadnutia parlamentného výboru.
„V rámci kandidatúry na funkciu GR RTVS som mediálnemu výboru predložil všetky požadované dokumenty. Tieto dokumenty má Národná rada a jej orgány naďalej k dispozícii a na ich obsahu sa nič nezmenilo,“ zdôraznil Machaj.
Machaj: Okolnosti som už opakovane vysvetlil
Dodal, že okolnosti osobného bankrotu už opakovane verejne vysvetlil, pripomenul, že situácia, ktorá vyústila do jeho oddlženia v súlade so zákonom o konkurze, súvisela s jeho úsilím o zachovanie plurality médií. Poukázal zároveň na to, že otázky týkajúce sa oddlženia smie riešiť a aj riešil súd, ktorý v danej veci vyniesol právoplatné rozhodnutie.
O to, aby Machaj vysvetlil okolnosti oddlženia na pôde mediálneho výboru parlamentu požiadala predsedu výboru Romana Michelka (SNS) ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS), aktuality.sk
X X X
Nová šéfka Bibiany žije v Kittsee rovnako ako ministerka kultúry Šimkovičová. Boli spolu aj v divadle
Petra Flach nemá skúsenosti s kultúrou ani vzdelávaním. Fotografi zachytili novú riaditeľku Bibiany s ministerkou kultúry, ako sedia vedľa seba na premiére muzikálu.
V Bibiane sa dnes bola predstaviť nová riaditeľka Petra Flach. Prišla v sprievode generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu. Stretla sa aj s odvolanou šéfkou Zuzanou Liptákovou. Ako prvý správu priniesol Denník N.
Zamestnancom povedala, že je ekonómka a s kultúrou ani vzdelávaním skúsenosti nemá. Pochádza z Bratislavy a ako posledného zamestnávateľa má uvedenú spoločnosť IBM.
Podľa profilu na sociálnej sieti žije v Kittsee rovnako ako ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Vlani na sociálnej sieti zdieľala akciu – jógu na jachte v Chorvátsku, kde označila aj práve Šimkovičovú.
Obe dámy boli začiatkom marca aj na premiére muzikálu Oliver na Novej scéne. Fotograf portálu Topky.sk ich zachytil, ako sedia vedľa seba.
Personálnymi výmenami v rezorte kultúry by sa podľa poslankyne Zory Jaurovej (PS) mal zaoberať aj parlamentný výbor. „Budem sa o tom rozprávať s kolegami. Takúto personálnu politiku považujem za škandalóznu a prispieva to k ďalšej likvidácii kultúrných inštitúcií na Slovensku,“ reagovala podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Jaurová.
Zamestnanci sa ohradili
Zamestnanci Bibiany adresovali ministerke otvorený list, uverejnili sme ho v plnom znení a prečítať si ho môžete TU.
Na sociálnej sieti taktiež pozývajú na protestné zhromaždenie, ktoré spoluorganizujú s iniciatívou Otvorená kultúra. „Neberte nám Bibianu! Neberte nám Slovenskú národnú knižnicu! Neberte nám Kunsthalle! Neberte nám RTVS! Neberte nám kultúru! Príďte vyjadriť svoj nesúhlas protestom pred Bibianou, vo štvrtok 28.3.2024 o 17.00,“ píše sa v pozvánke, aktuality.sk
X X X
Belgicko monitoruje 650 ľudí pre podozrenie, že majú väzby na extrémistické skupiny
88 percent z nich vyznáva džihádistickú ideológiu, spresnil belgický Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb.
Belgický Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM) v utorok uviedol, že v krajine je pod dohľadom 650 osôb pre podozrenie, že majú väzby na extrémistické skupiny. Informáciu priniesla agentúra AFP, píše TASR.
K zoznamu podozrivých majú prístup všetky bezpečnostné zložky v krajine, ozrejmil OCAM. Dodal, že 88 percent z nich „vyznáva džihádistickú ideológiu“.
Z údajov OCAM vyplýva, že 426 osôb na zozname je označených ako „zahraniční teroristickí bojovníci“. Ide o osoby, ktoré cestovali alebo sa snažili vycestovať do konfliktných zón s cieľom podieľať sa na teroristických činoch, vysvetľuje AFP.
Jedenásť percent ľudí na zozname je monitorovaných pre väzby na krajnú ľavicu a krajnú pravicu. Zvyšné jedno percento predstavuje „rôzne hrozby“, ktoré súvisia napríklad s politickými spormi v zahraničí, uviedol OCAM.
Útok na koncertnú sálu
Tieto údaje boli zverejnené po útoku na koncertnú sálu Crocus City Hall pri Moskve v piatok 22. marca, ktorý si vyžiadal najmenej 139 obetí a 200 zranených. K zodpovedosti sa prihlásila stredoázijská odnož teroristickej organizácie Islamský štát.
Francúzsko reagovalo zvýšením úrovne bezpečnostnej pohotovosti na najvyšší stupeň. Belgicko ponechalo úroveň teroristickej hrozby na druhom najvyššom stupni a v súčasnosti nemajú dôvod na zmenu, povedal riaditeľ OCAMu Gert Vercauteren
Belgickou metropolou Brusel otriasli teroristické útoky v roku 2016. Vyžiadali si 32 obetí a prihlásil sa k nim Islamský štát, aktuality.sk
X X X
Krajský súd rozhodol v prospech rezortu vnútra v prípadoch troch policajtov, ktorých postavili mimo služby
Krajský súd potvrdil uznesenia Mestského súdu Bratislava IV., ktorý zamietol návrhy o nariadenie neodkladného opatrenia. Svoje rozhodnutie vysvetľuje v odôvodnení.
Krajský súd v Bratislave právoplatne rozhodol v prospech Ministerstva vnútra SR v prípadoch policajtov Juraja Svitka, Ladislava Koteka a Richarda Sedláka a potvrdil uznesenia Mestského súdu Bratislava IV., ktorý zamietol návrhy o nariadenie neodkladného opatrenia. Oznámil to rezort vnútra s tým, že vo všetkých troch prípadoch senát odvolacieho súdu prijal rozhodnutie jednohlasne.
Prípad sa dostal na súd, pretože šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť naň. To však nespravil.
Krajský súd v Bratislave konštatuje, že preskúmanie postupu ministra v tejto veci je možné výlučne v rámci správneho konania. „Odvolací súd musí uzavrieť, že z tvrdení, respektíve z domnienok uvedených žalobcom v návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia nemal odvolací súd za osvedčené samotné diskriminačné konanie žalovaného vo vzťahu k žalobcovi, a preto absentuje osvedčenie nároku, ktorému sa má prostredníctvom nariadenia neodkladného opatrenia poskytnúť ochrana,“ pokračuje súd v odôvodnení.
Odvolací súd tiež považuje za potrebné zdôvodniť, že v danom prípade existuje absencia bezodkladnosti úpravy pomerov, ktorá je nevyhnutná pre nariadenie neodkladného opatrenia v zmysle ustanovení Civilného sporového poriadku.
„V danom prípade nie je automatický nárok na nariadenie neodkladného opatrenia a pre nariadenie musia byť splnené podmienky, ktoré v danej veci za splnené nepovažuje,“ uzatvára.
Kto sú traja policajti
Juraj Svitko bol zástupca šéfa Úradu inšpekčnej služby. Od decembra ho prevelili do Bánoviec nad Bebravou.
Voči Ladislavovi Kotekovi, v tom čase zástupcovi riaditeľa odboru ochrany a prevencie a boja proti korupcii, zasahovali policajti minulý rok v novembri na Záhorí. Zastavili mu služobné auto, keď sa presúval do práce. Policajti Kotekovi oznámili, že začínajú trestné stíhanie pre neoprávnené používanie motorového vozidla, keďže ide o služobné motorové vozidlo ministerstva vnútra a na jazdu s ním vraj nemal súhlas nadriadeného. Na mieste bol vtedy podľa Kotekovho advokáta Petra Kubinu aj prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo. Kotek mal vtedy priznanú ochranu oznamovateľa závažnej protispoločenskej činnosti.
Richard Sedlák bol šéf odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii útvaru ochrannej služby a prevencie. Od decembra ho nový šéf inšpekcie Branislav Zurian personálnym rozkazom odvolal z funkcie a preložil na nižšiu pozíciu, aktuality.sk
X X X
Opatrovateľku zo Slovenska odsúdili v Rakúsku za vraždu. Pôjde na 20 rokov do väzenia
K vražde došlo ešte minulý rok v októbri. Dnes rakúsky súd uznal opatrovateľku za vinnú a za príčetnú. Rozsudok je právoplatný.
Rakúsky súd v utorok odsúdil 24-ročnú opatrovateľku zo Slovenska na 20 rokov väzenia za vraždu seniora, o ktorého sa starala. TASR o tom informuje na základe servisu agentúry APA.
Porota odsúdenú uznala jednomyseľne za vinnú a zároveň za príčetnú. Vzhľadom na prognózu nebezpečenstva opakovania činu ju tiež poslali do forenzno-liečebného centra. Rozsudok je právoplatný.
Seniorovi zasadila 11 rán nožom
K činu došlo 5. októbra 2023 v obci Geretsberg v Hornom Rakúsku. Opatrovateľka sa v ten deň pohádala s priateľom a opila, uviedla prokuratúra. Podľa žalobcov v dôsledku impulzívnosti a vplyvu alkoholu napadla 82-ročného muža s ochrnutou polovicou tela, ktorému zasadila 11 rán nožom.
Obhajca uviedol, že jeho klientka, ktorá sa označuje za transrodovú osobu, si so seniorom spočiatku rozumela. Za spúšťač činu obhajca považuje jej odlúčenie od priateľa po tom, ako sa dozvedel o údajných útokoch seniora. Obžalovaná sa podľa obhajcu chcela najskôr nožom zraniť sama, pričom si nepamätá samotný čin, len hádku, ktorá mu predchádzala.
Žena pred súdom hovorila o svojich problémoch
Obžalovaná súdu v meste Ried im Innkreis hovorila o problémoch v detstve, prostitúcii, alkohole, drogách, rozvode po manželstve s mužom a psychiatrickej liečbe schizofrénie. Súdna psychiatrička však konštatovala kombinovanú poruchu osobnosti s nedostatočnou kontrolou impulzov, sklonom k agresii a dramatizácii. Zdôraznila, že nejde o ochorenie, dotknutá osoba dokáže o sebe premýšľať a mohla konať inak, aktuality.sk
X X X
Denisa Saková odmietla tvrdenia Richarda Sulíka o predražení ceny tepla od štátnych teplární
Ministerka hospodárstva spochybnila kompetentnosť vedenia MH Teplárenský holding.
Richard Sulík (SaS) na utorkovej tlačovej besede vyhlásil, že nepovolením nákupu emisných povoleniek pre MH Teplárenský holding (MHTH) pripravila šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková štát o sedem miliónov eur. Ich ceny sa totiž od februára postupne zvyšujú. Tvrdenia svojho predchodcu a súčasného poslanca Národnej rady SR Sulíka ministerka odmietla. Štátne teplárne podľa nej majú nakúpené emisné povolenky na rok 2024 a podľa odborníkov by sa ich cena mohla znížiť.
„Z prognóz je zrejmé, že v budúcnosti je možné s pravdepodobnosťou blízkou istote očakávať pokles cien emisných povoleniek,“ povedala Saková s tým, že žiadosť na nákup emisných povoleniek od MHTH sa týkala roku 2025. Dodala, že vedenie štátneho holdingu ju požiadalo o povolenie nákupu v priemernej cene 80 eur za tonu oxidu uhličitého (CO2). Aktuálna cena v deň odoslania listu bola pritom 55 eur a od začiatku roka do konca marca bola priemerná cena 60 eur/tona vypusteného CO2.
Ministerka spochybnila kompetentnosť vedenia MHTH. Vyčíta mu okrem iného napríklad odmietnutie nákupu viacerých mestských teplární, ktoré sa neskôr dostali do rúk zahraničného investora, ale aj podľa nej predražený tender na nákup dvoch turbín pre tepláreň v Žiline či kontroverzný nákup plynu pre teplárne. Saková oznámila, že po týchto skúsenostiach sa rozhodla vedenie MHTH vymeniť. Aktivity SaS ministerka označila za snahu ovplyvniť druhé kolo prezidentských volieb, aktuality.sk
X X X
Dacia Duster: Konečne! Poznáme slovenské ceny. Sú nižšie ako v Nemecku
Nový Duster na Slovensku v základe zdražie, no nie až tak dramaticky a oproti predchodcovi má aj lepšiu výbavu.
Ako prví zverejnili európsku cenu nového Dusteru už začiatkom roku Francúzi. Na ich trhu bude auto začínať vo výbave Essential na pomerne sebavedomo nastavenej cene 19 960 eur. V druhej najnižšej výbave Expression bude stáť Duster vo Francúzsku 21 600 eur, za najlacnejšiu štvorkolku dáte 23 400 eur a základný hybrid bude stáť 26 600 eur.
Následne ceny nového Dusteru zverejnili aj Nemci. Ak sa pozrieme do konfigurátora, tak základ, respektíve výbava Essential bude stáť 18 990 eur. Na výber bude pritom jediný motor Eco G-100 s pohonom na benzín/LPG a 6-stupňovým manuálom, čo platí aj pre druhý najnižší stupeň výbavy Expression. Širšej ponuky motorov sa Nemci dočkajú len v dvoch najsilnejších verziách Extreme a Journey.
Aktuálne tu už máme slovenské ceny. Potešiteľné je, že sú ešte o niečo nižšie než nemecké, no v porovnaní so základnou cenou predchodcu Duster zdražel. Stále však zostáva jedným z cenovo najdostupnejších SUV na našom trhu.
Jeho základná cena je na Slovensku 17 490 eur (výbava Essential), zatiaľ čo predchodca začínal na sume 15 790 eur, čo značí zdraženie o 1 700 eur. K dispozícii sú ešte ďalšie tri stupene výbavy – Expression (18 990 eur), Journey (20 390 eur) a Extreme (20 390 eur). Vo všetkých výbavách je základom litrový trojvalec ECO-G 100 s pohonom na benzín/LPG a 6-stupňovým manuálom. ktorý má maximálny výkon 67 kW (benzín), respektíve 74 kW (LPG). V dvoch najlacnejších výbavách Essential a Expression je to zároveň jediný agregát v ponuke.
Širšia ponuka motorov je spojená až s výbavami Journey a Extreme, kde je okrem už zmieneného agregátu k dispozícii aj benzínový motor TCe 130 (1,2 litra, 96 kW), ktorý môže byť kombinovaný aj s pohonom 4×4 a tiež očakávaný Hybrid 140. Pod touto skratkou sa skrýva full hybrid, pozostávajúci z atmosférického 4-valca 1,6 SCe (70 kW), pracujúceho v Atkinsonovom cykle, štartér–generátora a elektromotora (36 kW), integrovaného v multimódovej automatickej prevodovke, ktorá má dva prevody pre elektromotor a štyri pre spaľovací motor.
V základnej výbave má Duster napríklad oceľové 16-palcové disky, strešné lišty, čierne vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, výškovo a pozdĺžne nastaviteľný volant, tempomat, zadné parkovacie senzory, Eco LED svetlomety, manuálnu klimatizáciu a multimediálny systém Media Control so 4 reproduktormi.
Vo vyššej výbave Expression pribudnú 17-palcové disky kolies z ľahkých zliatin, zadná parkovacia kamera, multimediálny 10-palcový displej so zrkadlením smartfónu a pár ďalších drobností.
Vo výbavách Journey a Extreme sú aj tónované zadné sklá, automatická klimatizácia, bezkľúčový prístup a štartovanie. Verzia Extreme sa môže pochváliť špeciálnymi doplnkami v medenej farbe a modulárnymi strešnými lyžinami, Journey zas väčšími 18-palcovými kolesami a kvalitnejším audiom./agentury/
X X X
Lukašenko popiera tvrdenia Moskvy: Teroristi utekali najprv do Bieloruska
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že útočníci masakru v moskovskej koncertnej sále sa najskôr pokúsili utiecť do Bieloruska. Atentátnici podľa neho však zmenili plány pre kontrolné stanovištia.
„Preto sa nemohli dostať do Bieloruska. Videli to. Preto sa otočili a išli na úsek ukrajinsko-ruskej hranice,“ cituje Lukašenka bieloruská tlačová agentúra BELTA. Popiera tým tvrdenia Moskvy, že útočníci utekali na Ukrajinu, pretože ich tam niekto čakal.
V piatok 22. marca vyžiadal najmenej 139 obetí a 200 zranených. K útoku sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS).
Západné tajné služby a bezpečnostní experti považujú toto tvrdenie za dôveryhodné a predpokladajú, že za útokom stojí odnož Islamského štátu – Chorásán (IS-K).
Ruskí politici a propagandisti napriek tomu s atentátom bez predloženia akýchkoľvek dôkazov spájajú Ukrajinu./agentury/