Pellegrini lepší než Korčok, který lidem, firmám SR nepomůže. Chce Západ, válku, Ukrajinu. Fico burcuje voliče pro Pellegriniho. Volby rozhodne menšina Maďarska? Velvyslanec Maďarska jednal s Rajchlem. Romové v SR vzpomínají na Havla

Ivan Korčok je bývalý ministr zahraničí Matovičovy vlády a poté i Hegerovy vlády, jakožto bezpartijní nominant strany SaS. V letech 2018–2020 působil ve funkci velvyslance ve Spojených státech. V roce 1992 začal působit na tehdejším Ministerstvu mezinárodních vztahů SR, v letech 1993 až 1996 byl tajemníkem velvyslanectví v německém Bonnu.

V letech 1996 až 1997 byl mluvčím Ministerstva zahraničních věcí, v letech 1997 až 1998 působil tamtéž v Odboru analýz a plánování. Na velvyslanectví ve Švýcarsku působil v letech 1998 až 1999 jako rada a chargé d’affaires. V letech 1999 až 2001 byl zástupcem velvyslance stálé mise při NATO.

V letech 2001 až 2002 působil opět na Ministerstvu zahraničních věcí, jako generální ředitel Sekce mezinárodních organizací a bezpečnostní politiky. V letech 2002 až 2005 byl tamtéž státním tajemníkem. V letech 2002 až 2003 byl členem Evropského konventu.

 V letech 2005 až 2009 působil jako velvyslanec v Německu. Následně byl v letech 2009–2015 stálým představitelem Slovenska při Evropské unii. V letech 2015 až 2017 byl zmocněncem vlády pro předsednictví SR v Radě EU. V letech 2015 až 2018 byl opět státním tajemníkem na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí.[1]

V srpnu 2018 byl prezidentem Andrejem Kiskou jmenován slovenským velvyslancem ve Spojených státech,[4] v září předal své pověřovací listiny americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Korčok se stal sedmým slovenským velvyslancem ve Spojených státech.

X X X

KORČOK  SE  NEVYROVNÁ  EXSOUDCI  HARABIMOVI,  PELLEGRINIMU,  KTEŘÍ CHRÁNÍ  SLOVENSKO,  LID,  FIRMY

HARABIN  CHTĚL  BY  NEUTRÁLNÍ  ZEMĚ  ZE  SR,  ČR  RAKOUSKA  ŠVÝCARSKA

Štefan Harabin je slovenský právník, soudce a politik. Do roku 2014 působil ve funkci předsedy Nejvyššího soudu Slovenské republiky. V první vládě Roberta Fica zastával v letech 20062009 funkci místopředsedy vlády a ministra spravedlnosti Slovenska. V letech 2019 a 2024 neúspěšně kandidoval na prezidenta.

 V letech 19982003 byl předsedou Nejvyššího soudu. Od 4. července 2006 do 23. června 2009 působil jako ministr spravedlnosti Slovenska v první vládě Roberta Fica. Na tento post ho nominovala strana ĽS-HZDS22. června 2009 byl Soudní radou SR, jejímž byl také předsedou, opětovně zvolen na post předsedy Nejvyššího soudu. Volbu doprovázel protest zhruba padesáti lidí, kteří k tomuto rozhodnutí vyjádřili negativní postoj. V této funkci setrval do června 2014.

JUDr. Harabin je euroskeptik a kritik vztahu Evropské unie a Slovenska. Zejména brojí proti migračním kvótám. Nesouhlasí s bombardováním Jugoslávie vojsky NATO v roce 1999 a tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindu obviňuje za schválení bombardování z velezrady. V domácí politice je odpůrcem „starého establishmentu“, jmenovitě prezidenta Andreje Kisky. 

X X X

FICO  BURCUJE  VOLIČE  NA  SLOVENSKU  PRO  PELLEGRINIHO

Pellegrini lepší řešení pro Slovensko než Korčok, burcuje voliče Fico

Slovenský předseda vlády Robert Fico (SMER) pogratuloval Ivanu Korčokovi a Petru Pellegrinimu k postupu do druhé kola prezidentských voleb. Vyjádřil také podporu Pellegrinimu a uvedl, že je „lepším řešením pro Slovensko.“ Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že se ve volbách ukázalo, že Slovákům není lhostejná jejich budoucnost.

„Výsledky odpovídají analýzám, které měl SMER k dispozici. Očekávali jsme výhru I. Korčoka v prvním kole o tři procentuální body a výsledek Š. Harabina nad deseti procenty,“ napsal premiér Slovenska na svém Facebooku.

V příspěvku také poděkoval voličům vládní strany SMER za účast v prezidentských volbách. „Ze zřejmých důvodů se jich část v prvním kole nezúčastnila a část dala podporu Š. Harabinovi,“ dodal.

Vítězstvím v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku exministr zahraničí Ivan Korčok zdramatizoval nadcházející rozhodující duel, ve kterém bude o hlasy voličů soupeřit s dosavadním favoritem a předsedou parlamentu Peterem Pellegrinim, uvedl to prezident nevládního Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov. O výsledku druhého kola přímé volby hlavy státu 6. dubna rozhodne schopnost mobilizovat voliče a to, zda příznivci v pořadí třetího nejsilnějšího kandidáta ze sobotní volby Štefana Harabina přijdou hlasovat pro Pellegriniho.

Podle Roberta Fica se očekává v druhém kole prezidentských voleb těsný souboj. „SMER nadále podporuje kandidáta Hlasu P. Pellegriniho, který je pro Slovensko lepším řešením než I. Korčok,“ uvedl ve facebookovém příspěvkuPředseda Národní rady Slovenské republiky Peter Pellegrini ihned po prvním kole voleb hlavy státu na Slovensku varoval, že Korčok zavleče Slovensko do války na Ukrajině. Dodal také, že se chystá promluvit s kandidáty, kteří v prvním kole neuspěli. Jeho slova mířila na voliče otevřeně proruského Štefana Harabina, který skončil v prvním kole třetí a vypadl.

X X X

Joch: Volby může rozhodnout maďarská menšina. Triumf Pellegriniho by znamenal zápas dvou mocí

Vítězem slovenských prezidentských voleb se podle komentátora Romana Jocha stane Peter Pellegrini, a to i díky tomu, že ho podporuje maďarská menšina na jižním Slovensku. Jeho vítězství by prý znamenalo zápas mocí s premiérem Robertem Ficem. „Oni se nenávidí, je mezi nimi silná osobní animozita,“ podotkl Joch ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Prezidentský úřad není ten nejdůležitější ve slovenském ústavním systému a politické moci. Mnohem důležitější je ten premiérský, a ten vyhrál Robert Fico. Prezidentský úřad ale může být protiváhou,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Roman Joch.

Podle něj je teď na Slovensku hlavní otázkou, jestli Peter Pellegrini, který je podporován současnou vládní mocí, bude zvolen prezidentem, čímž by současná vládní moc „měla bianco šek“, nebo bude zvolen prezidentem kandidát opozice pan Korčok. „Tím pádem bude brzda vůči premiérskému režimu na Slovensku,“ sdělil Joch.

V prezidentských volbách ale podle něj zvítězí Pellegrini. „Nejsem z toho nadšen. Co se stane pak? Peter Pellegrini a Robert Fico se nenávidí, je mezi nimi silná osobní animozita. Pokud bude Pellegrini zvolen prezidentem, vznikne zápas mocí,“ popsal Joch.

Podotkl, že Peter Pellegrini se snaží vystupovat jako neutrální. „Nemá žádný názor na Ukrajinu, Rusko, Evropu, prostě přijatelný pro všechny. S touto pozicí může reálně vyhrát. To, co je hlavní, je, že ho podporuje maďarská menšina na jižním Slovensku,“ řekl Joch. Dodal, že Pellegriniho nepřímo podpořil i maďarský prezident Viktor Orbán. „Díky tomu se Pellegrini může stát příštím prezidentem a liberální kandidát Ivan Korčok nemusí mít šanci,“ sdělil komentátor. Zdůraznil, že v roce 1993, kdy vznikala druhá samostatná Slovenská republika, netušil, že slovenští Maďaři budou nakonec rozhodovat o tom, jaká bude politika.

Kromě Korčoka a Pellegriniho je třetím výraznějším kandidátem Štefan Harabin. Ten se ale podle Jocha nemá šanci probojovat  do druhého kola voleb. „Můj osobní názor na Štefana Harabina je, že je to ohavná postava. Je to nechutný člověk, který se vyjádřil, že když se nedostane do druhého kola, což je v podstatě jasné, vyzve své voliče, aby podpořili Pellegriniho. V tomto momentu je cesta Petra Pellegriniho k úspěšné prezidentské kandidatuře zajištěna,“ sdělil Joch.

X X X

ROMOVÉ  NA  SLOVENSKU  VZPOMÍNAJÍ  NA  VÁCLAVA  HAVLA

 V romské osadě volby prezidenta ignorovali, důležitější bylo nespálit řízky

Půjdete volit? V romské osadě v obci Nesluša na severozápadním Slovensku slyším v den prezidentských voleb téměř samé negativní odpovědi. „Není čas, musím hlídat řízky, abych je nespálila,“ vysvětluje neúčast u hlasování 44letá Pavla Strišková. Osadu tvoří roztodivný slepenec staveb, některé domy jsou omítnuté, jiné lze označit za chatrče. „Jediným dobrým prezidentem, kterého jsem zažila, byl Václav Havel. Ten alespoň vyhlásil amnestii,“ říká 64letá Darina Balážová.

Řízky jsou do zlatova vypečené a také bramborový salát působí lákavě. Oběd ovšem ostře kontrastuje s úrovní stolování. Servíruje se u rozhrkaného stolu pod širým nebem. Mezi domky či přístřešky všeho druhu vidím tu cihlové stavby i polorozpadlé boudy. Příbytky z dřevotřísky, plechu a jiných materiálů, které se někde podařilo sehnat.

„Prezident nás nezajímá, volby nejsou povinné,“ slyším od žen, které si pochutnávají na řízcích. „V jiných osadách by vás cigáni vyhnali, ale my jsme normální kulturní osada. S námi se můžete bavit, o čem chcete,“ dodají. O prezidentských kandidátech ale nikoli, neznají jméno ani jediného.

 Na volby už je prý stará

Rozvětvenou rodinu, která právě servíruje československou klasiku, prostě volby slovenské hlavy státu nezajímají. Hlasovací místnost je daleko, na radnici vzdálené skoro dva kilometry odtud. A v osadě je prý pořád tolik práce. „Na volby už jsem strašně stará,“ tvrdí kuchařka Pavla Strišková z první romské osady na Slovensku ve směru od státních hranic v Mostech u Jablunkova. Právě ona smažila řízky. Letos jí ale bude teprve 44 let, takže stáří asi nebude důvodem k neúčasti, spíš rychlou výmluvou.

 Hned u sousedů jsem ovšem jeden z důvodů odhalil. „Volby? Nemáme čas, pracujeme od rána do večera,“ tvrdí dvojice žen. „Dneska je sobota,“ upozorním je. „To přece víme, proto máme volno,“ odpoví téměř dotčeně. Postupně však vyjde najevo, že o prezidentských volbách nic neslyšely. Prostě netuší, že se konají zrovna v sobotu 23. března.

„Volit nejdu,“ odpovídá stroze matka několika dětí u sousedního domu. U částečně rozestavěné cihlové stavby, která oproti jiným chatrčím v osadě působí až luxusně. „Je mi 25 let, ale u žádných voleb jsem ještě nebyla,“ přiznává. „K čemu by to bylo.“

Totéž si myslí o generaci starší 64letá Darina Balážová. Dříve k volbám chodila, dokonce ještě v komunistickém Československu. „Na Slovensku jsou všichni prezidenti stejní, Romům žádný nepomohl a ani nepomůže,“ je přesvědčena žena narozená v komunistickém Československu za prezidenta Antonína Novotného.

Havlovi vděčíme za amnestii, byl prostě správný…

Nakonec Balážová přece jednu osobnost vyzdvihne: „Posledním dobrým prezidentem byl Havel, ještě za Československa. Ta jeho velká amnestie pomohla hodně Romům. Ráda na něho vzpomínám, on byl prostě, jak bych to řekla, no on byl prostě správný…“

Kdyby ale Romové dokázali postavit vlastního kandidáta na hlavu státu, tak by prý osada měla o prezidentské volby větší zájem. „Snad, jenže náš kandidát by stejně neprošel do druhého kola, tak jakou by to mělo vlastně cenu,“ stýská si Balážová. Rozumí spíše tomu, že když v nějaké slovenské osadě převládají Romové, mají šanci si zvolit starostu. Obec Nesluša má ovšem 3200 obyvatel, ale Romové tu tvoří maximálně pět procent. „Tady starostu nikdy mít nebudeme.“

Romský prezident?

 Atlas romských komunit slovenského ministerstva vnitra z roku 2013 uvádí, že na Slovensku žije asi 440 tisíc Romů. Současné odhady mluví minimálně o půlmilionové komunitě. Porodnost je vyšší než u Slováků a hlavně na východě země přibývá obcí, kde se romská menšina stává majoritou. „Zatím máme padesátku starostů, po příštích komunálních volbách jich bude třikrát tolik,“ řekl CNN Prima NEWS po komunálních volbách v roce 2022 Slavomír Badžo. Starosta obce Stráne pod Tatrami, ve které žije necelých 200 Slováků a nejméně 2 100 Romů.

„Jo, máme více dětí než Slováci,“ souhlasí Balážová. „Tak třeba jednou budeme mít i svého prezidenta,“ směje se. „Ale já se toho asi nedožiju.“

Romové z osady ve slovenské obci Nesluša. V den prezidentských voleb. Je to první osada na cestě z Česka ve směru z Ostravy na Žilinu. Na snímku Emil RácZdroj: Ivan Motýl

Vybere si až před urnou

„Nemám představu, jestli tam jít,“ krčí nad účastí ve volbách i 37letá Martina Štrkáčová. S rodinou žije v omítnutém domě, na jaře do oken vystavují truhlíky s pelargoniemi. Paní Martina zapózuje s dcerkou Nelkou, na politickou diskusi to ale nevypadá.

Sousední stavba tvoří zvláštní labyrint, v němž se příliš nevyznám. Všude vidím děti a ženy, o volbách se ale ani tady s nikým nepobavím. Dokud nepřijde Emil Rác, hlava rodiny. „Zatím nevím, koho volit, ale do desíti večer tam stihnu zajít,“ slibuje. Předem nepreferuje žádné jméno? „Podívám se na ten papír a rozhodnu se,“ říká. „Stejně nám nikdo nepomůže.“

Harabin v osadách nahradil Matoviče

 Tatínek roztomilé předškolačky Sofie byl prý několik týdnů přesvědčen, že k volební urně určitě půjde. „Chtěl jsem volit Štefana Harabina, který se o Romy alespoň trochu zajímá,“ prozrazuje Jaroslav Štrkáč. Před volbami se v romských osadách rozšířilo video, v němž jeden romský předák adoruje právě Harabina. Někdejší oblíbenec v romské komunitě Igor Matovič naopak upadl do nemilosti. „Romům, kteří ho volili loni v parlamentních volbách, sliboval 500 eur, ale nedostali jsme nic,“ stěžuje si Štrkáč.

Matovič před parlamentními volbami přišel s návrhem, aby stát vyplatil odměnu ve výši 500 eur každému občanovi, který se zúčastní předčasných voleb. Byl to jen marketingový tah, nikoliv slib, mnozí Romové ho vzali osobně a těšili se na odměnu. Jaroslav Štrkáč nakonec kašle i na Harabina. „Dneska jsem se dozvěděl, že stejně nemá šanci, že Pellegrini a Korčok mají velký náskok, tak to nemá cenu.“ Ve druhém kole prý dá hlas Korčokovi.

Zbytečná radost u volební místnosti

Dva Romy z Nesluše přece potkávám jen sto metrů od volební místnosti. A kráčí přímo k ní. Mám radost, ovšem 51letý Štefan Štrkáč zvaný Pišto a 60letý Pavol Holub mě záhy vyvedou z omylu. „Kdepak volby, my jdeme do města,“ prozrazuje Holub. Pěšky do Kysuckého Nového Mesta, čekají je tři kilometry.

„A koho tam mají, na tom seznamu?“ zeptá se Štefan Štrkáč, když vidí mé zklamání. „To máte jedno,“ mávnu rukou. „A nemáte nějaké drobné?“ Mám, ale je to jen směšná částka, pouhé euro plus 60 centů. Slušně poděkují a pokračují za sobotním cílem. Radnici s volební místností minou obloukem.

X X X

  PROTI  FIALOVI  SE  SPOJIT  S  ODBORY,  ZEMĚDĚLCI,  GEN:  STÁVKU

JEDNAT  NA  HRADĚ  S  PAVLEM,  JAKO  HAVEL

POUČIT  SE  NA  SLOVENSKU

 Populisté a extrémisté celého Česka, spojte se…

Je tíživé si představit, že polototalitní Fialova vláda nás bude trápit ještě rok a půl. Něco se musí dít. Spoléhat se na pouhé prostředky standartního parlamentního života už nelze a tato vláda, tak jako posléze každá vláda vedená ODS počínaje 2. vládou Václava Klause, později vláda Mirka Topolánka a konečně či Petra Nečase padla buď pučem (Sarajevský atentát) vyslovením nedůvěry, nebo trestním stíháním mířícím až k premiérovi. Jinak to prostě nepůjde.

Velký politolog Petra Fiala odjel kamsi podporovat své stranické kandidáty do krajských voleb, aby záměrně mohl ignorovat, co se děje v Praze. A v Praze po opakovaných protestech zemědělců s traktory a hnojem se mezitím Jindřichu Rajchlovi, předsedovi strany PRO, podařilo uskutečnit úspěšnou protivládní demonstraci i za účasti významných mimoparlamentních i parlamentních opozičních hlasů Jiřího Paroubka, Jaroslava Foldyny

Než opustil Prahu, pronesl své obvyklé varování, že je třeba si dávat pozor na populisty a extrémisty. No a populisté a extrémisté se činili. Ukázali, že jsou naladěni na zcela jinou tóninu, chtějí přdstavte si, zaprodanci jedni, aby česká vláda okamžitě přestala podporovat ukrajinské nekonečné dobrodružství a co nejdříve odešla.

Po minulém týdnu, kdy uspořádala tragikomický koncil na téma spojnice mezi Babišem a největším agresorem světa Ruskem, niž by si jen na vteřinu připomenula tragická a nezákonná mezinárodní selhání Američanů ve Vietnamu, Iráku, Jugoslávii, Afghanistánu, Libyi, která jsou nesrovnatelně horší než současná vynucená ofenziva Ruska proti jemu životně nebezpečnému obklíčení ze strany zemí NATO na Ukrajině. Babiš – a bohužel – nemá představivost Orbána či Fica, kteří chápou, že Evropa a tím i svět bude mít co do činění po skončení této anabáze s jedinou evropskou supervelmocí,tj Putinovým Ruskem a budou nuceni se, za cenu trpkého vystřízlivění se s tím srovnat .

Co však Fialova koalice chtěla tím dvoudenním zasedáním manifestovat, že rozdrtí jakýkoliv odpor a popře jakou svobodu projevu, která se jim bude protivit a vizuálně se jí to zdánlivě podařilo, až na to, že se tímto ještě více ztrapnila

K tomu přistupuje fakt, že prakticky všechna mainstreamová média, počínaje televizemi (i když zde jsou určité rozdíly a CNN Prima přece jenom je více nakloněna jisté pluralitě) po denní tisk, kdy z mého úhlu pohledu například Právo svým proatlantickým a proprogresivistickým pohledem připomíná svůj normalizační jednostranný formát myšlenkového mlýnku na maso a bojují za Fialu a jeho vládu aniž by vnímalo reálné nálady lidí. A lepší nejsou ani další deníky, snad s výjimkou deníku Dnes (opět mimo zahraniční komentáře, kde si bohužel v ničem nezadá s Právem)

Včerejší demonstrace byla skvělá, ale sama o sobě nestačí, teflonový Fiala ji přejde, jakoby se nic nedělo. A bohužel, z jeho stávajících zkušeností vyplývá, že může mít pravdu.

Nebude-li tedy tato demonstrace následována dalšími kroky, budeme ještě rok a půl žít v době, kterou svého času označil před desetiletími Jan Neruda, dobou zaživa pohřbených.

Takže zbývá jediné : Populisté a extrémisté celého Česka, spojte se… JUDr. Jiří Vyvadi, server vasevec.cz

X X X

MAĎARSKO  JEDNALO  S  RAJCHLEM

Szijjártó se v Praze setkal s Rajchlem. Hledá spojence pro novou V4, míní politolog

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se v Praze při své návštěvě na jednání Visegrádské čtyřky setkal s lídrem opozičního neparlamentního hnutí Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřichem Rajchlem. Oba politici o tom informovali na sociálních sítích. Politolog Aleš Michal pro CNN Prima NEWS popsal, že jde o jasný signál vládě premiéra Petra Fialy (ODS), že Maďaři pod vedením Viktora Orbána hledají nové spojence, se kterými by zvládli vybudovat novou V4.

„Suverenita, rodina a ochrana národního zájmu byly dnes společnými body na setkání s předsedou hnutí PRO. Jindřich Rajchl v poslední době často podporuje politiku Maďarska a jeho vlády, a my si toho vážíme. Zejména za současných okolností,“ napsal ve čtvrtek k setkání šéf maďarské diplomacie.

 S informacemi byl podstatně sdílnější sám Rajchl. Na svém facebookovém profilu tvrdí, že byl na maďarské velvyslanectví k Szijjártovi pozván a šlo o neplánovaný, téměř hodinový rozhovor „v nesmírně pozitivním a přátelském duchu“.

„Mimochodem, pan ministr se ptal i na naši sobotní demonstraci a ptal se, kolik účastníků očekáváme. Tak jsem mu řekl, že co nejvíce,“ komentoval v příspěvku Rajchl s odkazem na blížící se protivládní protest, který organizuje.

Rajchl ve svém videu dále prohlásil, že si se Sijjártem i „lidsky sedli“ a dodal, že jej i Viktora Orbána považuje za velké státníky. „Považuji je za jedny z mála státníků, kteří dnes vedou evropský stát,“ pokračoval šéf hnutí PRO.

Michal: Setkáním bylo signálem pro českou vládu

Politolog Aleš Michal z Univerzity Karlovy pro CNN Prima NEWS řekl, že Szijjártó jednáním s Rajchlem dává najevo, že Orbánova vláda hledá nové spojence. „Značí to, že se snaží hledat nějaké spojence, kteří podpoří jejich myšlenku nové V4,“ zmínil Michal s odkazem na Orbánovu myšlenku vytvořit uskupení, které by podle maďarského portálu Hungarian Conservative zatím mohly tvořit Maďarsko, Slovensko, Rakousko a Srbsko. „Jindřich Rajchl je jedním z těch, kteří tohle hlasitě podporují na demonstracích i sociálních sítích,“ pokračoval politolog.

Rovněž zmínil, že setkání Szijjárta s Rajchlem také ukazuje signál Fialově vládě. „Je to vzkaz českému kabinetu, že partnerem pro jednání jsou pro Maďarsko jiní politici. Zejména ti, kteří vládu ostře kritizují,“ řekl redakci Michal.

 Orbána dlouhodobě jako svého spojence či vzor velebí český expremiér Andrej Babiš (ANO) či předseda opoziční SPD Tomio Okamura. Maďarský předseda vlády dokonce přijel Babiše osobně podpořit před volbami v roce 2021 a šéf hnutí ANO označuje Orbána za svého osobního přítele.

Setkání Szijjárta s těmito dvěma politiky by však podle Michala byla na Fialovu vládu až „příliš silná káva“. „Setkat se s Andrejem Babišem či Tomiem Okamurou by byl asi mnohem silnější signál české vládě. Je to spíš taková stínohra, která má naznačit setkávání s tímto politickým prostorem,“ doplnil politolog.

Rajchlovi může setkání s šéfem maďarské diplomacie pomoci k propagaci, myslí si politolog. „Jindřich Rajchl otevřeně deklaruje, že je pro něj Viktor Orbán politickým vzorem. A dělá to mnohem jednoznačněji než Andrej Babiš,“ dodal s tím, že jeho PRO by s Babišovým ANO mohlo do budoucna spolupracovat. „Dlouhodobě si všímáme, že se Rajchl v některých kauzách zastává Babiše, což určitě není náhoda. Pokud by se PRO dostalo do Poslanecké sněmovny, je pro ANO přirozeným partnerem. Možná ještě více než SPD,“ dodal Michal pro CNN Prima NEWS.

Už neplatí, že jsou všichni proti Maďarsku

Čtvrteční setkání ministrů zahraničí států V4 se neslo v duchu značného napětí. Pozice jednotlivých zemí jsou aktuálně velmi jasné. Na jedné straně společně stojí Česko s Polskem, na druhé Maďaři a nově Slováci. V minulosti V4 v otázkách zahraniční politiky, zejména ve spojitosti s Ukrajinou, fungovala de facto stylem všichni proti Maďarsku. Po loňských parlamentních volbách na Slovensku, které ovládl dnes už čtyřnásobný premiér Robert Fico se svojí protiukrajinskou rétorikou, se ve V4 síly vyrovnaly.

 Ministři spolu mezi osmi očima jednali o několik desítek minut déle, než měli, a při jejich příchodu na tiskovou konferenci bylo patrné, že diskuse byla vyčerpávající. Rozkoly ostatně i sami potvrdili.

„Konflikt nemá vojenské řešení,“ zopakoval k válce na Ukrajině slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Szijjártó dodal, že Maďaři Kyjevu vůbec neposílají vojenský materiál. Proti tomu se ozval polský šéf diplomacie Radosław Sikorski, který připomněl, že Polsko na Ukrajinu směřovalo už více než čtyři desítky balíčků s vojenskou podporou.

Česko pak stojí za projektem nákupu munice u třetích zemí pro Ukrajinu. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na tiskové konferenci ocenil, že se k iniciativě Prahy nově připojuje také Varšava. Budapešť s Bratislavou naopak zůstanou mimo.

 X X X

 V září v Německu předčasné volby?

1Lídr Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz uvedl 22. září jako „vhodné datum“ pro konání předčasných voleb do německého Spolkového sněmu. „Pokud se zhroutí federální vláda a budou vypsány předčasné volby, pak by 22. září letošního roku bylo dobré datum. V tuto dobu bude končit období letních prázdnin a dovolených a na tento den jsou naplánovány i volby ve spolkové zemi Braniborsko,“ řekl dnes Merz v rozhovoru pro Funke Mediengruppe, třetího největšího německého vydavatele novin a časopisů.

Merz, současně šéf opoziční frakce CDU/CSU, která v současnosti suverénně vede v průzkumech, volilo by ji asi 34 procent Němců, je přesvědčen, že do začátku podzimu Svobodná demokratická strana Německa (FDP) opustí řady vládnoucí semaforové koalice.

Podle jeho soudu je zřejmé, a ví ti Svobodní, že pokud zůstanou v koalici, tak v příštích volbách opět bariéru vstupu do parlamentu nepřekonají. Na této hranici 5 procent nyní balancují. Jedinou otázkou prý je, kdy „liberálové“ z vlády odejdou a z jakého důvodu. Lidé milují zradu, ale ne zrádce.“ řekl Merz.

Současně potom naznačil, kdo by se mohl stát vládním partnerem CDU/CSU. Respektuje prý Stranu zelených v zahraničněpolitických otázkách, včetně těch, které se týkají rostoucí vojenské podpory kyjevskému režimu. „Zelení prošli hlubokou proměnou. Robert Habeck jako první hovořil o dodávkách zbraní na Ukrajinu. „Zelení se dokážou extrémně rychle přizpůsobit nové realitě, alespoň v zahraniční a bezpečnostní politice,“ – tvrdil konzervativní lídr.

Podle médií již předseda FDP a ministr financí Christian Lindner kvůli sporům s koaličními sociálními demokraty a kancléřem Olafem Scholzem vede jednání o plánech vládu opustit. Podobné informace se objevují o Straně zelených, server vasevec.cz

X X X

Trumpovu kasu vysávají pokuty i volební kampaň. Za poslední měsíce povážlivě zchudl

Exprezident Donald Trump musí místo vedení volební kampaně utrácet peníze za soudní výlohy a pokuty. Trump je sice stále miliardář, ale jmění se od jeho prvního mandátu smrsklo téměř na polovinu. Web CBS News proto mapoval, cesty, kterými peníze z exprezidentových „kapes“ mizí.

Když Trump v roce 2016 vyhrál americké volby, jeho jmění se odhadovalo na 4,6 miliardy dolarů (107 miliard korun). Patřil tak bezpečně do prestižního žebříčku Forbes 400, který sdružuje čtyři sta nejbohatších Američanů.

 Jenže od té doby se impérium realitního magnáta Trumpa spíše zmenšuje, než rozšiřuje. Z prestižního seznamu už vypadl a jeho jmění se smrsklo na aktuálních 2,6 miliardy dolarů (61 miliard korun). Trump je tak „až“ 1 287. nejbohatší člověk na planetě.

 Odkud Trump peníze bere?

I když Trump proslul jako mediální osobnost nebo fanoušek wrestlingu, jeho jmění pochází primárně z nemovitostí. Po své babičce a otci zdělil gigantický konglomerát The Trump Organization, který se soustředí primárně na realitní podnikání. Kolos vedl Trump od roku 1971 a a v roce 2017 předal jeho vedení svým dětem v době, kdy vstupoval do Bílého domu. Stále ale zůstává jeho vlastníkem.

Většinu Trumpova majetku tak tvoří nemovitosti: od obytných budov v New Yorku až po golfová hřiště a hotely po celém světě. Důležitý je zejména podíl v kancelářské budově na Manhattanu v hodnotě 500 milionů dolarů (12 miliard korun). Podobný objem peněz má Trump v investicích a na dalších 300 milionů dolarů (sedm miliard korun) se odhaduje hodnota jeho golfového resortu v Miami.

Vlivem covidové pandemie ale řada Trumpových nemovitostí ztratila na ceně. Exprezident finančně prodělal také na neúspěšné expanzi jeho sociální sítě Truth.

 Za co Trump utrácí?

I když Trump nadále disponuje úctyhodným bohatstvím, jeho výdaje mu začínají přerůstat přes hlavu. Je totiž žalován hned v několika soudních procesech a v některých z nich už dostal peněžitý trest. Zvláště ho pálí pokuta v případu údajného nadhodnocování hodnoty majetku, kvůli tomu, že má na případné zaplacení peněžitého trestu.

Newyorský soud mu v tomto případu vyměřil astronomickou pokutu, která s úroky v přepočtu přesahuje hodnotu 10 miliard korun. Trump se sice odvolal, peníze ale podle soudu musí stejně sehnat.

Jenže taková částka už není zanedbatelná ani pro dolarového miliardáře. Trumpovi právníci tak shánějí ručitele. Web CBS News poznamenal, že Trumpovy nemovitosti jsou sice mnohem cennější než výše pokuty, ale jeden z vedoucích pracovníků Trump Organization napsal, že ručitelské společnosti nejsou ochotny přijmout nemovitosti jako zástavu.

 Trumpovi tak proto hrozí, že bude muset začít prodávat své nemovitosti pod cenou, aby pokutu zaplatil. Jeho finanční trable se projevují i v kampani. Volební rozpočet Joea Bidena je totiž každým dnem vyšší než ten Trumpův. Podle listu Washington Post dokonce několikanásobně.že rozdíl rozpočtů je několikanásobný. To by mohlo Trumpovi v cílové rovince zlomit vaz.

X X X

SLOVENSKÝ  POSLANEC  BLAHA  O  VOLBÁCH

TO VY ROZHODNETE O TOM, KTO VYHRÁ V DRUHOM KOLE, PRIATELIA

Výsledky prvého kola prezidentských volieb nie sú žiadnym prekvapením, aj keď rozumiem sklamaniu mnohých Slovákov.

Korčok zmobilizoval liberálnu kaviareň do posledného slniečkara, reálny potenciál Petra Pellegriniho sa ukáže v druhom kole.Kľúčové bude, kto dokáže osloviť národný a vyhranene ľavicový tábor, a teda z veľkej časti aj voličov Smeru, Vás, ktorí patríte medzi mojich voličov.

Je vás tu mnoho, ktorí ste v prvom kole volili Štefana Harabina. Plný rešpekt. Ten dosiahol slušný výsledok a ja mu srdečne blahoželám.Bude teraz záležať od vás, priatelia, kto vyhrá prezidentské voľby. Stačí si to matematicky zrátať.

A bude vcelku vtipné sledovať, ako sa vám bude dva týždne zaliečať slizký had Korčok, aby si vás získal. Odrazu to bude dávať na vlastenca, prestane na chvíľu kopať do Ruska a možno občas povie aj slovo „mier“. To bude rozkošné.

Nechcem Vám boriť sebavedomie, pán Korčok, ale márna snaha. My všetci vieme, čo ste zač. Nenávidíte Slovensko a skáčete, ako píska Washington a Brusel. Budete nás hnať do vojny proti Rusku a navyše budete robiť všetko pre to, aby ste vyvolali občiansku vojnu proti vláde.

Od toho Vás tam potrebujú Vaši páni – aby ste viedol vojnu proti vláde, aby ste šíril rozvrat, aby ste tu urobil majdan. A my to všetci dobre vieme. Ste vyhranený liberál a pravičiar, americký sluha, na prvom mieste máte Ukrajinu a chcete, aby Slovensko prišlo o právo veta v EÚ. Ste bezpečnostným ohrozením národnej suverenity a mieru.

Ľudia to veľmi dobre vedia. Ostáva len jediná otázka – či pôjdu v druhom kole voliť. Nebudem agitovať, priatelia, poznáte môj názor. Korčoka musíme poraziť za každú cenu a Smer má v tomto jasno. Takto to za nás vyjadril náš predseda Robert Fico:

„Zo zrejmých dôvodov sa časť voličov Smeru prvého kola volieb nezúčastnila a časť dala podporu Š. Harabinovi.

SMER – SSD očakáva v druhom kole prezidentských volieb tesný súboj a naďalej plne podporuje kandidáta Hlasu – SD P. Pellegriniho, ktorý je pre Slovensko lepším riešením ako I. Korčok.“

Mňa by zaujímal Váš názor, priatelia. To vy rozhodnete o tom, kto bude prezident. Záleží len od toho, či pôjdete voliť alebo nie. A verte, že na to, čo si myslíte, sú odrazu zvedaví všetci. Aj tí, ktorí vám nadávali do „dezolátov“ a „extrémistov“ na čele s Korčokom a jeho liberálnym táborom.

Všetci odrazu chcú vedieť, čo si myslíte a budú si vaše komentáre čítať – srdečne pozdravujem slniečkarov z N-ka. Tak čo im odkážete? Prosím, píšte.

Ľuboš Blaha, (Autor  místopředsedou NR SR a místopředsedou strany Smer-ssd), server vasevec.cz

X X X

Nechtěný důl Turów znovu na scéně, stát čeká. Chyťte se za nos, volají místní

Polský hnědouhelný důl Turów v obrovské jámě těsně za českou hranicí, který „krmí“ obrovskou tepelnou elektrárnu s osmi chladicími věžemi, na kterou je vidět i od nás, to má opět nahnuté. A to přesto, že se s ním česká vláda nedávno „smířila“ v mezinárodní dohodě s Polskem.

Správní soud ve Varšavě minulý týden zrušil těžařům dokument EIA neboli posouzení vlivu dolu na životní prostředí. Tento dokument je nezbytný k tomu, aby se v Turówu dál těžilo do roku 2044.

Soud konstatoval, že posudek EIA podhodnotil škody, které těžba páchá na podzemní vodě, a podhodnotil i poklesy půdy. Konstatoval i to, že důl poškozuje život Čechů i Němců za hranicí. Právě Němci si na něj tentokrát u soudu stěžovali.

V tuto chvíli nás a naše životní prostředí více hájí polský soud než vlastní vláda.

Milan Starecobyvatel obce Uhelná

Například německé město Žitava viní důl z propadů půdy a narušení statiky domů. Podle žalobců rozsudek mění pravidla hry. Nyní je prý možné důl skutečně uzavřít nebo alespoň bránit jeho rozšiřování. Stávající povolení k těžbě platí jen do roku 2026. To do roku 2044 nemůže být bez platné směrnice EIA vydáno.

X X X

Rusko vyslalo stíhačky k americkým bombardérům, donutilo je změnit směr

Rusko v sobotu vyslalo přepadovou stíhačku MiG-31 k dvojici amerických strategických bombardérů B-1B nad Barentsovým mořem, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americké bombardéry změnily směr letu a následně se otočily, když se k nim ruský stíhač přiblížil, tvrdí Moskva podle tiskových agentur.

„Let ruské stíhačky se odehrál v přísném souladu s mezinárodními pravidly využití vzdušného prostranství nad neutrálními vodami a při dodržení bezpečnostních opatření,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Podobná vyjádření publikuje ruské ministerstvo poměrně často. Letouny Severoatlantické aliance vzlétají v případech, kdy se v blízkosti členských států objeví ruské stroje.

Na konci letošního ledna se vyskytla paradoxní situace, kdy ruské letadlo s prezidentem Vladimirem Putinem na palubě při letu do Kaliningradu, nejzápadnější výspy Ruska, provázelo osm letounů Severoatlantické aliance, napsal ruský server Vojennoje obozrenije, známý také jako Topwar.ru.

Putin tehdy navštěvoval ruské regiony před prezidentskými volbami, ve kterých si tento měsíc zajistil další šestileté období v Kremlu. Server do výčtu zahrnul i dva švédské vojenské letouny, přestože v lednu ještě Švédsko přinejmenším formálně nebylo členem NATO.

X X X

 Francie reaguje na útok v Moskvě. Zavádíme nejvyšší stupeň opatření, oznámil premiér

Francie po pátečním teroristickém útoku v Moskvě, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), posiluje bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň. Na síti X to v neděli oznámil francouzský premiér Gabriel Attal.

„Vzhledem k tvrzení o útoku Islámského státu a hrozbám pro naši zemi jsme se rozhodli zvýšit (protiteroristický program) Vigipirate na nejvyšší úroveň: hrozící útok,“ napsal Attal po skončení zasedání rady pro obranu v Elysejském paláci, kterého se zúčastnil i prezident Emmanuel Macron.

Plán Vigipirate byl v lednu snížen na úroveň dva, což je zvýšená bezpečnost – riziko útoku, uvedla agentura AFP.

Francouzský systém varování před terorismem má tři stupně, přičemž nejvyšší stupeň se aktivuje v případě útoku ve Francii nebo v zahraničí nebo v případě, že je hrozba útoku považována za bezprostřední. Spouští se tak výjimečná bezpečnostní opatření, jako jsou zesílené hlídky ozbrojených sil na veřejných místech, jako jsou nádraží, letiště a náboženská místa.

Při páteční střelbě v koncertním sále ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy ozbrojenci zabili nejméně 137 lidí, dalších více než 180 je jich zraněno. K útoku se přihlásili příslušníci IS. Spojené státy před touto hrozbou Rusko varovaly, ale prezident Vladimir Putin varování veřejně odmítl jako pokus o zastrašování.

X X X

 Komisař robopes. Policisté v Málaze mají nového pomocníka, rozdá i pokuty

V ulicích španělské Málagy bude pomáhat policistům při hlídkách mluvící robotický pes. Kromě monitorování veřejného pořádku dokáže podle jeho autorů dokonce i dávat pokuty.

 Robotický policejní pes, jehož testují v Málaze zatím v místech s menším provozem, váží 35 kilogramů a kromě modrého policejního majáčku má na sobě palubní počítač a řadu senzorů.

Díky umělé inteligenci dokáže chodit po městě, upozorňovat na mimořádné události nebo odhalovat přestupky.

Když například někdo pojede na koloběžce tam, kde nemá, upozorní ho slovy: V této zóně je použití koloběžek zakázáno.

A navíc je téměř nezničitelný, tvrdí Antonio Morales z univerzity v Málaze, jejíž technologický institut prototyp robotického policejního psa vytvořil.

Šéf tohoto institutu Pedro Merino dodal, že podobného pomocníka používají například už policisté v New Yorku.

X X X

Generál Blaško: Evropský parlament bude muset ustoupit od zákazu spalovacích motorů

 Nový Evropský parlament bude muset ustoupit od plánu na zákaz spalovacích motorů. Podle europoslance Hynka Blaška za ně není náhrada. „Zaměřit celou agendu ekologie jen na neustále virtuální měření oxidů uhličitého, to je nesmysl, a stalo se z toho náboženství, které Evropu ničí,“ řekl v rozhovoru pro Českou justici. Kromě revize Green Dealu budou klíčovými tématy migrace a bezpečnost. Generál Blaško v minulých volbách kandidoval za SPD, nyní chce uspět v barvách Aliance pro nezávislost ČR.

X Jaká budou tři nejvýznamnější témata předvolební kampaně do Evropského parlamentu v České republice?

Migrace, Green Deal a bezpečnost.

X Které tři největší úkoly se rýsují před nově zvoleným Evropským parlamentem? Kterým agendám by se měl prioritně věnovat a přinést celoevropské řešení?

Bude muset ustoupit od radikálních plánů na zákaz spalovacích motorů, kotlů, plynu a dalších věcí pro které nemáme náhradu. Stejně tak se bude muset postavit čelem k problému nelegální migrace. Částečně se s tím už začalo například zmírněním normy EURO 7, v ohledu migrace například spolupráce s Albánií ve věci ochrany hranic.

X Na které tři prioritní otázky by se měla zaměřit nová Komise a s jakými návrhy by měla přijít?

Stejně jako ty výše zmiňované, ale s tím, že Komise je v podstatě silnější evropská instituce než Evropský parlament a já považuji za velmi důležité, aby Komise přinášela kvalitní legislativní návrhy má k tomu obrovský aparát, placený z našich daní.

X Kterou evropskou legislativu, schválenou v průběhu současného funkčního období EP, považujete za nejpřínosnější a proč?

Evropské instituce mnoho přínosné legislativy nepřinášejí, nicméně zmínil bych například snahu regulovat umělou inteligenci a brát v potaz její rizika, aby si časem instituce nebo firmy nechtěly zjednodušit práci a nenechaly finální rozhodnutí o lidech na umělé inteligenci. Pozitivně také hodnotíme opatrné náznaky poslanců spolupracovat se třetími zeměmi na ochraně hranic.

X Kterou stěžejní legislativu by měl současný europarlament a členské státy v tomto funkčním období dotáhnout ještě do konce a proč?

Současný parlament má před sebou dvě poslední hlasování. Já jsem spíše příznivec toho, aby se deregulovalo a vracely se pravomoce členským státům, což v současném složení parlamentu není reálné. Věřím ale, že po volbách ubyde federalistů, kteří chtějí superstát EU.

X Hrozí, že nebude dotažen do konce některý ze zásadních aktuálně projednávaných legislativních návrhů a bude se jim muset zabývat nový parlament?

Jelikož s většinou nesouhlasím, tak nepovažuji za hrozbu, že některý projednán nebude. Naopak doufám, že nové složení Evropského parlamentu umožní i revize některých legislativních aktů, proti kterým jsem hlasoval, ale bohužel prošly díky hlasovací mašině socialistů a lidovců. Týká se to především evropské legislativy, související s Green Dealem kterou by měl nový Evropský parlament kompletně zrušit.

X Bude se muset s některým tématem začít s novou Komisí a novým EP od nuly?

Rozhodně s Green Dealem, jak už jsem zmínil. Bude se muset znovu od nuly stanovit, co lze považovat za skutečnou ochranu přírody. Co se týká měřitelných jedovatých látek, odpadů, nadbytečných plastů, plýtvání jídlem, tam je to jasné. Ale zaměřit celou agendu ekologie jen na neustále virtuální měření oxidů uhličitého, to je nesmysl, a stalo se z toho náboženství, které Evropu ničí.

X Je šance, že se stihne projednat a schválit farmaceutický balíček? EHDS? Považujete tato témata za důležitá?

Nejsem si jistý, nicméně považuji za důležité, aby se vyřešil nedostatek chybějících léků. Je důležité, abychom nebyli závislí, a měli v tomto ohledu v EU soběstačnost.

X Jakou důležitost přikládáte otázce unijní úpravy délky ochrany patentových práv u léčiv, podporující investice do farmaceutického výzkumu, a tlaku na inovativní farmaceutické firmy, aby dodávaly léčiva také do středně velkých/menších zemí EU, které nepatří k nejbohatším členským zemím?

Je těžké najít rozumnou hranici toho, aby se zaplatil výzkum nových léčiv, který nepochybně nákladný je, ale zároveň, aby léky nebyly předražené. Jsem v tomto ohledu zastánce spíše toho, aby patenty byly kratší. Je potřeba také dostatečně zohlednit, pokud se na výzkumu podílí státní sektor a jsou používany veřejné finance. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

 Kauza ostravského podnikatele Martina Dědice je u vrchního soudu. Včetně návrhu na vyloučení soudce

 Známá ostravská kauza, v níž v hlavní roli vystupuje tamní podnikatel Martin Dědic, doputovala k Vrchnímu soudu v Olomouci. Vyplývá to z aplikace Infosoud. Martin Dědic si s dalšími obžalovanými před dvěma a půl lety 5. října vyslechl u Krajského soudu v Ostravě trest osmi let vězení a propadnutí veškerého majetku. Přes rok a půl po zákonné lhůtě trvalo, než předseda trestního senátu Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl napsal písemné odůvodnění rozsudku, proto byla odvolání podána po nebývale dlouhé době. Martin Dědic podle rozsudku udržoval úzké vztahy s regionálními politiky a na to konto měl ovlivňovat veřejné zakázky. Rozsudek v regionální kauze čítá téměř neuvěřitelných 581 stran.

Podle zjištění Ekonomického deníku soudce Krajského soudu v Ostravě předminulý týden odeslal celý spis, všechna odvolání, a to i včetně odvolání k návrhu na vyloučení soudce, k Vrchnímu soudu v Olomouci.

„Prostřednictvím svého obhájce jsem podal proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě odvolání, kterým se v následné době bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Podané odvolání je určeno právě tomuto druhoinstančnímu soudu, a proto mne prosím pochopte, že se nechci detailně vyjadřovat k obsahu odvolání jako reakci na rozsudek do té doby, než se odvolací soud s mým odvoláním seznámí,“ sdělil Ekonomickému deníku Martin Dědic.

Martin Dědic byl odsouzen k osmiletému trestu a propadnutí veškerého majetku. Pro výkon tohoto trestu mu byla určena věznice se zvýšenou ostrahou. Čtyřletý nepodmíněný trest dostal Břetislav Pavelek, který měl hrát úlohu bílého koně. Čtyři obžalovaní odešli od soudu s podmínečnými tresty, dva soud zprostil viny.

Dědicově společnosti Business Advisor byl zároveň uložen trest propadnutí majetku. Společnosti Pragoimex odešla od soudu s úhrnným peněžitým trestem ve výměře 30 milionů korun. Společnosti Perfect Distribution a.s. (dříve Martek Medical – pozn. red.) byl uložen peněžitý trest v celkové výměře 10 milionů korun.

Soud zprostil obžaloby zakázku na rekonstrukci ostravské nemocnice, protože nebylo prokázáno, že stal skutek, pro nějž jsou obžalovaní stíháni. Stejně tak soud zprostil obžaloby pro krácení daní.

„Ing. Martin Dědic v Ostravě a jinde v období nejméně od října r. 2008 do 31. ledna 2014 přestože nebyl členem žádného z orgánů Statutárního města Ostravy a jeho městských obvodů, nebyl zaměstnancem Statutárního města Ostravy, jeho městských obvodů, případně jím zřízených příspěvkových organizací, a zároveň nebyl statutárním orgánem, členem statutárního orgánu ani zaměstnancem obchodních společností ovládaných Statutárním městem Ostrava (dále jen SMO) a s těmito subjekty neměl uzavřenou jakoukoliv smlouvu o poskytování poradenské či jiné obdobné činnosti, prostřednictvím své úzké spolupráce s významnými ostravskými regionálními politiky z České strany sociálně demokratické… …a na základě toho Ing. Martin Dědic získal vliv na chod a řízení přinejmenším Městské nemocnice Ostrava, jejímž zřizovatelem je Statutární město Ostrava, a Dopravního podniku Ostrava a.s., společnosti ovládané Statutárním městem Ostravy, prostřednictvím svých vztahů s výše jmenovanými představiteli Statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje získával informace o chodu těchto společností a o připravovaných veřejných zakázkách od níže uvedených členů statutárních orgánů, dozorčí rady a zaměstnanců uvedených společností… …

Ing. Martin Dědic v uvedeném období ve vztahu k obchodním společnostem, které měly zájem o získání veřejných zakázek od MNO a DPO se stal osobou, o které níže uvedení uchazeči o veřejné zakázky věděli, že je schopen jim zajistit prostřednictvím svého vlivu na chod v uvedených obchodních společnostech vytvoření zadávacích podmínek, kterým budou uvedené subjekty schopny vyhovět a tak se budou moci vyhlašovaných veřejných zakázek zúčastnit, taktéž jim umožní s dostatečným předstihem se připravit na dosud nevyhlášené veřejné zakázky a tím být zvýhodněni vůči jiným uchazečům o veřejné zakázky, a dále od něj získávali neveřejné informace týkající se chodu a provozu výše uvedených subjektů, které taktéž mohli využít při podávání nabídek, za tímto účelem obchodní společnosti uvedené níže hradily Ing. Martinu Dědicovi finanční prostředky, na které neměl jakýkoliv právní nárok, neboť veřejné zakázky musí být v souladu s ustanovením zákona o veřejných zakázkách zadávány za dodržení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace,
přičemž za účelem zastření těchto plnění, které měly povahu úplatku, uzavíraly níže popsané obchodní společnosti úmyslně simulované smlouvy s obchodní společností Business Advisor (Dědicovou společností – pozn. red.),“ stojí na začátku extrémně dlouhého písemného odůvodnění rozsudku.

„Poté co orgány činné v trestním řízení dne 16.9.2013 zajistili u Ing. Martina Dědice důkazy prokazující, že hlavním předmětem činnosti Business Advisor, a.s. je zastírání úplatků pro Ing. Martina Dědice prostřednictvím fiktivního poskytování poradenských služeb, tak se dohodli, že tyto úplatky budou zastírat jako platby za reklamní služby, které si společnost Pragomimex a.s. objedná u společnosti Propag-Storm a.s., kdy Ing. Martin Dědic se dohodl s Vlastislavem Přečkem, který spolu s Mgr. Bronislavem Mikiskou, založili a řídili organizovanou zločineckou skupinu sestávající z osob (následuje výčet 21 jmen – pozn. red.), ovládaných prostřednictvím Vlastislava Přečka mimo jiné osobami Ing. Milan Vinkler (jeden za zakladatelů skupiny PPF, který již zemřel – pozn. red.), JUDr. Jaroslav Jankerle (pražský advokát – pozn. red.) Róbert Mosorják či Adolf Zýma, vůči kterým již státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podal dne 1.12.2017 obžalobu u Krajského soudu v Ostravě pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny a zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině,“ lze se dále dočíst v rozsudku.

„Ing. Martin Dědic společně s dalšími osobami jednak v souvislosti se zadáním veřejné zakázky v úmyslu opatřit sobě nebo jinému prospěch zjednal některému dodavateli přednost a výhodnější podmínky na úkor jiných dodavatelů, takovým činem získal pro sebe značný prospěch a přijal majetkový prospěch. jednak v souvislosti s obstaráním věci obecného zájmu pro sebe přijal úplatek a jednal tak v úmyslu opatřit sobě prospěch velkého rozsahu, jednak zastíral původ věci, které byly získány trestným činem spáchaným na území české republiky, takový čin spáchal ve vztahu k věci pocházející ze zvlášť závažného zločinu a získal takovým činem pro sebe prospěch velkého rozsahu a uvedeného činu se dopustil vědomě se členem organizované zločinecké skupiny, jednak se účastnil na činnosti organizované zločinecké skupiny, úmyslně v jiném vzbudil rozhodnutí ve větším rozsahu zkrátit daň a spáchal takový čin ve značném rozsahu,“ konstatoval v rozsudku dnes už bývalý místopředseda ostravského krajského soudu a odvolací soudce Igor Krajdl.

Dovolená tři týdny

Vypracování písemného odůvodnění rozsudku trvalo soudci Igoru Krajdlovi přes rok a půl po zákonné lhůtě.

Předseda Krajského soudu Petr Novák vyhověl hned několika žádostem soudce Igora Krajdla na prodloužení lhůty k vydání písemného rozhodnutí. Naposledy zkraje loňského léta se zásadní podmínkou, konečným možným termínem vydání písemného rozsudku.

„V současné době je vyhotoveno 496 stran odůvodnění (2271 328 znaků, tj. 1261 normostran). Dalších 20 minut diktátu není zatím přepsáno. Je dokončeno hodnocení všech důkazů včetně závěrečné rekapitulace odůvodnění viny i zprošťujících výroků. K dokončení rozsudku tak zbývá zpracovat odůvodnění neprovedených důkazů, zásadních procesních námitek, odůvodnit právní kvalifikaci a výši uložených trestů.
Vzhledem k postupu prací na rozsudku lze odhadnout, že koncept rozsudku bude hotov cca k 15. 6. 2023, přičemž s ohledem na rozsah rozsudku jeho korektura bude vyžadovat cca 2 měsíce. V této době je pak plánována dovolená předsedy senátu v rozsahu tří týdnů. Z těchto důvodů navrhuji prodloužení lhůty k vyhotovení rozhodnutí do 31. 8. 2023,“ napsal podle zjištění Ekonomického deníku na konci loňského května soudce Krajdl svému šéfovi Novákovi.

Konečná lhůta

„Lhůta pro vyhotovení rozsudku v předmětné věci je aktuálně prodloužena do 31. 8. 2023, přičemž se jedná o lhůtu konečnou. Důvody pro prodloužení lhůty jsou stále identické, tedy mimořádný rozsah a složitost celé věci. V současné době je odůvodnění rozsudku prakticky kompletní a je vyhotoveno ve formě konceptu (více než 500 stran textu), předseda senátu nyní provádí závěrečné korektury, následně bude rozsudek vypraven, a to zcela jistě ve výše uvedené lhůtě. Celkovou lhůtu vyhotovení rozsudku považuji sice za mimořádnou, ovšem za přiměřenou rozsahu a složitosti dané věci, s přihlédnutím k tomu, že předseda senátu vyhotovuje odůvodnění rozsudku sám a nemá pro tento účel k dispozici žádnou zásadní podporu v podobě asistenta či kohokoliv jiného, protože soud potřebnou administrativou nedisponuje v dostatečném množství a navíc po podstatnou dobu byl předseda senátu zatížen povinnostmi souvisejícími s výkonem funkce místopředsedy soudu. Předseda senátu na vyhotovení rozsudku průběžně neustále pracoval, tedy nedošlo u něj k žádným výpadkům či prodlevám. Tato skutečnost byla předmětem opakovaných kontrol,“ sdělil Ekonomickému deníku předseda soudu.

„Na vaši otázku ´zda čerpá kolega Krajdl v létě dovolenou a v jakém rozsahu´ nemohu nyní odpovědět, neboť aktuálně žádnou nečerpá a o jeho plánech stran případné dovolené nevím,“ doplnil Petr Novák.

Čas více než dostatečný

Podřízeného přitom vyzval k intenzivní práci na vyhotovení písemného znění rozsudku, jak vyplývá z komunikace, do které měl Ekonomický deník možnost nahlédnout.

„Vážený pane kolego, jsem si vědom toho, že předseda senátu vyhotovuje odůvodnění rozsudku sám a nemá pro tento účel k dispozici žádnou zásadní podporu v podobě asistenta či kohokoliv jiného, protože soud potřebnou administrativou nedisponuje v dostatečném množství. Náležitosti obsahu odůvodnění
rozsudku stanoví zákon. Justiční praxe v České republice navíc tíhne k velmi podrobnému pojetí argumentace soudu na podporu svého rozhodnutí. V extrémně obsáhlých a složitých kauzách soudce není objektivně schopen vyhotovit plnohodnotné písemné odůvodnění rozsudku řádově v několika málo dnech čí snad týdnech, aniž by se nemusel dlouze zabývat obsahem provedených důkazů (tzn. vysoký počet vyslechnutých osob, obsáhlá vyjádření, obrovský rozsah listinného materiálu). Předseda soudu jako orgán státní správy soudů má pravomoc dohlížet, aby v řízeních vedených u soudu nedocházelo k průtahům. Zákon o soudech a soudcích, však současně jasně stanoví, že výkon státní správy soudů nesmí zasahovat do nezávislosti soudů. Z tohoto důvodu nelze připustit, že by předseda soudu jakkoliv korigoval soudce při vyhotovování písemného odůvodnění rozsudku v tom smyslu, že by ovlivňoval jaké skutečnosti má soudce do odůvodnění rozsudku uvádět a jaké nikoliv, a to za účelem zajištění předpokládané stručnosti odůvodnění. I přes skutečnosti výše uvedené Vás nabádám k intenzivní práci na vyhotovení rozsudku směřující k jeho dokončení, jelikož současně nelze rezignovat na požadavek vyhotovení písemného rozsudku ve lhůtě, jež by byla adekvátní rozsahu a složitosti dané věci. S přihlédnutím k vyhlášení předmětného rozsudku již dne 5. 10. 2021 považují lhůtu o délce téměř dva roky za více než dostatečnou k vyhotovení jeho písemného odůvodnění, a to i včetně zohlednění všech překážek objektivní povahy uváděných v předchozích žádostech o prodloužení lhůty,“ pobídl razantně podřízeného kolegu Petr Novák.

Osm let natvrdo zatím bez písemného odůvodnění

Martin Dědic podle obžaloby udržoval úzké vztahy s regionálními politiky, což prokázaly odposlechy a monitoring telefonů. Podle soudu měl Dědic ovlivňovat zakázky od roku 2008 do roku 2014. K ovlivňování měl dle obžaloby, kterou soud přijal, využívat svých tehdejších kontaktů s ostravskými politiky z ČSSD. Soudce Igor Krajdl při čtení odůvodnění rozsudku mimo jiné zmínil exhejtmana Miroslava Nováka, Simonu Piperkovou, Vojtěcha Mynáře či Lumíra Palyzu, kteří v rámci Ostravy zastávali vlivné posty.

Žalobce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Vít Koupil v obžalobě tvrdí, že podnikatel Martin Dědic měl nezákonným způsobem pomoci společnostem Pragoimex, Martek Medical Vostav Morava k vítězství v lokálních tendrech. Za to měl podle detektivů získat úplatky za cca 37 milionů korun. Ty měla inkasovat Dědicova firma Business Advisor, tvrdí vyšetřovatelé.

„Obžalovaný získal vliv na chod Městské nemocnice Ostrava a Dopravního podniku Ostrava. Prostřednictvím těchto vztahů získával informace o chodu společností a připravovaných veřejných zakázkách,“ prohlásil soudce Igor Krajdl.

Reálné poradenství

Martin Dědic od počátku kauzy tvrdí, že je nevinný. To samé konstatovaly u soudu i společnosti, jež tvrdí, že mu platily za reálné poradenství. Policisté i státní zástupce to ale vidí jinak. Podle obžaloby šlo o úplatky, jen zakrývané smlouvami o poradenské a konzultační činnosti.

Martin Dědic byl odsouzen k osmiletému trestu a propadnutí veškerého majetku. Čtyřletý nepodmíněný trest dostal Břetislav Pavelek, který měl hrát úlohu bílého koně. Čtyři obžalovaní odešli od soudu s podmínečnými tresty, dva soud zprostil viny.

Řada pochybností

Ve spise totiž například absentují originální listiny, ale také originály dat zajištěné IT techniky nebo její bitové kopie.

Prostorové odposlechy jsou ve spise pouze v kopiích a nejsou tam zdaleka všechny. Chybí především ty, které by mohly mluvit i ve prospěch obžalovaných.

Objevily se i další pochybnosti. Například ve větvi modernizace tramvají ostravského dopravního podniku, týkající se společnosti Pragoimex. Jak vyšlo u soudu najevo, podmínky inkriminovaného tendru nastavovalo zhruba deset lidí, ale tito lidé Dědice neznají. Navíc neznají ani s policií spolupracující osoby, na jejichž svědectví je případ z velké většiny vystavěn.

Také u dodávek zdravotnické techniky do městské nemocnice přetrvávají pochybnosti. Svědci, podílející se na administraci zakázky, opět Dědice neznali. Další svědci navíc potvrdili výhodnost kontraktu se společností Martek Medical. Ve výběrové komisi přitom zasedaly respektované lékařské kapacity.

Ve větvi zakázky na dostavbu městské nemocnice, kterou řešila společnost Vostav, se pak ukázalo, že údajné obžalobou označené úplatky zbyly zaplaceny ještě před vyhlášením výběrového řízení, kdy se nejprve losovalo a pak se soutěžila cena. Úplatek by pak postrádal logiku. Také ve druhé inkriminované zakázce, kterou Vostav vyhrál a měl na ni subdodavatele, byl údajný úplatek 400 tisíc korun zaplacen před vyhodnocením výběrového řízení.

Martin Dědic podle zjištění Ekonomického deníku soudu také podrobně doložil nabytí svého majetku, včetně toku vkladů na účet. Jan Hrbáček, Ekonomický deník,ceskajustice.cz

X X X

 Filip Novotný a Chris Clark odváží z Barcelony důležité poznatky a zkušenosti

První závodní víkend prestižní světové kategorie World Supersport 300 ve španělské Barceloně je za námi. Závody nabídly jako vždy fantastickou podívanou a spoustu dramatických okamžiků. Dvojice českobudějovického týmu Accolade Smrz Racing BGR, rookie Filip Novotný a Chris Clark čelili velké konkurenci z řad zkušených jezdců ve snaze zjískat co nejvíce poznatků a zkušeností pro zbytek sezóny. Filip zajel své nejrychlejší kolo celého víkendu ve druhém závodě a skončil na 24. pozici. Chris Clark z USA skončil 30. Další podnik mistrovství světa se koná v holandském Assenu 19.-21. dubna. Jakub Smrž (manažer týmu) „Byl to složitý víkend pro všechny, pro jezdce i pro tým. Ale myslím, že kluci premiéru zvládli rozumně, a zodpovědně. Je tam velký prostor pro zlepšení, chceme je vidět o hodně výš, ale to má svůj čas. Teď soustředíme přípravu na Assen.“ Filip Novotný #11 „Druhý závod byl lepší než ten včerejší. Podařilo se mi zlepšit můj doposud nejlepší čas. Jel jsem ve skupince, ve které jsem nakonec dojel první. Celkově to byl skvělý víkend a skvělá zkušenost. Moc děkuji týmu za jejich úžasnou práci. Uvidíme se v Assenu.“ Chris Clark #27 “S druhým závodem jsem opět spokojen. Byl to jeden velký souboj. Celkově mám z tohoto prvního víkendu dobrý pocit, protože jsem se posunul, a pochopil, co bude třeba k tomu, abychom se zlepšili.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.