Pellegrini odmieta „pionierstvo“ pre Ukrajinu. Odborári košického DP v utorok ostrý štrajk. Scholz utrpel porážku v Berline

Premié Heger bude o darovaní migov rokovať, Koordinované rozhodnutie v otázke dodania stíhačiek Ukrajine členskými štátmi NATO by bolo vtiahnutím Aliancie do konfliktu s Ruskou federáciou, dodávka vojenského materiálu je preto autonómnym rozhodnutím každej krajiny. V nedeľňajšej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Bývalý premiér, nezaradený poslanec Národnej rady SR a predseda mimoparlamentnej strany Hlas Peter Pellegrini uznáva, že požiadavka Volodymyra Zelenského ako prezidenta napadnutej krajiny je legitímna, premiér Slovenska však podľa neho nemôže bohorovne presadzovať „pionierske hrdinstvo“, ktoré neprekonzultuje so spojencami.

Expremiér si vie predstaviť, že ak by k dodaniu stíhačiek pristúpili aj iné krajiny, mohli by ísť na Ukrajinu aj slovenské migy. Upozorňuje však na doterajší obozretný a opatrný prístup iných štátov považujúcich darovanie stíhačiek za veľmi citlivú otázku.

Heger uistil, že o tejto téme diskutuje s lídrami ďalších krajín NATO. „A rovnako tak hovorím, že o tejto téme musíme rokovať na národnej úrovni,“ povedal Heger. Zvýraznil zároveň, že obranyschopnosť Ukrajiny je mimoriadne dôležitá nielen pre ňu, ale aj pre štáty, ako je Slovensko.

 Hostia diskusie sa vrátili aj k výrokom dočasne povereného ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislava Káčera o rizikách územných nárokov Maďarska voči Slovensku. Heger sa s nimi nestotožňuje. „Nemyslím si to, čo povedal minister,“ poznamenal. Mieni, že vzájomné vzťahy s Maďarskom sú veľmi dobré.

Pellegrini považuje Káčerove vyjadrenia za absolútne nevhodné. „Narúšajú síce dobré, no predsa len krehké vzťahy s Maďarskom,“ upozornil. Je presvedčený, že namiesto podobných výrokov by mal Káčer venovať energiu kauze smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku, v ktorej belgická prokuratúra odmietla trestné stíhanie.

V závere diskusie pri odpovediach ‚ÁNO – NIE‘ Heger odmietol povolebnú spoluprácu s Pellegrinim, predseda Hlasu si zasa nevie predstaviť, že by vo vláde, ktorú by viedol on, sedel na poste ministra vnútra Robert Kaliňák./agentury/

X X X

Ľubomír Jaško: Stíhacie preteky Smeru a Hlasu

Dnes sú to migy pre Ukrajinu, zajtra to bude čokoľvek iné z pomoci Ukrajine. Táto téma bude zneužitá v predvolebnej kampani nadzvukovou rýchlosťou. Najťažšie bude uveriť rozdielom v prístupe Smeru a Hlasu.

Smer tradične bez zábran

Situácia Ficovho Smeru je jednoduchšia. Nemusí sa zdržiavať zábranami, práve preto ho voliči žerú. Jediným maskovaním, ktoré Robert Fico a jeho spolustraníci v tejto veci použijú, budú sladké reči o mieri.

Potom im zostáva už len osvedčený mix strašenia, hystérie a klamstiev. Ich pripravenosť na všetko v televíznej debate dosvedčil podpredseda Takáč. Nebol schopný jednoznačne odmietnuť ani tie najšialenejšie reči o chystanej mobilizácii, v ktorej „slovenské rodiny prídu o svojich synov, ženy a mužov“.

Výchovnej facky za šírenie poplašnej správy od generálneho prokurátora sa dotyční obávať nemusia…

V súvislosti so stíhačkami majú opozičné strany k dispozícii ešte jeden prostriedok kamuflovania. Kým skončia špirálu právnych špekulácií o kompetenciách poverenej vlády, Rusi už budú znovu čakať v nejakej kolóne pred Kyjevom. Reči o citlivom a premyslenom prístupe sa dobre počúvajú, ale Ukrajine nepomôžu.

Reči iba zdanlivo rozumné

Pellegriniho Hlas bude hrať svoju hru na dôstojnejších, rozumnejších a umiernených. Samozrejme s ambíciou odlíšiť sa od Smeru, hoci v tých najvnútornejších hladinách mysle sú ich postoje totožné.

Pellegriniho maskovanie je iného druhu ako to Ficovo, ale práve preto ešte zákernejšie. Najprv rozprával o „kolektívnom rozhodnutí NATO”, hoci je to hlúposť. NATO je obranná aliancia, nie akýsi umelý štát, ktorý práve vyhlásil vojnu Rusku. Napadnutá Ukrajina rozširuje možnosti obrany a v zmysle základných práv získava prostriedky na obranu od jednotlivých krajín.

Následne sa mierne opravil (presne tak, ako to dokáže len on) a začal s rečami o koordinácii krajín.

Všetko, čo povie, znie zdanlivo rozumne. Problémom je čas a jeho motívy.

Z celej „stíhačkovej” debaty vychádzajú najsmiešnejšie tí, ktorí sa boja nechať Slovensko bez vlastných stíhačiek napospas nepriateľom. To naozaj priznávajú, že nejakého nepriateľa máme? A myslia na toho, ktorého od rána do neskorej noci obhajujú?

Zákernosť Smeru a falošnosť Hlasu pôsobí strašidelne pri pomyslení, že takto geopoliticky zmätení by mali kormidlovať štát, aktuality.sk

X X X

Odborári košického dopravného podniku ohlásili na utorok ostrý štrajk

Odborári Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) ohlásili na utorok (14. 2.) ostrý štrajk. Mestská hromadná doprava bude úplne obmedzená. Premávať budú len spoje do dvoch nemocníc, spoločnosti U. S. Steel a do školy v košickej mestskej časti Vyšné Opátske. TASR o tom v nedeľu informovala predsedníčka základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (IOZ) pri DPMK Andrea Vindišová.

 Štrajková pohotovosť bola odborovými organizáciami pri DPMK vyhlásená 10. januára. Následne sa 17. januára uskutočnilo verejné zhromaždenie zúčastnených strán. Zamestnanci vtedy odsúhlasili vyhlásenie ostrého štrajku. Na spoločnom mimoriadnom zasadnutí výborov odborových organizácií bol 31. januára zvolený štrajkový výbor a prijaté uznesenie o vykonaní ostrého časovo neobmedzeného štrajku.

„Vopred sa ospravedlňujeme obyvateľom mesta Košice a celej cestujúcej verejnosti za spôsobené ťažkosti, ale toto je jediný spôsob, ako upozorniť, že doprava v meste sa bez peňazí robiť nedá,“ uviedli vo vyhlásení Vindišová a Ivan Horváth, predseda základnej organizácie vodičov mestskej hromadnej dopravy pri DPMK.

V deň konania štrajku bude vypravená linka „H“, ktorá zabezpečí dopravu cestujúcich do nemocnice na Triede SNP a na Rastislavovej ulici. Taktiež budú vypravené autobusové spoje „RA“, a to tak, aby bol zabezpečený návoz na pracovné zmeny do spoločnosti U. S. Steel a zároveň bude zabezpečovaná takzvaná vnútrozávodná doprava v tejto spoločnosti. Spoje, ktoré vykonávajú rozvoz detí do školy v mestskej časti Vyšné Opátske, budú taktiež zabezpečené v plnom rozsahu.

Časovo neobmedzený štrajk je dobrovoľný. Vstupujú doň všetci zamestnanci akciovej spoločnosti bez ohľadu na pracovné zaradenie. Zamestnanci sa počas štrajku zúčastnia aj na verejnom zhromaždení na Bardejovskej a Hornádskej ulici.

Odborári predtým uviedli, že ostrý štrajk bude vyhlásený ako apel na neriešenie kritickej situácie v DPMK či nedostatok financií na zabezpečenie úloh. Podľa ich slov ide aj o zachovanie pracovných miest, pracovné podmienky zamestnancov a ich spravodlivé finančné odmeňovanie.

V súvislosti s ohlásením ostrého štrajku v DPMK očakáva vedenie mesta riešenie situácie zo strany vedenia dopravného podniku, a to bez prepúšťania zamestnancov. Podnik, naopak, poukazuje na to, že už zabezpečil úsporu prevádzkových nákladov a pri chýbajúcich financiách očakáva pomoc mesta, a to aspoň na zachovanie súčasnej úrovne verejnej dopravy./agentury/

X X X

Sociálni demokrati Olafa Scholza utrpeli porážku v krajinských voľbách v Berlíne

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala približne 18 percent hlasov. Sociálni demokrati nemeckého kancelára Olafa Scholza utrpeli v nedeľňajších opakovaných regionálnych voľbách v Berlíne výrazný neúspech.

Prvýkrát za viac ako dve desaťročia zaostali v hlavnom meste za opozičnými konzervatívcami. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na prvé odhady verejnoprávnych staníc ARD a ZDF.

Opakované voľby nariadil súd

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala približne 18 percent hlasov; v roku 2021 to bolo 21,4 percenta. Podpora Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), ktorá je v Berlíne a v Spolkovom sneme momentálne v opozícii, vzrástla z 18 percent v roku 2021 na približne 28 percent.

V opakovaných voľbách, ktoré nariadil súd, dosiahla SPD najhorší povojnový výsledok v hlavnom meste, kde mala post starostu nepretržite od roku 2001.

Scholz čelí kritike

Hlasovanie v Berlíne sa síce odvíjalo od miestnych záležitostí, ale neuspokojivá prehra prišla v čase, keď Scholz čelí rozsiahlej kritike za svoju váhavú vojenskú podporu Ukrajine po minuloročnej ruskej invázii.

Výsledok opakovaných volieb spochybňuje pokračovanie koalície vedenej sociálnymi demokratmi a súčasnou starostkou nemeckého hlavného mesta Franziskou Giffeyovou.

Jej koaliční partneri sa snažili dosiahnuť pokrok, ale Zelení tiež mierne klesli na približne 18 percent hlasov, zatiaľ čo strana Linke zaznamenala približne 13 percent.

Nový starosta otázny

Zatiaľ nie je jasné, kto bude novým starostom Berlína, keďže strana s najväčším počtom hlasov nemusí nevyhnutne obsadiť túto funkciu, pripomína tlačová agentúra DPA.

Berlínu, jednej zo 16 spolkových krajín, súdy nariadili vrátiť sa k volebným urnám po tom, ako sa zistilo, že voľby v roku 2021 nespĺňali základné demokratické normy v dôsledku rozsiahlych problémov s hlasovaním.

Nedeľňajšie voľby sa konali pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov z Rady Európy, ktorých pozvalo samotné mesto, aby sa obnovila dôveru po fiasku z roku 2021.

K dispozícii bolo celkovo 2257 volebných miestností. Berlín má 2,4 milióna oprávnených voličov.

Opakované voľby v Berlíne sú len druhým prípadom v povojnovej histórii Nemecka, keď boli krajinské voľby vyhlásené za neplatné. Predtým sa po nezrovnalostiach pri hlasovaní museli v roku 1991 opakovať voľby v Hamburgu, aktuality.sk

X X X

Na Cypre si zvolili nového prezidenta

Nikos Christodulidis bude dosiaľ najmladším cyperským prezidentom. Bývalý cyperský minister zahraničných vecí Nikos Christodulidis zvíťazil v nedeľu druhom kole prezidentských volieb na Cypre. Jeho súper, kariérny diplomat Andreas Mavrojiannis, priznal porážku, informuje TASR podľa správ tlačových agentúr AP a AFP.

Po sčítaní 99,5 percenta hlasov viedol Christodulidis so ziskom približne 52 percent hlasov. Druhý Mavrojiannis získal zhruba 48 percent hlasov. Volebná účasť dosiahla približne 72,4 percenta a k urnám prišlo vyše 405.000 oprávnených voličov.

Christodulidis sa vo veku 49 rokov stane dosiaľ najmladším cyperským prezidentom.

Spôsobil rozkol vo vládnej strane

„Dnes sa skončila cesta – veľká cesta, ktorú som zdieľal s tisíckami ľudí. Ľutujem, že sme nedokázali dosiahnuť zmenu, ktorú Cyprus potrebuje,“ vyhlásil Mavrojiannis.

Christodulidis kandidoval ako nezávislý a svojou účasťou vo voľbách spôsobil rozkol v cyperskej vládnej strany DISY, z ktorej vzišiel. Táto strana nemala v druhom kole prezidentských volieb svojho kandidáta vôbec prvýkrát. Jej kandidát Averof Neofytu skončil v prvom kole volieb na treťom mieste.

Očakáva sa, že Christodulidis, ktorého favorizovali aj predvolebné prieskumy, zaujme tvrdý postoj k stagnujúcim rokovaniam sprostredkovaných OSN, ktoré sa týkajú rozdelenia ostrova.

Cyprus je rozdelený na dve časti od roku 1974. Turecká armáda vtedy obsadila sever ostrova po tom, ako gréckocyperskí nacionalisti uskutočnili štátny prevrat s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. V minulosti sa konali mnohé rokovania sprostredkované OSN, ktorých cieľom bolo prekonať toto rozdelenie; boli však neúspešné.

Cyprus je členským štátom EÚ od roku 2004, ale právo EÚ sa uplatňuje len na juhu ostrova, aktuality.sk

X X X

   Migy Ukrajine pomôžu najmä pri útokoch. Do bojov môžu byť nasadené za pár týždňov

 Prečo boli slovenské stíhačky MiG-29 uzemnené, čo bude treba na nich upraviť, ako rýchlo sa to dá a na čo ich budú Ukrajinci využívať? Okolnosti očakávaného presunu slovenských stíhačiek na Ukrajinu približuje v rozhovore Pavel Macko, generál vo výslužbe, ktorý bol najvyššie postaveným Slovákom v štruktúrach NATO.

 „V dynamickom boji sú migy veľmi účinné voči pozemným cieľom. Umožňujú podporu vlastných manévrujúcich pozemných jednotiek, či už pri obrane ale hlavne pri útoku,“ hovorí Macko.

 X Ukrajina je bližšie ku získaniu slovenských migov. Na čo ich môžu využívať? Nakoľko im vôbec budú nápomocné?

MiG-29 je bojový stroj, ktorý Ukrajinci reálne využívajú. Je určený na ochranu vzdušného priestoru ale zároveň aj na pôsobenie proti pozemným cieľom. Je to takzvané frontové stíhacie letectvo, čo znamená, že sú aj na línii dotyku. Ukrajinci aj naďalej majú ešte stále relatívne funkčnú protivzdušnú obranu. Ukrajinci používajú vrtuľníky Mi-24, Mi-8 alebo Mi-17 s podvesenými raketometmi s neriadenými strelami, ktorými nalietavajú nad ruskými pozíciami a ostreľujú ich zo vzduchu. Ukrajinci používajú aj Suchoje v rôznych verziách na priamu leteckú podporu, teda palebné ničenie zo vzduchu. Na tieto úlohy je použiteľný aj MiG-29. Dvojsedadlové migy používajú Ukrajinci aj ako prostriedok na ničenie frontovej protivzdušnej obrany, či už systémov S-300 alebo ďalších. Robia to pomocou protiradarových striel HARM. Takže Ukrajinci by samozrejme vedeli zvýšiť intenzitu palebného ničenia. V dynamickom boji, keď napríklad protivník spraví prielom, treba v určitom okamihu koncentrovať všetky letecké paľby z nízkych leteckých hladín, sú migy veľmi účinné voči pozemným cieľom a umožňujú podporu vlastných manévrujúcich pozemných jednotiek, či už pri obrane ale hlavne pri útoku.

 X V čom je výhoda migov oproti západným stíhačkám, ktoré sa Ukrajinci tiež dlhodobo snažia získať?

Migy by Ukrajinci určite vedeli využiť. Tento typ lietadiel majú vo výzbroji, vedia ho prevádzkovať a majú naň vycvičených aj pilotov. Bolo by to relatívne rýchlo aplikovateľná pomoc. Snahy o získanie F-16 či iného západného lietadlá sú pochopiteľné, lebo v dlhodobom hľadisku Ukrajinci minú aj východnú muníciu. Oni rakety pre migy nevyrábajú, takže budú aj tak musieť prispôsobil lietadlá na západnú muníciu. Problém nie je s bombami ale s raketami. Na riadené strely treba mať v stroji zabudovaný aj špeciálny softvér.

Chcú preto západné stíhačky, aby boli zásobovateľní západnými raketami a zároveň vedeli dlhodobejšie udržiavať takúto techniku, pretože čokoľvek na území Ukrajiny je terčom ruských rakiet. V každom prípade nepotrebujú lietadlá na prienik do hĺby ruského územie ani do hĺbky ruských pozícií na vlastnom ukrajinskom území. Potrebujú lietadlá najmä na priamu leteckú podporu pozemných vojsk. Ale aj na vzdušný boj, teda protileteckú ochranu. Tieto lietadlá vedie totiž pôsobiť proti ruským vrtuľníkom, ktoré takisto podporujú ruské vojská.

 X Prečo boli na konci augusta migy uzemnené?

Migy sú vo všeobecnosti stroje, ktoré majú svoje prevádzkové cykly. To znamená, že po určitom počte hodín musia byť urobené rôzne stredné opravy alebo generálna oprava. Slovensko prevádzkovalo celkovo 11 migov, pôvodne 12. Vždy bola dvojica zaradené do ostrej bojovej pohotovosti, teda v nepretržitej prevádzke. K tomu bolo treba udržiavať aj niekoľko záložných strojov. Na to sme mali uzatvorený tajný kontrakt, takzvanú abonentskú zmluvu.

Bol to ale zvláštny kontrakt. S Rusmi sme sa dohodli, že upustíme od tohto systému a pôjdeme do bezgenerálkového režimu. To znamená, že spoločnosť RSK MiG, ktorá bola dodávateľom takejto služby bude permanentne udržiavať prevádzkovú schopnosť určitého percenta našich lietadiel. Bol stanovený minimálny počet lietadiel, ktoré by mali byť kedykoľvek plne k dispozícii. Toto umožňovalo aj v prípade núdze vybrať agregáty aj z ďalších strojov a udržiavať minimálny počet lietadiel. Reálne to bolo tak, že často sa ani len tieto počty nedodržiavali.

X Tento stav ale zmenila vojna a ruskí technici letisko Sliač opustili. Nemohli sme pokračovať v ich údržbe sami?

Keď začala vojna na Ukrajine, ocitli sme sa v nepríjemnej situácii, lebo priamo v jadre našej základne, ktorá je zároveň súčasťou pohotovostného systému obrany vzdušného priestoru NATO, sa nachádzal exteritoriálny a naviac nepriateľsky naladený prvok. Rusko, ktoré vedie vojnu v susednej krajine, nás označila za nepriateľskú krajinu. Vznikli preto pochybnosti, či budú migy aj prevádzky schopné, keby sme ich potrebovali napríklad aj proti hrozbe z východu. Nakoniec ale sami Rusi stiahli svojich technikov zo Sliaču. Na Slovensku preto ostali migy, ktoré síce vieme opravovať, ale veľa potrebných opráv môže robiť len výrobca, či firma s licenciou. Tým, že odišli, neboli sme migy schopné plne prevádzkovať. Zvládli by sme ich prevádzkovať len možno o niekoľko týždňov dlhšie. Išlo ale aj o bezpečnosť. Ak lietadlá nie sú servisované predpísaným spôsobom, mohli by naše vzdušné sily ohroziť napríklad civilnú leteckú prevádzku.

 X Prečo sa začalo o ich odovzdaní rokovať až teraz, keď sú uzemnené už od septembra?

Oficiálna verzia hovorí, že formálna žiadosť z Ukrajinskej strany doteraz neprišla. Vedeli sme o záujme ale nebol oficiálne potvrdený ukrajinskou vládou. Tá prišla ústami prezidenta až vo štvrtok. Po druhé sme ani nemali peniaze za generálku týchto strojov. Preto ich minister obrany nechal uzemnené a hľadal zdroje a partnerov. Tieto stroje musia byť dovybavené a upgradované, aby mohli byť dané do bojového použitia na Ukrajine. Nie všetky totiž boli letuschopné. Tiež z nich musí byť vymontovaná chránená a utajovaná technológia NATO. To sú niektoré komunikačné zariadenia a rozpoznávacie zariadenia, ktoré slúžia na identifikáciu vlastný lietadiel a odlíšiť ich od tých nepriateľských.

X Ako rýchlo sa dajú tieto migy pripraviť na použitie?

Niekoľko týždňov. Niektoré môžu byť použité okamžite ale niektoré bude treba dôkladnejšie opraviť. Bude ich ale všetky treba vybaviť systémom, ktorý používajú Ukrajinci.

X Požiadala Ukrajina o migy teraz možno aj preto, že po dodaní ťažších zbraní ako sú transportéry a najmä tanky má už Ukrajina väčšie šance získať aj stíhačky?

Je to dosť možné. Charakter toho boja sa znovu mení. Rusi znovu prevzali iniciatívu. Naviac si vybudovali obranné línie v okupovaných líniách, ktoré predtým nemali. To znamená, že sa vyžaduje iný rozsah pôsobenie ukrajinskej armády, aby dokázali zastaviť a následne vytlačiť Rusov zo svojho územia. Teraz potrebujú viac a silnejšiu podporu než mali pri svojej prvej protiofenzíve, keď boli ešte Rusi v útočnom móde. Preto Ukrajinci vtedy veľmi rýchlo obsadili Charkovskú oblasť. Ukrajinský postup sa zastavil na ruských obranných líniách a preto narážajú na podstatne väčší odpor ruských síl.

x  Akú reakciu Ruska môžeme očakávať?

Reakcie Ruska bude samozrejme rétoricky veľmi agresívna. Budú sa opäť vyhrážať ale principiálne je stíhačka rovnako smrtiaca zbraň ako mínometný granát, delostrelecký systém alebo čokoľvek iné. Rusko útočí na ukrajinskom území. Naši piloti v tých stíhačkách ale sedieť nebudú. Samotná dodávka stíhačiek preto nie je žiadnou eskaláciou z našej strany, rovnako ako nie je ani zatiahnutím Slovenska do konfliktu./agentury/

X X X

Pellegrini nechce sedieť v jednej vláde s Kaliňákom

Eduard Heger zas odmietol byť v jednom kabinete práve s Pellegrinim.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini dnes odmietol, že by sedel v jednej vláde s podpredsedom Smeru a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Povedal to v závere relácie Na telo televízie Markíza. Moderátor Michal Kovačič sa ho spýtal, či si vie predstaviť, že by bol súčasťou vlády, kde by bol ministrom vnútra Kaliňák. Šéf Hlasu reagoval stručným „nie”.

Kaliňák aktuálne opäť čelí obvineniu, tentoraz z podplácania. Podľa vyšetrovateľov z NAKA sa údajne spolu s podnikateľom Jozefom Brhelom podieľal na podplácaní bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Podľa jeho výpovede mu Brhel doplácal 200-tisíc eur ročne k jeho oficiálnej výplate, čo malo slúžiť ako dorovnanie jeho predošlých príjmov, o ktoré prišiel, keď súhlasil s tým, že sa stane šéfom daniarov.

„Dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200-tisíc eur ročne, aby si bol v pohode,“ mal mu povedať vtedajší minister vnútra. Kaliňák akékoľvek podozrenia odmieta.

„Skutok je založený výlučne na lživej výpovedi kajúcnika Františka Imreczeho,“ vyhlásil Kaliňákov advokát David Lindtner.

Pellegrini sa v relácii stretol s povereným premiérom Eduardom Hegerom. Ten zas vylúčil, že by sedel v jednej vláde práve s šéfom Hlasu. Na otázku moderátora, či si vie predstaviť byť v jednej vláde s Petrom Pellegrinim, odpovedal aktuálny predseda vlády tiež „nie”, aktuality.sk

X X X

Záchranná akcia v Turecku bola aj pre skúsených profesionálov krst ohňom

 Pri záchrane preživších po ničivom zemetrasení v Turecku sa nedalo spoliehať na nacvičené operačné a metodické postupy. Všetko sa muselo diať pri absolútnej improvizácii a pri absolútnom ohrození života. Po návrate slovenských záchranárov to zdôraznil veliteľ tímu Igor Žiak. „Bol to pre nás krst ohňom,“ netajil.

 Vyzdvihol odvahu, profesionalitu i morálku každého jedného člena v jednotke. „Nechali tam kus seba, kedykoľvek a kdekoľvek by som s nimi do podobnej akcie išiel,“ zdôraznil. Na kolegoch ocenil schopnosť prispôsobiť sa náročným situáciám a prijímať v zložitých, riskantných podmienkach dôležité rozhodnutia. „A keďže sú to všetci chlapi na správnom mieste, pomohli sme predĺžiť život minimálne piatim dospelým a jednému dieťaťu,“ uviedol v súvislosti so šiestimi osobami z 12 preživších, ktorých Slováci zachránili a ktorí sú už mimo ohrozenia života.

Žiak upozornil, že záchranná misia bola naplánovaná na sedem dní, dôvodom návratu však okrem znižujúcej sa šance na záchranu zavalených osôb boli aj zhoršujúce sa bezpečnostné podmienky. „Katastrofa v dôsledku zemetrasenia sa mení na ťažkú humanitárnu situáciu s rastúcim napätím. Tí, ktorí prežili, ostali bez prístrešia, sú hladní a je im zima,“ opísal Žiak situáciu v lokalite zasiahnutej zemetrasením. Priznal, že aj záchranári boli domácimi tlačení do stále nebezpečnejších záchranných akcií.

 Záchranárov na letisku privítali dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger a dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO), rovnako tak zástupcovia rezortu vnútra i zahraničných vecí a európskych záležitostí. Všetci vyzdvihli prácu záchranárov a poďakovali sa im za reprezentáciu krajiny.

Slovenský záchranársky tím pôsobil v Turecku od začiatku týždňa, počas misie sa mu podarilo vypátrať z ruín 12 živých osôb. Jednotku tvorilo desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a päť príslušníkov Horskej záchrannej služby.

Slovensko bude Turecku naďalej pomáhať v rámci humanitárnej či inej medzinárodnej asistencie v koordinácii s Európskou úniou. Lietadlo s humanitárnou zásielkou v objeme vyše šiestich ton odletelo do Turecka už v nedeľu ráno, ďalšie dodávky by mali nasledovať v najbližších dňoch.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na pondelok (6. 2.). Nešťastie si v oboch krajinách podľa miestnych úradov vyžiadalo už viac ako 33 000 obetí./agentury/

X X X

Sulíkova SaS padla v najnovšom prieskume k hranici zvoliteľnosti

Pellegriniho Hlas zostáva pred septembrovými predčasnými parlamentnými voľbami favoritom prieskumov.

 Ešte vlani v lete sa preferencie strany Richarda Sulíka Sloboda a Solidarita (SaS) v predvolebných prieskumoch pohybovali na viac ako dvojnásobku 6,2-percentného volebného výsledku v ostatných parlamentných voľbách v roku 2020. Sulíkovci bežne prekračovali 13 aj 14 percent.

Odchod SaS z vlády a neskoršie podanie návrhu na vyslovenie nedôvery kabinetu Eduarda Hegera sa zrejme nestretli s veľkým pochopením u značnej časti voličskej základne liberálov. Iba 5,3 % oslovených by volilo sulíkovcov, vyplýva z februárového prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo TV Markíza.

SaS by tak delili len tri desatiny percenta od 5-percentnej hranice, ktorú potrebujú politické subjekty prekročiť v boji o brány parlamentu. Najbližší súboj sa pritom blíži – predčasné parlamentné voľby sa aj pričinením sulíkovcov uskutočnia 30. septembra.

Pohoršili si aj matovičovci

V prepade voličských preferencií pokračuje aj hnutie OĽaNO, ktoré už medzičasom zmenilo názov, aby sa zbavilo malých strán. Pred tromi rokmi si politický subjekt Igora Matoviča vybral zhruba každý štvrtý človek, ktorý išiel voliť. Začiatkom februára 2023 matovičovci oslovujú už len každého 15. až 16. Slováka ochotného prísť k volebnej urne.

Z šéfa OĽaNO, ktorý zostavoval vládu a v roku 2020 sa stal premiérom, sa neskôr stal minister financií. Od jesene už opäť len drie poslanecké lavice. Bývalých voličov Matoviča zrejme odrádza aj fakt, že za ostatné roky od neho odišlo množstvo ľudí.

V decembri tak urobili poslanci Občiansko-demokratickej platformy sústredení okolo Jána Budaja a odchod z OĽaNO už opakovane pripustil aj dočasne poverený premiér Eduard Heger. Ten by neodišiel sám. Aj minister obrany Jaroslav Naď má bližšie k Hegerovi ako Matovičovi.

Favorit sa nemení

Strana Hlas-SD, ktorú založil Peter Pellegrini po odchode zo Smeru v lete 2020, naďalej vedie. Ak by sa parlametné voľby uskutočnili vo februári, zhruba jeden z piatich voličov by vhodil do volebnej urny hlasovací hárok s kandidátmi pellegriniovcov.

Zhruba každý siedmy respondent si v najnovšom prieskume vybral stranu Roberta Fica. Smer-SD sa v ostatnom čase zviditeľnil zrejme najviac iniciovaním neplatného referenda, ktorého cieľom bolo vytvoriť ústavný mechanizmus, ktorý by umožnil skrátiť volebné obdobie Národnej rady referendom alebo uznesením parlamentu.

Smeráci si v najnovšom predvolebnom prieskume mierne pohoršili.

Mierny pokles voličov zaznamenalo aj Progresívne Slovensko Michala Šimečku. To si v prieskume vybral zhruba každý deviaty respondent. Po tom, ako v koalícii so Spolu v roku 2020 neprešli do parlamentu, už pred aktuálnymi voľbami stihli potvrdiť, že do súboja o parlamentné brány idú samostatne.

Do NR SR by sa vo februári prebojovali ešte politické subjekty: Republika Milana Uhríka, Sme rodina Borisa Kollára a KDH Milana Majerského.

A čo dzurindovci?

Strana Modrá koalícia, za ktorú najviac hovorí bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, niekdajší šéf SDKÚ, sa v prieskume ocitla po prvý raz. S 2-percentným výsledkom však brány parlamentu ešte zďaleka neatakuje.

Súčasné preferencie Dzurindovej strany sú však násobne vyššie ako strany Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Jablko by volilo len 0,1 % oslovených respondentov.

Prieskum verejnej mienky sa uskutočnil od 1. do 8. februára formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1017 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia, aktuality.sk

X X X

Na Cypre si zvolili nového prezidenta

Nikos Christodulidis bude dosiaľ najmladším cyperským prezidentom. Bývalý cyperský minister zahraničných vecí Nikos Christodulidis zvíťazil v nedeľu druhom kole prezidentských volieb na Cypre. Jeho súper, kariérny diplomat Andreas Mavrojiannis, priznal porážku, informuje TASR podľa správ tlačových agentúr AP a AFP.

Po sčítaní 99,5 percenta hlasov viedol Christodulidis so ziskom približne 52 percent hlasov. Druhý Mavrojiannis získal zhruba 48 percent hlasov. Volebná účasť dosiahla približne 72,4 percenta a k urnám prišlo vyše 405.000 oprávnených voličov.

Christodulidis sa vo veku 49 rokov stane dosiaľ najmladším cyperským prezidentom.

Spôsobil rozkol vo vládnej strane

„Dnes sa skončila cesta – veľká cesta, ktorú som zdieľal s tisíckami ľudí. Ľutujem, že sme nedokázali dosiahnuť zmenu, ktorú Cyprus potrebuje,“ vyhlásil Mavrojiannis.

Christodulidis kandidoval ako nezávislý a svojou účasťou vo voľbách spôsobil rozkol v cyperskej vládnej strany DISY, z ktorej vzišiel. Táto strana nemala v druhom kole prezidentských volieb svojho kandidáta vôbec prvýkrát. Jej kandidát Averof Neofytu skončil v prvom kole volieb na treťom mieste.

Očakáva sa, že Christodulidis, ktorého favorizovali aj predvolebné prieskumy, zaujme tvrdý postoj k stagnujúcim rokovaniam sprostredkovaných OSN, ktoré sa týkajú rozdelenia ostrova.

Cyprus je rozdelený na dve časti od roku 1974. Turecká armáda vtedy obsadila sever ostrova po tom, ako gréckocyperskí nacionalisti uskutočnili štátny prevrat s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. V minulosti sa konali mnohé rokovania sprostredkované OSN, ktorých cieľom bolo prekonať toto rozdelenie; boli však neúspešné.

Cyprus je členským štátom EÚ od roku 2004, ale právo EÚ sa uplatňuje len na juhu ostrova.

X X X

Slovenskí vedci prispeli k vývoju technológie, ktorá zvýši úspešnosť umelého oplodnenia

Výskumníci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa pochválili cezhraničnou spoluprácou s dvoma univerzitami a startupom pri vývoji technológie, ktorá má pomôcť zvýšiť úspešnosť umelého oplodnenia.

 Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach umožnila úspešnejšie riešenie neplodnosti vďaka patentu k novej technológii.

Problémy s neplodnosťou sa každoročne týkajú desiatok miliónov párov po celom svete. Predovšetkým u žien starších než 40 rokov sa s pribúdajúcim vekom výrazne znižujú šance na otehotnenie, a to aj prostredníctvom umelého oplodnenia. Vedcom z troch univerzít a jedného startupu sa podarilo vylepšiť technológiu, ktorá môže prispieť k úspešnosti asistovanej reprodukcie metódou in vitro fertilizácie. Na vývoji sa podieľali výskumné tímy z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzity Komenského v Bratislave, brnianskej Masarykovej univerzity a startupu z českej holdingovej skupiny FABA Capital.

V súčasnosti patrí “in vitro fertilizácia” k najefektívnejším spôsobom liečby neplodnosti. Aby bolo však umelé oplodnenie úspešné, kľúčová je súhra viacerých faktorov, ako je napríklad výber vhodného embrya pre transfer do maternice. “Nová technológia, chránená patentovou prihláškou, identifikuje nové miRNA molekuly využiteľné v predikcii. Zjednodušene povedané, identifikované molekuly predikujú aktuálnu pripravenosť žien a kvalitu embrya vhodného na proces umelého oplodnenia,” vysvetľuje docentka Miroslava Rabajdová z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie, Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

V čom je technológia unikátna je predovšetkým neinvazívny odber biologického materiálu bez akéhokoľvek poškodenia embrya sofistikovanou analýzou izolovaných molekúl miRNA z kultivačného média, ako aj nových biomarkerov. Vedci si tiež sľubujú zvýšenie schopnosti predikcie a spresnenia analýz s využitím umelej inteligencie.

Samotný výskum československých vedcov prebiehal koordinovane v laboratóriách na Slovensku a na Masarykovej univerzite v Brne. V ďalšej fáze spoločného projektu je jeho komercializácia v rámci in-vitro embryo transferov. Vedci očakávajú, že o technológiu, ktorá má pomôcť zvýšiť úspešnosť umelého oplodnenia, by mohli mať záujem medicínske laboratóriá po celom svete./agentury/

X X X

Hablovičová či Simanová, Kobielsky s krásnou manželkou aj Verešová: Česko-Slovenský ples v Prahe v Obecnom dome prilákal celebrity aj pomáhal

Pražský Obecný dom v sobotu 11. februára 2023 už deviatykrát hostil veľkolepý Česko-Slovenský ples. Aj tentoraz sa akcia niesla v znamená spoločných väzieb dvoch krajín, ktoré kedysi existovali v jednom štáte.

 Lucia Hablovičová a dizajnér Boris Hanečka, ktorý sa postaral aj o jej model šiat na slávnostný večer. Ples sa uskutočnil pod záštitou prezidenta Českej republiky Miloša Zemana a prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a nechýbali na ňom osobnosti spoločenského života, ale aj predstavitelia z politiky či priemyslu a ekonomiky.

 O moderovanie akcie sa postarala už tradične česko-slovenská dvojica – tento rok padla voľba organizátorov na moderátorku Michaelu Maurerovú a herca Vlada Kobielskeho, ktorí sprevádzali jednotlivými vstupmi a bohatým programom. V rámci neho sa predstavil napríklad operný spevák Martin Babjak či sláčiková sekcia Symfonického orchestra Českého rozhlasu – akciu spoločne otvorili.

 V rámci programu mohli hostia tiež vidieť vystúpenie folklórneho súboru Limbora, tanečné vystúpenie farárky Martiny Viktorie Kopeckej a tanečníka Marek Dědíka.

Hosťom v Prahe do tanca hrali a spievali mnohí významní interpreti oboch krajín – kapela Chinaski, Lenka Filipová, Václav Neckář & Bacily, Zuzana Smatanová a Rozhlasový Big Band Gustava Broma so sólistkami Andreou Zimányiovou, Zuzanou Gamboa a Ivanou Regešovou ​​a mnoho ďalších.

 Veľkoleposť plesu potvrdili aj dámy, ktoré na červenom koberci ako i samotnom plese žiarili. Pozvanie prijali modelka Andrea Verešová, ambasádorky charity Lucia Hablovičová a Martina Šmuková, Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová, Miss Slovensko 2021 Sophia Hrivňáková, moderátorky TV Prima Gabriela Lašková a Eva Perkausová, moderátorka TV JOJ Erika Barkolová, moderátorka RTVS Simona Simanová, speváčky Daniela a Veronika Nízlové, herečka Andrea Růžičková, herci Marek Němec, Jan Komínek, Adam Mišík a Martin Dejdar.

Aj na tento ročník zavítali zástupcovia športového života a pozvanie organizátorov prijali bývalý futbalový reprezentant Tomáš Rosický s manželkou, moderátorkou a bývalou modelkou Radkou a bývalý hokejový reprezentanti Patrik Eliáš s manželkou Petrou a Alexander Salák s manželkou Michaelou.

Nechýbal ani tradičná charitatívny rozmer, keďže ples zbiera peniaze na pomoc ľuďom či deťom v núdzi. „Po minuloročnej veľmi úspešnej dražbe v prospech Be Charity Báry Nesvadbovej, sme sa aj tento rok rozhodli podporiť ich projekty,” povedala o novom partnerovi ambasádorka charity pre Slovensko Lucia Hablovičová, ktorá žiarila v kreácii od Borisa Hanečku. Hostia svoju podporu vyjadrili cez tichú aukciu trinástich predmetov a zážitkov.

X X X

Móda z CS plesu v Prahe: Dokonalá Gachulincová, najkrajšia Slovenka nežnou vílou a Smatanová na jednotku, takto ste ju snáď nevideli!

Slávnostný večer na 9. ročníku Česko-Slovenského plesu v Obecnom dome  bol plná spoločenskej módy. Pompéznej, nadýchanej, trblietavej, ženskej a sexi.

 Medzi stovkami hostí sa do popredia záujmu médií dostali najmä známe tváre. Dám, ktoré pozná našinec zo sveta slovenského či českého šoubiznisu, sa v tento večer objavilo na akcii niekoľko. Ktoré zažiarili? Mnohé, my sme pre vás urobili aspoň selektovaný výber a ponúkame aj bohatú galériu, kde sme sa snažili zachytiť väčšinu prítomných z dostupných fotografií.

 Ale teda, poďme najmä k móde. Zdá sa, že plesová sezóna tohto roka ohlásila návrat v najnevinnejšom farebnom tóne. Prevaha bielej a smotanových tónov bola totiž celkom zjavná. Stavila na ňu napríklad modelka a moderátorka Sasha Gachulincová, ktorej model od slovenskej dizajnérky Veroniky Kostkovej ukážkovo vyzdvihol siluetu a niesol v sebe punc dokonalého hollywoodskeho looku. Vlečka na šatách, rukavičky, uhladený účes, šperky aj líčenie s dominujúcimi perami – bolo to ako moodboard hollywoodskeho filmu z éry slávnych megastars. Skrátka na jednotku.

Držiteľka titulu najkrajšej Slovenky, Miss Slovensko 2021 Sophia Hrivňáková stavila tiež na biele tóny. Jej róba požičaná zo svadobného salónu sa niesla v podobnom duchu s hladkou úzkou sukňou, ktorá prechádzala do vlečky. Objem bol však prenesený do ramien, ktoré boli zdobené vertikálnymi kaskádami volánov našívaných už od prsnej časti. Výsledok pôsobil nežne, blondínke dodávali šaty priam éterický a veľmi distingvovaný dojem, bola to však čiastočne aj zásluha jej pôvabu a neprehnanej úpravy.

 Podobný charakter róby predvádzala aj slovenská modelka Andrea Verešová, ktorá opäť spolupracovala s dizajnérkou Janou Pištejovou. V jej prípade však priestor dostal aj dekolt pod tylom zdobeným krištáľmi a odhalená noha pod rozparkom nadýchanej sukne. Do šíku dám v tónoch bielej, no tentoraz s prídavkom metalického dezénu, sa pridala moderátorka RTVS Simona Simanová. Jej kreácia požičaná zo svadobného salónu sa hrala s optickou ilúziou kontrastu dvoch materiálov, na zváženie však bolo spojenie na pohľad klasickej plesovej róby s pomerne „rebelským“ imidžom z uhladených vlasov.

Slovenský dizajn mal počas 9. ročníka zastúpenie aj v kreáciách od Borisa Hanečku. Vlastne už tradične, keďže ambasádorkou charity je Lucia Hablovičová, ktorú návrhár oblieka roky. Tentoraz celkom odvážne. Spoločne sa zhodli na intenzívnej červenej farbe a róba, ktorá akcentovala ladné ženské krivky nositeľky bola ozdobená jemne teatrálnymi detailmi vystrihovaných a vystužených vzorov červenej čipky. Tá nechýbala ani na vlečke.

Zásah do čierneho, v tomto prípade „trblietavého čierneho“, urobila v tento večer v šatách od Borisa Hanečku speváčka Zuzana Smatanová, ktorá bola jedným z hudobných hostí večera. Slovenská speváčka si zvolila večerný model s flitrovanou štruktúrou, pričom trojštvrťové rukáviky zdobil lem strapcov a šaty samotné funkčný (ale nie lacný) rozparok, aby sa na pódiu mohla hýbať. Dievčenský imidž nositeľky podporilo veľmi jemné líčenie a pôvabné pery, Smatanová bola nepochybne ozdobou akcie aj pódia.

 Slovenský dizajn svojimi kreáciami zastúpili aj tvorcovia ako Marcel Holubec, Michaela Ľuptáková či Fero Mikloško. Posledný menovaný sa chystá na návrat na móla s novou kolekciou nazvanou DRAMA a zdá sa, že jej ochutnávku predvádzala bývalá slovenská kráľovná krásy, dnes organizátorka súťaže Miss Universe SR Silvia Lakatošová. Spojenie pelerínových „šiat“ a nohavíc s čiernymi rukavicami a gotikou inšpirovaným mejkapom malo dramatický nádych, otázne je, či aj patrične plesový. V zástupe ostatných žien však Lakatošová vyčnievala. Množstvo ďalších slovenských celebrít doplnil aj zástup českých dám, nechýbali kreácie z dielne ateliérov Poner, Taťány Kovaříkovej či Sandry Markovej alebo Zuzany Lesák Černej. /agentury/

X X X

Chovancová: Cievna mozgová príhoda útočí aj na mladšie ročníky. Príznaky sú jednoduché, napriek tomu ich ignorujeme

 Ľudia podceňujú príznaky cievnej mozgovej príhody a myslia si, že do rána zmiznú. To je veľká chyba, o záchrane života rozhodujú minúty, upozorňuje neurologička.

Cievna mozgová príhoda bola kedysi strašiakom len pre seniorov. Dnes sa na jednotku intenzívnej starostlivosti dostávajú čoraz mladší pacienti. Niektorí nemajú ani tridsať rokov. Môže za to nadváha, fajčenie či vrodené ochorenie.

„Ráno si nevšimnete v zrkadle poklesnutý kútik a fungujete s ním počas celého dňa alebo vám tŕpne ruka. Myslíte si, že to počas dňa odznie a s príznakmi cievnej mozgovej príhody idete spať,“ opisuje neurologička Martina CHOVANCOVÁ typické situácie, s ktorými sa stretáva.

Príznaky cievnej mozgovej príhody sú pritom jednoduché a rozoznať ich podľa jej slov dokáže už aj dieťa. Stačí ich len poznať a včas si zavolať pomoc. Práve čas rozhoduje o miere poškodenia mozgu a návrate do normálneho života.

 X Akých máte pacientov?

Stáva sa, že si pacienti neuvedomujú, že mali porážku a sú agresívni. Často sú dezorientovaní a neuvedomujú si, čo sa s nimi deje a chcú ísť domov. Dezorientácia patrí medzi symptómy cievnej mozgovej príhody. Niektorí tiež veria dezinformáciam, a to je potom náročné.

X Niektorí si zrejme myslia, že dostali príhodu, pretože sa dali zaočkovať proti covidu.

Samozrejme, takých bolo veľmi veľa. Keď bola éra očkovania, zaznamenali sme veľmi veľa ľudí, ktorí si mysleli, že rôzne príznaky majú z toho. Raz sme mali pacienta, ktorý nechcel látku na rozriedenie krvi. Vysvetľovali sme mu, čo obsahuje, ale veľmi sa bál, že či náhodou látka nebola vyrobená ľuďmi, ktorí boli očkovaní. Odmietal od nás všetky infúzie a všetky prípravky.

X Ako to skončilo? Podarilo sa vám ho presvedčiť?

Nie, podpísal reverz. Nezomrel, ale nemohli sme mu pomôcť.

X Poďme sa pozrieť na štatistiky. Koľko ľudí za rok dostane na Slovensku cievnu mozgovú príhodu?

Na Slovensku sa vyskytuje cievna mozgová príhoda ročne u 17-tisíc ľudí. Z roka na rok ich počet stúpa.

X Čím je to spôsobené?

Jednak všeobecne starnutím populácie a, bohužiaľ, aj zvyšovaním jednotlivých rizikových faktorov. Zvyšuje sa počet ľudí, ktorí trpia obezitou, veľa ľudí fajčí a množstvo ľudí má vysoký krvný tlak, cholesterol a tuky v krvi.

X O akej vekovej skupine sa rozprávame? Kedysi bola „porážka” doménou len vyšších ročníkov.

Cievna mozgová príhoda primárne postihuje ľudí nad 60 rokov, to je stále pravda. Čím ďalej sa stretávame aj s mladšími ročníkmi. Už aj 20, 30, 40-roční ľudia majú bežne cievnu mozgovú príhodu.

X Koľko rokov mal váš najmladší pacient?

Čo si pamätám, tak 26 rokov.

X Prečo sa veková hranica vôbec posúva?

Čím ďalej, tým viac sa stretávame s tým, že mladí ľudia majú málo pohybu, fajčia, trpia nadváhou. Často sa cievnou mozgovou príhodou prvýkrát manifestuje ochorenie, o ktorom doteraz pacient nevedel ako napríklad porucha zrážania krvi.

X Klesá však počet ľudí, ktorí na cievnu mozgovú príhodu zomrú?

Stále veľmi veľa ľudí zomiera, ale, našťastie, je to množstvo z roka na rok menšie. Je to vďaka tomu, že vieme zvrátiť cievnu mozgovú príhodu, teda vieme podať liečbu, ktorá vie rozpustiť zrazeninu v cieve alebo ju vieme vybrať. Zároveň vieme veľmi dobre podávať starostlivosť v akútnej, postakútnej a nemocničnej fáze.

Akú veľkú rolu má v tomto celom stres?

Stres zhoršuje úplne všetky ochorenia. Skôr by som povedala, že je to o stresovom prejedaní sa alebo strese v zmysle, že sa nám zvyšuje krvný tlak. Všetci poznáme také to večné naháňanie sa v práci, živote, bez oddychu a cvičenia. Dlhodobý chronický stres je naozaj nebezpečný.

X Naše telo je prispôsobené na stresové situácie. Takže, kde je problém?

Áno, pokiaľ máme dobré cievy, dobrý krvný tlak, nemáme nadváhu a nemáme iné ťažkosti, tak krátkodobý stres by sme mali zvládať. No keď to tak nie je a máme poupchávané cievy, prípadne vysoký tlak, telo zvláda stres omnoho horšie.

X Hovorí sa „nerozčuľuj sa, lebo ťa porazí”. Je to mýtus alebo fakt?

Keď sa človek rozčúli a má neliečený vysoký krvný tlak, tak mu môže prasknúť cieva v mozgu a môže dostať porážku. Keď má človek napríklad dierku v srdci, má menšiu krvnú zrazeninu na nohe a rozčúli sa, tak pretlačí zrazeninu cez dierku v srdci. Tá mu vystrelí až do mozgu, kde mu upchá cievu. Mali sme veľa pacientov, čo mali cievnu mozgovú príhodu v súvislosti s tým, že sa rozčúlili.

X Aké druhy mozgovej príhody poznáme?

Poznáme len dva druhy. Prvým typom je ischemická cievna mozgová príhoda, kedy sa upchá cieva zrazeninou a nedokrvená časť mozgu odumrie. Druhý je, keď praskne cieva v mozgu a vznikne krvácanie do mozgu. Môže sa to stať, keď ľudia zanedbajú preventívne prehliadky a majú vysoký krvný tlak, neliečia si ho a potom tie cievky v mozgu, ktoré sú vlastne najtenšie, prasknú.

X Ktorý z týchto druhov je najčastejší?

Najčastejšie sa vyskytuje ischemická cievna mozgová príhoda, ktorá predstavuje viac ako 80 percent všetkých prípadov mozgových príhod.

X Máte pocit, že ľudia, najmä tie staršie ročníky, sa vyhýbajú preventívnym prehliadkam?

Práve naopak. Povedala by som, že tie staršie ročníky práveže skôr idú na preventívne prehliadky a problém máme s mladými v produktívnom veku, ktorí sa im vyhýbajú.

X Keď človek uvidí niekoho s cievnou mozgovou príhodou na ulici, môže sa stať, že si príznaky pomýli s opitosťou?

Príznaky cievnej mozgovej príhody sa dajú zapamätať podľa skratky FASTF je ako face (tvár), sledujeme u pacienta asymetriu tváre, teda poklesnutý ústny kútik. A ako arm (horná končatina), sledujeme neobratnú ruku, niekedy aj celú polovicu tela. Pacienti nevedia uchopiť veci a majú problém s koordináciou. S ako speech (reč), keď pacient bľabotá alebo hovorí nezmysli. Nakoniec to najdôležitejšie, T ako time (čas).

x Keď hovoríte o tvári, to si asi človek všimne, že niečo nie je v poriadku.

Často si to pacienti sami na sebe neuvedomujú, lebo sa nepozerajú stále do zrkadla a necítia to. Všimnú si to, až keď idú jesť alebo piť. Niekedy však pociťujú tŕpnutie na polovici tváre. Vtedy netreba čakať, že to samé prejde.

X Ako rýchlo sa u pacienta ukážu prvé príznaky?

Ak sa upchá cieva v mozgu, príznaky prídu okamžite. Tam už rozhodujú skutočne minúty, či človek prežije a či to vieme zvrátiť. Rozhoduje sa tiež o tom, do akej miery budeme vedieť pacienta zaradiť do bežného života. Ako je cieva upchatá, tak celá časť mozgu je nedokrvená a čím dlhšie to je, tak tým je väčšie riziko, že mu tie príznaky zostanú.

X Povedali ste, že práve čas je najdôležitejší. Koľko času má pacient?

Ak príde do nemocnice do 4,5 hodiny, tak mu vieme podať látku, ktorá zrazeninu rozpustí. Ak príde do 6 hodín, vieme zrazeninu vybrať katétrom, a tým vieme opäť spriechodniť mozog, dokrviť ho a vyživovať.

Je veľa situácií, keď prídu pacienti, ktorí nehýbu polovicou tela, nerozprávajú. Keď im podáme túto akútnu liečbu, odchádzajú po vlastných a rozprávajú a nemajú žiadny deficit. Dôležité je, aby prišli okamžite, keď si všimnú jeden z týchto príznakov.

X Porážku môže dostať človek aj počas spánku.

Vtedy to zbadá rodina, že sa buď človek nezobudil, alebo na ňom niečo nie je v poriadku keď sa zobudí. Treba hneď volať záchranku, pretože porážka mohla nastať aj pár minút predtým, ako sa človek zobudil a stále mu ešte vieme v nemocnici pomôcť.

Často si človek ráno nevšimne v zrkadle poklesnutý kútik a funguje takto aj cez deň. Alebo mu tŕpne ruka a myslí si, že to zmizne počas dňa. To sú práve chybné situácie, keď to ľudia podcenia alebo dokonca idú s príznakmi spať. Ráno sa zobudia a s rukou vôbec nevedia hýbať.

X Takže ľudia môžu cítiť akési „predsignály”?

Určite, už keď sa začína upchávanie cievy, tak prichádzajú príznaky. Treba okamžite začať konať. Miera oslabenia ruky môže byť totiž rôzna. Môže to byť tŕpnutie, alebo neobratnosť ruky až po to, že vôbec nevie hýbať rukou. Veľmi často ignorujú príznaky a potom im už nevieme pomôcť, keď prídu neskoro.

X A nie je to možno aj tým, že ľudia nechcú chodiť na pohotovosť, kým im nie je extrémne zle?

Ľudia niekedy nemusia vedieť vyhodnotiť situáciu. Rozumiem, že keď sa niekto zobudí a tŕpne mu ruka, tak laik nemusí vedieť odlíšiť, či si ju priľahol alebo či má cievnu mozgovú príhodu. My chceme, aby sa zamyslel nad príznakmi, aby sa pozrel do zrkadla, či náhodou nemá ovisnutý kútik. Keď si nie je istý, nemusí hneď utekať na pohotovosť, ale má zavolať 112 alebo 155, kde mu povedia, čo ďalej.

X Keď už pacient vyhľadá pomoc, ako je na tom naše zdravotníctvo čo sa týka synchronizácie a koordinácie?

Záchranári telefonujú priamo s neurológmi, keď majú podozrenie na to, že by mohlo ísť o cievnu mozgovú príhodu. Máme dokonca špeciálnu aplikáciu a mobilný telefón, ktorý nesmieme nikdy vypnúť. Neurológ čaká na sanitku s otvoreným výťahom a idú rovno s pacientom na CT pracovisko. Ak sa potvrdí, že ide o porážku, tak pacient rovno dostane látku na rozpustenie zrazeniny. Toto celé sa snažíme urobiť pod 20 minút, odkedy pacient príde na centrálny príjem. Sú to európske štandardy, podľa ktorých sa snažíme fungovať.

X Všetko čo rozprávate znie úžasne, ale funguje to tak na celom Slovensku?

Áno, ak dostanete porážku kdekoľvek na Slovensku, vedia vám všade pomôcť rovnako ako v hlavnom meste. Každý rok máme stretnutia, na ktorých sa rozprávame, čo sa dá zlepšiť, pretože každá minúta je dôležitá. Slovenské nemocnice sú na tom veľmi dobre v rámci Európy.

 X Ako vyzerá rekonvalescencia po cievnej príhode?

Po podaní látky na riedenie krvi sledujeme pacienta 48 hodín na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pozorujeme, ako sa ischémia vyvíja a ako mozog reaguje. Následne začneme s aktívnou rehabilitáciou, aby sme minimalizovali deficit. Ak má pacient problém s artikuláciou, tiež od prvého dňa v spolupráci s logopédom trénujeme reč.

X Snažíte sa vzdelávať deti, aby boli schopné rozoznať príznaky cievnej mozgovej príhody, ktoré sú pomerne očividné a jasné?

Príznaky naozaj rozozná aj šesťročné dieťa, len ich musí poznať. Edukujeme žiakov od 5 do 9 rokov a tento rok začíname vzdelávať aj starších. Snažíme sa deti naučiť príznaky a telefónne číslo 112. U starších žiakov nad 10 rokov apelujeme na rizikové faktory, aby nezačali fajčiť, viac sa hýbali a lepšie sa stravovali.

X Zatiaľ to ako vnímate? Sú deti schopné pochopiť aj takúto náročnejšiu tému?

Určite. Boli veľmi chápavé, vnímavé a veľa sa pýtali. Vôbec by som deti v tomto smere nepodceňovala. Vedia si všimnúť poklesnutý kútik, rozoznať zlú reč či oslabenú ruku a vedia si zapamätať číslo 112. To je v podstate všetko, čo potrebujeme, aby vedeli.

X Podarilo sa už deťom zachrániť život na základe toho, čo sa vďaka medzinárodnej iniciatíve Fast Heroes naučili?

Myslím, že to boli tri deti, ktoré boli po tomto 5-týždňovom kurze vystavené v rodine cievnej mozgovej príhode. Keď boli deti so svojimi starými rodičmi, spozorovali príznaky, zatelefonovali a zachránili im život. Vidíme, že to má zmysel.

X Ako bude vyzerať budúcnosť v liečbe cievnej mozgovej príhody?

Veda a výskum idú dopredu a zlepšujú sa tým možnosti, ako vieme pacientovi pomôcť. Ak majú ľudia lieky, ktoré im riedia krv, tak na niektoré lieky im nemôžeme podať látku, ktorá im rozriedi zrazeninu. Mohli by totiž vykrvácať. Sme tak bezmocní a nevieme im pomôcť. Práve na to fungujú takzvané antidotá, ktoré vedia vyblokovať liek, ktorý pacient užíva, avšak tie nie sú dostupné pre všetky lieky. Verím, že v dohľadnej dobe sa to zmení a budeme vedieť pomocť väčšiemu množstvu pacientov, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.