Pellegrini prijme Dolinkovej demisiu. Má však podmienku. Minister Eštok: Zdravotníctvo potrebuje energického, dravého človeka. Kollár návrat do veľkej politiky? Novým riaditeľom Opery SND sa stane Rastislav Štúr. Politici dvíhajú varovný prst pred Číňanmi?

 Fico: Nový minister zdravotníctva je vecou Hlasu. Prezident Peter Pellegrini prijme demisiu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas), až keď za ňu uvidí adekvátnu náhradu. Hlava štátu to uviedla vo videu na sociálnej sieti. Video je z diskusie televízie TA3, ktorú odvysiela v nedeľu 6. októbra. V diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy premiér Robert Fico (Smer) uviedol, že nový minister zdravotníctva je vecou strany Hlas, ktorej tento post patrí.

 „Nebudem prijímať demisiu pani ministerky okamžite a poverovať nejakého člena vlády, kým sa nenájde jej zástupca, to si rezort zdravotníctva nemôže dovoliť,“ vyhlásil prezident. Dolinkovej demisiu prijme až potom, ako od premiéra dostane návrh na vymenovanie nového ministra.

Prezident si podľa svojich slov chce byť o Dolinkovej náhrade istý, že bude schopná pokračovať v začatej práci či v rozbehnutých projektoch a priniesť nové opatrenia, ktoré si zdravotníctvo vyžaduje.

Fico v sobotu v relácii poznamenal, že prezidentovi Pellegrinimu navrhne nové meno na šéfa rezortu zdravotníctva po konzultácii s predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom. Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) má podľa Fica podať demisiu v utorok budúci týždeň.

Predseda vlády si myslí, že ak by mal post prebrať na krátky čas niektorý z ministrov, mal by to byť minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). „Budem čakať na nomináciu človeka, ktorého predloží Hlas, bude to konzultovať s pánom prezidentom a potom sa pokúsim vyhovieť koaličnému partnerovi na 100 percent,“ poznamenal Fico.

Zároveň nevidí ani priestor, ani dôvod na to, aby Drucker odchádzal z ministerstva školstva na rezort zdravotníctva. „Je to veľmi skúsený manažér, ktorý ukazuje aj na pozícii ministra školstva, že to má plne pod kontrolou,“ skonštatoval premiér. Taktiež vylúčil ďalšie zmeny vo vláde, pretože na ne nie je žiaden dôvod.

Situáciu s Dolinkovej demisiou podľa Fica vyriešia „s kľudom Angličana“. V dôvodoch, ktoré Dolinková na svoj odchod uviedla, sa „džentlmensky nebude hrabať“. Zároveň však poukázal na to, že ministerka bola súčasťou rozhodnutia vlády o konsolidácii a hlasovala za ňu.

Zdravotníctvo na Slovensku potrebuje energického a dravého človeka, ktorý výzvami v rezorte pohne. V súvislosti s avizovanou demisiou ministerky zdravotníctva SR Zuzany Dolinkovej (Hlas) to v sobotu vyhlásil minister vnútra a predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

„Preto chceme v Hlase nájsť takého človeka, ktorý bude spĺňať všetky tieto atribúty a nebude sa báť do tohto náročného kresla si sadnúť,“ vyhlásil Šutaj Eštok s tým, že rezort zdravotníctva je podľa neho na Slovensku najťažším.

Rozhodnutie ministerky Dolinkovej o jej ďalšom smerovaní necháva predseda strany podľa svojich slov na nej. Pripomenul, že Dolinková má nárok na poslanecký mandát./agentury/

X X X

  Prečo nedostane manžel alebo manželka celé dedičstvo v prípade, ak nemali deti? Pozrite si príklady

Manželka alebo manžel vždy dedia v prvej alebo druhej dedičskej skupine.Nededia vždy v prvej dedičskej skupine – ak poručiteľ nemal potomka a mal manžela, nastupuje druhá zákonná skupina dedičov. Ako je to teda v prípade, ak dedia v tej druhej?

  V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia. Poručiteľovými deťmi sú aj deti narodené mimo manželstva, deti osvojené, ako aj deti ešte nenarodené za podmienky, že sa narodia živé.

Podmienkou dedenia manžela alebo manželky je existencia manželstva v čase smrti poručiteľa, pričom nezáleží na tom, či manželia žili v spoločnej domácnosti. Zákon nevyžaduje ani to, aby existovalo medzi manželmi bezpodielové spoluvlastníctvo. Ak poručiteľ nemal manžela a mal v čase svojej smrti iba potomkov, celé dedičstvo sa rozdelí medzi týchto potomkov. Manžel alebo manželka ale nededia vždy v prvej dedičskej skupine – ak poručiteľ nemal potomka a mal manžela, nastupuje druhá zákonná skupina dedičov.

dedičská skupina

V druhej skupine nastupujú ako dedičia: manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.Ak v druhej dedičskej skupine niet ďalších zákonných dedičov, celé dedičstvo pripadne manželovi poručiteľa. Zo zákona platí, že dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy dedí najmenej polovicu dedičstva.

Zákon upravuje dedenie takým spôsobom, že v prvej dedičskej skupine nemôže dediť manžel sám, čiže dedí až v druhej dedičskej skupine, a to spolu s manželkinými rodičmi, polovicu dedičstva dostane on a polovicu rodičia alebo rodič, ak žije len jeden. Osoby, ktoré žili s poručiteľom v spoločnej domácnosti, v tejto skupine nemôžu byť samostatnými dedičmi. Ak teda v tejto skupine nededí ani manžel (manželka) poručiteľa, ani niektorý z rodičov poručiteľa, prechádza sa do tretej dedičskej skupiny.

Za osobu, ktorá s ním žila v spoločnej domácnosti, sa považuje osoba, ktorá s s ním žila aspoň pod dobu jedného roka pred jeho smrťou. Podstatné ale je, že v čase smrti poručiteľa tento stav musí trvať, teda ak sa deň pred smrťou poručiteľa uvedená osoba z domácnosti odsťahovala, už dedičom nebude. Môže ísť pritom o druha/družku, súrodenca, priateľa, priateľku, známeho. Musí byť súčasne splnené to, že:

tieto osoby žili spolu s poručiteľom v spoločnej domácnosti aspoň po dobu jedného roka pred jeho smrťou a starali sa o spoločnú domácnosť alebo

tieto osoby žili spolu s poručiteľom v spoločnej domácnosti aspoň po dobu jedného roka pred jeho smrťou a boli s výživou na poručiteľa odkázané

Príklad:

Zosnulý muž bol majiteľom rodinného domu spoločne manželkou – dom patril do ich bezpodielového spoluvlastníctva (každý z nich teda vlastnil polovicu). Po smrti manžela a vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov v rámci dedičského konania sa predmetom dedičského konania stal jeho polovičný podiel na vlastníctve domu. Manželia nemali deti, dediť bude teda manželka, manželovi rodičia, ktorí by prichádzali do úvahy ako dedičia z druhej dedičskej skupiny, už nežijú.

Rodinný dom v dedičskom konaní zdedí manželka, stane sa teda 100-percentnou vlastníčkou nehnuteľnosti. Ak by žili manželovi rodičia, mali by ako dedičia z druhej dedičskej skupiny tiež nárok na dedičský podiel, manželke by však pripadla najmenej polovica dedičstva./agentury/

X X X

  Sú mRNA vakcíny nebezpečné, ovplyvňujú našu DNA? Pravdou je, že…

Poslanec Peter Kotlár, ktorý pôsobí ako vládny splnomocnenec na vyšetrenie pandémie, šíri vyhlásenia, podľa ktorých by bolo treba zakázať na Slovensku mRNA vakcíny používané na očkovanie proti covidu. Neboli vraj riadne schválené a môžu poškodzovať ľudské zdravie, konkrétne DNA. Štátny ústav pre kontrolu liečiv ale vraví, že sa nie je čoho báť, a vysvetľuje, ako vakcíny presne fungujú.

 Sú vakcíny nebezpečné?

mRNA (messenger RNA) je zjednodušene povedané návod, ktorý dáva našim bunkám inštrukcie na výrobu proteínov. mRNA vakcína proti covidu obsahuje informáciu o časti vírusu – konkrétne o takzvanom spike proteíne (hrotový proteín). Na základe tejto informácie si naše telo tento proteín samo vytvorí a náš imunitný systém sa ho naučí rozoznať.

Tehotenstvo a očkovanie proti COVID-19

 „Spike proteín je malá časť vírusu, ktorá sa nachádza na jeho vonkajšom obale a sám o sebe nedokáže spôsobiť infekciu. Ak sa neskôr stretneme so skutočným vírusom, naše telo už bude vedieť, ako naň reagovať a rýchlo ho zničí. Vďaka tomu sme pred ochorením chránení bez toho, aby sme museli prejsť samotnou infekciou, prípadne bude mať infekcia výrazne slabší priebeh,“ vysvetľuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Vakcína je nebezpečná, myslia si jej odporcovia, avšak pravda je, že ako každý liek môže a nemusí mať vedľajšie účinky. „mRNA z vakcíny sa v tele dlho nezdrží – po splnení svojej úlohy sa rozloží a organizmus ju vylúči. Navyše, mRNA vakcíny neobsahujú živý vírus, takže nemôžu spôsobiť ochorenie. Bezpečnosť všetkých liekov, vrátane mRNA vakcín, sa neustále monitoruje aj po ich zaregistrovaní a uvedení na trh,“ vysvetľuje štátny ústav.

Ďalšou obavou je, že mRNA môže ovplyvniť ľudskú DNA, to je však lož. „mRNA z vakcíny nikdy nevstupuje do bunkového jadra, kde sa nachádza DNA. mRNA slúži len ako dočasný návod pre bunky, aby vytvorili spike proteín, a po vykonaní tejto úlohy sa rozloží a telo ju odstráni. Naša DNA tak zostáva úplne nedotknutá,“ uvádza ústav.

Ministerka Dolinková o pandémii a jej spochybňovaní

 Testované aj schválené

Pravdou nie je ani to, že mRNA vakcíny neboli vedecky posúdené a schválené. „Boli starostlivo testované v klinických štúdiách a prešli prísnym hodnotením Európskej liekovej agentúry (EMA). Na základe výsledkov, ktoré potvrdili ich bezpečnosť a účinnosť, boli schválené na použitie v celej Európskej únii. Tieto vakcíny prešli rovnakými kontrolami ako iné lieky, aby sme mali istotu, že sú pre verejnosť bezpečné,“ komentuje ústav.

Majú mRNA vakcíny vedľajšie účinky? Rovnako, ako všetky lieky, aj mRNA vakcíny môžu vyvolať vedľajšie účinky, ktoré sa ale nemusia prejaviť u každého. Mierne vedľajšie účinky sú známkou toho, že imunitný systém na vakcínu reaguje a spustil proces tvorby protilátok. Medzi ne patria napríklad bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov alebo kĺbov, horúčka či zimnica. Tieto príznaky sú väčšinou mierne a zmiznú po niekoľkých dňoch.

„Výskyt a intenzita vedľajších účinkov závisí od mnohých faktorov ako napríklad vek či zdravotný stav pacienta. Preto je očkovanie potrebné vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná anamnézu pacienta,“ dodáva Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Podrobné informácie o vakcínach sa nachádzajú v príbalovom letáku, ktorý nájdete na našej webovej stránke v databáze registrovaných liekov. Cez web ústavu je tiež možné vedľajšie účinky vakcín nahlásiť./agentury/

X X X

   Čínska polícia a zničený priemysel? KDH kritizuje vládu za baterkáreň v Šuranoch

Po extrémistoch z Republiky a Andrejovi Dankovi zo strany SNS sa najnovšie už aj v KDH pýtajú, či je investícia do baterkárne v Šuranoch dobrý nápad. Ekonomický expert KDH a poslanec Jozef Hajko hovorí, že príchod čínskeho investora môže byť hazardom pre celú spoločnosť a varuje pred ohrozením nášho automobilového priemyslu.

KDH v súvislosti s baterkárňou okrem iného kritizuje aj rozdelenie vlastníctva v rámci projektu – slovenský kapitál by mal tvoriť 20 percent pričom až 80 percent má mať v rukách čínsky majiteľ. Opozičná strana zároveň zdôrazňuje, že Čína pri prenikaní na európsky trh disponuje obrovskými prostriedkami a slovenská vláda pod vedením Roberta Fica (Smer) pritom sľúbila, že do projektu zo štátneho rozpočtu naleje 200 miliónov eur. „A to je v čase, keď konsolidujeme verejné financie a zbierame euro po eure peniaze od obyčajných občanov, takže takáto veľkorysá investícia, takáto veľkorysá podpora je v poriadku?“ pýta sa Hajko. Celková investícia do projektu je vo výške 1,2 miliardy eur a ide o celkovo druhý najväčší investičný projekt v slovenskej histórii.

Opoziční poslanci sa taktiež pýtajú, komu investícia do fabriky na výrobu batérií do elektromobilov prospeje najviac. Spochybňujú napríklad to, že by vyrobené batérie mali byť používané v závodoch, ktoré pôsobia na Slovensku. „Podľa našich informácií to nemusí byť vôbec tak. Znamená to, že sa u nás možno budú vyrábať batérie, ktoré budú smerovať niekam za hranice,“ povedal odborník na ekonomiku zo strany KDH. Podľa informácií spoločnosti Gotion InoBat Batteries by gigafabrika na výrobu batérií v Šuranoch mala len v prvej fáze zamestnať 1 200 ľudí, pričom ďalšie stovky zamestnancov môžu pribudnúť neskôr. Podľa opozičnej strany je v regióne už teraz veľmi nízka miera nezamestnanosti. Poslanec Hajko sa teda pýta, kto bude vo fabrike pracovať a či budeme musieť dovážať zamestnancov z cudziny.

Nejde však o jediné výčitky voči pripravovanému projektu gigatovárne na výrobu batériových článkov v Šuranoch. Väčšina kritiky sa dotýka možných negatívnych dopadov na životné prostredie či na zdravie ľudí, ktorí v blízkosti miesta, kde má fabrika stáť, žijú. Zástupcovia investora však hovoria, že projekt je v súlade s platnou legislatívou a stanovenými limitmi. „Povoľovací proces bude, tak ako doteraz, aj naďalej postupovať podľa platných pravidiel vrátane realizácie veľkej EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pozn. redakcie). Posudzovanie vplyvov na životné prostredie je kľúčová súčasť transparentného schvaľovacieho procesu. Realizáciu veľkej EIA investor deklaroval od začiatku spustenia projektu a od prvých vyjadrení,“ reaguje na kritiku spoločná čínsko-slovenská spoločnosť GIB EnergyX Slovakia.

Politici dvíhajú varovný prst pred Číňanmi

Opozičné KDH je síce najhlasnejšou stranou, ktorá pred investíciou do baterkárne na Slovensku varuje, no nejde o jediný subjekt, ktorý projekt kritizuje. Ďalšia opozičná strana SaS je tiež opatrná, ako sa bude celá investícia vyvíjať. Tímlíder pre hospodárstvo liberálov Karol Galek hovorí, že je potrebné byť v súvislosti s touto investíciou opatrný. Podľa neho je nutné dobre sledovať, či bude čínsky investor dodržiavať európske, respektíve slovenské pravidlá hry.

To v praxi znamená sledovanie toho, či budú Číňania dodržiavať enviromentálne regulácie alebo či budú využívať aj slovenských subdodávateľov a platiť im dohodnuté a prijateľné peniaze za zákazky.

Tiež je podľa neho otázne, ako štát splní rôzne podmienky pre investora – napríklad čistú elektrickú energiu. Pýta sa, či si je Ficova vláda vedomá, že s Číňanmi treba jednať obozretne. „Baterkáreň Slovensko rozhodne potrebuje. Napokon nie nadarmo sme veľmocou vo výrobe automobilov, pričom všetky automobilky u nás už vyrábajú a aj do budúcnosti plánujú vyrábať elektromobily. Som však veľmi opatrný, pokiaľ ide o čínske investície. Čínsku pôžičku považujú za prekliatie v Čiernej Hore, negatívne správy o čínskych investíciách práve do baterkárne prichádzajú aj z Maďarska. Lokalitu v Šuranoch sme za pôsobenia SaS na ministerstve hospodárstva pripravovali pre baterkáreň spoločnosti Volkswagen, s ktorým už predsa len skúsenosti už máme a je to pre nás stabilný a dôveryhodný partner. Žiaľ tí sa napokon rozhodli všetky svoje európske investície presunúť do USA,“ priblížil Galek.

Najväčšia opozičná strana Progresívne Slovensko v súvislosti s projektom baterkárňe hovorí, že síce víta investície do nových zelených technológií, no tieto však musia musia však spĺňať ekologické a bezpečnostné kritériá. Progresívci okrem toho pripomínajú, že nemôžeme zabúdať ani na názor občanov, ktorí, podobne ako v Šuranoch, žijú v okolí plánovaných investičných projektov.

„Dlhodobo obhajujeme práva verejnosti v tomto smere, kým vláda sa vydala opačným smerom. Minister životného prostredia Tomáš Taraba síce populisticky rozpráva, že zabezpečí prístup verejnosti k posudzovaniu, no len nedávno si nechal schváliť novelu zákona, ktorá ľudí oberá o hlas pri rozhodovaní o tom, čo sa v ich susedstve deje,“ uviedlo Progresívne Slovensko.

Kritické hlasy sa však začali ozývať aj zvnútra koalície. Napríklad predseda národniarov Danko už priamo povedal, že s baterkárňou v Šuranoch nesúhlasí. Dokonca aj samotný premiér Robert Fico pripustil možné negatívne dopady súvisiace s výstavbou fabriky. „Budem pochopiteľne veľmi pozorne sledovať predovšetkým environmentálne aspekty tohto projektu. Pretože predsa len výroba bateriek má určité dopady na životné prostredie,“ podotkol predseda vlády.

Pravda sa preto obrátila aj na koaličnú stranu Smer stranu s otázkami, ktoré sa týkajú kritických ohlasov smerovaných voči projektu baterkárne. Vládny Smer nás však iba odkázal na ministerstvo hospodárstva, ktoré je pod vedením Denisy Sakovej z Hlasu. Strana Hlas nám do uzávierky na otázky neodpovedala./agentury/

 X X X

Ruskí vojaci sa priblížili k mestu Pokrovsk, kde prebiehajú najprudšie boje v poslednom období. Ukrajina predstaví svoj „víťazný plán“ zameraný na ukončenie vojny s Ruskom na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Rusko tvrdí, že obsadilo ďalšiu dedinu v Doneckej oblasti. Rusko podľa AFP okupuje 18 percent ukrajinského územia.

 X X X

  Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že ruské sily prevzali kontrolu nad dedinou Želanne Druhe v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Ministerstvo vo svojom vyhlásení uviedlo, že ruské sily „oslobodili dedinu Želannoje Vtoroje“, pričom použilo ruský názov pre túto obec.

Dedina sa nachádza neďaleko dopravného uzla Pokrovsk, ležiaceho na križovatke cesty, ktorá je kľúčová pre zásobovanie ukrajinských jednotiek a miest na celom východnom fronte a ktorá je dlhodobo cieľom ruskej armády.

Ruskom dosadení predstavitelia v ukrajinskom meste Horlivka v sobotu uviedli, že pri ukrajinskom ostreľovaní utrpelo zranenia 11 civilistov. Ruské ministerstvo obrany tiež oznámilo, že jeho protivzdušná obrana zneškodnila desať ukrajinských dronov nad Belgorodskou, Kurskou a Voronežškou oblasťou. Gubernátor Voronežskej oblasti Alexander Gusev na sieti Telegram uviedol, že pri útoku sa zranil jeden človek. Po ruských útokoch v Záporožskej oblasti hlásil tamojší gubernátor Ivan Fedorov dve obete na životoch.

Rusko vo februári 2022 začalo vojenskú inváziu na susednú Ukrajinu a v súčasnosti podľa AFP okupuje 18 percent krajiny. Hoci ukrajinské ozbrojené sily 6. augusta vtrhli do ruskej Kurskej oblasti, Moskva naďalej získava v Doneckej oblasti nové pozície. (reuters, afp, tasr)

X X X

Ruská prokuratúra žiada sedem rokov väzenia pre 72-ročného Američana Stephena Hubbarda. Muž je obžalovaný z toho, že bojoval na Ukrajine ako žoldnier, uviedla v sobotu tlačová agentúra Interfax.

Hubbard podľa prokuratúry podpísal zmluvu na 1000 dolárov (893 eur) mesačne s ukrajinskou armádou v meste Izjum na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Muža následne zajali ruské sily v apríli toho istého roka a v prípade dokázania viny mu teraz hrozí sedem až 15 rokov väzenia.

Ruská štátna agentúra RIA Novosti v pondelok informovala, že Hubbard sa na moskovskom súde priznal, že bojoval na Ukrajine ako žoldnier. Hubbardova sestra Patricia Foxová však jeho priznanie spochybnila. Hubbard totiž podľa nej zastával proruské názory a je nepravdepodobné, že by vo svojom veku išiel bojovať. „Nikdy nemal zbraň, nevlastnil zbraň… Je skôr pacifista,“ uviedla Foxová ešte v septembri v rozhovore pre Reuters.

Súdny proces s Hubbardom je neverejný a verdikt bude vyhlásený v pondelok 7. októbra. Obžalovaný je jedným z najmenej desiatich Američanov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v ruských väzniciach. V rámci augustovej výmeny väzňov medzi Moskvou a Západom pritom došlo k oslobodeniu viac ako 24 väzňov vrátane troch občanov USA. (reuters, tasr, interfax.com)

X X X

 Ukrajina predstaví svoj „víťazný plán“ zameraný na ukončenie vojny s Ruskom na leteckej základni Ramstein v Nemecku, na summite kontaktnej skupiny na podporu Ukrajiny, ktorý sa bude konať 12. októbra, oznámil v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Predstavíme víťazný plán, jasné, konkrétne kroky na ukončenie vojny. Odhodlanie našich partnerov a posilnenie Ukrajiny môže zastaviť ruskú agresiu,“ uviedol ukrajinský prezident na sieti X.

Ukrajina sa už viac ako dva a pol roka bráni ruskej invázii. Zelenskyj v septembri vyhlásil, že Kyjev dokončil prípravu svojho „víťazného plánu“ na ukončenie vojny s Ruskom, pričom podrobnosti plánu dosiaľ neboli zverejnené. Tento plán koncom septembra predstavil prezidentovi Spojených štátov Joeovi Bidenovi ako aj prezidentským kandidátom Donaldovi Trumpovi a Kamale Harrisovej.

Podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Matthewa Millera plán obsahuje „niekoľko užitočných krokov“, na ktorých by sa Washington s Kyjevom podieľal.

Denník The Wall Street Journal citoval nemenovaného amerického predstaviteľa, ktorý uviedol, že plán je len prepracovanou žiadosťou o viac zbraní a zrušenie obmedzení na používanie rakiet dlhého doletu a chýba mu komplexná stratégia. (reuters, tasr)

X X X

Situácia v Pokrovskom smere je teraz veľmi zložitá, ruskí okupanti sa neustále pokúšajú o útoky, napísala ukrajinská agentúra Unian. Podľa nej to uviedol náčelník oddelenia pre styk s verejnosťou 110. samostatnej mechanizovanej brigády Ivan Sekač.

Podľa neho neustále útočné operácie nepriateľa prebiehajú v smere osád Gornjak a Selidovo v okrese Pokrovsky.

„Práve týmto smerom sa ruskí okupanti snažia napredovať. Významnú úlohu tu hrá reliéf krajiny. Pred Pokrovskom bola relatívna rovina. Teraz sa boje odohrávajú na svahoch a vo výškach, čo umožňuje trochu spomaliť ofenzívu útočníkov. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že Rusi neustále útočia. Je to pre nás veľmi ťažké, úprimne povedané, máme veľa zranených,“ poznamenal Sekač.

Rusko zintenzívnilo bojové akcie v tomto smere, využíva množstvo techniky aj ľudí: „Teraz sa vrátili k taktike, keď útočia štvorčlenné skupiny. Predtým útočili vo dvojiciach,“ dodal.

Nedávna strata Vuhledaru zvyšuje tlak na ukrajinských vojakov v Doneckej oblasti, ktorí trpia nedostatkom munície a ľudí, keď podstatné zdroje sú zamerané na udržanie pozícií v Kurskej oblasti na území Ruskej federácie, píše britský denník The Times.

„Ruské víťazstvo, hoci do značnej miery symbolické, môže vydláždiť cestu k ďalším úspechom severne a východne od mesta. Hoci tieto úspechy nie sú pravdepodobné v najbližších mesiacoch s príchodom sezóny dažďov a zimy, zrejmý vojenský cieľ prezidenta Putina – obsadiť celé územie Doneckej a Luhanskej oblasti – sa trochu priblížil,“ citovala agentúra Unian Zhe Times.

Ruskí vojenskí blogeri však prevzatie Vuhledaru neoslavovali, mnohí pochybujú, že by sa ruská armáda mohla rýchlo posunúť ďalej hlbšie do územia, ktoré ovláda Ukrajina, píše tiež The Times.

X X X

 Boris Kollár chystá návrat do veľkej politiky

Hnutie Sme rodina po prehratých parlamentných voľbách potrebovalo čas na konsolidáciu, a keďže nemalo reálnu šancu presadiť svojho prezidentského kandidáta alebo postúpiť do europarlamentu, dvoje nasledujúce voľby vynechalo. Aktuálne však pripravuje nový expertný tím a doplňuje regionálne štruktúry, aby mohlo vstúpiť do boja o návrat do Národnej rady (NR) SR. V TASR TV to povedal predseda hnutia Boris Kollár.

 Boris Kollár (Sme rodina) v čase, keď strana ešte bola v parlamente.

Jednotlivé osobnosti expertného tímu chce Kollár predstavovať postupne v nasledujúcich mesiacoch. „Rozhodne sa chceme vrátiť do parlamentu v roku 2027, ak sa táto vláda nerozpadne skôr. Čo si myslím, že je vysoko pravdepodobné, keď sa pozerám na chaos v koalícii,“ povedal Kollár.

Možnosť dosiahnuť predčasné voľby referendom Kollár nevidí. Zdôrazňuje však, že hnutie Sme rodina princíp rozhodovania referendom vrátane možnosti vypísania referenda o predčasných voľbách vždy podporovalo.

V roku 2020 bol lídrami krúžkovania, v roku 2023 ich v parlamente neuvidíme. Koľko získali krúžkov v roku 2020 a koľko ich v roku 2023 stratili nájdete vo fotogalérii.

Aktuálnej vláde sa podľa neho nedarí plniť sľuby v oblasti cien potravín a energií, rovnako ani upokojenie v spoločnosti nenastalo. „Je tu chaos a neporiadok v parlamente. Vláda nešetrí na sebe, ale na ľuďoch,“ tvrdí Kollár.

Za kľúčový problém volebného obdobia 2020–2023, keď bolo hnutie Sme rodina vo vláde, považuje extrémne zlé vzťahy medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom. „My sme sa chovali štátnicky, nerozoštvávali sme spoločnosť,“ tvrdí Kollár.

Pripomína, že ako koaličné hnutie, ale aj spolu s opozíciou, podporili množstvo legislatívy určenej na pomoc ľuďom v koronavírusovej kríze, v čase extrémneho nárastu energií, ale aj na dlhodobú podporu rodín. Hnutie však podľa neho neustálo tvrdú negatívnu kampaň na konci minulého volebného obdobia.

Na otázku, prečo doteraz nestojí ani jeden štátny byt s regulovaným nájomným, hoci ich výstavba bola ťažisková téma hnutia Sme rodina, Kollár odpovedal, že legislatívne je všetko pripravené tak, aby sa projekt mohol spustiť.

„Je pravdou, že mi hádzali polená pod nohy koaliční partneri, dali nám k tomu 5000 pripomienok, všetky sme museli odstrániť. Podarilo sa nám to schváliť, zohnali sme investorov, vláda s nimi podpísala kontrakt na výstavbu prvých takmer 10.000 bytov,“ tvrdí Kollár.

Informácie, podľa ktorých projekt zastavila Európska komisia ako nedovolenú štátnu pomoc, Kollár odmieta. „My sme nedávali žiadnu štátnu pomoc. Štát nedával žiadne peniaze. Len sme sa rozhodli, že na tieto byty dá štát päťpercentnú DPH,“ povedal. Výška DPH je podľa neho v kompetencii členských štátov Únie. „Keď dá teraz (premiér Robert, pozn. TASR) Fico päťpercentnú DPH na niektoré potraviny, je to to isté,“ tvrdí Kollár, podľa ktorého nič nebráni tomu, aby sa byty začali reálne stavať.

„Mňa len mrzí, že sme to prijali, ale už sme neboli vo vláde, aby som odkontroloval spustenie výstavby,“ vyhlásil. Vláda Ľudovíta Ódora mala podľa neho iné priority ako výstavbu nájomných bytov a po výmene vlády od parlamentných volieb projekt stojí.

Kollár dúfa, že sa výstavby nájomných bytov, možno po nejakých úpravách, chytí aktuálna vládna koalícia. „Hlavne nech sa začne stavať a ľudia majú byty,“ povedal. Dodal, že keď začínal s prípravou projektu, mali mladí ľudia problém zohnať hypotéku na dvojizbový byt, dnes je však problémom často už aj garsónka./agentury/

X X X

 Robert Fico bol pripravený spojiť hlasovanie o konsolidácii s dôverou vláde

Uviedol, že by tak konal, ak by sa objavili nezmyselné návrhy na zmenu konsolidačného balíka alebo by niekto odmietol podporiť konsolidáciu.

BRATISLAVA: Ak by prichádzali nezmyselné návrhy na zmenu konsolidačného balíka alebo by niekto nebol pripravený hlasovať za konsolidáciu, premiér Robert Fico (Smer-SD) by hlasovanie o nej spojil s hlasovaním o dôvere vlády. Uviedol to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.

 Nový minister zdravotníctva je vecou strany Hlas-SD, ktorej tento post patrí. V diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD). Prezidentovi Petrovi Pellegrinimu navrhne nové meno na šéfa rezortu zdravotníctva po konzultácii s predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom. Ministerka Zuzana Dolinková (Hlas-SD) má podľa Fica podať demisiu v utorok (8. 10.).

Predseda vlády si myslí, že ak by mal post prebrať na krátky čas niektorý z ministrov, mal by to byť minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). „Budem čakať na nomináciu človeka, ktorého predloží Hlas-SD, bude to konzultovať s pánom prezidentom a potom sa pokúsim vyhovieť koaličnému partnerovi na 100 percent,“ poznamenal Fico.

 Zároveň nevidí ani priestor, ani dôvod na to, aby Drucker odchádzal z ministerstva školstva na rezort zdravotníctva. „Je to veľmi skúsený manažér, ktorý ukazuje aj na pozícii ministra školstva, že to má plne pod kontrolou,“ skonštatoval premiér. Taktiež vylúčil ďalšie zmeny vo vláde, pretože na ne nie je žiaden dôvod.

Situáciu s Dolinkovej demisiou podľa Fica vyriešia „s kľudom Angličana“. V dôvodoch, ktoré Dolinková na svoj odchod uviedla, sa „džentlmensky nebude hrabať“. Zároveň však poukázal na to, že ministerka bola súčasťou rozhodnutia vlády o konsolidácii a hlasovala za ňu.

Nevylučuje, že začiatkom roka budú problémy s ropou a plynom

Nie je vylúčené, že začiatkom budúceho roka nastanú problémy s dodávkami ropy a plynu cez Ukrajinu na Slovensko. Uviedol to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

„Plyn a ropa v potrebnom množstve, ktoré sú naplánované, tečú. Rokovania prebiehajú mimoriadne intenzívne. Nemôžem ale vylúčiť, že sa môžeme dostať na nejaké obdobie na začiatku roka 2025, že budú problémy tohto typu,“ priblížil.

Upozornil, že o potrebe zachovania tranzitu energonosičov (ropy a plynu) cez Ukrajinu chce na spoločnom rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády v pondelok (7. 10.) presvedčiť ukrajinskú stranu. „Chceme dosiahnuť presviedčaním Ukrajiny, že tranzit bude robiť. Ukrajina, aj SR majú vybudovanú energetickú infraštruktúru na tranzit ropy aj plynu,“ doplnil Fico.

Premiér si rovnako myslí, že kto si chce zachovať zdravý rozum, nemôže prestať s tranzitom plynu a ropy. „Verím, že rokovanie (s ukrajinskou vládou 7. októbra) prispeje k tomu, aby Ukrajina zachovala tranzit. Netvrdím, že bude rozhodnuté,“ povedal. Odmietol však „nezmyselné politické direktívy, ktoré v tomto duchu prichádzajú z EÚ“.

„Budeme presviedčať našich ukrajinských partnerov, aby využívali svoju energetickú infraštruktúru na dovoz plynu a ropy na územie západnej Európy. Tú infraštruktúru budú potrebovať aj sami pre seba. Ukrajina napríklad hlási, že má vlastné zásoby plynu a že je schopná v krátkom čase svoj plyn využívať nielen na domácu spotrebu, ale aj na vývoz na západ. Dostať ho tam môže len cez infraštruktúru, ktorá existuje. Ak si chce zachovať infraštruktúru, tak ju musí používať,“ zdôraznil.

„My podporujeme Ukrajinu pri jej vstupe do EÚ a očakávame, že Ukrajina sa bude v tomto duchu správať normálne a rozumne,“ uviedol premiér. Je podľa neho nerozumné nevyužívať vybudovanú energetickú tranzitnú infraštruktúru. „Prospech z toho by malo Slovensko aj Ukrajina, lebo z tranzitu by sa platili tranzitné poplatky,“ podčiarkol.

Oznámil, že plošné dotácie na energie na rok 2025 na Slovensku nie sú ešte celkom vylúčené. „Chceme urobiť všetko preto, aby rast cien energií v roku 2025 neexistoval. Plošné dotácie – nevylučujem to. Veľmi bude závisieť od toho, aká bude zima, či bude miernejšia alebo chladnejšia. My sme však pripravení verejnosti pomôcť,“ dodal premiér, aktuality.sk

X X X

 Novým riaditeľom Opery SND sa stane Rastislav Štúr

Novým riaditeľom Opery SND sa stane Rastislav Štúr. Na post ho k 15. októbru vymenuje generálna riaditeľka Slovenského národného divadla (SND) Zuzana Ťapáková.

 Riaditeľom Umelecko-dekoračných dielní SND sa stal Peter Čanecký, informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. „Som nesmierne rada, že obaja páni, významné umelecké osobnosti, prijali moju ponuku a vracajú sa do SND, kam svojím pôsobením určite patria. Verím, že aj vďaka nim bude SND ako hrdá a elegantná inštitúcia prosperovať a prinášať ľuďom čoraz kvalitnejšie umelecké zážitky,“ uviedla Ťapáková.

Štúr patrí podľa SND k výrazným umeleckým osobnostiam Slovenska a v Opere SND debutoval v roku 1996. „Odvtedy naštudoval desiatky operných diel, za ktoré získal niekoľko významných ocenení vrátane Ceny Frica Kafendu či Krištáľové krídlo za rok 2017,“ priblížila Pažítková.

Doplnila, že Štúr sa predstavil na koncertných pódiách Európy i Ameriky, realizoval aj operné turné v Japonsku. Diriguje zahraničné orchestre, je častým hosťom v Národnom divadle v Prahe.

„Zaujímavým projektom bolo pod jeho taktovkou uvedenie Dvořákovej opery Rusalka v NCPA Opere v Pekingu ako historicky prvé uvedenie českej opery v Číne a prvé uvedenie opery s použitím 3D technológie na svete,“ povedala Pažítková s tým, že Štúr bol dirigentom i šéfdirigentom Opery SND a v rokoch 2018 až 2021 aj riaditeľom tohto umeleckého súboru.

Čanecký je scénograf a kostýmový výtvarník, ktorý sa vracia na post riaditeľa Umelecko-dekoračných dielní SND. Jeho výtvarné návrhy poznajú diváci z mnohých slovenských aj zahraničných divadiel, tvrdí Pažítková. Čanecký tvorí pre činohru, operu, balet i muzikály. Na konte má podľa SND vyše 250 inscenácií a tiež desiatky televíznych inscenácií a filmov.

V Slovenskom národnom divadle dochádza aj k ďalším zmenám na riadiacich postoch. Za riaditeľa Úseku generálneho riaditeľa bol k 1. októbru vymenovaný Ladislav Mackanič a riadením útvaru ekonomiky je poverená Božena Horná./agentury/

X X X

 Z fabrík do ústavov pre hendikepovaných. Režim využíval ženy v habitoch všade, kde len mohol

Ivana Hečková: Jedna svieca stačí. Priame svedectvá o likvidácii reholí 13Zdroj: Martin Žubor/Aktuality.sk

„Vodu na umývanie či varenie si museli nosiť z neďalekej rieky. Látkové plienky chovankýň sa museli predpierať a plákať ručne. Misy od ležiacich pacientov sa nosili až na druhú stranu zámku, kde sa vylievali do záchoda.“ Aj tak opisovali pamätníčky podmienky v ústave, kde sa rehoľné sestry starali o hendikepovaných.

Dokázali takmer 40 rokov vzdorovať totalite a zostať verné tomu, čomu zasvätili život. Výnimočná publikácia Jedna svieca stačí z pera Ivany Zemaníkovej (vyšla pod jej dievčenským menom Ivana Hečková) mapuje osudy výnimočných žien, ktoré sa odmietli podvoliť režimu. Každý víkend ju môžete čítať aj online. Kúpou knihy s desiatkami vzácnych historických fotografií podporíte slobodnú žurnalistiku.

ČERNÍKOVICE: KROK VPRED

Rozlúčka s Broumovom bola ako minca. Na jednej strane cítili uršulínky ľútosť, že opúšťajú komunitu a prichádzajú o duchovného otca zo Spoločnosti Božieho slova Štefana Horvátha. Na druhej strane ich tešilo, že sa zbavia sliedivého pohľadu zmocnenkyne Divokej i úmorných zmien v textilke. Černíkovice síce znamenali výzvu v podobe starostlivosti o hendikepované dievčatá, ale i nádej na zmenu k lepšiemu.

Neveľká obec, vsadená medzi lány polí v údolí riečky Bělá, patrila po stáročia rôznym šľachtickým rodom. Posledným vlastníkom bol český rod Kolowratovcov, ktorý sa v prvej polovici 19. storočia postaral o prestavbu niekdajšieho barokového zámku po predkoch na dvojkrídlové letné sídlo. Kolowratovcom patrilo až do druhej svetovej vojny, keď padlo do rúk oddielov SS. Po vojne ho šľachticom nakrátko vrátili, aby im ho v roku 1948 opäť vzali a mohol sa začať jeho úpadok.

Najprv v ňom súdruhovia zriadili poľnohospodárske učilište. Po čase rozhodli, že z neho urobia ústav sociálnej starostlivosti pre telesne i duševne postihnutú mládež. Rozhodnutie padlo v novembri 1965 na Okresnom národnom výbore v Rychnove nad Kněžnou – necelý rok pred príchodom slovenských uršulínok z Broumova. Objekt medzičasom výrazne upadol, svoje urobili aj narýchlo a neodborne zrealizované stavebné úpravy. Napriek tomu poslal štát do zámku 15 hendikepovaných dievčat, o ktoré sa do príchodu sestier staral civilný personál. Zakrátko sa mal počet chovankýň viac ako zdvojnásobiť.

Keď uršulínky vystúpili pred zámockou bránou, na okamih stŕpli. Nezaskočil ich ošarpaný zámok ani fakt, že komunisti z neho urobili domov pre tých najzraniteľnejších. Zľakli sa, že došlo k omylu a spoza rohu vybehne niekto ako zmocnenkyňa Divoká, aby ich nahnal späť do dielní a fabrík.

Stáli mlčky, takmer sa nepohli. Pred očami mali síce zanedbaný, ale stále elegantný anglický park v rozpuku leta. Po chodníkoch, vysypaných štrkom, sa prechádzalo niekoľko dievčat v sprievode ošetrovateliek.

Rehoľníčky nemohli uveriť, že sa budú môcť konečne venovať tomu, čo bolo po stáročia poslaním uršulínskeho rádu – výchove a vzdelávaniu v duchu motta serviam, budem slúžiť. Do úzadia ustúpili i pochybnosti, či zvládnu starostlivosť o hendikepované chovankyne vrátane ťažkých prípadov.

Počiatočný entuziazmus nezmiernila ani opadávajúca omietka a viditeľne poškodená strecha. Nový dom s dvoma radmi okien sa zdal priestranný. Na jednom krídle budovy, otočenom do parku, bola dokonca terasa.

Skôr ako sa stihli podeliť o prvé dojmy, vyšla z budovy riaditeľka ústavu Marcela Zahradníková. Zaviedla ich rovno do izieb, ktoré vznikli prestavbou niekdajších zámockých sál. Aj preto boli od dlhej chodby oddelené iba tenkými drevenými priečkami. Toalety a kúpeľne sa nachádzali na konci chodby. Nechýbali ani kaplnka a denná miestnosť pre rehoľníčky. V ďalšom trakte boli izby pre chovankyne a spoločné priestory.

Keďže v zámku nebolo dosť izieb pre všetky sestry, niekoľké sa museli dočasne zložiť vo veľkej priechodnej sále. Ani to však nebol problém. Za takmer 16 rokov trvajúceho vyhnanstva už spali v domoch bez teplej vody a elektriny, na matracoch a drevených pričniach, natlačené v studených izbách, kde im robili spoločnosť myši a potkany. Bývalé letné sídlo Kolowratovcov predsa nemohlo byť horšie.

Čoskoro sa však presvedčili, že necelé dve dekády trvajúca štátna opatera zničila viac, ako keby stál zámok ladom. Vtedy, pozorujúc dievčatá v parku, ale dostali prednosť emócie a ideály pred realitou a pragmatizmom.

Až keď si sestra Viannea večer líhala do postele, na chvíľu ju prepadli obavy. Nie však o to, ako budú žiť pod deravou strechou. To prišlo až neskôr. Rozvažovala, či zvládne komunikáciu s hendikepovanými dievčatami. Vyštudovala matematiku a fyziku, nie špeciálnu pedagogiku, nehovoriac o vedomostiach z oblasti zdravotnej starostlivosti a psychiatrie. Hoci od začiatku cítila, že to bude v Černíkovicach lepšie ako na prechádzajúcich miestach, mala rešpekt.

„Konečne sme mohli pracovať s deťmi a rozvíjať rehoľný život. Zároveň sme však dostali na starosť dievčatá trpiace vážnymi diagnózami,“ uvedomovala si zodpovednosť.

Po chvíli však pochopila, že nemá zmysel trápiť sa. Aj tentoraz, rovnako ako mnohokrát predtým, nájde cestu.

Nasledujúce týždne ukázali, že sa nemýlila, hoci pomyselná cesta bola poriadne hrboľatá. Uršulínky sa po prvý raz ocitli tvárou v tvár ťažkým zdravotným hendikepom. Medzi klientkami ústavu boli aj ležiace dievčatá, neschopné komunikácie. Nechýbali ani prípady agresivity, aktuality.sk

X X X

 Matúš Šutaj Eštok: Zdravotníctvo potrebuje energického a dravého človeka

Vyjadril sa, že rozhodnutie ministerky Dolinkovej o jej ďalšom smerovaní necháva na nej.

Zdravotníctvo na Slovensku potrebuje energického a dravého človeka, ktorý výzvami v rezorte pohne. V súvislosti s avizovanou demisiou ministerky zdravotníctva SR Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) to v sobotu 5. októbra vyhlásil minister vnútra SR a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

„Preto chceme v Hlase nájsť takého človeka, ktorý bude spĺňať všetky tieto atribúty a nebude sa báť do tohto náročného kresla si sadnúť,“ vyhlásil Šutaj Eštok s tým, že rezort zdravotníctva je podľa neho na Slovensku najťažším.

Rozhodnutie ministerky Dolinkovej o jej ďalšom smerovaní necháva predseda strany podľa svojich slov na nej. Pripomenul, že Dolinková má nárok na poslanecký mandát.

Dolinková oznámila podanie demisie v piatok (4. 10.). Prezidentovi ju plánuje odovzdať v krátkom čase. Dolinková necíti podporu pre presadzovanie svojich cieľov a opatrení na zlepšenie zdravotníctva. Kritizovala okrem iného aj schválenie konsolidačných opatrení v parlamente. Prezident SR Peter Pellegrini pre TA3 uviedol, že jej demisiu neprijme, kým predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) nepredstaví adekvátnu náhradu., aktuality.sk

 X X X

Zraz toho policajta, kričal vraj jeden zo svadobčanov na šoféra. Divoký sprievod v meste Cannes sa sobáša nedočkal, namiesto neho prišlo…

Radnica v Cannes na juhu Francúzska cez víkend na poslednú chvíľu zrušila svadbu jednému páru, pretože sprievod jeho svadobných hostí naprieč mestom bol príliš hlučný a divoký.

 Romantické predstavy o svadbe môže ľahko prekaziť divoká zábava hostí.

Na kolonáde v meste preslávenom filmovým festivalom býva cez víkend aj desať sobášov denne, túto sobotu ich ale bolo len deväť. Polícia svadobný konvoj trikrát žiadala, aby sa utíšili, ale márne. Na opakované výzvy polície, aby rešpektovali dopravné predpisy, dokonca hostia reagovali vyhrážkami, píše denník Le Figaro.

Jeden z hostí údajne navrhol vodičovi, aby policajta zrazil. Ten stačil uskočiť, ale na svadobčanov podal trestné oznámenie.

Porušovanie povolenej rýchlosti, trúbenie, cestujúci sediaci mimo áut či nepredvídateľné zastavenia na ceste. To, čo môžu svadobčania považovať za oprávnené oslavy, považujú policajti za porušenie predpisov a čoraz častejšie s ním musia bojovať na mnohých miestach vo Francúzsku.

 Radnica v Cannes tak začala so snúbencami uzatvárať zmluvy, že v prípade porušenia vopred daných pravidiel má právo im aj na poslednú chvíľu zrušiť obrad.

K rovnakému kroku kvôli nebezpečnému správaniu svadobných hostí pristúpili aj ďalšie mestá na Azúrovom pobreží. Svadby už sa rušili na poslednú chvíľu tiež v Nice./agentury/

X X X

 Z fabrík do ústavov pre hendikepovaných. Režim využíval ženy v habitoch všade, kde len mohol

Ivana Hečková: Jedna svieca stačí. Priame svedectvá o likvidácii reholí 13Zdroj: Martin Žubor/Aktuality.sk

„Vodu na umývanie či varenie si museli nosiť z neďalekej rieky. Látkové plienky chovankýň sa museli predpierať a plákať ručne. Misy od ležiacich pacientov sa nosili až na druhú stranu zámku, kde sa vylievali do záchoda.“ Aj tak opisovali pamätníčky podmienky v ústave, kde sa rehoľné sestry starali o hendikepovaných.

Dokázali takmer 40 rokov vzdorovať totalite a zostať verné tomu, čomu zasvätili život. Výnimočná publikácia Jedna svieca stačí z pera Ivany Zemaníkovej (vyšla pod jej dievčenským menom Ivana Hečková) mapuje osudy výnimočných žien, ktoré sa odmietli podvoliť režimu. Každý víkend ju môžete čítať aj online. Kúpou knihy s desiatkami vzácnych historických fotografií podporíte slobodnú žurnalistiku.

ČERNÍKOVICE: KROK VPRED

Rozlúčka s Broumovom bola ako minca. Na jednej strane cítili uršulínky ľútosť, že opúšťajú komunitu a prichádzajú o duchovného otca zo Spoločnosti Božieho slova Štefana Horvátha. Na druhej strane ich tešilo, že sa zbavia sliedivého pohľadu zmocnenkyne Divokej i úmorných zmien v textilke. Černíkovice síce znamenali výzvu v podobe starostlivosti o hendikepované dievčatá, ale i nádej na zmenu k lepšiemu.

Neveľká obec, vsadená medzi lány polí v údolí riečky Bělá, patrila po stáročia rôznym šľachtickým rodom. Posledným vlastníkom bol český rod Kolowratovcov, ktorý sa v prvej polovici 19. storočia postaral o prestavbu niekdajšieho barokového zámku po predkoch na dvojkrídlové letné sídlo. Kolowratovcom patrilo až do druhej svetovej vojny, keď padlo do rúk oddielov SS. Po vojne ho šľachticom nakrátko vrátili, aby im ho v roku 1948 opäť vzali a mohol sa začať jeho úpadok.

Najprv v ňom súdruhovia zriadili poľnohospodárske učilište. Po čase rozhodli, že z neho urobia ústav sociálnej starostlivosti pre telesne i duševne postihnutú mládež. Rozhodnutie padlo v novembri 1965 na Okresnom národnom výbore v Rychnove nad Kněžnou – necelý rok pred príchodom slovenských uršulínok z Broumova. Objekt medzičasom výrazne upadol, svoje urobili aj narýchlo a neodborne zrealizované stavebné úpravy. Napriek tomu poslal štát do zámku 15 hendikepovaných dievčat, o ktoré sa do príchodu sestier staral civilný personál. Zakrátko sa mal počet chovankýň viac ako zdvojnásobiť.

Keď uršulínky vystúpili pred zámockou bránou, na okamih stŕpli. Nezaskočil ich ošarpaný zámok ani fakt, že komunisti z neho urobili domov pre tých najzraniteľnejších. Zľakli sa, že došlo k omylu a spoza rohu vybehne niekto ako zmocnenkyňa Divoká, aby ich nahnal späť do dielní a fabrík.

Stáli mlčky, takmer sa nepohli. Pred očami mali síce zanedbaný, ale stále elegantný anglický park v rozpuku leta. Po chodníkoch, vysypaných štrkom, sa prechádzalo niekoľko dievčat v sprievode ošetrovateliek.

Rehoľníčky nemohli uveriť, že sa budú môcť konečne venovať tomu, čo bolo po stáročia poslaním uršulínskeho rádu – výchove a vzdelávaniu v duchu motta serviam, budem slúžiť. Do úzadia ustúpili i pochybnosti, či zvládnu starostlivosť o hendikepované chovankyne vrátane ťažkých prípadov.

Počiatočný entuziazmus nezmiernila ani opadávajúca omietka a viditeľne poškodená strecha. Nový dom s dvoma radmi okien sa zdal priestranný. Na jednom krídle budovy, otočenom do parku, bola dokonca terasa.

Skôr ako sa stihli podeliť o prvé dojmy, vyšla z budovy riaditeľka ústavu Marcela Zahradníková. Zaviedla ich rovno do izieb, ktoré vznikli prestavbou niekdajších zámockých sál. Aj preto boli od dlhej chodby oddelené iba tenkými drevenými priečkami. Toalety a kúpeľne sa nachádzali na konci chodby. Nechýbali ani kaplnka a denná miestnosť pre rehoľníčky. V ďalšom trakte boli izby pre chovankyne a spoločné priestory.

Keďže v zámku nebolo dosť izieb pre všetky sestry, niekoľké sa museli dočasne zložiť vo veľkej priechodnej sále. Ani to však nebol problém. Za takmer 16 rokov trvajúceho vyhnanstva už spali v domoch bez teplej vody a elektriny, na matracoch a drevených pričniach, natlačené v studených izbách, kde im robili spoločnosť myši a potkany. Bývalé letné sídlo Kolowratovcov predsa nemohlo byť horšie.

Čoskoro sa však presvedčili, že necelé dve dekády trvajúca štátna opatera zničila viac, ako keby stál zámok ladom. Vtedy, pozorujúc dievčatá v parku, ale dostali prednosť emócie a ideály pred realitou a pragmatizmom.

Až keď si sestra Viannea večer líhala do postele, na chvíľu ju prepadli obavy. Nie však o to, ako budú žiť pod deravou strechou. To prišlo až neskôr. Rozvažovala, či zvládne komunikáciu s hendikepovanými dievčatami. Vyštudovala matematiku a fyziku, nie špeciálnu pedagogiku, nehovoriac o vedomostiach z oblasti zdravotnej starostlivosti a psychiatrie. Hoci od začiatku cítila, že to bude v Černíkovicach lepšie ako na prechádzajúcich miestach, mala rešpekt.

„Konečne sme mohli pracovať s deťmi a rozvíjať rehoľný život. Zároveň sme však dostali na starosť dievčatá trpiace vážnymi diagnózami,“ uvedomovala si zodpovednosť.

Po chvíli však pochopila, že nemá zmysel trápiť sa. Aj tentoraz, rovnako ako mnohokrát predtým, nájde cestu.

Nasledujúce týždne ukázali, že sa nemýlila, hoci pomyselná cesta bola poriadne hrboľatá. Uršulínky sa po prvý raz ocitli tvárou v tvár ťažkým zdravotným hendikepom. Medzi klientkami ústavu boli aj ležiace dievčatá, neschopné komunikácie. Nechýbali ani prípady agresivity, aktuality.sk

X X X

  Nová éra relácie Ide o pravdu: Politikov vyspovedá skúsená moderátorka Nikola Detáriová

  Aktuálne témy, diskusie o politike, spoločnosti a ekonomike. Reláciu Ide o pravdu bude po novom moderovať Nikola Detáriová. Ide o pravdu je jednou z najsledovanejších relácií Pravdy. Prvý diel bol zverejnený v roku 2018, reláciu moderovala Zuzana Martináková, súčasná riaditeľka spravodajstva a publicistiky v ta3, neskôr Mária Hlucháňová, ktorá je v súčasnosti riaditeľka Sekcie spravodajstva a publicistiky v STVR a potom Peter Bielik.

„S moderovaním rozhovorov som začala v relácii Raňajky na ta3 v roku 2021. Neskôr som dostala príležitosť moderovať relácie Téma a Z druhej strany, v ktorých sa zameriavam na aktuálne politické dianie a na témy, ktoré hýbu spoločnosťou. Prácu novinárky vnímam ako poslanie a každú novú príležitosť prijímam s veľkou pokorou a rešpektom. Inak to nie je ani v prípade relácie Ide o pravdu na portáli Pravda.sk,“ hovorí Detáriová.

\Z novej posily sa teší aj vedenie redakcie. „Som veľmi rád, že kľúčovú politickú video reláciu na portáli Pravda.sk, ktorý patrí k najnavštevo­vanejším webovým stránkam na Slovensku, bude viesť kolegyňa Nikola Detáriová, ktorá má viacročné skúsenosti s moderovaním v spravodajskej televízii ta3. Prajem jej v novej pozícii veľa úspechov a najmä spokojných divákov. Moderátorovi Petrovi Bielikovi ďakujem za doterajšiu spoluprácu,“ povedal Ľuboš Kamenistý, riaditeľ obsahu spoločnosti Our Media SR.

Detáriová vyštudovala gymnázium v Senci a následne ukončila bakalárske a magisterské štúdium na Fakulte masmédií PEVŠ v Bratislave. Ako druháčka na vysokej škole začala pracovať v televízii ta3, kde v priebehu viac ako päťročnej praxe moderovala niekoľko typov relácií.

V súkromí sa venuje spevu a dogdancingu, v ktorom je so svojou border kóliou Blissou trojnásobnou majsterkou Slovenska./agentury/

X X X

Aký vplyv majú klimatické zmeny na agrosektor a ako v tom môže pomôcť banka?

Posledné dni nám ukázali, že klimatická kríza nie je len vzdialená budúcnosť. Pociťujeme ju čím ďalej, tým viac. Obdobie horúcich letných dní bez dažďa vystriedali najintenzívnejšie lejaky posledných rokov, ktoré so sebou priniesli ničivé záplavy. Dotklo sa to nielen ľudí, ale aj miest a obcí či firiem, ktoré aktuálne naprávajú škody. Prečo sa to deje a čo s tým vieme robiť?

Na tieto a ďalšie otázky sme sa pýtali odborníkov – Andreja Aradyho, ekonóma pre ESG vo VÚB banke a Martina Hubinského, segmentového manažéra pre poľnohospodárstvo VÚB banky, ktorý je zároveň podpredsedom dozornej rady v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

 Sú tieto posledné dni výsledkom klimatickej krízy?

Andrej Arady: Z jedného izolovaného pozorovania takéhoto extrému, hoci aj tie ostatné povodne boli naozaj výnimočné, hlavne kúsok za hranicami Slovenska, sa klimatická zmena hodnotiť nedá. Dôležitý je trend výskytu extrémov, ich intenzita a globálne pozorovanie. Keď sledujeme globálny výskyt takýchto extrémov, vidíme, že počasie sa od toho dlhodobého normálu odchyľuje častejšie ako v minulosti, extrémy sú väčšie a môžeme zhodnotiť, že dochádza ku klimatickej zmene.

Navyše máme relatívne dobré údaje o otepľovaní planéty a špeciálne pri týchto zrážkach má veľký vplyv teplota atmosféry. Dá sa povedať, že s rastúcou teplotou je atmosféra schopná poňať viac vlhkosti, ktorá potom neskôr môže padnúť v podobe intenzívnejších zrážok. A to je de facto aj to spojenie globálneho otepľovania a ostatných veľmi silných prívalových dažďov.

Budú takéto extrémy pribúdať?

Andrej Arady: Odborníci sa zhodujú, že jednoznačne áno. Pozrime sa na začiatku najskôr na štatistiky z pohľadu klímy. Rok 2023 bol historicky najteplejším rokom, a to s veľkou rezervou. Prvých šesť mesiacov aktuálneho roku bol každý jeden mesiac výnimočne teplý, júl a august dokázali prekonať alebo dorovnať príslušné mesiace z toho predošlého, rekordne teplého mesiaca.

Keď sa odvolám na ostatnú spoločnú publikáciu najrelevantnejších inštitúcií zaoberajúcich sa počasím a klímou, United in Science 2024, tam odborníci odhadujú, že je až 86-percentná pravdepodobnosť, že aspoň jeden z nasledujúcich piatich rokov bude teplejší ako ten rekordne teplý rok 2023 a ešte s väčšou pravdepodobnosťou, až 90-percentnou, odhadujú, že nasledujúcich päť rokov bude v priemere teplejších ako bolo predošlých päť rokov.

Na pozadí tohto by som sa odvolal na ďalšiu relevantnú inštitúciu, ktorou je Medzivládny panel o zmene počasia, ktorý hovorí, že s veľkou mierou istoty vieme povedať, že stúpajúca teplota prináša viac prejavov extrémneho počasia a väčšie škody.

\Poľnohospodári túto realitu poznajú už dlhšie, ich odvetvie sa s tým pasuje posledné roky čoraz viac. Aký vplyv majú klimatické zmeny na agrosektor?

Martin Hubinský: Agrosektor, ako všetci vieme, má svoju výrobu a továreň priamo pod holým nebom, takže z pohľadu extrémnych výkyvov počasia, ktoré sme v tomto roku a v poslednej dobe mali, tak práve poľnohospodárstvo je ten sektor, ktorý je asi najviac ovplyvnený klimatickou zmenou.

Keď sa pozrieme na úvod roku 2023, už vtedy sa hovorilo, že to je rok, ktorý bude asi extrémny z pohľadu teplôt. V roku 2024 sme toto konštatovanie prehodnotili a hovoríme, že tento rok bude najteplejší… Treba asi očakávať, že tieto extrémy budú len pokračovať. Keď si spomenieme, ako začínal tento rok, videli sme zaplavené polia, dokonca sa možno niektorí z nás boli aj korčuľovať. To, samozrejme, nie je dobrá správa pre poľnohospodárov, ktorí v tej pôde majú produkciu.

Ako s tým poľnohospodári bojujú? Aké škody vznikajú v tomto konkrétnom sektore?

Martin Hubinský: Podiel slovenských firiem, ktoré vnímajú boj s klimatickou zmenou alebo zelenú transformáciu ako príležitosť, nie je ani tretina, čo je škoda. Túto štatistiku treba určite vylepšiť. Slovenské podniky sa spoliehajú na poistenie a ja osobne vnímam poistenie ako dobrú vec, ale malo by to byť skôr prechodné, nie trvalé riešenie, medzi zrealizovaním investícií a pripravením sa na zmenu, ktorá nás pravdepodobne čaká.

Keď sa pýtame na škody, tak aj tie sú veľavravné. V roku 2021 boli spôsobené škody, ktoré bilancovali samosprávy a boli nejakým spôsobom aj odškodňované zo strany štátu, vo výške 36 miliónov a následne kontinuálne rástli. Hovoríme o 80 miliónoch. A v tomto roku bolo 80 miliónov len v polovici sezóny a už dnes sa smelo hovorí, že toto číslo určite prekoná sto miliónov eur…

Ako im v tom vie pomôcť napríklad banka?

Martin Hubinský: VÚB má bohatý know-how, ktorý prichádza najmä vďaka tomu, že sme súčasťou medzinárodnej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá je v rámci Európy priekopníkom v téme boja s klimatickou zmenou.

Našim klientom vieme priniesť poradenstvo, ale to, čo každého zaujíma, je, ako vieme pomôcť aj finančne, pretože boj s klimatickou zmenou je, povedzme si na rovinu, finančne veľmi náročná záležitosť. V rámci banky sme sa už pred niekoľkými rokmi rozhodli, že našim klientom prinesieme Terra úvery, ktorými zvýhodňujeme úrokové sadzby, teda sa o našu maržu podelíme pre dobrú vec a preto, aby sme nasmerovali našich klientov tým smerom, ako si myslíme, že to je správne. Robíme to s tým cieľom, že vieme, že klient, ktorý je pripravený na výzvy, ktoré nás čakajú, bude stabilnejší v budúcnosti a bude naším stabilným partnerom pre nás tak, ako sa my snažíme byť pre neho, aktuality.sk

X X X

 Prezident Pellegrini prijal v Banskej Bystrici generálneho tajomníka OECD

Hovorili spolu o viacerých témach.

BANSKÁ BYSTRICA: Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu vo svojej banskobystrickej kancelárii prvú zahraničnú návštevu, generálneho tajomníka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasa Cormanna. Hovorili spolu o vzdelávaní, digitalizácii, umelej inteligencii, ako aj o kooperácii s Banskobystrickým samosprávnym krajom pri príprave štúdie, ktorá má pomôcť prispôsobiť sa demografickým zmenám.

 „Slovensko je dlhoročným a aktívnym členom tejto prestížnej medzivládnej organizácie, ktorá združuje len najvyspelejšie krajiny sveta, čo prináša krajine významný profit,“ konštatoval Pellegrini.

Za úspešné označil prezident slovenské predsedníctvo v OECD v roku 2019, kedy hlavnou témou boli moderné technológie. Po prvý raz sa vtedy na pôde OECD hovorilo o prichádzajúcej umelej inteligencii a potrebe nejakej formy regulácie tak, aby sme z nej mali viac profitov ako problémov.

Prezident pripomenul, že aj naša krajina do budúcna čelí veľkým výzvam.

„Výzvy sú presne tie, ktoré sú aj prioritami OECD. Použitie moderných technológií, umelej inteligencie a absolútny focus na zmenu spôsobu vzdelávania našich obyvateľov,“ zdôraznila hlava štátu.

Generálny tajomník Cormann potvrdil, že Slovensko je aktívny a rešpektovaný člen OECD. Vyslovil poďakovanie za to, že Slovensko je hostiteľom ich misie, teda, že OECD komunikuje s Ukrajinou cez svoj úrad na slovenskom veľvyslanectve v Kyjeve.

Cormann okrem iného vyzdvihol kooperáciu s Banskobystrickým samosprávnym krajom pri príprave štúdie, ktorá má pomôcť prispôsobiť sa demografickým zmenám. Odporúčania organizácie pre kľúčové sektory by mali byť známe v prvom polroku budúceho roka.

Pripomenul tiež, že i samotné mesto Banská Bystrica má priamu skúsenosť zo spolupráce s OECD, keď v rokoch 2021 až 2023 bolo jednou z deviatich samospráv Európskej únie, ktorej obyvatelia sa zapojili do tvorby kohéznej politiky únie do roku 2027, aktuality.sk

 X X X

 Zopakovali sa vo Vuhledare chyby z Avdijivky? Podľa niektorých vojakov už nemali ani kým, ani čím bojovať

 Rusi pravdepodobne našli ďalšiu achilovku ukrajinskej obrany – rotácie. Dlhé mesiace bol Vuhledar cintorínom ruskej techniky aj živej sily.

Obranné pozície pri tomto východoukrajinskom banskom meste mali totiž pre ukrajinskú armádu výhodnú polohu. Nachádzali sa na vyvýšenine, čo Ukrajincom od roku 2022 dávalo možnosť efektívne zastavovať pokusy ruských vojsk prebiť sa týmto úsekom frontu, a zároveň kontrolovať cesty a neďalekú železnicu, ktorú Rusi využívali ako logistickú trasu.

Pred niekoľkými dňami Vuhledar padol. Ukrajinci boli nútení ustúpiť po tom, čo sa ruským silám podarilo okolo mesta vytvoriť kliešte. Ide o opakovanú taktiku ruskej armády, ktorá sa mestá, kde majú Ukrajinci sústredené sily, snaží obísť z oboch strán a uzavrieť okolo ukrajinskej obrany slučku., aktuality.sk

X X X

Tu mala komunistická elita prežiť jadrový útok. Dve toalety pre 200 ľudí, spleť chodieb a štvoro betónových dverí

 Videli ste niekedy protiatómový kryt komunistických papalášov zvnútra? Jeden si môžete prezrieť v Albánsku, postaviť ho dal diktátor Enver Hoxha (Hodža) v 70-tych rokoch minulého storočia, keď sa obával jadrového útoku zo strany Sovietskeho zväzu, s ktorým sa rozkmotril. Dnes je z neho pôsobivé múzeum, ktoré si dokonale zachovalo atmosféru niekdajších totalitných čias.

Enver Hoxha sa obával o seba i svoj ľud celkom seriózne, napokon, nie nadarmo po celom Albánsku dodnes možno vidieť zvyšky malých protiatómových krytov z hrubého betónu. Buď chátrajú alebo ich ľudia využívajú ako pivnice, z niektorých sú turistické atrakcie. Samozrejme, nie je bunker ako bunker – kým tie pre národ sú len obyčajné betónové kopuly, ten pre diktátora a jeho blízkych celkom iná trieda.

Už miesto, kde ho umiestnili, je vskutku pozoruhodné – horské mestečko Gjirokaster, diktátorovo rodisko, známe aj ako kamenné mesto, zaradené do zoznamu pamiatok UNESCO. Kryt pre komunistických papalášov nechal vládca vybudovať v kopci pod starobylým hradom z čias Osmanskej ríše. Jeho chodby však s hradným podzemím prepojené nie sú.

No ale poďme dovnútra. Od okolitého sveta ho delí štvoro hrubých dverí, betónové, prípadne oceľovo-betónové a vnútri je to v podstate podzemný labyrint v kopci. Úzke chodby, vlhkosť, zatuchlina nevytvárajú vôbec príjemné prostredie, a ak si človek domyslí ešte pach dieselového agregátu na výrobu elektriny, ktorý bol v jednej časti podzemia, je to ešte nevľúdnejšie. No, ale napokon nie sme v Grand Hoteli, lež v núdzovom kryte.


Kryt bol naprojektovaný tak, aby v ňom dokázalo prežiť asi 200 ľudí počas troch mesiacov. Je v ňom 59 miestností a chodby sú dlhé dokopy 800 metrov.

Väčšina miestností je prázdna, pretože hoci sa vládnuci činitelia usilovali držať existenciu bunkra v tajnosti, miestni sa to aj tak dozvedeli a po páde režimu si zariadenie rozobrali podľa potrieb. Čo to sa však ešte zachovalo.


Ako prvé návštevníci uvidia spomínaný generátor, československej výroby, ktorý dostali Albánci podľa výkladu sprievodcu od Sovietskeho zväzu, presnejšie torzo, ktoré z neho zostalo. Spolu s potrubím zaberá niekoľko miestností a veru ťažko si predstaviť, ako by to v týchto stiesnených podmienkach mohlo vyzerať za jeho plnej prevádzky.


Zvyšné miestnosti sú väčšinou holé steny zo železobetónu, podlahy, železné dvere, tu i tam sa zachovalo kus nábytku. Okrem obytných miestností, ktoré sú komplet prázdne, tam boli ešte administratívne priestory, kancelárie, miestnosť na mítingy (schôdze) a toalety. Nie však také, aké si predstavíme dnes, ale tri kabínky so stupačkami a dierou uprostred. Slúžili nielen ako záchody, ale aj na sprchovanie. A aby ich náhodou na 200 ľudí nebolo priveľa, jedna kabínka bola súkromná – len pre diktátora a jeho rodinu. Heslo „Nie sme si všetci rovní“ platilo aj za socializmu.

 Svedčí o tom aj ďalšia zachovalá miestnosť, diktátorova pracovňa, so stolíkom, posteľou, dobovým telefónom a tlačovinami – straníckymi knihami a časopismi. Stoličky prekrýva červené čalúnenie a na rozdiel od ostatných miestností je táto vymaľovaná na zeleno, aby mal vodca pocit výnimočnosti a vyššieho komfortu.


Kryt sa nikdy nevyužil, niekoľko rokov sa v ňom však po troch mesiacoch striedali vojaci, ktorí ho strážili. Dnes je z neho múzeum, nazvané Múzeum studenej vojny, hojne navštevované turistami. Napokon, núdzové útočisko komunistických papalášov sa nevidí len tak./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.