Pellegrini vyhlásil prezidentské volby v SR. Blaha v kancelárii miesto Čaputovej, vlajky EU, obraz Che Guevaru. Búrka v justícii sa valí v SR ďalej. Scholz vývoz stíhačiek Eurofighter do Saudskej Arábi 

Svoju kandidatúru oznámi budúci týždeň v Banskej Bystrici. Šéf Národnej rady (NR) SR v pondelok vyhlásil termín prezidentských volieb. Zároveň potvrdil, že svoju kandidatúru na prezidenta oficiálne oznámi budúci týždeň. Zatiaľ pozná Slovensko dvoch oficiálnych kandidátov, ktorí splnili podmienky – ide o dvoch bývalých šéfov diplomacie Ivana Korčoka a Jána Kubiša.

 Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 23. marca 2024, druhé o dva týždne v sobotu 6. apríla 2024. Do 15 dní má potom šéf NR SR preskúmať, či predložené návrhy splnili všetky potrebné podmienky. „Pri petícii som povinný preskúmať, či sú splnené všetky náležitosti,“ uviedol Pellegrini.

„Svoje osobné rozhodnutie som prijal, rozhodol som sa a vzhľadom na potreby splniť ešte určité náležitosti straníckeho charakteru, aby som mal uistenie že po oznámení rozhodnutia bude strana a jej orgány tak, ako má,“ uviedol. Oficiálne svoju kandidatúru chcem oznámiť 19. januára v Banskej Bystrici.

 Pomery v koalícii sa meniť nebudú

Pellegrini uviedol, že postu šéfa Hlasu sa vzdá v prípade, ak vyhrá prezidentské voľby. Na Dankove útoky nechce reagovať. „Na jeho vyjadrenia som pozeral s prekvapením. Keď som si dával otázku, komu to môže prospieť, tak jedine Ivanovi Korčokovi, ale nebudem to komentovať a zachovám si svoju úroveň,“ reagoval Pellegrini na Dankove útoky. Korčokovi poďakoval za podporu.

Pellegrini odmieta, že by si SNS v rámci koalície mala nárokovať na nové funkcie. Voľbou prezidenta sa podľa predsedu parlamentu nemenia pomery v parlamente. „Sme viazaní koaličnou zmluvou a posty boli rozdelené podľa volebného výsledku. Či už budem prezidentom ja alebo niekto iný, tak SNS bude stále disponovať desiatimi poslancami a my budeme mať 27,“ zdôraznil. Dodal, že strana Hlas neotvára a nebude otvárať diskusiu o zmene pomerov v parlamente. „Predseda parlamentu patrí strane Hlas a takisto sedem ministerských stoličiek patrí strane Hlas,“ ozrejmil.

Začína plynúť 21-dňová lehota

Odo dňa vyhlásenia začína plynúť aj 21-dňová lehota, kedy sa môžu predsedovi parlamentu predkladať návrhy na kandidáta na prezidenta. „Návrhy na kandidáta sa predkladajú predsedovi NR SR do 21 dní odo dňa vyhlásenia volieb,“ informuje rezort vnútra. Zatiaľ sa každý z kandidátov vybral cestou občianskeho kandidáta, na čo je potrebných 15-tisíc podpisov, ktoré zbierali niekoľko týždňov. Druhou možnosťou je zber 15 poslaneckých podpisov.

 Oficiálnymi kandidátmi sú zatiaľ Ivan Korčok a Ján Kubiš, obaja sú občianskymi kandidátmi. Okrem nich chcú kandidovať aj zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková, bývalý sudca Štefan Harabin, predseda mimoparlamentnej maďarskej strany Aliancia – Szövetség Krisztián Forró, Marta Čurajová, ktorá chce byť nezávislá apolitická národná kandidátka či ústavný právnik Ján Drgonec.

Kandidovať bude aj Radačovský

Ku kandidátom pribudol aj europoslanec a predseda mimoparlamentnej strany Slovenský patriot Miroslav Radačovský. O podpisy na kandidatúru zatiaľ ako jediný plánuje požiadať desať poslancov SNS a päť poslancov z iných politických strán. Na kandidatúru podľa stanoviska vyzvalo Radačovského predsedníctvo strany.

Danko zbiera podpisy skúšobne

Líder SNS Andrej Danko začal zbierať podpisy na prezidentskú kandidatúru, zatiaľ len „skúšobne“, ak by nastala patová situácia. Za desať dní sa mu podľa jeho slov podarilo vyzbierať 10-tisíc podpisov. Oveľa viac ho nahneval postup lídra Hlasu Petra Pellegriniho, ktorý podľa neho naťahuje kampaň, čím môže riskovať, že ho Ivan Korčok nakoniec porazí. Neváhal sa obuť aj do osobnej stránky predsedu Národnej rady (NR) SR. Podľa Danka ho v kampani vyzlečú donaha.

 Dankova kandidatúra v tejto chvíli stále nie je istá. Všetko bude podľa lídra SNS závisieť od správania Štefana Harabina, ale aj Pellegriniho a tiež od toho, či bude kandidovať premiér Robert Fico. Túto myšlienku Danko stále oživuje, a to napriek tomu, že Fico kandidatúru niekoľkokrát jasne odmietol.

„Som pripravený na rokovania v rámci koalície aj so Štefanom Harabinom. Pripravujeme si aj pozíciu pre prípad, že nenastane dohoda ani s jedným kandidátom,“ vysvetlil Danko. Ak by bol Fico prezidentom, SNS by podporila za premiéra lídra Hlasu. SNS podľa Danka „načúva“ názorom Pellegriniho aj Harabina.

Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách na päť rokov. Ústava SR hovorí, že kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do parlamentu, a to na základe petície. Podpísať ju musí najmenej 15.000 občanov./agentury/

X X X

Nahá párty ruských celebrít má dohru. Pošle ich Putin na vojnu?

Ruské úrady poslali povolávací rozkaz raperovi VACÍOVI, ktorý sa minulý mesiac zúčastnil takmer nahej párty, a na penise mal len ponožku.

 Raper VÁCIO s organizátorkou takmer nahej párty Anastasiou Ivlejevovou. Podľa portálu Moscow Times o tom informoval bulvárny denník Moskovskij Komsomolec s odvolaním sa na člena ruského štátneho väzenského dozoru.

 Súd v Moskve už v decembri odsúdil speváka, ktorého občianske meno je Nikolaj Vasiljev, na 15 dní za mrežami. Rapera obžalovali z chuligánstva a zo šírenia homosexuálnej propagandy. Minulý piatok sa mal dostať na slobodu, ale „naparili“ mu ďalších 10 dní.

 Okrem toho sa má už zajtra hlásiť v armáde, hoci stále sedí vo väzení. Podľa ruských médií má však VACÍO šťastie a nemal by sa dostať na front na Ukrajinu, lebo v minulosti pri odvodoch neprešiel lekárskou prehliadkou.

Ako pripomenul portál Meduza, 20. decembra usporiadala blogerka a televízna moderátorka Anastasia Ivlejevová takmer nahú párty v moskovskom nočnom klube Mutabor. Fotografie a videá z akcie, ktoré kolovali po sociálnych sieťach, vyvolali pobúrenie konzervatívnych aktivistov a odborníkov a hostia párty vrátane hercov a hudobníkov sa začali ospravedlňovať za svoju účasť. Súd oficiálne vyhlásil, že párty podporovala netradičné sexuálne vzťahy.

 „Propagandisti štátnej televízie prirovnávajú nahú zhýralosť počas sviatočných večierkov k Rasputinovým orgiám a obávajú sa, že môže mať negatívny vplyv na vojakov alebo dokonca viesť k ďalšej revolúcii,“ pripomenula na sociálnej sieti Twitter (X) Julia Davisová, ktorá sa zaoberá ruskou propagandou./agentury/

X X X

Pripomínal „chodiacu mŕtvolu“. Kniha o Zelenskom približuje, ako vyzerali prvé týždne invázie v prezidentskom bunkri, Zdroj: AP

Americký novinár mal prístup k ukrajinskému prezidentovi a jeho okoliu. Opísal, ako počas prvých dní invázie Zelenskyj takmer nespal a s kolegami prežíval na sladkostiach a konzervách.

Už o niekoľko dní sa na pulty dostane kniha amerického novinára Simona Shustera s názvom Šoumen (v anglickom origináli The Showman, pozn. red), ktorá čitateľom približuje zákulisie ukrajinskej vrcholovej politiky počas prvých mesiacov ruskej invázie.

Biografia Volodymyra Zelenského vo zverejnenom úryvku, ktorý publikoval britský denník The Telegraph, opisuje momenty, ako sa ukrajinský prezident a jeho spolupracovníci počas ruského vpádu ukrývali v bunkri, čo jedli a ako vlastne vyzeral ich bežný deň.

Opisuje napríklad aj to, ako Zelenskyj v novembri 2022 vycestoval do čerstvo oslobodeného Chersonu napriek nesúhlasu jeho ochranky.

Úryvok z knihy reportéra časopisu Time naznačuje, že Zelenskyj pravdepodobne neveril, že Rusi na Ukrajinu zaútočia v plnej sile.

Postaviť sa na odpor

Shuster v knihe opisuje moment, keď Zelenskému krátko po tom, čo sa dozvedel o ruskom vpáde, zatelefonoval minister vnútra Denys Monastyrskyj, ktorý v tom čase už prespával vo svojej kancelárii.

Zelenskyj sa Monastyrského opýtal, aký smer útoku si Kremeľ zvolil.

„Všetky,“ odpovedal mu podľa webu Suspiľne Novyny, ktorý cituje Shusterov text, minister vnútra, ktorý v januári 2023 zahynul pri leteckom nešťastí.

Zelenskyj mu následne povedal, aby sa (všetci) postavili na odpor.

To, že Zelenskyj neveril v plnú inváziu, už skôr opísali ukrajinskí novinári. Už pred rokom napríklad reportér Roman Kravec z Ukrajinskej pravdy poukázal na to, že Zelenskyj, ako aj jeho pravá ruka, šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, boli „z nejakého dôvodu presvedčení, že sa im (s Rusmi) podarí dohodnúť.“

„Začalo sa to“

Zo zverejneného úryvku knihy vyplýva aj to, že ani prvá dáma Olena Zelenská nemala tušenie, že Rusi skutočne napadnú Ukrajinu. Shuster opisuje rutinu manželov Zelenských v predvečer invázie, keď sa prvá dáma spolu s deťmi venovala ich domácim úlohám a poznamenala si, že si zbalí tzv. pohotovostný kufor.

Začiatkom roka 2022 totiž ukrajinské médiá začali publikovať rady, čo všetko si zbaliť v prípade náhleho ohrozenia, ktoré by človeka donútilo rýchlo opustiť domov.

Zelenskyj svojej žene pravdepodobne nič nepovedal, aby mu uverila, že im nehrozí nebezpečenstvo. Nakoniec sa prebudila o pol piatej ráno, manžela našla v susednej miestnosti. Podľa jej spomienok mal oblečený tmavošedý oblek.

Povedal jej len jedno slovo: „Počalosja (Začalo sa to)“.

Nechcel opustiť krajinu

Shuster píše aj o tom, že sa ešte v to ráno niektorí vládni predstavitelia zbalili a utiekli z Kyjeva. To, aby opustil mesto, ku ktorému sa Rusi blížili v niekoľkých kolónach, radili Zelenskému aj viacerí európski lídri, ale ukrajinský prezident to odmietol. Návrhy opustiť krajinu považoval za „trochu urážlivé“.

Zelenskyj sa následne presunul do leteckého krytu ešte z čias Studenej vojny. Ide o bunker v podobe tunela metra, ktorý bol prerobený na kancelársku budovu.

Rusi sa zatiaľ pokúšali o výsadok v Hostomeli. Ukrajinského prezidenta v januári 2022 na pravdepodobný pokus obsadiť vojenské letisko v Hostomeli, ktoré sa nachádza zopár kilometrov od Kyjeva (z Hostomeľa do centra Kyjeva je 32 kilometrov, pozn. red), upozornil šéf americkej CIA William Burns. K Hostomeľu nakoniec 24. februára 2022 mierilo zhruba 30 bojových vrtuľníkov.

Boje o Hostomeľ patria k najzásadnejším, ktoré sa udiali v úvode invázie. Pokiaľ by sa totiž Rusom podarilo letisko obsadiť, vytvorili by si vzdušný most priamo pri Kyjeve. To, že boli ukrajinskí výsadkári a vojaci síl špeciálnych operácií schopní letisko ubrániť, znamenalo, že Rusom prekazili plány rýchleho obsadenia Kyjeva.

Rusi prišli o zásadný operačný cieľ a nakoniec boli nútení sa z Kyjevskej oblasti stiahnuť.

Jedli sladkosti, konzervy a starý chlieb

Shuster opisuje aj bežnú rutinu dní strávených v bunkri. On sám v ňom krátko pobudol spolu so Zelenským a jeho spolupracovníkmi. Stretol sa s nimi v 55. deň invázie.

Novinár opisuje napríklad to, že Zelenskyj takmer nespal. „Jeho lôžko bolo také široké, že sa na ňom dalo ledva otočiť. Telefonáty prakticky neprestávali,“ píše Shuster. Jedla v bunkri nebolo veľa. Zelenského spolupracovníci jedli sladkosti a „mäsové konzervy so zatuchnutým chlebom“.

„Jeden minister mi povedal, že celé dni žil z čokolády,“ uvádza novinár. Zelenskyj podľa neho po čase úplne zožltol a podľa jeho kolegov začal pripomínať „chodiacu mŕtvolu“.

Nakoniec sa k prezidentovi a personálu v bunkri dostávali teplé jedlá: podávali sa praženice, párky, zemiakové pirohy či guláš. Zelenskyj sa vrátil k športu – v bunkri mal činky aj pingpongový stôl. Podľa Shustera ho dokázal len málokto v stolnom tenise poraziť. Občas sa v bunkri pozerali filmy, zvyčajne hollywoodske. Zelenskyj podľa novinára nemohol vystáť sovietske komédie.

Zhruba od polovice jari 2022, teda po tom, čo sa Rusi stiahli zo severu Ukrajiny, už Zelenskyj a jeho spolupracovníci trávili väčšinu času mimo bunkra.

Sebavedomejší Zelenskyj

Shuster v publikovanom úryvku zachytáva aj vzťah Zelenského a hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného.

Opisuje, že Zelenskyj sa od začiatku invázie považoval za národného hrdinu. Lenže na scéne sa objavil ešte jeden populárny muž, ktorému dali médiá prezývku Železný generál.

„Niektorí predstavitelia v Ofise prezidenta podozrievali generála, že prahne po moci,“ napísal novinár.

Podľa publicistu boli vzájomné vzťahy medzi prezidentom a generálom najlepšie vtedy, keď sa Zelenskyj snažil presvedčiť spojencov o tom, že Ukrajina potrebuje zbrane. Zalužnyj vtedy o Zelenskom tvrdil, že „nepotrebuje rozumieť vojenským záležitostiam o nič viac, než medicíne či stavbe mostov“.

Keď sa Rusi stiahli zo severu, podľa Shustera začal byť Zelenskyj čoraz sebavedomejší a vytvoril si vlastné vojenské priority, ktoré sa nie vždy zhodovali s prioritami Zalužného.

„Čoskoro sa priepasť prehĺbila,“ poznamenal novinár, aktuality.sk

X X X

Po zrážke lietadiel sa letisko v Tokiu opäť vrátilo do normálnej prevádzky

Pristávaciu a vzletovú dráhu, na ktorej došlo k nehode, na niekoľko dní uzatvorili.

Letová prevádzka na Medzinárodnom letisku Haneda v japonskom Tokiu sa vrátila v pondelok do normálu. Stalo sa tak šesť dní po zrážke dopravného lietadla s lietadlom japonskej pobrežnej stráže, pri ktorej zomreli piati ľudia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Po nehode, ku ktorej prišlo v utorok 2. januára, sa podarilo z dopravného lietadla evakuovať všetkých 379 pasažierov a posádku. Pri zrážke však zahynuli piati zo šiestich ľudí na palube lietadla pobrežnej stráže.

Jedno z najrušnejších letísk na svete

Pristávacia a vzletová dráha na letisku Haneda, na ktorej k nehode prišlo, bola od zrážky lietadiel zatvorená. Ide o jednu zo štyroch pristávacích dráh na tomto letisku, ktoré je jedným z najrušnejších na svete, a jej uzatvorenie vyústilo do stoviek zrušených zväčša domácich letov.

„Pristávacia a vzletová dráha C je oddnes (od pondelka) opäť v prevádzke,“ uviedla pre AFP hovorkyňa tokijského letiska. Pracovníci letiska odstránili z pristávacie dráhy C obhorené pozostatky zrazených lietadiel.

Zrážku vyšetrujú

Nehodu v súčasností vyšetrujú japonské úrady v spolupráci s úradmi z Francúzska, Británie a Kanady.

Prepis komunikácie, ktorú minulý týždeň zverejnilo japonské ministerstvo dopravy, naznačuje, že lietadlo pobrežnej stráže dostalo inštrukcie, aby zastavilo pred pristávacou a vzletovou dráhou zatiaľ čo dopravné lietadlo aerolínii Japan Airlines (JAL) dostalo povolenie na pristátie.

Pilot lietadla pobrežnej stráže, ktorý ako jediný nehodu prežil, však verí, že mal povolenie na to, aby na dráhu vyšiel. S lietadlom na nej stál asi 40 sekúnd pred tým, ako prišlo k nehode, vyplýva zo správ médií, aktuality.sk

X X X

Búrka v justícii sa valí ďalej. Prokurátor podal obžalobu na bývalého šéfa krajského súdu

Ľuboš Sádovský, ktorého Marian Kočner v Threeme označoval ako „Plešáka“, čelí obvineniu zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Polícia už uzavrela aj prípad bývalého predsedu súdu v Petržalke. Stíhanie advokátky Timár Myjavcovej chcú, naopak, stopnúť.

V marci to budú štyri roky, čo na Slovensku vypukla búrka v justícii. Policajti z Národnej kriminálnej agentúry vtedy zadržali viacero bratislavských sudcov či advokátov vrátane niekdajšej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej. Obvinení sudcovia teraz postupne mieria pred súd.

Aktuálne prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Mestský súd Bratislava I obžalobu na bývalého predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského. Pre Aktuality.sk to potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. „21. 12. 2023 bola podaná obžaloba na Mestský sú BA I na Ľ. S. obvineného za dva skutky zločinu zasahovania do nezávislosti súdu,“ uviedla.

Sádovský sa ešte v lete 2019 sťažoval na súdnej rade po tom, ako policajti z NAKA nabehli do bratislavského Justičného paláca a viacerým sudcom zaistili mobilné telefóny. Riešili podozrenia, že sudcovia komunikujú s medzičasom odsúdeným zmenkovým podvodníkom Marianom Kočnerom. O pár mesiacov – po prelomení Kočnerovej Threemy – zložil funkciu s tým, že sa „rozhodol vyvodiť osobnú zodpovednosť za možné individuálne zlyhania jednotlivých sudcov“. Jeho osobne označoval odsúdený zmenkový podvodník v Threeme prezývkou „Plešák“.

Technopol a Eco-Invest

Napokon aj Sádovského v marci 2020 zadržali a obvinili. Do väzby však na rozdiel od niektorých kolegov nešiel. Podľa polície sa mal angažovať v pomerne známom spore o Technopol na strane pôvodného majiteľa Pavla Pávka. Vypovedal proti nemu bývalý sudca a kamarát Mariana Kočnera Vladimír Sklenka. Keďže od začiatku spolupracuje s políciou, obvinenie má zatiaľ dočasne odložené. Budúcnosť ukáže, ako zmení pravidlá pre kajúcnikov novela trestných kódexov, ktorú chce čím skôr presadiť vláda. Novela ráta aj so zánikom špeciálnej prokuratúry.

Sklenka tvrdí, že Sádovský si ho pre Technopol zavolal v decembri 2016 do kancelárie. Kolegu sa mal pýtať, čo to s Kočnerom porobili, a žiadať ho, aby dal veci do poriadku v prospech Pávka.

Ďalšie Sádovského obvinenie sa týka kauzy Eco-Invest – konkrétne dvoch neodkladných opatrení, ktoré smerovali proti podnikateľovi Milanovi Fiľovi. Ten sa dostal do sporu so zamestnancami niekdajšieho SCP Ružomberok, ktorí sa po privatizácii stali drobnými akcionármi spoločnosti. Neodkladné opatrenia mu zakazovali vykonávať v Eco-Investe akékoľvek aktivity. Sádovský podľa obvinenia chcel, aby sa neodkladné opatrenia sudkýň čím skôr dostali k nemu na krajský súd. Urýchlenie mal žiadať od Sklenku, ktorý bol v tom čase podpredsedom Okresného súdu Bratislava I. Krajský súd potom obe neodkladné opatrenia zrušil a vrátil obe konania na Okresný súd Bratislava I. V jednom z konaní rozhodovala sestra Moniky Jankovskej Andrea Haitová.

Zmenky na petržalskom súde

Len pred niekoľkými dňami policajti uzavreli aj ďalší prípad – ten sa týka bývalého predsedu petržalského súdu Dušana Srogončíka. Ako prvá o tom informovala televízia Markíza. „Trestná vec obvineného JUDr. Dušana S. bola ukončená dňa 21. 12. 2023 návrhom na podanie obžaloby. V priebehu vyšetrovania došlo k zmene právnej kvalifikácie a skutok je ďalej posudzovaný ako prečin marenie úlohy verejným činiteľom,“ napísal komunikačný odbor policajného prezídia.

Aj Srogončíka polícia zadržala pri veľkej akcii 11. marca 2020. Tiež bol stíhaný na slobode. Čelil obvineniu z manipulácie prideľovania spisov na súde, ktorému šéfoval. Prípad úzko súvisí s kauzou zmenky televízie Markíza, za ktorú sú právoplatne odsúdení Marian Kočner a Pavol Rusko. Po Srogončíkovom zásahu skončila jedna zmenka na stole sudkyne Zuzany Maruniakovej, ktorá je v prípade tiež obvinená. Na petržalský súd pritom prišla tesne pred pridelením zmenky priamo z kancelárie vtedajšej štátnej tajomníčky Jankovskej. Vyšetrovanie nepreukázalo, že by Srogončík konal v prospech Jankovskej alebo Kočnera. Srogončík v čase vypuknutia kauzy Búrka odišiel do sudcovského dôchodku. Petržalskému súdu šéfoval podľa životopisu od roku 1986.

Stíhanie advokátky chcú stopnúť, chýbajú dôkazy

Polícia uzavrela nedávno aj prípad Evy Timár Myjavcovej, ktorá pôsobila ako správkyňa konkurznej podstaty. Aj ju obvinili pri akcii Búrka zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Čelila podozreniu, že na objednávku Kočnera napísala rozsudky namiesto sudcov. Podozrenia však od začiatku odmietala.

V jej prípade vyšetrovateľ navrhuje stíhanie stopnúť. „V rámci trestnej veci obvinenej Mgr. E. T. M. a spol. bol vzhľadom k dôkaznej situácii zo strany vyšetrovateľa podaný návrh na zastavenie trestného stíhania proti obv. Mgr. E. T. M.,“ napísal komunikačný odbor policajného prezídia.

Advokátka pôvodne čelila obvineniu, že napísala rozsudok v prípade, ktorý súdil Sklenka. Ten súvisel s kauzou okolo firmy Dixia Sollaris, ktorá nesplácala bankový úver, skončila v konkurze a jej lukratívnu budovu v centre Bratislavy napokon vydražil Kočner za menej ako polovicu jej hodnoty. Na jednej strane sporu stál Roman Čerepkai, ktorý žaloval spoločnosť I & R Konkurzy a reštrukturalizácie – vtedajšieho správcu firmy Dixia Sollaris v úpadku. Čerepkaia právne zastupovala Timar Myjavcová. Prakticky jediným dôkazom proti advokátke je Kočnerova Threema.

„Poprosím Timarku tu vec napísať, Čerepkai,“ písal cez šifrovanú aplikáciu vtedajší sudca Sklenka podnikateľovi z mafiánskych zoznamov 16. apríla 2018. Ten následne v správe cez Threemu poprosil Evu Timár Myjavcovú, aby sudcovi „Vladovi“ pomohla.

„Keďže aj všetky doteraz som robila ja lebo ‚pán sudca‘ nestíha tak to urobím pre tuto úbohú justíciu,“ reagovala ironicky Timár Myjavcová. Kočner sa poďakoval pusinkami s dôvetkom, že to bude aspoň kvalitná práca.

Kabelka ako úplatok

Timár Myjavcová pôvodne čelila obvineniu, že mala s napísaním rozsudku pomôcť aj ďalšej sudkyni Okresného súdu Bratislava I. Na USB kľúči ho mala odovzdať Kočnerovi a postupne mal doputovať až k zákonnej sudkyni Kataríne Bartalskej. Aj tá je v prípade obvinená. Podľa polície mala od Kočnera prijať úplatok „vo forme bližšie nešpecifikovanej kabelky“. Odovzdať ju mal kolega – sudca Sklenka, ktorý bol roky Kočnerovou spojkou.

„Za úplný nezmysel pokladám vami uvedenú informáciu, že by pani Eva Timár Myjavcová mohla niekedy pre mňa vypracovávať akékoľvek rozsudky alebo podklady pre moje súdne rozhodnutia. Pokiaľ niekto tvrdí, že to tak bolo alebo mohlo byť, tak klame,“ napísala po akcii Búrka v rozsiahlom stanovisku Bartalská, aktuality.sk

X X X

Ľuboša Blahu bude vyšetrovať NAKA. Polícia začala trestné stíhanie pre obraz Che Guevaru v jeho kancelárii

Ľuboš Blaha vo svojej kancelárii „upratoval“ krátko po tom, ako ho zvolili do vedenia Národnej rady. Poslanec odstránil vlajku EÚ aj portrét prezidentky Zuzany Čaputovej.

Polícia začala trestné stíhanie pre obraz revolucionára Ernesta Che Guevaru, ktorý si vo svojej kancelárii zavesil podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha zo Smeru.

Trestné oznámenie na Blahu ešte začiatkom novembra podával historik Patrik Dubovský.

„Vo veci bolo začaté trestné stíhanie a sú vykonávané procesné úkony,“ odpísali nám z tlačového odboru policajného prezídia. Prípadom sa podľa našich informácií zaoberá NAKA a trestné stíhanie vedie „vo veci prečinu prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd“.

Blaha vo svojej kancelárii „upratoval“ krátko po tom, ako ho zvolili do vedenia Národnej rady. Poslanec odstránil vlajku EÚ aj portrét prezidentky Zuzany Čaputovej. Namiesto európskej vlajky vystavil slovenskú a hlavu štátu nahradil obrazom Che Guevaru. Videom sa potom pochválil na sociálnej sieti Telegram.

KDH ho chcelo odvolať

Poslancovo konanie odsúdilo opozičné KDH, ktoré chcelo Blahu odvolávať. Mimoriadnu schôdzu, na ktorej by Blahu odvolávali, sa však v parlamente nepodarilo otvoriť. Kresťanskí demokrati dnes oznámili, že sa pokúsia Blahu znovu odvolať.

Historik Dubovský na Blahu podával trestné oznámenie, pretože sa podľa neho mohol dopustiť trestného činu extrémizmu.

Poslanec podľa Dubovského „prejavil sympatie k predstaviteľovi komunistickej ideológie, respektíve kubánskej revolúcie a totalitnej praxe tejto ideológie a revolúcie, ktorá dokázateľne vykonala množstvo vrážd a popráv na nevinných obetiach a tým hrubo potláčala základné práva a slobody“.

Dubovský v trestnom oznámení, ktoré nám poskytol, okrem iného pripomína, že Che Guevara bol podľa vedeckej historickej literatúry vo funkciách, v ktorých priamo nariaďoval popravy oponentov, a to aj nevinných osôb. Blaha podľa neho „hrubo poškodil antikomunistické tradície na Slovensku“.

Spor s Pellegrinim

Blahovo konanie odsúdil aj predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý označil za „trápne, detinské a zbytočné“. Blaha však podľa Pellegriniho svoj čin oľutoval. „Som rád, že mi to dal na vedomie a ten svoj čin nepovažuje za najšťastnejší,“ povedal šéf Národnej rady.

Na sociálnej sieti Telegram, kde komunikuje so svojimi voličmi, si však Blaha žiadnu chybu nepriznal. Napísal len, že išlo o „prkotinu“.

„Je pre mňa kľúčové, aby v koalícii nevznikali zbytočné trenice, a preto som mu (Pellegrinimu, pozn. red.) včera večer napísal správu, že ma mrzí, že z takej prkotiny, ako je výzdoba mojej kancelárie, vznikla takáto bizarná politická kauza. S tým som fakt nerátal,“ informoval ešte v novembri svojich fanúšikov Blaha. Svoj počin nazval „drobnou jesennou provokáciou“, aktuality.sk

X X X

Nemecký kancelár Olaf Scholz je otvorený vývozu stíhačiek Eurofighter do Saudskej Arábie

Nemecká vláda vlani v júli rozhodla o pozastavení dodávok stíhačiek Eurofighter do Saudskej Arábie do konca svojho funkčného obdobia v roku 2025.

Nemecký kancelár Olaf Scholz je rovnako ako ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková otvorený vývozu stíhačiek Eurofighter do Saudskej Arábie. Uviedol to v pondelok hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

„Áno, spolkový kancelár zdieľa toto hodnotenie,“ povedal Hebestreit. Saudská Arábia podľa jeho slov zaujala „veľmi konštruktívny postoj“ voči Izraelu po útoku militantného hnutia Hamas zo 7. októbra a následnom vypuknutí bojov v Pásme Gazy.

Kontroverzný vývoz

„Saudskoarabské vzdušné sily, ktoré tiež používajú stíhačky Eurofighter, zostrelili rakety húsíjskych povstalcov, ktoré smerovali na Izrael. A práve vo svetle celého tohto vývoja treba vnímať postoj nemeckej vlády k Eurofighterom. Je to úzko koordinované v rámci nemeckej vlády,“ dodal hovorca. Vývoz týchto stíhačiek do Saudskej Arábie obhajoval aj nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck, píše DPA.

Vývoz zbraní do Saudskej Arábie vzbudzuje kontroverzie pre situáciu s dodržiavaním ľudských práv v krajine a zásahy tejto vznikajúcej vojenskej mocnosti v regionálnych konfliktoch, konštatuje DPA.

Predmetné stíhačky sú spoločným európskym projektom, ktorého súčasťou je aj Nemecko a má preto právo veta pri rozhodnutiach o vývoze. Lietadlá sú vyrábané v Británii, ktorá je pripravená dodať ich do Saudskej Arábie. Podľa nepotvrdených informácii sa rokuje o 48 stíhačkách, píše DPA, aktuality.sk

X X X

Na inšpektorát dosadili odsúdenú pani Hedvigu a profitovali z toho, tvrdí o Krajniakovi a Pčolinských Zoroslav Kollár

Najvyšší predstavitelia hnutia Sme rodina mali počas predchádzajúcich vlád „zarábať“ vďaka Národnému inšpektorátu práce. Peter Pčolinský či Milan Krajniak mali zarábať vďaka svojej nominantke na poste generálnej riaditeľky Národného inšpektorátu práce Hedvige Machayovej. Vo svojom aktuálnom videu to na sociálnej sieti uviedol právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár. Ten zverejnil aj prepis rozhovorov, ako sa mali deliť medzi „vyvolených“ odmeny zamestnancov inšpektorátu práce.

 Líder hnutie Sme rodina Boris Kollár, za ním Milan Krajniak a v pozadí Peter Pčolinský.

„Pán Krajniak ju (Hedviga Machayovú-poz. red.) nemal problém vymenovať do funkcie napriek tomu, že nespĺňala podmienku vzdelania a bola dvakrát právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin. A čo robila pani Hedviga, keď sa stala riaditeľkou Národného inšpektorátu práce? Pozrime sa pani Hedvige do diára, kde je zoznam firiem, ktoré treba strážiť a dohliadať na to, aby nikdy nemali problém. Sú to firmy, ktoré patria priamo alebo nepriamo pánovi Harmanovi, bývalému prednostovi okresného úradu v Stropkove. Je to spriaznená osoba pani Hedvigy, Milana Krajniaka a bratov Pčolinských,“ povedal vo videu Zoroslav Kollár, ktorý tvrdí, že chránené boli ďalšie firmy pod ochrannými krídlami Petra Pčolinského a Milana Letka, hlavného inšpektora inšpektorátu práce v Nitre.

Zoroslav Kollár vo videu ďalej tvrdí, že podľa inštrukcií pani Hedvigy boli viackrát rozhodnutím Národného inšpektorátu práce vrátené rozhodnutia regionálnych inšpektorátov práce na základe vykonštruovaných procesných chýb. „Následne po vrátaní rozhodnutia boli hlavní inšpektori usmernení, ako je potrebné nelegálne zamestnávanie, ktoré bolo pôvodne zistené, zlikvidovať. Dúfam, že pani Hedviga porozpráva, kto jej dával pokyny, ktoré firmy sú politikmi chránené, a ako má Národný inšpektorát práce postupovať,“ podotkol Zoroslav Kollár.

 Podľa neho, zaujímavá bola hlavne činnosť inšpektorátu práce v Žiline a v Nitre. „Nitra bolo údajne územie chránené a spravované Petrom Pčolinským. Podľa pani Hedvigy vraj Peter Pčolinský na tom strašne zarobil,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého z nahrávok, ktoré má k dispozícii vyplýva, že Peter Pčolinský riadil Milana Letka, ktorý chodil na kontroly. „A potom následne vyberal odmeny za vyriešenie problémov a delil sa s pánom Krajniakom. Páni toto som nepovedal ja, to povedala pani Hedviga,“ konštatoval Zoroslav Kollár, ktorý vo videu zverejnil prepis rozhovoru, ktorý to má potvrdzovať.

 Zoroslav Kollár na záver vo videu radí bývalej šéfke Národného inšpektorátu práce, aby sa sama obrátila na políciu a vypovedala. „Chápem vašu snahu o zastavenie mojich aktivít, ale na mňa neplatia ani prosby, ani hrozby. Dám vám radu. Choďte na políciu a porozprávajte im o tom, ako páni Pčolinský a Krajniak profitovali vďaka úradu, ktorý ste riadili a možno budete akceptovaná ako výborný kajúcnik. Veď spomenutí páni ten systém kajúcnikov vymysleli a podporovali, tak to treba využiť na vlastnú záchranu,“ uzavrel Zoroslav Kollár./agentury/

X X X

Biely dom odmietol výzvy republikánov na odstúpenie ministra obrany Lloyda Austina

Republikáni vyzývajú šéfa Pentagónu Austina, aby rezignoval na svoju funkciu po tom, ako sa ukázalo, že Biden ani Biely dom niekoľko dní nevedeli o jeho hospitalizácii súvisiacej s bližšie nešpecifikovaným zdravotným problémom.

Biely dom v pondelok odmietol výzvy republikánov, ktorý požadujú odstúpenie amerického ministra obrany Lloyda Austina za to, že o svojej súčasnej hospitalizácii informoval až po niekoľkých dňoch. TASR o tom píše podľa správy agentúry AFP.

„Prezident (USA Joe Biden) má plnú dôveru v ministra Austina. Najdôležitejšie je, aby sa uzdravil a vrátil sa do Pentagónu.“ uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.

„Nemáme žiadne plány… okrem toho, aby minister Austin zostal na svojom poste a pokračoval vo výkone vedúcej funkcie, ktorú vykonáva,“ povedal hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby s tým, že sa plánujú zaoberať tým, či je potrebné upravovať platné služobné postupy, aby k podobnej situácii opäť nedošlo.

Vrátil sa k pracovným povinnostiam

Kirby tiež spresnil, že Austin sa už vrátil k svojim pracovným povinnostiam, ktoré vykonáva z vojenskej nemocnice Waltera Reeda na predmestí Washingtonu. Nepriblížil, či má prezident Biden bližšie informácie týkajúce sa ministrovho zdravotného stavu.

Pentagón čakal až do piatku večera, aby oznámil, že 70-ročný Austin bol štyri dni predtým hospitalizovaný „pre komplikácie po nedávnom plánovanom lekárskom zákroku“. Podľa AFP tým bol porušený štandardný služobný protokol, a to práve v čase pokračujúceho konfliktu na Blízkom východe.

„Uznávam, že som mohol lepšie zabezpečiť, aby bola verejnosť primerane informovaná. Zaväzujem sa, že to budem robiť lepšie,“ uviedol Austin v sobotňajšom vyhlásení, aktuality.sk

X X X

Medzinárodné organizácie vyzývajú poslancov, aby odmietli zmeny v zákone o ochrane oznamovateľov

V opačnom prípade sa podľa nich sťaží odhaľovanie korupčných trestných činov a obmedzia sa práva oznamovateľov (whistleblowerov).

Medzinárodné organizácie vyzývajú poslancov Národnej rady (NR) SR, aby odmietli navrhované zmeny v zákone o ochrane oznamovateľov korupcie. List podpísalo 27 organizácií, vrátane slovenských mimovládnych organizácií Transparency International Slovensko a Nadácia Zastavme korupciu, ktorá TASR o tom informovala.

„Smernica EÚ o whistleblowingu bola prelomovým nástrojom boja proti korupcii a útok slovenskej vlády na ochranu oznamovateľov je nezákonnou obranou korupcie,“ konštatuje Tom Devine z medzinárodnej siete Whistleblowing International Network (WIN) so sídlom v Glasgowe.

Zmeny kritizujú

Medzinárodná sieť, ktorá združuje organizácie, venujúce sa whistleblowingu, ľudským právam a boju proti korupcii, sa preto v pondelok obrátila listom na členov vlády SR, predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) i poslancov NR SR, aby stiahli, prípadne neschválili vládnu novelu zákona. Prekáža jej totiž, že ochranu už nebudú mať policajti a celkovo dôjde k jej oslabeniu. Navrhované zmeny môžu byť v rozpore so smernicou EÚ.

WIN pripomína, že zmyslom smernice bolo chrániť vládu zákona. To je však nemožné, ak polícia nemá právo odhaľovať pravdu, kamkoľvek vedú dôkazy. „Najviac poburujúce je, že ak zmeny prejdú, Slovensko bude jedinou krajinou, ktorá nebude chrániť oznamovateľov, kým vláda sama nebude súhlasiť, že odhaľovanie jej korupcie je nevyhnutnosťou,“ zdôraznil Devine s tým, že oporu v smernici nemá ani navrhované vyňatie policajtov spod ochrany. V rozpore s pravidlami je tiež spôsob, akým Slovensko legislatívu prijíma, teda narýchlo a bez diskusie. WIN preto varuje, že to môže mať vážne následky pri obmedzení finančnej podpory Slovenska.

K stanovisku sa pridala napríklad Nadácia Zastavme korupciu, podľa ktorej je navrhovaná úprava míľovým krokom späť, pokiaľ ide o boj proti korupcii. „Slovensko bolo v ochrane oznamovateľov tigrom v Európe. Keď prejdú navrhované zmeny spolu s nižšími trestami za korupciu, rušením Úradu špeciálnej prokuratúry, môžeme sa rovno vyhlásiť za raj pre organizovaný zločin,“ odkázala riaditeľka nadácie Zuzana Petková, aktuality.sk

X X X

Pročko chce, aby sa Danko ospravedlnil Pellegrinimu. O mňa sa nebojte, viem si to vybaviť aj sám, odkazuje šéf NR SR

 Poslanci dnes po sviatočnej pauze zasadli do lavíc a pokračujú v diskusii o návrhu na skrátené legislatívne konanie o zmene Trestného zákona, ktorého súčasťou je rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Tradičné hlasovanie o jedenástej sa presunulo, s prekvapivým návrhom však prišiel poslanec hnutia Slovensko Jozef Pročko. Od lídra SNS Andreja Danka žiada, aby sa ospravedlnil šéfovi Národnej rady (NR) SR Petrovi Pellegrinimu. Líder Hlasu mu odkázal, že sa o to postará sám.

 Danko minulý týždeň kritizoval Pellegriniho, že naťahuje rozhodnutie o tom, či bude kandidovať a uviedol, že ho novinári vyzlečú donaha. Hlas ani Pellegrini doteraz jeho vyjadrenia nekomentovali.

Pán poslanec, o mňa sa nebojte

„Chcel by som navrhnúť, aby NR SR prijala uznesenie, aby sa podpredseda parlamentu Andrej Danko ospravedlnil Petrovi Pellegrinimu za vyjadrenia, ktoré mal na jeho adresu,“ povedal Pročko. Dôvodom bol aj Pellegriniho prejav, v ktorom vyzval poslancov, aby rokovania prebiehali slušne.

 „Myslím si, že rokovaniu parlamentu neprispieva, keď sa naši predstavitelia – predseda a podpredsedovia – hádajú a ubližujú si,“ uviedol. „Mám to aj písomne,“ dodal a za smiechu poslancov šiel odovzdať svoj návrh.

Pellegrini ho upozornil, že návrh nespĺňa podmienky procedurálneho návrhu. „Jak, nie?“ pýtal sa poslanec Pročko cestou k predsedovi NR SR, na čo sa poslanci opäť rozosmiali. „Vy sa o mňa nebojte, pán poslanec Pročko, to si viem vybaviť aj sám, ďakujem pekne,“ dodal Pellegrini.

Danko sa obul do Pellegriniho

Pellegrini svoju prezidentskú kandidatúru zatiaľ neohlásil, osobne sa už však rozhodol. Zasadnúť by malo ešte predsedníctvo Hlasu, kde to chce Pellegrini svojim spolustraníkom oznámiť. Danko v rozhovore Pellegrinimu vyčítal, že kampaň naťahuje, čo môže viesť podľa neho k tomu, že nakoniec vyhrá bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok. „Za to si ponesie zodpovednosť. Naťahuje kampaň, nehovorí jasne, čo chce… a Korčok nie je hocikto,“ kritizoval svojho koaličného partnera s tým, že už mu je jedno, čo urobí.

 Voliči SNS majú podľa Danka s lídrom Hlasu problém a mnohí by radšej v prvom kole volili Harabina. „V mnohých veciach je problém voliť Pellegriniho u nášho voliča veľký. V tom som mu chcel pomôcť, aby sme vysvetlili niektoré, povedzme, špecifiká,“ vysvetľoval Danko.

Danko sa otvorene vyjadril aj k súkromiu predsedu Hlasu. „Ak idete za prezidenta, novinári vás doslova vyzlečú. Budú sa pozerať, kto je prvá dáma,“ povedal. „Určite by o zdravotnom stave kandidáta na prezidenta mali občania všetko vedieť. Vrátane jeho orientácie, jeho manierov, správania, finančnej hotovosti,“ uviedol Danko s tým, že sa nestačí len usmievať, ale odpovedať treba aj na otázky „s kým žije, koho má rád, koľko má detí a z čoho je financovaná kampaň“.

Pellegriniho sa zastal aj Korčok. „Pri Petrovi Pellegrinim som kritický pri veľkom množstve vecí a jeho postojov, zároveň však ostro odmietam vyťahovanie vecí zo súkromia, klebiet a osobných záležitostí na kohokoľvek. Je to úbohé a hanebné,“ uviedol./agentury/

X X X

Vo veku 78 rokov zomrel Franz Beckenbauer. Smútiaca rodina legendárneho Nemca prosí: Zdržte sa akýchkoľvek otázok

 O úmrtí kapitána majstrov sveta z roku 1974 a majstrov Európy z ME 1972 informovala v pondelok jeho rodina. Informácie priniesla agentúra DPA.

Ako hráč priviedol Beckenbauer tím do finále kontinentálneho šampionátu v Belgicku. Západné Nemecko zdolalo Sovietsky zväz 3:0 a získalo svoj prvý európsky titul.

O dva roky neskôr triumfovalo na domácom svetovom šampionáte, v boji o titul si poradilo s Holanďanmi 2:1.

Krajinu priviedol k svetovému titulu aj na MS 1990 v Taliansku, to už v pozícii šéftrénera. V repríze finále z MS 1986 proti Argentíne s legendárnym Diegom Maradonom vyhral jeho tím 1:0.

Na klubovej úrovni zaknihoval ako hráč Bayernu Mníchov tri tituly v Európskom pohári majstrov, teda v súťaži predchádzajúcej Lige majstrov.

Ďalšie štyri tituly získal v Bundeslige a trikrát vyhral aj Nemecký pohár. Ligový titul vybojoval taktiež s Hamburgerom SV.

 Časť kariéry strávil v americkom New York Cosmos, kde bol jeho spoluhráč aj legendárny Brazílčan Pelé. Ako tréner mal okrem majstrovského titulu i nemecký s Bayernom a francúzsky s Olympique Marseille.

„S hlbokým zármutkom oznamujeme, že v nedeľu zomrel náš manžel a otec Franz Beckenbauer. Prosíme, aby ste smútili v tichosti a zdržali sa kladenia akýchkoľvek otázok,“ citovala agentúra DPA z oficiálneho vyhlásenie rodiny./agentury/

X X X

Pokračuje súd v kauze vraždy študenta Tupého. Znalkyňa tvrdí, že kľúčovému svedkovi sa nedá veriť

Po 18 rokoch od vraždy sa svedkovia z neonacistických štruktúr snažia pred súdom rozpamätať, kto 4. novembra 2005 dobodal študenta Daniela Tupého. Pred Mestský súd Bratislava I bol v pondelok ešte stále v putách predvedený obžalovaný v kauze vraždy študenta advokát Adam Puškár. Ten čelí obžalobe pre trestný čin vraždy spolupáchateľstvom a trvá na svojej nevine.

 Obžalovaný Adam Puškár v sprievode príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) počas hlavného pojednávania v kauze vraždy Daniela Tupého na Mestskom súde Bratislava I 8. januára 2024.

Puškár je v cele už desať mesiacov a medzičasom požiadal o prepustenie z väzby. Hoci mu Mestský súd Bratislava I vyhovel, vo veci rozhoduje ešte Krajský súd Bratislava. Puškár tak strávil Vianoce v cele a o jeho prepustení sa bude rozhodovať v stredu. Sudca bratislavského mestského súdu Roman Fitt ešte v decembri akceptoval kauciu vo výške 50-tisíc eur. Ďalej to, že Puškár musí nosiť elektronický monitorovací náramok, taktiež aj probačný dohľad a zákaz vycestovať.

Zábudlivý Alarm

Mestský súd v pondelok pokračoval vypočúvaním svedkov. Na súd sa však dostavil len jeden – Marek Takáč prezývaný Alarm. Sudca Fitt skonštatoval, že to je bieda. Následne médiám zakázal zverejňovať výpovede svedkov, pretože sa obáva, že by mohli ovplyvniť tých, ktorí ešte nevypovedali.

Marek bol šoférom jedného z áut, ktoré dopravilo skupinu sympatizantov pravicového extrémizmu 4. novembra 2005 na Tyršovo nábrežie v Bratislave. S obžalovaným bol v kamarátskom vzťahu, na detaily skutku si nepamätá.

 Takáč je pritom jediný zo štyroch predvolaných svedkov, ktorí na dnešné pojednávanie prišli. Podľa Takáča bol Puškár dobrák no bolo zrejmé, že má problém sa rozpamätať spätne na incident. Proces bude pokračovať 26. februára.

Kto klame?

V novembri vypovedal kľúčový svedok kauzy Vladimír Malíček, no v mnohom bolo jeho svedectvo neurčité. Pondelkového procesu sa zúčastnila aj znalkyňa Elena Fortis, ktorá vypracovala posudok k vierohodnosti svedka Malíčka aj obžalovaného Puškára.

 Začiatok súdu sa niesol v duchu dokazovania pravdy. Svoje miesto zaujala súdna psychologická znalkyňa, ktorá pomocou rôznych metód konštatovala, že kľúčový svedok Vladimír Malíček má tendenciu “zatajovať skutočnú podstatu sklony ku klamaniu, tendenciu pretvarovať sa, vedome hrá určitú rolu”. Na otázky právneho zástupcu rodiny zavraždeného Romana Kvasnicu , čo znamená jej posudok znalkyňa zdôraznila, že “sa mu nedá veriť”. Následne ozrejmila, že obžalovaný nekoná agresívne.

Zástupca Kvasnica však pripomenul, že v spise je uvedený aj prípad z roku 2008, kedy sa podľa neho obžalovaný dopustil obdobnej trestnej činnosti. Právnik Puškár mal pred pätnástimi rokmi na partiu iných mladých ľudí vytiahnuť nôž aj v roku 2008.

Podľa televízie Markíza to dokazuje to archívny článok z roku 2008, podľa ktorého sa Puškár vyhrážal lepičom plagátov s nožom v ruke. Článok vyšiel pôvodne v denníku Nový čas. Na starý prípad upozornil teraz portál Aktuality.sk. Puškár 13. mája 2008 prechádzal po Grösslingovej ulici v Bratislave, kde sa dostal do konfliktu s mladíkmi, ktorí tam lepili plagáty na koncert. Upozornil ich, že lepia plagáty na nepovolené miesto a nakoniec ich naháňal s nožom v ruke.

 Puškár sa na celú vec pozerá odlišne a cez svojho právnika odkázal, že lepičov plagátov najskôr upozornil, že lepia plagáty protiprávne. Následne ho vraj napadli a jeden z nich mu mal do očí vyliať lepidlo a druhý sa mu vyhrážal s pištoľou. Následne jedného z nich zadržal a požiadal okoloidúcich, aby privolali políciu.

Obhajoba Puškára sa odvoláva, že sú to len výpovede svedkov a nie rozhodnutie súdu. “Skutok sa nestal, skutok sa nestal,” hlasne zdôrazňoval advokát obžalovaného. Kvasnica následne súd požiadal, aby traja poškodení z roku 2008 boli vypočutí znova a požiadal zmenu psychologického znalca. Súd o tomto návrhu rozhodne do ďalšieho konania.

Hlavné pojednávanie v prípade vraždy študenta Daniela Tupého sa začalo na bratislavskom mestskom súde 15. novembra 2023. Obžalovaný vtedy vypovedať odmietol. Výsluch vlani absolvoval kľúčový svedok Vladimír Malíček. Znalkyňa Fortis v pondelok uviedla, že v znaleckom posudku skúmala okrem iného aj všeobecnú a špecifickú vierohodnosť svedka zo psychologického hľadiska. „Znalecký posudok je celkom jednoznačný. Ona (znalkyňa, pozn. red) sa vyjadrila tak, že špecifická vierohodnosť tohto svedka je výrazne znížená,“ povedala médiám po skončení hlavného pojednávania obhajkyňa obžalovaného Michaela Matušíková s tým, že svedok nie je dôveryhodný. Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave Soňa Juríčková však poukázala na to, že všeobecná vierohodnosť svedka bola potvrdená. „Nič sa nemení v porovnaní s tým, ako bol vypracovaný znalecký posudok v prípravnom konaní,“ dodala.

Splnomocnenec poškodených Roman Kvasnica navrhuje vypočuť ďalších troch svedkov a pribrať do konania znalecký ústav. Spochybnil komplexnosť posudku, ktorý bol prezentovaný na pondelkovom pojednávaní. „Mali by sme aj z pohľadu poškodených hľadať také právne riešenie, aby to bolo nespochybniteľné hlavne pre nich, lebo svojím spôsobom oni najviac trpia celým týmto konaním. Preto by znalecký posudok v tejto kauze mal spraviť nejaký znalecký ústav,“ zdôraznil.

Kľúčový svedok: S Puškárom sme Tupého udreli

Na súde v novembri vypovedal práve kľúčový svedok Malíček. Opísal okolnosti incidentu, na následky ktorého Tupý zomrel. Samosudca Roman Fitt zakázal médiám zverejňovať detaily výpovede, aby neboli ovplyvnené svedectvá ďalších svedkov.

Malíček pred súdom vypovedal v postate v zhode so zisteniami orgánov činných v trestnom konaní. Priznal, že bol súčasťou partie, ktorá na bratislavskom Tyršovom nábreží v novembri 2005 napadla skupinu osôb, ktorej súčasťou bol aj Tupý. Potvrdil tiež, že v partii bol aj Puškár. Svedok zároveň pripustil, že Tupého tiež niekoľkokrát udrel. „Boli sme sympatizanti krajne pravicovej ideológie,“ povedal na margo seba aj obžalovaného. Priznal tiež, že sám nosil otvárací nôž, podľa vlastných slov ho však používal na údery.

Rodina žiada 750-tisíc eur

Podľa obžaloby Puškár 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave spolu s ďalšími osobami napadol osemčlennú skupinu ľudí, v ktorej bol aj študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý.

Toho nožom viackrát bodol do ramena, stehna, hrudníka a chrbta, na následky čoho Tupý zomrel. Na skutku sa podľa obžaloby podieľala aj osoba, ktorá doteraz nebola stotožnená. Obhajoba označila obžalobu za nezákonnú, keďže neobsahuje zákonom predpísané náležitosti, označila ju aj ako predčasne podanú. Z tohto dôvodu obhajcovia Puškára navrhli vrátenie veci do prípravného konania.

Samotný obžalovaný vinu odmietol. „Chcem vyhlásiť, že som nevinný v plnom rozsahu,“ vyhlásil Puškár. Zároveň však povedal, že v tomto štádiu konania využije svoje právo nevypovedať. Právny zástupca poškodených Roman Kvasnica uviedol, že otec, matka, ako aj brat Daniela Tupého si uplatňujú nemajetkovú ujmu, každý v hodnote 250 000 eur. Dôvodom podľa neho je, že slovenské štátne orgány dlhú dobu neboli schopné prípad uzavrieť, dokonca preukázateľne kryli páchateľov. Tiež poukázal na snahu vykresliť obeť ako drogovo závislého človeka, ktorý si za svoju smrť „mohol sám“. To podľa neho ešte znásobilo bolesť pozostalých zo straty syna a brata.

Súdny proces v kauze vraždy študenta Tupého sa začal v novembri 2023. Obžalovaný trvá na svojej nevine, vypovedať odmietol. Hlavné pojednávanie pokračuje v januári. Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Zranenia utrpeli viacerí ľudia. Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Polícia pracovala v minulosti aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia. V kauze pôvodne obžalovali päť osôb, Richardovi H. hrozilo desať až 15 rokov. Okresný súd Bratislava I ich v júni 2009 oslobodil./agentury/

X X X

Poslanci rokovali o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona

V rozprave vystúpili len opoziční poslanci. Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili pondelkové rokovanie 6. schôdze krátko po 20.00 h. Počas celého dňa debatovali o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Do diskusie je písomne prihlásených približne ešte 50 rečníkov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) informoval, že minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) ako predkladateľ plánuje vystúpiť v utorok (9. 1.). Diskusia k návrhu bude pokračovať od utorka od 9.00 h, aktuality.sk

X X X

Počet žiadateľov o azyl v Nemecku vzrástol minulý rok o 51 percent

Nemecká vláda sa snaží o uľahčenie procesu deportácie neúspešných žiadateľov o azyl a sprísnenie trestov pre prevádzačov.

Počet žiadateľov o azyl v Nemecku v minulom roku vzrástol o 51,1 percenta. O azyl tam požiadalo vyše 350-tisíc ľudí, uviedol v pondelok nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Najviac žiadateľov o azyl, vyše 100-tisíc, pochádzalo zo Sýrie. Ďalších 62.624 žiadateľov prišlo z Turecka a 53.582 tvorili Afganci, dodal nemecký úrad. Tieto počty sú stále nižšie ako tie v rokoch 2015 až 2016, keď do Nemecka prišlo viac než milión migrantov. Väčšinou vtedy pochádzali zo Sýrie, Afganistanu a Iraku.

„Údaje o azylantoch v roku 2023 ukazujú, že musíme dôsledne pokračovať v našej snahe obmedziť nelegálnu migráciu… Chránime ľudí pred vojnou a terorizmom. Našu krajinu však musia opustiť tí, ktorí ochranu nepotrebujú,“ uviedla nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Vlani v novembri sa nemecký kancelár Olaf Scholz dohodol s premiérmi spolkových krajín na zavedení prísnejších opatrení na obmedzenie počtu prichádzajúcich migrantov. Dohodli sa napríklad na zrýchlení azylových konaní či obmedzení sociálnych príspevkov pre žiadateľov o azyl. Scholz spolkovým krajinám tiež prisľúbil viac financií na riešenie migrácie.

Nemecko zároveň v októbri zaviedlo kontroly na hraniciach s Poľskom, Českom a Švajčiarskom. Už od septembra 2015 vykonáva aj kontroly hraniciach s Rakúskom, zatiaľ majú platiť do 11. mája 2024, aktuality.sk

X XX

Majetok zarobil v Amerike, podporuje opačnú stranu. Radosa sa obul do Šatana, Hudáčka, neobišiel ani Fica

 Presne pred týždňom sa rozhodol pre rázny krok. V prvý deň nového roka zverejnil Miloš Radosa emotívny list, v ktorom oznámil, že aktuálna sezóna bude pre neho poslednou na poste šéfa hokejovej Dukly Trenčín.

 Skúsený funkcionár a zarytý Trenčan sa obul do čelných predstaviteľov SOŠV a najmä SZĽH – na čele s Miroslavom Šatanom.

 Na zopár riadkoch pomenoval hlavný dôvod, pre ktorý už ďalej nechce pokračovať v pozícii funkcionára v jednom z najúspešnejších slovenských klubov.

„Nemôžem naďalej počúvať nezmysly o apolitickosti športu a vzápätí sledovať vyzývavé fotenie sa na stretnutiach týchto ľudí s politickými predstaviteľmi, ktorí verejne prezentujú náklonnosť k Putinovmu okupantskému režimu, vraždiaceho nevinných ľudí, vrátane detí,“ uviedol Radosa.

Trenčiansky mecenáš poskytol rozhovor JOJ 24, v ktorom pokračoval v podobnom tóne. Bol dokonca ešte konkrétnejší.

„Tých hráčov, ktorí prišli do KHL v prvej vlne, vnímam ako chamtivých a bezcharakterných. To, čo však predvádzal brankár Július Hudáček, hraničí s propagandou,“ rozhovoril sa Radosa a pripomenul aj udalosti z posledných dní okolo slovenského gólmana, o ktorých si môžete prečítať tu:

 Na svojom twitterovom účte následne dodal, že dvojdňový angažmán vyšiel Kladno na 15-tisíc eur. „A Hudáček by mohol to odstupné 15-tisíc eur venovať deťom z Ukrajiny,“ napísal.

Podľa neho hľadá vedenie SZĽH možnosti, ako dostať hráčov z KHL na majstrovstvá sveta, ktoré bude tento rok hostiť Česko.

„Viem si predstaviť, že sa tak udeje, ale bude to blamáž. Možno pôjdu (vedenie SZĽH, pozn.) do toho rizika, ale bude to hanba, ak by sa také čosi udialo,“ myslí si ďalej Radosa.

Ten sa priamo vyjadril aj k postojom Šatana.

„Poznám jeho stanoviská od jeho blízkych ľudí. Jeho syn má ísť teraz na univerzitu do Ameriky, Miro tam hral, celý majetok zarobil práve v Amerike, no potichu podporuje opačnú stranu,“ tvrdí Radosa, ktorý neobišiel ani politické špičky.

Rozhovoril sa o nich po otázke redaktora, či postoj SZĽH nesúvisí s vypočítavosťou a dotáciami pre zväz.

„Nemenovaný akcionár mi aj včera povedal, že sme naviazaní na dotácie zo zväzu. To sú ale moje dane, vaše dane, dane nás všetkých daňových poplatníkov. Tu sa dávajú zásluhy niekomu za to, že poskytne dotáciu.

On (zrejme Šatan, pozn.) je však verejný činiteľ, pracuje na SZĽH, to sú peniaze nás, daňových poplatníkov a nie funkcionárov.

Je to celé pomýlené. Potom sem príde Robert Fico, prestrihne pásku a povie sa – vďaka Ficovi. No nie je to tak, je to vďaka nám, daňovým poplatníkom či Európskej únii,“ zakončil Radosa./agentury/

X X X

Bielorusko odmieta účasť pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe na parlamentných voľbách

Bieloruské úrady pozvú pozorovateľov z Ruska a krajín Strednej Ázie.

Bieloruské úrady v pondelok oznámili, že nepozvú pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), aby monitorovali parlamentné a komunálne voľby, ktoré sa v Bielorusku uskutočnia 25. februára. Informovala o tom agentúra AP.

Bielorusko je členom OBSE a členovia jej Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva sú už desaťročia jedinými medzinárodnými pozorovateľmi pri bieloruských voľbách. Stály predstaviteľ Bieloruska pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Andrej Dapkiunas však v pondelok uviedol, že Bielorusko „informovalo OBSE o svojom zámere nepozývať pozorovateľov a prezentovalo svoje argumenty a motiváciu“.

Ihar Karpenka, šéf bieloruskej ústrednej volebnej komisie, podľa AP uviedol, že februárové voľby sa uskutočnia „pod plnou kontrolou úradov a bez deštruktívnych vplyvov“.

„Bielorusko má voľby predovšetkým pre seba,“ povedal Karpenka a dodal, že bieloruské úrady pozvú pozorovateľov z Ruska a krajín Strednej Ázie.

Ide o frašku, vyhlásila opozícia

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá žije v exile v susednej Litve, vyzvala Bielorusov, aby bojkotovali februárové voľby, pričom ich označila za „frašku“. Dodala, že „Lukašenkov režim urobil všetko pre to, aby v krajine znemožnil zmenu moci prostredníctvom volieb“.

Bieloruské úrady okrem toho vlani uskutočnili „opätovnú registráciu“ politických strán pôsobiacich v krajine s 9,5 miliónmi obyvateľov. Súhlas na činnosť udelili iba štyrom provládnym stranám z pôvodných 15 strán, ktoré v krajine pôsobili začiatkom minulého roka.

Prvé voľby od sporných prezidentských volieb

Parlamentné voľby budú prvými od sporných prezidentských volieb v auguste roku 2020, na ktorých základe sa Alexandrovi Lukašenkovi začalo jeho šieste funkčné obdobie na poste hlavy štátu a ktoré spustili bezprecedentnú vlnu masových protestov po celej krajine.

Lukašenkova vláda tieto demonštrácie tvrdo potlačila, pričom zadržala viac ako 35.000 ľudí. Mnohí z nich boli brutálne zbití políciou a boli nútení odísť do exilu.

Tohtoročné voľby sa uskutočnia počas pokračujúcich represií a v čase, keď za mrežami zostáva približne 1500 politických väzňov vrátane vodcov opozičných strán a renomovaného obhajcu ľudských práv a nositeľa Nobelovej ceny za mier za rok 2022 Alesa Biaľackého.

Vznikne nový štátny orgán

Po ukončení parlamentných a komunálnych volieb vznikne nový štátny orgán – Celobieloruské ľudové zhromaždenie. Bude v ňom pôsobiť 1200 delegátov, medzi ktorými budú funkcionári, členovia miestnych zastupiteľstiev, odborov, provládni aktivisti a ďalší. Toto nové zhromaždenie bude fungovať súbežne s parlamentom, ktorý pozostáva z dvoch komôr: dolnej komory so 110 zákonodarcami a hornej komory tvorenej 64 senátormi.

Zhromaždenie, ktoré dal vytvoriť Lukašenko, má široké právomoci a môže rozhodovať o politike, navrhovať zákony i zmeny v ústave, vymenúvať členov volebnej komisie a sudcov. Prezident Bieloruska sa po svojom prípadnom odstúpení z funkcie stáva automaticky členom tohto zhromaždenia – uvádza sa to v príslušnom zákone, aktuality.sk

X X X

NAKA ide po Blahovi. Dôvodom je Che Guevara

 Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala trestné stíhanie voči podpredsedovi parlamentu Ľubošovi Blahovi.

 Blaha po tom, ako ho zvolili za podpredsedu Národnej rady, odstránil v kancelárii vlajku Európskej únie, ktorú nahradil slovenskou, no predmetom stíhania má byť obraz Che Guevaru, ktorý vyvesil na stenu novej kancelárie NR SR, keď nastúpil do úradu. Pred ním tam visel portrét prezidentky Zuzany Čaputovej. Trestné oznámenie na Blahu mal podať historik Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský.

„Vo veci bolo začaté trestné stíhanie a sú vykonávané procesné úkony. Bližšie sa k veci nebudeme vyjadrovať a to aj s poukazom na § 6 Trestného poriadku.“ odpísali z tlačového odboru policajného prezídia.

Práve kvôli tomuto sporu chcú poslanci Národnej rady za KDH opäť iniciovať odvolávanie Ľuboša Blahu z postu podpredsedu parlamentu. Tvrdia, že polícia začala trestné stíhanie pre obraz komunistického predstaviteľa Che Guevaru, ktorý si umiestnil do svojej kancelárie.

 „Trvali sme na tom, aby sa Ľuboš Blaha verejne ospravedlnil, odstránil obraz Che Guevaru a vrátil tam obraz prezidentky. Zároveň sme trvali na tom, aby vrátil vlajku EÚ na svoje miesto. Nič z toho sa nestalo, naopak, Ľuboša Blahu začala trestne stíhať NAKA a preto opäť začíname zbierať podpisy pod jeho odvolanie. Chcem veriť, že teraz sa pán Blaha zachová ako chlap a bude čeliť svojmu odvolávaniu priamo v parlamente. Pripomínam, že pri predošlom odvolávaní nám vládna koalícia ani neumožnila diskutovať a schôdzu neotvorila,“ tvrdí predsedníčka klubu KDH Martina Holečková.

KDH tiež oznámilo, že Holečkovú zaujíma, ako sa k celej situácii postaví možný budúci prezidentský kandidát Peter Pellegrini. Poslankyňa dodala: „Aký by sme dali odkaz našim deťom a mládeži, ak by sme boli ochotní takéto pohŕdavé správanie akceptovať? Naozaj chce nová vláda vrátiť Slovensko 30 rokov do minulosti a tolerovať nahrádzanie portrétu prezidentky Slovenskej republiky komunistickým masovým vrahom?“

 Predseda parlamentu Peter Pellegrini považuje počin Ľuboša Blahu za „detinský a trápny“. „Naozaj sa s ním neviem stotožniť, pretože pán Blaha to video nenatáčal vo svojom byte, ale natáčal ho v budove Národnej rady. Musí si uvedomiť, že dnes je podpredsedom Národnej rady,“ uviedol líder Hlasu.

Pellegrini zdôraznil, že Slovensko 85 percent svojich investícií dostáva zo štrukturálnych príspevkov Európskej únie a štát má k dispozícii 6,5 miliardy eur z plánu obnovy v rámci ktorého by mala vláda sanovať obrovský investičný dlh. „Slovensko ako malá otvorená ekonomika benefituje z toho, že je súčasťou jednotného európskeho voľného trhu. Potom takéto gesto vnímam ako naozaj zbytočné a smiešne,“ spresnil.

 Priznal, že kritický postoj k fungovaniu Európskej únie je na mieste. Vytkol napríklad príliš veľa byrokracie. „Môžem mať aj kritický názor na prezidenta a ani so všetkým nemusím súhlasiť, ale nemyslím si, že kvôli tomu budem teatrálne odstraňovať vlajku Európskej únie alebo že zvesím prezidentský portrét a nahradím ho Che Guevarom. To je aký signál spoločnosti? Keď sa deťom v škole nebude páčiť riaditeľ, tak ho zvesia z tabla? Alebo komu sa nebude páčiť, tak bude páliť zástavu a odhadzovať portréty? Treba prejavovať elementárnu úctu,“ podotkol.

Odchod z týchto inštitúcii považuje za devastačný pre štát a ubezpečil, že na všetkých oficiálnych návštevách budú viať tie vlajky, ktoré tam byť majú. „Budem žiadať, aby v oficiálnych priestoroch portrét hlavy štátu na stene bol tak, ako to ukladá predpis bez ohľadu na to, či máme k hlave štátu výhrady,“ dodal šéf parlamentu./agentury/

X X X

V Európe nechcú, aby im Ficova vláda rozkradla peniaze, upozorňuje podpredseda europarlamentu Hojsík

 Európsky parlament je pripravený zažalovať Európsku komisiu v prípade, ak bude ignorovať porušovanie právneho štátu na Slovensku. Povedal to podpredseda Európskeho parlamentu a europoslanec za Progresívne Slovensko Martin Hojsík.

V parlamente sa dnes začína debata o návrhu vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a zmeniť trestné sadzby pri niektorých trestných činoch. Opozícii sa v decembri darilo schvaľovanie novely zákona zdržovať a odložiť ho až na január. Okrem toho však vyvinula tlak na Roberta Fica a jeho vládu aj v Bruseli.

O „ohrození právneho štátu“ na Slovensku rokoval aj Európsky parlament a témou sa zaoberá aj Európska komisia, ktorá môže voči Slovensku podniknúť viaceré kroky vrátane obmedzenia eurofondov. Záujmy opozície v Bruseli obhajuje najmä europoslanec zo strany Progresívne Slovensko Martin HOJSÍK, ktorý sa po Michalovi Šimečkovi stal nedávno aj podpredsedom Európskeho parlamentu.

„Kolegovia naprieč členskými štátmi a politickými frakciami sú mimoriadne znepokojení tým, čo sa na Slovensku deje. Pýtajú sa nás na to a snažia sa naštudovať si tú situáciu. Zaujímajú sa o osud Slovenska a zároveň sa starajú aj o vlastné záujmy, pretože ide aj o peniaze ich daňových poplatníkov, ktoré Slovensko využíva,“ objasnil situáciu v Bruseli Hojsík.

X „Kolegovia z opozičných strán vyslovene chodia a žiadajú Európsku komisiu, aby prijala rozhodnutie o odobratí alebo pozastavení fondov pre Slovenskú republiku. Dámy a páni z opozície, ak to chcete takto robiť ďalej, tak máte možnosť a je to vaše riešenie. Ale je to hospodárska vlastizrada, čo páchate,“ povedal na konci minulého roka Robert Fico na parlamentnom európskom výbore. Konkrétne hovoril najmä o opozičných europoslancoch. Vnímate sa ako vlastizradca?

V prvom rade chcem povedať, že Robert Fico klame. My nežiadame Európsku komisiu, aby zobrala Slovensku eurofondy. Viem, že je tradíciou slovenskej politiky používať lož ako pracovný nástroj, z čoho mi je veľmi smutno. Pretože to bol práve Robert Fico, ktorý išiel s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom a ministrom obrany Robertom Kaliňákom do Bruselu 27. novembra za eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom.

Mimochodom na tú návštevu mal ísť len minister Susko a v Komisii boli dosť prekvapení, keď bol zrazu na chodbe aj Robert Fico a minister obrany Robert Kaliňák. Prišli tam s tým, že chcú expresným spôsobom meniť Trestný zákon, zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a vážnym spôsobom meniť trestné sadzby za majetkovoprávnu trestnú činnosť. To všetko takpovediac poza chrbát slovenskej verejnosti.

 Robert Fico to urobil bez toho, aby zmeny predložil do medzirezortného pripomienkového konania alebo aby sa obrátil na Benátsku komisiu. Miesto toho sa bol potichučky spýtať v Bruseli, či mu nezoberú eurofondy, keď tie zmeny schvália.

X Europoslankyňa Smeru Monika Beňová hovorí, že to nerobili potajomky a boli vo všetkom veľmi otvorení.

Ale ten návrh zákona bol neverejný až do momentu, keď bol schválený na vláde. Príde vám to normálne? Na Slovensku máme štandardný legislatívny proces – návrh zákona býva zverejnený v predbežnej informácii, rozbehne sa odborná diskusia, následne ide do medzirezortného pripomienkového konania, kde sa môžu zapojiť aj zamestnávatelia, odborári, verejnosť, a až potom ide na vládu a do parlamentu. V tomto prípade zrazu 6. decembra vidíte na vláde zákon rušiaci špeciálnu prokuratúru, ktorý ide v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu. To vám príde ako otvorené? Mne nie.

X Viete, aká bola reakcia Európskej komisie po spomínanom stretnutí?

Treba si uvedomiť, že Európska komisia sa vždy snaží byť veľmi diplomatická. Najprv si ten návrh pozreli a až následne jasne povedali, že toto nie je správny postup. Aj Európska prokuratúra vyjadrila veľké obavy z toho, čo sa na Slovensku deje v kontexte zmien v Trestnom zákone. Diplomaticky im naznačia, že majú proces zastaviť a naštartovať dialóg o tom, čo plánuje slovenská vláda robiť.

X Vráťme sa ešte k výrokom Roberta Fica na eurovýbore. Obvinenia o hospodárskej vlastizrade zdôvodňoval tým, že europoslanci sa snažia o to, aby boli Slovensku odobraté eurofondy alebo hlasovacie práva. Vy viete vylúčiť, že by nejakí slovenskí europoslanci chodili po Bruseli a snažili sa niečo takéto spraviť?

Áno. Minimálne viem hovoriť za poslancov Progresívneho Slovenska. Samozrejme, neviem hovoriť napríklad za pána Milana Uhríka, lebo s ním nekomunikujem. Takže sa neviem vyjadriť v mene všetkých europoslancov a europoslankýň.

 Ale treba povedať, že kolegovia naprieč členskými štátmi a politickými frakciami sú mimoriadne znepokojení tým, čo sa na Slovensku deje. Pýtajú sa nás na to a snažia čo najlepšie zoznámiť s aktuálnou situáciou. Zaujímajú sa o osud Slovenska a zároveň sa starajú aj o vlastné záujmy, pretože ide aj o peniaze ich daňových poplatníkov, ktoré Slovensko využíva.

X Takže v Bruseli ste zachytili obavy nad tým, čo chce slovenská vláda spraviť?

Keď ste volič v Dánsku, Holandsku či Nemecku a časť vašich daní ide do európskej kasy a na rozvoj Slovenska a zrazu sa dopočujete, že sa budú môcť rozkrádať a páchatelia vyviaznu s podmienkou, tak samozrejme, že vás to znepokojuje.

Naprieč demokratickou časťou politického spektra ľudia v Európskom parlamente vidia, že to, čo sa na Slovensku deje, nie je dobré a nechcú v EÚ vidieť ďalší orbánovský režim. Cieľom Progresívneho Slovenska je spraviť všetko pre to, aby sme zabránili demontáži právneho štátu a ohrozeniu peňazí ľudí. Chceme proti tomu bojovať na Slovensku, ale aj v rámci Európskej únie. Lebo EÚ nie je zahraničie, je to aj náš domov.

X O stave právneho štátu a konkrétne teda o pláne zrušiť ÚŠP a znížiť tresty za korupciu sa rozprávalo aj počas decembrového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu. Veľa europoslancov z iných členských krajín tam hovorilo o obave, že sa môže Slovensko vydať „maďarskou cestou“. Je tento sentiment v Bruseli rozšírený?

Definitívne potvrdenie toho budeme mať tak o dva týždne, keď sa bude v Európskom parlamente hlasovať o rezolúcii o ohrození právneho štátu na Slovensku. Tá sa teraz vyjednáva. Osobne očakávam, že bude mať podporu 400 až 500 poslancov naprieč politickým spektrom. Nie je to niečo, čo je otázka len slovenských europoslancov. Demokratická časť Európskeho parlamentu sa snaží chrániť právny štát, rovnosť pred zákonom a spravodlivosť naprieč EÚ.

X Čo bude v tej rezolúcii napísané?

Netrúfam si to teraz povedať. Ale myslím si, že tam bude vyjadrenie znepokojenia z toho, čo sa deje, pomenovanie konkrétnych problémov a výzva Komisii, aby túto celú situáciu starostlivo sledovala a robila to, čo má – teda obhajovať európske finančné záujmy. To môže robiť tlačením na slovenské orgány, aby zmenili návrhy na zrušenie ÚŠP a zmeny v Trestnom zákone.

X Vráťme sa ešte k tomu decembrovému rokovaniu Európskeho parlamentu, na ktorom sa rozprávalo aj o ohrození právneho štátu na Slovensku. Europoslankyňa za Smer Monika Beňová hovorí, že to bola iba iniciatíva slovenských europoslancov.

Monika Beňová dokonca hovorila, že sme k tomu zvolali mimoriadnu schôdzu Európskeho parlamentu. To nebola žiadna mimoriadna schôdza, ale štandardný program na normálnom plenárnom zasadnutí. Príde mi to ako jasné zavádzanie.

 Program zasadnutia sa dohaduje na takzvanej konferencii prezidentov, čo sú šéfovia poslaneckých klubov, kde mimochodom nie je nikto zo Slovenska. Tento bod rokovania navrhla najväčšia frakcia EPP a dostalo to širokú podporu naprieč politickými frakciami.

X Súčasťou EPP sú europoslanci Ivan Štefanec, Vladimír Bilčík, Peter Pollák a Miriam Lexmann. Tí v tom nemali prsty?

To si netrúfnem povedať. Ale, samozrejme, že opoziční europoslanci sa o tom chcú rozprávať. Ale ja vám poviem príklad z našej frakcie Renew Europe, v ktorej sme hovorili o tom, čo sa deje na Slovensku. Rovnako sme sa rozhodli, že sa o tom v pléne rozprávať chceme. Súčasťou mojej práce je aj to, že hovorím o tom, čo sa deje na Slovensku, a robia to aj kolegovia. Lebo nám ide o to, aby Európska únia fungovala podľa pravidiel právneho štátu a aby sa nerozkrádali verejné financie.

X Európsky parlament však nemá právomoc na to, aby mohol zastaviť plánované zmeny.

Pripravované uznesenie Európskeho parlamentu nemá právnu moc. Ale je to politický nástroj, ktorý jasne hovorí Komisii, že konajte a tlačte na slovenskú vládu. Verím, že sa to podarí zvrátiť, pretože Komisia počúva hlas Európskeho parlamentu. Podobne to bolo v prípade Maďarska, keď parlament zažaloval Komisiu, pretože nekonala voči Maďarsku. Naše kroky môžu ísť voči Komisii, keby nekonala v zmysle svojich povinností. Ale ja verím, že Slovensko sa nevyberie maďarskou cestou. Aj preto som rád, že vidíme desaťtisíce ľudí na námestiach.

X Takže aj v tomto prípade existuje možnosť, že by Európsky parlament zažaloval Európsku komisiu, ak by nekonala voči Slovensku? Je v parlamente takáto sila?

To, samozrejme, závisí od Roberta Fica. Pokiaľ bude v spolupráci s Petrom Pellegrinim a Andrejom Dankom valcovať zásady právneho štátu, valcovať finančné záujmy európskych daňových poplatníkov, tak sa to stať môže. Ja dúfam, že k tomu nepríde. Budem sa spolu s kolegami v Národnej rade snažiť urobiť všetko pre to, aby Slovensko zostalo demokratickou krajinou.

X V deň spomínaného rokovania Európskeho parlamentu ste sa osobne stretli s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom. Vy ste stretnutie iniciovali?

Áno. Keď sme zistili, čo sa deje ohľadom prípravy tohto zákona, tak som spolu s Progresívnym Slovenskom spravil tlačovú konferenciu na túto tému. S Michalom Šimečkom a europoslancami sme napísali list Komisii. Požiadali sme eurokomisára o stretnutie, ktoré sa udialo.

X Čo ste mu povedali?

Vymieňali sme si informácie o tom, čo sa na Slovensku deje. Pre neho bolo veľmi zaujímavé počuť aj to, aké postoje k tomu majú rôzne časti spoločnosti a ako sa k tomu stavajú napríklad podnikateľské zväzy. Tie vyjadrili jasný postoj, že aktuálne zmeny ich veľmi znepokojujú, pretože narúšajú aj podnikateľské prostredie na Slovensku a šancu podnikateľov ochrániť svoje záujmy a majetok pred rozkrádaním.

 Vyjasňovali sme si tiež detaily legislatívneho procesu na Slovensku. Ja som sa ho pýtal na to, aké kroky robí Komisia. Bolo pre mňa dôležité zistiť, či si je Komisia vedomá, čo sa deje, a či komunikuje so slovenskou vládou. Zistil som, že Komisia vie, čo sa na Slovensku deje, a že komunikácia zo strany slovenskej vlády do veľkej miery ustála.

X To vám povedal on?

Áno.

X Následne eurokomisár vystúpil aj v Európskom parlamente. V podstate vyzval slovenskú vládu, aby zastavila schvaľovanie zrušenia ÚŠP a znižovania trestov za korupciu…

To je veľmi silné vyjadrenie. Komisia väčšinou býva veľmi, veľmi opatrná. Pre nich samotných bolo dosť šokujúce, že sa to snaží takto Robert Fico s Petrom Pellegrinim prevalcovať.

X Tie výhrady komisára smerovali skôr k zrýchlenému legislatívnemu procesu a nie k samotnému návrhu. Nevníma skôr toto Komisia ako ten najväčší problém?

Nie len. Ale ten základ toho celého je, že sa to ide diať extrémne rýchlo. Je legitímne viesť diskusiu o tom, ako meniť Trestný zákon, ako upravovať sadzby, akým spôsobom zabezpečiť riadny výkon spravodlivosti. Na tom nie je nič zlé. Ale musí to byť normálna otvorená diskusia. Od začiatku hovoríme o tom – a tento názor má aj Komisia –, aby bola prizvaná aj Benátska komisia. Podľa mňa sa to dá robiť civilizovaným spôsobom, a nie takto autokraticky.

X Komisia k tomu pripravuje aj stanovisko…

Áno. To budú priebežné stanoviská. Pre nich je dôležité, čo sa vlastne stane s tými zmenami.

X Takže si počkajú, kým to bude schválené v Národnej rade?

Čo sa týka prípadných konkrétnych krokov zo strany Komisie, tak to musí byť najprv schválené v parlamente. Komunikácia medzi slovenskou vládou a Komisiou je preto kľúčová v tom, aby k týmto právnym krokom nedošlo a situácia sa vyriešila.

X Môžeme predpokladať, že aj teraz medzi sviatkami komunikovala Európska komisia so slovenskou vládou a snaží sa s ňou nejako dohodnúť?

Predpokladám, že áno.

X Veríte, že Robert Fico a jeho vláda ustúpi z tohto kroku na základe apelov z Komisie?

Som rád, že Robert Fico bol donútený spomaliť aj vďaka práci kolegov a ďalších opozičných strán v Národnej rade. Verím, že nakoniec zhodnotí, že je to niečo, čo mu za to nestojí. Ale nie je to len o viere, ale aj o tom, že sa snažíme urobiť všetko pre to, aby Slovensko bolo liberálnou demokraciou, kde právny štát a spravodlivosť fungujú.

 Podľa návrhu budete môcť zastreliť dvoch kamzíkov a môžete vyviaznuť len s pokutou, čo znamená, že v prípade záujmu si bohatí ľudia budú môcť chodiť pytliačiť na kamzíka. Rovnako môže narásť aj množstvo krádeží, pretože za to môžete dostať len podmienku. To sú veci, ktoré si nemyslím, že na Slovensko patria.

X Aké kroky teda môže Komisia voči Slovensku podniknúť?

Je tam množstvo krokov. Jedna vec sú tie známe „infringementy“. To znamená, že keď máte zákon, ktorý nie je v súlade s európskymi zákonmi, tak sa Európska komisia snaží sa dohodnúť a presvedčiť členský štát, aby ho dal do súladu.

Keď sa nedohodnú, tak Komisia dá členský štát na súd, ak ho prehrá, tak musí platiť pokuty, až kým veci nedá do súladu s právom EÚ. Príklad na Slovensku je hlucháň a to, keď si Tomáš Taraba myslel, že môže obnoviť rúbanie tam, kde bolo obmedzené.

Vtedy zistil, že Slovensko prehralo súd o ochrane hlucháňa, lebo sme nedodržiavali zákon, na ktorom sme sa spoločne dohodli. Slovensko nemuselo platiť pokutu len preto, že vtedajší minister Ján Budaj urobil kroky, ktoré tomu zabránili. Tomáš Taraba potom zistil, že keby to chcel meniť, tak nás to bude stáť milióny. Napríklad Poľsko muselo platiť milión eur denne.

X To bolo za tú kontroverznú justičnú reformu?

Áno, a donútilo ich to ustúpiť. Takže to je jeden spôsob.

X Aké sú ďalšie?

Potom tam máte kondicionalitu eurofondov. Keď môže dôjsť k ohrozeniu finančných záujmov Európskej únie, to znamená, že sa môžu takpovediac „rozkrádať eurofondy“, tak Komisia má pristúpiť k tomu, že pozastaví eurofondy, kým sa veci nevyriešia. To bol napríklad prípad Maďarska.

Potom je tu konanie podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy. To je asi tá najsilnejšia zbraň. V prípade, že členská krajina nedodržuje tento článok, ktorý hovorí o zásadách právneho štátu, tak môže začať konanie, na ktorého konci môže byť až dočasné odobratie hlasovacích práv v rámci Európskej rady.

Iniciovať to môže Európska komisia a v prípade, že nezačne takéto konanie, tak Európsky parlament môže zažalovať Komisiu za to, že nekoná. To je ten prípad Maďarska, ktorý som už spomínal.

X V novom roku oznámil váš predseda Michal Šimečka, že je opozícia pripravená pokračovať v obštrukciách voči vláde Roberta Fica. Konkrétne povedal: „Ak budú ohýbať demokraciu a lámať právny štát, budeme im pritom hádzať pod nohy všetky polená, ktoré nájdeme. V parlamente, na Ústavnom súde, v Bruseli aj v uliciach.“ Aké polená pripravujete v Bruseli?

My plánujeme robiť to, čo sme robili doteraz. Dúfame, že budeme mať kvalitnú rezolúciu Európskeho parlamentu, snažíme sa o situácii na Slovensku hovoriť s partnermi a súčasne mať intenzívny dialóg s Európskou komisiou.

Jej súčasťou je mimochodom aj Maroš Šefčovič, ktorý je nominant Smeru. Ten má spoluzodpovednosť sledovať, či sa na Slovensku dodržujú princípy právneho štátu a dúfam, že apeluje na Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Andreja Danka, že toto nie je správna cesta.

Verím, že aj tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu ukážu, že ten proeurópsky hlas na Slovensku je silný. Pretože na tom, kto nás zastupuje v Bruseli, veľmi záleží, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.